О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 143 "Об утверждении типовых учебных программ и типовых учебных планов по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должность руководителя и охранника в частной охранной организации"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 августа 2026 года № 592. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2026 года № 39719
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 143 "Об утверждении типовых учебных программ и типовых учебных планов по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должность руководителя и охранника в частной охранной организации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10557) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1-1 статьи 10-1 Закона Республики Казахстан "Об охранной деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Типовые учебные программы и типовые учебные планы по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должность руководителя и охранника в частной охранной организации, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
Приложение к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 24 августа 2026 года
№ 592
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 23 февраля 2015 года
№ 143
Типовые учебные программы и типовые учебные планы по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должность руководителя и охранника в частной охранной организации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые учебные программы и типовые учебные планы по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должность руководителя и охранника в частной охранной организации (далее – Типовые учебные программы и типовые учебные планы) разработаны в соответствии с пунктом 1-1 статьи 10-1 Закона Республики Казахстан "Об охранной деятельности".

"Жеке күзет ұйымдарында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 ақпандағы № 143 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 24 тамыздағы № 592 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 тамызда № 39719 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жеке күзет ұйымдарында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 ақпандағы № 143 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10557 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-1-бабы 1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жеке күзет ұйымдарында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Күзет қызметін бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы ішкі істер министрі Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 24 тамыздағы
№ 592 бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 23 ақпандағы
№ 143 бұйрығымен
бекітілген
Жеке күзет ұйымдарында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарлары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке күзет ұйымдарында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарлары (бұдан әрі – Үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарлары) "Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-1-бабының 1-1 тармағына сәйкес әзірленген.

2. Продолжительность курса обучения составляет:
по подготовке руководителей частной охранной организации, в том числе филиалов и представительств, а также иных руководящих работников охранной организации, задействованных в осуществлении охранной деятельности – 57 учебных часов;
по подготовке охранников, оказывающих услуги по охране имущества юридических и физических лиц, в том числе при его транспортировке – 67 учебных часов;
по подготовке охранников, осуществляющих защиту жизни и здоровья физических лиц – 86 учебных часов;
по повышению квалификации руководителей частной охранной организации, в том числе филиалов и представительств, а также иных руководящих работников охранной организации, задействованных в осуществлении охранной деятельности – 15 учебных часов;
по повышению квалификации охранников, оказывающих услуги по охране имущества юридических и физических лиц, в том числе при его транспортировке – 42 учебных часа;
по повышению квалификации охранников, оказывающих услуги по охране имущества юридических и физических лиц, в том числе при его транспортировке и охране объектов, на территории которых имеется оружие, боеприпасы и взрывчатые вещества – 42 учебных часа;
по повышению квалификации охранников, осуществляющих защиту жизни и здоровья физических лиц – 40 учебных часов.
3. Руководители частных охранных организаций, в том числе филиалов и представительств, а также иных руководящих работников охранной организации, задействованных в осуществлении охранной деятельности при непрерывном стаже работы в должности проходят повышение квалификации один раз в два года.
Повышение квалификации охранников проводится при непрерывном стаже работы в должности ежегодно и при приеме на работу вновь в случае прерывания стажа более одного года.
4. Специализированным учебным центрам предоставляется право, в зависимости от местных условий, составлять тематические планы и содержание тем, по согласованию с заказчиками корректировать соотношение учебных часов между теоретическими и практическими занятиями в рамках Типовых учебных программ и типовых учебных планов.
С учетом Типовых учебных программ и типовых учебных планов подготовка и повышение квалификации руководителей и охранников частных охранных организаций проводятся раздельно.
5. При проведении занятий по огневой подготовке в рамках повышения квалификации охранников, оказывающих услуги по охране имущества юридических и физических лиц, в том числе при его транспортировке и охране объектов, на территории которых имеется оружие, боеприпасы и взрывчатые вещества, по согласованию с руководителями либо охранниками частных охранных организаций допускается использование электронных и пневматических тиров.

2. Оқыту курсының ұзақтығы:
жеке күзет ұйымдарының, оның ішінде филиалдарының және өкілдіктерінің басшыларын, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкерлерін даярлау бойынша – 57 оқу сағатын;
заңды және жеке тұлғалардың мүлкін, оның ішінде оны тасымалдау кезінде күзету жөнінде қызметтер көрсететін күзетшілерді даярлау бойынша – 67 оқу сағатын;
жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын қорғауды жүзеге асыратын күзетшілерді даярлау бойынша – 86 оқу сағатын;
жеке күзет ұйымдары, оның ішінде филиалдары және өкілдіктері басшыларының, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бойынша – 15 оқу сағатын;
заңды және жеке тұлғалардың мүлкін, оның ішінде оны тасымалдау кезінде күзету жөнінде қызметтер көрсететін күзетшілердің біліктілігін арттыру бойынша – 42 оқу сағатын;
аумағында қару, оқ-дәрілер және жарылғыш заттар бар объектілерде заңды және жеке тұлғалардың мүлкін, оның ішінде оны тасымалдау және объектілерді күзету жөнінде қызметтерді көрсететін күзетшілердің біліктілігін арттыру бойынша – 42 оқу сағатын;
жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын күзетуді жүзеге асыратын күзетшілердің біліктілігін арттыру бойынша – 40 оқу сағатын құрайды.
3. Жеке күзет ұйымдарының, оның ішінде филиалдарының және өкілдіктерінің басшыларын, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкерлерінің лауазымда үзіліссіз жұмыс өтілінің болуы кезінде екі жылда бір рет біліктілігін арттырудан өтеді.
Күзетшілердің біліктілігін арттыру лауазымда үзіліссіз жұмыс өтілінің болуы кезінде жыл сайын және өтілі бір жылдан аса үзілген жағдайда жұмысқа қайта қабылдау кезінде жүргізіледі.
4. Мамандандырылған оқу орталықтарына жергілікті жағдайларға байланысты тақырыптық жоспарлар және тақырып мазмұндарын жасауға, тапсырыс берушінің келісімі бойынша Үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарлары шеңберінде теориялық және практикалық сабақтар арасында оқу сағаттарының ара қатынасын түзетуге құқық берілген.
Үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларын ескере отырып, жеке күзет үйымдарының басшылары мен күзетшілерін даярлау және олардың біліктілігін арттыру бөлек жүргізіледі.
5. Заңды және жеке тұлғалардың мүлкін, оның ішінде оны тасымалдау кезінде күзету және аумағында қару, оқ-дәрілер және жарылғыш заттар бар объектілерді күзету жөнінде қызметтерді көрсететін күзетшілердің біліктілігін арттыру шеңберінде атыс даярлығы бойынша сабақтар өткізу кезінде жеке күзет ұйымдары басшыларының не күзетшілерінің келісімі бойынша қажет болған жағдайда электрондық және пневматикалық тирлерді пайдалануға жол беріледі.

6. По окончании курсов обучения по подготовке и повышению квалификации в учебном центре проводятся экзамены по пройденным темам путем тестирования. Экзамены проводятся комиссией в составе не менее 3 человек, председателем которой является представитель уполномоченного органа подразделения, осуществляющего единый учет всех субъектов охранной деятельности.
Повторная сдача экзамена обучавшимся может быть проведена не ранее чем через две недели после первоначальной сдачи экзаменов.
7. Лицам, успешно сдавшим экзамены, выдается свидетельство специализированного учебного центра в электронном или в бумажном виде о присвоении/подтверждении квалификации, подписанное руководителем учебного центра и всеми членами экзаменационной комиссии.
Свидетельство об окончании курса подготовки/повышения квалификации изготавливается типографским офсетным способом, зеленого цвета, размером 115 х 75 мм.
Свидетельство об окончании курса подготовки/повышения квалификации руководителей частных охранных организаций, в том числе филиалов и представительств, а также иных руководящих работников охранной организации, задействованных в осуществлении охранной деятельности выдается по форме, согласно приложению 1 к настоящим Типовым учебным программам и типовым учебным планам.
Свидетельство об окончании курса подготовки/повышения квалификации охранников, оказывающих услуги по охране имущества юридических и физических лиц, в том числе при его транспортировке выдается по форме, согласно приложению 2 к настоящим Типовым учебным программам и типовым учебным планам.
Свидетельство об окончании курса повышения квалификации охранников, оказывающих услуги по охране имущества юридических и физических лиц, в том числе при его транспортировке и охране объектов, на территории которых имеется оружие, боеприпасы и взрывчатые вещества выдается по форме, согласно приложению 3 к настоящим Типовым учебным программам и типовым учебным планам.
Свидетельство об окончании курса подготовки/повышения квалификации охранников, осуществляющих защиту жизни и здоровья физических лиц выдается по форме, согласно приложению 4 к настоящим Типовым учебным программам и типовым учебным планам.
При изготовлении свидетельства не допускается использование государственных символов, количество и степень защиты свидетельств согласовываются с Министерством внутренних дел Республики Казахстан.

6. Даярлау және біліктілікті арттыру жөніндегі курстар аяқталғаннан кейін оқу орталығында өткен тақырыптар бойынша тестілеу арқылы емтихандар өткізіледі. Емтихандарды құрамында кемінде 3 адам бар комиссия өткізеді, оның төрағасы барлық күзет қызметі субъектілерінің бірыңғай есебін жүргізетін бөліністің уәкілетті органының өкілі болып табылады.
Білім алушылардың емтиханды қайта тапсыруы емтиханды алғаш тапсырғаннан кейін кемінде екі аптадан соң өткізілуі мүмкін.
7. Емтихандарды табысты тапсырған адамдарға оқу орталығының басшысы және емтихан комиссиясының барлық мүшелері қол қойған мамандандырылған оқу орталығының біліктілікті беру/растау туралы куәлігі электрондық немесе қағаз үлгіде беріледі.
Даярлау/біліктілікті арттыру курсын аяқтағаны туралы куәлік баспаханалық офсеттік тәсілмен дайындалады, түсі жасыл, көлемі 115х75мм болады.
Осы Үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке күзет ұйымдары, оның ішінде филиалдары және өкілдіктері басшыларын, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкерлерін даярлау/біліктілікті арттыру курсын бітіргені туралы куәлік.
Осы Үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заңды және жеке тұлғалардың мүлкін, оның ішінде оны тасымалдау кезінде күзету жөнінде қызметтер көрсететін күзетшілерді даярлау/біліктілігін арттыру курсын бітіргені туралы куәлік.
Осы Үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заңды және жеке тұлғалардың мүлкін, оның ішінде оны тасымалдау кезінде күзету және аумағында қару, оқ-дәрілер және жарылғыш заттар бар объектілерді күзету жөнінде қызметтер көрсететін күзетшілердің біліктілігін арттыру курсын бітіргені туралы куәлік.
Осы Үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын қорғауды жүзеге асыратын күзетшілерді даярлау/біліктілігін арттыру курсын бітіргені туралы куәлік.
Куәлікті дайындау кезінде мемлекеттік нышандарды пайдалануға жол берілмейді, куәліктердің саны мен қорғалу дәрежесі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігімен келісіледі.

Свидетельства в электронном виде должны соответствовать образцам согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 настоящих Типовых учебных программ и типовых учебных планов, только в месте расположения печати размещается QR-код.
8. Обжалование решений, действий (бездействия) экзаменационных комиссий учебных центров, осуществляется в порядке установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.

Электрондық нысандағы куәліктер осы Үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларына 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес үлгілерге сай болуы тиіс, тек мөрдің орналасатын орнына QR-код орналастырылады.
8. Оқу орталықтарының емтихан комиссияларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгілінген тәртіпте жүзеге асырылады.

Глава 2. Типовая учебная программа по подготовке руководителей частных охранных организаций, в том числе филиалов и представительств, а также иных руководящих работников охранной организации, задействованных в осуществлении охранной деятельности
9. В типовую учебную программу по подготовке руководителей частных охранных организаций, в том числе филиалов и представительств, а также иных руководящих работников охранной организации, задействованных в осуществлении охранной деятельности, включаются следующие дисциплины:

2-тарау. Жеке күзет ұйымдарының, оның ішінде филиалдарының және өкілдіктерінің басшыларын, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкерлерін даярлау жөніндегі үлгілік оқу бағдарламасы
9. Жеке күзет ұйымдарының, оның ішінде филиалдарының және өкілдіктерінің басшыларын, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкерлерін даярлау жөніндегі үлгілік оқыту бағдарламасына мынадай пәндер енгізіледі:

1) основы правовых знаний – 14 часов;
2) основы организации работы частной охранной организации – 8 часов;
3) основы профессиональной подготовки работников частной охранной организации – 6 часов;
4) психологическая подготовка – 6 часов;
5) антитеррористическая подготовка – 16 часов;
6) действия при возникновении аварий и чрезвычайных ситуаций – 7 часов.
Глава 3. Типовой учебный план по подготовке руководителей частных охранных организаций, в том числе филиалов и представительств, а также иных руководящих работников охранной организации, задействованных в осуществлении охранной деятельности
№ п/п
Наименование темы
Всего часов
Из них
лекции
практические занятия
1
2
3
4
5

1) құқықтық білім негіздері – 14 сағат;
2) жеке күзет ұйымының жұмысын ұйымдастыру негіздері – 8 сағат;
3) жеке күзет ұйымының жұмыскерлерін кәсіби даярлау негіздері – 6 сағат;
4) психологиялық даярлық – 6 сағат;
5) терроризмге қарсы даярлық – 16 сағат;
6) авариялар мен төтенше жағдайлар туындаған кездегі іс-әрекет – 7 сағат.
3-тарау. Жеке күзет ұйымдарының, оның ішінде филиалдарның және өкілдіктерінің басшыларын, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкерлерін даярлау жөніндегі үлгілік оқу жоспары
р/с
Тақырыптың атауы
Барлық сағат
Оның ішінде
дәрістер
практикалық сабақтар
1
2
3
4
5

Глава 4. Типовая учебная программа по подготовке охранников, оказывающих услуги по охране имущества юридических и физических лиц, в том числе при его транспортировке
10. В типовую учебную программу по подготовке охранников, оказывающих услуги по охране имущества юридических и физических лиц, в том числе при его транспортировке включаются следующие дисциплины:
1) основы правовых знаний – 7 часов;
2) служебная подготовка – 9 часов;

4-тарау. Заңды және жеке тұлғалардың мүлкін, оның ішінде оны тасымалдау кезінде күзету жөнінде қызметтер көрсететін күзетшілерді даярлау жөніндегі үлгілік оқу бағдарламасы
10. Заңды және жеке тұлғалардың мүлкін, оның ішінде оны тасымалдау кезінде күзету жөнінде қызметтер көрсететін күзетшілерді даярлау жөніндегі үлгілік оқыту бағдарламасына мынадай пәндер енгізіледі:
1) құқықтық білім негіздері – 7 сағат;
2) қызметтік даярлық – 9 сағат;

12. В типовую учебную программу по повышению квалификации руководителей частных охранных организаций включаются следующие дисциплины:
1) правовая подготовка – 2 часа;
2) организация работы частной охранной организации – 3 часа;
3) психологическая подготовка – 2 часа;
4) антитеррористическая подготовка – 5 часов;
5) действия при возникновении аварий и чрезвычайных ситуаций – 2 часа.
Глава 9. Типовой учебный план повышения квалификации руководителей частных охранных организаций, в том числе филиалов и представительств, а также иных руководящих работников охранной организации, задействованных в осуществлении охранной деятельности
№ п/п
Наименование темы
Всего часов
Из них
лекции
практические занятия
1
2
3
4
5

12. Жеке күзет ұйымдары басшыларының біліктілігін арттыру жөніндегі үлгілік оқу бағдарламасына мынадай пәндер енгізіледі:
1) құқықтық даярлық – 2 сағат;
2) жеке күзет ұйымының жұмысын ұйымдастыру – 3 сағат;
3) психологиялық даярлық – 2 сағат;
4) терроризмге қарсы даярлық – 5 сағат;
5) авариялар мен төтенше жағдайлар туындаған кездегі іс-әрекет – 2 сағат.
9-тарау. Жеке күзет ұйымдары, оның ішінде филиалдар және өкілдіктерідің басшыларының, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкерлерінің біліктілігін арттыру жөніндегі үлгілік оқу жоспары
р/с
Тақырыптың атауы
Барлық сағат
Оның ішінде
дәрістер
практикалық сабақтар
1
2
3
4
5

Глава 12. Типовая учебная программа повышения квалификации охранников, осуществляющих защиту жизни и здоровья физических лиц
14. В типовую учебную программу по повышению квалификации охранников, осуществляющих защиту жизни и здоровья физических лиц, включаются следующие дисциплины:
1) правовая подготовка – 2 часа;
2) тактико-специальная подготовка – 4 часа;
3) огневая подготовка – 4 часа;
4) специальная физическая подготовка (рукопашный бой) – 14 часов;

12-тарау. Жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын қорғауды жүзеге асыратын күзетшілердің біліктілігін арттырудың үлгілік оқу бағдарламасы
14. Жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын қорғауды жүзеге асыратын күзетшілердің біліктілігін арттыру жөніндегі үлгілік оқу бағдарламасына мынадай пәндер енгізіледі:
1) құқықтық даярлық – 2 сағат;
2) арнайы-тактикалық даярлық – 4 сағат;
3) атыс даярлығы – 4 сағат;
4) арнайы дене шынықтыру даярлығы (қоян-қолтық) – 14 сағат;

5) медицинская подготовка – 2 часа;
6) психологическая подготовка – 3 часа;
7) действия при возникновении аварий и чрезвычайных ситуаций – 2 часа;
8) антитеррористическая подготовка – 9 часов.
Глава 13. Типовой учебный план повышения квалификации охранников, осуществляющих защиту жизни и здоровья физических лиц
№ п/п
Наименование темы
Всего часов
Из них
лекции
практические занятия
1
2
3
4
5
1. Правовая подготовка
1
Необходимая оборона. Задержание лица, совершившего посягательство. Крайняя необходимость. Понятие уголовного и административного правонарушения. Уголовная и административная ответственность и их основания. Права и обязанности субъектов, осуществляющих охранную деятельность.
2
2
-
Итого:
2
2
-
2. Тактико-специальная подготовка
2
Основы выявления наблюдения за охраняемым лицом.
2
-
2
3
Совершенствование тактики и техники приемов и способов защиты охраняемого лица, в том числе с использованием специальных средств.
2
-
2
Итого:
4
-
4
3. Огневая подготовка
4
Меры безопасности при обращении с оружием и боеприпасами.
2
2
-
5
Практические стрельбы. Зачет.
2
-
2
Итого:
4
2
2
4. Специальная физическая подготовка (рукопашный бой)
6
Совершенствование техники падений, кувырков и перекатов.
2
-
2
7
Совершенствование техники ударов руками, ногами. Техника защиты от ударов руками, ногами.
2
-
2
8
Совершенствование техники бросков.
2
-
2
9
Совершенствование болевых приемов.
2
-
2
10
Освобождение от захватов.
2
-
2
11
Приемы обезоруживания.
2
-
2
12
Контрольные занятия со сдачей зачетов.
2
-
2
Итого:
14
-
14
5. Медицинская подготовка
13
Средства индивидуального медицинского обеспечения охранников и правила пользования.
1
-
1
14
Стандарт оказания первой помощи, утвержденный приказом Министра здравоохранения от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-269/2020.
1
-
1
Итого:
2
-
2
6. Психологическая подготовка
15
Методы изучения личности. Методика определения аномальных личностей. Установление психологического контакта с ними.
1
-
1
16
Психологическая подготовка (практическое занятие) по совершенствованию психических свойств – память, внимание, наблюдательность, скорость психической реакции, креативность (творческий подход) к различным ситуациям, ведение переговорного процесса с правонарушителем.
2
-
2
Итого:
3
-
3
7. Действия при возникновении аварий и чрезвычайных ситуаций
17
Характеристика чрезвычайных ситуаций, действия охранника при чрезвычайных ситуациях.
2
2
-
Итого:
2
2
-
8. Антитеррористическая подготовка
18
Законодательство по противодействию терроризму.
1
1
-
19
Алгоритм первичного реагирования субъектов охранной деятельности при угрозе совершения либо совершенном акте терроризма.
8
8
Итого:
9
1
8
Приложение 1
к Типовым учебным
программам и типовым учебным
планам по подготовке и
повышению квалификации
работников, занимающих
должности руководителя и
охранника в частной охранной
организации
Форма
Свидетельство об окончании курса подготовки/повышения квалификации руководителей частных охранных организаций, в том числе филиалов и представительств, а также иных руководящих работников охранной организации, задействованных в осуществлении охранной деятельности
Наименование специализированного учебного центра: _____________________
____________________________________________________________________
Адрес: _____________________________________________________________
СВИДЕТЕЛЬСТВО _______
Настоящее свидетельство выдано __________________________________,
в том, что он (она) в период с "___" _______ 20 ___ г. по "___" _______ 20 ___ г.
обучался (обучалась) в _________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование специализированного учебного центра)
Решением комиссии учебного центра № ______ от "___" _______ 20 ___ г.
присвоена/подтверждена квалификация "Руководитель частной охранной
организации"
Председатель комиссии _________________________
Директор _____________________________________
Член комиссии ________________________________
М.П.
"___" __________ 20 ___ г. Регистрационный № _______
Приложение 2
к Типовым учебным программам и типовым учебным планам по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации
Форма
Свидетельство об окончании курса подготовки/повышения квалификации охранников, оказывающих услуги по охране имущества юридических и физических лиц, в том числе при его транспортировке
Наименование специализированного учебного центра: _____________________
____________________________________________________________________
Адрес: _____________________________________________________________
СВИДЕТЕЛЬСТВО _______
Настоящее свидетельство выдано __________________________________,
в том, что он (она) в период с "___" _______ 20 ___ г. по "___" _______ 20 ___ г.
обучался (обучалась) в _________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование специализированного учебного центра)
Решением комиссии учебного центра № ______ от "___" _______ 20 ___ г.
присвоена/подтверждена квалификация "Охранник, оказывающий услуги по охране
имущества юридических и физических лиц, в том числе при его транспортировке"
Председатель комиссии _________________________
Директор _____________________________________
Член комиссии ________________________________
М.П.
"___" __________ 20 ___ г. Регистрационный № _______
Приложение 3
к Типовым учебным
программам и типовым учебным
планам по подготовке и
повышению квалификации
работников, занимающих
должности руководителя и
охранника в частной охранной
организации
Форма
Свидетельство об окончании курса повышения квалификации охранников, оказывающих услуги по охране имущества юридических и физических лиц, в том числе при его транспортировке и охране объектов, на территории которых имеется оружие, боеприпасы и взрывчатые вещества
Наименование специализированного учебного центра: ________________
____________________________________________________________________
Адрес: _________________________________________________________
СВИДЕТЕЛЬСТВО _______
Настоящее свидетельство выдано __________________________________,
в том, что он (она) в период с "___" _______ 20 ___ г. по "___" _______ 20 ___ г.
обучался (обучалась) в _________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование специализированного учебного центра)
Решением комиссии учебного центра № ______ от "___" _______ 20 ___ г.
присвоена/подтверждена квалификация "Охранник, оказывающий услуги по
охране имущества юридических и физических лиц, в том числе при его
транспортировке и охране объектов, на территории которых имеется оружие,
боеприпасы и взрывчатые вещества"
Председатель комиссии _________________________
Директор _____________________________________
Член комиссии ________________________________
М.П.
"___" __________ 20 ___ г. Регистрационный № _______
Приложение 4
к Типовым учебным
программам и типовым учебным
планам по подготовке и повышению квалификации
работников, занимающих
должности руководителя и
охранника в частной охранной
организации
Форма
Свидетельство об окончании курса подготовки/повышения квалификации охранников, осуществляющих защиту жизни и здоровья физических лиц
Наименование специализированного учебного центра: _____________________
____________________________________________________________________
Адрес: _____________________________________________________________
СВИДЕТЕЛЬСТВО _______
Настоящее свидетельство выдано __________________________________,
в том, что он (она) в период с "___" _______ 20 ___ г. по "___" _______ 20 ___ г.
обучался (обучалась) в _________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование специализированного учебного центра)
Решением комиссии учебного центра № ______ от "___" _______ 20 ___ г.
присвоена/подтверждена квалификация "Охранник, по защите жизни и здоровья
физических лиц"
Председатель комиссии _________________________
Директор _____________________________________
Член комиссии ________________________________
М.П.
"___" __________ 20 ___ г. Регистрационный № _______

5) медициналық даярлық – 2 сағат;
6) кәсіби-қолданбалы тренингтер – 3 сағат;
7) авариялар мен төтенше жағдайлар туындаған кездегі іс-әрекет – 2 сағат;
8) Терроризмге қарсы даярлық – 9 сағат.
13-тарау. Жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын қорғауды жүзеге асыратын күзетшілердің біліктілігін арттырудың үлгілік оқу жоспары
р/с
Тақырыптың атауы
Барлық сағат
Оның ішінде
дәрістер
практикалық сабақтар
1
2
3
4
5
1. Құқықтық даярлық
1
Қажетті қорғаныс. Қолсұғушылық жасаған адамды ұстау. Аса қажеттілік. Қылмытық және әкімшілік құқық бұзушылық ұғымы. Қылмыстық және әкімшілік жауапкершілік, олардың негіздері. Күзет қызметін жүзеге асыратын субъектілердің құқықтары мен міндеттері.
2
2
-
Барлығы:
2
2
-
2. Арнайы-тактикалық даярлық
2
Күзетілетін адамға байқауды анықтау негіздері.
2
-
2
3
Күзетілетін адамды қорғау тәсілдерінің тактикасын және техникасын жетілдіру, оның ішінде құралдарды пайдалана отырып.
2
-
2
Барлығы:
2
-
4
3. Атыс даярлығы
4
Қаруды және оқ-дәрілерді пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
2
2
-
5
Практикалық ату. Сынақ.
2
-
2
Барлығы:
4
2
2
4. Арнайы дене шынықтыру даярлығы (қоян-қолтық)
6
Құлау, домалап түсу және аударылу техникасын жетілдіру.
2
-
2
7
Қолмен, аяқпен соққы беру техникасын жетілдіру. Қолмен, аяқпен соққы беруден қорғану техникасы.
2
-
2
8
Лақтырулар техникасын жетілдіру.
2
-
2
9
Ауыртатын тәсілдерді жетілдіру.
2
-
2
10
Қапсырып-қармап ұстаулардан босау.
2
-
2
11
Қарусыздандыру тәсілдері.
2
-
2
12
Сынақ тапсырумен өткізілетін бақылау сабақтары.
2
-
2
Барлығы:
14
-
14
5. Медициналық даярлық
13
Күзетшілерді жеке медициналық қамтамасыз ету құралдары және оларды пайдалану ережелері.
1
-
1
14
Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-269/2020 бұйрығымен бекітілген алғашқы көмек көрсету стандарты.
1
-
1
Барлығы:
2
-
2
6. Психологиялық даярлығы
15
Жеке тұлғаны зерделеу әдістері. Ауытқушылығы бар жеке тұлғаларды анықтау әдістемесі. Олармен психологиялық байланыс орнату.
1
-
1
16
Келіссөздер процесін жүргізу, әртүрлі жағдайларға психикалық қасиеттерін – есте сақтауын, назарын, байқағыштығын, психикалық реакциясының шапшаңдығын, креативтігін (шығармашылық тәсіл) жетілдіру жөніндегі әлеуметтік-психологиялық қатынас тренингі (практикалық сабақ).
1
-
1
Барлығы:
4
1
3
7. Авариялар мен төтенше жағдайлар туындаған кездегі іс-қимыл
17
Эвакуациялық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
1
-
1
Барлығы:
1
-
1
7. Терроризмге қарсы даярлық
18
Терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі заңнама.
1
1
-
19
Терроризм актісін жасау қаупі төнген немесе жасалған кезде күзет қызметі субъектілерінің бастапқы ден қою алгоритмі.
8
-
8
Барлығы:
9
1
8
Жеке күзет ұйымдарында басшы
және күзетші лауазымдарын
атқаратын жұмыскерлерді
даярлау және олардың
біліктілігін арттыру жөніндегі
үлгілік оқу бағдарламалары мен
үлгілік оқу жоспарларына
1-қосымша
Нысан
Жеке күзет ұйымдарының, оның ішінде филиалдарының және өкілдіктерінің басшыларын, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкерлерін даярлау/біліктілікті арттыру курсын бітіргені туралы куәлік
Мамандандырылған оқу орталығының атауы: ____________________________
____________________________________________________________________
Мекенжайы: _________________________________________________________
________ КУӘЛІК
Осы куәлік ______________________________________________ берілді,
яғни ол 20 ___ жылғы "___" ___________ бастап 20 ___ жылғы "___" ________
дейін _________________________________________________________ оқыды.
(мамандандырылған оқу орталығының атауы)
Оқу орталығы комиссиясының 20 ___ жылғы "___" _________ № _______
шешімімен "Жеке күзет ұйымының басшысы" біліктілігі берілді/расталды
Комиссия төрағасы______________________________________
Директор ______________________________________________
Комиссия мүшесі _______________________________________
М.О.
20 ___ жылғы "___" _____________ Тіркеу № ________
Жеке күзет ұйымдарында басшы
және күзетші лауазымдарын
атқаратын жұмыскерлерді
даярлау және олардың
біліктілігін арттыру жөніндегі
үлгілік оқу бағдарламалары мен
үлгілік оқу жоспарларына
2-қосымша
Нысан
Заңды және жеке тұлғалардың мүлкін, оның ішінде оны тасымалдау кезінде күзету жөнінде қызметтер көрсететін күзетшілерді даярлау/біліктілігін арттыру курсын бітіргені туралы куәлік
Мамандандырылған оқу орталығының атауы: ____________________________
____________________________________________________________________
Мекенжайы: _________________________________________________________
________ КУӘЛІК
Осы куәлік ______________________________________________ берілді,
яғни ол 20 ___ жылғы "___" ___________ бастап 20 ___ жылғы "___" ________
дейін ________________________________________________________ оқыды.
(мамандандырылған оқу орталығының атауы)
Оқу орталығы комиссиясының 20 ___ жылғы "___" _________ № _______
шешімімен "Заңды және жеке тұлғалардың мүлкін, оның ішінде оны тасымалдау
кезінде күзету жөнінде қызметтер көрсететін күзетші" біліктілігі берілді/расталды
Комиссия төрағасы______________________________________
Директор ______________________________________________
Комиссия мүшесі _______________________________________
М.О.
20 ___ жылғы "___" _____________ Тіркеу № ________
Жеке күзет ұйымдарында басшы
және күзетші лауазымдарын
атқаратын жұмыскерлерді
даярлау және олардың
біліктілігін арттыру жөніндегі
үлгілік оқу бағдарламалары мен
үлгілік оқу жоспарларына
3-қосымша
Нысан
Заңды және жеке тұлғалардың мүлкін, оның ішінде оны тасымалдау кезінде күзету және аумағында қару, оқ-дәрілер және жарылғыш заттар бар объектілерді күзету жөнінде қызметтер көрсететін күзетшілердің біліктілігін арттыру курсын бітіргені туралы куәлік
Мамандандырылған оқу орталығының атауы: ____________________________
____________________________________________________________________
Мекенжайы: _________________________________________________________
________ КУӘЛІК
Осы куәлік ______________________________________________ берілді,
яғни ол 20 ___ жылғы "___" ___________ бастап 20 ___ жылғы "___" ________
дейін ________________________________________________________ оқыды.
(мамандандырылған оқу орталығының атауы)
Оқу орталығы комиссиясының 20 ___ жылғы "___" _________ № _______
шешімімен "Заңды және жеке тұлғалардың мүлкін, оның ішінде оны тасымалдау
кезінде күзету және аумағында қару, оқ-дәрілер және жарылғыш заттар бар
объектілерді күзету жөнінде қызметтер көрсететін күзетші" біліктілігі берілді/расталды
Комиссия төрағасы______________________________________
Директор ______________________________________________
Комиссия мүшесі _______________________________________
М.О.
20 ___ жылғы "___" _____________ Тіркеу № ________
Жеке күзет ұйымдарында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларына
4-қосымша
Нысан
Жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын қорғауды жүзеге асыратын күзетшілерді даярлау/біліктілігін арттыру курсын бітіргені туралы куәлік
Мамандандырылған оқу орталығының атауы: _____________________________
____________________________________________________________________
Мекенжайы: _________________________________________________________
________ КУӘЛІК
Осы куәлік ______________________________________________ берілді,
яғни ол 20 ___ жылғы "___" ___________ бастап 20 ___ жылғы "___" ________
дейін ________________________________________________________ оқыды.
(мамандандырылған оқу орталығының атауы)
Оқу орталығы комиссиясының 20 ___ жылғы "___" _________ № _______
шешімімен "Жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын қорғау жөніндегі күзетші" біліктілігі берілді/расталды
Комиссия төрағасы______________________________________
Директор ______________________________________________
Комиссия мүшесі _______________________________________
М.О.
20 ___ жылғы "___" _____________ Тіркеу № ________