Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарын өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 16 шiлдедегi № 504 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 шiлдеде № 39336 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі - Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң қызметі және құқықтық нормативтік үйлестіру департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрілігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 16 шілдедегі
№ 504
бұйрығымен бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 13 тамыздағы № 508 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9729 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидаларында:
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Жасақ бастығы сотталғандарға олардың құқықтары мен мiндеттерiн, еңбек және демалыс шарттарын түсiндiредi, заңнамаға қол жетімділігін қамтамасыз етедi және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан сотталғандар арасында әлеуметтiк-құқықтық оқыту өткiзудiң тақырыптық жоспары бойынша сабақтар өткiзудi ұйымдастырады.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 июля 2026 года № 504. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2026 года № 39336
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее - Перечень).
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел Республики Казахстан Е. Саденов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 июля 2026 года № 504
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 августа 2014 года № 508 "Об утверждении Правил проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9729) следующие изменения:
в Правилах проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы, утвержденных указанным приказом:
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Начальник отряда разъясняет осужденным их права и обязанности, условия труда и отдыха, обеспечивает доступ к законодательству и организует проведение с ними занятий по социально-правовой учебе по тематическому плану проведения социально-правовой учебы среди осужденных, отбывающих наказание в местах лишения свободы согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:

"34. Жазаны өтеудiң дағдылы жағдайында сотталғандарға олардың құқықтары мен мiндеттерi, еңбек және демалыс шарттары түсiндiріледі, сондай-ақ жазаның орындалуын реттейтiн заңнамаға қол жетімділік қамтамасыз етіледі. Сотталғанның жеке басы жан-жақты зерделенеді және тәрбиелік ықпал етуді жағымды қабылдауға және қоршаған ортаның жағымсыз ықпалын теріске шығаруға психологиялық дайындық дәрежесі анықталады.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Мекеме әкiмшiлiгi бас бостандығынан айыру мерзiмi аяқталғанға дейiн бір жылдан кешiктiрмей сотталған адамның таңдаған тұрғылықты жері бойынша астана, облыс, республикалық маңызы бар қала, жергiлiктi атқарушы органдарын, ішкі істер органдарын және мекеменің орналасуы бойынша, сондай-ақ оның алдағы уақытта босатылатыны, оның тұрғын үйiнiң бар-жоғы, оның еңбекке қабiлеттілігi және алған мамандықтары туралы осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабардар етеді.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Жаза мерзімін өтеп болғаннан кейін адамның бас бостандығынан айыру орындарынан босатылуына күнтізбелік жиырма күннен кешiктiрмей, ал өзге де негіздер бойынша босатылған кезде босатылғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде олардың таңдаған тұрғылықты жері бойынша астана, облыс республикалық маңызы бар қала, ішкі істер органдарына және пробация қызметтеріне осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мекемеден босатылатын (босатылған) адам туралы хабарлама жіберіледі.";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада:
реттік нөмірі 14-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6.
Қазақстан Республикасының Құрылтайы және заң шығару билігінің конституциялық негіздері
2
1
1
";
2. "Пробация қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 15 тамыздағы № 511 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9738 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пробация қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Астана, облыс, республикалық маңызы бар қала бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің аумақтық пробация қызметтері (бұдан әрi - Пробация қызметтері) сотталғанды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес қылмыстық жазаларды орындайтын органдар болып табылады.";
8-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Талдау орталығы" цифрлық жүйесінің "Арнайы есепке алу" (бұдан әрі - ТО АЕА) деректемелерді автоматты түрде толтыру үшін (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16667 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 29 бұйрығымен бекітілген Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алуды және ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдарды дактилоскопиялық есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларына (бұдан әрі-адамдардың арнайы есебін жүргізу, пайдалану және сақтау қағидалары) 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталған (күзетпен қамауға алынған) туралы электрондық хабарламаны қалыптастырады және жеке қағаз тасымалдағыштарда үкім көшірмесін, жеке басын куәландыратын құжат көшірмесін ҚСжАЕАК-нің аумақтық басқармасына жолдайды.

"34. В обычных условиях отбывания наказания осужденным разъясняются их права и обязанности, условия труда и отдыха, а также обеспечивается доступ к законодательству, регламентирующему исполнение наказания. Всестороннее изучается личность осужденных и определяется степень психологической готовности к положительному восприятию воспитательного воздействия и отрицанию негативного воздействия окружающей среды.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Не позднее чем за один год до истечения срока лишения свободы администрация учреждения уведомляет по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам местные исполнительные органы, органы внутренних дел столицы, областей, городов республиканского значения, по избранному осужденным месту жительства о его предстоящем освобождении, наличии у него жилья, его трудоспособности и имеющихся специальностях.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Не позднее, чем за двадцать календарных дней до освобождения лица из мест лишения свободы по отбытию срока наказания, а при освобождении по иным основаниям, в течение одного рабочего дня после освобождения, в органы внутренних дел и службу пробации столицы, областей, городов республиканского значения, по избранному им месту жительства направляется извещение на лицо, освобождаемое (освобожденное) из учреждения УИС по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам.";
в приложении 4 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 14, изложить в следующей редакции:
"
14.
Курултай Республики Казахстан и конституционные основы законодательной власти
2
1
1
";
2. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 августа 2014 года № 511 "Об утверждении Правил организации деятельности службы пробации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9738) следующие изменения:
в Правилах организации деятельности службы пробации, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Органами, исполняющими уголовные наказания, не связанные с изоляцией осужденного от общества, являются территориальные службы пробации Департаментов уголовно-исполнительной системы столицы, областей, городов республиканского значения (далее – Службы пробации).";
подпункты 1) и 2) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"1) формирует электронное извещение об осужденном (заключенном под стражу) по форме, согласно приложению 5 к Правилам ведения, использования и хранения специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц, утвержденным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16667) (далее - Правила ведения, использования и хранения специальных учетов лиц) для автоматического заполнения реквизитов в систему "Специальные учеты" цифровой системы "Аналитический центр" (далее – СУ АЦ) и отдельно на бумажных носителях предоставляет копию приговора и копию документа, удостоверяющего личность в территориальный орган КПСиСУ;

2) басқа астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, сотымен соттаған адамға ТО АЕА-да деректемелерді автоматты түрде толтыру үшін сотталған адам (күзетпен қамауға алынған) туралы электрондық хабарламаны қалыптастырады және қағаз тасымалдағышта әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасын, үкімнің көшірмесін және жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін аумақтық ҚСжАЕАК органына ұсынады;";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Сотталғанды жазадан босатқан немесе оған қатысты үкімді өзгерткен, сондай-ақ ҚР ҚАК-ның 161-бабының 1-бөлігінде көзделген негіздер бойынша есептен шығарған кезде Пробация қызметі тиісті процестік шешімді алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде ТО АЕА-да деректемелерін автоматты түрде толтыру үшін сотталған адамды есептен шығару немесе үкімін өзгерту негіздемесі туралы толық мәліметтерді көрсетумен сотталған адам (күзетпен қамауға алынған) туралы электрондық хабарламаны қалыптастырады және бөлек қағаз тасымалдағышта заңды күшіне енген сот қаулысының көшірмесін ұсынады.";
109-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) iздестірудегі адамды оның туыстары мен таныстарының тұрғылықты жерi бойынша анықтау үшін қалалық, аудандық (басқарма) полиция бөлімдеріне және астана, облыс, республикалық маңызы бар қала және Пробация қызметтеріне сұрау салуды қамтиды.";
138-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"138. Сотталған электрондық бақылау құралын зақымдаған (бүлдірген) жағдайда Пробация қызметі осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық бақылау құралдарындағы ақауды анықтау актісін жасайды.
Электрондық бақылау құралдарын зақымдау (бүлдіру) себептерін анықтау үшін Пробация қызметі астана, облыс, республикалық маңызы бар қала бойынша ҚАЖД-ның ақпарат және байланыс бағыты бойынша жауапты қызметкерге акті бойынша береді.";
көрсетілген Қағидаларға 8-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгерістер енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
3. "Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсiптiк білім алуын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 18 тамыздағы № 516 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9753 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексiнiң 16-бабы 1-бөлігінің 8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсiптiк білім алуын ұйымдастыру қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) на лицо, осужденное судом другой столицы, областей, городов республиканского значения формирует электронное извещение об осужденном (заключенном под стражу) для автоматического заполнения реквизитов в СУ АЦ и на бумажных носителях предоставляет один экземпляр алфавитной учетной карточки, копию приговора и копию документа, удостоверяющего личность в территориальный орган КПСиСУ;";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
10. При освобождении от наказания осужденного или изменения приговора в отношении него, а также при снятии с учета по основаниям, предусмотренным частью 1 статьи 161 УИК РК, Служба пробации в течение пяти рабочих дней после получения соответствующего процессуального решения формирует электронное извещение об осужденном (заключенном под стражу) с указанием полных сведений об основании снятия осужденного с учета или изменения приговора для автоматического заполнения реквизитов в СУ АЦ и отдельно на бумажных носителях предоставляет копию постановления суда, вступившего в законную силу.
подпункт 4) пункта 109 изложить в следующей редакции:
"4) запросы в городские, районные (управления) отделы полиции и Службы пробации столицы, областей, городов республиканского значения для установления разыскиваемого по месту жительства его родственников и знакомых.";
пункт 138 изложить в следующей редакции:
"138. В случае повреждения (порчи) осужденным электронных средств слежения Служба пробации составляет акт установления неисправностей электронных средств слежения по форме, согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
Для определения причины повреждения (порчи) электронных средств слежения Служба пробации передает по акту работнику, ответственному по линии информации и связи в ДУИС столицы, областей, городов республиканского значения.";
приложение 8 к указанным Правилам, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню.
3. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 августа 2014 года № 516 "Об утверждении Правил организации получения начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального образования осужденных к лишению свободы" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан № 9753) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 8) части 1 статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации получения начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального образования осужденных к лишению свободы, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Мектептер "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын қоспағанда, тиісті типтердегі және түрлердегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 31 тамыздағы № 385 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29329 болып тіркелген) ҚАЖ органдарының астана, облыс, республикалық маңызы бар қала білім басқармаларымен келісілген ұсынысы бойынша астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының шешімімен құрылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мектепке қабылдау бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімі жоқ сотталғандар арасынан жүзеге асырылады және білімі туралы құжаттардың негізінде техникалық және кәсіптік білім алуы үшін ұйымдастырылады. Білімі туралы құжаттары болмаған жағдайда мектеп директоры сотталған оқыған білім беру ұйымы қарамағына жататын астана, облыс, республикалық маңызы бар қала білім беру басқармаларына сұрау салу жолдайды.";
4. "Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 18 тамыздағы №520 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 29 қыркүйекте № 9763 тіркелді) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды ұйымдастыру қағидаларында:
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Карантин мынадай іс-шараларды:
1) толық оқшаулау, мекемелерге кіруге және одан шығуға тыйым салуды, мекемелер ішінде адамдардың қозғалысын;
2) динамикалық бақылауды;
3) туысқандарымен кездесулерді тоқтатуды көздейді.
Бұл ретте пайдаланылмаған кездесулер карантин аяқталғаннан кейін "Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің ішкі тәртіптеме қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 17 қарашадағы № 819 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9984 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен беріледі.
Мекемелерді материалдық-техникалық жабдықтау жүк алаңдары арқылы жүзеге асырылады. Мекемелердің ішінде сотталғандарды бір-бірінен барынша оқшаулауды және жеткізу пункттері арқылы тамақтандыруды ұйымдастыра отырып, жасақтар бойынша байланысын үзу жүргізіледі.
Карантин тиісті өңірдің аумағында инфекциялық ауру туындаған жағдайларда да белгіленеді.
Мекемеде карантин шарттарын орындауды қамтамасыз ету үшін қызмет атқару күшейтілген нұсқа бойынша ұйымдастырылады.
Карантин СЭҚБ ұсынымы бойынша:
жұқпалы ауру пайда болған кезде мекеме аумағында - ҚАЖ департаментінің бұйрығымен;
астана, облыс, республикалық маңызы бар қала аумағында карантин және/немесе эпидемияға қарсы шектеу шараларын енгізу кезінде астана, облыс, республикалық маңызы бар қала барлық мекемелерінде - ҚАЖ комитетінің бұйрығымен;
республика аумағында карантин және/немесе эпидемияға қарсы шектеу шараларын енгізу кезінде республиканың барлық мекемелерінде - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің бұйрығымен айқындалады".

"3. Школы создаются решением местных исполнительных органов по представлению органов УИС столицы, областей, городов республиканского значения по согласованию с управлениями образования столицы, областей, городов республиканского значения в соответствии с приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 31 августа 2022 года № 385 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29329) "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов и видов, за исключением организаций высшего и послевузовского образования.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Прием в школу осуществляется из числа осужденных, не имеющих начального, основного среднего образования и организуется для получения технического и профессионального образования на основании документов об образовании. При отсутствии документов об образовании директор школы направляет запросы в управления образования столицы, областей, городов республиканского значения в ведении которых находится организация образования, в которой обучался осужденный.".
4. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 августа 2014 года № 520 "Об утверждении Правил организации санитарно-эпидемиологического надзора в учреждениях уголовно-исполнительной системы" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 сентября 2014 года № 9763) следующее изменение:
в Правилах организации санитарно-эпидемиологического надзора в учреждениях уголовно-исполнительной системы, утвержденных указанным приказом:
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. Карантин предусматривает проведение следующих мероприятий:
1) полную изоляцию, запрещение въезда и выезда из учреждения, перемещения лиц внутри учреждения;
2) динамическое наблюдение;
3) приостановление свиданий с родственниками.
При этом неиспользованные свидания предоставляются после завершения карантина в порядке определенном приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 ноября 2014 года № 819 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка учреждений уголовно-исполнительной системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9984).
Материально-техническое снабжение учреждения осуществляется через перегрузочные площадки. Внутри учреждения производится разобщение осужденных по отрядам с максимальной изоляцией их друг от друга и организацией питания через передаточные пункты.
Карантин устанавливается также в случаях возникновения инфекционного заболевания на территории соответствующего региона.
Для обеспечения выполнения условий карантина в учреждении несение службы организуется по усиленному варианту.
Карантин устанавливается по представлению ПСЭН:
на территории учреждения при возникновении инфекционного заболевания в нем – приказом Департамента УИС;
во всех учреждениях столицы, областей, городов республиканского значения и при введении карантина и/или противоэпидемиологических ограничительных мер на территории столицы, соответствующей области, городов республиканского значения – приказом Комитета УИС;
во всех учреждениях республики при введении карантина и/или противоэпидемиологических ограничительных мер на территории республики – приказом Министерства внутренних дел Республики Казахстан".

5. "Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің iшкi тәртiптеме қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 17 қарашадағы № 819 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9984 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің iшкi тәртiптеме қағидаларында:
1- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерiнiң iшкi тәртiптеме қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң (бұдан әрі – ҚАК) 16-бабы 1-бөлігінің 16) тармақшасына сәйкес әзірленді және жазаларды өтеу мен жазаларды орындау шарттарын қамтамасыз ету мақсатында қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің (бұдан әрі – мекеме) ішкі тәртіптемесін айқындайды.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Мекемелер персоналына сотталғандармен және олардың туысқандарымен қызмет мүддесіне байланысты емес қандай да бір қарым-қатынас жасасуға, сондай-ақ олардың қылмыстық-атқару заңнамасында және осы Қағидаларда регламенттелмеген қызметін пайдалануға жол берілмейді.
Ешбір сотталған азаптауларға, қатыгез, адамгершілікке жатпайтын немесе ар-намысты мен қадір-қасиет қорлайтын іс-әрекеттер немесе жазалау түрлеріне тап болмауы тиіс.
Мекеме әкімшілігі сотталғандардың, мекеме қызметкерлерінің және мекемеге келушілердің күзетін және қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Сотталғанның жазбаша өтінімінде көрсетілген қосымша қызметтерге төлем мекеменің ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан қызмет көрсеткен тиісті кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның немесе маманның (жұмыскердің) атына пошта арқылы ақша аудару жолымен жүзеге асырылады.";
162-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) арызданушының және отбасы мүшелерінің тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат (мекенжай анықтамасы) және тұрғын жайға құқық белгілейтін құжаттардың немесе тұрғын алаңды, тұрғын үй-жайды жалға алу келісімшартының, неке, туу туралы куәліктердің көшірмелері. Жоғарыда көрсетілген құжаттарды салыстыру үшін өтінішті беру кезінде олардың түпнұсқалары ұсынылады;".
көрсетілген Қағидаларға 9-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгерістер енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
6. "Қылмыстық жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын мекемелер мен органдардың қызметіне жәрдемдесу, сондай-ақ қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті ұйымдастыру бойынша жергілікті атқарушы органдардың жанындағы консультациялық-кеңесші орган туралы үлгі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 853 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10050 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

5. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 ноября 2014 года № 819 Об утверждении Правил внутреннего распорядка учреждений уголовно-исполнительной системы (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан № 9984) следующие изменения:
в Правилах внутреннего распорядка учреждений уголовно-исполнительной системы, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила внутреннего распорядка учреждений уголовно-исполнительной системы (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16) части 1 статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан (далее - УИК) и определяют внутренний распорядок учреждений уголовно-исполнительной системы (далее - учреждение) в целях обеспечения в них условий отбывания наказания и исполнения наказания.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Персоналу учреждений не допускается вступать в какие-либо отношения с осужденными и их родственниками, не вызываемые интересами службы, а также пользоваться их услугами, не регламентированными уголовно-исполнительным законодательством и настоящими Правилами.
Ни один осужденный не должен подвергаться пыткам и другим жестоким, бесчеловечным или унижающим честь и достоинство видам обращения или наказания.
Администрация учреждения обеспечивает охрану и безопасность осужденных, сотрудников учреждения и посетителей учреждения.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Оплата дополнительных услуг, указанных в заявке осужденного, осуществляется путем почтового перевода денег с контрольного счета наличности временного размещения денег учреждения в адрес соответствующего предприятия, учреждения, организации или специалиста (работника) их оказавшего.";
подпункт 2) пункта 162 изложить в следующей редакции:
"2) документа, подтверждающего регистрацию по месту жительства заявителя и членов семьи (адресная справка), копии правоустанавливающих документов на жилище или договора аренды жилой площади, жилого помещения, копии свидетельства о браке, рождении. Для сверки копий вышеуказанных документов при подаче заявки предоставляются их оригиналы;";
приложение 9 к указанным Правилам, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню.
6. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 853 "Об утверждении Типового положения о консультативно-совещательном органе при местных исполнительных органах по содействию деятельности учреждений и органов, исполняющих уголовные наказания и иные меры уголовно-правового воздействия, а также организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2014 года № 10050) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексiнiң 16-бабы 1-бөлігінің 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қылмыстық жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын мекемелер мен органдардың қызметіне жәрдемдесу, сондай-ақ қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті ұйымдастыру бойынша жергілікті атқарушы органдардың жанындағы консультациялық-кеңесші орган туралы үлгі ережелерінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің 16-бабы 1-бөлігінің 17) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, жергілікті атқарушы органдары жанынан құрылатын консультациялық-кеңесші органның (бұдан әрі – консультациялық-кеңесші орган) мәртебесін және өкілеттіктерін айқындайды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасы астана, облыс, республикалық маңызы бар қала, жергілікті атқарушы органдары жанындағы консультациялық-кеңесші органның міндеттеріне:
босатылатын сотталғандарды еңбекке және тұрмыстық орналастыруға көмек көрсету бойынша жергілікті атқарушы органдардың қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерімен өзара іс-қимыл жасасуын үйлестіру;
қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті, оның ішінде мүгедектігі бар адамдарды және зейнеткерлерді мүгедектігі бар адамдарға және қарттарға арналған үйлерге орналастыруды ұйымдастыру;
сотталғандардың шағымдары мен өтініштерін қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері әкімшілігінің уақтылы және дұрыс шешуіне көмек көрсету;
жергілікті атқарушы органдар өкілдерінің қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері комиссиясының қызметіне қатысуы;
сотталғандарды ұстаудың коммуналдық-тұрмыстық және медициналық-санитарлық жағдайларын жақсартуға көмек көрсету;
қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде жалпы білім беретін және кәсіптік мектептерді ұйымдастыру;
қылмыстық жаза қолдану тәртібінде қоғамдық жұмыстарға тартылған адамдар үшін қоғамдық жұмыс объектілерін белгілеу бойынша жергілікті атқарушы органдардың жұмысын ұйымдастыру;
қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінен босатылған, сондай-ақ қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазасын өтеп жатқан адамдарға еңбекке және тұрмыстық орналасуға, әлеуметтік және өзге де көмектің басқа түрлерін ұйымдастыруға көмек көрсету;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмектер көрсету жұмыстарын жүзеге асыратын үкіметтік емес ұйымдар мен қоғамдық бірлестіктер үшін мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс пен гранттар бөлу бойынша көмек көрсету жөніндегі ұсыныстарды да қарау жатады.".

"В соответствии с подпунктом 17) части 1 статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Типовых положениях о консультативно-совещательном органе при местных исполнительных органах по содействию деятельности учреждений и органов, исполняющих уголовные наказания и иные меры уголовно-правового воздействия, а также организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания, утвержденные указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее Положение определяет статус и полномочия консультативно-совещательного органа, создаваемого в соответствии с подпунктом 17) части 1 статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс) при местных исполнительных органах столицы, областей, городов республиканского значения (далее - консультативно-совещательный орган).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. К задачам консультативно-совещательного органа при местных исполнительных органах столицы, областей, городов республиканского значения также относится рассмотрение предложений по:
координации взаимодействия местных исполнительных органов с учреждениями уголовно-исполнительной системы по содействию в трудовом и бытовом устройстве освобождаемых осужденных;
организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания, в том числе устройства лиц с инвалидностью и пенсионеров в дома престарелых и лиц с инвалидностью;
оказанию содействия в своевременном и правильном разрешении администрацией учреждения уголовно-исполнительной системы жалоб и заявлений осужденных;
участию представителей местных исполнительных органов в деятельности комиссии учреждения уголовно-исполнительной системы;
оказанию помощи в улучшении коммунально-бытовых и медико-санитарных условий содержания осужденных;
организации общеобразовательных и профессиональных школ в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
организации работы местных исполнительных органов по определению объектов общественных работ для лиц, привлеченных к ним в порядке применения уголовного наказания;
оказанию содействия в трудовом и бытовом устройстве и организации других видов социальной и иной помощи лицам, освободившимся из учреждений уголовно-исполнительной системы, а также отбывающим наказания, не связанные с изоляцией от общества;
оказанию содействия по выделению государственного социального заказа и грантов для неправительственных организаций и общественных объединений, осуществляющих работу по оказанию социально-правовой помощи лицам, освобожденным из мест лишения свободы.";

7. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдардың есебін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 13 ақпандағы № 107 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14918 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдардың есебін жүргізу қағидаларында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мекемеге келгені әрбір сотталған туралы арнайы есепке алу бөлімі екі жұмыс күні ішінде үкім шығарған сотқа, оның зайыбына (жұбайына), сотталғанның таңдауы бойынша туыстарының біріне немесе заңды өкіліне (бұдан әрі – заңды өкілдер) хабарлама жібереді.
Шетелдік азаматтың келіп түскені туралы хабарлама көрсетілген мерзімде Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі арқылы ол азаматы болып табылатын мемлекеттің елшілігіне, консулдығына немесе өзге де өкілдігіне жіберіледі.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Салыстыру нәтижелері туралы бақылау парағында салыстырудың өткізілген күні туралы белгі қойылады және салыстыруды өткізген қызметкердің тегі көрсетіледі, екі данада еркін нысанда акті жасалады, оның біреуі астана, облыс, республикалық маңызы бар қала Қылмыстық - атқару жүйесі департаменттеріне (бұдан әрі - ҚАЖД) жолданады.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Сотталғанның қайтыс болғаны туралы прокурорға, қайтыс болған адамның заңды өкілдеріне дереу хабарланады. Шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ адам қайтыс болған жағдайда ол туралы қосымша Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне хабарланады.";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
8. "Қамаққа алу түріндегі жазаны орындауды жүзеге асыратын арнаулы мекемелердің қызметі мен ішкі тәртіптемесін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 шілдедегі № 504 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15551 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қамаққа алу түріндегі жазаны орындауды жүзеге асыратын арнаулы мекемелердің қызметі мен ішкі тәртіптемесін ұйымдастыру қағидаларында:
33-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) АҚО қызметкерлерінің, сотталғандардың, сондай-ақ өзге де адамдардың ар-намысы мен қадір-қасиетін қорлайтын іс-әрекеттер жасамайды;";

7. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 февраля 2017 года № 107 "Об утверждении Правил ведения учета лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14918) следующие изменения:
в Правилах ведения учета лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. О каждом осужденном, прибывшем в учреждение, отделом спецучета в течение двух рабочих дней направляется уведомление в суд, вынесший приговор, супругу (супруге), одному из родственников либо законному представителю по выбору осужденного (далее - законные представители).
Уведомление о прибытии иностранного гражданина в указанный срок направляется в посольство, консульство или иное представительство государства, гражданином которого он является, через Министерство иностранных дел Республики Казахстан.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. О результатах сверки делается отметка в контрольном листе о дате проведенной сверки и указывается фамилия сотрудника проводившего сверку, с составлением акта в произвольной форме в двух экземплярах, один из которых высылается в Департаменты уголовно-исполнительной системы столицы, областей, городов республиканского значения (далее - ДУИС).";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. О смерти осужденного немедленно сообщается прокурору, законным представителям умершего. В случае смерти иностранного гражданина или лица без гражданства дополнительно сообщается об этом в Министерство иностранных дел Республики Казахстан.";
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню.
8. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 504 "Об утверждении Правил организации деятельности и внутреннего распорядка специальных учреждений, осуществляющих исполнение наказания в виде ареста системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15551) следующие изменения:
в Правилах организации деятельности и внутреннего распорядка специальных учреждений, осуществляющих исполнение наказания в виде ареста, утвержденных указанным приказом:
подпункт 8) пункта 33 изложить в следующей редакции:
"8) не совершают действий, унижающих честь и достоинство сотрудников СП, осужденных, а также иных лиц;";