Об утверждении порядка использования региональной символики на территории города Туркестана
Решение Туркестанского городского маслихата Туркестанской области от 20 мая 2026 года № 43/193-III. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2026 года № 38772
В соответствии с подпунктом 8) статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Туркестана", Туркестанский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить порядок использования региональной символики на территории города Туркестана согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель городского маслихата Г. Сарсенбаев
Приложение к решению
Туркестанского городского маслихата от
"__" ______ 2026 года
№__/_____-VIII
ГУ "Аппарат маслихата города Турскестан"
от 20 мая 2026 года
43/193-VIII
Порядок использования региональной символики на территории города Туркестана
1. При подготовке региональной символики на территории города Туркестана должно быть обеспечено изображение согласно приложению №1 к настоящему Порядку.
2. Региональную символику города Туркестана могут использовать физические и юридические лица.
Региональная символика размещается в рекламных материалах, на самом продукте или на его товарных знаках, на упаковках.
3. Региональная символика города Туркестана не может использоваться физическими и юридическими лицами при изготовлении печатей и штампов.
4. При одновременном размещении региональной символики города Туркестана и других символик, региональная символика города Туркестана устанавливается не ниже других символик и не выше Государственного герба Республики Казахстан. При одновременном размещении нечетного количества символик (гербовых знаков, геральдических знаков) региональная символика города Туркестана располагается в центре, а при размещении четного количества символик (гербовых знаков, геральдических знаков) региональная символика города Туркестана располагается слева от центра.
5. При одновременном размещении региональной символики города Туркестана и других символик (гербовых знаков, геральдических знаков) размер региональной символики города Туркестана не должен быть меньше.
6. Региональная символика города Туркестана устанавливается (размещается) в служебных кабинетах, залах заседаний, вывесках государственных органов и других учреждений по желанию владельцев.
7. Региональная символика города Туркестана может быть изображена на транспортных средствах государственных органов, а также в оформлении городского общественного транспорта или транспорта специальных служб, физических и юридических лиц.

Түркістан қаласының аумағында өңірлік нышанды пайдалану тәртібін бекіту туралы
Түркістан облысы Түркістан қалалық мәслихатының 2026 жылғы 20 мамырдағы № 43/193-III қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 22 мамырда № 38772 болып тiркелдi
"Түркістан қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабының 8) тармақшасына сәйкес, Түркістан қалалық маслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Түркістан қаласының аумағында өңірлік нышанды пайдалану тәртібі осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат төрағасы Г. Сарсенбаев
Түркістан қалалық мәслихатының
2026 жылғы "__" ________ №__/_____-VIII
шешіміне қосымша
"Түркістан қалалық мәслихат аппараты" ММ
2026 жылғы 20 мамырдағы № 43/193-VIII
Түркістан қаласының аумағында өңірлік нышанды пайдалану тәртібі
1. Түркістан қаласының аумағында өңірлік нышанды дайындаған кезде осы Тәртіпке №1 қосымшасына сәйкес бейнелеу қамтамасыз етілуі керек.
2. Түркістан қаласының өңірлік нышанын жеке және заңды тұлғалар пайдалана алады.
Өңірлік нышан жарнамалық материалдарда, өнімнің өзінде немесе оның тауарлық белгілерінде, қаптамаларда орналастырылады.
3. Түркістан қаласының өңірлік нышанын жеке және заңды тұлғалар мөрлер мен мөртабандар дайындау кезінде пайдалана алмайды.
4. Түркістан қаласының өңірлік нышанын және басқа нышандарды бір уақытта орналастырған кезде, Түркістан қаласының өңірлік нышаны басқа нышандардан төмен емес және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасынан жоғары емес етіп орнатылады. Нышандардың (елтаңбалық белгілердің, геральдикалық белгілердің) тақ санын бір уақытта орналастырған кезде, Түркістан қаласының өңірлік нышаны ортасында орналасады, ал нышандардың (елтаңбалық белгілердің, геральдикалық белгілердің) жұп санын орналастырған кезде, Түркістан қаласының өңірлік нышаны ортаның сол жағында орналасады.
5. Түркістан қаласының өңірлік нышаны мен басқа нышандар (елтаңбалық белгілер, геральдикалық белгілер) бір уақытта орналастырған кезде, Түркістан қаласының өңірлік нышанының көлемі кіші болмауы керек.
6. Түркістан қаласының өңірлік нышаны қызметтік кабинеттерде, мәжіліс залдарында, мемлекеттік органдардың және басқа да мекемелердің маңдайшаларында иелерінің қалауы бойынша орнатылады (орналастырылады).
7. Түркістан қаласының өңірлік нышаны мемлекеттік органдардың көлік құралдарында, сондай-ақ қалалық қоғамдық көліктің немесе арнаулы қызметтердің, жеке және заңды тұлғалардың көлігін безендіруде бейнеленуі мүмкін.

8. Региональная символика города Туркестана может быть использована в художественном оформлении города.
9. Допускается использование региональной символики:
1) на культурных, массовых, спортивных, образовательных, религиозных мероприятиях местного уровня,
2) в товарных знаках, эмблеме (символике) неправительственных организаций, общественных объединений и субъектов предпринимательства, одежде (специальной и спортивной одежде),
3) на юбилейных медалях и благодарственных письмах, поздравительных и сувенирных изделиях.
Приложение №1 к
Порядку использования
региональной символики
на территории города Туркестана

8. Түркістан қаласының өңірлік нышаны қаланы көркемдік безендіруде пайдаланылуы мүмкін.
9. Өңірлік нышанды:
1) жергiлiктi деңгейдегi мәдени, бұқаралық, спорттық, ағарту, рухани iс-шараларда,
2) тауар таңбаларында, үкіметтік емес ұйымдардың, қоғамдық бірлестіктердің және кәсіпкерлік субъектілерінің эмблемасында (нышанында), киім-кешекте (арнайы және спорттық киімдерде),
3) мерейтойлық медальдар мен алғыс хаттарға, құттықтаулар мен кәдесый заттарға пайдалануға рұқсат етіледі.
Түркістан қаласының
аумағында өңірлік
нышанды пайдалану
Тәртібіне №1 қосымша