О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № 775 "Об утверждении Требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных органах, органах гражданской защиты и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 июля 2026 года № 513. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июля 2026 года № 39367
ПРИКАЗЫВАЮ:
Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № 775 "Об утверждении Требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных органах, органах гражданской защиты 22-05-1/4401 от 02.07.2026
1. и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21646) следующие изменения:
в Требованиях, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных органах, органах гражданской защиты и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Требования по показателям (критериям) состояния здоровья и развития, категории годности кандидатов на службу (учебу), сотрудников правоохранительных органов изложены в соответствии с приложением к настоящим Требованиям к состоянию здоровья.
Наименования подразделений правоохранительных органов, должностей и виды деятельности, распределены по следующим графам настоящих Требований к состоянию здоровья:
1) графа I:
сотрудники:
специальных подразделений ("Сункар", "Арлан", специальный отряд быстрого реагирования (далее – "СОБР"));
строевых подразделений патрульной службы полиции;
водители оперативного автотранспорта;
подразделений оперативной службы (несущие службу на открытом воздухе) органов внутренних дел;
подразделений оперативного реагирования службы экономических расследований органов по финансовому мониторингу (далее - СЭР ОФМ);
подразделений органов гражданской защиты (непосредственно принимающие участие в тушении пожаров);
подразделений оперативного реагирования (летный состав);
кандидаты на учебу по направлениям подготовки гражданской защиты, защиты в чрезвычайных ситуациях и гражданской обороны;
2) графа II:
руководители подразделений и служб, определенных графами I и II, осуществляющие административные функции (кроме указанных в абзаце втором подпункта 3) настоящего пункта);
сотрудники:
строевых подразделений специализированной службы охраны органов внутренних дел;
подразделений криминальной полиции, оперативно-розыскных служб, по противодействию наркопреступности, экстремизму, по борьбе с организованной преступностью;
подразделений административной полиции;
дежурных частей;
подразделений собственной безопасности, миграционной службы, "Интерпола", кинологической службы;
подразделений военно-мобилизационной работы и гражданской обороны;
подразделений органов (учреждений) уголовно-исполнительной системы;
подразделений государственной фельдъегерской службы (далее - ГФС);
инструкторы обучения по боевой и физической подготовке;
полицейские кавалеристы;
кандидаты на учебу по оперативно-розыскным, уголовно-исполнительным, административно-правовым направлениям подготовки;

"Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № 775 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 20 шiлдедегi № 513 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 21 шiлдеде № 39367 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № 775 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21646 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарда:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Құқық қорғау органдарындағы қызметке (оқуға) кандидаттардың, қызметкерлердің денсаулық және даму жағдайы көрсеткіштері (өлшемшарттары) бойынша талаптар, жарамдылық санаттары осы Денсаулық жағдайына талаптарға қосымшаға сәйкес жазылған.
Құқық қорғау органдары бөліністерінің, лауазымдарының атаулары және қызмет түрлері осы Денсаулық жағдайына талаптардың мынадай бағандары бойынша бөлінеді:
1) I баған:
қызметкерлері:
арнайы бөліністердің ("Сұңқар", "Арлан" жылдам қимылдайтын арнайы жасақ (бұдан әрі - ЖҚАЖ));
полицияның патрульдік қызметінің саптық бөліністерінің;
жедел автокөліктің жүргізушілері;
ішкі істер органдарының жедел қызмет бөліністерінің (ашық ауада қызмет атқаратын);
қаржылық мониторинг органдарының экономикалық тергеп-тексеру қызметінің (бұдан әрі – ҚМО ЭТҚ) жедел қимылдау бөліністерінің;
азаматтық қорғау органдарының бөліністерінің (өртті сөндіруге тікелей қатысатын);
жедел қимылдайтын бөліністердің (ұшқыш құрам);
азаматтық қорғау даярлығы, төтенше жағдайларда қорғау және азаматтық қорғаныс бағыттары бойынша оқуға түсуге кандидаттар;
2) II баған:
І, ІІ бағандармен белгіленген әкімшілік функцияларды жүзеге асыратын бөліністердің және қызметтердің басшылары (осы тармақтың 3) тармақшасының екінші абзацында көрсетілгендерден басқа);
қызметкерлері:
ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет қызметінің саптық бөліністерінің;
криминалдық полиция, жедел-іздестіру қызметтерінің, есірткі қылмысына, экстремизмге қарсы іс-қимыл жөніндегі, ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес бөліністерінің;
әкімшілік полиция бөліністерінің;
кезекші бөлімдердің;
өзіндік қауіпсіздік, көші-қон қызметі, "Интерпол", кинологиялық қызмет бөліністерінің;
әскери-жұмылдыру жұмысы және азаматтық қорғаныс бөліністерінің;
қылмыстық-атқару жүйесі органдары (мекемелері) бөліністерінің;
мемлекеттік фельдъегерлік қызмет (бұдан әрі – МФҚ) бөліністерінің;
жауынгерлік және дене шынықтыру даярлығына оқыту нұсқаушылары;
кавалерист полицейлер;
жедел-іздестіру, қылмыстық-атқару, әкімшілік-құқықтық бағыттардағы даярлық бойынша оқуға түсуге кандидаттар;

3) графа III:
начальники и заместители начальников государственных органов, комитетов, департаментов, самостоятельных управлений (отделов) центральных и территориальных подразделений государственных органов, осуществляющие административные функции;
руководители подразделений и служб, определенных графой III;
сотрудники видов деятельности:
строительных, производственно-экономических, снабженческих, материально-технических, хозяйственных, военного обеспечения;
медицинских, финансово-экономических, контрольно-ревизионных;
информационных, информационно-технических, организационно-аналитических, штабных, кадровых, юридических;
следственных, дознания, оперативно-криминалистических, оперативно-технических;
сотрудники:
подразделений в сфере кибербезопасности и борьбы с киберперступностью;
подразделений по координации профилактической работы;
научно-исследовательских и учебных заведений;
приемников-распределителей;
вторых спецотделов (групп), спецперевозок;
подразделений специального учета уголовно-исполнительной системы;
автохозяйств, специальных автотранспортных учреждений;
сотрудники-водители (кроме оперативного автотранспорта);
сотрудники:
органов прокуратуры;
СЭР ОФМ (кроме указанных в графе I);
подразделений органов гражданской защиты (кроме указанных в графе I);
кандидаты на учебу по следственным, криминалистическим, педагогико-психологическим, информационным и техническим направлениям подготовки.
Освидетельствование по видам деятельности, указанным в графе III настоящих Требований к состоянию здоровья проводится по данным графам независимо от общего наименования подразделения органов внутренних дел, в штат которого включена должность.
3. В настоящих Требованиях к состоянию здоровья приведены следующие обозначения формулировок категории годности к службе, учебе, воинской службе:
А – "годен(на) к воинской службе"; "годен(на) к службе___" (с указанием должности); "годен(на) к поступлению___" (с указанием наименования факультета и учебного заведения);
В – "ограниченно годен(на) к воинской службе";
В-инд – годность к службе определяется индивидуально в формулировках "годен(на) к воинской службе" (либо "годен(на) с службе ____" с указанием должности) или "ограниченно годен(на) к воинской службе";
Г – "подлежит обследованию (лечению) с последующим освидетельствованием";
Д – "негоден(на) к воинской службе в мирное время, ограниченно годен(на) в военное время";
Д-инд – годность к службе определяется Д-индивидуально в формулировках "ограниченно годен(на) к воинской службе" либо "негоден(на) к воинской службе в мирное время, ограниченно годен(на) в военное время";
Е – "негоден(на) к воинской службе с исключением с воинского учета";
ИНД - годность кандидатов на службу определяется индивидуально с учетом функционального состояния освидетельствуемого лица;
НГ – "негоден(на) к службе ___" (с указанием должности); "негоден(на) к поступлению ___" (с указанием наименования факультета и учебного заведения); "негоден(на) к службе в правоохранительных органах (органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе) ".
При вынесении годности к службе кандидатов и сотрудников подразделений ГФС по графе II, органов прокуратуры по графе III, СЭР ОФМ по графам I или III настоящих Требованиях к состоянию здоровья применяются формулировки "(не)годен(на) к службе в ГФС", "(не)годен(на) к службе в органах прокуратуры", "(не)годен(на) к службе в СЭР ОФМ по графе ___" (с указанием графы).";
в приложении к Требованиям, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных органах, органах гражданской защиты и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
2.
Туберкулез легких, бронхов, плевры и внутригрудных лимфатических узлов

3) III баған:
мемлекеттік органдардың, комитеттердің, департаменттердің, мемлекеттік органдардың орталық және аумақтық бөлімшелері дербес басқармаларының (бөлімдерінің) әкімшілік функцияларды жүзеге асыратын бастықтары мен бастықтарының орынбасарлары;
III бағанмен белгіленген бөліністердің және қызметтердің басшылары;
қызмет түрлерінің қызметкерлері:
құрылыс, өндірістік-экономикалық, жабдықтау, материалдық-техникалық, шаруашылық, әскери қамтамасыз ету;
медициналық, қаржы-экономикалық, ревизиялау-бақылау;
ақпараттық, ақпараттық-техникалық, ұйымдастыру-аналитикалық, штаб, кадр, заң;
тергеу, анықтау, жедел-криминалистикалық, жедел-техникалық;
қызметкерлері:
киберқауіпсіздік және киберқылмыспен күрес саласындағы қызмет бөліністерінің;
профилактикалық жұмысты үйлестіру жөніндегі бөліністерінің;
ғылыми-зерттеу және оқу орындарының;
қабылдау-тарату орындарының;
екінші арнайы бөлімдердің (топтардың), арнайы тасымалдау бөлімдерінің;
қылмыстық-атқару жүйесі арнайы есеп бөлімшелерінің;
автошаруашылық және арнайы автокөлік мекемелерінің;
жүргізуші-қызметкерлер (жедел автокөліктің жүргізуші-қызметкерлерінен басқа);
қызметкерлері:
прокуратура органдарының;
ҚМО ЭТҚ (I бағанда көрсетілгеннен басқа);
азаматтық қорғау органдары бөліністерінің (І бағанда көрсетілгендерден басқа);
даярлаудың тергеу, криминалистикалық, педагогикалық-психологиялық, ақпараттық және техникалық бағыттары бойынша оқуға кандидаттар.
Осы Денсаулық жағдайына талаптардың III бағанында көрсетілген қызмет түрлері бойынша куәландыру лауазымы штатқа енгізілген ішкі істер органдары бөлінісінің жалпы атауына қарамастан аталған бағандар бойынша жүргізіледі.
3. Осы Денсаулық жағдайына талаптарда қызметке, оқуға, әскери қызметке жарамдылық санаты тұжырымдарының мынадай белгілері келтірілген:
А – "әскери қызметке жарамды"; "______қызметке жарамды" (лауазымы көрсетілсін); "___оқуға түсуге жарамды" (факультеттің және оқу орнының атауы көрсетілсін);
В – "әскери қызметке шектеулі жарамды";
В-жеке – қызметке жарамдылығы "әскери қызметке жарамды" (немесе лауазымы көрсетіле отырып "_____қызметке жарамды"), не болмаса "әскери қызметке шектеулі жарамды" тұжырымдамалардың бірімен жеке анықталады;
Г – "кейіннен куәландырылып тексеруге (емдеуге) жатады";
Д – "бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды";
Д-жеке - қызметке жарамдылығы "әскери қызметке шектеулі жарамды" не болмаса "бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды" тұжырымдамалар бірімен жеке анықталады;
Е – "әскери есептен шығарыла отырып, әскери қызметке жарамсыз";
ЖЕКЕ – куәландырылатын адамның функционалдық жай-күйін ескере отырып, кандидаттардың қызметке жарамдылығы жеке анықталады;
ЖС – "____қызметке жарамсыз" (лауазымы көрсетілсін); "____оқуға түсуге жарамсыз" (факультеттің және оқу орнының атауы көрсетілсін); "құқық қорғау органдарындағы (азаматтық қорғау органдарындағы, мемлекеттік фельдъегерлік қызметіндегі) қызметке жарамсыз".
Осы Денсаулық жағдайына талаптардың II бағаны бойынша МФҚ бөліністеріне, III бағаны бойынша прокуратура органдарына, I немесе III бағаны бойынша ҚМО ЭТҚ-ға қызметке кандидаттардың және қызметкерлердің жарамдылығын шығару кезінде "МФҚ-ға қызметке жарамды(сыз)", "прокуратура органдарында қызметке жарамды(сыз)", "ҚМО ЭТҚ-ға қызметке____бағаны бойынша жарамды(сыз)" (баған көрсетілсін), тұжырымдары қолданылады.";
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарға қосымшада:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардардың атаулары
Бағандар
I
II
III
2.

А15-16, В90-90.9:
к
с
к
с
к
с
1) активный с выделением микобактерий или распадом;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) активный без выделения микобактерий и распада;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) активный затихающий;
нг
В
нг
В
нг
В-инд
4) неактивный при отсутствии признаков активности свыше трех лет после завершения основного курса лечения и снятия с динамического наблюдения;
нг
В-инд
нг
В-инд
инд
А
5) остаточные явления перенесенного экссудативного плеврита и других серозитов туберкулезной этиологии, не требующие стационарного лечения.
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
Подпункт 1) пункта 2 настоящих Требований предусматривает все формы активного туберкулеза органов дыхания с наличием упорного бактериовыделения или распада (каверны); эмпиема плевры; большие остаточные изменения легких и плевры со смещением средостения, сопровождающиеся дыхательной недостаточностью III степени; фистулезные (свищевые) поражения бронхов, удаления двух сегментов левого легкого либо более двух сегментов правого легкого с дыхательной недостаточностью III степени, удаление одной и более доли легкого независимо от состояния функции дыхания.
Подпункт 2) пункта 2 настоящих Требований предусматривает все формы активного туберкулеза органов дыхания без распада и выделения микобактерий туберкулеза на момент МО; трансформированные в процессе лечения тонкостенные кистоподобные полости (заживление каверны по открытому типу); большие остаточные изменения легких и плевры, а также последствия удаления двух сегментов левого легкого либо более двух сегментов правого легкого с дыхательной недостаточностью II степени; типы туберкулеза органов дыхания "рецидив", "неудача лечения", "лечение после перерыва", "другие" по категории регистрации "чувствительный туберкулез" (и последствия их лечения) и все типы по категории регистрации "лекарственно-устойчивый туберкулез" (и последствия их лечения), определяемые в порядке, утверждаемом уполномоченным органом в области здравоохранения в соответствии с компетенцией предусмотренной пунктом 2 статьи 98 Кодекса.
Большими остаточными изменениями считаются: множественные (более 5 единиц) мелкие до 1 сантиметра (далее – см.) и единичные (до 5 единиц) крупные (более 1 см.) компоненты первичного туберкулезного комплекса или четко очерченные очаги; распространенные (более 1 сегмента) фиброзно-цирротические изменения легких; массивные (толщиной более 1 см.) плевральные наслоения.

Өкпе, бронхылар, плевра және кеуде ішіндегі лимфалық түйіндер туберкулезі А15-16, В90-90.9:
к
с
к
с
к
с
1) микробактериялардың бөлінуі немесе ыдырауы бар белсенді;
жз
Е
жз
Е
жз
жз
2) микробактериялардың бөлінуінсіз және ыдырауынсыз белсенді;
жз
Д
жз
Д
жз
жз
3) бәсеңдеген белсенді;
жз
В
жз
В
жз
жз
4) негізгі емдеу курсы аяқталғаннан кейін және динамикалық бақылау алынып тасталған соң 3 жылдан астам өршу белгілері болмаған кездегі өршімеген;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
жз
5) стационарлық емдеуді қажет етпейтін туберкулезді этиологияның өткерілген экссудатты плевритінің және басқа серозиттердің қалдықты құбылыстары.
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
жз
Осы Талаптардың 2-тармағының 1) тармақшасы қайтпайтын бактерия бөлінуі немесе ыдырауы (каверна) бар тыныс алу мүшелерінің белсенді туберкулезінің барлық нысандарын; плевра эмпиемасын; көкірек қуысының жылжуы бар өкпе мен плеврадағы үлкен қалдықты өзгерістерді, сондай-ақ ішкі тыныс алу, ІІІ дәрежелі тыныс алу (өкпемен) жетіспеушілігі бар хирургиялық емдеудің зардаптарын; бронхылардың фистулалық (жыланкөздік), сол жақ өкпенің екі сегментін не болмаса оң жақ өкпенің екі және одан көп сегменттерін алып тастаумен ілескен ІІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі, тыныс алу функциясының жағдайына қарамастан өкпенің бір және одан астам бөлігін алып тастау операциялық қатысуларынан кейінгі залалдануын көздейді.
Осы Талаптардың 2-тармағының 2) тармақшасында куәландыру сәтінде ыдыраусыз және микобактериялардың бөлінуінсіз тыныс алу мүшелерінің асқынған туберкулезінің барлық нысандарын көздейді; емдеу процесінде трансформацияланған жұқа қабырғалы киста тәріздес қуыстар (кавернаның ашық түрде бітелуі); өкпе мен плеврадағы үлкен қалдықты өзгерістерді, сондай-ақ сол жақ өкпенің екі сегментін не болмаса оң жақ өкпенің екі және одан көп сегменттерін алып тастаумен ілескен ІІ дәрежелі тыныс алу (өкпемен) жетіспеушілігі бар зардаптары, және Кодекстiң 98-бабы 2-тармағында көзделген құзыретке сәйкес бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен айқынталатын тыныс алу органдары туберкулезінің "сезімтал туберкулез" тіркеу санаты бойынша "рецидив", "емдеу сәтсіздігі", "үзілістен кейінгі емдеу", "басқа" типтері (оларды емдеудің зардаптарын) және "дәрі-дәрмекке тұрақты туберкулездің" тіркеу санаты бойынша барлық типтерін (оларды емдеудің зардаптарын) көздейді.
Үлкен қалдықты өзгерістер болып: көптеген (5-тен астам) ұсақ 1 сантиметрге (бұдан әрі – см.) дейінгі және бірлі-жарым (5-ке дейінгі) ірі (1 см. астам) алғашқы туберкулездік (1 сегменттен астам) фиброздық-цирроздық өзгерістері; шомбал (қалыңдығы 1 см. астам) плевралық қатпарлануы саналады.

Подпункт 3) пункта 2 настоящих Требований предусматривает затихающий активный туберкулез органов дыхания, установленный в результате длительного (не менее 3-х месяцев) стационарного лечения при достижении клинико-рентгенологического благополучия: исчезновения симптомов интоксикации, прекращения бактериовыделения, заживления каверны, рассасывания инфильтрации в легких и резорбции жидкости в плевральной полости. Годность сотрудников к дальнейшей службе по графам II, III определяется "В-инд. " (кроме сотрудников УИС, освидетельствуемых по II графе).
Положительный допуск к службе по данному подпункту решается ВВК после получения медицинского заключения о допуске больных туберкулезом на работу и учебу, выданного Централизованной врачебно-консультативной комиссией противотуберкулезной организации (далее – ЦВКК ПТО). В случаях принятия заключения ВВК о негодности или ограниченной годности к воинской службе заключение ЦВКК ПТО о годности к труду не учитывается.
По данному подпункту также освидетельствуются лица с последствиями удаления двух сегментов левого легкого либо более двух сегментов правого легкого с дыхательной недостаточностью I степени.
По подпункту 4) пункта 2 настоящих Требований освидетельствуются кандидаты на службу при наличии или отсутствии остаточных изменений в легких и плевре свыше 3 лет и сотрудники в течении 3 лет после завершения основного курса лечения (общей продолжительностью до 8 месяцев, в случае необходимости при благоприятном врачебно-экспертном прогнозе впервые заболевшего туберкулезом - до 10 месяцев) и снятия с динамического наблюдения; спонтанно-излеченного туберкулеза, а также лица с последствиями удаления двух сегментов левого легкого либо более двух сегментов правого легкого с дыхательной недостаточностью I степени или без нее, краевой или экономной резекции легкого (1 сегмент левого легкого или 2 сегмента правого легкого) с дыхательной недостаточностью I степени.
К данному подпункту также относятся малые остаточные изменения после перенесенного туберкулеза органов дыхания по завершении наблюдения в группе клинически излеченного туберкулеза и снятия с динамического наблюдения, перенесенного экссудативного плеврита и других серозитов туберкулезной этиологии (перикардит, полисерозит), подтвержденного методами цитологического, иммунологического, микробиологического исследования, а в показанных случаях пункционной биопсией и бронхологического исследования. Туберкулезная этиология сухих плевритов должна быть доказана методами туберкулино- и иммунодиагностики, пробным лечением и динамикой лабораторных исследований.
Наличие единичных мелких петрификатов в легких или внутригрудных лимфатических узлах не является основанием для применения настоящего пункта.
В случаях установления диагноза туберкулез сомнительной активности (группа диспансерного учета "О") либо при наблюдении с повышенным риском заболевания туберкулезом (группа диспансерного учета "III") кандидаты на службу (учебу) признаются негодными до момента снятия с диспансерного учета, сотрудникам выносится заключение "подлежит обследованию с последующим освидетельствованием" до предоставления повторного окончательного заключения от фтизиатра о наличии или отсутствии специфического процесса.

Осы Талаптардың 2-тармағының 3) тармақшасы ұзақ стационарлық емделу нәтижесінде белгіленген (кемінде 3 ай) клиникалық-рентгенологиялық салауаттылыққа қол жеткізген кезде тыныс алу органдарының белсенділігі саябырланған туберкулезі: интоксикация симптомдарының жоғалуы, бактериялар бөлінуінің тоқтауы, кавернаның жазылуы, өкпедегі инфильтраттың сорылуы және плевра қуысындағы сұйықтың сіңуі көзделеді. ІІ, ІІІ бағандары бойынша бұдан әрі қызметке қызметкерлердің жарамдылығы "В-жеке" анықталады (ІІ баған бойынша куәландырылатын ҚАЖ қызметкерлерінен басқа).
Осы тармақша бойынша қызметке рұқсатты ӘДК туберкулезге қарсы күрес ұйымының Орталықтандырылған дәрігерлік-кеңестік комиссиясынан (бұдан әрі – ТҚҰ ОДКК) берілген туберкулезбен ауырғандарға жұмысқа және оқуға рұқсат беру туралы медициналық қорытындысын алғаннан кейін шешіледі. ӘДК әскери қызметке жарамсыздығы немесе шектеулі жарамдылығы туралы қорытындыларын қабылдау кезінде ТҚҰ ОДКК еңбекке жарамдылығы туралы қорытындысы есепке алынбайды.
Осы тармақша бойынша сол жақ өкпенің екі сегментін не І дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар оң жақ өкпенің екіден көп сегментін алып тастау салдары бар адамдар куәландырылады.
Осы Талаптардың 2-тармағының 4) тармақшасы бойынша емдеудің негізгі курсы (негізгі емдеу курсы жалпы ұзақтығы 8 айға дейінгі қамтиды, қолайлы дәрігерлік-сарапшылық болжам болғанда - 10 айға дейінгі) аяқталғаннан және динамикалық бақылаудан алғаннан кейін 3 жылдан аса өкпе мен плеврада кенеттен-емделген туберкулездің қалдықты өзгерістері болған немесе болмаған кезде қызметке орналасушы кандидаттар және 3 жыл ішінде қызметкерлер; сондай-ақ сол жақ өкпенің екі сегментін не болмаса оң жақ өкпенің екі және одан көп сегменттерін алып тастаумен ілескен І дәрежелі тыныс алу (өкпемен) жетіспеушілігі бар немесе жетіспеушілігі жоқ зардаптары; шеткі немесе үнемді резекциясы (сол жақ өкпенің бір немесе екі сегменті немесе оң жақ өкпенің екі сегменті) ілескен І дәрежелі тыныс алу (өкпемен) жетіспеушілігі бар адамдар куәландырылады.
Осы тармақшаға сондай-ақ клиникалық емделген туберкулездің тобындағы бақылау аяқталғаннан кейін және экссудативтік плевритпен және цитологиялық, иммунологиялық, микробиологиялық зерттеу әдістерімен, ал көрсетілген жағдайларда пункциялық биопсия және бронхологиялық зерттеулермен расталған, басқа да туберкулез этиологиясының серозиттерімен (перикардит, полисерозит) ауырғандарды динамикалық бақылаудан шығарылған соң тыныс алу органдарының өткерілген туберкулезінен кейінгі шағын қалдық өзгерістер де жатады. Құрғақ плевриттердің туберкулез этиологиясы туберкулиндік-иммудиагностика әдістерімен, сынамалы емдеумен және зертханалық зерттеулер қарқынымен дәлелденуі тиіс.
Өкпеде немесе кеуде ішіндегі лимфалық түйіндерде бірлі-жарым ұсақ петрификаттардың болуы осы тармақты қолдану үшін негіз болып табылмайды;
Белсенділігі күмәнді туберкулез диагнозы белгіленген жағдайда (диспансерлік есепке алу тобы "О") немесе туберкулезге шалдығу қаупі жоғары байқау кезінде ("ІІІ" диспансерлік есепке алу тобы) қызметке (оқуға) кандидаттар диспансерлік есептен шығарылғанға дейін жарамсыз деп танылады, қызметкерлерге өзіндік процестің бар немесе жоқ екені туралы фтизиатрдан қайтадан түпкілікті қорытынды ұсынылғанға дейін "тексеріліп, кейіннен куәландырылуға жатады" қорытындысы шығарылады.

По подпункту 5) пункта 2 настоящих Требований диагноз экссудативного плеврита и других серозитов туберкулезной этиологии (перикардит, полисерозит) подтверждается методами цитологического, иммунологического, микробиологического исследования, а в показанных случаях и пункционной биопсией. Обязательно бронхологическое исследование. Туберкулезная этиология сухих плевритов должна быть доказана методами туберкулино- и иммунодиагностики, пробным лечением и динамикой лабораторных исследований.";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
10.
Доброкачественные новообразования
D10-31, D34-42 (кроме D35.2, D35.4), D44-48, N60:
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д-инд
нг
Д-инд
нг
Д-инд
3) с незначительным нарушением функций;
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
4) временные функциональные расстройства.
нг
Г
нг
Г
нг
Г
Данный пункт Требований предусматривает доброкачественные новообразования, кроме опухолей нервной системы (Д-48.2).
При выявлении у сотрудников заболеваний, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 10 настоящих Требований предлагается хирургическое лечение. Заключение по указанным подпунктам выносится при неудовлетворительных результатах хирургического лечения, случаях отказа от оперативного лечения либо при наличии противопоказаний к хирургическому лечению. При планировании проведения оперативного лечения, сотрудникам принимается заключение "Подлежит лечению с последующим освидетельствованием".
К подпункту 1) пункта 10 настоящих Требований относятся новообразования кожи, подлежащих тканей, кровеносных, лимфатических сосудов, не позволяющие носить форменную одежду или снаряжения, верхних дыхательных путей, средостения со значительными клиническими проявлениями (смещение, сдавление, разрушение окружающих и прилегающих к ним органов), новообразования бронхолегочного аппарата, сопровождающиеся кровохарканьем, бронхостенозом или ателектазом, новообразования органов пищеварения, значительно затрудняющие акт глотания, прохождение пищи и сопровождающиеся упадком питания, новообразования желез внутренней секреции без эндокринных расстройств, вызывающие нарушение функций прилегающих органов (смещение, сдавление), доброкачественные новообразования мочевых органов с выраженными дизурическими расстройствами или сопровождающиеся кровотечением.
К подпункту 2) пункта 10 настоящих Требований относятся новообразования кожи, подлежащих тканей, кровеносных и лимфатических сосудов, затрудняющие ношение форменной одежды или снаряжения; новообразования средостения с нарушением функции прилежащих органов, новообразования верхних дыхательных путей, бронхолегочного аппарата с умеренными клиническими проявлениями; новообразования органов пищеварения, сопровождающиеся нарушением функции и упадком питания умеренной степени; доброкачественные новообразования мочевых органов с умеренными дизурическими расстройствами, доброкачественные новообразования молочной железы, яичника и других женских половых органов с умеренными клиническими проявлениями, требующими по заключению онколога оперативного лечения.
К данному подпункту также относятся миомы матки независимо от их размеров, сопровождающиеся кровотечениями, приводящими к анемии, нарушению функции соседних органов умеренной или значительной степени, с быстрым ростом (увеличение опухоли до размеров, соответствующих более 5 недель беременности за год).
К данному подпункту также относятся подтвержденные гистологически гиперпластический процесс эндометрия, полипы эндометрия, сопровождающиеся маточными кровотечениями, приводящими к развитию анемии различной степени тяжести, кистома яичника (D27), подтвержденные гистологически пограничные (муцинозная, папилярная, эндометриоидная кисты) опухоли яичников.

Осы Талаптардың 2-тармағының 5) тармақшасы бойынша экссудатты плеврит пен этиологиясы туберкулездік (перикардит, полисерозит) басқа да серозиттердің диагнозы цитологиялық, иммунологиялық, микробиологиялық зерттеу әдістерімен, ал көрсетілген жағдайларда пункциялық биопсиямен расталады. Міндетті түрде бронхологиялық зерттеу қажет. Құрғақ плевриттердің туберкулездік этиологиясы туберкулиндік-иммунодиагностика әдістерімен, сынамалы емдеумен және зертханалық зерттеулердің қарқынымен дәлелденуі қажет.";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
10.
Қатерсіз жаңа өспелер D10-31, D34-42 (D35.2, D35.4 коспағанда), D44-48, N60:
к
с
к
с
к
с
1) функцияларының елеулі бұзылулары бар;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
2) функцияларының әлсіз бұзылулары бар;
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
3) функцияларының елеусіз бұзылулары бар;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) уақытша функционалдық бұзылыстар.
жз
Г
жз
Г
жз
Г
Талаптардың осы тармағы нерв жүйесі ісіктерінен басқа қатерсіз жаңа өспелерді қарастырады (Д-48.2).
Қызметкерлерде осы Талаптардың 10-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген сырқаттар анықталған кезде хирургиялық емдеу ұсынылады. Көрсетілген тармақшалар бойынша қорытынды хирургиялық емдеу нәтижелері қанағаттанарлықсыз, операциялық жолмен емдеуден бас тартқанда не болмаса хирургиялық емдеуге қарсы көрсетімдер болған кезде шығарылады. Операциялық жолмен емдеу жоспарланған кезде қызметкерлерге "Кейіннен куәландырылып, емделуге жатады" қорытындысы қабылданады.
Осы Талаптардың 10-тармағының 1) тармақшаға тіндерге, қан жүретін, лимфатикалық тамырларға жататын, нысанды киім киюге немесе жарақтарды тағып жүруге мүмкіндік бермейтін, терінің, жоғарғы тыныс алу жолдарының, елеулі клиникалық көріністерімен (қозғалу, басу, айналасындағы және оларға іргелес мүшелердің бұзылуы), қан түкірумен, бронхостенозбен немесе ателектазбен ілесе жүретін бронхоөкпелік аппараттың жаңа өспелері, жұту актісін, астың өтуін елеулі қиындататын және тамақтанудың төмендеуімен ілесе жүретін ас қорыту мүшелерінің жаңа өспелері, жақын орналасқан мүшелер функцияларының бұзылуын тудыратын эндокриндік бұзылуларсыз ішкі секреция бездерінің жаңа өспелері (қозғалу, бастырылу), айқын дизуриялық бұзылулары бар немесе қан кетумен ілесе жүретін қуық мүшелерінің қатерсіз жаңа өспелері жатады.
Осы Талаптардың 10-тармағының 2) тармақшасына тіндерге жататын терінің, нысанды киім кию немесе жарақтарды тағып жүруге қиындық туғызатын қан жүретін және лимфатикалық тамырлардың жаңа өспелері; жақын орналасқан мүшелер функцияларының бұзылуы бар аралықтардың жаңа өспелері, жоғарғы тыныс жолдарының, бронхоөкпе аппаратының әлсіз клиникалық құбылыстары бар жаңа өспелері, функциясының бұзылуымен және тамақтанудың төмендеуімен ұласатын ас қорыту мүшелерінің жаңа өспелері; қуық мүшелерінің әлсіз дизуриялық бұзылулары бар қатерсіз жаңа өспелері, сүт безінің, жатырдың, аналық бездің және онкологтың қорытындысы бойынша операциялық емдеуді қажет ететін әйелдердің жыныс мүшелерінің басқа да әлсіз клиникалық көріністері бар жаңа өспелері жатады.
Көрсетілген тармақшаға сондай-ақ көлеміне қатыссыз анемияға әкеп соқтыратын қан кетумен ілесе жүретін, көршілес органдар функцияларының орташа немесе едәуір дәрежеде бұзылуына әкелетін, тез өсетін (бір жыл ішінде 5 аптадан асатын жүктілікке сәйкес келетін көлемге дейін ісіктің ұлғаюы) жатырдың миомалары жатады.
Сондай-ақ осы тармақшаға гистологиялық расталған эндометрияның гиперпластикалық процесі, эндометрий полиптері бар, әртүрлі ауырлық дәрежедегі анемияға әкеп соқтыратын жатыр қан кетумен ілесе жүретін, аналық бездің кистомасы (D27), гистологиялық расталған аналық бездердің (муцинозды, папиллярлық, эндометриоидты кисталар) шекаралық ісіктері жатады.

