"Мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілерінде қамтылған қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 111/НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің м.а. 2026 жылғы 14 шiлдедегi № 411/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 18 шiлдеде № 39343 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілеріндегі қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 111/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22481 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік органдардың цифрлық объектілерінде қамтылған қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органдардың цифрлық объектілерінде қамтылған қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу қағидалары бекітілсін";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік органдардың цифрлық объектілеріндегі қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Цифрлық трансформация архитектурасы және саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.

О внесении изменений в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 111/НҚ "Об утверждении Правил проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в объектах информатизации государственных органов"
Приказ и.о. Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 14 июля 2026 года № 411/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июля 2026 года № 39343
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 111/НҚ "Об утверждении Правил проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в объектах информатизации государственных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22481) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в цифровых объектах государственных органов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащейся в цифровых объектах государственных органов";
Правила проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащейся в цифровых объектах государственных органов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту архитектуры и политики цифровой трансформации Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық
даму министрдің міндетін атқарушы
Р. Коняшкин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрдің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 14 шілдедегі
№ 411/НҚ бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің
2021 жылғы 31 наурыздағы
№ 111/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік органдардың цифрлық объектілерінде қамтылған қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік органдардың цифрлық объектілерінде қамтылған қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 356) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік органдардың цифрлық объектілерінде қамтылған қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпарат пайдаланушы – ақпаратты сұрататын және (немесе) пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
2) архитектуралық-үйлестіруші орталық – мемлекеттік органдардың, мемлекеттік заңды тұлғалардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде квазимемлекеттік сектор субъектілеріне тиесілі заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік басқару процестеріне қатысатын өзге де ұйымдардың цифрлық архитектурасының тұтастығын, үйлесімділігін және тиімділігін қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға.
3) ашық деректер – машинада оқылатын нысанда ұсынылған және еркін пайдалануға, өңдеуге, қайта жариялауға және таратуға арналған, ашық қолжетімділікте орналастырылған цифрлық деректер;
4) ашық деректер жиынтығы – атрибуттар жиынтығымен сипатталатын жекелеген элементтерден тұратын және цифрлық жүйелерге адамның қатысуынсыз осындай элементтерді сәйкестендіруге, түсіндіруге және өңдеуге мүмкіндік беретін ашық деректер нысанында ұсынылған бір үлгідегі деректердің жүйелендірілген жиынтығы;

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра искусственного интеллекта и
цифрового развития Республики Казахстан
Р. Коняшкин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
министра искусственного
интеллекта и цифрового
развития
Республики Казахстан
от 14 июля 2026 года № 411/НҚ
Утверждены
приказом Министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года № 111/НҚ.
Правила проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в цифровых объектах государственных органов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в цифровых объектах государственных органов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации", подпунктом 356) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846, и определяют порядок проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в цифровых объектах государственных органов.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) пользователь информации – физическое или юридическое лицо, запрашивающее и (или) использующее информацию;
2) архитектурно-координационный центр – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, которое обеспечивает целостность, совместимость и эффективность цифровой архитектуры государственных органов, государственных юридических лиц, субъектов квазигосударственного сектора, юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат субъектам квазигосударственного сектора, а также иных организаций, участвующих в процессах государственного управления;
3) открытые данные – цифровые данные, представленные в машиночитаемой форме и предназначенные для свободного использования, обработки, повторной публикации и распространения, размещенные в открытом доступе;
4) набор открытых данных – систематизированная совокупность однотипных данных, представленных в форме открытых данных, состоящая из отдельных элементов, характеризующихся набором атрибутов, и позволяющая цифровым системам без участия человека идентифицировать, интерпретировать и обрабатывать такие элементы;

5) ашық деректердің интернет-порталы (бұдан әрі – интернет-портал) - ашық деректер бойынша сипаттаушы және сілтемелік ақпараттың орталықтандырылған сақталуын қамтамасыз ететін ашық үкіметтің құрауышы;
6) қол жеткізу шектелген ақпарат – мемлекеттік құпияларға, жеке басының құпиясына, отбасылық, банктік, коммерциялық құпияға, медицина қызметкерінің құпиясына және (немесе) заңмен қорғалатын өзге де құпияларға жатқызылған ақпарат, қолжетімділігі шектеулі дербес деректер, сондай-ақ таратылуы шектелген қызметтік ақпарат;
7) цифрландыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – цифрландыру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3. Мемлекеттік органдардың цифрлық объектілеріндегі қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерді талдау оларды ашық деректердің интернет-порталында кейіннен орналастыру мақсатында жүргізіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органдардың цифрлық объектілерінде қамтылған, қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу тәртібі
4. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2023 жылғы 13 шілдедегі № 281-НҚ бұйрығымен бекітілген Ақпаратқа қол жеткізу мәселелері жөніндегі комиссия туралы ережеге (бұдан әрі – Комиссия) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33096 болып тіркелген) сәйкес құрылатын Комиссия ұсыныстарының негізінде интернет-порталда ашық деректер жиынтығының санын кеңейту және ақпаратты пайдаланушылардың сұранысын арттыру мақсатында мемлекеттік органдардың цифрлық объектілерінде қамтылған қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу үшін зерттеп-қарауға жататын мемлекеттік органдардың (бұдан әрі – зерттеп қаралатын мемлекеттік орган) тізімін қалыптастырады.
5. Уәкілетті орган архитектуралық-үйлестіруші орталыққа тізімге енгізілген мемлекеттік органдардың цифрлық объектілердегі деректерге талдау жүргізу туралы еркін түрде ресми сұрау салу жібереді.
6. Архитектуралық-үйлестіруші орталық уәкілетті органның ресми сұрау салуына сілтеме жасай отырып, цифрлық жүйелерден түсіруді алуға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес зерттеп қаралатын мемлекеттік органға цифрлық жүйелердің тізбесі және цифрлық жүйелер жөніндегі мәліметтер туралы ресми сұрау салу жібереді.
Зерттеп-қаралатын мемлекеттік орган сұрау салуды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде цифрлық жүйелердің тізбесі және цифрлық жүйелер туралы мәліметтерді архитектуралық-үйлестіруші орталыққа ұсынады.

