О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 января 2016 года № 45 "Об утверждении Правил формирования состава участников международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам"
Приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 15 июля 2026 года № 195-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2026 года № 39330.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 января 2016 года № 45 "Об утверждении Правил формирования участников международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований,) по общеобразовательным предметам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13088) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 65) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила формирования участников международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
просвещения Республики Казахстан
Ш. Акпарова
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
министра просвещения
Республики Казахстан
от 15 июля 2026 года № 195-НҚ
Утверждены
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 19 января 2016 года № 45
Правила формирования состава участников международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам

"Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылардың құрамын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 45 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2026 жылғы 15 шілдедегі № 195-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 шілдеде № 39330 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) қатысушылар құрамын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 45 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13088 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 65) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) қатысушылардың құрамын қалыптастыру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне орындау туралы ақпарат беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушы
Ш. Акпарова
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 15 шілдедегі
№ 195-НҚ бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 19 қаңтардағы
№ 45 бұйрығымен
бекітілген
Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылардың құрамын қалыптастыру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования состава участников международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 65) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581, и определяют порядок формирования состава участников международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам.
2. В настоящих Правилах применяются следующие определения:
1) международные конкурсы научных проектов (научные соревнования) – международные интеллектуальные соревнования, которые проходят в формате защиты научных проектов, направленные на выявление у обучающихся научных знаний в процессе исследования, эксперимента.
2) международные олимпиады по общеобразовательным предметам – международные интеллектуальные соревнования, в которых участники демонстрируют углубленный уровень знаний, умений и навыков по отдельным общеобразовательным предметам путем выполнения теоретических и практических заданий повышенной сложности;
3) победители – участники международных олимпиад и (или) конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, награжденные дипломами первой степени, второй или третьей степеней;
4) cборная команды Республики Казахстан – состав участников международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, формируемый из членов олимпийского резерва, руководителей команд, при необходимости научных руководителей, наблюдателей, членов международных комитетов олимпиад;
5) руководители состава сборной команды Республики Казахстан – лица, обеспечивающие сопровождение участников международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований), их безопасность при следовании к месту проведения соревнований и обратно, а также уровень подготовки участников в соревнованиях;
6) учебно-тренировочные сборы – комплекс организованных образовательных мероприятий, проводимых для обучающихся, входящих в олимпийский резерв, с целью отбора и формирования состава сборной команды Республики Казахстан, а также целенаправленной подготовки сборной команды Республики Казахстан к участию в международных олимпиадах и конкурсах научных проектов (научных соревнованиях) (далее – УТС);

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жоба конкурстарының (ғылыми жарыстардың) қатысушылардың құрамын қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 65) тармақшасына сәйкес әзірленді және жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жоба конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылардың құрамын қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ғылыми жобалардың халықаралық конкурстары (ғылыми жарыстар) – зерттеу, эксперимент жүргізу процесінде білім алушылардың ғылыми білімдерін анықтауға бағытталған, ғылыми жобаларды қорғау форматында өтетін халықаралық зияткерлік жарыстар;
2) жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар – қатысушылар күрделілігі жоғары теориялық және практикалық тапсырмаларды орындау арқылы жекелеген жалпы білім беретін пәндер бойынша тереңдетілген білім, білік және дағды деңгейлерін көрсететін халықаралық зияткерлік жарыстар;
3) жеңімпаздар – жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалардың және (немесе) ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) бірінші дәрежелі, екінші немесе үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған қатысушылары;
4) Қазақстан Республикасының құрама командасы – олимпиадалық резерв мүшелерінен, команда жетекшілерінен, қажет болған жағдайда ғылыми жетекшілерден, бақылаушылардан, олимпиадалардың халықаралық комитеттерінің мүшелерінен қалыптастырылатын, жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылар құрамы;
5) Қазақстан Республикасы құрама командасы құрамының жетекшілері – халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушыларды алып жүруді, олардың жарыс өткізілетін жерге бару және кейін қайту жолындағы қауіпсіздігін, сондай-ақ қатысушылардың жарыстардағы дайындық деңгейін қамтамасыз ететін адамдар;
6) оқу-жаттығу жиындары – Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамын іріктеу және қалыптастыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының құрама командасын халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысуға мақсатты түрде дайындау мақсатында олимпиадалық резервке кіретін білім алушылар үшін өткізілетін ұйымдастырылған білім беру іс-шараларының кешені (бұдан әрі – ОЖЖ);

7) олимпийский резерв – группа обучающихся, являющихся гражданами Республики Казахстан, победителями и призерами республиканских и (или) международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований), формируемая с целью их дальнейшей целенаправленной подготовки и отбора в состав сборной Республики Казахстан для участия в международных олимпиадах и конкурсах научных проектов (научных соревнованиях);
3. Количественный состав сборной команды определяется на основании требований установленных международными организационными комитетами соответствующих олимпиад и конкурсов (соревнований).
4. Международные олимпиады и конкурсы научных проектов (научных соревнований) проводятся в очном или дистанционном режиме.
Глава 2. Порядок формирования состава участников международных олимпиад и международных конкурсов научных проектов, проводимых в очном режиме
Параграф 1. Порядок формирования состава участников международных олимпиад, проводимых в очном режиме
5. Состав сборной команды Республики Казахстан международных олимпиад, проводимых в очном режиме, формируется из числа олимпийского резерва 8-11 (12) классов, для юниорских международных олимпиад из числа олимпийского резерва 7-9 классов с учетом требований конкретной олимпиады.
6. Для формирования состава сборной команды Республики Казахстан для участия в международных олимпиадах проводятся УТС для олимпийского резерва на базе Республиканского государственного казенного предприятия "Республиканский научно-практический центр "Дарын" Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – РНПЦ "Дарын"), а также на базе организаций высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан, зарубежных организациях высшего и (или) послевузовского образования.
Организацию УТС осуществляет РНПЦ "Дарын".
7. Численность количественного состава олимпийского резерва по каждому предмету устанавливается пропорционально утвержденному составу участников соответствующей международной олимпиады в трехкратном размере.
8. Состав олимпийского резерва для участия в УТС определяется членами жюри заключительного этапа республиканской олимпиады из числа:
1) победителей и призеров заключительного этапа республиканской олимпиады для 8-11 (12) классов, набравших наибольшее количество баллов;
2) победителей и призеров заключительного этапа юниорской республиканской олимпиады для 7-8 классов, набравших наибольшее количество баллов;

7) олимпиадалық резерв – халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысу үшін Қазақстан Республикасының құрамасы құрамына оларды бұдан әрі мақсатты түрде дайындау және іріктеу мақсатында қалыптастырылатын, республикалық және (немесе) халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) жеңімпаздары мен жүлдегерлері, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын білім алушылардың тобы;
3. Құрама команданың сандық құрамы тиісті олимпиадалар мен конкурстардың (жарыстардың) халықаралық ұйымдастыру комитеттері белгілеген талаптар негізінде айқындалады.
4. Халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстары (ғылыми жарыстар) күндізгі немесе қашықтық режимде өткізіледі.
2-тарау. Күндізгі режимде өткізілетін халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалардың халықаралық конкурстарына қатысушылар құрамын қалыптастыру тәртібі
1-параграф. Күндізгі режимде өткізілетін халықаралық олимпиадаларға қатысушылар құрамын қалыптастыру тәртібі
5. Күндізгі өткізу режимінде жүргізілетін халықаралық олимпиадаларға Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамы нақты олимпиаданың талаптары ескеріле отырып, 8-11 (12) сыныптардың олимпиадалық резерві қатарынан, жасөспірімдер арасындағы халықаралық олимпиадалар үшін 7-9 сыныптардың олимпиадалық резерві қатарынан қалыптастырылады.
6. Халықаралық олимпиадаларға қатысу үшін Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамын қалыптастыру мақсатында Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің "Дарын" республикалық ғылыми-практикалық орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының (бұдан әрі – "Дарын" РҒПО) базасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының, шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының базасында олимпиадалық резерв үшін ОЖЖ өткізіледі.
ОЖЖ ұйымдастыруды "Дарын" РҒПО жүзеге асырады.
7. Әрбір пән бойынша олимпиадалық резервтің сандық құрамының саны тиісті халықаралық олимпиада қатысушыларының бекітілген құрамына пропорционалды түрде үш еселі мөлшерде белгіленеді.
8. ОЖЖ қатысу үшін олимпиадалық резервтің құрамын республикалық олимпиаданың қорытынды кезеңінің қазылар алқасының мүшелері мыналардың қатарынан анықтайды:
1) ең көп балл жинаған, 8-11 (12) сыныптарға арналған республикалық олимпиаданың қорытынды кезеңінің жеңімпаздары мен жүлдегерлері;
2) ең көп балл жинаған, 7-8 сыныптарға арналған жасөспірімдер республикалық олимпиадасының қорытынды кезеңінің жеңімпаздары мен жүлдегерлері;

3) участников, показавших высокие результаты на УТС предыдущего года;
4) призеров международных олимпиад предыдущего и текущего года.
9. Продолжительность УТС по каждой соответствующей дисциплине составляет от 12 до 30 календарных дней и проводится не менее трех раз (этапов) в год:
1) отборочный этап УТС;
2) учебно-подготовительный этап УТС;
3) контрольно-итоговый этап УТС.
10. УТС для подготовки олимпийского резерва к международным олимпиадам включает:
1) лекционные и семинарские занятия по углубленному изучению теоретического материала;
2) практические занятия и лабораторные работы (при наличии практической составляющей по предмету);
3) выполнение контрольных заданий для оценки уровня подготовки участников.
Контрольные работы составляются с учетом требований и формата международных олимпиад по соответствующим дисциплинам.
11. Проведение УТС осуществляется тренерами отечественных и зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, обладающими опытом составления и решения олимпиадных заданий, а также победителями и призерами предыдущих республиканских и международных олимпиад по соответствующим дисциплинам.
12. Руководителями УТС по соответствующим дисциплинам назначаются лица из числа преподавателей, тренеров отечественных и зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, обладающих опытом участия в международных олимпиадах и компетенциями в составлении олимпиадных заданий, а также победителей и призеров предыдущих республиканских и международных олимпиад по соответствующим дисциплинам.
13. Отбор в состав сборной команды формируется на основании:
1) протокола контрольно-итогового этапа УТС, представленного руководителем УТС;
2) итогов заключительного этапа республиканской олимпиады;
3) результатов международных олимпиад предыдущего и текущего года. Состав и руководители сборной Республики Казахстан утверждается РНПЦ "Дарын".
14. При формировании состава сборной команды Республики Казахстан для участия в международных олимпиадах в случае равенства итоговых баллов по результатам УТС преимущественное право предоставляется обучающемуся, имеющему более высокую рейтинговую позицию по итогам республиканской и международной олимпиад по соответствующему предмету.
Параграф 2. Порядок формирования состава участников международных конкурсов научных проектов, проводимых в очном режиме
15. Состав олимпийского резерва международных конкурсов научных проектов (научных соревнований), проводимых в очном режиме, формируется на основании:

3) өткен жылғы ОЖЖ жоғары нәтижелер көрсеткен қатысушылар;
4) өткен және ағымдағы жылғы халықаралық олимпиадалардың жүлдегерлері.
9. Әрбір тиісті пән бойынша ОЖЖ ұзақтығы 12-ден бастап 30 күнтізбелік күнді құрайды және жылына кемінде үш рет (кезең) өткізіледі:
1) ОЖЖ іріктеу кезеңі;
2) ОЖЖ оқу-дайындық кезеңі;
3) ОЖЖ бақылау-қорытынды кезеңі.
10. Олимпиадалық резервті халықаралық олимпиадаларға дайындауға арналған ОЖЖ мыналарды қамтиды:
1) теориялық материалды тереңдетіп оқыту бойынша дәрістік және семинарлық сабақтар;
2) практикалық сабақтар мен зертханалық жұмыстар (пән бойынша практикалық құрамдауыш болған жағдайда);
3) қатысушылардың дайындық деңгейін бағалау үшін бақылау тапсырмаларын орындау.
Бақылау жұмыстары тиісті пәндер бойынша халықаралық олимпиадалардың форматтары мен талаптары ескеріле отырып жасалады.
11. ОЖЖ өткізуді олимпиадалық тапсырмаларды құрастыру және шешу тәжірибесі бар отандық және шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының жаттықтырушылары, сондай-ақ тиісті пәндер бойынша өткен республикалық және халықаралық олимпиадалардың жеңімпаздары мен жүлдегерлері жүзеге асырады.
12. Тиісті пәндер бойынша ОЖЖ жетекшілері болып халықаралық олимпиадаларға қатысу тәжірибесі және олимпиадалық тапсырмаларды құрастыруда құзыреттілігі бар отандық және шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының оқытушылары, жаттықтырушылары қатарындағы адамдар, сондай-ақ тиісті пәндер бойынша өткен республикалық және халықаралық олимпиадалардың жеңімпаздары мен жүлдегерлері тағайындалады.
13. Ұлттық құрама команданың құрамына іріктеу мыналардың негізінде қалыптастырылады:
1) ОЖЖ жетекшісі ұсынған ОЖЖ бақылау-қорытынды кезеңінің хаттамасы;
2) республикалық олимпиаданың қорытынды кезеңінің қорытындылары;
3) өткен және ағымдағы жылғы халықаралық олимпиадалардың нәтижелері. Қазақстан Республикасы құрамасының құрамы мен жетекшілерін "Дарын" РҒПО бекітеді.
14. Халықаралық олимпиадаларға қатысу үшін Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамын қалыптастыру кезінде, ОЖЖ қорытындысы бойынша жиналған балдар тең болған жағдайда, басым құқық тиісті пән бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалардың қорытындысы бойынша рейтингтік позициясы жоғары білім алушыға беріледі.
2-параграф. Күндізгі режимде өткізілетін ғылыми жобалардың халықаралық конкурстарына қатысушылар құрамын қалыптастыру тәртібі
15. Күндізгі режимде өткізілетін халықаралық ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) олимпиадалық резерв құрамы мыналардың негізінде қалыптастырылады:

1) конкурсных работ, имеющих регистрацию темы научного проекта до 15 сентября текущего учебного года на сайте www.daryn.kz;
2) итогового протокола заключительного этапа республиканских конкурсов научных проектов из числа обучающихся 7 -11 (12) классов;
3) рекомендаций членов жюри в соответствии с итоговыми протоколами заключительного этапа республиканского конкурса научных проектов из числа обучающихся 7 -11(12) классов, набравших наибольшее количество баллов.
Состав олимпийского резерва международных конкурсов научных проектов (научных соревнований) утверждается РНПЦ "Дарын".
16. Регистрация тем научных проектов на официальном интернет-ресурсе www.daryn.kz осуществляется на основании заявок, официально представленных управлениями образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, автономными, республиканскими, частными организациями образования, а также международными школами, с приложением заявления по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
17. Для формирования состава сборной команды Республики Казахстан УТС для состава олимпийского резерва международных конкурсов научных проектов (научных соревнований) проводятся на базе РНПЦ "Дарын", организаций высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан, зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования и учебно-тренировочных центров для одаренных детей.
УТС организуются РНПЦ "Дарын".
18. Продолжительность УТС для состава олимпийского резерва международных конкурсов научных проектов (научных соревнований) составляет от 12 до 30 календарных дней и проводится не менее одного раза (этапа) в год.
19. УТС для подготовки олимпийского резерва к международным конкурсам научных проектов (научных соревнований) включает основные направления работы:
1) научно-исследовательская работа;
2) практикумы и мастер-классы;
3) тренинг презентационных навыков;
4) психологическое сопровождение;
5) экспертные оценки;
6) итоговая аттестация.
20. Проведение УТС осуществляется тренерами отечественных и зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, обладающими опытом научно-исследовательской деятельности.
21. Руководителем УТС назначаются лица из числа тренеров отечественных и зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, обладающих опытом участия в международных конкурсах научных проектов (научных соревнований) и компетенциями в области научных исследований.
22. Состав сборной команды Республики Казахстан формируется на основании протокола экспертной оценки и итоговой аттестации УТС, представленного руководителем УТС, по результатам заключительного этапа республиканского конкурса научных проектов, способствующих достижению высоких результатов на международных конкурсах научных проектов (научных соревнованиях). Состав сборной команды Республики Казахстан утверждается РНПЦ "Дарын".

1) ағымдағы оқу жылының 15 қыркүйегіне дейін www.daryn.kz сайтында ғылыми жоба тақырыбы тіркелген конкурстық жұмыстар;
2) 7-11 (12) сыныптарда білім алушылар қатарынан республикалық ғылыми жобалар конкурстарының қорытынды кезеңінің қорытынды хаттамасы;
3) ең көп балл жинаған, 7-11 (12) сыныптарда білім алушылар қатарынан республикалық ғылыми жобалар конкурсының қорытынды кезеңінің қорытынды хаттамаларына сәйкес қазылар алқасы мүшелерінің ұсынымдары.
Халықаралық ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) олимпиадалық резерв құрамын "Дарын" РҒПО бекітеді.
16. Ғылыми жобалардың тақырыптарын www.daryn.kz ресми интернет-ресурсында тіркеу облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім беру басқармалары, автономиялы, республикалық, жекеменшік білім беру ұйымдары, сондай-ақ халықаралық мектептер ресми түрде ұсынған өтінімдер негізінде, осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш қоса беріле отырып жүзеге асырылады.
17. Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамын қалыптастыру мақсатында халықаралық ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) олимпиадалық резерв құрамы үшін ОЖЖ "Дарын" РҒПО, Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының, шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының және дарынды балаларға арналған оқу-жаттығу орталықтарының базасында өткізіледі.
ОЖЖ "Дарын" РҒПО ұйымдастырады.
18. Халықаралық ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) олимпиадалық резерв құрамы үшін ОЖЖ ұзақтығы 12-ден 30 күнтізбелік күнді құрайды және жылына кемінде бір рет (кезең) өткізіледі.
19. Олимпиадалық резервті халықаралық ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) дайындауға арналған ОЖЖ жұмыстың мынадай негізгі бағыттарын қамтиды:
1) ғылыми-зерттеу жұмысы;
2) практикумдар мен шеберлік сыныптары;
3) презентациялық дағдылар тренингі;
4) психологиялық сүйемелдеу;
5) сараптамалық бағалау;
6) қорытынды аттестаттау.
20. ОЖЖ өткізуді ғылыми-зерттеу қызметі тәжірибесі бар отандық және шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының жаттықтырушылары жүзеге асырады.
21. ОЖЖ жетекшісі болып халықаралық ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысу тәжірибесі және ғылыми зерттеулер саласында құзыреттілігі бар отандық және шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының жаттықтырушылары қатарындағы адамдар тағайындалады.
22. Қазақстан Республикасының құрама командасының құрамы халықаралық ғылыми жобалар конкурстарында (ғылыми жарыстарда) жоғары нәтижелерге қол жеткізуге ықпал ететін ғылыми жобалардың республикалық конкурсы қорытынды кезеңінің нәтижелері бойынша оқу-жаттығу жиынының (ОЖЖ) жетекшісі ұсынған ОЖЖ-ның сараптамалық бағалау хаттамасы мен қорытынды аттестаттауы негізінде қалыптастырылады. Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамын "Дарын" РҒПО бекітеді.

Глава 3. Порядок формирования состава участников международных интеллектуальных соревнований, проводимых в дистанционном режиме
23. Состав участников международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнованиях), проводимых в дистанционном режиме, формируется с учетом требований конкретного международного соревнования из числа победителей третьего этапа (областного) республиканских олимпиад по общеобразовательным предметам, республиканских конкурсов научных проектов, олимпийского резерва или из обучающихся 7-11(12) классов организаций среднего образования, самостоятельно зарегистрировавшихся на официальном сайте международной олимпиады и прошедших отборочный этап индивидуально или в командном составе.
24. Количество обучающихся или команд, самостоятельно участвующих в отборочном этапе дистанционных международных интеллектуальных соревнований, не ограничивается.
25. По итогам отборочного этапа состав участников международных интеллектуальных соревнований, проводимых в дистанционном режиме, формируется из числа обучающихся или команд, набравших наибольшее количество баллов.
26. Состав участников международных интеллектуальных соревнований, проводимых в дистанционном режиме, утверждается приказом РНПЦ "Дарын".
Приложение
к Правилам формирования
состава участников
международных олимпиад и
конкурсов научных проектов
(научных соревнований)
по общеобразовательным
предметам
Форма
Республиканскому
государственному казенному
предприятию "Республиканский
научно-практический центр
"Дарын" Министерства
просвещения Республики
Казахстан
от ________________________
(фамилия, имя, отчество
руководителя) (при его наличии)
____________________________
____________________________
____________________________
(адрес, телефон, электронная почта)
Заявка на регистрацию тем научных проектов школьников на участие в Республиканском конкурсе научных проектов в 20___-20___ учебном году
Область /
город
ИИН
участника
ФИО (при его наличии) участника
Секция
Название проекта
Индивидуальная /командная работа
Класс
Язык обучения
полное наименование учреждения образования
Школа городская / сельская
ФИО руководителя (полное)
(при его наличии) участника
ИИН
руководителя
Год начала работы над проектом
Контактные данные участников: адрес электронной почты, мобильный телефон, почтовый адрес
Направление
Подтверждаю достоверность представленных данных и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор и обработку персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Примечание: Достоверность данных лиц, не достигших восемнадцатилетнего возраста, подтверждается подписями руководителя организации образования, родителей или иных законных представителей.

3-тарау. Қашықтықтан өткізілетін халықаралық зияткерлік жарыстарға қатысушылардың құрамын қалыптастыру тәртібі
23. Қашықтық режимінде өткізілетін халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылардың құрамы нақты халықаралық жарыстың талаптары ескеріле отырып, жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиадалардың, республикалық ғылыми жобалар конкурстарының үшінші (облыстық) кезеңінің жеңімпаздары, олимпиадалық резерв қатарынан немесе халықаралық олимпиаданың ресми сайтында өз бетінше тіркелген және іріктеу кезеңінен жекелей немесе командалық құрамда өткен орта білім беру ұйымдарының 7-11(12) сынып білім алушыларынан қалыптастырылады.
24. Қашықтықтан өткізілетін халықаралық зияткерлік жарыстардың іріктеу кезеңіне өз бетінше қатысатын білім алушылардың немесе командалардың саны шектелмейді.
25. Іріктеу кезеңінің қорытындылары бойынша қашықтық режимінде өткізілетін халықаралық зияткерлік жарыстарға қатысушылардың құрамы ең көп балл санын жинаған білім алушылар немесе командалар қатарынан қалыптастырылады.
26. Қашықтық режимінде өткізілетін халықаралық зияткерлік жарыстарға қатысушылардың құрамы "Дарын" РҒПО бұйрығымен бекітіледі.
Жалпы білім беретін пәндер
бойынша халықаралық
олимпиадаларға мен ғылыми
жобалар конкурстарына
(ғылыми
жарыстарға) қатысушылардың
құрамын қалыптастыру
қағидаларына қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Оқу-
ағарту
министрлігінің "Дарын"
республикалық
ғылыми-практикалық орталығы"
республикалық
мемлекеттік қазыналық
кәсіпорнының
Кімнен _____________________
(жетекшінің аты, жөні,
тегі) (ол болған жағдайда)
___________________________
___________________________
___________________________
(мекен жайы, телефон,
электрондық почта)
20___-20___ оқу жылында Республикалық ғылыми жобалар конкурсына қатысу үшін оқушылардың ғылыми жобалар тақырыптарын тіркеуге өтінім
Облыс /
қала
Қатысушының ЖСН
Қатысушының АЖТ (ол болған жағдайда)
Секция
Жобаның атауы
Жеке /командалық жұмыс
Сынып
Оқыту тілі
Білім беру ұйымының толық атауы
Қалалық/ ауылдық
Қатысушының Жетекшінің АЖТ (толық)
(ол болған жағдайда
Жетекшінің ЖСН
Жоба жұмысының басталу жылы.
Қатысушылардың байланыс деректері: электрондық пошта, ұялы телефон, пошталық мекенжайы
бағыты
Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Ескертпе: Он сегіз жасқа толмаған тұлғалар туралы деректердің дұрыстығы білім беру ұйымы басшысының, ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің қолдарымен расталады.