О Фонде гарантирования страховых выплат
Закон Республики Казахстан от 3 июня 2003 года N 423.
ОГЛАВЛЕНИЕ
Сноска. Преамбула исключена Законом РК от 30.06.2025 № 205-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) банк-агент – банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, оказывающая услуги по осуществлению гарантийных выплат кредиторам на основе агентского соглашения с Фондом гарантирования страховых выплат;
2) потерпевший – лицо, жизни, здоровью которого причинен вред в результате эксплуатации транспортного средства иным лицом;
3) резерв возмещения вреда – резерв, формируемый за счет первоначальных разовых взносов, дополнительных взносов и неустоек за неисполнение либо несвоевременное исполнение страховыми организациями-участниками обязательств по уплате первоначальных разовых взносов, дополнительных взносов, а также за счет инвестиционного дохода, полученного от инвестирования средств резерва, и уменьшенный на отрицательный инвестиционный доход, полученный от инвестирования средств резерва, и уменьшенный на расходы, связанные с инвестированием резерва, включая комиссионное вознаграждение Фонда гарантирования страховых выплат, и суммы соответствующих налогов и других обязательных платежей в бюджет. Резерв возмещения вреда используется исключительно для возмещения вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
3-1) инвестиционный комитет – коллегиальный орган Фонда гарантирования страховых выплат, осуществляющий принятие инвестиционных решений в отношении собственных активов Фонда гарантирования страховых выплат, средств резервов гарантирования страховых выплат и резерва возмещения вреда;
4) консультативный комитет – коллегиальный консультативно-совещательный орган, представляющий интересы страховых организаций, филиалов страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, являющихся участниками системы гарантирования страховых выплат;
5) кредитор – страхователь (застрахованный, выгодоприобретатель), имеющий право на получение гарантийной выплаты в соответствии с настоящим Законом либо иное лицо, возместившее потерпевшему (лицу, имеющему право на получение страховой выплаты) причиненный вред в пределах объема ответственности страховщика, установленного договором страхования и законами Республики Казахстан, и к которому, соответственно, перешло право на получение страховой выплаты;

Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 3 маусымдағы N 423 Заңы.
МАЗМҰНЫ
Ескерту. Кіріспе алып тасталды – ҚР 30.06.2025 № 205-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) агент-банк – Cақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорымен агенттік келісім негізінде кредиторларға кепілдік төлемдерін жүзеге асыру бойынша қызмет көрсететін банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым;
2) жәбірленуші – көлік құралын өзге адамның пайдалануы нәтижесінде өміріне, денсаулығына зиян келтірілген адам;
3) зиянды өтеу резерві – Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының комиссиялық сыйақысын және тиісті салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомаларын қоса алғанда, қатысушы-сақтандыру ұйымдарының бастапқы біржолғы жарналары, қосымша жарналары және олардың бастапқы біржолғы жарналары, қосымша жарналарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындамағаны не уақтылы орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбы есебінен, сондай-ақ резерв қаражатын инвестициялаудан алынған инвестициялық кіріс есебінен қалыптастырылатын және резерв қаражатын инвестициялаудан алынған теріс инвестициялық кіріске азайтылған және резервті инвестициялауға байланысты шығыстарға азайтылған резерв. Зиянды өтеу резерві осы Заңда көзделген жағдайларда тек қана жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) оны жерлеу шығыстарын өтеу үшін пайдаланылады;
3-1) инвестициялық комитет – Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының меншікті активтеріне, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің және зиянды өтеу резервінің қаражатына қатысты инвестициялық шешімдер қабылдауды жүзеге асыратын Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының алқалы органы;
4) консультативтік комитет – сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының мүдделерін білдіретін алқалы консультативтік-кеңесші орган;
5) кредитор – осы Заңға сәйкес кепілдікті төлем алуға құқығы бар сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) не жәбірленушіге (сақтандыру төлемін алуға құқығы бар тұлғаға)келтірілген зиянды сақтандыру шартында және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген сақтандырушы жауапкершілігінің көлемі шегінде өтеген және тиісінше, өзіне сақтандыру төлемін алу құқығы өткен өзге тұлға;

6) дополнительный взнос – сумма денег, уплачиваемая страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан Фонду гарантирования страховых выплат по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств для формирования резерва возмещения вреда в соответствии с настоящим Законом;
6-1) принудительно прекращающий деятельность филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан – филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, в отношении которого принято уполномоченным органом решение о лишении лицензии на право осуществления страховой деятельности;
7) принудительно ликвидируемая страховая организация – страховая организация-участник, в отношении которой вступило в законную силу решение суда о принудительной ликвидации;
8) Исключен Законом РК от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9) обязательные взносы – сумма денег, уплачиваемая страховой организацией-участником Фонду гарантирования страховых выплат по гарантируемым видам страхования в порядке, определенном настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
10) заявитель – юридическое лицо, зарегистрированное в качестве страховой организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан, либо страховая организация, филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, прошедший учетную регистрацию, намеренные получить лицензию и (или) осуществлять деятельность по гарантируемым видам страхования;
11) гарантийная выплата по аннуитетным классам страхования – сумма денег, выплачиваемая Фондом гарантирования страховых выплат страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) и (или) в пользу застрахованного в рамках гарантирования аннуитетного страхования в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Законом;
12) гарантируемые виды страхования – виды страхования, по которым настоящим Законом предусмотрено обязательное участие в Фонде гарантирования страховых выплат;
13) гарантийная выплата по обязательным видам страхования – сумма денег, выплачиваемая Фондом гарантирования страховых выплат в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Законом страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) по наступившим страховым случаям по договору страхования принудительно ликвидируемой страховой организации, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";

6) қосымша жарна – осы Заңға сәйкес зиянды өтеу резервін қалыптастыру үшін сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төлейтін ақша сомасы;
6-1) қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы – уәкілетті орган өзіне қатысты сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы;
7) мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымы – өзіне қатысты соттың мәжбүрлеп тарату туралы шешімі заңды күшіне енген қатысушы-сақтандыру ұйымы;
8) алып тасталды – ҚР 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
9) міндетті жарналар – қатысушы-сақтандыру ұйымы осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған тәртіппен Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша төлейтін ақша сомасы;
10) өтініш беруші – сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша лицензия алуға және (немесе) қызметті жүзеге асыруға ниет білдірген, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақтандыру ұйымы ретінде тіркелген заңды тұлға не сақтандыру ұйымы, есептік тіркеуден өткен Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы;
11) сақтандырудың аннуитетті сыныптары бойынша кепілдік төлем – Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры осы Заңда көзделген тәртіппен және талаптармен аннуитеттік сақтандыруға кепілдік беру шеңберінде сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) және (немесе) сақтандырылушының пайдасына төлейтін ақша сомасы;
12) сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері – Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру туралы заңнамалық актісінде Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына міндетті қатысу көзделген міндетті сақтандыру түрлері;
13) сақтандырудың міндетті түрлері бойынша кепілдік төлем – "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда, мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру шарты бойынша басталған сақтандыру жағдайларына орай Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) осы Заңда көзделген тәртіппен және талаптармен төлейтін ақша сомасы;

14) система гарантирования страховых выплат – комплекс организационно-правовых мер, предусмотренных настоящим Законом, направленных на защиту прав и законных интересов страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей), связанных с получением гарантийной выплаты по обязательным классам страхования принудительно ликвидируемой страховой организации, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан при наступлении страхового случая, а также гарантийной выплаты по аннуитетным классам страхования ликвидируемой страховой организации, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан;
15) страховая организация, филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы гарантирования страховых выплат (страховая организация-участник), – страховая организация, филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, заключившие с Фондом гарантирования страховых выплат договор участия;
16) выплаты Фонда гарантирования страховых выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение – сумма денег, выплачиваемая потерпевшему, жизни, здоровью которого причинен вред, и лицам, указанным в пунктах 4 и 5 статьи 17-1 настоящего Закона, в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
16-1) собственные активы Фонда гарантирования страховых выплат – активы Фонда гарантирования страховых выплат, за исключением резерва гарантирования страховых выплат и резерва возмещения вреда;
16-2) собственный капитал Фонда гарантирования страховых выплат – величина, равная разнице между размером активов Фонда гарантирования страховых выплат и размером его обязательств, резервов гарантирования страховых выплат, резерва возмещения вреда;
17) резерв гарантирования страховых выплат – резерв, формируемый за счет обязательных взносов, неустоек за неисполнение либо несвоевременное исполнение обязательств страховыми организациями-участниками по уплате обязательных взносов, денег, полученных Фондом гарантирования страховых выплат от принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой организации – нерезидента Республики Казахстан в порядке удовлетворения требований Фонда гарантирования страховых выплат, а также за счет инвестиционного дохода, полученного от инвестирования средств резерва, и уменьшенный на отрицательный инвестиционный доход, полученный от инвестирования средств резерва, и уменьшенный на расходы, связанные с инвестированием резерва, включая комиссионное вознаграждение Фонда гарантирования страховых выплат, и суммы соответствующих налогов и других обязательных платежей в бюджет. Резерв гарантирования страховых выплат используется только в случаях, предусмотренных пунктом 2-2 статьи 12 настоящего Закона;

14) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесі – сақтандыру жағдайы басталған кезде мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыруының міндетті сыныптары бойынша кепілдік төлемді, сондай-ақ таратылатын сақтандыру ұйымының, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыруының аннуитетті сыныптары бойынша кепілдік төлемді алуға байланысты сақтанушылардың (сақтандырылушылардың, пайда алушылардың) құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауға бағытталған, осы Заңда көзделген ұйымдық-құқықтық шаралар кешені;
15) сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру жүйесiне қатысушылар болып табылатын сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы (қатысушы-сақтандыру ұйымы) – Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорымен қатысу шартын жасасқан сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы;
16) Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдері – осы Заңда көзделген жағдайларда, өміріне, денсаулығына зиян келтірілген жәбірленушіге және осы Заңның 17-1-бабының 4 және 5-тармақтарында көрсетілген адамдарға төленетін ақша сомасы;
16-1) Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының меншікті активтері – сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервін және зиянды өтеу резервін қоспағанда, Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының активтері;
16-2) Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының меншікті капиталы – Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры активтерінің мөлшері мен оның міндеттемелерінің, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің, зиянды өтеу резервінің мөлшері арасындағы айырмаға тең шама;
17) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві – Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының комиссиялық сыйақысын және тиісті салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомаларын қоса алғанда, қатысушы-сақтандыру ұйымдарының міндетті жарналары, олардың міндетті жарналарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындамағаны не уақтылы орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбы, Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын филиалынан Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының талаптарын қанағаттандыру тәртібімен алған ақша есебінен, сондай-ақ резерв қаражатын инвестициялаудан алынған инвестициялық кіріс есебінен қалыптастырылатын және резерв қаражатын инвестициялаудан алынған теріс инвестициялық кіріске азайтылған және резервті инвестициялауға байланысты шығыстарға азайтылған резерв. Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві осы Заңның 12-бабының 2-2-тармағында көзделген жағдайларда ғана пайдаланылады;

18) договор страхования – договор, заключенный страхователем со страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан по гарантируемым видам страхования;
19) ликвидируемая страховая организация – страховая
организация-участник, в отношении которой уполномоченным органом принято решение о лишении лицензии;
20) чрезвычайные взносы – сумма денег, дополнительно уплачиваемая страховой организацией-участником в Фонд гарантирования страховых выплат в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
21) типовой договор участия (далее – договор участия) – договор участия в системе гарантирования страховых выплат, заключенный между Фондом гарантирования страховых выплат и страховой организацией-участником в порядке и на условиях, определенных настоящим Законом;
22) условные обязательства – обязательства страховой организации-участника перед Фондом гарантирования страховых выплат, формируемые им для уплаты чрезвычайных взносов.
Сноска. Статья 1 - в редакции Закона РК от 02.07.2018 № 166-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными Законом РК от 02.01.2021 № 399-VI (вводится в действие с 16.12.2020); от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 2. Законодательство о Фонде гарантирования страховых выплат
Законодательство о Фонде гарантирования страховых выплат основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из Гражданского кодекса Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Положения настоящего Закона, устанавливаемые к страховым организациям, а также положения настоящего Закона, регулирующие основания и порядок осуществления гарантийных выплат, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих страховую деятельность на территории Республики Казахстан по гарантированным видам страхования, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".
Сноска. Статья 2 с изменениями, внесенными Законом РК от 02.01.2021 № 399-VI (вводится в действие с 16.12.2020).
Глава 2. Государственное регулирование, контроль и надзор за деятельностью Фонда гарантирования страховых выплат
Сноска. Заголовок главы 2 с изменением, внесенным Законом РК от 03.07.2019 № 262-VI (вводится в действие с 01.01.2020).

18) сақтандыру шарты – сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша сақтанушы сақтандыру ұйымымен, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалымен жасасқан шарт;
19) таратылатын сақтандыру ұйымы – уәкілетті орган өзіне қатысты лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған қатысушы – сақтандыру ұйымы;
20) төтенше жарналар – осы Заңда көзделген жағдайларда қатысушы-сақтандыру ұйымы Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қосымша төлейтін ақша сомасы;
21) үлгілік қатысу шарты (бұдан әрі – қатысу шарты) – осы Заңда белгіленген тәртіппен және талаптармен Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры мен қатысушы-сақтандыру ұйымының арасында жасалған сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне қатысу шарты;
22) шартты міндеттемелер – қатысушы-сақтандыру ұйымының Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры төтенше жарналарды төлеу үшін қалыптастыратын, қор алдындағы міндеттемелері.
Ескерту. 1-бап жаңа редакцияда – ҚР 02.07.2018 № 166-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 02.01.2021 № 399-VI (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
2-бап. Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы заңдар
Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы заңдар Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінен, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңынан, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
Осы Заңның сақтандыру ұйымдарына белгіленетін талаптары, сондай-ақ осы Заңның кепілдік төлемдерді жүзеге асырудың негіздері мен тәртібін реттейтін ережелері "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының аумағында сақтандырудың кепілдік берілген түрлері бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.
Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 02.01.2021 № 399-VI (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-тарау. Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қызметін мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау
Ескерту. 2-тараудың тақырыбына өзгеріс енгізілді - ҚР 03.07.2019 № 262-VI Заңымен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі).

Статья 2-1. Основные цель, задачи и принципы государственного регулирования в сфере деятельности Фонда гарантирования страховых выплат
1. Основной целью государственного регулирования в сфере деятельности Фонда гарантирования страховых выплат является установление правовых основ создания, деятельности Фонда гарантирования страховых выплат, а также условий участия страховых организаций, филиалов страховых организаций – нерезидентов Республики Казахстан в Фонде гарантирования страховых выплат.
2. Основными задачами государственного регулирования в сфере деятельности Фонда гарантирования страховых выплат являются:
1) формирование инфраструктуры системы гарантирования страховых выплат;
2) обеспечение надлежащего уровня защиты прав и законных интересов страхователей (застрахованных и выгодоприобретателей).
3. Основными принципами государственного регулирования в сфере деятельности Фонда гарантирования страховых выплат являются:
1) защита прав и законных интересов страхователей (застрахованных и выгодоприобретателей) при принудительной ликвидации страховой организации – участника Фонда гарантирования страховых выплат;
2) обеспечение защиты прав и законных интересов лиц, жизни и здоровью которых причинен вред иным лицом в результате транспортного происшествия, в случае неустановления лица, скрывшегося с места транспортного происшествия и ответственного за причинение вреда потерпевшему.
Сноска. Глава 2 дополнена статьей 2-1 в соответствии с Законом РК от 30.06.2025 № 205-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 3. Государственное регулирование, контроль и надзор за деятельностью Фонда гарантирования страховых выплат
Сноска. Заголовок статьи 3 с изменением, внесенным Законом РК от 03.07.2019 № 262-VI (вводится в действие с 01.01.2020).
1. Государственное регулирование, контроль и надзор за деятельностью Фонда гарантирования страховых выплат (далее - Фонд) осуществляет уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган).
2. Исключен Законом РК от 24.11.2015 № 422-V (вводится в действие с 01.01.2016).
Сноска. Статья 3 в редакции Закона РК от 30.12.2009 № 234-IV; с изменениями, внесенными Законом РК от 05.07.2012 № 30-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными законами от 24.11.2015 № 422-V (вводится в действие с 01.01.2016); от 03.07.2019 № 262-VI (вводится в действие с 01.01.2020).

2-1-бап. Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қызметі саласындағы мемлекеттік реттеудің негізгі мақсаты, міндеттері мен қағидаттары
1. Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорын құрудың, оның қызметінің құқықтық негіздерін, сондай-ақ сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент – сақтандыру ұйымдары филиалдарының Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысу талаптарын белгілеу Cақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қызметі саласындағы мемлекеттік реттеудің негізгі мақсаты болып табылады.
2. Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қызметі саласындағы мемлекеттік реттеудің негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің инфрақұрылымын қалыптастыру;
2) сақтанушылардың (сақтандырылушылардың және пайда алушылардың) құқықтары мен заңды мүдделерін қорғаудың тиісті деңгейін қамтамасыз ету.
3. Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қызметі саласындағы мемлекеттік реттеудің негізгі қағидаттары мыналар болып табылады:
1) Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысушы –сақтандыру ұйымы мәжбүрлеп таратылған кезде сақтанушылардың (сақтандырылушылардың және пайда алушылардың) құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау;
2) көлік оқиғасы орнынан жасырынған және жәбірленушіге зиян келтіргені үшін жауапты адам анықталмаған жағдайда, көлік оқиғасы салдарынан өмірі мен денсаулығына өзге адам зиян келтірген адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету.
Ескерту. 2-тарау 2-1-баппен толықтырылды – ҚР 30.06.2025 № 205-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3-бап. Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының қызметін мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау
Ескерту. 3-баптың тақырыбына өзгеріс енгізілді - ҚР 03.07.2019 № 262-VI Заңымен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының (бұдан әрі – Қор) қызметін мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүзеге асырады.
2. Алып тасталды - ҚР 24.11.2015 № 422-V (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. 3-бап жаңа редакцияда - ҚР 2009.12.30 № 234-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен; өзгерістер енгізілді - ҚР 2012.07.05 № 30-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.11.2015 № 422-V (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 03.07.2019 № 262-VI (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 3-1. Меры надзорного реагирования
1. В случаях установления уполномоченным органом нарушений Фондом, страховыми организациями – участниками Фонда требований законодательства Республики Казахстан, неправомерных действий или бездействия должностных лиц или работников Фонда, страховых организаций – участников Фонда, ухудшивших финансовое состояние Фонда, уполномоченный орган вправе применить к Фонду, страховой организации – участнику Фонда меры надзорного реагирования, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
2. Уполномоченный орган в целях устранения выявленных недостатков, рисков или нарушений применяет меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков Фонда в виде отстранения от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в пункте 1 статьи 4-1 настоящего Закона, с одновременным отзывом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника Фонда по одному из следующих оснований:
1) неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение порядка и размеров инвестирования собственных активов Фонда, средств резервов гарантирования страховых выплат и резерва возмещения вреда;
2) нарушение порядка и сроков осуществления гарантийных выплат, оплаты страхового портфеля принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, передаваемого страховой организации-участнику в порядке и на условиях, которые предусмотрены законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, а также выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение;
3) неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) неуведомление уполномоченного органа о ставших ему известными фактах нарушения страховыми организациями-участниками законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;
4) разглашение или передача третьим лицам (за исключением уполномоченного органа) сведений о деятельности страховых организаций-участников, полученных в процессе осуществления своих функций;
5) неустранение Фондом недостатков, указанных в аудиторском отчете, в течение трех месяцев со дня получения Фондом аудиторского отчета;
6) неисполнение требований уполномоченного органа, предъявляемых в рамках его компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Закон дополнен статьей 3-1 в соответствии с Законом РК от 30.12.2009 № 234-IV; в редакции Закона РК от 02.07.2018 № 168-VІ (вводится в действие с 01.01.2019); с изменением, внесенным Законом РК от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-1-бап. Қадағалап ден қою шаралары
1. Уәкілетті орган Қордың, Қорға қатысушы-сақтандыру ұйымдарының Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының бұзушылықтарын, Қордың, Қорға қатысушы-сақтандыру ұйымдарының лауазымды адамдарының немесе қызметкерлерінің Қордың қаржылық жағдайын нашарлатқан құқыққа сыйымсыз әрекеттерін немесе әрекетсіздігін анықтаған жағдайда, уәкілетті орган Қорға, Қорға қатысушы-сақтандыру ұйымына Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген қадағалап ден қою шараларын қолдануға құқылы.
2. Уәкілетті орган анықталған кемшіліктерді, тәуекелдерді немесе бұзушылықтарды жою мақсатында осы Заңның 4-1-бабының 1-тармағында аталған адамдарды қызметтiк мiндеттерiн орындаудан шеттету түрінде қаржылық жай-күйді жақсарту және (немесе) Қордың тәуекелдерін барынша азайту жөніндегі шараларды Қордың басшы қызметкерiнiң лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімдi мынадай негiздердiң бiрi бойынша керi қайтарып ала отырып бiр мезгiлде қолданады:
1) Қордың меншікті активтерiн, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің және зиянды өтеу резервінің қаражатын инвестициялау тәртібі мен мөлшерiн бiрнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екi ай iшiнде екi және одан көп рет) бұзу;
2) кепілдік төлемдерін, Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген тәртіппен және шарттарда қатысушы-сақтандыру ұйымына берілетін мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелін төлеу, сондай-ақ жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) жерлеуге арналған шығыстарды өтеу жөніндегі төлемдерді жүзеге асыру тәртібі мен мерзімдерін бұзу;
3) қатысушы-сақтандыру ұйымдарының Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметi туралы заңнамасын бұзуының өзіне белгiлi болған фактілері туралы уәкiлеттi органды бiрнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екi ай iшiнде екi және одан көп рет) хабардар етпеу;
4) өз функцияларын жүзеге асыру процесінде алынған қатысушы-сақтандыру ұйымдарының қызметi туралы мәлiметтердi үшiншi тұлғаларға (уәкiлеттi органды қоспағанда) жария ету немесе беру;
5) Қордың аудиторлық есепте көрсетiлген кемшіліктерді Қор аудиторлық есептi алған күннен бастап үш ай iшiнде жоймауы;
6) уәкілетті органның Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шеңберінде қоятын талаптарын орындамау.
Ескерту. Заң 3-1-баппен толықтырылды - ҚР 2009.12.30 № 234-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); жаңа редакцияда - ҚР 02.07.2018 № 168-VІ (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі); 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 3-2. Санкции
Сноска. Закон дополнен статьей 3-2 в соответствии с Законом РК от 30.12.2009 № 234-IV; исключена Законом РК от 02.07.2018 № 168-VІ (вводится в действие с 01.01.2019).
Статья 4. Компетенция уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан
Сноска. Заголовок статьи 4 с изменением, внесенным Законом РК от 03.07.2019 № 262-VI (вводится в действие с 01.01.2020).
1. Уполномоченный орган:
1) принимает обязательные для исполнения Фондом нормативные правовые акты в сфере регулирования деятельности Фонда в соответствии с целью и задачами, которые предусмотрены пунктами 1 и 2 статьи 2-1 настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан. Перечень подзаконных нормативных правовых актов определяется в положении об уполномоченном органе;
2) утверждает договор участия, условия которого являются стандартными для всех страховых организаций-участников;
3) устанавливает порядок инвестирования активов и перечень финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет собственных активов Фонда, средств резервов гарантирования страховых выплат и средств резерва возмещения вреда;
4) исключен Законом РК от 03.07.2019 № 262-VI (вводится в действие с 01.01.2020);
5) исключен Законом РК от 27.04.2015 № 311-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) Исключен Законом РК от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1) утверждает методику расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядок и сроки уплаты обязательных, первоначальных разовых, дополнительных и чрезвычайных взносов, порядок формирования и учета условных обязательств страховыми организациями-участниками Фонда;
6-2) устанавливает порядок оценки финансовых активов Фонда, сформированных за счет собственных активов Фонда, средств резервов гарантирования страховых выплат по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни", средств резерва возмещения вреда;
7) согласовывает ставки обязательных и дополнительных взносов, а также условных обязательств страховых организаций-участников на каждый календарный год, подлежащих уплате страховыми организациями-участниками в Фонд, установленных советом директоров Фонда;
8) выдает согласие на назначение (избрание) руководящих работников Фонда, а также устанавливает порядок выдачи согласия, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, и перечень документов, необходимых для получения согласия;

3-2-бап. Санкциялар
Ескерту. Алып тасталды – ҚР 02.07.2018 № 168-VІ (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4-бап. Уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құзыреті
Ескерту. 4-баптың тақырыбына өзгеріс енгізілді - ҚР 03.07.2019 № 262-VI Заңымен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Уәкілетті орган:
1) осы Заңның 2-1-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген мақсат пен міндеттерге және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қордың қызметін реттеу саласындағы Қор орындауы үшін міндетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды. Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің тізбесі уәкілетті орган туралы ережеде айқындалады;
2) талаптары барлық қатысушы-сақтандыру ұйымдары үшiн стандартты болып табылатын қатысу шартын бекітеді;
3) активтерді инвестициялау тәртібін және Қордың меншікті активтері, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражаты және зиянды өтеу резервінің қаражаты есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін белгілейді;
4) алып тасталды - ҚР 03.07.2019 № 262-VI Заңымен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі);
5) алып тасталды - ҚР 27.04.2015 № 311-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
6) алып тасталды – ҚР 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
6-1) міндетті, қосымша жарналардың және шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесін, міндетті, бастапқы біржолғы, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерін, Қорға қатысушы сақтандыру ұйымдарының шартты міндеттемелерді қалыптастыру және есепке алу тәртібін бекітеді;
6-2) Қордың меншікті активтері, "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражаты, зиянды өтеу резервінің қаражаты есебінен қалыптастырылған Қордың қаржы активтерін бағалау тәртібін белгілейді;
7) қатысушы-сақтандыру ұйымдарының Қорға төлеуіне жататын, Қордың директорлар кеңесі белгілеген қатысушы-сақтандыру ұйымдарының әрбір күнтізбелік жылға арналған міндетті және қосымша жарналарының ставкаларын, сондай-ақ шартты міндеттемелерін келіседі;
8) Қордың басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім береді, сондай-ақ мінсіз іскерлік беделдің болмау өлшемшарттарын қоса алғанда, келісім беру тәртібін және келісім алу үшін қажет құжаттардың тізбесін белгілейді;

9) применяет меры надзорного реагирования к Фонду, страховым организациям-участникам в порядке и на основаниях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;
10 согласовывает устав Фонда, а также вносимые в него изменения и (или) дополнения;
10-1) проводит проверку деятельности Фонда;
10-2) согласовывает стратегию Фонда, политику Фонда по управлению рисками, политику Фонда по внутреннему аудиту, а также вносимые в них изменения и (или) дополнения;
10-3) разрабатывает и утверждает правила взимания комиссионного вознаграждения Фондом;
10-4) согласовывает утвержденные советом директоров Фонда внутренние документы Фонда, а также вносимые в них изменения и (или) дополнения по вопросам:
ведения внутреннего учета собственных активов Фонда, средств резервов гарантирования страховых выплат по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни", средств резерва возмещения вреда;
осуществления функций, предусмотренных подпунктами 1) и 1-1) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона, за счет собственных активов Фонда при недостаточности резервов гарантирования страховых выплат по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни";
восполнения собственных активов Фонда, использованных для осуществления функций, предусмотренных подпунктами 1) и 1-1) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона, в связи с недостаточностью резервов гарантирования страховых выплат по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни";
формирования и работы инвестиционного комитета, консультативного комитета, их основных задач и компетенций;
10-5) согласовывает учетную политику Фонда;
10-6) устанавливает требования к системе управления рисками и внутреннего контроля в Фонде;
11) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан.
1-1. Исключен Законом РК от 30.06.2025 № 205-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Уполномоченный орган обладает правом вето на решения общего собрания акционеров и совета директоров Фонда по следующим вопросам:
1) увеличения количества объявленных акций Фонда;
2) участия Фонда в создании и деятельности иных юридических лиц путем передачи части или нескольких частей активов, в сумме составляющих десять и более процентов от всех принадлежащих Фонду активов;
3) увеличения обязательств Фонда на сумму, составляющую десять и более процентов от размера собственного капитала Фонда;
4) выкупа Фондом своих размещенных акций и цены их выкупа;

9) Қорға, қатысушы-сақтандыру ұйымдарына Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген тәртіппен және негіздерде қадағалап ден қою шараларын қолданады;
10) Қор жарғысын, сондай-ақ оған енгізілетін өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды келіседі;
10-1) Қордың қызметін тексеруді жүргізеді;
10-2) Қор стратегиясын, Қордың тәуекелдерді басқару жөніндегі саясатын, Қордың ішкі аудит жөніндегі саясатын, сондай-ақ оларға енгізілетін өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды келіседі;
10-3) Қордың комиссиялық сыйақыны алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
10-4) Қордың директорлар кеңесі бекіткен Қордың мынадай мәселелер бойынша ішкі құжаттарын, сондай-ақ оларға енгізілетін өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды келіседі:
Қордың меншікті активтерін, "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражатын, зиянды өтеу резервінің қаражатын ішкі есепке алуды жүргізу;
"жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтері жеткіліксіз болған кезде Қордың меншікті активтері есебінен осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 1) және 1-1) тармақшаларында көзделген функцияларды жүзеге асыру;
"жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің жеткіліксіз болуына байланысты осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 1) және 1-1) тармақшаларында көзделген функцияларды жүзеге асыру үшін пайдаланылған Қордың меншікті активтерінің орнын толтыру;
инвестициялық комитетті, консультативтік комитетті, олардың негізгі міндеттері мен құзыреттерін қалыптастыру және олардың жұмыс істеуі;
10-5) Қордың есепке алу саясатын келіседі;
10-6) Қордағы тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарды белгілейді;
11) осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
1-1. Алып тасталды – ҚР 30.06.2025 № 205-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2. Уәкілетті органның мынадай:
1) Қордың жарияланған акцияларының санын арттыру;
2) Қордың өзге де заңды тұлғаларды құруға және олардың қызметіне Қорға тиесілі барлық активтердің он және одан да көп процентін құрайтын сомадағы активтердің бір бөлігін немесе бірнеше бөлігін беру арқылы қатысуы;
3) Қор міндеттемелерін Қордың меншікті капиталы мөлшерінің он және одан да көп процентін құрайтын сомаға ұлғайту;
4) Қордың өзінің орналастырылған акцияларын сатып алуы және оларды сатып алу бағасы;

5) заключения крупных сделок и сделок, в совершении которых у Фонда имеется заинтересованность.
2-1. На заседаниях общего собрания акционеров Фонда вправе присутствовать представитель уполномоченного органа без права участия в голосовании. Представитель уполномоченного органа, присутствующий на заседании общего собрания акционеров Фонда, пользуется правом вето на решения общего собрания акционеров Фонда по вопросам, определенным пунктом 2 настоящей статьи.
3. Решения, принимаемые общим собранием акционеров и советом директоров Фонда, подлежат согласованию с уполномоченным органом по вопросам, в отношении которых пунктом 2 настоящей статьи установлено право вето, в порядке и сроки, предусмотренные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. Несоблюдение Фондом требований пунктов 2 и 3 настоящей статьи влечет за собой признание данных сделок недействительными.
Сноска. Статья 4 в редакции Закона РК от 30.12.2009 № 234-IV; с изменениями, внесенными законами РК от 15.07.2010 № 338-IV (порядок введения в действие см. ст.2); от 27.04.2015 № 311-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.11.2015 № 422-V (вводится в действие с 01.01.2016); от 02.07.2018 № 166-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 02.07.2018 № 168-VІ (вводится в действие с 01.01.2019); от 03.07.2019 № 262-VI (вводится в действие с 01.01.2020); от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2025 № 205-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 4-1. Руководящие работники Фонда
1. Руководящими работниками Фонда являются:
1) руководитель и члены органа управления Фонда;
2) руководитель и члены исполнительного органа Фонда;
3) главный бухгалтер Фонда.
По меньшей мере один из членов исполнительного органа Фонда должен иметь подтверждающие документы о прослушивании им не менее пятидесяти процентов курсов минимальной обязательной программы обучения актуариев, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Требования, предъявляемые к руководящим работникам Фонда, и порядок их согласования устанавливаются статьей 9-4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
Сноска. Глава 2 дополнена статьей 4-1 в соответствии с Законом РК от 24.11.2015 № 422-V (вводится в действие с 01.01.2016); в редакции Закона РК от 16.01.2026 № 259-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5) ірі мәмілелерді және Қордың жасауға мүдделілігі бар мәмілелерді жасасу мәселелері бойынша акционерлердің жалпы жиналысының және Қордың директорлар кеңесінің шешімдеріне вето қою құқығы болады.
2-1. Қор акционерлері жалпы жиналысының отырыстарына дауыс беруге қатысу құқығынсыз уәкілетті органның өкілі қатысуға құқылы. Қор акционерлері жалпы жиналысының отырысына қатысып отырған уәкілетті органның өкілі осы баптың 2-тармағында айқындалған мәселелер бойынша Қор акционерлері жалпы жиналысының шешімдеріне вето құқығын пайдаланады.
3. Акционерлердің жалпы жиналысында және Қордың директорлар кеңесінде қабылданатын шешімдер осы баптың 2-тармағында вето құқығы белгіленген мәселелер бойынша уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген тәртіппен және мерзімде уәкілетті органмен келісуге жатады.
4. Қордың осы баптың 2 және 3-тармақтарының талаптарын сақтамауы осы мәмілелерді жарамсыз деп тануға әкеп соғады.
Ескерту. 4-бап жаңа редакцияда - ҚР 2009.12.30 № 234-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен, өзгерістер енгізілді - 2010.07.15 № 338-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); 27.04.2015 № 311-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)); 24.11.2015 № 422-V (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 02.07.2018 № 166-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 02.07.2018 № 168-VІ (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі); 03.07.2019 № 262-VI (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2025 № 205-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
4-1-бап. Қордың басшы қызметкерлері
1. Мыналар Қордың басшы қызметкерлері болып табылады:
1) Қордың басқару органының басшысы мен мүшелері;
2) Қордың атқарушы органының басшысы мен мүшелері;
3) Қордың бас бухгалтері.
Қордың атқарушы органы мүшелерінің кемінде біреуінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасы курстарының кемінде елу пайызын тыңдағаны туралы растайтын құжаттары болуға тиіс.
2. Қордың басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптар және оларды келісу тәртібі "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-бабында белгіленеді.
Ескерту. 2-тарау 4-1-баппен толықтырылды - ҚР 24.11.2015 № 422-V (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР 16.01.2026 № 259-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Глава 3. Создание Фонда и его деятельность
Статья 5. Порядок создания Фонда и его органы
1. Фонд является некоммерческой организацией в форме акционерного общества и осуществляет свою деятельность на основании настоящего Закона и учредительных документов.
Фонд является единственной организацией на территории Республики Казахстан, гарантирующей осуществление страховых выплат по гарантируемым видам страхования.
2. Акционером Фонда является страховая организация-участник, имеющая лицензию на право осуществления деятельности по гарантируемым видам страхования. Акционером Фонда также может быть Национальный Банк Республики Казахстан.
Компетенция общего собрания акционеров определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах и некоммерческих организациях с учетом особенностей, предусмотренных настоящим Законом.
3. Акции Фонда оплачиваются исключительно деньгами.
Количество акций каждого акционера Фонда, за исключением Национального Банка Республики Казахстан, составляет не менее одной тысячи акций и не более десяти процентов от общего количества размещенных акций Фонда.
3-1. Голосование на общем собрании акционеров Фонда осуществляется по принципу предоставления каждому лицу, имеющему право голосовать на общем собрании акционеров, по одному голосу.
3-2. Филиалы страховых организаций – нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие страховую деятельность по классам (видам) страхования, которые подлежат гарантированию в соответствии с настоящим Законом, заключают с Фондом договор участия без приобретения акций или доли участия в уставном капитале Фонда.
4. Состав совета директоров Фонда должен соответствовать следующим требованиям:
1) число независимых директоров Фонда должно составлять не менее тридцати процентов от общего числа членов совета директоров Фонда;
2) в состав совета директоров Фонда должно входить не менее двух представителей уполномоченного органа;
3) члены совета директоров Фонда, не являющиеся независимыми директорами и представителями уполномоченного органа, должны избираться из числа акционеров Фонда;
4) должно быть равное количество представителей страховых организаций-участников, осуществляющих деятельность по отраслям "страхование жизни" и "общее страхование".
4-1. Фонд ведет раздельный бухгалтерский учет средств резерва гарантирования страховых выплат, средств резерва возмещения вреда от собственных активов Фонда.
Порядок ведения внутреннего учета собственных активов Фонда, средств резервов гарантирования страховых выплат по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни", средств резерва возмещения вреда устанавливается Фондом в соответствии с внутренним документом, утвержденным советом директоров Фонда по согласованию с уполномоченным органом.

3-тарау. Қорды құру және оның қызметі
5-бап. Қорды құру тәртібі және оның органдары
1. Қор акционерлік қоғам нысанындағы коммерциялық емес ұйым болып табылады және өз қызметін осы Заңның және құрылтай құжаттарының негізінде жүзеге асырады.
Қор сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін Қазақстан Республикасының аумағындағы жалғыз ұйым болып табылады.
2. Сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензиясы бар қатысушы-сақтандыру ұйымы Қордың акционері болып табылады. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі де Қордың акционері бола алады.
Акционерлердің жалпы жиналысының құзыреті осы Заңда көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар және коммерциялық емес ұйымдар туралы заңнамасына сәйкес айқындалады.
3. Қордың акциялары тек қана ақшамен төленеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда, Қордың әрбір акционері акцияларының саны кемінде бір мың акцияны құрайды және Қордың орналастырылған акцияларының жалпы санының он пайызынан аспайды.
3-1. Қор акционерлерінің жалпы жиналысында дауыс беру акционерлердің жалпы жиналысында дауыс беруге құқығы бар әрбір тұлғаға бір дауыстан беру қағидаты бойынша жүзеге асырылады.
3-2. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының осы Заңға сәйкес кепілдік берілуге жататын сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын филиалдары Қордың акцияларын немесе жарғылық капиталына қатысу үлесін сатып алмай Қормен қатысу шартын жасасады.
4. Қордың директорлар кеңесінің құрамы мынадай талаптарға сай келуге тиіс:
1) Қордың тәуелсіз директорларының саны Қордың директорлар кеңесі мүшелерінің жалпы санының кемінде отыз пайызын құрауға тиіс;
2) Қордың директорлар кеңесінің құрамына уәкілетті органның кемінде екі өкілі кіруге тиіс;
3) Қордың директорлар кеңесінің тәуелсіз директорлар және уәкілетті органның өкілдері болып табылмайтын мүшелері Қор акционерлерінің арасынан сайлануға тиіс;
4) "өмірді сақтандыру" және "жалпы сақтандыру" салалары бойынша қызметін жүзеге асыратын қатысушы-сақтандыру ұйымдары өкілдерінің саны тең болуға тиіс.
4-1. Қор сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын, зиянды өтеу резервінің қаражатын Қордың меншікті активтерінен бөлек бухгалтерлік есепке алуды жүргізеді.
Қордың меншікті активтерін, "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражатын, зиянды өтеу резервінің қаражатын ішкі есепке алуды жүргізу тәртібін Қор уәкілетті органмен келісу бойынша Қордың директорлар кеңесі бекіткен ішкі құжатқа сәйкес белгілейді.

5. Фондом открываются раздельные банковские счета в банках второго уровня Республики Казахстан для учета:
средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "общее страхование";
средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "страхование жизни";
средств резерва возмещения вреда;
собственных активов Фонда.
Учет и хранение средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "общее страхование", резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "страхование жизни" и резерва возмещения вреда осуществляются кастодианом в соответствии с кастодиальным договором.
Фонду запрещается использование средств резервов гарантирования страховых выплат, резерва возмещения вреда на цели, не предусмотренные настоящим Законом.
Кастодиан осуществляет контроль за использованием средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "общее страхование", резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "страхование жизни" и резерва возмещения вреда в соответствии с требованиями настоящего Закона в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
6. В Фонде должна быть сформирована система управления рисками и внутреннего контроля, определяющая:
1) полномочия и функциональные обязанности по управлению рисками и внутреннему контролю совета директоров, правления, структурных подразделений Фонда;
2) внутренние политики и процедуры по управлению рисками и внутреннему контролю;
3) лимиты на допустимые размеры рисков;
4) внутренние процедуры представления отчетности по управлению рисками и внутреннему контролю органам Фонда;
5) внутренние критерии оценки эффективности системы управления рисками.
Фонд при назначении (избрании) работников на должность руководителя подразделения по управлению рисками Фонда (риск-менеджера Фонда, единолично осуществляющего функции управления рисками в Фонде), руководителя службы внутреннего аудита Фонда (аудитора Фонда, единолично осуществляющего функции внутреннего аудита в Фонде), руководителя подразделения по комплаенс-контролю Фонда (комплаенс-контролера Фонда, единолично осуществляющего функции комплаенс-контроля в Фонде) самостоятельно проверяет их на соответствие требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа, определяющим порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля.
Требования к системе управления рисками и внутреннего контроля в Фонде устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

5. Қор:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын;
зиянды өтеу резервінің қаражатын;
Қордың меншікті активтерін есепке алу үшін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде бөлек банктік шоттар ашады.
Кастодиан "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің, "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің және зиянды өтеу резервінің қаражатын есепке алуды және сақтауды кастодиандық шартқа сәйкес жүзеге асырады.
Қордың сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің, зиянды өтеу резервінің қаражатын осы Заңда көзделмеген мақсаттарға пайдалануына тыйым салынады.
Кастодиан уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен осы Заңның талаптарына сәйкес "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві, "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві және зиянды өтеу резерві қаражатының пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады.
6. Қорда:
1) Қордың директорлар кеңесінің, басқармасының, құрылымдық бөлімшелерінің тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі өкілеттіктері мен функционалдық міндеттерін;
2) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі ішкі саясаттар мен рәсімдерді;
3) тәуекелдердің жол берілетін мөлшеріне лимиттерді;
4) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі есептілікті Қор органдарына ұсынудың ішкі рәсімдерін;
5) тәуекелдерді басқару жүйесінің тиімділігін бағалаудың ішкі өлшемшарттарын айқындайтын тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесі қалыптастырылуға тиіс.
Қордың тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімшесінің басшысы (Қорда тәуекелдерді басқару функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын Қор тәуекел-менеджері), Қордың ішкі аудит қызметінің басшысы (Қорда ішкі аудит функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын Қор аудиторы), Қордың комплаенс-бақылау жөніндегі бөлімшесінің басшысы (Қорда комплаенс-бақылау функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын Қор комплаенс-бақылаушысы) лауазымына жұмыскерлерді тағайындау (сайлау) кезінде Қор олардың уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сай келуін өз бетінше тексереді.
Қордағы тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.

7. В Фонде должна быть сформирована служба внутреннего аудита, осуществляющая контроль за финансово-хозяйственной деятельностью Фонда.
Сноска. Статья 5 в редакции Закона РК от 02.07.2018 № 166-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными законами РК от 03.07.2019 № 262-VI (вводится в действие с 01.01.2020); от 12.07.2022 № 138-VII (порядок введения в действие см. ст.2); от 16.01.2026 № 259-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 6. Компетенция совета директоров Фонда
В пределах, установленных уставом Фонда, к компетенции совета директоров Фонда относятся следующие вопросы:
1) установление ставок обязательных и дополнительных взносов, а также условных обязательств, предусмотренных настоящим Законом, страховых организаций-участников на каждый календарный год, размера чрезвычайных взносов, подлежащих уплате страховыми организациями-участниками в Фонд;
1-1) исключен Законом РК от 30.12.2009 № 234-IV;
2) принятие решения о ходатайстве перед уполномоченным органом о проведении инспекторской проверки страховой организации-участника и (или) применении к ней мер надзорного реагирования и санкций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, включая приостановление или лишение лицензии на право осуществления страховой деятельности;
3) принятие решения о выплате возмещения кредиторам;
4) выбор банка-агента;
4-1) установление предельных размеров привлекаемых займов и заимствований Фондом;
4-2) формирование в Фонде системы управления рисками и внутреннего контроля и контроль за функционированием такой системы;
4-3) ежегодное определение ставки комиссионного вознаграждения Фонда;
4-4) формирование в Фонде службы внутреннего аудита;
5) иные полномочия в соответствии с настоящим Законом и уставом Фонда.
Сноска. Статья 6 с изменениями, внесенными законами РК от 20.02.2006 № 128 (порядок введения в действие см. ст.2); от 12.01.2007 № 222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования); от 07.05.2007 № 244; от 02.07.2018 № 166-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 02.07.2018 № 168-VІ (вводится в действие с 01.01.2019); от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Қорда Қордың қаржы-шаруашылық қызметіне бақылауды жүзеге асыратын ішкі аудит қызметі құрылуға тиіс.
Ескерту. 5-бап жаңа редакцияда – ҚР 02.07.2018 № 166-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР 03.07.2019 № 262-VI (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 12.07.2022 № 138-VII (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз); 16.01.2026 № 259-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
6-бап. Қордың директорлар кеңесінің құзыреті
Қордың жарғысында белгіленген шекте Қордың директорлар кеңесінің құзыретіне мынадай мәселелер жатады:
1) қатысушы-сақтандыру ұйымдарының әрбір күнтізбелік жылға арналған міндетті және қосымша жарналардың ставкаларын, сондай-ақ осы Заңда көзделген міндетті шартты міндеттемелерді, қатысушы-сақтандыру ұйымдары Қорға төлеуге тиісті төтенше жарналардың мөлшерін белгілеу;
1-1) Алынып тасталды - ҚР 2009.12.30 № 234-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
2) сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияны тоқтата тұруды немесе одан айыруды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген қатысушы-сақтандыру ұйымына инспекторлық тексеру жүргізу және (немесе) оған қадағалап ден қою шараларын және санкциялар шараларын қолдану туралы уәкілетті орган алдында өтініш жасау жөнінде шешім қабылдау;
3) кредиторларға өтем төлеу туралы шешім қабылдау;
4) агент-банкті таңдау;
4-1) тартылатын заемдардың және Қордың қарызға алуларының шекті мөлшерлерін белгілеу;
4-2) Қорда тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру және осындай жүйенің жұмыс істеуін бақылау;
4-3) Қордың комиссиялық сыйақысының мөлшерлемесін жыл сайын айқындау;
4-4) Қорда ішкі аудит қызметін құру;
5) осы Заңға және Қор жарғысына сәйкес өзге де өкілеттіктер.
Ескерту. 6-бапқа өзгертулер енгізілді - ҚР 20.02.2006 № 128 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 12.01.2007 № 222 (ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі); 07.05.2007 № 244 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз); 30.12.2009 № 234-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); 02.07.2018 № 166-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 02.07.2018 № 168-VІ (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі); 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 6-1. Консультативный комитет
1. Для рассмотрения наиболее важных вопросов и подготовки рекомендаций совету директоров в Фонде должен быть создан консультативный комитет.
Основной задачей консультативного комитета является представление интересов страховых организаций-участников путем подготовки и выдачи коллективных рекомендаций совету директоров Фонда по вопросам, переданным (внесенным) на рассмотрение консультативного комитета общим собранием акционеров Фонда, советом директоров Фонда, комитетами совета директоров Фонда.
2. Консультативный комитет действует на основании положения о нем, утвержденного советом директоров Фонда по согласованию с уполномоченным органом.
3. Положение о консультативном комитете должно определять:
1) основную задачу и компетенцию консультативного комитета;
2) порядок определения членов консультативного комитета, срок их полномочий;
3) функции, обязанности, права и ответственность членов консультативного комитета;
4) порядок работы консультативного комитета, включая порядок созыва и проведения заседаний консультативного комитета, заочных голосований членов консультативного комитета;
5) порядок определения секретаря консультативного комитета и его функции;
6) иные положения, не противоречащие настоящему Закону.
4. Решения консультативного комитета оформляются в письменном виде и носят рекомендательный характер.
Консультативный комитет вправе принимать решения при любом количестве его членов, участвующих в заседании комитета или заочном голосовании его членов.
5. В состав консультативного комитета входят:
1) по одному представителю от каждой страховой организации-участника, за исключением страховой организации-участника, у которой приостановлено или прекращено действие всех ранее выданных ей лицензий на право осуществления страховой деятельности, деятельности по перестрахованию;
2) работник Фонда, определенный советом директоров Фонда.
Председатель заседания консультативного комитета избирается на каждом заседании консультативного комитета большинством голосов его членов, участвующих в заседании.
6. Каждый член консультативного комитета имеет один голос. При равенстве голосов голос ни одного из членов консультативного комитета, в том числе председателя заседания консультативного комитета, решающим не является.
7. Вознаграждения членам консультативного комитета за участие в его работе не начисляются и не выплачиваются.
8. Рекомендация консультативного комитета считается принятой, если за ее принятие проголосовало не менее половины от общего числа членов консультативного комитета, участвующих в заседании консультативного комитета или заочном голосовании его членов.

6-1-бап. Консультативтік комитет
1. Неғұрлым маңызды мәселелерді қарау және директорлар кеңесіне ұсынымдар дайындау үшін Қорда консультативтік комитет құрылуға тиіс.
Қор акционерлерінің жалпы жиналысы, Қордың директорлар кеңесі, Қордың директорлар кеңесінің комитеттері консультативтік комитеттің қарауына берген (енгізген) мәселелер бойынша Қордың директорлар кеңесіне ұжымдық ұсынымдар дайындау және беру арқылы қатысушы-сақтандыру ұйымдарының мүдделерін білдіру консультативтік комитеттің негізгі міндеті болып табылады.
2. Консультативтік комитет уәкілетті органмен келісу бойынша Қордың директорлар кеңесі бекіткен өзі туралы ереже негізінде әрекет етеді.
3. Консультативтік комитет туралы ережеде:
1) консультативтік комитеттің негізгі міндеті мен құзыреті;
2) консультативтік комитет мүшелерін, олардың өкілеттіктерінің мерзімін айқындау тәртібі;
3) консультативтік комитет мүшелерінің функциялары, міндеттері, құқықтары мен жауапкершілігі;
4) консультативтік комитеттің отырыстарын шақыру және өткізу, консультативтік комитет мүшелерінің сырттай дауыс беру тәртібін қоса алғанда, консультативтік комитеттің жұмыс тәртібі;
5) консультативтік комитеттің хатшысын және оның функцияларын айқындау тәртібі;
6) осы Заңға қайшы келмейтін өзге де ережелер айқындалуға тиіс.
4. Консультативтік комитеттің шешімдері жазбаша түрде ресімделеді және ұсынымдық сипатта болады.
Консультативтік комитет комитеттің отырысына қатысып отырған мүшелерінің немесе сырттай дауыс беруге қатысқан мүшелерінің саны қанша болса да шешімдер қабылдауға құқылы.
5. Консультативтік комитеттің құрамына:
1) сақтандыру қызметін, қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына бұрын берілген барлық лицензияларының қолданылуы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған қатысушы-сақтандыру ұйымын қоспағанда, әрбір қатысушы-сақтандыру ұйымынан бір-бір өкілден;
2) Қордың директорлар кеңесі айқындаған Қор қызметкері кіреді.
Консультативтік комитет отырысының төрағасы консультативтік комитеттің әрбір отырысында отырысқа қатысып отырған мүшелерінің көпшілік дауысымен сайланады.
6. Консультативтік комитеттің әрбір мүшесі бір дауысқа ие болады. Дауыстар тең болған кезде консультативтік комитет мүшелерінің ешқайсысының, оның ішінде консультативтік комитет отырысы төрағасының дауысы шешуші болып табылмайды.
7. Консультативтік комитеттің мүшелеріне оның жұмысына қатысқаны үшін сыйақылар есепке жазылмайды және төленбейді.
8. Консультативтік комитеттің ұсынымы, егер оны қабылдауға консультативтік комитеттің отырысына қатысып отырған консультативтік комитет мүшелерінің немесе сырттай дауыс беруге қатысқан мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі.

9. На заседаниях консультативного комитета без права участия в голосовании вправе присутствовать представители уполномоченного органа.
Сноска. Глава 3 дополнена статьей 6-1 в соответствии с Законом РК от 02.07.2018 № 166-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции Закона РК от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 6-2. Деятельность инвестиционного комитета. Требования, предъявляемые к членам инвестиционного комитета
1. В целях инвестирования собственных активов Фонда, средств резервов гарантирования страховых выплат и резерва возмещения вреда в Фонде должен быть создан один или несколько инвестиционных комитетов.
2. За исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан, принятие инвестиционных решений в отношении собственных активов Фонда, средств резервов гарантирования страховых выплат и средств резерва возмещения вреда осуществляется исключительно инвестиционным комитетом (инвестиционными комитетами), в составе которого (каждого из которых) должно быть не менее трех человек.
Иные органы и (или) руководящие работники Фонда не вправе принимать решения, отнесенные настоящим Законом к компетенции инвестиционного комитета (инвестиционных комитетов) Фонда.
3. Не менее половины членов инвестиционного комитета, осуществляющего принятие инвестиционных решений в отношении собственных активов Фонда, должны являться руководящими работниками Фонда, получившими согласие уполномоченного органа на их назначение (избрание) руководящими работниками.
Не менее половины членов инвестиционного комитета, осуществляющего принятие инвестиционных решений в отношении средств резервов гарантирования страховых выплат и (или) средств резерва возмещения вреда, должны являться руководящими работниками Фонда и (или) страховых организаций-участников, получившими согласие уполномоченного органа на их назначение (избрание) руководящими работниками, соответственно, Фонда и (или) страховых организаций-участников.
В состав инвестиционного комитета (инвестиционных комитетов) Фонда входят член исполнительного органа Фонда и руководитель подразделения Фонда, осуществляющего управление рисками.
4. Избрание членов инвестиционного комитета (инвестиционных комитетов) осуществляется советом директоров Фонда.
5. Заседания инвестиционного комитета проводятся при условии участия в них не менее половины от общего количества членов инвестиционного комитета, но не менее трех членов инвестиционного комитета.
Решения инвестиционного комитета принимаются большинством голосов его членов, участвующих в заседании, и оформляются в письменном виде.

9. Консультативтік комитеттің отырыстарына дауыс беруге қатысу құқығынсыз уәкілетті органның өкілдері қатысуға құқылы.
Ескерту. 3-тарау 6-1-баппен толықтырылды – ҚР 02.07.2018 № 166-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
6-2-бап. Инвестициялық комитеттің қызметі. Инвестициялық комитеттің мүшелеріне қойылатын талаптар
1. Қордың меншікті активтерін, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің және зиянды өтеу резервінің қаражатын инвестициялау мақсатында Қорда бір немесе бірнеше инвестициялық комитет құрылуға тиіс.
2. Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, Қордың меншікті активтеріне, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражатына және зиянды өтеу резервінің қаражатына қатысты инвестициялық шешімдер қабылдауды тек қана инвестициялық комитет (инвестициялық комитеттер) жүзеге асырады, оның құрамында (әрқайсысының құрамында) кемінде үш адам болуға тиіс.
Қордың өзге органдары және (немесе) басшы қызметкерлері осы Заңмен Қордың инвестициялық комитетінің (инвестициялық комитеттерінің) құзыретіне жатқызылған шешімдер қабылдауға құқылы емес.
3. Қордың меншікті активтеріне қатысты инвестициялық шешімдер қабылдауды жүзеге асыратын инвестициялық комитет мүшелерінің кемінде жартысы өздерін басшы қызметкерлер етіп тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісімін алған Қордың басшы қызметкерлері болып табылуға тиіс.
Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражатына және (немесе) зиянды өтеу резервінің қаражатына қатысты инвестициялық шешімдер қабылдауды жүзеге асыратын инвестициялық комитет мүшелерінің кемінде жартысы өздерін Қордың және (немесе) қатысушы-сақтандыру ұйымдарының басшы қызметкерлері етіп тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісімін алған, тиісінше Қордың және (немесе) қатысушы-сақтандыру ұйымдарының басшы қызметкерлері болып табылуға тиіс.
Қордың инвестициялық комитетінің (инвестициялық комитеттерінің) құрамына Қордың атқарушы органының мүшесі және Қордың тәуекелдерді басқаруды жүзеге асыратын бөлімшесі басшысы кіреді.
4. Инвестициялық комитеттің (инвестициялық комитеттердің) мүшелерін сайлауды Қордың директорлар кеңесі жүзеге асырады.
5. Инвестициялық комитеттің отырыстары оларға инвестициялық комитет мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы, бірақ инвестициялық комитеттің кемінде үш мүшесі қатысқан кезде өткізіледі.
Инвестициялық комитеттің шешімдері отырысқа қатысып отырған мүшелерінің көпшілік даусымен қабылданады және жазбаша түрде ресімделеді.