5) интернет-портал открытых данных (далее – интернет-портал) – компонент открытого правительства, обеспечивающий централизованное хранение описательной и ссылочной информации по открытым данным;
6) информация с ограниченным доступом – информация, отнесенная к государственным секретам, личной, семейной, банковской, коммерческой тайне, тайне медицинского работника и (или) иным охраняемым законом тайнам, персональные данные ограниченного доступа, а также служебная информация ограниченного распространения;
7) уполномоченный орган в сфере цифровизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере цифровизации.
3. Анализ данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в цифровых объектах государственных органов, проводится с целью их последующего размещения на интернет-портале.
Глава 2. Порядок проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в цифровых объектах государственных органов.
4. Уполномоченный орган в целях расширения количества наборов открытых данных на интернет-портале и повышения их востребованности пользователями информации, на основании предложений Комиссии, создаваемой в соответствии с Положением о Комиссии по вопросам доступа к информации, утвержденным приказом Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 13 июля 2023 года № 281-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33096) (далее – Комиссия), формирует список государственных органов, подлежащих обследованию (далее – обследуемый государственный орган), для проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в цифровых объектах государственных органов.
5. Уполномоченный орган направляет в архитектурно-координационный центр официальный запрос в свободной форме о проведении анализа данных, содержащихся в цифровых объектах государственных органов, включенных в список.
6. Архитектурно-координационный центр направляет официальный запрос о предоставлении перечня цифровых систем и сведений о цифровых системах в обследуемый государственный орган, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также на получение выгрузок из цифровых систем, со ссылкой на официальный запрос уполномоченного органа.
Обследуемый государственный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения запроса предоставляет перечень цифровых систем и сведений о цифровых системах и разрешение о выгрузке из цифровых систем архитектурно-координационному центру.

7. Архитектуралық-үйлестіруші орталық екі ай ішінде ұсынылған түсірілімдерге талдау жүргізеді, ашық деректер жиынтығын қалыптастыру үшін ашық деректердің болуын анықтайды, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ашық деректер жиынтығының технологиялық паспортының жобасын (бұдан әрі – паспорт жобасы) әзірлейді.
Деректерді талдау кезінде архитектуралық-үйлестіруші орталық мынадай өлшемшарттарға сүйенеді:
1) деректер қол жеткізу шектелген ақпарат болып табылмайды;
2) деректер азаматтар мен бизнес тарапынан сұранысқа ие болу. Сұранысқа иелігі мынадай объективті көрсеткіштер негізінде айқындалады:
интернет-портал арқылы келіп түскен ашық деректерді жариялау немесе өзектендіру туралы сұрау салулар саны;
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының жолданымдары;
халық пен бизнес арасында жүргізілген зерттеулердің, талдаулардың және ресми сауалнамалардың нәтижелері қамтылған;
3) ашық деректер форматында жариялау үшін деректердің жоғары дайындық дәрежесі бар;
4) деректер қазірдің өзінде жарияланады, бірақ машинада оқуға болмайды.
Деректерге талдауды жүргізу барысында архитектуралық-үйлестіруші орталық интернет-портал пайдаланушыларының ашық деректерді жариялауға және өзектендіруге келіп түскен өтінімдерін талдайды, сондай-ақ "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының атына тиісті сұрау салу жіберу арқылы бизнестің қажеттіліктерін айқындайды.
8. Архитектуралық-үйлестіруші орталық әзірленген паспорттардың жобаларын мемлекеттік органға олар жасалған күннен бастап 10 (он) күнтізбелік күні ішінде келісуге жолдайды.
9. Жүргізілген талдау нәтижелерін архитектуралық-үйлестіруші орталық кейіннен Комиссияның отырысына шығару үшін алынған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға және ақпаратқа қол жеткізу саласындағы уәкілетті органға жолдайды.
10. Комиссия ақпаратқа қол жеткізу саласындағы қоғамдық мүдделерді және ақпаратты пайдаланушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, паспорттардың жобаларына ұсыным береді.
Комиссия мүшелерінің паспорт жобаларына ұсыныстары болған жағдайда, архитектуралық-үйлестіруші орталық ұсыныстарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды тиісті мемлекеттік органдарға жолдайды.
Мемлекеттік органдар келіп түскен ұсыныстарды қарауға және оларды алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей ақпаратқа қол жеткізу саласындағы уәкілетті органға ұсыныстарды қабылдау немесе қабылдамау туралы дәлелді жауап жолдауға міндетті.

7. Архитектурно-координационный центр в течение двух месяцев проводит анализ предоставленных выгрузок из цифровых систем, выявляет наличие открытых данных для расширения количества наборов открытых данных на интернет-портале. Разрабатывает проект технологического паспорта набора открытых данных (далее – проект паспорта) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При проведении анализа данных архитектурно-координационный центр исходит из следующих критериев:
1) данные не являются информацией с ограниченным доступом;
2) данные востребованы гражданами и бизнесом. Востребованность определяется на основе объективных показателей, включая:
количество запросов на публикацию или актуализацию открытых данных, поступивших через интернет-портал;
обращения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
результаты исследований, аналитики и официальных опросов населения и бизнеса;
3) имеется высокая степень готовности данных для их публикации в формате открытых данных;
4) данные уже публикуются, но не в машиночитаемом виде.
В ходе проведения анализа данных архитектурно-координационный центр учитывают поступившие заявки пользователей интернет-портала на публикацию и актуализацию открытых данных, а также определяет потребности бизнеса посредством направления соответствующего запроса в адрес Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
8. Архитектурно-координационный центр направляет в государственный орган разработанные проекты паспортов на согласование в течение 10 (десяти) календарных дней со дня их составления.
9. По итогам проведенного анализа архитектурно-координационный центр направляет проект паспорта в уполномоченный орган и уполномоченный орган в области доступа к информации для последующего вынесения на заседание Комиссии в течение 2 (двух) рабочих дней со дня завершения анализа.
10. Комиссия, с учетом общественных интересов в области доступа к информации и потребностей пользователей информации, вносит предложения к проектам паспортов.
В случае наличия замечаний и предложений членов Комиссии к проектам паспортов, архитектурно-координационный центр в течение двух рабочих дней со дня получения замечаний и предложений направляет их в соответствующие государственные органы.
Государственные органы обязаны рассмотреть поступившие замечания и предложения и не позднее пяти рабочих дней со дня их получения направить в уполномоченный орган в области доступа к информации мотивированный ответ о принятии или непринятии замечаний и предложений.

11. Паспорттардың жобаларын мемлекеттік органдар бекітеді және ашық деректер жиынтығы интернет-порталда орналастырылады.
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрдің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 14 шілдедегі
№ 411/НҚ
Мемлекеттік органдардың
ақпараттандыру объектілерінде
қамтылған қол жеткізу
шектелген ақпаратты
қоспағанда, деректерге талдау
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Цифрлық жүйелердің тізбесі және цифрлық жүйелер туралы мәліметтер
Цифрлық жүйелердің тізбесі
Цифрлық жүйе
Сипаттамасы
1
2
3
Цифрлық жүйелер туралы мәліметтер
Мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінің атауы
Өріс
Сипаттамасы
Типі
1
2
3
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрдің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 14 шілдедегі
№ 411/НҚ
Мемлекеттік органдардың
ақпараттандыру объектілерінде
қамтылған қол жеткізу
шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Ашық деректер жиынтығының технологиялық паспорты
"Жинақтың атауы"
(Дереккөздің атауы)
Әзірлеу қаласының атауы, әзірлеу жылы
1. Жалпы бөлім
1.1 Негізгі мәліметтер
1.1.1 Толық атауы:
1.1.2 Қысқартылған атауы:
1.1.3 Категория:
1.1.4 Ақпарат жеткізуші:

11. Проекты паспортов утверждаются государственными органами и наборы открытых данных размещаются на интернет-портале.
Исполняющий обязанности
министра искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
от 14 июля 2026 года
№ 411/НҚ
Приложение 1
к Правилам проведения
анализа данных, за исключением
информации с ограниченным
доступом, содержащихся
в цифровых объектах
государственных органов
Перечень цифровых систем и сведений о цифровых системах
Перечень цифровых систем
Цифровая
система
Описание
1
2
3
Сведения о цифровых системах
Наименование цифровых систем государственных органов
Поле
Описание
Тип
1
2
3
Исполняющий обязанности
министра искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
от 14 июля 2026 года
№ 411/НҚ
Приложение 2
к Правилам проведения
анализа данных, за исключением
информации с ограниченным
доступом, содержащихся
в цифровых объектах
государственных органов
Технологический паспорт набора открытых данных
"Наименование набора"
(Наименование источника)
Наименование города разработки, год разработки
1. Общая часть
1.1 Базовые сведения
1.1.1 Полное наименование:
1.1.2 Сокращенное наименование:
1.1.3 Категория:
1.1.4 Поставщик информации: