Коммуналдық меншікке келіп түскен қараусыз қалған жануарларды пайдалану Қағидаларын бекіту туралы
Түркістан облысы Шардара аудандық әкімдігінің 2026 жылғы 6 тамыздағы № 302 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 10 тамызда № 39532 болып тiркелдi
Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексінің 246-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңының 31-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк мүлiк туралы" Заңының 18-бабының 22) тармақшасына сәйкес, Шардара ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған Коммуналдық меншiкке келiп түскен қараусыз қалған жануарларды пайдалану қағидалары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Шардара ауданы әкімінің жетекешілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Шардара ауданының әкімі А. Карсыбаев
Шардара ауданы әкімдігінің
"6" тамыздағы 2026 жылғы
№ 302 қаулысымен бекітілген
Коммуналдық меншікке келіп түскен қараусыз қалған жануарларды пайдалану қағидалары
Коммуналдық меншікке келіп түскен қараусыз қалған жануарларды пайдалану қағидалары (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексінің 246-бабына, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 18-бабының 22) тармақшасына сәйкес әзірленді.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) жануарлар - омыртқалы жануарлар;
2) қараусыз қалған жануарлар - ұстау орнынан тыс жерде және жануардың иесі және (немесе) жауапты адам тарапынан бақылаусыз қалған жануарлар;
3) жануардың иесі – жануар меншік құқығымен немесе өзгедей заттық құқықпен тиесілі болатын жеке немесе заңды тұлға;
2-тарау. Қараусыз қалған жануарларды коммуналдық меншікке пайдалану тәртібі
2. Қараусыз немесе қаңғып жүрген малды және басқа да үй жануарларын немесе қолға үйретiлген жануарларды ұстап алған адам оларды меншiк иесiне қайтаруға, ал егер оның өзi немесе тұрған жерi белгiсiз болса, осындай жануарларды ұстаған кезден бастап үш күннен кешiктiрмей табылған жануарлар туралы iшкi iстер органдарына немесе жергілікті атқарушы органдарына мәлiмдеуге мiндеттi, олар меншiк иесiн iздестiру шараларын қолданады.
Жануарлардың меншiк иесiн iздестiру кезеңiнде жануарларды ұстаушы адам оларды өзiнiң бағуында және пайдалануында қалдыруы, не ол бағу мен пайдалану үшiн қажеттi жағдайы бар басқа адамға тапсыруы мүмкiн. Жануарларды ұстап алған адамның өтiнiшi бойынша оларды бағу мен пайдалану үшiн қажеттi жағдайы бар адамды iздеп табуды және оларға жануарларды берудi Шардара ауданының әкімдігі жүзеге асырады.

Об утверждении Правил использования безнадзорных животных, поступивших в коммунальную собственность
Постановление акимата Шардаринского районного Туркестанской области от 6 августа 2026 года № 302. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2026 года № 39532
В соответствии со статьей 246 Гражданского Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 22) статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" акимат Шардаринского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования безнадзорных животных, поступивших в коммунальную собственность.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Шардаринского района.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Шардаринского района А. Карсыбаев
Утверждено постановлением
акимата Шардаринского района
от "6" августа 2026 года № 302
Правила использования безнадзорных животных, поступивших в коммунальную собственность
Настоящие Правила использования безнадзорных животных, поступивших в коммунальную собственность (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 246 Гражданского Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 22) статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе.
Глава 1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) животные – позвоночные животные;
2) безнадзорные животные - животные, имеющие собственника и временно выбывшие из его владения (попечения), не имеющие собственника либо собственник которых неизвестен, а также домашние животные, от права собственности на которых собственник отказался;
3) владелец животного - физическое или юридическое лицо, которому животное принадлежит на праве собственности или ином вещном праве;
Глава 2. Порядок использования безнадзорных животных
в коммунальную собственность
2. Задержавший безнадзорный или пригульный скот и других домашних или прирученных животных обязан возвратить их собственнику, а если он или его местопребывание неизвестны, не позднее трех дней с момента такого задержания заявить об обнаруженных животных в органы внутренних дел или местные исполнительные органы городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, которые принимают меры к розыску собственника.
На период розыска собственника животных они могут быть оставлены лицом, задержавшим животных, у него на содержании и в пользовании, либо сданы им на содержание и в пользование другому лицу, имеющему необходимые условия для этого. По просьбе лица, задержавшего животных, подыскание лица, имеющего необходимые условия для их содержания и пользования, и передачу им животных осуществляется акиматом Шардаринского района.

3. Жануарларды ұстап алған адам және олар бағуы мен пайдалануына берiлген адам жануарлардың өлiм-жiтiмi мен iске жарамай қалғаны үшiн бұған кiнәсi болған кезде ғана және сол жануарлардың құны мөлшерiнде жауапты болады.
4. Егер жұмыс малы мен iрi қараны ұстап алғаны туралы мәлiмделген кезден бастап алты ай iшiнде және басқа үй жануарлары жөнiнде - екi ай iшiнде олардың меншiк иесi табылмаса және оларға өзiнiң құқығы туралы мәлiмдемесе, бұл жануарларға меншiк құқығы жануарларды баққан және пайдаланған адамға көшедi.
5. Жануарларды меншік иесіне қайтарған ретте жануарларды ұстап алған адам және жануарларды бағып, пайдаланып келген адам сол меншік иесінен жануарларды пайдаланудан алынған пайданы есепке жатқыза отырып, оларды бағуға байланысты өз шығындарына өтем алуға құқылы.
6 . Жануарлар басқа адамның меншігіне көшкеннен кейін олардың бұрынғы меншік иесі келген ретте сол жануарлардың өзіне үйірсектігі сақталғанын немесе жаңа меншік иесінің оларға қатал не өзгедей мейірімсіз қарағанын дәлелдейтін жағдайлар болған кезде меншік иесі жаңа меншік иесімен келісім бойынша белгіленетін шарттармен, ал келісімге келмеген кезде - сот арқылы оларды өзіне қайтарып беруді талап етуге құқылы.
7. Қараусыз қалған жануарлардың аудандық коммуналдық меншікке келіп түсуі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 шілдедегі № 833 қаулысымен бекітілген "Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған (түскен) мүлiктi есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрi пайдалану қағидаларына" сәйкес мүлiктi тiзiмдеу, бағалау және (немесе) қабылдау-беру актісі негізінде жүзеге асырылады.
8. Коммуналдық меншікке түскен қараусыз жануарларды есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 шілдедегі № 833 қаулысымен бекітілген Қағидаларының 2 - қосымшасына сәйкес нысан бойынша мүлікті тізімдеу, бағалау және (немесе) қабылдау-беру актілерін есепке алу кітабы жүргізіледі. Аталған жұмыстар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шардара ауданының экономика және қаржы бөлімімен жүзеге асырылады.
9. Жануарларды баланстық есепке алу олардың бағалануы жүргізілгеннен кейін, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы № 223 "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес қабылдау-тапсыру актісі негізінде жүзеге асырылады.
10. Шардара аудандық коммуналдық меншікке түскен қараусыз жануарлар мынадай тәсілдердің бірімен пайдаланылады:

3. Лицо, задержавшее животных, и лицо, которому они переданы на содержание и в пользование, отвечают за гибель и порчу животных лишь при наличии вины и в пределах стоимости этих животных.
4. Если в течение шести месяцев с момента заявления о задержании рабочего и крупного рогатого скота и двух месяцев - других домашних животных их собственник не будет обнаружен и не заявит о своем праве на них, право собственности на этих животных переходит к лицу, у которого они находились на содержании и в пользовании.
5. В случае возврата животных собственнику лицо, задержавшее животных, и лицо, у которого они находились на содержании и в пользовании, имеют право получить от этого собственника возмещение своих расходов, связанных с содержанием животных, с зачетом выгод, извлеченных от пользования ими.
6. В случае явки прежнего собственника животных после их перехода в собственность другого лица собственник вправе при наличии обстоятельств, свидетельствующих о сохранении к нему привязанности со стороны этих животных или о жестоком либо ином ненадлежащем обращении с ними нового собственника, требовать их возврата ему на условиях, определяемых по соглашению с новым собственником, а при недостижении согласия - судом.
7. Поступление безнадзорных животных в районную коммунальную собственность осуществляется на основании акта описи, оценки и (или) приема-передачи имущества в соответствии с "правилами учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям", утвержденными Постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2002 года № 833.
8. Организация работ по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию безнадзорных животных, поступивших в коммунальную собственность, ведется книга учета актов описи, оценки и (или) приема - передачи имущества по форме согласно приложению 2 к Правилам, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2002 года № 833. Указанные работы осуществляются отделом экономики и финансов Шардаринского района в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Принятие на баланс производится после осуществления оценки животных на основании акта приема-передачи согласно приказу Министра финансов Республики Казахстан от 12 мая 2025 года № 223 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях".
10. Безнадзорные животные, поступившие в коммунальную собственность Шардаринского района, используются одним из следующих способов:

1) аукцион арқылы сату;
2) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін субъектілерге өтеусіз беру.
11. Қараусыз жануарларды одан әрі пайдалану мәселелерін қарау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 шілдедегі № 833 қаулысымен бекітілген Қағидалардың 16-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Сот қараусыз қалған жануарларды коммуналдық меншiкке түсуіне негіз болған актiнің күшін жойған (тиiстi бөлiгін өзгерткен) жағдайда Шардара ауданының экономика және қаржы бөлімі мүлiктi заттай қайтаруды жүргiзедi. Егер мүлiк Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен өткізілген болса, оның құнын өтеу оны өткізуден алынған қаражат шегiнде жүргiзіледi.
13. Қараусыз қалған жануарларды сатудан түскен қаражат Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жергілікті бюджет кірісіне толық көлемде есепке алынады.
14. Қараусыз қалған жануарларды есепке алуға, бағалауға, оны сатуды ұйымдастыруға одан әрі пайдалану жөніндегі өзгеде шығындарға байланысты шығыстар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

1) продажа с аукциона;
2) безвозмездная передача субъектам, оказывающим специальные социальные услуги.
11. Рассмотрения вопросов по дальнейшему использованию безнадзорных животных, поступивших в районную коммунальную собственность осыществляется в соответствии с пунктом 16 Правил, утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2002 года № 833.
12. В случае отмены (изменения в соответствующей части) судом акта, на основании которого безнадзорных животных поступило в коммунальную собственность, отделом экономики и финансов Шардаринского района производится возврат имущества в натуре. В случае, если имущество было реализовано в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, производится возмещение его стоимости в пределах средств, полученных от его реализации.
13. Средства от реализации безнадзорных животных полностью зачисляются в доход местного бюджета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
14. Расходы, связанные с учетом, оценкой, организацией продажи и иными затратами по дальнейшему использованию безнадзорных животных осуществляются за счет средств местного бюджета в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.