О физической культуре и спорте
Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года № 228-V ЗРК.
Вниманию пользователей!
Для удобства пользования документом РЦПИ создано ОГЛАВЛЕНИЕ
Настоящий Закон регулирует общественные отношения в области физической культуры и спорта, определяет правовые, организационные, экономические и социальные основы обеспечения деятельности и развития массовой физической культуры, любительского и профессионального спорта в Республике Казахстан.
Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) спортсмен-ветеран – спортсмен высокого класса, завершивший спортивную карьеру;
1-1) специальный спортивный инвентарь – спортивный инвентарь, представляющий собой необходимый компонент тренировочной и соревновательной деятельности, компенсирующий нарушенные или утраченные функции организма спортсмена с инвалидностью;
2) любительский спорт – массовое спортивное движение, дающее физическим лицам возможность совершенствовать спортивное мастерство и достигать высших результатов в различных видах спорта;
2-1) детско-юношеская спортивная школа – организация, реализующая образовательные программы дополнительного образования, направленные на развитие детского и юношеского спорта;
2-2) государственный заказ в детско-юношеской спортивной школе – объем услуг, финансируемый государством в государственных детско-юношеских спортивных школах;
2-3) подушевой норматив финансирования в детско-юношеской спортивной школе – норматив финансового обеспечения гарантированной государственной стоимости обучения в государственных детско-юношеских спортивных школах;
2-4) спортивная секция для детей и юношества – занятие для укрепления здоровья и развития спортивных способностей детей и юношества, проводимое тренером, тренером-преподавателем или инструктором по физической культуре и спорту, организуемое на регулярной основе;
3) адаптивная физическая культура и спорт – комплекс мер спортивно-оздоровительного характера, направленных на реабилитацию и адаптацию к нормальной социальной среде лиц с инвалидностью, преодоление ими психологических барьеров, препятствующих ощущению полноценной жизни, а также осознание необходимости своего личного вклада в социальное развитие общества;
4) массовый спорт – спортивное движение, способствующее развитию физической культуры среди населения;
5) единая спортивная классификация – система спортивных званий, разрядов спортсменов, спортивного звания тренера, квалификационных категорий тренеров, тренеров-преподавателей, спортивных судей, инструкторов-спортсменов, методистов по физической культуре и спорту, определяющая уровень мастерства спортсменов, тренеров или квалификации тренеров, тренеров-преподавателей, спортивных судей, инструкторов-спортсменов, методистов по физической культуре и спорту;

Дене шынықтыру және спорт туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2014 жылғы 3 шілдедегі № 228-V ҚРЗ.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
Қолданушылар назарына!
Қолданушыларға ыңғайлы болуы үшін ЗҚАИ мазмұнды жасады.
МАЗМҰНЫ
Осы Заң Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спорт саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейдi, бұқаралық дене шынықтыру, әуесқой және кәсiпқой спорт қызметiн қамтамасыз етудiң және оларды дамытудың құқықтық, ұйымдық, экономикалық және әлеуметтiк негiздерiн айқындайды.
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) ардагер спортшы – спорттық мансабын аяқтаған жоғары дәрежедегі спортшы;
1-1) арнаулы спорттық мүкәммал – жаттығу және жарыс әрекетінің қажетті құрамдасын білдіретін, мүгедектігі бар спортшы организмінің бұзылған немесе жоғалтқан функцияларының орнын толтыратын спорттық мүкәммал;
2) әуесқой спорт – жеке адамдарға спорттық шеберлiгiн жетiлдiруге және әртүрлі спорт түрiнде жоғары нәтижелерге қол жеткізуге мүмкiндiк беретiн бұқаралық спорт қозғалысы;
2-1) балалар-жасөспірімдер спорт мектебі – балалар мен жасөспірімдер спортын дамытуға бағытталған қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйым;
2-2) балалар-жасөспірімдер спорт мектебіндегі мемлекеттік тапсырыс – мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі мемлекет қаржыландыратын көрсетілетін қызметтер көлемі;
2-3) балалар-жасөспірімдер спорт мектебінде жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі – мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінде оқытудың мемлекеттік кепілдендірілген құнын қаржылай қамтамасыз ету нормативі;
2-4) балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секциясы – жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы немесе дене шынықтыру және спорт жөніндегі нұсқаушы өткізетін, тұрақты негізде ұйымдастырылатын, балалар мен жасөспірімдердің денсаулығын нығайтуға және спорттық қабілеттерін дамытуға арналған сабақ;
3) бейімдік дене шынықтыру және спорт – мүгедектігі бар адамдарды оңалтуға және қалыпты әлеуметтік ортаға бейімдеуге, олардың толыққанды өмірді сезінуіне кедергі келтіретін психологиялық тосқауылдарды еңсеруіне, сондай-ақ қоғамның әлеуметтік дамуына өзінің жеке үлес қосуының қажеттігін сезінуіне бағытталған спорттық-сауықтыру сипатындағы шаралар кешені;
4) бұқаралық спорт – халық арасында дене шынықтыруды дамытуға ықпал ететін спорт қозғалысы;
5) бірыңғай спорттық сыныптама – спортшылардың, жаттықтырушылардың шеберлiк деңгейiн немесе жаттықтырушылардың, жаттықтырушы-оқытушылардың, спорт төрешiлерінiң, нұсқаушы-спортшылардың, дене шынықтыру және спорт жөніндегі әдіскерлердің бiлiктiлiгін айқындайтын спортшылардың спорттық атақтары, разрядтары, жаттықтырушының спорттық атағы, жаттықтырушылардың, жаттықтырушы-оқытушылардың, спорт төрешiлерінiң, нұсқаушы-спортшылардың, дене шынықтыру және спорт жөніндегі әдіскерлердің біліктілік санаттары жүйесi;

5-1) первый тренер – тренер, который осуществляет подготовку (не менее трех лет) спортсмена на начальных (ранних) этапах подготовки спортсменов высокого класса;
5-2) сопровождающий спортсмена с инвалидностью первой группы – физическое лицо, оказывающее на основании договора услуги по сопровождению и оказанию помощи спортсменам с инвалидностью первой группы, имеющим поражение опорно-двигательного аппарата, нарушение органов зрения, нарушение интеллектуального развития, нуждающимся в постороннем уходе и помощи в связи с частичной или полной утратой возможности самостоятельно удовлетворять свои основные жизненные потребности, способности к самообслуживанию и (или) передвижению, при выезде на спортивные мероприятия (районные, областные, республиканские и международные);
6) физическое воспитание – педагогический процесс, направленный на формирование здорового, физически и духовно совершенного подрастающего поколения;
7) физическая культура – составная часть культуры, область социальной деятельности, представляющая собой совокупность духовных и материальных ценностей, создаваемых и используемых обществом в целях развития физических и интеллектуальных способностей человека, совершенствования его двигательной активности и формирования здорового образа жизни, социальной адаптации путем физического воспитания и развития;
8) физическая подготовка – педагогический процесс, направленный на воспитание физических качеств и развитие функциональных возможностей человека;
9) методист по физической культуре и спорту (далее – методист) – физическое лицо, имеющее профессиональное образование, осуществляющее методическое обеспечение и руководство учебно-тренировочным процессом, проведение физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий;
9-1) инструктор по физической культуре и спорту – физическое лицо, имеющее профессиональное образование, осуществляющее практическое обеспечение учебно-тренировочным процессом, проведение физкультурно-оздоровительных мероприятий, в том числе адаптивной физической культуры и спорта;
10) система физической культуры и спорта – совокупность физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность в целях физического воспитания населения и развития физической культуры и спорта;
11) специалист в области физической культуры и спорта – физическое лицо, осуществляющее деятельность в области физической культуры и спорта;
12) уполномоченный орган в области физической культуры и спорта – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области физической культуры и спорта;

5-1) бірінші жаттықтырушы – жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлаудың бастапқы (ерте) кезеңдерінде спортшыны даярлауды (кемінде үш жыл) жүзеге асыратын жаттықтырушы;
5-2) бірінші топтағы мүгедектігі бар спортшыны бірге алып жүретін адам – тірек-қимыл аппараты зақымданған, көру органдары бұзылған, интеллектуалдық дамуы бұзылған, өзінің негізгі өмірлік қажеттіліктерін өз бетінше қанағаттандыру мүмкіндігін, өзіне-өзі күтім жасау және (немесе) жүріп-тұру қабілетін ішінара немесе толық жоғалтуына байланысты бөгде адамның күтіміне және көмегіне мұқтаж бірінші топтағы мүгедектігі бар спортшыларды бірге алып жүру және оларға көмек көрсету жөніндегі қызметтерді спорттық іс-шараларға (аудандық, облыстық, республикалық және халықаралық) бару кезінде шарт негізінде көрсететін жеке адам;
6) дене тәрбиесi – денi сау, дене бiтiмi және рухани жағынан жетiлген өскелең ұрпақты қалыптастыруға бағытталған педагогикалық процесс;
7) дене шынықтыру – мәдениеттiң құрамдас бөлiгi, адамның дене бітімін және интеллектуалдық қабілеттерін дамыту, дене тәрбиесі мен дене бітімін дамыту арқылы оның қозғалыс белсенділігін жетілдіру және саламатты өмір салтын қалыптастыру, әлеуметтік бейімдеу мақсатында қоғам жасайтын және пайдаланатын рухани және материалдық құндылықтар жиынтығын білдіретін әлеуметтiк қызмет саласы;
8) дене шынықтыру даярлығы – адамның дене шынығуы қасиеттерін тәрбиелеуге және функционалдық мүмкіндіктерін дамытуға бағытталған педагогикалық процесс;
9) дене шынықтыру және спорт жөнiндегi әдiскер (бұдан әрi – әдiскер) – кәсіптік білімі бар, оқу-жаттығу процесін әдiстемелiк қамтамасыз етудi және оған басшылық жасауды, дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық іс-шараларды өткізуді жүзеге асыратын жеке адам;
9-1) дене шынықтыру және спорт жөніндегі нұсқаушы – кәсіптік білімі бар, оқу-жаттығу процесін практикалық қамтамасыз етуді, дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларын, оның ішінде бейімдік дене шынықтыруды және спортты жүргізуді жүзеге асыратын жеке тұлға;
10) дене шынықтыру және спорт жүйесi – халыққа дене тәрбиесiн беру және дене шынықтыру мен спортты дамыту мақсатындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың жиынтығы;
11) дене шынықтыру және спорт саласындағы маман – дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке адам;
12) дене шынықтыру мен спорт саласындағы уәкiлеттi орган – дене шынықтыру мен спорт саласындағы басшылықты және салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

12-1) цифровая платформа физической культуры и спорта – объект цифровизации, предназначенный для сбора, обработки и анализа административных и иных данных в области физической культуры и спорта, а также обеспечения информационного взаимодействия с другими объектами цифровизации;
13) физкультурно-оздоровительные и спортивные сооружения – специально оборудованные (в том числе спортивным инвентарем) объекты (площадки, здания, сооружения), предназначенные для занятий физических лиц физическими упражнениями, спортом и проведения спортивных мероприятий;
14) физкультурно-спортивная организация – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области физической культуры и спорта в качестве основного вида деятельности;
15) Всемирная универсиада – комплексные международные зимние и летние соревнования, проводимые среди студентов по различным видам спорта;
16) тренер, тренер-преподаватель – физическое лицо, осуществляющее учебно-тренировочный процесс подготовки спортсмена и руководство его состязательной деятельностью для достижения спортивных результатов;
17) дисквалификация тренера, тренера-преподавателя, специалиста по спортивной медицине, иного специалиста в области физической культуры и спорта, спортивного судьи – отстранение тренера, тренера–преподавателя, специалиста по спортивной медицине, иного специалиста в области физической культуры и спорта, спортивного судьи от участия в спортивных соревнованиях и (или) учебно-тренировочных сборов, и (или) трудовой (профессиональной) деятельности в области физической культуры и спорта, которое осуществляется аккредитованной спортивной федерацией за нарушение правил видов спорта и (или) за нарушение положения (регламента) спортивных соревнований, и (или) за нарушение антидопинговых правил, и (или) за нарушение спортивной этики, и (или) за нарушение норм, утвержденных международными спортивными организациями и (или) национальными аккредитованными спортивными федерациями;
17-1) личный тренер – тренер, который осуществляет подготовку (не менее трех лет) спортсмена, направленную на выполнение им индивидуального плана подготовки в период его нахождения вне национальной команды Республики Казахстан по виду спорта;
18) спортсмен высокого класса – спортсмен, являющийся членом национальной команды Республики Казахстан по виду спорта;
19) спорт высших достижений – национальные виды спорта и виды спорта, включенные в программы Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских, Азиатских, Параазиатских игр;
20) профессиональный спорт – составная часть спорта, направленная на организацию и проведение спортивно-зрелищных мероприятий (соревнований), за подготовку и участие в которых спортсмены, избравшие спорт в качестве профессиональной деятельности, получают вознаграждение в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;

12-1) дене шынықтыру мен спорттың цифрлық платформасы – дене шынықтыру және спорт саласындағы әкімшілік және өзге де деректерді жинауға, өңдеуге және талдауға, сондай-ақ басқа да цифрландыру объектілерімен ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге арналған цифрландыру объектісі;
13) дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттары – жеке адамдардың дене жаттығуларымен, спортпен айналысуына және спорттық іс-шараларды өткізуге арналған, арнайы жабдықталған (соның ішінде спорттық мүкаммалмен) объектiлер (алаңдар, үйлер, ғимараттар);
14) дене шынықтыру-спорт ұйымы – негізгі қызмет түрі ретінде дене шынықтыру мен спорт саласындағы қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға;
15) Дүниежүзілік универсиада – әртүрлі спорт түрлерi бойынша студенттер арасында өткiзiлетiн кешенді халықаралық қысқы және жазғы жарыстар;
16) жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы – спорттық нәтижелерге қол жеткізу үшін спортшыны даярлаудың оқу-жаттығу процесін және оның сайыс әрекетіне басшылықты жүзеге асыратын жеке тұлға;
17) жаттықтырушыны, жаттықтырушы-оқытушыны, спорттық медицина жөніндегі маманды, дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де маманды, спорт төрешісін дисквалификациялау – спорт түрлерінің қағидаларын бұзғаны үшін және (немесе) спорттық жарыстар ережесін (регламентін) бұзғаны үшін және (немесе) допингке қарсы қағидаларды бұзғаны үшін және (немесе) спорттық әдепті бұзғаны үшін және (немесе) халықаралық спорт ұйымдары және (немесе) аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары бекіткен нормаларды бұзғаны үшін аккредиттелген спорт федерациясы жүзеге асыратын, жаттықтырушыны, жаттықтырушы-оқытушыны, спорттық медицина жөніндегі маманды, дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де маманды, спорт төрешісін спорттық жарыстарға қатысудан және (немесе) оқу-жаттығу жиындарынан және (немесе) дене шынықтыру және спорт саласындағы еңбек (кәсіптік) қызметінен шеттету;
17-1) жеке жаттықтырушы – спортшыны спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасынан тыс болған кезеңінде оның жеке-дара даярлау жоспарын орындауына бағытталған даярлауды (кемінде үш жыл) жүзеге асыратын жаттықтырушы;
18) жоғары дәрежелі спортшы – спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командасының мүшесі болып табылатын спортшы;
19) жоғары жетістіктер спорты – Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық, Азия, Параазиялық ойындардың бағдарламаларына енгізілген ұлттық спорт түрлері мен спорт түрлері;
20) кәсiпқой спорт – спорттық ойын-сауық іс-шараларын (жарыстарды) ұйымдастыруға және өткізуге бағытталған, оларға дайындалғаны және қатысқаны үшін спортты кәсіби қызметі ретінде таңдаған спортшылар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес сыйақы алатын спорттың құрамдас бөлігі;

21) комплексная научная группа – группа квалифицированных специалистов, создаваемая для проведения научно-методических, медико-биологических, психологических исследований, направленных на оценку функционального состояния, резервных возможностей, психологического и технического уровня подготовки спортсмена;
22) президентские тесты физической подготовленности населения Республики Казахстан – совокупность нормативных требований к физической подготовленности детей, молодежи и взрослого населения;
23) школьный спорт – часть физической культуры и спорта, направленная на физическое воспитание обучающихся в организациях образования начального, основного среднего и общего среднего образования, их подготовку к участию в спортивных мероприятиях;
24) школьная спортивная лига – спортивное движение среди школьников, целью которого являются содействие в популяризации школьного спорта и развитие одного или нескольких видов спорта, организация и проведение спортивных мероприятий со школьниками;
24-1) ротация первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций – должностное перемещение между первыми руководителями республиканских государственных физкультурно-спортивных организаций и государственных физкультурно-спортивных организаций, находящихся в ведении местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы;
25) государственный тренер – тренер, осуществляющий функции и мероприятия по реализации государственной политики по развитию приоритетного (приоритетных) вида (видов) спорта на территории Республики Казахстан;
25-1) государственный спортивный заказ – финансируемый государством объем услуг в области физической культуры и спорта для детей и юношества, определяемый согласно методике подушевого нормативного финансирования государственного спортивного заказа и размещаемый у поставщиков независимо от форм их собственности, ведомственной подчиненности, типов и видов;
25-2) подушевой норматив финансирования государственного спортивного заказа – норматив финансового обеспечения гарантированной государственной стоимости услуг в области физической культуры и спорта для спортивных секций для детей и юношества;
26) спортсмен с инвалидностью – физическое лицо, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, травмами, их последствиями, нарушениями, которое приводит к ограничению жизнедеятельности, и занимающееся доступным видом (доступными видами) спорта;
27) классификация спортсменов с инвалидностью – процесс определения классификатором или группой классификаторов класса (классификационной категории) спортсменов с инвалидностью с целью создания им возможности соревноваться с другими спортсменами с инвалидностью, имеющими аналогичный уровень функциональных возможностей;

21) кешендi ғылыми топ – спортшының функционалдық жай-күйін, резервтік мүмкіндіктерін, даярлығының психологиялық және техникалық деңгейін бағалауға бағытталған ғылыми-әдiстемелiк, медициналық-биологиялық, психологиялық зерттеулер жүргiзу үшiн құрылатын бiлiктi мамандар тобы;
22) Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілер – балалардың, жастардың және ересек тұрғындардың дене шынықтыру даярлығына қойылатын нормативтік талаптардың жиынтығы;
23) мектеп спорты – бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін білім беру ұйымдарында білім алушылардың дене тәрбиесіне, оларды спорттық іс-шараларға қатысуға даярлауға бағытталған дене шынықтыру мен спорттың бір бөлігі;
24) мектептегі спорттық лига – мақсаты мектеп спортын кеңінен таратуға және бір немесе бірнеше спорт түрін дамытуға жәрдемдесу, мектеп оқушыларымен спорттық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу болып табылатын мектеп оқушылары арасындағы спорттық қозғалыс;
24-1) мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялау – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының қарамағындағы республикалық мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдары мен мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшылары арасындағы лауазымдық орын ауыстыру;"
25) мемлекеттiк жаттықтырушы – Қазақстан Республикасының аумағында спорттың басым түрін (түрлерін) дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша функциялар мен іс-шараларды жүзеге асыратын жаттықтырушы;
25-1) мемлекеттік спорттық тапсырыс – мемлекет қаржыландыратын, мемлекеттік спорттық тапсырыстың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесіне сәйкес айқындалатын және өнім берушілерде олардың меншік нысанына, ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан орналастырылатын, балалар мен жасөспірімдер үшін дене шынықтыру және спорт саласында көрсетілетін қызметтер көлемі;
25-2) мемлекеттік спорттық тапсырыстың жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі – балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секциялары үшін дене шынықтыру және спорт саласында көрсетілетін қызметтердің мемлекеттік кепілдендірілген құнының қаржылық қамтамасыз ету нормативі;
26) мүгедектігі бар спортшы – тыныс-тіршілігінің шектелуіне алып келетін аурулардан, жарақаттардан, олардың салдарынан, бұзылулардан организм функциялары үнемі бұзылып, денсаулығы нашарлаған және спорттың қолжетімді түрімен (қолжетімді түрлерімен) айналысатын жеке тұлға;
27) мүгедектігі бар спортшыларды сыныптау – мүгедектігі бар спортшыларға функционалдық мүмкіндіктер деңгейі ұқсас мүгедектігі бар басқа спортшылармен жарысқа түсу мүмкіндігін жасау мақсатында сыныптаушының немесе сыныптаушылар тобының олардың дәрежесін (сыныптамалық санатын) айқындау процесі;

28) инструктор-спортсмен – спортсмен, осуществляющий спортивную деятельность на условиях оплаты труда в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
29) учебно-тренировочный сбор – централизованное мероприятие, организованное в целях повышения спортивного мастерства и качества учебно-тренировочного процесса спортсменов;
29-1) неолимпийский вид спорта – вид спорта, не вошедший в программу Олимпийских игр, получивший широкое развитие в мировом спортивном сообществе и возглавляемый международными спортивными федерациями;
29-2) олимпийские виды спорта – виды спорта, вошедшие в программу Олимпийских игр;
29-3) непаралимпийские виды спорта – виды спорта, не вошедшие в программу Паралимпийских игр, которые развиваются Международным паралимпийским комитетом или международными спортивными федерациями;
30) Паралимпийские игры – международные зимние и летние соревнования, организуемые Международным паралимпийским комитетом, проводимые среди спортсменов с инвалидностью, имеющих поражение опорно-двигательного аппарата, нарушение органов зрения, а также среди спортсменов – лиц с нарушением интеллектуального развития;
30-1) паралимпийские виды спорта – виды спорта, вошедшие в программу Паралимпийских игр;
31) спорт – сфера социально-культурной деятельности как совокупность видов спорта, сложившаяся в форме спортивных соревнований и специальной подготовки человека к ним;
32) спортивная дисциплина – часть вида спорта, имеющая отличительные признаки и включающая в себя один или несколько видов (программ) спортивных соревнований;
33) спортивный резерв – спортсмены юношеского, юниорского и молодежного возрастов, имеющие потенциал для достижения высоких результатов в спорте высших достижений;
33-1) запрещенные субстанции и (или) методы в спорте (далее – допинг) – химические соединения (вещества, лекарства) и методы, включенные в запрещенный список Всемирной антидопинговой организации и Международного стандарта Всемирной антидопинговой организации, в том числе использование или попытка использования субстанции и (или) метода, включенных в перечни субстанций и (или) методов, запрещенных для использования в спорте;
34) спортивный судья – физическое лицо, прошедшее специальную подготовку и получившее соответствующую квалификационную категорию, уполномоченное организатором спортивного мероприятия обеспечить судейство в соответствии с правилами вида спорта и положениями (регламентами) спортивного мероприятия;
34-1) команды Республики Казахстан по видам спорта – коллективы спортсменов, тренеров, отечественных и иностранных специалистов по видам спорта, не относящимся к спорту высших достижений, принимающих участие в международных спортивных соревнованиях;

28) нұсқаушы-спортшы – спорттық қызметін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбекақы төлемі шартымен жүзеге асыратын спортшы;
29) оқу-жаттығу жиыны – спортшылардың спорттық шеберлігін және оқу-жаттығу процесінің сапасын арттыру мақсатында ұйымдастырылған орталықтандырылған іс-шара;
29-1) олимпиадалық емес спорт түрі – Олимпиадалық ойындар бағдарламасына кірмеген, әлемдік спорт қоғамдастығында кеңінен дамыған және халықаралық спорт федерациялары басқаратын спорт түрі;
29-2) олимпиадалық спорт түрлері – Олимпиадалық ойындар бағдарламасына кірген спорт түрлері;
29-3) паралимпиадалық емес спорт түрлері – Паралимпиадалық ойындар бағдарламасына кірмеген, Халықаралық паралимпиада комитеті немесе халықаралық спорт федерациялары дамытатын спорт түрлері;
30) Паралимпиадалық ойындар – Халықаралық паралимпиада комитеті ұйымдастыратын, тірек-қимыл аппараты зақымданған, көру органдары бұзылған мүгедектігі бар спортшылар арасында, сондай-ақ интеллектуалдық дамуы бұзылған спортшы адамдар арасында өткізілетін халықаралық қысқы және жазғы жарыстар;
30-1) паралимпиадалық спорт түрлері – Паралимпиадалық ойындар бағдарламасына кірген спорт түрлері;
31) спорт – спорттық жарыстар және адамды оған даярлаудың арнайы нысанында қалыптасқан, спорт түрлерінің жиынтығы ретіндегі әлеуметтік-мәдени қызмет саласы;
32) спорт саласы – айырым белгілері бар және өзінде бір немесе бірнеше спорттық жарыстар түрі (бағдарламалары) қамтылатын спорт түрінің бір бөлігі;
33) спорт резерві – жоғары жетістіктер спортында жоғары нәтижелерге қол жеткізуге әлеуеті бар жасөспірім жастағы, юниор және жас спортшылар;
33-1) спортта тыйым салынған субстанциялар және (немесе) әдістер (бұдан әрі – допинг) – Допингке қарсы дүниежүзілік ұйымның және Допингке қарсы дүниежүзілік ұйымның халықаралық стандартының тыйым салынған тізіміне енгізілген химиялық қоспалар (заттар, дәрілер) мен әдістер, оның ішінде спортта пайдалануға тыйым салынған субстанциялар және (немесе) әдістер тізбелеріне енгізілген субстанцияларды және (немесе) әдісті пайдалану немесе пайдалануға әрекеттену;
34) спорт төрешiсі – арнайы даярлықтан өткен және тиiстi бiлiктiлiк санатын алған, спорттық iс-шараны ұйымдастырушы спорт түрiнiң қағидаларына және спорттық iс-шараның ережелерiне (регламенттеріне) сәйкес төрелікті қамтамасыз етуге уәкiлеттiк берген жеке адам;
34-1) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының командалары – халықаралық спорттық жарыстарға қатысатын, жоғары жетістіктер спортына жатпайтын спорт түрлері бойынша спортшылар, жаттықтырушылар, отандық және шетелдік мамандар ұжымдары;

35) национальные команды Республики Казахстан по видам спорта – коллективы спортсменов, тренеров, отечественных и иностранных специалистов, осуществляющих подготовку и принимающих участие в международных спортивных соревнованиях под Государственным Флагом Республики Казахстан по спорту высших достижений;
35-1) штатные национальные команды Республики Казахстан по видам спорта – коллективы спортсменов, тренеров, отечественных и иностранных специалистов, осуществляющих спортивную деятельность на финансовых условиях, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан, и принимающих участие в международных спортивных соревнованиях под Государственным Флагом Республики Казахстан;
35-2) команды областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта – коллективы спортсменов, тренеров, специалистов, осуществляющих подготовку и принимающих участие в республиканских и международных спортивных соревнованиях по спорту высших достижений;
36) реестр видов спорта – реестр, содержащий зафиксированные на бумажном и электронном носителях сведения о видах спорта и спортивных дисциплинах, получивших развитие на территории Республики Казахстан;
37) вид спорта – составная часть спорта, отличительными признаками которой являются среда занятий, совокупность физических упражнений или интеллектуальных способностей в состязательной деятельности и правила соревнований, объединенные по признакам схожести правил видов спорта одной спортивной федерации;
38) главный тренер национальной команды Республики Казахстан по виду спорта – тренер, отвечающий за руководство, подготовку, формирование и выступление национальной команды Республики Казахстан по виду спорта в чемпионатах мира, Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских играх и других международных соревнованиях;
39) исключен Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40) спортивная этика – правила поведения, установленные для спортсменов, тренеров, тренеров-преподавателей и спортивных судей;
40-1) спортивно-массовые мероприятия – мероприятия, направленные на развитие физических и интеллектуальных способностей человека, пропаганду здорового образа жизни, проводимые в спортивных сооружениях и объектах, а также открытых местностях, предназначенных для проведения спортивно-массовых мероприятий, предполагающие одновременное нахождение на этих мероприятиях двухсот и более зрителей;
41) единый календарь спортивно-массовых мероприятий – перечень ежегодных соревнований международного, республиканского и местного уровней, а также мероприятий по подготовке к соревнованиям;

35) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командалары – жоғары жетістіктер спорты бойынша халықаралық спорттық жарыстарға даярлықты жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын көтеріп қатысатын спортшылар, жаттықтырушылар, отандық және шетелдік мамандар ұжымдары;
35-1) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командалары – Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген қаржылық шарттармен спорттық қызметті жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын көтеріп халықаралық спорттық жарыстарға қатысатын спортшылар, жаттықтырушылар, отандық және шетелдік мамандар ұжымдары;
35-2) спорт түрлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командалары – жоғары жетістіктер спорты бойынша республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға даярлауды жүзеге асыратын және қатысатын спортшылар, жаттықтырушылар, мамандар ұжымдары;
36) спорт түрлерінің тізілімі – Қазақстан Республикасының аумағында дамып отырған спорт түрлері мен спорт салалары туралы қағаз және электрондық жеткізгіштерде тіркелген мәліметтерді қамтитын тізілім;
37) спорт түрi – жаттығу ортасы, сайысу әрекетіндегі дене шынықтыру жаттығуларының немесе интеллектуалдық қабілеттердің жиынтығы және бір спорт федерациясының спорт түрлері қағидаларының ұқсастық белгілері бойынша біріктірілген жарыстар қағидалары айырым белгiлерi болып табылатын спорттың құрамдас бөлiгi;
38) спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командасының бас жаттықтырушысы – спорт түрi бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасына басшылық жасауға, оның даярлығына, қалыптастырылуына және әлем чемпионаттарына, Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарға және басқа да халықаралық жарыстарға қатысуына жауап беретiн жаттықтырушы;
39) алып тасталды - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
40) спорттық әдеп – спортшылар, жаттықтырушылар, жаттықтырушы-оқытушылар және спорт төрешілері үшін белгіленген мінез-құлық қағидалары;
40-1) спорттық-бұқаралық іс-шаралар – адамның дене бітімін және зияткерлік қабілеттерін дамытуға, саламатты өмір салтын насихаттауға бағытталған, спорт құрылыстары мен объектілерінде, сондай-ақ спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізуге арналған ашық жерлерде өткізілетін, осы іс-шараларда екі жүз және одан көп көрерменнің бір мезгілде болуы көзделетін іс-шаралар;
41) спорттық-бұқаралық iс-шаралардың бірыңғай күнтiзбесi – халықаралық, республикалық және жергілікті деңгейлердегі жыл сайынғы жарыстардың, сондай-ақ жарыстарға дайындық жөніндегі іс-шаралардың тізбесі;

41-1) места для проведения спортивно-массовых мероприятий – объекты и сооружения, приспособленные для проведения спортивно-массовых мероприятий, а также иные не предназначенные специально для этих целей места (зоны отдыха, ипподромы, цирки, парки, скверы, площади, улицы);
41-2) время проведения спортивно-массовых мероприятий – время с момента входа (прихода) первого зрителя в места проведения спортивно-массовых мероприятий до окончания мероприятий и выхода (ухода) последнего зрителя из этих мест;
41-3) организатор спортивно-массового мероприятия – физическое или юридическое лицо, по инициативе которого проводится спортивно-массовое мероприятие;
41-4) национальные стандарты спортивной подготовки – совокупность минимальных требований к спортивной подготовке по виду (видам) спорта, разработанных и утвержденных уполномоченным органом в области физической культуры и спорта для физкультурно-спортивных организаций;
42) спортивное соревнование – состязание среди спортсменов или команд по виду (видам) спорта в целях выявления лучшего участника состязания, проводимое по утвержденному положению (регламенту);
42-1) дисквалификация животных, участвующих в спортивном соревновании, – отстранение животных от участия в спортивных соревнованиях, учебно-тренировочных сборов за использование в отношении них допинга;
43) договор о спортивной деятельности – гражданско-правовой договор, заключаемый между спортсменом, тренером или иным специалистом в области физической культуры и спорта и физкультурно-спортивной организацией;
43-1) спортивная медицина – область медицины, отвечающая за медико-биологическое обеспечение подготовки спортсменов, включающая врачебный и функциональный контроль в спорте, в том числе допуск спортсменов к занятию спортом высших достижений, функциональную и медицинскую реабилитацию спортсменов, раннее выявление отклонения состояния здоровья, повышение спортивной работоспособности, терапию и профилактику соматических заболеваний и травм спортсменов, психологическую подготовку, медицинскую помощь в неотложной форме в спорте и гигиену спорта;
43-2) организация спортивной медицины и реабилитации – организация, отвечающая за медико-биологическое обеспечение подготовки спортсменов, включая врачебный и функциональный контроль в спорте, в том числе допуск спортсменов к занятию спортом высших достижений, функциональную и медицинскую реабилитацию спортсменов, раннее выявление отклонения состояния здоровья, повышение спортивной работоспособности, терапию и профилактику соматических заболеваний и травм спортсменов, психологическую подготовку, медицинскую помощь в неотложной форме в спорте и гигиену спорта;

41-1) спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізуге арналған орындар – спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізуге ыңғайластырылған объектілер мен құрылыстар, сондай-ақ осы мақсаттар үшін арнайы жасалмаған өзге де орындар (демалыс аймақтары, ипподромдар, цирктер, саябақтар, гүлзарлар, алаңдар, көшелер);
41-2) спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін уақыт – спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін орындарға алғашқы көрермен кірген (келген) кезден бастап іс-шаралар аяқталғанға және осы орындардан соңғы көрермен шыққанға (кеткенге) дейінгі уақыт;
41-3) спорттық-бұқаралық іс-шараны ұйымдастырушы – бастамасы бойынша спорттық-бұқаралық іс-шара өткізілетін жеке немесе заңды тұлға;
41-4) спорттық даярлықтың ұлттық стандарттары – дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін әзірлеген және бекіткен спорт түрі (түрлері) бойынша спорттық даярлыққа қойылатын ең төмен талаптардың жиынтығы;"
42) спорттық жарыс – бекітілген ереже (регламент) бойынша өткізілетін сайыстың үздік қатысушысын анықтау мақсатында спорт түрі (түрлері) бойынша спортшылар немесе командалар арасындағы сайыс;
42-1) спорттық жарысқа қатысатын жануарларды дисквалификациялау – жануарларды оларға қатысты допинг пайдаланылғаны үшін спорттық жарыстарға қатысудан, оқу-жаттығу жиындарынан шеттету;
43) спорттық қызмет туралы шарт – спортшы, жаттықтырушы немесе дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де маман мен дене шынықтыру-спорт ұйымы арасында жасалатын азаматтық-құқықтық шарт;
43-1) спорттық медицина – спортшыларды даярлауды медициналық-биологиялық қамтамасыз етуге жауап беретін, спортта дәрігерлік және функционалдық бақылауды, оның ішінде спортшыларға жоғары жетістіктер спортымен айналысуға рұқсат беруді, спортшыларды функционалдық және медициналық оңалтуды, денсаулық жағдайының ауытқуын ерте анықтауды, спорттық жұмыс қабілетін арттыруды, спортшылардың соматикалық аурулары мен жарақатының терапиясы мен профилактикасын, психологиялық дайындықты, спорттағы кезек күттірмейтін нысандағы медициналық көмекті және спорт гигиенасын қамтитын медицина саласы;
43-2) спорттық медицина және оңалту ұйымы – спортта дәрігерлік және функционалдық бақылауды, оның ішінде спортшыларға жоғары жетістіктер спортымен айналысуға рұқсат беруді, спортшыларды функционалдық және медициналық оңалтуды, денсаулық жағдайының ауытқуын ерте анықтауды, спорттық жұмыс қабілетін арттыруды, спортшылардың соматикалық аурулары мен жарақатының терапиясы мен профилактикасын, психологиялық дайындықты, спорттағы кезек күттірмейтін нысандағы медициналық көмекті және спорт гигиенасын қоса алғанда, спортшыларды даярлауды медициналық-биологиялық қамтамасыз етуге жауап беретін ұйым;

44) спортивное мероприятие – спортивное соревнование, учебно-тренировочный сбор с участием спортсменов, тренеров и специалистов в области физической культуры и спорта;
44-1) приоритетные виды спорта – виды спорта, включенные в программы и имеющие высокие спортивные результаты на Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских, Азиатских, Параазиатских играх, и национальные виды спорта;
45) спортивная федерация – некоммерческая организация, созданная в форме общественного объединения или объединения юридических лиц в форме ассоциации (союза) в целях развития одного или нескольких видов спорта;
46) аккредитация спортивных федераций – процедура признания правомочий спортивных федераций по развитию вида (видов) спорта на территории Республики Казахстан;
47) спортсмен – физическое лицо, занимающееся выбранным (выбранными) видом (видами) спорта и выступающее на спортивных соревнованиях;
48) дисквалификация спортсмена – отстранение спортсмена от участия в спортивных соревнованиях и (или) учебно-тренировочных сборов, и (или) трудовой (профессиональной) деятельности в области физической культуры и спорта, которое осуществляется аккредитованной спортивной федерацией за нарушение правил видов спорта и (или) за нарушение положения (регламента) спортивных соревнований, и (или) за нарушение антидопинговых правил, и (или) за нарушение спортивной этики, и (или) за нарушение норм, утвержденных международными спортивными организациями и (или) национальными аккредитованными спортивными федерациями;
49) регистрация спортсмена – процедура признания спортивной федерацией по виду спорта принадлежности спортсмена к данному виду спорта с целью наделения его правом принимать участие в спортивных соревнованиях и иных мероприятиях, проводимых федерацией или с ее участием, с выдачей свидетельства о регистрации спортсмена;
50) студенческий спорт – часть физической культуры и спорта, направленная на физическое воспитание обучающихся в организациях технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, их подготовку к участию в спортивных мероприятиях;
51) студенческая спортивная лига – спортивное движение среди студентов, целью которого являются содействие в популяризации студенческого спорта и развитие вида (видов) спорта, организация и проведение спортивных мероприятий со студентами;
52) Сурдлимпийские игры – международные зимние и летние соревнования, проводимые среди спортсменов с инвалидностью, имеющих поражение органов слуха;
52-1) сурдлимпийский вид спорта – вид спорта, вошедший в программу Сурдлимпийских игр и утвержденный Международным комитетом спорта глухих;

