Об утверждении Правил, размеров и сроков внесения банками и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан обязательных денежных взносов для возмещения (покрытия) убытков (средств), возникших (использованных) в результате урегулирования системно значимого банка
Совместное постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 июля 2026 года № 97 и Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 31 июля 2026 года № 114. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 августа 2026 года № 39474
В соответствии с частью первой пункта 2 статьи 100 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка и Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила, размеры и сроки внесения банками и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан обязательных денежных взносов для возмещения (покрытия) убытков (средств), возникших (использованных) в результате урегулирования системно значимого банка.
2. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка государственную регистрацию настоящего совместного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного постановления представление в Юридический департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного постановления возложить на курирующих заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка и заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее совместное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Председателя Национального Банка
Республики Казахстан
__________А. Баймагамбетов
И.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
__________О. Кизатов
Утверждены
совместным постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 31 июля 2026 года № 114
и
Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 31 июля 2026 года № 97
Правила, размеры и сроки внесения банками и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан обязательных денежных взносов для возмещения (покрытия) убытков (средств), возникших (использованных) в результате урегулирования системно значимого банка

Банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының жүйелік маңызы бар банкті реттеу салдарынан туындаған (пайдаланылған) залалдарды (қаражатты) өтеу (жабу) үшін міндетті ақшалай жарналарды енгізу қағидаларын, мөлшерлері мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 31 шілдедегі № 97 және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 31 шiлдедегi № 114 бірлескен қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 тамызда № 39474 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 100-бабы 2-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының жүйелік маңызы бар банкті реттеу салдарынан туындаған (пайдаланылған) залалдарды (қаражатты) өтеу (жабу) үшін міндетті ақшалай жарналарды енгізу қағидалары, мөлшерлері мен мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Заң департаментімен бірлесіп осы бірлескен қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бірлескен қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарларына жүктелсін.
4. Осы бірлескен қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банк Төрағасының
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттік
Төрағасының м.а.
__________А. Баймагамбетов__________О. Кизатов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банк
Төрағасының міндетін атқарушы
2026 жылғы 31 шілдедегі
№ 97 мен
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын
реттеу және дамыту агенттік
Төрағасының м.а.
2026 жылғы 31 шілдедегі
№ 114 бірлескен
қаулысымен бекітілген
Банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының жүйелік маңызы бар банкті реттеу салдарынан туындаған (пайдаланылған) залалдарды (қаражатты) өтеу (жабу) үшін міндетті ақшалай жарналарды енгізу қағидалары, мөлшерлері мен мерзімдері

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила, размеры и сроки внесения банками и филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан обязательных денежных взносов для возмещения (покрытия) убытков (средств), возникших (использованных) в результате урегулирования системно значимого банка (далее – Правила), разработаны в соответствии с частью первой пункта 2 статьи 100 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках) и определяют порядок, размеры и сроки внесения обязательных денежных взносов банками и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) сумма обязательств банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан – сумма обязательств банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по состоянию на 1 января года принятия решения о возмещении убытков, определяемая на основании отчетности, представляемой банками и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан в Национальный Банк Республики Казахстан в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2025 года № 88 "Об утверждении Правил представления отчетности банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 37562).
При этом в целях уточнения суммы обязательств банков и филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан учитывается дополнительный отчет за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (в том числе при отсутствии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
2) решение о возмещении убытков – совместное решение уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан о возмещении средств республиканского бюджета и (или) иных государственных средств, использованных Правительством Республики Казахстан и (или) национальным управляющим холдингом при урегулировании системно значимого банка, за счет обязательных денежных взносов банков и филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан;
3) отсрочка (рассрочка) – предоставление банку или филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан права уплаты обязательного денежного взноса позже установленного срока или по частям в течение срока, установленного решением уполномоченного органа, без увеличения общего размера обязательного денежного взноса;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының жүйелік маңызы бар банкті реттеу салдарынан туындаған (пайдаланылған) залалдарды (қаражатты) өтеу (жабу) үшін міндетті ақшалай жарналарды енгізу қағидалары, мөлшерлері мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 100-бабы 2-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес әзірленген және банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының міндетті ақшалай жарналарды енгізу тәртібін, мөлшерлері мен мерзімдерін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы міндеттемелерінің сомасы – "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 2 желтоқсандағы № 88 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37562 болып тіркелген) сәйкес банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынатын есептілік негізінде айқындалатын залалдарды өтеу туралы шешім қабылданған жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы міндеттемелерінің сомасы.
Бұл ретте банктер және Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары міндеттемелерінің сомасын нақтылау мақсатында аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде) жылдың соңғы жұмыс күні үшін (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есептегенде) қосымша есеп есепке алынады;
2) залалдарды өтеу туралы шешім – уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің жүйелік маңызы бар банкті реттеу кезінде Қазақстан Республикасының Үкіметі және (немесе) ұлттық басқарушы холдинг пайдаланған республикалық бюджеттің қаражатын және (немесе) өзге де мемлекеттік қаражатты банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының міндетті ақшалай жарналары есебінен өтеу туралы бірлескен шешімі;
3) кейінге қалдыру (бөліп төлеу) – банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына міндетті ақшалай жарнаның жалпы мөлшерін ұлғайтпай, міндетті ақшалай жарнаны белгіленген мерзімнен кейін немесе уәкілетті органның шешімімен белгіленген мерзім ішінде бөліктермен төлеу құқығын беру;

4) обязательный денежный взнос – денежные средства, подлежащие внесению банками и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан в порядке и на условиях, установленных Правилами;
5) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций.
Глава 2. Определение размера обязательных денежных взносов
3. Уполномоченный орган и Национальный Банк Республики Казахстан принимают совместное решение о возмещении средств республиканского бюджета и (или) иных государственных средств, использованных Правительством Республики Казахстан и (или) национальным управляющим холдингом при урегулировании системно значимого банка, на основании информации о сумме убытка, полученной от Правительства Республики Казахстан и (или) национального управляющего холдинга, необходимой для определения суммы средств, подлежащих возмещению, банками и филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, в соответствии со статьей 100 Закона о банках.
Сумма средств, подлежащих возмещению для целей принятия указанного решения, определяется в соответствии со статьей 100 Закона о банках как разница между ценой приобретения акций системно значимого банка либо акций стабилизационного банка, которому были переданы активы и обязательства такого банка, и ценой последующей продажи указанных акций новому инвестору, с учетом условий, предусмотренных указанной статьей.
Уполномоченный орган на основании расчета суммы средств, подлежащих возмещению, готовит проект совместного решения и направляет его в Национальный Банк Республики Казахстан содержащий, в том числе:
1) сумму средств, подлежащих возмещению;
2) совокупную сумму обязательств банков и филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на 1 января года принятия решения о возмещении убытков;
3) размер обязательного денежного взноса каждого банка, определенный в соответствии с пунктом 7 Правил;
4) срок уплаты обязательного денежного взноса.
Национальный Банк Республики Казахстан рассматривает представленные материалы и при отсутствии замечаний подписывает проект совместного решения либо направляет уполномоченному органу замечания для их устранения. В случае необходимости доработки проекта совместного решения, уполномоченный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения замечаний дорабатывает его и повторно направляет в Национальный Банк Республики Казахстан. Совместное решение принимается в течение 3 (трех) месяцев после продажи Правительством Республики Казахстан или национальным управляющим холдингом акций системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому были переданы активы и обязательства системно значимого банка, новому инвестору.

4) міндетті ақшалай жарна – банктер мен Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары Қағидаларда белгіленген тәртіппен және шарттармен енгізуге тиіс ақша қаражаты;
5) уәкілетті орган – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2-тарау. Міндетті ақшалай жарналар мөлшерін айқындау
3. Уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүйелік маңызы бар банкті реттеу кезінде Қазақстан Республикасының Үкіметі және (немесе) ұлттық басқарушы холдинг пайдаланған республикалық бюджет қаражатын және (немесе) өзге де мемлекеттік қаражатты өтеу туралы бірлескен шешімді банктер және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары Банктер туралы заңның 100-бабына сәйкес өтеуге тиіс қаражат сомасын айқындау үшін қажетті Қазақстан Республикасының Үкіметінен және (немесе) ұлттық басқарушы холдингтен алынған залал сомасы туралы ақпарат негізінде қабылдайды.
Көрсетілген шешімді қабылдау мақсаттары үшін өтелуге тиіс қаражат сомасы Банктер туралы заңның 100-бабына сәйкес жүйелік маңызы бар банктің акцияларын не осындай банктің активтері мен міндеттемелері берілген тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алу бағасы мен көрсетілген акцияларды көрсетілген бапта көзделген шарттарды ескере отырып, жаңа инвесторға кейіннен сату бағасы арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Уәкілетті орган өтелуге тиіс қаражат сомасын есептеу негізінде бірлескен шешімнің жобасын дайындайды және оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жібереді, онда мыналар да қамтылады:
1) өтелуге тиіс қаражаттың сомасы;
2) залалдарды өтеу туралы шешім қабылданған жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша банктер және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары міндеттемелерінің жиынтық сомасы;
3) Қағидалардың 7-тармағына сәйкес айқындалған әрбір банктің міндетті ақшалай жарнасының мөлшері;
4) міндетті ақшалай жарнаны төлеу мерзімі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ұсынылған материалдарды қарайды және ескертулер болмаған кезде бірлескен шешімнің жобасына қол қояды не оларды ресімдеу үшін уәкілетті органға ескертулер жібереді. Бірлескен шешімнің жобасын пысықтау қажет болған жағдайда уәкілетті орган ескертулерді алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оны пысықтайды және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қайта жібереді. Бірлескен шешім Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе ұлттық басқарушы холдинг жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілген тұрақтандыру банкінің акцияларын жаңа инвесторға сатқаннан кейін 3 (үш) ай ішінде қабылданады.

4. Сумма средств, подлежащих возмещению, распределяется между банками и филиалами банка-нерезидента Республики Казахстан пропорционально размеру их обязательств. Размер обязательного денежного взноса банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан определяется путем умножения суммы средств, подлежащих возмещению, на отношение суммы обязательств данного банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к совокупной сумме обязательств банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на 1 января года принятия решения о возмещении убытков.
Размер обязательного денежного взноса банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан определяется по следующей формуле:
где:
Vᵢ – размер обязательного денежного взноса банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан;
Lᵢ – сумма обязательств банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по состоянию на 1 января года принятия решения о возмещении убытков;
∑L – совокупная сумма обязательств банков и филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на 1 января года принятия решения о возмещении убытков;
S – сумма средств, подлежащих возмещению (сумма убытка, определенная в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Закона о банках).
5. Предельный годовой совокупный объем обязательных денежных взносов для банков определяется в размере 0,2 (ноль целых две десятых) процента от совокупной суммы обязательств банков и филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на 1 января года принятия решения о возмещении убытков.
6. Предельный годовой размер обязательного денежного взноса одного банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан определяется в размере 0,2 (ноль целых две десятых) процента от суммы обязательств банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по состоянию на 1 января года принятия решения о возмещении убытков и рассчитывается по следующей формуле:
V 0,002 × L,
где:
Vᵢ – размер обязательного денежного взноса банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
Lᵢ – сумма обязательств банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по состоянию на 1 января года принятия решения о возмещении убытков.
7. В случае если сумма средств, подлежащих возмещению, превышает предельный годовой объем обязательных денежных взносов, определяемый в размере 0,2 (ноль целых две десятых) процента от совокупной суммы обязательств банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, обязательные денежные взносы подлежат ежегодной уплате в размере, установленном пунктом 6 Правил, до момента, когда остаток суммы, подлежащей возмещению, станет меньше указанного объема.

4. Өтелуге тиіс қаражат сомасы банктер мен Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының арасында олардың міндеттемелерінің мөлшеріне теңбе-тең бөлінеді. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының міндетті ақшалай жарнасының мөлшері өтелуге тиіс қаражаттың жалпы сомасын осы банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының міндеттемелері сомасының банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары міндеттемелерінің залалды өтеу туралы шешім қабылданған жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жиынтық сомасына қатынасына көбейту жолымен айқындалады.
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының міндетті ақшалай жарнасының мөлшері мынадай формуламен айқындалады:
мұндағы:
Vᵢ – банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының міндетті ақшалай жарнасының мөлшері;
Lᵢ – банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы міндеттемелерінің залалдарды өтеу туралы шешім қабылданған жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша сомасы;
∑L – банктер және Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары міндеттемелерінің залалдарды өтеу туралы шешім қабылданған жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жиынтық сомасы;
S – өтелуге тиіс қаражат сомасы (Банктер туралы заңның 100-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалған залал сомасы).
5. Банктер үшін міндетті ақшалай жарналардың шекті жылдық жиынтық көлемі банктердің және Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары міндеттемелерінің залалдарды өтеу туралы шешім қабылданған жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жиынтық сомасының 0,2 (нөл бүтін оннан екі) пайызы мөлшерінде айқындалады.
6. Бір банктің, Қазақстан Республикасының бейрезиденті банкі филиалының міндетті ақшалай жарнасының шекті жылдық мөлшері банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының міндеттемелері залалдарды өтеу туралы шешім қабылданған жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша сомасының 0,2 (нөл бүтін оннан екі) пайызы мөлшерінде айқындалады және мынадай формуламен есептеледі:
Vᵢ ≤ 0,002 × Lᵢ,
мұндағы:
Vᵢ – банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының міндетті ақшалай жарнасының мөлшері;
Lᵢ – банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы міндеттемелерінің залалдарды өтеу туралы шешім қабылданған жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша сомасы.
7. Егер өтелуге тиіс қаражаттың сомасы банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары міндеттемелерінің жиынтық сомасының 0,2 (нөл бүтін оннан екі) пайызы мөлшерінде айқындалатын міндетті ақшалай жарналардың шекті жылдық көлемінен асып кеткен жағдайда, міндетті ақшалай жарналар өтелуге тиіс соманың қалдығы көрсетілген көлемнен аз болатын сәтке дейін Қағидалардың 6-тармағында белгіленген мөлшерде жыл сайын төленуге тиіс.

8. В случае если сумма средств, подлежащих возмещению, не превышает предельный годовой объем обязательных денежных взносов, обязательные денежные взносы взимаются единовременно пропорционально доле каждого банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан в совокупной сумме их обязательств.
9. Уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия решения о возмещении убытков направляет банкам и филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан письменное уведомление о размере обязательного денежного взноса и сроке его уплаты. Банк, филиал банка – нерезидента Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения уведомления вправе направить мотивированный ответ о несогласии с указанным размером обязательного денежного взноса и (или) сроком его уплаты (далее – мотивированный ответ).
В случае поступления мотивированного ответа уполномоченный орган совместно с Национальным Банком Республики Казахстан в течение 10 (десяти) рабочих дней рассматривает представленный ответ с обоснованиями несогласия и прилагаемые к нему документы (при их наличии). Если по результатам рассмотрения представленных документов, расчетов и сведений подтверждается наличие оснований для изменения размера обязательного денежного взноса и (или) срока его уплаты, уполномоченный орган совместно с Национальным Банком Республики Казахстан принимает соответствующее совместное решение. При отсутствии оснований, подтверждающих обоснованность доводов банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, уполномоченный орган уведомляет банк, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан об оставлении, ранее принятого с Национальным Банком Республики Казахстан совместного решения, без изменения.
О принятом решении уполномоченный орган уведомляет банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня его принятия.
Непредставление банком или филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан мотивированного ответа в установленный срок считается согласием с совместным решением уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан о размере обязательного денежного взноса и сроке его уплаты банком или филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок и сроки внесения обязательных денежных взносов
10. Обязательные денежные взносы перечисляются банками и филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан в национальной валюте Республики Казахстан на Единый казначейский счет, предусмотренный Бюджетным кодексом Республики Казахстан, в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня получения уведомления о размере обязательного денежного взноса. Обязательный денежный взнос уплачивается единовременно в полном объеме, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 7 Правил.
Обязательный денежный взнос считается уплаченным с момента зачисления средств на Единый казначейский счет.

8. Егер өтелуге тиіс қаражаттың сомасы міндетті ақшалай жарналардың шекті жылдық көлемінен аспаған жағдайда, міндетті ақшалай жарналар әрбір банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы міндеттемелерінің жиынтық сомасындағы олардың үлесіне мөлшерлес көлемде бір рет алынады.
9. Уәкілетті орган залалдарды өтеу туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде банктер мен Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына міндетті ақшалай жарнаның мөлшері және оны төлеу мерзімі туралы жазбаша хабарлама жібереді. Банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы хабарламаны алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде міндетті ақшалай жарнаның көрсетілген мөлшерімен және (немесе) оны төлеу мерзімімен келіспеу туралы дәлелді жауап (бұдан әрі – дәлелді жауап) жіберуге құқылы.
Келіспеу туралы дәлелді жауап келіп түскен жағдайда уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп келіспеу негіздемелері бар ұсынылған жауапты және оған қоса берілетін құжаттарды (олар болған жағдайда) 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды. Егер ұсынылған құжаттарды, есептеулер мен мәліметтерді қарау нәтижелері бойынша міндетті ақшалай жарнаның мөлшерін және (немесе) оны төлеу мерзімін өзгерту үшін негіздердің болуы расталса, уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп тиісті бірлескен шешім қабылдайды. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы дәлелдерінің негізділігін растайтын негіздер болмаған кезде уәкілетті орган бұған дейін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп қабылданған шешімнің өзгеріссіз қалдырылғаны туралы банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына хабарлайды.
Шешімнің қабылданғаны туралы уәкілетті орган банкке немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына ол қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабарлайды.
Банктің немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының дәлелді жауапты белгіленген мерзімде ұсынбауы уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің міндетті ақшалай жарнаның мөлшері және оны банктің немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының төлеу мерзімі туралы бірлескен шешімімен келіскен болып саналады.
3-тарау. Міндетті ақшалай жарналарды енгізу тәртібі мен мерзімдері
10. Міндетті ақшалай жарналарды банктер мен Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында міндетті ақшалай жарнаның мөлшері туралы хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде көзделген Бірыңғай қазынашылық шотқа аударады. Міндетті ақшалай жарна Қағидалардың 7-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, толық көлемде бір рет төленеді.
Міндетті ақшалай жарна көрсетілген Бірыңғай қазынашылық шотқа қаражат аударылған сәттен бастап төленген болып саналады.

11. Банки и филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан уведомляют уполномоченный орган об уплате обязательного денежного взноса с приложением подтверждающих документов в течение 3 (трех) рабочих дней со дня его уплаты.
12. В случае если уплата обязательного денежного взноса может привести к нарушению банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан пруденциальных или макропруденциальных нормативов и лимитов, банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан вправе до истечения срока уплаты обязательного денежного взноса обратиться в уполномоченный орган с ходатайством о предоставлении отсрочки (рассрочки) уплаты обязательного денежного взноса на срок не более 6 (шести) месяцев.
К ходатайству прилагаются расчеты и обоснования, подтверждающие риск несоблюдения пруденциальных или макропруденциальных нормативов и лимитов в случае уплаты обязательного денежного взноса в установленный срок.
При рассмотрении вопроса о предоставлении отсрочки (рассрочки) уплаты обязательного денежного взноса по основаниям, связанным с риском нарушения макропруденциальных нормативов и лимитов, решение уполномоченного органа принимается по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
В отношении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, находящихся в режиме усиленного надзора либо режиме восстановления финансовой устойчивости, решение о предоставлении отсрочки (рассрочки) уплаты обязательного денежного взноса на срок не более 6 (шести) месяцев принимается с учетом влияния обязательного денежного взноса на процесс восстановления финансовой устойчивости банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и соблюдение ими пруденциальных и макропруденциальных нормативов и лимитов.
Условия, сроки и график уплаты обязательного денежного взноса с отсрочкой (рассрочкой) утверждаются уполномоченным органом и доводятся до банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в форме письменного уведомления в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия решения о предоставлении отсрочки (рассрочки) уплаты обязательного денежного взноса.

11. Банктер мен Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары уәкілетті органды міндетті ақшалай жарнаның төленгені туралы ол төленген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде растайтын құжаттарды қоса бере отырып хабардар етеді.
12. Егер міндетті ақшалай жарнаны төлеу банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының пруденциялық немесе макропруденциялық нормативтер мен лимиттерді бұзуына әкеп соқтырған жағдайда, банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы міндетті ақшалай жарнаны төлеу мерзімі аяқталғанға дейін уәкілетті органға міндетті ақшалай жарнаны төлеуді 6 (алты) айдан аспайтын мерзімге кейінге қалдыру (бөліп төлеу) мүмкіндігін беру туралы өтінішхатпен жүгінуге құқылы.
Өтінішхатқа міндетті ақшалай жарна белгіленген мерзімде төленген жағдайда пруденциялық немесе макропруденциялық нормативтер мен лимиттерді сақтамау тәуекелін растайтын есептеулер мен негіздемелер қоса беріледі.
Макропруденциялық нормативтер мен лимиттерді бұзу тәуекеліне байланысты негіздер бойынша міндетті ақшалай жарнаны төлеуді кейінге қалдыру (бөліп төлеу) мәселесін қарау кезінде уәкілетті органның шешімі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісім бойынша қабылданады.
Күшейтілген қадағалау не қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру режиміндегі банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына қатысты міндетті ақшалай төлемді 6 (алты) айдан аспайтын мерзімге кейінге қалдыру (бөліп төлеу) туралы шешім міндетті ақшалай жарнаның банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру процесіне әсері және олардың пруденциялық және макропруденциялық нормативтер мен лимиттерді сақтауы ескеріле отырып қабылданады.
Міндетті ақшалай жарнаны кейінге қалдыра (бөліп төлей) отырып төлеу шарттарын, мерзімдерін және кестесін уәкілетті орган бекітеді және банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына міндетті ақшалай жарнаны төлеуді кейінге қалдыру (бөліп төлеу) мүмкіндігін беру туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлама нысанында жіберіледі.