Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларына банк және микроқаржылық қызмет мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 24 шiлдедегi № 105 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 шiлдеде № 39421 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының банк және микроқаржылық қызмет мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін қаулыларының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Іс-қимылды қадағалау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Агенттіктің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы 2026 жылғы 21 шілдеде қолданысқа енгізілетін Тізбенің 4 және 5-тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 105 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының банк және микроқаржылық қызмет мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін қаулыларының тізбесі
1. "Жеке тұлғамен жасалған банктік қарыз шарты және банктік салым шарты бойынша сыйақының өзгермелі мөлшерлемесін есептеу қағидаларын, қолданылу шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 3 сәуірдегі № 45 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38338 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жеке тұлғамен жасалған банктік қарыз шарты және банктік салым шарты бойынша сыйақының құбылмалы мөлшерлемесін есептеу қағидаларында, қолданылу шарттарында:
2-тармақтың екінші абзацының редакциясы орыс тілінде өзгерістер енгізілді, қазақ тілінде өзгеріссіз қалады.

О внесении изменений в некоторые постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка по вопросам банковской и микрофинансовой деятельности
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 июля 2026 года № 105. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июля 2026 года № 39421
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка по вопросам банковской и микрофинансовой деятельности, в которые вносятся изменения (далее – Перечень).
2. Департаменту поведенческого надзора в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе Агентства после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пунктов 4 и 5 Перечня, которые вводятся в действие c 21 июля 2026 года.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
Утвержден
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и
развитию финансового рынка
от 24 июля 2026 года
№ 105
Перечень постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка по вопросам банковской и микрофинансовой деятельности, в которые вносятся изменения
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 3 апреля 2026 года № 45 "Об утверждении Правил исчисления, условий действия плавающей ставки вознаграждения по договору банковского займа, заключенному с физическим лицом, и договору банковского вклада" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38338) следующее изменение:
в Правилах исчисления, условий действия плавающей ставки вознаграждения по договору банковского займа, заключенному с физическим лицом, и договору банковского вклада, утвержденных указанным постановлением:
абзац второй пункта 3 изложить в следующей редакции:
"по договорам, заключенным в теңге - базовая ставка, устанавливаемая Национальным Банком Республики Казахстан;".

4. "Банк қызметін жүзеге асыру шарттарына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 15 мамырдағы № 91 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №38748 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Банк қызметін жүзеге асыру шарттарына қойылатын талаптарда:
"_________________ (күн, ай, жыл) № _____ банктік қарыз шартына ________________ (күн, ай, жыл) қарызды өтеу кестесі" 3-қосымшада кестенің 4-жолындағы 2-бағанында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгеріссіз қалады.
5. "Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 15 мамырдағы № 92 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №38746 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптарда:
"Жеке тұлғамен кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес микрокредит беру туралы шарттың мазмұнына, ресімделуіне, міндетті талаптарына қойылатын талаптар" деген 5-қосымшада:
7-тармақтың 12) тармақшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгеріссіз қалады.

4. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 15 мая 2026 года № 91 "Об утверждении Требований к условиям осуществления банковской деятельности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38748) следующие изменения:
в Требованиях к условиям осуществления банковской деятельности, утвержденных указанным постановлением:
в приложении 3 "График погашения займа от _______ (день, месяц, год) к Договору банковского займа № ___________ от ________________ (день, месяц, год)":
графу 2 строки 4 таблицы изложить в следующей редакции:
"процент (-ов) годовых/теңге".
5. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 15 мая 2026 года № 92 "Об утверждении Требований к осуществлению микрофинансовой деятельности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38746) следующие изменения:
в Требованиях к осуществлению микрофинансовой деятельности, утвержденных указанным постановлением:
в приложении 5 "Требования к содержанию, оформлению, обязательным условиям договора о предоставлении микрокредита с физическим лицом, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности":
подпункт 12) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"12) индексацию обязательства и платежей по договору о предоставлении микрокредита, выданного в теңге, с привязкой к любому валютному эквиваленту;".