К подпункту 3) пункта 10 настоящих Требований относятся новообразования органов пищеварения, сопровождающиеся диспептическими расстройствами без упадка питания, верхних дыхательных путей с незначительным нарушением функций, геникомастия (истинная), доброкачественные новообразования или последствия их радикального лечения, с незначительным нарушением функций органов и систем, новообразования женских половых органов, диффузные и фиброзно-кистозные мастопатии требующие консервативного лечения.
К данному подпункту также относятся миомы матки, соответствующие 7-недельной (и более) беременности без клинических проявлений.
Также к данному подпункту следует относить фоновые состояния и предопухолевые заболевания наружных мужских половых органов: атрофия, дисплазия, гипо- и гиперплазия яичка; кисты фибромы и другие доброкачественные образования яичка, семенного канатика и мошонки.
По подпункту 4) пункта 10 настоящих Требований категория Г выносится после хирургического лечения по поводу доброкачественных новообразований грудной или брюшной полости, органов малого таза, когда после завершения стационарного лечения для полного восстановления функций не требуется специального лечения.
Сюда же относятся впервые выявленные новообразования органов пищеварения (полипы желчного пузыря, желудка, кишечника) без нарушения функций органов. В подобных случаях кандидаты на службу и учебу негодны, годность сотрудников определяется при повторном контрольном обследовании через 3 месяца при отсутствии тенденции к росту новообразования и нарушения функции органа. В случаях роста новообразования и выявления соответствующего нарушения функции органа МО проводится по подпункту 3) пункта 10 настоящих Требований.
Доброкачественные новообразования: липоматоз, гемангиомы, невусы, дермоидные кисты, хондромы, остеомы, остеобластомы, не затрудняющие ношение форменной одежды, обуви или снаряжения, миомы матки размерами до 7-недельной беременности без клинических проявлений не требующие по заключению онколога оперативного лечения - не являются основанием для применения данного пункта настоящих Требований и не препятствуют прохождению службы и поступлению в учебные заведения.
При наличии единичных или множественных гемангиом кожи области лица размерами в сумме более 3 квадратных сантиметров (далее – кв. см.) кандидаты на службу и учебу признаются не годными.
Лица с доброкачественными новообразованиями головного и спинного мозга освидетельствуются по пункту 25 настоящих Требований, а периферической нервной системы – по пункту 26 настоящих Требований.
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
11.

Осы Талаптардың 10-тармағының 3) тармақшаға диспептикалық бұзылулары бар ас қорыту органдарының тамақтанудың төмендеуінсіз жаңа өспелері, гинекомастия (нағыз), қатерсіз жаңа өспелер немесе мүшелер мен жоғарғы тыныс алу жолдарының функцияларының елеусіз бұзылулары бар оларды радикалды емдеудің салдарлары, консервативтік емдеуді қажет ететін әйелдер жыныс органдарының жаңа өспелері, диффуздық және фиброзды-кистозды мастопатия жатады.
Осы тармақшаға сондай-ақ клиникалық көріністерсіз 7 апталық (және одан да көп) жүктілікке сәйкес келетін жатыр миомалары жатады;
Сондай-ақ осы тармақшаға ерлердің сыртқы жыныс мүшелерінің сыртқы жай-күйі және ісу алдындағы аурулары: атрофия, дисплазия, аталық ұрықтың гипоплазиясы және гиперплазиясын; фиброма кистасын және аталық ұрықтың, шәуһет бауының және ұманың қатерсіз өсімдерін жатқызған жөн.
Осы Талаптардың 10-тармағының 4) тармақша бойынша функцияларды толық қалпына келтіру үшін арнайы емдеуді қажет етпейтін стационарлық емдеу аяқталған соң кеуде немесе ішперде қуысының, кіші жамбастың қатерсіз жаңа өспелеріне байланысты хирургиялық емдеуден кейін Г санаты ұсынылады.
Осыған алғашқы рет анықталған ас қорыту органдарының жаңа өспелері (өттің, асқазанның, ішектің полиптері) жатады. Осындай жағдайларда қызметке және оқуға кандидаттар жарамсыз, қызметкерлердің жарамдылығы 3 айдан кейін қайтадан бақылау тексеруі кезінде жаңа өспенің өсу үрдісі болмаған және мүшенің қызметі бұзылмаған кезде анықталады. Жаңа өспе өскен және органның тиісті бұзылулары анықталған жағдайларда медициналық куәландыру осы Талаптардың 10-тармағының 3) тармақшасы бойынша жүргізіледі.
Нысанды киім, аяқ киім кию немесе жарақтарды тағып жүруге қиындық туғызбайтын, онкологтың қорытындысы бойынша операциялық емдеуді қажет етпейтін қатерсіз жаңа өспелер: липоматоз, гемангиомалар, невустар, дермоидті кисталар, хондромдар, остеомалар, остеобластомалар; клиникалық көріністерсіз 7 апталық жүктіліктің көлеміндегі жатыр миомалары осы Талаптардың осы тармағын қолдану үшін негіз болып табылмайды және қызмет өткеруге және оқу орындарына түсуге кедергі болмайды.
Бір немесе көптеген жалпы көлемі 3 шаршы санитиметрден (бұдан әрі - шар. см.) асатын бет терісінің гемангиомалары болған кезде қызметке және оқуға кандидаттар жарамсыз деп танылады.
Бас миының және жұлынның қатерсіз жаңа өспелері бар адамдар осы Талаптардың 25-тармағы бойынша, ал перифериялық жүйке жүйесі - осы Талаптардың 26-тармағы бойынша куәландырылады.
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
11.

Болезни крови и кроветворных органов D50-89, E61.1:
к
с
к
с
к
с
1) быстро прогрессирующие со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) медленно прогрессирующие со значительными изменениями состава крови и периодическими обострениями;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) медленно прогрессирующие с умеренным нарушением функций кроветворной системы и редкими обострениями;
нг
В
нг
В-инд
нг
В-инд
4) временные функциональные расстройства после несистемных болезней крови.
нг
Г
нг
Г
нг
Г
Данный пункт Требований предусматривает установленные при обследовании в специализированном стационаре анемии, нарушения свертываемости крови, пурпуру и другие геморрагические состояния, другие болезни крови и кроветворных органов.
К подпункту 1) пункта 11 настоящих Требований относятся заболевания крови и кроветворных органов тяжелой степени со значительным нарушением функции, когда эффект от проводимого лечения отсутствует или носит временный характер; гипо- или апластические анемии, наследственные формы тромбоцитопатий, гемофилии, коагулопатии, сопровождающиеся кровотечениями, кровоизлияниями, а также приобретенные или врожденные стойкие иммунодефицитные состояния (кроме болезни, вызываемой вирусом иммунодефицита человека), сопровождающиеся частыми рецидивами инфекционных осложнений.
При болезнях крови и кроветворных органов, не отнесенных к злокачественным новообразованиям, при достижении ремиссии только глюкокортикоидной терапией сотрудники освидетельствуются по подпункту 3) пункта 11 настоящих Требований. Перенесшие спленэктомию с хорошим эффектом - по подпункту 3) пункта 11 настоящих Требований, а при недостаточной эффективности проведенного лечения - по подпункту 2) пункта 11 настоящих Требований.
Сотрудники, перенесшие эпизод аутоиммунной тромбоцитопенической пурпуры с хорошим эффектом от глюкокортикоидной терапии или спленэктомии, освидетельствуются по подпункту 4) пункта 11 настоящих Требований.
При хроническом медленно прогрессирующем течении с умеренно выраженной тромбоцитопенией без геморрагических проявлений и при отсутствии необходимости в поддерживающей гормональной терапии (после спленэктомии или без нее) МО проводится по подпункту 3) пункта 11 настоящих Требований, а при незначительном эффекте от спленэктомии или его отсутствии - по подпункту 1) пункта 11 настоящих Требований.
При болезни Виллебранда МО проводится по подпункту 1), 2) или 3) пункта 11 настоящих Требований в зависимости от степени нарушения функций и течения заболевания.
Кандидаты на службу и учебу, у которых при МО впервые обнаружены признаки заболевания крови либо кроветворных органов, при показании направляются на консультацию к гематологу. МО при установлении заболевания не требует стационарного обследования.

Қан және қан жасау органдарының аурулары D50-89, E61.1:
к
с
к
с
к
с
1) функцияларының елеулі бұзылулары бар жылдам прогресті;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қан құрамының елеулі өзгерістері және мерзімді асқынулары бар баяу прогресті;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
3) қан жасау жүйесінің әлсіз бұзылулары мен сирек асқынулары бар баяу прогресті;
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) қанның жүйелі емес ауруларынан кейінгі уақытша функционалдық бұзылулар.
жз
Г
жз
Г
жз
Г
Талаптардың осы тармағы мамандандырылған стационарда тексеру кезінде анықталған анемияны, қанның ұюының бұзылуын, алқызыл дақтар және басқа геморрагиялық жағдайларды, қан және қан жасау органдарының басқа да ауруларын көздейді.
Осы Талаптардың 11-тармағының 1) тармақшасына жүргізілген емдеуден нәтиже болмаса немесе уақытша сипатта болатын функциясының елеулі бұзылуымен қан және қан жасау органдарының ауыр дәрежедегі аурулары; гипо немесе апластикалық анемия, тромбоцитопатияның, гемофилияның, коагулопатияның тұқым қуалаушылық нысандары, қан кетумен, қан құйылумен ілесе жүретін коагулопатия, сондай-ақ жұқпалы асқынуларымен жиі қайталанатын жүре пайда болған немесе туа біткен тұрақты иммунитет тапшылығы жағдайы (адамның иммунитет тапшылығы жұқпасын туғызатын сырқаттардан басқа) жатады.
Тек глюкокортикоидті терапиямен ремиссияға жеткен кезде ғана қатерлі жаңа өспелерге жатпайтын қан және қан жасау органдарының сырқаттары кезінде қызметкерлер осы Талаптардың 11-тармағының 3) тармақшасы бойынша куәландырылады. Спленэктомияны жақсы нәтижемен өткерген адамдар осы Талаптардың 11-тармағының 3) тармақшасы бойынша, ал жүргізілген емдеу нәтижесі жеткіліксіз болған кезде осы Талаптардың 11-тармағының 2) тармақшасы бойынша куәландырылады.
Глюкокортикоидті терапияның немесе спленэктомияның жақсы нәтижесі бар аутоиммунді тромбоцитопениялы алқызыл дақтар эпизодын өткерген қызметкерлер осы Талаптардың 11-тармағының 4) тармақшасы бойынша куәландырылады.
Геморрагиялық көріністерсіз тромбоцитопения әлсіз байқалған созылмалы баяу прогрессивті ағымы кезінде және гормонды терапия қажеттілігі (спленэктомиядан кейін немесе онсыз) болмаған кезде медициналық куәландыру осы Талаптардың 11-тармағының 3) тармақшасы бойынша, ал спленэктомияның нәтижесі елеусіз болғанда немесе болмағанда осы Талаптардың 11-тармағының 1) тармақшасы бойынша куәландырылады.
Виллебранд сырқаты кезінде медициналық куәландыру функциялардың бұзылу және сырқат ағымының дәрежесіне байланысты осы Талаптардың 11-тармағының 1), 2) немесе 3) тармақшалары бойынша жүргізіледі.
Медициналық куәландыру кезінде қан немесе қан жасау органдары сырқаттарының белгілері бірінші рет анықталған қызметке және оқуға кандидаттар көрсеткіштері болған кезде гематологқа консультацияға жіберіледі. Сырқат анықталған кезінде медициналық куәландыру стационарлық тексеруді қажет етпейді.

При выявлении состояний и заболеваний, сопровождающихся содержанием гемоглобина в крови у женщин менее 120 г/л, у мужчин – менее 130 г/л., а также латентного дефицита железа, кандидаты на службу и учебу признаются негодными.
При установлении заболевания у кандидатов, повторное МО на службу и учебу производится не ранее 6 месяцев с момента МО при наличии заключения гематолога (участкового врача) об излечении (с диагнозом "анемия") и снятии с динамического наблюдения.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
13.
Болезни эндокринной системы, расстройства питания, другие нарушения обмена веществ Е00–90 (за искл. Е04):
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д–инд
3) с незначительным нарушением функций;
нг
В-инд
нг
В -инд
нг
В-инд
4) временные функциональные расстройства.
нг
Г
нг
Г
нг
Г
К пункту 13 настоящих Требований относятся тиреотоксикоз, тиреоидиты, гипотиреоз, отсутствие щитовидной железы, сахарный диабет, болезни околощитовидных желез, надпочечников, гипофиза, гипоталамуса, гиповитаминозы, ожирение и другие заболевания эндокринной системы.
К подпункту 1) пункта 13 настоящих Требований относятся:
стойкие, значительно выраженные расстройства, обусловленные тяжелыми формами узлового и диффузного токсического зоба (понижение массы тела до 50 % величины массы тела от начала заболевания, адинамия, выраженный экзофтальм, одышка в покое, частота пульса 120 и более ударов в минуту, повышение основного обмена на 50 и более процентов, различные висцеральные осложнения);
независимо от степени тяжести несахарный диабет и сахарный диабет I типа;
сахарный диабет II типа тяжелой степени, требующий постоянного назначения инсулинотерапии в комбинации с таблетированными сахароснижающими препаратами;
сахарный диабет II типа средней тяжести, при котором независимо от уровня гликемии и характера лечения имеется в наличии одно и более осложнения: препролиферативная и пролиферативная ретинопатия, диабетическая нефропатия с развитием ХПН, резко выраженная периферическая нейропатия, ангиопатия нижних конечностей с трофическими язвами, гангрена стопы, синдром диабетической стопы, рецидивирующие гипогликемические и кетоацидотические состояния.
К данному подпункту также относятся заболевания желез внутренней секреции (гипофиза, надпочечников, паращитовидных и половых желез) с резким нарушением их функций и отсутствием эффекта от заместительной терапии; стойкие, значительно выраженные расстройства, обусловленные тяжелыми формами климактерического синдрома при неудовлетворительных результатах лечения (выраженные нейровегетативные расстройства - приливы жара более 20 раз в сутки, потливость, приступы сердцебиения, лабильность артериального давления, экстрасистолии, не обусловленные другими заболеваниями); прогрессирующие атрофические изменения слизистых половых органов и мочевых путей; состояния после оперативного лечения щитовидной железы (тотальное, частичное удаление, лучевая терапия) при отсутствии клинико-гормональной субкомпенсации на фоне заместительной терапии.

Әйелдерде қандағы гемоглобиннің мөлшері кемінде 120 г/л, еркектерде - кемінде 130 г/л болатын жағдайлар мен сырқаттар, сондай-ақ латентті темір тапшылығы анықталған кезде қызметке және оқуға кандидаттар жарамсыз деп танылады.
Кандидаттарда ауру анықталған кезінде қызметке және оқуға қайта МК гематологтың (учаскелік дәрігердің) емдеу ("анемия" диагнозымен) және динамикалық бақылаудан алу туралы қорытындысы болған кезде МК сәтінен бастап 6 айдан ерте емес жүргізіледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
13.
Эндокриндік жүйе аурулары, тамақтанудың бұзылулары, зат алмасудың басқа да бұзылулары Е00 – 90 (Е04 қоспағанда):
к
с
к
с
к
с
1) функцияларының едәуір бұзылулары бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының әлсіз бұзылулары бар;
жз
Д
жз
Д
жз
Д–жеке
3) функцияларының елеусіз бұзылулары бар;
жз
В-жеке
жз
В -жеке
жз
В-жеке
4) уақытша функциялық бұзылулар.
жз
Г
жз
Г
жз
Г
Осы Талаптардың 13-тармағына тиреотоксикоз, тиреоидиттер, гипотиреоз, қалқанша безінің болмауы, қант диабеті, қалқанша маңындағы бездер, бүйрек үсті бездері, гипофиз, гипоталамус, гиповитаминоз, семіздік және эндокриндік жүйенің басқа да сырқаттары жатады.
Осы Талаптардың 13-тармағының 1) тармақшасына:
тұрақты, түйіншекті және диффузиялы уытты зобтың сырқат түрлеріне (сырқат басталғаннан бастап дене салмағының көлемі 50% дейін төмендеу, адинамия, айқын экзофтальм, тыныштықта демігу, пульстің соғу жиілігі минутына 120 және одан артық, негізгі алмасудың артуы 50% және одан көп, әртүрлі висцералық асқынулар) негізделген анық байқалатын бұзылулар;
ауырлық дәрежесіне қарамастан қантсыз диабет және І типтегі қант диабет;
қантты төмендететін таблеткалары бар инсулин терапиясын үнемі қажет ететін ІІ типтегі қантты диабеттің ауыр нысаны;
гликемия деңгейіне және емдеу сипатына қарамастан бір және одан көп асқынулары бар: препролиферативті және пролиферативті ретинопатия, СБЖ дамыған диабеттік нефропатия, өте айқын перифериялық нейропатия, аяқтардың трофикалық жаралары бар ангиопатия, өкшенің гангренасы, диабеттік өкшенінің синдромы, рецидивті гипогликемиялық және кетоацидотикалық жагдайлары бар орташа ауырлықтағы ІІ типтегі қант диабеті жатады.
Осы тармақшаға сондай-ақ функциялары айқын бұзылған және алмастыру терапиясының тиімділігі жоқ ішкі секреция бездерінің (гипофиз, бүйрек үсті бездері, қалқанша маңы бездері және жыныс бездері) сырқаттары; емдеу нәтижелері қанағаттандырылмаған кездегі климактериялық синдромның ауыр түрлеріне негізделген анық байқалатын бұзылулар (тәулігіне 20 реттен астам дене қызуының көтерілуі, тершеңдік, жүрек соғуы ұстамасы, артериялық қысымның тұрақсыздығы, басқа сырқаттар себепші болмаған экстрасистолия); жыныс органдарының және несеп жолдары кілегей қабаттарының үдемелі атрофиялық өзгерістері; алмастыру терапиясы барысында клиникалық-гормоналдық субкомпенсацияның болмауы кезінде қалқанша безді операция жолымен емдеуден кейінгі жағдай (толық, жартылай алып тастау, сәулемен емдеу).

К подпункту 2) пункта 13 настоящих Требований относятся стойкие умеренно выраженные расстройства, обусловленные заболеванием эндокринных желез средней степени тяжести.
Для тиреотоксикоза средней степени тяжести характерны понижение массы тела до 20 процентов величины массы тела от начала заболевания, выраженные эмоциональные и вегетативные нарушения, частота пульса 110-120 ударов в минуту, незначительное снижение работоспособности, повышение основного обмена от 30 до 50 процентов.
Признаки периферической нейропатии должны быть подтверждены заключением электронейромиографии (ЭНМГ), а признаки ангиопатии нижних конечностей - обязательным ультразвуковым обследованием (УЗДГ) сосудов нижних конечностей.

Осы Талаптардың 13-тармағының 2) тармақшасына ауырлығы орташа дәрежедегі эндокриндік бездерінің сырқаттарына байланысты тұрақты айқын көрінетін бұзылулар жатады.
Ауырлығы орташа дәрежедегі тиреотоксикоз үшін сырқат басталғаннан бастап дене салмағы көлемінің 20%-ға дейін төмендеуі, эмоциялық және вегетативтік бұзылулар, пульстің минутына 110-120 рет соғуы, жұмыс қабілетінің елеусіз төмендеуі, негізгі алмасудың 30-дан 50% дейін артуы тән.
Перифериялық нейропатия белгілері электронейромиография (ЭНМГ) қорытындысымен, ал аяқ ангиопатиясының белгілері аяқ тамырларын міндетті ультрадыбыстық тексерумен (УЗДГ) расталуы тиіс.

К данному подпункту относится сахарный диабет II типа средней степени тяжести, при котором компенсация углеводного обмена достигается только пероральным приемом сахароснижающих препаратов, постоянной диетотерапией, уровень гликемии в течении суток превышает 8,9 ммоль/л., и (или) уровень гликированного (гликолизированного) гемоглобина превышает 7,5%, имеются начальные специфические проявления диабета (непролиферативная ретинопатия, нерезко выраженная периферическая нейропатия, нефропатия без ХПН, ангиопатия нижних конечностей без трофических расстройств).
К данному подпункту относятся стойкие умеренно выраженные расстройства, обусловленные климактерическим синдромом средней степени тяжести (умеренно выраженные нейровегетативные расстройства - приливы жара до 20 раз в сутки, потливость, приступы сердцебиения, лабильность артериального давления, экстрасистолии, не обусловленные другими заболеваниями); состояния после проведения оперативного лечения щитовидной железы (тотальное, частичное удаление, лучевая терапия и т.д.) при достижении клинико-гормональной субкомпенсации на фоне заместительной терапии, алиментарное ожирение III степени.

Осы тармақшаға ІІ түрдегі, ауырлығы орташа дәрежедегі қант диабеті жатады, онда көміртегі алмасуының компенсациясына қантты азайтатын препараттарды пероральды қабылдау, ұдайы диетотерапиямен ғана қол жеткізіледі, гликемия тәулік ішінде 8,9 ммоль/л асатын және (немесе) гликемияланған (глюкозаланған) деңгейі 7,5% асады, диабеттің бастапқы арнайы белгілері болады (пролиферативті емес ретинопатия, шамалы анықталған шеткі нейропатия, бүйрек қызметінің созылмалы жеткіліксіздігі жоқ нефропатия, аяқтың трофикалық бұзылулары жоқ ангиопатия).
Осы тармақшаға ауырлығы орта дәрежелі климактериялық синдромға негізделген тұрақты айқын бұзылулар (нейровегетативті бұзылулар - тәулігіне 20 реттен астам дене қызуының көтерілуі, тершеңдік, жүрек соғуы ұстамасы, артериялық қысымның тұрақсыздығы, басқа сырқаттар себепші болмаған экстрасистолия); алмастыру терапиясында клиникалық-гормоналдық субкомпенсация қол жеткізілген кезде қалқанша безді операция жолымен емдеуден кейінгі жағдай (толық, жартылай алып тастау, сәулемен емдеу және т.б.), ІІІ дәрежелі алиментарлық семіздік жатады.

Сотрудники, не достигшие предельного возраста пребывания на службе, при отсутствии щитовидной железы (другого эндокринного органа) после операций по поводу заболеваний, при компенсации функции органа заместительной терапией и сохраненной способности выполнять служебные обязанности освидетельствованы по подпунктам 2), 3) в зависимости от результатов лечения.
Кандидаты на службу, у которых установлено алиментарное ожирение III степени признаются негодными; сотрудники признаются негодными по I, II графам, по III графе – подлежат лечению с последующим освидетельствованием после снижения веса до II степени.

Қызметте болудың шекті жасына толмаған қызметкерлер қалқанша безі (басқа эндокриндік орган) болмаған кезде сырқаттар бойынша операциялардан кейін, орган функциясын алмастыру терапиясымен орнын толтыру және қызметтік міндеттерін орындау қабілеті сақталған кезде емдеу нәтижелеріне байланысты 2), 3) тармақшалар бойынша куәландырылады.
ІІІ дәрежелі алиментарлық семіздік айқындалған қызметке қабылданатын кандидаттар жарамсыз деп танылады; қызметкерлер І, ІІ баған бойынша жарамсыз деп танылады, ІІІ бағаны бойынша – емделуге жатады, салмағы ІІ дәрежеге дейін төмендегеннен соң қайта куәландырылады.

К подпункту 3) пункта 13 настоящих Требований относятся легкие обратимые формы диффузного токсического зоба (легкая неврозоподобная симптоматика, снижение толерантности к физической нагрузке, частота пульса до 100 ударов в минуту, повышение основного обмена до 30 процентов при увеличении щитовидной железы I-II степени), субклинический первичный гипотиреоз, аутоиммунный тиреоидит (фаза эутиреоза) при благоприятном течении (по заключению эндокринолога) без нарушения функции щитовидной железы (при нормальном объеме щитовидной железы по результатам УЗИ, нормальных показателях свободного Т4 и ТТГ), алиментарное ожирение II степени.

Осы Талаптардың 13-тармағының 3) тармақшасына диффузиялы уытты зобтың жеңіл қайтымды формасы (жеңіл невроз тәрізді симптомдар, дене жүктемесіне төзімділігінің төмендеуі, пульс жиілігі минутына 100 рет, қалқанша бездің І-ІІ дәрежелі ұлғаюы кезінде негізгі зат алмасудың 30 пайызға дейін жоғарылауы), субклиникалық бастапқы гипотиреоз, қалқанша бездің функциясының бұзылуынсыз (УДЗ нәтижелері бойынша қалқанша бездің қалыптағы көлемі, бос Т4 және ТТГ-ның қалыптағы көлемі кезінде) қолайлы ағым кезінде (эндокринологтың қорытындысы бойынша) субклиникалық бастапқы гипотиреоз, аутоиммунды тиреоидит (эутиреоз фазасы), ІІ дәрежелі алиментарлық семіздік жатады.

К данному подпункту также относятся формы сахарного диабета II типа, при которых гликемия в течение суток не превышает 8,9 ммоль/л. и (или) уровень гликированного (гликолизированного) гемоглобина не превышает 7,5%, легко нормализуется пероральным приемом (или без приема) сахароснижающих препаратов, диетой, при отсутствии макро- и микрососудистых осложнений (нейропатий, ангиопатий); микроаденомы гипофиза с клинико-лабораторными проявлениями и без них; состояния после эндоскопического удаления аденомы гипофиза при отсутствии эндокринных и неврологических нарушений.
Кандидаты на службу и учебу, с алиментарным ожирением II степени признаются негодными. При отсутствии изменений на ЭКГ (дистрофические изменения в миокарде, гипертрофия левого желудочка), повышенного артериального давления, эндокринных нарушений, жирового гепатоза, обменно-дистрофических изменений костно-суставной системы, данные лица переосвидетельствуются после достижения требуемых показателей ИМТ.
Годность сотрудников с алиментарным ожирением II степени по графам II, III определяется индивидуально.
Годность сотрудников спортивного телосложения с развитой мускулатурой без признаков висцерального ожирения, у которых показатель ИМТ соответствует степени ожирения II степени, но вес обусловлен развитой мышечной массой, по графе I определяется индивидуально. В остальных случаях сотрудники с ожирением II степени, освидетельствуемые по графе I, подлежат обследованию (лечению) с последующим МО после достижения требуемых показателей ИМТ.
Кандидаты на службу и учебу с алиментарным ожирением I степени, освидетельствуемые по графам II, III при наличии изменений на ЭКГ (дистрофические изменения в миокарде, гипертрофия левого желудочка), повышенного артериального давления, эндокринных нарушений, жирового гепатоза, обменно-дистрофических изменений костно-суставной системы признаются негодными; при отсутствии указанных изменений - признаются годными к службе при ИМТ не более 32, негодными к поступлению в учебные заведения. Повторное МО допускается после достижения требуемых показателей ИМТ.
Годность кандидатов на службу спортивного телосложения с развитой мускулатурой без признаков висцерального ожирения, у которых ИМТ соответствует ожирению I степени, но вес обусловлен развитой мышечной массой при ИМТ не более 32, при отсутствии изменений на ЭКГ (дистрофические изменения в миокарде, гипертрофия левого желудочка), повышенного артериального давления, эндокринных нарушений, жирового гепатоза, обменно-дистрофических изменений костно-суставной системы по графе I определяется в индивидуальном порядке. В остальных случаях кандидаты на службу и учебу по графе I негодны до достижения требуемых показателей ИМТ.
Сотрудники с алиментарным ожирением I степени признаются годным по всем графам.

Осы тармақшаға сондай-ақ гликемия тәулік ішінде 8,9 ммоль/л және (немесе) гликемияланған (глюкозаланған) гемоглобиннің деңгейі 7,5% аспайтын ІІ типті қант диабетінің формасы жатады, қантты төмендететін препараттарды пероралды қабылдаумен (қабылдаусыз), диетамен, тамырлардың макро- және микро асқынуынсыз (нейропатия, ангиопатия) жеңіл қалыпқа келеді; клиникалық-зертханалық белгілері бар гипофиздің микроаденомасы және ол белгілерсіз; эндокриндік және неврологиялық бұзылулар жоқ кездегі гипофиз аденомасын эндоскопиялық алып тастаудан кейінгі жағдай жатады.
ІІ дәрежелі алиментарлық семіздігі бар қызметке және оқуға кандидаттар жарамсыз деп танылады. ЭКГ-да өзгерістер болмаған кезде (миокардтағы дистрофиялық өзгерістер, сол жақ қарыншаның гипертрофиясы), артериялық қысымның жоғарылауы, эндокриндік бұзылулар, май гепатозы, сүйек-буын жүйесінің зат алмасу-дистрофиялық өзгерістері кезінде, көрсетілген адамдар ДМИ-дің талап етілетін көрсеткіштеріне жеткеннен кейін қайта куәландырылады.
II, III бағандар бойынша ІІ дәрежедегі алиментарлық семіздігі бар қызметкерлердің жарамдылығы жеке анықталады.
Дене бітімі шыныққан, бұлшықеттері дамыған висцералдық семіздік белгілері жоқ, ВМИ көрсеткіштері семіздіктің ІІ дәрежесіне сәйкес келетін, бірақ салмағы дамыған бұлшықет массасынан болған қызметкерлердің жарамдылығы І баған бойынша жеке анықталады. Қалған жағдайларда І баған бойынша куәландырылатын, ІІ дәрежедегі семіздігі бар қызметкерлер тексерілуге (емделуге) және ДМИ-дың талап етілетін көрсеткіштеріне жеткеннен кейін қайта медициналық куәландырылуға жатады.
І дәрежелі алиментарлық семіздігі бар ІІ, ІІІ бағандар бойынша куәландырылатын қызметке және оқуға кандидаттар, ЭКГ-да (миокардтағы дистрофикалық өзерістер, сол жақ қарыншаның гипертрофиясы), артериялық қан қысымының жоғарылауы, эндокринологиялық бұзылулар, май гепатозы, сүйек-буын жүйесінің зат алмасу-дистрофикалық өзгерістер болған кезде жарамсыз деп танылады; көрсетілген өзгерістер болмаған кезде қызметке ДМИ 32-ден аспаған кезде жарамды, оқу орындарына түсуге жарамсыз деп танылады. Қайта медициналық куәландыруға ДМИ-дың талап етілген көрсеткіштеріне қол жеткізген кезде рұқсат беріледі.
Бұлшық еттері дамыған, висцералды семіздік белгілері жоқ, дене массасының индексі І дәрежеге сәйкес келетін, бірақ салмағы дамыған бұлшық ет массасымен негізделген, дене бітімі шыныққан, ДМИ 32-ден аспайған кезде, ЭКГ-да өзгерістер болмаған кезде (миокардтағы дистрофикалық өзгерістер, сол жақ қарыншаның гипертрофиясы), артериалық қан қысымының жоғарылауы, май басқа гепатоз, сүйек-буын жүйесіндегі зат алмасу-дистрофикалық өзгерістер болмаған кезде қызметке орналасушы кандидаттардың І баған бойынша жарамдылығы жеке тәртіппен анықталады. Қалған кездерінде қызметке және оқуға кандидаттар дене массасының индексі талап етілетін көрсеткіштерге жеткенге дейін І баған бойынша жарамсыз.
І дәрежедегі алиментарлық семіздігі бар қызметкерлер барлық бағандар бойынша жарамды деп танылады.