44) спорттық іс-шара – спортшылардың, жаттықтырушылардың және дене шынықтыру мен спорт саласындағы мамандардың қатысуымен өткізілетін спорттық жарыс, оқу-жаттығу жиыны;
44-1) спорттың басым түрлері – Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық, Азиялық, Параазиялық ойындардың бағдарламаларына енгізілген және оларда жоғары спорттық нәтижелері бар спорт түрлері және ұлттық спорт түрлері;
45) спорт федерациясы – спорттың бір немесе бірнеше түрін дамыту мақсатында қоғамдық бірлестік нысанында немесе қауымдастық (одақ) нысанындағы заңды тұлғалар бірлестігі нысанында құрылған коммерциялық емес ұйым;
46) спорт федерацияларын аккредиттеу – Қазақстан Республикасының аумағында спорт түрін (түрлерін) дамыту жөніндегі спорт федерацияларының құқықтылықтарын тану рәсімі;
47) спортшы – таңдаған спорт түрімен (түрлерімен) айналысатын және спорттық жарыстарға қатысатын жеке адам;"
48) спортшыны дисквалификациялау –спорт түрлерінің қағидаларын бұзғаны үшін және (немесе) спорттық жарыстар ережесін (регламентін) бұзғаны үшін және (немесе) допингке қарсы қағидаларды бұзғаны үшін және (немесе) спорттық әдепті бұзғаны үшін және (немесе) халықаралық спорт ұйымдары және (немесе) аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары бекіткен нормаларды бұзғаны үшін аккредиттелген спорт федерациясы жүзеге асыратын, спортшыны спорттық жарыстарға қатысудан және (немесе) оқу-жаттығу жиындарынан және (немесе) дене шынықтыру және спорт саласындағы еңбек (кәсіптік) қызметінен шеттету;
49) спортшыны тіркеу – спортшыны тіркеу туралы куәлікті бере отырып, федерация өткізетін немесе оның қатысуымен өткізілетін спорттық жарыстарға және өзге де спорттық іс-шараларға қатысу құқығын беру мақсатында спорт түрі бойынша спорт федерациясы спортшының спорттың осы түрімен айналысатынын танитын рәсім;
50) студенттік спорт – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарында білім алушылардың дене тәрбиесіне, оларды спорттық іс-шараларға қатысуға даярлауға бағытталған дене шынықтыру мен спорттың бір бөлігі;
51) студенттік спорт лигасы – мақсаты студенттік спортты кеңінен таратуға жәрдемдесу және спорттың түрін (түрлерін) дамыту, студенттермен спорттық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу болып табылатын студенттер арасындағы спорттық қозғалыс;
52) Сурдлимпиадалық ойындар – есту органдары зақымданған мүгедектігі бар спортшылар арасында өткізілетін халықаралық қысқы және жазғы жарыстар;
52-1) сурдлимпиадалық спорт түрі – Сурдлимпиадалық ойындар бағдарламасына кірген және Саңыраулардың халықаралық спорт комитеті бекіткен спорт түрі;

53) классификатор – физическое лицо, осуществляющее проведение классификации спортсменов с инвалидностью по уровню их функциональных возможностей, уполномоченное на это организаторами соревнований и прошедшее специальную подготовку, подтвержденную соответствующим документом;
54) технические и прикладные виды спорта – часть видов спорта, требующая специальной подготовки спортсмена к соревнованиям с применением технических средств;
55) национальные виды спорта – виды спорта, исторически сложившиеся в форме соревновательной деятельности и представляющие собой своеобразные физические упражнения и народные игры с самобытными правилами и способами организации физической активности;
56) Международные специальные олимпийские игры – международные зимние и летние соревнования, проводимые среди спортсменов с инвалидностью с ограниченными интеллектуальными возможностями;
57) международные спортивные соревнования – состязания по виду спорта среди спортсменов (команд), в которых принимают участие иностранные спортсмены (команды).
Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными законами РК от 22.01.2016 № 446-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.05.2017 № 65-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.07.2017 № 91-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2020 № 395-VI (порядок введения в действие см. ст. 2); от 27.06.2022 № 129-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.03.2026 № 270-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 2. Основные цели, задачи и принципы настоящего Закона
1. Основными целями настоящего Закона являются развитие физической культуры и спорта, формирование здоровой и конкурентоспособной спортивной нации.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) обеспечение безопасности жизни и здоровья лиц, занимающихся физической культурой и спортом, а также участников и зрителей физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий и соблюдение общественного порядка в местах проведения спортивно-массовых мероприятий;

53) сыныптаушы – мүгедектігі бар спортшыларды олардың функционалдық мүмкіндіктерінің деңгейіне қарай сыныптауды жүзеге асыратын, жарыстарды ұйымдастырушылар осыған уәкілеттік берген және тиісті құжатпен расталған арнаулы даярлықтан өткен жеке тұлға;
54) техникалық және қолданбалы спорт түрлерi – спортшының техникалық құралдарды қолдана отырып өткізілетін жарыстарға арнайы даярлығын талап ететiн спорт түрлерінің бір бөлiгi;
55) ұлттық спорт түрлерi – жарыспалы әрекет нысанында тарихи түрде қалыптасқан және өзiне тән дене шынықтыру жаттығуларын және дене шынықтыру белсендiлiгi ұйымдастырылуының өзiндiк қағидалары мен тәсiлдерi бар халық ойындарын білдіретін спорт түрлері;
56) Халықаралық арнаулы олимпиадалық ойындар – интеллектуалдық мүмкіндіктері шектеулі мүгедектігі бар спортшылар арасында өткізілетін халықаралық қысқы және жазғы жарыстар;
57) халықаралық спорттық жарыстар – шетелдік спортшылар (командалар) қатысатын спортшылар (командалар) арасындағы спорт түрi бойынша өтетін сайыстар.
Ескерту. 1-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 22.01.2016 № 446-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.05.2017 № 65-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.07.2017 № 91-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.05.2020 № 395-VI (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз); 27.06.2022 № 129-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.03.2026 № 270-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
2-бап. Осы Заңның негізгі мақсаттары, міндеттері және қағидаттары
1. Осы Заңның негізгі мақсаттары дене шынықтыру мен спортты дамыту, спортпен айналысатын салауатты және бәсекеге қабілетті ұлт қалыптастыру болып табылады.
2. Осы Заңның негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) дене шынықтырумен және спортпен айналысатын адамдардың, сондай-ақ дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық іс-шаралардың қатысушылары мен көрермендерінің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету және спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізу орындарында қоғамдық тәртіпті сақтау;

2) развитие физической культуры и массового спорта;
3) развитие национальных, олимпийских, неолимпийских, паралимпийских, непаралимпийских и сурдлимпийских видов спорта;
4) поддержка и стимулирование физической культуры и спорта, адаптивной физической культуры и спорта, спортивной медицины;
5) обеспечение взаимодействия с физическими и юридическими лицами в области физической культуры и спорта;
6) создание организационно-правовых условий для развития физической культуры и спорта;
7) развитие научной базы для исследований в области физической культуры, спорта и спортивной медицины;
8) развитие школьного, студенческого спорта и физической культуры в трудовых коллективах;
9) внедрение современных инновационных и цифровых технологий для развития физической культуры и спорта.
3. Основными принципами настоящего Закона являются:
1) равенство и общедоступность занятий физической культурой и спортом для всех физических лиц;
2) непрерывность и преемственность физического воспитания различных возрастных групп населения;
3) добровольность занятия физической культурой и спортом;
4) оздоровительная направленность физкультурно-спортивных мероприятий;
5) равное уважение к занятию физической культурой и спортом;
6) запрет на дискриминацию и недопущение пропаганды культа жестокости, насилия и унижения человеческого достоинства;
7) приоритетность спорта высших достижений, отстаивающего честь Республики Казахстан на международных спортивных соревнованиях;
8) содействие развитию адаптивной физической культуры и спорта.
Сноска. Статья 2 в редакции Закона РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 16.03.2026 № 270-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 3. Законодательство Республики Казахстан в области физической культуры и спорта
1. Законодательство Республики Казахстан в области физической культуры и спорта основывается на Конституции Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются правила международного договора.
3. На правоотношения, урегулированные законодательством Республики Казахстан в области физической культуры и спорта, не распространяется действие законодательства Республики Казахстан о государственных закупках в части приобретения услуг государственного спортивного заказа.
Сноска. Статья 3 с изменением, внесенным Законом РК от 30.12.2020 № 395-VI (вводится в действие с 01.05.2021).

2) дене шынықтыру мен бұқаралық спортты дамыту;
3) ұлттық, олимпиадалық, олимпиадалық емес, паралимпиадалық, паралимпиадалық емес және сурдлимпиадалық спорт түрлерін дамыту;
4) дене шынықтыру мен спортты, бейімдік дене шынықтыру мен спортты, спорттық медицинаны қолдау және ынталандыру;
5) дене шынықтыру мен спорт саласындағы жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
6) дене шынықтыру мен спортты дамыту үшін ұйымдық-құқықтық жағдайлар жасау;
7) дене шынықтыру, спорт және спорттық медицина саласындағы зерттеулер үшін ғылыми базаны дамыту;
8) мектеп спортын, студенттік спортты және еңбек ұжымдарында дене шынықтыруды дамыту;
9) дене шынықтыру мен спортты дамытуға арналған заманауи инновациялық және цифрлық технологияларды ендіру.
3. Осы Заңның негізгі қағидаттары мыналар болып табылады:
1) барлық жеке адамдар үшін дене шынықтырумен және спортпен айналысудың теңдігі мен жалпыға бірдей қолжетімділігі;
2) халықтың әртүрлі жас топтарына дене тәрбиесін берудің үзіліссіздігі мен сабақтастығы;
3) дене шынықтырумен және спортпен айналысудың еріктілігі;
4) дене шынықтыру-спорттық іс-шаралардың сауықтыруға бағытталуы;
5) дене шынықтырумен және спортпен айналысуға тең құрмет көрсету;
6) кемсітушілікке тыйым салу және қатігездікті, зорлық-зомбылықты және адамның қадір-қасиетін қорлауды насихаттауға жол бермеу;
7) халықаралық спорттық жарыстарда Қазақстан Республикасының намысын қорғайтын жоғары жетістіктер спортының басымдығы;
8) бейімдік дене шынықтыру мен спортты дамытуға жәрдемдесу.
Ескерту. 2-бап жаңа редакцияда - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 16.03.2026 № 270-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
3-бап. Қазақстан Республикасының дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда көзделгеннен өзге қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
3. Қазақстан Республикасының дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамасымен реттелген құқықтық қатынастарға мемлекеттік спорттық тапсырыстың көрсетілетін қызметтерін сатып алу бөлігінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының күші қолданылмайды.
Ескерту. 3-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.05.2020 № 395-VI (01.05.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 4. Государственная поддержка развития физической культуры и спорта
1. Государственная поддержка в области физической культуры и спорта осуществляется посредством:
1) регулирования общественных отношений в области физической культуры и спорта путем формирования государственной политики, создания ее системы, а также соответствующего нормативно-правового, финансового, материально-технического, кадрового, научно-методического, медицинского, информационного обеспечения;
2) оказания поддержки развитию внешних связей физкультурно-спортивных организаций, интеграции их в международные спортивные организации, способствующих развитию физкультурно-спортивного движения в Республике Казахстан;
3) создания благоприятного инвестиционного климата для отечественных и зарубежных инвесторов, вкладывающих свои средства в проектирование, строительство и эксплуатацию спортивных сооружений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) обеспечения доступности спортивных сооружений, находящихся в государственной собственности.
2. Обеспечение доступности спортивных сооружений, находящихся в государственной собственности, является минимальным социальным стандартом в соответствии с Законом Республики Казахстан "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях".
Сноска. Статья 4 в редакции Закона РК от 19.05.2015 № 315-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 5. Права и обязанности физических лиц в области физической культуры и спорта
1. Физические лица имеют право:
1) заниматься физической культурой и спортом;
2) вступать в общественные объединения физкультурно-оздоровительной и спортивной направленности;
3) участвовать в спортивных и спортивно-массовых мероприятиях;
4) пользоваться государственными и частными спортивными сооружениями и услугами;
5) использовать при проведении спортивных и спортивно-массовых мероприятий различную символику и иные средства публичного выражения индивидуального мнения, не запрещенные законодательством Республики Казахстан;
6) представлять документы в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта для присвоения спортивных званий и квалификационных категорий;
7) представлять документы в местные исполнительные органы для присвоения спортивных разрядов и квалификационных категорий.
2. Физические лица обязаны:

4-бап. Денешынықтыруды және спортты дамытуды мемлекеттік қолдау
1. Денешынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік қолдау:
1) мемлекеттiк саясатты қалыптастыру, оның жүйесін құру, сондай-ақ тиісті нормативтiк-құқықтық, қаржылық, материалдық-техникалық, кадрлық, ғылыми-әдiстемелiк, медициналық, ақпараттық қамтамасыз ету арқылы денешынықтыру және спорт саласындағы қоғамдық қатынастарды реттеу;
2) денешынықтыру-спорт ұйымдарының сыртқы байланыстарын дамытуға, олардың Қазақстан Республикасында денешынықтыру-спорт қозғалысын дамытуға ықпал ететін халықаралық спорт ұйымдарына интеграциялануына қолдау көрсету;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес спорт ғимараттарын жобалауға, салуға және пайдалануға өз қаражатын салатын отандық және шетелдiк инвесторлар үшін қолайлы инвестициялық ахуал жасау;
4) мемлекеттік меншіктегі спорт ғимараттарының қолжетімді болуын қамтамасыз ету арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік меншіктегі спорт ғимараттарының қолжетімді болуын қамтамасыз ету "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ең төмен әлеуметтік стандарт болып табылады.
Ескерту. 4-бап жаңа редакцияда - ҚР 19.05.2015 № 315-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
5-бап. Жеке тұлғалардың дене шынықтыру және спорт саласындағы құқықтары мен міндеттері
1. Жеке тұлғалардың:
1) дене шынықтырумен және спортпен айналысуға;
2) дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық бағыттағы қоғамдық бірлестіктерге кіруге;
3) спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шараларға қатысуға;
4) мемлекеттік және жеке спорт құрылыстары мен көрсетілетін қызметтерді пайдалануға;
5) спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін кезде әртүрлі нышанды және жеке-дара пікірін жария білдірудің Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де құралдарын пайдалануға;
6) спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру үшін құжаттарды дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға ұсынуға;
7) спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын беру үшін құжаттарды жергілікті атқарушы органдарға ұсынуға құқығы бар.
2. Жеке тұлғалар:

1) соблюдать общественный порядок в местах проведения спортивных и спортивно-массовых мероприятий;
2) не допускать действий, провоцирующих нарушение общественного порядка, не предпринимать противоправных акций, создающих опасность для окружающих в местах проведения спортивных и спортивно-массовых мероприятий.
3. Физическим лицам запрещается:
1) проносить в места проведения спортивных и спортивно-массовых мероприятий алкогольную продукцию, продукцию в металлической, стеклянной таре, пиротехнические изделия и иные предметы, использование которых может представлять угрозу жизни и здоровью людей либо причинить материальный ущерб физическим и юридическим лицам;
2) выбрасывать любые предметы, представляющие угрозу жизни и здоровью людей, на трибуны, футбольные поля, хоккейные и иные спортивные площадки во время проведения спортивных и спортивно-массовых мероприятий;
3) самовольно выходить за пределы ограждений и оцеплений, турникетов во время проведения спортивных и спортивно-массовых мероприятий;
4) использовать плакаты, эмблемы, транспаранты и иные визуальные предметы, направленные на разжигание социальной, расовой, национальной, религиозной, сословной и родовой розни, а равно ущемляющие права физических лиц во время проведения спортивных и спортивно-массовых мероприятий.
Сноска. Статья 5 в редакции Закона РК от 22.01.2016 № 446-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными Законом РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. ГОСУДАРСТВЕННОЕ РЕГУЛИРОВАНИЕ
В ОБЛАСТИ ФИЗИЧЕСКОЙ КУЛЬТУРЫ И СПОРТА
Статья 6. Компетенция Правительства Республики Казахстан в области физической культуры и спорта
Правительство Республики Казахстан разрабатывает основные направления государственной политики в области физической культуры и спорта и организует их осуществление.
Сноска. Статья 6 - в редакции Закона РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 7. Компетенция уполномоченного органа в области физической культуры и спорта
Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта:
1) осуществляет стратегические, регулятивные и реализационные функции в пределах своей компетенции;
1-1) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует и реализует государственную политику в области физической культуры и спорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

1) спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін орындарда қоғамдық тәртіпті сақтауға;
2) спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін орындарда қоғамдық тәртіпті бұзуға арандататын әрекеттерге жол бермеуге, айналадағыларға қауіп туғызатын құқыққа қарсы акциялар жасамауға міндетті.
3. Жеке тұлғаларға:
1) спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін орындарға алкоголь өнімін, металл, шыны ыдыстағы өнімді, пиротехникалық бұйымдарды және пайдаланылуы адамдардың өмірі мен денсаулығына қатер төндіруі не жеке және заңды тұлғаларға материалдық нұқсан келтіруі мүмкін өзге де заттарды алып кіруге;
2) спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін уақытта мінберлерге, футбол, хоккей және өзге де спорт алаңдарына адамдардың өмірі мен денсаулығына қатер төндіретін кез келген заттарды лақтыруға;
3) спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін уақытта шарбақтар мен қоршаулардың, турникеттердің шегінен өз бетімен шығуға;
4) спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін уақытта әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, тектiк-топтық және рулық алауыздықты қоздыруға бағытталған, сол сияқты жеке тұлғалардың құқықтарын кемсітетін плакаттарды, эмблемаларды, транспаранттарды және өзге де көрінетін заттарды пайдалануға тыйым салынады.
Ескерту. 5-бап жаңа редакцияда - ҚР 22.01.2016 № 446-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-тарау. ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ ЖӘНЕ СПОРТ САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК РЕТТЕУ
6-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң дене шынықтыру және спорт саласындағы құзыретi
Қазақстан Республикасының Үкіметі дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлейді және олардың жүзеге асырылуын ұйымдастырады.
Ескерту. 6-бап жаңа редакцияда - ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
7-бап. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкiлеттiорганның құзыретi
Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкiлеттi орган:
1) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеушілік және іске асыру функцияларын жүзеге асырады;
1-1) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары мен мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады және іске асырады;

1-2) утверждает правила выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта и их возврата;
1-3) утверждает правила выплат пожизненного ежемесячного материального обеспечения спортсменам и тренерам и устанавливает их размеры;
1-4) утверждает правила определения единого оператора по распределению внебюджетных денег, направленных на развитие физической культуры и спорта;
1-5) утверждает размеры денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;
2) осуществляет в пределах своей компетенции руководство и межотраслевую координацию в области физической культуры и спорта;
3) разрабатывает и утверждает формы, предназначенные для сбора административных данных в области физической культуры и спорта, по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики;
4) исключен Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5) разрабатывает и утверждает отраслевую систему поощрения;
5-1) организует и осуществляет подготовку и участие членов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в международных спортивных соревнованиях;
6) разрабатывает и утверждает правила подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов в области физической культуры и спорта;
7) проводит республиканские и международные спортивные соревнования совместно с национальными аккредитованными спортивными федерациями и местными исполнительными органами;
8) организует и осуществляет подготовку и участие членов национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в международных спортивных соревнованиях;
9) организует и координирует научные исследования в области физической культуры и спорта, внедрение их результатов в практику физической культуры и спорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) разрабатывает и утверждает антидопинговые правила Республики Казахстан;
11) осуществляет контроль за проведением антидопинговых мероприятий в спорте;
12) присваивает спортсменам и тренерам спортивные звания, лишает спортсменов и тренеров спортивных званий: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан";

1-2) халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидаларын бекітеді;
1-3) спортшылар мен жаттықтырушыларға өмір бойы ай сайынғы материалдық қамсыздандыруды төлеу қағидаларын бекітеді және олардың мөлшерін белгілейді;
1-4) дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақшаны бөлу жөніндегі бірыңғай операторды айқындау қағидаларын бекітеді;
1-5) халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының жаттықтырушылары мен мүшелеріне ақшалай көтермелеу мөлшерін бекітеді;
2) өз құзыреті шегінде дене шынықтыру және спорт саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асырады;
3) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша дене шынықтыру және спорт саласында әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды әзірлейді және бекітеді;
4) алып тасталды - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
5) салалық көтермелеу жүйесiн әзiрлейдi және бекiтедi;
5-1) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларының мүшелерін халықаралық спорттық жарыстарға даярлауды және олардың қатысуын ұйымдастырады және жүзеге асырады;
6) дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды даярлау, қайта даярлау мен олардың бiлiктiлiгiн арттыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
7) аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен және жергілікті атқарушы органдармен бірлесе отырып, республикалық және халықаралық спорттық жарыстарды өткiзедi;
8) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелерiн халықаралық спорттық жарыстарға даярлауды және олардың қатысуын ұйымдастырады және жүзеге асырады;
9) дене шынықтыру және спорт саласындағы ғылыми зерттеулердi, олардың нәтижелерiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дене шынықтыру және спорт практикасына енгiзудi ұйымдастырады және үйлестiредi;
10) Қазақстан Республикасының допингке қарсы қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
11) спортта допингке қарсы іс-шаралардың жүргiзiлуiне бақылауды жүзеге асырады;
12) спортшылар мен жаттықтырушыларға: "Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген спорт шеберi", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегi спорт шеберi", "Қазақстан Республикасының спорт шеберi", "Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген жаттықтырушысы" спорттық атақтарын береді, спортшылар мен жаттықтырушыларды осындай спорттық атақтарынан айырады;

13) присваивает квалификационные категории, лишает квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории, методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья;
14) осуществляет аккредитацию национальных спортивных федераций;
15) разрабатывает и утверждает правила проведения президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан;
16) разрабатывает и утверждает по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию натуральные нормы обеспечения спортсменов, тренеров и специалистов в области физической культуры и спорта, военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов в период подготовки и участия в спортивных мероприятиях, проводимых на территории Республики Казахстан и за ее пределами;
17) утверждает методику нормативов питания и фармакологического обеспечения спортсменов, в том числе военнослужащих всех категорий и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов, в период учебно-тренировочного процесса и спортивных мероприятий;
18) исключен Законом РК от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
18-1) исключен Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
18-2) исключен Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19) исключен Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20) утверждает правила безопасности при проведении занятий физической культурой и спортом;
21) утверждает нормы и требования для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий;
22) утверждает комплексные целевые программы по видам спорта и индивидуальные планы подготовки спортсменов национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;
23) утверждает правила проведения аттестации тренеров, тренеров-преподавателей и спортивных судей по предложениям национальных аккредитованных спортивных федераций в соответствии с профессиональными стандартами, разработанными и утвержденными уполномоченным органом;

13) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық спорт төрешiсi біліктілік санаттарын береді, біліктілік санаттарынан айырады;
14) ұлттық спорт федерацияларын аккредиттеудi жүзеге асырады;
15) Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерді өткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
16) Қазақстан Республикасының аумағында және оның шегінен тыс жерде өткізілетін спорттық іс-шараларға дайындалу және қатысу кезеңінде спортшыларды, жаттықтырушыларды және дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды, әскери қызметшілер мен құқық қорғау органдарының қызметкерлерін қамтамасыз етудің заттай нормаларын әзірлейді және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның келісуімен бекітеді;
17) оқу-жаттығу процесі мен спорттық іс-шаралар кезеңінде спортшыларды, оның ішінде барлық санаттағы әскери қызметшілерді және құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін тамақтандыру және фармакологиялық қамтамасыз ету нормативтерінің әдістемесін бекітеді;
18) алып тасталды - ҚР 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
18-1) алып тасталды - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
18-2) алып тасталды - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
19) алып тасталды - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
20) дене шынықтыру және спорт сабақтарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын бекітеді;
21) спорттық атақтарды, разрядтарды және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарын бекітеді;
22) спорт түрлері бойынша кешенді нысаналы бағдарламаларды және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының спортшыларын даярлаудың жеке жоспарларын бекітеді;
23) уәкілетті орган әзірлеген және бекіткен кәсіптік стандарттарға сәйкес аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша жаттықтырушыларға, жаттықтырушы-оқытушыларға және спорт төрешілеріне аттестаттау жүргізу қағидаларын бекітеді;

24) утверждает программы по видам спорта для физкультурно-спортивных организаций, в которых осуществляется подготовка спортивного резерва и спортсменов высокого класса;
25) разрабатывает и утверждает правила присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание;
26) утверждает перечень видов соревнований, учебно-тренировочных сборов и определяет их классификацию;
27) утверждает правила проведения спортивных мероприятий;
28) утверждает правила перехода спортсмена из одной физкультурно-спортивной организации в другую физкультурно-спортивную организацию;
29) разрабатывает и утверждает правила аккредитации спортивных федераций;
30) ежегодно утверждает составы национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта по представлению национальных аккредитованных спортивных федераций;
31) утверждает правила формирования составов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан, команд Республики Казахстан и команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта;
32) утверждает возраст спортсменов по видам спорта для зачисления в физкультурно-спортивные организации, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, а также минимальный возраст для участия в спортивных соревнованиях по видам спорта по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения;
33) назначает и освобождает от должностей главных тренеров национальных команд Республики Казахстан по видам спорта и государственных тренеров по видам спорта по представлению национальных аккредитованных спортивных федераций;
34) по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения разрабатывает и утверждает правила компенсационных выплат членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта при получении ими спортивных травм и увечий на международных спортивных соревнованиях;
35) осуществляет компенсационные выплаты членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта при получении ими спортивных травм и увечий на международных спортивных соревнованиях;
36) обеспечивает страхование при подготовке и участии членов национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в международных спортивных соревнованиях;
37) утверждает правила признания видов спорта, спортивных дисциплин и формирования реестра видов спорта;

24) спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін спорт түрлері бойынша бағдарламаларды бекітеді;
25) спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидаларын, сондай-ақ олардың сипаттамасын әзірлейді және бекітеді;
26) жарыстар түрлерінің, оқу-жаттығу жиындарының тізбесін бекітеді және олардың сыныптамасын айқындайды;
27) спорттық іс-шараларды өткізу қағидаларын бекітеді;
28) спортшының бiр дене шынықтыру-спорт ұйымынан басқа дене шынықтыру-спорт ұйымына ауысу қағидаларын бекiтедi;
29) спорт федерацияларын аккредиттеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
30) аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларының ұсынуымен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларының құрамдарын жыл сайын бекітеді;
31) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларының, Қазақстан Республикасы командаларының және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамдарын қалыптастыру қағидаларын бекітеді;
32) спорт резерві және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылдау үшін спорттың түрлері бойынша спортшылардың жас шамасын, сондай-ақ спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарға қатысу үшін ең төменгі жас шамасын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;
33) аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларының ұсынуымен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының бас жаттықтырушыларын және спорт түрлері бойынша мемлекеттік жаттықтырушыларды лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
34) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне олардың халықаралық спорттық жарыстарда жарақаттар алуы және мертігуі кезінде өтемақы төлемдерін төлеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
35) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне олардың халықаралық спорттық жарыстарда спорттық жарақаттар алуы және мертігуі кезінде өтемақы төлемдерін төлеуді жүзеге асырады;
36) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелерін халықаралық спорттық жарыстарға даярлау және оған қатысу кезінде сақтандыруды қамтамасыз етеді;
37) спорт түрлерін, спорт салаларын тану және спорт түрлерінің тізілімін қалыптастыру қағидаларын бекітеді;

38) утверждает правила формирования единого календаря спортивно-массовых мероприятий;
39) утверждает единый республиканский календарь спортивно-массовых мероприятий по предложениям национальных аккредитованных спортивных федераций и обеспечивает его реализацию;
40) разрабатывает и утверждает типовые штаты для организаций, в которых осуществляются учебно-тренировочный процесс, подготовка спортивного резерва и спортсменов высокого класса, антидопинговая деятельность, научно-методическое, медико-биологическое и фармакологическое обеспечение, и организаций, обеспечивающих спортсменов медицинской помощью;
41) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
42) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
43) утверждает правила присвоения статусов "специализированная" спортивным школам и "специализированное" отделениям спортивных школ;
44) исключен Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44-1) разрабатывает и утверждает правила расходования денег, выделяемых на спортивные мероприятия, в том числе на учебно-тренировочные сборы для физкультурно-спортивных организаций, финансируемых из республиканского и местного бюджетов;
45) утверждает правила присвоения званий в номинации "Лучший" спортсменам, тренерам, специалистам в области физической культуры и спорта и физкультурно-спортивным организациям;
46) по согласованию с уполномоченным органом в области масс-медиа разрабатывает правила присвоения звания "Лучший спортивный журналист";
47) утверждает перечень видов физкультурно-спортивных организаций и правила их деятельности, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса;
48) по согласованию с уполномоченным органом в области образования утверждает правила деятельности республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей;
49) утверждает типовые образовательные учебные программы по видам спорта для республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва, областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей и согласовывает учебные программы республиканских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва;

38) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесін қалыптастыру қағидаларын бекітеді;
39) аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай республикалық күнтізбесін бекітеді және оның іске асырылуын қамтамасыз етеді;
40) оқу-жаттығу процесі, спорттық резервті және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау, допингке қарсы қызмет, ғылыми-әдістемелік, медициналық-биологиялық және фармакологиялық қамтамасыз ету жүзеге асырылатын ұйымдар және спортшыларды медициналық көмекпен қамтамасыз ететін ұйымдар үшін үлгілік штаттарды әзірлейді және бекітеді;
41) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
42) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
43) спорт мектептеріне және спорт мектептерінің бөлімшелеріне "мамандандырылған" деген мәртебе беру қағидаларын бекітеді;
44) алып тасталды - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
44-1) республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын спорттық іс-шараларға, оның ішінде дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін оқу-жаттығу жиындарына бөлінетін ақшаны жұмсау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
45) спортшыларға, жаттықтырушыларға, дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандар мен дене шынықтыру-спорт ұйымдарына "Үздік" номинациясында атақтар беру қағидаларын бекітеді;
46) масс-медиа саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша "Үздік спорт журналисі" атағын беру қағидаларын әзірлейді;
47) спорт резерві мен жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдары түрлерінің тізбесін және олардың қызметі қағидаларын бекітеді;
48) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары қызметінің қағидаларын бекітеді;
49) олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері, спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары үшін спорт түрлері бойынша білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларын бекітеді және олимпиадалық резервтің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерінің оқу бағдарламаларын келіседі;

49-1) исключен Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50) утверждает типовые учебные планы по видам спорта для республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва, областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей и согласовывает учебные планы республиканских специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва;
50-1) формирует и утверждает перечень международных и республиканских спортивных соревнований, победители которых допускаются к обучению в форме экстерната в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по специальностям физической культуры и спорта;
50-2) выдает разрешение на обучение в форме экстерната в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования по специальностям физической культуры и спорта, финансируемых из республиканского бюджета;
51) разрабатывает и утверждает нормативы питания животных и птиц, использующихся в видах спорта;
52) утверждает критерии и размеры выплат денег по договорам о спортивной деятельности со спортсменами высокого класса, тренерами и специалистами в области физической культуры и спорта, осуществляющими подготовку спортсменов высокого класса;
53) утверждает положения (регламенты) международных и республиканских спортивных соревнований;
54) утверждает структуру расходов спортивных мероприятий;
55) по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения утверждает порядок и условия проведения классификации спортсменов с инвалидностью;
56) утверждает составы организационных комитетов по подготовке национальных команд Республики Казахстан по видам спорта к Олимпийским, Паралимпийским, Сурдлимпийским играм и другим международным соревнованиям;
57) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
58) в пределах своей компетенции разрабатывает, заключает международные договоры Республики Казахстан в области физической культуры и спорта, обеспечивает их выполнение, представляет Республику Казахстан в международных спортивных организациях и на международных спортивных мероприятиях;
59) исключен Законом РК от 11.05.2017 № 65-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);

49-1) алып тасталды - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
50) олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері, спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары үшін спорт түрлері бойынша үлгілік оқу жоспарларын бекітеді және олимпиадалық резервтің республикалық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерінің оқу жоспарларын келіседі;
50-1) жеңімпаздарына дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқуға рұқсат етілетін халықаралық және республикалық спорттық жарыстардың тізбесін қалыптастырады және бекітеді;
50-2) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын, дене шынықтыру және спорт мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқуға рұқсат береді;
51) спорт түрлерінде пайдаланылатын жануарлар мен құстардың жем-азығы нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
52) жоғары дәрежелі спортшылармен, жоғары дәрежелі спортшыларды даярлауды жүзеге асыратын жаттықтырушылармен және дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандармен спорттық қызмет туралы шарттар бойынша ақша төлемінің өлшемшарттары мен мөлшерін бекітеді;
53) халықаралық және республикалық спорттық жарыстардың ережелерін (регламенттерін) бекітеді;
54) спорттық іс-шаралардың шығыстар құрылымын бекітеді;
55) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мүгедектігі бар спортшыларға сыныптау жүргізудің тәртібі мен шарттарын бекітеді;
56) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларын Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарына және басқа да халықаралық жарыстарға даярлау жөніндегі ұйымдастыру комитеттерінің құрамдарын бекітеді;
57) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 № 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
58) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының дене шынықтыру және спорт саласындағы халықаралық шарттарын әзірлейді, жасасады, олардың орындалуын қамтамасыз етеді, халықаралық спорт ұйымдарында және халықаралық спорттық іс-шараларда Қазақстан Республикасының атынан өкілдік етеді;
59) алып тасталды - ҚР 11.05.2017 № 65-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);

60) по согласованию с уполномоченным органом в области образования разрабатывает и утверждает правила о деятельности организаций образования в сфере спорта;
61) участвует в формировании государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием, а также с техническим и профессиональным, послесредним образованием в организациях образования в сфере спорта, финансируемых из республиканского бюджета;
62) разрабатывает и утверждает республиканский перечень приоритетных видов спорта и региональный перечень приоритетных видов спорта в разрезе регионов, а также порядок их финансирования за счет бюджетных средств;
62-1) определяет перечень видов спорта высших достижений и порядок их финансирования за счет бюджетных средств;
63) исключен Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64) исключен Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65) разрабатывает и утверждает размеры стоимости призов для чемпионов и призеров спортивных соревнований, проводимых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и местными исполнительными органами;
65-1) разрабатывает и утверждает правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями в области физической культуры и спорта и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг);
65-2) разрабатывает и утверждает спортивную этику Республики Казахстан;
65-3) разрабатывает и утверждает минимальные государственные нормативы сети детско-юношеских спортивных школ;
65-4) разрабатывает и утверждает правила по распределению внебюджетных денег, направленных на развитие физической культуры и спорта;
65-5) разрабатывает и утверждает правила предоставления жилища чемпионам и призерам Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр и пользования им;
65-6) определяет единого оператора в соответствии с настоящим Законом;
65-7) разрабатывает правила определения единого оператора по распределению внебюджетных денег, направленных на развитие физической культуры и спорта;
65-8) разрабатывает и утверждает правила размещения государственного спортивного заказа в спортивных секциях для детей и юношества и их функционирования;
65-9) разрабатывает и утверждает правила подушевого нормативного финансирования спортивных секций для детей и юношества;

60) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша спорт саласындағы білім беру ұйымдарының қызметі туралы қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
61) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын спорт саласындағы білім беру ұйымдарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар мамандарды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыруға қатысады;
62) спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесін және өңірлер бөлінісінде спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін, сондай-ақ оларды бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
62-1) жоғары жетістіктер спорты түрлерінің тізбесін және оларды бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру тәртібін айқындайды;
63) алып тасталды - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
64) алып тасталды - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
65) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган мен жергілікті атқарушы органдар өткізетін спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлері үшін жүлделер құнының мөлшерін әзірлейді және бекітеді;
65-1) дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаны жұмсау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
65-2) Қазақстан Республикасының спорттық әдебін әзірлейді және бекітеді;
65-3) балалар-жасөспірімдер спорт мектептері желісінің ең төмен мемлекеттік нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
65-4) дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақшаны бөлу жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
65-5) Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне тұрғынжай беру және оны пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
65-6) осы Заңға сәйкес бірыңғай операторды айқындайды;
65-7) дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақшаны бөлу жөніндегі бірыңғай операторды айқындау қағидаларын әзірлейді;
65-8) балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларында мемлекеттік спорттық тапсырысты орналастыру және олардың жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
65-9) балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

65-10) разрабатывает и утверждает методику подушевого нормативного финансирования государственного спортивного заказа;
65-11) разрабатывает и утверждает правила определения рейтинга спортивных секций для детей и юношества;
65-12) утверждает лимиты бюджетных средств, выделяемых на содержание профессиональных спортивных клубов по игровым видам спорта;
65-13) утверждает правила регистрации, снятия с учета и использования спортивных лошадей;
65-14) утверждает перечень военно-прикладных и служебно-прикладных, технических и других видов спорта по согласованию с уполномоченным органом в области обороны, правоохранительными и специальными государственными органами Республики Казахстан, осуществляющими руководство развитием военно-прикладных и служебно-прикладных, технических и других видов спорта;
65-15) осуществляет подготовку, переподготовку, повышение квалификации и аттестацию специалистов в области физической культуры и спорта;
65-16) разрабатывает и утверждает размеры выплат ежемесячного денежного содержания спортсменам, входящим в состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, их тренерам;
65-17) организует строительство и реконструкцию республиканских объектов спорта, физкультурно-спортивных организаций, осуществляющих учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса;
65-18) принимает меры, предусмотренные подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 1 и подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 статьи 44-2 настоящего Закона;
65-19) разрабатывает и утверждает совместно с уполномоченным органом по труду правила назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций;
65-20) утверждает правила проведения ротации первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций;
65-21) проводит ротацию первых руководителей республиканских государственных физкультурно-спортивных организаций;
65-22) утверждает правила приема на обучение в республиканские, областные, городов республиканского значения и столицы специализированные школы-интернаты-колледжи олимпийского резерва и областные, городов республиканского значения и столицы школы-интернаты для одаренных в спорте детей по согласованию с уполномоченным органом в области образования;
65-23) утверждает перечень целевых индикаторов в области физической культуры и спорта;
65-24) ежегодно доводит до местных исполнительных органов показатели целевых индикаторов в области физической культуры и спорта;

65-10) мемлекеттік спорттық тапсырыстың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
65-11) балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларының рейтингін айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
65-12) спорттың ойналатын түрлері бойынша кәсіби спорт клубтарын күтіп-ұстауға бөлінетін бюджет қаражатының лимиттерін бекітеді;
65-13) спорт аттарын тіркеу, есептен шығару және пайдалану қағидаларын бекітеді;
65-14) әскери-қолданбалы және қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорт түрлерін дамытуға басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының қорғаныс саласындағы уәкілетті органымен, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарымен келісу бойынша әскери-қолданбалы және қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорт түрлерінің тізбесін бекітеді;
65-15) дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды даярлауды, қайта даярлауды, олардың біліктілігін арттыруды және аттестаттауды жүзеге асырады;
65-16) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамына кіретін спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына ай сайынғы ақшалай қамтылым төлемдерінің мөлшерін әзірлейді және бекітеді;
65-17) спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын республикалық спорт объектілерін, дене шынықтыру-спорт ұйымдарын салуды және реконструкциялауды ұйымдастырады;
65-18) осы Заңның 44-2-бабы 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында және 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген шараларды қабылдайды;
65-19) еңбек жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын лауазымға тағайындау, лауазымнан босату қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
65-20) мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларын бекітеді;
65-21) республикалық мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізеді;
65-22) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждеріне және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттарына оқуға қабылдау қағидаларын бекітеді;
65-23) дене шынықтыру және спорт саласындағы нысаналы индикаторлардың тізбесін бекітеді;
65-24) дене шынықтыру және спорт саласындағы нысаналы индикаторлардың көрсеткіштерін жыл сайын жергілікті атқарушы органдардың назарына жеткізеді;

65-25) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области физической культуры и спорта в соответствии с целями и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;
65-26) разрабатывает и утверждает правила подушевого нормативного финансирования в государственных детско-юношеских спортивных школах;
65-27) разрабатывает и утверждает методику подушевого нормативного финансирования в государственных детско-юношеских спортивных школах;
65-28) разрабатывает и утверждает правила размещения государственного заказа в государственных детско-юношеских спортивных школах;
65-29) разрабатывает и утверждает правила формирования и ведения цифровой платформы физической культуры и спорта;
66) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 7 с изменениями, внесенными законами РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.05.2017 № 65-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.07.2017 № 91-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.05.2018 № 156-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.04.2019 № 240-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2020 № 395-VI (порядок введения в действие см. ст. 2); от 24.11.2021 № 75-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.06.2022 № 129-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2023 № 223-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.07.2023 № 15-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 19.06.2024 № 94-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.04.2025 № 183-VIII (порядок введения в действие см. ст. 2); от 16.03.2026 № 270-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

65-25) осы Заңның мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дене шынықтыру және спорт саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
65-26) мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
65-27) мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
65-28) мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінде мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
65-29) дене шынықтыру мен спорттың цифрлық платформасын қалыптастыру мен жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
66) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 7-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 29.09.2014 № 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 11.05.2017 № 65-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.07.2017 № 91-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.05.2018 № 156-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.04.2019 № 240-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.05.2020 № 395-VI (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз); 24.11.2021 № 75-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.06.2022 № 129-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2023 № 223-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.07.2023 № 15-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.06.2024 № 94-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.04.2025 № 183-VIII (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); 16.03.2026 № 270-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 8. Компетенция местных исполнительных органов, акимов района в городе, города районного значения, сельского округа, поселка и села
1. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы:
1) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц, в том числе с учетом доступности для маломобильных групп населения, по месту жительства и в местах массового отдыха;
1-1) осуществляет государственный контроль за безопасной эксплуатацией спортивного оборудования, предназначенного для занятий массовым спортом;
2) проводит областные, городов республиканского значения, столицы спортивные соревнования совместно с национальными и (или) местными аккредитованными спортивными федерациями;
2-2) ведет реестр физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений;
2-1) участвует в проведении республиканских и международных спортивных соревнований, проводимых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта совместно с национальными аккредитованными спортивными федерациями;
3) обеспечивает подготовку команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта и их участие в республиканских и международных спортивных соревнованиях по спорту высших достижений;
4) обеспечивает развитие массового спорта и национальных видов спорта на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
5) координирует деятельность физкультурно-спортивных организаций на территории области, города республиканского значения, столицы;
5-1) создает детско-юношеские клубы физической подготовки, в том числе адаптивной физической культуры и спорта;
6) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
7) принимает меры по использованию во внеурочное и вечернее время спортивных сооружений организаций образования в целях обеспечения работы спортивных секций для населения и проведения спортивных мероприятий;
8) присваивает спортсменам спортивные разряды, лишает спортсменов спортивных разрядов: "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан", спортсмен 1 разряда;
9) присваивает квалификационные категории, лишает квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории;

8-бап. Жергілікті атқарушы органдардың, қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, ауылдық округ, кент және ауыл әкімдерінің құзыреті
1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органы:
1) жеке тұлғалардың спортпен айналысуы үшін, оның ішінде халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарына қолжетімді болуы ескеріле отырып, тұрғылықты жері бойынша және көпшілік демалатын орындарда инфрақұрылым жасайды;
1-1) бұқаралық спортпен айналысуға арналған спорттық жабдықтың қауіпсіз пайдаланылуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
2) аккредиттелген ұлттық және (немесе) жергілікті спорт федерацияларымен бірлесе отырып, облыстық, республикалық маңызы бар қалалық, астаналық спорттық жарыстарды өткізеді;
2-1) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен бірлесе отырып өткізетін республикалық және халықаралық спорттық жарыстарды өткізуге қатысады;
2-2) дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылысжайларының тізілімін жүргізеді;
3) спорт түрлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командаларын даярлауды және олардың жоғары жетістіктер спорты бойынша республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етеді;
4) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк аумағында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерiн дамытуды қамтамасыз етеді;
5) облыс, республикалық маңызы бар қала, астана аумағында дене шынықтыру-спорт ұйымдарының қызметiн үйлестiредi;
5-1) балалар-жасөспірімдердің дене шынықтыру даярлығы, оның ішінде бейімдік дене шынықтыру және спорт клубтарын құрады;
6) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 № 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
7) білім беру ұйымдарының спорт ғимараттарын сабақтан тыс және кешкі уақытта халық үшін спорт секцияларының жұмысын қамтамасыз ету және спорттық іс-шаралар өткізу мақсатында пайдалану жөнінде шаралар қолданады;
8) спортшыларға: "Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат", 1-разрядты спортшы спорттық разрядтарын береді, спортшыларды осындай спорттық разрядтардан айырады;
9) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт төрешiсi біліктілік санаттарын береді, біліктілік санаттарынан айырады;

10) утверждает единый региональный календарь спортивно-массовых мероприятий по предложениям местных аккредитованных спортивных федераций и обеспечивает его реализацию;
11) координирует организацию и проведение спортивных мероприятий на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
12) осуществляет сбор, анализ и предоставляет уполномоченному органу в области физической культуры и спорта информацию по развитию физической культуры и спорта на территории соответствующей административно-территориальной единицы по форме и в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
13) осуществляет аккредитацию местных спортивных федераций;
14) реализует типовые образовательные учебные программы по видам спорта для областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей;
15) согласовывает типовые учебные планы областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей;
15-1) утверждает и размещает государственный заказ в государственных детско-юношеских спортивных школах;
16) формирует и утверждает составы команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта по предложениям местных аккредитованных спортивных федераций;
16-1) утверждает индивидуальные планы подготовки спортсменов национальных команд Республики Казахстан, а также команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта;
16-2) обеспечивает реализацию регионального перечня приоритетных видов спорта в разрезе регионов, утвержденного уполномоченным органом в области физической культуры и спорта;
17) обеспечивает жилищем чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр в соответствии с настоящим Законом;
17-1) принимает меры, предусмотренные подпунктом 4) пункта 2 статьи 44-2 настоящего Закона;
18) назначает на должность и освобождает от должности первого руководителя областного, города республиканского значения, столицы органа управления по физической культуре и спорту по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта;
19) организует медицинское обеспечение официальных физкультурных и спортивных мероприятий;
20) обеспечивает общественный порядок и общественную безопасность при проведении физкультурных и спортивных мероприятий;

10) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорттық-бұқаралық iс-шаралардың бірыңғай өңірлік күнтiзбесін бекiтедi және оның iске асырылуын қамтамасыз етеді;
11) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк аумағында спорттық іс-шараларды ұйымдастыруды және өткiзудi үйлестiредi;
12) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бірліктің аумағында дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысанда және мерзімдерде дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкiлеттi органға ұсынады;
13) жергілікті спорт федерацияларын аккредиттеуді жүзеге асырады;
14) олимпиадалық резервтің облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері мен спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттары үшін спорт түрлері бойынша білім берудің үлгілік оқу бағдарламаларын іске асырады;
15) олимпиадалық резервтің облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері мен спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттарының үлгілік оқу жоспарларын келіседі;
15-1) мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі мемлекеттік тапсырысты бекітеді және орналастырады;
16) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстарымен спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамдарын қалыптастырады және бекітеді;
16-1) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының, сондай-ақ облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының спортшыларын даярлаудың жеке жоспарларын бекітеді;
16-2) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекіткен, өңірлер бөлінісіндегі спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін іске асыруды қамтамасыз етеді;
17) осы Заңға сәйкес Олимпиада, Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлерін тұрғын үймен қамтамасыз етеді;
17-1) осы Заңның 44-2-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көзделген шараларды қабылдайды;
18) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың дене шынықтыру және спорт жөніндегі басқару органының бірінші басшысын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
19) ресми дене шынықтыру және спорт іс-шараларын медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
20) дене шынықтыру және спорт іс-шараларын өткізу кезінде қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етеді;

20-1) координирует использование физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений;
20-2) присваивает статусы "специализированная" спортивным школам, "специализированное" отделениям спортивных школ;
20-3) согласовывает с национальными аккредитованными спортивными федерациями техническую спецификацию и техническое задание на проектирование спортивных сооружений, предназначенных для проведения соревнований международного и республиканского уровня;
20-4) осуществляет выплату ежемесячного денежного содержания спортсменам, входящим в состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, их тренерам;
20-5) исключен Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20-6) организует работу организаций спортивной медицины и реабилитации;
20-7) утверждает государственный спортивный заказ на финансирование спортивных секций для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
20-8) обеспечивает размещение государственного спортивного заказа в спортивных секциях для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного спортивного заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
20-9) обеспечивает исполнение всех этапов и процедур размещения, контроля качества и целевого освоения государственного спортивного заказа в электронном и общедоступном форматах;
20-10) устанавливает цены на товары (работы, услуги), реализуемые государственными учреждениями в области физической культуры и спорта;
20-11) проводит ротацию первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций в соответствии с правилами проведения ротации первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций на соответствующей административно-территориальной единице;
20-12) обеспечивает достижение целевых индикаторов в области физической культуры и спорта на соответствующей административно-территориальной единице;
21) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
2. Местный исполнительный орган района, города областного значения:
1) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц, в том числе с учетом доступности для маломобильных групп населения, по месту жительства и в местах массового отдыха;
1-1) осуществляет государственный контроль за безопасной эксплуатацией спортивного оборудования, предназначенного для занятий массовым спортом;

20-1) дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарын пайдалануды үйлестіреді;
20-2) спорт мектептеріне, спорт мектебінің бөлімшелеріне "мамандандырылған" деген мәртебе береді;
20-3) халықаралық және республикалық деңгейдегі жарыстарды өткізуге арналған спорттық ғимараттарды жобалау үшін техникалық өзіндік ерекшеліктер мен техникалық тапсырманы аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен келіседі;
20-4) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамына кіретін спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына ай сайынғы ақшалай қамтылым төлеуді жүзеге асырады;
20-5) алып тасталды - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
20-6) спорттық медицина және оңалту ұйымдарының жұмысын ұйымдастырады;
20-7) бюджет қаражаты көлемі шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларын қаржыландыруға мемлекеттік спорттық тапсырысты бекітеді;
20-8) мемлекеттік спорттық тапсырыстың көрсетілетін қызметтерін берушілердің меншік нысанына, олардың ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан, балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларында мемлекеттік спорттық тапсырысты орналастыруды қамтамасыз етеді;
20-9) электрондық және жалпыға қолжетімді форматтарда мемлекеттік спорттық тапсырысты орналастырудың, оның сапасын бақылаудың және нысаналы игерілуінің барлық кезеңдері мен рәсімдерінің орындалуын қамтамасыз етеді;
20-10) дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелер өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды белгілейді;
20-11) мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларына сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізеді;
20-12) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте дене шынықтыру және спорт саласындағы нысаналы индикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз етеді;
21) жергілікті мемлекеттік басқару мүдделерінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергiлiктi атқарушы органы:
1) жеке тұлғалардың спортпен айналысуы үшін, оның ішінде халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарына қолжетімді болуы ескеріле отырып, тұрғылықты жері бойынша және көпшілік демалатын орындарда инфрақұрылым жасайды;
1-1) бұқаралық спортпен айналысуға арналған спорттық жабдықтың қауіпсіз пайдаланылуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;

2) проводит районные, городов областного значения спортивные соревнования по видам спорта совместно с местными аккредитованными спортивными федерациями;
2-1) проводит ротацию первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций в соответствии с правилами проведения ротации первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций на соответствующей административно-территориальной единице;
3) обеспечивает подготовку районных, городов областного значения сборных команд по видам спорта и их выступления на областных спортивных соревнованиях;
4) обеспечивает развитие массового спорта и национальных видов спорта на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
5) координирует деятельность районных, городов областного значения физкультурно-спортивных организаций на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
5-1) создает детско-юношеские клубы физической подготовки, в том числе адаптивной физической культуры и спорта;
6) присваивает спортсменам спортивные разряды, лишает спортсменов спортивных разрядов: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда;
7) присваивает квалификационные категории, лишает квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья;
8) реализует единый региональный календарь спортивно-массовых мероприятий;
9) координирует организацию и проведение спортивных мероприятий на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
10) осуществляет сбор, анализ и предоставляет местному исполнительному органу области, города республиканского значения, столицы информацию по развитию физической культуры и спорта на территории соответствующей административно-территориальной единицы по форме и в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
11) формирует и утверждает районные, городов областного значения составы команд по видам спорта по предложениям местных аккредитованных спортивных федераций;
12) обеспечивает жилищем чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр в соответствии с настоящим Законом;

2) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларымен бірлесіп, спорт түрлерi бойынша аудандық, облыстық маңызы бар қалалық спорттық жарыстарды өткiзедi;
2-1) мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларына сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізеді;
3) спорт түрлерi бойынша аудандық, облыстық маңызы бар қалалық құрама командаларды даярлауды және олардың облыстық спорттық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етедi;
4) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк аумағында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерiн дамытуды қамтамасыз етеді;
5) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк аумағында аудандық, облыстық маңызы бар қалалық дене шынықтыру-спорт ұйымдарының қызметiн үйлестiредi;
5-1) балалар-жасөспірімдердің дене шынықтыру даярлығы, оның ішінде бейімдік дене шынықтыру және спорт клубтарын құрады;
6) спортшыларға: 2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, жасөспірімдер бойынша 1-разрядты спортшы, жасөспірімдер бойынша 2-разрядты спортшы, жасөспірімдер бойынша 3-разрядты спортшы спорттық разрядтарын береді, спортшыларды осындай спорттық разрядтардан айырады;
7) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешiсi біліктілік санаттарын береді, біліктілік санаттарынан айырады;
8) спорттық-бұқаралық iс-шаралардың бірыңғай өңірлік күнтiзбесін iске асырады;
9) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк аумағында спорттық iс-шараларды ұйымдастыруды және өткiзудi үйлестiредi;
10) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бірліктің аумағында дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысанда және мерзімдерде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына ұсынады;
11) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорт түрлері бойынша аудандық, облыстық маңызы бар қалалар командаларының құрамдарын қалыптастырады және бекітеді;
12) осы Заңға сәйкес Олимпиада, Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлерін тұрғын үймен қамтамасыз етеді;

13) организует медицинское обеспечение официальных физкультурных и спортивных мероприятий;
14) обеспечивает общественный порядок и общественную безопасность при проведении физкультурных и спортивных мероприятий;
14-1) координирует вопросы строительства спортивных сооружений на территории области, города республиканского значения, столицы и обеспечивает их доступность населению;
14-2) оказывает методическую и консультативную помощь спортивным организациям;
14-3) обеспечивает деятельность районных и городских неспециализированных детско-юношеских школ;
14-4) обеспечивает инструкторами по физической культуре и спорту для работы с населением;
14-5) принимает меры по использованию во внеурочное и вечернее время спортивных сооружений организаций образования в целях обеспечения работы спортивных секций для населения и проведения спортивных мероприятий;
14-6) утверждает государственный спортивный заказ на финансирование спортивных секций для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
14-7) обеспечивает размещение государственного спортивного заказа в спортивных секциях для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного спортивного заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
14-8) обеспечивает исполнение всех этапов и процедур размещения, контроля качества и целевого освоения государственного спортивного заказа в электронном и общедоступном форматах;
15) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
3. Аким района в городе республиканского значения, столицы:
1) присваивает спортсменам спортивные разряды, лишает спортсменов спортивных разрядов: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда;
2) присваивает квалификационные категории, лишает квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья;

13) ресми дене шынықтыру және спорт іс-шараларын медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
14) дене шынықтыру және спорт іс-шараларын өткізу кезінде қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етеді;
14-1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында спорт ғимараттарын салу мәселелерін үйлестіреді және олардың халыққа қолжетімді болуын қамтамасыз етеді;
14-2) спорт ұйымдарына әдістемелік және консультациялық көмек көрсетеді;
14-3) аудандық және қалалық мамандандырылмаған балалар-жасөспірімдер мектептерінің қызметін қамтамасыз етеді;
14-4) халықпен жұмыс істеу үшін дене шынықтыру және спорт жөніндегі нұсқаушылармен қамтамасыз етеді;
14-5) халық үшін спорт секцияларының жұмысын қамтамасыз ету және спорттық іс-шараларды өткізу мақсатында білім беру ұйымдарының спорт құрылысжайларын сабақтан тыс және кешкі уақытта пайдалану жөнінде шаралар қабылдайды;
14-6) бюджет қаражатының көлемдері шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларын қаржыландыруға мемлекеттік спорттық тапсырысты бекітеді;
14-7) мемлекеттік спорттық тапсырыстың көрсетілетін қызметтерін берушілердің меншік нысанына, ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан, балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларында мемлекеттік спорттық тапсырысты орналастыруды қамтамасыз етеді;
14-8) мемлекеттік спорттық тапсырысты орналастырудың, оның сапасын бақылаудың және мақсатты игерілуінің барлық кезеңі мен рәсімдерінің электрондық және жалпыға қолжетімді форматтарда орындалуын қамтамасыз етеді;
15) жергілікті мемлекеттік басқару мүдделерінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3. Республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы ауданның әкімі:
1) спортшыларға: 2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, жасөспірімдер бойынша 1-разрядты спортшы, жасөспірімдер бойынша 2-разрядты спортшы, жасөспірімдер бойынша 3-разрядты спортшы спорттық разрядтарын береді, спортшыларды осындай спорттық разрядтардан айырады;
2) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешiсi біліктілік санаттарын береді, біліктілік санаттарынан айырады;

3) решает иные вопросы, отнесенные к его ведению законодательством Республики Казахстан.
4. Аким района в городе, города районного значения, сельского округа, поселка и села:
1) поддерживает и оказывает содействие в материально-техническом обеспечении учреждений спорта;
2) создает условия для развития физической культуры и спорта по месту жительства физических лиц и в местах их массового отдыха на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
2-1) содействует в пределах соответствующих территорий образованию и деятельности спортивных клубов, создаваемых на добровольной основе;
3) организует совместно с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и общественными объединениями лиц с инвалидностью проведение оздоровительных и спортивных мероприятий среди лиц с инвалидностью;
4) решает иные вопросы, отнесенные к его ведению законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 8 с изменениями, внесенными законами РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.05.2017 № 65-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.12.2018 № 210-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.11.2019 № 273-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2020 № 395-VI (порядок введения в действие см. ст. 2); от 30.12.2020 № 397-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования); от 27.06.2022 № 129-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.04.2025 № 183-VIII (порядок введения в действие см. ст. 2); от 17.07.2025 № 213-VIII (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования); от 16.03.2026 № 270-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 9. Пропаганда физической культуры и спорта
1. Уполномоченные органы в области физической культуры и спорта, здравоохранения и образования, физкультурно-спортивные организации, средства массовой информации осуществляют пропаганду физической культуры и спорта с учетом возрастных, профессиональных и социальных особенностей различных групп населения, обеспечивают раскрытие социальной значимости физической культуры и спорта, их роль в оздоровлении нации, формировании здорового образа жизни физических лиц.

3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен өз қарауына жатқызылған өзге де мәселелерді шешеді.
4. Қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтің, кенттің және ауылдың әкiмi:
1) спорт мекемелерiне қолдау жасайды және олардың материалдық-техникалық қамтамасыз етiлуіне жәрдем көрсетедi;
2) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк аумағында жеке адамдардың тұрғылықты жерiнде және олардың көпшілік демалатын орындарында дене шынықтыру мен спортты дамыту үшiн жағдайлар жасайды;
2-1) тиісті аумақтар шегінде ерікті негізде құрылатын спорт клубтарын құруға және олардың қызметіне жәрдемдеседі;
3) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен және мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесе отырып, мүгедектігі бар адамдар арасында сауықтыру және спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасымен өз қарауына жатқызылған өзге де мәселелерді шешеді.
Ескерту. 8-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 29.09.2014 N 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 11.05.2017 № 65-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2018 № 210-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.11.2019 № 273-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.05.2020 № 395-VI (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз); 30.12.2020 № 397-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.06.2022 № 129-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.04.2025 № 183-VIII (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); 17.07.2025 № 213-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.03.2026 № 270-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
9-бап. Дене шынықтыру мен спортты насихаттау
1. Дене шынықтыру мен спорт, денсаулық сақтау және білім беру саласындағы уәкілетті органдар, дене шынықтыру-спорт ұйымдары, бұқаралық ақпарат құралдары халықтың әртүрлі топтарының жас шамасын, кәсіби және әлеуметтік ерекшеліктерін ескере отырып, дене шынықтыру мен спортты насихаттауды жүзеге асырады, дене шынықтыру мен спорттың әлеуметтік маңызын ашуды, ұлтты сауықтырудағы, жеке адамдардың саламатты өмір салтын қалыптастырудағы олардың рөлін қамтамасыз етеді.

2. Средства массовой информации, местные исполнительные органы, общественные объединения физкультурной и спортивной направленности ведут пропаганду физической культуры и спорта, повышают уровень знаний населения в практическом использовании компонентов физической культуры для сохранения и укрепления здоровья, предупреждения заболеваний, достижения высокого уровня работоспособности и активного долголетия, а также гуманистических идеалов и ценностей спорта.
Глава 3. СИСТЕМА ФИЗИЧЕСКОЙ КУЛЬТУРЫ И СПОРТА
Статья 10. Субъекты физической культуры и спорта
1. К субъектам физической культуры и спорта в Республике Казахстан относятся:
1) физкультурно-спортивные организации: центры олимпийской подготовки, центры подготовки олимпийского резерва, спортивные федерации, спортивные школы и спортивные клубы всех видов, тренировочные центры, центры спортивной подготовки, организации, осуществляющие подготовку национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан, организации, осуществляющие подготовку команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта, спортивные лиги, спортивные секции, организации, организующие соревнования по военно-прикладным и служебно-прикладным видам спорта, ведомственные спортивные общества и общественные объединения, центры физической культуры, осуществляющие развитие физической культуры и спорта;
2) организации образования, осуществляющие деятельность в области физической культуры и спорта;
3) научные организации, осуществляющие исследования в области физической культуры и спорта;
4) уполномоченный орган в области физической культуры и спорта, местные исполнительные органы;
5) организации спортивной медицины;
6) физические лица, занимающиеся физической культурой, спортсмены, коллективы (спортивные команды), спортивные судьи, тренеры и иные специалисты в области физической культуры и спорта;
7) Национальный олимпийский комитет Республики Казахстан;
8) Национальный паралимпийский комитет Республики Казахстан;
9) Национальный сурдлимпийский комитет Республики Казахстан;
10) Специальная олимпиада Казахстана;
11) антидопинговые организации.
2. Физкультурно-спортивные организации участвуют в организации работы по развитию физической культуры и спорта среди различных групп населения, создают условия для охраны и укрепления здоровья спортсменов и других участвующих в спортивных соревнованиях и учебно-тренировочных мероприятиях лиц, обеспечивают спортсменам, тренерам и специалистам в области физической культуры и спорта необходимые условия для тренировок.

2. Бұқаралық ақпарат құралдары, жергілікті атқарушы органдар, дене шынықтыру және спорт бағытындағы қоғамдық бірлестіктер дене шынықтыру мен спортты насихаттауды жүргізеді, денсаулықтарын сақтау және нығайту, аурулардың алдын алу, жұмысқа қабілеттілік пен белсенді ұзақ өмір сүрудің жоғары деңгейіне, сондай-ақ ізгілік мұраттары мен спорт құндылықтарына қол жеткізу үшін дене шынықтыру компоненттерін практикалық пайдалануда халықтың білім деңгейін арттырады.
3-тарау. ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ МЕН СПОРТ ЖҮЙЕСІ
10-бап. Дене шынықтыру мен спорт субъектілері
1. Қазақстан Республикасындағы дене шынықтыру мен спорт субъектiлерiне:
1) дене шынықтыру-спорт ұйымдары: олимпиадалық даярлау орталықтары, олимпиада резервін даярлау орталықтары, спорт федерациялары, спорт мектептері мен спорт клубтарының барлық түрлері, жаттығу орталықтары, спорттық даярлау орталықтары, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларын даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командаларын даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар, спорт лигалары, спорт секциялары, әскери-қолданбалы және қызметтік-қолданбалы спорт түрлері бойынша жарыстарды ұйымдастыратын ұйымдар, дене шынықтыру мен спортты дамытуды жүзеге асыратын ведомстволық спорт қоғамдары мен қоғамдық бірлестіктер, дене шынықтыру орталықтары;
2) дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын білім беру ұйымдары;
3) дене шынықтыру және спорт саласындағы зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдар;
4) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган, жергілікті атқарушы органдар;
5) спорттық медицина ұйымдары;
6) дене шынықтырумен айналысатын жеке адамдар, спортшылар, ұжымдар (спорт командалары), спорт төрешілері, жаттықтырушылар және дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де мамандар;
7) Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитеті;
8) Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитеті;
9) Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитеті;
10) Қазақстанның Арнаулы олимпиадасы;
11) допингке қарсы ұйымдар жатады.
2. Дене шынықтыру-спорт ұйымдары халықтың әртүрлі топтары арасында дене шынықтыру мен спортты дамыту бойынша жұмыстарды ұйымдастыруға қатысады, спортшылардың және спорттық жарыстарға және оқу-жаттығу іс-шараларына қатысатын басқа да адамдардың денсаулығын қорғау және нығайту үшін жағдайлар жасайды, спортшыларға, жаттықтырушыларға және дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарға жаттығу жасау үшін қажетті жағдайларды қамтамасыз етеді.

3. Физкультурно-спортивные организации Республики Казахстан могут быть членами международных спортивных организаций, приобретать права и нести обязанности в соответствии со статусом членов международных спортивных организаций, если такие права и обязанности не противоречат законодательству Республики Казахстан.
4. Физкультурно-спортивные организации осуществляют учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса в соответствии с национальными стандартами спортивной подготовки.
Сноска. Статья 10 с изменениями, внесенными Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 11. Аккредитация спортивных федераций
1. Аккредитации подлежат национальные и местные спортивные федерации.
2. На территории Республики Казахстан подлежит аккредитации одна национальная спортивная федерация по одному виду спорта, по которому отсутствует соответствующая национальная аккредитованная спортивная федерация.
3. Национальная аккредитованная спортивная федерация по олимпийским и неолимпийским видам спорта должна являться от имени Республики Казахстан членом международной спортивной федерации, признанной Международным олимпийским комитетом, и (или) быть признанной Национальным олимпийским комитетом Республики Казахстан.
4. Национальная аккредитованная спортивная федерация по национальным видам спорта должна являться от имени Республики Казахстан членом международной спортивной организации по соответствующему виду спорта.
5. Национальная аккредитованная спортивная федерация по паралимпийским и непаралимпийским видам спорта должна являться от имени Республики Казахстан членом международной спортивной федерации, признанной Международным паралимпийским комитетом, и (или) быть признанной Национальным паралимпийским комитетом Республики Казахстан.
6. Национальная аккредитованная спортивная федерация по сурдлимпийским видам спорта должна являться от имени Республики Казахстан членом международной спортивной организации, признанной Международным комитетом спорта глухих, и (или) быть признанной Национальным сурдлимпийским комитетом Республики Казахстан.
7. В случае развития спортивной федерацией вида (видов) спорта на территории более половины областей, городов республиканского значения и столицы федерация аккредитовывается со статусом "национальная".
8. Спортивной федерации по виду спорта присваивается статус "национальная" со дня получения аккредитации в уполномоченном органе в области физической культуры и спорта.

3. Қазақстан Республикасының дене шынықтыру-спорт ұйымдары халықаралық спорт ұйымдарына мүше бола алады, егер мұндай құқықтар мен міндеттер Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмесе, халықаралық спорт ұйымдарының мүшелері мәртебесіне сәйкес құқықтарға ие бола алады және міндеттер атқара алады.
4. Дене шынықтыру-спорт ұйымдары спорттық даярлықтың ұлттық стандарттарына сәйкес спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асырады.
Ескерту. 10-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
11-бап. Спорт федерацияларын аккредиттеу
1. Ұлттық және жергілікті спорт федерациялары аккредиттелуге жатады.
2. Аккредиттелген тиісті ұлттық спорт федерациясы жоқ бір спорт түрі бойынша бір ұлттық спорт федерациясы Қазақстан Республикасының аумағында аккредиттелуге жатады.
3. Олимпиадалық және олимпиадалық емес спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы Қазақстан Республикасы атынан Халықаралық олимпиада комитеті таныған халықаралық спорт федерациясының мүшесі болып табылуға және (немесе) оны Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитеті тануға тиіс.
4. Ұлттық спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы Қазақстан Республикасы атынан тиісті спорт түрі бойынша халықаралық спорт ұйымының мүшесі болып табылуға тиіс.
5. Паралимпиадалық және паралимпиадалық емес спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы Қазақстан Республикасы атынан Халықаралық паралимпиада комитеті таныған халықаралық спорт федерациясының мүшесі болып табылуға және (немесе) оны Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитеті тануға тиіс.
6. Сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы Қазақстан Республикасы атынан Саңыраулардың халықаралық спорт комитеті таныған халықаралық спорт ұйымының мүшесі болып табылуға және (немесе) оны Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитеті тануға тиіс.
7. Спорт федерациясы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жартысынан астамының аумағында спорт түрін (түрлерін) дамытқан жағдайда федерация "ұлттық" деген мәртебемен аккредиттеледі.
8. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органда аккредитация алған күннен бастап спорт түрі бойынша спорт федерациясына "ұлттық" деген мәртебе беріледі.

9. Местная аккредитованная спортивная федерация должна являться членом национальной аккредитованной спортивной федерации по виду (видам) спорта.
10. Спортивной федерации по виду спорта присваивается статус "местная" со дня получения аккредитации в местном исполнительном органе.
Сноска. Статья 11 - в редакции Закона РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 12. Права и обязанности аккредитованных спортивных федераций
1. Национальные аккредитованные спортивные федерации вправе:
1) организовывать и проводить по соответствующему виду (видам) спорта спортивные мероприятия;
2) совершенствовать систему подготовки спортсменов по виду (видам) спорта;
3) в пределах компетенции участвовать в организации перехода спортсмена из одной физкультурно-спортивной организации в другую;
4) устанавливать ограничения на участие в международных спортивных соревнованиях по соответствующим видам спорта спортсменов, не имеющих права выступать за национальные команды Республики Казахстан или команды Республики Казахстан по видам спорта, в соответствии с нормами международных спортивных организаций, проводящих соответствующие международные соревнования;
5) обладать всеми правами на использование символики национальных команд Республики Казахстан или команд Республики Казахстан по видам спорта;
6) вносить предложения о включении спортивных дисциплин в реестр видов спорта;
7) получать финансовую и иную поддержку, предоставленную для развития соответствующих видов спорта, из различных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
8) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Национальные аккредитованные спортивные федерации обязаны:
1) развивать и популяризировать виды спорта;
2) разрабатывать и утверждать правила по видам спорта по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта в соответствии с требованиями международных спортивных организаций (при наличии);
3) разрабатывать и представлять на утверждение в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта комплексные целевые программы по видам спорта;
4) разрабатывать и утверждать положения (регламенты) о спортивных соревнованиях, проводимых национальными аккредитованными спортивными федерациями;
5) обеспечивать подготовку и участие национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в международных спортивных соревнованиях;
6) исключен Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы спорт түрі (түрлері) бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының мүшесі болып табылуға тиіс.
10. Жергілікті атқарушы органда аккредитация алған күннен бастап спорт түрі бойынша спорт федерациясына "жергілікті" деген мәртебе беріледі.
Ескерту. 11-бап жаңа редакцияда - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
12-бап. Аккредиттелген спорт федерацияларының құқықтары мен міндеттері
1. Аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары:
1) тиісті спорт түрі (түрлері) бойынша спорттық іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге;
2) спорт түрі (түрлері) бойынша спортшыларды даярлау жүйесін жетілдіруге;
3) құзыреті шегінде спортшылардың бір дене шынықтыру-спорт ұйымынан басқасына ауысуын ұйымдастыруға қатысуға;
4) тиісті халықаралық жарыстарды өткізетін халықаралық спорт ұйымдарының нормаларына сәйкес спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командалары немесе Қазақстан Республикасының командалары үшін өнер көрсетуге құқығы жоқ спортшылардың тиісті спорт түрлері бойынша халықаралық спорттық жарыстарға қатысуына шектеулер белгілеуге;
5) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының немесе Қазақстан Республикасы командаларының нышандарын пайдалануға барлық құқықтарды иеленуге;
6) спорт салаларын спорт түрлерінің тізіліміне қосу туралы ұсыныстар енгізуге;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған әртүрлі көздерден тиісті спорт түрлерін дамыту үшін ұсынылған қаржылық және өзге де қолдауды қабылдауға;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
2. Аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары:
1) спорт түрлерін дамытуға және кеңінен таратуға;
2) халықаралық спорт ұйымдарының (болған кезде) талаптарына сәйкес дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша спорт түрлері бойынша қағидаларды әзірлеуге және бекітуге;
3) спорт түрлері бойынша кешенді нысаналы бағдарламаларды әзірлеуге және дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға бекітуге ұсынуға;
4) аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары өткізетін спорттық жарыстар туралы ережелерді (регламенттерді) әзірлеуге және бекітуге;
5) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының халықаралық спорттық жарыстарға даярлығын және оларға қатысуын қамтамасыз етуге;
6) алып тасталды - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

7) предоставлять в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта информацию по развитию соответствующих видов спорта;
8) противодействовать проявлению любых форм дискриминации и насилия в спорте;
8-1) принимать меры по профилактике религиозного экстремизма и терроризма;
9) разрабатывать и реализовывать единый республиканский календарь спортивно-массовых мероприятий;
10) представлять в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта в установленном порядке требования и нормы соответствующих видов спорта в целях их включения в единую спортивную классификацию и квалификационные требования по аттестации тренеров;
11) осуществлять подготовку спортивных судей по видам спорта;
12) осуществлять переподготовку тренеров, аттестацию тренеров, спортивных судей и специалистов в области физической культуры и спорта;
13) представлять в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта документы для лишения спортивных званий и квалификационных категорий, если иное не предусмотрено настоящим Законом;
13-1) представлять в местные исполнительные органы документы для лишения спортивных разрядов и квалификационных категорий, если иное не предусмотрено настоящим Законом;
13-2) согласовывать документы для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, представляемые в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта или местный исполнительный орган;
14) проводить регистрацию спортсменов;
15) вести реестр спортсменов, аттестованных спортивных судей, тренеров;
16) противодействовать использованию допинга в соответствии с требованиями, установленными антидопинговыми правилами Республики Казахстан;
17) опубликовывать в средствах массовой информации или размещать на своих интернет-ресурсах антидопинговые правила Республики Казахстан и международных спортивных федераций по соответствующим видам спорта на казахском и русском языках;
18) предоставлять в соответствии с антидопинговыми правилами Республики Казахстан необходимую национальной антидопинговой организации информацию для формирования списка спортсменов в целях проведения тестирования как в соревновательный, так и внесоревновательный периоды;
19) уведомлять спортсменов в соответствии с антидопинговыми правилами Республики Казахстан о включении их в список спортсменов, подлежащих тестированию как в соревновательный, так и внесоревновательный периоды;
20) содействовать в проведении тестирования спортсменов в соответствии с антидопинговыми правилами;
21) дисквалифицировать спортсменов, тренеров, тренеров-преподавателей, специалистов по спортивной медицине, спортивных судей, специалистов в области физической культуры и спорта, животных, участвующих в спортивном соревновании, на основании и во исполнение решения соответствующей антидопинговой организации и (или) международной спортивной федерации за нарушение правил видов спорта и (или) за нарушение положения (регламента) спортивных соревнований, и (или) за нарушение спортивной этики, и (или) за нарушение норм, утвержденных международными спортивными организациями и (или) национальными аккредитованными спортивными федерациями;

7) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға тиісті спорт түрлерін дамыту жөнінде ақпарат беруге;
8) спорттағы кемсітушілік пен зорлық-зомбылықтың кез келген нысандарының көріністеріне қарсы іс-қимыл жасауға;
8-1) діни экстремизм мен терроризмнің профилактикасы жөнінде шаралар қабылдауға;
9) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай республикалық күнтізбесін әзірлеуге және іске асыруға;
10) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға бірыңғай спорттық сыныптамаға енгізу мақсатында спорттың тиісті түрлерiне қойылатын талаптар мен нормаларды және жаттықтырушыларды аттестаттау бойынша біліктілік талаптарын белгіленген тәртіппен ұсынуға;
11) спорт түрлері бойынша спорт төрешілерін даярлауды жүзеге асыруға;
12) жаттықтырушыларды қайта даярлауды, жаттықтырушыларды, спорт төрешілерін және дене шынықтыру мен спорт саласындағы мамандарды аттестаттауды жүзеге асыруға;
13) егер осы Заңда өзгеше көзделмесе, спорттық атақтар мен біліктілік санаттарынан айыру үшін құжаттарды дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға ұсынуға;
13-1) егер осы Заңда өзгеше көзделмесе, спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарынан айыру үшін құжаттарды жергілікті атқарушы органдарға ұсынуға;
13-2) спорттық атақтар, разрядтар мен біліктілік санаттарын беру үшін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға немесе жергілікті атқарушы органға ұсынылатын құжаттарды келісуге;
14) спортшыларды тіркеуді жүргізуге;
15) спортшылардың, аттестатталған спорт төрешілерінің, жаттықтырушылардың тізілімін жүргізуге;
16) Қазақстан Республикасының допингке қарсы қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес допингті пайдалануға қарсы іс-қимыл жасауға;
17) Қазақстан Республикасының және тиісті спорт түрлері бойынша халықаралық спорт федерацияларының допингке қарсы қағидаларын қазақ және орыс тілдерінде бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға немесе өздерінің интернет-ресурстарында орналастыруға;
18) жарыс кезеңінде де, жарыстан тыс кезеңде де тестілеу өткізу мақсатында спортшылардың тізімін қалыптастыру үшін ұлттық допингке қарсы ұйымға қажетті ақпаратты Қазақстан Республикасының допингке қарсы қағидаларына сәйкес беруге;
19) спортшыларды Қазақстан Республикасының допингке қарсы қағидаларына сәйкес оларды жарыс кезеңінде де, сондай-ақ жарыстан тыс кезеңде де тестілеуге жататын спортшылардың тізіміне енгізілгені туралы хабардар етуге;
20) допингке қарсы қағидаларға сәйкес спортшыларды тестілеуден өткізуге жәрдемдесуге;
21) тиісті допингке қарсы ұйымның және (немесе) халықаралық спорт федерациясының шешімі негізінде және оны орындау үшін спорт түрлерінің қағидаларын бұзғаны үшін және (немесе) спорттық жарыстар ережесін (регламентін) бұзғаны үшін және (немесе) спорттық әдепті бұзғаны үшін және (немесе) халықаралық спорт ұйымдары және (немесе) аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары бекіткен нормаларды бұзғаны үшін спортшыларды, жаттықтырушыларды, жаттықтырушы-оқытушыларды, спорттық медицина жөніндегі мамандарды, спорт төрешілерін, дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды, спорттық жарысқа қатысатын жануарларды дисквалификациялауға;

22) информировать о дисквалификации уполномоченный орган в области физической культуры и спорта, национальную антидопинговую организацию, международную спортивную федерацию по соответствующему виду спорта;
23) на основании результатов методической работы предоставлять в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта рекомендации по развитию вида спорта;
24) исполнять обязанности по развитию профессионального спорта, если данные условия предусмотрены требованиями международных спортивных федераций;
24-1) разрабатывать методические пособия учебно-тренировочного процесса для каждой возрастной группы спортсменов по видам спорта по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта;
25) исполнять иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан и своими уставами.
3. Местные аккредитованные спортивные федерации вправе:
1) организовывать и проводить по соответствующему виду (видам) спорта спортивные мероприятия на уровне области, города республиканского значения, столицы;
2) в пределах компетенции участвовать в организации перехода спортсмена из одной физкультурно-спортивной организации в другую;
3) направлять в соответствующий местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы информацию о развитии вида (видов) спорта;
4) получать финансовую и иную поддержку, предоставленную для развития соответствующих видов спорта, из различных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
5) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Местные аккредитованные спортивные федерации обязаны:
1) развивать и популяризировать виды спорта;
2) разрабатывать планы подготовки спортсменов по соответствующему виду (видам) спорта;
3) разрабатывать положения (регламенты) о спортивных соревнованиях, проводимых местной аккредитованной спортивной федерацией, и представлять их на утверждение местному исполнительному органу;
4) обеспечивать подготовку и участие спортсменов в спортивных соревнованиях;
5) предоставлять в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта информацию по развитию соответствующих видов спорта;
6) противодействовать проявлению любых форм дискриминации и насилия в спорте;
6-1) принимать меры по профилактике религиозного экстремизма и терроризма;
7) принимать участие в разработке и реализации единого республиканского календаря спортивно-массовых мероприятий;
8) противодействовать использованию допинга в соответствии с требованиями, установленными антидопинговыми правилами Республики Казахстан;

22) дисквалификациялау туралы дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға, ұлттық допингке қарсы ұйымға, тиісті спорт түрі бойынша халықаралық спорт федерациясына ақпарат беруге;
23) әдістемелік жұмыс нәтижелерінің негізінде дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға спорт түрін дамыту жөнінде ұсынымдар беруге;
24) егер осы шарттар халықаралық спорт федерацияларының талаптарында көзделсе, кәсіпқой спортты дамыту жөніндегі міндеттерді орындауға;
24-1) спорт түрлері бойынша спортшылардың әрбір жас тобы үшін оқу-жаттығу процесінің әдістемелік құралдарын дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлеуге;
25) Қазақстан Республикасының заңнамасына және өз жарғыларына сәйкес өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
3. Аккредиттелген жергілікті спорт федерациялары:
1) тиісті спорт түрі (түрлері) бойынша облыс, республикалық маңызы бар қала, астана деңгейінде спорттық іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге;
2) құзыреті шегінде спортшылардың бір дене шынықтыру-спорт ұйымынан басқасына ауысуын ұйымдастыруға қатысуға;
3) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органына спорт түрінің (түрлерінің) дамуы туралы ақпарат жіберуге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған әртүрлі көздерден тиісті спорт түрлерін дамыту үшін ұсынылған қаржылық және өзге де қолдауды қабылдауға;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
4. Аккредиттелген жергілікті спорт федерациялары:
1) спорт түрін дамытуға және кеңінен таратуға;
2) спортшыларды тиісті спорт түрі (түрлері) бойынша даярлау жоспарларын әзірлеуге;
3) аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы өткізетін спорттық жарыстар туралы ережелерді (регламенттерді) әзірлеуге және оларды жергілікті атқарушы органның бекітуіне ұсынуға;
4) спортшылардың спорттық жарыстарға даярлығын және оларға қатысуын қамтамасыз етуге;
5) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға тиісті спорт түрлерін дамыту жөнінде ақпарат ұсынуға;
6) спорттағы кемсітушілік пен зорлық-зомбылықтың кез келген нысандарының көріністеріне қарсы іс-қимыл жасауға;
6-1) діни экстремизм мен терроризмнің профилактикасы жөнінде шаралар қабылдауға;
7) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай республикалық күнтізбесін әзірлеуге және іске асыруға қатысуға;
8) Қазақстан Республикасының допингке қарсы қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес допингті пайдалануға қарсы іс-қимыл жасауға;

9) опубликовывать в средствах массовой информации или размещать на своих интернет-ресурсах антидопинговые правила Республики Казахстан и международных спортивных федераций по соответствующим видам спорта на казахском и русском языках;
10) предоставлять в соответствии с антидопинговыми правилами Республики Казахстан необходимую национальной антидопинговой организации информацию для формирования списка спортсменов в целях проведения тестирования как в соревновательный, так и внесоревновательный периоды;
11) уведомлять спортсменов в соответствии с антидопинговыми правилами Республики Казахстан о включении их в список спортсменов, подлежащих тестированию как в соревновательный, так и внесоревновательный периоды;
12) содействовать в проведении тестирования в соответствии с порядком проведения допинг-контроля;
13) дисквалифицировать спортсменов, тренеров, тренеров-преподавателей, специалистов по спортивной медицине, спортивных судей, специалистов в области физической культуры и спорта, животных, участвующих в спортивном соревновании, на основании и во исполнение решения соответствующей антидопинговой организации и (или) международной спортивной федерации за нарушение правил видов спорта и (или) за нарушение положения (регламента) спортивных соревнований, и (или) за нарушение спортивной этики, и (или) за нарушение норм, утвержденных международными спортивными организациями и (или) национальными аккредитованными спортивными федерациями;
14) информировать о дисквалификации уполномоченный орган в области физической культуры и спорта, национальную антидопинговую организацию, международную спортивную федерацию по соответствующему виду спорта;
15) на основании результатов методической работы предоставлять в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы рекомендации по развитию видов спорта;
15-1) представлять в местные исполнительные органы документы для лишения спортивных разрядов и квалификационных категорий, если иное не предусмотрено настоящим Законом;
15-2) согласовывать документы для присвоения спортивных разрядов и квалификационных категорий, представляемые в местные исполнительные органы;
16) исполнять иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан и своими уставами.
Сноска. Статья 12 с изменениями, внесенными законами РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9) Қазақстан Республикасының және тиісті спорт түрлері бойынша халықаралық спорт федерацияларының допингке қарсы қағидаларын қазақ және орыс тілдерінде бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға немесе өздерінің интернет-ресурстарында орналастыруға;
10) жарыс кезеңінде де, жарыстан тыс кезеңде де тестілеу өткізу мақсатында спортшылардың тізімін қалыптастыру үшін ұлттық допингке қарсы ұйымға қажетті ақпаратты Қазақстан Республикасының допингке қарсы қағидаларына сәйкес беруге;
11) спортшыларды Қазақстан Республикасының допингке қарсы қағидаларына сәйкес оларды жарыс кезеңінде де, жарыстан тыс кезеңде де тестілеуге жататын спортшылардың тізіміне енгізілгені туралы хабардар етуге;
12) допинг-бақылау жүргізу тәртібіне сәйкес тестілеу өткізуге жәрдемдесуге;
13) тиісті допингке қарсы ұйымның және (немесе) халықаралық спорт федерациясының шешімі негізінде және оны орындау үшін спорт түрлерінің қағидаларын бұзғаны үшін және (немесе) спорттық жарыстар ережесін (регламентін) бұзғаны үшін және (немесе) спорттық әдепті бұзғаны үшін және (немесе) халықаралық спорт ұйымдары және (немесе) аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары бекіткен нормаларды бұзғаны үшін спортшыларды, жаттықтырушыларды, жаттықтырушы-оқытушыларды, спорттық медицина жөніндегі мамандарды, спорт төрешілерін, дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды, спорттық жарысқа қатысатын жануарларды дисквалификациялауға;
14) дисквалификациялау туралы дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға, ұлттық допингке қарсы ұйымға, тиісті спорт түрі бойынша халықаралық спорт федерациясына ақпарат беруге;
15) әдістемелік жұмыс нәтижелерінің негізінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына спорт түрлерін дамыту жөнінде ұсынымдар беруге;
15-1) егер осы Заңда өзгеше көзделмесе, спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарынан айыру үшін құжаттарды жергілікті атқарушы органдарға ұсынуға;
15-2) спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын беру үшін жергілікті атқарушы органдарға ұсынылатын құжаттарды келісуге;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасына және өз жарғыларына сәйкес өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
Ескерту. 12-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 13. Национальное олимпийское движение. Национальный олимпийский комитет Республики Казахстан
1. Национальное олимпийское движение является составной частью международного олимпийского движения, целью которой являются пропаганда и внедрение принципов олимпийского движения, содействие развитию физической культуры и спорта, укрепление международного спортивного сотрудничества, участие в Олимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного олимпийского комитета.
2. Национальное олимпийское движение возглавляется Национальным олимпийским комитетом Республики Казахстан, который является общественным объединением, осуществляющим деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об общественных объединениях, Олимпийской хартией Международного олимпийского комитета и на основе признания Международным олимпийским комитетом, а также в соответствии со своим уставом. Государство признает и поддерживает национальное олимпийское движение, оказывая всемерное содействие Национальному олимпийскому комитету Республики Казахстан в реализации его уставных целей.
3. Национальный олимпийский комитет Республики Казахстан:
1) пропагандирует в государстве принципы олимпийского движения, способствует развитию спорта высших достижений и массового спорта;
2) представляет в соответствии с Олимпийской хартией Международного олимпийского комитета Республику Казахстан на Олимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного олимпийского комитета;
3) представляет Республику Казахстан в Международном олимпийском комитете;
4) при взаимодействии с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта проводит единую политику развития спорта высших достижений и массового спорта;
5) участвует в разработке и осуществлении мер, направленных на обеспечение необходимого уровня подготовки спортсменов Республики Казахстан для участия в Олимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного олимпийского комитета;
6) по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы вправе подать в Международный олимпийский комитет заявку о городе-кандидате Республики Казахстан на проведение Олимпийских игр;
7) исключен Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13-бап. Ұлттық олимпиадалық қозғалыс. Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитетi
1. Ұлттық олимпиадалық қозғалыс мақсаты олимпиадалық қозғалыс қағидаттарын насихаттау және енгізу, дене шынықтыру мен спортты дамытуға жәрдемдесу, халықаралық спорттық ынтымақтастықты нығайту, Олимпиада ойындарына және Халықаралық олимпиада комитетінің аясында өткізілетін басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысу болып табылатын халықаралық олимпиадалық қозғалыстың құрамдас бөлігі болып табылады.
2. Ұлттық олимпиадалық қозғалысты қызметін Қазақстан Республикасының қоғамдық бiрлестiктер туралы заңнамасына, Халықаралық олимпиада комитетінің Олимпиадалық хартиясына сәйкес және Халықаралық олимпиада комитетінің тануы негізінде, сондай-ақ өзінің жарғысына сәйкес жүзеге асыратын қоғамдық бірлестік болып табылатын Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитетi басқарады. Мемлекет ұлттық олимпиадалық қозғалысты таниды және Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитетіне өзінің жарғылық мақсаттарын іске асыруына жан-жақты жәрдем көрсете отырып, қолдайды.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитетi:
1) мемлекетте олимпиадалық қозғалыс қағидаттарын насихаттайды, жоғары жетістіктер спорты мен бұқаралық спортты дамытуға ықпал етеді;
2) Олимпиада ойындарында және Халықаралық олимпиада комитетінің аясында өткізілетін басқа да халықаралық спорттық іс-шараларда Халықаралық олимпиада комитетінің Олимпиадалық хартиясына сәйкес Қазақстан Республикасын білдіреді;
3) Халықаралық олимпиада комитетінде Қазақстан Республикасын білдіреді;
4) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкiлеттi органмен өзара iс-қимыл жасау кезiнде жоғары жетістіктер спорты мен бұқаралық спортты дамытудың бiрыңғай саясатын жүргiзедi;
5) Олимпиада ойындарына және Халықаралық олимпиада комитеті аясында өткiзілетiн басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысу үшiн Қазақстан Республикасының спортшыларын қажетті даярлық деңгейін қамтамасыз етуге бағытталған шараларды әзірлеу мен жүзеге асыруға қатысады;
6) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органымен келісу бойынша Халықаралық олимпиада комитетіне Қазақстан Республикасының Олимпиада ойындарын өткізуге кандидат қаласы туралы өтінім беруге құқылы;
7) алып тасталды - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

4. Национальный олимпийский комитет Республики Казахстан в соответствии с Олимпийской хартией Международного олимпийского комитета осуществляет меры по защите принадлежащих Международному олимпийскому комитету прав на использование олимпийских символа, девиза, флага и гимна, наименований "Олимпийские игры", "Игры Олимпиады" на территории Республики Казахстан. Национальный олимпийский комитет Республики Казахстан обладает исключительными правами на олимпийскую эмблему Национального олимпийского комитета Республики Казахстан, девиз, флаг и иную национальную олимпийскую символику.
5. Выступления национальных команд Республики Казахстан по видам спорта на Олимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под патронажем Международного олимпийского комитета, осуществляются под Государственным Флагом Республики Казахстан.
6. Реализация Национальным олимпийским комитетом Республики Казахстан своих полномочий по развитию спорта высших достижений и массового спорта, а также обеспечению необходимого уровня подготовки спортсменов Республики Казахстан для участия в Олимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного олимпийского комитета, осуществляется во взаимодействии с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и национальными аккредитованными спортивными федерациями.
7. Национальный олимпийский комитет Республики Казахстан реализует выполнение стоящих перед ним уставных задач за счет собственных источников финансирования, благотворительной помощи, добровольных пожертвований физических и юридических лиц.
8. Национальный олимпийский комитет Республики Казахстан вправе получать государственные задания в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 13 с изменениями, внесенными законами РК от 16.11.2015 № 403-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.05.2017 № 65-VI (порядок введения в действие см. ст. 2); от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 13-1. Национальное паралимпийское движение. Национальный паралимпийский комитет Республики Казахстан
1. Национальное паралимпийское движение является составной частью международного паралимпийского движения, целями которого являются пропаганда и внедрение принципов паралимпийского движения, содействие развитию физической культуры и спорта среди спортсменов с инвалидностью по паралимпийским видам спорта, укрепление международного спортивного сотрудничества, участие в Паралимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного паралимпийского комитета.

4. Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитетi Халықаралық олимпиада комитетінің Олимпиадалық хартиясына сәйкес Халықаралық олимпиада комитетіне тиесілі олимпиадалық рәмізді, девизді, туды және гимнді, "Олимпиадалық ойындар", "Олимпиада ойындары" деген атауларды Қазақстан Республикасының аумағында пайдалану құқықтарын қорғау жөнiндегi шараларды жүзеге асырады. Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитетi Қазақстан Республикасы Ұлттық олимпиада комитетiнің олимпиадалық эмблемасына, девизіне, туына және өзге де ұлттық олимпиадалық нышанға айрықша құқықтарды иеленеді.
5. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының Олимпиада ойындарында және Халықаралық олимпиада комитетінiң қамқорлығы аясында өткiзiлетiн басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысуы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туы астында жүзеге асырылады.
6. Қазақстан Республикасы Ұлттық олимпиада комитетiнің жоғары жетістіктер спорты мен бұқаралық спортты дамыту, сондай-ақ Қазақстан Республикасы спортшыларының Олимпиада ойындарына және Халықаралық олимпиада комитетінің аясында өткiзілетiн басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысуы үшін қажетті даярлық деңгейін қамтамасыз ету жөніндегі өз өкілеттіктерін іске асыруы дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен және аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен өзара іс-қимыл жасау арқылы жүзеге асырылады.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитетi өзінің алдында тұрған жарғылық міндеттерін орындауды өзінің қаржыландыру көздері, қайырымдылық көмек, жеке және заңды тұлғалардың ерікті қайырмалдықтары есебінен іске асырады.
8. Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитеті Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес мемлекеттік тапсырмалар алуға құқылы.
Ескерту. 13-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 16.11.2015 № 403-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.05.2017 № 65-VI (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз); 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
13-1-бап. Ұлттық паралимпиадалық қозғалыс. Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитеті
1. Ұлттық паралимпиадалық қозғалыс өзінің мақсаттары паралимпиадалық қозғалыс қағидаттарын насихаттау және енгізу, паралимпиадалық спорт түрлері бойынша мүгедектігі бар спортшылар арасында дене шынықтыру мен спортты дамытуға жәрдемдесу, халықаралық спорттық ынтымақтастықты нығайту, Паралимпиадалық ойындарға және Халықаралық паралимпиада комитетінің аясында өткізілетін басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысу болып табылатын халықаралық паралимпиадалық қозғалыстың құрамдас бөлігі болып табылады.

2. Национальное паралимпийское движение возглавляется Национальным паралимпийским комитетом Республики Казахстан, который является общественным объединением, осуществляющим деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об общественных объединениях, со Сводом правил Международного паралимпийского комитета и на основе признания Международным паралимпийским комитетом, а также в соответствии со своим уставом. Государство признает и поддерживает национальное паралимпийское движение, оказывая всемерное содействие Национальному паралимпийскому комитету Республики Казахстан в реализации его уставных целей.
3. Национальный паралимпийский комитет Республики Казахстан:
1) пропагандирует в государстве принципы паралимпийского движения, способствует развитию паралимпийских видов спорта высших достижений и массового спорта;
2) представляет в соответствии со Сводом правил Международного паралимпийского комитета Республику Казахстан на Паралимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного паралимпийского комитета;
3) представляет Республику Казахстан в Международном паралимпийском комитете;
4) при взаимодействии с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта проводит единую политику развития паралимпийских видов спорта высших достижений и массового спорта;
5) участвует в разработке и осуществлении мер, направленных на обеспечение необходимого уровня подготовки спортсменов с инвалидностью Республики Казахстан для участия в Паралимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного паралимпийского комитета;
6) по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы вправе подать в Международный паралимпийский комитет заявку о городе-кандидате Республики Казахстан на проведение Паралимпийских игр;
7) исключен Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Национальный паралимпийский комитет Республики Казахстан в соответствии со Сводом правил Международного паралимпийского комитета осуществляет меры по защите принадлежащих Международному паралимпийскому комитету прав на использование паралимпийских символа, девиза, флага и гимна, наименований "Паралимпийские игры", "Игры Паралимпиады" на территории Республики Казахстан. Национальный паралимпийский комитет Республики Казахстан обладает исключительными правами на паралимпийскую эмблему Национального паралимпийского комитета Республики Казахстан, девиз, флаг и иную национальную паралимпийскую символику.

2. Ұлттық паралимпиадалық қозғалысты Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитеті басқарады, ол қызметін Қазақстан Республикасының қоғамдық бірлестіктер туралы заңнамасына, Халықаралық паралимпиада комитетінің Қағидалар жиынтығына сәйкес және Халықаралық паралимпиада комитетінің тануы негізінде, сондай-ақ өзінің жарғысына сәйкес жүзеге асыратын қоғамдық бірлестік болып табылады. Мемлекет ұлттық паралимпиадалық қозғалысты таниды және Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитетіне оның жарғылық мақсаттарын іске асыруына жан-жақты жәрдемдесе отырып, қолдау көрсетеді.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитеті:
1) мемлекетте паралимпиадалық қозғалыс қағидаттарын насихаттайды, паралимпиадалық жоғары жетістіктер спорты түрлері мен бұқаралық спортты дамытуға ықпал етеді;
2) Паралимпиадалық ойындарда және Халықаралық паралимпиада комитетінің аясында өткізілетін басқа да халықаралық спорттық іс-шараларда Халықаралық паралимпиада комитетінің Қағидалар жиынтығына сәйкес Қазақстан Республикасынан өкілдік етеді;
3) Халықаралық паралимпиада комитетінде Қазақстан Республикасынан өкілдік етеді;
4) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау кезінде паралимпиадалық жоғары жетістіктер спорты түрлері мен бұқаралық спортты дамытудың бірыңғай саясатын жүргізеді;
5) Паралимпиадалық ойындарға және Халықаралық паралимпиада комитетінің аясында өткізілетін басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысу үшін Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар спортшыларының қажетті даярлық деңгейін қамтамасыз етуге бағытталған шараларды әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысады;
6) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органымен келісу бойынша Халықаралық паралимпиада комитетіне Қазақстан Республикасының Паралимпиадалық ойындарды өткізуге кандидат қаласы туралы өтінім беруге құқылы;
7) алып тасталды - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитеті Халықаралық паралимпиада комитетінің Қағидалар жиынтығына сәйкес Халықаралық паралимпиада комитетіне тиесілі паралимпиадалық рәмізді, девизді, туды және гимнді, "Паралимпиадалық ойындар", "Паралимпиада ойындары" деген атауларды Қазақстан Республикасының аумағында пайдалану құқықтарын қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады. Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитеті Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитетінің паралимпиадалық эмблемасына, девизге, туға және өзге де ұлттық паралимпиадалық нышанға айрықша құқықтарды иеленеді.

5. Выступления национальных команд Республики Казахстан по видам спорта на Паралимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под патронажем Международного паралимпийского комитета, осуществляются под Государственным Флагом Республики Казахстан.
6. Реализация Национальным паралимпийским комитетом Республики Казахстан своих полномочий по развитию паралимпийских видов спорта высших достижений и массового спорта, а также обеспечению необходимого уровня подготовки спортсменов с инвалидностью Республики Казахстан для участия в Паралимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного паралимпийского комитета, осуществляется во взаимодействии с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и национальными аккредитованными спортивными федерациями.
7. Национальный паралимпийский комитет Республики Казахстан реализует выполнение стоящих перед ним уставных задач за счет собственных источников финансирования, благотворительной помощи, добровольных пожертвований физических и юридических лиц.
8. Национальный паралимпийский комитет Республики Казахстан вправе получать государственные задания в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Глава 3 дополнена статьей 13-1 в соответствии с Законом РК от 11.05.2017 № 65-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными законами РК от 13.12.2019 № 280-VI (порядок введения в действие см. ст. 2); от 27.06.2022 № 129-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 13-2. Национальное сурдлимпийское движение. Национальный сурдлимпийский комитет Республики Казахстан
1. Национальное сурдлимпийское движение является составной частью международного сурдлимпийского движения, целями которого являются пропаганда и внедрение принципов сурдлимпийского движения, содействие развитию физической культуры и спорта среди спортсменов с инвалидностью по сурдлимпийским видам спорта, укрепление международного спортивного сотрудничества, участие в Сурдлимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного комитета спорта глухих.
2. Национальное сурдлимпийское движение возглавляется Национальным сурдлимпийским комитетом Республики Казахстан, который является общественным объединением, осуществляющим деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об общественных объединениях, с уставом Международного комитета спорта глухих, а также в соответствии со своим уставом. Государство признает и поддерживает национальное сурдлимпийское движение, оказывая всемерное содействие Национальному сурдлимпийскому комитету Республики Казахстан в реализации его уставных целей.

5. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының Паралимпиадалық ойындарда және Халықаралық паралимпиада комитетінiң қамқорлығы аясында өткiзiлетiн басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысуы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туы көтеріліп жүзеге асырылады.
6. Қазақстан Республикасы Ұлттық паралимпиада комитетінің паралимпиадалық жоғары жетістіктер спорты түрлері мен бұқаралық спортты дамыту, сондай-ақ Паралимпиадалық ойындарға және Халықаралық паралимпиада комитетінің аясында өткізілетін басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысу үшін Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар спортшыларының қажетті даярлық деңгейін қамтамасыз ету жөніндегі өз өкілеттіктерін іске асыруы дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен және аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен өзара іс-қимыл жасау арқылы жүзеге асырылады.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитеті өзінің алдында тұрған жарғылық міндеттерін орындауды меншікті қаржыландыру көздері, қайырымдылық көмек, жеке және заңды тұлғалардың ерікті қайырмалдықтары есебінен іске асырады.
8. Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитеті Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес мемлекеттік тапсырмалар алуға құқылы.
Ескерту. 3-тарау 13-1-баппен толықтырылды - ҚР 11.05.2017 № 65-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР 13.12.2019 № 280-VI (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-баптан қараңыз); 27.06.2022 № 129-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
13-2-бап. Ұлттық сурдлимпиадалық қозғалыс. Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитеті
1. Ұлттық сурдлимпиадалық қозғалыс мақсаты сурдлимпиадалық қозғалыс қағидаттарын насихаттау және енгізу, сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша Республикасының мүгедектігі бар спортшылар арасында дене шынықтыру мен спортты дамытуға жәрдемдесу, халықаралық спорттық ынтымақтастықты нығайту, Сурдлимпиадалық ойындарға және Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің аясында өткізілетін басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысу болып табылатын халықаралық сурдлимпиадалық қозғалыстың құрамдас бөлігі болып табылады.
2. Ұлттық сурдлимпиадалық қозғалысты Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитеті басқарады, ол қызметін Қазақстан Республикасының қоғамдық бірлестіктер туралы заңнамасына, Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің жарғысына сәйкес, сондай-ақ өз жарғысына сәйкес жүзеге асыратын қоғамдық бірлестік болып табылады. Мемлекет ұлттық сурдлимпиадалық қозғалысты құптайды және Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитетіне оның жарғылық мақсаттарын іске асыруына жан-жақты жәрдем көрсете отырып, қолдайды.

3. Национальный сурдлимпийский комитет Республики Казахстан:
1) пропагандирует в государстве принципы сурдлимпийского движения, способствует развитию сурдлимпийских видов спорта высших достижений и массового спорта;
2) представляет в соответствии с уставом Международного комитета спорта глухих Республику Казахстан на Сурдлимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного комитета спорта глухих;
3) представляет Республику Казахстан в Международном комитете спорта глухих;
4) при взаимодействии с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта проводит единую политику развития сурдлимпийских видов спорта высших достижений и массового спорта;
5) участвует в разработке и осуществлении мер, направленных на обеспечение необходимого уровня подготовки спортсменов с инвалидностью Республики Казахстан для участия в Сурдлимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного комитета спорта глухих;
6) по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы вправе подать в Международный комитет спорта глухих заявку о городе-кандидате Республики Казахстан на проведение Сурдлимпийских игр;
7) исключен Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Национальный сурдлимпийский комитет Республики Казахстан в соответствии с уставом Международного комитета спорта глухих осуществляет меры по защите принадлежащих Международному комитету спорта глухих прав на использование сурдлимпийских символа, девиза, флага и гимна, наименования "Сурдлимпийские игры" на территории Республики Казахстан. Национальный сурдлимпийский комитет Республики Казахстан обладает исключительными правами на сурдлимпийскую эмблему Национального сурдлимпийского комитета Республики Казахстан, девиз, флаг и иную национальную сурдлимпийскую символику.
5. Выступления национальных команд Республики Казахстан по видам спорта на Сурдлимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под патронажем Международного комитета спорта глухих, осуществляются под Государственным Флагом Республики Казахстан.
6. Реализация Национальным сурдлимпийским комитетом Республики Казахстан своих полномочий по развитию сурдлимпийских видов спорта высших достижений и массового спорта, а также обеспечению необходимого уровня подготовки спортсменов с инвалидностью Республики Казахстан для участия в Сурдлимпийских играх и других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного комитета спорта глухих, осуществляется во взаимодействии с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и национальными аккредитованными спортивными федерациями.

3. Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитеті:
1) мемлекетте сурдлимпиадалық қозғалыс қағидаттарын насихаттайды, сурдлимпиадалық жоғары жетістіктер спорты түрлері мен бұқаралық спортты дамытуға ықпал етеді;
2) Сурдлимпиадалық ойындарда және Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің аясында өткізілетін басқа да халықаралық спорттық іс-шараларда Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің жарғысына сәйкес Қазақстан Республикасынан өкілдік етеді;
3) Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінде Қазақстан Республикасынан өкілдік етеді;
4) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау кезінде сурдлимпиадалық жоғары жетістіктер спорты түрлері мен бұқаралық спортты дамытудың бірыңғай саясатын жүргізеді;
5) Сурдлимпиадалық ойындарға және Саңыраулардың халықаралық спорт комитеті аясында өткiзілетiн басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысу үшiн Қазақстан мүгедектігі бар спортшыларының қажетті даярлық деңгейін қамтамасыз етуге бағытталған шараларды әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысады;
6) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органымен келісу бойынша Саңыраулардың халықаралық спорт комитетіне Қазақстан Республикасының Сурдлимпиадалық ойындарды өткізуге кандидат қаласы туралы өтінім беруге құқылы;
7) алып тасталды - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитеті Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің жарғысына сәйкес Саңыраулардың халықаралық спорт комитетіне тиесілі сурдлимпиадалық рәмізді, девизді, туды және гимнді, "Сурдлимпиадалық ойындар" атауын Қазақстан Республикасының аумағында пайдалану құқықтарын қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады. Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитеті Қазақстан Республикасы Ұлттық сурдлимпиада комитетінің сурдлимпиадалық эмблемасына, девизге, туға және өзге де ұлттық сурдлимпиадалық нышанға айрықша құқықтарды иеленеді.
5. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының Сурдлимпиадалық ойындарға және Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінiң қамқорлығы аясында өткiзiлетiн басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысуы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туы көтеріліп жүзеге асырылады.
6. Қазақстан Республикасы Ұлттық сурдлимпиада комитетінің сурдлимпиадалық жоғары жетістіктер спорты түрлері мен бұқаралық спортты дамыту, сондай-ақ Сурдлимпиадалық ойындарға және Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің аясында өткiзілетiн басқа да халықаралық спорттық іс-шараларға қатысу үшін Қазақстан мүгедектігі бар спортшыларының қажетті даярлық деңгейін қамтамасыз ету жөніндегі өз өкілеттіктерін іске асыруы дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен және аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен өзара іс-қимыл жасау арқылы жүзеге асырылады.

7. Национальный сурдлимпийский комитет Республики Казахстан реализует выполнение стоящих перед ним уставных задач за счет собственных источников финансирования, благотворительной помощи, добровольных пожертвований физических и юридических лиц.
Сноска. Глава 3 дополнена статьей 13-2 в соответствии с Законом РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными Законом РК от 27.06.2022 № 129-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 14. Специальное олимпийское движение, общественные объединения по специальным олимпийским видам спорта
1. Специальное олимпийское движение является частью международного специального олимпийского движения, целями которого являются содействие развитию физической культуры и спорта лиц с инвалидностью, укрепление международного сотрудничества в указанной сфере, участие в Международных специальных олимпийских играх.
2. Специальное олимпийское движение возглавляется общественным объединением по специальным олимпийским видам спорта, осуществляющим деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об общественных объединениях, уставами соответствующих международных спортивных организаций и на основе признания международными спортивными организациями, а также в соответствии со своим уставом.
3. Общественное объединение по специальным олимпийским видам спорта представляет национальные команды Республики Казахстан по видам спорта на Специальных олимпийских играх, других международных спортивных мероприятиях, проводимых под эгидой Международного специального олимпийского комитета.
4. Общественное объединение по специальным олимпийским видам спорта реализует выполнение стоящих перед ним уставных задач за счет собственных источников финансирования, благотворительной помощи, добровольных пожертвований физических и юридических лиц, а также бюджетных средств, выделяемых в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 14 в редакции Закона РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными Законом РК от 30.12.2020 № 395-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.06.2022 № 129-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитеті өзінің алдында тұрған жарғылық міндеттерді орындауды қаржыландырудың меншікті көздері, қайырымдылық көмек, жеке және заңды тұлғалардың ерікті қайырмалдықтары есебінен іске асырады.
Ескерту. 3-тарау 13-2-баппен толықтырылды - 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 27.06.2022 № 129-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
14-бап. Арнайы олимпиадалық қозғалыс, арнайы олимпиадалық спорт түрлері бойынша қоғамдық бірлестіктер
1. Арнаулы олимпиадалық қозғалыс өзінің мақсаттары мүгедектігі бар адамдардың дене шынықтыруы мен спортын дамытуға жәрдемдесу, көрсетілген салада халықаралық ынтымақтастықты нығайту, Халықаралық арнаулы олимпиадалық ойындарға қатысу болып табылатын халықаралық арнаулы олимпиадалық қозғалыстың бір бөлігі болып табылады.
2. Қызметін Қазақстан Республикасының қоғамдық бірлестіктер туралы заңнамасына, тиісті халықаралық спорт ұйымдарының жарғыларына сәйкес және халықаралық спорт ұйымдарының құптауы негізінде, сондай-ақ өз жарғысына сәйкес жүзеге асыратын арнайы олимпиадалық спорт түрлері бойынша қоғамдық бірлестік арнайы олимпиадалық қозғалысты басқарады.
3. Арнайы олимпиадалық спорт түрлері бойынша қоғамдық бірлестік Арнайы олимпиадалық ойындарда, Халықаралық арнайы олимпиада комитетінің аясында өткізілетін басқа да халықаралық спорттық іс-шараларда спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларынан өкілдік етеді.
4. Арнайы олимпиадалық спорт түрлері бойынша қоғамдық бірлестік өзінің алдында тұрған жарғылық міндеттерді орындауды қаржыландырудың меншікті көздері, қайырымдылық көмек, жеке және заңды тұлғалардың ерікті қайырмалдықтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бөлінетін бюджет қаражаты есебінен іске асырады.
Ескерту. 14-бап жаңа редакцияда - ҚР 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 30.05.2020 № 395-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.06.2022 № 129-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 15. Физическое воспитание и спорт в организациях образования
1. Физическое воспитание в организациях образования осуществляется в учебное и во внеучебное время в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования и типовыми учебными планами.
2. Физическое воспитание проводится в дошкольных организациях, организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, а также в организациях высшего и (или) послевузовского образования, реализующих программы высшего образования для обучающихся первого и второго года обучения, в объеме не менее трех часов в неделю.
Обучающиеся и воспитанники с временным ослабленным здоровьем занимаются в специальных медицинских группах и группах лечебной физической культуры.
Обучающиеся и воспитанники с инвалидностью (с устойчивыми отклонениями в состоянии физического или психического здоровья) занимаются в группах адаптивной физической культуры и спорта или общей группе с использованием методов и средств адаптивной физической культуры и спорта.
По согласованию с уполномоченным органом в области образования на занятиях по физическому воспитанию в организациях образования, указанных в части первой настоящего пункта, предусматривается применение обязательного компонента по национальным видам спорта в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.
Обучающиеся, имеющие справку врачебно-консультативной комиссии, освобождаются от занятий физического воспитания.
Обучающиеся и воспитанники специализированных школ-интернатов для одаренных в спорте детей, специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и организаций технического и профессионального, послесреднего образования в области спорта освобождаются от занятий физического воспитания.
2-1. Занятия по физическому воспитанию в школах-интернатах для одаренных в спорте детей, специализированных школах-интернатах-колледжах олимпийского резерва и организациях технического и профессионального, послесреднего образования в области спорта проводятся в форме учебно-тренировочного процесса по выбранному (выбранным) виду (видам) спорта в рамках выделенных на это учебных часов и указываются в документе об образовании государственного образца в качестве предмета по физическому воспитанию.
3. Дошкольные организации образования, общеобразовательные школы и другие организации образования в целях физического воспитания обучающихся и воспитанников формируют навыки физической культуры, вовлекают в занятия спортом, проводят физкультурно-оздоровительные и спортивные мероприятия и содействуют общественным объединениям и другим юридическим лицам в организации и проведении спортивных мероприятий с участием детей дошкольного возраста, обучающихся и воспитанников.

15-бап. Білім беру ұйымдарындағы дене тәрбиесi және спорт
1. Білім беру ұйымдарындағы дене тәрбиесі мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына және үлгілік оқу жоспарларына сәйкес оқу уақытында және оқудан тыс уақытта жүзеге асырылады.
2. Дене тәрбиесі мектепке дейінгі ұйымдарда, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, сондай-ақ жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында бірінші және екінші оқу жылдарында білім алушылар үшін аптасына кемінде үш сағат көлемінде жүргізіледі.
Денсаулығы уақытша әлсіреген білім алушылар мен тәрбиеленушілер арнайы медициналық топтар мен емдiк дене шынықтыру топтарында айналысады.
Мүгедектігі бар (тәндік немесе психикалық денсаулық жағдайында тұрақты ауытқулары бар) білім алушылар мен тәрбиеленушілер бейімдік дене шынықтыру және спорт әдістері мен құралдарын пайдалана отырып, бейімдік дене шынықтыру және спорт топтарында немесе жалпы топта айналысады.
Білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген білім беру ұйымдарындағы дене тәрбиесі сабақтарында дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес ұлттық спорт түрлері бойынша міндетті компонентті қолдану көзделеді.
Дәрігерлік-консультативтік комиссияның анықтамасы бар білім алушылар дене тәрбиесі сабақтарынан босатылады.
Спорттағы дарынды балаларға арналған мамандандырылған мектеп-интернаттардың, олимпиадалық резервтің мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерінің және спорт саласындағы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілері дене тәрбиесі сабақтарынан босатылады.
2-1. Спорттағы дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттарда, олимпиадалық резервтің мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерінде және спорт саласындағы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында дене тәрбиесі сабақтары оған бөлінген оқу сағаттары шеңберінде таңдалған спорт түрі (түрлері) бойынша оқу-жаттығу процесі нысанында өткізіледі және мемлекеттік үлгідегі білім туралы құжатта дене тәрбиесі пәні ретінде көрсетіледі.
3. Мектепке дейiнгi білім беру ұйымдары, жалпы бiлiм беретiн мектептер мен басқа да білім беру ұйымдары білім алушылар мен тәрбиеленушілердің дене тәрбиесiмен айналысу мақсатында дене шынықтыру машықтарын қалыптастырады, оларды спортпен айналысуға тартады, дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық iс-шаралар өткiзедi және қоғамдық бiрлестiктер мен басқа да заңды тұлғаларға мектеп жасына дейiнгi балалардың, білім алушылар мен тәрбиеленушілердің қатысуымен спорттық iс-шараларды ұйымдастыруға және өткiзуге жәрдемдеседi.

4. Для занятий спортом во внеучебное время создаются спортивные клубы, секции и внешкольные физкультурно-оздоровительные организации, в число которых входят спортивные школы различных видов, детско-юношеские клубы физической подготовки, детские и подростковые клубы по месту жительства и другие юридические лица, деятельность которых направлена на физическое воспитание и спортивную подготовку детей дошкольного возраста, обучающихся и воспитанников.
5. В целях подготовки спортивного резерва в физкультурно-спортивных организациях по согласованию с местными исполнительными органами создаются на базе общеобразовательных школ специализированные спортивные классы и группы, осуществляющие спортивную подготовку обучающихся и воспитанников по различным видам спорта, на основе углубленного учебно-тренировочного процесса в соответствии с правилами функционирования специализированных спортивных классов, разработанными и утвержденными уполномоченным органом в области физической культуры и спорта по согласованию с уполномоченным органом в области образования.
6. Подготовка спортсменов в специализированных школах-интернатах для одаренных в спорте детей, специализированных школах-интернатах-колледжах олимпийского резерва осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом в области физической культуры и спорта, по согласованию с уполномоченным органом в области образования.
7. Подготовка спортсменов в образовательных учебных заведениях осуществляется в соответствии с правилами, программами и нормативами, утвержденными уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.
8. Создание необходимых условий для физического воспитания в дошкольных организациях образования, внешкольных физкультурно-оздоровительных организациях и других организациях образования возлагается на местные исполнительные органы.
9. В целях развития студенческого и школьного спорта в организациях образования могут создаваться спортивные клубы, студенческие и школьные лиги, федерации по видам спорта среди обучающихся и воспитанников.
10. Физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в области студенческого и школьного спорта, могут являться членами студенческой и (или) школьной спортивной лиги.
11. Порядок формирования студенческих и школьных лиг, организации и проведения спортивных мероприятий среди студенческих и школьных лиг определяется уполномоченным органом в области образования по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.
Сноска. Статья 15 с изменениями, внесенными законами РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2020 № 395-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.02.2024 № 64-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Сабақтан тыс уақытта спортпен айналысу үшiн спорт клубтары, секциялар мен мектептен тыс дене шынықтыру-сауықтыру ұйымдары құрылады, олардың қатарына әртүрлі спорт мектептерi, балалар-жасөспiрiмдердің дене шынықтыру даярлығы клубтары, тұрғылықты жерi бойынша балалар мен жеткіншектер клубтары және қызметi мектеп жасына дейiнгi балалардың, білім алушылар мен тәрбиеленушілердің дене тәрбиесi мен спорттық даярлығына бағытталған басқа да заңды тұлғалар кiредi.
5. Дене шынықтыру-спорт ұйымдарында спорт резервін даярлау мақсатында жергілікті атқарушы органдармен келісу бойынша жалпы білім беретін мектептер базасында білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган әзірлеген және бекіткен мамандандырылған спорт сыныптарының жұмыс істеу қағидаларына сәйкес тереңдетілген оқу-жаттығу процесі негізінде әртүрлі спорт түрлері бойынша білім алушылар мен тәрбиеленушілердің спорттық даярлығын жүзеге асыратын мамандандырылған спорт сыныптары мен топтары құрылады.
6. Спорттағы дарынды балаларға арналған мамандандырылған мектеп-интернаттарда, олимпиадалық резервтің мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерінде спортшыларды даярлау білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
7. Білім беретін оқу орындарында спортшыларды даярлау дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекіткен қағидаларға, бағдарламалар мен нормативтерге сәйкес жүзеге асырылады.
8. Мектеп жасына дейінгі білім беру ұйымдарында, мектептен тыс дене шынықтыру-сауықтыру ұйымдарында және басқа да білім беру ұйымдарында дене тәрбиесі үшін қажетті жағдайлар жасау жергілікті атқарушы органдарға жүктеледі.
9. Білім беру ұйымдарында студенттік және мектеп спортын дамыту мақсатында спорт клубтары, студенттер және оқушылар лигалары, білім алушылар мен тәрбиеленушілер арасында спорт түрлері бойынша федерациялар құрылуы мүмкін.
10. Студенттік және мектеп спорты саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар студенттік және (немесе) мектеп спорты лигасының мүшелері болуы мүмкін.
11. Студенттер және оқушылар лигаларын қалыптастыру, студенттер және оқушылар лигалары арасында спорттық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу тәртібін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
Ескерту. 15-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.05.2020 № 395-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.02.2024 № 64-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 16. Развитие военно-прикладных, служебно-прикладных и других видов спорта в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях, правоохранительных и специальных государственных органах Республики Казахстан
1. Основой военно-прикладных и служебно-прикладных видов спорта являются специальные действия (в том числе приемы), связанные с выполнением военнослужащими и сотрудниками правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан служебных обязанностей, которые развиваются в рамках деятельности одного или нескольких государственных органов.
2. Физическая подготовка военнослужащих и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан является основным предметом подготовки, проводимой в целях повышения устойчивости организма военнослужащих и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан к различным условиям, связанным с особенностями воинской службы, службы в правоохранительных и специальных государственных органах Республики Казахстан и выполнением боевых и оперативно-служебных задач с учетом изменений физических факторов окружающей среды.
3. Физическая подготовка в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях, правоохранительных и специальных государственных органах Республики Казахстан осуществляется в целях успешного выполнения сотрудниками служебных обязанностей на основе программ по физической подготовке, утверждаемых Министерством обороны Республики Казахстан, правоохранительными и специальными государственными органами Республики Казахстан.
4. В Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях, правоохранительных и специальных государственных органах Республики Казахстан в целях привлечения военнослужащих и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов к регулярным занятиям спортом могут создаваться и действовать спортивные клубы, физкультурно-спортивные организации, осуществляющие развитие соответствующих военно-прикладных, служебно-прикладных, технических и других видов спорта, подготовку спортсменов, а также формирующие сборные команды.
5. Организации, указанные в пункте 4 настоящей статьи, осуществляют учебно-тренировочный процесс, создают условия для занятий военнослужащих всех категорий и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан спортом, подготовку спортсменов для участия в спортивных соревнованиях, в том числе во Всемирных армейских играх, Спартакиаде дружественных армий, чемпионатах мира и Всемирных играх полицейских и пожарных, предусматривающую организацию учебно-тренировочных и спортивных мероприятий, медицинское обслуживание, восстановительные мероприятия после интенсивных физических нагрузок, заболеваний и травм у спортсменов, обеспечение питанием, проживанием и проездом, а также обеспечение спортивной экипировкой, спортивным инвентарем и оборудованием, проведение мероприятий по повышению квалификации тренеров и других специалистов в области физической культуры и спорта.

16-бап. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарында әскери-қолданбалы, қызметтік-қолданбалы және басқа да спорт түрлерін дамыту
1. Әскери қызметшілер мен Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары қызметкерлерінің бір немесе бірнеше мемлекеттік органдар қызметінің шеңберінде дамитын қызметтік міндеттерін орындауына байланысты арнайы іс-қимылдары (оның ішінде тәсілдері) әскери-қолданбалы және қызметтік-қолданбалы спорт түрлерінің негізі болып табылады.
2. Әскери қызметшілер мен Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары қызметкерлерінің дене шынықтыру даярлығы қоршаған ортаның физикалық факторларының өзгерістері ескеріле отырып, әскери қызметтің, Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары қызметінің ерекшеліктері мен жауынгерлік және жедел-қызметтік міндеттерді орындауға байланысты әртүрлі жағдайларға әскери қызметшілер мен Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары қызметкерлері организмінің төзімділігін арттыру мақсатында өткізілетін даярлықтың негізгі нысанасы болып табылады.
3. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарында дене шынықтыру даярлығы Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары бекітетін дене шынықтыру даярлығы бойынша бағдарламалар негізінде қызметкерлердің қызметтік міндеттерді табысты орындауы мақсатында жүзеге асырылады.
4. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарында әскери қызметшiлер мен құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін спортпен тұрақты түрде айналысуға тарту мақсатында тиісті әскери-қолданбалы, қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорт түрлерін дамытуды, спортшылар даярлауды жүзеге асыратын, сондай-ақ құрама командаларды жасақтайтын спорт клубтары, дене шынықтыру-спорт ұйымдары құрылуы және жұмыс істеуі мүмкін.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген ұйымдар оқу-жаттығу процесін жүзеге асырады, барлық санаттағы әскери қызметшiлердің және Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары қызметкерлерінің спортпен айналысуы үшін жағдайлар жасайды, спортшылардың спорттық жарыстарға, оның ішінде оқу-жаттығу және спорттық іс-шараларды ұйымдастыруды, медициналық қызмет көрсетуді, спортшылардың қарқынды дене шынықтыру жүктемелерінен, аурулары мен жарақаттануынан кейін қалпына келтіру іс-шараларын, олардың тамақтануын, тұруын және жол жүруін қамтамасыз етуді, сондай-ақ спорттық жарақпен, спорттық мүкәммалмен және жабдықпен қамтамасыз етуді, жаттықтырушылар мен дене шынықтыру және спорт саласындағы басқа да мамандардың біліктілігін арттыру жөніндегі іс-шаралар өткізуді көздейтін, Дүниежүзілік армия ойындарына, Достас армиялардың спартакиадасына, әлем чемпионаттарына және Полицейлер мен өрт сөндірушілердің дүниежүзілік ойындарына қатысуына даярлығын жүзеге асырады.

6. Министерство обороны Республики Казахстан, правоохранительные и специальные государственные органы Республики Казахстан, осуществляющие руководство развитием военно-прикладных и служебно-прикладных, технических и других видов спорта, формируют сборные команды по соответствующим видам спорта для участия в спортивных мероприятиях, проводят регулярное тестирование физической подготовки военнослужащих и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан, организовывают, проводят и обеспечивают республиканские и международные спортивные мероприятия, разрабатывают и своевременно вносят изменения в спортивную классификацию по военно-прикладным, служебно-прикладным, техническим и другим видам спорта, представляют в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта, местные исполнительные органы документы для присвоения, лишения спортивных званий спортсменов и тренеров, спортивных разрядов спортсменов, квалификационных категорий тренеров и спортивных судей из числа военнослужащих и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан, присваивают спортивные разряды спортсменам, квалификационные категории тренерам и спортивным судьям и степени военнослужащим в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Единый календарь спортивно-массовых мероприятий по военно-прикладным и служебно-прикладным, техническим и другим видам спорта, проводимым среди военнослужащих и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан, утверждается Министерством обороны Республики Казахстан, правоохранительными и специальными государственными органами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 16 с изменениями, внесенными законами РК от 11.05.2017 № 65-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 17. Физическая культура и спорт в трудовых коллективах
1. Юридические лица могут предусматривать средства для развития физической культуры по оздоровлению работников и создают условия для реализации физическими лицами права на занятия физической культурой и спортом.
2. Создание материальной базы, ее использование, финансирование, обеспечение специалистами для организации индивидуальных и коллективных физкультурно-спортивных занятий работников, членов их семей определяются коллективными договорами и (или) решением органа управления юридического лица и (или) индивидуальным предпринимателем.

6. Әскери-қолданбалы және қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорт түрлерін дамытуға басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары спорттық іс-шараларға қатысу үшін тиісті спорт түрлері бойынша құрама командаларды жасақтайды, әскери қызметшiлер мен Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары қызметкерлерінің дене шынықтыру даярлығына үнемі тестілеу жүргізіп отырады, республикалық және халықаралық спорттық іс-шараларды ұйымдастырады, өткізеді және қамтамасыз етеді, әскери-қолданбалы, қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорт түрлері бойынша спорттық сыныптаманы әзірлейді және оған уақтылы өзгерістер енгізеді, әскери қызметшілер мен Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлері қатарындағы спортшылар мен жаттықтырушыларға спорттық атақтар, спортшыларға спорттық разрядтар, жаттықтырушылар мен спорт төрешілеріне біліктілік санаттарын беру, олардан айыру үшін құжаттарды дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға, жергілікті атқарушы органдарға ұсынады, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен спортшыларға спорттық разрядтар, жаттықтырушылар мен спорт төрешілеріне біліктілік санаттарын және әскери қызметшілерге дәрежелер береді.
7. Әскери қызметшiлер мен Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлері арасында өткізілетін әскери-қолданбалы және қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорт түрлері бойынша спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары бекітеді.
Ескерту. 16-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 11.05.2017 № 65-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
17-бап. Еңбек ұжымдарындағы дене шынықтыру және спорт
1. Заңды тұлғалар жұмыскерлердi сауықтыру бойынша дене шынықтыруды дамыту үшін қаражат көздей алады және жеке адамдардың дене шынықтырумен және спортпен айналысу құқықтарын iске асыруына жағдайлар жасайды.
2. Жұмыскерлердiң, олардың отбасы мүшелерiнiң жеке және ұжымдық дене шынықтыру-спорт сабақтарын ұйымдастыру үшiн материалдық база құру, оны пайдалану, қаржыландыру, мамандармен қамтамасыз ету ұжымдық шарттарда және (немесе) заңды тұлғаның басқару органының шешімімен айқындалады және (немесе) оны дара кәсіпкер айқындайды.

3. В трудовых коллективах могут создаваться на добровольной основе и по отраслевому принципу ведомственные физкультурно-спортивные общества, объединяющие физических лиц, для занятий спортом.
4. Организационно-правовая форма обществ и порядок их деятельности определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 18. Физическая культура и спорт по месту жительства и в местах массового отдыха населения
1. Развитие физической культуры и спорта по месту жительства и в местах массового отдыха населения включает в себя:
1) создание инфраструктуры для занятий физических лиц физической культурой и спортом, в том числе с учетом доступности для маломобильных групп населения;
2) организацию работы спортивных клубов и секций;
3) организацию и проведение физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий;
4) содействие физкультурно-спортивным организациям в выделении необходимых помещений и предоставлении спортивных сооружений для занятий физической культурой и спортом населения в местах массового отдыха;
5) обеспечение надлежащего технического состояния физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений.
2. Санаторно-курортные организации, пансионаты, дома отдыха, туристские базы и детские оздоровительные лагеря создают условия для проведения индивидуальных, групповых и семейных физкультурно-оздоровительных мероприятий.
Сноска. Статья 18 с изменениями, внесенными Законом РК от 30.12.2020 № 395-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 19. Адаптивная физическая культура и спорт, физическая реабилитация и социальная адаптация лиц с инвалидностью
1. Физическая реабилитация и социальная адаптация лиц с инвалидностью с использованием методов адаптивной физической культуры и спорта осуществляются в спортивных клубах, школах и секциях лиц с инвалидностью, физкультурно-спортивных организациях.
2. Учебно-тренировочный процесс, содержание этапов подготовки в физкультурно-спортивных организациях для лиц с инвалидностью осуществляются на основе программ по видам спорта, разрабатываемых соответствующими общественными объединениями по паралимпийским, сурдлимпийским, специальным олимпийским видам спорта и утверждаемых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.
3. Организация занятий физической культурой и спортом лиц с инвалидностью, подготовка кадров, методическое, медицинское обеспечение и врачебный контроль за занятиями физической культурой и спортом лиц с инвалидностью возлагаются на органы образования, здравоохранения, социальной защиты населения, физической культуры и спорта.

3. Еңбек ұжымдарында ерікті негізде және салалық қағидат бойынша спортпен айналысу үшін жеке адамдарды біріктіретін ведомстволық дене шынықтыру-спорт қоғамдары құрылуы мүмкін.
4. Қоғамдардың ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны және олардың қызмет тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
18-бап. Халықтың тұрғылықты жерi бойынша және көпшілік демалатын орындардағы дене шынықтыру және спорт
1. Халықтың тұрғылықты жері бойынша және көпшілік демалатын орындарда дене шынықтыру мен спортты дамыту:
1) жеке тұлғалардың дене шынықтырумен және спортпен айналысуы үшін, оның ішінде халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарына қолжетімді болуы ескеріле отырып, инфрақұрылым жасауды;
2) спорт клубтары мен секцияларының жұмысын ұйымдастыруды;
3) дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық iс-шараларды ұйымдастыруды және өткiзуді;
4) дене шынықтыру-спорт ұйымдарына көпшілік демалыс орындарында халықтың дене шынықтырумен және спортпен айналысуына арналған қажеттi үй-жайлар бөлуге және спорт ғимараттарын беруге жәрдемдесуді;
5) дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарының тиісті техникалық жай-күйін қамтамасыз етуді қамтиды.
2. Санаториялық-курорттық ұйымдар, пансионаттар, демалыс үйлерi, туристiк базалар және балаларды сауықтыру лагерьлерi жеке, топтық және отбасылық дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларын өткiзу үшін жағдайлар жасайды.
Ескерту. 18-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 30.05.2020 № 395-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
19-бап. Бейімдік дене шынықтыру және спорт, мүгедектігі бар адамдарды физикалық оңалту және әлеуметтік бейімдеу
1. Бейімдік дене шынықтыру мен спорт әдістерін пайдалана отырып, мүгедектігі бар адамдарды физикалық оңалту және әлеуметтік бейімдеу спорт клубтарында, мүгедектігі бар адамдардың мектептері мен секцияларында, дене шынықтыру-спорт ұйымдарында жүзеге асырылады.
2. Мүгедектігі бар адамдарға арналған дене шынықтыру-спорт ұйымдарындағы оқу-жаттығу процесі, даярлық кезеңдерінің мазмұны паралимпиадалық, сурдлимпиадалық, арнаулы олимпиадалық спорт түрлері бойынша тиісті қоғамдық бірлестіктер әзірлейтін және дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекітетін спорт түрлері бойынша бағдарламалар негізінде жүзеге асырылады.
3. Мүгедектігі бар адамдардың дене шынықтырумен және спортпен шұғылдануын ұйымдастыру, кадрлар даярлау, мүгедектігі бар адамдардың дене шынықтырумен және спортпен шұғылдануын әдістемелік, медициналық қамтамасыз ету және дәрігерлік бақылау білім беру, денсаулық сақтау, халықты әлеуметтік қорғау, дене шынықтыру және спорт органдарына жүктеледі.

4. Местные исполнительные органы обеспечивают развитие спорта среди лиц с инвалидностью, предоставление специального спортивного инвентаря и создают условия лицам с инвалидностью для доступа к физкультурно-оздоровительным и спортивным сооружениям для занятия физической культурой и спортом.
В зависимости от категории инвалидности перечисленные услуги осуществляются за счет бюджетных средств и на льготных условиях в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите.
5. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения совместно с физкультурно-спортивными организациями обеспечивают открытие спортивных клубов, школ, секций, а также подготовку лиц с инвалидностью и их участие в республиканских спортивных соревнованиях.
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения совместно с общественными объединениями лиц с инвалидностью организуют проведение спортивных мероприятий на уровне области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения.
5-1. Спортсмены с инвалидностью первой группы, имеющие поражение опорно-двигательного аппарата, нарушение органов зрения, нарушение интеллектуального развития, выезжают на учебно-тренировочные сборы, спортивные мероприятия и международные спортивные соревнования с сопровождающим спортсмена с инвалидностью первой группы.
Физкультурно-спортивные организации при направлении спортсменов с инвалидностью первой группы, имеющих поражение опорно-двигательного аппарата, нарушение органов зрения, нарушение интеллектуального развития, на учебно-тренировочные сборы, спортивные мероприятия и международные спортивные соревнования возмещают сопровождающему спортсмена с инвалидностью первой группы расходы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
6. Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта совместно с общественными объединениями лиц с инвалидностью организует проведение республиканских спортивных соревнований.
Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта совместно с физкультурно-спортивными организациями организует подготовку национальных команд Республики Казахстан по видам спорта среди лиц с инвалидностью и их участие в международных спортивных соревнованиях, в том числе в Паралимпийских, Сурдлимпийских играх и во Всемирных специальных олимпийских играх.
Сноска. Статья 19 – в редакции Закона РК от 27.06.2022 № 129-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными законами РК от 20.04.2023 № 226-VII (вводится в действие с 01.07.2023); от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Жергілікті атқарушы органдар мүгедектігі бар адамдар арасында спортты дамытуды, арнаулы спорттық мүкәммал беруді қамтамасыз етеді және мүгедектігі бар адамдардың дене шынықтырумен және спортпен шұғылдануы үшін дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарына қолжетімді болуына жағдай жасайды.
Мүгедектіктің санатына қарай санамаланған көрсетілген қызметтер Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен және жеңілдікті шарттармен жүзеге асырылады.
5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары дене шынықтыру-спорт ұйымдарымен бірлесе отырып, спорт клубтарының, мектептерінің, секцияларының ашылуын, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарды республикалық спорттық жарыстарға даярлауды және олардың қатысуын қамтамасыз етеді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесе отырып, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан, облыстық маңызы бар қала деңгейінде спорттық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады.
5-1. Тірек-қимыл аппараты зақымданған, көру органдары бұзылған, интеллектуалдық дамуы бұзылған бірінші топтағы мүгедектігі бар спортшылар оқу-жаттығу жиындарына, спорттық іс-шараларға және халықаралық спорттық жарыстарға бірінші топтағы мүгедектігі бар спортшыны бірге алып жүретін адаммен бірге барады.
Тірек-қимыл аппараты зақымданған, көру органдары бұзылған, интеллектуалдық дамуы бұзылған бірінші топтағы мүгедектігі бар спортшыларды оқу-жаттығу жиындарына, спорттық іс-шараларға және халықаралық спорттық жарыстарға жіберу кезінде дене шынықтыру-спорт ұйымдары бірінші топтағы мүгедектігі бар спортшыны бірге алып жүретін адамға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шығыстарды өтейді.
6. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесе отырып, республикалық спорттық жарыстар өткізуді ұйымдастырады.
Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган дене шынықтыру-спорт ұйымдарымен бірлесе отырып, мүгедектігі бар адамдар арасындағы спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларын даярлауды және олардың халықаралық спорттық жарыстарға, оның ішінде Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарға және Дүниежүзілік арнаулы олимпиадалық ойындарға қатысуын ұйымдастырады.
Ескерту. 19-бап жаңа редакцияда - ҚР 27.06.2022 № 129-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 20.04.2023 № 226-VII (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 20. Физическая культура и спорт в исправительных учреждениях
1. В исправительных учреждениях осуществляется физическое воспитание осужденных.
2. Администрация исправительных учреждений обеспечивает условия для занятий физической культурой и спортом и организует спортивные мероприятия в соответствии с правилами по видам спорта.
3. Осужденные имеют право за счет собственных средств приобретать спортивную одежду, обувь для занятий физической культурой и спортом
Глава 4. РАЗВИТИЕ НАЦИОНАЛЬНЫХ ВИДОВ СПОРТА
Статья 21. Национальные виды спорта
1. Национальные виды спорта являются неотъемлемой частью спорта, признание которых осуществляется в порядке, установленном настоящим Законом.
2. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы обеспечивают развитие национальных видов спорта путем открытия спортивных клубов, школ, секций, проведения спортивных мероприятий на уровне области, города республиканского значения, столицы, подготовки и участия спортсменов по национальным видам спорта на республиканских, международных спортивных соревнованиях, создания соответствующей инфраструктуры.
3. Организация занятий по национальным видам спорта, подготовка кадров, методическое, медицинское и антидопинговое обеспечение, присвоение, лишение спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий осуществляются в порядке, установленном настоящим Законом и иным законодательством Республики Казахстан.
4. Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта совместно с национальными аккредитованными спортивными федерациями по национальным видам спорта организует проведение международных и республиканских соревнований, подготовку и участие национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в международных спортивных соревнованиях.
Сноска. Статья 21 с изменениями, внесенными законами РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 22. Право на создание объединений, спортивных клубов по национальным видам спорта
Граждане Республики Казахстан имеют право создавать на добровольных началах объединения, любительские и профессиональные спортивные клубы и приравненные к ним организации национальных видов спорта, действующие в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. СПОРТИВНЫЙ РЕЗЕРВ И СПОРТ ВЫСШИХ ДОСТИЖЕНИЙ

20-бап. Түзеу мекемелеріндегі дене шынықтыру және спорт
1. Түзеу мекемелерінде сотталған адамдардың дене тәрбиесі жүзеге асырылады.
2. Түзеу мекемелерінің әкімшілігі дене шынықтырумен және спортпен айналысу үшін жағдайлар қамтамасыз етеді және спорт түрлері жөніндегі қағидаларға сәйкес спорттық іс-шараларды ұйымдастырады.
3. Сотталғандар дене шынықтырумен және спортпен айналысу үшін өз қаражаты есебінен спорттық киім, аяқкиім сатып алуға құқылы.
4-тарау. ҰЛТТЫҚ СПОРТ ТҮРЛЕРІН ДАМЫТУ
21-бап. Ұлттық спорт түрлері
1. Ұлттық спорт түрлері спорттың ажырамас бір бөлігі болып табылады, оның танылуы осы Заңда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары спорт клубтарын, мектептерін, секцияларын ашу, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана деңгейінде спорттық іс-шараларды өткізу, ұлттық спорт түрлері бойынша республикалық, халықаралық спорттық жарыстарға спортшыларды даярлау және олардың қатысуы, тиісті инфрақұрылым жасау арқылы ұлттық спорт түрлерінің дамуын қамтамасыз етеді.
3. Ұлттық спорт түрлері бойынша сабақтарды ұйымдастыру, кадрларды даярлау, әдістемелік, медициналық және допингке қарсы қамтамасыз ету, спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру, олардан айыру осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган ұлттық спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен бірлесіп, халықаралық және республикалық жарыстар өткізуді, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларын халықаралық спорттық жарыстарға даярлауды және олардың қатысуын ұйымдастырады.
Ескерту. 21-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
22-бап. Ұлттық спорт түрлері бойынша бірлестіктерді, спорт клубтарын құру құқығы
Қазақстан Республикасы азаматтарының ерікті бастамалармен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс істейтін ұлттық спорт түрлері бойынша бірлестіктер, әуесқой және кәсіпқой спорт клубтары мен оларға теңестірілген ұйымдар құруға құқығы бар.
5-тарау. СПОРТ РЕЗЕРВІ ЖӘНЕ ЖОҒАРЫ ЖЕТІСТІКТЕР СПОРТЫ

Статья 23. Права и обязанности спортсменов
1. Спортсмены имеют право на:
1) выбор вида (видов) спорта;
2) участие в спортивных соревнованиях по выбранным видам спорта в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) получение спортивных разрядов и спортивных званий при выполнении норм и требований единой спортивной классификации;
4) переход из одной физкультурно-спортивной организации в другую или иностранную физкультурно-спортивную организацию по взаимному согласию физкультурно-спортивных организаций;
5) заключение договоров о спортивной деятельности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) содействие спортивных федераций по выбранным видам спорта в защите прав и законных интересов спортсменов в международных спортивных организациях;
7) осуществление иных прав в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Спортсмены обязаны:
1) знать музыкальную редакцию и текст Государственного Гимна Республики Казахстан;
2) соблюдать требования безопасности во время участия в спортивных мероприятиях и при нахождении на спортивных сооружениях;
3) не использовать допинг, соблюдать установленный порядок прохождения обязательного допинг-контроля;
4) соблюдать спортивную этику;
5) соблюдать требования организаторов соревнований в соответствии с положениями таких соревнований;
6) соблюдать санитарно-гигиенические требования, медицинские требования, регулярно проходить медицинские обследования;
7) исполнять иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 23 с изменением, внесенным Законом РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 24. Подготовка спортивного резерва и спортсменов высокого класса
1. Подготовка спортивного резерва и спортсменов высокого класса осуществляется физкультурно-спортивными организациями, обеспечивающими учебно-тренировочный процесс на основании национальных стандартов спортивной подготовки. Подготовка спортивного резерва и спортсменов высокого класса включает в себя проведение учебно-тренировочного процесса и спортивных мероприятий.
2. Учебно-тренировочный процесс подразделяется на следующие этапы подготовки спортсменов, содержание которых утверждается уполномоченным органом в области физической культуры и спорта:
1) спортивно-оздоровительный;
2) начальной подготовки;
3) учебно-тренировочный;
4) совершенствования спортивного мастерства;
5) высшего спортивного мастерства.
3. Расходы по организации учебно-тренировочного процесса осуществляются в пределах предусмотренных средств физкультурно-спортивных организаций.

23-бап. Спортшылардың құқықтары мен міндеттері
1. Спортшылардың:
1) спорт түрін (түрлерін) таңдауға;
2) таңдаған спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен спорттық жарыстарға қатысуға;
3) бірыңғай спорттық сыныптама нормалары мен талаптарын орындаған кезде спорттық разрядтар мен спорттық атақтар алуға;
4) дене шынықтыру-спорт ұйымдарының өзара келісімі бойынша бір дене шынықтыру-спорт ұйымынан басқасына немесе шетелдік дене шынықтыру-спорт ұйымына өтуге;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен спорттық қызмет туралы шарттар жасасуға;
6) спортшылардың құқықтары мен заңды мүдделерін халықаралық спорттық ұйымдарда қорғауда таңдаған спорт түрлері бойынша спорт федерацияларынан жәрдем алуға;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
2. Спортшылар:
1) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Гимнiнiң музыкалық редакциясы мен мәтiнiн білуге;
2) спорттық іс-шараларға қатысу уақытында және спорт ғимараттарында болған кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтауға;
3) допингті пайдаланбауға, міндетті допинг-бақылаудан өтудің белгіленген тәртібін сақтауға;
4) спорттық әдепті сақтауға;
5) жарыстарды ұйымдастырушылардың талаптарын осындай жарыстардың ережелеріне сәйкес сақтауға;
6) санитариялық-гигиеналық талаптарды, медициналық талаптарды сақтауға, тұрақты түрде медициналық тексерулерден өтуге;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
Ескерту. 23-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 13.12.2019 № 280-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
24-бап. Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау
1. Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлауды спорттық даярлықтың ұлттық стандарттары негізінде оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ететін дене шынықтыру-спорт ұйымдары жүзеге асырады. Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау оқу-жаттығу процесін және спорттық іс-шаралар өткізуді қамтиды.
2. Оқу-жаттығу процесі мазмұнын дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекітетін, спортшыларды даярлаудың мынадай кезеңдеріне бөлінеді:
1) спорттық-сауықтыру;
2) бастапқы даярлық;
3) оқу-жаттығу;
4) спорттық шеберлікті жетілдіру;
5) жоғары спорт шеберлігі.
3. Оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру бойынша шығыстар дене шынықтыру-спорт ұйымдарының көзделген қаражаты шегінде жүзеге асырылады.

4. Приобретение услуг, связанных с содержанием, обеспечением, подготовкой и участием спортсменов по видам спорта в спортивных мероприятиях, в том числе организацией и проведением спортивных мероприятий, осуществляется у государственных предприятий, в отношении которых уполномоченный орган в области физической культуры и спорта или местный исполнительный орган осуществляет управление в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе.
Сноска. Статья 24 с изменением, внесенным Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 25. Особенности подготовки спортсменов высокого класса
1. Подготовка спортсменов высокого класса осуществляется казахстанскими и иностранными специалистами в области физической культуры и спорта, а также физкультурно-спортивными организациями в соответствии с комплексными целевыми программами по видам спорта, утвержденными уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.
2. Подготовка спортсменов высокого класса осуществляется на договорной основе в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
3. Договор о спортивной деятельности должен содержать права и обязанности спортсмена, тренера и юридического лица, положения о социальном и медицинском страховании, условия заключения и расторжения договора. Договор о спортивной деятельности может содержать и другие условия и обязательства, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
4. Обязательным условием договора о спортивной деятельности является наличие свидетельства о регистрации спортсмена.
Сноска. Статья 25 с изменением, внесенным Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 26. Национальные и штатные национальные команды Республики Казахстан по видам спорта и порядок их формирования
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Национальные и штатные национальные команды Республики Казахстан по видам спорта формируются в целях подготовки и участия в международных спортивных соревнованиях и могут состоять из основного и резервного составов.
2. Состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта формируется из числа спортсменов, включенных в соответствующий список кандидатов в национальные команды Республики Казахстан по видам спорта.

4. Спорт түрлері бойынша спортшыларды ұстауға, қамтамасыз етуге, даярлауға және олардың спорттық іс-шараларға қатысуына, оның ішінде спорттық іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге байланысты көрсетілетін қызметтерді сатып алу оларға қатысты дене шынықтыру мен спорт саласындағы уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасына сәйкес басқаруды жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорындарда жүзеге асырылады.
Ескерту. 24-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
25-бап. Жоғары дәрежелі спортшылар даярлаудың ерекшеліктері
1. Жоғары дәрежелі спортшылар даярлауды дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекіткен спорт түрлері бойынша кешенді нысаналы бағдарламаларға сәйкес дене шынықтыру және спорт саласындағы қазақстандық және шетелдік мамандар, сондай-ақ дене шынықтыру-спорт ұйымдары жүзеге асырады.
2. Жоғары дәрежелі спортшылар даярлау Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес шарттық негізде жүзеге асырылады.
3. Спорттық қызмет туралы шартта спортшының, жаттықтырушының және заңды тұлғаның құқықтары мен міндеттері, әлеуметтік және медициналық сақтандыру туралы ережелер, шартты жасасу және бұзу талаптары қамтылуы тиіс. Спорттық қызмет туралы шартта Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да талаптар мен міндеттемелер қамтылуы мүмкін.
4. Спортшыны тіркеу туралы куәліктің болуы спорттық қызмет туралы шарттың міндетті талабы болып табылады.
Ескерту. 25-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
26-бап. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командалары және оларды жасақтау тәртібі
Ескерту. 26-баптың тақырыбына өзгеріс енгізілді - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командалары халықаралық спорттық жарыстарға даярлану және қатысу мақсатында жасақталады және негізгі әрі резервтік құрамдардан тұруы мүмкін.
2. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамы спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларына кандидаттардың тиісті тізіміне енгізілген спортшылар арасынан жасақталады.

3. Состав штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта формируется из числа членов национальных команд Республики Казахстан по видам спорта.
4. Состав команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта формируется из числа спортсменов, включенных в соответствующий список кандидатов в команды областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта.
5. Материально-техническое обеспечение членов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан, команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта предусматривает научно-методическое, медико-биологическое, медицинское и антидопинговое обеспечение, обеспечение спортивной экипировкой.
Сноска. Статья 26 с изменениями, внесенными Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. ПРОФЕССИОНАЛЬНЫЙ СПОРТ
Статья 27. Право на занятие профессиональным спортом
1. Граждане Республики Казахстан имеют право заниматься оплачиваемой профессиональной спортивной деятельностью как в Республике Казахстан, так и других странах на договорной основе.
2. Особенности регулирования отношений между профессиональными спортсменами, тренерами и другими специалистами в области физической культуры и спорта устанавливаются гражданским законодательством Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами.
3. Для обеспечения и защиты своих прав и законных интересов профессиональные спортсмены могут в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан объединяться в профессиональные союзы.
4. Порядок создания и условия функционирования профессиональных союзов и проведения занятия профессиональным спортом, заключения договоров о спортивной деятельности определяются законодательством Республики Казахстан.
5. Профессиональная деятельность спортсменов, спортивных судей, тренеров и других специалистов в области физической культуры и спорта, связанная с подготовкой и участием в спортивных соревнованиях и являющаяся источником их доходов, регулируется законодательством Республики Казахстан.
Статья 28. Гарантии прав профессиональных спортсменов и тренеров, иных специалистов в области физической культуры и спорта
1. Спортсмены, тренеры и иные специалисты в области физической культуры и спорта, заключившие договор о спортивной деятельности с профессиональным спортивным клубом, имеют право на компенсации, связанные с их деятельностью, в том числе в связи с переходом в иной профессиональный спортивный клуб.

3. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командаларының құрамы спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелері арасынан жасақталады.
4. Спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамы спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларына кандидаттардың тиісті тізіміне енгізілген спортшылар арасынан жасақталады.
5. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық және штаттық ұлттық командаларының, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының мүшелерін материалдық-техникалық қамтамасыз ету ғылыми-әдістемелік, медициналық-биологиялық, медициналық және допингке қарсы қамтамасыз етуді, спорттық жарақпен қамтамасыз етуді көздейді.
Ескерту. 26-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
6-тарау. КӘСІПҚОЙ СПОРТ
27-бап. Кәсіпқой спортпен айналысу құқығы
1. Қазақстан Республикасы азаматтарының шарттық негізде Қазақстан Республикасында да, басқа елдерде де ақы төленетін кәсіпқой спорт қызметімен айналысуға құқығы бар.
2. Кәсіпқой спортшылардың, жаттықтырушылардың және дене шынықтыру және спорт саласындағы басқа да мамандардың арасындағы қатынастарды реттеу ерекшеліктері Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында және өзге де нормативтік құқықтық актілерде белгіленеді.
3. Өз құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету және қорғау үшін кәсіпқой спортшылар Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына сәйкес кәсіптік одақтарға біріге алады.
4. Кәсіптік одақтарды құру тәртібі мен олардың жұмыс істеу шарттары және кәсіпқой спорт сабақтарын өткізу, спорттық қызмет туралы шарттар жасасу тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
5. Спортшылардың, спорт төрешілерінің, жаттықтырушылардың және дене шынықтыру мен спорт саласындағы басқа да мамандардың спорттық жарыстарға дайындалуы мен қатысуына байланысты және олардың табыс көзі болып табылатын кәсіптік қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
28-бап. Кәсіпқой спортшылар мен жаттықтырушылар, дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де мамандар құқықтарының кепілдіктері
1. Кәсіпқой спорт клубымен спорттық қызмет туралы шарт жасасқан спортшылардың, жаттықтырушылардың және дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де мамандардың өз қызметіне байланысты, оның ішінде өзге кәсіпқой спорт клубына өтуіне байланысты өтемақыларға құқығы бар.

2. На период дисквалификации при привлечении к дисциплинарной ответственности профессиональный спортивный клуб обязан обеспечить участие профессионального спортсмена в учебно-тренировочном процессе.
3. Профессиональному спортсмену и тренеру, иному специалисту в области физической культуры и спорта компенсируются затраченные им расходы на питание, проезд, проживание и подготовку к спортивным соревнованиям, организацию восстановительного процесса, медицинское лечение в случае получения спортивной травмы или заболеваний, а также другие расходы в размерах, определенных договором о спортивной деятельности.
4. Если профессиональный спортсмен не допущен до участия в спортивных соревнованиях по вине профессионального спортивного клуба в связи с незаключением необходимых договоров страхования, непрохождением профессиональным спортсменом обязательного предварительного или периодического медицинского осмотра, обучения, проверки знаний и навыков в области охраны труда, профессиональный спортивный клуб возмещает профессиональному спортсмену понесенный последним ущерб в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 29. Права и обязанности профессиональных спортивных федераций
1. Профессиональная спортивная федерация имеет право:
1) в пределах своей компетенции принимать документы, обязательные для исполнения субъектами профессионального спорта, являющимися членами этой спортивной федерации или признающими данную федерацию;
2) допускать профессиональных спортсменов, профессиональных тренеров и иных специалистов в области физической культуры и спорта к участию в спортивных соревнованиях;
3) организовывать и проводить спортивные соревнования, определять структуру, календарь, иные условия проведения спортивных соревнований, делегировать право на проведение спортивных соревнований в виде спорта, определенном уставом федерации;
4) осуществлять регистрацию и учет договоров о спортивной деятельности и иных договоров в сфере профессионального спорта;
5) вводить и осуществлять сертификацию, аккредитацию профессиональных спортивных клубов, дающие право допуска к участию в соревнованиях, проводимых федерацией;
6) осуществлять организацию судейства спортивных соревнований;
7) осуществлять контроль за спортивными соревнованиями, проводимыми профессиональными спортивными клубами;
8) осуществлять выдачу спортивных свидетельств и иных документов профессиональным спортсменам;
9) развивать и укреплять связи с международными спортивными федерациями.
2. Профессиональная спортивная федерация обязана:

2. Кәсіпқой спорт клубы кәсіпқой спортшыны тәртіптік жауаптылыққа тартылған кезінде спорт жарысынан шеттету кезеңінде оқу-жаттығу процесіне қатысуын қамтамасыз етуге міндетті.
3. Кәсіпқой спортшыға және жаттықтырушыға, дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де маманға тамақтануға, жол жүруге, тұруға және спорттық жарыстарға дайындалуға, қалыпқа келу процесін ұйымдастыруға, спорттық жарақат алған немесе ауырған жағдайда медициналық ем алуға жұмсалған шығыстары, сондай-ақ басқа да шығыстары спорттық қызмет туралы шартта айқындалған мөлшерде өтеледі.
4. Егер кәсіпқой спортшы кәсіпқой спорт клубының кінәсінен қажетті сақтандыру шарттарын жасаспауына, кәсіпқой спортшының міндетті алдын ала немесе мерзімдік медициналық қарап тексеруден, оқудан, еңбекті қорғау саласындағы білімі мен дағдыларын тексеруден өтпеуіне байланысты спорттық жарыстарға қатысуға жіберілмеген болса, кәсіпқой спорт клубы кәсіпқой спортшыға оның шеккен залалын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өтейді.
29-бап. Кәсіпқой спорт федерациясының құқықтары мен міндеттері
1. Кәсіпқой спорт федерацияларының:
1) өз құзыреті шегінде осы спорт федерациясының мүшелері болып табылатын немесе осы федерацияны мойындайтын кәсіпқой спорт субъектілерінің орындауы үшін міндетті құжаттарды қабылдауға;
2) кәсіпқой спортшыларды, кәсіпқой жаттықтырушыларды және дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де мамандарды спорттық жарыстарға қатысуға жіберуге;
3) спорттық жарыстарды ұйымдастыруға және өткізуге, спорттық жарыстарды өткізу құрылымын, күнтізбесін, өзге де шарттарын айқындауға, федерация жарғысымен айқындалған спорттың түрінен спорттық жарыстар өткізуге құқық беруге;
4) спорттық қызмет туралы шарттарды және кәсіпқой спорт саласындағы өзге де шарттарды тіркеуді және есепке алуды жүзеге асыруға;
5) федерация өткізетін жарыстарға қатысуға жіберуге құқық беретін кәсіпқой спорт клубтарын сертификаттауды, акрредиттеуді енгізуге және жүзеге асыруға;
6) спорттық жарыстарда төрешілік етуді ұйымдастыруды жүзеге асыруға;
7) кәсіпқой спорт клубтары өткізетін спорттық жарыстарға бақылауды жүзеге асыруға;
8) кәсіпқой спортшыларға спорттық куәліктер мен өзге де құжаттар беруді жүзеге асыруға;
9) халықаралық спорт федерацияларымен байланысты дамытуға және нығайтуға құқығы бар.
2. Кәсіпқой спорт федерациясы:

1) обеспечивать защиту прав и интересов субъектов профессионального спорта на международном и национальном уровнях;
2) применять меры против использования допинга;
3) исключен Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4) развивать инфраструктуру и материально-техническую базу спорта;
5) организовывать пропаганду и популяризацию спорта среди населения;
6) оказывать помощь ветеранам и лицам с инвалидностью профессионального спорта;
7) проводить регистрацию профессиональных спортсменов;
8) вести реестр профессиональных спортсменов;
9) опубликовывать в средствах массовой информации или размещать на своих интернет-ресурсах информацию о регистрации профессиональных спортсменов на казахском и русском языках;
10) исполнять иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан и уставом федерации.
3. Профессиональная спортивная федерация вправе передавать отдельные права и обязанности, предусмотренные настоящим Законом, профессиональным спортивным организациям на основе заключаемых между ними соглашений, если они не противоречат учредительным документам профессиональной спортивной федерации.
Сноска. Статья 29 с изменениями, внесенными законами РК от 27.06.2022 № 129-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 30. Права и обязанности профессиональных спортивных клубов
1. Профессиональный спортивный клуб вправе:
1) заключать, изменять и расторгать со спортсменами, тренерами и иными специалистами в области физической культуры и спорта договоры о спортивной деятельности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
2) поощрять профессиональных спортсменов, профессиональных тренеров и иных специалистов в области физической культуры и спорта за достижение высоких спортивных результатов;
3) требовать от профессиональных спортсменов и тренеров, иных специалистов в области физической культуры и спорта исполнения ими обязанностей, содержащихся в заключенных договорах о спортивной деятельности;
4) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области физической культуры и спорта.
2. Профессиональный спортивный клуб обязан:
1) своевременно осуществлять профессиональному спортсмену, профессиональному тренеру и иному специалисту в области физической культуры и спорта выплаты в соответствии с заключенным договором о спортивной деятельности;

1) кәсіпқой спорт субъектілерінің құқықтары мен мүдделерін халықаралық және ұлттық деңгейлерде қорғауды қамтамасыз етуге;
2) допингті пайдалануға қарсы шаралар қолдануға;
3) алып тасталды - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
4) спорттың инфрақұрылымын және материалдық-техникалық базасын дамытуға;
5) спортты халық арасында насихаттауды және кеңінен танытуды ұйымдастыруға;
6) кәсіпқой спорттың ардагерлері мен мүгедектігі бар адамдарына көмек көрсетуге;
7) кәсіпқой спортшыларды тіркеуді жүргізуге;
8) кәсіпқой спортшылардың тізілімін жүргізуге;
9) кәсіпқой спортшылардың тіркелгендігі туралы ақпаратты қазақ және орыс тілдерінде бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға немесе өздерінің интернет-ресурстарында орналастыруға;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына және федерация жарғысына сәйкес өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
3. Кәсіпқой спорт федерациясы осы Заңда көзделген жекелеген құқықтар мен міндеттерді, егер олар кәсіпқой спорт федерациясының құрылтай құжаттарына қайшы келмесе, өз араларында жасалатын келісімдер негізінде кәсіпқой спорт ұйымдарына беруге құқылы.
Ескерту. 29-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 27.06.2022 № 129-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
30-бап. Кәсіпқой спорт клубтарының құқықтары мен міндеттері
1. Кәсіпқой спорт клубы:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен спортшылармен, жаттықтырушылармен және дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де мамандармен спорттық қызмет туралы шарттарды жасасуға, өзгертуге және бұзуға;
2) кәсіпқой спортшыларды, кәсіпқой жаттықтырушыларды және дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де мамандарды жоғары спорттық нәтижелерге қол жеткізгені үшін көтермелеуге;
3) кәсіпқой спортшылардан және жаттықтырушылардан, дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де мамандардан олардың спорттық қызмет туралы жасалған шарттарда қамтылған міндеттерін орындауын талап етуге;
4) Қазақстан Республикасының дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
2. Кәсіпқой спорт клубы:
1) кәсіпқой спортшыға, кәсіпқой жаттықтырушыға және дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де маманға спорттық қызмет туралы жасалған шартқа сәйкес төлемдерді уақтылы жүзеге асыруға;

2) организовывать проведение за счет собственных средств обязательных предварительных, периодических и внеочередных медицинских обследований профессиональных спортсменов, профессиональных тренеров и иных специалистов в области физической культуры и спорта с сохранением за ними места работы (должности) и среднего заработка на время прохождения указанных медицинских обследований;
3) проводить регистрацию договоров о спортивной деятельности в спортивной федерации в срок, установленный спортивной федерацией;
4) обеспечивать профессионального спортсмена, профессионального тренера и иного специалиста в области физической культуры и спорта необходимой спортивной формой, экипировкой, медицинским обслуживанием и иными средствами, необходимыми для исполнения ими обязанностей, предусмотренных договором о спортивной деятельности, включая средства индивидуальной защиты работников;
5) создавать надлежащее техническое оборудование мест проведения спортивных соревнований и учебно-тренировочных сборов, отвечающее требованиям охраны и гигиены труда, и обеспечивать безопасность профессионального спортсмена и иного специалиста в области физической культуры и спорта;
6) в случае травмы профессионального спортсмена во время подготовки к спортивным соревнованиям или непосредственно во время участия в них, а также при наличии иных обстоятельств, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, организовать квалифицированную медицинскую помощь профессиональному спортсмену, а также обеспечить расследование и учет такого несчастного случая;
7) в период временного приостановления спортивной деятельности профессионального спортсмена, профессионального тренера и иного специалиста в области физической культуры и спорта, вызванного спортивной травмой, выплачивать им за собственный счет в полном размере выплаты, размеры которых предусмотрены в договоре о спортивной деятельности;
8) бороться против использования допинга в спорте и других вредных для здоровья средств и (или) методов при подготовке к спортивным соревнованиям и непосредственно во время участия в них;
9) организовывать пропаганду и популяризацию спорта среди населения;
10) осуществлять обязательное социальное и медицинское страхование профессионального спортсмена, профессионального тренера и иного специалиста в области физической культуры и спорта в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
11) обучать профессионального спортсмена, профессионального тренера и иного специалиста в области физической культуры и спорта безопасным методам и приемам выполнения работ по охране труда и оказанию первой помощи при несчастных случаях, проводить инструктаж по охране труда, стажировку на рабочем месте и проверку знаний требований охраны труда, безопасных методов и приемов выполнения работ;

2) міндетті алдын ала, мерзімдік және кезектен тыс медициналық тексерулерден өту кезеңінде жұмыс орындары (лауазымдары) мен орташа жалақыларын сақтай отырып, өз қаражаты есебінен кәсіпқой спортшылардың, кәсіпқой жаттықтырушылардың және дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де мамандардың көрсетілген медициналық тексерулерден өтуін ұйымдастыруға;
3) спорт федерациясы белгілеген мерзімде спорт федерациясында спорттық қызмет туралы шарттарды тіркеуді жүргізуге;
4) жұмыскерлердің жеке қорғану құралдарын қоса алғанда, кәсіпқой спортшының, кәсіпқой жаттықтырушының және дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де маманның спорттық қызмет туралы шартта көзделген міндеттерін орындауы үшін оларды қажетті спорттық киіммен, жарақпен, медициналық қызмет көрсетумен және өзге де құралдармен қамтамасыз етуге;
5) спорттық жарыстар мен оқу-жаттығу жиындары өтетін орындарда күзет пен еңбек гигиенасының талаптарына сай келетін тиісті техникалық жабдықтар құруға және кәсіпқой спортшы мен дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де маманның қауіпсіздігін қамтамасыз етуге;
6) спорттық жарыстарға дайындалу кезінде немесе оларға тікелей қатысу кезінде кәсіпқой спортшы жарақат алған жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де мән-жайлар болған кезде кәсіпқой спортшыға білікті медициналық көмекті ұйымдастыруға, сондай-ақ осындай жазатайым оқиғаны тергеп-тексеруді және есепке алуды қамтамасыз етуге;
7) кәсіпқой спортшы, кәсіпқой жаттықтырушы және дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де маман спорттық жарақаттың салдарынан спорттық қызметін уақытша тоқтата тұрған кезеңде оған өз есебінен мөлшері спорттық қызмет туралы шартта көзделген төлемді толық көлемде төлеуге;
8) спорттық жарыстарға дайындалу және оларға тікелей қатысу кезінде спортта допингті және денсаулыққа зиянды басқа да құралдарды және (немесе) әдістерді пайдалануға қарсы күресуге;
9) спортты халық арасында насихаттауды және кеңінен таратуды ұйымдастыруға;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен кәсіпқой спортшының, кәсіпқой жаттықтырушының және дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де маманның міндетті әлеуметтік және медициналық сақтандырылуын жүзеге асыруға;
11) кәсіпқой спортшыны, кәсіпқой жаттықтырушыны және дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де маманды еңбекті қорғау және жазатайым оқиғалар болған жағдайда алғашқы көмек көрсету жөніндегі жұмыстарды орындаудың қауіпсіз әдістері мен тәсілдеріне үйретуге, еңбекті қорғау жөнінде нұсқаулық беруге, жұмыс орнында тағылымдамадан өткізуге және еңбек қорғау талаптарын, жұмысты орындаудың қауіпсіз әдістері мен тәсілдерін білетіндіктеріне тексеру жүргізуге;

12) осуществлять подготовку спортивного резерва среди молодежи, создавать детские спортивные школы, готовить тренеров и судей в профилирующем виде спорта;
13) исполнять иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан и учредительными документами.
Глава 7. НОРМАТИВНЫЕ ТРЕБОВАНИЯ В ОБЛАСТИ ФИЗИЧЕСКОЙ КУЛЬТУРЫ
И СПОРТА
Статья 31. Президентские тесты физической подготовленности населения Республики Казахстан
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Президентские тесты физической подготовленности населения Республики Казахстан включают в себя виды физических упражнений, отражающих силу, выносливость, быстроту и ловкость, и состоят из уровней в зависимости от возраста физических лиц.
2. В президентских тестах физической подготовленности населения Республики Казахстан принимают участие физические лица, не имеющие противопоказаний к занятиям физической культурой и спортом.
3. Руководство и контроль за работой по выполнению президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан осуществляются уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и местными исполнительными органами.
4. Организация работы по проведению президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан возлагается в общеобразовательных школах, организациях технического и профессионального, послесреднего образования, высших учебных заведениях и трудовых коллективах на руководителей данных организаций.
Сноска. Статья 31 в редакции Закона РК от 11.07.2017 № 91-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными законами РК от 30.12.2020 № 395-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 32. Свидетельство о регистрации спортсмена
1. Свидетельство о регистрации спортсмена является документом, подтверждающим прохождение им регистрации в спортивной федерации.
2. В свидетельстве о регистрации спортсмена указываются:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии);
2) пол;
3) дата рождения;
4) регистрационный номер;
5) дата присвоения регистрационного номера;
6) наименование спортивной федерации, осуществившей регистрацию;

12) жастар арасында спорт резервін даярлауды жүзеге асыруға, балалар спорт мектептерін ашуға, бейіндеуші спорт түріне жаттықтырушылар мен төрешілер даярлауға;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасына және құрылтай құжаттарына сәйкес өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
7-тарау. ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ МЕН СПОРТ САЛАСЫНДАҒЫ НОРМАТИВТІК ТАЛАПТАР
31-бап. Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілер
Ескерту. 31-баптың тақырыбына өзгеріс енгізілді - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілер күшті, төзімділікті, жылдамдық пен ептілікті көрсететін дене шынықтыру жаттығуларының түрлерін қамтиды және жеке адамдардың жасына байланысты деңгейлерден тұрады.
2. Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерге дене шынықтырумен және спортпен айналысуға денсаулығы жарамды жеке адамдар қатысады.
3. Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерді орындау жөніндегі жұмысқа басшылық жасауды және оны бақылауды дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган мен жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.
4. Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерді өткізу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру жалпы білім беретін мектептерде, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, жоғары оқу орындарында және еңбек ұжымдарында осы ұйымдардың басшыларына жүктеледі.
Ескерту. 31-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 11.07.2017 № 91-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.05.2020 № 395-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
32-бап. Спортшыны тіркеу туралы куәлік
1. Спортшыны тіркеу туралы куәлік оның спорт федерациясында тіркеуден өткенін растайтын құжат болып табылады.
2. Спортшыны тіркеу туралы куәлікте:
1) спортшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда);
2) жынысы;
3) туған күні;
4) тіркеу нөмірі;
5) тіркеу нөмірі берілген күн;
6) тіркеуді жүзеге асырған спорт федерациясының атауы;

7) вид спорта;
8) сведения о присвоении спортивных разрядов, категорий и спортивных званий;
9) сведения о прохождении медицинских осмотров;
10) результаты, достигнутые на спортивных соревнованиях;
11) сведения о дисквалификации;
12) сведения о случаях применения допинга;
13) сведения о государственных наградах и иных формах поощрения;
14) фамилия, имя, отчество (при его наличии) тренера;
15) иные сведения, связанные со спецификой выбранных видов спорта;
16) фотография.
3. Порядок выдачи и замены свидетельства о регистрации спортсмена, представления сведений спортивными федерациями о регистрации спортсмена, а также форма свидетельства о регистрации спортсмена утверждаются уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.
Статья 33. Классификация спортсменов с инвалидностью, подготовка классификаторов и спортивных судей по паралимпийским, сурдлимпийским и специальным олимпийским видам спорта
Сноска. Заголовок – в редакции Закона РК от 27.06.2022 № 129-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. В целях создания равных состязательных условий на спортивных соревнованиях по паралимпийским видам спорта организаторы обязаны обеспечивать проведение классификации спортсменов с инвалидностью, заявленных на участие в соответствующих соревнованиях, по уровню их функциональных возможностей, включая покрытие расходов классификаторов.
2. Порядок и условия проведения классификации спортсменов с инвалидностью разрабатываются аккредитованными спортивными федерациями по паралимпийским видам спорта по согласованию с Национальным паралимпийским комитетом Республики Казахстан в соответствии с требованиями Международного паралимпийского комитета и соответствующих международных спортивных организаций по паралимпийским видам спорта.
3. Проведение классификации осуществляется классификатором, имеющим соответствующий документ, выданный Национальным паралимпийским комитетом Республики Казахстан.
3-1. При проведении классификации спортсменов с инвалидностью организаторами привлекаются классификаторы из Республики Казахстан или иностранных государств.
4. Подготовка классификаторов и спортивных судей по паралимпийским видам спорта осуществляется аккредитованными спортивными федерациями по паралимпийским видам спорта с участием международных экспертов по представлению Международного паралимпийского комитета или международных спортивных организаций по паралимпийским видам спорта.
5. Подготовка спортивных судей по сурдлимпийским и специальным олимпийским видам спорта осуществляется республиканскими общественными объединениями по сурдлимпийским и специальным олимпийским видам спорта в соответствии с планами обучающих семинаров по подготовке спортивных судей с участием международных экспертов по представлению Международного комитета спорта глухих и Международного специального олимпийского комитета.

7) спорт түрі;
8) спорттық разрядтар, санаттар мен спорттық атақтар беру туралы мәліметтер;
9) медициналық қарап-тексеруден өткені туралы мәліметтер;
10) спорттық жарыстарда қол жеткізген нәтижелері;
11) жарыстан шеттету туралы мәліметтер;
12) допинг қолданған жағдайлары туралы мәліметтер;
13) мемлекеттік наградалар мен көтермелеудің өзге де нысандары туралы мәліметтер;
14) жаттықтырушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда);
15) таңдалған спорт түрінің ерекшелігіне байланысты өзге де мәліметтер;
16) фотосуреті көрсетіледі.
3. Спортшыны тіркеу туралы куәлікті беру және ауыстыру, спорт федерацияларының спортшыны тіркеу туралы мәліметтерді ұсыну тәртібін, сондай-ақ спортшыны тіркеу туралы куәліктің нысанын дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
33-бап. Мүгедектігі бар спортшыларды сыныптау, паралимпиадалық, сурдлимпиадалық және арнаулы олимпиадалық спорт түрлері бойынша сыныптаушылар мен спорт төрешілерін даярлау
Ескерту. 33-баптың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР 27.06.2022 № 129-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Паралимпиадалық спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарда тең сайыс жағдайларын жасау мақсатында ұйымдастырушылар сыныптаушылардың шығыстарын жабуды қоса алғанда, тиісті жарыстарға қатысуға мәлімделген мүгедектігі бар спортшыларға олардың функционалдық мүмкіндіктерінің деңгейі бойынша сыныптау жүргізуді қамтамасыз етуге міндетті.
2. Мүгедектігі бар спортшыларға сыныптау жүргізу тәртібі мен шарттарын Халықаралық паралимпиада комитетінің және паралимпиадалық спорт түрлері бойынша тиісті халықаралық спорт ұйымдарының талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитетімен келісу бойынша паралимпиадалық спорт түрлері бойынша аккредиттелген спорт федерациялары әзірлейді.
3. Сыныптау жүргізуді Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитеті берген тиісті құжаты бар сыныптаушы жүзеге асырады.
3-1. Мүгедектігі бар спортшыларға сыныптау жүргізген кезде ұйымдастырушылар Қазақстан Республикасынан немесе шет мемлекеттерден сыныптаушыларды тартады.
4. Паралимпиадалық спорт түрлері бойынша сыныптаушылар мен спорт төрешілерін даярлауды паралимпиадалық спорт түрлері бойынша аккредиттелген спорт федерациялары Халықаралық паралимпиада комитетінің немесе паралимпиадалық спорт түрлері бойынша халықаралық спорт ұйымдарының ұсынуы бойынша халықаралық сарапшылардың қатысуымен жүзеге асырады.
5. Сурдлимпиадалық және арнайы олимпиадалық спорт түрлері бойынша спорт төрешілерін даярлауды сурдлимпиадалық және арнайы олимпиадалық спорт түрлері бойынша республикалық қоғамдық бірлестіктер Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің және Халықаралық арнайы олимпиада комитетінің ұсынуы бойынша халықаралық сарапшылардың қатысуымен спорт төрешілерін даярлау жөніндегі оқыту семинарларының жоспарларына сәйкес жүзеге асырады.

Сноска. Статья 33 в редакции Закона РК от 11.05.2017 № 65-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными законами РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.06.2022 № 129-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 34. Признание видов спорта и спортивных дисциплин.Реестр видов спорта
1. Признание видов спорта и спортивных дисциплин на территории Республики Казахстан осуществляется уполномоченным органом в области физической культуры и спорта путем внесения в реестр видов спорта.
2. Проведение спортивных мероприятий на территории Республики Казахстан осуществляется по видам спорта и спортивным дисциплинам, включенным в реестр видов спорта.
Статья 35. Единая спортивная классификация. Спортивные звания, разряды спортсменов и спортивное звание тренера. Степени военнослужащих и квалификационные категории тренеров, тренеров-преподавателей, методистов, инструкторов-спортсменов, спортивных судей
Сноска. Заголовок статьи 35 в редакции Закона РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Единая спортивная классификация предусматривает следующие спортивные звания, разряды спортсменам и спортивное звание тренерам:
1) спортивные звания:
"Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан";
"мастер спорта международного класса Республики Казахстан";
"мастер спорта Республики Казахстан";
"Заслуженный тренер Республики Казахстан";
2) спортивные разряды:
"кандидат в мастера спорта Республики Казахстан";
спортсмен 1 разряда;
спортсмен 2 разряда;
спортсмен 3 разряда;
спортсмен 1 юношеского разряда;
спортсмен 2 юношеского разряда;
спортсмен 3 юношеского разряда.
2. Военнослужащим присваиваются следующие степени:
1) "Үздік";
2) "Спортшы жауынгер" 1 степени;
3) "Спортшы жауынгер" 2 степени.
3. Нормы и требования присвоения спортивных разрядов, квалификационных категорий и степеней по военно-прикладным видам спорта устанавливаются Министерством обороны Республики Казахстан и специальными государственными органами Республики Казахстан, по служебно-прикладным видам спорта – правоохранительными органами Республики Казахстан и специальными государственными органами Республики Казахстан.
4. Тренерам, тренерам-преподавателям, методистам, инструкторам-спортсменам и спортивным судьям присваиваются следующие квалификационные категории:

Ескерту. 33-бап жаңа редакцияда - ҚР 11.05.2017 № 65-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.06.2022 № 129-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
34-бап. Спорт түрлерін және спорт салаларын тану. Спорт түрлерінің тізілімі
1. Қазақстан Республикасының аумағында спорт түрлері мен спорт салаларын тануды спорт түрлерінің тізіліміне енгізу арқылы дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының аумағында спорттық іс-шараларды өткізу спорт түрлерінің тізіліміне енгізілген спорт түрлері мен спорт салалары бойынша жүзеге асырылады.
35-бап. Бірыңғай спорттық сыныптама. Спортшылардың спорттық атақтары, разрядтары және жаттықтырушының спорттық атағы. Әскери қызметшілердің дәрежелері және жаттықтырушылардың, жаттықтырушы-оқытушылардың, әдіскерлердің, нұсқаушы-спортшылардың, спорт төрешілерінің біліктілік санаттары
Ескерту. 35-баптың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР 13.12.2019 № 280-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Бірыңғай спорттық сыныптама спортшыларға мынадай спорттық атақтар, разрядтар және жаттықтырушыларға мынадай спорттық атақ көздейді:
1) спорттық атақтар:
"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері";
"Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері";
"Қазақстан Республикасының спорт шебері";
"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы";
2) спорттық разрядтар:
"Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат";
1-разрядты спортшы;
2-разрядты спортшы;
3-разрядты спортшы;
1-жасөспірімдік разрядты спортшы;
2-жасөспірімдік разрядты спортшы;
3-жасөспірімдік разрядты спортшы.
2. Әскери қызметшілерге мынадай дәрежелер беріледі:
1) "Үздік";
2) 1-дәрежелі "Спортшы жауынгер";
3) 2-дәрежелі "Спортшы жауынгер".
3. Әскери-қолданбалы спорт түрлері бойынша спорттық разрядтарды, біліктілік санаттарын және дәрежелерді беру нормалары мен талаптарын – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі және Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары, қызметтік-қолданбалы спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары және Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары белгілейді.
4. Жаттықтырушыларға, жаттықтырушы-оқытушыларға, әдіскерлерге, нұсқаушы-спортшыларға және спорт төрешілеріне мынадай біліктілік санаттары беріледі:

1) тренерам, тренерам-преподавателям:
тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории;
тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории;
тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории;
тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории;
тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории;
тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории;
2) методистам:
методист высшего уровня квалификации высшей категории;
методист высшего уровня квалификации первой категории;
методист высшего уровня квалификации второй категории;
методист среднего уровня квалификации высшей категории;
методист среднего уровня квалификации первой категории;
методист среднего уровня квалификации второй категории;
3) инструкторам-спортсменам:
инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории;
инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории;
инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории;
4) спортивным судьям:
национальный спортивный судья высшей категории;
национальный спортивный судья;
спортивный судья первой категории;
спортивный судья.
Сноска. Статья 35 с изменениями, внесенными Законом РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 35-1. Лишение спортивного звания, разряда и квалификационной категории
Лишение спортивного звания, разряда и квалификационной категории осуществляется в случаях установления одного из нижеперечисленных фактов:
1) предоставления недостоверной или умышленно искаженной информации в документах, явившихся основаниями для присвоения спортивного звания, разряда и квалификационной категории;
2) нарушения антидопинговых правил.
Сноска. Глава 7 дополнена статьей 35-1 в соответствии с Законом РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 36. Единый календарь спортивно-массовых мероприятий
Единый календарь спортивно-массовых мероприятий подразделяется на республиканский и региональный и определяет в зависимости от его уровня перечень ежегодных спортивных соревнований международного, республиканского и местного уровней, а также мероприятий по подготовке к спортивным соревнованиям.
Спортивные мероприятия включаются в единый республиканский и региональный календари спортивно-массовых мероприятий в соответствии с перечнем видов соревнований, учебно-тренировочных сборов и их классификаций, утвержденным уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.

1) жаттықтырушыларға, жаттықтырушы-оқытушыларға:
біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы;
біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы;
біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы;
біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы;
біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы;
біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы;
2) әдіскерлерге:
біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер;
біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер;
біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер;
біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер;
біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер;
біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер;
3) нұсқаушы-спортшыларға:
біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы;
біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы;
біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы;
4) спорт төрешілеріне:
жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі;
ұлттық спорт төрешісі;
бірінші санатты спорт төрешісі;
спорт төрешісі.
Ескерту. 35-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 13.12.2019 № 280-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
35-1-бап. Спорттық атақтан, разрядтан және біліктілік санатынан айыру
Спорттық атақтан, разрядтан және біліктілік санатынан айыру төменде санамаланған фактілердің бірі:
1) спорттық атақты, разрядты және біліктілік санатын беру үшін негіз болған құжаттарда анық емес немесе қасақана бұрмаланған ақпаратты беру;
2) допингке қарсы қағидаларды бұзу анықталған жағдайларда жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тарау 35-1-баппен толықтырылды - 13.12.2019 № 280-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
36-бап. Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі
Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі республикалық және өңірлік деп бөлінеді және ол деңгейіне байланысты жыл сайынғы халықаралық, республикалық және жергілікті деңгейлердегі спорттық жарыстардың, сондай-ақ спорттық жарыстарға дайындық жөніндегі іс-шаралардың тізбесін айқындайды.
Спорттық іс-шаралар дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекіткен жарыстар, оқу-жаттығу жиындары түрлерінің тізбесіне және олардың сыныптамасына сәйкес спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай республикалық және өңірлік күнтізбелеріне енгізіледі.

Сноска. Статья 36 с изменением, внесенным Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 37. Правила по виду спорта
1. По каждому определенному виду спорта национальными аккредитованными спортивными федерациями с учетом требований международных спортивных организаций (при наличии) разрабатываются и утверждаются Правила по виду спорта.
2. Правила по военно-прикладному и служебно-прикладному видам спорта разрабатываются и утверждаются Министерством обороны Республики Казахстан, правоохранительными и специальными государственными органами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 37 с изменением, внесенным Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 38. Правила организации и проведения спортивных и спортивно-массовых мероприятий
Сноска. Заголовок статьи 38 в редакции Закона РК от 22.01.2016 № 446-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Республиканские спортивные соревнования проводятся по решению уполномоченного органа в области физической культуры и спорта и согласованию с национальными аккредитованными спортивными федерациями по видам спорта в соответствии с единым республиканским календарем спортивно-массовых мероприятий.
2. Международные спортивные соревнования на территории Республики Казахстан проводятся по решению международных спортивных организаций и уполномоченного органа в области физической культуры и спорта. Данные соревнования включаются в единый республиканский календарь спортивно-массовых мероприятий.
3. Областные, городские и районные спортивные соревнования проводятся по решению местных исполнительных органов и согласованию с соответствующими местными аккредитованными спортивными федерациями в соответствии с едиными региональными календарями спортивно-массовых мероприятий.
4. Спортивные соревнования проводятся по видам спорта, включенным в реестр видов спорта на основании положения (регламента) о соревновании.
5. Международные спортивные соревнования проводятся в соответствии с положениями (регламентами) о спортивных соревнованиях, которые разрабатываются национальными аккредитованными спортивными федерациями и утверждаются уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.
6. Республиканские спортивные соревнования проводятся в соответствии с положениями (регламентами) о спортивных соревнованиях, утвержденными уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.

Ескерту. 36-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
37-бап. Спорт түрі бойынша қағидалар
1. Аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары белгілі бір әрбір спорт түрі бойынша халықаралық спорт ұйымдарының талаптарын (бар болғанда) ескере отырып, Спорт түрі бойынша қағидаларды әзірлейді және бекітеді.
2. Спорттың әскери-қолданбалы және қызметтік-қолданбалы түрлері бойынша қағидаларды Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары әзірлейді және бекітеді.
Ескерту. 37-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
38-бап. Спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу қағидалары
Ескерту. 38-баптың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР 22.01.2016 № 446-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Республикалық спорттық жарыстар дене шынықтыру мен спорт саласындағы уәкілетті органның шешімі және спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық федерациялармен келісу бойынша спорттық-бұқаралық іс-шаралардың республикалық бірыңғай күнтізбесіне сәйкес өткізіледі.
2. Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық спорттық жарыстар халықаралық спорт ұйымдарының және дене шынықтыру мен спорт саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша өткізіледі. Бұл жарыстар спорттық-бұқаралық іс-шаралардың республикалық бірыңғай күнтізбесіне енгізіледі.
3. Облыстық, қалалық және аудандық спорттық жарыстар жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша және аккредиттелген тиісті жергілікті спорт федерацияларымен келісу бойынша спорттық-бұқаралық іс-шаралардың өңірлік бірыңғай күнтізбесіне сәйкес өткізіледі.
4. Спортық жарыстар спорт түрлерінің тізіліміне енгізілген спорт түрлері бойынша жарыстар туралы ереженің (регламенттің) негізінде өткізіледі.
5. Халықаралық спорттық жарыстар аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары әзірлейтін және дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекітетін спорттық жарыстар туралы ережелерге (регламенттерге) сәйкес өткізіледі.
6. Республикалық спорттық жарыстар дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекіткен спорттық жарыстар туралы ережелерге (регламенттерге) сәйкес өткізіледі.

7. Положения (регламенты) областных, городских и районных спортивных соревнований разрабатываются местными аккредитованными спортивными федерациями и утверждаются местным исполнительным органом.
8. Порядок проведения спортивных мероприятий, в том числе учебно-тренировочных сборов, перечень видов спортивных мероприятий и их классификация определяются уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.
9. Право на участие в учебно-тренировочном процессе и спортивных мероприятиях имеют спортсмены, прошедшие обязательное медицинское обследование.
10. Аккредитованные спортивные федерации, главные тренеры обязаны обеспечить соблюдение организаторами спортивных мероприятий порядка использования государственных символов Республики Казахстан, а также знание спортсменами музыкальной редакции и текста Государственного Гимна Республики Казахстан.
11. Организаторы спортивных и спортивно-массовых мероприятий не позднее десяти календарных дней до дня проведения мероприятия обязаны информировать местные исполнительные органы о предполагаемом количестве зрителей, за один календарный день – о количестве проданных билетов, выданных пропусков, в том числе на транспортные средства, а также мест парковок для специальной техники органов внутренних дел и здравоохранения, транспортных средств лиц с инвалидностью.
12. Инструкция по обеспечению безопасности проведения спортивных и спортивно-массовых, зрелищных культурно-массовых мероприятий утверждается совместным приказом органов внутренних дел и уполномоченного органа в области культуры, физической культуры и спорта.
13. Для организации и проведения спортивных и спортивно-массовых мероприятий местными исполнительными органами создаются организационные комитеты, которые координируют деятельность организаций, задействованных в подготовке и проведении этих мероприятий.
14. Организаторы спортивных и спортивно-массовых мероприятий обязаны:
1) создавать условия для безопасности физических лиц, сохранности мест для проведения спортивных и спортивно-массовых мероприятий, в том числе находящегося в них имущества, а также содействовать органам внутренних дел в обеспечении общественного порядка;
2) обеспечивать восстановление благоустройства территории, граничащей с местами проведения спортивных и спортивно-массовых мероприятий, в случае его нарушения;
3) размещать в местах проведения спортивных и спортивно-массовых мероприятий правила поведения зрителей.
15. Вред, причиненный физическим и юридическим лицам во время проведения спортивных и спортивно-массовых мероприятий, возмещается в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.

7. Облыстық, қалалық және аудандық спорттық жарыстардың ережелерін (регламенттерін) аккредиттелген жергілікті спорт федерациялары әзірлейді және оны жергілікті атқарушы орган бекітеді.
8. Спорттық іс-шараларды, оның ішінде оқу-жаттығу жиындарын өткізу тәртібін, спорттық іс-шаралар түрлерінің тізбесі мен олардың сыныптамасын дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
9. Міндетті медициналық тексеруден өткен спортшылардың оқу-жаттығу процесі мен спорттық іс-шараларға қатысуға құқығы бар.
10. Аккредиттелген спорт федерациялары, бас жаттықтырушылар спорттық іс-шараларды ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін пайдалану тәртібін сақтауын, сондай-ақ, спортшылардың Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Гимнінің музыкалық редакциясы мен мәтінін білуін қамтамасыз етуге міндетті.
11. Спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастырушылар іс-шара өткізілетін күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей, жергілікті атқарушы органдарға – көрермендердің болжалды саны туралы, күнтізбелік бір күн бұрын – сатылған билеттердің, берілген рұқсаттамалардың, оның ішінде көлік құралдарына рұқсаттамалардың, сондай-ақ ішкі істер және денсаулық сақтау органдарының арнаулы техникасына, мүгедектігі бар адамдардың көлік құралдарына арналған тұрақ орындарының саны туралы хабар беруге міндетті.
12. Спорттық және спорттық-бұқаралық, ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық ішкі істер органдары мен мәдениет, дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның бірлескен бұйрығымен бекітіледі.
13. Спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу үшін жергілікті атқарушы органдар ұйымдастыру комитеттерін құрады, олар осы іс-шараларды дайындауға және өткізуге қатыстырылған ұйымдардың қызметін үйлестіреді.
14. Спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастырушылар:
1) жеке тұлғалардың қауіпсіздігі, спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізуге арналған орындардың, оның ішінде олардағы мүліктің сақталуы үшін жағдайлар жасауға, сондай-ақ ішкі істер органдарына қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуде жәрдемдесуге;
2) спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін орындармен шекаралас аумақтың абаттандырылуы бұзылған жағдайда, оны қалпына келтіруді қамтамасыз етуге;
3) спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін орындарда көрермендердің жүріс-тұрыс қағидаларын орналастыруға міндетті.
15. Ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде жеке және заңды тұлғаларға келтiрілген зиян Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес өтеледі.

Сноска. Статья 38 с изменениями, внесенными законами РК от 22.01.2016 № 446-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.06.2022 № 129-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 39. Соблюдение правил безопасности, охрана здоровья физических лиц при проведении занятий физической культурой и спортом, спортивных соревнований и спортивно-массовых мероприятий
1. Специалисты в области физической культуры и спорта при проведении занятий физической культурой и спортом обеспечивают соблюдение правил безопасности, разрабатываемых и утверждаемых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.
2. Администрация организаций физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений обеспечивает спортивным инвентарем и оборудованием места проведения занятий и спортивных соревнований в соответствии с правилами техники безопасности, санитарными правилами и гигиеническими нормативами и несет ответственность за вред, причиненный здоровью физических лиц, в соответствии с законами Республики Казахстан.
2-1. Эксплуатация и монтаж спортивного оборудования, предназначенного для занятий массовым спортом, осуществляются согласно требованиям национальных стандартов.
3. Спортивные сооружения, предназначенные для проведения занятий и спортивных соревнований, должны соответствовать техническим, санитарным правилам и гигиеническим нормативам, правилам эксплуатации спортивных сооружений и пожарной безопасности и быть доступными для лиц с инвалидностью.
4. Специалисты в области физической культуры и спорта несут ответственность за вред, причиненный здоровью физических лиц, занимающихся физической культурой и спортом, в соответствии с законами Республики Казахстан.
5. Ответственность за вред, причиненный здоровью спортсмена, тренера или спортивного судьи во время занятий спортом в организованной форме, устанавливается на основании законодательства Республики Казахстан и условий договора, заключенного спортсменом, тренером или спортивным судьей со спортивной организацией.
6. В случае обнаружения нарушений требований правил эксплуатации спортивных сооружений, мест для проведения спортивных и спортивно-массовых мероприятий и пожарной безопасности, осложняющих обеспечение безопасности физических лиц и участников, в том числе в части ветхости несущих конструкций трибун, размещения в подтрибунных помещениях горюче-опасных веществ и материалов, отсутствия аварийного освещения и путей эвакуации, отсутствия или неисправности средств противопожарной защиты, а также нарушений правил монтажа и эксплуатации электрооборудования, могущих привести к возникновению пожара, санитарно-эпидемиологических требований, условий безопасности участников и зрителей в местах проведения спортивных и спортивно-массовых мероприятий местные исполнительные органы по представлению, вносимому органами внутренних дел либо государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, запрещают проведение таких мероприятий до устранения выявленных нарушений условий безопасности.

Ескерту. 38-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 22.01.2016 № 446-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.06.2022 № 129-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
39-бап. Дене шынықтыру мен спорт сабақтарын, спорттық жарыстарды және спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде қауіпсіздік қағидаларын сақтау, жеке адамдардың денсаулығын қорғау
1. Дене шынықтыру мен спорт сабақтарын өткізу кезінде дене шынықтыру мен спорт саласындағы мамандар дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және бекітетін қауіпсіздік қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
2. Дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттары ұйымдарының әкiмшiлiгi сабақтар мен спорттық жарыстар өткiзiлетiн орындарды қауiпсiздiк техникасы қағидаларына, санитариялық қағидалар мен гигиеналық нормативтерге сәйкес спорттық мүкәммалмен және жабдықпен қамтамасыз етедi және жеке адамдардың денсаулығына келтiрiлген зиян үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
2-1. Бұқаралық спортпен айналысуға арналған спорттық жабдықты пайдалану және монтаждау ұлттық стандарттардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Сабақтар мен спорттық жарыстарды өткізуге арналған спорт құрылысжайлары техникалық, санитариялық қағидалар мен гигиеналық нормативтерге, спорт құрылысжайларын пайдалану мен өрт қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес келуге және мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімді болуға тиіс.
4. Дене шынықтыру мен спорт саласындағы мамандар дене шынықтырумен және спортпен айналысатын жеке адамдардың денсаулығына келтiрілген зиян үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
5. Спортпен ұйымдасқан түрде шұғылдану кезінде спортшының, жаттықтырушының немесе төрешінің денсаулығына зиян келтірілгені үшін жауапкершілік Қазақстан Республикасының заңнамасы және спортшының, жаттықтырушының немесе төрешінің спорт ұйымымен жасасқан шарт талаптары негізінде белгіленеді.
6. Жеке тұлғалар мен қатысушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуді күрделендіретін спорт құрылыстарын, спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізуге арналған орындарды пайдалану және өрт қауіпсіздігі қағидаларының талаптарын, оның ішінде мiнберлердің тіреуіш конструкцияларының ескіруі, мінбер астындағы үй-жайларда жанатын қауіпті заттар мен материалдардың орналастырылуы, авариялық жарық берудің және эвакуациялау жолдарының болмауы, өртке қарсы қорғану құралдарының болмауы немесе олардың ақаулы болуы бөлігінде бұзушылықтар, сондай-ақ өрттің туындауына әкеп соғуы мүмкін электр жабдығын монтаждау және пайдалану қағидаларын, санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды, спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізілетін орындарда қатысушылар мен көрермендердің қауіпсіздік жағдайларын бұзушылықтар анықталған жағдайда, ішкі істер органдары не халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган енгізетін ұсыну бойынша жергілікті атқарушы органдар қауіпсіздік жағдайларының анықталған бұзушылықтары жойылғанға дейін осындай іс-шараларды өткізуге тыйым салады.

7. Исключен Законом РК от 22.01.2016 № 446-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Статья 39 с изменениями, внесенными законами РК от 22.01.2016 № 446-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2020 № 397-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования); от 27.06.2022 № 129-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. КАДРОВОЕ, НАУЧНОЕ, МЕДИЦИНСКОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ
И ДОПИНГ-КОНТРОЛЬ В ОБЛАСТИ ФИЗИЧЕСКОЙ КУЛЬТУРЫ И СПОРТА
Статья 40. Подготовка специалистов в области физической культуры и спорта
1. Подготовка специалистов в области физической культуры и спорта осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об образовании.
2. Государство содействует укреплению в организациях образования материально-технической базы, включающей в себя комплекс физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений для учебных целей, типовой набор оборудования, специализированные спортивные сооружения и инвентарь для подготовки специалистов в области физической культуры и спорта различного профиля.
3. Обучение лиц в специализированных учебных заведениях по спорту и на факультетах физического воспитания осуществляется за счет бюджетных средств, средств организаций, добровольных взносов, благотворительных фондов и отдельных лиц.
4. К тренерской, тренерско-преподавательской деятельности по физической культуре и спорту допускаются лица, имеющие техническое и профессиональное физкультурное или высшее физкультурное образование.
Лица со спортивными званиями "Мастер спорта Республики Казахстан" или "Мастер спорта международного класса Республики Казахстан" либо "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", имеющие техническое и профессиональное или высшее образование, прошедшие курсы повышения квалификации тренеров при уполномоченном органе в области физической культуры и спорта, также допускаются к тренерской, тренерско-преподавательской деятельности по физической культуре и спорту.
5. К судейству спортивных соревнований и спортивно-массовых мероприятий допускаются лица, прошедшие специальную подготовку в физкультурно-спортивных организациях и аттестованные в установленном законодательством Республики Казахстан порядке как спортивные судьи.
6. Подготовка и повышение квалификации специалистов спортивной медицины и адаптивной физической культуры и спорта осуществляются посредством образовательных программ организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего и (или) послевузовского образования.
Сноска. Статья 40 с изменениями, внесенными законами РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2020 № 395-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Алып тасталды - ҚР 22.01.2016 № 446-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. 39-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 22.01.2016 № 446-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.12.2020 № 397-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.06.2022 № 129-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
8-тарау. ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ МЕН СПОРТ САЛАСЫН КАДРЛЫҚ, ҒЫЛЫМИ,
МЕДИЦИНАЛЫҚ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ ЖӘНЕ ДОПИНГ-БАҚЫЛАУ
40-бап. Дене шынықтыру мен спорт саласында мамандар даярлау
1. Дене шынықтыру мен спорт саласында мамандарды даярлау Қазақстан Республикасының білім беру туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Мемлекет білім беру ұйымдарында оқу мақсатына арналған дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттары кешенін, жабдықтардың үлгілік жиынтығын, дене шынықтыру мен спорт саласындағы түрлі бейіндегі мамандарды даярлауға арналған мамандандырылған спорт ғимараттарын және мүкәммалын қамтитын материалдық-техникалық базаны нығайтуға жәрдемдеседі.
3. Спорт бойынша мамандандырылған оқу орындарында және дене тәрбиесі факультеттерінде адамдарды оқыту бюджет қаражаты, ұйымдардың қаражаты, ерікті жарналар, қайырымдылық қорлары және жекелеген адамдардың қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
4. Дене шынықтыру және спорт бойынша жаттықтырушылық, жаттықтырушы-оқытушылық қызметке техникалық және кәсіптік дене шынықтыру немесе жоғары дене шынықтыру білімі бар адамдар жіберіледі.
"Қазақстан Республикасының спорт шебері" немесе "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" не "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері" спорттық атақтары, техникалық және кәсіптік немесе жоғары білімі бар, дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган жанындағы жаттықтырушылардың біліктілігін арттыру курстарынан өткен адамдар да дене шынықтыру және спорт бойынша жаттықтырушылық, жаттықтырушы-оқытушылық қызметке жіберіледі.
5. Спорттық жарыстар мен спорттық-бұқаралық іс-шараларға төрешілік етуге дене шынықтыру-спорт ұйымдарында арнайы даярлықтан өткен және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен спорт төрешілері ретінде аттестатталған адамдар жіберіледі.
6. Спорттық медицина және бейімдік дене шынықтыру мен спорт мамандарын даярлау және олардың біліктілігін арттыру техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының білім беру бағдарламалары арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 40-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.05.2020 № 395-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 41. Аттестация тренеров, спортивных судей
1. Аттестация тренеров по видам спорта является процедурой признания и подтверждения надлежащей квалификации и знаний тренеров в области соответствующего вида спорта, включая знания по правилам техники безопасности, с целью подтверждения права тренеров вести работу по подготовке спортсменов.
2. Аттестация спортивных судей является процедурой признания и подтверждения надлежащей квалификации и знаний спортивных судей в области соответствующего вида спорта с целью подтверждения права проводить судейскую работу на спортивных мероприятиях.
3. Исключен Законом РК от 30.12.2020 № 395-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Исключен Законом РК от 11.05.2017 № 65-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. По результатам аттестации тренеров и спортивных судей им выдается свидетельство об аттестации сроком на четыре года.
Сноска. Статья 41 с изменениями, внесенными законами РК от 11.05.2017 № 65-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2020 № 395-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 42. Научно-методическое и научно-техническое обеспечение развития физической культуры и спорта
1. Проведение фундаментальных, поисковых, опытно-конструкторских, технологических, прикладных и других научно-исследовательских работ в области физической культуры и спорта осуществляют научные центры, научно-исследовательские институты, лаборатории, образовательные учреждения в области физической культуры и спорта, созданные в установленном порядке и осуществляющие свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта координирует деятельность комплексных научных групп, временных научных коллективов при национальных командах Республики Казахстан по видам спорта или в подведомственных организациях.
3. Местные исполнительные органы координируют деятельность региональных научно-методических объединений, комплексных научных групп.
Сноска. Статья 42 с изменением, внесенным Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 42-1. Цифровизация физической культуры и спорта
1.  Субъекты физической культуры и спорта, указанные в подпунктах 1), 2), 4) и 5) пункта 1 статьи 10 настоящего Закона, не являющиеся субъектами частного предпринимательства, обязаны обеспечить передачу данных на цифровую платформу физической культуры и спорта в объеме, сроке и форме, определяемых уполномоченным органом.

41-бап. Жаттықтырушыларды, спорт төрешілерін аттестаттау
1. Спорт түрлері бойынша жаттықтырушыларды аттестаттау жаттықтырушылардың спортшыларды даярлау бойынша жұмысты жүргізу құқығын растау мақсатында, қауіпсіздік техникасы қағидалары бойынша білімін қоса алғанда, жаттықтырушылардың тиісті спорт түрі саласындағы тиісті біліктілігі мен білімін тану және растау рәсімі болып табылады.
2. Спорт төрешілерін аттестаттау спорттық іс-шараларда төрешілік жұмысты жүргізу құқығын растау мақсатында спорт төрешілерінің тиісті спорт түрі саласындағы тиісті біліктілігі мен білімін тану және растау рәсімі болып табылады.
3. Алып тасталды – ҚР 30.05.2020 № 395-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4. Алып тасталды - ҚР 11.05.2017 № 65-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Жаттықтырушылар мен спорт төрешілерін аттестаттау нәтижелері бойынша оларға төрт жыл мерзімге аттестаттау туралы куәлік беріледі.
Ескерту. 41-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 11.05.2017 № 65-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.05.2020 № 395-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
42-бап. Дене шынықтыру мен спортты дамытуды ғылыми-әдістемелік және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету
1. Дене шынықтыру мен спорт саласында іргелі, іздестіру, тәжірибелік-конструкторлық, технологиялық, қолданбалы және басқа да ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуді белгіленген тәртіппен құрылған және өз қызметін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын ғылыми орталықтар, ғылыми-зерттеу институттары, зертханалар, дене шынықтыру мен спорт саласындағы білім беру мекемелері жүзеге асырады.
2. Дене шынықтыру мен спорт саласындағы уәкілетті орган спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командалары немесе ведомстволық бағынысты ұйымдар жанындағы кешенді ғылыми топтардың, уақытша ғылыми ұжымдардың қызметін үйлестіреді.
3. Жергілікті атқарушы органдар өңірлік ғылыми-әдістемелік бірлестіктердің, кешенді ғылыми топтардың қызметін үйлестіреді.
Ескерту. 42-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
42-1-бап. Дене шынықтыру мен спортты цифрландыру
1. Осы Заңның 10-бабы 1-тармағының 1), 2), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген, жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын дене шынықтыру және спорт субъектілері дене шынықтыру мен спорттың цифрлық платформасына уәкілетті орган айқындайтын көлемде, мерзімде және нысанда деректер беруді қамтамасыз етуге міндетті.

2. Субъекты физической культуры и спорта, указанные в подпунктах 1), 2), 4) и 5) пункта 1 статьи 10 настоящего Закона, не являющиеся субъектами частного предпринимательства, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, за качество, своевременность, достоверность и конфиденциальность данных, переданных на цифровую платформу физической культуры и спорта.
Сноска. Глава 8 дополнена статьей 42-1 в соответствии с Законом РК от 16.03.2026 № 270-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 43. Медицинское обеспечение в области физической культуры и спорта
1. Медицинское обеспечение лиц, занимающихся физической культурой и спортом, включает в себя:
1) систематический контроль за состоянием их здоровья;
2) оценку адекватности физических нагрузок по состоянию их здоровья;
3) профилактику и лечение заболеваний, травм, медицинскую реабилитацию, витаминизацию и обеспечение лекарственными средствами в соответствии с нормативами;
4) восстановление здоровья средствами и методами, используемыми при занятиях физической культурой и спортом.
5) решение о допуске спортсмена к учебно-тренировочному процессу и соревнованиям;
6) повышение физических и функциональных качеств спортсмена и спортивного результата;
7) гигиену спорта;
8) оказание первой медицинской помощи во время учебно-тренировочного процесса и соревнования;
9) психологическую подготовку спортсмена.
2. Медицинское обеспечение спортсменов, организация медицинского обслуживания при проведении спортивных мероприятий, порядок создания организаций спортивной медицины осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.
Сноска. Статья 43 с изменениями, внесенными Законом от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 43-1. Национальная организация спортивной медицины и реабилитации
Национальная организация спортивной медицины и реабилитации создается в форме государственного предприятия в целях обеспечения специализированной медицинской помощью спортсменов, а также внедрения и распространения современных технологий в области спортивной медицины и реабилитации.
Национальная организация спортивной медицины и реабилитации:
1) осуществляет медицинское обеспечение спортивных мероприятий, проводимых на территории Республики Казахстан;
2) обеспечивает спортсменов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта спортивными врачами, массажистами и иными специалистами в области спортивной медицины и реабилитации во время участия в спортивных мероприятиях;

2. Осы Заңның 10-бабы 1-тармағының 1), 2), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген, жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын дене шынықтыру және спорт субъектілері дене шынықтыру мен спорттың цифрлық платформасына берілген деректердің сапасы, уақтылығы, анықтығы және құпиялылығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
Ескерту. 42-1-баппен толықтырылды – ҚР 16.03.2026 № 270-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
43-бап. Дене шынықтыру мен спорт саласындағы медициналық қамтамасыз ету
1. Дене шынықтырумен және спортпен айналысатын адамдарды медициналық қамтамасыз ету:
1) олардың денсаулық жағдайын жүйелі түрде бақылауды;
2) физикалық жүктемелерінің өздерінің денсаулық жағдайына барабарлығын бағалауды;
3) аурулардың, жарақаттардың профилактикасын және оларды емдеуді, медициналық оңалтуды, нормативтерге сәйкес дәрумен беруді және дәрілік заттармен қамтамасыз етуді;
4) дене шынықтырумен және спортпен айналысу кезінде пайдаланылатын құралдармен және әдістермен денсаулығын қалпына келтіруді;
5) спортшыны оқу-жаттығу процесіне және жарыстарға жіберу туралы шешімді;
6) спортшының дене шынығуы және функционалдық қасиеттерін және спорттық нәтижесін арттыруды;
7) спорт гигиенасын;
8) оқу-жаттығу процесі мен жарыс кезінде алғашқы медициналық көмек көрсетуді;
9) спортшының психологиялық дайындығын қамтиды.
2. Спортшыларды медициналық қамтамасыз ету, спорттық іс-шаралар өткізу кезінде медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, спорттық медицина ұйымдарын құру тәртібі Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 43-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
43-1-бап. Ұлттық спорттық медицина және оңалту ұйымы
Ұлттық спорттық медицина және оңалту ұйымы спортшыларды мамандандырылған медициналық көмекпен қамтамасыз ету, сондай-ақ спорттық медицина мен оңалту саласындағы заманауи технологияларды енгізу және тарату мақсатында мемлекеттік кәсіпорын нысанында құрылады.
Ұлттық спорттық медицина және оңалту ұйымы:
1) Қазақстан Республикасының аумағында өткізілетін спорттық іс-шараларды медициналық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
2) спорттық іс-шараларға қатысқан уақытта спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларының спортшыларын спорт дәрігерлерімен, массаж жасаушылармен және спорттық медицина және оңалту саласындағы өзге де мамандармен қамтамасыз етеді;

3) проводит медицинское обследование, комплексное функциональное тестирование спортсменов, в том числе спортсменов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;
4) осуществляет допуск спортсменов к занятию спортом высших достижений;
5) осуществляет подготовку и организует повышение квалификации специалистов в области спортивной медицины и реабилитации, лечебной физической культуры;
6) осуществляет консультации, диагностику, лечение, реабилитацию и восстановление спортсменов;
7) обеспечивает лекарственными средствами, биологически активными добавками, фармакологическими средствами спортсменов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;
8) разрабатывает, внедряет и совершенствует методы диагностики и лечения, первой помощи, реабилитации, способствующие повышению эффективности, физической работоспособности и быстрому восстановлению спортсменов;
9) организовывает комплексные научные группы по анализу физической подготовленности спортсменов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, а также контроль за их деятельностью;
10) организовывает лечение и обеспечение медицинской помощью спортсменов, получивших спортивные травмы и заболевания;
11) выполняет иные функции в соответствии с настоящим Законом.
Сноска. Глава 8 дополнена статьей 43-1 в соответствии с Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 44. Противодействие использованию допинга в спорте, допинговых субстанций и (или) методов в спорте
1. Предотвращение допинга в спорте и борьба с ним осуществляются в соответствии с антидопинговыми правилами Республики Казахстан и международных антидопинговых организаций.
2. Нарушениями антидопинговых правил являются одно или несколько следующих нарушений:
1) наличие запрещенной субстанции или ее метаболитов, или маркеров в пробе, взятой из организма спортсмена (животного, участвующего в спортивном соревновании);
2) использование или попытка использования допинга;
3) отказ явиться на взятие пробы или неявка на взятие пробы без уважительных причин после получения уведомления в соответствии с антидопинговыми правилами, или уклонение иным образом от взятия пробы;
4) нарушение требований, касающихся доступности спортсмена для внесоревновательного тестирования, включая непредоставление требуемой информации о его месте нахождения и неявку для тестирования, которое назначается на основании разумных правил;

3) спортшыларды, оның ішінде спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларының спортшыларын медициналық зерттеп қарауды, кешенді функционалдық тестілеуді жүргізеді;
4) спортшыларды жоғары жетістіктер спортымен айналысуға жіберуді жүзеге асырады;
5) спорттық медицина және оңалту, емдік дене шынықтыру саласында мамандар даярлауды жүзеге асырады және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
6) спортшыларға консультация беруді, оларды диагностикалауды, емдеуді, оңалтуды және қалпына келтіруді жүзеге асырады;
7) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларының спортшыларын дәрілік заттармен, биологиялық белсенді қоспалармен, фармакологиялық заттармен қамтамасыз етеді;
8) спортшылардың тиімділігін, физикалық тұрғыдан жұмыс қабілетін арттыруға және жылдам қалпына келуіне ықпал ететін диагностикалау және емдеу, алғашқы көмек, оңалту әдістерін әзірлейді, енгізеді және жетілдіреді;
9) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командалары спортшыларының дене шынықтыру даярлығын талдау бойынша кешенді ғылыми топтарды, сондай-ақ олардың қызметін бақылауды ұйымдастырады;
10) спорттық жарақат алған және ауырған спортшыларды емдеуді және медициналық көмекпен қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
11) осы Заңға сәйкес өзге де функцияларды орындайды.
Ескерту. 8-тарау 43-1-баппен толықтырылды - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
44-бап. Спортта допингті, спортта допингтік субстанцияларды және (немесе) әдістерді пайдалануға қарсы іс-қимыл
1. Спортта допингті болдырмау және онымен күрес Қазақстан Республикасының және халықаралық допингке қарсы ұйымдардың допингке қарсы қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Бір немесе бірнеше мынадай бұзушылықтар:
1) спортшының (спорттық жарысқа қатысатын жануардың) организмінен алынған сынамада тыйым салынған субстанцияның немесе оның метаболиттерінің немесе маркерлерінің болуы;
2) допингті пайдалану немесе пайдалануға әрекеттену;
3) допингке қарсы қағидаларға сәйкес хабарламаны алғаннан кейін дәлелді себептерсіз сынаманы алуға келуден бас тарту немесе сынаманы алуға келмеу немесе сынаманы алудан өзгеше түрде жалтару;
4) өзінің тұрған жері туралы талап етілетін ақпаратты бермеуді және ақылға қонымды қағидалар негізінде тағайындалатын тестілеуге келмеуді қоса алғанда, спортшының жарыстан тыс тестілеу үшін қолжетімді болуына қатысты талаптарды бұзу;

5) фальсификация или попытки фальсификации на любом этапе допинг-контроля;
6) обладание допингом;
7) распространение допинга;
8) введение или попытка введения запрещенной субстанции любому спортсмену (животному, участвующему в спортивном соревновании) или применение или попытка применения в отношении него запрещенного метода, или помощь, поощрение, содействие, подстрекательство, сокрытие или соучастие в любой иной форме, связанные с нарушением или любой попыткой нарушения антидопингового правила.
2-1. Осуществление действий, указанных в подпунктах 1), 2), 6) и 8) пункта 2 настоящей статьи, не является нарушением антидопинговых правил при наличии разрешения на терапевтическое использование допинга, выданного в соответствии с международным стандартом по терапевтическому использованию запрещенных субстанций и методов Всемирного антидопингового агентства, либо предусмотренных указанным международным стандартом обстоятельств, позволяющих выдать такое разрешение после совершения действий, указанных в подпунктах 1), 2), 6) и 8) пункта 2 настоящей статьи.
3. Не допускается нарушение антидопинговых правил спортсменами, а также тренерами, специалистами по спортивной медицине, иными специалистами в области физической культуры и спорта в отношении спортсменов, использование допинга в отношении животных, участвующих в спортивном соревновании.
Факт использования допинга спортсменом, а также в отношении животного, участвующего в спортивном соревновании, подтверждается результатами исследований, проведенных в лабораториях, аккредитованных Всемирным антидопинговым агентством.
4. Допинг-контроль представляет собой процесс, включающий в себя планирование проведения тестов, взятие проб, их хранение, транспортировку, лабораторный анализ проб, послетестовые процедуры, а также проведение соответствующих слушаний и рассмотрение апелляций.
5. Процедура допинг-контроля (тестирование) осуществляется в соревновательный и внесоревновательный периоды. Под соревновательным периодом понимается период, связанный с участием спортсмена и (или) животного в конкретном спортивном соревновании, если правилами международной спортивной федерации по соответствующему виду спорта или иной международной антидопинговой организацией либо Национальной антидопинговой организацией не предусмотрено иное. Время, не включенное в соревновательный период, является внесоревновательным периодом.
6. Меры по противодействию использованию допинга включают в себя:
1) проведение допинг-контроля;
2) установление ответственности спортсменов, тренеров, иных специалистов в области физической культуры и спорта за нарушение антидопинговых правил;

5) допинг-бақылаудың кез келген кезеңінде бұрмалау немесе бұрмалауға әрекеттену;
6) допингке ие болу;
7) допингті тарату;
8) кез келген спортшыға (спорттық жарысқа қатысатын жануарға) тыйым салынған субстанцияны енгізу немесе енгізуге әрекеттену немесе оған қатысты тыйым салынған әдісті қолдану немесе қолдануға әрекеттену немесе допингке қарсы қағидаларды бұзуға немесе кез келген бұзуға әрекеттенуге байланысты көмектесу, көтермелеу, жәрдемдесу, арандату, жасыру немесе кез келген өзге нысанда бірге қатысу допингке қарсы қағидаларды бұзушылық болып табылады.
2-1. Осы баптың 2-тармағының 1), 2), 6) және 8) тармақшаларында көрсетілген әрекеттерді жүзеге асыру Дүниежүзілік допингке қарсы агенттіктің тыйым салынған субстанциялар мен әдістерді терапиялық пайдалану жөніндегі халықаралық стандартына сәйкес берілген допингті терапиялық пайдалануға рұқсат болған не осы баптың 2-тармағының 1), 2), 6) және 8) тармақшаларында көрсетілген әрекеттерді жасағаннан кейін осындай рұқсатты беруге мүмкіндік беретін, көрсетілген халықаралық стандартта көзделген мән-жайлар болған кезде допингке қарсы қағидаларды бұзушылық болып табылмайды.
3. Спортшылардың, сондай-ақ жаттықтырушылардың, спорттық медицина бойынша мамандардың, дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де мамандардың спортшыларға қатысты допингке қарсы қағидаларды бұзуына, спорттық жарысқа қатысатын жануарларға қатысты допинг пайдалануға жол берілмейді. Спортшының, сондай-ақ спорттық жарысқа қатысатын жануарға қатысты допингті пайдалану фактісі Дүниежүзілік допингке қарсы агенттік аккредиттеген зертханаларда жүргізілген зерттеулердің нәтижелерімен расталады.
4. Допинг-бақылау тестілер өткізуді жоспарлауды, сынамалар алуды, оларды сақтауды, тасымалдауды, сынамаларды зертханалық талдауды, тестілеуден кейінгі рәсімдерді, сондай-ақ тиісті тыңдаулар өткізу мен апелляцияларды қарауды қамтитын процесті білдіреді.
5. Допинг-бақылау (тестілеу) рәсімі жарыс кезеңінде және жарыстан тыс кезеңде жүзеге асырылады. Жарыс кезеңі деп, егер тиісті спорт түрі бойынша халықаралық спорт федерациясы қағидаларында немесе өзге де халықаралық допингке қарсы ұйымда не Ұлттық допингке қарсы ұйымда өзгеше көзделмесе, спортшының және (немесе) жануардың нақты спорттық жарысқа қатысуына байланысты кезең түсініледі. Жарыс кезеңіне қосылмаған уақыт жарыстан тыс кезең болып табылады.
6. Допингті пайдалануға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар:
1) допинг-бақылау жүргізуді;
2) спортшылардың, жаттықтырушылардың, дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де мамандардың допингке қарсы қағидаларды бұзғаны үшін жауаптылығын белгілеуді;

3) предупреждение применения допинга;
4) повышение квалификации специалистов, проводящих допинг-контроль;
5) проведение антидопинговой пропаганды в средствах массовой информации;
6) проведение научных исследований, направленных на предотвращение допинга в спорте и борьбу с ним;
7) проведение научных исследований по разработке средств и методов восстановления работоспособности спортсменов;
8) установление ответственности за фальсификацию лекарственных средств и пищевых добавок посредством включения запрещенных субстанций в их состав, реализацию таких лекарственных средств и пищевых добавок, а также за деятельность, направленную на распространение сведений о способах, методах разработки, изготовления, использования запрещенных субстанций и местах их приобретения;
9) установление ответственности физкультурно-спортивных организаций за нарушение условий проведения допинг-контроля, предусмотренных антидопинговыми правилами;
10) осуществление международного сотрудничества в области предотвращения допинга в спорте и борьбы с ним.
7. Организаторы спортивных соревнований обязаны обеспечить условия для проведения обязательного допинг-контроля с соблюдением требований и решений международных спортивных организаций и законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 44 с изменениями, внесенными Законом РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 44-1. Национальная антидопинговая организация
Под национальной антидопинговой организацией понимается государственное предприятие, созданное в целях предотвращения допинга в спорте и борьбы с ним, организации допинг-контроля.
Национальная антидопинговая организация:
1) участвует в разработке антидопинговых правил;
2) формирует список спортсменов и (или) животных, подлежащих допинг-контролю, и регистрирует их в соответствии с антидопинговыми правилами;
3) представляет список спортсменов и (или) животных, подлежащих допинг-контролю, в национальные аккредитованные спортивные федерации по видам спорта;
4) проводит допинг-контроль в соответствии с антидопинговыми правилами;
5) вносит в антидопинговые базы данных сведения о спортсменах и животных, участвующих в спортивном соревновании;
6) выдает разрешение на терапевтическое использование допинга в виде исключения;
7) проводит расследования и слушания в отношении спортсменов, тренеров, тренеров-преподавателей, специалистов по спортивной медицине, иных специалистов в области физической культуры и спорта, которым вменяется нарушение антидопинговых правил;

3) допингті қолданудың алдын алуды;
4) допинг-бақылауды жүргізетін мамандардың біліктілігін арттыруды;
5) бұқаралық ақпарат құралдарында допингке қарсы насихат жүргізуді;
6) спортта допингті болдырмауға және оған қарсы күреске бағытталған ғылыми зерттеулер жүргізуді;
7) спортшылардың жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру құралдары мен әдістерін әзірлеу жөнінде ғылыми зерттеулер жүргізуді;
8) құрамына тыйым салынған субстанцияларды қосу арқылы дәрілік заттар мен тағамдық қоспалардың сапасын бұрмалағаны, осындай дәрілік заттар мен тағамдық қоспаларды өткізгені үшін, сондай-ақ, тыйым салынған субстанцияларды әзірлеу, дайындау, пайдалану тәсілдері, әдістері және оларды сатып алу орындары туралы мәліметтерді таратуға бағытталған қызмет үшін жауаптылықты белгілеуді;
9) допингке қарсы қағидаларда көзделген допинг-бақылау жүргізу шарттарын бұзғаны үшін дене шынықтыру-спорт ұйымдарының жауаптылығын белгілеуді;
10) спортта допингті болдырмау және онымен күрес саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыруды қамтиды.
7. Спорттық жарыстарды ұйымдастырушылар халықаралық спорт ұйымдарының талаптары мен шешімдерін және Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, міндетті допинг-бақылауды жүргізу шарттарын қамтамасыз етуге міндетті.
Ескерту. 44-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 13.12.2019 № 280-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
44-1-бап. Ұлттық допингке қарсы ұйым
Ұлттық допингке қарсы ұйым деп спортта допингті болғызбау және онымен күресу, допинг-бақылауды ұйымдастыру мақсатында құрылған мемлекеттік кәсіпорын түсініледі.
Ұлттық допингке қарсы ұйым:
1) допингке қарсы қағидаларды әзірлеуге қатысады;
2) допинг-бақылауға жататын спортшылардың және (немесе) жануарлардың тізімін қалыптастырады және оларды допингке қарсы қағидаларға сәйкес тіркейді;
3) допинг-бақылауға жататын спортшылардың және (немесе) жануарлардың тізімін спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларына ұсынады;
4) допингке қарсы қағидаларға сәйкес допинг-бақылауды жүргізеді;
5) допингке қарсы дерекқорға спортшылар және спорттық жарысқа қатысатын жануарлар туралы мәліметтерді енгізеді;
6) ерекше жағдай түрінде допингті терапиялық пайдалануға рұқсат береді;
7) допингке қарсы қағидаларды бұзды деп айып тағылатын спортшыларға, жаттықтырушыларға, жаттықтырушы-оқытушыларға, спорттық медицина жөніндегі мамандарға, дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де мамандарға қатысты тергеп-тексеру және тыңдау жүргізеді;

8) передает в национальную аккредитованную спортивную федерацию по виду спорта, международную спортивную федерацию по виду спорта, Всемирную антидопинговую организацию, уполномоченный орган в области физической культуры и спорта сведения о возможном нарушении антидопинговых правил, принятых решениях, а также об обстоятельствах, имеющих значение для привлечения виновных лиц к ответственности;
9) проводит меры, предусмотренные подпунктами 1), 4), 6), 7) и 10) пункта 6 статьи 44 настоящего Закона;
10) выполняет иные функции в соответствии с настоящим Законом и антидопинговыми правилами.
Сноска. Глава 8 дополнена статьей 44-1 в соответствии с Законом РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными Законом от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 44-2. Меры за нарушение антидопинговых правил
1. За нарушение антидопинговых правил предусматриваются:
1) дисквалификация спортсмена, тренера, тренера-преподавателя, специалиста по спортивной медицине, иного специалиста в области физической культуры и спорта.
Дисквалификация спортсмена, тренера, тренера-преподавателя, специалиста по спортивной медицине, иного специалиста в области физической культуры и спорта осуществляется в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
2) аннулирование спортивного результата и снятие квалификационных очков или баллов спортсмена;
3) ответственность тренера, тренера-преподавателя, специалиста по спортивной медицине, иного специалиста в области физической культуры и спорта;
4) прекращение выплаты ежемесячного денежного содержания спортсменам и тренерам;
5) исключение спортсменов, тренеров, тренеров-преподавателей из состава национальных команд Республики Казахстан или команд Республики Казахстан, команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта.
2. За аннулирование спортивного результата в случае использования или попытки использования допинга предусматриваются:
1) лишение спортивного звания, разряда, квалификационной категории;
2) возврат денежного поощрения спортсменами и их личными тренерами, главными тренерами национальных команд Республики Казахстан или команд Республики Казахстан по видам спорта, за исключением первых тренеров, которые на момент получения денежного поощрения не являлись личным и (или) главным тренером;

8) спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясына, спорт түрі бойынша халықаралық спорт федерациясына, Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымға, дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға допингке қарсы қағидалардың ықтимал бұзылуы, қабылданған шешімдер туралы, сондай-ақ кінәлі адамдарды жауаптылыққа тарту үшін маңызы бар мән-жайлар туралы мәліметтер береді;
9) осы Заңның 44-бабы 6-тармағының 1), 4), 6), 7) және 10) тармақшаларында көзделген шараларды жүргізеді;
10) осы Заңға және допингке қарсы қағидаларға сәйкес өзге де функцияларды орындайды.
Ескерту. 8-тарау 44-1-баппен толықтырылды - 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
44-2-бап. Допингке қарсы қағидаларды бұзғаны үшін шаралар
1. Допингке қарсы қағидаларды бұзғаны үшін:
1) спортшыны, жаттықтырушыны, жаттықтырушы-оқытушыны, спорттық медицина жөніндегі маманды, дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де маманды дисквалификациялау көзделеді.
Спортшыны, жаттықтырушыны, жаттықтырушы-оқытушыны, спорттық медицина жөніндегі маманды, дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де маманды дисквалификациялау Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады;
2) спортшының спорттық нәтижесін жою және біліктілік ұпайларын немесе балдарын алу;
3) жаттықтырушының, жаттықтырушы-оқытушының, спорттық медицина жөніндегі маманның, дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де маманның жауаптылығы;
4) спортшылар мен жаттықтырушыларға ай сайынғы ақшалай қамтылымды төлеуді тоқтату;
5) спортшыларды, жаттықтырушыларды, жаттықтырушы-оқытушыларды спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының немесе Қазақстан Республикасы командаларының, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамынан шығару көзделеді.
2. Допинг пайдаланған немесе пайдалануға әрекеттенген жағдайда спорттық нәтиже жойылғаны үшін:
1) спорттық атақтан, разрядтан, біліктілік санатынан айыру;
2) ақшалай көтермелеуді алған кезде жеке және (немесе) бас жаттықтырушы болмаған бірінші жаттықтырушыларды қоспағанда, спортшылардың және олардың жеке жаттықтырушыларының, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының немесе Қазақстан Республикасы командаларының бас жаттықтырушыларының ақшалай көтермелеуді қайтаруы;

3) прекращение выплаты пожизненного ежемесячного материального обеспечения спортсменам и тренерам;
4) расторжение договора пользования жилищем с чемпионом или призером Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр.
Сноска. Глава 8 дополнена статьей 44-2 в соответствии с Законом РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными Законом от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. СИСТЕМА ГОСУДАРСТВЕННЫХ СОЦИАЛЬНЫХ ГАРАНТИЙ
В ОБЛАСТИ ФИЗИЧЕСКОЙ КУЛЬТУРЫ И СПОРТА
Статья 45. Социальная защищенность спортсменов, тренеров и членов национальных команд Республики Казахстан по видам спорта
Сноска. Заголовок статьи 45 в редакции Закона РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Местные исполнительные органы, спортивные федерации, физкультурно-спортивные организации выплачивают ежемесячное денежное содержание выдающимся спортсменам – олимпийским чемпионам и призерам, чемпионам мира, имеющим звания "Заслуженный мастер спорта СССР", "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта СССР международного класса", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", входившим или входящим в состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, их тренерам, имеющим звания "Заслуженный тренер Республики Казахстан" или "Заслуженный тренер СССР".
2. Местные исполнительные органы, спортивные федерации, физкультурно-спортивные организации выплачивают ежемесячное денежное содержание спортсменам, входящим в состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, их тренерам.
3. Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта осуществляет компенсационные выплаты членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта при получении ими спортивных травм и увечий на международных соревнованиях в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. При присуждении более высокого спортивного результата на основании решения Всемирной антидопинговой организации, Международного олимпийского комитета, Международного паралимпийского комитета, Международного комитета спорта глухих, Международной федерации производится пересмотр размеров выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта.

3) спортшылар мен жаттықтырушыларға өмір бойғы ай сайынғы материалдық қамтамасыз етуді төлеуді тоқтату;
4) Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпионымен немесе жүлдегерімен тұрғынжайды пайдалану шартын бұзу көзделеді.
Ескерту. 8-тарау 44-2-баппен толықтырылды - 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
9-тарау. ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ МЕН СПОРТ САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК
ӘЛЕУМЕТТІК КЕПІЛДІКТЕР ЖҮЙЕСІ
45-бап. Спортшылардың, жаттықтырушылардың және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командалары мүшелерінің әлеуметтік қорғалуы
Ескерту. 45-баптың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
1. Жергілікті атқарушы органдар, спорт федерациялары, дене шынықтыру-спорт ұйымдары аса көрнекті спортшыларға – "КСРО-ның еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "КСРО-ның халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" атақтары бар, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамына кірген немесе кіретін олимпиада чемпиондары мен жүлдегерлеріне, әлем чемпиондарына, олардың "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" немесе "КСРО-ның еңбек сіңірген жаттықтырушысы" атақтары бар жаттықтырушыларына ай сайын ақшалай үлес төлейді.
2. Жергілікті атқарушы органдар, спорт федерациялары, дене шынықтыру-спорт ұйымдары спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамына кіретін спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына ай сайын ақшалай үлес төлейді.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелері халықаралық жарыстарда спорттық жарақаттар алған және мертіккен кезде, оларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өтемақы төлеуді жүзеге асырады.
4. Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның, Халықаралық Олимпиада комитетінің, Халықаралық паралимпиада комитетінің, Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің, Халықаралық федерацияның шешімі негізінде неғұрлым жоғары спорттық нәтиже берілген кезде халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлемдерінің мөлшерін қайта қарау жүргізіледі.

5. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта производятся по курсу валют, действовавшему на день проведения спортивного соревнования.
Сноска. Статья 45 с изменениями, внесенными законами РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 46. Государственная социальная поддержка спортсменов и тренеров
1. Государство осуществляет социальную поддержку спортсменов и тренеров в виде пожизненного ежемесячного материального обеспечения (далее – материальное обеспечение), представляющего собой ежемесячные выплаты.
2. Право на получение материального обеспечения имеют спортсмены, являющиеся гражданами Республики Казахстан и имеющие трудовой стаж не менее двадцати лет в области физической культуры и спорта на территории Республики Казахстан, завоевавшие звания чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр и (или) чемпионов мира по олимпийским видам спорта.
3. Право на получение материального обеспечения имеют тренеры, являющиеся гражданами Республики Казахстан и имеющие трудовой стаж не менее двадцати лет в области физической культуры и спорта на территории Республики Казахстан, подготовившие спортсменов, завоевавших звания чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр и (или) чемпионов мира по олимпийским видам спорта.
Сноска. Статья 46 с изменениями, внесенными Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 47. Выдача жилища чемпионам и призерам Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр и порядок его приобретения
1. Спортсменам Республики Казахстан, являющимся чемпионами или призерами Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр, предоставляется жилище из коммунального жилищного фонда в пользование на безвозмездной основе.
По истечении десяти лет спортсмены Республики Казахстан, являющиеся чемпионами или призерами Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр, получают в собственность на безвозмездной основе занимаемое ими жилище из коммунального жилищного фонда в соответствии с правилами предоставления жилища чемпионам и призерам Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр и пользования им.

5. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлемдері спорттық жарысты өткізу күні қолданыста болған валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 45-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
46-бап. Спортшылар мен жаттықтырушыларды мемлекеттік әлеуметтік қолдау
1. Мемлекет ай сайынғы төлемдерді білдіретін өмір бойы ай сайынғы материалдық қамтамасыз ету түрінде (бұдан әрі – материалдық қамтамасыз ету) спортшылар мен жаттықтырушыларды әлеуметтік қолдауды жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және Қазақстан Республикасының аумағында дене шынықтыру және спорт саласында кемінде жиырма жыл еңбек өтілі бар, Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлері және (немесе) олимпиадалық спорт түрлері бойынша әлем чемпиондары атақтарын жеңіп алған спортшылардың материалдық қамтамасыз етуді алуға құқығы бар.
3. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және Қазақстан Республикасының аумағында дене шынықтыру және спорт саласында кемінде жиырма жыл еңбек өтілі бар, Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлері және (немесе) олимпиадалық спорт түрлері бойынша әлем чемпиондары атақтарын жеңіп алған спортшыларды даярлаған жаттықтырушылардың материалдық қамтамасыз етуді алуға құқығы бар.
Ескерту. 46-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
47-бап. Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлеріне тұрғын үй беру және оны сатып алу тәртібі
1. Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары немесе жүлдегерлері болып табылатын Қазақстан Республикасының спортшыларына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжай өтеусіз негізде пайдалануға беріледі.
Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары немесе жүлдегерлері болып табылатын Қазақстан Республикасының спортшылары он жыл өткен соң Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне тұрғынжай беру және оны пайдалану қағидаларына сәйкес коммуналдық тұрғын үй қорынан берілген, өздері тұрып жатқан тұрғынжайды өтеусіз негізде меншікке алады.

2. Лицам, завоевавшим более одной медали на одних Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских играх, предоставляется жилище от местного исполнительного органа один раз.
2-1. При присуждении призового места на основании решения Всемирной антидопинговой организации, Международного олимпийского комитета, Международного паралимпийского комитета, Международного комитета спорта глухих участнику Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр предоставляется жилище из коммунального жилищного фонда в соответствии с пунктами 1 и 4 настоящей статьи.
2-2. При присуждении более высокого призового места на основании решения Всемирной антидопинговой организации, Международного олимпийского комитета, Международного паралимпийского комитета, Международного комитета спорта глухих призерам Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр предоставляется жилище из коммунального жилищного фонда в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи и в порядке, определенном уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.
3. Жилище для чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр предоставляется местными исполнительными органами в городах республики в зависимости от места жительства и занятого места спортсмена.
4. Для чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр устанавливаются следующие условия:
1) для чемпиона, завоевавшего золотую медаль на Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских играх, – трехкомнатная квартира;
2) для призера, завоевавшего серебряную медаль на Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских играх, – двухкомнатная квартира;
3) для призера, завоевавшего бронзовую медаль на Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских играх, – однокомнатная квартира.
5. В случае смерти (гибели) спортсмена Республики Казахстан, являющегося чемпионом или призером Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр, которому было предоставлено жилище, право на его безвозмездное получение в собственность переходит к наследникам умершего (погибшего) независимо от результата допинговой пробы и срока, указанного в пункте 1 настоящей статьи.
6. Чемпионам и призерам Паралимпийских игр жилище из коммунального жилищного фонда предоставляется с учетом их желания на нижних этажах или в жилых домах, имеющих лифты, а чемпионам и призерам Паралимпийских игр, имеющим нарушение опорно-двигательного аппарата, – не выше второго этажа.
Чемпионам и призерам Паралимпийских игр предоставляется право выбора жилого помещения с учетом типа здания, степени благоустройства и других необходимых условий для проживания.

2. Бір Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындарда бір медальдан көп медаль жеңіп алған адамдарға жергілікті атқарушы органнан бір рет тұрғынжай беріледі.
2-1. Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның, Халықаралық Олимпиада комитетінің, Халықаралық паралимпиада комитетінің, Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің шешімі негізінде жүлделі орын берілген кезде олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындардың қатысушысына осы баптың 1 және 4-тармақтарына сәйкес коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжай беріледі.
2-2. Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның, Халықаралық Олимпиада комитетінің, Халықаралық паралимпиада комитетінің, Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің шешімі негізінде неғұрлым жоғары жүлделі орын берілген кезде олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындардың жүлдегерлеріне осы баптың 4-тармағына сәйкес және дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжай беріледі.
3. Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлері үшін тұрғынжайды жергілікті атқарушы органдар спортшының тұрғылықты жеріне және алған орнына қарай республика қалаларынан береді.
4. Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлері үшін мынадай шарттар белгіленеді:
1) Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындарда алтын медаль жеңіп алған чемпионға – үш бөлмелі пәтер;
2) Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындарда күміс медаль жеңіп алған жүлдегерге – екі бөлмелі пәтер;
3) Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындарда қола медаль жеңіп алған жүлдегерге – бір бөлмелі пәтер.
5. Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың тұрғынжай берілген чемпионы немесе жүлдегері болып табылатын Қазақстан Республикасының спортшысы қайтыс болған (қаза тапқан) жағдайда, тұрғынжайды меншікке өтеусіз алу құқығы допинг сынаманың нәтижесіне және осы баптың 1-тармағында көрсетілген мерзімге қарамастан, қайтыс болған (қаза тапқан) адамның мұрагерлеріне өтеді.
6. Паралимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне коммуналдық тұрғын үй қорынан – олардың қалауы ескеріле отырып, төменгі қабаттардан немесе лифтілері бар тұрғын үйлерден, ал Паралимпиадалық ойындардың тірек-қозғалыс аппараты бұзылған чемпиондары мен жүлдегерлеріне екіншіден жоғары емес қабаттан тұрғынжай беріледі.
Паралимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне ғимараттың типі, абаттандырылу дәрежесі және басқа да тұруға қажетті жағдайлар ескеріле отырып, тұрғын үй-жайды таңдау құқығы беріледі.

7. Местный исполнительный орган предоставляет жилище для чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр в сроки не позднее шести месяцев с момента получения официального решения или протокола.
8. Финансирование на предоставление жилища чемпионам или призерам Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр осуществляется за счет средств местных бюджетов не позднее шести месяцев с момента получения официального решения или протокола.
9. Данные нормы не распространяются на лиц, завоевавших звания чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр до введения в действие настоящего Закона.
Сноска. Статья 47 с изменениями, внесенными Законом РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 48. Льготные услуги в области физической культуры
Перечень категорий граждан, пользующихся физкультурно-оздоровительными услугами бесплатно или на льготных условиях, за исключением лиц с инвалидностью, а также размер льгот устанавливаются уполномоченным органом в области физической культуры и спорта, решениями местного исполнительного органа района, города областного значения и администраций физкультурно-спортивных организаций.
Сноска. Статья 48 – в редакции Закона РК от 27.06.2022 № 129-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. ФИНАНСОВОЕ И ИНФРАСТРУКТУРНОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ
ФИЗИЧЕСКОЙ КУЛЬТУРЫ И СПОРТА
Статья 49. Источники финансирования физической культуры и спорта
Финансирование физической культуры и спорта осуществляется за счет бюджетных средств и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Запрещается осуществлять финансирование за счет бюджетных средств спортсменов, не являющихся гражданами Республики Казахстан.
Финансирование за счет средств субъектов квазигосударственного сектора спортсменов, не являющихся гражданами Республики Казахстан, не допускается.
Финансирование за счет бюджетных средств осуществляется по следующим направлениям:
1) спорт высших достижений, в том числе приоритетные виды спорта;
2) функционирование государственных физкультурно-спортивных организаций;
3) массовый спорт;
4) развитие спортивной инфраструктуры.
Финансирование государственных детско-юношеских спортивных школ осуществляется по государственному заказу в детско-юношеской спортивной школе и в объеме, определяемом методикой подушевого нормативного финансирования в государственных детско-юношеских спортивных школах и иными источниками, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

7. Жергілікті атқарушы орган Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне тұрғынжайды ресми шешімді немесе хаттаманы алған кезден бастап алты айдан кешіктірілмейтін мерзімде береді.
8. Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондарына немесе жүлдегерлеріне тұрғынжай беруді қаржыландыру ресми шешімді немесе хаттаманы алған кезден бастап алты айдан кешіктірілмей жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
9. Бұл нормалар осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін Олимпиада, Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлері атағын жеңіп алған адамдарға қолданылмайды.
Ескерту. 47-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 13.12.2019 № 280-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
48-бап. Дене шынықтыру саласындағы жеңілдікпен көрсетілетін қызметтер
Мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда, дене шынықтыру-сауықтыру көрсетілетін қызметтерін тегін немесе жеңілдікті шарттармен пайдаланатын азаматтар санаттарының тізбесін, сондай-ақ жеңілдіктердің мөлшерін дене шынықтыру мен спорт саласындағы уәкілетті орган белгілейді, олар ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының және дене шынықтыру-спорт ұйымдары әкімшілігінің шешімдерімен белгіленеді.
Ескерту. 48-бап жаңа редакцияда - ҚР 27.06.2022 № 129-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
10-тарау. ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ МЕН СПОРТТЫ ҚАРЖЫЛЫҚ ЖӘНЕ
ИНФРАҚҰРЫЛЫМДЫҚ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ
49-бап. Дене шынықтыру мен спортты қаржыландыру көздері
Дене шынықтыру мен спортты қаржыландыру бюджет қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын спортшыларды бюджет қаражаты есебінен қаржыландыруды жүзеге асыруға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын спортшыларды квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен қаржыландыруға жол берілмейді.
Бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) жоғары жетістіктер спорты, оның ішінде спорттың басым түрлері;
2) мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының жұмыс істеуі;
3) бұқаралық спорт;
4) спорттық инфрақұрылымды дамыту.
Мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептерін қаржыландыру балалар-жасөспірімдер спорт мектебіндегі мемлекеттік тапсырыс бойынша және мемлекеттік балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріндегі жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесінде айқындалатын көлемде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де көздерден жүзеге асырылады.

Сноска. Статью 49 с изменениями, внесенными законами РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.03.2026 № 270-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 49-1. Предоставление государственными учреждениями в области физической культуры и спорта товаров (работ, услуг) на платной основе
1. Государственные учреждения в области физической культуры и спорта вправе реализовывать товары (работы, услуги) на платной основе.
К платным видам товаров (работ, услуг), реализуемых государственными учреждениями в области физической культуры и спорта, относятся:
1) услуги по предоставлению специального спортивного инвентаря, спортивного инвентаря, физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений для населения, организации и проведению мероприятий, в том числе спортивных соревнований, семинаров, совещаний, конференций среди спортсменов, тренеров, иных специалистов в области физической культуры и спорта, взрослого населения;
2) предоставление услуг в области спортивной медицины;
3) организация и проведение мероприятий: спортивных соревнований, семинаров, совещаний, конференций среди спортсменов, тренеров, иных специалистов в области физической культуры и спорта, взрослого населения.
Доходы от реализации товаров (работ, услуг) используются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Глава 10 дополнена статьей 49-1 в соответствии с Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 50. Благотворительность и предпринимательская деятельность в области физической культуры и спорта
Сноска. Заголовок статьи 50 с изменением, внесенным Законом РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Благотворителями физкультурно-спортивных организаций, команд или спортивных мероприятий могут быть физические и юридические лица, кроме организаций, финансируемых за счет бюджетных средств. Отношения между благотворителями и физкультурно-спортивными организациями, командами, организаторами мероприятия устанавливаются на договорной основе. Спонсоры, финансируя спортивные мероприятия, получают право на их проведение под знаком (эмблемой) спонсоров или их продукции.
2. В соответствии с законодательством Республики Казахстан физические и юридические лица могут заниматься предпринимательской деятельностью по оказанию услуг физкультурно-спортивным организациям и отдельным лицам, производить физкультурно-спортивные и сопутствующие товары, использовать физическую культуру и спорт в рекламной деятельности.

Ескерту. 49-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.03.2026 № 270-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
49-1-бап. Дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) ақылы негізде ұсынуы
1. Дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелер тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) ақылы негізде өткізуге құқылы.
Дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелер өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) ақылы түрлеріне мыналар жатады:
1) халыққа арнаулы спорттық мүкәммалды, спорттық мүкәммалды, дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылысжайларын ұсыну, іс-шаралар, оның ішінде спортшылар, жаттықтырушылар, дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де мамандар, ересек тұрғындар арасында спорттық жарыстар, семинарлар, кеңестер, конференциялар ұйымдастыру және өткізу жөнінде көрсетілетін қызметтер;
2) спорттық медицина саласында қызметтер көрсету;
3) іс-шаралар: спортшылар, жаттықтырушылар, дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де мамандар, ересек тұрғындар арасында спорттық жарыстар, семинарлар, кеңестер, конференциялар ұйымдастыру және өткізу.
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін кірістер Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес пайдаланылады.
Ескерту. 10-тарау 49-1-баппен толықтырылды - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
50-бап. Дене шынықтыру мен спорт саласындағы қайырымдылық және кәсіпкерлік қызмет
Ескерту. 50-баптың тақырыбына өзгеріс енгізілді - ҚР 13.12.2019 № 280-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын ұйымдардан басқа, жеке және заңды тұлғалар дене шынықтыру-спорт ұйымдарының, командалардың немесе спорттық іс-шаралардың қайырымдылық жасаушылары бола алады. Қайырымдылық жасаушылар мен дене шынықтыру-спорт ұйымдары, командалар, іс-шараларды ұйымдастырушылар арасындағы қатынастар шарттық негізде белгіленеді. Қайырымдылық жасаушылар спорттық іс-шараларды қаржыландыра отырып, оларды демеушілердің немесе олардың өнімдерінің белгісімен (эмблемасымен) өткізу құқығына ие болады.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғалар дене шынықтыру-спорт ұйымдарына және жекелеген адамдарға қызмет көрсету бойынша кәсіпкерлік қызметпен айналыса алады, дене шынықтыру-спорт және оған ілеспе тауарларды өндіре алады, дене шынықтыру мен спортты жарнама қызметінде пайдалана алады.

Сноска. Статья 50 с изменениями, внесенными Законом РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 50-1. Единый оператор
1. Единым оператором признается некоммерческая организация в форме корпоративного фонда, определяемая уполномоченным органом в области физической культуры и спорта, осуществляющая деятельность по распределению внебюджетных денежных средств, направленных на развитие физической культуры и спорта.
2. Единый оператор распределяет благотворительную помощь:
1) в виде социальной поддержки физических лиц, занимающихся физической культурой, спортсменов, коллективов (спортивных команд);
2) в виде спонсорской помощи;
3) физкультурно-спортивным организациям, организациям образования, осуществляющим деятельность в области физической культуры и спорта, научным организациям, осуществляющим исследования в области физической культуры и спорта, организациям спортивной медицины с целью поддержания их уставной деятельности.
3. Основными приоритетами оказания благотворительной помощи единым оператором являются:
1) развитие спорта высших достижений;
2) поддержка и стимулирование спорта высших достижений, а также физической культуры и спорта;
3) содействие развитию физической культуры, всех видов спорта с учетом социальной и образовательной функций, а также специфики их структуры, основанной на принципе добровольной деятельности;
4) оказание помощи в социальной сфере, в том числе для развития спортивной инфраструктуры;
5) организационно-практические мероприятия, связанные с деятельностью единого оператора;
6) реализация имиджевых проектов в области физической культуры и спорта.
4. Критериями определения единого оператора являются:
1) регистрация заявителя в качестве юридического лица;
2) отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям и отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
3) наличие опыта распределения средств, направленных на развитие физической культуры и спорта, включая распределение средств, выделенных в рамках оказания спонсорской и (или) благотворительной помощи, не менее восьми лет;
4) юридическое лицо не должно подлежать процедуре банкротства либо ликвидации, финансово-хозяйственная деятельность не должна быть приостановлена в соответствии с законами Республики Казахстан на момент определения единого оператора;
5) резидентство Республики Казахстан.
5. Источниками формирования имущества единого оператора являются:

Ескерту. 50-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 13.12.2019 № 280-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
50-1-бап. Бірыңғай оператор
1. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган айқындайтын, дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын бөлу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын, корпоративтік қор нысанындағы коммерциялық емес ұйым бірыңғай оператор деп танылады.
2. Бірыңғай оператор қайырымдылық көмекті:
1) дене шынықтырумен айналысатын жеке тұлғаларды, спортшыларды, ұжымдарды (спорт командаларын) әлеуметтік қолдау түрінде;
2) демеушілік көмек түрінде;
3) дене шынықтыру-спорт ұйымдарына, дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын білім беру ұйымдарына, дене шынықтыру және спорт саласында зерттеуді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарға, спорттық медицина ұйымдарына олардың жарғылық қызметін қолдау мақсатында бөледі.
3. Бірыңғай оператордың қайырымдылық көмек көрсетудегі негізгі басымдықтары:
1) жоғары жетістіктер спортын дамыту;
2) жоғары жетістіктер спортын, сондай-ақ дене шынықтыру мен спортты қолдау және ынталандыру;у;
3) әлеуметтік және білім беру функцияларын, сондай-ақ ерікті қызмет қағидатына негізделген олардың құрылымының өзіндік ерекшелігін ескере отырып, дене шынықтыруды, барлық спорт түрін дамытуға жәрдемдесу;
4) әлеуметтік салада, оның ішінде спорттық инфрақұрылымды дамыту үшін көмек көрсету;
5) бірыңғай оператордың қызметіне байланысты ұйымдастырушылық-практикалық іс-шаралар;
6) дене шынықтыру және спорт саласындағы имидждік жобаларды іске асыру болып табылады.
4. Мыналар:
1) өтініш берушіні заңды тұлға ретінде тіркеу;
2) салықтық берешектің, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешектің болмауы;
3) демеушілік және (немесе) қайырымдылық көмек көрсету шеңберінде бөлінген қаражатты бөлуді қоса алғанда, кемінде сегіз жыл дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған қаражатты бөлу тәжірибесінің болуы;
4) бірыңғай операторды айқындау кезінде заңды тұлға банкроттық не таратылу рәсіміне жатпауға тиіс, қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тоқтатыла тұрмауға тиіс;
5) Қазақстан Республикасының резиденттігі бірыңғай операторды айқындау өлшемшарттары болып табылады.
5. Мыналар:

1) поступления от учредителей (участников, членов);
2) добровольные имущественные взносы и пожертвования;
3) дивиденды (доходы, вознаграждение (интерес), получаемые по акциям, облигациям, другим ценным бумагам и вкладам (депозитам);
4) другие не запрещенные законом Республики Казахстан поступления.
6. Единый оператор распределяет внебюджетные денежные средства, направленные на развитие физической культуры и спорта, на основе принципов:
1) соблюдения воли благотворителя по распределению благотворительной помощи пользователям;
2) эффективности мероприятий по оказанию благотворительной помощи;
3) обеспечения целевого расходования средств, выделенных в рамках благотворительной помощи;
4) позитивного влияния благотворительной помощи.
7. Получатели благотворительной помощи представляют на ежеквартальной, полугодовой и годовой основе единому оператору отчетность о целевом использовании внебюджетных денежных средств, которая утверждается высшим органом управления или коллегиальным органом единого оператора.
8. Единый оператор в установленные благотворителем сроки предоставляет ему информацию по использованию благотворительной помощи на основании представленной отчетности получателей, которая утверждается благотворителем.
9. Единый оператор обязан проводить ежегодный аудит годовой финансовой отчетности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Глава 10 дополнена статьей 50-1 в соответствии с Законом РК от 13.12.2019 № 280-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными законами РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); ); от 16.03.2026 № 270-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 51. Физкультурно-оздоровительные и спортивные сооружения
1. Материальную базу физической культуры и спорта составляют все виды физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений, которые относятся к объектам социальной инфраструктуры.
2. Спортивные сооружения могут находиться в государственной и (или) частной собственности.
3. Определение потребности в обеспеченности территорий физкультурно-оздоровительных и спортивными сооружениями, а также размещение физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений осуществляются местными исполнительными органами в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства.

1) құрылтайшылардан (қатысушылардан, мүшелерден) түскен түсімдер;
2) ерікті мүліктік жарналар мен қайырмалдықтар;
3) акциялар, облигациялар, басқа да бағалы қағаздар мен салымдар (депозиттер) бойынша алынатын дивидендтер (кірістер, сыйақы (мүдде);
4) Қазақстан Республикасының заңымен тыйым салынбаған басқа да түсімдер бірыңғай оператордың мүлкін қалыптастыру көздері болып табылады.
6. Бірыңғай оператор дене шынықтыру мен спортты дамытуға бағытталған бюджеттен тыс ақша қаражатын:
1) пайдаланушыларға қайырымдылық көмекті бөлу бойынша қайырымдылық жасаушының ерік-қалауын сақтау;
2) қайырымдылық көмек көрсету жөніндегі іс-шаралардың тиімділігі;
3) қайырымдылық көмек шеңберінде бөлінген қаражаттың нысаналы жұмсалуын қамтамасыз ету;
4) қайырымдылық көмектің оң әсер етуі қағидаттары негізінде бөледі.
7. Қайырымдылық көмекті алушылар бірыңғай операторға бюджеттен тыс ақша қаражатын нысаналы пайдалану туралы есептілікті тоқсан сайынғы, жартыжылдық және жылдық негізде ұсынады, оны бірыңғай оператордың жоғары басқару органы немесе алқалы органы бекітеді.
8. Бірыңғай оператор қайырымдылық жасаушы бекітетін алушылар ұсынған есептілік негізінде қайырымдылық көмекті пайдалану жөніндегі ақпаратты қайырымдылық жасаушы белгілеген мерзімдерде оған ұсынады.
9. Бірыңғай оператор Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жылдық қаржылық есептілікке жыл сайынғы аудитті жүргізуге міндетті.
Ескерту. 10-тарау 50-1-баппен толықтырылды - 13.12.2019 № 280-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.03.2026 № 270-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
51-бап. Дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттары
1. Дене шынықтыру мен спорттың материалдық базасын әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріне жататын дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарының барлық түрлері құрайды.
2. Спорт ғимараттары мемлекеттік және (немесе) жеке меншікте болуы мүмкін.
3. Аумақтарды дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарымен қамтамасыз ету қажеттілігін айқындауды, сондай-ақ дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарын орналастыруды жергілікті атқарушы органдар сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес жүзеге асырылады.

4. Не допускаются ликвидация, изменение целевого и функционального назначения физкультурно-оздоровительных, спортивных сооружений, находящихся в государственной собственности, без создания равнозначного физкультурно-оздоровительного, спортивного и спортивно-технического сооружения.
5. Лица, в собственности или владении которых находятся спортивные сооружения, обеспечивают надлежащее техническое оборудование мест проведения спортивных мероприятий в соответствии с требованиями технических регламентов, стандартов, нормами, правилами и требованиями, установленными органами государственного контроля и надзора, санитарными правилами.
Сноска. Статья 51 с изменением, внесенным Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 52. Реестр физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений
Примечание ИЗПИ!
В пункт 1 предусматривается изменение Законом РК от 24.06.2026 № 326-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Реестр физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений представ
ляет собой информационную систему, предназначенную для учета и хранения сведений о физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружениях.
2. Включению в реестр подлежат физкультурно-оздоровительные и спортивные сооружения.
3. Реестр физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений содержит следующие обязательные сведения:
1) полное наименование физкультурно-оздоровительного или спортивного сооружения;
2) адрес (место нахождения) физкультурно-оздоровительного или спортивного сооружения;
3) сведения о собственнике, у которого находится физкультурно-оздоровительное или спортивное сооружение;
4) дата ввода в эксплуатацию, окончания реконструкции, капитального ремонта;
5) функциональное назначение физкультурно-оздоровительного или спортивного сооружения;
6) единовременная пропускная способность;
7) площадь земельного участка, на котором расположено физкультурно-оздоровительное или спортивное сооружение;
8) наличие или отсутствие в сооружениях мест для обслуживающего персонала;
9) наличие или отсутствие специально оборудованных помещений для медицинского обслуживания и проведения допинг-контроля;
10) количество зрительских мест.
Глава 11. МЕЖДУНАРОДНАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ
В ОБЛАСТИ ФИЗИЧЕСКОЙ КУЛЬТУРЫ И СПОРТА
Статья 53. Международное сотрудничество в области физической культуры и спорта
1. Международное сотрудничество в области физической культуры и спорта осуществляется в соответствии с международными договорами и законодательством Республики Казахстан.

4. Мемлекет меншігіндегі дене шынықтыру-сауықтыру, спорт ғимараттарын оларға тең дене шынықтыру-сауықтыру, спорттық және спорттық-техникалық ғимараттарды құрмай тұрып жоюға, олардың нысаналы және функционалдық мақсатын өзгертуге жол берілмейді.
5. Меншігінде немесе иелігінде спорт ғимараттары бар адамдар техникалық регламенттер, стандарттар талаптарына, мемлекеттік бақылау және қадағалау органдары белгілеген нормаларға, қағидалар мен талаптарға, санитариялық қағидаларға сәйкес спорттық іс-шаралар өткізілетін орындарды тиісінше техникалық жабдықтармен қамтамасыз етеді.
Ескерту. 51-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
52-бап. Дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарының тізілімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР 24.06.2026 № 326-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарының тізілімі дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттары туралы мәліметтерді есепке алуға және сақтауға арналған ақпараттық жүйені білдіреді.
2. Дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттары тізілімге енгізілуге жатады.
3. Дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарының тізілімі мынадай міндетті мәліметтерді:
1) дене шынықтыру-сауықтыру немесе спорт ғимаратының толық атауын;
2) дене шынықтыру-сауықтыру немесе спорт ғимаратының мекенжайын (тұрған жерін);
3) меншігінде дене шынықтыру-сауықтыру немесе спорт ғимараты бар меншік иесі туралы мәліметтерді;
4) пайдалануға беру, реконструкциялаудың, күрделі жөндеудің аяқталған күнін;
5) дене шынықтыру-сауықтыру немесе спорт ғимаратының функционалдық мақсатын;
6) біржолғы қабылдау қабілетін;
7) дене шынықтыру-сауықтыру немесе спорт ғимараты орналасқан жер учаскесінің алаңын;
8) ғимараттарда қызмет көрсетуші персоналға арналған орындардың бар немесе жоқ екендігін;
9) медициналық қызмет көрсетуге және допинг-бақылау жүргізуге арналған арнайы жабдықталған үй-жайдың бар немесе жоқ екендігін;
10) көрермендерге арналған орындардың санын қамтиды.
11-тарау. ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ МЕН СПОРТ САЛАСЫНДАҒЫ ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ҚЫЗМЕТ
53-бап. Дене шынықтыру мен спорт саласындағы халықаралық ынтымақтастық
1. Дене шынықтыру мен спорт саласындағы халықаралық ынтымақтастық Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

2. На территории Республики Казахстан могут создаваться международные физкультурно-спортивные организации, а также филиалы и представительства международных физкультурно-спортивных организаций. Национальные физкультурно-спортивные организации имеют право в установленном законодательством Республики Казахстан порядке привлекать к осуществлению своей деятельности иностранцев и лиц без гражданства, а также самостоятельно распоряжаться полученными от иностранных государств, международных организаций, иностранных организаций, иностранцев и лиц без гражданства денежными средствами и иным имуществом.
Статья 54. Организаторы, ведущие на добровольной основе работу в области физической культуры и спорта (спортивные волонтеры)
1. Тренеры, инструкторы по видам спорта и производственной гимнастике, спортивные судьи, организаторы физкультурно-оздоровительной и спортивной работы с населением (спортивные волонтеры) могут осуществлять общественную деятельность в области физической культуры и спорта на добровольной основе, проходить специальную подготовку и аттестацию в физкультурно-спортивных организациях.
2. Лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, не прошедшие соответствующую подготовку и аттестацию, к организации и проведению спортивных занятий, судейству спортивных соревнований и иной самостоятельной спортивной деятельности не допускаются.
Статья 55. Права иностранцев и лиц без гражданства, находящихся на территории Республики Казахстан, в области физической культуры и спорта
Иностранцы и лица без гражданства, находящиеся на территории Республики Казахстан, пользуются правами на занятия физической культурой и спортом в объеме, предусмотренном настоящим Законом, за исключением права выступать в составе национальных команд Республики Казахстан по видам спорта на международных спортивных соревнованиях.
Сноска. Статья 55 с изменением, внесенным Законом РК от 15.04.2025 № 183-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 12. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 56. Государственный контроль в области физической культуры и спорта
Сноска. Статья 56 исключена Законом РК от 24.05.2018 № 156-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 57. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан в области физической культуры и спорта
Нарушение законодательства Республики Казахстан в области физической культуры и спорта влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық дене шынықтыру-спорт ұйымдары, сондай-ақ халықаралық дене шынықтыру-спорт ұйымдарының филиалдары мен өкілдіктері құрылуы мүмкін. Ұлттық дене шынықтыру-спорт ұйымдары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өз қызметін жүзеге асыруға шетелдіктерді және азаматтығы жоқ адамдарды тартуға, сондай-ақ шет мемлекеттерден, халықаралық ұйымдардан, шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден және азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақша қаражатына және өзге де мүлікке өз бетінше иелік етуге құқылы.
54-бап. Дене шынықтыру мен спорт саласында ерікті негізде жұмыс жүргізетін ұйымдастырушылар (спорт еріктілері)
1. Спорт түрлері және өндірістік гимнастика бойынша жаттықтырушылар, нұсқаушылар, спорт төрешілері, халықпен дене шынықтыру-сауықтыру және спорт жұмысын ұйымдастырушылар (спорт еріктілері) ерікті негізде дене шынықтыру мен спорт саласындағы қоғамдық қызметті жүзеге асыра алады, дене шынықтыру-спорт ұйымдарында арнайы даярлықтан және аттестаттаудан өте алады.
2. Тиісті даярлықтан және аттестаттаудан өтпеген, осы баптың 1-тармағында көрсетілген адамдарға спорт сабақтарын ұйымдастыру мен өткізуге, спорттық жарыстарға төрешілік етуге және өз бетінше өзге де спорттық қызметпен айналысуға жол берілмейді.
55-бап. Қазақстан Республикасының аумағындағы шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың дене шынықтыру мен спорт саласындағы құқықтары
Қазақстан Республикасының аумағындағы шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар, халықаралық спорттық жарыстарда спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командалары құрамында өнер көрсету құқығын қоспағанда, осы Заңда көзделген көлемде дене шынықтырумен және спортпен айналысу құқықтарын пайдаланады.
Ескерту. 55-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 15.04.2025 № 183-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
12-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
56-бап. Дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік бақылау
Ескерту. 56-бап алып тасталды - ҚР 24.05.2018 № 156-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
57-бап. Қазақстан Республикасының дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.

Статья 58. Переходные положения
1. Спортивные федерации в течение шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона должны привести свою деятельность в соответствие с требованиями настоящего Закона.
2. Тренеры и спортивные судьи, указанные в статье 41 настоящего Закона, подлежат аттестации в течение двух лет со дня введения в действие настоящего Закона.
Статья 59. Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
2. Признать утратившим силу Закон Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года "О физической культуре и спорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 24, ст. 1065; 2003 г., № 15, ст. 129; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 18; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2009 г., № 15-16, ст. 77; № 18, ст. 84; № 23, ст. 111; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 25; № 8, ст. 64; № 12, ст. 84; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 1, ст. 4).
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ

58-бап. Өтпелі ережелер
1. Спорт федерациялары осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай ішінде өздерінің қызметін осы Заңның талаптарына сәйкес келтіруі тиіс.
2. Осы Заңның 41-бабында көрсетілген жаттықтырушылар мен спорт төрешілері осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап екі жыл ішінде аттестатталуға жатады.
59-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
1. Осы Заң оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 24, 1065-құжат; 2003 ж., № 15, 129-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 15-16, 77-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 111-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 84-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 1, 4-құжат) күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. НАЗАРБАЕВ