6. Члены инвестиционного комитета (инвестиционных комитетов) не вправе передавать исполнение возложенных на них функций иным лицам в части принятия инвестиционных решений.
7. Члены инвестиционного комитета (инвестиционных комитетов) обязаны доводить до сведения исполнительного органа Фонда информацию о наличии обстоятельств, в силу которых их интересы и интересы Фонда не совпадают между собой.
При наступлении обстоятельств, указанных в части первой настоящего пункта, члены инвестиционного комитета (инвестиционных комитетов) не вправе участвовать в заседании инвестиционного комитета (инвестиционных комитетов) и каким-либо образом влиять на принимаемые решения.
8. По итогам заседаний инвестиционного комитета составляются протоколы, которые подписываются председателем и всеми членами инвестиционного комитета, участвовавшими в его заседании, и содержат обоснование принятых решений.
Члены инвестиционного комитета вправе выразить свое особое мнение, которое прилагается к протоколу заседания инвестиционного комитета и является его частью.
9. Инвестиционные решения, принятые инвестиционным комитетом (инвестиционными комитетами) Фонда, подлежат исполнению исполнительным органом Фонда в строгом соответствии с принятыми решениями.
10. При принятии инвестиционным комитетом решений о совершении сделок за счет собственных активов Фонда и (или) средств резерва гарантирования страховых выплат, и (или) средств резерва возмещения вреда, предусматривающих нецелевое использование данных активов и (или) средств, нарушение требований законодательства Республики Казахстан, инвестиционной декларации, уполномоченный орган вправе отстранить лицо (лиц), голосовавшее (голосовавших) за принятие таких решений, от исполнения обязанностей члена инвестиционного комитета.
Уведомление уполномоченного органа об отстранении лица либо лиц от исполнения обязанностей члена инвестиционного комитета доводится до сведения исполнительного органа Фонда, который не позднее дня, следующего за днем получения такого уведомления, обязан довести его до сведения лиц, отстраненных уполномоченным органом от исполнения обязанностей члена инвестиционного комитета.
11. С момента доведения до сведения исполнительного органа Фонда уведомления уполномоченного органа об отстранении лица либо лиц от исполнения обязанностей члена инвестиционного комитета данное лицо либо лица не вправе участвовать в работе инвестиционного комитета и не может быть избрано в его состав в течение трех лет после принятия уполномоченным органом решения о таком отстранении.

6. Инвестициялық комитеттің (инвестициялық комитеттердің) мүшелері инвестициялық шешімдер қабылдау бөлігінде өздеріне жүктелген функцияларды атқаруды өзге адамдарға беруге құқылы емес.
7. Инвестициялық комитеттің (инвестициялық комитеттердің) мүшелері өз мүдделері мен Қордың мүдделері өзара сәйкес келмейтін мән-жайлардың бар екендігі туралы ақпаратты Қордың атқарушы органының назарына жеткізуге міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мән-жайлар басталған жағдайда, инвестициялық комитеттің (инвестициялық комитеттердің) мүшелері инвестициялық комитеттің (инвестициялық комитеттердің) отырысына қатысуға және қабылданатын шешімдерге қандай да бір түрде ықпал етуге құқылы емес.
8. Инвестициялық комитет отырыстарының қорытындысы бойынша хаттамалар жасалады, оларға инвестициялық комитеттің төрағасы мен отырысқа қатысып отырған барлық мүшелері қол қояды және онда қабылданған шешімдердің негіздемесі қамтылады.
Инвестициялық комитеттің мүшелері өздерінің ерекше пікірін білдіруге құқылы, ол инвестициялық комитет отырысының хаттамасына қоса беріледі және оның бір бөлігі болып табылады.
9. Қордың инвестициялық комитеті (инвестициялық комитеттері) қабылдаған инвестициялық шешімдерді Қордың атқарушы органы қабылданған шешімдерге қатаң сәйкестікте орындауға тиіс.
10. Инвестициялық комитет Қордың меншікті активтері және (немесе) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражаты және (немесе) зиянды өтеу резервінің қаражаты есебінен, осы активтерді және (немесе) қаражатты мақсатсыз пайдалануды, Қазақстан Республикасы заңнамасының, инвестициялық декларацияның талаптарын бұзуды көздейтін мәмілелер жасау туралы шешімдер қабылдаған кезде, уәкілетті орган мұндай шешімдерді қабылдауға дауыс берген адамды (адамдарды) инвестициялық комитет мүшесінің міндеттерін атқарудан шеттетуге құқылы.
Уәкілетті органның адамды не адамдарды инвестициялық комитет мүшесінің міндеттерін атқарудан шеттету туралы хабарламасы Қордың атқарушы органының назарына жеткізіледі, ол осындай хабарламаны алған күннен кейінгі күннен кешіктірмей мұны инвестициялық комитет мүшесінің міндеттерін атқарудан уәкілетті орган шеттеткен адамдардың назарына жеткізуге міндетті.
11. Уәкілетті органның адамды не адамдарды инвестициялық комитет мүшесінің міндеттерін атқарудан шеттету туралы хабарламасы Қордың атқарушы органының назарына жеткізілген кезден бастап аталған адам не адамдар инвестициялық комитеттің жұмысына қатысуға құқылы емес және уәкілетті орган мұндай шеттету туралы шешім қабылдағаннан кейін үш жыл бойы оның құрамына сайлана алмайды.

12. Порядок формирования и работы инвестиционного комитета, его основные задачи и компетенция устанавливаются внутренним документом Фонда, утверждаемым советом директоров Фонда по согласованию с уполномоченным органом.
Сноска. Глава 3 дополнена статьей 6-2 в соответствии с Законом РК от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 7. Гарантии Фонда
1. Со дня принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии страховой организации-участника и назначении временной администрации Фонд принимает на себя обязательства по:
1) оплате страхового портфеля ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, передаваемого страховой организации-участнику в порядке и на условиях, которые предусмотрены законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;
2) осуществлению гарантийных выплат кредиторам по наступившим страховым случаям по договорам страхования, по которым ликвидируемая страховая (перестраховочная) организация неправомерно отказала (полностью или частично) либо не осуществила страховую выплату в полном объеме, до даты передачи (приема) страхового портфеля ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".
2. Исключен Законом РК от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-1. К гарантируемым видам (классам) страхования, по которым настоящим Законом предусмотрено обязательное участие в Фонде, относятся:
1) все виды обязательного страхования, за исключением видов страхования, при которых требование об обязательном страховании, виды и минимальные условия страхования (в том числе объект страхования, страховые риски и минимальные размеры страховых сумм) устанавливаются законами Республики Казахстан, а иные условия и порядок страхования определяются соглашением сторон (вмененное страхование);
2) все виды накопительного страхования в отрасли "страхование жизни".
2-2. В рамках гарантирования аннуитетного страхования Фонд обеспечивает:
непрерывность и своевременность осуществления страховых выплат по действующим договорам аннуитетного страхования, заключенным ликвидируемой страховой (перестраховочной) организацией, с даты назначения уполномоченным органом временной администрации по основанию принятия им решения о лишении лицензии страховой (перестраховочной) организации до момента передачи страхового портфеля в другую страховую (перестраховочную) организацию, имеющую лицензию по отрасли "страхование жизни";
осуществление уплаты страховой премии по договору аннуитетного страхования, заключенному в связи с установлением либо продлением (переосвидетельствованием) степени утраты профессиональной трудоспособности работника, при прекращении деятельности (ликвидации) юридического лица (работодателя).
Порядок и условия осуществления Фондом гарантийных выплат, указанных в части первой настоящего пункта, и иных платежей определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

12. Инвестициялық комитетті құру және оның жұмыс тәртібі, негізгі міндеттері мен құзыреті уәкілетті органмен келісу бойынша Қордың директорлар кеңесі бекітетін Қордың ішкі құжатында белгіленеді.
Ескерту. Заң 6-2-баппен толықтырылды – ҚР 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
7-бап. Қор кепілдіктері
1. Уәкілетті орган қатысушы-сақтандыру ұйымын лицензиясынан айыру және уақытша әкімшілікті тағайындау туралы шешім қабылдаған күннен бастап Қор:
1) Қазақстан Республикасының сақтандыру ісі және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген тәртіппен және шарттарда қатысушы-сақтандыру ұйымына берілетін, таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфеліне ақы төлеу;
2) таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру төлемінен (толық немесе ішінара) құқыққа сыйымсыз бас тартқан не оны толық көлемде жүзеге асырмаған сақтандыру шарттары бойынша, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелін берген (қабылдаған) күнге дейін басталған сақтандыру жағдайлары бойынша кредиторларға кепілдік төлемдерін жүзеге асыру жөнінде өзіне міндеттемелер қабылдайды.
2. Алып тасталды – ҚР 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-1. Осы Заңда Қорға міндетті қатысу көзделген сақтандырудың кепілдік берілетін түрлеріне (сыныптарына) мыналар жатады:
1) міндетті сақтандыру туралы талап, сақтандырудың түрлері мен ең төмен шарттары (оның ішінде сақтандыру объектісі, сақтандыру тәуекелдері және сақтандыру сомаларының ең төмен мөлшерлері) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленетін, ал сақтандырудың өзге де шарттары мен тәртібі тараптардың келісімінде айқындалатын сақтандыру (жүктелген сақтандыру) түрлерін қоспағанда, міндетті сақтандырудың барлық түрі;
2) "өмірді сақтандыру" саласындағы жинақтаушы сақтандырудың барлық түрі.
2-2. Қор аннуитеттік сақтандыруға кепілдік беру шеңберінде:
уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдау негізі бойынша ол уақытша әкімшілікті тағайындаған күннен бастап "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сақтандыру портфелін берген кезге дейін таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жасаған қолданыстағы аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асырудың үздіксіздігі мен уақтылылығын;
заңды тұлғаның (жұмыс берушінің) қызметі тоқтатылған (таратылған) кезде жұмыскердің кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеуге не ұзартуға (қайта куәландыруға) байланысты жасалған аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысын төлеуді жүзеге асыруды қамтамасыз етеді.
Қордың осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген кепілдік төлемдерді және өзге де төлемдерді жүзеге асыру тәртібі мен шарттары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.

3. Фонд принимает на себя обязательства по осуществлению выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 1 статьи 8 настоящего Закона.
4. Фонд ведет учет договоров страхования, подпадающих под действие гарантий Фонда, с целью:
1) реализации Фондом функций, предусмотренных настоящим Законом;
2) предоставления кредиторам возможности проверки действия гарантий Фонда в отношении их договоров страхования.
Сноска. Статья 7 в редакции Закона РК от 15.07.2010 № 338-IV (порядок введения в действие см. ст.2); с изменениями, внесенными законами РК от 02.07.2018 № 166-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 12.07.2022 № 138-VII (порядок введения в действие см. ст.2); от 30.06.2025 № 205-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 8. Основные задачи и функции Фонда
1. Основными задачами Фонда являются:
1) защита прав и законных интересов кредиторов;
2) обеспечение защиты прав и законных интересов лиц, жизни, здоровью которых причинен вред иным лицом в результате транспортного происшествия, в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
3) обеспечение функционирования и развития системы гарантирования страховых выплат в порядке, определенном настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
2. Для выполнения основных задач Фонд осуществляет следующие функции:
1) осуществление гарантийных выплат в соответствии с настоящим Законом;
1-1) оплата страхового портфеля ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, передаваемого страховой организации-участнику в порядке и на условиях, которые предусмотрены законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;
2) привлечение обязательных и чрезвычайных взносов страховых организаций-участников;
3) привлечение первоначальных разовых, дополнительных взносов страховых организаций-участников;
4) осуществление выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение в соответствии с настоящим Законом;
5) инвестиционная деятельность в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
6) участие в составе временной администрации в случае ликвидации страховой (перестраховочной) организации.
2-1. Помимо функций, указанных в пункте 2 настоящей статьи, Фонд осуществляет разработку и предоставление специализированного программного обеспечения, используемого для автоматизации деятельности страховых (перестраховочных) организаций, проведения обучения и повышения квалификации специалистов в области страхования (перестрахования).

3. Қор осы Заңның 8-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу жөніндегі төлемдерді жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелерді өз мойнына алады.
4. Қор:
1) Қордың осы Заңда көзделген функцияларды іске асыруы;
2) кредиторлардың сақтандыру шарттарына қатысты оларға Қор кепілдіктерінің қолданысын тексеру мүмкіндігін беру мақсатында Қор кепілдіктерінің қолданылу аясына жататын сақтандыру шарттарын есепке алуды жүргізеді.
Ескерту. 7-бап жаңа редакцияда - ҚР 2010.07.15 № 338-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); өзгеріс енгізілді – ҚР 02.07.2018 № 166-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.07.2022 № 138-VII (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз); 30.06.2025 № 205-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
8-бап. Қордың негізгі міндеттері және функциялары
1. Қордың негізгі міндеттері:
1) кредиторлардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау;
2) осы Заңда көзделген жағдайларда көлік оқиғасы нәтижесінде өзге тұлға өміріне, денсаулығына зиян келтірген тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
3) осы Заңда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған тәртіппен сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің жұмыс істеуін және дамуын қамтамасыз ету болып табылады.
2. Қор негізгі міндеттерді орындау үшін мынадай функцияларды:
1) осы Заңға сәйкес кепілдік төлемдерін жүзеге асыруды;
1-1) Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген тәртіппен және жағдайларда қатысушы-сақтандыру ұйымына берілетін, таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелін төлеуді;
2) қатысушы-сақтандыру ұйымдарының міндетті және төтенше жарналарын тартуды;
3) қатысушы-сақтандыру ұйымдарының бастапқы бір реттік, қосымша жарналарын тартуды;
4) осы Заңға сәйкес жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерді жүзеге асыруды;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен инвестициялық қызметті;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы таратылған жағдайда уақытша әкімшіліктің құрамына қатысуды жүзеге асырады.
2-1. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген функциялардан бөлек, Қор сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметін автоматтандыру, сақтандыру (қайта сақтандыру) саласындағы мамандарды оқытуды жүргізу мен олардың біліктілігін арттыру үшін пайдаланылатын мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды әзірлеуді және беруді жүзеге асырады.

3. В целях обеспечения качественного и своевременного выполнения своих функций Фонд вправе в пределах своей компетенции получать от физических и юридических лиц, а также государственных органов информацию, в том числе составляющую тайну страхования.
Полученные сведения не подлежат дальнейшему разглашению.
4. Работники Фонда несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе осуществления ими своих функций, составляющих служебную, коммерческую тайну, тайну страхования или иную охраняемую законом тайну, в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 8 с изменениями, внесенными законами РК от 20.02.2006 № 128 (порядок введения в действие см. ст.2); от 07.05.2007 № 244; от 15.07.2010 № 338-IV (порядок введения в действие см. ст.2); от 02.07.2018 № 166-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2025 № 205-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 8-1. Комиссионное вознаграждение Фонда
1. Фонд взимает комиссионное вознаграждение за осуществление инвестиционной деятельности в отношении средств резервов гарантирования страховых выплат и резерва возмещения вреда.
2. Ставка комиссионного вознаграждения Фонда устанавливается в пределах не выше:
1) 7,5 процента от совокупного инвестиционного дохода, полученного за финансовый год от инвестирования средств резервов гарантирования страховых выплат и резерва возмещения вреда;
2) 0,025 процента от совокупных взносов, внесенных за финансовый год в резервы гарантирования страховых выплат по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни" и резерв возмещения вреда.
3. Ставка комиссионного вознаграждения Фонда ежегодно определяется советом директоров Фонда.
4. Ставка комиссионного вознаграждения Фонда может меняться не чаще одного раза в год.
5. Правила взимания комиссионного вознаграждения Фонда утверждаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Сноска. Глава 3 дополнена статьей 8-1 в соответствии с Законом РК от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок участия в Фонде
Статья 9. Порядок участия в Фонде и условия приобретения акций Фонда страховыми организациями
1. Заявитель обязан заключить договор участия в порядке, предусмотренном настоящим Законом, для получения лицензии на право осуществления страховой деятельности по гарантируемым видам страхования.

3. Өз функцияларының сапалы және уақтылы орындалуын қамтамасыз ету мақсатында Қор өз құзыреті шегінде жеке және заңды тұлғалардан, сондай-ақ мемлекеттік органдардан ақпарат, оның ішінде сақтандыру құпиясын құрайтын ақпарат алуға құқылы.
Алынған мәліметтер одан әрі жариялауға жатпайды.
4. Қор қызметкерлері өз функцияларын жүзеге асыру барысында алынған қызметтік, коммерциялық құпияны, сақтандыру құпиясын немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жариялағаны үшін жауапты болады.
Ескерту. 8-бапқа өзгертулер енгізілді - ҚР 2006.02.20 № 128 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2007.05.07 № 244 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2010.07.15 № 338-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); 02.07.2018 № 166-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2025 № 205-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
8-1-бап. Қордың комиссиялық сыйақысы
1. Қор сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің және зиянды өтеу резервінің қаражатына қатысты инвестициялық қызметті жүзеге асырғаны үшін комиссиялық сыйақы алады.
2. Қордың комиссиялық сыйақысының мөлшерлемесі:
1) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің және зиянды өтеу резервінің қаражатын инвестициялаудан қаржы жылы үшін алынған жиынтық инвестициялық кірістің 7,5 пайызынан;
2) "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтеріне және зиянды өтеу резервіне қаржы жылы үшін енгізілген жиынтық жарналардың 0,025 пайызынан аспайтын шекте белгіленеді.
3. Қордың комиссиялық сыйақысының мөлшерлемесін жыл сайын Қордың директорлар кеңесі айқындайды.
4. Қордың комиссиялық сыйақысының мөлшерлемесі жылына бір реттен жиі өзгертілмеуі мүмкін.
5. Қордың комиссиялық сыйақысын алу қағидалары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.
Ескерту. 3-тарау 8-1-баппен толықтырылды – ҚР 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4-тарау. Қорға қатысу тәртібі
9-бап. Сақтандыру ұйымдарының Қорға қатысу тәртібі және Қор акцияларын сатып алу шарттары
1. Өтініш берушi кепілдік берілетін сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшiн осы Заңда көзделген тәртiппен қатысу шартын жасасуға мiндеттi.

2. Для заключения договора участия, приобретения акций Фонда заявитель представляет Фонду копии следующих документов:
1) справки о государственной регистрации (перерегистрации);
2) справки об учетной регистрации (для филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан);
3) устава одновременно с оригиналом для сверки либо нотариально засвидетельствованную копию устава;
4) положения о филиале страховой организации-нерезидента Республики Казахстан одновременно с оригиналом для сверки либо нотариально засвидетельствованную копию положения о филиале страховой организации-нерезидента Республики Казахстан.
3. В случае прекращения страховой организацией-участником страховой деятельности по гарантируемым видам страхования и прекращения действия договоров страхования страховая организация-участник обязана осуществить отчуждение принадлежащих ей акций путем их продажи акционерам Фонда. В случае отказа акционеров в приобретении акций Фонда Фонд обязан выкупить акции по цене, определяемой в соответствии с методикой определения стоимости акций.
4. Форма, содержание и условия договора участия должны соответствовать требованиям Гражданского кодекса Республики Казахстан и настоящего Закона.
Сноска. Статья 9 в редакции Закона РК от 27.04.2015 № 311-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными Законом РК от 02.01.2021 № 399-VI (вводится в действие с 16.12.2020).
Статья 10. Обязательные условия договора участия
Договор участия должен содержать:
1) полное наименование сторон, сведения об их месте нахождения и банковских реквизитах;
2) указание о предмете договора, соответствующего настоящему Закону;
3) права и обязанности сторон, соответствующие настоящему Закону;
4) порядок уплаты обязательных и чрезвычайных взносов, а также формирование условных обязательств;
5) условия и порядок определения размера и осуществления гарантийной выплаты кредитору;
6) исключен Законом РК от 02.07.2018 № 166-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
7) исключен Законом РК от 20.02.2006 № 128 (порядок введения в действие см. ст.2);
8) исключен Законом РК от 02.07.2018 № 166-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
9) условия прекращения договора участия;
10) условия об ответственности сторон за нарушение договора участия;
11) исключен Законом РК от 15.07.2010 № 338-IV (порядок введения в действие см. ст.2).
При наличии у страховой организации-участника лицензии на осуществление обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств подлежат обязательному включению в договор участия следующие условия:

2. Өтiнiш берушi қатысу шартын жасасу, Қордың акцияларын сатып алу үшiн Қорға мынадай құжаттардың:
1) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесін;
2) есептік тіркеу туралы анықтаманың көшірмесін (Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы үшін);
3) салыстырып тексеру үшін түпнұсқасымен бір мезгілде жарғының көшірмесін не жарғының нотариат куәландырған көшірмесін;
4) салыстырып тексеру үшін түпнұсқасымен бір мезгілде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы туралы ереженің көшірмесін не Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы туралы ереженің нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады.
3. Қатысушы-сақтандыру ұйымы кепілдік берілетін сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қызметiн тоқтатқан және сақтандыру шарттарының қолданылуы тоқтатылған жағдайда, қатысушы-сақтандыру ұйымы өзіне тиесілі акцияларды Қордың акционерлеріне сату арқылы оларды иеліктен шығаруды жүзеге асыруға міндетті. Акционерлер Қордың акцияларын сатып алудан бас тартқан жағдайда, Қор акциялардың құнын айқындау әдістемесіне сәйкес айқындалатын бағамен акцияларды сатып алуға міндетті.
4. Қатысу шартының нысаны, мазмұны және шарттары Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің және осы Заңның талаптарына сәйкес келуге тиіс.
Ескерту. 9-бап жаңа редакцияда - ҚР 27.04.2015 № 311-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР 02.01.2021 № 399-VI (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
10-бап. Қатысу шартының міндетті талаптары
Қатысу шартында:
1) тараптардың толық атауы, олардың орналасқан жері және банктік деректемелері туралы мәліметтер;
2) шарттың осы Заңға сәйкес келетін нысанасы туралы нұсқама;
3) тараптардың осы Заңға сәйкес келетін құқықтары мен міндеттері;
4) міндетті және төтенше жарналарды төлеу, сондай-ақ шартты міндеттемелерді қалыптастыру тәртібі;
5) кредиторға кепілдік төлемінің мөлшерін айқындау және жүзеге асыру талаптары мен тәртібі;
6) алып тасталды – ҚР 02.07.2018 № 166-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
7) алып тасталды;
8) алып тасталды – ҚР 02.07.2018 № 166-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
9) қатысу шартын тоқтату талаптары;
10) тараптардың қатысу шартын бұзғаны үшін жауапкершілігі туралы талаптар болуға тиіс.
Қатысушы-сақтандыру ұйымында көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыруға лицензия болғанда, қатысу шартына мынадай талаптар:

1) порядок уплаты первоначальных разовых, дополнительных взносов;
2) ответственность сторон.
Сноска. Статья 10 с изменениями, внесенными законами РК от 20.02.2006 № 128 (порядок введения в действие см. ст.2); от 07.05.2007 № 244; от 15.07.2010 № 338-IV (порядок введения в действие см. ст.2); от 02.07.2018 № 166-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 11. Прекращение договора участия
Договор участия прекращается:
1) на общих основаниях, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан;
2) в случае прекращения страховой организацией-участником Фонда страховой деятельности по гарантируемым видам страхования и прекращения действия заключенных по данным видам страхования договоров страхования.
Сноска. Статья 11 с изменением, внесенным Законом РК от 15.07.2010 № 338-IV (порядок введения в действие см. ст.2).
Статья 12. Обязательные и чрезвычайные взносы, порядок их уплаты. Заимствования Фонда
1. Страховая организация-участник обязана уплачивать обязательные и чрезвычайные взносы в соответствии с договором участия.
Ставка обязательных взносов определяется Фондом ежегодно.
Методика расчета ставки обязательных взносов, порядок и сроки их уплаты устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
2. По договорам накопительного страхования в рамках гарантируемых видов (классов) страхования, указанных в пункте 2-1 статьи 7 настоящего Закона, размер обязательных взносов рассчитывается исходя из объема сформированных страховых резервов и ставки обязательных взносов.
Размер обязательных взносов по другим гарантируемым видам страхования рассчитывается исходя из объема начисленных страховой организацией страховых премий и ставки обязательных взносов.
2-1. В случае нарушения страховой организацией - участником пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных законодательством Республики Казахстан, ставка обязательного взноса для такой страховой организации подлежит увеличению в порядке, предусмотренном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2-2. Резерв гарантирования страховых выплат используется для покрытия:
1) обязательств по гарантиям Фонда, предусмотренным статьей 7 настоящего Закона;
2) расходов, связанных с осуществлением Фондом функций, предусмотренных подпунктами 1) и 1-1) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона, а также выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение в случаях, предусмотренных настоящим Законом.

1) бастапқы бір реттік, қосымша жарналарды төлеу тәртібі;
2) тараптардың жауапкершілігі міндетті түрде енгізілуге тиіс.
Ескерту. 10-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2006.02.20 № 128 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2007.05.07 № 244 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2010.07.15 № 338-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); 02.07.2018 № 166-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
11-бап. Қатысу шартын тоқтату
Қатысу шарты:
1) Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарында көзделген жалпы негіздерде;
2) Қордың қатысушы-сақтандыру ұйымы кепілдік берілетін сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қызметін тоқтатқан және осы сақтандыру түрлері бойынша жасалған сақтандыру шарттарының қолданылуын тоқтатқан жағдайда тоқтатылады.
Ескерту. 11-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2010.07.15 № 338-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
12-бап. Міндетті және төтенше жарналар, оларды төлеу тәртібі. Қордың қарыз алуы
1. Қатысушы-сақтандыру ұйымы қатысу шартына сәйкес міндетті және төтенше жарналарды төлеуге міндетті.
Міндетті жарналардың ставкасын Қор жыл сайын айқындайды.
Міндетті жарналар ставкасын есептеу әдістемесі, оларды төлеу тәртібі мен мерзімі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.
2. Осы Заңның 7-бабының 2-1-тармағында көрсетілген сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері (сыныптары) шеңберінде жинақтау сақтандыру шарттары бойынша міндетті жарналардың мөлшері қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің көлемі және міндетті жарналардың мөлшерлемесі негізге алына отырып есептеледі.
Сақтандырудың басқа кепілдік берілетін түрлері бойынша міндетті жарналардың мөлшері сақтандыру ұйымы есепке жазған сақтандыру сыйлықақыларының көлемі және міндетті жарналардың мөлшерлемесі негізге алына отырып есептеледі.
2-1. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген пруденциялық нормативтер мен өзге де сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді қатысушы-сақтандыру ұйымы бұзған жағдайда, мұндай сақтандыру ұйымы үшін міндетті жарна ставкасы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен ұлғайтылуға тиіс.
2-2. Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беретін резерв:
1) осы Заңның 7-бабында көзделген Қордың кепілдіктері бойынша міндеттемелерін;
2) осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 1) және 1-1) тармақшаларында көзделген функцияларды Қордың жүзеге асыруына байланысты шығыстарды, сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларда жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу жөніндегі төлемдерді өтеу үшін пайдаланылады.

3. В случае недостаточности резерва гарантирования страховых выплат для осуществления функций, предусмотренных подпунктами 1) и 1-1) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона, Фонд привлекает чрезвычайные взносы страховых организаций-участников в пределах их условных обязательств.
В случае недостаточности резерва гарантирования страховых выплат и чрезвычайных взносов страховых организаций-участников для осуществления функций, предусмотренных подпунктами 1) и 1-1) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона, используется собственный капитал Фонда в порядке, определенном советом директоров Фонда по согласованию с уполномоченным органом.
В случае недостаточности резерва возмещения вреда для осуществления выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение, предусмотренных настоящим Законом, Фонд до конца текущего квартала вправе использовать средства резерва гарантирования страховых выплат в размере, установленном советом директоров Фонда. Для восстановления резерва гарантирования страховых выплат Фонд привлекает чрезвычайные взносы от страховых организаций-участников в размере использованной суммы резерва гарантирования страховых выплат.
Допускаются использование средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "общее страхование" в целях исполнения обязательств по отрасли "страхование жизни" и, наоборот, использование средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "страхование жизни" в целях исполнения обязательств по отрасли "общее страхование" в порядке, определенном советом директоров Фонда, с учетом восполнения использованной суммы, в том числе за счет привлечения чрезвычайных взносов страховых организаций-участников по отрасли "общее страхование" либо отрасли "страхование жизни", в зависимости от того, по какой отрасли страхования предоставляется гарантия.
4. Размер чрезвычайных взносов страховой организации-участника по договорам накопительного страхования в рамках гарантируемых видов (классов) страхования, указанных в пункте 2-1 статьи 7 настоящего Закона, определяется пропорционально доле сформированных страховой организацией-участником страховых резервов в общем объеме сформированных страховых резервов всеми страховыми организациями-участниками Фонда по данным видам страхования на последнюю отчетную дату.
Размер чрезвычайных взносов страховой организации-участника по другим гарантируемым видам страхования определяется пропорционально доле страховых премий по заключенным ею договорам страхования в общем объеме страховых премий всех страховых организаций – участников Фонда по данным видам страхования в текущем отчетном периоде.

3. Осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 1) және 1-1) тармақшаларында көзделген функцияларды жүзеге асыру үшін сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві жеткіліксіз болған жағдайда, Қор қатысушы-сақтандыру ұйымдарының төтенше жарналарын олардың шартты міндеттемелерінің шегінде тартады.
Осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 1) және 1-1) тармақшаларында көзделген функцияларды жүзеге асыру үшін сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві және қатысушы-сақтандыру ұйымдарының төтенше жарналары жеткіліксіз болған жағдайда, уәкілетті органмен келісу бойынша Қордың директорлар кеңесі айқындаған тәртіппен Қордың меншікті капиталы пайдаланылады.
Осы Заңда көзделген, жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерді жүзеге асыру үшін зиянды өтеу резерві жеткіліксіз болған жағдайда, Қор ағымдағы тоқсанның соңына дейін Қордың директорлар кеңесі белгілеген мөлшерде сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын пайдалануға құқылы. Қор сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервін қалпына келтіру үшін сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің пайдаланылған сомасы мөлшерінде қатысушы-сақтандыру ұйымдарынан түсетін төтенше жарналарды тартады.
Қордың директорлар кеңесі айқындаған тәртіппен, пайдаланылған соманың орнын толтыруды, оның ішінде сақтандырудың қай саласы бойынша кепілдік берілетініне қарай, "жалпы сақтандыру" саласы не "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қатысушы-сақтандыру ұйымдарының төтенше жарналарын тарту есебінен толтыруды ескере отырып, "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын "өмірді сақтандыру" саласы бойынша міндеттемелерді орындау мақсатында пайдалануға және керісінше, "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын "жалпы сақтандыру" саласы бойынша міндеттемелерді орындау мақсатында пайдалануға жол беріледі.
4. Осы Заңның 7-бабының 2-1-тармағында көрсетілген сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері (сыныптары) шеңберінде жинақтау сақтандыру шарттары бойынша қатысушы-сақтандыру ұйымының төтенше жарналарының мөлшері соңғы есепті күнге сақтандырудың осы түрлері бойынша Қорға барлық қатысушы-сақтандыру ұйымдарының қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің жалпы көлеміндегі қатысушы-сақтандыру ұйымы қалыптастырған сақтандыру резервтерінің үлесіне пропорционалды түрде айқындалады.
Сақтандырудың басқа кепілдік берілетін түрлері бойынша қатысушы-сақтандыру ұйымының төтенше жарналарының мөлшері ағымдағы есепті кезеңде сақтандырудың осы түрлері бойынша Қорға барлық қатысушы-сақтандыру ұйымдарының сақтандыру сыйлықақыларының жалпы көлеміндегі өзі жасасқан сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының үлесіне пропорционалды түрде айқындалады.

5. При недостаточности резерва гарантирования страховых выплат, чрезвычайных взносов и собственного капитала Фонда для осуществления функций, предусмотренных подпунктами 1) и 1-1) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона, Национальный Банк Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан и иные организации вправе предоставлять Фонду заем, который подлежит погашению за счет чрезвычайных взносов страховых организаций-участников.
6. Приостановление действия лицензии на право осуществления страховой деятельности не освобождает страховую организацию-участника от уплаты обязательных и чрезвычайных взносов.
7. С даты лишения страховой организации-участника (за исключением филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан) лицензии на право осуществления страховой деятельности обязательства страховой организации-участника по уплате обязательных и чрезвычайных взносов приостанавливаются до вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника.
Обязательства страховой организации-участника (за исключением филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан) по уплате обязательных и чрезвычайных взносов прекращаются со дня вступления в законную силу решения суда о ее принудительной ликвидации.
Обязательства филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан по уплате обязательных и чрезвычайных взносов прекращаются со дня принятия уполномоченным органом решения о лишении филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан лицензии на право осуществления страховой деятельности.
Обязательные и чрезвычайные взносы, уплаченные страховыми организациями-участниками в соответствии с настоящим Законом, возврату не подлежат..
Сноска. Статья 12 с изменениями, внесенными законами РК от 07.05.2007 № 244 (вводятся в действие с 01.10.2008); от 30.12.2009 № 234-IV; от 15.07.2010 № 338-IV (порядок введения в действие см. ст.2); от 05.07.2012 № 30-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 27.04.2015 № 311-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 02.07.2018 № 166-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 02.01.2021 № 399-VI (вводится в действие с 16.12.2020); от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 1) және 1-1) тармақшаларында көзделген функцияларды жүзеге асыру үшін сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві, төтенше жарналар және Қордың меншікті капиталы жеткіліксіз болған кезде Қорға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, Қазақстан Республикасының Үкіметі және өзге де ұйымдар қатысушы-сақтандыру ұйымдарының төтенше жарналары есебінен өтелуге жататын қарыз беруге құқылы.
6. Сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензияның қолданылуын тоқтата тұру қатысушы-сақтандыру ұйымын міндетті және төтенше жарналар төлеуден босатпайды.
7. Қатысушы-сақтандыру ұйымы (Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалын қоспағанда) сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензиядан айрылған күннен бастап қатысушы-сақтандыру ұйымының міндетті және төтенше жарналарды төлеу міндеттемелері соттың қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы шешімі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
Қатысушы-сақтандыру ұйымының (Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалын қоспағанда) міндетті және төтенше жарналарды төлеу міндеттемелері соттың оны мәжбүрлеп тарату туралы шешімі заңды күшіне енген күннен бастап тоқтатылады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының міндетті және төтенше жарналарды төлеу міндеттемелері уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалын сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған күннен бастап тоқтатылады.
Осы Заңға сәйкес қатысушы-сақтандыру ұйымдары төлеген міндетті және төтенше жарналар қайтарылуға жатпайды.
Ескерту. 12-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2007.05.07 № 244 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2009.12.30 № 234-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз), 2010.07.15 № 338-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз), 2012.07.05 № 30-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.04.2015 № 311-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 02.07.2018 № 166-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 02.01.2021 № 399-VI (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 13. Формирование условных обязательств
1. Страховая организация-участник обязана формировать и вести учет условных обязательств.
Размер условных обязательств страховой организацией – участником Фонда по договорам накопительного страхования в рамках гарантируемых видов (классов) страхования, указанных в пункте 2-1 статьи 7 настоящего Закона, рассчитывается исходя из объема сформированных страховых резервов и ставки условных обязательств.
Размер условных обязательств по другим гарантируемым видам страхования рассчитывается страховой организацией-участником Фонда исходя из объема ее страховых премий по гарантируемым видам страхования и ставки условных обязательств.
2. Методика расчета ставки условных обязательств, порядок их формирования и учета устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Сноска. Статья 13 в редакции Закона РК от 02.07.2018 № 166-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 14. Ненадлежащее исполнение обязательств по уплате обязательных и чрезвычайных взносов
1. Фонд осуществляет сверку по размерам уплаченных обязательных и (или) чрезвычайных взносов со страховой организацией-участником в соответствии с внутренними документами Фонда.
В случае неуплаты обязательных и (или) чрезвычайных взносов в полном объеме Фонд в течение семи рабочих дней с даты наступления срока уплаты обязан известить уполномоченный орган о ненадлежащем исполнении страховой организацией-участником своих обязательств по настоящему Закону.
2. Уполномоченный орган при получении извещения Фонда о ненадлежащем исполнении страховой организацией-участником обязательств по уплате обязательных и чрезвычайных взносов применяет к такой страховой организации меры надзорного реагирования, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
Сноска. Статья 14 с изменениями, внесенными законами РК от 27.04.2012 № 15-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 02.07.2018 № 168-VІ (вводится в действие с 01.01.2019); от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2025 № 205-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13-бап. Шартты міндеттемелерді қалыптастыру
1. Қатысушы-сақтандыру ұйымы шартты міндеттемелерді қалыптастыруға және есепке алуға міндетті.
Қорға қатысушы-сақтандыру ұйымы осы Заңның 7-бабының 2-1-тармағында көрсетілген сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері (сыныптары) шеңберінде жинақтау сақтандыру шарттары бойынша шартты міндеттемелердің мөлшерін қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің көлемін және шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін негізге ала отырып есептейді.
Қорға қатысушы-сақтандыру ұйымы сақтандырудың басқа кепілдік берілетін түрлері бойынша шартты міндеттемелердің мөлшерін сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша оның сақтандыру сыйлықақыларының көлемін және шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін негізге ала отырып есептейді.
2. Шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесі, оларды қалыптастыру және есепке алу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
Ескерту. 13-бап жаңа редакцияда – ҚР 02.07.2018 № 166-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
14-бап. Міндетті және төтенше жарналарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді тиісінше орындамау
1. Қор төленген міндетті және (немесе) төтенше жарналардың мөлшері бойынша Қордың ішкі құжаттарына сәйкес қатысушы-сақтандыру ұйымымен салыстырып-тексеруді жүзеге асырады.
Міндетті және (немесе) төтенше жарналар толық көлемде төленбеген жағдайда, Қор төлеу мерзімі басталған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде қатысушы-сақтандыру ұйымының осы Заң бойынша өз міндеттемелерін тиісінше орындамағаны туралы уәкілетті органға хабарлауға міндетті.
2. Уәкiлеттi орган Қордан қатысушы-сақтандыру ұйымының мiндеттi және төтенше жарналарды төлеу жөнiндегi мiндеттемелерiн тиiсiнше орындамағаны туралы хабарлама алған кезде мұндай сақтандыру ұйымына Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген қадағалап ден қою шараларын қолданады.
Ескерту. 14-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2012.04.27 № 15-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 02.07.2018 № 168-VІ (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі); 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2025 № 205-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Глава 5. Гарантийные выплаты
и иные меры защиты
Статья 15. Основания и порядок осуществления гарантийной выплаты по обязательным видам страхования и договорам страхования жизни, заключенным в рамках государственной образовательной накопительной системы
Сноска. Заголовок статьи 15 в редакции Закона РК от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Право требования к Фонду по осуществлению гарантийной выплаты возникает у кредитора со дня принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии страховой организации-участника и назначении временной администрации.
Право на получение гарантийной выплаты имеют кредиторы:
1) по всем наступившим страховым случаям в период до принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии страховой организации-участника и назначении временной администрации по договорам страхования, по которым ликвидируемая страховая организация неправомерно отказала (полностью или частично) либо не осуществила страховую выплату в полном объеме;
2) по страховым случаям, наступившим в период со дня принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии страховой организации-участника и назначении временной администрации до даты передачи (приема) страхового портфеля ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";
3) по страховым случаям, о наступлении которых заявлено после ликвидации страховой (перестраховочной) организации, и обязательства по которым не были переданы в составе страхового портфеля ликвидированной страховой (перестраховочной) организации.
2. При возникновении у кредитора права требования к Фонду на основаниях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) части второй пункта 1 настоящей статьи, кредитор вправе в период со дня принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии страховой организации-участника и назначении временной администрации до истечения двух месяцев со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника обратиться в Фонд с письменным заявлением об осуществлении гарантийной выплаты.
В случае передачи (приема) страхового портфеля ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности", до истечения двух месяцев со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника, кредитор обращается с письменным заявлением об осуществлении гарантийной выплаты к страховой организации-участнику, принявшей страховой портфель ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации.
В случае отсутствия подтверждающих документов кредитор вправе обратиться во временную администрацию ликвидируемой страховой организации или в ликвидационную комиссию принудительно ликвидируемой страховой организации с заявлением о передаче соответствующих документов в Фонд или страховую организацию-участнику, принявшую страховой портфель ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации.

5-тарау. Кепілдік төлемдері және өзге де қорғау шаралары
15-бап. Сақтандырудың міндетті түрлері және мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде жасалған өмірді сақтандыру шарттары бойынша кепілдік төлемді жүзеге асыру негіздері мен тәртібі
Ескерту. 15-баптың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Кепілдік төлемді жүзеге асыру бойынша Қорға талап ету құқығы кредиторда уәкілетті орган қатысушы-сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру және уақытша әкімшілік тағайындау туралы шешім қабылдаған күннен бастап туындайды.
Кредиторлардың:
1) таратылатын сақтандыру ұйымы сақтандыру төлемінен құқыққа сыйымсыз бас тартқан (толық немесе ішінара) не оны толық көлемде жүзеге асырмаған сақтандыру шарттары бойынша уәкілетті орган қатысушы-сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру және уақытша әкімшілік тағайындау туралы шешім қабылдағанға дейінгі кезеңде барлық басталған сақтандыру жағдайлары бойынша;
2) уәкілетті орган қатысушы-сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру және уақытша әкімшілік тағайындау туралы шешім қабылдаған күннен бастап "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелін беру (қабылдау) күніне дейінгі кезеңде басталған сақтандыру жағдайлары бойынша;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы таратылғаннан кейін басталуы туралы мәлімделген және олар бойынша міндеттемелер таратылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелінің құрамында берілмеген сақтандыру жағдайлары бойынша кепілдік төлемді алуға құқығы бар.
2. Кредиторда осы баптың 1-тармағы екінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздерде Қорға талап ету құқығы туындаған кезде кредитор уәкілетті орган қатысушы-сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру және уақытша әкімшілік тағайындау туралы шешім қабылдаған күннен бастап қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен екі ай өткенге дейінгі кезеңде Қорға кепілдік төлемін жүзеге асыру туралы жазбаша өтінішпен жүгінуге құқылы.
Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелі "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап екі ай өткенге дейін берілген (қабылданған) жағдайда, кредитор таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелін қабылдаған қатысушы-сақтандыру ұйымына кепілдік төлемді жүзеге асыру туралы жазбаша өтінішпен жүгінеді.
Растайтын құжаттар болмаған жағдайда кредитор таратылатын сақтандыру ұйымының уақытша әкімшілігіне немесе мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының тарату комиссиясына тиісті құжаттарды Қорға немесе таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелін қабылдаған қатысушы-сақтандыру ұйымына беру туралы өтінішпен жүгінуге құқылы.

3. При наступлении страхового случая по договору страхования в случаях, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, кредитор вправе обратиться с требованием об осуществлении гарантийной выплаты непосредственно в Фонд либо страховую организацию-участнику.
После получения требования кредитора в соответствии с пунктом 2 и частью первой пункта 3 настоящей статьи Фонд либо страховая организация-участник в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан и (или) договором страхования, обязан (обязана) провести работу по определению страхового случая и размера причиненного вреда.
4. После представления кредитором либо страховой организацией-участником полного пакета документов, необходимых для осуществления гарантийной выплаты, Фонд принимает решение об осуществлении гарантийной выплаты либо об отказе в осуществлении гарантийной выплаты.
5. Фондом возмещаются расходы страховых организаций-участников, связанные с осуществлением мероприятий, включая расходы на проведение оценки поврежденного имущества, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, в размере фактических расходов, но не более семи месячных расчетных показателей.
6. Особенности, порядок и размеры гарантийных выплат определяются в соответствии с настоящим Законом и нормативным правовым актом уполномоченного органа.
7. Гарантийной выплатой не покрываются моральный ущерб, упущенная выгода кредитора, неустойка по договору страхования и иные расходы, в том числе ранее взысканные в судебном порядке с ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, за исключением расходов, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи.
8. Гарантийная выплата кредиторам осуществляется непосредственно Фондом или через банк-агент в безналичной форме на банковский счет кредитора либо наличными деньгами по соглашению сторон.
9. Со дня осуществления гарантийной выплаты кредитору ликвидируемой страховой организации-участника к Фонду переходит право требования кредитора по договору страхования в объеме осуществленной гарантийной выплаты.
Перешедшее право требования кредитора, а также требование по возмещению расходов, связанных с осуществлением гарантийной выплаты, предъявляются Фондом к ликвидационной комиссии ликвидируемой страховой организации (далее – ликвидационная комиссия) или страховой организации-участнику в случае принятия судом решения об отмене решения уполномоченного органа о лишении лицензии данной страховой организации-участника в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
10. Фонд со дня получения копии решения уполномоченного органа о лишении лицензии страховой (перестраховочной) организации публикует на казахском и русском языках сообщение об осуществлении гарантийных выплат кредиторам ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации по наступившим страховым случаям в течение:

3. Осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларда сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде кредитор кепілдік төлемді жүзеге асыру туралы талаппен тікелей Қорға не қатысушы-сақтандыру ұйымына жүгінуге құқылы.
Осы баптың 2-тармағына және 3-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес кредитордың талабын алғаннан кейін Қор не қатысушы-сақтандыру ұйымы Қазақстан Республикасының заңдарында және (немесе) сақтандыру шартында көзделген тәртіппен сақтандыру жағдайын және келтірілген зиянның мөлшерін айқындау жөнінде жұмыс жүргізуге міндетті.
4. Кредитор не қатысушы-сақтандыру ұйымы кепілдік төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттардың толық топтамасын табыс еткеннен кейін Қор кепілдік төлемін жүзеге асыру туралы не кепілдік төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
5. Қор қатысушы-сақтандыру ұйымдарының осы баптың 3-тармағында көзделген іс-шараларды, бүлінген мүлікті бағалау жүргізуге арналған шығыстарды қоса алғанда, жүзеге асыруға байланысты шығыстарын нақты шығыстар мөлшерінде, бірақ жеті айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде өтейді.
6. Кепілдік төлемдердің ерекшеліктері, тәртібі және мөлшерлері осы Заңға және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес айқындалады.
7. Кредитордың моральдық залалы, алынбаған пайдасы, сақтандыру шарты бойынша тұрақсыздық айыбы және осы баптың 5-тармағында көзделген шығыстарды қоспағанда, өзге де, оның ішінде таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан сот тәртібімен бұрын өндіріп алынған шығыстар кепілдік төлеммен жабылмайды.
8. Кредиторларға кепілдік төлем тараптардың келісімі бойынша тікелей Қордан немесе агент банк арқылы кредитордың банктік шотына қолма-қол емес нысанда не қолма-қол ақшамен жүзеге асырылады.
9. Таратылатын қатысушы-сақтандыру ұйымының кредиторына кепілдік төлем жүзеге асырылған күннен бастап сақтандыру шарты бойынша кредитордың талап ету құқығы жүзеге асырылған кепілдік төлем көлемінде Қорға ауысады.
Қор кредитордың өзіне ауысқан талап ету құқығын, сондай-ақ кепілдік төлемді жүзеге асыруға байланысты шығыстарды өтеу жөніндегі талапты Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен, таратылатын сақтандыру ұйымының тарату комиссиясына (бұдан әрі – тарату комиссиясы) немесе сот уәкілетті органның қатысушы-сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру туралы шешімінің күшін жою туралы шешім қабылдаған жағдайда, осы қатысушы-сақтандыру ұйымына қояды.
10. Уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айыру туралы шешімінің көшірмесін алған күннен бастап Қор басталған сақтандыру жағдайлары бойынша таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кредиторларына кепілдік төлемдерді жүзеге асыру туралы хабарды қазақ және орыс тілдерінде:

1) двух рабочих дней на интернет-ресурсе Фонда;
2) десяти рабочих дней в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан и казахстанских информационных интернет-ресурсах.
Сноска. Статья 15 в редакции Закона РК от 20.02.2006 № 128 (порядок введения в действие см. ст.2); с изменениями, внесенными законами РК от 30.12.2009 № 234-IV; от 15.07.2010 № 338-IV (порядок введения в действие см. ст.2); от 02.07.2018 № 166-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 15-1. Основания и порядок осуществления гарантийной выплаты по гарантируемым аннуитетным классам страхования
1. Право требования к Фонду по осуществлению гарантийной выплаты возникает у кредитора по истечении двух рабочих дней с даты передачи в Фонд временной администрацией, назначенной уполномоченным органом по основанию принятия им решения о лишении лицензии страховой организации, реестра договоров страхования, по которым предоставляется гарантия в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи, в сроки, установленные Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".
2. Право на получение гарантийной выплаты имеют кредиторы:
1) по договорам аннуитетного страхования, осуществляемого в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", действующим на момент назначения уполномоченным органом временной администрации по основанию принятия им решения о лишении лицензии страховой организации;
2) по договорам аннуитетного страхования, заключенным в связи с установлением или продлением (переосвидетельствованием) степени утраты профессиональной трудоспособности работника, при прекращении деятельности (ликвидации) юридического лица (работодателя), со дня назначения уполномоченным органом временной администрации.
Права кредиторов на получение гарантийных выплат, указанных в части первой настоящего пункта, действуют до даты передачи страхового портфеля ликвидируемой страховой организации-участника в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности", другой страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни".
В случае обращения физического лица в Фонд в связи с возникновением права требования к Фонду по осуществлению гарантийной выплаты по основаниям, предусмотренным подпунктом 2) части первой настоящего пункта, гарантийная выплата осуществляется Фондом на основании документов, полученных от временной администрации страховой организации, в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Законом.

1) Қордың интернет-ресурсында екі жұмыс күні;
2) Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында және қазақстандық ақпараттық интернет-ресурстарында таратылатын екі мерзімді баспасөз басылымында он жұмыс күні ішінде жариялайды.
Ескерту. 15-бап жаңа редакцияда - ҚР 2006.02.20 № 128 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2009.12.30 № 234-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз), 2010.07.15 № 338-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); 02.07.2018 № 166-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
15-1-бап. Сақтандырудың кепілдік берілетін аннуитеттік сыныптары бойынша кепілдік төлемді жүзеге асыру негіздері мен тәртібі
1. Кепілдік төлемді жүзеге асыру бойынша Қорға талап ету құқығы кредиторда уәкілетті органның сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдау негізі бойынша ол тағайындаған уақытша әкімшілік Қорға "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімдерде осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кепілдік берілетін сақтандыру шарттарының тізілімін берген күннен бастап екі жұмыс күні өткен соң туындайды.
2. Кредиторлардың:
1) уәкілетті органның сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдау негізі бойынша ол уақытша әкімшілікті тағайындаған кезге қолданыста болатын, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне және "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес жүзеге асырылатын аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша;
2) уәкілетті орган уақытша әкімшілікті тағайындаған күннен бастап заңды тұлғаның (жұмыс берушінің) қызметі тоқтатылған (таратылған) кезде жұмыскердің кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеуге немесе ұзартуға (қайта куәландыруға) байланысты жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша кепілдік төлемді алуға құқығы бар.
Кредиторлардың осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген кепілдік төлемдерді алу құқықтары "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен, таратылатын қатысушы-сақтандыру ұйымының сақтандыру портфелі "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар басқа сақтандыру ұйымына берілген күнге дейін қолданылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген негіздер бойынша кепілдік төлемді жүзеге асыру бойынша Қорға талап ету құқығының туындауына байланысты жеке тұлға Қорға жүгінген жағдайда, Қор кепілдік төлемді осы Заңда көзделген тәртіппен және шарттарда сақтандыру ұйымының уақытша әкімшілігінен алынған құжаттар негізінде жүзеге асырады.

3. Фонд по истечении двух рабочих дней после получения от временной администрации реестра договоров страхования обеспечивает непрерывность и своевременность гарантийных выплат по договорам страхования, указанным в подпункте 1) части первой пункта 2 настоящей статьи.
При наступлении случая, предусмотренного подпунктом 2) части первой пункта 2 настоящей статьи, кредитор вправе обратиться в другую страховую организацию, имеющую лицензию по отрасли "страхование жизни", с заявлением о заключении договора аннуитетного страхования в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.
Уплата страховой премии по договорам аннуитетного страхования, указанным в подпункте 2) части первой пункта 2 настоящей статьи, осуществляется Фондом в порядке и на условиях, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
По истечении действия договора аннуитетного страхования, заключенного по основаниям, предусмотренным подпунктом 2) части первой пункта 2 настоящей статьи, последующий договор аннуитетного страхования вследствие установления или продления (переосвидетельствования) степени утраты профессиональной трудоспособности работника подлежит заключению со страховой организацией, принявшей страховой портфель по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.
4. Фонд не вправе отказать в осуществлении гарантийной выплаты, предусмотренной пунктом 2-2 статьи 7 настоящего Закона.
5. Гарантийная выплата кредиторам, указанная в подпункте 1) части первой пункта 2 настоящей статьи, осуществляется непосредственно Фондом или через банк-агент в безналичной форме на банковский счет кредитора либо наличными деньгами по соглашению сторон.
6. Со дня осуществления гарантийной выплаты кредитору ликвидируемой страховой организации к Фонду переходит право требования кредитора по договору страхования в объеме осуществленной гарантийной выплаты.
Перешедшее право требования кредитора, а также требование по возмещению расходов, связанных с осуществлением гарантийной выплаты, предъявляются Фондом к ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой страховой организации или страховой организации-участнику в случае принятия судом решения об отмене решения уполномоченного органа о лишении лицензии данной страховой организации-участника в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
7. Фонд в течение двух рабочих дней со дня получения копии решения уполномоченного органа о лишении лицензии страховой (перестраховочной) организации публикует на казахском и русском языках в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, казахстанских информационных интернет-ресурсах и на интернет-ресурсе Фонда объявление о дате осуществления гарантийных выплат кредиторам.
Сноска. Глава 5 дополнена статьей 15-1 в соответствии с Законом РК от 02.07.2018 № 166-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции Закона РК от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 20.04.2023 № 226-VII (вводится в действие с 01.07.2023).

3. Қор уақытша әкімшіліктен сақтандыру шарттарының тізілімін алғаннан кейін екі жұмыс күні өткен соң осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген сақтандыру шарттары бойынша кепілдік төлемдердің үздіксіздігі мен уақтылылығын қамтамасыз етеді.
Кредитор осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген жағдай басталған кезде "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар басқа сақтандыру ұйымына жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде аннуитеттік сақтандыру шартын жасасу туралы өтінішпен жүгінуге құқылы.
Осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақысын төлеуді Қор уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен және шарттарда жүзеге асырады.
Осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген негіздер бойынша жасалған аннуитеттік сақтандыру шартының қолданысы өткен соң жұмыскердің кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеу немесе ұзарту (қайта куәландыру) салдарынан кейінгі аннуитеттік сақтандыру шарты жұмыскер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру сыныбы бойынша сақтандыру портфелін қабылдаған сақтандыру ұйымымен жасалуға жатады.
4. Қор осы Заңның 7-бабының 2-2-тармағында көзделген кепілдік төлемді жүзеге асырудан бас тартуға құқылы емес.
5. Кредиторларға осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген кепілдік төлемді тікелей Қор жүзеге асырады немесе банк-агент арқылы кредитордың банктік шотына қолма-қол ақшасыз нысанда не тараптардың келісімі бойынша қолма-қол ақшамен жүзеге асырылады.
6. Таратылатын сақтандыру ұйымының кредиторына кепілдік төлем жүзеге асырылған күннен бастап сақтандыру шарты бойынша кредитордың талап ету құқығы жүзеге асырылған кепілдік төлем көлемінде Қорға ауысады.
Қор кредитордың өзіне ауысқан талап ету құқығын, сондай-ақ кепілдік төлемді жүзеге асыруға байланысты шығыстарды өтеу жөніндегі талапты Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен, мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының тарату қомиссиясына немесе сот уәкілетті органның қатысушы-сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру туралы шешімінің күшін жою туралы шешім қабылдаған жағдайда, осы қатысушы-сақтандыру ұйымына қояды.
7. Уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айыру туралы шешімінің көшірмесін алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Қор кредиторларға кепілдік төлемдерді жүзеге асыру күні туралы хабарландыруды Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын екі мерзімді баспасөз басылымында, қазақстандық ақпараттық интернет-ресурстарда және Қордың интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
Ескерту. 15-тарау 15-1-баппен толықтырылды – ҚР 02.07.2018 № 166-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.04.2023 № 226-VII (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 16. Дополнительные способы защиты прав страхователей
Сноска. Статья 16 исключена Законом РК от 15.07.2010 № 338-IV (порядок введения в действие см. ст.2).
Статья 17. Прекращение гарантий Фонда
Гарантии Фонда прекращаются в случаях:
1) осуществления гарантийной выплаты в соответствии с настоящим Законом;
2) истечения сроков обращения кредитора, установленных статьей 15 настоящего Закона (для гарантийных выплат по обязательным классам страхования);
3) истечения срока действия договора страхования;
4) оплаты страхового портфеля принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, передаваемого страховой организации-участнику в порядке и на условиях, которые предусмотрены законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
Сноска. Статья 17 в редакции Закона РК от 15.07.2010 № 338-IV (порядок введения в действие см. ст.2); с изменением, внесенным Законом РК от 02.07.2018 № 166-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5-1. Выплаты Фонда по возмещению вреда, причиненного
жизни, здоровью потерпевшего, и (или) расходов на погребение
Сноска. Закон дополнен главой 5-1 в соответствии с Законом РК от 07.05.2007 № 244 (вводится в действие с 01.10.2008).
Статья 17-1. Право на получение выплат по возмещению вреда, причиненного жизни, здоровью потерпевшего, и (или) расходов на погребение
1. Выплаты по возмещению вреда, причиненного жизни, здоровью потерпевшего (далее - выплата по возмещению вреда), и (или) расходов на погребение производятся Фондом в случаях неустановления лица, скрывшегося с места транспортного происшествия и ответственного за причинение вреда потерпевшему.
2. Право на получение выплат по возмещению вреда имеют граждане Республики Казахстан, а также иностранцы и лица без гражданства.
Данное право не распространяется на иностранцев и лиц без гражданства, не имеющих в наличии договора страхования от несчастных случаев.
3. Исключен Законом РК от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В случае смерти потерпевшего право требования об осуществлении выплаты по возмещению вреда переходит лицу (-ам), имеющему (-им) согласно законодательным актам Республики Казахстан право на возмещение вреда в связи со смертью потерпевшего.
5. Лицу, осуществившему погребение потерпевшего, Фонд возмещает расходы на погребение в размере, установленном Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств", на основании письменного заявления с приложением документов, предусмотренных подпунктами 1), 4), 6) и 7) пункта 2 статьи 17-2 настоящего Закона.

16-бап. Сақтанушылардың құқықтарын қорғаудың қосымша тәсілдері
Ескерту. 16-бап алынып тасталды - ҚР 2010.07.15 № 338-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
17-бап. Қор кепілдіктерінің тоқтатылуы
Қор кепілдіктері:
1) осы Заңға сәйкес кепілдік төлемі жүзеге асырылған;
2) кредитордың осы Заңның 15-бабында белгіленген өтініш жасау мерзімдері өткен (сақтандырудың міндетті сыныптары бойынша кепілдік төлемдер үшін);
3) сақтандыру шартының қолданыс мерзімі аяқталған;
4) Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген тәртіппен және жағдайларда қатысушы-сақтандыру ұйымына берілетін, мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелін төлеген жағдайларда тоқтатылады.
Ескерту. 17-бап жаңа редакцияда - ҚР 2010.07.15 № 338-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); өзгеріс енгізілді – ҚР 02.07.2018 № 166-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
5-1-тарау. Қордың жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдері
Ескерту. 5-1-тараумен толықтырылды - ҚР 2007.05.07 № 244 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
17-1-бап. Жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерді алу құқығы
1. Қор көлік оқиғасы орнынан жасырынған және жәбірленушіге зиян келтіруге жауапты адам анықталмаған жағдайда жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерді (бұдан әрі - зиянды өтеу бойынша төлем) төлейді.
2. Қазақстан Республикасы азаматтарының, сондай-ақ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың зиянды өтеу бойынша төлемдерді алуға құқығы бар.
Осы құқық қолдарында жазатайым оқиғалардан сақтандыру шарты жоқ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қолданылмайды.
3. Алып тасталды – ҚР 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4. Жәбірленуші қайтыс болған жағдайда зиянды өтеу бойынша төлемдерді жүзеге асыру жөніндегі талап ету құқығы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жәбірленушінің қайтыс болуына байланысты зиянды өтетуге құқығы бар адамға (адамдарға) көшеді.
5. Қор жәбірленушіні жерлеуді жүзеге асырған адамға осы Заңның 17-2-бабы 2-тармағының 1), 4), 6) және 7) тармақшаларында көзделген құжаттар қоса берілген жазбаша өтініштің негізінде "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мөлшерде жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтейді.

Сноска. Статья 17-1 с изменениями, внесенными законами РК от 27.04.2015 № 311-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 17-2. Осуществление выплат по возмещению вреда и (или) расходов на погребение Фондом
1. Потерпевший либо лица, указанные в пунктах 4 и 5 статьи 17-1 настоящего Закона, обращаются с заявлением с приложением документов, необходимых для осуществления выплат по возмещению вреда и (или) расходов на погребение, непосредственно в Фонд.
2. К заявлению о выплатах по возмещению вреда и (или) расходов на погребение прилагаются следующие документы:
1) документ, подтверждающий факт наступления случая, предусмотренного пунктом 1 статьи 17-1 настоящего Закона;
2) копия заключения организации здравоохранения, в которой потерпевшему была оказана медицинская помощь в связи с причиненным вредом здоровью в результате транспортного происшествия, с указанием характера полученных потерпевшим травм и увечий, диагноза, периода временной нетрудоспособности;
3) копия заключения учреждений медико-социальной или судебно-медицинской экспертизы;
4) копия свидетельства или уведомление о смерти потерпевшего;
5) документ, подтверждающий право лица, имеющего согласно законодательным актам Республики Казахстан право на возмещение вреда (в случае смерти потерпевшего);
6) документы либо их копии, подтверждающие фактические затраты на погребение;
7) копия удостоверения личности.
3. После представления потерпевшим либо лицами, предусмотренными пунктами 4 и 5 статьи 17-1 настоящего Закона, полного пакета документов, необходимого для осуществления выплат по возмещению вреда и (или) расходов на погребение, Фонд принимает решение об осуществлении выплат по возмещению вреда и (или) расходов на погребение либо об отказе в их осуществлении.
4. Решение о выплате по возмещению вреда и (или) расходов на погребение принимается Фондом в течение тридцати рабочих дней со дня получения документов, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи. Выплата по возмещению вреда и (или) расходов на погребение осуществляется Фондом в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения о выплате по возмещению вреда и (или) расходов на погребение.
5. Исключен Законом РК от 30.12.2009 № 234-IV.
6. Выплаты по возмещению вреда и (или) расходов на погребение осуществляются в размерах, установленных Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств".

Ескерту. 17-1-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 27.04.2015 № 311-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
17-2-бап. Қордың зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерді жүзеге асыруы
1. Жәбірленуші не осы Заңның 17-1-бабының 4 және 5-тармақтарында көрсетілген адамдар зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерді жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, тікелей Қорға өтініш береді.
2. Зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдер туралы өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) осы Заңның 17-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайдың басталу фактісін растайтын құжат;
2) жәбірленуші алған жарақат пен мертігулердің сипаты, диагнозы, уақытша еңбекке қабілетсіздік кезеңі көрсетіле отырып, жәбірленушіге көлік оқиғасы нәтижесінде денсаулығына келтірілген зиянға байланысты медициналық көмек көрсетілген денсаулық сақтау ұйымы қорытындысының көшірмесі;
3) медициналық-әлеуметтік немесе сот-медициналық сараптама мекемелері қорытындысының көшірмесі;
4) жәбірленушінің қайтыс болуы туралы куәліктің көшірмесі немесе хабарлама;
5) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес зиянды өтету (жәбірленуші қайтыс болған жағдайда) құқығына ие адамның құқығын растайтын құжат;
6) жерлеуге нақты жұмсалған шығындарды растайтын құжаттар не олардың көшірмелері;
7) жеке куәліктің көшірмесі.
3. Жәбірленуші не осы Заңның 17-1-бабының 4 және 5-тармақтарында көзделген адамдар зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерді жүзеге асыру үшін қажетті құжаттардың толық топтамасын табыс еткеннен кейін Қор зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерді жүзеге асыру туралы не оларды жүзеге асырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
4. Қор зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлем жасау туралы шешімді осы баптың 2-тармағында көзделген құжаттарды алған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қабылдайды. Қор зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған
шығыстарды өтеу бойынша төлемді зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлем жасау туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
5. Алынып тасталды - ҚР 2009.12.30 № 234-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
6. Зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдер "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мөлшерде жүзеге асырылады.

7. Выплатой по возмещению вреда не покрываются моральный вред, а также вред, причиненный имуществу, упущенная выгода потерпевшего либо лиц, предусмотренных пунктом 4 статьи 17-1 настоящего Закона, ущерб окружающей среде.
8. Выплаты по возмещению вреда и (или) расходов на погребение осуществляются непосредственно Фондом или через банк-агент в безналичной форме на банковский счет потерпевшего либо лиц, предусмотренных пунктами 4 и 5 статьи 17-1 настоящего Закона.
9. Фонд отказывает в выплатах по возмещению вреда и (или) расходов на погребение в следующих случаях:
1) действия потерпевшего признаны в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, умышленными уголовными или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи с транспортным происшествием;
2) Исключен Законом РК от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3) транспортное происшествие наступило вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах, таких, как воздействие ядерного взрыва, радиации или радиоактивного заражения, военных действий, гражданской войны, собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций, массовых беспорядков или забастовок;
4) непредставления полного пакета документов либо представления недостоверных документов, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
При наличии оснований для отказа в осуществлении выплат по возмещению вреда и (или) расходов на погребение Фонд обязан в течение тридцати рабочих дней со дня получения полного пакета документов направить уведомление в письменной форме с мотивированным обоснованием причин отказа.
10. Для осуществления Фондом функции, предусмотренной подпунктом 4) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона, Фонд запрашивает информацию в Министерстве внутренних дел Республики Казахстан и Генеральной прокуратуре Республики Казахстан.
Порядок, объем и сроки предоставления информации устанавливаются актом Министра внутренних дел Республики Казахстан и приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан.
Полученные Фондом сведения не подлежат разглашению.
11. Для осуществления выплат по возмещению вреда Фонд запрашивает и получает страховые отчеты из единой базы данных по страхованию, формируемой в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности", в порядке, определенном уполномоченным органом.
Сноска. Статья 17-2 с изменениями, внесенными законами РК от 30.12.2009 № 234-IV; от 03.07.2014 № 227-V (вводится в действие с 01.01.2015); от 27.04.2015 № 311-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.07.2022 № 141-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Зиянды өтеу бойынша төлем моральдық зиянның, сондай-ақ мүлікке келтірілген зиянның, жәбірленушінің не осы Заңның 17-1-бабының 4-тармағында көзделген адамдардың жіберіп алған пайдасының, қоршаған ортаға келтірілген залалдың орнын толтырмайды.
8. Зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалатын шығыстарды өтеу бойынша төлемдер тікелей Қор немесе агент-банк арқылы жәбірленушінің не осы Заңның 17-1-бабының 4 және 5-тармақтарында көзделген адамдардың банк шоттарына қолма-қол емес нысанда жүзеге асырылады.
9. Қор зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерден мынадай жағдайларда:
1) жәбірленушінің әрекеттері Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен көлік оқиғасымен себептік байланыстағы қасақана қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылса;
2) алып тасталды – ҚР 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
3) көлік оқиғасы еңсерілмейтін күштің салдарынан, яғни ядролық жарылыс, радиация немесе радиоактивті улану, әскери іс-қимылдар, азаматтық соғыс, жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар, жаппай тәртіпсіздік немесе ереуілдер сияқты төтенше және осындай алдын алуға болмайтын жағдайлар кезінде басталған болса;
4) осы баптың 2-тармағында көзделген құжаттардың толық пакетін табыс етпеген не дұрыс емес құжаттарды берген болса, бас тартады.
Зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерді жүзеге асырудан бас тарту үшін негіздер болған кезде, Қор құжаттардың толық топтамасын алған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде бас тарту себептерінің дәлелді негіздемесі бар жазбаша нысандағы хабарлама жіберуге міндетті.
10. Осы Заңның 8-бабы 2-тармағы 4) тармақшасында көзделген функцияны жүзеге асыру үшін Қор Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінен және Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасынан ақпарат сұратады.
Ақпаратты берудің тәртібі, көлемі және мерзімдері Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің актісімен және Қазақстан Республикасы Бас прокурорының бұйрығымен белгіленеді.
Қор алған мәліметтер жария етуге жатпайды.
11. Зиянды өтеу бойынша төлемдерді жүзеге асыру үшін Қор "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қалыптастырылатын сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқордан сақтандыру есептерін уәкілетті орган айқындаған тәртіппен сұратады және алады.
Ескерту. 17-2-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2009.12.30 № 234-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); 03.07.2014 № 227-V (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.04.2015 № 311-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.07.2022 № 141-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 17-3. Право обратного требования к лицу, причинившему вред
Фонд имеет право обратного требования к лицу, причинившему вред потерпевшему, в пределах выплаты по возмещению вреда и (или) расходов на погребение с учетом расходов, понесенных Фондом в связи с рассмотрением требования потерпевшего либо лиц, предусмотренных пунктами 4 и 5 статьи 17-1 настоящего Закона, об осуществлении выплат по возмещению вреда и (или) расходов на погребение.
Статья 17-4. Создание резерва возмещения вреда
1. Осуществление выплат по возмещению вреда и (или) расходов на погребение производится Фондом за счет средств резерва возмещения вреда.
В случае недостаточности средств резерва возмещения вреда для осуществления выплат по возмещению вреда и (или) расходов на погребение Фонд использует резерв гарантирования страховых выплат в порядке, предусмотренном настоящим Законом.
2. Источником формирования резерва возмещения вреда являются первоначальные разовые взносы в размере, установленном уполномоченным органом, и дополнительные взносы, уплачиваемые страховщиками в соответствии с договором участия, заключаемым с Фондом.
Методика расчета ставки дополнительных взносов, порядок и сроки их уплаты устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
3. Размер дополнительных взносов рассчитывается исходя из объема начисленных страховой организацией-участником страховых премий по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств и ставки дополнительных взносов.
4. Приостановление действия лицензии на право осуществления страховой деятельности не освобождает страховую организацию-участник от уплаты дополнительных взносов.
5. С даты лишения страховой организации-участника лицензии на осуществление обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств обязательства страховой организации-участника по уплате дополнительных взносов приостанавливаются до вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника.
Обязательство страховой организации-участника по уплате дополнительных взносов прекращается со дня вступления в законную силу решения суда о ее принудительной ликвидации.
Дополнительные взносы, уплаченные страховыми организациями-участниками в соответствии с настоящим Законом, возврату не подлежат.
Сноска. Статья 17-4 с изменениями, внесенными Законом РК от 30.12.2009 № 234-IV.
Статья 17-5. Ненадлежащее исполнение обязанностей по уплате первоначальных разовых, дополнительных взносов

17-3-бап. Зиян келтірген адамға кері талап қою құқығы
Қордың жәбірленушінің не осы Заңның 17-1-бабының 4 және 5-тармақтарында көзделген адамдардың зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерді жүзеге асыру жөніндегі талабын қарауға байланысты Қордың шеккен шығыстарын ескере отырып, зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдер шегінде жәбірленушіге зиян келтірген адамға кері талап қою құқығы бар.
17-4-бап. Зиянды өтеу резервін құру
1. Қор зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерді зиянды өтеу резервінің қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерді жүзеге асыру үшін зиянды өтеу резервінің қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда Қор сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервін осы Заңда көзделген тәртіппен пайдаланады.
2. Уәкілетті орган белгілеген мөлшердегі бастапқы біржолғы жарналар және Қормен жасалатын қатысу шартына сәйкес сақтандырушылар төлейтін қосымша жарналар зиянды өтеу резервін қалыптастыру көздері болып табылады.
Қосымша жарналар ставкасын есептеу әдістемесі, оларды төлеу тәртібі мен мерзімдері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
3. Қосымша жарналардың мөлшері қатысушы-сақтандыру ұйымы көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша есептеген сақтандыру сыйлықақылары мен қосымша жарналар ставкаларының көлемін негізге ала отырып
есептеледі.
4. Сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензияның қолданылуын тоқтата тұру қатысушы-сақтандыру ұйымын қосымша жарналарды төлеуден босатпайды.
5. Қатысушы-сақтандыру ұйымы көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыруға берілген лицензиядан айырылған күннен бастап қатысушы-сақтандыру ұйымының қосымша жарналарды төлеу міндеттемелері қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
Қатысушы-сақтандыру ұйымының қосымша жарналарды төлеу жөніндегі міндеттемесі оны мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап тоқтатылады.
Қатысушы-сақтандыру ұйымдарының осы Заңға сәйкес төлеген қосымша жарналары қайтаруға жатпайды.
Ескерту. 17-4-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2009.12.30 № 234-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
17-5-бап. Бастапқы бір реттік, қосымша жарналарды төлеу жөніндегі міндеттерді тиісінше орындамау

1. В случае неуплаты первоначальных разовых, дополнительных взносов в полном объеме Фонд в течение семи рабочих дней с даты наступления срока уплаты обязан известить уполномоченный орган о ненадлежащем исполнении страховой организацией-участником своих обязательств по настоящему Закону.
2. Уполномоченный орган при получении извещения Фонда о ненадлежащем исполнении страховой организацией-участником обязанностей по уплате первоначальных разовых, дополнительных взносов вправе применить к такой страховой организации санкции и меры надзорного реагирования, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
Сноска. Статья 17-5 - в редакции Закона РК от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Права и обязанности участников
системы гарантирования страховых выплат
Статья 18. Права и обязанности Фонда
1. Фонд вправе:
1) требовать уплаты обязательных, чрезвычайных и дополнительных взносов в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
2) ходатайствовать перед уполномоченным органом о включении своего представителя в состав ликвидационной комиссии и участвовать в ликвидационном производстве принудительно ликвидируемой страховой организации в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
3) требовать предоставления от ликвидационной комиссии и кредитора информации и документов, необходимых для реализации задач Фонда;
4) запрашивать у уполномоченного органа сведения о финансовом состоянии страховых организаций-участников, количестве заключенных страховой организацией-участником договоров страхования и иную необходимую информацию, за исключением сведений, составляющих тайну страхования и иную охраняемую законом Республики Казахстан тайну;
5) отказать кредитору в осуществлении гарантийной выплаты в случаях, предусмотренных настоящим Законом, договором страхования или законодательными актами Республики Казахстан;
6) в случае наступления события, предусмотренного частью второй пункта 3 статьи 15-1 настоящего Закона, привлекать независимого актуария для проверки адекватности расчета страховой премии по договору аннуитетного страхования, заключенному между кредитором и страховой организацией, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни";
7) получать комиссионное вознаграждение в соответствии со статьей 8-1 настоящего Закона;
8) запрашивать и получать у (от) страховой организации-участника информацию в сроки и объеме, которые определены советом директоров Фонда, в том числе сведения по ее обязательствам по гарантируемым видам (классам) страхования, составляющие страховую и иную охраняемую законом тайну;

1. Бастапқы бір реттік, қосымша жарналар толық көлемде төленбеген жағдайда, Қор қатысушы-сақтандыру ұйымының осы Заң бойынша өз міндеттемелерін тиісінше орындамағаны туралы уәкілетті органға төлеу мерзімі басталған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті.
2. Уәкілетті орган қатысушы-сақтандыру ұйымының бастапқы бір реттік, қосымша жарналарды төлеу жөніндегі міндеттерін тиісінше орындамағаны туралы Қордың хабарxатын алған кезде мұндай сақтандыру ұйымына Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген санкциялар мен қадағалап ден қою шараларын қолдануға құқылы.
Ескерту. 17-5-бап жаңа редакцияда – ҚР 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
6-тарау. Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесі қатысушыларының құқықтары мен міндеттері
18-бап. Қордың құқықтары мен міндеттері
1. Қор:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен міндетті, төтенше және қосымша жарналар төлеуді талап етуге;
2) тарату комиссиясының құрамына өз өкілін енгізу туралы уәкілетті органның алдында өтініш жасауға және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымын тарату ісін жүргізуге қатысуға;
3) тарату комиссиясынан және кредитордан Қордың міндеттерін іске асыруға қажетті ақпарат пен құжаттар беруді талап етуге;
4) уәкілетті органнан қатысушы-сақтандыру ұйымдарының қаржылық жай-күйі, қатысушы-сақтандыру ұйымы жасасқан сақтандыру шарттарының саны туралы мәліметті және сақтандыру құпиясын және Қазақстан Республикасының заңымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, өзге де қажетті ақпаратты сұратуға;
5) осы Заңда, сақтандыру шартында немесе Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда кредиторға кепілдік төлемді жүзеге асырудан бас тартуға;
6) осы Заңның 15-1-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде көзделген оқиға басталған жағдайда, кредитор мен "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы арасында жасалған аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеудің барабарлығын тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тартуға;
7) осы Заңның 8-1-бабына сәйкес комиссиялық сыйақы алуға;
8) қатысушы-сақтандыру ұйымынан Қордың директорлар кеңесі айқындаған мерзімдерде және көлемде ақпаратты, оның ішінде сақтандыру және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын, сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері (сыныптары) бойынша оның міндеттемелері жөніндегі мәліметтерді сұратуға және алуға;

9) запрашивать и получать у (от) Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Генеральной прокуратуры Республики Казахстан информацию, необходимую для осуществления своей функции, предусмотренной подпунктом 4) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона;
10) запрашивать и получать у (от) организации по формированию и ведению базы данных информацию, необходимую для осуществления своей деятельности, в соответствии с подпунктом 3-1) пункта 4 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
2. Фонд обязан:
1) заключить договор участия со страховой организацией, на которую в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан возложена обязанность участвовать в Фонде;
1-1) вести учет резервов гарантирования страховых выплат раздельно по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни";
1-2) вести учет средств резервов гарантирования страховых выплат, резерва возмещения вреда раздельно от собственных активов Фонда;
2) инвестировать активы в финансовые инструменты в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
3) представлять финансовую и иную отчетность в Национальный Банк Республики Казахстан в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан;
4) представлять страховым организациям-участникам по их запросам свою финансовую отчетность в объеме, определяемом в соответствии с договором участия;
5) ежегодно публиковать годовую финансовую отчетность, подтвержденную аудиторской организацией;
6) осуществлять контроль за порядком уплаты страховыми организациями-участниками обязательных, чрезвычайных и дополнительных взносов, а также формированием ими условных обязательств;
7) осуществлять гарантийные выплаты кредиторам по обязательствам принудительно ликвидируемой страховой организации в порядке, предусмотренном настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
8) проводить аудит;
9) извещать уполномоченный орган о ставших ему известными фактах нарушения страховыми организациями законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;
10) уведомить ликвидационную комиссию об осуществлении гарантийной выплаты кредитору;
11) исключен Законом РК от 15.07.2010 № 338-IV (порядок введения в действие см. ст.2);
12) использовать исключительно в служебных целях всю ставшую ему известной в процессе осуществления своих функций информацию о деятельности страховых организаций;
13) возместить расходы страховых организаций-участников в порядке, предусмотренном пунктом 5 статьи 15 настоящего Закона.

9) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінен және Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасынан осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көзделген өз функциясын жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты сұратуға және алуға;
10) дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымнан "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 4-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес өз қызметін жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты сұратуға және алуға құқылы.
2. Қор:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес Қорға қатысу міндеті жүктелген сақтандыру ұйымымен қатысу шартын жасасуға;
1-1) "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерін есепке алуды бөлек жүргізуге;
1-2) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің, зиянды өтеу резервінің қаражатын есепке алуды Қордың меншікті активтерінен бөлек жүргізуге;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған тәртіппен активтерді қаржы құралдарына инвестициялауға;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржылық және өзге де есептілікті ұсынуға;
4) қатысушы-сақтандыру ұйымдарына олардың сұрау салулары бойынша қатысу шартына сәйкес айқындалатын көлемде өзінің қаржылық есептілігін беруге;
5) аудиторлық ұйым растаған жылдық қаржылық есептілікті жыл сайын жариялауға;
6) қатысушы-сақтандыру ұйымдарының міндетті, төтенше және қосымша жарналар төлеу тәртібін, сондай-ақ олардың шартты міндеттемелер қалыптастыруын бақылауды жүзеге асыруға;
7) мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының міндеттемелері бойынша кредиторларға осы Заңда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген тәртіппен кепілдік төлемдерін жүзеге асыруға;
8) аудит өткізуге;
9) сақтандыру ұйымдарының Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңдарын бұзуының өзіне мәлім болған фактілері жөнінде уәкілетті органды хабардар етуге;
10) кредиторға кепілдік төлемінің жүзеге асырылғаны туралы тарату комиссиясына хабарлауға;
11) алынып тасталды - ҚР 2010.07.15 № 338-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен;
12) өз функцияларын жүзеге асыру процесінде сақтандыру ұйымдарының қызметі туралы өздеріне мәлім болған бүкіл ақпаратты тек қана қызмет мақсаттарында пайдалануға;
13) осы Заңның 15-бабының 5-тармағында көзделген тәртіппен қатысушы-сақтандыру ұйымдарының шығыстарын өтеуге міндетті.

2-1. Фонд осуществляет учет проводимых им операций в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
2-2. В целях доведения до страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей), лиц, имеющих намерение заключить договор страхования, информации о своей деятельности Фонд обязан разместить на своем интернет-ресурсе следующую информацию:
1) полное наименование, адрес (место нахождения), номера телефонов, режим работы, в том числе его филиалов и представительств;
2) сведения об акционерах;
3) сведения о руководящих работниках;
4) сведения о государственном регистрационном номере и бизнес-идентификационном номере;
5) сведения об осуществляемых видах деятельности;
6) годовую финансовую отчетность, подтвержденную аудиторской организацией, за три предыдущих отчетных года;
7) отчеты об итогах деятельности за три предыдущих отчетных года;
8) сведения об участии в ассоциациях (союзах), в том числе в объединении страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров (при наличии);
9) сведения о страховых организациях-участниках.
3. Фонд имеет иные права и несет иные обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и договором участия.
Сноска. Статья 18 с изменениями, внесенными законами РК от 20.02.2006 № 128 (порядок введения в действие см. ст.2); от 30.12.2009 № 234-IV; от 15.07.2010 № 338-IV (порядок введения в действие см. ст.2); от 02.07.2018 № 166-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.07.2019 № 262-VI (вводится в действие с 01.01.2020);от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2025 № 205-VIII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 19. Права и обязанности страховой организации-участника
1. Страховая организация-участник вправе:
1) публиковать в периодических печатных изданиях на государственном и русском языках, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, информацию о своем участии в системе гарантирования страховых выплат;
2) получать от Фонда информацию, относящуюся к осуществлению гарантийных выплат кредиторам;
3) требовать от Фонда представления финансовой отчетности Фонда.
2. Страховая организация-участник обязана:
1) уплачивать обязательные и чрезвычайные взносы, а также формировать условные обязательства в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;

2-1. Қор Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес өздері жүргізетін операцияларды есепке алуды жүзеге асырады.
2-2. Сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға), сақтандыру шартын жасасуға ниеті бар адамдарға өзінің қызметі туралы ақпаратты жеткізу мақсатында Қор өзінің интернет-ресурсында мынадай ақпаратты:
1) өзінің, оның ішінде өз филиалдары мен өкілдіктерінің толық атауын, мекенжайын (тұрған жерін), телефон нөмірлерін, жұмыс режимін;
2) акционерлер туралы мәліметтерді;
3) басшы қызметкерлер туралы мәліметтерді;
4) мемлекеттік тіркеу нөмірі және бизнес-сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтерді;
5) қызметтің жүзеге асырылатын түрлері туралы мәліметтерді;
6) аудиторлық ұйым растаған алдыңғы есепті үш жыл үшін жылдық қаржылық есептілікті;
7) алдыңғы есепті үш жыл үшін қызмет қорытындылары туралы есептерді;
8) қауымдастықтарға (одақтарға), оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің бірлестіктеріне қатысу туралы мәліметтерді (болған кезде);
9) қатысушы-сақтандыру ұйымдары туралы мәліметтерді орналастыруға міндетті.
3. Қордың Қазақстан Республикасының заңдарында және қатысу шартында көзделген өзге де құқықтары болады және ол өзге де міндеттерді атқарады.
Ескерту. 18-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2006.02.20 № 128 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2009.12.30 № 234-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз), 2010.07.15 № 338-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); 02.07.2018 № 166-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.07.2019 № 262-VI (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2025 № 205-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
19-бап. Қатысушы-сақтандыру ұйымының құқықтары мен міндеттері
1. Қатысушы-сақтандыру ұйымы:
1) Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мерзімді баспа басылымдарында өзінің сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне қатысуы туралы ақпаратты жариялауға;
2) Қордан кредиторларға кепілдік төлемдерін жүзеге асыруға қатысты ақпарат алуға;
3) Қордың қаржылық есептілігін Қордан талап етуге құқылы.
2. Қатысушы-сақтандыру ұйымы:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен міндетті және төтенше жарналарды төлеуге, сондай-ақ шартты міндеттемелерді қалыптастыруға;

2) предоставлять Фонду информацию, необходимую для расчета размеров обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, утверждения их ставок, расчета размера чрезвычайных взносов;
2-1) предоставлять Фонду информацию в сроки и объеме, которые определены советом директоров Фонда, в том числе сведения по ее обязательствам по гарантируемым видам (классам) страхования, составляющие страховую и иную охраняемую законом тайну;
3) извещать Фонд о наступлении собственной неплатежеспособности и фактах применения санкций уполномоченного органа;
4) уведомить Фонд о прекращении страховой деятельности по гарантируемым видам страхования, по которым в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан на страховую организацию возложена обязанность участия в Фонде;
4-1) в случаях, предусмотренных настоящим Законом, произвести отчуждение принадлежащих ей акций Фонда;
5) уведомить Фонд о предъявлении искового заявления в суд о принудительной ликвидации, а также о принятии судом решения о принудительной ликвидации страховой организации;
5-1) уведомить Фонд о лишении уполномоченным органом лицензии филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан и проведении процедуры принудительного прекращения деятельности филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан;
6) исключен Законом РК от 15.07.2010 № 338-IV (порядок введения в действие см. ст.2);
7) осуществлять мероприятия, предусмотренные пунктом 3 статьи 15 настоящего Закона.
Страховая организация-участник, имеющая лицензию на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, обязана уплачивать дополнительные взносы в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
3. Страховая организация-участник имеет иные права и несет иные обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и договором участия.
Сноска. Статья 19 с изменениями, внесенными законами РК от 20.02.2006 № 128 (порядок введения в действие см. ст.2); от 30.12.2009 № 234-IV; от 15.07.2010 № 338-IV (порядок введения в действие см. ст.2); от 02.07.2018 № 166-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 02.01.2021 № 399-VI (вводится в действие с 16.12.2020);от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 20. Права и обязанности ликвидационной комиссии
1. Ликвидационная комиссия вправе получать от Фонда уведомления об осуществлении гарантийной выплаты кредиторам принудительно ликвидируемой страховой организации, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан.

2) міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің мөлшерлерін есептеу, олардың мөлшерлемелерін бекіту, төтенше жарналардың мөлшерін есептеу үшін қажетті ақпаратты Қорға беруге;
2-1) Қорға Қордың директорлар кеңесі айқындаған мерзімдерде және көлемде ақпаратты, оның ішінде сақтандыру және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын, сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері (сыныптары) бойынша өзінің міндеттемелері жөніндегі мәліметтерді беруге;
3) өзінің төлем қабілетсіздігі басталғаны және уәкілетті органның санкциялар қолдану фактілері туралы Қорға хабарлауға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес сақтандыру ұйымына Қорға қатысу міндеті жүктелген сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша сақтандыру қызметінің тоқтатылғаны туралы Қорды хабардар етуге;
4-1) осы Заңда көзделген жағдайларда өзіне тиесілі Қор акцияларын иеліктен шығаруды жүргізуге;
5) сотқа мәжбүрлеп тарату туралы талап-арыз берілгендігі туралы, сондай-ақ соттың сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы шешім қабылдағаны туралы Қорды хабардар етуге;
5-1) уәкілетті органның Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалын лицензиядан айырғаны және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату рәсімін жүргізгені туралы Қорды хабардар етуге;
6) алынып тасталды - ҚР 2010.07.15 № 338-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен;
7) осы Заңның 15-бабының 3-тармағында көзделген іс-шараларды жүзеге асыруға міндетті.
Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар қатысушы-сақтандыру ұйымы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен қосымша жарналарды төлеуге міндетті.
3. Қатысушы-сақтандыру ұйымының Қазақстан Республикасының заңдарында және қатысу шартында көзделген өзге де құқықтары болады және ол өзге де міндеттерді атқарады.
Ескерту. 19-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2006.02.20 № 128 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2009.12.30 № 234-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз), 2010.07.15 № 338-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); 02.07.2018 № 166-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 02.01.2021 № 399-VI (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
20-бап. Тарату комиссиясының құқықтары мен міндеттері
1. Тарату комиссиясы Қордан мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының кредиторларына кепілдік төлемінің жүзеге асырылғаны туралы хабарлама алуға құқылы.

2. Ликвидационная комиссия обязана:
1) обеспечивать доступ уполномоченных представителей Фонда к информации и документации, касающимся процесса ликвидации или принудительного прекращения деятельности филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, с правом получения копий и выписок из документов;
2) незамедлительно извещать Фонд о прекращении своих обязательств перед кредитором;
3) предоставить запрашиваемую Фондом информацию и документы, касающиеся заключенных договоров страхования.
3. Ликвидационная комиссия имеет иные права и несет иные обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 20 с изменениями, внесенными законами РК от 15.07.2010 № 338-IV (порядок введения в действие см. ст.2); от 02.01.2021 № 399-VI (вводится в действие с 16.12.2020).
Статья 21. Права и обязанности кредитора
1. Кредитор имеет право:
1) требовать от Фонда осуществления гарантийной выплаты в порядке, предусмотренном настоящим Законом;
2) исключен Законом РК от 15.07.2010 № 338-IV (порядок введения в действие см. ст.2);
3) требовать от ликвидационной комиссии удовлетворения требований в размере, превышающем полученную от Фонда гарантийную выплату.
2. Кредитор обязан:
1) представлять Фонду документы, предусмотренные законодательным актом Республики Казахстан об обязательном страховании или договором страхования, подтверждающие факт наступления страхового случая и размер убытков по договору страхования;
2) передать все документы, необходимые для реализации Фондом перешедших к нему прав кредитора в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Кредитор имеет иные права и несет иные обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 21 с изменениями, внесенными Законом РК от 15.07.2010 № 338-IV (порядок введения в действие см. ст.2).
Статья 21-1. Регулирование посреднических услуг при осуществлении гарантийных выплат и выплат по возмещению вреда
1. В случае, если заявление и документы на получение гарантийной выплаты или выплаты по возмещению вреда предоставлены Фонду с участием лица, оказывающего посреднические услуги для получения такой выплаты, в дополнение к таким документам в Фонд должна быть представлена нотариально засвидетельствованная копия договора об оказании посреднических услуг с указанием размера комиссионного вознаграждения данного лица.
2. Размер комиссионного вознаграждения лица, оказывающего посреднические услуги для получения гарантийной выплаты или выплаты по возмещению вреда, не должен превышать:
1) десяти процентов от суммы такой выплаты по отрасли "общее страхование";

2. Тарату комиссиясы:
1) құжаттардың көшірмелерін және үзінді көшірмелерін алу құқығын бере отырып, Қордың уәкілетті өкілдерінің Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалын тарату немесе қызметін мәжбүрлеп тоқтату процесіне қатысты ақпарат пен құжаттамаға қол жеткізуін қамтамасыз етуге;
2) өзінің кредитор алдындағы міндеттемелерінің тоқтатылғаны туралы Қорға шұғыл түрде хабарлауға;
3) сақтандыру шарттарын жасасуға қатысты Қор сұратқан ақпаратты және құжаттарды беруге міндетті.
3. Тарату комиссиясының Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де құқықтары болады және ол өзге де міндеттерді атқарады.
Ескерту. 20-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2010.07.15 № 338-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); 02.01.2021 № 399-VI (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
21-бап. Кредитордың құқықтары мен міндеттері
1. Кредитордың:
1) Қордан осы Заңда көзделген тәртіппен кепілдік төлемін жүзеге асыруды талап етуге;
2) (алынып тасталды - ҚР 2010.07.15 № 338-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен);
3) тарату комиссиясынан талаптарды Қордан алынған кепілдік төлемінен асатын мөлшерде қанағаттандыруды талап етуге құқығы бар.
2. Кредитор:
1) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру туралы заңнамалық актісінде немесе сақтандыру шартында көзделген, сақтандыру жағдайының басталу фактісін және сақтандыру шарты бойынша шығындардың мөлшерін растайтын құжаттарды ұсынуға;
2) Қордың Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кредитордың өзіне ауысқан құқықтарын іске асыруына қажетті барлық құжаттарды беруге міндетті.
3. Кредитордың Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де құқықтары болады және ол өзге де міндеттерді атқарады.
Ескерту. 21-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2010.07.15 № 338-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
21-1-бап. Кепілдік төлемдерді және зиянды өтеу бойынша төлемдерді жүзеге асыру кезінде делдалдық көрсетілетін қызметтерді реттеу
1. Егер кепілдік төлемді немесе зиянды өтеу бойынша төлемдерді алуға өтініш пен құжаттар Қорға осындай төлемді алу үшін делдалдық қызметтерді көрсететін адамның қатысуымен ұсынылған жағдайда, мұндай құжаттарға қосымша ретінде Қорға осы адамның комиссиялық сыйақысы мөлшері көрсетіле отырып, делдалдық қызметтерді көрсету туралы шарттың нотариат куәландырған көшірмесі ұсынылуға тиіс.
2. Кепілдік төлемді немесе зиянды өтеу бойынша төлемді алу үшін делдалдық қызметтерді көрсететін адамның комиссиялық сыйақысының мөлшері:
1) "жалпы сақтандыру" саласы бойынша осындай төлем сомасының он пайызынан;

2) одного процента от суммы такой выплаты по отрасли "страхование жизни".
Сноска. Глава 6 дополнена статьей 21-1 в соответствии с Законом РК от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Заключительные и переходные положения
Статья 22. Ликвидация или реорганизация Фонда
1. Ликвидация или реорганизация Фонда осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан с учетом особенностей, установленных настоящим Законом.
2. Фонд может быть ликвидирован в случае исключения требований по обязательному участию страховых организаций в Фонде, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
3. Средства резерва гарантирования страховых выплат и резерва возмещения вреда, сформированные на момент ликвидации Фонда, распределяются среди страховых организаций-участников Фонда пропорционально доле их участия в данных резервах Фонда.
4. Исключен Законом РК от 27.04.2015 № 311-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Исключен Законом РК от 27.04.2015 № 311-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен Законом РК от 27.04.2015 № 311-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Исключен Законом РК от 27.04.2015 № 311-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Исключен Законом РК от 27.04.2015 № 311-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Статья 22 в редакции Закона РК от 30.12.2009 № 234-IV; с изменениями, внесенными законами РК от 15.07.2010 № 338-IV (порядок введения в действие см. ст. 2); от 27.04.2015 № 311-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 02.07.2018 № 166-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 23. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан о Фонде
Лица, виновные в нарушении законодательства Республики Казахстан о Фонде, несут ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.
Статья 24. Переходные положения
Сноска. Статья 24 исключена Законом РК от 30.12.2009 № 234-IV.
Президент
Республики Казахстан

2) "өмірді сақтандыру" саласы бойынша осындай төлем сомасының бір пайызынан аспауға тиіс.
Ескерту. 6-тарау 21-1-баппен толықтырылды – ҚР 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
7-тарау. Қорытынды және өтпелі ережелер
22-бап. Қорды тарату немесе қайта ұйымдастыру
1. Қорды тарату немесе қайта ұйымдастыру осы Заңда белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген, сақтандыру ұйымдарының Қорға міндетті қатысуы жөніндегі талаптар алып тасталған жағдайда Қор таратылуы мүмкін.
3. Қордың таратылуы кезінде қалыптастырылған сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің және зиянды өтеу резервінің қаражаты Қорға қатысушы-сақтандыру ұйымдарының арасында олардың Қордың осы резервтеріне қатысу үлесіне барабар мөлшерде бөліп беріледі.
4. Алып тасталды - ҚР 27.04.2015 № 311-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5. Алып тасталды - ҚР 27.04.2015 № 311-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
6. Алып тасталды - ҚР 27.04.2015 № 311-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
7. Алып тасталды - ҚР 27.04.2015 № 311-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
8. Алып тасталды - ҚР 27.04.2015 № 311-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. 22-бап жаңа редакцияда - ҚР 2009.12.30 № 234-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз), өзгерістер енгізілді - ҚР 2010.07.15 № 338-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); 27.04.2015 № 311-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) ; 02.07.2018 № 166-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
23-бап. Қазақстан Республикасының Қор туралы заңдарын бұзғаны үшін жауапкершілік
Қазақстан Республикасының Қор туралы заңдарының бұзылуына кінәлі адамдар Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершілікте болады.
24-бап. Өтпелі ережелер
Ескерту. 24-бап алынып тасталды - ҚР 2009.12.30 № 234-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз) Заңымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті