О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка по вопросам регулирования микрофинансовой и коллекторской деятельности
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 13 июля 2026 года № 104. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2026 года № 39298
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 49 "Об утверждении Правил прохождения учетной регистрации и ведения реестра коллекторских агентств" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20269) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3-2) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и подпунктами 1) и 5-1) пункта 2 статьи 17 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах прохождения учетной регистрации и ведения реестра коллекторских агентств, утвержденных указанным постановлением:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, направляется оператору "цифрового правительства" и Единому контакт-центру в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения соответствующего нормативного правового акта.";
части вторую и пятую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Заявление с приложением документов, предусмотренных в подпунктах 2) и 3) части первой настоящего пункта, удостоверяется электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) лица, уполномоченного на подачу заявления, и направляется через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал).";
"Услугодатель получает из цифровых систем, используемых для оказания государственных услуг и сервиса цифровых документов сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица – резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица – резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица – резидента Республики Казахстан.";
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"В случае обращения услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления осуществляется следующим рабочим днем.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларына микроқаржылық және коллекторлық қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 13 шiлдедегi № 104 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 14 шiлдеде № 39298 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Есептік тіркеуден өту және коллекторлық агенттіктердің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 49 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20269 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 3-2) тармақшасына, "Мемлекеттік жəне əлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағына және "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы 2-тармағының 1) және 5-1) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Есептік тіркеуден өту және коллекторлық агенттіктердің тізілімін жүргізу қағидаларында:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет – ресурсында орналастырылады, тиісті нормативтік құқықтық актіні бекіткен немесе өзгерткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде "цифрлық үкіметтің" операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жіберіледі.";
4-тармақтың екінші және бесінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларында көзделген құжаттар қоса берілген өтініш өтінішті беруге уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылады және "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жіберіледі.";
"Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін пайдаланылатын цифрлық жүйелерден немесе цифрлық құжаттар сервисінен мынадай:
Қазақстан Республикасының резиденті – жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын;
Қазақстан Республикасының резиденті – жеке тұлғада алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың болмауын растайтын;
Қазақстан Республикасының резиденті – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.";
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш берген жағдайда өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в цифровой системе мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации.";
в приложении 1:
в Заявлении:
в подпункт 11) пункта 2 вносятся изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) учредитель (участник) заявителя __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)";
подпункт 9) изложить в следующей редакции: "9) сведения о наличии непогашенной или неснятой судимости _________________________________________________. да (нет)";
в пункте 4:
графы 9, 12, 15 и 18 Таблицы 1 "Сведения об участнике (владельце)" изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
в Таблице 2 "Перечень лиц, осуществляющих контроль над коллекторским агентством":
в графу 3 вносятся изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в примечание вносятся изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункте 5:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) общие сведения:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________
______________________________________________
(в полном соответствии с документом, удостоверяющим личность, в случае изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) - указать, когда и по какой причине они были изменены)
Дата и место рождения
______________________________________________
Постоянное место жительства, номера телефонов
______________________________________________
______________________________________________
(указать подробный адрес, номера служебного, домашнего, контактного телефонов, включая код населенного пункта)
Гражданство
______________________________________________
Полные реквизиты документа, удостоверяющего личность
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) Сведения о трудовой деятельности:
В данном пункте указываются сведения о всей трудовой деятельности руководящего работника (также членство в органе управления), в том числе с даты окончания высшего учебного заведения, с указанием должности в организациях в сферах финансовой, страховой деятельности, образования, государственного управления и обороны, обязательного социального обеспечения, в области права и бухгалтерского учета, а также деятельности агентств по сбору платежей и кредитных бюро, а также период, в течение которого кандидатом трудовая деятельность не осуществлялась.
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы
(с указанием страны регистрации организации в сферах финансовой, страховой, деятельности, образования, государственного управления и обороны, обязательного социального обеспечения, в области права и бухгалтерского учета, а также деятельности агентств по сбору платежей и кредитных бюро)
Должность
(с указанием даты согласования, если требовалось)
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5
6
";
в пункте 8:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги, и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.";
в часть пятую вносятся изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в приложении 2:

"8. Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы ақпарат цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.";
1-қосымшада:
Өтініште:
2-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) өтініш беруші құрылтайшысының (қатысушысының) басшысы туралы мәліметтер
___________________________________________________.
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)";
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өтініш берушінің құрылтайшысы (қатысушысы)
__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болуы туралы мәліметтер
_______________________________________________________________.
иә (жоқ)";
4-тармақта:
"Қатысушы (иеленуші) туралы мәліметтер" 1-кестесінің 9, 12, 15 және 18-бағандарында орыс тіліндегі мәтінге өзгерістер енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгеріссіз қалады;
"Коллекторлық агенттікке бақылауды жүзеге асыратын тұлғалардың тізбесі" 2-кестесінің 3-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"
Занды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
(алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы туралы мәліметтер)
3
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе:
3-бағанда жеке адамға, отбасыға және кәмелетке толмағандарға, адамның және азаматтың конституциялық және өзге де құқықтары мен бостандықтарына, мемлекеттің конституциялық құрылысының негіздеріне және қауіпсіздігіне, меншікке, қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке, халық денсаулығына және имандылыққа, бейбітшілік пен адамзаттың қауіпсіздігіне, коммерциялық және өзге де ұйымдардағы қызмет мүдделеріне, мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік басқару мүдделеріне, сот төрелігіне және жазалардың орындалу тәртібіне, басқару тәртібіне қарсы, экономикалық қызмет, ақпараттандыру және байланыс салаларындағы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін, сондай-ақ әскери қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар екендігі немесе қылмыстық қудалауға ұшырайтын немесе ұшыраған (өздеріне қатысты қылмыстық қудалау Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшалары негізінде тоқтатылған адамдарды қоспағанда) туралы ақпарат көрсетіледі.
Егер солай болса, онда қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы үкімнің күнін және нөмірін, Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің бабын көрсету қажет.";
5-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жалпы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________
____________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжатқа толық сәйкестікпен,
тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) өзгерткен
жағдайда, олардың қашан және қандай себептермен
өзгертілгенін көрсету)
Туған күні және туған жері
____________________________________________________
____________________________________________________
Тұрақты тұратын жері, телефон нөмірлері
____________________________________________________
____________________________________________________
(елді мекеннің кодын қосқанда, толық мекенжайын, қызмет,
үй, байланыс телефондарының нөмірлерін көрсету)
Азаматтығы
____________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың толық деректемелері
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Бұл тармақта ұйымдарда қаржы, сақтандыру қызметі, білім беру, мемлекеттік басқару және қорғаныс, міндетті әлеуметтік қамсыздандыру салаларында, құқық және бухгалтерлік есеп саласында, сондай-ақ төлемдерді жинау жөніндегі агенттіктер мен кредиттік бюроларда лауазымын көрсете отырып, басшы қызметкердің жоғары оқу орнын аяқтаған күннен бастап барлық еңбек қызметі (сондай-ақ басқару органындағы мүшелігі) туралы мәліметтер, сондай-ақ кандидат еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезең көрсетіледі.
Жұмыс кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны (ұйымның қаржы, сақтандыру қызметі, білім беру, мемлекеттік басқару және қорғаныс, міндетті әлеуметтік қамсыздандыру салаларында, құқық және бухгалтерлік есеп саласындағы тіркелген елін, сондай-ақ төлемдерді жинау жөніндегі агенттіктердің және кредиттік бюролардың қызметін көрсетумен).
Лауазымы (келісу күнін көрсете отырып, егер талап етілсе)
Тәртіптік жазаның болуы
Жұмыстан шығару, лауазымнан босату себептері
1
2
3
4
5
6
";
8-тармақтың төртінші және бесінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік қызмет көрсетуге қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге және цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Өтініш беруге уәкілетті адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(қолы)
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам
_______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________
қолы
Қол қойылған күні: 20_____ жылғы "__"_________";
2 қосымшада:

графы 2 и 15 таблицы изложить в следующей редакции:
в примечании:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В графе 9 указывается наличие непогашенной или неснятой судимости или информация о том, подвергается или подвергался уголовному преследованию (за исключением лиц, уголовное преследование в отношении которых прекращено на основании подпунктов 1) и 2) части первой статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан) за уголовные правонарушения против личности, семьи и несовершеннолетних, конституционных и иных прав и свобод человека и гражданина, основ конституционного строя и безопасности государства, собственности, общественной безопасности и общественного порядка, здоровья населения и нравственности, мира и безопасности человечества, интересов службы в коммерческих и иных организациях, интересов государственной службы и государственного управления, правосудия и порядка исполнения наказаний, порядка управления, в сферах экономической деятельности, информатизации и связи, а также воинские уголовные правонарушения.
Если да, то указать дату и номер приговора о привлечении к уголовной ответственности, статью Уголовного кодекса Республики Казахстан.";
в часть вторую пункта 7 вносятся изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
строки 2 и 4 таблицы приложения 4 изложить в следующей редакции:
"
2.
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz.
";
"
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)
";
в графу 5 приложения 5 вносятся изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
2. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 23 ноября 2020 года № 108 "Об утверждении Правил лицензирования микрофинансовой деятельности, Квалификационных требований на осуществление микрофинансовой деятельности и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21731) следующие изменения и дополнения:
в Правилах лицензирования микрофинансовой деятельности, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, направляется оператору "цифрового правительства" и Единому контакт-центру в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения соответствующего нормативного правового акта.";
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в цифровой системе мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации.";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:

2 және 15-бағандар мынадай редакцияда жазылсын:
"
"Қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (жеке басын куәландыратын құжатқа толық сәйкестікпен, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) өзгерген жағдайда олар – қашан және қандай себепке байланысты өзгергенін көрсету)
2
";
"
Осы ақпаратты өзім тексергенімді және оның дұрыс және толық екендігін растаймын, сондай-ақ дербес деректерді жинауға және өңдеуге және цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін (қызметкердің қолы)
15
";
ескертпеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. 9-бағанда жеке адамға, отбасыға және кәмелетке толмағандарға, адамның және азаматтың конституциялық және өзге де құқықтары мен бостандықтарына, мемлекеттің конституциялық құрылысының негіздеріне және қауіпсіздігіне, меншікке, қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке, халық денсаулығына және имандылыққа, бейбітшілік пен адамзаттың қауіпсіздігіне, коммерциялық және өзге де ұйымдардағы қызмет мүдделеріне, мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік басқару мүдделеріне, сот төрелігіне және жазалардың орындалу тәртібіне, басқару тәртібіне қарсы, экономикалық қызмет, ақпараттандыру және байланыс салаларындағы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін, сондай-ақ әскери қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар екендігі немесе қылмыстық қудалауға ұшырайтын немесе ұшыраған (өздеріне қатысты қылмыстық қудалау Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшалары негізінде тоқтатылған адамдарды қоспағанда) туралы ақпарат көрсетіледі.
Егер солай болса, онда қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы үкімнің күнін және нөмірін, Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің бабын көрсету қажет.";
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
________________қолы
Қол қойылған күн 20_____ жылғы "_____" __________";
4-қосымшада кестенің 2 және 4-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері (қол жеткізу арналары)
www.egov.kz "цифрлық үкіметтің" веб-порталы
";
"
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
";
5-қосымшаның 5-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"
Бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
5
".
2. "Микроқаржылық қызметті лицензиялау қағидаларын, микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 23 қарашадағы № 108 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21731 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Микроқаржылық қызметті лицензиялау қағидаларында:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет – ресурсында орналастырылады, тиісті нормативтік құқықтық акті бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде "цифрлық үкімет" операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жіберіледі.";
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы ақпарат цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.";
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Услугодатель получает из цифровых систем, используемых для оказания государственных услуг и сервиса цифровых документов сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица – резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие неснятой или непогашенной судимости у физического лица – резидента Республики Казахстан;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица – резидента Республики Казахстан.";
в подпункты 1) и 4) пункта 29 вносятся изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 31 вносятся изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
строки 2, 4, 6 и 8 таблицы приложения 1 изложить в следующей редакции:
"
2.
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам государственной услуги: веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал)
";
"
4.
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам государственной услуги: электронная (частично цифровизированная)
";
"
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Лицензионные сборы:
1) за выдачу лицензии составляет 30 (тридцать) месячных расчетных показателей;
2) за переоформление лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки за выдачу лицензии;
3) за выдачу дубликата лицензии составляет 100 (сто) процентов от ставки за выдачу лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня, филиалы банков – нерезидентов или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в безналичной форме через платежный шлюз "цифрового правительства".
";
"
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении услугополучателя для получения лицензии на портал:

"5. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету үшін пайдаланылатын цифрлық жүйелерден және цифрлық құжаттар сервисінен мына:
жеке тұлға – Қазақстан Республикасы резидентінің жеке басын куәландыратын;
жеке тұлға – Қазақстан Республикасы резидентінде алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығының жоқтығын растайтын;
заңды тұлға – Қазақстан Республикасының резидентін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.";
29-тармақтың 1) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) көрсетілетін қызметті беруші басшысының не оның орнындағы адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда);";
"4) көрсетілетін қызметті берушінің атауы және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда);";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Көрсетілетін қызметті беруші басшысының шағымды қабылдағанын растау шағымды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны көрсетіле отырып, оны көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі мен күні) болып табылады.";
1-қосымшада кестенің 2, 4, 6 және 8-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің барлық кіші түрлері бойынша: www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
";
"
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің барлық кіші түрлері бойынша:
электрондық (ішінара цифрландырылған)
";
"
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Лицензиялық алымдар:
1) лицензия бергені үшін 30 (отыз) айлық есептік көрсеткішті құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензияны бергені үшін мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды;
3) лицензияны телнұсқасын бергені үшін лицензияны бергені үшін мөлшерлеменің 100 (жүз) пайызын құрайды.
Лицензиялық алымды төлеу қолма-қол немесе қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер, бейрезидент банктердің филиалдары немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол емес нысанда "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
";
"
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы лицензия алу үшін порталға жүгінген кезде:

1) электронное заявление о выдаче лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) электронные копии документов, подтверждающих оплату минимального размера уставного капитала.
В качестве документов, подтверждающих оплату минимального размера уставного капитала представляются следующие документы: документ банка второго уровня (в том числе выписка о движении денег по банковским счетам клиента), подтверждающий зачисление на банковский счет денег в качестве взноса в уставный капитал услугополучателя, и выданный не ранее 30 (тридцати) календарных дней до даты обращения за получением лицензии;
3) сведения о соблюдении минимального размера собственного капитала по форме согласно приложению 6 к Правилам (в виде электронной копии документа);
4) электронная копия документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства";
5) электронная копия устава и, при наличии, реестр участников хозяйственного товарищества, либо выписка из него, выданная профессиональным участником рынка ценных бумаг, осуществляющим деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг;
6) сведения о крупном участнике (крупном акционере), который владеет прямо или косвенно десятью или более процентами долей участия в уставном капитале или голосующих (за вычетом привилегированных) акций услугополучателя, являющимся юридическим лицом, согласно приложению 2-1 к Правилам (заполняется по каждому лицу отдельно), по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов, с приложением:
сведений о первом руководителе исполнительного органа (лица, единолично исполняющего функции исполнительного органа) и органа управления (наблюдательного совета, при наличии) крупного участника (крупного акционера) услугополучателя по форме согласно приложению 2-2 к Правилам (заполняется по каждому лицу отдельно);
копии документа, удостоверяющего личность первого руководителя исполнительного органа (лица, единолично исполняющего функции исполнительного органа) и органа управления (наблюдательного совета, при наличии) крупного участника – юридического лица (для иностранных граждан и лиц без гражданства);
документа, подтверждающего сведения об отсутствии у первого руководителя исполнительного органа (лица, единолично исполняющего функции исполнительного органа) и органа управления (наблюдательного совета, при наличии) крупного участника (крупного акционера) – юридического лица неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранных граждан) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания – для лиц без гражданства) либо страны, где первый руководитель исполнительного органа (лицо, единолично исполняющее функции исполнительного органа) и органа управления (наблюдательного совета, при наличии) крупного участника (крупного акционера) – юридического лица постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет. Дата выдачи указанных документов не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в представляемых документах указан иной срок их действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства (для иностранных граждан) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа;
электронная копия годовой финансовой отчетности крупного участника (крупного акционера) юридического лица (консолидированной финансовой отчетности в случае наличия у крупного участника (крупного акционера) дочерних организаций) за два последних финансовых года, а также электронная копия финансовой отчетности крупного участника (крупного акционера) за последний завершенный квартал перед подачей заявления. При наличии указанной финансовой отчетности, подтвержденной аудиторскими отчетами, представляется финансовая отчетность, подтвержденная аудиторскими отчетами.

1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы электрондық өтініш;
2) жарғылық капиталдың ең төменгі мөлшерінің төленгенін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері.
Жарғылық капиталдың ең төменгі мөлшерінің төленгенін растайтын құжаттар ретінде мынадай құжаттар ұсынылады:
көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталына жарна ретінде ақшаның банк шотына есепке жатқызылғанын растайтын және лицензия алуға өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес берілген екінші деңгейдегі банктің құжаты (оның ішінде клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді-көшірме);
3) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша меншікті капиталдың ең төменгі мөлшерінің сақталуы туралы мәліметтер (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
4) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, жеке қызмет түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) жарғының электрондық көшірмесі және бар болса шаруашылық серіктестіктің қатысушыларының тізілімі, не бағалы қағаздар ұстаушыларының тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары берген одан үзінді-көшірме;
6) Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес (әрбір тұлға бойынша жеке толтырылады), құжаттарды ұсыну күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша мыналарды: Қағидаларға 2-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (әрбір тұлға бойынша жеке толтырылады) көрсетілетін қызметті алушы ірі қатысушының (ірі акционерінің) атқарушы органының (атқарушы органның функцияларын жеке-дара атқаратын адамның) және басқару органының (байқау кеңесінің, бар болса) бірінші басшысы туралы мәліметтерді; заңды тұлға – ірі қатысушының атқарушы органының (атқарушы органның функцияларын жеке-дара атқаратын адамның) бірінші басшысының және басқару органының (болған кезде байқау кеңесінің) бірінші басшысының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмелерін (шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар үшін);
заңды тұлға – ірі қатысушының атқарушы органының (атқарушы органның функцияларын жеке-дара атқаратын адамның) бірінші басшысының және басқару органының (байқау кеңесінің), бар болса) бірінші басшысында азаматтығы бар елде (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) олардың азаматтығы бар елдің мемлекеттік органы берген (олардың тұрақты тұратын елінің - азаматтығы жоқ адамдар үшін) заңды тұлға - ірі қатысушының (ірі акционерінің) атқарушы органының (атқарушы органның функцияларын жеке-дара атқаратын адамның) бірінші басшысының және басқару органының (байқау кеңесінің), бар болса) бірінші басшысы соңғы 15 (он бес) жыл бойы тұрақты тұрған елдің мемлекеттік органы берген азаматтығы бар елде (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауы туралы мәліметтерді растайтын құжатты қоса берумен жарғылық капиталға қатысу үлестерінің немесе көрсетілетін қызметті алушының дауыс беретін (артықшылықты) акцияларының он немесе одан да көп пайызына тікелей немесе жанама иелік ететін, заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушы (акционер) туралы мәліметтер. Көрсетілген құжаттарды беру күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылатын құжаттарда олардың өзге қолданыс мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Егер мемлекеттік органы қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығы туралы мәліметтерді растауға уәкілетті елдің заңнамасында көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға растайтын құжаттарды беру көзделмесе, онда тиісті растау уәкілетті органның атына азаматтығы бар елдің (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен жіберіледі;
заңды тұлғаның ірі қатысушысының (ірі акционерінің) соңғы екі қаржы жылындағы жылдық қаржылық есептілігінің (ірі қатысушысының (ірі акционердің) еншілес ұйымдары болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептіліктің) электрондық көшірмесі, сондай-ақ өтініш бергенге дейінгі соңғы аяқталған тоқсандағы ірі қатысушының (ірі акционердің) қаржылық есептілігінің электрондық көшірмесі. Аудиторлық есептермен расталған көрсетілген қаржылық есептілік болған кезде аудиторлық есептермен расталған қаржылық есептілік ұсынылады.

В случае отсутствия в период с 1 января по 1 июня текущего года аудиторского отчета, подтверждающего финансовую отчетность за последний завершенный финансовый год, представляются электронные копии финансовой отчетности (консолидированной финансовой отчетности в случае наличия у крупного участника (крупного акционера) дочерних организаций) за последний завершенный финансовый год и последний завершенный квартал перед подачей заявления, а также электронные копии годовой финансовой отчетности (консолидированной финансовой отчетности в случае наличия дочерних организаций), подтвержденной аудиторскими отчетами, за два года, предшествующих последнему завершенному финансовому году.
Финансовая отчетность, указанная в настоящем подпункте, не представляется в случае:
размещения данной финансовой отчетности на интернет – ресурсе депозитария финансовой отчетности;
когда крупный участник (акционер) является финансовой организацией – нерезидентом Республики Казахстан и данная финансовая отчетность размещена и доступна на казахском, русском или английском языке на интернет – ресурсе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан или иностранной фондовой биржи;
7) сведения о крупном участнике (крупном акционере), который владеет прямо или косвенно десятью или более процентами долей участия в уставном капитале или голосующих (за вычетом привилегированных) акций услугополучателя, являющимся физическим лицом, согласно приложению 2-2 к Правилам (заполняется по каждому лицу отдельно) по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов, с приложением:
копии документа, удостоверяющего личность крупного участника (крупного акционера) – физического лица (для иностранных граждан и лиц без гражданства);
документа, подтверждающего сведения об отсутствии у крупного участника (крупного акционера) – физического лица услугополучателя неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранных граждан) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания – для лиц без гражданства) либо страны, где крупный участник (крупный акционер) услугополучателя – физическое лицо постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет. Дата выдачи указанных документов не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в представляемых документах указан иной срок их действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства (для иностранных граждан) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа;

Ағымдағы жылғы 1 қаңтардан бастап 1 маусымға дейінгі кезең ішінде соңғы аяқталған қаржы жылы үшін қаржылық есептілікті растайтын аудиторлық есеп болмаған жағдайда, өтініш берер алдында соңғы аяқталған қаржы жылы және соңғы аяқталған тоқсан үшін қаржылық есептіліктің (ірі қатысушысының (ірі акционердің) еншілес ұйымдары болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептіліктің) электрондық көшірмелері, сондай-ақ соңғы аяқталған қаржы жылының алдындағы екі жыл үшін аудиторлық есептермен расталған жылдық қаржылық есептіліктің (еншілес ұйымдар болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептіліктің) электрондық көшірмелері ұсынылады.
Осы тармақшада көрсетілген қаржылық есептілік мынадай:
осы қаржылық есептілік қаржылық есептілік депозитарийінің интернет – ресурсында орналастырылған;
ірі қатысушы (акционер) Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы болып табылған және осы қаржылық есептілік Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымының немесе шетелдік қор биржасының интернет-ресурсында қазақ, орыс немесе ағылшын тілдерінде орналастырылған және қолжетімді болған жағдайда ұсынылмайды;
7) Қағидаларға 2-2-қосымшаға сәйкес (әрбір тұлға бойынша жеке толтырылады) құжаттарды беру күнінің алдындағы жағдай бойынша жарғылық капиталға қатысу үлестерінің немесе көрсетілетін қызметті алушының дауыс беретін (артықшылықты) акцияларының он немесе одан да көп пайызына тікелей немесе жанама иелік ететін, көрсетілетін қызметті алушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы (ірі акционері) туралы мәліметтер, мыналарды қоса бере отырып:
ірі қатысушы (ірі акционер) - жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат көшірмелері (шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар);
көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысында (ірі акционерінде) - жеке тұлғада азаматтығы бар елдегі (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елдегі (азаматтығы жоқ адамдар үшін) қылмыстары үшін, олардың азаматтығы бар елдің (олардың тұрақты тұратын елі - азаматтығы жоқ адамдар үшін) не көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысы (ірі акционері) - жеке тұлға соңғы 15 (он бес) жыл ішінде тұрақты тұратын елдің мемлекеттік органы берген, алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауы туралы мәліметтерді растайтын құжат. Көрсетілген құжаттарды беру күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылған құжаттарда оларды қолданудың өзге қолданыс мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Егер мемлекеттік органы қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығы туралы мәліметтерді растауға уәкілетті болатын елдің заңнамасында көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға растайтын құжаттарды беру көзделмесе, онда тиісті растау уәкілетті органның атына азаматтығы бар елдің (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен жіберіледі;
көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталына ақы төлеу немесе жарғылық капиталға (акцияларға) қатысу үлесін сатып алу үшін пайдаланылатын көздер туралы (қаражаттың шығу көзі туралы) мәліметтердің электрондық көшірмелері, сондай-ақ осы мәліметтерді растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері.

электронных копий сведений об источниках (о происхождении средств), используемых для оплаты уставного капитала или приобретения доли участия в уставном капитале (акций) услугополучателя, а также электронных копий документов, подтверждающих данные сведения. Источники средств, которые могут быть использованы физическим лицом для приобретения доли участия (акций) или оплаты уставного капитала услугополучателя, определены пунктом 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
В случае приобретения доли участия в уставном капитале (акций) услугополучателя за счет имущества, полученного в виде дарения, выигрышей, дохода от продажи безвозмездно полученного имущества, представляются сведения о дарителе и источниках происхождения данных средств, имущества у дарителя;
8) сведения о руководящем работнике услугополучателя, согласно приложению 2-3 к Правилам (заполняется по каждому лицу отдельно), по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов, с приложением:
копии документа, удостоверяющего личность руководящего работника (для иностранных граждан и лиц без гражданства);
документа, подтверждающего сведения об отсутствии у руководящего работника услугополучателя неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранных граждан) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания – для лиц без гражданства) либо страны, где руководящий работник услугополучателя постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет. Дата выдачи указанных документов не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в представляемых документах указан иной срок их действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства (для иностранных граждан) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа;
9) сведения о системе обеспечения безопасности и технической укрепленности помещений ломбарда по форме согласно приложению 7 к Правилам (для ломбардов) (в виде электронной копии документа);
10) электронные копии документов, подтверждающих наем и (или) назначение (избрание) руководящих работников, работников службы внутреннего контроля (при наличии);

Жеке тұлға көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталын төлеу немесе микроқаржы ұйымының жарғылық капиталға қатысу үлесін (акцияларын) сатып алу үшін пайдаланылатын көздер "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 4-тармағында айқындалған.
Көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталына қатысу үлесін (акцияларын) сыйға тарту, ұтыстар, өтеусіз алынған мүлікті сатудан түскен кіріс түрінде алынған мүлік есебінен иеленген жағдайда, сыйға тартушы және сыйға тартушыда осы қаражаттың, мүліктің пайда болу көздері туралы мәліметтер ұсынылады;
8) Қағидаларға 2-3-қосымшаға сәйкес (әрбір тұлға бойынша жеке толтырылады) құжаттарды ұсыну күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша мыналарды:
басшы қызметкердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін (шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар үшін);
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінде азаматтығы бар елдегі (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елдегі (азаматтығы жоқ адамдар үшін) олардың азаматтығы бар елдің (олардың тұрақты тұратын елінің - азаматтығы жоқ адамдар үшін) немесе көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері соңғы 15 (он бес) жыл бойы тұрақты тұрған елдің мемлекеттік органы берген алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауы туралы мәліметтерді растайтын құжатты қоса берумен көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері туралы мәліметтер. Көрсетілген құжаттарды беру күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылған құжаттарда оларды қолданудың өзге қолданыс мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Егер мемлекеттік органы қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығы туралы мәліметтерді растауға уәкілетті болатын елдің заңнамасында көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға растайтын құжаттарды беру көзделмесе, онда тиісті растау уәкілетті органның атына азаматтығы бар елдің (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен жіберіледі;
9) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ломбард үй-жайларының қауіпсіздігін және техникалық нығайтылуын қамтамасыз ету жүйесі туралы мәліметтер (ломбардтар үшін) (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
10) ішкі бақылау қызметінің басшы қызметкерлерін, қызметкерлерін жалдау және (немесе) тағайындауды (сайлауды) растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері (бар болса);

11) электронная копия правил предоставления микрокредитов;
12) электронные копии документов, подтверждающих наличие у руководящих работников высшего образования.
Документы, представляемые на иностранном языке, переводятся на казахский и русский языки и подлежат нотариальному засвидетельствованию в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, подпунктом 7) пункта 1 статьи 36 Закона Республики Казахстан "О нотариате";
13) электронные копии положений о филиалах и представительствах (при их наличии).
При обращении услугополучателя для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме) на портал:
1) электронное заявление о выдаче дубликата лицензии в произвольной форме;
2) электронная копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства".
При обращении услугополучателя для переоформления лицензии на портал при изменении названия
(не влекущего изменения вида микрофинансовой деятельности, организационно – правовой формы), места нахождения (не влекущего увеличение уставного капитала организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность), реорганизации в форме слияния или присоединения:
1) электронное заявление о переоформлении лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности по форме согласно приложению 4 к Правилам;
2) электронная копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за переоформление лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства";
3) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных цифровых системах;
4) сведения о соблюдении минимального размера собственного капитала по форме согласно приложению 6 к Правилам.
При обращении услугополучателя для переоформления лицензии на портал при изменении места нахождения (влекущего увеличение уставного капитала), изменении вида микрофинансовой деятельности, изменении организационно – правовой формы (преобразовании), реорганизации в форме разделения или выделения:
1) электронное заявление о переоформлении лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности по форме согласно приложению 4-1 к Правилам;
2) электронные копии документов, подтверждающих оплату минимального размера уставного капитала.
В качестве документов, подтверждающих оплату минимального размера уставного капитала представляются следующие документы: документ банка второго уровня (в том числе выписка о движении денег по банковским счетам клиента), подтверждающий зачисление на банковский счет денег в качестве взноса в уставный капитал услугополучателя, и выданный не ранее 30 (тридцати) календарных дней до даты обращения за получением лицензии;

11) микрокредиттер беру қағидаларының электрондық көшірмелері;
12) басшы қызметкерлердің жоғары білімінің болуын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері.
Шет тілінде ұсынылатын құжаттар қазақ және орыс тілдеріне аударылады және "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабының 1-тармағының 9) тармақшасына, 36-бабының 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес нотариалды куәландырылуға тиіс;
13) филиалдар және өкілдіктер туралы ережелердің электрондық көшірмелері (бар болса).
Көрсетілетін қызметті алушы лицензияның телнұсқасын алу үшін (егер алдында берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса) порталға жүгінген кезде:
1) лицензияның телнұсқасын алу туралы еркін нысанда жазылған электрондық өтініш;
2) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушы аты (микроқаржылық қызмет түрінің, ұйымдық-құқықтық нысанның өзгеруіне әкеп соқпайтын), орналасқан жері (микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның жарғылық капиталын ұлғайтуға әкеп соқпайтын) өзгерген, бірігу немесе қосылу нысанында қайта ұйымдастырылған кезде лицензияны порталда қайта ресімдеу үшін жүгінген кезде:
1) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензияны қайта ресімдеу туралы электрондық өтініш;
2) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу кезінде лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) ақпараты мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелері;
4) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша меншікті капиталдың ең төмен мөлшерін сақтау туралы мәліметтер.
Көрсетілетін қызметті алушы ұйымның орналасқан жері өзгерген (жарғылық капиталды ұлғайтуға әкеп соғатын), қызмет түрінің, ұйымдық – құқықтық нысанның өзгерген (қайта құру), бөлу немесе бөліп шығару нысанында қайта ұйымдастырылған кезде лицензияны порталда қайта ресімдеу үшін жүгінген кезде:
1) Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензияны қайта ресімдеу туралы электрондық өтініш;
2) жарғылық капиталдың ең төменгі мөлшерінің төленгенін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері.
Жарғылық капиталдың ең төменгі мөлшерінің төленгенін растайтын құжаттар ретінде мынадай құжаттар ұсынылады: көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталына жарна ретінде ақшаның банк шотына есепке жазылғанын растайтын және лицензияны алуға өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес берілген екінші деңгейдегі банктің құжаты (оның ішінде клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді көшірме);

3) сведения о соблюдении минимального размера собственного капитала по форме согласно приложению 6 к Правилам (в виде электронной копии документа);
4) электронная копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за переоформление лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства";
5) электронная копия устава и, при наличии, реестр участников хозяйственного товарищества, либо выписка из него, выданная профессиональным участником рынка ценных бумаг, осуществляющим деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг;
6) сведения о крупном участнике (крупном акционере) услугополучателя, являющимся юридическим лицом, согласно приложению 2-1 к Правилам, по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов, с приложением:
сведений о первом руководителе исполнительного органа (лица, единолично исполняющего функции исполнительного органа) и органа управления (наблюдательного совета, при наличии) крупного участника (крупного акционера) услугополучателя по форме согласно приложению 2-2 к Правилам;
копии документа, удостоверяющего личность первого руководителя исполнительного органа (лица, единолично исполняющего функции исполнительного органа) и органа управления (наблюдательного совета, при наличии) крупного участника (крупного акционера) – юридического лица (для иностранных граждан и лиц без гражданства);
документа, подтверждающего сведения об отсутствии у первого руководителя исполнительного органа (лица, единолично исполняющего функции исполнительного органа) и органа управления (наблюдательного совета, при наличии) крупного участника (крупного акционера) – юридического лица неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранных граждан) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания – для лиц без гражданства) либо страны, где первый руководитель исполнительного органа (лицо, единолично исполняющее функции исполнительного органа) и органа управления (наблюдательного совета, при наличии) крупного участника (крупного акционера) – юридического лица постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет. Дата выдачи указанных документов не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в представляемых документах указан иной срок их действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства (для иностранных граждан) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа;

3) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша меншікті капиталдың ең төменгі мөлшерінің сақталуы туралы мәліметтер (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
4) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) жарғының электрондық көшірмесі және бар болса, шаруашылық серіктестіктің қатысушыларының тізілімі не бағалы қағаздар ұстаушыларының тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары берген одан үзінді-көшірме;
6) Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес құжаттарды ұсыну күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша мыналарды:
Қағидаларға 2-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушы ірі қатысушының (ірі акционерінің) атқарушы органының (атқарушы органның функцияларын жеке-дара атқаратын адамның) және басқару органының (байқау кеңесінің, бар болса) бірінші басшысы туралы мәліметтерді;
атқарушы органның (атқарушы органның функцияларын жеке-дара атқаратын адамның) бірінші басшысының және басқару органының (байқау кеңесінің, бар болса) ірі қатысушы (ірі акционер) – заңды тұлғаның жеке басын куәландыратын құжатының көшірмелерін (шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар үшін);
заңды тұлға – ірі қатысушының (ірі акционерінің) атқарушы органының (атқарушы органның функцияларын жеке-дара атқаратын адамның) бірінші басшысының және басқару органының (байқау кеңесінің), бар болса) бірінші басшысында азаматтығы бар елде (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) олардың азаматтығы бар елдің мемлекеттік органы берген (олардың тұрақты тұратын елінің – азаматтығы жоқ адамдар үшін) заңды тұлға – ірі қатысушының атқарушы органының (атқарушы органның функцияларын жеке-дара атқаратын адамның) бірінші басшысының және басқару органының (байқау кеңесінің, бар болса) бірінші басшысы соңғы 15 (он бес) жыл бойы тұрақты тұрған елдің мемлекеттік органы берген азаматтығы бар елде (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауы туралы мәліметтерді растайтын құжатты қоса берумен көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысы (ірі акционері) туралы мәліметтер. Көрсетілген құжаттарды беру күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылған құжаттарда оларды қолданудың өзге қолданыс мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Егер мемлекеттік органы қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығы туралы мәліметтерді растауға уәкілетті болатын елдің заңнамасында көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға растайтын құжаттарды беру көзделмесе, онда тиісті растау уәкілетті органның атына азаматтығы бар елдің (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен жіберіледі;

7) сведения о крупном участнике (крупном акционере) услугополучателя, являющимся физическим лицом, согласно приложению 2-2 к Правилам по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов, с приложением:
копии документа, удостоверяющего личность крупного участника (крупного акционера) – физического лица (для иностранных граждан и лиц без гражданства);
документа, подтверждающего сведения об отсутствии у крупного участника (крупного акционера) – физического лица услугополучателя неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранных граждан) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания – для лиц без гражданства) либо страны, где крупный участник (крупный акционер) услугополучателя – физическое лицо постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет. Дата выдачи указанных документов не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в представляемых документах указан иной срок их действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства (для иностранных граждан) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа;
8) сведения о руководящем работнике услугополучателя, согласно приложению 2-3 к Правилам по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов, с приложением:
копии документа, удостоверяющего личность руководящего работника (для иностранных граждан и лиц без гражданства);
документа, подтверждающего сведения об отсутствии у руководящего работника услугополучателя неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранных граждан) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания – для лиц без гражданства) либо страны, где руководящий работник услугополучателя постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет. Дата выдачи указанных документов не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в представляемых документах указан иной срок их действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства (для иностранных граждан) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа;

7) Қағидаларға 2-2-қосымшаға сәйкес құжаттарды беру күнінің алдындағы жағдай бойынша көрсетілетін қызметті алушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы (ірі акционері) туралы мәліметтер, мыналарды қоса бере отырып:
ірі қатысушы (ірі акционер) – жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат көшірмелері (шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар);
көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысында (ірі акционерінде) – жеке тұлғада азаматтығы бар елдегі (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елдегі (азаматтығы жоқ адамдар үшін) қылмыстары үшін, олардың азаматтығы бар елдің (олардың тұрақты тұратын елі – азаматтығы жоқ адамдар үшін) не көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысы (ірі акционері) – жеке тұлға соңғы 15 (он бес) жыл ішінде тұрақты тұратын елдің мемлекеттік органы берген, алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауы туралы мәліметтерді растайтын құжат. Көрсетілген құжаттарды беру күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылған құжаттарда оларды қолданудың өзге қолданыс мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Егер мемлекеттік органы қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығы туралы мәліметтерді растауға уәкілетті болатын елдің заңнамасында көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға растайтын құжаттарды беру көзделмесе, онда тиісті растау уәкілетті органның атына азаматтығы бар елдің (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен жіберіледі;
8) Қағидаларға 2-3-қосымшаға сәйкес, құжаттарды ұсыну күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша мыналарды:
басшы қызметкердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін (шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар үшін);
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінде азаматтығы бар елдегі (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елдегі (азаматтығы жоқ адамдар үшін) олардың азаматтығы бар елдің (олардың тұрақты тұратын елінің – азаматтығы жоқ адамдар үшін) немесе көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері соңғы 15 (он бес) жыл бойы тұрақты тұрған елдің мемлекеттік органы берген алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауы туралы мәліметтерді растайтын құжатты қоса берумен көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері туралы мәліметтер. Көрсетілген құжаттарды беру күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылған құжаттарда оларды қолданудың өзге қолданыс мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Егер мемлекеттік органы қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығы туралы мәліметтерді растауға уәкілетті болатын елдің заңнамасында көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға растайтын құжаттарды беру көзделмесе, онда тиісті растау уәкілетті органның атына азаматтығы бар елдің (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен жіберіледі;

9) сведения о системе обеспечения безопасности и технической укрепленности помещений ломбарда по форме согласно приложению 7 к Правилам (для ломбардов) (в виде электронной копии документа) при изменении вида микрофинансовой деятельности с микрофинансовой организации или кредитного товарищества на ломбард;
10) электронные копии документов, подтверждающих наем и (или) назначение (избрание) руководящих работников, работников службы внутреннего контроля (при наличии);
11) электронная копия правил предоставления микрокредитов;
12) электронные копии документов, подтверждающих наличие у руководящих работников высшего образования.
При обращении услугополучателя для переоформления лицензии в случаях изменения организационно – правовой формы (преобразования) документы и сведения, подтверждающие соответствие услугополучателя квалификационным требованиям, не представляются, за исключением случаев изменения сведений и (или) содержания документов и (или) истечения срока действия документов. В заявлении о переоформлении лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности указываются сведения (дата, номер исходящего документа) о ранее представленных услугодателю документах и сведениях.
";
в приложении 1-1:
графу 2 изложить в следующей редакции:
часть четвертую примечания изложить в следующей редакции:
"Приложение (с указанием количества листов):
________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя
______________________
(подпись)
"____" _________________________20 __ года.";
в приложении 2:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Выполнено ли требование о присоединении к единой цифровой системе в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________.
4. Выполнено ли требование по установлению цифровой системы, обеспечивающей автоматизацию ведения бухгалтерского учета
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому из них:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________.
Услугополучатель подтверждает достоверность и полноту прилагаемых к заявлению документов и информации. Услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя исполнительного органа услугополучателя либо лица, уполномоченного на подачу заявления (с приложением подтверждающих документов) ___________________________________________
________________________________________________________________
(электронная цифровая подпись) (дата)";

9) микроқаржы ұйымынан немесе кредиттік серіктестіктен ломбардқа микроқаржылық қызмет түрі өзгерген кезде Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ломбард үй-жайларының қауіпсіздігін және техникалық нығайтылуын қамтамасыз ету жүйесі туралы мәліметтер (ломбардтар үшін) (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
10) ішкі бақылау қызметінің басшы қызметкерлерін, қызметкерлерін жалдау және (немесе) тағайындауды (сайлауды) растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері (бар болса);
11) микрокредиттер беру қағидаларының электрондық көшірмесі;
12) басшы қызметкерде жоғары білімінің болуын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері.
Көрсетілетін қызметті алушы ұйымдық-құқықтық нысаны (қайта құрылуы) өзгерген жағдайларда лицензияны қайта ресімдеу үшін жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар мен мәліметтер құжаттардың мәліметтері және (немесе) мазмұны өзгерген және (немесе) құжаттардың қолданылу мерзімі өткен жағдайларды қоспағанда, ұсынылмайды. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініште көрсетілетін қызметті берушіге бұрын ұсынылған құжаттар мен мәліметтер туралы мәліметтер (шығыс құжаттың күні, нөмірі) көрсетіледі.
";
1-1-қосымшада:
2-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"
Басшы қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі (ол болған жағдайда)
2
";
ескертпенің төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қосымша (парақ санын көрсете отырып):
_____________________________________________________
Бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______________________
(қолы)
20 __ жылғы "____" __________________.";
2-қосымшада:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою құралын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы бірыңғай цифрлық жүйеге қосылу туралы талап орындалды ма
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________.
4. Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыруды қамтамасыз ететін цифрлық жүйені орнату бойынша талаптар орындалды ма
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жіберілетін құжаттардың тізбесі, олардың әрқайсысы бойынша даналар және парақтар саны:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса берілетін құжаттар мен ақпараттың дәйектілігін және толықтығын растайды. Көрсетілетін қызметті алушы цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органы басшысының не өтініш беруге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (растайтын құжаттарды қоса бере отырып)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(электрондық цифрлық қолтаңба) (күні)";

в приложении 2-1:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Размер собственного капитала крупного участника (крупного акционера) перед внесением денег в долю участия в уставном капитале услугополучателя (в оплату акций услугополучателя) и сумма, внесенная в долю участия в уставном капитале услугополучателя (оплату акций услугополучателя), а также описание источников, использованных для приобретения доли участия в уставном капитале (акций) услугополучателя _______________________________________________________.
Финансовая отчетность крупного участника (крупного акционера) за ______ год размещена по ссылке: ____________________________________________________
Финансовая отчетность крупного участника (крупного акционера) за год размещена по ссылке: _______________________________________________________________
Финансовая отчетность крупного участника (крупного акционера) за____________ квартал ____ года размещена по ссылке и доступна на казахском, русском или английском языке: _____________________________________________________________.";
пункт 12 изложить в следующей редакции: "12. Сведения о первом руководителе исполнительного органа (лице, единолично исполняющим функции исполнительного органа) и органа управления (наблюдательного совета, при наличии) крупного участника (крупного акционера) _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)";
часть вторую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.";
дополнить пунктом 14 следующего содержания:

2-1-қосымшада:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Өтініш берушінің жарғылық капиталына қатысу үлесіне (өтініш берушінің акцияларын төлеуге) ақша енгізер алдында өтініш берушінің ірі қатысушысының (ірі акционерінің) меншікті капиталының мөлшері және өтініш берушінің жарғылық капиталына қатысу үлесіне (өтініш берушінің акциясын төлеу) енгізілген сома, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталына қатысу үлесін (акцияларын) сатып алу үшін пайдаланылған көздердің сипаттамасы
_______________________________________________________________.
Ірі қатысушының (ірі акционердің) ______ жылғы қаржылық есептілігі сілтеме бойынша орналастырылған:
_______________________________________________________________
Ірі қатысушының (ірі акционердің) ______ жылғы қаржылық есептілігі сілтеме бойынша орналастырылған:
_______________________________________________________________
Ірі қатысушының (ірі акционердің) ____ жылғы ____________тоқсандағы қаржылық есептілігі сілтеме бойынша орналастырылған және қазақ, орыс немесе ағылшын тілдерінде қолжетімді:
_____________________________________________________________.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Ірі қатысушы (ірі акционер) атқарушы органының (атқарушы органның функциясын жеке-дара орындайтын тұлға) және басқарушы органының (бар болса, бақылаушы кеңестің) бірінші басшысы туралы мәліметтер
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)";
13-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Дербес деректерді жинауға және өңдеуге, цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.";
мынадай мазмұндағы 14-тармақпен толықтырылсын:

"14. Сведения о лицах, которым прямо или косвенно принадлежат более двадцати пяти процентов долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций крупного участника (крупного акционера) – юридического лица услугополучателя, и лицах, осуществляющих контроль в отношении крупного участника (крупного акционера) – юридического лица услугополучателя:
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
место жительства и юридический адрес физического лица
Индивидуальный идентификационный номер
(при наличии) физического лица
Сумма участия в уставном капитале (стоимость приобретенных акций
(в тысячах теңге)
Соотношение количества акций к общему количеству голосующих акций или доля участия в уставном капитале (в процентах): индивидуальное (прямо или косвенно) или совместное владение (процент, наименование юридического лица (фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица)
1
2
3
4
5
Примечание: под контролем над юридическим лицом понимается возможность определять решения, принимаемые юридическим лицом.";

"14. Көрсетілетін қызметті алушының ipi қатысушысы (ipi акционері) – заңды тұлғасының жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не орналастырылған (артықшылықты және қоғам сатып алған акцияларды шегергенде) жиырма бес пайыздан астамы тікелей немесе жанама түрде тиесілі тұлғалар және көрсетілетін қызметті алушының ipi қатысушысы (ipi акционері) – заңды тұлғасына қатысты бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтер:
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тұрғылықты жері және заңды мекенжайы
Жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Жарғылық капиталға қатысу сомасы (сатып алынған акциялардың құны)
(мың теңгемен)
Акциялар санының дауыс беретін акциялардың жалпы санына арақатынасы немесе жарғылық капиталға қатысу үлесі
(пайызбен): жеке (тікелей немесе жанама) немесе бірлесіп иелену (пайыз, заңды тұлғаның атауы (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
1
2
3
4
5
Ескерту: заңды тұлғаны бақылау деп заңды тұлға қабылдайтын шешімдерді айқындау мүмкіндігі түсініледі.";

в приложении 2-2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Сведения о крупном участнике (крупном акционере), который владеет прямо или косвенно десятью или более процентами долей участия в уставном капитале или голосующих (за вычетом привилегированных) акций организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, - физическом лице, руководителе, члене органа управления, руководителе, члене исполнительного органа, главном бухгалтере крупного участника (крупного акционера) организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, - юридического лица _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги) (не заполняются по руководящим работникам микрофинансовых организаций, ломбардов в организационно-правовой форме акционерного общества):
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
Родственные отношения
Место работы и должность
1
2
3
4
5
Примечание: в случае отсутствия лиц, указанных в настоящем пункте, во всех графах указывается "нет".";
в пункте 11:
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание: супруг (супруга), близкие родственники (родители, брат, сестра, дети) и свойственники (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги) крупного участника (крупного акционера), руководящего работника, указанные в пункте 6 настоящего Приложения.
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и является достоверной и полной, а также подтверждаю наличие безупречной деловой репутации.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________________
(заполняется собственноручно печатными буквами)
Подпись _________________
Дата ____________________";
в приложении 2-3:
в заголовок вносятся изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги) (не заполняются по руководящим работникам микрофинансовых организаций, ломбардов в организационно-правовой форме акционерного общества):
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
Родственные отношения
Место работы и должность
1
2
3
4
5
Примечание: в случае отсутствия лиц, указанных в настоящем пункте, во всех графах указывается "нет".";

2-2 қосымшада:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның жарғылық капиталына қатысу үлесінің немесе дауыс беретін (артықшылықты акцияларды қоспағанда) акцияларының он немесе одан да көп пайызын тікелей немесе жанама иеленетін ірі қатысушы (ірі акционер) - жеке тұлға, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы (ірі акционері) - заңды тұлғаның басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі, бас бухгалтері
______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) лауазымы) туралы мәліметтер";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інілері, әпке-сіңлілері, балалары) және жекжаттары (жұбайының (зайыбының) ата-анасы, аға-інілері, әпке-сіңлілері, балалары) туралы мәліметтер (акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанындағы микроқаржы ұйымдарының, ломбардтардың басшы қызметкерлері бойынша толтырылмайды):
Тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Туыстық қатынастары
Жұмыс орны және лауазымы
1
2
3
4
5
Ескертпе: осы тармақта көрсетілген тұлғалар болмаған жағдайда барлық бағандарда "жоқ" деп көрсетіледі.";
11-тармақта:
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе: осы Қосымшаның 6-тармағында көрсетілген ірі қатысушының (ірі акционер), басшы қызметкердің жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інілері, әпке-сіңлілері, балалары) және жекжаттары (жұбайының) зайыбының ата-анасы, аға-інілері, әпке-сіңлілері, балалары).
Мен бұл ақпаратты тексергенімді және оның дәйекті және толық екендігін растаймын, сондай-ақ мінсіз іскерлік беделімнің бар екендігін растаймын.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге және цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
________________________________________________
(өз қолымен баспа әріптерімен толтырылады)
Қолы _________________
Күні ____________________";
2-3 қосымшада:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерлері туралы мәліметтер
_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інілері, әпке-сіңлілері, балалары) және жекжаттары (жұбайының (зайыбының) ата-анасы, аға-інілері, әпке-сіңлілері, балалары) туралы мәліметтер (акционерлік қоғам ұйымдық-құқықтық нысанындағы микроқаржы ұйымдарының, ломбардтардың басшы қызметкерлері бойынша толтырылмайды):
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Туыстық қатынастары
Жұмыс орны және лауазымы
1
2
3
4
5
Ескертпе: осы тармақта көрсетілген тұлғалар болмайтын жағдайда барлық бағанда "жоқ" деп көрсетіледі.";

приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
пункт 4 приложения 4 изложить в следующей редакции:
"4. Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому из них _______________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Услугополучатель подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов (информации). Услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя исполнительного органа услугополучателя либо лица, уполномоченного на подачу заявления (с приложением подтверждающих документов). _______________________________________________________________
(электронная цифровая подпись) (дата)"; в приложении 4-1: пункты 3, 4, 6 и 8 изложить в следующей редакции:
"3. Дата свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных акций (для юридических лиц, созданных в организационно – правовой форме акционерного общества, а также юридических лиц, реорганизованных в форме преобразования хозяйственного товарищества в акционерное общество), а также описание источников, использованных учредителями (участниками), акционерами для приобретения доли участия в уставном капитале (акций) услугополучателя с приложением копий подтверждающих документов ___________________________________________________________________
_______________________________________________________________________.
4. Выполнено ли требование о присоединении к единой цифровой системе в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения ____________________________________________________________________
_________________________________________________________________. да (нет)";
"6. Выполнено ли требование по установлению цифровой системы, обеспечивающей автоматизацию ведения бухгалтерского учета _______________________________ да (нет).";
"8. Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому из них: _______________________________________________________________
________________________________________________________________________
Услугополучатель подтверждает достоверность и полноту прилагаемых к заявлению документов и информации. Услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя исполнительного органа услугополучателя либо лица, уполномоченного на подачу заявления (с приложением подтверждающих документов). ____________________________________________________.
(электронная цифровая подпись) (дата)";

3-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымшаның 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жіберілетін құжаттардың тізбесі, олардың әрқайсысы бойынша дана мен парақ саны
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса берілетін құжаттардың (ақпараттың) анықтығын растайды.
Көрсетілетін қызметті алушы цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органы басшысының не өтініш беруге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (растайтын құжаттарды қоса бере отырып)
_______________________________________________________________
(электрондық цифрлық қолтаңба) (күні)";
4-1-қосымшада:
3, 4, 6 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің күні (акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлғалар, сондай-ақ шаруашылық серіктестігін акционерлік қоғамға қайта ұйымдастыру нысанында қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалар үшін), сондай-ақ растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, құрылтайшылар (қатысушылар), акционерлер көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталына қатысу үлесін (акцияларды) иелену үшін пайдаланылған көздердің сипаты
__________________________________________________________________________
______________
4. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою құралын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы бірыңғай цифрлық жүйеге қосылу туралы талап орындалды ма
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
иә (жоқ)";
"6. Бухгалтерлік есепке алуды автоматтандыруды қамтамасыз ететін цифрлық жүйені орнату талабы орындалды ма
__________________________________________________________________
иә (жоқ).";
"8. Жіберілетін құжаттардың тізбесі, олардың әрқайсысы бойынша дана мен парақ саны:
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса берілетін құжаттар мен ақпараттың анықтығын және толықтығын растайды.
Көрсетілетін қызметті алушы цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органы басшысының не өтініш беруге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (растайтын құжаттарды қоса бере отырып)
_______________________________________________________________.
(электрондық цифрлық қолтаңба) (күні)";

приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
в приложение 7 вносятся изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Квалификационных требованиях по осуществлению микрофинансовой деятельности и перечне документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных указанным постановлением:
строки 1, 8, 10, 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"
1.
Наличие цифровой системы, обеспечивающей автоматизацию ведения бухгалтерского учета
Сведения о наличии цифровой системы, обеспечивающей автоматизацию ведения бухгалтерского учета, указанные в заявлении о выдаче лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, по форме согласно приложению 2 к Правилам.
Сведения о наличии цифровой системы, обеспечивающей автоматизацию ведения бухгалтерского учета, указанные в заявлении о переоформлении лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, по форме согласно приложению 4-1 к Правилам.
";
"
8.
Наличие документов, удостоверяющих личность руководящих работников и крупных участников (крупных акционеров) (для иностранных граждан и лиц без гражданства)
Документы, удостоверяющие личность руководящих работников и крупных участников (крупных акционеров) (для иностранных граждан и лиц без гражданства)
";
"
10.
Руководящим работником не может быть физическое лицо:
1) не имеющее безупречной деловой репутации.
Критериями отсутствия безупречной деловой репутации, включая профессионализма и добросовестности, являются:
наличие неснятой или непогашенной судимости, в том числе вступившего в законную силу судебного акта о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;
наличие сведений о совершении указанным лицом противоправных действий (бездействия), которые привели к неплатежеспособности, повлекшей принудительную ликвидацию финансовой организации, либо к применению к банку режима урегулирования;
наличия отношений с третьими лицами (контроля и влияния третьих лиц), действия которых способствовали легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, на основании сведений уполномоченного органа по финансовому мониторингу;
наличие сведений о том, что руководящий работник услугополучателя, являясь руководящим работником, актуарием либо крупным участником, руководящим работником крупного участника (банковского, страхового холдинга) финансовой организации, в том числе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, неоднократно (два и более раза в течение последних двенадцати последовательных месяцев) не выполнял требования мер надзорного реагирования, примененных уполномоченным органом в отношении финансовой организации;
наличие сведений о том, что руководящий работник услугополучателя являлся акционером (участником), должностным лицом, лицом, выполняющим управленческие функции, в финансовой организации – нерезиденте Республики Казахстан в период не более чем за 1 (один) год до доведения до неплатежеспособности финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан. Указанный критерий также применяется в случае, если законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, предусмотрены аналогичные (схожие, сопоставимые) по существу меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков в отношении финансовых организаций с неустойчивым финансовым положением;
наличие информации от органа надзора иностранного государства либо юридического лица, осуществляющего регулирование финансовых услуг и связанной с ними деятельности в Международном финансовом центре "Астана", об отсутствии у руководящего работника услугополучателя безупречной деловой репутации;
наличие фактов совершения руководящим работником услугополучателя, являясь руководящим работником финансовой организации, более трех раз в течение двенадцати календарных месяцев административных правонарушений в областях финансов, предпринимательской деятельности, налогообложения, установленных вступившим в законную силу решением суда, органа, должностного лица, уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях. Указанный критерий применяется в течение одного года после вступления в законную силу последнего решения суда, органа, должностного лица, уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях о привлечении лица к административной ответственности;
наличие факта составления руководящим работником услугополучателя, являясь руководящим работником финансовой организации, в качестве аудитора заведомо недостоверного аудиторского отчета либо факта составления аудиторской организацией заведомо недостоверного аудиторского отчета, подписанного данным лицом. Указанный критерий применяется в течение пяти лет после вступления в законную силу решения суда о привлечении данного лица либо аудиторской организации к административной ответственности;

5-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымша осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Микроқаржылық қызметті жүзеге асыру бойынша біліктілік талаптарында және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесінде:
1, 8, 10, 11 және 12-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.
Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыруды қамтамасыз ететін цифрлық жүйенің болуы
Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініште көрсетілген, бухгалтерлік есепті жүргізуді автоматтандыруды қамтамасыз ететін цифрлық жүйенің болуы туралы мәліметтер.
Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініште көрсетілген, бухгалтерлік есепті жүргізуді автоматтандыруды қамтамасыз ететін цифрлық жүйенің болуы туралы мәліметтер.
";
"
8.
Басшы қызметкерлердің және ірі қатысушылардың (ірі акционерлердің) жеке басын куәландыратын құжаттардың болуы (шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар үшін)
Басшы қызметкерлер мен ірі қатысушылардың (ірі акционерлердің) жеке басын куәландыратын құжаттар (шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар үшін)
";
"
10.
Мынадай жеке тұлға басшы қызметкер бола алмайды:
1) мінсіз іскерлік беделі жоқ.
Кәсібилік және адалдықты қоса алғанда, мыналар мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттары болып табылады:
алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы, оның ішінде қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болып табылу құқығынан өмір бойы айыру түріндегі қылмыстық жазаны қолдану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;
көрсетілген тұлғаның қаржы ұйымын мәжбүрлеп таратуға себеп болған төлем қабілетсіздігіне әкеп соққан құқыққа қарсы іс-әрекеттер (әрекетсіздік) жасағаны туралы не банкке реттеу режимін қолдануға қатысты мәліметтердің болуы;
қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның мәліметтері негізінде іс-әрекеттері қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға ықпал еткен үшінші тұлғалармен (бақылау және үшінші тұлғалардың ықпалы) қатынастардың болуы;
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері басшы қызметкер, қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымының ірі қатысушысының (банк, сақтандыру холдингі) актуарийі не ірі қатысушысы, басшы қызметкері бола отырып, бірнеше рет (қатарынан соңғы он екі ай ішінде екі және одан да көп рет) уәкілетті орган қаржы ұйымына қатысты қолданған ден қою шараларының талаптарын орындамағаны туралы мәліметтердің болуы;
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымының төлем қабілетсіздігіне дейін 1 (бір) жылдан аспайтын кезеңде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымында акционер (қатысушы), лауазымды адам, басқару функцияларын орындайтын тұлға болып табылғаны туралы мәліметтердің болуы. Көрсетілген өлшемшарт, сондай-ақ, егер Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында қаржылық жағдайы тұрақсыз қаржы ұйымдарына қатысты қаржылық жай – күйді жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі мәні бойынша ұқсас (ұқсас, салыстырмалы) шаралар көзделген жағдайда қолданылады;
шет мемлекеттің қадағалау органынан не "Астана" халықаралық қаржы орталығында қаржылық көрсетілетін қызметтерді және олармен байланысты қызметті реттеуді жүзеге асыратын заңды тұлғадан көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің мінсіз іскерлік беделінің жоқтығы туралы ақпараттың болуы;
қаржы ұйымының басшы қызметкері бола отырып, көрсетілетін қызметті алушының соттың, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілеттік берілген органның, лауазымды адамның заңды күшіне енген шешімімен белгіленген қаржы, кәсіпкерлік қызмет, салық салу салаларында күнтізбелік он екі ай ішінде үш реттен артық әкімшілік құқық бұзушылық жасау фактілерінің болуы. Көрсетілген өлшемшарт адамды әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы соттың, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органның, лауазымды адамның соңғы шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бір жыл ішінде қолданылады;
қаржы ұйымының басшы қызметкері бола отырып, көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің аудитор ретінде көрінеу дәйексіз аудиторлық есепті жасау фактісінің не аудиторлық ұйымның осы адам қол қойған көрінеу дәйексіз аудиторлық есепті жасау фактісінің болуы. Көрсетілген өлшемшарт осы адамды не аудиторлық ұйымды әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бес жыл ішінде қолданылады;

нахождение руководящего работника услугополучателя в списке лиц, причастных к террористической деятельности, перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, составляемых в соответствии со статьями 12 и 12-1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
признание руководящего работника услугополучателя банкротом. Указанный критерий применяется в течение пяти лет со дня размещения в отношении руководящего работника объявления о завершении процедуры внесудебного банкротства или процедуры судебного банкротства в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" или завершения в отношении руководящего работника – нерезидента Республики Казахстан процедуры реализации имущества или прекращения производства по делу о банкротстве в ходе такой процедуры;
участие руководящего работника услугополучателя в качестве обвиняемого либо подсудимого (подозреваемого) в уголовном процессе в связи с уголовными правонарушениями против личности, против собственности, в сфере экономической деятельности, за коррупционные и иные уголовные правонарушения против интересов государственной службы и государственного управления;
наличие сведений о том, что руководящий работник услугополучателя являлся руководящим работником финансовой организации, действия (бездействие) которого привели (привело) к нарушению (нарушениям) требований законодательства, явившемуся (явившимся) основанием для принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, решения об отнесении банка (филиала банка – нерезидента Республики Казахстан) к категории неплатежеспособных банков (филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан), лишении лицензии финансовой организации, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан;
наличие сведений о том, что руководящий работник услугополучателя был отстранен от выполнения служебных обязанностей руководящего работника финансовой организации на основании меры надзорного реагирования, примененной уполномоченным органом. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника или об отстранении от выполнения служебных обязанностей;
наличие сведений о том, что руководящий работник услугополучателя осуществлял контроль (кураторство) подразделений финансовой организации, из-за действий (бездействия) которых финансовой организацией допущены следующие нарушения, выявленные уполномоченным органом:
систематическое (два и более раза) в течение последних двенадцати последовательных месяцев нарушение финансовой организацией пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом;
составление финансовой организацией отчетности, приведшей к искажению сведений о соблюдении пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом;

көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің террористік қызметке қатысы бар адамдардың тізімінде, терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде және (немесе) "Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12 және 12-1-баптарына сәйкес жасалатын жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде болуы";
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерін банкрот деп тану. Көрсетілген өлшем "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен соттан тыс банкроттық рәсімінің немесе сот банкроттығы рәсімінің аяқталғаны туралы хабарландыру Қазақстан Республикасының басшы қызметкеріне - резидентіне қатысты, сондай - ақ Қазақстан Республикасының басшы қызметкеріне – бейрезидентіне қатысты мүлікті өткізу рәсімінің аяқталғаны туралы хабарландыру орналастырылған күннен бастап бес жыл ішінде қолданылады немесе осындай рәсім барысында банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді тоқтату туралы;
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің айыпталушы не сотталушы (күдікті) ретінде жеке адамға қарсы, меншікке қарсы, экономикалық қызмет саласындағы қылмыстық құқық бұзушылықтарға байланысты, мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік басқару мүдделеріне қарсы сыбайлас жемқорлық және өзге де қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша қылмыстық процеске қатысуы;
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің әрекеті (әрекетсіздігі) уәкілетті органның немесе резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы болып табылатын қаржылық қадағалау органы банкті (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалын) төлемге қабілетсіз банктер (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалдары) санатына жатқызуы, оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығындағы қызметті жүзеге асыруды тоқтатуға не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімінің заңды күшіне енуіне не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) филиалы қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімінің заңды күшіне енуіне әкеп соққан қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешімді қабылдау үшін негіз болып табылатын заңнама талаптарын бұзушылыққа әкелген қаржы ұйымының басшы қызметкері болып табылғаны туралы мәліметтердің болуы;
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің уәкілетті орган қолданған қадағалап ден қою шарасы негізінде қаржы ұйымының басшы қызметкерінің қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетілгені туралы мәліметтердің болуы. Көрсетілген талап уәкілетті органның басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алу туралы немесе қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету туралы шешім қабылдағаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай ішінде қолданылады;
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері қаржы ұйымы іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) байланысты уәкілетті орган айқындаған мынадай бұзушылықтарға жол берген қаржы ұйымы бөлімшелерін бақылауды (оларға жетекшілік етуді) жүзеге асырғаны туралы мәліметтердің болуы:
қаржы ұйымының уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді қатарынан соңғы он екі ай ішінде жүйелі түрде (екі және одан да көп рет) бұзуы;
қаржы ұйымының пруденциялық нормативтердің және (немесе) уәкілетті орган белгілеген өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттердің сақталуы туралы мәліметтердің бұрмалануына әкелген есептілікті жасауы;

наличие факта расторжения с руководящим работником услугополучателя трудового договора по инициативе работодателя по основаниям, предусмотренным подпунктами 9), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21) и 25) пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан;
наличие сведений о том, что руководящий работник услугополучателя, являясь актуарием, систематически (два и более раза в течение последних двенадцати последовательных месяцев) не извещал уполномоченный орган об установленных им фактах несоблюдения страховой (перестраховочной) организацией требований по формированию страховых резервов;
наличие сведений о том, что руководящий работник услугополучателя осуществлял контроль (кураторство) подразделений финансовой организации, в деятельности которых уполномоченным органом были выявлены следующие нарушения:
применение необоснованных размеров страховой премии, неисполнении или ненадлежащем исполнении обязанностей, вытекающих из условий и порядка проведения обязательных видов страхования;
систематическое (два и более раза) в течение последних двенадцати последовательных месяцев неосуществление, несвоевременное осуществление страховой выплаты либо осуществление страховой выплаты не в полном объеме;
наличие сведений о том, что руководящий работник услугополучателя незаконно разглашал или передавал третьим лицам сведения, составляющие тайну страхования или иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну, сведения, полученные в ходе проведения актуарных расчетов и (или) осуществления деятельности в качестве независимого актуария;
2) у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника финансовой организации, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан;
3) совершившее коррупционное преступление либо подвергнутое административному взысканию до даты назначения (избрания) за совершение коррупционного правонарушения.
Сведения о руководящем работнике услугополучателя по форме, согласно приложению 2-3 к Правилам, предоставляются по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов, с приложением:
копии документа, удостоверяющего личность руководящего работника (для иностранных граждан и лиц без гражданства);
документа, подтверждающего сведения об отсутствии у руководящего работника услугополучателя неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранных граждан) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания - для лиц без гражданства) либо страны, где руководящий работник услугополучателя постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет.
Дата выдачи указанных документов не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в представляемых документах указан иной срок их действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства (для иностранных граждан) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа.
Сведения, указанные в заявлении о выдаче лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, по форме согласно приложению 2 к Правилам.

көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерімен Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағының 9), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21) және 25) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жұмыс берушінің бастамасы бойынша еңбек шартын бұзу фактісінің болуы;
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері актуарий бола отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерін қалыптастыру жөніндегі талаптарды сақтамау фактілері туралы уәкілетті органға жүйелі түрде (қатарынан соңғы он екі ай ішінде екі және одан да көп рет) хабарламағаны туралы мәліметтердің болуы;
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің қызметінде уәкілетті орган мынадай бұзушылықтарды анықтаған қаржы ұйымы бөлімшелерін бақылауды (жетекшілік етуді) жүзеге асырғаны туралы мәліметтердің болуы:
міндетті сақтандыру түрлерін жүргізу шарттары мен тәртібінен туындайтын сақтандыру сыйлықақысының негізсіз мөлшерін, міндеттерді орындамауды немесе тиісінше орындамауды қолдану;
жүйелі түрде (екі және одан да көп рет) қатарынан соңғы он екі ай ішінде сақтандыру төлемін жүзеге асырмау, уақтылы жүзеге асырмау не сақтандыру төлемін толық көлемде жүзеге асырмау;
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің сақтандыру құпиясын немесе Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді, актуарлық есеп айырысуларды жүргізу және (немесе) тәуелсіз актуарий ретінде қызметті жүзеге асыру барысында алынған мәліметтерді заңсыз жария еткені немесе үшінші тұлғаларға бергені туралы мәліметтердің болуы;
2) қаржы ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімі қайтарып алынған;
3) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тағайындалған (сайланған) күнге дейін сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған не әкімшілік жазаға тартылған.
Қағидаларға 2-3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері туралы мәліметтер құжаттар ұсынылған күннің алдындағы күнгі жағдай бойынша қосымшамен бірге мынадай:
басшы қызметкердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмелері (шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар үшін);
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінде азаматтығы бар елде (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) олардың азаматтығы бар елдің (олардың тұрақты тұратын елінің - азаматтығы жоқ адамдар үшін) не көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері соңғы 15 (он бес) жыл тұрақты өмір сүрген елдің мемлекеттік органы берген қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығын растайтын құжат ұсынылады.
Көрсетілген құжаттарды беру күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылатын құжаттарда олардың өзге қолданыс мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда).
Егер мемлекеттік органы қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығы туралы мәліметтерді растауға уәкілетті елдің заңнамасында көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға растайтын құжаттарды беру көзделмесе, онда тиісті растауды азаматтығы бар елдің (шетел азаматтары үшін) немесе олар тұрақты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен уәкілетті органның атына жіберіледі.
Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініште көрсетілген мәліметтер.

Сведения, указанные в заявлении о переоформлении лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, по форме согласно приложению 4-1 к Правилам.
Организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность, обладающая лицензией на осуществление микрофинансовой деятельности, в случае изменения сведений о руководящем работнике организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, представляет измененные и (или) дополненные документы (сведения) уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня изменения сведений с приложением копий подтверждающих документов, заверенных подписью руководителя исполнительного органа организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, либо лица, исполняющего его обязанности (с представлением копии подтверждающего документа о возложении исполнения обязанностей), с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) должностного лица и отметкой на верность копии.
11.

Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініште көрсетілген мәліметтер.
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері туралы мәліметтер өзгерген жағдайда микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның атқарушы органы басшысының не лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіле отырып және көшірменің дұрыстығы туралы белгімен оның міндетін атқарушы тұлғаның (міндеттерді атқаруды жүктеу туралы растайтын құжаттың көшірмесін ұсына отырып) қолымен расталған растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, мәліметтер өзгерген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күн ішінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) өзгертілген және (немесе) толықтырылған құжаттарды (мәліметтерді) (бұдан әрі - құжаттар) ұсынады.
11.

1. Не может являться крупным участником услугополучателя лицо, которое:
1) является физическим лицом, имеющим непогашенную или неснятую судимость;
2) имеет регистрацию, место жительства или место нахождения в офшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 5) пункта 16 статьи 9-5 Закона о государственном регулировании;
3) является юридическим лицом, учредитель (акционер, участник) либо руководящий работник которого ранее являлся первым руководителем или учредителем (участником) микрофинансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о лишении данной микрофинансовой организации лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 1-1), 2), 2-1), 3), 4), 5), 6), 7) и 9) пункта 2 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности";
4) ранее являлось либо является крупным участником - физическим лицом либо первым руководителем крупного участника - юридического лица и (или) руководящим работником финансовой организации, руководителем или заместителем руководителя филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации - нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера - нерезидента Республики Казахстан в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о применении к банку режима урегулирования, решения о лишении лицензии финансовой организации, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации - нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера - нерезидента Республики Казахстан либо вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу судебного акта о принудительном прекращении деятельности филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации - нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами Республики Казахстан.
2. Крупный участник микрофинансовой организации не может быть назначен (избран) на должность руководителя исполнительного органа микрофинансовой организации (не распространяется на микрофинансовую организацию, созданную в форме хозяйственного товарищества).
Сведения о крупном участнике (крупном акционере), являющимся юридическим лицом, предоставляются по форме согласно приложению 2-1 к Правилам, по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов, с приложением:
сведений о первом руководителе исполнительного органа (лице, единолично исполняющего функции исполнительного органа) и органа управления (наблюдательного совета, при наличии) крупного участника (крупного акционера) - юридического лица по форме согласно приложению 2-2 к Правилам;
копии документа, удостоверяющего личность первого руководителя исполнительного органа (лица, единолично исполняющего функции исполнительного органа) и органа управления (наблюдательного совета, при наличии) крупного участника (крупного акционера) - юридического лица (для иностранных граждан и лиц без гражданства);
документа, подтверждающего сведения об отсутствии у первого руководителя исполнительного органа (лица, единолично исполняющего функции исполнительного органа) и органа управления (наблюдательного совета, при наличии) крупного участника (крупного акционера) - юридического лица неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранных граждан) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания - для лиц без гражданства) либо страны, где крупный участник (крупный акционер) услугополучателя - физическое лицо постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет.
Дата выдачи указанных документов не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в предоставляемом документе указан иной срок его действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства (для иностранных граждан) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа.
Сведения о крупном участнике (крупном акционере) услугополучателя, являющимся физическим лицом, согласно приложению 2-2 к Правилам, по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов, с приложением:
копии документа, удостоверяющего личность крупного участника (крупного акционера) - физического лица (для иностранных граждан и лиц без гражданства);
документа, подтверждающего сведения об отсутствии у крупного участника (крупного акционера) - физического лица услугополучателя неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранных граждан) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания - для лиц без гражданства) либо страны, где крупный участник (крупный акционер) услугополучателя - физическое лицо постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет.
Дата выдачи указанных документов не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в предоставляемом документе указан иной срок его действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства (для иностранных граждан) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа.
Сведения, указанные в заявлении о выдаче лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, по форме согласно приложению 2 к Правилам.
Сведения, указанные в заявлении о переоформлении лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, по форме согласно приложению 4-1 к Правилам.
Организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность, обладающая лицензией на осуществление микрофинансовой деятельности, в случае изменения сведений о крупном участнике (крупном акционере) организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, представляет измененные и (или) дополненные документы (сведения) в уполномоченный орган в течение 10 (десяти) календарных дней со дня изменения сведений с приложением копий подтверждающих документов, заверенных подписью руководителя исполнительного органа организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, либо лица, исполняющего его обязанности (с представлением копии подтверждающего документа о возложении исполнения обязанностей), с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) должностного лица и отметкой на верность копии.
12.
Выполнение требования о присоединении к единой цифровой системе в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Сведения, указанные в заявлении о выдаче лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, по форме согласно приложению 2 к Правилам.
Сведения, указанные в заявлении о переоформлении лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, по форме согласно приложению 4-1 к Правилам.
".

1. Мына жағдайларда көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысы бола алмайды:
1) өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар жеке тұлға болып табылады;
2) тізбесін Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабы 16-тармағының 5) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган белгілейтін оффшорлық аймақтарда тіркеуі, тұрғылықты жері немесе орналасқан жері бар;
3) уәкілетті орган осы микроқаржы ұйымын "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 2-тармағының 1), 1-1), 2) 2-1), 3), 4), 5), 6), 7) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде құрылтайшысы (акционері, қатысушысы) не басшы қызметкері бұрын микроқаржы ұйымының бірінші басшысы немесе құрылтайшысы (қатысушысы) болып табылатын заңды тұлға болып табылса;
4) бұрын ірі қатысушы - жеке тұлға не ірі қатысушы - заңды тұлғаның бірінші басшысы және (немесе) қаржы ұйымының басшы қызметкері, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру брокері филиалының басшысы немесе басшысының орынбасары болып табылған - уәкілетті орган банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімді, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, сақтандыру брокерінің филиалын лицензиядан айыру туралы шешімді қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот актісі заңды күшіне енген не Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот актісі заңды күшіне енген жағдайда.
2. Микроқаржы ұйымының ірі қатысушысы микроқаржы ұйымының атқарушы органының басшысы лауазымына тағайындалмайды (сайланбайды) (шаруашылық серіктестік нысанында құрылған микроқаржы ұйымына қолданылмайды).
Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, құжаттарды ұсыну күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша, заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушы (ірі акционер) туралы мәліметтер, мына құжаттарды қоса бере отырып:
Қағидаларға 2-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атқарушы органның (атқарушы органның функцияларын жеке-дара атқаратын тұлға) және ірі қатысушы (ірі акционер) - заңды тұлғаның басқару органының (байқау кеңесінің) бірінші басшысы туралы мәліметтер;
ірі қатысушы (ірі акционер) - заңды тұлға (шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар үшін) атқарушы органның (атқарушы органның функцияларын жеке-дара атқаратын адамның) және басқару органының (байқау кеңесінің) бірінші басшысының (бар болса) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмелері;
атқарушы органның бірінші басшысында (атқарушы органның функциясын жеке-дара атқаратын адамда) және ірі қатысушы басқарушы органында (ірі акционер) - заңды тұлғаның азаматтық елінде (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елінде (адамдар үшін) қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығы болмаған туралы, олардың азаматтығы бар елдің не көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысы (ірі акционері) - жеке тұлға соңғы 15 (он бес) жыл бойы тұрақты тұрған елдің мемлекеттік органы берген (олар тұрақты тұратын елдің - азаматтығы жоқ адамдар үшін) мәліметтерді растайтын құжат.
Көрсетілген құжаттардың берілген күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылатын құжатта оның қолданылу мерзімі өзге көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Егер мемлекеттік органы қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығы туралы мәліметтерді растауға уәкілетті елдің заңнамасында көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға растайтын құжаттарды беру көзделмесе, онда тиісті растау уәкілетті органның атына азаматтығы бар елдің (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен жіберіледі.
Қағидаларға 2-2-қосымшаға сәйкес жеке тұлға болып табылатын көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысы (ірі акционері) туралы мәліметтер, құжаттарды ұсыну күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша, мыналарды қоса бере отырып:
ірі қатысушының (ірі акционердің) - жеке тұлғаның (шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар үшін) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмелері;
ірі қатысушыда (ірі акционерде) - көрсетілетін қызметті алушының жеке тұлғасында азаматтығы бар елде (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) олардың азаматтығы бар елдің (олардың тұрақты тұратын елдің азаматтығы жоқ адамдар үшін) не көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысы (ірі акционері) - жеке тұлға соңғы 15 (он бес) жыл бойы тұрақты тұрған елдің мемлекеттік органы берген қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауы туралы мәліметтерді растайтын құжат.
Көрсетілген құжаттардың берілген күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылатын құжатта оның қолданылу мерзімі өзге көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Егер мемлекеттік органы қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығы туралы мәліметтерді растауға уәкілетті елдің заңнамасында көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға растайтын құжаттарды беру көзделмесе, онда тиісті растау уәкілетті органның атына азаматтығы бар елдің (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен жіберіледі.
Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініште көрсетілген мәліметтер.
Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініште көрсетілген мәліметтер.
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйым микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы (ірі акционері) туралы мәліметтер өзгерген жағдайда өзгертілген және (немесе) толықтырылған құжаттарды (мәліметтерді) уәкілетті органға микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның атқарушы органы басшысының не адамның қолымен куәландырылған құжаттар, лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіле отырып және көшірмесінің дұрыстығына белгі қойыла отырып, оның міндетін атқарушының (міндеттерін атқаруды жүктеу туралы растайтын құжаттың көшірмесін ұсына отырып), өзгерістер енгізілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде растайтын көшірмелерін қоса бере отырып ұсынады.
12.
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою құралын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында бірыңғай цифрлық жүйеге қосу туралы талаптарды орындау
Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініште көрсетілген мәліметтер.
Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініште көрсетілген мәліметтер.
".

3. Департаменту регулирования небанковских организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
О. Кизатов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от ____ ______ 2026 года № ____
Приложение 3
к Правилам лицензирования
микрофинансовой деятельности
Форма
Государственный Герб Республики Казахстан
полное наименование уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
Лицензия на осуществление микрофинансовой деятельности
Номер лицензии __________ Дата выдачи "____" ______ года
_________________________________________________________________________
(наименование микрофинансовой организации, кредитного товарищества, ломбарда)
_________________________________________________________________________
(индекс, область, город, район, улица, номер дома, офиса)
Настоящая лицензия дает право на осуществление микрофинансовой деятельности:
_________________________________________________________________________
(вид микрофинансовой деятельности)
Уполномоченное лицо услугодателя __________________________________________
(подпись или электронная цифровая подпись)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от ____ ______ 2026 года № ____
Приложение 5
к Правилам лицензирования
микрофинансовой деятельности
Форма
Заявление о прекращении действия лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности в связи с добровольным обращением к услугодателю
________________________________________________________________________
(наименование услугополучателя)
просит в соответствии с решением уполномоченного органа услугополучателя
№________________ от "____" ___________ года, осуществить прекращение действия лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности _______________________________________________________________________________.
(номер лицензии, дата выдачи)
Услугополучатель подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов (информации). Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому из них)
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
Услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя исполнительного органа услугополучателя либо лица, уполномоченного на подачу заявления (с приложением подтверждающих документов) ____________________________________________________.
(подпись или электронная цифровая подпись) (дата)
Приложение 3
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от __ _________2026 года № ____
Приложение 6
к Правилам лицензирования
микрофинансовой деятельности
Форма
Сведения о соблюдении минимального размера собственного капитала
Наименование организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность
Размер собственного капитала (в тысячах теңге) на дату подачи заявления
"____" _____________ ____ года
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, уполномоченного на
____________________________________________________________________.
подачу сведений (с приложением подтверждающих документов)
Приложение 4
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от __ _________2026 года № ____
Приложение 7
к Правилам лицензирования
микрофинансовой деятельности
Форма
В текст приложения 7 на казахском языке вносятся изменения, текст на русском языке не меняется.

3. Банктік емес ұйымдарды реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
агенттік Төрағасының м.а.
О. Кизатов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттік
Төрағасының м.а.
2026 жылғы 13 шілдедегі
№ 104 қаулысына
1-қосымша
Микроқаржылық қызметті
лицензиялау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның толық атауы
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензия
Лицензия нөмірі ____________ Берілген күні жылғы "___"_________
__________________________________________________________________________
(микроқаржы ұйымның, кредиттік серіктестіктің, ломбардтың атауы)
__________________________________________________________________________
(индекс, облыс, қала, аудан, көше, үйдің, офистің нөмірі)
Осы лицензия мынадай микроқаржылық қызметті жүзеге асыру құқығын береді:
_________________________________________________________________________
(микроқаржылық қызметтің түрі)
Көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасы
___________________________________________
(қолы немесе электрондық цифрлық қолтаңба)
___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы ____ ______
№ _____ қаулысына
2-қосымша
Микроқаржылық қызметті
лицензиялау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті берушіге ерікті өтініш білдіруге байланысты микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияның қолданылуын тоқтату туралы өтініш
______________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органының ______ жылғы
"____" ________ № ____________________ шешіміне сәйкес микроқаржылық
қызметті жүзеге асыруға берілген __________________________________
(лицензия нөмірі, берілген күні)
лицензияның қолданысын тоқтатуды жүзеге асыруды сұрайды.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса берілетін құжаттарды (ақпараттың) анықтығын растайды. Қоса берілетін құжаттар (жіберілетін құжаттардың атаулы тізбесін, олардың әрқайсысы бойынша дана мен парақтар санын көрсету)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Көрсетілетін қызметті алушы цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органы басшысының не өтініш беруге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (растайтын құжаттарды қоса бере отырып).
_______________________________________________________________.
(қолы немесе электрондық цифрлық қолтаңбасы) (күні)
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы ____ ______
№ _____ қаулысына
3-қосымша
Микроқаржылық қызметті
лицензиялау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Меншікті капиталдың ең төменгі мөлшерін сақтау туралы мәліметтер
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның атауы
Өтініш берілген күндегі меншікті капиталдың мөлшері (мың теңгемен)
____ жылғы "____" _____________ _________________________________________________________________
мәліметтерді беруге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
_________________________________________________________________
және қолы (растаушы құжаттарды қоса бере отырып)
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы ____ ______
№ _____ қаулысына
4-қосымша
Микроқаржылық қызметті
лицензиялау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Ломбардтың үй-жайларының қауіпсіздігін және техникалық нығайтылуын қамтамасыз ету жүйесі туралы мәліметтер
____________________________________________________ үй-жайы (көрсетілетін қызметті алушының толық атауы)
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19709 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 226 қаулысымен бекітілген Ломбардта заттарды сақтау, ломбардтардың үй-жайларының қауіпсіздігін және техникалық нығайтылуын қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды, ломбардтарда заңсыз алынған заттардың айналымына қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды белгілеу мәселелерін қоса алғанда, ломбардтардың қызметін ұйымдастыру қағидаларына (бұдан әрі - № 226 қағидалар) сәйкес болатын мынадай аймақтардан тұрады.
Үй-жайдың (үй-жайлардың) орналасқан жері: ___________________________
___________________________________________________________________
Ломбардтың үй-жайы
Сипаттама (еркін нысанда сипаттау)
№ 226 қағидалардың 9-тармағына сәйкес бейнебақылау жүйелерімен, күзет сигнализациясымен және шұғыл шақыру пультімен жабдықталуы (бар (жоқ)
Операциялық касса
Клиенттерге қызмет көрсету аймағы
Заттарды сақтау орны
_____ жылғы " ____ "____________
_________________________________________________________________
мәліметтерді беруге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
_________________________________________________________________
және қолы (растаушы құжаттарды қоса бере отырып)
Ескертпе: әртүрлі мекенжайлар бойынша орналасқан үй-жайлардың сипаттауы сәйкес келсе мәліметтерді үй-жайлардың бірнеше мекенжайларын көрсете отырып толтыруға болады