Лица с аутоиммунным и хроническим фиброзным тиреоидитом освидетельствуются по подпунктам 1), 2), 3) пункта 13 настоящих Требований в зависимости от степени нарушения функции щитовидной железы.
Гипоплазия щитовидной железы без нарушения функции (по заключению эндокринолога) при нормальных показателях свободного Т4 и ТТГ не имеет оснований для применения данного пункта
После двухсторонней овариоэктомии, выполненной по поводу заболеваний, заключение о категории годности выносится по подпунктам 1), 2), 3) в зависимости от выраженности климактерического синдрома и результатов лечения.

Аутоиммунды және созылмалы фиброзды тиреоидитпен сырқаттанатын адамдар қалқанша безі функциясының бұзылу дәрежесіне байланысты осы Талаптардың 13-тармағының 1), 2), 3) тармақшалары бойынша куәландырылады.
Еркін Т4 және ТТГ қалыпты көрсеткіштері кезінде функцияларының бұзылуынсыз (эндокринологтың қорытындысы бойынша) қалқанша безінің гипоплазиясы осы тармақты қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Сырқаттар бойынша орындалған екі жақты овариоэктомиядан кейін жарамдылық санаты туралы қорытынды климактериялық синдромның көрінуіне және емдеу нәтижелеріне байланысты 1), 2), 3) тармақшалар бойынша шығарылады.

К подпункту 4) пункта 13 настоящих Требований относятся состояния после оперативных вмешательств на щитовидной и других эндокринных железах, состояния после лечения острых тиреоидитов у сотрудников. Кандидаты на службу после оперативных вмешательств на щитовидной и других эндокринных железах, а также после лечения острых тиреоидитов признаются негодными независимо от срока.
При поражении других органов и систем МО проводится также по соответствующим пунктам настоящих Требований.

Осы Талаптардың 13-тармағының 4) тармақшасына қалқанша және басқа да эндокриндік бездерге операция жасалғаннан кейінгі, қызметкерлердің жіті тиреоидиттерден емделгеннен кейінгі жай-күйі жатады. Қызметке кандидаттар қалқанша және басқа да эндокриндік бездерге операция жасалғаннан кейін, сондай-ақ жіті тиреоидиттерден емделгеннен кейін мерзіміне қарамастан жарамсыз деп танылады.
Басқа органдар мен жүйелерді зақымдаған кезде МК осы Талаптардың тиісті тармақтары бойынша жүргізіледі.

Диагноз у лиц спортивного телосложения, указанных в пояснениях к подпункту 3) пункта 13 настоящих Требований формулируется в виде: "Повышенная мышечная масса у лица спортивного телосложения, соответствующая алиментарному ожирению___ степени" (с указанием I или II степени).
Достижение требуемого показателя ИМТ определяется путем трехкратного ежедневного измерения роста и веса, производимых при участии не менее трех специалистов ВВК (обязательно эксперта-терапевта) с заверением результатов измерений подписью и личными печатями специалистов.

Осы Талаптардың 13-тармағының 3) тармақшасының түсініктемесінде көрсетілген дене бітімі шыныққан адамдардың диагнозы: "Алиментарлық семіздіктің ___ дәрежесіне сәйкес келетін дене бітімі шыныққан адамдардың бұлшықет массасының жоғарылауы" (І және ІІ дәрежесі көрсетілсін) түрінде тұжырымдалады.
ДМИ талап етілетін көрсеткішіне қол жеткізу ӘДК-ның кемінде үш маманының (міндетті түрде сарапшы-терапевтің) қатысуымен жүргізілетін күн сайын үш рет бойы мен салмағын өлшеп отыру жолымен өлшеу нәтижелеріне мамандардың қолдары қойылып және жеке мөрлерімен расталып анықталады.

35,0-39,9
III
40,0 и более
";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
18.
Расстройства личности и поведения F60-69, F88-89, F90-98 (кроме F98.0, F98.5):
к
с
к
с
к
с
1) резко выраженные, со склонностью к повторным длительным декомпенсациям или патологическим реакциям;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) умеренно выраженные с неустойчивой компенсацией или компенсированные;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) со стойкой компенсацией личностных реакций.
нг
В
нг
В
нг
В
Пункт 18 настоящих Требований предусматривает расстройства личности и поведения в зрелом возрасте (F60-F69), эмоциональные расстройства и расстройства поведения, начинающиеся в детском и подростковом возрасте (F90- F98, кроме F98.0, F98.5), расстройства психологического развития (F88-89), расстройства половой идентификации и сексуального предпочтения, поведенческие расстройства, связанные с сексуальной ориентацией.
Для диагностики личностных расстройств у сотрудников следует тщательно и всестороннее изучить собранные анамнестические сведения, личные дела, данные медицинских и служебных характеристик.
МО сотрудников проводится после стационарного обследования в условиях специализированного медицинского учреждения (отделения).
К подпункту 1) пункта 18 настоящих Требований относятся значительно выраженные, не поддающиеся компенсации, расстройства личности, требующие повторного и длительного лечения в стационарных условиях и динамического наблюдения, на длительное время лишающими способности исполнять служебные обязанности, а также расстройства, сопровождающиеся коморбидной (сочетанной) психиатрической патологией;
К подпункту 2) пункта 18 настоящих Требований относятся умеренно выраженные формы личностных расстройств, проявляющиеся реактивными состояниями, аффективными срывами, выраженностью вегетативных реакций; инфантильное расстройство личности; расстройства половой идентификации и сексуального предпочтения. По данному подпункту освидетельствуются также лица, страдающие транссексуализмом и (или) сменившие пол.
К подпункту 3) пункта 18 настоящих Требований относятся незначительно выраженные расстройства поведения, эмоций, смешанные расстройства поведения и эмоций, начинающиеся обычно в детском и подростковом возрасте, транзиторные (парциальные) расстройства со стойкой (более 3 лет) компенсацией эмоционально-волевых и других патологических проявлений, что должно быть подтверждено документально из медицинских организаций, учебных заведений, с места работы.
Применительно к данному подпункту освидетельствуются лица, имеющие татуировки агрессивно-угрожающего (в том числе с изображениями хищных, агрессивных животных, птиц, пресмыкающихся, насекомых), демонстративного, протестного, сексуального, криминального, нецензурного, антисоциального, расистского, религиозного характера или содержания, викарные (странные) независимо от их локализации и площади.
Применительно к данному подпункту относятся также татуировки общей площадью более площади размеров ладонной поверхности на закрытых участках тела независимо от их содержания и локализации.
При расположении татуировки расположены на лице, шее, верхних конечностях на уровне и ниже средней трети плечевой кости, у лиц женского пола – также нижних конечностей в области коленных суставов и ниже (далее - открытые участки тела), то вне зависимости от размеров и смыслового значения татуировок кандидаты на службу и учебу признаются негодными и переосвидетельствованию (до их сведения) не подлежат.
Сотрудники, у которых в период прохождения ВВК выявлены татуировки (в размерах, содержании и локализации, указанных в частях седьмой, восьмой и девятой настоящего пункта) признаются негодными при перемещении по должности (без вынесения категории годности к воинской службе) и переосвидетельствованию (до их сведения) не подлежат.
Татуаж бровей, татуировки армейского содержания (инициалы, род войск, группа крови, резус-фактор и т.п.) на закрытых участках тела, а также предплечьях и кистях общей площадью не более 5 кв.см. не несущие содержание, указанное в части седьмой настоящего пункта у кандидатов на службу (учебу), сотрудников не являются основанием для применения данного пункта настоящих Требований.
К данному подпункту относится наличие инородных тел в крайней плоти полового члена, внедренных с целью сексуальной стимуляции.
Лица с психопатоподобными состояниями, причинно связанными с конкретными внешними вредностями (инфекциями, интоксикациями, травмами) освидетельствуются по тем пунктам настоящих Требований, которые предусматривают соответствующие нозологические формы нервно-психической патологии.
Случаи установочного, нарочитого поведения, проявления недисциплинированности, не вытекающие из всей патологической структуры личности, не оцениваются как признаки личностного расстройства.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
21.

35,0-39,9
III
40,0 және одан астам
";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
18.
Жеке бастың және мінез-құлықтың ауытқулары: F60-69, F88-89, F90-98 (F98.0, F98.5 қоспағанда):
о
қ
о
қ
о
қ
1) қайталамалы ұзақ декомпенсацияларға немесе патологиялық реакцияларға бейім, анық байқалған;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) орташа білінетін тұрақсыз компенсацияланған немесе компенсацияланған;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
3) жеке бастың реакциясының тұрақты компенсацияланған.
жз
В
жз
В
жз
В
Осы Талаптардың 18-тармағы кемел жастағы жеке бастың және мінез-құлықтың ауытқуларын (F60-F69), бала кезде және жасөспірім шақта басталатын эмоционалдық ауытқуларды және мінез-құлық ауытқуларын (F98.0, F98.5-тен басқа F90- F98), психологиялық дамудың ауытқуларын (F88-89), жыныстық сәйкестік және сексуалдық таңдау ауытқуларын, сексуалдық бағытына байланысты мінез-құлқының ауытқуларын көздейді.
Қызметкерлердін жеке басындағы ауытқуларын диагностикалау үшін қызметкерлердің анамнез мәліметтерін, жеке істерін, медициналық сипаттамаларын және қызметтік мінездемелерін ұқыпты және жан-жақты зерделеу керек.
Қызметкерлерді медициналық куәландыру мамандандырылған медициналық мекеме (бөлімше) жағдайында стационарлық тексеруден кейін жүргізіледі.
Осы Талаптардың 18-тармағының 1) тармақшасына жеке бастың орнын толтыруға келмейтін, едәуір байқалатын, стационарда қайталап және ұзақ емдеуді және динамикалық бақылауды талап ететін, ұзақ уақытқа қызметтік міндеттерін орындау мүмкіндігінен айыратын, сондай-ақ коморбидті (тіркесті) психиатриялық патологиялар ілесетін ауытқулар жатады.
Осы Талаптардың 18-тармағының 2) тармақшасына реактивті жай-күйімен, аффективтік жұқарулармен, вегетативтік реакцияларының айқындығымен көрінетін жеке бастың бұзылуының орташа түрде көрсетілген нысандары, жеке бастың инфантильді бұзылуы, жыныстық сәйкестік пен сексуалдық таңдау жатады. Осы тармақша бойынша сондай-ақ транссексуализмнен зардап шегетін және (немесе) жынысын ауыстырғандар куәландырылады.
Осы Талаптардың 18-тармағының 3) тармақшасына, әдетте, бала кезден және жасөспірім шақтан басталатын мінез-құлқының және эмоцияның аралас тұрақты бұзылулары (3 жылдан астам), эмоциялық-ерік және басқа да патологиялық көріністердің тұрақты орнын толтырумен транзиторлық (парциялық) бұзылулар жатады, бұл медициналық ұйымдардан, оқу орындарынан, жұмыс орнынан құжатпен расталуы тиіс.
Осы тармақшаға қатысты олардың орналасуы мен ауданына қарамастан агрессивті қауіп төндіретін (оның ішінде жыртқыш, агрессивті жануарлар, құстар, бауырымен жорғалаушылар, жәндіктер бейнелері бар), демонстративтік, наразылық, сексуалдық, криминалдық, әдепсіз, қоғамға жат, нәсілшілдік, діни сипаттағы немесе мазмұндағы, викарлық (өзгеше) татуировкасы бар адамдар куәландырылады.
Осы тармақшаға қатысты, сондай-ақ олардың мазмұны мен орналасуына қарамастан, дененің жабық жерлерінде алақан бетінің көлемінен артық жалпы ауданы бар татуировкалар жатады.
Татуировкалар бетте, мойында, қолдың иық сүйегінің орташа үштен бірінің деңгейінде және одан төмен, әйелдерде сондай-ақ аяқтарының тізе буындары деңгейінде және одан төмен (бұдан әрі – дененің ашық жерлерінде) орналасса, татуировкалардың көлеміне және мағынасына қарамастан қызметке және оқуға кандидаттар жарамсыз деп танылады және қайта куәландыруға (оларды шығарғанға дейін) жатпайды.
ӘДК өту кезеңінде татуировкасы (осы тармақтың жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктерінде көрсетілген мөлшерде, мазмұнда және оқшаулауда) анықталған қызметкерлер лауазымға ауыстыру кезінде жарамсыз деп танылады (әскери қызметке жарамдылық санатын шығармай) және қайта куәландыруға жатпайды (олар шығарылған кезге дейін).
Қызметке (оқуға) кандидаттарда, қызметкерлерде қастардың татуажы және дененің жабық жерлерінде әскери мағынадағы татуировкалар (аты-жөні, әскери қызмет түрі, қан тобы, резус-фактор және т.б.), сондай-ақ білегінде және қолының басындағы жалпы көлемі 5 ш.см. аспайтын осы тармақтың жетінші бөлігінде көрсеткен мазмұнға жатпайтын татуировкалар осы Талаптардың аталған тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.
Осы тармаққа жыныс мүшесінің күпегінде сексуалдық ынталандыру мақсатында енгізілген бөтен заттардың болуы жатады.
Нақты сыртқы зияндармен (инфекциялармен, интоксикациялармен, жарақаттармен және т.б.) себепті байланыстағы психопатия тектес жай-күйдегі адамдар жүйке-психикалық патологияның тиісті нозологиялық нысандарын көздейтін осы Талаптардың тармақтары бойынша куәландырылады.
Жеке бастың барлық патологиялық құрылымымен байланысты емес анық, әдейі жасалған мінез-құлық жағдайлары, тәртіпсіздік көріністері жеке бастың ауытқу белгілері ретінде бағаланбайды.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
21.

Эпилепсия и эпилептический статус G40-41
к
с
к
с
к
с
1) при наличии частых эпилептических припадков или выраженных психических нарушений;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) при наличии единичных и редких (судорожных и несудорожных) эпилептических припадков, в том числе в анамнезе.
нг
Д
нг
Д
нг
Д
Данный пункт настоящих Требований предусматривает эпилепсию как хроническое заболевание головного мозга с генерализованными или парциальными припадками, психическими эквивалентами или специфическими изменениями личности.
Наличие припадка подтверждается врачебным наблюдением. В отдельных случаях принимаются во внимание акты, подписанные должностными лицами немедицинского состава и утвержденные руководством подразделения правоохранительного органа. В сомнительных случаях предоставляются сведения по месту жительства, учебы, работы, службы.
При наличии частых (3 и более в год) припадков или психических эквивалентов судорожных припадков, а также прогрессирующих, достигших выраженной степени, нарушений психики МО проводится по подпункту 1) пункта 21 настоящих Требований.
При преобладании психических расстройств, обусловленных эпилептической болезнью, МО проводится врачом-психиатром после стационарного обследования в специализированном учреждении.
При редких (менее 3 в год) припадках, в том числе бессудорожных пароксизмах и эквивалентах, при наличии умеренно выраженных изменений психики, характерных для эпилепсии, а также при наличии фактов эпилептических приступов в анамнезе, МО проводится по подпункту 2) пункта 21 настоящих Требований.
При "снохождении" и "сноговорении", без изменений личности при отрицательных результатах обследования (ЭХО, ЭЭГ, R–графии) МО проводится по подпункту 2) пункта 21 настоящих Требований. Наличие "снохождения" и "сноговорения" должно быть подтверждено письменными докладными записками должностных лиц и медицинских работников.
В случаях, когда документами медицинского учреждения подтверждаются эпилептические припадки в прошлом, но за последние 5 лет они не наблюдались, а дополнительными исследованиями ЭЭГ в покое или при функциональных нагрузках выявляются патологические изменения (пароксизмально регистрируемые острые и медленные волны различной амплитуды, комплексы "острая-медленная" волна, межполушарная ассимметрия), МО проводится по подпункту 2) пункта 21 настоящих Требований.
Однократные припадки (эпилептическая реакция) в прошлом, либо слабо выраженные и редко возникающие малые припадки, в отсутствии психических нарушений и характерных признаков на ЭЭГ могут быть проявлением тяжелых интоксикаций, сосудистых и других заболеваний, последствий травм и должны ориентировать на установление конкретного диагноза, рассматриваются как симптоматические судорожные припадки и к пункту 21 настоящих Требований не относятся.
Подтверждение фактов симптоматических судорожных припадков проводится также как и для подтверждения фактов генуинных эпилептических припадков.
При отсутствии на ЭЭГ характерных для эпилепсии признаков, рекомендуется проведение суточного или не менее 6-часового ЭЭГ мониторирования и консультация эпилептолога.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
24.
Сосудистые заболевания головного и спинного мозга и их последствия
(субарахноидальные, внутримозговые и другие кровоизлияния, инфаркт
мозга, транзиторная

Эпилепсия және эпилепсиялық статус G40-41:
о
қ
о
қ
о
қ
1) жиі эпилепсиялық ұстамалар немесе анық білінетін психикалық бұзылу болған кездегі;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) бірлі-жарым және сирек (тырыспалы және тырыспасыз) эпилепсиялық ұстамалар кезіндегі, оның ішінде анамнезде.
жз
Д
жз
Д
жз
Д
Осы Талаптардың осы тармағы эпилепсияны жайылған немесе парциальды ұстамалармен, психикалық эквиваленттермен немесе жеке тұлғаның ерекше өзгерістерімен бас миының созылмалы ауруы ретінде қарастырады.
Талмалардың болуы дәрігерлік бақылаумен расталады. Жекелеген жағдайларда медициналық емес құрамның лауазымды адамдары қол қойған және құқық қорғау органы бөлімшесінің басшылығы бекіткен актілер назарға алынады. Күмәнді жағдайларда тұрғылықты жері, оқу, жұмыс, қызмет орны бойынша мәліметтер беріледі.
Жиі (жылына 3 және одан көп) ұстамалар немесе тырыспалы ұстамалардың психикалық баламалары, сондай-ақ айқын білінетін дәрежеге жеткен үдемелі психикасының бұзылуы болған кезде МК осы Талаптардың 21-тармағының 1) тармақшасы бойынша жүргізіледі.
Эпилепсиялық сырқатпен байланысты психикалық бұзылулар басым болған кезде МК мамандандырылған мекемеде стационарлық тексеруден кейін психиатр-дәрігер жүргізеді.
Сирек (жылына 3-тен кем) ұстамалар, оның ішінде құтылмайтын пароксизмдер мен эквиваленттер кезінде, эпилепсияға тән психиканың орташа айқын өзгерісі болған кезде, сондай-ақ анамнезде эпилептикалық ұстамалар фактілері болған кезде МК осы Талаптардың 21-тармағының 2) тармақшасы бойынша жүргізіледі.
Зерттеу нәтижесі теріс болған кезде (ЭХО, ЭЭГ, R–графия) жеке басын өзгертпей, "түсінде жүру" және "түсінде сөйлеу" кезінде осы Талаптардың 21-тармағының 2) тармақшасы бойынша жүргізіледі. "Түсінде жүру" және "түсінде сөйлеудің" болуы лауазымды адамдар мен медицина қызметкерлерінің жазбаша баяндамалық жазбаларымен расталуы тиіс.
Медициналық мекеменің құжаттарымен өткенде эпилептикалық талмалар расталған, бірақ соңғы 5 жылда олар байқалмаған, ал тыныштықта немесе функционалдық жүктеме кезінде ЭЭГ қосымша зерттеулерімен патологиялық өзгерістер (әртүрлі амплитудадағы пароксизмалды тіркелетін өткір және баяу толқындар, "өткір-баяу" толқын, жартышараралық ассимметрия) анықталған жағдайларда МК осы Талаптардың 21-тармағының 2) тармақшасы бойынша жүргізіледі.
Бұрынғы бір рет талмалар (эпилептикалық реакция) не әлсіз айқын көрінген және сирек пайда болатын шағын талмалар ЭЭГ-да психикалық бұзылулар мен тән белгілер болмаған кезде ауыр уланудың, қан тамырлары мен басқа да аурулардың, жарақаттардың салдарының көрінісі болуы мүмкін және нақты диагнозды белгілеуге бағытталуы тиіс, симптоматикалық тырыспалы талмалар ретінде қарастырылады және осы Талаптардың 21-тармағына жатпайды.
Симптоматикалық құрысу талмалар фактілерін растау генуиндік эпилептикалық талмалар фактілерін растау үшін де жүргізіледі.
ЭЭГ-да эпелипсияға тән белгілер болмаған кезде тәуліктік немесе кемінде 6 сағаттық ЭЭГ мониторингін жүргізу және эпилептологтың консультациясы ұсынылады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
24.

ишемия мозга) I60-69, G45, G46, R55:
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
3) с незначительным нарушением функций; редкие преходящие нарушения мозгового кровообращения; частые обмороки без признаков органического поражения центральной нервной системы;
нг
В
нг
В
нг
В-инд
4) с наличием редких обмороков без признаков органического поражения центральной нервной системы.
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
А
К подпункту 1) пункта 24 настоящих Требований относятся повторные инсульты независимо от степени нарушения функций, а также стойкие выпадения функций нервной системы, наступившие вследствие острого нарушения мозгового или спинального кровообращения (гемиплегии, глубокие парезы, расстройства речи, памяти, мышления, явления паркинсонизма, частые (3 и более в год) эпилептические припадки, нарушения функций тазовых органов); дисциркуляторная энцефалопатия III стадии при наличии частых припадков или психических эквивалентов судорожных припадков, прогрессирующих нарушений психики выраженной степени.
При аневризмах сосудов головного мозга, явившихся причиной нарушения мозгового кровообращения, и невозможности оперативного лечения или при отказе от него, МО проводится также по данному подпункту независимо от степени выраженности остаточных явлений нарушения мозгового кровообращения и функции нервной системы.
По данному подпункту выносится заключение сотрудникам, освидетельствуемым по графам I-II, после перенесенного спонтанного (нетравматического) субарахноидального кровоизлияния, а также при повторных субарахноидальных кровоизлияниях освидетельствуемым по всем графам.
К подпункту 2) пункта 24 настоящих Требований относятся множественные (2 и более) артериальные аневризмы после выключений из кровообращения, артериовенозные аневризмы после эмболизации, искусственного тромбирования или интракраниального удаления, сосудистые поражения головного или спинного мозга с благоприятным течением и умеренной выраженностью очаговых выпадений, последствия тромбозов вен головного мозга при наличии отдельных стойких органических знаков со стороны, нарушения мозгового кровообращения при артериальной гипертензии 2 степени, а также частые (3 и более в год) транзиторно-ишемические атаки.
К данному подпункту также относится дисциркуляторная энцефалопатия II, III стадии, сопровождающаяся редкими судорожными припадками.
К подпункту 3) пункта 24 настоящих Требований относятся одиночные артериальные аневризмы после внутричерепного клиппирования или выключения из кровообращения с помощью баллонизации либо искусственного тромбирования; множественные бессимптомные артериальные и(или) венозные аневризмы и(или) мальформации без нарушения функций и клинических проявлений; транзиторно-ишемические атаки 2 раза в год, сопровождающиеся нестойкими очаговыми симптомами со стороны центральной нервной системы (парезы, парестезии, расстройства речи, мозжечковые явления), которые удерживаются не более суток и проходят без нарушения функций нервной системы или углубления имеющихся расстройств; последствия нарушения спинального кровообращения в виде нерезких расстройств чувствительности или легкого пареза конечности.
К данному подпункту также относится дисциркуляторная энцефалопатия II стадии, при которой обязательно наличие отдельных стойких органических знаков со стороны ЦНС, четкой анизорефлексии, вялой реакции зрачков на свет, пирамидных симптомов, мозжечковых нарушений, вестибулярной и вегетативной недостаточности, а также слабодушия, головных болей, головокружения, нарушения сна, снижения работоспособности, нарушения эмоционально-волевой сферы, умеренно выраженных когнитивных нарушений, псевдобульбарого синдрома, эмоционально-личностных расстройств.
К подпункту 4) пункта 24 настоящих Требований относятся дисциркуляторная энцефалопатия I или II стадии в форме псевдоневротического синдрома при наличии начальных проявлений клинических признаков органического поражения головного мозга, нестойких признаков поражения цереброваскулярного русла, эмоциональной неустойчивости, раздражительности, незначительно выраженных когнитивных нарушений, ухудшения памяти, головной боли, головокружения, расстройства сна, шума в ушах; одиночные бессимптомные артериальные и(или) венозные аневризмы и(или) мальформации без нарушения функций и клинических проявлений; а также однократная транзиторно-ишемическая атака в анамнезе без нарушения функций нервной системы.
При установлении диагноза дисциркуляторной энцефалопатии проводится определение этиологического фактора (атеросклероз церебральных сосудов, артериальная гипертензия, сахарный диабет, гиперхолестеринемия, гипергомоцистеинемия, ишемическая болезнь сердца, ревматические поражения, нарушения сердечного ритма, поражения сосудов головного мозга вследствие травм, инфекционных и системных заболеваний, аномалии развития сосудов, патология шейного отдела позвоночника, травмы головного мозга и др.). Диагноз дисциркуляторной энцефалопатии в обязательном порядке должен быть подтвержден данными МРТ, КТ исследований (наличие признаков структурных изменений мозгового вещества).
Лица с редкими синкопальными состояниями (обмороками) подлежат углубленному обследованию и лечению, при отсутствии признаков органического поражения центральной нервной системы освидетельствуются по подпункту 4) пункта 24 настоящих Требований. Кандидаты на службу (учебу) и сотрудники при наличии синкопальных состояний (обмороков) вследствие других заболеваний или расстройств (инфекции, травмы, интоксикации), освидетельствуются по соответствующим пунктам настоящих Требований.
Сотрудники с синкопальными состояниями (обмороками) не годны к управлению транспортными средствами, к работе на высоте, у движущихся механизмов, огня и воды.
При наличии послеоперационного дефекта костей черепа применяются также соответствующие подпункты пункта 81 настоящих Требований.
Сотрудники в период после однократно перенесенной транзиторно-ишемической атаки с полным восстановлением функции освидетельствуются по пункту 28 настоящих Требований.";

Ми мен жұлынның қан тамырлары сырқаттары және олардың зардаптары (субарахноидалық, ми ішіндегі және басқа да қан құйылулар, ми инфаркті, мидың транзиторлық ишемиясы) I60-69, G45, G46, R55:
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының едәуір бұзылуы бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының әлсіз бұзылуы бар;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
3) функцияларының елеусіз бұзылуы бар; мидың қан айналысының сирек өтпелі бұзылулары; орталық жүйке жүйесінің органикалық залалдану белгілерінсіз жиі естен танулар;
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
4) орталық жүйке жүйесінің органикалық залалдану белгілерінсіз сирек естен танулардың болуы.
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
А
Осы Талаптардың 24-тармағының 1) тармақшасына функциялардың бұзылу дәрежесіне қарамастан қайталама инсульттар, сондай-ақ ми немесе жұлын қан айналымының жіті бұзылуы салдарынан болған жүйке жүйесі функцияларының тұрақты түсуі (гемиплегиялар, терең парездер, сөйлеу, есте сақтау, ойлау бұзылыстары, паркинсонизм құбылыстары, жиі (жылына 3 және одан да көп) эпилептикалық талмалар, жамбас мүшелері функцияларының бұзылуы); жиі талмалар немесе құрысу талмалардын психикалық баламалары, айқын көрінген дәрежедегі психиканың үдемелі бұзылулары кездегі ІІІ сатыдағы дисциркуляторлық энцефалопатия жатады.
Ми қан айналымының бұзылуына себеп болған бас миы қан тамырларының аневризмі кезінде және операциялық емдеу мүмкін болмаған кезде немесе одан бас тартқан кезде МК ми қан айналымының бұзылуының қалдық құбылыстарының айқын көріну дәрежесіне және нерв жүйесінің функциясына қарамастан, осы тармақша бойынша жүргізіледі.
Осы тармақша бойынша I-II бағандар бойынша куәландырылатын қызметкерлерге спонтандық (жарақаттық емес) субарахноидалды қан құйылғаннан кейін, сондай-ақ қайталама субарахноидалды қан құйылулар кезінде барлық бағандар бойынша куәландырылатындарға қорытынды шығарылады.
Осы Талаптардың 24-тармағының 2) тармақшаға қан айналымынан ажыратылғаннан кейін көптеген (2 және одан көп) артериялық аневризмдер, эмболизациядан, жасанды тромбылаудан немесе интракраниальды алып тастаудан кейін артериялық-веноздық аневризмдер, қолайлы ағымды және ошақтық түсудің орташа айқын көрінуімен бас немесе жұлын миының тамырлы зақымданулары, жағынан жекелеген тұрақты органикалық белгілер болған кезде бас миы көктамыры тромбозының салдары, артериялық гипертензия кезінде ми қан айналымының бұзылуы 2 дәрежелі, сондай-ақ жиі (жылына 3 және одан да көп) транзиттік-ишемиялық шабуылдар жатады.
Бұл тармақшаға сирек құрысу талмасымен ілесе жүретін ІІ, ІІІ сатыдағы дисциркуляторлық энцефалопатия да жатады.
Осы Талаптардың 24-тармағының 3) тармақшаға бассүйекішілік клиппирлеуден немесе баллонизация немесе жасанды тромбалау арқылы қан айналымынан ажыратқаннан кейін бір адамдық артериялық аневризмдер; функциялары мен клиникалық көріністерінің бұзылуынсыз көптеген симптомсыз артериялық және (немесе) веналық аневризмдер және (немесе) мальформациялар; бір тәуліктен асырмай ұсталатын және нерв жүйесі қызметінің бұзылуынсыз немесе қолда бар бұзылуларды тереңдетусіз өтетін орталық жүйке жүйесі тарапынан тұрақсыз ошақтық симптомдар (парездер, парестезиялар, сөйлеу бұзылулары, мишық құбылыстары) қоса болатын жылына 2 рет транзиторлы-ишемиялық шабуылдар; сезімталдықтың тұрақсыз бұзылуы немесе аяқ-қолдың жеңіл парезі түріндегі жұлын қан айналымының бұзылу салдары жатады.
Осы тармақшаға, сондай-ақ ОЖЖ тарапынан жекелеген тұрақты органикалық белгілердің, айқын анизорефлексия, қарашықтың жарыққа әлсіз реакциясының, пирамидалық симптомдардың, мишық бұзылуларының, вестибулярлық және вегетативтік жеткіліксіздіктің, сондай-ақ жанының әлсіздігі, бас ауруларының, бас айналудың, ұйқының бұзылуының, жұмыс қабілетінің төмендеуінің, эмоциялық-ерік аясының бұзылуының, орташа айқын когнитивтік бұзылулардың, псевдобульбарого синдромның, эмоциялық-тұлғалық бұзылулардың болуы міндетті болатын ІІ сатылы дисциркуляторлық энцефалопатия да жатады.
Осы Талаптардың 24-тармағының 4) тармақшаға мидың органикалық зақымдануының клиникалық белгілерінің бастапқы белгілері, цереброваскулярлы арнаның тұрақты емес зақымдану белгілері болған кезде псевдоневротикалық синдром нысанындағы І немесе ІІ сатыдағы дисциркуляторлық энцефалопатия, эмоциялық тұрақсыздық, тітіркенгіштік, шамалы айқын когнитивтік бұзылулар, есте сақтаудың нашарлауы, бас ауруы, бастың айналуы, ұйқының бұзылуы, құлақтағы шуыл; функциялары мен клиникалық көріністерінің бұзылуынсыз жалғыз симптомсыз артериялық және (немесе) веналық аневризмдер және (немесе) мальформациялар, сондай-ақ нерв жүйесі функцияларының бұзылуынсыз анамнездегі бір реттік транзиторлық-ишемиялық шабуыл жатады.
Дисциркуляторлық энцефалопатия диагнозын белгілегенде этиологиялық факторды анықтау (церебральды тамырлардың атеросклерозы, артериялық гипертензия, қант диабеті, гиперхолестеринемия, гипергомоцистеинемия, жүректің ишемиялық ауруы, ревматикалық зақымданулар, жүрек ырғағының бұзылуы, жарақаттар, жұқпалы және жүйелік аурулар салдарынан бас ми тамырларының зақымдануы, тамырлардың даму ауытқулары, омыртқаның мойын бөлігінің патологиясы, бас миының жарақаттары және т.б.) жүргізіледі. Дисциркуляторлық энцефалопатия диагнозы міндетті түрде МРТ, КТ зерттеулерімен (Ми затының құрылымдық өзгерістері белгілерінің болуы) расталуы тиіс.
Сирек синкопальды жай-күйі (талуы) бар адамдар тереңдетілген тексеруге және емдеуге жатады, орталық нерв жүйесінің органикалық зақымдану белгілері болмаған кезде осы Талаптардың 24-тармағының 4) тармақшасы бойынша куәландырылады. Қызметке (оқуға) үміткерлер мен қызметкерлер басқа аурулар немесе бұзылулар (инфекция, жарақат, интоксикация) салдарынан синкопальды жай-күй (естен тану) болған кезде осы Талаптардың тиісті тармақтары бойынша куәландырылады.
Синкопальды жай-күйі (естен тану) бар қызметкерлер Көлік құралдарын басқаруға, биіктікте, қозғалатын механизмдерде, от пен суда жұмыс істеуге жарамсыз.
Бас сүйегінің операциядан кейінгі ақауы болған кезде осы Талаптардың 81-тармағының тиісті тармақшалары да қолданылады.
Қызметкерлер нерв жүйесі қызметін толық қалпына келтіре отырып бір рет транзиттік-ишемиялық шабуылды өткерген соң кезінде осы Талаптардың 28-тармағы бойынша куәландырылады.";

пункты 34 и 35 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
34
Нарушение рефракции и аккомодации Н52:
к
с
к
с
к
с
1) близорукость или дальнозоркость худшего глаза более 12,0 Д;
астигматизм любого вида на худшем глазу с разницей рефракции в двух главных меридианах более 8,0 Д;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) близорукость или дальнозоркость худшего глаза более 8,0 Д и до 12,0 Д (вкл.);
астигматизм любого вида на худшем глазу с разницей рефракции в двух главных меридианах более 6,0 Д и до 8,0 Д (вкл.);
нг
Д-инд
нг
Д-инд
нг
В
3) близорукость или дальнозоркость худшего глаза более 6,0 Д и до 8,0 Д (вкл.);
астигматизм любого вида на худшем глазу с разницей рефракции в двух главных меридианах более 4,0 Д и до 6,0 Д (вкл.);
нг
В
нг
В
нг
В-инд
4) близорукость худшего глаза более 3,0 Д и до 6,0 Д (вкл.)
дальнозоркость худшего глаза более 4,0 Д и до 6,0 Д (вкл.);
астигматизм любого вида на худшем глазу с разницей рефракции в двух главных меридианах более 2,0 Д и до 4,0 Д (вкл.);
нг
В-инд
нг
В-инд
инд
А
5) парез или паралич аккомодации.
нг
В-инд
нг
В-инд
инд
В-инд
6) спазм аккомодации
инд
А
инд
А
инд
А
Вид и степень аномалии рефракции определяется с помощью скиаскопии или рефрактометрии.
В пункте 34 настоящих Требований указаны те степени аномалии рефракции, установленные в условиях циклоплегии или медикаментозного мидриаза (при отсутствии противопоказаний к применению мидриатиков), при которых острота зрения с коррекцией не дает основания для применения пункта 35 настоящих Требований, но характер и степень аномалии рефракции таковы, что полученную остроту зрения следует считать неустойчивой.
При определении годности учитывается острота зрения (по графам II, III - с коррекцией, по графе I - без коррекции), допустимая степень рефракции близорукости или дальнозоркости, а при наличии астигматизма, дополнительно, допустимая разница рефракции в двух главных меридианах каждого глаза. В случаях, когда при указанных особенностях зрения предусмотрена индивидуальная оценка годности, учитывается степень имеющихся нарушений других зрительных функций, дистрофических и дегенеративных изменений органов зрения или их отсутствие.
У кандидатов на службу по графам II, III острота зрения определяется с коррекцией и должна быть не ниже 0,6 на каждый глаз. При данном условии кандидаты на службу по данным графам признаются годными при отсутствии или наличии на худшем глазу:

34 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
34
Рефракцияның және аккомодацияның бұзылуы Н52:
к
с
к
с
к
с
1) дұрыс көрмейтін көздің жақыннан көру қабілеті немесе алыстан көру қабілеті 12,0 Д-ден астам;
екі басты меридиандағы рефракция айырмашылығы 8,0 Д-ден астам дұрыс көрмейтін көздегі кез келген түрдегі астигматизм;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) дұрыс көрмейтін көздің жақыннан көру немесе алыстан көру мүмкіндігі 8,0 Д жоғары және 12,0 Д дейін (қоса алғанда);
екі басты меридиандағы рефракция айырмашылығы 6,0 Д астам және 8,0 Д дейін (қоса алғанда) дұрыс көрмейтін көздегі кез келген түрдегі астигматизм;
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
В
3) дұрыс көрмейтін көздің жақындығы немесе алыстан көру қабілеті 6,0 Д-ден астам және 8,0 Д-ге дейін (қоса алғанда);
екі басты меридиандағы рефракция айырмашылығы 4,0 Д-ден астам және 6,0 Д-ге дейінгі кез келген түрдегі астигматизм (қоса алғанда);
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
4) дұрыс көрмейтін көздің жақыннан көруі 3,0 Д астам және 6,0 Д дейін (қоса алғанда)
дұрыс көрмейтін көздің алыстан көруі 4,0 Д астам және 6,0 Д дейін (қоса алғанда);
екі басты меридиандағы рефракция айырмашылығы 2,0 Д астам және 4,0 Д дейін дұрыс көрмейтін көздегі кез келген түрдегі астигматизм (қоса алғанда);
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
А
5) парез немесе аккомодация параличі.
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
6) аккомодациялық түйілу.
жеке
А
жеке
А
жеке
А
Рефракция аномалиясының түрі мен дәрежесі скиаскопия немесе рефрактометрия көмегімен анықталады.
Осы Талаптардың 34-тармағында циклоплегия немесе дәрі-дәрмектік мидриаз (мидриатиктерді қолдануға қарсы көрсетімдері болмаған кезде) жағдайларында белгіленген түзетумен көру өткірлігі осы Талаптардың 35-тармағын қолдануға негіз бермейтін, бірақ рефракция аномалиясының сипаты мен дәрежесі алынған көру өткірлігін тұрақсыз деп есептеу қажет ететін, рефракция аномалиясының дәрежелері ғана көрсетілген.
Жарамдылығын анықтау кезінде көру өткірлігі (II, III бағандар бойынша - түзетумен, I баған бойынша - түзетусіз), ал жақыннан көрудің немесе алыстан көрудің рефракциясының рұқсат етілген дәрежесі, ал астигматизм болған кезде қосымша әрбір көздің екі басты меридиандарындағы рефракцияның рұқсат етілген айырмасы ескеріледі. Көрудің көрсетілген ерекшеліктері кезінде жарамдылықты жеке бағалау көзделген жағдайларда, басқа көру функциялары бұзылуының, көру мүшелерінің дистрофиялық және дегенеративті өзгерістерінің дәрежесі немесе олардың болмауы ескеріледі.
II, III бағандар бойынша қызметке кандидаттарда көру өткірлігі түзетумен анықталады және әрбір көзге 0,6-дан төмен болмауы тиіс. Бұл ретте осы бағандар бойынша қызметке үміткерлер:

близорукости не более 3,0 диоптрий;
дальнозоркости не более 4,0 диоптрий;
астигматизма любого вида с разницей рефракций в двух главных меридианах не более 2,0 диоптрий.
При наличии на худшем глазу:
близорукости более 3,0 Д и до 6,0 Д (вкл.);
дальнозоркости более 4,0 Д и до 6,0 Д (вкл.);
астигматизме любого вида с разницей рефракций в двух главных меридианах более 2,0 Д и до 4,0 Д (вкл.) годность кандидатов на службу по графе III определяется индивидуально.
Годность кандидатов на службу по графе III на должности в сфере кибербезопасности, борьбы с киберпреступностью при остроте зрения с коррекцией не ниже 0,4 на каждый глаз при наличии на худшем глазу:
близорукости более 3,0 Д и до 8,0 Д (включительно, далее - вкл.);
дальнозоркости более 4,0 Д и до 8,0 Д (вкл.);
астигматизма любого вида с разницей рефракций в двух главных меридианах более 2,0 Д и до 5,0 Д (вкл.), определяется индивидуально с учетом других заболеваний (нарушений функции) органов зрения.
Кандидаты на службу по графе I должны иметь остроту зрения без коррекции не ниже 0,6 на каждый глаз. При данном условии кандидаты на службу по данной графе признаются годными при отсутствии или наличии на худшем глазу:
близорукости не более 3,0 диоптрий;
дальнозоркости не более 4,0 диоптрий;
астигматизма любого вида с разницей рефракций в двух главных меридианах не более 2,0 диоптрий.
У гражданских лиц, поступающих на учебу по графам II и III острота зрения с коррекцией должна быть не ниже 0,8 на лучший глаз и не ниже 0,6 на худший глаз. При данном условии кандидаты на учебу по данным графам признаются годными при отсутствии или наличии на худшем глазу:
близорукости не более 3,0 диоптрий;
дальнозоркости не более 4,0 диоптрий;
астигматизма любого вида с разницей рефракции в двух главных меридианах не более 2,0 диоптрий на любом глазу.
У гражданских лиц, поступающих на учебу по графе I, острота зрения должна быть без коррекции не ниже 0,6 на оба глаза и с коррекцией не ниже 1,0 на лучший глаз и не ниже 0,8 на худший глаз. При данном условии кандидаты на службу по данной графе признаются годными при отсутствии или наличии на худшем глазу:
близорукости не более 3,0 диоптрий;
дальнозоркости не более 4,0 диоптрий;
астигматизма любого вида с разницей рефракции в двух главных меридианах не более 2,0 диоптрии на любом глазу.
У сотрудников, освидетельствуемых по графам II, III, острота зрения определяется с коррекцией и должна быть не ниже на один глаз 0,4 при остроте зрения другого глаза от 0,3 до 0,03 либо не ниже на один глаз 0,5 при остроте зрения другого глаза до 0,04.
В данных случаях при освидетельствовании по графе II и наличии на худшем глазу:

3,0 диоптриядан артық емес миопия;
4,0 диоптриядан артық емес жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридиандағы рефракциялардың айырмашылығы 2,0 диоптриядан аспайтын кез келген түрдегі астигматизмы нашар көзінде болмаған немесе болған кезде жарамды деп танылады.
Нашар көзде:
3,0 Д және 6,0 Д дейін (қосу.) миопия;
4,0 Д және 6,0 Д дейін (қосу.) жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридианда 2,0 Д-ден жоғары және 4,0 Д-ге дейінгі рефракциялардың айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизм (қосу.) болған кезде III баған бойынша қызметке кандидаттардың жарамдылығы жеке анықталады.
ІІІ баған бойынша қызметке кандидаттардың киберқауіпсіздік, киберқылмыспен күрес саласындағы лауазымдарға жарамдылығы көру өткірлігі түзетумен әрбір көзде кемінде 0,4 нашар көретін көзі:
жақыннан көргіштік 3,0 Д астам және 8,0 Д дейін (қоса алғанда);
алыстан көргіштік 4,0 Д астам және 8,0 Д дейін (қоса алғанда);
басты екі меридиандағы рефракицның айырмашылығы 2,0 Д астам және 5,0 Д дейін (қоса алғанда) астигматизмнің кез келген түрі болғанда көру органдарының басқа да аурулары (қызметінің бұзылулары) ескеріле отырып жеке анықталады.
І баған бойынша қызметке кандидаттар әр көзіне 0,6-дан төмен емес түзетусіз көру өткірлігі болуы тиіс. Бұл ретте осы баған бойынша қызметке үміткерлер
3,0 диоптриядан артық емес миопия;
4,0 диоптриядан артық емес жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридиандағы рефракциялардың айырмашылығы 2,0 диоптриядан аспайтын кез келген түрдегі астигматизмы нашар көзінде болмаған немесе болған кезде жарамды деп танылады.
II және III бағандар бойынша оқуға түсетін азаматтық тұлғаларда түзетумен көру өткірлігі үздік көзге 0,8-ден төмен болмауы және нашар көзге 0,6-дан төмен болмауы тиіс. Бұл ретте осы бағандар бойынша оқуға үміткерлер:
3,0 диоптриядан артық емес миопия;
4,0 диоптриядан артық емес жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридиандағы рефракция айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизм кез келген көзде 2,0 диоптриядан артық емес нашар көзінде болмаған немесе болған жағдайда жарамды деп танылады.
І баған бойынша оқуға түсетін азаматтық тұлғаларда көру өткірлігі түзетусіз екі көзге 0,6-дан төмен емес және түзетумен жақсы көзге 1,0-ден төмен емес және нашар көзге 0,8-ден төмен емес болуы тиіс. Бұл ретте осы баған бойынша қызметке үміткерлер:
3,0 диоптриядан артық емес миопия;
4,0 диоптриядан артық емес жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридианда рефракция айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизмы нашар көзінде болмаған немесе болған кезде жарамды деп танылады.
Қызметкерлердің II, III бағандары бойынша көру өткірлігі түзетумен анықталады және бір көздің көру өткірлігі 0,4-тен төмен болмай екінші көздің 0,3-тен 0,03-ке дейін болғанда немесе бір көзден көру өткірлігі 0,5-тен төмен болмай екінші көздің 0,04-ке дейін болуы тиіс.
Бұл жағдайларда II баған бойынша куәландыру кезінде:

близорукости более 3,0 Д и до 6,0 Д (вкл.);
дальнозоркости более 4,0 Д и до 6,0 Д (вкл.);
астигматизма любого вида с разницей рефракций в двух главных меридианах более 2,0 Д и до 4,0 Д (вкл.);
и при освидетельствовании по графе III и наличии на худшем глазу:
близорукости или дальнозоркости более 6,0 Д и до 8,0 Д (вкл.);
астигматизма любого вида с разницей рефракций в двух главных меридианах более 4,0 Д и до 6,0 Д (вкл.) годность сотрудников к службе определяется индивидуально.
У сотрудников, освидетельствуемых по графе I, острота зрения должна быть без коррекции не ниже 0,6 на оба глаза. При данном условии при наличии на худшем глазу:
близорукости более 3,0 Д и до 6,0 Д (вкл.);
дальнозоркости более 4,0 Д и до 6,0 Д (вкл.);
астигматизма любого вида с разницей рефракций в двух главных меридианах более 2,0 Д и до 4,0 Д (вкл.) годность к службе определяется индивидуально.
При несоответствии остроты зрения и рефракции вышеуказанным параметрам зрения по графам I, II, III сотрудники признаются негодными при перемещении по должности. При несоответствии параметрам зрения, указанным в подпункте 3) пункта 35 настоящих Требований, категория степени годности к воинской службе не выносится. При продлении срока службы годность определяется индивидуально с учетом наличия права выхода на пенсию.
У сотрудников, поступающих на учебу по графе II и III, острота зрения с коррекцией должна быть не ниже 0,6 на оба глаза. При данном условии сотрудники, поступающие на учебу по данным графам, признаются годными при отсутствии или наличии на худшем глазу:
близорукости или дальнозоркости до 5,0 диоптрий;
астигматизма любого вида с разницей рефракции в двух главных меридианах не более 4,0 диоптрий.
У сотрудников, поступающих на учебу по графе I, острота зрения должна быть без коррекции не ниже 0,6 на оба глаза и с коррекцией не ниже 1,0 на лучший глаз и 0,8 на худший глаз. При данном условии сотрудники, поступающие на учебу по данной графе, признаются годными при отсутствии или наличии на худшем глазу:
близорукости не более 3,0 диоптрий;
дальнозоркости не более 4,0 диоптрий;
астигматизма любого вида с разницей рефракции в двух главных меридианах не более 3,0 диоптрий.
Спазм аккомодации является функциональным заболеванием, при котором рефракция, выявленная при циклоплегии слабее, чем сила оптимальной отрицательной коррегирующей линзы до циклоплегии.
При спазме аккомодации на одном или обоих глазах после безуспешного лечения категория годности к службе определяется по пунктам 34, 35 настоящих Требований в зависимости от остроты зрения с коррекцией и степени аметропии, возвращающихся к прежнему уровню после неоднократной циклоплегии или медикаментозного мидриаза (при отсутствии противопоказаний к применению мидриатиков).
Спазм аккомодации одного или обоих глаз у сотрудников не является основанием для применения пункта 34 настоящих Требований.
При параличе или стойком парезе аккомодации на обоих или одном глазу годность сотрудников определяется в зависимости от остроты зрения (без или с коррекцией), полей зрения.
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
35.
Слепота или пониженное зрение Н54, отсутствие глазного яблока:
к
с
к
с
к
с

3,0 Д-ден астам және 6,0 д-ге дейін (қосу.) миопия;
4,0 Д және 6,0 Д дейін (қосу.) жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридиандағы рефракциялардың 2,0 Д және 4,0 Д-ге дейін айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизм);
және III баған бойынша куәландыру кезінде және нашар көзде болған кезде:
6,0 Д және 8,0 Д дейін миопия немесе жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридиандардағы рефракциялардың 4,0 Д-ден астам және 6,0 Д-ге дейінгі айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизмы нашар көзде болған кезде қызметкерлердің қызметке жарамдылығы жеке анықталады.
I баған бойынша қызметкерлерде көру өткірлігі түзетусіз екі көзге 0,6-дан төмен болмауы тиіс. Бұл ретте:
3,0 Д және 6,0 Д дейін (қосу.) миопия;
4,0 Д және 6,0 Д дейін (қосу.) жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридиандағы рефракциялардың 2,0 Д және 4,0 Д-ге дейін айырмашылығы бар кез келген түрдегі астигматизмы нашар көзде болған кезде қызметке жарамдылығы жеке анықталады.
Көру өткірлігі мен рефракция I, II, III бағандар бойынша жоғарыда көрсетілген көру параметрлеріне сәйкес келмеген кезде қызметкерлер лауазымы бойынша жылжыту кезінде жарамсыз деп танылады. Бұл ретте, осы Талаптардың 35-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген көру параметрлеріне сәйкес келмеген кезде әскери қызметке жарамдылық дәрежесінің санаты шығарылмайды. Қызмет мерзiмiн ұзарту кезiнде жарамдылық зейнеткерлiкке шығу құқығының болуын ескере отырып, жеке айқындалады.
II және III бағандар бойынша оқуға түсетін қызметкерлердің түзетумен көру өткірлігі екі көзге 0,6-дан төмен болмауы тиіс. Бұл ретте осы бағандар бойынша оқуға түсетін қызметкерлер:
5,0 диоптрияға дейін миопия немесе жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридиандағы рефракция айырмашылығы 4,0 диоптриядан аспайтын кез келген түрдегі астигматизмы нашар көзінде болмаған немесе болған кезде жарамды деп танылады.
І баған бойынша оқуға түсетін қызметкерлерде көру өткірлігі түзетусіз екі көзге 0,6-дан төмен емес және түзетумен ең жақсы көзге 1,0-ден төмен емес және нашар көзге 0,8 болуы тиіс. Бұл ретте осы баған бойынша оқуға түсетін қызметкерлер:
3,0 диоптриядан артық емес миопия;
4,0 диоптриядан артық емес жақыннан көрмеушілігі;
екі басты меридиандағы рефракция айырмашылығы 3,0 диоптриядан аспайтын кез келген түрдегі астигматизмы нашар көзінде болмаған немесе болған кезде жарамды деп танылады.
Аккомодацияның түйілуі циклоплегия кезінде анықталған рефракция циклоплегияға дейінгі оңтайлы теріс түзетуші линзаның күшіне қарағанда әлсіз болатын функционалды сырқат болып табылады.
Сәтсіз емдеуден кейін бір немесе екі көзде аккомодацияның түйілуі кезінде қызметке жарамдылық санаты бірнеше рет циклоплегиядан немесе медикаментозды мидриаздан кейін (мидриатиктерді қолдануға қарсы көрсеткіштер болмаған кезде) бұрынғы деңгейге қайтып келетін аметропияның түзетуімен көру өткірлігіне және дәрежесіне байланысты осы Талаптардың 34, 35-тармақтары бойынша айқындалады.
Қызметкерлердегі бір немесе екі көздің аккомодациясының түйілуі осы Талаптардың 34-тармағын қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Екі немесе бір көздегі аккомодацияның сал болуы немесе тұрақты парезі кезінде қызметкерлердің жарамдылығы көру өткірлігіне (түзетусіз немесе түзетумен), көру өрістеріне байланысты анықталады.
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
35.
Соқырлық немесе көру қабілетінің төмендігі Н54, көз алмасының болмауы:
о
қ
о
қ
о
қ

1) отсутствие глазного яблока или слепота на один глаз или острота зрения одного глаза 0,02 и ниже при остроте зрения другого глаза 0,3 и ниже;
острота зрения обоих глаз 0,2 и ниже;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) отсутствие глазного яблока или слепота на один глаз при остроте зрения другого глаза 0,4 и выше;
острота зрения одного глаза 0,3 при остроте зрения другого глаза от 0,3 до 0,03;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
3) острота зрения одного глаза 0,4 при остроте зрения другого глаза от 0,3 до 0,03;
острота зрения одного глаза 0,5 и выше при остроте зрения другого глаза до 0,04
нг
В
нг
В
нг
В
Острота зрения каждого глаза учитывается с коррекцией любыми линзами, в том числе и комбинированными, а также контактными линзами (при хорошей - не менее 20 часов - переносимости, отсутствии диплопии, раздражения глаз), а у сотрудников, освидетельствуемых по графе III, в том числе и интраокулярными линзами.
Острота зрения у лиц, пользующихся контактными линзами, при МО по графам II, III определяется с коррекцией пробными очковыми линзами и должна соответствовать данному пункту настоящих Требований.
При коррекции обычными сферическими линзами, а также при некоррегированной анизометропии у освидетельствуемых по всем графам учитывается острота зрения с практически переносимой бинокулярной коррекцией, то есть с разницей в силе линз для обоих глаз не более 2 диоптрий. Коррекция астигматизма любого вида должна быть проведена цилиндрическими или комбинированными линзами полностью по всем меридианам.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
40.
Кондуктивная и нейросенсорная потеря слуха Н90-91 и другие виды тугоухости:
к
с
к
с
к
с
1) стойкая полная глухота на оба уха или глухонемота;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) отсутствие восприятия шепотной речи на одно ухо при восприятии шепотной речи на расстоянии до 3 метров на другое ухо;
стойкое понижение слуха при восприятии шепотной речи на расстоянии до 1 метров на одно ухо и на расстоянии до 2 метров на другое ухо;
нг
В
нг
В
нг
В-инд
3) отсутствие восприятия шепотной речи на одно ухо при восприятии шепотной речи на расстоянии от 3 метров до 4 метров на другое ухо;
стойкое понижение слуха при восприятии шепотной речи на расстоянии от 2 до 3 метров на оба уха;
нг
В
нг
В-инд
нг
В-инд
4) отсутствие восприятия шепотной речи на одно ухо при восприятии шепотной речи на расстоянии более 4 метров на другое ухо;

1) көз алмасының жоқ болуы немесе бір көздің соқырлығы немесе бір көздің көру өткірлігі 0,02 және төмен кездегі екінші көздің көру өткірлігінің 0,3 және төмен болуы;
екі көздің де көру өткірлігінің 0,2 және төмен болуы;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) көз алмасының жоқ болуы немесе бір көздің соқырлығы кездегі екінші көздің көру өткірлігі 0,4 және жоғары;
бір көздің көру өткірлігі 0,3 болуы кездегі екінші көздің көру өткірлігінің 0,3-тен 0,03-ке дейінгі;
жз
Д
жз
Д
жз
Д
3) бір көздің көру өткірлігі 0,4 болуы кездегі екінші көздің көру өткірлігі 0,3-тен 0,03-ке дейін болуы;
бір көздің көру өткірлігінің 0,5 және жоғары болуы кездегі екінші көздің көру өткірлігінің 0,04-ке дейін болуы;
жз
В
жз
В
жз
В
Әрбір көздің көру өткірлігі кез келген линзалармен, оның ішінде аралас линзалармен, сондай-ақ контактілі линзалармен (жақсы болған - кемінде 20 сағат төзімділігі, дипломопияның, көздің тітіркенуінің болмауы) түзетумен, ал III баған бойынша куәландырылатын қызметкерлерде, оның ішінде интраокулярлық линзалармен ескеріледі.
II, III бағандар бойынша МК кезінде контактілі линзаларды пайдаланатын адамдардың көру өткірлігі сынамалы көзілдірік линзаларын түзетумен анықталады және осы Талаптардың осы тармағына сәйкес келуі тиіс.
Қалыпты сфералық линзалармен түзету кезінде, сондай-ақ реттелмеген анизометропия кезінде куәландырылушыларда барлық бағандар бойынша іс жүзінде тасымалданатын бинокулярлық түзетумен көру өткірлігі, яғни екі көз үшін линзалар күшінде 2 диоптриядан аспайтын айырмашылықпен ескеріледі. Кез келген түрдегі астигматизмді түзету барлық меридиандар бойынша цилиндрлік немесе аралас линзалармен жүргізілуі тиіс.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
40.
Есту қабілетінің кондуктивті және нейросенсорлық жоғалуы Н90-91 және саңыраулықтың басқа да түрлері:
к
с
к
с
к
с
1) екі құлағының тұрақты толық саңыраулығы немесе керең-мылқаулығы;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) бір құлақпен сыбырлап сөйлеуді қабылдаудың болмауы кезінде екінші құлақпен сыбырлап сөйлеуді 3 метрге дейінгі ара қашықтықта қабылдау;
бір құлақпен 1 метрге дейінгі ара қашықтықта және екінші құлақпен 2 метр ара қашықтықта сыбырлап сөйлеуді қабылдағанда есту қабілетінің тұрақты төмендеуі;
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
3) бір құлақпен сыбырлап сөйлеуді қабылдаудың болмауы кезінде екінші құлақпен сыбырлап сөйлеуді 3 метрден 4 метрге дейінгі ара қашықтықта қабылдау;
сыбырлап сөйлеуді екі құлақпен 2 метрден 3 метрге дейін; қабылдағанда есту қабілетінің тұрақты төмендеуі;
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) бір құлақпен сыбырлап сөйлеуді қабылдаудың болмауы кезінде екінші құлақпен сыбырлап сөйлеуді 4 метрден астам ара қашықтықта қабылдау;

восприятии шепотной речи от 2 до 3 метров на одно ухо и на расстоянии от 3 до 4 метров на другое ухо;
нг
В
нг
В-инд
нг
А
5) стойкое снижение слуха при восприятии шепотной речи на оба уха на расстоянии от 3 до 6 метров;
более 2 метров на одно и более 4 метров на другое ухо
нг
В-инд
нг
А
инд
А
Данный пункт настоящих Требований предусматривает все виды тугоухости независимо от этиологии.
Глухотой считается отсутствие восприятия крика у ушной раковины. Глухота должна быть удостоверена документами специализированных лечебных учреждений и подтверждена объективными методами исследования.
При определении степени понижения слуха необходимы, кроме обычного исследования шепотной речью, инструментальные специальные исследования (аудиометрия, тимпанометрия, по показаниям - слуховые вызванные потенциалы).
Сотрудники с пониженным слухом назначаются на должности с учетом конкретных условий службы. При индивидуальной оценке годности к службе учитывается характеристика руководства органов внутренних дел и данные функционального исследования органа слуха путем проверки слышимости через наушники при применении электроакустических средств связи (телефоны, радиосвязь), а также возможности слухопротезирования.
У кандидатов на службу на должности, отнесенные к графе I и учебу по всем графам восприятие шепотной речи должно быть не менее 6 метров на оба уха.
Сотрудники, освидетельствуемые по графе I должны иметь восприятие шепотной речи не менее 4 метров на оба уха.
Кандидаты на службу на должности, требующие значительного напряжения слухового аппарата (радиотелефонисты, работники связи, водители) по подпункту 5) пункта 40 настоящих Требований признаются негодными.";
пункты 42 и 43 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
42.
Болезни системы кровообращения:
ревматические болезни сердца (ревматический перикардит, миокардит, ревматические пороки митрального, аортального и других клапанов);
неревматические миокардиты, эндокардиты, в том числе бактериальный (инфекционный) эндокардит;
другие болезни сердца (кардиомиопатия, нарушение сердечного ритма и проводимости), сопровождающиеся расстройством кровообращения I00-09, I34-52:
к
с
к
с
к
с
1) III стадии, IV ФК;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) II стадии Б, III ФК;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
3) II стадии А, II ФК;
нг
В
нг
В
нг
В-инд
4) I стадии, I ФК.
нг
А
нг
А
нг
А
К подпункту 1) пункта 42 настоящих Требований относятся заболеваниями сердечно-сосудистой системы III стадии недостаточности кровообращения, IV ФК, а также независимо от стадии нарушения кровообращения:
комбинированные или сочетанные приобретенные пороки сердца;
стеноз или недостаточность стадии С или Д аортального клапана;
обширная облитерация перикарда;
изолированный стеноз левого атриовентрикулярного отверстия;
дилятационная и рестриктивная кардиомиопатия, гипертрофическая кардиомиопатия с обструкцией выносящего тракта левого желудочка;
аритмогенная дисплазия правого желудочка (АДПЖ).
К данному подпункту также относятся стойкие, не поддающиеся лечению нарушения ритма сердца и проводимости (полная атриовентрикулярная блокада, атриовентрикулярная блокада II степени с синдромом Морганьи-Адамса-Стокса или с сердечной недостаточностью II - IV ФК, желудочковая экстрасистолия III-V градации по В.Лауну, пароксизмальные желудочковые тахиаритмии, повторные пароксизмы фибрилляции или трепетания предсердий, синдром слабости синусового узла, постоянная форма мерцания предсердий с сердечной недостаточностью); последствия оперативных вмешательств на клапанном аппарате сердца, имплантации электрокардиостимулятора или антиаритмического устройства при наличии сердечной недостаточности II-IV ФК.

бір құлақпен сыбырлап сөйлеуді 2 метрден 3 метрге дейін және екінші құлақтың 3 метрден 4 метрге дейін қашықтықта қабылдау;
жз
В
жз
В-жеке
жз
А
5) қос құлақпен сыбырлап сөйлеуді қабылдау 3 метрден 6 метрге дейін ара қашықтықта;
бір құлақпен 2 метрден астам және екінші құлақпен 4 метрден астам есту қабілетінің тұрақты төмендеуі
жз
В-жеке
жз
А
жеке
А
Осы Талаптардың осы тармағы этиологиясына қарамастан құлақ мүкістігінің барлық түрлерін көздейді.
Құлақ қалқанында айқайды қабылдамау саңырау болып саналады. Саңыраулар мамандандырылған емдеу мекемелерінің құжаттарымен куәландырылуы және объективті зерттеу әдістерімен расталуы тиіс.
Есту қабілетінің төмендеу дәрежесін анықтау кезінде әдеттегі сыбырлап сөйлеумен зерттеуден басқа, аспаптық арнайы зерттеулер (аудиометрия, тимпанометрия, көрсеткіштер бойынша - есту шақырылған потенциалдары) қажет.
Есту қабілеті төмен қызметкерлер нақты қызмет жағдайларын ескере отырып, лауазымға тағайындалады. Қызметке жарамдылығын жеке бағалау кезінде ішкі істер органдары басшылығының сипаттамасы және электракустикалық байланыс құралдарын (телефондар, радиобайланыс) қолдану кезінде құлаққаптар арқылы естуді тексеру жолымен есту органдарын функционалдық зерттеу деректері, сондай-ақ еступротездеу мүмкіндігі ескеріледі.
І бағанға және барлық бағандар бойынша оқуға жатқызылған лауазымдарға қызметке кандидаттарда сыбырлап сөйлеуді қабылдау екі құлаққа кемінде 6 метр болуы тиіс.
I баған бойынша куәландырылушы қызметкерлердің екі құлаққа кемінде 4 метр сыбырлап сөйлеуді қабылдауы тиіс.
Осы Талаптардың 40-тармағының 5) тармақшасы бойынша есту аппаратының елеулі кернеуін қажет ететін лауазымдарға қызметке кандидаттар Есту аппаратының едәуір кернеуін талап ететін лауазымдарға кандидаттар (радиотелефонистер, байланыс қызметкерлері, жүргізушілер) жарамсыз деп танылады.";
42 және 43-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
42.
Қан айналымы жүйесінің аурулары: жүректің ревматикалық аурулары (ревматикалық перикардит, миокардит, митралдық, аорталдық және басқа клапандардың ревматикалық ақаулары); ревматикалық емес миокардиттер, эндокардиттер, оның ішінде бактериялық (инфекциялық) эндокардит; қан айналымының ауытқуымен ілесе жүретін басқа да жүрек аурулары (кардиомиопатия, жүрек ритмі мен өткізгіштігінің бұзылуы) I00-09, I34-52:
о
қ
о
қ
о
қ
1) III сатыдағы, IV ФК;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) II сатыдағы Б, III ФК;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
3) II сатыдағы А, II ФК;
жз
В
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) I сатыдағы, I ФК.
жз
А
жз
А
жз
А
Осы Талаптардың 42-тармағының 1) тармақшасына ІІІ сатыдағы қан айналымының жеткіліксіздігі, IV ФК, жүрек-қантамыр жүйесі аурулары, сондай-ақ қан айналымының бұзылу сатысына қарамастан:
үйлестірілген немесе тіркескен жүре пайда болған жүрек ақаулары;
стеноз немесе С немесе Д сатысындағы аорталық қақпақшаның жеткіліксіздігі;
перикардтың ауқымды облитерациясы;
сол атриовентрикулярлы тесіктің оқшауланған стенозы;
дилятациялық және рестриктивтік кардиомиопатия, сол жақ қарыншаның шығару жолының бітелуімен гипертрофиялық кардиомиопатия;
оң жақ қарыншаның аритмогенді дисплазиясы (ОЖҚАД) жатады.
Осы тармақшаға, сондай-ақ тұрақты, емдеуге келмейтін жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің бұзылулары (толық атриовентрикулярлық блокада, Морганья-Адамса-Стокс синдромымен немесе ІІ-IV ФК жүрек функциясының жеткіліксіздігі бар ІІ дәрежелі атриовентрикулярлық блокада, В. Лаун бойынша III-V градация қарыншалық экстрасистолия, пароксизмальді қарыншалық тахиаритмиялар, фибрилляцияның немесе жүрекшелердің дірілдеуінің қайталанған пароксизмдері, жүрек түйінінің синустық түйінінің әлсіздік синдромы, жүрек жеткіліксіздігі бар жүрекше жыпылықтауының тұрақты нысаны); II-IV ФС жүрек жеткіліксіздігі болған кезде жүректің клапандық аппаратына операция жасаудың, электрокардиостимуляторды немесе аритмияға қарсы құрылғыны имплантациялаудың салдары жатады;

Сотрудники, освидетельствуемые по III графе, после имплантации электрокардиостимулятора или антиаритмического устройства при сохраненной способности исполнять свои служебные обязанности, при отсутствии права выхода на пенсию освидетельствуются по подпункту 3) пункта 42 настоящих Требований.
К подпункту 2) пункта 42 настоящих Требований относятся заболевания сердца, сопровождающиеся сердечной недостаточностью II ст Б, III ФК.
Лица со стойким (с длительностью более 7 суток) нарушением ритма сердца и проводимости: пароксизмальными тахиаритмиями, синдромом WPW, постоянными АV-блокадами II степени без синдрома Морганьи –Адамса-Стокса, синоаурикулярной блокадой II степени, полной блокадой ножек пучка Гиса, слабостью синусового узла, требующие антиаритмической терапии, использования электрической кардиоверсии или катетерной абляции, возобновляющиеся после прекращения лечения, освидетельствуются по подпунктам 1), 2) или 3) пункта 42 настоящих Требований, в зависимости от степени недостаточности и расстройства коронарного кровообращения и частоты их проявлений.
Функциональная (вагусная) АV-блокада I степени (нормализация АV-проводимости возникает при физической нагрузке или после внутривенного введения 0,5-1,0 миллиграмм атропина сульфата), неполная блокада правой ножки пучка Гиса, синдром Клерка-Леви-Кристеско (СLC), не сопровождающиеся пароксизмальными нарушениями ритма, не являются основанием для применения пункта 42 настоящих Требований.
Лица с изолированными приобретенными пороками сердца (за исключением указанных в подпункте 1) пункта 42 настоящих Требований, при ХСН I, II, III степени освидетельствуются по подпунктам 2), 3) или 4).
Сотрудники, у которых имеется приобретенный порок сердца - недостаточность аортального клапана (стадия А или В), при наличии сердечной недостаточности I ФК и (или) регургитацией 1-1,5 степени, по II, III графам освидетельствуются по подпункту 2).
К подпункту 3) пункта 42 настоящих Требований относятся заболевания сердца с сердечной недостаточностью II стадии А, II ФК:
повторные атаки ревматизма;
приобретенный пролапс митрального клапана или других клапанов II степени (6-8,9мм) без нарушения внутрисердечной гемодинамики;
гипертрофическая кардиомиопатия без обструкции выносящего тракта левого желудочка при наличии ХСН I степени или без нее;
приобретенный пролапс митрального клапана I степени (3-5,9 мм) с патологической регургитацией II степени;
миокардитический кардиосклероз, сопровождающийся стойким нарушением ритма и проводимости;
транзиторная AV блокада II степени, выявленная по данным ХМЭКГ;
состояния после хирургического лечения, в том числе эндоваскулярного, по поводу врожденных или приобретенных пороков сердца при наличии ХСН I- II степени или без нее.
Хроническая сердечная недостаточность должна быть подтверждена кардиогемодинамическими показателями, выявляемыми при эхокардиографии (снижение фракции выброса, увеличение систолического и диастолического размеров левого желудочка и предсердия, появление потоков регургитации на митральном и аортальном клапанах, укорочение волокон миокарда), результатами велоэргометрии для оценки индивидуальной переносимости физической нагрузки, а также тестом 6 минутной ходьбы в сочетании с клиническими проявлениями.

ІІІ баған бойынша куәландырылатын қызметкерлер электрокардиостимуляторды немесе аритмияға қарсы құрылғыны имплантациялағаннан кейін өздерінің қызметтік міндеттерін орындау қабілеті сақталған кезінде, зейнетке шығу құқығы болмаған кезде осы Талаптардың 42-тармағының 3) тармақшасы бойынша куәландырылады.
Осы Талаптардың 42-тармағының 2) тармақшасына ІІ ст Б, ІІІ ФК жүрек жеткіліксіздігімен қоса жүретін жүрек аурулары жатады.
Жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің тұрақты (ұзақтығы 7 тәуліктен астам) бұзылулары бар адамдар: пароксизмальды тахиаритмиялар, WPW синдромы, Морганья-Адамс-Стокс синдромы жоқ ІІ дәрежелі тұрақты АV-блокадалары, ІІ дәрежелі синоаурикулярлы блокада, Гис шоғырының аяқтарының толық бұғатталуы, аритмияға қарсы терапияны, электрлік кардиоверсияны немесе катетерлік абляцияны пайдалануды талап ететін синус түйінінің әлсіздігі бар, емдеуді тоқтатқаннан кейін қалпына келетін, жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің тұрақты (ұзақтығы 7 тәуліктен астам) бұзылулары коронарлық қан айналымының жеткіліксіздігі мен бұзылу дәрежесіне және олардың пайда болу жиілігіне байланысты осы Талаптардың 42-тармағының 1), 2) немесе 3) тармақшалар бойынша куәландырылады.
Жүрек ырғағының пароксизмальды бұзылуларымен қоса жүрмейтін І дәрежелі функционалдық (вагусты) АV-блокада (АV-өткізгіштіктің қалыпқа келуі дене жүктемесі кезінде немесе 0,5-1,0 миллиграмм атропин сульфатын көктамыр ішіне енгізгеннен кейін пайда болады), Гис шоғырының оң аяғының толық емес бұғатталуы, Клерка-Леви-Кристеско (CLC) синдромы осы Талаптардың 42-тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.
Оқшауланған жүре пайда болған жүрек ақаулары бар адамдар (осы Талаптардың 42-тармағының 1) тармақшасында көрсетілгендерді қоспағанда), І, ІІ, ІІІ дәрежелі СЖӘ кезінде 2), 3) немесе 4) тармақшалар бойынша куәландырылады.
Жүре пайда болған жүрек кемістігі бар қызметкерлер - I ФК жүрек жетіспеушілігі және (немесе) 1-1,5 дәрежелі регургитация болған кезде аорталық қақпақшаның жеткіліксіздігі (А немесе В сатысы) II, III бағандар бойынша 2) тармақша бойынша куәландырылады.
Осы Талаптардың 42-тармағының 3) тармақшасына II сатыдағы А, II ФК жүрек жеткіліксіздігі бар жүрек аурулары:
ревматизмнің қайталанған шабуылдары;
жүрекішілік гемодинамиканың бұзылуынсыз митральды қақпақшаның немесе ІІ дәрежелі басқа да клапандардың (6-8,9 мм) пролапсы;
І дәрежелі СЖЖ болған кезде немесе онсыз сол қарыншаның шығару жолының бітелуінсіз гипертрофиялық кардиомиопатия;
ІІ дәрежелі патологиялық регургитациясы бар І дәрежелі митральды қақпақшаның жүре пайда болған пролапсы (3-5, 9 мм);
ырғақ пен өткізгіштіктің тұрақты бұзылуымен жүретін миокардитикалық кардиосклероз;
ЭКГХМ деректері бойынша анықталған II дәрежелі транзиторлық AV блокадасы;
І - ІІ дәрежелі СЖЖ болған немесе онсыз туа біткен немесе жүре пайда болған жүрек ақаулары бойынша хирургиялық, оның ішінде эндоваскулярлы емдеуден кейінгі жай-күй жатады.
Созылмалы жүрек жеткіліксіздігі эхокардиография кезінде кардиогемодинамикалық көрсеткіштермен (шығарылу фракциясының төмендеуі, сол қарыншаның және жүрекшенің систолалық және диастолалық мөлшерінің ұлғаюы, митралды және аорталық қақпақшаларда регургитация ағымдарының пайда болуы, миокард талшықтарының қысқаруы), дене жүктемесінің жеке төзімділігін бағалау үшін велоэргометрия нәтижелерімен, сондай-ақ клиникалық көріністермен үйлескен 6 минуттық жүру тестімен расталуы тиіс.

Кандидаты на службу, перенесшие первичный активный ревматизм, после выписки из медицинского учреждения до 12 месяцев признаются негодными по подпункту 3) пункта 42 настоящих Требований. В последующем, при отсутствии признаков поражения сердца и других органов, а также отсутствия рецидивов заболевания, они освидетельствуются по подпункту 4) пункта 42 настоящих Требований. При благоприятно текущем заболевании, успешном лечении и сохраненной трудоспособности сотрудников возможна индивидуальная оценка по всем графам болезней.
К подпункту 4) пункта 42 настоящих Требований относятся стойко компенсированные исходы заболеваний мышцы сердца, клапанов и миокардиосклероз и без недостаточности кровообращения, стойких нарушений ритма сердца и проводимости.
Перенесенные неревматические миокардиты без исхода в миокардиосклероз, при отсутствии нарушений ритма сердца и проводимости, не препятствуют поступлению в учебные заведения, на службу.
Кандидаты на службу и учебу с приобретенным пролапсом митрального клапана I степени с транзиторной регургитацией I степени или без нее по графе III признаются годными, по графам I, II – негодными. Сотрудники с пролапсом митрального клапана I – II степени с указанной степенью нарушений по всем графам признаются годными.
Регургитация I степени на клапане легочной артерии при отсутствии легочной гипертензии, на трикуспидальном, митральном клапанах при отсутствии органических изменений створок клапанов, без пролабирования створок данных клапанов, без пороков данных клапанов, без нарушения ритма и проводимости, неснижающаяся толерантность к физической нагрузке по результатам нагрузочных проб (стресс-тредмил-тест, ВЭМ), считается функциональной и не является основанием для применения пункта 42 настоящих Требований.
Кандидаты на службу, по истечении 3-х лет наблюдения после эффективной РЧА, при удовлетворительных результатах ЭХОКГ, нагрузочной пробы, суточного мониторирования ЭКГ и отсутствии приема антиаритмических препаратов в течении последних 6 месяцев признаются годными индивидуально по III графе, по I и II графам - негодны.
Сотрудники, по истечении 6 месяцев наблюдения после эффективной РЧА, при удовлетворительных результатах ЭХОКГ, нагрузочной пробы, суточного мониторирования ЭКГ и отсутствия приема антиаритмических препаратов в течении последних 3 месяцев годны к службе по III графе, по I и II графам - годность определяется индивидуально (В-инд).
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
43.
Эссенциальная (первичная) гипертензия и гипертензивная (гипертоническая) болезнь I10-13:
к
с
к
с
к
с

Бастапқы белсенді ревматизмді өткерген қызметке кандидаттар медициналық мекемеден шыққаннан кейін 12 айға дейін осы Талаптардың 42-тармағының 3) тармақшасы бойынша жарамсыз деп танылады. Кейіннен жүректің және басқа ағзалардың зақымдану белгілері болмаған, сондай-ақ сырқаттың қайталануы болмаған кезде олар осы Талаптардың 42-тармағының 4) тармақшасы бойынша куәландырылады. Қолайлы ағымдағы ауру, табысты емдеу және қызметкерлердің еңбекке қабілеттілігі сақталған жағдайда аурулардың барлық бағандары бойынша жеке баға берілуі мүмкін.
Осы Талаптардың 42-тармағының 4) тармақшасына жүрек бұлшықеті, клапандар және миокардиосклероз сырқаттарының тұрақты компенсацияланған нәтижелері және қан айналымының жеткіліксіздігі, жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің тұрақты бұзылулары жатады.
Жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің бұзылуы болмаған кезде миокардиосклерозға нәтижесіз болған ревматикалық емес миокардиттер оқу орындарына, қызметке түсуге кедергі келтірмейді.
І дәрежелі транзиторлы регургитациясы бар І дәрежелі митральды қақпақшаның пролапсымен немесе III баған бойынша онсыз қызметке және оқуға кандидаттар жарамды, І, ІІ бағандар бойынша жарамсыз деп танылады. Митральды қақпақшаның І – ІІ дәрежелі пролапсы бар барлық бағандар бойынша ауытқулардың көрсетілген дәрежесімен қызметкерлер жарамды деп танылады.
Өкпе гипертензиясы болмаған кезде өкпе артериясы қақпақшасында, қақпақшалар жармаларының органикалық өзгерістері болмаған кезде трикуспидальды, митральды қақпақшаларда, осы қақпақшалардың жармаларының пролабирленбей, осы қақпақшалардың ақауларынсыз, ырғақ пен өткізгіштіктің бұзылуынсыз, жүктеме сынамаларының (стресс-тредмил-тест, ВЭМ) нәтижелері бойынша дене жүктемесіне төмендемейтін төзімділік функционалдық болып саналады және осы Талаптардың 42-тармағын қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Қызметке кандидаттар тиімді РЧА кейін 3 жыл өткеннен кейін, ЭХОКГ, жүктеме сынамасы, ЭКГ тәуліктік мониторингілеу нәтижелері қанағаттанарлық болғанда және соңғы 6 ай ішінде аритмияға қарсы препараттарды қабылдамаған кезде ІІІ баған бойынша жеке жарамды деп, I және II бағандар бойынша жарамсыз деп танылады.
Қызметкерлер тиімді РЧА-дан кейін 6 ай өткеннен кейін, ЭХОКГ, жүктеме сынамасы, ЭКГ тәуліктік мониторингілеу нәтижелері қанағаттанарлық болғанда және соңғы 3 ай ішінде аритмияға қарсы препараттарды қабылдамаған жағдайда қызметке III баған бойынша жарамды, I және II бағандар бойынша жарамдылық жеке анықталады (В- жеке).
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
43.
Эссенциалдық (бастапқы) гипертензия және гипертензия (гипертония) ауруы I10-13:
о
қ
о
қ
о
қ

1) быстро прогрессирующая (злокачественная) форма артериальной гипертензии;
артериальная гипертензия 3 степени с выраженным нарушением функции "органов-мишеней";
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) артериальная гипертензия 3 степени при отсутствии осложнений в степени, указанной в подпункте 1) настоящего пункта;
артериальная гипертензия 1 или 2 степени, риск III-IV;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
3) артериальная гипертензия 2 степени, риск I или II;
артериальная гипертензия 1 риск II;
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
4) артериальная гипертензия 1 степени, риск I.
нг
А
нг
А
нг
А
Артериальная гипертензия (далее – гипертензия) – стабильное повышение офисного САД≥140 мм рт. ст., и/или ДАД ≥90 мм.рт.ст. Офисным АД называется значение АД, полученное при обычном измерении в кабинете врача. К данному понятию не относится измерение АД без присутствия медицинского персонала.
Измерение показателей АД, в том числе на СМАД, для определения степени гипертензии должно производится на фоне отсутствия приема антигипертензивных препаратов.
Степень артериальной гипертензии определяется на основании средних значений цифр систолического и(или) диастолического АД по результатам офисного измерения АД, проведенного не менее трех раз, и СМАД, проведенного не менее двух раз.
Диагностика степени и сердечно-сосудистого риска гипертензии проводится согласно соответствующему клиническому протоколу диагностики и лечения, одобренного комиссией по качеству медицинских услуг уполномоченного органа в области здравоохранения (далее – КП МЗ).
К подпункту 1) пункта 43 настоящих Требований относится:
быстро прогрессирующая (злокачественная) гипертензия. Под злокачественной гипертензией подразумевается высокие цифры АД (не ниже 220/130 мм.рт.ст.) с развитием гипертонической ретинопатии IV степени, отеком соска зрительного нерва в сочетании с ишемическими и геморрагическими очагами в сетчатке;
артериальная гипертензия 3 степени с преобладанием в клинической картине одного из тяжелых сосудистых расстройств тесно и непосредственно связанных с гипертензивным синдромом (хроническая сердечная недостаточность II-IV ФК, инфаркт миокарда, расслаивающая аневризма аорты, геморрагический инсульт, генерализованное сужение артерий сетчатки с кровоизлияниями или экссудатами на глазном дне и отеком диска зрительного нерва, ХБП 4 стадии и выше).
К подпункту 2) пункта 43 настоящих Требований относится:
артериальная гипертензия 3 степени с высоким (III) и очень высоким (IV) риском при отсутствии осложнений в степени, указанной в подпункте 1) настоящего пункта;
артериальная гипертензия 1 или 2 степени с высоким (III) и очень высоким (IV) риском.
По данному подпункту при благоприятно текущей гипертензии 1, 2 степени высокого (III) риска, успешном лечении и сохраненной трудоспособности сотрудники по II и III графам признаются ограничено годными к воинской службе в зависимости от возраста и характера выполняемой работы.

1) артериялық гиретензияның тез үдемелі (қатерлі) нысаны;
"нысана ағзалар" функциясының айқын бұзылуымен 3 дәрежелі артериялық гипертензия;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) осы тармақтың 1) тармақшада көрсетілген дәрежеде асқынулар болмаған кезде артериялық гипертензия;
1 немесе 2 дәрежелі артериалдық гипертензия, IIІ-IV тәуекел;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
3) 2 дәрежелі артериялық гипертензия, I немесе II тәуекел;
1 дәрежелі артериялық гипертензия, II тәуекел;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) 1 д. артериалдық гипертензия, I тәуекел;
жз
А
жз
А
жз
А
Артериялық гипертензия (бұдан әрі – гипертензия) - кеңсе САҚ≥140 мм рт тұрақты жоғарылауы. және/немесе ДАД ≥90 мм.рт.ст. Офистік АҚ - дәрігер кабинетінде әдеттегі өлшеу кезінде алынған АҚ мәні болып табылады. Бұл ұғымға медицина қызметкерлерінің қатысуынсыз АҚ өлшеу жатпайды.
Гипертензия дәрежесін анықтау үшін АҚ, оның ішінде СМАД көрсеткіштерін өлшеу антигипертензивті дәрі-дәрмектерді қабылдамау аясында жүргізілуі тиіс.
Артериялық гипертензия дәрежесі кем дегенде үш рет жүргізілген АҚ офистік өлшеу және кем дегенде екі рет жүргізілген СМАД нәтижелері бойынша систолиялық және (немесе) диастолиялық АҚ сандарының орташа мәндері негізінде айқындалады.
Гипертензияның дәрежесі мен жүрек-қан тамырлары қатерінің диагностикасы Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның медициналық қызметтерінің сапасы жөніндегі комиссиясы (бұдан әрі – ДСМ ӨК) мақұлдаған диагностика мен емдеудің тиісті клиникалық хаттамасына сәйкес жүргізіледі.
Осы Талаптардың 43-тармағының 1) тармақшасына:
тез үдемелі (қатерлі) гипертензия. Қатерлі гипертензия деп IV дәрежелі гипертониялық ретинопатияның дамуымен, көздің көру нервісі емшегінің ісінуімен, көздің тор қабығындағы ишемиялық және геморрагиялық ошақтармен үйлесуімен АҚ-ның 220/130 мм сынап бағанынан (төмен емес) жоғары сандары түсініледі;
гипертензиялық синдроммен тығыз және тікелей байланысты ауыр тамыр бұзылуларының бірінің клиникалық суретінде басым болатын 3 дәрежелі артериялық гипертензия (II-IV ФК созылмалы жүрек жетіспеушілігі, миокардтың инфарктісі, аорта аневризмасын қабаттайтын, геморрагиялық инсульт, көздің түбіндегі қан кетулермен немесе экссудаттармен және көру нервісі дискісінің ісінуімен көздің тор қабаты артерияларының генерализацияланған тарылуы, 4 сатыдағы және одан жоғары СБА) жатады.
Осы Талаптардың 43 тармағының 2) тармақшаға:
осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген дәрежеде асқынулар болмаған кезде жоғары (III) және өте жоғары (IV) тәуекелі бар 3 дәрежелі артериялық гипертензия;
жоғары (ІІІ) және өте жоғары (ІV) тәуекелі бар 1 немесе 2 дәрежелі артериялық гипертензия жатады.
Осы тармақша бойынша жоғары (ІІІ) тәуекелдің 1, 2-дәрежелі қолайлы ағымдағы гипертензия, табысты емдеу және еңбек ету қабілетінің сақталуы кезінде қызметкерлер II, III бағандар бойынша жасына және орындалатын жұмыстың сипатына қарай әскери қызметке жарамды деп танылуы мүмкін.

К подпункту 3) пункта 43 настоящих Требований относится:
артериальная гипертензия 2 степени с умеренным (II) или низким (I) риском;
артериальная гипертензия 1 степени с умеренным (II) риском.
К подпункту 4) пункта 43 настоящих Требований относится гипертензия 1 степени низкого риска (I).
Наличие гипертензии у освидетельствованных должно быть подтверждено стационарным обследованием и результатами предыдущего динамического наблюдения в течение не менее 6 месяцев при обязательном наличии документированного подтверждения контроля АД не реже 1 раза в месяц. При сроке выявления или наблюдения гипертензии менее 6 месяцев сотрудники подлежат обследованию (лечению) с последующим освидетельствованием через 6 месяцев с момента принятия заключения ВВК, за исключением злокачественной гипертензии или артериальной гипертензия 3 степени с очень высоким (IV) риском при наличии осложнений в степени, указанной в подпункте 1) настоящего пункта.
В каждом случае гипертензии проводится дифференциальная диагностика с симптоматической гипертензией, обусловленной другими заболеваниями. МО лиц с симптоматической гипертензией проводится по основному заболеванию. При симптоматической артериальной гипертензии, соответствующей по уровню гипертензии III степени, МО проводится по подпункту 1) пункта 43 настоящих Требований, при симптоматической артериальной гипертензии, соответствующей по уровню гипертензии II степени - по подпункту 2) пункта 43 настоящих Требований, при симптоматической артериальной гипертензии, соответствующей по уровню гипертензии I степени - по подпункту 3) пункта 43 настоящих Требований.
При наличии ПОМ, ЗССС, ХБП МО проводится также с учетом соответствующих пунктов настоящих Требований в зависимости от степени нарушения функции пораженных органов и систем.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
58.
Болезни желудка и 12-перстной кишки (кроме язвенной болезни), другие болезни органов пищеварения, болезни желчного пузыря и желчных путей, болезни поджелудочной железы. Неинфекционный энтерит и колит, болезнь Крона, хронические болезни печени, цирроз печени
К29-31; К50-51; К57.1; К57.3; К51.5; К58; К59; К62; К63 (за исключением К63.1, К63.2), К70-77; К80-87 (за исключением К82), К90-К93:
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с частыми обострениями и умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
3) с редкими обострениями и незначительным нарушением функций;
нг
В-инд
нг
В-инд
инд
В-инд
4) при наличии объективных данных без нарушения функции.
нг
А
инд
А
инд
А

Осы Талаптардың 43-тармағының 3) тармақшасына:
орташа (II) немесе төмен (I) тәуекелі бар 2 дәрежелі артериялық гипертензия;
орташа (II) тәуекелі бар 1 дәрежелі артериялық гипертензия жатады.
Осы Талаптардың 43-тармағының 4) тармақшасына төменгі (I) тәуекелдің 1 дәрежелі гипертензиясы жатады.
Куәландырылушыларда гипертензияның болуы стационарлық тексерумен және айына кемінде 1 рет АҚ бақылауының құжатталған міндетті түрде расталған болуы кезінде кемінде 6 ай ішінде алдыңғы динамикалық қадағалау нәтижелерімен расталуы тиіс. Гипертензияны анықтау немесе бақылау мерзімі 6 айдан кем болған кезде қызметкерлер қатерлі гипертензияны немесе осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген дәрежеде асқынулар болған кезде өте жоғары (IV) тәуекелі бар 3 дәрежелі артериялық гипертензияны қоспағанда, ӘДК қорытындысы қабылданған сәттен бастап 6 айдан кейін кейіннен куәландыра отырып, тексеруге (емдеуге) жатады.
Гипертензияның әрбір жағдайында басқа сырқаттарға байланысты симптоматикалық гипертензиямен дифференциалды диагностика жүргізіледі. Симптоматикалық гипертензиясы бар адамдардың МК негізгі ауру бойынша жүргізіледі. ІІІ дәрежелі гипертензия деңгейіне сәйкес келетін симптоматикалық артериялық гипертензия кезінде МК осы Талаптардың 43-тармағының 1) тармақшасы бойынша, ІІ дәрежелі гипертензия деңгейіне сәйкес келетін симптоматикалық артериялық гипертензия кезінде осы Талаптардың 43-тармағының 2) тармақшасы бойынша, І дәрежелі гипертензия деңгейіне сәйкес келетін симптоматикалық артериялық гипертензия кезінде осы Талаптардың 43-тармағының 3) тармақшасы бойынша жүргізіледі.
БНО, ЖҚТА, БСА болған кезде зақымданған органдар мен жүйелер функцияларының бұзылу дәрежесіне байланысты МК осы Талаптардың тиісті тармақтарын ескере отырып жүргізіледі.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
58.
Асқазан мен 12 елі ішектің сырқаты (жара сырқатынан басқа), ас қорыту органдарының басқа аурулары, өт қабы мен өт жолдарының аурулары, ұйқы безінің аурулары Инфекциялық емес энтерит және колит, Крон ауруы, бауырдың созылмалы аурулары, бауыр циррозы К29-31, К50-51, К57.1, К57.3, К51.5, К58, К59, К62, К63 (К63.1, К63.2 қосылмағанда), К70-77, К80-87 (К82, К90-К93 қосылмағанда):
о
қ
о
қ
о
қ
1) функциялардың едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) жиі асқынулары және функцияларының орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
3) сирек асқынулары және функцияларының шамалы бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
4) функциялардың бұзылуларысыз объективті деректер болғанда
жз
А
жеке
А
жеке
А

К подпункту 1) пункта 58 настоящих Требований относятся цирроз печени; тяжелые формы хронических прогрессирующих активных гепатитов со значительным нарушением функции печени или признаками портальной гипертензии; тяжелые формы неспецифических язвенных колитов, болезни Крона, неклассифицированных ВЗК-колитов, энтеритов с резким нарушением функции пищеварения; рубцовые сужения и нервно-мышечные заболевания пищевода со значительными клиническими проявлениями, требующие систематического бужирования или хирургического лечения при отказе от него.
К подпункту 2) пункта 58 настоящих Требований относятся хронические гепатиты с частыми (2 и более в год) обострениями и умеренным нарушением функции печени; энтериты, гастриты, гастродуодениты с нарушением секреторной, кислотообразующей функции, частыми обострениями и упадком питания менее 18,5, требующие повторной и длительной госпитализации (более 2 месяцев); хронические неспецифические язвенные колиты средней степени с нарушением функции пищеварения и частоты обострений 2-3 раза в год;, болезнь Крона независимо от степени нарушения функции пищеварения и частоты обострений. Также к данному подпункту относятся дивертикулы пищевода и грыжи пищеводного отверстия диафрагмы с умеренными клиническими проявлениями, не требующие хирургического лечения; рубцовые сужения и нервно-мышечные заболевания пищевода при удовлетворительных результатах консервативного лечения, хронические рецидивирующие холециститы и панкреатиты с частыми (2 и более в год) обострениями, требующие стационарного лечения больного.
Диагноз хронического гепатита должен быть подтвержден обследованием в условиях специализированного отделения стационара - клиническими, лабораторными и инструментальными данными, свидетельствующими о стабильности поражения печени, а также результатами динамического наблюдения в течение не менее 6 месяцев.
Подпункт 3) пункта 58 настоящих Требований предусматривает хронические гастриты, гастродуодениты с незначительным нарушением секреторной функции, с редкими обострениями 1-2 раза в год; хронические неспецифические язвенные колиты в длительной ремиссии, без нарушения функции пищеварения или с незначительным нарушением (за исключением сотрудников по 1 графе), дискинезии желчевыводящих путей; ферментопатические (доброкачественные) гипербилирубинемии; хронические некалькулезные и калькулезные холециститы, панкреатиты с редкими обострениями при хороших результатах лечения, также относятся болезни пищевода (в том числе дивертикулы пищевода, грыжи пищеводного отверстия диафрагмы), кишечника и брюшины с незначительным нарушением функций.
Поверхностные гастриты следует расценивать как временные функциональные расстройства. Кандидаты на службу, учебу в этом случае признаются негодными, при отсутствии органических изменений при повторном обследовании (не ранее 1 месяца) они признаются годными к поступлению по всем графам, в том числе и на учебу.

Осы Талаптардың 58-тармағының 1) тармақшасына бауыр циррозы; бауыр функциясының елеулі бұзылуымен немесе порталдық гипертензия белгілерімен созылмалы үдемелі белсенді гепатиттердің ауыр түрлері; ас қорыту функциясының күрт бұзылуымен спецификалық емес жаралы колиттердің, Крон ауруының, топтастырылмаған ІҚА-колиттердің, энтериттердің ауыр түрлері; жүйелі бужирлеуді немесе одан бас тартқан кезде хирургиялық емдеуді талап ететін елеулі клиникалық көріністері бар өңештің тыртықты тарылуы және жүйке-бұлшықет аурулары жатады.
Осы Талаптардың 58-тармағының 2) тармақшасына жиі (жылына 2 және одан да көп) асқынулармен және бауыр функциясының орташа бұзылуымен созылмалы гепатиттер; секреторлық, қышқыл түзуші функциялардың бұзылуымен, жиі асқынулармен және 18,5-тен аз тамақтанудың төмендеуімен энтериттер, гастриттер, гастродуодениттер (2 айдан астам); жылына 2-3 рет асқыну жиілігі мен ас қорыту функциясының бұзылуымен орташа дәрежедегі созылмалы спецификалық емес жара колиттер, асқорыту функцияларының бұзылулары деңгейіне және асқынуларының жиілігіне қарамастан Крон ауруы жатады. Сондай-ақ хирургиялық емдеуді талап етпейтін қалыпты клиникалық белгілері бар өңеш дивертикулы және диафрагманың өңеш тесігінің жарықтары; консервативті емдеудің қанағаттанарлық нәтижелері кезінде өңештің тыртықты тарылуы және жүйке-бұлшық ет аурулары, науқасты стационарлық емдеуді талап ететін жиі (жылына 2 және одан да көп) асқынатын созылмалы қайталанатын холециститтер мен панкреатиттер жатады.
Созылмалы гепатит диагнозы стационардың мамандандырылған бөлімшесі жағдайында бауырдың зақымдануының тұрақтылығын куәландыратын клиникалық, зертханалық және аспаптық деректермен, сондай-ақ кемінде 6 ай бойы динамикалық бақылау нәтижелерімен расталуы тиіс.
Осы Талаптардың 58-тармағының 3) тармақшасы секреторлық функциясының шамалы бұзылуымен, сирек асқынуларымен жылына 1-2 рет созылмалы гастрит, гастродуодениттерді; ұзақ ремиссиядағы, ас қорыту функциясының бұзылуынсыз немесе шамалы бұзылуымен созылмалы спецификалық емес жара колиттерін (1-баған бойынша қызметкерлерді қоспағанда), өт шығару жолдарының дискинезиясын; ферментопатиялық (қатерсіз) гипербилирубинемияларды; емдеудің жақсы нәтижелері кезінде сирек асқынулармен созылмалы калькулезді емес және калькулезді холециститтерді, панкреатиттерді, өңеш ауруларын (оның ішінде өңеш дивертикулдар, диафрагманың өңеш тесігі жарықтары), функциялардың шамалы бұзылуымен ішек және ішперде ауруларды көздейді.
Үстіңгі гастрит уақытша функционалдық бұзылулар деп бағалануы тиіс. Қызметке, оқуға кандидаттар бұл кезде жарамсыз деп танылады, қайта тексеру кезінде органикалық өзгерістер болмаған кезде (1 айдан ерте емес) олар барлық бағандар бойынша, оның ішінде оқуға түсуге жарамды деп танылады.

