О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 апреля 2020 года № 164 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Прием документов для участия в конкурсе и зачисление на обучение в автономную организацию образования "Назарбаев Интеллектуальные школы" в рамках образовательного гранта Президента Республики Казахстан "Өркен"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 11 августа 2026 года № 220-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 августа 2026 года № 39606
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 апреля 2020 года № 164 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Прием документов для участия в конкурсе и зачисление на обучение в автономную организацию образования "Назарбаев Интеллектуальные школы" в рамках образовательного гранта Президента Республики Казахстан "Өркен" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20509) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 10) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оказания государственной услуги "Прием документов для участия в конкурсе и зачисление на обучение в автономную организацию образования "Назарбаев Интеллектуальные школы" в рамках образовательного гранта Президента Республики Казахстан "Өркен", утвержденных указанным приказом:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Прием документов для участия в конкурсе и зачисление на обучение в автономную организацию образования "Назарбаев Интеллектуальные школы" в рамках образовательного гранта Президента Республики Казахстан "Өркен"" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок приема документов и зачисления в автономную организацию образования "Назарбаев Интеллектуальные школы".
2. Государственная услуга "Прием документов для участия в конкурсе и зачисление на обучение в автономную организацию образования "Назарбаев Интеллектуальные школы" в рамках образовательного гранта Президента Республики Казахстан "Өркен" (далее – государственная услуга) осуществляется посредством веб-портала "цифрового правительства" (далее – Портал) или на бумажном носителе через автономную организацию образования "Назарбаев Интеллектуальные школы" (далее – услугодатель).
При внесении изменений и (или) дополнений в Правила уполномоченный орган в области образования в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации нормативного правового акта направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору "цифрового правительства" и услугодателю, а также в Единый контакт-центр.";

"Қазақстан Республикасы Президентінің "Өркен" білім беру гранты шеңберінде "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымына конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 27 сәуірдегі № 164 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2026 жылғы 11 тамыздағы № 220-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 тамызда № 39606 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Президентінің "Өркен" білім беру гранты шеңберінде "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымына конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 27 сәуірдегі № 164 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20509 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Президентінің "Өркен" білім беру гранты шеңберінде "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымына конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Қазақстан Республикасы Президентінің "Өркен" білім беру гранты шеңберінде "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымына конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымына құжаттарды қабылдау және оқуға қабылдау тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің "Өркен" білім беру гранты шеңберінде "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымына конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы немесе қағаз тасымалдағышта "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) арқылы жүзеге асырылады.
Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда білім беру саласындағы уәкілетті орган нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркегеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкімет" операторына және көрсетілетін қызметті берушіге, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.";

пункты 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"4. Для получения государственной услуги через Портал законные представители претендента (далее – услугополучатель) представляют заявление на участие в конкурсе с анкетой согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением перечня документов, указанных в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Для получения государственной услуги на бумажном носителе услугополучатель предоставляет услугодателю заявление на участие в конкурсе с анкетой согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением перечня документов, указанных в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
5. Услугодатель после поступления заявления через Портал в Единой цифровой образовательной среде (далее – ЕЦОС) услугодателя в течение 1 (одного) рабочего дня осуществляет:
1) проверку пакета документов на соответствие требованиям настоящих Правил;
2) отправку услугополучателю в "личный кабинет" пропуска согласно приложению 3 к настоящим Правилам при предоставлении полного пакета документов и их соответствии требованиям, указанным в пункте 9 приложения 2 настоящих Правил. Претендентам в дни тестирования необходимо иметь при себе пропуск;
3) отказ в оказании государственной услуги в случае несоответствия документов требованиям, указанным в пункте 9 приложения 2 настоящих Правил.
Все заявления, поступающие через Портал, обрабатываются в ЕЦОС.
6. При предоставлении пакета документов на бумажном носителе услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня осуществляет:
1) проверку пакета документов на соответствие требованиям настоящих Правил;
2) предоставление услугополучателю пропуска согласно приложению 3 к настоящим Правилам, при предоставлении полного пакета документов и их соответствии требованиям, указанным в пункте 9 приложения 2 настоящих Правил.
Претендентам в дни тестирования необходимо иметь при себе пропуск;
3) отказ в оказании государственной услуги в случае несоответствия документов требованиям, указанным в пункте 9 приложения 2 настоящих Правил.
При приеме документов на бумажном носителе услугодатель формирует базу данных претендентов в ЕЦОС на основании документов, представленных в соответствии с настоящими Правилами.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Портал арқылы алу үшін үміткердің заңды өкілдері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген құжаттар тізбесін қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес конкурсқа қатысуға сауалнамасы бар өтінішті тапсырады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз тасымалдағышта алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген құжаттар тізбесін қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес конкурсқа қатысуға сауалнамасы бар өтінішті ұсынады.
5. Өтініш Портал арқылы Бірыңғай цифрлық білім беру ортасына (бұдан әрі – БЦББО) келіп түскеннен кейін көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде мыналарды жүзеге асырады:
1) құжаттар топтамасының осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді;
2) құжаттардың толық топтамасы ұсынылған және олар осы Қағидалардың 2-қосымшасының 9-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес рұқсаттаманы жібереді. Тестілеу күндері үміткерлердің рұқсаттамасы өздерімен бірге болуы керек;
3) құжаттар осы Қағидалардың 2-қосымшасының 9-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Портал арқылы келіп түскен өтініштердің барлығы БЦББО-да өңделеді.
6. Құжаттар топтамасы қағаз тасымалдағышта ұсынылған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде мыналарды жүзеге асырады:
1) құжаттар топтамасының осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді;
2) құжаттардың толық топтамасы ұсынылған және олар осы Қағидалардың 2-қосымшасының 9-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес рұқсаттаманы береді. Тестілеу күндері үміткерлердің рұқсаттамасы өздерімен бірге болуы керек;
3) құжаттар осы Қағиданың 2-қосымшасының 9-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Құжаттарды қағаз тасымалдағышта қабылдаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға сәйкес ұсынылған құжаттар негізінде БЦББО-да үміткерлердің деректер базасын қалыптастырады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона в порядке, установленном приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных или социально ответственных услуг о стадии их оказания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).";
подпункт 2) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"2) о необходимости заключения договора об оказании образовательных услуг в случае согласия на обучение в Назарбаев Интеллектуальной школе через сервис "Bilim" в мобильном приложении цифрового правительства "eGov Mobile" в течение пяти (5) рабочих дней со дня получения уведомления.";
подпункт 1) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"1) посредством Портала, в течение 5 (пяти) рабочих дней подписывает договор об оказании образовательных услуг в сервисе "Bilim" в мобильном приложении цифрового правительства "eGov Mobile";";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.".
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридической департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Ж. Сулейменова
Приложение к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан

"8. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректердің мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы №452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен енгізілуін қамтамасыз етеді.";
10-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Назарбаев Зияткерлік мектебінде оқуға келісім берген жағдайда хабарламаны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде "eGov Mobile" цифрлық үкіметінің мобильді қосымшасының "Bilim" сервисі арқылы білім беру қызметтерін көрсету туралы шарт жасасу қажеттілігі туралы.";
11-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өтінішті Портал арқылы тапсырса, "eGov Mobile" цифрлық үкіметінің мобильді қосымшасының "Bilim" сервисі арқылы білім беру қызметтерін көрсету туралы шартқа 5 (бес) жұмыс күні ішінде қол қояды;";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Ж. Сулейменова
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі

от 11 августа 2026 года
№ 220-НҚ
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Прием документов для участия
в конкурсе и зачисление
на обучение в автономную
организацию образования
"Назарбаев Интеллектуальные
школы" в рамках
образовательного гранта Президента
Республики Казахстан
"Өркен""
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов для участия в конкурсе и зачисление на обучение в автономную организацию образования "Назарбаев Интеллектуальные школы" в рамках образовательного гранта Президента Республики Казахстан "Өркен""
1
Наименование услугодателя
Автономная организация образования "Назарбаев Интеллектуальные школы"
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) веб-портал "цифрового правительства";
2) приемная комиссия услугодателя
4
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
С момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении через Портал – 1 (один) рабочий день
5
Форму оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная) / бумажная
6
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Результат оказания государственной услуги через услугодателя – выдача пропуска претенденту для участия в конкурсе, либо мотивированный отказ в предоставлении государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня основных требований.
Результат оказания государственной услуги через Портал: в личный кабинет услугополучателя направляется пропуск претендента для участия в конкурсе, либо мотивированный отказ в предоставлении государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня основных требований.
7
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
8
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 09:00 до 18:00 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно действующему Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 12:30 до 13:30 часов;
2) Портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после 18:00 часов рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Сроки и адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

2026 жылғы 11 тамыздағы
№ 220-НҚ бұйрығына
қосымша
"Қазақстан Республикасы
Президентінің "Өркен" білім
беру гранты шеңберінде
"Назарбаев Зияткерлік
мектептері" дербес білім беру
ұйымына конкурсқа қатысу
үшін құжаттарды қабылдау және
оқуға қабылдау" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасы Президентінің "Өркен" білім беру гранты шеңберінде "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымына конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдау және оқуға қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымы
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
жоқ
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
1) "цифрлық үкімет" веб-порталы;
2) көрсетілетін қызметті берушінің қабылдау комиссиясы.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ Портал арқылы жүгінген кезде – 1 (бір) жұмыс күні.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)/ қағаз
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті беруші арқылы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі – үміткерге конкурсқа қатысу үшін рұқсаттама беру не Негізгі талаптар тізбесінің 9 -тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту.
Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі: көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне үміткердің конкурсқа қатысуы үшін рұқсаттама не Негізгі талаптар тізбесінің 10-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту жауабы жіберіледі.
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
тегін
8
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбі-жұма аралығында сағат 12:30-дан 13:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09:00-ден 18:00-ге дейін.
2) Портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақытындағы сағат 18:00-ден кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері мен орындарының мекенжайлары:

1) интернет-ресурсе, официальных аккаунтах социальных сетей услугодателя;
2) Портале.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
К услугодателю (на бумажном носителе):
1) заявление на участие в конкурсе и согласие в соответствии с приложением 1 к Правилам;
2) свидетельство о рождении / документ, удостоверяющий личность (оригинал требуется для идентификации, который возвращается услугополучателю) или электронный документ, полученный из сервиса цифровых документов претендента;
3) документ, удостоверяющий личность (оригинал требуется для идентификации, который возвращается услугополучателю) или электронный документ, полученный из сервиса цифровых документов законного представителя претендента.
При необходимости, по требованию услугодателя законные представители претендента предоставляют документ, подтверждающий гражданство претендента;
4) копия табеля успеваемости претендента за текущий год обучения. Требуемые документы должны быть заверены подписью руководителя и скреплены печатью соответствующей организации образования;
5) претендентам, обучающимся на момент подачи документов в зарубежных организациях образования, необходимо приложить/прикрепить цветную копию табеля/справки или иной официальный документ со школы на государственном либо русском языке или нотариально заверенный перевод на государственный или русский язык с указанием класса обучения и учебного/календарного года и даты выдачи справки;
6) цифровая цветная фотография претендента: выполняется строго в анфас на светлом фоне с нейтральным выражением лица и закрытым ртом;
глаза открыты, четко видны и не закрыты волосами;
лицо занимает 70–85 % общей площади фотографии;
соотношение сторон 3х4 в виде графического файла размером не более 1 МБ (мегабайт);
размер фотографии не менее 450 х 600 пикселей с разрешением не менее 80 пикселей/дюйм (dpi).
Не разрешаются:
фото с головным убором и в очках;
использование изображений, изготовленных методом компьютерного сканирования, моделирования или ксерокопирования;
7) доверенность (в случае подачи заявления третьим лицом от имени законных представителей претендента);
на Портал:
1) заявление на участие в конкурсе и согласие в соответствии с приложением 1 к Правилам в форме электронного документа, подписанное ЭЦП услугополучателя;
2) претендентам, обучающимся на момент подачи документов в зарубежных организациях образования, необходимо приложить/прикрепить цветную электронную копию табеля/справки или иной официальный документ со школы на государственном либо русском языке или нотариально заверенный перевод на государственный или русский язык с указанием класса обучения и учебного/календарного года и даты выдачи справки;

1) көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында, әлеуметтік желідегі ресми аккаунттарында;
2) Порталда жарияланады.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге (қағаз тасымалдағышта):
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес конкурсқа қатысуға өтінім және келісім;
2) үміткердің туу туралы куәлігі/жеке басын растайтын құжаты (түпнұсқасы сәйкестендіру үшін қажет, ол көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады) немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжаты;
3) үміткердің заңды өкілінің жеке басын растайтын құжаты (түпнұсқасы сәйкестендіру үшін қажет, ол көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады) немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжаты.
Қажет болған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің талабына сәйкес үміткердің заңды өкілдері үміткердің азаматтығын растайтын құжаттар ұсынуы тиіс;
4) үміткердің ағымдағы оқу жылындағы үлгерім табелінің көшірмесі. Қажетті құжаттар басшының қолымен және тиісті білім беру ұйымының мөрімен куәландырылуы тиіс.
5) құжаттарды тапсыру кезінде шетелдік білім беру ұйымдарында оқитын үміткерлер мектептен оқу сыныбын және оқу/күнтізбелік жылын, анықтаманың берілген күнін көрсете отырып, мемлекеттік немесе орыс тіліндегі, немесе мемлекеттік немесе орыс тіліндегі нотариалды расталған аудармасы бар табельдің/анықтаманың немесе басқа да ресми құжаттың түрлі-түсті көшірмесін қосуы/тіркеуі тиіс;
6) үміткердің цифрлық түрлі-түсті фотосуретіне қойылатын талаптар:
фотосуретті алдыңғы жағынан ақшыл фонда, бет әлпеті ешқандай қимылсыз бейтарап түрінде және аузы жабық күйінде түсіру;
көздері ашық, анық көрінуі және оларды шашпен жаппау;
бет әлпеті фотосуреттің жалпы ауданының 70-85%-ын құруы;
жан-жағы 3х4 қатынасындағы өлшемі 1 МБ (мегабайт) аспайтын графикалық файл түрінде;
фотосурет өлшемі кемінде 450x600 пиксель, ажыратымдылығы 80 пиксель/дюйм (dpi) болуы тиіс.
Рұқсат етілмейді:
бас киім мен көзілдірік киіп түсуге;
компьютерлік сканерлеу, модельдеу немесе көшіру арқылы жасалған фотоларды пайдалануға;
7) сенімхат (үміткердің заңды өкілінің атынан үшінші тұлға өтініш берген жағдайда).
Порталға:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес конкурсқа қатысуға өтініш және көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанындағы келісім;
2) құжаттарды тапсыру кезінде шетелдік білім беру ұйымдарында оқитын үміткерлер мектептен оқу сыныбын және оқу/күнтізбелік жылын, анықтаманың берілген күнін көрсете отырып, мемлекеттік немесе орыс тіліндегі, немесе мемлекеттік немесе орыс тіліндегі нотариалды расталған аудармасы бар табельдің/анықтаманың немесе басқа да ресми құжаттың түрлі-түсті электрондық көшірмесін қосуы/тіркеуі тиіс;

3) цифровая цветная фотография претендента:
выполняется строго в анфас на светлом фоне с нейтральным выражением лица и закрытым ртом;
глаза открыты, четко видны и не закрыты волосами;
лицо занимает 70–85 % общей площади фотографии;
соотношение сторон 3х4 в виде графического файла размером не более 1 МБ (мегабайт);
размер фотографии не менее 450 х 600 пикселей с разрешением не менее 80 пикселей/дюйм (dpi).
Не разрешаются:
фото с головным убором и в очках;
использование изображений, изготовленных методом компьютерного сканирования, моделирования или ксерокопирования.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, свидетельств о рождении услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие предоставленных документов услугополучателя и (или) предоставленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами и Приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 14 августа 2023 года № 255 "Об утверждении Правил присуждения и размеров образовательного гранта Президента Республики Казахстан "Өркен" для оплаты обучения одаренных детей в автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33295);
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через Портал при условии наличия ЭЦП.
Получение информации о статусе оказания государственной услуги доступно в "личном кабинете" на Портале, справочных службах услугодателя, на официальном сайте www.nis.edu.kz, а также через Единый контакт-центр "1414", 8-800-080-7777.
Условия получения услуги третьими лицами: электронный запрос третьих лиц, при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на Портале.

3) үміткердің цифрлық түрлі-түсті фотосуретіне қойылатын талаптар:
фотосуретті алдыңғы жағынан ақшыл фонда, бет әлпеті ешқандай қимылсыз бейтарап түрінде және аузы жабық күйінде түсіру;
көздері ашық, анық көрінуі және оларды шашпен жаппау;
бет әлпеті фотосуреттің жалпы ауданының 70-85%-ын құруы;
жан жағы 3х4 қатынасындағы өлшемі 1 МБ (мегабайт) аспайтын графикалық файл түрінде;
фотосурет өлшемі кемінде 450x600 пиксель, ажыратымдылығы 80 пиксель/дюйм (dpi) болуы тиіс.
Рұқсат етілмейді:
бас киім мен көзілдірік киіп түсуге;
компьютерлік сканерлеу, модельдеу немесе көшіру арқылы жасалған фотоларды пайдалануға.
Жеке басын куәландыратын құжаттар, туу туралы куәліктер туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
10
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігі анықталғанда;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалармен және "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымында дарынды балалардың оқуына ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасы Президентінің "Өркен" білім беру грантын тағайындау қағидалары мен мөлшерлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 14 тамыздағы № 255 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33295 болып тіркелген) бекітілген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылған мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса), оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің мәртебесі туралы ақпаратты Порталдағы "жеке кабинеттен", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтерінен, www.nis.edu.kz ресми сайтынан, сондай-ақ 1414, 8-800-080-7777 бірыңғай байланыс орталықтары арқылы алуға болады.
Үшінші тұлғалардың қызмет алу шарттары: Порталдағы "жеке кабинеттен" мәлімет сұралатын тұлғаның келісімімен, үшінші тұлғалардың электрондық сұранысы.

При подаче пакета документов на бумажном носителе максимально допустимое время ожидания – 20 (двадцать) минут. Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 (тридцать) минут.
При подаче заявления для участия в конкурсе в последний день приема документов услугополучатель может получить результат оказания государственной услуги после истечения сроков приема документов, при этом не будет возможности повторной подачи заявления с учетом устранения замечаний.

Құжаттар топтамасы қағаз тасымалдағышта тапсырылған жағдайда күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут. Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
Конкурсқа қатысу үшін өтінішті құжаттарды қабылдаудың соңғы күні берген кезде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін құжаттарды қабылдау мерзімі өткеннен кейін ала алады, бұл ретте ескертулерді жою үшін өтінішті қайта беру мүмкіндігі болмайды.