К подпункту 4) пункта 58 настоящих Требований относятся хронические гастриты, гастродуодениты без нарушения функций пищеварения и с редкими (не более одного раза в 2 года) обострениями; хронические холециститы без нарушения функции; дискинезии желчевыводящих путей без нарушения функции; ферментопатические (доброкачественные) гипербилирубинемии (синдром Жильбера); стеатогепатиты (жировая дегенерация печени) без нарушения функции печени; варианты форм, размеров, положения желчного пузыря, желчевыводящих путей и поджелудочной железы, дивертикулы пищевода и грыжи пищеводного отверстия диафрагмы, выявленные при инструментальных исследованиях, без клинических проявлений и функциональных нарушений.
При хроническом гепатите кандидаты на службу признаются негодными.";
пункты 61 и 62 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
61.
Временные функциональные расстройства после хирургического лечения, острого, обострения хронического заболевания органов пищеварения.
к
с
к
с
к
с
нг
Г
нг
Г
нг
Г
Заключение о нуждаемости сотрудников в категории Г после перенесенных заболеваний и операций выносится при благоприятном экспертном прогнозе, когда не требуется специального лечения и для полного восстановления работоспособности требуется срок не менее 1 месяца.
Кандидаты на службу признаются негодными в сроки до 6 месяцев после операции аппендэктомии с разлитым перитонитом, пластики вентральных грыж, пупочных, паховых грыж с ущемлением, до 3 месяцев после лапоротомической и до 2 месяцев после лапороскопической (эндоскопической) аппендэктомии без и (или) с местным перитонитом, пластики грыж без ущемления.
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
62
Болезни кожи, подкожной клетчатки L00-99.8, Q80-Q82:
к
с
к
с
к
с
1) не поддающиеся или трудно поддающиеся лечению распространенные и тяжелые формы (экзема, диффузный нейродермит, истинная пузырчатка, врожденный ихтиоз и ихтиозоформная эритродермия, диффузные болезни соединительной ткани с преимущественным поражением кожных покровов, дерматомиозит, кожные проявления при системной красной волчанке, распространенная склеродермия);
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) ихтиоз рецессивный, распространенный псориаз, распространенная абсцедирующая и язвенная пиодермия; ограниченные, но часто рецидивирующие формы экземы, нейродермита; герпетиформный дерматит Дюринга, диссеминированная красная волчанка; тотальные формы витилиго;
нг
Д-инд
нг
Д-инд
нг
В
3) ограниченные, редко рецидивирующие формы экземы, нейродермита, псориаза; дискоидная красная волчанка, ограниченная несистемная склеродермия, доминантный вульгарный ихтиоз;
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд

Осы Талаптардың 58-тармағының 4) тармақшасына ас қорыту функциясының бұзылуынсыз және сирек (2 жылда бір реттен артық емес) асқынулармен созылмалы гастрит, гастродуоденит; функциясының бұзылуынсыз созылмалы холецистит; функциясының бұзылуынсыз өт шығару жолдарының дискинезиясы; ферментопатиялық (қатерсіз) гипербилирубинемия (с-м Жильбера) жатады.); бауыр қызметінің бұзылуынсыз стеатогепатиттер (бауырдың май дегенерациясы); клиникалық көріністерсіз және функционалдық бұзылуларсыз өт қабының, өт шығару жолдары мен ұйқы безінің қалыптарының, өлшемдерінің, жағдайының нұсқалары, өңеш дивертикулдары және диафрагманың өңеш тесігінің жарықтары жатады.
Созылмалы гепатит кезінде қызметке кандидаттар жарамсыз деп танылады.";
61 және 62-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
61.
Хирургиялық емдеуден, жіті сырқаттардан, ас қорыту органдарының созылмалы сырқаттарының асқынуларынан кейінгі уақытша функционалдық бұзылулар
о
қ
о
қ
о
қ
жз
Г
жз
Г
жз
Г
Өткерген сырқаттар мен операциялардан кейін қызметкерлердің Г санатына мұқтаждығы туралы қорытынды арнайы емдеу қажет болмаған кезде және жұмысқа қабілеттілігін толық қалпына келтіру үшін 1 айдан кем емес мерзім талап етілетін қолайлы сараптамалық болжам кезінде шығарылады.
Қызметке кандидаттар жыртылған перитонитпен аппендэктомия операциясынан, вентральді жарықтар, кіндік, шап жарықтары қысылуымен пластикасынан кейін 6 ай мерзімде, перитонитсіз және (немесе) жергілікті перитонитпен аппендэктомия операциясынан, лапоротомиялық операциядан кейін 3 айға дейін және лапороскопиялық (эндоскопиялық) аппендэктомиядан кейін 2 айға дейін жергілікті перитонитсіз және (немесе) жергілікті перитонитпен, жарықтың қысылуынсыз пластикасымен жарамсыз деп танылады.
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
62
Тері, тері асты клетчаткасының аурулары L00-99.8, Q80-82:
к
с
к
с
к
с
1)емдеуге келмейтін
немесе күрделі
емделетін кең таралған және ауыр нысандары (экзема, диффуздық нейродермит, шын күлбірек, туа пайда болған ихтиоз және ихтиоз нысанды эритродермия, тері жамылғыларының айрықша залалдануы бар дәнекер тканьдердің диффуздық аурулары, дерматомиозит, жүйелі қызыл жегі кезіндегі тері белгілері, кең таралған склеродермия);
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) рецессивті ихтиоз, кең таралған псориаз, кең таралған абцессті және жаралы пиодермия; экземаның нейродермиттің шектелген, бірақ жиі рецидивтелінетін нысандары; герпетинысанды Дюринг дерматиті, диссеминацияланған қызыл жегі; витилигоның толық қамтылған формалары;
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
В
3) экземаның, нейродермиттің, псориаздың шектелген сирек рецидивтеленетін нысандары; дискоидтік қызыл жегі, шектелген жүйесіз склеродермия, доминанттық өрескел ихтиоз
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке

4) распространенная форма витилиго, тотальная и распространенная гнездная форма облысения;
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
5) распространенные или значительно выраженные гиперкератозы (кроме фолликулярного гиперкератоза), дискератозы, предраковые состояния кожи, рентген- и радиодерматиты, фотодерматозы.
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
Распространенные формы кожных заболеваний (кроме витилиго) характеризуются диссеминированными высыпаниями на значительных (более 50 %) поверхности кожного покрова.
Ограниченными формами кожных заболеваний следует считать единичные очаги поражения различной локализации, в том числе и в различных анатомических областях, общей площадью до ладони больного. При экземе поражение одной из анатомических областей (стопа, голень, кисть, голова) расценивается как ограниченное.
Часто рецидивирующими формами кожных заболеваний считаются такие формы, при которых обострения возникают 2 и более раз в год.
Освидетельствуемые по графе III признаются годными к службе, воинской службе при стойкой ремиссии хронических кожных заболеваний, когда в течение последних 3 лет отсутствуют обострения.
К подпункту 2) пункта 62 настоящих Требований относятся также множественные конглобатные акне; ограниченные, но крупные бляшки псориаза на голове и открытых участках кожи. Крупной следует считать бляшку псориаза размером более ладони больного.
Сотрудники с ограниченным, редко рецидивирующим псориазом при наличии или отсутствии дежурных бляшек, ограниченным нейродермитом при наличии или отсутствии на момент проведения МО остаточных явлений признаются годными по всем графам.
Под распространенной гнездной формой облысения понимается наличие множественных (3 и более) очагов облысения размером не менее 10 см. в диаметре каждый, а при слиянии очагов - отсутствие роста волос на площади свыше 50 % волосистой части головы.
При наличии единичного (одного) очага облысения размером не более 10 кв. см. кандидаты на службу по графе III признаются годными.
Распространенной формой витилиго следует считать наличие множественных (3 и более) депигментированных пятен на кожном покрове различных анатомических областей общей площадью более 1% общего кожного покрова, либо одной анатомической области более 3% общего кожного покрова.
Площадь ладонной поверхности соотносится как 1% от площади общего кожного покрова.
Сотрудники с ограниченными очагами витилиго (кроме витилиго на лице для сотрудников, освидетельствуемых по графе I) признаются годными к службе по всем графам.
Кандидаты на службу с ограниченными формами витилиго на лице, шее, открытых участках тела по I-II графам признаются негодными, годность на должности по графе III определяется индивидуально.

4) витилигоның кең таралған нысыны және бас тақырлығының кең таралған ұялы және тотальды нысандары;
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
5) кең таралған немесе едәуір анық білінетін гиперкератоздар (фолликулярлық гиперкератоздан басқа), дискератоздар, терінің рак қарсаңындағы жағдайлары, рентген- және радиодерматиттер, фотодерматоздар.
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
Тері ауруларының (витилигодан басқа) таралған түрлері тері жамылғысының едәуір (50% - дан астам) бетінде диссеминирленген бөртпелермен сипатталады.
Тері ауруларының шектеулі түрлері деп әртүрлі локализациядағы, оның ішінде жалпы ауданы науқастың алақанына дейінгі әртүрлі анатомиялық аймақтарда зақымданудың бірлі-жарым ошақтары саналады. Экзема кезінде анатомиялық аудандардың бірінің (табан, балтыр, қол, бас) зақымдануы шектеулі деп бағаланады.
Тері ауруларының жиі қайталанатын түрлері - асқынулар жылына 2 және одан да көп рет пайда болатын нысандар.
III бағандар бойынша куәландырылатындар соңғы 3 жыл ішінде асқынулар болмаған кезде созылмалы тері ауруларының тұрақты ремиссиясы кезінде қызметке, әскери қызметке жарамды деп танылады.
Осы Талаптардың 62-тармағының 2) тармақшасына сондай-ақ көптеген конглобатты акне; бастағы және терінің ашық учаскелеріндегі псориаздың шектеулі, бірақ ірі бляшкалар жатады. Үлкен псориазды науқастың алақанынан артық мөлшерде санау керек.
МК жүргізу сәтінде қалдық құбылыстар болған немесе болмаған кезде кезекші белдіктер болған немесе болмаған кезде шектеулі, сирек қайталанатын псориаздары бар қызметкерлер барлық бағандар бойынша жарамды деп танылады.
Ұя тәрізді бас тақырлығының кең таралған түрі деп әрқайсысының диаметрі кемінде 10 см. болатын көптеген тақырлану ошағының (3 және одан да көп) болуы, ал ошақтар қосылған кезде - бастың шаш бөлігінің 50% - дан астам ауданында шаш өсуінің болмауы түсініледі.
Өлшемі 10 шаршы см-ден аспайтын бірлі-жарым (бір) бас тақырлығының ошағы болған кезде III баған бойынша қызметке кандидаттар жарамды деп танылады.
Витилигоның кең таралған түрі жалпы тері жамылғысының 1%-дан астам жалпы ауданы әртүрлі анатомиялық облыстардың (бас, мойын, кеуде, іш, арқа, бөкселер, жоғарғы және төменгі аяқ-қолдар) тері жамылғысында көп (3 және одан да көп) депигменттелген дақтардың немесе жалпы тері жамылғысының 3%-дан астам бір анатомиялық аймақтың болуы болып саналады.
Алақан ауданы жалпы тері жамылғысының 1% болып есептеледі.
Витилигоның шектеулі ошақтары бар қызметкерлер (І -баған бойынша куәландырылатын қызметкерлер үшін витилигодан басқа) барлық бағандар бойынша қызметке жарамды деп танылады.
Бет, мойын, дененің ашық учаскелерінде витилигоның шектеулі нысандары бар қызметке үміткерлер І-ІІ бағандар бойынша жарамсыз деп танылады, III бағандар бойынша қызметке жарамдылығы жеке дара анықталады.

Годность кандидатов на должности по графе III в сфере кибербезопасности, борьбы с киберпреступностью по подпунктам 3), 4), 5) настоящего пункта определяется индивидуально.
Сотрудники, страдающие фотодерматозами, рентген- и радиодерматитами, служба которых связана с неблагоприятными метеорологическими условиями и с источниками ионизирующих излучений, признаются ограниченно годными к воинской службе с переводом на работу, не связанную с профессиональными вредностями.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
64.
Диффузные болезни соединительной ткани, ревматоидный артрит, болезнь Бехтерева, болезнь Рейтера, узелковый периартериит, грануломатоз Вегенера, другие системные заболевания соединительной ткани, псориатическая артропатия и другие артриты, связанные с инфекцией (реактивные артриты) I78-79, L93-93.2, L94, L95.0-95.9, М45:
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций, стойкими и выраженными изменениями;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций и частыми обострениями;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
3) с незначительным нарушением функций, и редкими обострениями.
нг
В
нг
В
нг
В-инд
Данный пункт настоящих Требований предусматривает инфекционные артропатии (артриты связанные с инфекцией, реактивные артропатии и другие), воспалительные полиартропатии (ревматоидные артриты, псориатические и энтеропатические артропатии, подагра и другие), системные поражения соединительной ткани (узелковый полиартериит, другие некротизирующие васкулопатии, системная красная волчанка, дерматополимиозиты, системный склероз, другие системные поражения соединительной ткани), спондилопатии (анкилозирующий спондилит, другие воспалительные спондилопатии, спондилезы, другие спондилопатии).
К подпункту 1) пункта 64 настоящих Требований относятся диффузные болезни соединительной ткани (системная красная волчанка, болезнь Рейтера, распространенная склеродермия, дермато(поли)миозит, эозинофильный фасциит, болезнь Шегрена, смешанные заболевания соединительной ткани), системные васкулиты, узелковый периартериит, синдром Вегенера, синдром Бехчета, болезнь Шенлейна–Геноха (геморрагический васкулит), ревматоидный артрит, болезнь Бехтерева (анкилозирующий спондилоартрит) со значительными нарушениями функций или их системные формы со стойкой утратой трудоспособности.
К подпункту 2) пункта 64 настоящих Требований относятся медленно прогрессирующие формы заболеваний, указанных в подпункте 1) настоящего пункта, с умеренно выраженными экссудативно-пролиферативными изменениями и функциональной недостаточностью суставов при отсутствии системных проявлений, также формы ревматоидного артрита и болезни Бехтерева с умеренной и незначительной активностью процесса.

Киберқауіпсіздік, киберқылмыспен күрес саласындағы ІІІ баған бойынша лауазымдарға кандидаттардың жарамдылығы осы тармақтың 3), 4), 5) тармақшалары бойынша жеке дара анықталады.
Қызметі қолайсыз метеорологиялық жағдайлармен және иондаушы сәулелену көздерімен байланысты фотодерматоздардан, рентген - және радиодерматиттерден зардап шегетін қызметкерлер кәсіби зияндармен байланысты емес жұмысқа ауыстыра отырып, әскери қызметке шектеулі жарамды деп танылады.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
64.
Дәнекер тіндердің диффузиялық аурулары, ревмотоид артриті, Бехтерев ауруы, Рейтер ауруы, түйінді периартериит, Вегенер грануломатозы, дәнекер тіндердің басқа да жүйелі сырқаттары, псориаздық артропатия және инфекциямен байланысты басқа да артриттер (реактивті артриттер) I78.0-79.8, L93-93.2, L94, L95.0-95.9, М45:
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылуы, тұрақты және анық білінетін өзгерістері бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының орташа бұзылуы мен асқынулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
3) функцияларының аз ғана бұзылуы және сирек асқынулары бар
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
Осы Талаптардың аталған тармағы инфекциялық артропатияларды (инфекциямен байланысты артриттер, реактивті артропатиялар және басқалар), қабыну полиартропатияларын (ревматоидты артриттер, псориатикалық және энтеропатиялық артропатиялар, подагра және басқалар), дәнекер тіннің жүйелі зақымдануларын (түйінді полиартериит, басқа да некротизациялайтын васкулопатиялар, жүйелі қызыл жегі, дерматополимиозиттер, жүйелі склероз, дәнекер тіннің басқа да жүйелі зақымданулары), спондилопатияларды (анкилозды спондилит, басқа да қабыну спондилопатиялары, спондилездерді, басқа да спондилопатиялар) көздейді.
Осы Талаптардың 64-тармағының 1) тармақшасына дәнекер тінінің диффузды сырқаттары (жүйелі қызыл жегі, Рейтер сырқаты, кең таралған склеродермия, дермато(поли)миозит, эозинофильді фасциит, Шегрен сырқаты, дәнекер тінінің аралас сырқаттары), жүйелік васкулиттер, түйінді периартериит, Вегенер синдромы, Бехчет синдромы, Шенлейн-Геноха сырқаты (геморрагиялық васкулит), ревматоидты артрит, функциялардың елеулі бұзылулары бар Бехтерев ауруы (анкилозды спондилоартрит) немесе олардың еңбекке қабілеттілігін тұрақты жоғалтатын жүйелі түрлері жатады.
Осы Талаптардың 64-тармағының 2) тармақшасына осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген, буындардың орташа айқын көрінген экссудативті-пролиферативті өзгерістері және функционалдық жеткіліксіздігі бар жүйелі көріністер болмаған кезде аурулардың баяу үдемелі нысандары, сондай-ақ процестің орташа және шамалы белсенділігі бар ревматоидты артриттің және Бехтерев ауруының нысандары жатады.

К подпункту 3) пункта 64 настоящих Требований относятся хронические заболевания суставов, позвоночника с редкими (1 раз в год и реже) обострениями, также освидетельствуются сотрудники с затяжным (6 месяцев и более) течением острых воспалительных артропатий при сохраняющихся экссудативно-пролиферативых изменениях суставов, лабораторных признаках активности процесса.
При хронических формах инфекционных и воспалительных артритов, хроническом течении кожно-суставной формы геморрагического васкулита, хроническом подагрическом, а также псориатическом артрите категория годности к воинской службе определяется по подпунктам 1), 2) или 3) пункта 64 настоящих Требований в зависимости от поражения других органов и систем, состояния функции суставов.
Хронические формы реактивных артритов при отсутствии обострения заболевания более пяти лет и без нарушения функции суставов не являются основанием для применения данного пункта настоящих Требований.
После острых воспалительных заболеваний суставов и перенесенной кожной и кожно-суставной формы геморрагического васкулита МО проводится по пункту 86 настоящих Требований.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
67.
Деформации и дефекты пальцев рук или кисти М20-21.6:
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
3) с незначительным нарушением функций
нг
В
нг
В
нг
В-инд
К подпункту 1) пункта 67 настоящих Требований относятся отсутствие:
двух либо одной кисти любой руки на уровне кистевого сустава;
по три пальца на уровне пястно-фаланговых суставов на каждой кисти;
по четыре пальца на уровне дистальных концов основных фаланг на каждой кисти;
первого и второго пальцев на уровне пястно-фаланговых суставов на обеих кистях.
Сотрудники, достигшие предельного возраста состояния на службе в правоохранительных органах, но не имеющие на момент МО права выхода на пенсию, при отсутствии кисти на уровне кистевого сустава нерабочей руки освидетельствуются по подпункту 2) пункта 67 настоящих Требований.
К подпункту 2) пункта 67 настоящих Требований относятся:
отсутствие кисти на уровне пястных костей;
отсутствие на одной кисти: трех пальцев на уровне пястно-фаланговых суставов, четырех пальцев на уровне дистальных концов основных фаланг, первого и (или) второго пальцев на уровне пястно-фаланговых суставов, первого пальца на уровне межфалангового сустава и второго-пятого пальцев на уровне дистальных концов средних фаланг;
отсутствие первых пальцев на уровне пястно-фаланговых суставов на обеих кистях;
застарелые вывихи или дефекты трех и более пястных костей;
разрушение, дефекты и состояние после артропластики трех и более пястно-фаланговых суставов;
повреждение локтевой и лучевой артерий (либо каждой из них в отдельности) с резким нарушением кровообращения кисти и пальцев или развитием ишемической контрактуры мелких мышц кисти;
застарелые повреждения или дефекты сухожилий сгибателей трех и более пальцев проксимальнее уровня пястных костей;
совокупность застарелых повреждений трех и более пальцев, приводящих к стойкой контрактуре или значительным нарушениям трофики (анестезия, гипостезия).

Осы Талаптардың 64-тармағының 3) тармақшасына сирек (жылына 1 рет және сирек) асқынулары бар буындардың, омыртқаның созылмалы аурулары жатады, сондай-ақ буындардың экссудативті-пролиферативті өзгерістері, процесс белсенділігінің зертханалық белгілері сақталған кезде жіті қабыну артропатияларының созылмалы (6 ай және одан көп) ағымы бар қызметкерлер куәландырылады.
Инфекциялық және қабыну артриттерінің созылмалы нысандары, геморрагиялық васкулиттің тері-буын нысанының созылмалы ағымы, созылмалы подагралық, сондай-ақ псориатикалық артрит кезінде әскери қызметке жарамдылық санаты басқа органдар мен жүйелердің зақымдануына, буындар функциясының жай-күйіне байланысты осы Талаптардың 64-тармағының 1), 2) немесе 3) тармақшалары бойынша айқындалады.
Сырқаттың бес жылдан астам асқынуы болмаған және буындар қызметінің бұзылуынсыз реактивті артриттердің созылмалы түрлері осы Талаптардың осы тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.
Буындардың жіті қабыну ауруларынан және МК геморрагиялық васкулитінің тері және тері-буын пішіндерінен кейін осы Талаптардың 86-тармағы бойынша жүргізіледі.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
67.
Қол саусақтарының немесе қол басының деформациясы мен дефектілері М20-21.6:
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
3) функцияларының аз ғана бұзылулары бар
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
Осы Талаптардың 67-тармағының 1) тармақшасына:
қол басы буынының деңгейіндегі кез келген қолдың екі не бір қол басының;
әр қол басындағы алақан-фаланга буындары деңгейінде үш саусақтан;
әр қол басындағы негізгі фалангалардың дистальды ұштарының деңгейінде төрт саусақтан;
екі қол басында алақан-фаланга буындары деңгейіндегі бірінші және екінші саусақтар болмауы жатады.
Құқық қорғау органдарында қызметте болудың шекті жасына жеткен, бірақ МК кезінде зейнеткерлікке шығуға құқығы жоқ қызметкерлер қолдың қол буыны деңгейінде жұмыс істемейтін қолы болмаған кезде осы Талаптардың 67-тармағының 2) тармақшасы бойынша куәландырылады.
Осы Талаптардың 67-тармағының 2) тармақшасына:
алақан сүйектері деңгейінде қол басының болмауы;
бір қол басында: алақан-фаланга буындары деңгейінде үш саусақтың, негізгі фалангалардың дистальды шеттері деңгейінде төрт саусақтың, алақан-фаланга буындары деңгейінде бірінші және (немесе) екінші саусақтың, фаланга аралық буын деңгейінде бірінші саусақтың және орта фалангалардың дистальды шеттері деңгейінде екінші-бесінші саусақтардың болмауы;
екі қол буындағы алақан-фаланга буындары деңгейіндегі бірінші саусақтар болмауы;
үш және одан да көп алақан сүйектерінің ескірген шығулары немесе ақаулары;
үш және одан да көп алақан-фаланга буындарының артропластикадан кейінгі бұзылуы, ақаулары және жай-күйі;
қол басының және саусақтардың қан айналымының күрт бұзылуымен немесе қол басының ұсақ бұлшық еттерінің ишемиялық контрактурасының дамуымен шынтақ және кәрі жілік артериялардың (не олардың әрқайсысының жеке-жеке) зақымдануы;
алақан сүйектерінің деңгейінен проксимальді үш және одан да көп саусақтардың бүгуші сіңірлерінің ескірген зақымдары немесе ақаулары;
тұрақты контрактураға немесе трофиканың елеулі бұзылуына әкелетін үш және одан да көп саусақтардың ескірген зақымдануларының жиынтығы (анестезия, гипостезия) жатады.

К подпункту 3) пункта 67 настоящих Требований относится отсутствие:
первого пальца на уровне межфалангового сустава и второго пальца на уровне основной фаланги или третьего-пятого пальцев на уровне дистальных концов средних фаланг на одной кисти;
второго-четвертого пальцев на уровне дистальных концов средних фаланг на одной кисти;
по три пальца на уровне проксимальных концов средних фаланг на каждой кисти;
первого или второго пальца на уровне межфалангового сустава на правой (для левши - на левой кисти);
первых пальцев на уровне межфаланговых суставов на обеих кистях;
двух пальцев на уровне проксимального конца основной фаланги на одной кисти;
дистальных фаланг второго-четвертого пальцев на обеих кистях.
К данному подпункту также относятся:
застарелые вывихи, остеохондропатии и остеомиелит костей кистевого сустава;
анкилоз кистевого сустава;
дефекты двух пястных костей или ложные суставы и хронические остеомиелиты пястных костей;
вывихи двух пястных костей;
разрушения, дефекты и состояния после артропластики двух пястно-фаланговых суставов;
синдром карпального или латерального канала;
повреждения общих ладонных ветвей срединного или локтевого нерва с умеренным расстройством иннервации двух пальцев (анестезия, гипостезия и др. расстройства);
повреждения трех общих ладонных артерий с умеренным нарушением кровообращения двух пальцев;
застарелые повреждения сухожилий сгибателей двух пальцев на уровне пястных костей и длинного сгибателя первого пальца;
совокупность повреждений структур кисти, кистевого сустава и пальцев, сопровождающиеся незначительным нарушением функции кисти и трофическими расстройствами (анестезия, гипостезия кисти и пальцев).
Анкилоз в разогнутом положении основного межфалангового сочленения в функциональном плане равен утрате всего пальца. Паралич пальца и болтающийся сустав равносильны не только утрате всего пальца, функциональная способность кисти нарушается еще больше, так как обычно они служат помехой для движения других пальцев.
Другие, не указанные в перечисленных подпунктах пункта 67 настоящих Требований, повреждения кистей и пальцев при восстановленной ее функции не являются основанием для применения данного пункта настоящих Требований.";
пункт 73 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
73.
Болезни мужских половых органов (гиперплазия, воспалительные и другие болезни предстательной железы, водянка яичка, орхит, эпидидимит, гипертрофия крайней плоти, фимоз, болезни полового члена, другие болезни мужских половых
органов) N40-51:
к
с
к
с
к
с

Осы Талаптардың 67-тармағының 3) тармақшасына:
бірінші саусақтың фалангааралық буынның деңгейінде және екінші саусақтың негізгі фаланганың деңгейінде немесе үшінші-бесінші саусақтардың бір қол басындағы орта фаланганың дистальды ұштарының деңгейінде;
бір қол басындағы орта фаланганың дистальды ұштарының деңгейіндегі екінші-төртінші саусақтар;
әр қол басындағы орта фаланганың проксималды ұштарының деңгейінде үш саусақтан;
бірінші немесе екінші саусақтың оң қол басының фалангааралық буыны деңгейінде (солақай үшін - сол қол басының);
екі қол басының фалангааралық буындары деңгейіндегі бірінші саусақтардың;
бір қол басындағы негізгі фаланганың проксимальды ұшы деңгейінде екі саусақтың;
екі қол басындағы екінші-төртінші саусақтардың дистальды фалангалардың болмауы жатады.
Осы тармақшаға сондай-ақ:
білезік буыны сүйектерінің ескірген шығуы, остеохондропатиясы және остеомиелиті;
қол басы буынының анкилозы;
екі алақан сүйегінің ақаулары немесе жалған буындар және алақан сүйектерінің созылмалы остеомиелиттері;
екі алақан сүйегінің шығуы;
екі алақан-фаланга буынының бұзылуы, ақаулары және артропластикадан кейінгі жай-күй;
карпальды немесе латеральді арна синдромы;
екі саусақ иннервациясының орташа бұзылуымен ортаңғы немесе шынтақ нервісінің жалпы алақан бұтақтарының зақымдануы (анестезия, гипостезия және т.б. бұзылулар);
екі саусақтың қанайналымының орташа бұзылуымен үш жалпы алақан артериясының зақымдануы;
алақан сүйектері мен бірінші саусақтың ұзын бүккіші деңгейінде екі саусақ бүккіштері сіңірлерінің ескірген зақымдануы;
қолдың, қол буынының және саусақтардың қолдың функцияларының шамалы бұзылуымен және трофикалық бұзылулармен (анестезия, қол және саусақтардың гипостезиясы) ілесе жүретін құрылымдарының зақымдануларының жиынтығы жатады.
Анкилоз негізгі фалангаралық буындарының жазылған күйінде функционалдық тұрғыда тұтас саусақтың жоғалуына тең. Саусақтың параличі мен буыны бүкіл саусақтың жоғалуына ғана емес, сонымен қатар қолдың функционалдық қабілеті одан да көп бұзылады, себебі олар әдетте басқа саусақтардың қозғалуына кедергі болады.
Осы Талаптардың 67-тармағының көрсетілген тармақшаларда көрсетілмеген басқа да қол мен саусақтардың зақымдануы, оның қызметі қалпына келтірілген кезде, осы Талаптардың 67-тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.";
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
73.
Еркектің жыныс мүшелері органдарының ауруы (гиперплазия, аталық без, ұрық шемені, орхит, эпидидимит, төменгі сал гипертрофиясы, фимоз, еркектің жыныс мүшесі органдарының қабынуы және басқа да аурулары) N40-51:
о
қ
о
қ
о
қ

1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д-инд
нг
Д-инд
нг
В
3) с незначительным нарушением функций;
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
4) при наличии объективных данных с незначительными клиническими проявлениями.
нг
А
нг
А
инд
А
Данный пункт настоящих Требований включает болезни мужских половых органов. По поводу заболеваний мужских половых органов по показаниям освидетельствуемым предлагается хирургическое лечение. При неудовлетворительных результатах лечения или отказе от него МО проводится в зависимости от степени функциональных нарушений.
К подпункту 1) пункта 73 настоящих Требований относятся гиперплазия предстательной железы III-IV стадии со значительным нарушением мочевыделения при неудовлетворительных результатах лечения или отказе от него; атрофия яичка; отсутствие полового члена.
К подпункту 2) пункта 73 настоящих Требований относятся гиперплазия предстательной железы II стадии с умеренным нарушением мочевыделения (наличие остаточной мочи до 50 мл); хронический простатит, требующий стационарного лечения 3 и более раз в год; рецидивная (после повторного хирургического лечения) односторонняя или двухсторонняя водянка оболочек яичка или семенного канатика с объемом жидкости более 100 мл; гиперплазия или гипоплазия яичек с нарушением функции сперматогенеза, кисты семенного канатика нарушающие мочевыделение в умеренной степени.
При однократном рецидиве водянки оболочек яичка или семенного канатика применяется подпункт 3) пункта 73 настоящих Требований.
К подпункту 3) пункта 73 настоящих Требований относятся кисты семенного канатика, нарушающие мочевыделение в незначительной степени, гиперплазия предстательной железы I стадии.
К подпункту 4) пункта 73 настоящих Требований относятся водянка яичка или семенного канатика с объемом жидкости менее 100 мл, фимоз, другие болезни мужских половых органов с незначительными клиническими проявлениями, кандидатам на службу предлагается лечение.
Отсутствие одного яичка после его удаления по поводу заболеваний (неспецифического и доброкачественного характера), ранений или других повреждений при нормальной структуре и функции второго яичка не является основанием для применения данного пункта настоящих Требований.
При наличии эндокринных нарушений применяется пункт 13 настоящих Требований.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
75.
Не воспалительные болезни женских половых органов, генитальный и экстрагенитальный эндометриоз N 80-98 (кроме N81-82):
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д

1) функцияларының едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының орташа бұзылулары бар
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке
жз
В
3) функцияларының аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) аз ғана клиникалық көріністері бар объективті деректер болғанда
жз
А
жз
А
жеке
А
Осы Талаптардың осы тармағы ерлердің жыныс мүшелерінің ауруларын қамтиды. Ерлердің жыныс мүшелерінің аурулары бойынша айғақтар бойынша куәландырылатындарға хирургиялық емдеу ұсынылады. Емнің қанағаттанарлықсыз нәтижелері немесе одан бас тартқан кезде МК функционалдық бұзылулардың дәрежесіне байланысты жүргізіледі.
Осы Талаптардың 73-тармағының 1) тармақшасына емдеудің қанағаттанғысыз нәтижелері немесе одан бас тартқан кезде несеп шығарудың Елеулі бұзылуымен қуық асты безінің ІІІ-IV сатысындағы гиперплазиясы; аталық без атрофиясы; жыныс мүшесінің болмауы жатады.
Осы Талаптардың 73-тармағының 2) тармақшаға несеп бөлудің орташа бұзылуымен қуық асты безінің ІІ сатысындағы гиперплазиясы (50 мл-ге дейінгі қалдық зәрдің болуы); жылына 3 және одан да көп рет стационарлық емдеуді талап ететін созылмалы простатит; 100 мл-ден астам сұйықтық көлемімен аталық без қабығының немесе тұқымдық арқан қабығының бір жақты немесе екі жақты қайталанатын (қайталама хирургиялық емдеуден кейін); сперматогенез қызметінің бұзылуымен аталық бездердің гиперплазиясы немесе гипоплазиясы, қалыпты дәрежесі жатады.
Аталық без қабығының немесе тұқымдық арқанның бір рет қайталануы кезінде осы Талаптардың 73-тармағының 3) тармақшасы қолданылады.
Осы Талаптардың 73-тармағының 3) тармақшасына несеп шығаруды елеусіз дәрежеде бұзатын тұқымдық арқанның кистасы, қуық асты безінің І сатылы гиперплазиясы жатады.
Осы Талаптардың 73-тармағының 4) тармақшасына сұйықтықтың көлемі 100 мл-ден кем аталық без немесе тұқымдық арқан, фимоз, болмашы клиникалық белгілері бар еркек жыныс мүшелерінің басқа да аурулары жатады, қызметке кандидаттарға емдеу ұсынылады.
Аурулары (тән емес және қатерсіз сипаттағы), жарақаттары немесе басқа да зақымданулары бойынша алып тастағаннан кейін екінші аталық бездің қалыпты құрылымы мен функциясы кезінде бір аталық бездің болмауы осы Талаптардың осы тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.
Эндокриндік бұзылулар болған кезде осы Талаптардың 13-тармағы қолданылады.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
75.
Әйелдің жыныс органдарының қабынбаған аурулары, генитальды және экстрагенитальды эндометриоз N 80-98 (N81-82- коспағанда):
о
қ
о
қ
о
қ
1)функцияларының
едәуір бұзылуымен
жз
Д
жз
Д
жз
Д

2) с умеренным нарушением функций;
нг
В
нг
В
нг
В инд
3) с незначительным нарушением функций.
нг
В-инд
нг
В-инд
инд
А
Диагноз эндометриоза должен быть установлен в амбулаторных или стационарных условиях. При определении тяжести заболевания и степени нарушения функций пораженных органов следует учитывать степень распространения процесса (1, 2, 3 и 4 степени), многоочаговость (наружный, внутренний), прорастание (инфильтрация) в соседние органы, длительность нарушения функции и эффективность проводимых лечебных мероприятий.
При установлении диагноза эндометриоза любой локализации, степени распространения, а также дисплазии половых органов кандидаты на службу негодны по всем графам.
Функциональная киста яичника подлежит наблюдению и контрольному УЗИ в течении 3-х менструальных циклов, с обязательным обследованием на онкомаркеры. Другие кисты и кистомы (дермоидные, папиллярные и др.) подлежат оперативному лечению с гистологической верификацией. При подтверждении доброкачественности процесса годность кандидатов на службу и учебу определяется после 6 месяцев с момента операции.";
пункты 77, 78, 79 и 80 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
77.
Расстройство овариально-менструальной функции N91-95:
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
2) с умеренным нарушением функций;
нг
В
нг
В
нг
В-инд
3) с незначительным нарушением функций.
нг
А
нг
А
инд
А
К подпункту 1) пункта 77 настоящих Требований относятся стойкие нарушения овариально-менструального цикла:
ювенильном кровотечении (в возрасте до 20 лет), которые характеризуются непрерывными кровотечениями, повторяющимися независимо от менструаций или проявляющиеся при физической нагрузке, а также удлинение продолжительности менструаций до 8 дней и более, приводящие к анемии;
альгодисменоррее и других выраженных расстройствах функций половых и соседних с ними органов, обусловленных значительно выраженным недоразвитием половых органов (атрезия влагалища, резко выраженный инфантилизм матки);
аномалиях развития половых органов, которые вызывают резкие постоянные боли и сопровождаются образованием кровяной опухоли во влагалище или в матке.
При вторичных аменорреях обусловленных общими инфекциями, тяжелыми интоксикациями, алиментарными расстройствами, нервно-психическими нарушениями и гормональными расстройствами, а также соматическими заболеваниями МО проводится также по соответствующим пунктам настоящих Требований.
К данному подпункту также относятся климактерический синдром тяжелой степени. Истинный климактерический синдром следует дифференцировать со сходными по клинической картине гипертиреозом, тревожно-депрессивным состоянием, пресенильным психозом.
К данному подпункту также относятся тяжелые степени климактерической кардиопатии, нейроэндокринных нарушений климактерического синдрома, сопровождающиеся выраженными вазомоторными реакциями (более 20 приливов в сутки), а также спазмами сосудов, колебаниями артериального давления, астеноподобными приступами, нарушениями сна, выраженной раздражительностью и конфликтностью с окружающими, выраженным снижением работоспособности.

2) функцияларының орташа бұзылуымен
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
3) функцияларының аз ғана бұзылуымен
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
А
Эндометриоз диагнозы амбулаториялық немесе стационарлық жағдайларда белгіленуі тиіс. Сырқаттың ауырлығын және зақымданған мүшелер функцияларының бұзылу дәрежесін анықтау кезінде процестің таралу дәрежесін (1, 2, 3 және 4 дәрежелі), көп ошақтылықты (сыртқы, ішкі), көрші органдарға өсуді (инфильтрация), функцияның бұзылу ұзақтығын және жүргізілетін емдеу шараларының тиімділігін ескеру керек.
Кез келген жерде орналасу, таралу дәрежесі эндометриоз диагнозы, сондай-ақ жыныс мүшелерінің дисплазиясы анықталған кезде қызметке кандидаттар барлық бағандар бойынша жарамсыз.
Аналық бездің функционалдық кистасы 3 етеккір циклі ішінде бақылауға және бақылау УДЗ-ге жатады, ол міндетті түрде онкомаркерге тексерілуге жатады. Басқа кисталар мен кистомалар (дермоидтік, папиллярлық және т.б.) гистологиялық верификациямен оперативтік емдеуге жатады. Процестің қатерсіздігі расталған кезде қызметке және оқуға кандидаттардың жарамдылығы операция жасалған сәттен бастап 6 айдан кейін анықталады.";
77, 78, 79 және 80-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
77.
Овариалдық-менструалдық қызметінің бұзылулары N91-95:
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
В
жз
В
жз
В-жеке
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар.
жз
А
жз
А
жеке
А
Осы Талаптардың 77-тармағының 1) тармақшасына овариалды-етеккір циклінің тұрақты бұзылуы жатады:
ювенильді қан кету (20 жасқа дейін), үздіксіз қан кетумен сипатталатын, етеккірге қарамастан қайталанатын немесе физикалық жүктеме кезінде көрінетін, сондай-ақ анемияға әкелетін етеккір ұзақтығын 8 күнге дейін және одан да көп уақытқа ұзарту;
альгодисменорея және жыныстық және олармен көршілес органдардың функцияларының жыныстық ағзалардың елеулі түрде дамымауына байланысты басқа да айқын білінетін бұзылулары (қынаптың атрезиясы, жатырдың күрт білінетін инфантилизмі);
өткір тұрақты ауырсынуды тудырса және қынапта немесе жатырда қан ісігінің пайда болуымен бірге болса, жыныс мүшелерінің даму ауытқулары.
Жалпы инфекциялармен, ауыр интоксикациялармен, алиментарлық бұзылулармен, нервтік-психикалық бұзылулармен және гормоналдық бұзылулармен, сондай-ақ МК соматикалық аурулармен байланысты қайталама аменореялар кезінде осы Талаптардың тиісті тармақтары бойынша жүргізіледі.
Осы тармақшаға климактериялық ауыр дәрежедегі синдром да жатады. Шынайы климактериялық синдромды клиникалық көрінісіне ұқсас гипертиреозбен, мазасыздық-депрессиялық жай-күймен, пресенильді психозбен ажырату керек.
Осы тармақшаға, сондай-ақ айқын білінетін вазомоторлық реакциялармен (тәулігіне 20-дан астам толуы), сондай-ақ тамырлардың спазмдарымен, артериялық қысымның тербелістерімен, астен тәрізді ұстамалармен, ұйқының бұзылуымен, айқын білінетін ашуланшақтықпен және айналасындағылармен дау-жанжал шығаруымен, жұмысқа қабілеттілігін күрт төмендеумен, қоса жүретін климактериялық кардиопатияның, климактериялық синдромның нейроэндокриндік бұзылулардың ауыр дәрежелері жатады.

К подпункту 2) пункта 77 настоящих Требований относятся нарушения овариально-менструальной функции, проявляющиеся олигоменорреей, аменорреей (не послеоперационной), в том числе при синдроме Штейна-Левенталя, а также климактерический синдром средней степени тяжести. Для климактерического синдрома средней тяжести характерны 10-20 приливов в течение суток, головная боль, головокружение, ухудшение сна и памяти, что заметно снижает работоспособность.
Легкие формы климактерического синдрома с относительно небольшим числом приливов в течение суток (до 10-ти), не усугубляющие течение имеющихся заболеваний, не являются основанием для применения данного пункта настоящих Требований.
К подпункту 3) пункта 77 настоящих Требований относится тотальная овариоэктомия с обеих сторон, после радикальных операций, тазовых перитонитов, тубоовариальных образований при эффективности от проводимой гормональной терапии.
При инфантилизме половой сферы, сочетающемся с отставанием в физическом развитии МО проводится по пункту 13 настоящих Требований.
При вынесении заключений обязательны консультация эндокринолога, гинеколога-эндокринолога с исследованием функции щитовидной железы.
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
78
Острые воспалительные заболевания матки, маточных труб, яичников, тазовой брюшины и клетчатки N70, N71.0, N73.0, N73.3, N75.1, N76.0, N76.2; временные функциональные расстройства после хирургического лечения, острого или обострения хронического заболевания женских половых органов
к
с
к
с
к
с
нг
Г
нг
Г
нг
Г
Заключение о категории Г выносится только после затяжного осложненного течения (со сроком не более 2 месяцев) острых воспалительных заболеваний женских половых органов (бартолинит, вульвит, кольпит, цервицит, эндоцервицит, эндометрит, аднексит).
При обнаружении патологии шейки матки (эрозия, псевдоэрозия, эктопия и эктропион) проводится цитологическое исследование (ПАП-тест, скрининговый анализ по интерпритации Бетезда).
При выявлении по результатам цитологического исследования ASC-US, AGC, LSIL, HSIL, c-r in citu кандидаты признаются негодными, сотрудники подлежат лечению.
При положительном результате ВПЧ-теста (одного или более высокоонкогенных штаммов 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) кандидаты признаются негодными, сотрудники подлежат лечению.
Эрозия, эктопия (псевдоэрозия), эктропион шейки матки при нормальных результатах цитологического исследования рассматривается как вариант нормы.
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
79.
Беременность О00-О99:
к
с
к
с
к
с
нг
нг
нг
При диагностировании у кандидатов женского пола в ходе МО беременности, независимо от срока, дальнейшее МО прекращается и выносится заключение "Заключение не вынесено ввиду не завершения обследования".
Годность к службе сотрудников женского пола до 14 недели беременности определяется в зависимости от ее течения и экстрагенитальной патологии. Женщины-сотрудницы признаются негодными к службе с радиоактивными веществами, источниками ионизирующих излучений, компонентами ракетных топлив, источниками электромагнитных полей.

Осы Талаптардың 77-тармағының 2) тармақшасына олигоменорреей, аменорреей (операциядан кейінгі емес), оның ішінде Штейн-Левенталь синдромы кезінде көрінетін овариалды-етеккір функциясының бұзылуы, сондай-ақ орта дәрежедегі климактериялық синдром жатады. Менопаузалық орташа ауырлық синдромына тәулік бойы 10-20 толуы, бас ауруы, бас айналуы, ұйқы мен есте сақтау қабілетінің нашарлауы тән, бұл айтарлықтай жұмыс қабілеттілігін төмендетеді.
Бір тәулік ішінде (10-ға дейін) салыстырмалы түрде аз толуы бар, бар аурулардың ағысын күшейтпейтін климактериялық синдромның жеңіл түрлері осы Талаптардың көрсетілген тармағын қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Осы Талаптардың 77-тармағының 3) тармақшасына радикалды операциялардан, жамбас перитониттерінен, тубоовариалдық түзілімдерден кейін жүргізілген гормоналды терапиядан тиімділік кезінде екі жағынан да тотальді овариоэктомия жатады.
МК дене дамуында артта қалумен ұштасатын жыныстық аядағы инфантилизм кезінде осы Талаптардың 13-тармағы бойынша жүргізіледі.
Қорытынды шығарған кезде қалқанша безінің функциясын зерттеумен эндокринолог, гинеколог-эндокринологтың консультациясы міндетті.
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
78
Жатырдың, жатыр түтіктерінің, аналық бездерінің, жамбастық іш пердесі мен клетчаткасының жедел қабыну сырқаттары N70.0, N71.0, N73.0, N73.3, N75.1, N76.0, N76.2 Әйелдің несеп-жыныс, жыныс мүшесі органдарының жедел, қабыну созылмалы сырқаттарынан кейінгі немесе хирургиялық емдеуден кейінгі қызметінің уақытша бұзылулары
к
с
к
с
к
с
жз
Г
жз
Г
жз
Г
Г санаты туралы қорытынды созылмалы жіті ағымнан (2 айдан аспайтын мерзімге) әйел жыныс мүшелерінің жіті қабыну ауруларынан (бартолинит, вульвит, кольпит, цервицит, эндоцервицит, эндометрит, аднексит) кейін ғана шығарылады.
Жатыр мойнының патологиясы анықталған кезде (эрозия, псевдоэрозия, эктопия және эктропион) цитологиялық зерттеу жүргізіледі (ПАП-тест, Бетезд интерпритациясы бойынша скрининг талдау).
Цитологиялық зерттеу нәтижелері бойынша ASC-US, AGC, LSIL, HSIL, c-r in citu анықталған кезде кандидаттар жарамсыз деп танылады, қызметкерлер емдеуге жатады.
ВПЧ-тестінің (бір немесе одан көп жоғары онкогенді 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 штаммдардың) нәтижесі оң болған кезінде кандидаттар жарамсыз деп танылады, қызметкерлер емдеуге жатады.
Цитологиялық зерттеудің қалыпты нәтижелері кезінде жатыр мойнының эрозиясы, эктопиясы (псевдоэрозия), эктропионы қалыпты нұсқасы ретінде қарастырылады.
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
79.
Жүктілік О00-О99:
о
қ
о
қ
о
қ
жз
жз
жз
Жүктілік МК барысында әйел жынысты кандидаттарға диагноз қою кезінде мерзіміне қарамастан МК одан әрі тоқтатылады және "тексеру аяқталмауына байланысты қорытынды шығарылмаған" деген қорытынды шығарылады.
Әйелдердің қызметке жарамдылығы жүктіліктің 14 аптасына дейін оның ағымына және экстрагениталдық патологиясына байланысты анықталады. Қызметкер-әйелдер радиоактивті заттармен, иондаушы сәулелену көздерімен, зымыран отындарының компоненттерімен, электромагниттік өріс көздерімен қызметке жарамсыз деп танылады.

С 14 недели беременности до окончания декретного отпуска сотрудники на МО не направляются. При диагностировании в ходе МО беременности сроком 14 недель и более дальнейшее МО прекращается и выносится заключение "Заключение не вынесено ввиду не завершения обследования".
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
80.
Врожденные пороки развития, деформации и хромосомные аномалии. Врожденные пороки органов и систем:
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
3) с незначительным нарушением функций;
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд
4) при наличии объективных данных без нарушения функций.
инд
А
А
А
А
А
Данный пункт настоящих Требований применяется в случаях невозможности лечения врожденных пороков развития, отказе от лечения или неудовлетворительном результате лечения.
К подпункту 1) пункта 80 настоящих Требований относятся:
врожденные пороки сердца при наличии ХСН III-IV ФК;
аортальные пороки сердца независимо от сердечной недостаточности и нарушения кровообращения (кроме изолированного порока - бикуспидального аортального клапана);
пороки развития бронхолегочного аппарата и плевры с дыхательной недостаточностью III степени;
аномалии челюстно-лицевой области (в том числе расщелины твердого неба и губы, анотия, двухсторонняя микротия);
атрезия слухового прохода;
органов пищеварения с выраженными клиническими проявлениями и резким нарушением функции;
врожденные фиксированные искривления позвоночника (кифозы, сколиозы) с резкой деформацией грудной клетки (реберный горб) и дыхательной недостаточностью III степени по рестриктивному типу;
мышечная кривошея со значительным нарушением функции позвоночного столба в шейном отделе;
остеосклероз (мраморная болезнь);
тазовая или подвздошная дистопия обеих почек;
отсутствие одной почки при нарушении функции оставшейся почки независимо от степени ее выраженности;
поликистоз обеих почек со значительным нарушением выделительной функции или с ХПН;
аномалии почечных сосудов (подтвержденные данными ангиографии) с вазоренальной артериальной гипертензией и почечными кровотечениями;
аномалии половых органов (отсутствие полового члена, атрезия влагалища);
деформация тазового кольца, сопровождающаяся значительным ограничением движений в тазобедренных суставах, нарушением статики и походки;
варусная деформация шейки бедренной кости с укорочением ноги более 8 см.;
О-образное искривление ног при расстоянии между выступами внутренних мыщелков бедренных костей более 20 см. или Х-образное искривление при расстоянии между внутренними лодыжками голеней более 15 см. (для освидетельствуемых по графе III, применяется подпункт 2) пункта 80 настоящих Требований);
другие пороки развития, заболевания и деформации костей, суставов, сухожилий, мышц, органов и систем со значительным нарушением функций;
ихтиоз врожденный, ихтиозоформная эритродермия.

14 апта жүктілік мерзімінен бастап декреттік демалысқа дейін қызметкерлер МК жіберілмейді. МК барысында 14 апта және одан да көп мерзімге жүктілік диагностикалау кезінде МК тоқтатылады және "тексеру аяқталмауына байланысты қорытынды шығарылмаған" деген қорытынды шығарылады.
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
80.
Туа пайда болған жетілу ақаулары, деформациялар, хромосомдық аномалиялар. Органдардың және жүйелердің туа пайда болған ақаулары:
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
3) функцияларының шамалы бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В-жеке
4) функциялары бұзылмаған объективтік деректер болғанда
жеке
А
А
А
А
А
Осы Талаптардың осы тармағы туа біткен даму кемістіктерін емдеу мүмкін болмаған, емдеуден бас тартқан немесе емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижесінде қолданылады.
Осы Талаптардың 80-тармағының 1) тармақшасына мыналар:
III-IV ФК СЖӘ болған кезде туа біткен жүрек ақаулары;
жүректің жеткіліксіздігіне және қан айналымының бұзылуына қарамастан жүректің қолқа ақаулары (бикуспидальды аорталдық қақпақшаның оқшауланған ақауынан басқа);
ІІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар бронх-өкпе аппараты мен плевраның даму ақаулары;
жақ-бет аумағының аномалиялары (оның ішінде қатты таңдай мен ерін жарықтары, анотия, екі жақты микротия);
есту жолының атрезиясы;
айқын клиникалық көріністері және қызметінің күрт бұзылуы бар ас қорыту органдарының;
кеуде қуысының күрт өзгеруімен (қабырғалық төбешік) және рестриктивтік түрі бойынша ІІІ дәрежелі тыныс алу жетіспеушілігімен омыртқаның туа біткен бекітілген қисаюы (кифоздар, сколиоздар) ;
мойын бөлігіндегі омыртқалы діңгек функциясының елеулі бұзылуымен бұлшықет қисығы;
остеосклероз (мәрмәр ауруы);
екі бүйректің жамбас, мықын дистопиясы;
қалған бүйрек қызметінің бұзылуы кезінде бір бүйректің болмауы оның айқындылық дәрежесіне қарамастан;
екі бүйректің де поликистозы бөлу функциясының елеулі бұзылуымен немесе БСЖ-мен;
вазоренальды артериялық гипертензиясы және бүйрек қан кетулері бар бүйрек тамырларының аномалиялары (ангиография деректерімен расталған);
жыныс мүшелерінің аномалиясы (жыныс мүшесінің болмауы, қынаптың атрезиясы);
жамбас-сан буындарындағы қозғалыстың едәуір шектелуімен, статика мен жүрістің бұзылуымен қоса жүретін жамбас сақинасының деформациясы;
аяқтың 8 см. астам қысқаруымен ортан жілік мойынының варустық деформациясы;
ортан жіліншіктердің ішкі айдаршықтарының шығыңқы жерлері арасындағы қашықтық 20 см-ден асатын аяқтың О-тәрізді қисаюы немесе жіліншіктердің ішкі тобықтары арасындағы қашықтық 15 см-ден асатын Х-тәрізді қисаюы (ІІІ баған бойынша куәландырылатындар үшін осы Талаптардың 80-тармағының 2-тармақшасы қолданылады);
функцияларының елеулі бұзылуымен сүйектердің, буындардың, сіңірлердің, бұлшықеттердің, мүшелер мен жүйелердің басқа да даму кемістіктері, аурулары мен деформациялары;
туа біткен ихтиоз, ихтиозоформды эритродермия жатады.

К подпункту 2) пункта 80 настоящих Требований относятся:
врожденные пороки сердца и крупных сосудов (аорты, легочной артерии) при наличии ХСН II ФК;
аневризма синуса Вальсальвы, незаращение боталлова протока, дефекты перегородок сердца независимо от степени (стадии) сердечной недостаточности и нарушения кровообращения;
отсутствие или обезображивающая деформация ушных раковин с одной или обеих сторон;
деформация таза с умеренным ограничением движений в тазобедренных суставах или позвоночнике;
врожденные фиксированные искривления позвоночника (кифозы, сколиозы) с деформацией грудной клетки и дыхательной недостаточностью II степени;
мышечная кривошея с умеренным нарушением функции в шейном отделе позвоночника;
односторонняя тазовая или подвздошная дистопия почек;
отсутствие одной почки при нормальной функции оставшейся почки;
поликистоз, дисплазии, удвоение почки и их элементов с нарушением функции в умеренной или незначительной степени;
солитарные кисты почек более 3 см., требующие оперативного лечения;
подковообразная почка;
аномалии мочеточников или мочевого пузыря с умеренным нарушением выделительной функции;
мошоночная или промежностная гипоспадия;
варусная деформация шейки бедренной кости с укорочением ноги от 5 до 8 см.;
О-образное искривление ног при расстоянии между выступами внутренних мыщелков бедренных костей от 12 до 20 см. или Х-образное искривление при расстоянии между внутренними лодыжками голеней от 12 до 15 см.;
ихтиоз рецессивный (черный или чернеющий);
шейные ребра II-III степени и другие пороки развития, заболевания и деформации костей, суставов, сухожилий, мышц, органов и систем с умеренным нарушением функций.
К данному подпункту также относятся врожденные пороки и аномалии развития черепа (краниостеноз, аномалия Кимерле, платибазия, базилярной импрессии, макро-, и микроцефалия) с клиническими проявлениями и без них; конкресценсция (синостозы) всех отделов позвоночника, синдром Клиппеля-Фейля, костно-мышечные деформации головы, лица, позвоночника и грудной клетки, а также другие врожденные аномалии позвоночника, не связанные со сколиозом (Q-67.5, Q-76.4).
К подпункту 3) пункта 80 настоящих Требований относятся:
изолированные врожденные пороки сердца при наличии сердечной недостаточности ХСН I ФК и без нее;
малые аномалии сердца (в том числе, аневризмы МПП без патологической подвижности, без признаков сброса крови, открытое овальное окно до 3мм, сеть Хиари), кроме дополнительной хорды левого желудочка без нарушения функций и клинических проявлений;
односторонняя микротия;
мышечная кривошея с незначительным нарушением функции позвоночного столба;
врожденная деформация грудной клетки с дыхательной недостаточностью I степени, подтвержденной спирографией;
остеохондропатии с законченным процессом и умеренными клиническими проявлениями (при обычных физических нагрузках функция страдает незначительно);

Осы Талаптардың 80-тармағының 2) тармақшасына мыналар жатады:
ІІ ФС СЖЖ болған кезде жүректің және ірі тамырлардың (қолқаның, өкпе артериясының) туа біткен ақаулары;
Вальсальва синусының аневризмасы, ботал түтігінің бірікпеуі, жүрек жеткіліксіздігінің дәрежесіне (сатысына) және қан айналуының бұзылуына қарамастан жүрек қалқаларының ақаулары;
бір немесе екі жағынан құлақ қабығының болмауы немесе бұзылуы;
жамбас-сан буындарында немесе омыртқада қозғалыстың орташа шектелуімен жамбастың деформациясы;
кеуде қуысының деформациясы және ІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар омыртқаның туа біткен бекітілген қисаюы (кифоздар, сколиоздар);
омыртқаның мойын бөлігіндегі функциясының орташа бұзылуымен бұлшықет қисығы;
бүйректердің бір жақты жамбас немесе мықын дистопиясы;
қалған бүйректің қалыпты қызметі кезінде бір бүйректің болмауы;
поликистоз, дисплазия, бүйректің және олардың элементтерінің орташа немесе шамалы дәрежеде функциясының бұзылуы бар екі еселенуі;
операциялық емдеуді талап ететін 3 см. астам бүйректің солитарлы кисталары;
таға тәрізді бүйрек;
несеп шығару функциясының орташа бұзылуымен несепағардың немесе қуықтың аномалиясы;
ұма немесе бұтаралық гипоспадия;
аяқтың 5-тен 8 см-ге дейін қысқаруымен ортан жілік мойынының варустық деформациясы;
ортан жіліншіктердің ішкі айдаршықтарының шығыңқы жерлері арасындағы қашықтық 12-ден 20 см-ге дейінгі аяқтың О-тәрізді қисаюы немесе балтыр жіліншіктердің ішкі тобықтары арасындағы қашықтық 12-ден 15 см-ге дейінгі Х-тәрізді қисаюы;
рецессивті ихтиоз (қара немесе сия);
функцияларының орташа бұзылуымен ІІ-ІІІ дәрежелі мойын қабырғалары және сүйектердің, буындардың, сіңірлердің, бұлшықеттердің, мүшелер мен жүйелердің басқа да даму кемістіктері, аурулары және деформациялары.
Осы тармақшаға сондай-ақ клиникалық белгілері бар және оларсыз бассүйек дамуының туа біткен ақаулары мен аномалиялары (краниостеноз, Кимерле аномалиясы, платибазия, базилярлық импрессия, макро-және микроцефалия); омыртқаның барлық бөліктерінің конкресценциясы (сиростоздар), Клиппель-Фейль синдромы, бастың, беттің, омыртқа мен кеуде қуысының сүйек-бұлшық ет деформациясы, сондай-ақ сколиозбен байланысты емес омыртқаның туа біткен басқа да аномалиялары (Q-67.5, Q-76.4) жатады.
Осы Талаптардың 80-тармағының 3) тармақшасына мыналар жатады:
І ФС СЖЖ жүрек жеткіліксіздігі болған және онсыз жүректің туа біткен оқшауланған ақаулары;
функциялары мен клиникалық көріністері бұзылмаған сол қарыншаның қосымша хордасынан басқа, жүректің кіші ауытқулары (оның ішінде патологиялық қозғалғыштығы жоқ, қан шунтталуы белгілері жоқ ЖҚА, 3 мм-ге дейін ашық сопақша тесік, Хиари желісі);
бір жақты микротия;
омыртқа бағанасы қызметінің шамалы бұзылуымен бұлшықет қисығы;
спирографиямен расталған І дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар кеуде қуысының туа біткен деформациясы;
аяқталған үдеріспен және қалыпты клиникалық көріністермен остеохондропатиялар (қалыпты физикалық жүктеме кезінде функция аз ғана зардап шегеді);

варусная деформация шейки бедренной кости с укорочением ноги от 2 до 5 см.;
врожденные аномалии почек, мочеточника без нарушения функций;
поясничная дистопия почек с незначительным нарушением функции;
свищ мочеиспускательного канала от корня до середины полового члена;
задержка обоих яичек в брюшной полости, паховых каналах или у их наружных отверстий;
задержка одного яичка в брюшной полости в паховом канале или у его наружного отверстия;
врожденное отсутствие одного яичка при нарушении структуры или функции второго яичка;
доминантный (простой) ихтиоз;
наследственные кератодермии ладоней, нарушающие функцию кистей, а также подошв, затрудняющие ходьбу и ношение стандартной обуви;
полидактилия независимо от нарушения функции;
другие пороки развития, заболевания и деформации костей, суставов, сухожилий, мышц, органов и систем с незначительным нарушением функций.
Кандидаты на службу и учебу с пролапсом митрального клапана I степени с регургитацией I степени или без нее, по графе III признаются годными, по графам I, II – негодными.
Кандидаты на учебу по всем направлениям подготовки и на службу по I и II графам с аневризмой МПП без патологической подвижности, без признаков сброса крови, открытым овальным окном до 3 мм, сетью Хиари признаются негодными, по III графе – годность определяется индивидуально с учетом гемодинамических изменений.
Сотрудники при пролапсе митрального клапана с указанной степенью нарушений, аневризмой МПП и открытым овальным окном, сетью Хиари по всем графам признаются годными.
Регургитация I степени на клапане легочной артерии при отсутствии легочной гипертензии, на трикуспидальном, митральном клапанах при отсутствии органических изменений створок клапанов, без пролабирования створок данных клапанов, без пороков данных клапанов, без нарушения ритма и проводимости, не снижающаяся толерантность к физической нагрузке по результатам нагрузочных проб (стресс-тредмил-тест, ВЭМ), считается функциональной и не является основанием для применения пункта 80 настоящих Требований
При обнаружении регургитации I степени на аортальном клапане ее следует расценивать независимо от остальных показателей как недостаточность аортального клапана.
Наличие дополнительной хорды левого желудочка сердца без нарушения функций и клинических проявлений не является основанием для применения данного пункта настоящих Требований.

аяқтың 2-ден 5 см-ге дейін қысқаруымен ортан жілік мойынының варустық деформациясы;
функциялардың бұзылуынсыз бүйректің, несепағардың туа біткен ауытқулары;
қызметінің шамалы бұзылуымен бүйректің бел дистопиясы;
зәр шығару каналының тамырдан пенисінің ортасына дейін жыланкөзі;
екі атабездің безді іш қуысында, шап каналдарында немесе олардың сыртқы саңылауларында ұстап қалу;
шап каналында немесе оның сыртқы тесігінде іш қуысында бір атабездің тұрып қалуы;
екінші ұрықтың құрылымы немесе функциясы бұзылған кезде бір ұрықтың туа біткеннен болмауы;
доминантты (қарапайым) ихтиоз;
қолдың, сондай-ақ жүруді және стандартты аяқ киімді киюді қиындататын табанның функциясын бұзатын алақандардың тұқым қуалайтын кератодермиясы;
функцияның бұзылуына қарамастан полидактилия;
функцияларының шамалы бұзылуымен сүйектердің, буындардың, сіңірлердің, бұлшықеттердің, мүшелер мен жүйелердің басқа да даму кемістіктері, аурулары және деформациялары жатады.
І дәрежелі регургитациясы бар немесе онсыз І дәрежелі митральды қақпақшаның пролапсы бар қызметке және оқуға кандидаттар ІІІ баған бойынша жарамды, І, ІІ бағандар бойынша жарамсыз деп танылады.
Патологиялық қозғалғыштығы жоқ, қан шунтталуы белгілері жоқ ЖҚА аневризмасы бар, 3 мм-ге дейін ашық сопақша тесігімен, Хиари желісімен І және ІІ бағандары бойынша барлық даярлау бағыттары бойынша оқуға және қызметке кандидаттар III баған бойынша жарамсыз деп танылады, жарамдылық гемодинамикалық өзгерістерді ескере отырып, жеке айқындалады.
Митральды қақпақшаның пролапсы, жүрекшеаралық аневризмасы және ашық сопақша тесігі, Хиари желісі көрсетілген бұзушылықтардың дәрежесімен қызметкерлер барлық бағандар бойынша жарамды деп танылады.
Өкпе артериясы қақпақшасында өкпе гипертензиясы болмаған кезде, қақпақшалар жармаларының органикалық өзгерістері болмаған кезде трикуспидальды, митральды қақпақшаларда І дәрежелі регургитациясы, осы қақпақшалар жармаларының пролабирленбей, осы қақпақшалардың ақауларынсыз, ырғақ пен өткізгіштіктің бұзылуынсыз, жүктеме сынамаларының (стресс-тредмил-тест, ВЭМ) нәтижелері бойынша физикалық жүктемеге төмендемейтін төзімділік функционалдық болып саналады және осы Талаптардың 80-тармағын қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Аорталық қақпақшада І дәрежелі регургитация анықталған кезде оны қалған көрсеткіштерге қарамастан аорталық қақпақшаның жеткіліксіздігі ретінде бағалау керек.
Функциялардың бұзылуынсыз және клиникалық көріністерінсіз жүректің сол жақ қарыншасының қосымша хордаларының болуы осы Талаптардың осы тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.

К подпункту 4) пункта 80 настоящих Требований относятся варусная деформация шейки бедра с укорочением ноги до 2 см., врожденная деформация грудной клетки без признаков дыхательной недостаточности подтвержденной спирографией; поясничная дистопия почек без нарушения функции.
Укорочение нижней конечности на 1 см., сакрализация V поясничного или люмбализация I крестцового позвонка, незаращение дужек указанных позвонков без нарушения функции, гипоспадия у коронарной борозды, врожденное отсутствие одного яичка (при нормальной структуре и функции второго яичка) не является основанием для применения данного пункта настоящих Требований.
Сотрудники с бикуспидальным аортальным клапаном освидетельствуются по подпункту 2), 3), 4) в зависимости от уточненной степени нарушений кровообращения.
Кандидаты на службу и учебу при наличии бикуспидального аортального клапана признаются негодными не зависимо от степени нарушения кровообращения.
При деформации таза с нарушением походки и статики, вызванных укорочением нижних конечностей, заболеваний или повреждений костей мышц и (или) сухожилии применяется пункт 69 настоящих Требований.
Лица с врожденными пороками нервной системы освидетельствуются по пункту 25 настоящих Требований.
Лица с врожденными пороками кисти или стопы освидетельствуются по пунктам 67 и 68 настоящих Требований.";
пункт 83 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
83
Последствия повреждений или оперативных вмешательств на органах грудной, брюшной полости, малого таза или забрюшинного пространства по поводу ранений, травм и хирургических заболеваний J86, К22.2, К44, пластической и реконструктивной хирургии после перенесенной травмы и операции, другие виды пластической хирургии для устранения недостатков внешности Z41, Z41.1, Z42, Z42.1, Z42.2, Z42.8:
к
с
к
с
к
с
1) со значительным нарушением функций
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд
3) с незначительным нарушением функций
нг
В-инд
нг
В-инд
инд
В-инд
4) при наличии объективных данных без нарушения функции
инд
А
инд
А
А
А
К подпункту 1) пункта 83 настоящих Требований относятся последствия ранений и травм: бронхолегочного аппарата с дыхательной недостаточностью III степени; обширная облитерация перикарда; желчные или панкреатические свищи, при неудовлетворительных результатах лечения; рубцовые сужения пищевода, требующие систематического бужирования; диафрагмальные грыжи с частыми (2 раза в год и более) ущемлениями при неудовлетворительных результатах хирургического лечения или отказе от него, состояния после резекции желудка, пищевода, наложения желудочно-кишечного соустья со значительным нарушением функции пищеварения; стволовой или селективной ваготомии с наложением желудочно-кишечного соустья со значительным нарушением функции пищеварения (неподдающиеся лечению демпинг-синдром, упорные поносы, упадок питания при ИМТ 18,5 и менее, стойкие анастомозиты, язва анастомоза); состояния после резекции тонкой (не менее 1,5 метра) или толстой (не менее 30 см.) кишки, сопровождающиеся нарушением пищеварения и упадком питания; наложение билиодигестивных анастомозов; резекция доли печени или части поджелудочной железы; последствия удаления двух сегментов левого легкого либо более двух сегментов правого легкого с дыхательной недостаточностью III степени; удаление одной и более доли легкого независимо от состояния функции дыхания; трансплантация (части или полностью органа) почки, легкого, печени, сердца независимо степени нарушения функции.
По данному подпункту также освидетельствуются лица, у которых отсутствует почка, удаленная по поводу травмы или ранения, при нарушении функции оставшейся почки, независимо от степени ее выраженности; имеются пищеводно-трахеальные и (или) пищеводно-бронхиальные свищи при неудовлетворительных результатах лечения, последствия реконструктивных операций на крупных магистральных (аорта, подвздошная, бедренная, брахиоцефальная артерии, воротная и полая вена) и периферических сосудах при стойком выраженном нарушении кровообращения и прогрессирующем течении заболевания.

Осы Талаптардың 80-тармағының 4) тармақшасына аяқтың 2 см-ге дейін қысқаруымен сан мойынының варустық деформациясы, спирографиямен расталған тыныс жеткіліксіздігінің белгілерінсіз кеуде қуысының туа біткен деформациясы, функциясы бұзылмай бүйректің бел дистопиясы жатады.
Функциясы бұзылмай аяқтың 1 см-ге қысқаруы, V бел омыртқасының сакрализациясы немесе І сегізкөз омыртқасының люмбализациясы, көрсетілген омыртқа доғаларының босауы, коронарлық атоздадағы гипоспадия, туа біткен бір ұрықтың болмауы (екінші ұрықтың қалыпты құрылымы мен функциясы кезінде) осы Талаптардың осы тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.
Бикуспидальды аорталды қақпақшасы бар қызметкерлер қан айналымы бұзылуының нақтыланған дәрежесіне байланысты 2), 3), 4) тармақшалар бойынша куәландырылады.
Қызметке және оқуға кандидаттар қан айналымының бұзылу дәрежесіне қарамастан, бикуспидальды аорталдық қақпақшасы болған кезде жарамсыз деп танылады.
Аяқ қысқаруынан, бұлшық ет сүйектерінің және (немесе) сіңірдің ауруларынан немесе зақымдануынан туындаған жүріс пен статика бұзылып жамбастың деформациясы кезінде осы Талаптардың 69-тармағы қолданылады.
Жүйке жүйесінің туа біткен ақаулары бар адамдар осы Талаптардың 25-тармағы бойынша куәландырылады.
Қолдың немесе табанның туа біткен ақаулары бар адамдар осы Талаптардың 67 және 68-тармағы бойынша куәландырылады.";
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
83
Зақымданудың, жарақаттану мен хирургиялық сырқаттар себепті кеуде, іш қуысы, жамбас немесе іш пердесі сыртындағы зақымданулар немесе операция жасаудың зардаптары (J86; К22.2; К44); жарақаттану және операциялардан кейінгі пластикалық және реконструкциялық хирургия, сырт пішіннің кемшіліктерін жоюға арналған пластикалық хирургияның басқа да түрлері Z41, Z41.1, Z42, Z42.1, Z42.2, Z42.8:
к
с
к
с
к
с
1) функцияларының едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
3) функцияларының шамалы бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жеке
В-жеке
4) функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
жеке
А
жеке
А
А
А
Осы Талаптардың 83-тармағының 1) тармақшасына: ІІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар бронх-өкпе аппаратының; перикардтың кең облитерациясы; емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері кезінде өт немесе панкреатикалық жыланкөздер; жүйелі бужирлеуді талап ететін өңештің тыртықты тарылуы; хирургиялық емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері немесе одан бас тарту кезінде жиі (жылына 2 рет және одан да көп) қысым жасайтын диафрагмальді жарықтар: асқазанды, өңешті резекциялаудан, ас қорыту функциясының елеулі бұзылыстары бар асқазан-ішек сағасын салғаннан кейінгі жай-күйлер; (емделмейтін демпинг-синдром, тұрақты іш өту, ДСИ 18,5 және одан төмен болғанда қоректік заттардың төмендеуі, тұрақты анастомозиттер, анастомоз жарасы); ас қорыту функциясының бұзылуымен және қоректік заттардың төмендеуімен қоса болатын жіңішке (1,5 метрден кем емес) немесе қос (30 см. кем емес) ішекті резекциялаудан кейінгі жай-күй; билиодигестивті анастомоздар салу; бауыр немесе ұйқы безі бөлігін резекциялау, сол өкпенің екі сегментін не ІІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар оң өкпенің екеуден көп сегментін алып тастау салдары; тыныс алу функциясының жағдайына қарамастан өкпенің бір және одан да көп бөлігін алып тастау, функциясының бұзылу дәрежесіне қарамастан бүйректі, өкпені, бауырды, жүректі (ағзаның бөлігі немесе толық) транспланттау жатады.
Осы тармақша бойынша, сондай-ақ жарақатына немесе жарақаттануына байланысты бүйрегі алынған, айқын көріну дәрежесіне қарамастан қалған бүйрек қызметінің бұзылуы кезінде; емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижелері кезінде өңеш-трахеальды және (немесе) өңеш-бронх жыланкөздері; ірі магистральды (аорта, мықын асты, сан, брахиоцефалды артериялар, жағалық және қуыс вена) және перифериялық қанайналымның тұрақты айқын бұзылуы және аурудың үдемелі ағымы кезінде перифериялық қан тамырларына реконструктивті операциялардың салдары бар адамдар куәландырылады.

При наличии инородного тела, расположенного в корне легкого, в сердце или вблизи крупных сосудов, независимо от наличия осложнений или функциональных нарушений МО проводится на основании подпункта 1) пункта 83 настоящих Требований. В отдельных случаях при этих состояниях лица, не достигшие предельного возраста пребывания на службе, при относительно сохраненной трудоспособности освидетельствуются по подпункту 2) пункта 83 настоящих Требований.
При последствиях ранений сердца, перикарда, оперативного удаления инородных тел из средостения в области крупных сосудов стадия (степень) нарушения дыхательной недостаточности, общего и (или) коронарного кровообращения оцениваются по пунктам 42 и 51 настоящих Требований, по результатам их оценки МО проводится на основании подпунктов 1), 2) или 3) пункта 83 настоящих Требований.
При последствиях сочетанной травмы органов двух или более полостей с умеренным нарушением их функций следует применять подпункт 1) пункта 83 настоящих Требований.
К подпункту 2) пункта 83 настоящих Требований относятся состояния и последствия ранений и травм: бронхолегочного аппарата с дыхательной недостаточностью II степени; диафрагмальные грыжи умеренных размеров с редким и (1 раз в год и реже) ущемлениями; спаечный процесс в брюшной полости с нарушениями эвакуаторной функции, требующими повторного стационарного лечения; состояния после: частичной резекции желудка, тонкой (не менее 1 метра) или толстой (не менее 20 см.) кишки; наложения желудочно-кишечного соустья с проявлениями демпинг-синдрома средней степени тяжести и умеренным упадком питания; отсутствие почки, удаленной по поводу травмы или ранения, при нормальной функции оставшейся почки; относятся также последствия хирургического лечения по поводу заболеваний, ранений и травм поджелудочной железы с исходом в псевдокисту; последствия удаления двух сегментов левого легкого либо более двух сегментов правого легкого с дыхательной недостаточностью II степени; стволовая или селективная ваготомия без наложения желудочно-кишечного анастомоза; состояния после операций по поводу закрытия каловых свищей, а также ректопексии.
После удаления желчного пузыря или хирургического лечения болезней желчных протоков, поджелудочной железы с хорошим исходом сотрудники признаются годными к службе по всем графам.
Кандидаты на службу по истечении 3 лет после эндоскопического удаления желчного пузыря с хорошим исходом признаются годными на должности по графе III.
Кандидаты на службу на должности по графам I и II, кандидаты на учебу (независимо от графы Требований) после удаления желчного пузыря, хирургического лечения болезней желчных протоков, поджелудочной железы признаются негодными независимо от срока и исхода лечения.
К данному подпункту также относится экстирпация или надвлагалищная ампутация матки с придатками с эндокринными нарушениями.

Өкпенің тамырында, жүрекке немесе ірі тамырларға жақын орналасқан бөгде дене болған кезде МК асқынулардың немесе функционалдық бұзылулардың болуына қарамастан осы Талаптардың 83-тармағының 1) тармақшасы негізінде жүргізіледі. Жекелеген жағдайларда осы жағдайлар кезінде қызметте болудың шекті жасына жетпеген адамдар салыстырмалы жұмыс қабілеттілігі сақталған кезде осы Талаптардың 83 тармағының 2) тармақшасы бойынша куәландырылады.
Жүрек, перикард жарақаттары салдарынан, ірі қан тамырлары аймағындағы кеуде ортасынан бөгде денелерді жедел алып тастау кезінде тыныс алу жеткіліксіздігінің, жалпы және (немесе) коронарлық қан айналымының бұзылу сатысы (дәрежесі) осы Талаптардың 42 және 51-тармақтары бойынша бағаланады, оларды бағалау нәтижелері бойынша МК осы Талаптардың 83-тармағының 1), 2) немесе 3) тармақшалары негізінде жүргізіледі.
Екі немесе одан да көп қуыстар мүшелерінің функцияларының орташа бұзылуымен үйлесімді жарақатының салдары кезінде осы Талаптардың 83-тармағының 1) тармақшасын қолдану керек.
Осы Талаптардың 83-тармағының 2) тармақшасына: ІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар бронх-өкпе аппаратының; сирек және (жылына 1 рет және сирек) қысылулары бар орташа көлемдегі диафрагмаль жарықтары; қайта стационарлық емдеуді талап ететін көшіру функциясының бұзылуымен іш қуысында жабысу процесі; мынадай жай-күйден кейінгі жағдай: асқазанды, жіңішке (кемінде 1 метр) немесе қос (кемінде 20 см.) ішекті ішінара резекциялаудан; ауырлық дәрежесі орташа демпинг-синдром белгілерімен және ауырлық дәрежесі орташа тамақтанудың төмендеуі; қалған бүйректің қалыпты қызметі кезінде жарақаттар немесе жарақаттар бойынша алынған бүйректің болмауы жатады; сондай-ақ псевдокистаға айналған ұйқы безінің аурулары, жаралануы және жарақаттары бойынша хирургиялық емдеудің салдары жатады; сол жақ өкпенің екі сегментін немесе ІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар оң жақ өкпенің екі сегментінен артық алып тастау салдары; асқазан-ішек анастомозын салмай бағаналы немесе селективті ваготомия; нәжіс жыланкөздерін жабу, сондай-ақ ректопексияны жабу жөніндегі операциялардан кейінгі жағдай жатады.
Өт қабын алып тастағаннан немесе өт жолдары, ұйқы безі ауруларын жақсы нәтижемен хирургиялық емдегеннен кейін қызметкерлер барлық бағандар бойынша қызметке жарамды деп танылады.
Қызметке кандидаттар өт қабын эндоскопиялық әдіспен алып, жақсы нәтиже көрсеткеннен кейін III баған бойынша лауазымға жарамды деп танылады.
I және II бағандар лауазымдары бойынша қызметке кандидаттар, оқуға кандидаттар (Талаптардың бағанына қарамастан) өт қабын алып тастағаннан кейін, өт жолдары, ұйқы безі ауруларын жақсы нәтижемен хирургиялық емдегеннен кейін емдеу мерзімі мен нәтижесіне қарамастан жарамсыз деп танылады.
Осы тармақшаға сондай-ақ эндокриндік бұзылулары бар қосалқылармен жатыр қыннан жоғары ампутация немесе экстирпациясы жатады.

К подпункту 3) пункта 83 настоящих Требований относятся состояния и последствия ранений и травм: бронхолегочного аппарата с дыхательной недостаточностью I степени; диафрагмальные неущемленные грыжи небольших размеров; спаечный процесс в брюшной полости без явлений кишечной непроходимости с редким болевым синдромом; экстирпация или надвлагалищная ампутация матки с сохранением придатков при отсутствии эндокринных нарушений, последствия реконструктивных операций после полной и частичной мастэктомии, реконструкции молочной железы, ранние и поздние осложнения пластических операций.
К данному подпункту также относятся состояния после: резекции тонкой (менее 1 метра) или толстой (менее 20 см.) кишки; наложения желудочно-кишечного соустья без диспепсических расстройств, с редкими проявлениями демпинг-синдрома легкой степени, с незначительным упадком питания; удаления селезенки после травм и ранений без нарушения функции кроветворения; резекции части почки при сохранной ее функции; последствия удаления двух сегментов левого легкого либо более двух сегментов правого легкого с дыхательной недостаточностью I степени или без нее; краевой или экономной резекции легкого (1 сегмент левого легкого или 2 сегмента правого легкого) с дыхательной недостаточностью I степени; экономная резекция либо ушивание раны других органов с незначительным нарушением функций либо без нарушения функции для кандидатов на службу в период до 1 года после получения травмы.
К подпункту 4) пункта 83 настоящих Требований относятся состояния (для кандидатов на службу до 1 года с момента получения ранения, травмы или оперативного лечения) после перенесенных атипичной, краевой или экономной резекции легкого (1 сегмент левого легкого или 2 сегмента правого легкого) без дыхательной недостаточности, торакотомий или лапаротомий с целью остановки кровотечения, ликвидации пневмо- или гемоторакса, ушивания ран кишечника, желудка, печени, устранения спаечной непроходимости.
К данному подпункту также относятся последствия подтяжки или маммопластики, проведенной в косметических целях, ринопластика, отопластика, блефаропластика, круговые подтяжки лица, также импланты (молочных желез, ягодиц, лица, губ) с благоприятным исходом, без нарушения функции после 1 года после операции.
Последствия ушивания перфоративной язвы желудка или 12-перстной кишки с благоприятным исходом без грубой деформации и нарушения функции желудочно-кишечного тракта, при отсутствии обострения язвенной болезни в течении 3 лет не является основанием для применения данного пункта настоящих Требований.";
пункт 87 изложить в следующей редакции:
"
Пункт
Названия болезней
Графы
I
II
III
87.
Несоответствие росто-весовых показателей критериям отбора
к
с
к
с
к
с
нг
нг
нг
Заключение об уровне физического развития освидетельствуемого дается строго индивидуально на основе оценки степени развития мышечной системы, роста, веса тела, индекса массы тела (росто-весовых показателей, далее - РВП), окружности груди. При оценке развития мышечной системы учитывается степень отложения подкожно-жировой клетчатки, а также особенности скелетной мускулатуры у лиц высокого роста с малорельефными мышцами.
Слабое развитие мышечной системы характеризуется дряблостью мышц, отсутствием рельефа контуров и недостаточной мышечной массой, мышечной силой.
В случаях, когда с учетом конституциональных особенностей мышечная система развита достаточно, но рост и(или) ИМТ менее требуемых, состояние определяется как несоответствие росто-весовых показателей критериям отбора.
Кандидаты на службу и учебу с хорошим физическим развитием и питанием, пропорциональным телосложением, признаются годными при условиях:

Осы Талаптардың 83-тармағының 3) тармақшасына жарақаттар мен жарақаттардың жай-күйі мен салдарлары: І дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар бронх-өкпе аппаратының; шағын көлемдегі диафрагмальды ашық емес жарықтар; сирек ауырсыну синдромымен ішектің бітелу құбылыстарынсыз іш қуысында жабысу процесі жатады; эндокриндік бұзылулар болмаған кезде қосалқыларды сақтай отырып жатыр қыннан жоғары ампутация немесе экстирпациясы, толық және ішінара мастэктомиядан кейінгі реконструктивті операциялардың, сүт безін қайта құрудың салдары, пластикалық операциялардың ерте және кеш асқынулары жатады.
Осы тармақшаға сондай-ақ: жіңішке ішекті (1 метрден кем) немесе қос ішекті (20 см-ден кем) резекциялаудан; диспепсиялық бұзылуларсыз, жеңіл дәрежедегі демпинг-синдромның сирек көріністерімен, тамақтанудың шамалы төмендеуімен асқазан-ішек сағасын салғаннан; қан түзу функциясының бұзылуынсыз жарақаттардан кейін көкбауырды алып тастаудан; оның қызметі сақталған кезде бүйрек бөлігін резекциялаудан; сол өкпенің екі сегментін не І дәрежелі немесе онсыз тыныс алу жеткіліксіздігі бар оң өкпенің екіден көп сегментін алып тастағаннан; І дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар өкпенің шеткі немесе үнемді резекциясы (сол өкпенің 1 сегменті немесе оң өкпенің 2 сегменті); жарақат алғаннан кейін 1 жылға дейінгі кезеңде қызметке кандидаттар үшін функциясының шамалы бұзылуымен немесе функциясының бұзылуынсыз басқа органдардың үнемді резекциясы немесе жарасын тігуден кейінгі жағдайлар жатады.
Осы талаптардың 83-тармағының 4) тармақшасына (қызметке кандидаттар үшін жарақат алған, зақымданғаннан немесе операция жасаған сәттен бастап 1 жылға дейін) тыныс алу жетіспеушілігінсіз өкпенің атиптік, шеткі немесе үнемді резекциясына (сол өкпенің 1 сегменті немесе оң өкпенің 2 сегменті) шалдыққаннан, қан кетуді тоқтату мақсатында торакотомия немесе лапаротомия, пневмо- немесе гемотораксты жою; ішек, асқазан, бауыр жараларын тігу; дәнекерленген өтпеушілікті жоюдан кейінгі жағдайлар жатады.
Осы тармақшаға сондай-ақ косметикалық мақсаттарда жүргізілген бетті тартудың немесе маммопластиканың салдары, ринопластика, отопластика, блефаропластика, бетті дөңгелете тарту, сондай-ақ операциядан кейін 1 жылдан кейін функцияны бұзбай, қолайлы нәтижемен импланттар (сүт бездері, бөкселер, бет, еріндер) жатады.
Асқазан-ішек жолы қызметінің өрескел деформациясыз және бұзылуынсыз қолайлы нәтижемен асқазанның немесе он екі елі ішектің тесілген ойық жарасын тігу салдары, 3 жыл ішінде ойық жара ауруы асқынбаса, осы Талаптардың осы тармағын қолдануға негіз болып табылмайды.";
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тармақ
Сырқаттардың атаулары
Бағандар
I
II
III
87.
Бой-салмақ көрсеткіштерінің іріктеу өлшемшарттарына сәйкес келмеуі
о
қ
о
қ
о
қ
жз
жз
жз
Куәландырылушының дене дамуының деңгейі туралы қорытынды бұлшық ет жүйесінің даму дәрежесін, бойын, дене салмағын, дене салмағының индексін (бой-салмақ көрсеткіштері, бұдан әрі - БСК), кеуде шеңберін бағалау негізінде қатаң жеке беріледі. Бұлшықет жүйесінің дамуын бағалау кезінде тері асты-май талшығының қабыну дәрежесі, сондай-ақ азорельефті бұлшықеттері бар адамдардың қаңқа бұлшық етінің ерекшеліктері ескеріледі.
Бұлшықет жүйесінің әлсіз дамуы бұлшықеттердің босаңсуымен, контурдың рельефінің болмауымен және бұлшықет массасының, бұлшықет күшінің жеткіліксіздігімен сипатталады.
Конституциялық ерекшеліктерді ескере отырып, бұлшықет жүйесі жеткілікті дамыған, бірақ өсуі және(немесе) ДМИ талап етілгеннен кем болған кезде, жай-күйі өсу-салмақтық көрсеткіштердің іріктеу өлшемдеріне сәйкес келмеуі ретінде айқындалады.
Жақсы дене бітімі мен тамақтануы бар, үйлесімді дене бітімі бар қызметке және оқуға кандидаттар мынадай жағдайларда жарамды деп танылады:

по графе I – при росте не менее 165 см. (для женщин – 160 см.), ИМТ не менее 19 кг/м2 при поступлении на службу на должности сотрудников подразделений гражданской защиты, принимающих непосредственное участие в тушении пожаров, на учебу по направлениям подготовки специалистов гражданской защиты, защиты в чрезвычайных ситуациях и гражданской обороны;
по графе I – при росте не менее 170 см. (для женщин – 160 см.), ИМТ не менее 18,5 кг/м2 (в подразделения специального назначения "Сункар", "Арлан", "СОБР" не менее 19 кг/м2) при поступлении на службу на все иные указанные в данной графе должности;
по графе II – при росте не менее 170 см. (для женщин – 160 см.), ИМТ не менее 18,5 кг/м2 при поступлении на службу на все указанные в данной графе должности;
по графам II или III – при росте не менее 170 см., ИМТ не менее 18,5 кг/м2 при поступлении на учебу по всем направлениям подготовки в организации образования органов внутренних дел;
по графе III – при росте не менее 163 см. (для женщин – 157 см.) ИМТ не менее 18,5 кг/м2 при поступлении на службу на должности в сфере кибербезопасности, борьбы с киберпреступностью;
по графе III – при росте не менее 165 см. (для женщин – 157 см.) ИМТ не менее 18,5 кг/м2 при поступлении на службу на все иные указанные в данной графе должности.
Требования по РВП для кандидатов на должности сотрудников оперативной службы, несущих службу на открытом воздухе, регламентируется отдельными приказами правоохранительных органов.
Кандидатам на службу (учебу) в возрасте до 21 года, при незначительном (не более 2 см.) несоответствии роста критериям отбора при удовлетворительной степени развития мышечной системы и соответствующем ИМТ, предлагается проведение рентгенологического исследования зон роста трубчатых костей.
При условии незавершенности процесса оссификации (зоны роста открыты либо закрыты неполностью вследствие позднего полового созревания) данные лица при отсутствии изменений со стороны желудочно-кишечного тракта, эндокринной системы, хронических инфекций, интоксикаций, учитывая возможность дальнейшего физического развития и благоприятный прогноз, основанный на ближайшем анамнезе, признаются годными к службе и учебе.
Лица с закрытыми зонами роста трубчатых костей признаются негодными к службе и учебе.
Достижение требуемого показателя ИМТ определяется путем трехкратного ежедневного измерения роста и веса, производимых при участии не менее трех специалистов ВВК (обязательно эксперта-терапевта) с заверением результатов измерений подписью и личными печатями специалистов.

І баған бойынша – бойы кемінде 165 см. (әйелдер үшін – 160 см.), ДСИ кемінде 19 кг/м2 азаматтық қорғау бөліністерінің өрт сөндіруге тікелей қатысатын қызметкерлері лауазымдарына қызметке түскен кезде, азаматтық қорғау, төтенше жағдайларда қорғау және азаматтық қорғаныс мамандарын даярлау бағыттары бойынша оқуға түсуге;
I баған бойынша – бойы 170 см. кем емес (әйелдер үшін – 160 см.), ДСИ кемінде 18,5 кг/м2 ("Сұңқар", "Арлан", "ЖҚАЖ" арнайы мақсаттағы бөліністергі кемінде 19 кг/м2) осы бағанда көрсетілген барлық басқа лауазымдарға қызметке түскен кезде;
II баған бойынша – бойы 170 см. кем емес (әйелдер үшін – 160 см.), ДСИ кемінде 18,5 кг/м2 осы бағанда көрсетілген барлық лауазымдарға қызметке түскен кезде;
ІІ немесе ІІІ бағандар бойынша - бойы 170 см. кем емес, ДСИ кемінде 18,5 кг/м2 ішкі істер органдарының білім беру ұйымдарына даярлаудың барлық бағыттары бойынша оқуға түскен кезде;
ІІІ баған бойынша - бойы 163 см. кем емес (әйелдер үшін - 157 см.), ДСИ кемінде 18,5 кг/м2 киберқауіпсіздік, киберқылмыспен күрес саласындағы лауазымдарға қызметке түскен кезде;
III баған бойынша – бойы кемінде 165 см. (әйелдер үшін-157 см.), ДСИ кемінде 18,5 кг/м2 осы бағанда көрсетілген барлық басқа лауазымдарға қызметке түскен кезде.
Ашық ауада қызмет атқаратын жедел қызмет қызметкерлері лауазымына кандидаттар үшін РВП бойынша талаптар құқық қорғау органдарының жеке бұйрықтарымен реттеледі.
21 жасқа дейінгі қызметке (оқуға) кандидаттарға өсу бұлшық ет жүйесінің дамуының қанағаттанарлық дәрежесі және тиісті ДСИ кезінде іріктеу критерийлеріне сәйкес келмеуі шамалы (2 см.-ден аспайтын) кезінде түтікше сүйектерінің өсу аймағына рентгенологиялық зерттеу жүргізу ұсынылады.
Оссификация процесі аяқталмаған кезде (өсу аймақтары ашық не кеш жыныстық жетілу салдарынан толық емес) бұл адамдар асқазан-ішек жолы, эндокриндік жүйе, созылмалы инфекциялар, уыттану жағынан өзгерістер болмаған кезде, бұдан әрі физикалық даму мүмкіндігін және жақын анамнезге негізделген қолайлы болжамды ескере отырып, қызметке және оқуға жарамды деп танылады.
Түтікше сүйектерінің өсуінің жабық аймақтары бар адамдар қызметке және оқуға жарамсыз деп танылады.
ДМИ талап етілетін көрсеткішіне қол жеткізу ӘДК-ның кемінде үш маманының (міндетті түрде сарапшы-терапевтің) қатысуымен жүргізілетін күн сайын үш рет бойы мен салмағын өлшеп отыру арқылы өлшеу нәтижелеріне мамандардың қолдары қойылып және жеке мөрлерімен расталып анықталады.

При перемещении сотрудников с должностей, отнесенных к графе III настоящих Требований, на должности по графе I и II обязательно учитывается рост не менее 170 см. (для женщин 160 см.) (у сотрудников органов гражданской защиты по графе I, непосредственно принимающих участие в тушении пожаров, - не менее 165 см., (для лиц женского пола – 160)).
Данные требования не учитываются при перемещении сотрудников с должностей, отнесенных к графам I и II, на другие должности по данным графам.
При перемещении сотрудников с должностей в сфере кибербезопасности, борьбы с киберпреступностью на иные должности по графе III настоящих Требований, обязательно учитывается наличие роста не менее 165 см. (для женщин 157 см.), на должности по графам I и II настоящих Требований обязательно учитывается наличие роста не менее 170 см. (для женщин 160 см.).
Лица с физическим недоразвитием, обусловленным рядом заболеваний (заболевания гипофиза, щитовидной, вилочковой железы, нефрогенные остеопатии, заболевания печени, хронические инфекции, интоксикации) освидетельствуются по соответствующим пунктам настоящих Требований.";
2. Департаменту социального и медицинского обеспечения Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Амзеев А.Б.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по финансовому мониторингу
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан

Қызметкерлерді осы Талаптардың ІІІ бағанға жатқызылған лауазымдардан I және II бағандар бойынша лауазымдарға ауыстыру кезінде бойы 170 см. - ден кем емес (әйелдер үшін 160 см.) (өрт сөндіруге тікелей қатысатын азаматтық қорғау органдарының қызметкерлерінде I баған бойынша, – 165 см.-ден кем емес (әйел жынысты адамдар үшін-160 см.) ескеріледі.
Бұл талаптар қызметкерлерді I және II бағандарға жатқызылған лауазымдардан сол бағандар бойынша басқа лауазымдарға ауыстыру кезінде ескерілмейді.
Қызметкерлерді киберқауіпсіздік, киберқылмыспен күрес саласындағы лауазымдардан осы Талаптардың ІІІ бағаны бойынша өзге лауазымдарға ауыстыру кезінде бойы 165 см-ден кем емес (әйелдер үшін 157 см.), осы Талаптардың І және ІІ бағандары бойынша лауазымдарға бойы 170 см-ден кем емес (әйелдер үшін 160 см.) болуы міндетті түрде ескеріледі.
Бірқатар ауруларға (гипофиз, қалқанша, ашалы без, нефрогенді остеопатиялар, бауыр аурулары, созылмалы инфекциялар, интоксикациялар) байланысты физикалық дамымаған адамдар осы Талаптардың тиісті тармақтары бойынша куәландырылады.";
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әлеуметтік және медициналық қамтамасыз ету департаменті (А.Б. Әмзеев) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі