О внесении изменений и дополнений в нормативные постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ "Об утверждении Правил проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля" и от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля
Нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 10 июля 2026 года № 10-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июля 2026 года № 39286
Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ "Об утверждении Правил проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21070) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденных указанным нормативным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Правила определяют порядок формирования перечня объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) и ревизионных комиссий столицы, областей, городов республиканского значения (далее – Ревизионные комиссии) на соответствующий год, планирования, проведения внешнего государственного аудита, оформления документов по его итогам, осуществления финансового контроля, организации мониторинга и контроля исполнения рекомендаций, данных в аудиторском заключении, и Предписаний органов внешнего государственного аудита и финансового контроля по результатам внешнего государственного аудита, освещения в средствах массовой информации результатов аудиторского мероприятия и учет материалов государственного аудита.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) пересмотр итогов аудита – процесс проведения Высшей аудиторской палатой повторной оценки, проверки и анализа (рассмотрения) итогов аудита с целью подтверждения достоверности доказательств и обоснованности выводов, заключений и рекомендаций, сформированных органами государственного аудита и финансового контроля по результатам проведенного ими аудита;

Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің "Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ және "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2026 жылғы 10 шiлдедегi № 10-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 13 шiлдеде № 39286 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21070 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – Тексеру комиссиялары) мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру, сыртқы мемлекеттік аудитті жоспарлау, жүргізу, оның қорытындылары бойынша құжаттарды ресімдеу, қаржылық бақылауды жүзеге асыру, сыртқы мемлекеттік аудиттің нәтижелері бойынша сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының аудиторлық қорытындысында берілген ұсынымдардың және Нұсқамалардың орындалуын мониторингілеуді және бақылауды ұйымдастыру, аудиторлық іс-шара нәтижелерінің бұқаралық ақпарат құралдарында жария етілу және мемлекеттік аудит материалдарын есепке алу тәртібін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аудит қорытындыларын қайта қарау – мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары өздері жүргізген аудит нәтижелері бойынша қалыптастырған дәлелдемелердің анықтығын және тұжырымдардың, қорытындылар мен ұсынымдардың негізділігін растау мақсатында Жоғары аудиторлық палатаның аудит қорытындыларын қайта бағалауды, тексеруді және талдауды (қарауды) жүргізу процесі;

2) аудиторские процедуры – осуществляемые в ходе аудиторского мероприятия в соответствии с программой его проведения действия, необходимые для достижения целей аудиторского мероприятия;
3) аудиторское мероприятие – комплекс действий, направленных на подготовку, проведение, оформление аудиторских отчетов и аудиторских заключений по итогам государственного аудита;
4) Интегрированная цифровая система Высшей аудиторской палаты (далее – цифровая система) - цифровая система Высшей аудиторской палаты, предназначенная для интеграции цифровых процессов аудиторской и экспертно-аналитической деятельности;
5) системные недостатки – отсутствие либо несоответствие нормативных и организационных процедур (механизмов), а также структуры организации, носящие комплексный, повторяющийся или устойчивый характер и создающие условия к рискам возникновения нарушений и/или проблем в системе государственного управления и отраслях экономики;
6) постановление – документ органов внешнего государственного аудита и финансового контроля, которым утверждается аудиторское заключение;
7) материалы государственного аудита и финансового контроля – документы, необходимые для проведения государственного аудита, а также составленные по его результатам документы и прилагаемые аудиторские доказательства;
8) объекты государственного аудита и финансового контроля – государственные органы, государственные учреждения, субъекты квазигосударственного сектора, а также получатели бюджетных средств (далее – объекты государственного аудита);
9) перепроверка результатов государственного аудита – процедура проверки органами внешнего государственного аудита и финансового контроля результатов государственного аудита при проведении их признания или в рамках контроля качества на предмет соответствия их требованиям законодательства Республики Казахстан и стандартам государственного аудита и финансового контроля;
10) контроль качества государственного аудита – проверка и (или) анализ документов, составляемых государственными аудиторами и иными уполномоченными должностными лицами органов государственного аудита и финансового контроля на предмет соответствия стандартам государственного аудита и финансового контроля при осуществлении государственного аудита;
11) аудиторские задания государственных аудиторов (далее – Аудиторские задания) – документ, в котором определены обязательные для выполнения каждым государственным аудитором задания, соответствующие вопросам (или показателям), предусмотренным в программе проведения государственного аудита (далее – Программа аудита) и направленные на достижение цели государственного аудита на объекте государственного аудита;

2) аудиторлық рәсімдер – аудиторлық іс-шара барысында оны жүргізу бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылатын, аудиторлық іс-шара мақсаттарына қол жеткізу үшін қажетті іс-қимылдар;
3) аудиторлық іс-шара – мемлекеттік аудиттің қорытындысы бойынша аудиторлық есептер мен аудиторлық қорытындыларды дайындауға, жүргізуге, ресімдеуге бағытталған іс-қимылдар кешені;
4) Жоғары аудиторлық палатаның интеграцияланған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – цифрлық жүйе) – аудиторлық және сараптамалық-талдамалық қызметтің цифрлық процестерінің интеграциясына арналған Жоғары аудиторлық палатаның цифрлық жүйесі;
5) жүйелі кемшіліктер – кешенді, қайталанатын немесе тұрақты сипаттағы және мемлекеттік басқару жүйесі мен экономика салаларында бұзушылықтардың және/немесе проблемалардың туындау тәуекелдеріне жағдай жасайтын нормативтік және ұйымдық рәсімдердің (тетіктердің), ұйым құрылымының болмауы не болмаса сәйкес келмеуі;
6) қаулы – сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының аудиторлық қорытындыны бекітетін құжаты;
7) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау материалдары – мемлекеттік аудитті жүргізу үшін қажетті құжаттар, сондай-ақ оның нәтижелері бойынша жасалған құжаттар және қоса берілетін аудиторлық дәлелдемелер;
8) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері – мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор субъектілері, сондай-ақ бюджет қаражатын алушылар (бұдан әрі – мемлекеттік аудит объектілері);
9) мемлекеттік аудит нәтижелерін қайта тексеру – сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының мемлекеттік аудит нәтижелерін тануды жүргізу кезінде немесе олардың Қазақстан Республикасы заңнамасының және мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау стандарттарының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан сапа бақылауы шеңберінде тексеру рәсімі;
10) мемлекеттік аудиттің сапасын бақылау – мемлекеттік аудиторлар мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының өзге де уәкілетті лауазымды адамдары мемлекеттік аудитті жүзеге асыру кезінде жасайтын құжаттардың мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкестігі мәніне тексеру және (немесе) талдау;
11) мемлекеттік аудиторлардың аудиторлық тапсырмалары (бұдан әрі – Аудиторлық тапсырмалар) – әрбір мемлекеттік аудитордың орындауы үшін міндетті, мемлекеттік аудитті жүргізу бағдарламасында (бұдан әрі – Аудит бағдарламасы) көзделген мәселелерге (немесе көрсеткіштерге) сәйкес келетін және мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудит мақсатына қол жеткізуге бағытталған тапсырмалар айқындалған құжат;

12) предписание – обязательный для исполнения акт органов внешнего государственного аудита и финансового контроля, направляемый государственным органам, организациям и должностным лицам, для устранения выявленных нарушений и (или) причин, условий, способствующих им, а также принятия мер ответственности, предусмотренных законами Республики Казахстан, к лицам, допустившим эти нарушения;
13) органы внешнего государственного аудита и финансового контроля – Высшая аудиторская палата, Ревизионные комиссии;
14) поручение – официальный документ, дающий право на проведение аудиторского мероприятия и проверку исполнения решений органа внешнего государственного аудита и финансового контроля, оформляется на бланке строгой отчетности с регистрацией в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов в соответствии с приказом исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № 162 "Об утверждении Правил регистрации актов о назначении, дополнительных актов о продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, отказа в их регистрации и отмены, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о профилактическом контроле с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке и их результатах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21964);
15) модуль цифровой системы "Кабинет объекта государственного аудита" (далее – цифровая система объекта государственного аудита) - удаленный доступ объекта государственного аудита к цифровой системе.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Порядок планирования и проведения совместных и параллельных проверок, проводимых органами внешнего государственного аудита и финансового контроля между собой, а также с органами государственного аудита и финансового контроля регламентирован Правилами взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденными совместным нормативным постановлением Счетного комитета от 28 ноября 2015 года № 9-НҚ и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 589 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12577, далее - Правила взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля).";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

12) нұсқама – анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларға итермелейтін себептерді, жағдайларды жою, сондай-ақ осы бұзушылықтарға жол берген адамдарға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылық шараларын қолдану үшін мемлекеттік органдарға, ұйымдар мен лауазымды адамдарға жіберілетін, орындау үшін міндетті сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының актісі;
13) сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары – Жоғары аудиторлық палата, Тексеру комиссиялары;
14) тапсырма – аудиторлық іс-шараны жүргізуге және сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы шешімдерінің орындалуын тексеруге құқық беретін ресми құжат, "Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актілерді, олардың мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актілерді тіркеудің, оларды тіркеуден бас тартудың және күшін жоюдың, бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тоқтата тұру, қайта бастау, мерзімдерін ұзарту туралы хабарламалардың, қатысушылар құрамын өзгертудің және бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру және олардың нәтижелері туралы ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 162 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21964 болып тіркелген) сәйкес құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда тіркей отырып, қатаң есептілік бланкісінде ресімделеді;
15) цифрлық жүйенің "Мемлекеттік аудит объектісінің кабинеті" модулі (бұдан әрі – мемлекеттік аудит объектісінің цифрлық жүйесі) – мемлекеттік аудит объектісінің цифрлық жүйеге қашықтан қол жеткізуі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары өзара, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен жүргізетін бірлескен және қатар тексерулерді жоспарлау және жүргізу тәртібі Есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 9-НҚ нормативтік қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 589 бұйрығымен бірлесіп бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен өзара іс-қимыл қағидаларымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12577 болып тіркелген, бұдан әрі – Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен өзара іс-қимыл қағидалары) регламенттелген.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Перечень объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты и Ревизионных комиссий формируется в цифровой системе.";
подпункт 2) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"2) анализируются на предмет целесообразности включения в Перечень:
рекомендации Курултая Республики Казахстан по итогам рассмотрения отчетов Правительства Республики Казахстан и Высшей аудиторской палаты об исполнении республиканского бюджета за очередной финансовый год;
рекомендации соответствующих маслихатов по результатам рассмотрения отчетов об исполнении местного бюджета и Ревизионных комиссий за очередной финансовый год;
предложения (информация) правоохранительных и специальных государственных органов;
предложения Высших органов государственного аудита зарубежных стран, по проведению совместных и параллельных аудиторских мероприятий, а также ревизионных комиссий по осуществлению совместного (параллельного) аудита;
обращения государственных органов, ревизионных комиссий, физических и юридических лиц;
результаты мониторинга средств массовой информации о нарушениях в ходе формирования и расходования бюджетных средств и активов, реализации документов Системы государственного планирования и бюджетных инвестиций.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. В течение пяти рабочих дней после утверждения Перечня объектов государственного аудита Высшей аудиторской палатой (Ревизионной комиссией) определяются даты проведения заседаний в порядке, предусмотренном регламентом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Подготовка к проведению аудиторского мероприятия является его первоначальным этапом, на котором осуществляются:
1) формирование группы государственного аудита;
2) предварительное изучение объектов государственного аудита;
3) составление Программы аудита, Аудиторских заданий и поручения на проведение аудиторского мероприятия, совместной и параллельной проверок (далее – Поручение), являющиеся актами о назначении проверки.";
дополнить пунктом 32-1 следующего содержания:
"32-1. Электронный государственный аудит согласно статье 1 Закона, осуществляется дистанционно посредством применения цифровых технологий с учетом:
1) ввода в промышленную эксплуатацию цифровой системы объекта государственного аудита и ее полноценного функционирования;
2) обеспечения техническим обучением группы государственного аудита по использованию цифровой системы объекта государственного аудита;
3) предоставления группе государственного аудита работы в удаленном доступе при условии соблюдения технических параметров, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 32-1 настоящих Правил.
При проведении электронного государственного аудита отправка и получение материалов государственного аудита осуществляется с применением цифровых технологий посредством электронной цифровой подписи.";

"11. Жоғары аудиторлық палатаның және Тексеру комиссияларының мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі цифрлық жүйеде қалыптастырылады.";
12-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мыналар:
кезекті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Жоғары аудиторлық палатаның есептерін қарау қорытындылары бойынша берілген Қазақстан Республикасы Құрылтайының ұсынымдары;
кезекті қаржы жылындағы жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы және Тексеру комиссияларының есептерін қарау нәтижелері бойынша берілген тиісті мәслихаттардың ұсынымдары;
құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардың ұсыныстары (ақпараты);
шет елдердің жоғары мемлекеттік аудит органдарының бірлескен және қатар аудиторлық іс-шаралар жүргізу бойынша, сондай-ақ тексеру комиссияларының бірлескен (қатар) аудитті жүзеге асыру бойынша ұсыныстары;
мемлекеттік органдардың, тексеру комиссияларының, жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары;
бюджет қаражаты мен активтердің қалыптастырылуы және жұмсалуы, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының және бюджеттік инвестициялардың іске асырылуы барысындағы бұзушылықтар туралы бұқаралық ақпарат құралдарын мониторингілеу нәтижелері Тізбеге қосудың орындылығы тұрғысынан талданады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) регламентінде көзделген тәртіппен отырыстарды өткізу күндері айқындалады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге дайындық оның бастапқы кезеңі болып табылады, онда:
1) мемлекеттік аудит тобын қалыптастыру;
2) мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу;
3) тексеруді тағайындау туралы актілер болып табылатын Аудит бағдарламасын, Аудиторлық тапсырмаларды, аудиторлық іс-шараны, бірлескен және қатар тексерулерді жүргізуге тапсырманы (бұдан әрі – Тапсырма) жасау жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 32-1-тармақпен толықтырылсын:
"32-1. Электрондық мемлекеттік аудит Заңның 1-бабына сәйкес мыналар:
1) мемлекеттік аудит объектісінің цифрлық жүйесінің өнеркәсіптік пайдалануға енгізілуі және оның толыққанды жұмыс істеуі;
2) мемлекеттік аудит тобының мемлекеттік аудит объектісінің цифрлық жүйесін пайдалану жөніндегі техникалық оқумен қамтамасыз етілуі;
3) осы Қағидалардың 32-1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген техникалық параметрлер сақталған жағдайда мемлекеттік аудит тобына қашықтан қол жеткізу режимінде жұмыс істеу мүмкіндігін беру ескеріле отырып, цифрлық технологияларды қолдану арқылы қашықтан жүзеге асырылады.
Мемлекеттік аудитті электрондық түрде жүргізу кезінде мемлекеттік аудит материалдарын жіберу және алу электрондық цифрлық қолтаңба арқылы цифрлық технологиялар қолданыла отырып жүзеге асырылады.";

пункты 50 и 51 изложить в следующей редакции:
"50. В случае признания результатов государственного аудита, проведенного другим органом государственного аудита и финансового контроля, аудиторское мероприятие не проводится или проводится с сокращением объемов государственного аудита. Результаты признания учитываются при формировании Программы аудита и Аудиторских заданий.
51. В соответствии с проведенным изучением и анализом имеющихся и полученных данных по итогам предварительного изучения объектов государственного аудита:
1) производится уточнение типа государственного аудита, вида проверки и объектов государственного аудита, объема средств, активов, периода, охватываемых государственным аудитом, с учетом признания (непризнания) результатов государственного аудита, оценки рисков и результатов аудиторской выборки;
2) распределяются объекты государственного аудита между государственными аудиторами, при проведении совместной и параллельной проверки – между государственными органами и органами государственного аудита и финансового контроля;
3) определяются объекты встречной проверки;
4) уточняется состав группы государственного аудита (с учетом анализа аффилированности членов группы аудита с объектами государственного аудита);
5) определяются ассистенты, эксперты, привлекаемые к проведению государственного аудита, и конкретные вопросы государственного аудита, планируемые для поручения им;
6) прорабатываются вопросы получения разрешений в случаях проведения государственного аудита на режимных объектах;
7) составляется перечень документов и информации для осуществления аудиторского мероприятия, с целью включения в Требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита (должностного лица, с ведома которого осуществляется аудиторское мероприятие);
8) определяются источники информации, необходимой для проведения запланированного государственного аудита;
9) группой аудита составляется информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.";
заголовок параграфа 3 раздела 1 главы 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Составление Программы аудита, Аудиторских заданий и Поручений";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. На основе предварительного изучения объектов государственного аудита с учетом признания (непризнания) результатов государственного аудита, группой государственного аудита составляется Программа аудита по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, Аудиторские задания по форме, согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам, Экспертное заключение по итогам признания результатов государственного аудита (в случае проведения процедуры признания).";
абзац первый пункта 60 изложить в следующей редакции:

50 және 51-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Басқа мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелері танылған жағдайда аудиторлық іс-шара жүргізілмейді немесе мемлекеттік аудит көлемдері қысқара отырып жүргізіледі. Тану нәтижелері Аудит бағдарламасын және Аудиторлық тапсырмаларды қалыптастыру кезінде ескеріледі.
51. Қолда бар және мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу қорытындысы бойынша алынған деректерге жүргізілген зерделеу мен талдауға сәйкес:
1) мемлекеттік аудит нәтижелерін тану (танымау), тәуекелдерді бағалау және аудиторлық іріктеу нәтижелері ескеріле отырып, мемлекеттік аудиттің типіне, тексерудің түріне және мемлекеттік аудит объектілеріне, мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражаттың, активтердің көлеміне, кезеңіне нақтылау жүргізіледі;
2) мемлекеттік аудит объектілері – мемлекеттік аудиторлардың арасында, бірлескен және қатар тексеру жүргізілген кезде мемлекеттік органдар мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары арасында бөлінеді;
3) үстеме тексеру объектілері айқындалады;
4) мемлекеттік аудит тобының құрамы нақтыланады (аудит тобы мүшелерінің мемлекеттік аудит объектілерімен үлестестігіне жүргізілген талдауды ескере отырып);
5) мемлекеттік аудитті жүргізуге тартылатын ассистенттер, сарапшылар және мемлекеттік аудиттің соларға тапсырылуы жоспарланатын нақты мәселелері айқындалады;
6) режимдік объектілерде мемлекеттік аудит жүргізілген жағдайларда рұқсат алу мәселелері пысықталады;
7) Мемлекеттік аудит объектісі басшысының (келісімімен аудиторлық іс-шара жүзеге асырылатын лауазымды адам) міндеттерін атқару жөніндегі талапқа қосу мақсатында аудиторлық іс-шараны жүзеге асыру үшін құжаттардың және ақпараттың тізбесі жасалады;
8) жоспарланған мемлекеттік аудитті жүргізуге қажетті ақпарат көздері айқындалады;
9) аудит тобы мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеудің нәтижелері туралы ақпаратты осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасайды.";
3-тараудың 1-бөлімі 3-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Аудит бағдарламасын, Аудиторлық тапсырмаларды және Тапсырмаларды жасау";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану (танымау) ескеріле отырып, мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеудің негізінде мемлекеттік аудит тобы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Аудит бағдарламасын, осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Аудиторлық тапсырмаларды, мемлекеттік аудит нәтижелерін тану қорытындылары бойынша Сараптамалық қорытындыны (тану рәсімі жүргізілген жағдайда) жасайды.";
60-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"60. В целях проведения контроля качества, структурным подразделением, ответственным за проведение государственного аудита (членом Ревизионной комиссии, ответственным за проведение аудиторского мероприятия) в структурное подразделение, ответственное за проведение контроля качества (структурное подразделение, определенное регламентом Ревизионной комиссии) представляются в порядке, определенном регламентом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии):";
часть первую пункта 62 изложить в следующей редакции:
"62. До выхода на аудиторское мероприятие (основной этап) осуществляется утверждение Программы аудита и подписание Аудиторских заданий и Поручения в порядке, определенном регламентом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. Требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита направляется через Канцелярию объекта аудита посредством цифровой системы электронного документооборота или почтовой связью или нарочно, где первый экземпляр остается в Канцелярии объекта государственного аудита, а второй экземпляр, с отметкой о его принятии остается у государственного аудитора и прилагается к проекту Аудиторского отчета.
Объект государственного аудита в течении срока проведения государственного аудита, указанного в Поручении, направляет в Высшую аудиторскую палату (Ревизионную комиссию) уведомление о необходимости ограничения доступа к сведениям, содержащимся в Аудиторском заключении в соответствии с Законом Республики Казахстан "О доступе к информации" с приложением обоснований и подтверждающих документов.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. В случае отказа должностными лицами объекта государственного аудита в допуске на объект государственного аудита и (или) при воспрепятствовании проведению аудиторского мероприятия и не представлении по требованию документов государственным аудитором не позднее второго дня формируется акт по факту отказа в допуске на объект государственного аудита по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам и протокол об административном правонарушении на основании и в порядке, предусмотренном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КоАП).";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. Приостановление аудиторского мероприятия осуществляется по инициативе Председателя Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) в порядке, определенном регламентом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии):
1) при неустранении объектом государственного аудита обстоятельств, препятствующих проведению государственного аудита;

"60. Сапа бақылауын жүргізу мақсатында мемлекеттік аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше (Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты мүшесі) сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге (Тексеру комиссиясының регламентінде айқындалған құрылымдық бөлімшеге) Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) регламентінде айқындалған тәртіппен: ...";
62-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Аудиторлық іс-шараға (негізгі кезеңге) шыққанға дейін Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) регламентінде айқындалған тәртіппен Аудит бағдарламасын бекіту және Аудиторлық тапсырмалар мен Тапсырмаға қол қою жүзеге асырылады.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талап аудит объектісінің Кеңсесі арқылы электрондық құжат айналымының цифрлық жүйесі, пошта байланысы арқылы жіберіледі немесе қолма-қол жеткізіледі, мұнда оның бірінші данасы мемлекеттік аудит объектісінің Кеңсесінде, ал қабылданғаны туралы белгісі бар екінші данасы мемлекеттік аудиторда қалады және Аудиторлық есептің жобасына қоса тіркеледі.
Мемлекеттік аудит объектісі Тапсырмада көрсетілген мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімі ішінде "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес негіздемелер мен растайтын құжаттарды қоса бере отырып, Жоғары аудиторлық палатаға (Тексеру комиссиясына) Аудиторлық қорытындыда қамтылған мәліметтерге қол жеткізуді шектеу қажеттілігі туралы хабарлама жібереді.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары мемлекеттік аудит объектісіне кіргізуден бас тартқан жағдайда және (немесе) аудиторлық іс-шараны жүргізуге кедергі келтірген кезде, сондай-ақ талап етілген құжаттарды ұсынбаған жағдайда мемлекеттік аудитор екінші күннен кешіктірмей осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудит объектісіне кіргізуден бас тарту фактісі бойынша акті және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі – ӘҚБтК) негізінде және онда көзделген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасайды.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Аудиторлық іс-шараны тоқтата тұру Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) Төрағасының бастамасы бойынша Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) регламентінде айқындалған тәртіппен:
1) мемлекеттік аудит объектісі мемлекеттік аудитті жүргізуге кедергі келтіретін мән-жайларды жоймаған кезде;

2) на основании поступивших запросов Президента Республики Казахстан и его Администрации, правоохранительных и специальных органов;
3) в случае перепроверки результатов государственного аудита в соответствии с пунктом 108 настоящих Правил.";
пункт 81 изложить в следующей редакции:
"81. При изменении объема государственного аудита в случае признания результатов государственного аудита, проведенного органом государственного аудита и финансового контроля в Перечень объектов государственного аудита, Программу аудита и Аудиторские задания, вносятся изменения.";
пункт 83 изложить в следующей редакции:
"83. В случае если государственным аудитором завершено аудиторское мероприятие до сроков, указанных в Поручении, то государственным аудитором представляется подписанная информация о результатах государственного аудита по его вопросам, закрепленным в Аудиторских заданиях, руководителю группы аудита, а в его отсутствии государственному аудитору, находящемуся на объекте государственного аудита, которая будет являться приложением к аудиторскому отчету и основанием для включения его результатов в аудиторский отчет.";
пункт 86 изложить в следующей редакции:
"86. При необходимости продления срока проведения государственного аудита, в том числе в случаях, предусмотренных пунктами 79 и 85 настоящих Правил, срок продлевается не менее чем за один рабочий день до его окончания Председателем Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) по письменному ходатайству члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, по согласованию с руководителями структурных подразделений, ответственных за планирование и проведение контроля качества, (структурные подразделения, определенные регламентом Ревизионной комиссии), с внесением соответствующих изменений в Заявку.
При продлении срока проведения государственного аудита членом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие, подписывается поручение (Акт) о продлении аудиторского мероприятия по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 86-1 следующего содержания:
"86-1. При необходимости продления срока проведения аудита на одном из объектов государственного аудита без изменения общего срока аудиторского мероприятия (за исключением случаев, предусмотренных пунктами 79 и 85 настоящих Правил), решение о продлении срока принимается не позднее чем за один рабочий день до его окончания Членом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие по письменному ходатайству руководителя структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита, по согласованию с руководителями структурного подразделения, ответственного за проведение контроля качества (структурные подразделения, определенные регламентом Ревизионной комиссии) и структурного подразделения, ответственного за планирование, с внесением соответствующих изменений в Программу аудита.";
пункт 87 изложить в следующей редакции:

2) Қазақстан Республикасы Президентінің және оның Әкімшілігінің, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың келіп түскен сұрау салулары негізінде;
3) осы Қағидалардың 108-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит нәтижелері қайта тексерілген жағдайда жүзеге асырылады.";
81-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"81. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелері танылып, мемлекеттік аудиттің көлемі өзгерген кезде Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне, Аудит бағдарламасына және Аудиторлық тапсырмаларға өзгерістер енгізіледі.";
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"83. Егер мемлекеттік аудитор Тапсырмада көрсетілген мерзімдерге дейін аудиторлық іс-шараны аяқтаса, онда мемлекеттік аудитор Аудиторлық тапсырмаларда бекітілген мемлекеттік аудит мәселелері бойынша оның нәтижелері туралы қол қойылған ақпаратты аудит тобының жетекшісіне, ал ол болмаған жағдайда мемлекеттік аудит объектісінде болған мемлекеттік аудиторға ұсынады, ол аудиторлық есепке қосымша және оның нәтижелерін аудиторлық есепке қосу үшін негіз болып табылады.";
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"86. Мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімін ұзарту қажет болған, соның ішінде осы Қағидалардың 79 және 85-тармақтарында көзделген жағдайларда, Өтінімге тиісті өзгерістер енгізіле отырып, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасы жоспарлауға және сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшелері (Тексеру комиссиясының регламентінде айқындалған құрылымдық бөлімшелер) басшыларының келісімімен Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің жазбаша өтінішхаты бойынша ол аяқталғанға дейін кемінде бір жұмыс күні бұрын мерзімін ұзартады.
Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі ұзартылған кезде Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шараны ұзарту туралы тапсырмаға (Актіге) қол қояды.";
мынадай мазмұндағы 86-1-тармақпен толықтырылсын:
"86-1. Аудиторлық іс-шараның жалпы мерзімін өзгертпей, мемлекеттік аудит объектілерінің бірінде аудит жүргізу мерзімін ұзарту қажет болған кезде (осы Қағидалардың 79 және 85-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда) мерзімді ұзарту туралы шешімді оның аяқталуына дейін кемінде бір жұмыс күні бұрын сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің (Тексеру комиссиясының регламентінде айқындалған құрылымдық бөлімшелер) және жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімшенің басшыларымен келісу бойынша мемлекеттік аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысының жазбаша өтінішхаты негізінде Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі Аудит бағдарламасына тиісті өзгерістер енгізе отырып қабылдайды.";
87-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"87. Внесение изменений и (или) дополнений в Программу аудита и Аудиторские задания в ходе проведения аудиторского мероприятия осуществляется по основаниям, предусмотренным пунктами 51, 52, 81 - 85 настоящих Правил в порядке, определенном регламентом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).";
дополнить пунктом 87-1 следующего содержания:
"87-1. Внесение изменений в Перечень объектов государственного аудита с целью продления сроков проведения аудиторского мероприятия на основном его этапе, осуществляется исключительно при наличии поручений Президента Республики Казахстан и его Администрации, а также по инициативе Председателя Высшей аудиторской палаты, основанной на запросах Курултая Республики Казахстан, правоохранительных и специальных государственных органов, изъятии ими правоустанавливающих документов, признании результатов государственного аудита, передаче объекта аудита в ведение другого уполномоченного органа управления либо административно-территориального изменения.";
часть вторую пункта 88 изложить в следующей редакции:
"Собранные в ходе проведения аудиторского мероприятия аудиторские доказательства являются обоснованием выявленных у объекта государственного аудита нарушений и недостатков.";
часть первую пункта 89 изложить в следующей редакции:
"89. Государственные аудиторы и ассистенты (эксперты, привлекаемые к проведению государственного аудита) для подтверждения достоверности и (или) сбора аудиторских доказательств на предмет фактической поставки товаров, оказания услуг и выполнения определенных видов (объемов) работ, в том числе приобретенных за счет субсидий, грантов, целевых вкладов, займов, кредитов совместно с лицом, уполномоченным руководителем объекта государственного аудита, на основе применения аудиторских процедур проводят контрольный обмер, осмотр (далее – контрольный обмер (осмотр)) по всем позициям, охваченным аудиторской выборкой.";
пункт 95 изложить в следующей редакции:
"95. Каждый факт нарушения, а также выявленные системные недостатки нумеруются и фиксируются отдельным пунктом (пункт 1., пункт 2. и так далее) в последовательном порядке с описанием характера и вида нарушения, в том числе предусмотренных в Классификаторе нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля, утвержденном нормативным постановлением Высшей аудиторской палаты от 21 ноября 2025 года № 15-НҚ.
В описании нарушения делается ссылка на документы, подтверждающие нарушения.
В Аудиторском отчете отражаются системные недостатки, которые создают условия для возможного допущения нарушений, с указанием причин их возникновения.";

"87. Аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында Аудит бағдарламасына және Аудиторлық тапсырмаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) регламентінде айқындалған тәртіппен осы Қағидалардың 51, 52, 81-85-тармақтарында көзделген негіздер бойынша жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 87-1-тармақпен толықтырылсын:
"87-1. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімдерін оның негізгі кезеңінде ұзарту мақсатында өзгерістер енгізу Қазақстан Республикасы Президентінің және оның Әкімшілігінің тапсырмалары болған кезде ғана, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Құрылтайының, құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардың сұрау салуларына, олардың құқық белгілейтін құжаттарды алып қоюына, мемлекеттік аудит нәтижелерін тануға, аудит объектісін басқа уәкілетті басқару органының қарамағына беруге не әкімшілік-аумақтық өзгеріске негізделген Жоғары аудиторлық палата Төрағасының бастамасы бойынша жүзеге асырылады.";
88-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында жиналған аудиторлық дәлелдемелер мемлекеттік аудит объектісінде анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің негіздемесі болып табылады.";
89-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"89. Мемлекеттік аудиторлар мен ассистенттер (мемлекеттік аудитті жүргізуге тартылған сарапшылар) іс жүзінде тауарларды жеткізу, қызметтерді көрсету және жекелеген жұмыс түрлерін (көлемдерін), соның ішінде субсидиялар, гранттар, нысаналы салымдар, қарыздар, кредиттер есебінен сатып алынғандарды орындау мәнінің анықтығын растау және (немесе) осыған байланысты аудиторлық дәлелдемелер жинау үшін мемлекеттік аудит объектісінің басшысы уәкілеттік берген адаммен бірге аудиторлық іріктеумен қамтылған барлық позициялар бойынша аудиторлық рәсімдерді қолдану негізінде бақылау өлшемін, тексеріп қарауды (бұдан әрі – бақылау өлшемі (тексеріп қарау) жүргізеді.";
95-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"95. Бұзушылықтың әрбір фактісі, сондай-ақ анықталған жүйелі кемшіліктер бұзушылықтың сипаты мен түрі, соның ішінде Жоғары аудиторлық палатаның 2025 жылғы 21 қарашадағы № 15-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышында көзделгендері сипаттала отырып, реттік тәртіппен нөмірленеді және жеке тармақпен (1-тармақ, 2-тармақ және тағы басқалар) тіркеледі.
Бұзушылықтар сипаттамасында бұзушылықтарды растайтын құжаттарға сілтеме жасалады.
Аудиторлық есепте бұзушылықтарға жол берілуі мүмкін жағдайларды тудыратын жүйелі кемшіліктер олардың туындау себептері көрсетіле отырып көрсетіледі.";

подпункты 2) и 3) пункта 96 изложить в следующей редакции:
"2) информация по текущей ситуации по предмету аудита, в том числе проблемные вопросы и системные недостатки (в случае выявления дополнительных фактов, неохваченных на этапе предварительного изучения);
3) таблица 1 по системным недостаткам, выявленным в ходе проведения аудиторского мероприятия (при наличии) (далее – Таблица 1 по системным недостаткам) и таблица 2 по недостаткам, выявленным в ходе проведения аудиторского мероприятия (при наличии) (далее – Таблица 2 по недостаткам), подписанные государственными аудиторами и составленные по формам, согласно приложению 16 к настоящим Правилам;";
пункт 97 изложить в следующей редакции:
"97. Документы, указанные в пункте 96 настоящих Правил предоставляются в цифровом формате (в случае если сбор осуществлен из общедоступных источников либо посредством официальных цифровых систем), за исключением документов, указанных в подпунктах 1), 3), 4), 6), 7), 9), 13) и 14) пункта 96 настоящих Правил и аудиторских доказательств, имеющих признаки административного и уголовного правонарушений.";
пункт 106 изложить в следующей редакции:
"106. При несогласии с результатами аудиторского мероприятия, руководством объекта государственного аудита письменные возражения к Аудиторскому отчету с учетом статьи 37 Закона представляются в орган внешнего государственного аудита и финансового контроля в срок, не более десяти рабочих дней со дня направления объекту государственного аудита подписанного Аудиторского отчета.";
пункты 108-1 и 108-2 исключить;
в пункт 110 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 112 изложить в следующей редакции:
"112. Проекты Аудиторского заключения (в части его (их) касающихся), Предписания, Сводной таблицы Сводного реестра после проведения процедуры контроля качества направляются за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, объекту государственного аудита и заинтересованным сторонам для рассмотрения не позднее семи рабочих дней до проведения заседания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
При несогласии с проектами Аудиторского заключения (в части его (их) касающихся), Предписания, Сводной таблицы и Сводного реестра объектом государственного аудита и заинтересованными сторонами в Высшую аудиторскую палату (Ревизионную комиссию) представляются письменные возражения в срок не более двух рабочих дней со дня их получения.
По результатам рассмотрения возражений к проектам Аудиторского заключения (в части его (их) касающихся), Предписания, Сводной таблицы и Сводного реестра в адрес объекта государственного аудита направляется мотивированный ответ с указанием принятых и непринятых доводов по каждому факту.
Не подлежат рассмотрению возражения к сводной таблице и сводному реестру, дублирующие ранее направленные возражения к аудиторскому отчету.
Проекты Аудиторского заключения, Сводной таблицы, Сводного реестра и Предписания согласовываются с руководителями структурных подразделений, ответственных за проведение контроля качества и правовое обеспечение и направляются за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие объекту государственного аудита с целью подготовки к заседанию Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) не позднее двух рабочих дней до проведения заседания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
Качество и полноту составления проектов Аудиторского заключения, Предписания, Сводной таблицы и Сводного реестра обеспечивают в пределах своей компетенции все лица, которые их подписывают.
Проекты Аудиторского заключения, Сводной таблицы, Сводного реестра, Постановления и Предписания выносятся на заседание Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) с учетом рассмотрения возражений объектов государственного аудита и заинтересованных сторон.";

96-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) аудит нысанасы бойынша ағымдағы жағдай туралы ақпарат, соның ішінде проблемалық мәселелер мен жүйелі кемшіліктер (алдын ала зерделеу кезеңінде қамтылмаған қосымша фактілер анықталған жағдайда);
3) мемлекеттік аудиторлар қол қойған және осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша жасалған аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында анықталған жүйелі кемшіліктер бойынша 1-кесте (бар болса) (бұдан әрі – Жүйелі кемшіліктер бойынша 1-кесте) және аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында анықталған кемшіліктер бойынша 2-кесте (бар болса) (бұдан әрі – Кемшіліктер бойынша 2-кесте);";
97-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"97. Осы Қағидалардың 96-тармағының 1), 3), 4), 6), 7), 9), 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды және әкімшілік және қылмыстық құқық бұзушылық белгілері бар аудиторлық дәлелдемелерді қоспағанда, осы Қағидалардың 96-тармағында көрсетілген құжаттарды цифрлық форматта (егер жинау жалпыға қолжетімді көздерден не ресми цифрлық жүйелер арқылы жүзеге асырылған жағдайда) ұсынылады.";
106-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"106. Аудиторлық іс-шараның нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік аудит объектісінің басшылығы Заңның 37-бабын ескере отырып, Аудиторлық есепке жазбаша қарсылықтарын қол қойылған Аудиторлық есеп мемлекеттік аудит объектісіне жіберілген күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органына ұсынады.";
108-1 және 108-2-тармақтар алып тасталсын;
110-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"110. Жүргізілген аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше аудит жетекшісімен және тобымен, тартылған сарапшылармен бірлесіп, Жоғары аудиторлық палатаның аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің жетекшілік етуімен (Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі) Аудиторлық есептер жобаларының заң сараптамасының нәтижелері бойынша шығарылған заң қорытындысын, жергілікті жерге барып аудиторлық іс-шараны қайта тексеру (ол жүргізілген жағдайда) нәтижелерін ескере отырып, қол қойылған Аудиторлық есеп соңғы мемлекеттік аудит объектісіне жіберілгеннен кейін, Аудиторлық қорытындының, Аудиторлық іс-шара барысында анықталған жүйелі кемшіліктердің жиынтық кестесінің (бұдан әрі – Жиынтық кесте), Мемлекеттік аудиттің нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар жиынтық тізілімінің (бұдан әрі – Жиынтық тізілім) және Қазақстан Республикасы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын және (немесе) оларға ықпал ететін себептерді, жағдайларды жою, сондай-ақ осы бұзушылықтарға жол берген адамдарға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылық шараларын қолдану үшін Нұсқаманың жобаларын дайындайды.";
112-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"112. Аудиторлық қорытындының (оған (оларға) қатысты бөлігінде), нұсқаманың, Жиынтық кестенің және Жиынтық тізілімнің жобалары сапа бақылауы рәсімі жүргізілгеннен кейін Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылып, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысы өткізілгенге дейін жеті жұмыс күнінен кешіктірілмей мемлекеттік аудит объектісіне және мүдделі тараптарға қарау үшін жіберіледі.
Мемлекеттік аудит объектісі және мүдделі тараптар Аудиторлық қорытындының (оған (оларға) қатысты бөлігінде), Нұсқаманың, Жиынтық кестенің және Жиынтық тізілімнің жобаларымен келіспеген жағдайда, Жоғары аудиторлық палатаға (Тексеру комиссиясына) жазбаша қарсылықтарын оларды алған күннен бастап екі жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұсынады.
Аудиторлық қорытындының (оған (оларға) қатысты бөлігінде), Нұсқаманың, Жиынтық кестенің және Жиынтық тізілімнің жобаларына қарсылықтарды қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік аудит объектісінің атына әрбір факт бойынша қабылданған және қабылданбаған дәлелдер көрсетіле отырып, дәлелді жауап жіберіледі.
Аудиторлық есепке бұрын жіберілген қарсылықтарды қайталайтын, жиынтық кесте мен жиынтық тізілімге қатысты қарсылықтар қарауға жатпайды.
Аудиторлық қорытындының, Жиынтық кестенің, Жиынтық тізілімнің және Нұсқаманың жобалары сапа бақылауын жүргізуге және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшыларымен келісіледі және Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылып, мемлекеттік аудит объектісіне Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысына дайындалу мақсатында Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысы өткізілгенге дейін екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.
Аудиторлық қорытынды, Нұсқама, Жиынтық кесте және Жиынтық тізілім жобаларының жасалуының сапасын және толықтығын өз құзыреті шегінде оларға қол қоятын барлық адам қамтамасыз етеді.
Аудиторлық қорытындының, Жиынтық кестенің, Жиынтық тізілімнің, Қаулы мен Нұсқаманың жобалары мемлекеттік аудит объектілері және мүдделі тараптар қарсылықтарының қаралуын ескере отырып, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысына шығарылады.";

дополнить пунктом 112-1 следующего содержания:
"112-1. Документация, предусмотренная в пунктах 45, 51, 53, 58, 60, 62, 65, 69, 70, 71, 72, 85, 87, 90, 91, 92, 93, 104, 105, 106, 109, 110, 111 и 112 настоящих Правил формируется в цифровой системе.";
подпункт 4) пункта 117 изложить в следующей редакции:
"4) возможных потерь и упущенной выгоды.";
пункт 126 изложить в следующей редакции:
"126. Постановление содержит:
1) решение об утверждении Аудиторского заключения, подготовленного по итогам проведенного аудиторского мероприятия;
2) решение о передаче Аудиторского заключения или извлечения из него Правительству Республики Казахстан и (или) местному исполнительному органу столицы, области, города республиканского значения (города областного значения, района) и (или) соответствующему маслихату, консультативно-совещательному органу;
3) решение о передаче материалов в правоохранительные органы в соответствии с подпунктом 3-1) пункта 2 статьи 5 Закона и пунктом 160 настоящих Правил;
4) решение о направлении Предписаний.";
пункт 128 изложить в следующей редакции:
"128. Постановление и Аудиторское заключение в полном объеме также могут направляться:
Высшей аудиторской палатой - в Администрацию Президента Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан, правоохранительные органы и органы национальной безопасности;
Ревизионными комиссиями – в местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения (городов областного значения, районов), соответствующий маслихат, правоохранительные органы и органы национальной безопасности.";
дополнить заголовком параграфа 4 раздела 2 главы 3 следующего содержания:
"Параграф 4. Осуществление пересмотра итогов аудита органов государственного аудита и финансового контроля";
дополнить пунктами 129-1, 129-2, 129-3, 129-4, 129-5, 129-6, 129-7, 129-8, 129-9, 129-10, 129-11, 129-12, 129-13, 129-14, 129-15, 129-16, 129-17, 129-18, 129-19, 129-20, 129-21 и 129-22 следующего содержания:
"129-1. Высшая аудиторская палата пересматривает итоги аудита органов государственного аудита и финансового контроля в соответствии с пунктом 7 статьи 12 Закона.
129-2. Пересмотр итогов государственного аудита по решению Высшей аудиторской палаты осуществляется по основаниям:
1) конфликта интересов при проведении государственного аудита и финансового контроля;
2) инициативы Председателя Высшей аудиторской палаты.
129-3. По результатам рассмотрения вопроса о пересмотре итогов аудита по основаниям, указанным в пунктах 129-1 и 129-2 настоящих Правил, членом Высшей аудиторской палаты определяется ответственное структурное подразделение аппарата Высшей аудиторской палаты, которое готовит на имя Председателя Высшей аудиторской палаты служебную записку о пересмотре итогов государственного аудита.

мынадай мазмұндағы 112-1-тармақпен толықтырылсын:
"112-1. Осы Қағидалардың 45, 51, 53, 58, 60, 62, 65, 69, 70, 71, 72, 85, 87, 90, 91, 92, 93, 104, 105, 106, 109, 110, 111 және 112-тармақтарында көзделген құжаттама цифрлық жүйеде қалыптастырылады.";
117-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ықтимал шығындар мен жіберіп алған пайда сомалары көрсетіледі.";
126-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"126. Қаулы мыналарды:
1) жүргізілген аудиторлық іс-шараның қорытындысы бойынша дайындалған Аудиторлық қорытындыны бекіту туралы шешімді;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметіне және (немесе) астананың, (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, облыстық маңызы бар қаланың, ауданның) жергілікті атқарушы органына және (немесе) тиісті мәслихатқа, консультативтік-кеңесші органға Аудиторлық қорытындыны немесе одан үзіндіні беру туралы шешімді;
3) Заңның 5-бабы 2-тармағының 3-1) тармақшасына және осы Қағидалардың 160-тармағына сәйкес материалдарды құқық қорғау органдарына жіберу туралы шешімді;
4) Нұсқамаларды жіберу туралы шешімді қамтиды.";
128-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"128. Қаулылар мен Аудиторлық қорытындыларды толық көлемінде мыналарға:
Жоғары аудиторлық палата - Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасының Үкіметіне және құқық қорғау органдарына және ұлттық қауіпсіздік органдарына;
Тексеру комиссиялары - астананың, (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, облыстық маңызы бар қаланың, ауданның) жергілікті атқарушы органына, тиісті мәслихатқа және құқық қорғау органдарына және ұлттық қауіпсіздік органдарына жіберуі мүмкін.";
3-тараудың 2-бөлімі мынадай мазмұндағы 4-параграф атауымен толықтырылсын:
"4-параграф. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары аудитінің қорытындыларын қайта қарауды жүзеге асыру";
мынадай мазмұндағы 129-1, 129-2, 129-3, 129-4, 129-5, 129-6, 129-7, 129-8, 129-9, 129-10, 129-11, 129-12, 129-13, 129-14, 129-15, 129-16, 129-17, 129-18, 129-19, 129-20, 129-21 және 129-22-тармақтармен толықтырылсын:
"129-1. Жоғары аудиторлық палата Заңның 12-бабының 7-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары аудитінің қорытындыларын қайта қарайды.
129-2. Жоғары аудиторлық палатаның шешімі бойынша мемлекеттік аудит қорытындыларын қайта қарау мынадай негіздер:
1) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу кезіндегі мүдделер қақтығысы;
2) Жоғары аудиторлық палата Төрағасының бастамалары бойынша жүзеге асырылады.
129-3. Осы Қағидалардың 129-1 және 129-2-тармақтарында көрсетілген негіздер бойынша аудит қорытындыларын қайта қарау туралы мәселені қарау нәтижелері бойынша Жоғары аудиторлық палатаның мүшесі Жоғары аудиторлық палата Төрағасының атына мемлекеттік аудит қорытындыларын қайта қарау туралы қызметтік жазбаны дайындайтын Жоғары аудиторлық палата аппаратының жауапты құрылымдық бөлімшесін айқындайды.

129-4. В случае принятия Председателем Высшей аудиторской палаты решения по проведению пересмотра итогов аудита, в Перечень объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты вносится изменение в порядке, установленном регламентом Высшей аудиторской палаты.
Формирование группы государственного аудита для проведения пересмотра итогов аудита осуществляется в порядке, установленном регламентом Высшей аудиторской палаты.
129-5. Пересмотр итогов аудита осуществляется в соответствии с требованиями соответствующего процедурного стандарта государственного аудита в зависимости от типа государственного аудита.
129-6. Пересмотр итогов аудита без выхода на объект государственного аудита (дистанционно) проводится электронным способом согласно пункту 32-1 настоящих Правил.
129-7. Сбор данных государственные аудиторы осуществляют путем:
1) запроса и получения документов: объект загружает необходимые документы (финансовая отчетность, первичные документы, регистры учета и т.д.) через безопасные каналы;
2) интеграции с учетными системами: при возможности — подключение к ERP-системам, бухгалтерским программам (например, 1С, SAP и пр.) для выгрузки данных;
3) идентификации отклонений и рисков: анализ бухгалтерских записей, налоговых деклараций, сверка остатков, выявление аномалий.
4) взаимодействия с объектом государственного аудита (запрос разъяснений, дополнительных документов или подтверждений в режиме онлайн).
129-8. Проведение пересмотра итогов аудита с выходом на объект государственного аудита осуществляется в порядке, предусмотренном в Параграфе 1 Раздела 2 настоящих Правил.
129-9. Пересмотр итогов аудита по типам соответствия и эффективности проводится на основе следующих показателей:
1) соответствие основным принципам государственного аудита и финансового контроля;
2) объективность, полнота охвата и раскрытия вопросов с учетом подвопросов, предусмотренных в Программе аудита (более тридцати процентов вопросов с учетом подвопросов);
3) отсутствие обоснований и результатов аудиторской выборки;
4) обоснованность, полнота и достоверность аудиторских доказательств (по двум и более фактам);
5) установление фактов нарушений, не выявленных в ходе проведения государственного аудита и не отраженных в аудиторском отчете, несоблюдение требований по фиксированию нарушений (по двум и более фактам);
6) правильность классификации выявленных нарушений.
129-10. Итоги аудита органов государственного аудита (аудиторский отчет и/или аудиторское заключение) по типу аудита соответствия или эффективности органов государственного аудита и финансового контроля считается не соответствующим требованиям законодательства Республики Казахстан, Стандартам государственного аудита при установлении Высшей аудиторской палаты несоответствии показателям, предусмотренным в пункте 129-9 настоящих Правил.

129-4. Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы аудит қорытындыларын қайта қарау жөнінде шешім қабылдаған жағдайда, Жоғары аудиторлық палатаның Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне Жоғары аудиторлық палатаның регламентінде белгіленген тәртіппен өзгеріс енгізіледі.
Аудит қорытындыларын қайта қарау үшін мемлекеттік аудит тобын қалыптастыру Жоғары аудиторлық палатаның регламентінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
129-5. Аудит қорытындыларын қайта қарау мемлекеттік аудит типіне байланысты мемлекеттік аудиттің тиісті рәсімдік стандартының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
129-6. Мемлекеттік аудит объектісіне шықпай (қашықтан) аудит қорытындыларын қайта қарау осы Қағидалардың 32-1-тармағына сәйкес электрондық тәсілмен жүргізіледі.
129-7. Мемлекеттік аудиторлар деректерді жинауды:
1) құжаттарды сұрау және алу: объект қажетті құжаттарды (қаржылық есептілік, бастапқы құжаттар, есепке алу тіркелімдері және т. б.) қауіпсіз арналар арқылы жүктейді;
2) есеп жүйелерімен интеграция: мүмкін болса – деректерді жүктеп алу үшін ERP жүйелеріне, бухгалтерлік бағдарламаларға (мысалы, 1С, SAP және т.б.) қосылу;
3) ауытқулар мен тәуекелдерді сәйкестендіру: бухгалтерлік жазбаларды, салық декларацияларын талдау, қалдықтарды салыстыру, ауытқуларды анықтау;
4) мемлекеттік аудит объектісімен өзара іс-қимыл жасау (түсіндірмелерді, қосымша құжаттарды немесе растауларды онлайн режимінде сұрау) арқылы жүзеге асырады.
129-8. Мемлекеттік аудит объектісіне шыға отырып, аудит қорытындыларын қайта қарау осы Қағидалардың 2-бөлімінің 1-параграфында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
129-9. Сәйкестік және тиімділік типтері бойынша аудит қорытындыларын қайта қарау мынадай көрсеткіштер:
1) мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылаудың негізгі қағидаттарына сәйкестігі;
2) Аудит бағдарламасында көзделген қосымша сұрақтарды ескере отырып, сұрақтардың объективтілігі, толық қамтылуы және ашып көрсетілуі (қосымша сұрақтарды ескере отырып, сұрақтардың отыз пайыздан астамы);
3) аудиторлық іріктеменің негіздемелері мен нәтижелерінің болмауы;
4) аудиторлық дәлелдемелердің негізділігі, толықтығы және анықтығы (екі және одан да көп фактілер бойынша);
5) мемлекеттік аудитті жүргізу барысында анықталмаған және аудиторлық есепте көрсетілмеген бұзушылықтар фактілерін анықтау, бұзушылықтарды тіркеу жөніндегі талаптарды сақтамау (екі және одан да көп фактілер бойынша);
6) анықталған бұзушылықтарды жіктеудің дұрыстығы негізінде жүргізіледі.
129-10. Жоғары аудиторлық палата осы Қағидалардың 129-9-тармағында көзделген көрсеткіштерге сәйкес келмеуін анықтаған кезде Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының сәйкестігі немесе тиімділігі аудитінің типі бойынша мемлекеттік аудит органдары аудитінің қорытындылары (аудиторлық есеп және/немесе аудиторлық қорытынды) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына, Мемлекеттік аудит стандарттарына сәйкес келмейді деп есептеледі.

129-11. Процедура пересмотра итогов аудита по типу финансовой отчетности проводится на основе следующих показателей:
1) соответствие основным принципам государственного аудита и финансового контроля;
2) достаточность охвата аудитом финансовой отчетности компонентов для обеспечения возможности выражения мнения по консолидированной финансовой отчетности;
3) проведение оценки рисков существенных искажений на уровне утверждений для определенных классов операций, сальдо счетов и раскрытий;
4) отсутствие обоснований и результатов аудиторской выборки;
5) полнота и достоверность аудиторских доказательств (по двум и более фактам);
6) правильность классификации выявленных нарушений;
7) обоснованность мнения, выраженного по финансовой отчетности.
129-12. Итоги аудита органов государственного аудита (аудиторский отчет и/или аудиторское заключение) по типу финансовой отчетности органов государственного аудита и финансового контроля признается не соответствующим требованиям законодательства Республики Казахстан, Стандартам государственного аудита при установлении Высшей аудиторской палаты несоответствий по показателям, указанным в пункте 129-11 настоящих Правил.
129-13. Составление и оформление Высшей аудиторской палатой Аудиторского отчета и Аудиторского заключения, Предписания осуществляется в порядке, предусмотренном в Параграфах 2 и 3 Раздела 2 настоящих Правил.
При оформлении результатов пересмотра итогов аудита из формы Аудиторского отчета Высшей аудиторской палаты, определенного в Правилах, исключается заполнение следующих разделов: тип государственного аудита, сведения о результатах предыдущего государственного аудита.
В Аудиторском заключении Высшей аудиторской палаты указывается краткий анализ состояния предмета аудита (вместо аудируемой сферы), не указывается оценка влияния деятельности объектов государственного аудита на социально-экономическое развитие.
129-14. При проведении пересмотра итогов аудита по типу финансовой отчетности мнение выражается в порядке, определенном 300. Процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита финансовой отчетности, утвержденным нормативным постановлением Счетного комитета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647).
129-15. Составленные по результатам пересмотра итогов аудита Аудиторское заключение и Предписание выносятся на заседание Высшей аудиторской палаты с учетом рассмотренных возражений органов государственного аудита и финансового контроля и заинтересованных сторон.

129-11. Қаржылық есептілік типі бойынша аудит қорытындыларын қайта қарау рәсімі мынадай көрсеткіштер негізінде жүргізіледі:
1) мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың негізгі қағидаттарына сәйкестігі;
2) шоғырландырылған қаржылық есептілік бойынша пікір білдіру мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін компоненттерді қаржылық есептілік аудитімен қамтудың жеткілікті болуы;
3) операциялардың белгілі бір класы, шоттар мен ашып көрсетулер сальдосы үшін бекіту деңгейінде елеулі бұрмаланулар тәуекелдерін бағалау;
4) аудиторлық іріктеменің негіздемелері мен нәтижелерінің болмауы;
5) аудиторлық дәлелдемелердің толықтығы мен анықтығы (екі және одан да көп фактілер бойынша);
6) анықталған бұзушылықтарды жіктеудің дұрыстығы;
7) қаржылық есептілік бойынша айтылған пікірдің негізділігі.
129-12. Жоғары аудиторлық палата осы Қағидалардың 129-11-тармағында көзделген көрсеткіштерге сәйкес келмеуін анықтаған кезде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қаржылық есептілігінің типі бойынша мемлекеттік аудит органдары аудитінің қорытындылары (аудиторлық есеп және/немесе аудиторлық қорытынды) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына, Мемлекеттік аудит стандарттарына сәйкес келмейді деп танылады.
129-13. Жоғары аудиторлық палатаның Аудиторлық есепті және Аудиторлық қорытындыны, Нұсқаманы жасауы және ресімдеуі осы Қағидалардың 2-бөлімінің 2 және 3-параграфтарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Аудит қорытындыларын қайта қарау нәтижелерін ресімдеу кезінде Қағидаларда айқындалған Жоғары аудиторлық палатаның Аудиторлық есебі нысанынан мынадай бөлімдерді толтыру алып тасталады: мемлекеттік аудиттің типі, алдыңғы мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер.
Жоғары аудиторлық палатаның Аудиторлық қорытындысында аудит нысанасының жай-күйіне қысқаша талдау көрсетіледі (аудиттелетін саланың орнына), мемлекеттік аудит объектілері қызметінің әлеуметтік-экономикалық дамуға әсерін бағалау көрсетілмейді.
129-14. Қаржылық есептілік типі бойынша аудит қорытындыларын қайта қарау кезінде пікір Есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген 300. Қаржылық есептілік аудитін жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен білдіріледі.
129-15. Аудит қорытындыларын қайта қарау нәтижелері бойынша жасалған Аудиторлық қорытынды мен Нұсқама мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары мен мүдделі тараптардың қаралған қарсылықтары ескеріле отырып, Жоғары аудиторлық палатаның отырысына шығарылады.

129-16. Заседание Высшей аудиторской палаты проводится в порядке, определенном в регламенте Высшей аудиторской палаты.
129-17. Возражение (жалоба) к аудиторскому отчету по пересмотру итогов аудита, обжалование решений (в том числе действий (бездействия) Высшей аудиторской палаты и (или) его должностных лиц) (далее – Возражение) осуществляется в порядке, предусмотренном подпунктом 3-1) пункта 2 статьи 5 и статьи 37 Закона и статьи 92 Административного процедурно- процессуального кодекса Республики Казахстан.
129-18. Обжалование правовых актов органов государственного аудита и финансового контроля, связанных с выявленными фактами нецелевого и (или) необоснованного использования бюджетных средств, не приостанавливает их исполнение.
129-19. Структурное подразделение, ответственное за проведение пересмотра итогов аудита представляет в структурное подразделение, ответственное за анализ и отчетность, информацию о пересмотре итогов аудита.
129-20. Структурное подразделение, ответственное за анализ и отчетность представляет информацию о пересмотре итогов аудита в Администрацию Президента Республики Казахстан в рамках предоставляемой информации о работе Высшей аудиторской палаты, в соответствии с 900. Процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского и местных бюджетов, утвержденным нормативным постановлением Счетного комитета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647).
129-21. Информация о пересмотре итогов аудита приобщается к материалам аудиторского мероприятия и учет материалов пересмотра итогов аудита осуществляется в соответствии с регламентом Высшей аудиторской палаты.
129-22. По решению Председателя Высшей аудиторской палаты результаты пересмотра итогов аудита размещаются на интернет-ресурсе, с учетом обеспечения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны.";
часть вторую пункта 130 изложить в следующей редакции:
"Если в ходе проведения аудиторского мероприятия возникли основания для проведения встречной проверки, то в Программу аудита вносятся соответствующие дополнения с последующим изменением в Перечень объектов государственного аудита согласно пункту 31 настоящих Правил.";
в пункте 170:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) ликвидация юридического лица (в том числе в случае вступления в законную силу решения суда о признании банкротом), смерть физического лица;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) не подтверждение решением суда, вступившим в законную силу, фактов или объемов сумм, подлежащих возмещению (восстановлению);";
пункт 171 изложить в следующей редакции:

129-16. Жоғары аудиторлық палатаның отырысы Жоғары аудиторлық палатаның регламентінде айқындалған тәртіппен өткізіледі.
129-17. Аудит қорытындыларын қайта қарау жөніндегі аудиторлық есепке қарсылық (шағым), Жоғары аудиторлық палатаның және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне (оның ішінде әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану (бұдан әрі – Қарсылық) Заңның 5-бабы 2-тармағының 3-1) тармақшасында, 37-бабында және Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 92-бабында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
129-18. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының бюджет қаражатын мақсатынан тыс және (немесе) негізсіз пайдаланудың анықталған фактілеріне байланысты құқықтық актілеріне шағым жасау олардың орындалуын тоқтата тұрмайды.
129-19. Аудит қорытындыларын қайта қарауға жауапты құрылымдық бөлімше талдауға және есептілікке жауапты құрылымдық бөлімшеге аудит қорытындыларын қайта қарау туралы ақпаратты ұсынады.
129-20. Талдауға және есептілікке жауапты құрылымдық бөлімше Есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген 900. Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) сәйкес Жоғары аудиторлық палатаның жұмысы туралы ұсынылатын ақпарат шеңберінде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне аудит қорытындыларын қайта қарау туралы ақпаратты ұсынады.
129-21. Аудит қорытындыларын қайта қарау туралы ақпарат аудиторлық іс-шараның материалдарына қоса тіркеледі және аудит қорытындыларын қайта қарау материалдарын есепке алу Жоғары аудиторлық палатаның регламентіне сәйкес жүзеге асырылады.
129-22. Жоғары аудиторлық палата Төрағасының шешімі бойынша аудит қорытындыларын қайта қарау нәтижелері құпиялылық режимінің, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияның қамтамасыз етілуін ескере отырып, интернет-ресурста орналастырылады.";
130-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында үстеме тексеру жүргізу үшін негіздер туындаса, онда осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес кейін Тізбеге өзгерістер енгізіле отырып, Аудит бағдарламасына тиісті толықтырулар енгізіледі.";
170-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) заңды тұлғаның таратылуы (соның ішінде соттың банкрот деп тану туралы шешімі заңды күшіне енген жағдайда), жеке тұлғаның қайтыс болуы;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) заңды күшіне енген сот шешімімен өтелуге (қалпына келтірілуге) жататын фактілердің немесе сомалардың көлемдерінің расталмауы;";
171-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"171. Продление срока исполнения рекомендаций и (или) пунктов Предписаний при отсутствии от объекта государственного аудита и иных заинтересованных лиц предложений об их продлении, решение о сроке его исполнения устанавливается председателем Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) с учетом обоснованной информации о масштабе и характере устраняемых нарушений.";
заголовок параграфа 2 главы 6 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Учет и хранение материалов (документов) государственного аудита";
пункт 187 изложить в следующей редакции:
"187. Учет и хранение материалов (документов) государственного аудита, в том числе дополнительной документации, сведений, информации и материалов (аудиторский файл), предоставленных объектом государственного аудита в электронном формате, осуществляется в соответствии с регламентом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 20, 21 и 22 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 к настоящему нормативному постановлению;
дополнить приложением 7-1 согласно приложению 8 к настоящему нормативному постановлению.
2. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647) следующее изменение:
в 750. Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению контроля качества органами внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Проекты Аудиторского заключения, Сводной таблицы, Сводного реестра, Постановления и Предписания, подготовленные под руководством Члена органа внешнего ГАФК, ответственного за аудиторское мероприятие, структурным подразделением, ответственным за проведение государственного аудита, за десять рабочих дней до проведения заседания органа внешнего ГАФК, направляются в структурные подразделения, ответственные за проведение контроля качества и правовое обеспечение (структурное подразделение, определенное регламентом Ревизионной комиссии).".
3. Департаменту планирования, сертификации и методологии аппарата Высшей аудиторской палаты в установленном законодательством порядке обеспечить:

"171. Мемлекеттік аудит объектісінен және өзге де мүдделі тұлғалардан ұсынымдар мен (немесе) Нұсқама тармақтарын орындау мерзімдерін ұзарту туралы ұсыныстар болмаған кезде олардың орындалу мерзімдерін ұзарту туралы шешімді Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасы жойылатын бұзушылықтардың ауқымы мен сипаты туралы негізделген ақпаратты ескере отырып белгілейді.";
6-тараудың 2-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Мемлекеттік аудит материалдарын (құжаттарын) есепке алу және сақтау";
187-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"187. Мемлекеттік аудит материалдарын (құжаттарын), оның ішінде мемлекеттік аудит объектісі электрондық форматта ұсынған қосымша құжаттаманы, мәліметтерді, ақпаратты және материалдарды (аудиторлық файлды) есепке алу және сақтау Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) регламентіне сәйкес жүзеге асырылады.";
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 20, 21 және 22-қосымшлар осы нормативтік қаулыға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы нормативтік қаулыға 8-қосымшаға сәйкес 7-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген 750. Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының сапа бақылауын жүзеге асыруы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында 30-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
3. Жоғары аудиторлық палата аппаратының Жоспарлау, сертификаттау және әдіснама департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты.
4. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты.
5. Настоящее нормативное постановление вводится в действие с 12 июля 2026 года, за исключением абзацев третьего, четвертого, двадцать восьмого, сто двадцать второго, сто двадцать восьмого, сто восемьдесят девятого пункта 1 настоящего нормативного постановления, которые вводятся в действие после дня их первого официального опубликования.
Председатель Высшей
аудиторской палаты
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение 1
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 1
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
Перечень объектов государственного аудита на _______ год
№ п/п
Объекты гос. аудита
Тип гос. аудита
Вид проверки
Краткое наименование аудиторского мероприятия
Сроки по аудиторскому мероприятию (указываются в разбивке по кварталам)
подготовительный
основной
заключительный
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
...
Продолжение таблицы
Прогноз по планируемым суммам охвата гос. аудитом бюджетных средств и активов в разрезе по годам (млн. теңге)
Информация по привлечению ассистента (ов) гос. аудитора(ов), других органов внешнего гос. аудита и финансового контроля, Уполномоченного органа, экспертов и негосударственных аудиторов
источник финансирования (бюджет, активы)
код администратора бюджетной программы
номер бюджетной программы, подпрограммы
20__
20__
20__
год
Всего
9
10
11
12
13
14
15
16
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
гос. аудит – государственный аудит
млн. теңге – миллион теңге
гос. аудитор – государственный аудитор
Приложение 2
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 2
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
Заявка на проведение аудиторского мероприятия
Объект(ы) гос. аудита
Тип гос. аудита
Вид проверки
Краткое наименование аудиторского мероприятия
Группа риска (выс., сред., низ.)
Код администратора бюджетной программы
№ БП, БПП, активы
1
2
3
4
5
6
7
Расшифровка аббревиатур:
гос. аудит – государственный аудит
выс. – высокий
сред. – средний
низ. – низкий
БП – бюджетная программа
гос. аудитор – государственный аудитор
БПП - бюджетная подпрограмма
Приложение 3
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 3
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
ПОРУЧЕНИЕ на предварительное изучение
В соответствии со статьей ____ Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" и перечнем объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии (столицы, области, городов республиканского значения) на ____ год поручается____________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при наличии) и должность работника(-ов)
Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), которому(-ым) поручено проведение предварительного изучения) провести в
__________________________________________________________________________
Объект государственного аудита (указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита, полное наименование, его местонахождение, индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер) предварительное изучение
__________________________________________________________________________
(указать предмет предварительного изучения)
Цель предварительного изучения___________________________________
Период предварительного изучения ________________________________
Сроки предварительного изучения: с _____________ по _______________
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) и подпись лица уполномоченного подписывать поручение)
Примечание: составление Поручения на предварительное изучение (далее – Поручение). Поручение содержит следующие данные: номер и дата выдачи; фамилия и инициалы члена Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), ответственного за проведение предварительного изучения, его подпись, либо данные лица, исполняющего его обязанности, а также печать органа внешнего государственного аудита и финансового контроля.
QR
Приложение 4
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 4
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
Уведомление о проведении предварительного изучения (аудиторского мероприятия, проверки)
В соответствии с перечнем объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии (столицы, области, городов республиканского значения) на _________________ год с ________________ по __________________ проводится (указать продолжительность)
предварительное изучение (аудиторское мероприятие, проверка)
__________________________________________________________________________
(указать цель)
Просим Вас:

1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулының Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысына жүктелсін.
5. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізілетін осы нормативтік қаулының 1-тармағының үшінші, төртінші, жиырма сегізінші, жүз жиырма екінші, жүз жиырма сегізінші және жүз сексен тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасының Төрағасы
А. Смаилов
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының 2026 жылғы
10 шілдедегі № 10-НҚ
Нормативтік қаулыға
1-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік аудит объектілерінің ___ жылға арналған тізбесі
Р/с№
Мем. аудит объектісі
Мем. аудиттің типі
Тексерудің түрі
Аудиторлық іс-шараның қысқаша атауы
Аудиторлық іс-шара бойынша мерзімдер (тоқсандарға бөліне отырып көрсетіледі)
дайындық
негізгі
негізгі
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
...
Кестенің жалғасы
Мем. аудитпен қамтылатын бюджет қаражатының және активтердің жоспарланған сомалары бойынша болжам, жылдар бөлінісінде (млн. теңге)
Мем. аудитор(лар)дың ассистент(тер)ін, басқа да сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарын, Уәкілетті органды, сарапшылар мен мемлекеттік емес аудиторларды тарту бойынша ақпарат
қаржыландыру көзі (бюджет, активтер)
бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды
бюджеттік бағдарламаның, кіші бағдарламаның нөмірі
20__
20__
20___ жыл
Барлығы
9
10
11
12
13
14
15
16
Ескертпе:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
мем. аудит – мемлекеттік аудит
млн. теңге – миллион теңге
мем. аудитор – мемлекеттік аудитор
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 10-НҚ Нормативтік
қаулыға 2-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Аудиторлық іс-шараны жүргізуге өтінім
Мем. аудит объектісі
(-лері)
Мем. аудиттің типі
Тексерудің түрі
Аудиторлық іс-шараның қысқаша атауы
Тәуекел тобы (жоғ., орт., төм.)
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды*
ББ, БКБ №, активтер
1
2
3
4
5
6
7
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
мем. аудит – мемлекеттік аудит
жоғ. – жоғары
орт. – орташа
төм. – төмен
ББ – бюджеттік бағдарлама
мем. аудитор – мемлекеттік аудитор
БКБ – бюджеттік кіші бағдарлама
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 10-НҚ Нормативтік
қаулыға 3-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Алдын ала зерделеуге ТАПСЫРМА
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының ____-бабына және Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссиясы) мемлекеттік аудит объектілерінің _____ жылға арналған тізбесіне сәйкес _________________________________________ (алдын ала зерделеу жүргізу тапсырылған Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жұмыскер(лер)інің аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі және лауазымы көрсетіледі) ____________________________________________________________________
Мемлекеттік аудит объектісі (мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, оның орналасқан жері, жеке сәйкестендiру нөмiрі, бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі)
_______________________________________________________________
(алдын ала зерделеудің мәні көрсетіледі)
________________________________ алдын ала зерделеу жүргізу тапсырылады.
Алдын ала зерделеудің мақсаты ____________________________________
Алдын ала зерделеу кезеңі ________________________________________
Алдын ала зерделеу мерзімдері: _________ ___________________ аралығы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) мүшесі _______________________________________________
(тапсырмаға қол қоюға уәкілетті адамның аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі және қолы)
Ескертпе: Алдын ала зерделеуге тапсырманы (бұдан әрі – Тапсырма) жасау.
Тапсырма мынадай деректерді:
нөмірі мен берілген күнін;
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) алдын ала зерделеу жүргізуге жауапты мүшесінің аты-жөні мен тегін, оның қолын не оның міндетін атқарушы адамның деректерін, сондай-ақ сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының мөрін қамтиды.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 10-НҚ Нормативтік
қаулыға 4-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Алдын ала зерделеуді (аудиторлық іс-шараны, тексеруді) жүргізу туралы хабарлама
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссиясының) мемлекеттік аудит объектілерінің ______ жылға арналған тізбесіне сәйкес ____________________ аралығында (ұзақтығы көрсетіледі) _________________ _________________________________________________ (мақсаты көрсетіледі) алдын ала зерделеу (аудиторлық іс-шара, тексеру) жүргізіледі.
Сіздерден:

1) оказать содействие в проведении предварительного изучении (аудиторского мероприятия, проверки) и определении ответственных должностных лиц;
2) не препятствовать его проведению и обеспечить всей запрашиваемой информацией;
3) создать необходимые условия, осуществить подготовительные работы, обеспечить работников рабочими местами*;
4) принять участие в обсуждении критериев аудиторского мероприятия.
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии)
__________________________________________________________________________
(инициалы, фамилия)
Примечание:
Уведомление о проведении предварительного изучения (аудиторского мероприятия, проверки) оформляется на официальном бланке Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии).
* Подпункт 3) указывается в уведомлении при проведении аудиторского мероприятия, проверки, а также в случае предварительного изучения объектов государственного аудита по аудиторским мероприятиям, осуществляемым в соответствии с законодательством Республики Казахстан по защите государственных секретов.
К Уведомлению о проведении аудиторского мероприятия, проверки обязательно прилагается информация о телефоне доверия уполномоченного по этике Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии).
Приложение 5
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 5
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
Требование о предоставлении сведений, документации, информации и материалов (доказательств) __________________________________________________________________
наименование государственного органа или организации
В соответствии с перечнем объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии столицы, области, городов республиканского значения) на ____ год предусмотрено проведение аудиторского мероприятия ____________________________________________________________________
(указать наименование объекта, цель аудиторского мероприятия)
с ________________________________ по _____________________________________.
(указать продолжительность государственного аудита)
В связи с чем, в соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" просим предоставить информацию с копиями подтверждающих документов ______________________ (указать необходимые сведения и перечень документации согласно примерному перечню вопросов).
Запрашиваемую информацию и копии документов предоставить к _________________________ на бумажных носителях или по электронной почте. (указать дату предоставления документации).

1) алдын ала зерделеу (аудиторлық іс-шара, тексеру) жүргізуге және жауапты лауазымды адамдарды белгілеуге жәрдем көрсетулеріңізді;
2) оны жүргізуге кедергі келтірмеулеріңізді және барлық сұратылған ақпаратпен қамтамасыз етулеріңізді;
3) қажетті жағдай жасауларыңызды, дайындық жұмыстарын жүзеге асырып, жұмыскерлерді жұмыс орындарымен қамтамасыз етулеріңізді*;
4) аудиторлық іс-шараның өлшемшарттарын талқылауға қатысуларыңызды сұраймыз.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) мүшесі _______________________________________________ (аты-жөні, тегі)
Ескертпе:
Алдын ала зерделеу (аудиторлық іс-шара, тексеру) жүргізу туралы хабарлама Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) ресми бланкісінде ресімделеді.
* 3) тармақша хабарламада аудиторлық іс-шараны, тексеруді жүргізу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын аудиторлық іс-шаралар бойынша мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу жүргізген жағдайда көрсетіледі.
Аудиторлық іс-шараны, тексеруді жүргізу туралы хабарламаға Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) әдеп жөніндегі уәкілінің сенім телефоны туралы ақпарат міндетті түрде қоса беріледі.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 10-НҚ Нормативтік
қаулыға 5-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Мәліметтерді, құжаттамаларды, ақпаратты және материалдарды (дәлелдемелерді) ұсыну туралы талап _______________________________________________________________ мемлекеттік органның немесе ұйымның атауы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссиясының) мемлекеттік аудит объектілерінің ____ жылға арналған тізбесіне сәйкес ___________________ аралығында (мемлекеттік аудиттің ұзақтығы көрсетіледі) ____________________________________________________________________ (объектінің атауы, аудиторлық іс-шараның мақсаты көрсетіледі) аудиторлық іс-шара жүргізу көзделген.
Осыған байланысты, "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес ___________________________________________________________________ (қажетті мәлімет және мәселелердің үлгі тізбесіне сәйкес құжаттама тізбесі көрсетіледі) туралы ақпаратты растайтын құжаттардың көшірмелерімен бірге ұсынуларыңызды сұраймыз.
Сұратылған ақпарат және құжаттардың көшірмелері __________________ (құжаттаманы ұсынудың күні көрсетіледі) қарай қағаз жеткізгіштерде немесе электрондық поштамен ұсынылсын.

На основании статьи 21 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" воспрепятствование должностным лицам органов государственного аудита и финансового контроля в выполнении ими служебных обязанностей в соответствии с их компетенцией, выразившееся в отказе от предоставления необходимых документов, материалов, информации о деятельности и иных сведений, предоставлении недостоверной информации, создании иного препятствования в осуществлении аудита влечет административную ответственность в соответствии со статьей 462 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – КоАП) с составлением протокола об административном правонарушении согласно статьи 803 КоАП.
Приложение 6
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 6
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
Информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита
1. В ходе предварительного изучения объектов государственного аудита
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование объектов государственного аудита)
__________________________________________________________________________
изучены следующие документы, имеющие значение для проведения
__________________________________________________________________________
(указать цель аудиторского мероприятия)
1) ________________________________________________________________________
(указать перечень изученных документов, отчетов и другой информации, в том числе полученных по требованию у объекта государственного аудита, с отражением утвержденных сумм финансирования, выделенных и освоенных по соответствующей бюджетной программе в разрезе годов)
2) ________________________________________________________________________
(результаты аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудиторского мероприятия (проверки или контроля) органов государственного аудита (при наличии))
3) ________________________________________________________________________
(информация о направлении критериев аудита эффективности объекту государственного аудита (исходящие письма с реквизитами))
4) анализ состояния аудируемой сферы, в том числе государственного управления и (или) отрасли экономики, социально-экономического развития в региональном и (или) страновом разрезе ________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(в случае проведения оценки документов Системы государственного планирования Республики Казахстан указать плановые расходы на их реализацию в разрезе источников, утвержденные суммы согласно Плану мероприятий по реализации документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, фактически выделенные и освоенные суммы в разрезе годов, бюджетные программы и активы с объемами финансирования, уточненными, скорректированными и освоенными в разрезе годов, количество достигнутых целевых индикаторов, показателей результатов документов Системы государственного планирования Республики Казахстан из числа запланированных в разрезе периодов, в случае
недостижения указать причины, количество выполненных/невыполненных мероприятий Плана мероприятий по реализации документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, в случае невыполнения указать причины; в случае выявления фактов нарушений и/или системных недостатков, требуется их фиксация путем сквозной нумерации, в случае проведения научных и аналитических исследований, указать результаты их практического использования с применением аналитических инструментов).

"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабы негізінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының лауазымды адамдарына олардың өз құзыретіне сәйкес қызметтік міндеттерін орындауына кедергі жасау, атап айтқанда, қажетті құжаттарды, материалдарды, қызметі туралы ақпаратты және өзге де мәліметтерді ұсынудан бас тарту, шынайы емес ақпарат ұсыну, аудитті жүзеге асыруға өзге де кедергілер келтіру "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – ӘҚтК) 803-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасай отырып, ӘҚтК-нің 462-бабына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа әкеп соғады.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 10-НҚ Нормативтік қаулыға
6-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері туралы ақпарат
1. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу барысында
___________________________________________________________ (мемлекеттік аудит объектілерінің атауы)
____________________________________________________________________ (аудиторлық іс-шараның мақсаты көрсетіледі)
жүргізуге маңызы бар мынадай құжаттар зерделенді.
1)_____________________________________________________________
(зерделенген құжаттардың, есептердің және басқа да ақпараттың, соның ішінде қаржыландырудың бекітілген сомаларының тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша бөлінуі мен игерілуін жылдар бөлінісінде көрсете отырып, мемлекеттік аудит объектісінен талап ету бойынша алынғандарының тізбесі көрсетіледі)
2)_____________________________________________________________
(квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізу, мемлекеттік аудит органдарының аудиторлық іс-шарасының (тексеру немесе бақылау) нәтижелері (болған жағдайда)
3)_____________________________________________________________
(тиімділік аудиті өлшемшарттарын мемлекеттік аудит объектісіне жіберу туралы ақпарат (деректемелері бар шығыс хаттар))
4) аудиттелетін саланың, соның ішінде мемлекеттік басқарудың және (немесе) экономика саласының, өңірлік және (немесе) елдік бөліністегі әлеуметтік-экономикалық дамудың жай-күйін талдау
____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына бағалау жүргізілген жағдайда оларды іске асыруға арналған жоспарлы шығыстар көздер бөлінісінде, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес бекітілген сомалар, жылдар бөлінісінде нақты бөлінген және игерілген сомалар, жылдар бөлінісінде нақтыланған, түзетілген және игерілген қаржыландыру көлемі бар бюджеттік бағдарламалар мен активтер, кезеңдер бөлінісінде жоспарланғандар қатарынан Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының қол жеткізілген нысаналы индикаторларының, нәтижелер көрсеткіштерінің саны көрсетіледі, қол жеткізілмеген жағдайда себептері, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалған/орындалмаған іс-шараларының саны көрсетіледі, орындалмаған жағдайда себептері көрсетіледі; бұзушылықтар және/немесе жүйелі кемшіліктер фактілері анықталған жағдайда оларды өтпелі нөмірлеу жолымен тіркеу талап етіледі, ғылыми және талдамалық зерттеулер жүргізілген жағдайда оларды практикалық тұрғыдан пайдалану нәтижелері талдамалық құралдарды қолдана отырып көрсетіледі).

5) ________________________________________________________________________
(описание и обоснование критериев выбора объектов государственного аудита не применяется в случае незначительного количества объектов аудита)
6)________________________________________________________________________
(обоснование аудиторской выборки (определение уровня существенности при необходимости) и оценка аудиторского риска)
7) _______________________________________________________________________
(проанализировать реестр аффилированности государственных аудиторов (ассистентов государственных аудиторов) Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) на предмет аффилированности членов группы аудита с объектами государственного аудита. Ведение реестра аффилированности работников Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан осуществляется в соответствии с внутренними документами Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан.)
2. По итогам предварительного изучения объекта государственного аудита и проведенного анализа предлагаем:
2.1. Включить в Программу аудита:
1) объем средств бюджета и активов, охватываемый аудиторским мероприятием
__________________________________________________________________________
(указать объем средств и активов, охватываемых государственным аудитом, в разрезе проверяемых годов и бюджетных программ по итогам аудиторской выборки)
2) объекты государственного аудита и их распределение между государственными аудиторами (ассистентом государственного аудитора в случае их привлечения), в том числе при проведении совместной и параллельной проверки между государственными органами и органами государственного аудита и финансового контроля ____________________________
__________________________________________________________________________
3) тип государственного аудита и вид проверки применительно к изученным объектам государственного аудита __________________________________________________________
4) показатели при проведении аудита эффективности или аудита соответствия и вопросы к каждому из показателей _________________________________________________
2.2. Исключить объект государственного аудита
__________________________________________________________________________
из (наименование объекта государственного аудита) аудиторского мероприятия по следующим основаниям
__________________________________________________________________________
(указать соответствующие основания, показать результаты аудиторской выборки)
2.3. Срок проведения аудиторского мероприятия пересмотреть (увеличить/сократить) по следующим основаниям ________________________________________________________

5) _____________________________________________________
(аудит объектілерінің саны болмашы болған жағдайда мемлекеттік аудит объектілерін таңдау өлшемшарттарының сипаттамасы және негіздемесі қолданылмайды)
6) ______________________________________________________
(аудиторлық іріктемені негіздеу (қажет болған жағдайда маңыздылық деңгейін айқындау) және аудиторлық тәуекелді бағалау)
7) _________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының мемлекеттік аудиторларының (Тексеру комиссиясының) (мемлекеттік аудиторлар ассистенттерінің) үлестестік тізілімін аудит тобы мүшелерінің мемлекеттік аудит объектілерімен үлестестігі тұрғысынан талдау жасау. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы жұмыскерлерінің үлестестік тізілімін жүргізу Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.)
2. Мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеудің және жүргізілген талдаудың қорытындысы бойынша мыналарды ұсынамыз:
2.1. Аудит бағдарламасына мыналар енгізілсін:
1) аудиторлық іс-шарамен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің көлемі ______________________________________________________________
(тексерілетін жылдар және бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде аудиторлық іріктеудің қорытындылары бойынша мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражат пен активтер көлемі көрсетіледі)
2) мемлекеттік аудит объектілері және оларды мемлекеттік аудиторлар (тартылған жағдайда мемлекеттік аудитордың ассистенті) арасында бөлу, соның ішінде бірлескен және қатар тексеру жүргізілген кезде, мемлекеттік органдар мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының арасында бөлу
_____________________________________________________________
3) зерделенген мемлекеттік аудит объектілеріне қатысты қолданылатын мемлекеттік аудиттің типі мен тексерудің түрі
_____________________________________________________________
4) тиімділік аудитін немесе сәйкестік аудитін жүргізу кезіндегі көрсеткіштер және көрсеткіштердің әрбіреуіне мәселелер
_____________________________________________________________
2.2. Аудиторлық іс-шарадан мынадай _______________________________ негіздер бойынша (тиісті негіздер, аудиторлық іріктеудің нәтижелері көрсетіледі)__________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы) мемлекеттік аудит объектісі алынып тасталсын.
2.3. Аудиторлық іс-шаралар жүргізу мерзімі мынадай __________________
_______________________________________________ негіздер бойынша қайта қаралсын (ұлғайтылсын/қысқартылсын).

2.4. Признание результатов государственного аудита (*не исключается возможность перепроверки результатов государственного аудита, предусмотренного 700. Процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по признанию результатов государственного аудита, утвержденным нормативным постановлением Счетного комитета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №13647)
__________________________________________________________________________
2.5. По результатам анализа конфликта интересов членов группы государственного аудита с объектами аудита предлагается следующий состав группы государственного аудита:
__________________________________________________________________________
(подтвердить наличие или отсутствие конфликта интересов)
Руководитель группы государственного аудита _________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Участники группы государственного аудита ___________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: пункты 2.2, 2.3 заполняются при необходимости.
Приложение 7
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 7
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
"Утверждаю"
Член Высшей аудиторской
палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии
столицы, области, города
республиканского значения)
_________________________
Ф.И.О. (подпись)
"__" __________ 20__ года
ПРОГРАММА АУДИТА
I. ОБЩАЯ ИНФОРМАЦИЯ
1. Наименование аудиторского мероприятия:
_______________________________________________________________
2. Цель аудиторского мероприятия:
_______________________________________________________________
3. Тип государственного аудита, вид проверки:
_______________________________________________________________
4. Предмет государственного аудита:
_______________________________________________________________
5. Объем средств и (или) активов, охватываемый аудиторским мероприятием:
_______________________________________________________________
6. Период, охватываемый аудиторским мероприятием:
_______________________________________________________________
7. Сроки проведения аудиторского мероприятия:
_______________________________________________________________
8. Состав группы государственного аудита: руководитель группы, государственные аудиторы (ассистенты), эксперты:
9. Объекты государственного аудита:
№ п/п
Наименование объекта государственного аудита
Местонахождение объекта гос. аудита (область/город)
1
2
3
II. ПОКАЗАТЕЛИ И ВОПРОСЫ АУДИТА ПО ОБЪЕКТАМ ГОСУДАРСТВЕННОГО АУДИТА (совместной, параллельной проверки)
Наименование объекта государственного аудита
_______________________________________________________________
Цель государственного аудита на объекте государственного аудита
_______________________________________________________________
Тип государственного аудита, вид проверки
_______________________________________________________________
Период, охватываемый государственным аудитом
_______________________________________________________________
Общий срок проведения государственного аудита (количество дней)
№ п/п
Объем средств и (или) активов*
Показатели государственного аудита (критерии)
Вопросы аудиторского мероприятия
год
бюджетная программа
бюджетная подпрограмма
активы
сумма
III. НОРМАТИВНО-МЕТОДОЛОГИЧЕСКОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ
Руководитель структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита
Руководитель группы государственного аудита
Государственные аудиторы (эксперты, ассистенты)
Примечание:
* за исключением аудиторских мероприятий, не предусматривающих объем охвата бюджетных средств и активов государства, в том числе направленных на проведение аудита полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, возврате сумм поступлений из республиканского бюджета, эффективности налогового и таможенного администрирования, аналитического мероприятия.
Составление Программы проведения государственного аудита (далее – Программа аудита):
В разделе "I. Общая информация":

2.4. Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану (*Есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген 700. Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) көзделген мемлекеттік аудит нәтижелерін қайта тексеру мүмкіндігіне жол беріледі)
______________________________________________________________
2.5. Мемлекеттік аудит тобы мүшелерінің аудит объектілерімен мүдделер қақтығысын талдау нәтижелері бойынша мемлекеттік аудит тобының мынадай құрамы ұсынылады:__________________________________________________
(мүдделер қақтығысының болуы немесе болмауы расталады)
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі
__________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Мемлекеттік аудит тобына қатысушылар
__________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: 2.2, 2.3-тармақтар қажет болған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 10-НҚ Нормативтік қаулыға
7-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
7-қосымша
нысан
"Бекітемін"
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық
палатасының (астананың,
облыстың, республикалық
маңызы бар
қаланың тексеру
комиссияның) мүшесі
Т.А.Ә. (қолы)
20__ жылғы "___" ________
АУДИТ БАҒДАРЛАМАСЫ
I. ЖАЛПЫ АҚПАРАТ
1. Аудиторлық іс-шараның атауы:
_______________________________________________________________
2. Аудиторлық іс-шараның мақсаты:
_______________________________________________________________
3. Мемлекеттік аудиттің типі, тексеру түрі:
_______________________________________________________________
4. Мемлекеттік аудиттің мәні:
_______________________________________________________________
5. Аудиторлық іс-шарамен қамтылатын қаражат және (немесе) активтер көлемі:
_______________________________________________________________
6. Аудиторлық іс-шарамен қамтылатын кезең:
_______________________________________________________________
7. Аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімдері:
_______________________________________________________________
8. Мемлекеттік аудит тобының құрамы: топ жетекшісі, мемлекеттік аудиторлар (ассистенттер), сарапшылар:
9. Мемлекеттік аудиттің объектілері:
Р/с
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Мемлекеттік аудит объектісінің орналасқан жері (облыс/қала)
1
2
3
II. МЕМЛЕКЕТТІК АУДИТ ОБЪЕКТІЛЕРІ БОЙЫНША АУДИТТІҢ (бірлескен, қатар тексерудің) КӨРСЕТКІШТЕРІ МЕН МӘСЕЛЕЛЕРІ
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
_______________________________________________________________
Мемлекеттік аудит объектісіндегі мемлекеттік аудиттің мақсаты
_______________________________________________________________
Мемлекеттік аудиттің типі, тексерудің түрі
_______________________________________________________________
Мемлекеттік аудитпен қамтылатын кезең
_______________________________________________________________
Мемлекеттік аудит жүргізудің жалпы мерзімі (күндер саны)
№ п/п
Қаражаттың және (немесе) активтердің көлемі*
Мемлекеттік аудит көрсеткіштері (өлшемшарттар)
Аудиторлық іс-шараның мәселелері
жыд
бюджеттік бағдарлама
бюджеттік кіші бағдарлама
активтер
соммасы
Кесте бойынша:
1-бағанда – рет санының нөмірі;
2-бағанда – бюджеттік бағдарламалар мен кіші бағдарламалардың жылдар бойынша бөлінісінде қаражаттың, сондай-ақ активтердің (жылдар бойынша) көлемі;
3-бағанда – мемлекеттік аудиттің көрсеткіштері (өлшемшарттары);
4-бағанда – аудиторлық іс-шараның мәселелері;
III. НОРМАТИВТІК-ӘДІСНАМАЛЫҚ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ
Мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысы
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі
Мемлекеттік аудиторлар (сарапшылар, ассистенттер)
Ескертпе:
* мемлекеттің бюджет қаражаты мен активтерін қамту көлемін көздемейтін, соның ішінде республикалық бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылығына аудит жүргізуге, республикалық бюджеттен түсетін түсімдер сомасын қайтаруға, салықтық және кедендік әкімшілендірудің тиімділігіне, талдамалық іс-шараға бағытталған аудиторлық іс-шараларды қоспағанда.
Мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасын (бұдан әрі – Аудит бағдарламасы) жасау.
"I. Жалпы ақпарат" бөлімінде:

1. Наименование аудиторского мероприятия согласно Перечню объектов государственного аудита.
2. Цель аудиторского мероприятия.
В зависимости от тематики и типа запланированного государственного аудита в качестве цели указываются направления, предусмотренные пунктами 1, 2, 3 статьи 12 Закона "О государственном аудите и финансовом контроле".
3. Тип государственного аудита, вид проверки.
Указывается соответствующий тип проводимого государственного аудита:
соответствия, финансовой отчетности, эффективности. В случае проведения проверки указывается ее вид. При проведении встречной проверки тип государственного аудита не указывается.
4. Предмет государственного аудита.
Экономические явления, процессы, события, документы в отношении которых осуществляется проведение государственного аудита.
5. Объем средств и (или) активов, охватываемый аудиторским мероприятием.
Указывается общий объем средств и (или) активов, подлежащих охвату аудиторским мероприятием (совместной, параллельной проверкой) в рамках проводимого аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки).
6. Период, охватываемый аудиторским мероприятием.
Указывается охватываемый аудиторским мероприятием (совместной, параллельной проверкой) период деятельности объектов государственного аудита (дни, месяцы, годы).
7. Сроки проведения аудиторского мероприятия.
Указываются даты начала и окончания проведения аудиторского мероприятия.
8. Состав группы государственного аудита: руководитель группы, государственные аудиторы (ассистенты), эксперты.
Указываются фамилии, инициалы, должности работников Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), государственных аудиторов и ассистентов, специалистов государственных органов, работников негосударственных аудиторских организаций и экспертов (в случае их привлечения).
9. Объекты государственного аудита:
в графе 1 – номер по порядку;
в графе 2 – наименование объекта государственного аудита;
в графе 3 – местонахождение объекта государственного аудита (область/город).
В разделе "II. Показатели и вопросы аудита по объектам государственного (совместной, параллельной проверки)":
1. Наименование объекта государственного аудита.
Указывается порядковый номер, наименование объекта государственного аудита.
2. Цель государственного аудита на объекте государственного аудита.
Указывается цель государственного аудита на данном объекте государственного аудита исходя из вопросов аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки).
3. Тип государственного аудита, вид проверки.
Указывается соответствующий тип проводимого государственного аудита на данном объекте государственного аудита: соответствия, финансовой отчетности, эффективности. В случае проведения проверки указывается ее вид. При проведении встречной проверки тип государственного аудита не указывается.

1. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сәйкес аудиторлық іс-шараның атауы.
2. Аудиторлық іс-шараның мақсаты.
Жоспарланған мемлекеттік аудиттің тақырыбына және типіне қарай мақсаты ретінде "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Заңның 12-бабының 1, 2, 3-тармақтарында көзделген бағыттар көрсетіледі.
3. Мемлекеттік аудиттің типі, тексерудің түрі.
Жүргізілетін мемлекеттік аудиттің тиісті типі көрсетіледі: сәйкестік, қаржылық есептілік, тиімділік. Тексеру жүргізілген жағдайда оның түрі көрсетіледі. Үстеме тексеру жүргізу кезінде мемлекеттік аудиттің типі көрсетілмейді.
4. Мемлекеттік аудиттің мәні.
Оларға қатысты мемлекеттік аудит жүргізу жүзеге асырылатын экономикалық құбылыстар, процестер, оқиғалар, құжаттар.
5. Аудиторлық іс-шарамен қамтылатын қаражат және (немесе) активтер көлемі.
Жүргізілетін аудиторлық іс-шара (бірлескен, қатар тексеру) шеңберінде аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексеру) қамтылуға жататын қаражаттың және (немесе) активтердің жалпы көлемі көрсетіледі.
6. Аудиторлық іс-шарамен қамтылатын кезең.
Мемлекеттік аудит объектісі қызметінің аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын кезеңі (күндері, айлары, жылдары) көрсетіледі.
7. Аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімдері.
Аудиторлық іс-шараны жүргізудің басталған және аяқталған күндері көрсетіледі.
8. Мемлекеттік аудит тобының құрамы: топ жетекшісі, мемлекеттік аудиторлар (ассистенттер), сарапшылар.
Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) жұмыскерлерінің, мемлекеттік аудиторлардың және ассистенттердің, мемлекеттік органдар мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар жұмыскерлерінің және сарапшылардың (олар тартылған жағдайда) тегі, аты-жөні, лауазымы көрсетіледі.
9. Мемлекеттік аудит объектілері:
1-бағанда – рет санының нөмірі;
2-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің атауы;
3-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің орналасқан жері (облыс/қала).
"II. Мемлекеттік аудит объектілері бойынша аудиттің (бірлескен, қатар тексерудің) көрсеткіштері мен мәселелері" бөлімінде:
1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы.
Мемлекеттік аудит объектісінің реттік нөмірі, атауы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік аудит объектісіндегі мемлекеттік аудиттің мақсаты.
Аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) мәселелеріне сүйене отырып, аталған мемлекеттік аудит объектісіндегі мемлекеттік аудиттің мақсаты көрсетіледі.
3. Мемлекеттік аудиттің типі, тексерудің түрі.
Аталған мемлекеттік аудит объектісінде жүргізілетін мемлекеттік аудиттің тиісті типі: сәйкестік, қаржылық есептілік, тиімділік аудиті көрсетіледі. Тексеру жүргізілген жағдайда, оның түрі көрсетіледі. Үстеме тексеру жүргізілген кезде мемлекеттік аудиттің типі көрсетілмейді.

4. Период, охватываемый государственным аудитом.
Указывается охватываемый аудиторским мероприятием (совместной, параллельной проверкой) период деятельности объекта государственного аудита (дни, месяцы, годы).
5. Общий срок проведения государственного аудита (количество дней).
Указывается даты начала и окончания проведения аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки) на данном объекте государственного аудита.
По Таблице:
в графе 1 – номер по порядку;
в графе 2 – объем средств, в том числе в разрезе бюджетных программ и подпрограмм по годам, а также активы (по годам);
в графе 3 – показатели государственного аудита (критерии);
в графе 4 – вопросы аудиторского мероприятия.
В разделе "ІІІ. Нормативно-методологическое обеспечение":
Указывается перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля и методологических документов Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), используемых в ходе аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки).
Приложение 8
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 7-1
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Аудиторские задания
Государственный аудитор (ассистент, эксперт*):
__________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы, должность)
Наименование аудиторского мероприятия (проверки):
__________________________________________________________________________
Срок аудиторского мероприятия (проверки): ____ календарных дней
№ п/п
Период, охватываемый аудиторским мероприятием (проверкой) (год, полугодие, месяцы)
Маршрут и срок командировки
Вопросы аудита (проверки) (из программы аудита)
Аудиторские и аналитические процедуры
Сроки проведения аудиторских и аналитических процедур
дата начала
дата окончания
1
2
3
4
5
6
7
1)Объект государственного аудита (из программы аудита)
1.
1)
2)
2)Объект государственного аудита (из программы аудита)
1)
2)
Руководитель структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита __________________________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Руководитель группы государственного аудита _________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Государственный аудитор (ассистент, эксперт)
__________________________________________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: *указывается фамилия, инициалы, должность эксперта (специалисты государственных органов и аудиторских организаций и другие юридические, физические лица, привлекаемые органами государственного аудита и финансового контроля к проведению государственного аудита по соответствующему профилю).
Приложение 9
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 8
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
ПОРУЧЕНИЕ
на проведение аудиторского мероприятия (Акт о назначении проверки/перепроверки)
В соответствии со статьей ___ Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" и перечнем объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии столицы, области, города республиканского значения) на 20__ год поручается провести __________________________
Объект государственного аудита (указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита, полное наименование, его местонахождение, индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер) аудиторское мероприятие
встречную, совместную, параллельную проверку) по вопросу
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Тип государственного аудита _________________________________
Вид проверки _______________________________________________
Проверяемый период, охватываемый аудиторским мероприятием
(проверкой/перепроверкой) ___________________________________
Сроки проведения аудиторского мероприятия (проверки/перепроверки): с ________ по _________
Должностные лица, осуществляющие аудиторское мероприятие (проверку/перепроверку) ____________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при наличии) и должность работника (-ов) Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), которому (-ым) поручено проведение аудиторского мероприятия (проверки/перепроверки)
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии)
___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) и подпись лица уполномоченного подписывать поручение)
Примечание:
составление Поручения на проведение аудиторского мероприятия (проверки/перепроверки) (далее – Поручение).
Поручение содержит следующие данные:
номер и дата выдачи;
фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность работника(-ов) Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), государственного (-ых) аудитора (-ов) и ассистента (ов), которому(-ым) поручено проведение аудиторского мероприятия (проверки/перепроверки), фамилия, имя, отчество (при наличии) специалистов государственных органов, работников негосударственных аудиторских организаций и (или) экспертов, привлекаемых к проведению аудиторского мероприятия (проверки/перепроверки);
фамилия и инициалы члена Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), ответственного за организацию и осуществление аудиторского мероприятия, его подпись, либо данные лица, исполняющего его обязанности, а также печать Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии).
QR
Приложение 10
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 9
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
ПОРУЧЕНИЕ
(Акт) о продлении аудиторского мероприятия
В соответствии со статьей ___ Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" и перечнем объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии столицы, области, города республиканского значения) на 20__ год поручается провести аудит______________________
Объект государственного аудита (указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита, полное наименование, его местонахождение, индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер) аудиторское мероприятие (встречную, совместную, параллельную проверку) по вопросу __________________________
Сроки проведения аудиторского мероприятия (проверки): с _____ по ________
Срок аудиторского мероприятия (проверки) продлен с "___"________ года по "___"________ года
Должностные лица, осуществляющие аудиторское мероприятие
(проверку/перепроверку)____________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при наличии) и должность работника (-ов)
Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), которому (-ым) поручено проведение аудиторского мероприятия (проверки/перепроверки) с учетом продления срока)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) и подпись лица уполномоченного подписывать поручение _____________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
QR
Приложение 11
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 10
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
число, месяц, год
Руководителю объекта
государственного аудита
(Руководителю аппарата
министерства, агентства)
________________________
(фамилия, инициалы)
Требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита

4. Мемлекеттік аудитпен қамтылатын кезең.
Мемлекеттік аудит объектісі қызметінің аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын кезеңі (күндері, айлары, жылдары) көрсетіледі.
5. Мемлекеттік аудит жүргізудің жалпы мерзімі (күндер саны).
Аталған мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шараны (бірлескен, қатар тексеруді) жүргізудің басталған және аяқталған күні көрсетіледі.
Кесте бойынша:
1-бағанда – рет санының нөмірі;
2-бағанда – бюджеттік бағдарламалар мен кіші бағдарламалардың жылдар бойынша бөлінісінде қаражаттың, сондай-ақ активтердің (жылдар бойынша) көлемі;
3-бағанда – мемлекеттік аудиттің көрсеткіштері (өлшемшарттары);
4-бағанда – аудиторлық іс-шараның мәселелері.
"ІІІ. Нормативтік-әдіснамалық қамтамасыз ету" бөлімінде:
Аудиторлық іс-шара (бірлескен, қатар тексеру) барысында пайдаланылатын Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарының және Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) әдіснамалық құжаттарының тізбесі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 10-НҚ Нормативтік қаулыға
8-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
7-1-қосымша
нысан
Аудиторлық тапсырмалар
Мемлекеттік аудитор (ассистент, сарапшы*):
_______________________________________________________________
(аты-жөні, тегі, лауазымы)
Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) атауы:
_______________________________________________________________
Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) мерзімі: ____ күнтізбелік күн
№ п/п
Аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылатын кезең (жыл, жартыжылдық, айлар)
Іссапардың маршруты мен мерзімі
Аудит (тексеру) мәселелері (аудит бағдарламасынан)
Аудиторлық және талдамалық рәсімдер
Аудиторлық және талдамалық рәсімдерді жүргізу мерзімдері
басталу күні
аяқталу күні
1
2
3
4
5
6
7
1) Мемлекеттік аудит объектісі (аудит бағдарламасынан)
1.
1)
2)
2) Мемлекеттік аудит объектісі (аудит бағдарламасынан)
1)
2)
Мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысы
_____________________________________________
(Қолы, аты-жөні, тегі)
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі
____________________________________________
(Қолы, аты-жөні, тегі)
Мемлекеттік аудитор (ассистент, сарапшы)
_______________________________________________
(Қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: *сарапшының (мемлекеттік органдар мен аудиторлық ұйымдардың мамандары және мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары тарапынан тиісті бейін бойынша мемлекеттік аудит жүргізуге тартылатын басқа да заңды, жеке тұлғалар) аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 10-НҚ Нормативтік
қаулысына 9-қосымша
Сыртқы мемлекеттік
аудит және қаржылық
бақылау жүргізу
қағидаларына
8-қосымша
нысан
Аудиторлық іс-шара жүргізуге ТАПСЫРМА (Тексеруді/қайта тексеруді тағайындау туралы акт)
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының ________-бабына және Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссиясының) Мемлекеттік аудит объектілерінің 20__ жылға арналған тізбесіне сәйкес____________________________________
Мемлекеттік аудит объектісі (мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, оның орналасқан жері, жеке сәйкестендiру нөмiрі, бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі)
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________
мәселесі бойынша аудиторлық іс-шара (үстеме, бірлескен, қатар тексеру) жүргізу тапсырылады.
Мемлекеттік аудиттің типі
_______________________________________________________
Тексерудің түрі
_____________________________________________________
Аудиторлық іс-шарамен (тексерумен/қайта тексерумен) қамтылатын тексерілетін кезең
_____________________________________________________
Аудиторлық іс-шара (тексеру/қайта тексеру) жүргізудің мерзімдері: ________ _________ аралығы.
Аудиторлық іс-шараны (тексеруді/қайта тексеруді) жүзеге асыратын лауазымды адамдар
_______________________________________________________
(аудиторлық іс-шара (тексеру/қайта тексеру) жүргізу тапсырылған Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жұмыскер(лер)інің аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі және лауазымы көрсетіледі)
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) мүшесі
______________________________________________________
(тапсырмаға қол қоюға уәкілетті адамның аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі және қолы)
Ескертпе:
Аудиторлық іс-шара (тексеру/қайта тексеру) жүргізуге тапсырманы (бұдан әрі – Тапсырма) жасау.
Тапсырма мынадай деректерді:
нөмірі мен берілген күнін;
аудиторлық іс-шара (тексеру/қайта тексеру) жүргізу тапсырылған Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жұмыскер(-лер)інің, мемлекеттік аудитор(-лар)дың және ассистент(-тер)дің атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін және лауазымын, аудиторлық іс-шара (тексеру/қайта тексеру) жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар жұмыскерлерінің және (немесе) сарапшылардың атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін;
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараны ұйымдастыруға және жүзеге асыруға жауапты мүшесінің аты-жөні мен тегін, оның қолын не оның міндетін атқарушы адамның деректерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) мөрін қамтиды.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 10-НҚ Нормативтік
қаулыға 10-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
9-қосымша
нысан
Аудиторлық іс-шараны ұзарту туралы ТАПСЫРМА (акт)
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының _____-бабына және Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссиясының) Мемлекеттік аудит объектілерінің 20__ жылға арналған тізбесіне сәйкес _________________________________________
Мемлекеттік аудит объектісі (мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, оның орналасқан жері, жеке сәйкестендiру нөмiрі, бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі)
____________________________________________________ мәселесі бойынша аудиторлық іс-шара (үстеме, бірлескен, қатар тексеру) жүргізу тапсырылады.
Аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізудің мерзімдері): _____ ________ аралығы.
Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) мерзімі _______ жылғы "___" ____ бастап, _______ жылғы "___" ____ дейін ұзартылды.
Аудиторлық іс-шараны (тексеруді/қайта тексеруді) жүзеге асыратын лауазымды адамдар
_______________________________________________________________
(мерзімді ұзартуды ескере отырып, аудиторлық іс-шараны (тексеруді/қайта тексеруді) жүргізу тапсырылған Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) жұмыскерінің (жұмыскерлерінің) атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін және лауазымын көрсету қажет).
Тапсырмаларға қол қоюға уәкілетті адамның аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі және қолы
_____________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
QR
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 10-НҚ Нормативтік
қаулыға 11-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
10- қосымша
нысан
күні, айы, жылы
Мемлекеттік аудит объектісінің
басшысына (министрліктің,
агенттіктің аппарат басшысына)
_______________________
(аты-жөні, тегі)
Мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талап

1. В соответствии со статьей 21, пунктом 2 статьи 37 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон о государственном аудите) руководитель объекта государственного аудита обязан:
1) обеспечить работников органа государственного аудита и финансового контроля рабочими местами;
2) обеспечить работников органа государственного аудита и финансового контроля в срок до _____________ ______________ всей запрашиваемой информацией, необходимой для осуществления государственного аудита: (указать дату)
__________________________________________________________________________
(указать перечень необходимых документов и информации за подписью руководителя или главного бухгалтера);
3) обеспечить доступ работников органа государственного аудита и финансового контроля к информационным и учетным системам;
4) не вмешиваться в действия работников органа государственного аудита и финансового контроля и не препятствовать проведению государственного аудита, в том числе в действия должностных лиц органов государственного аудита и финансового контроля при осуществлении ими наблюдения за ходом аудиторского мероприятия с посещением объекта аудита;
5) при несогласии с результатами аудиторского мероприятия письменные возражения к Аудиторскому отчету представить в Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан (Ревизионную комиссию) в срок не более десяти рабочих дней со дня направления объекту государственного аудита подписанного Аудиторского отчета;
6) в течение двух рабочих дней со дня получения аудиторского отчета уведомлять о выявленных нарушениях субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями государственного аудита;
7) направлять в органы государственного аудита и финансового контроля поступившие от субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями возражения, в случае их несогласия с выявленными нарушениями.
2. На основании статьи 21 Закона о государственном аудите воспрепятствование должностным лицам органов государственного аудита и финансового контроля в выполнении ими служебных обязанностей в соответствии с их компетенцией, выразившееся в отказе допуска для проведения аудита, отказе от предоставления необходимых документов, материалов, информации о деятельности и иных сведений, предоставлении недостоверной информации, создании иного препятствования в осуществлении аудита влечет административную ответственность в соответствии со статьей 462 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – КоАП) с составлением протокола об административном правонарушении согласно статьи 803 КоАП.

1. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік аудит туралы заң) 21-бабына, 37-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің басшысы:
1) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органының жұмыскерлерiн жұмыс орындарымен қамтамасыз етуге;
2) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органының жұмыскерлерiн мемлекеттiк аудитті жүзеге асыру үшiн сұратылып отырған барлық қажеттi ақпаратпен:_______________________________________
(басшысының немесе бас бухгалтерінің қолы қойылған қажетті құжаттар мен ақпараттың тізбесі көрсетіледі)
___________ ___________ дейін қамтамасыз етуге; (күні көрсетіледі)
3) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органы жұмыскерлерiнiң ақпараттық және есептік жүйелерге кіруін қамтамасыз етуге;
4) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органы жұмыскерлерiнiң iс- әрекеттерiне, соның ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының лауазымды адамдары аудит объектісіне бару арқылы аудиторлық іс-шараның барысын қадағалауды жүзеге асырған кезде олардың іс-әрекеттеріне араласпауға және мемлекеттік аудит жүргiзуге кедергi келтiрмеуге;
5) аудиторлық іс-шараның нәтижелерімен келіспеген кезде қол қойылған Аудиторлық есеп мемлекеттік аудит объектісіне жіберілген күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына (Тексеру комиссиясына) Аудиторлық есепке жазбаша қарсылықтарын ұсынуға;
6) аудиторлық есепті алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде кәсіпкерлік субъектілерінің және мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары барысында мүдделері қозғалған өзге де тұлғалардың анықталған бұзушылықтары туралы хабардар етуге;
7) кәсiпкерлiк субъектiлерi және аудиторлық іс-шаралар барысында мүдделері қозғалған өзге де тұлғалар анықталған бұзушылықтармен келiспеген жағдайда олардан келiп түскен қарсылықтарды мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органдарына жiберуге міндетті.
2. Мемлекеттік аудит туралы заңның 21-бабы негізінде мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органдарының лауазымды адамдарына өз құзыреттерiне сәйкес өздерінің қызметтiк мiндеттерiн орындауда аудит жүргiзуге жiберуден бас тарту, қажеттi құжаттарды, материалдарды, қызмет туралы ақпаратты және өзге де мәлiметтердi беруден бас тарту, анық емес ақпарат беру түрiндегi кедергi келтiру, аудитті жүзеге асыруға өзге де кедергiлер келтіру "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – ӘҚтК) 462-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы ӘҚтК-нің 803-бабына сәйкес хаттаманы жасай отырып әкімшілік жауаптылыққа әкеп соқтырады.

В соответствии с пунктом 2 статьи 37 Закона о государственном аудите руководитель объекта аудита несет ответственность за полноту и достоверность всех и первичных документов, а также полноту и достоверность всей информации, представленной в ходе проведения аудиторского мероприятия.
Работник Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии) __________________________________________
(должность, фамилия, инициалы, подпись)
Примечание:
первый экземпляр Требования оформляется на бланке Аудиторского отчета.
Приложение 12
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 11
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
Акт по факту отказа в допуске на объект государственного аудита
город________ "___" _________20__года
В соответствии с пунктом 1 статьи 36 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон о государственном аудите), перечнем объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии столицы, области, города республиканского значения) на ____ год в ____________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(наименование проверяемого органа, учреждения, организации)
проводится аудиторское мероприятие ______________________________________.
(название аудиторского мероприятия)
Должностным лицом проверяемого объекта
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы) отказано в допуске на проверяемый объект
____________________________________________________________________
(наименование проверяемого органа, учреждения, организации)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы работника Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) несмотря на предъявление им (ими) Поручения на проведение аудиторского мероприятия (акта о назначении проверки).
Это является нарушением подпункта 1) пункта 1 статьи 36 и пункта 2 статьи 37 Закона о государственном аудите и влечет за собой ответственность должностных лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Настоящий Акт составлен в двух экземплярах, один из которых вручен руководителю (должностному лицу)
_________________________________________________________
(наименование органа или организации)
_________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
Подписи:
От Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии столицы, области, города республиканского значения)
_________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы, подпись)
Один экземпляр акта получил
_________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы, подпись, при отказе от подписи указать – отказано в получении)
Приложение 13
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 14
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Приложение 14
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 15
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Типовая форма Аудиторского отчета
___________________________
(место составления)
"___" ________ 20__ года № ____
I. Вводная часть

Мемлекеттік аудит туралы заңның 37-бабының 2-тармағына сәйкес аудит объектісінің басшысы барлық бухгалтерлік және бастапқы құжаттардың толықтығы мен анықтығы, сондай-ақ аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында ұсынылған барлық ақпараттың толықтығы мен анықтығы үшін жауапты болады.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) жұмыскері
_______________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні, тегі, қолы)
Ескертпе:
Талаптың бірінші данасы Аудиторлық есептің бланкісінде ресімделеді.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 10-НҚ Нормативтік қаулыға
12-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
11-қосымша
нысан
Мемлекеттік аудит объектісіне жіберуден бас тарту фактісі бойынша акті
___________ қаласы
20__жылғы "__" _________
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік аудит туралы заң) 36-бабының 1-тармағына, Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың тексеру комиссиясының) Мемлекеттік аудит объектілерінің ____ жылға арналған тізбесіне сәйкеc_____________________________________
____________________________________________________________________
(тексерілетін органның, мекеменің, ұйымның атауы)
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(аудиторлық іс-шараның атауы) аудиторлық іс-шара жүргізіледі.
Тексерілетін объектінің лауазымды адамы ___________________________
_______________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні және тегі)
_______________________________________________________________
((Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жұмыскерінің лауазымы, аты-жөні және тегі) Аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырманы (тексеруді тағайындау туралы актін) көрсеткеніне қарамастан, оларды тексерілетін объектіге
____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________ (тексерілетін органның, мекеменің, ұйымның атауы) жіберуден бас тартты.
Бұл Мемлекеттік аудит туралы заңның 36-бабы 1-тармағының 1) тармақшасын және 37-бабының 2-тармағын бұзу болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымды адамдардың жауапты болуына әкеп соғады.
Осы Акт екі данада жасалды, оның бірі
____________________________________________________________________
(органның немесе ұйымның атауы) басшысына (лауазымды адамына)
_______________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні, тегі) тапсырылды
Қолдары:
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың тексеру комиссиясы) атынан
_______________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні, тегі, қолы)
Актінің бір данасын алдым
_______________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні және тегі, қолы, қол қоюдан бас тарқан кезде – алудан бас тартты деп көрсетіледі).
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 10-НҚ Нормативтік қаулыға
13-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
14-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 10-НҚ Нормативтік қаулыға
14-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
15-қосымша
нысан
Аудиторлық есептің үлгілік нысаны
___________________
(жасалған орны)
20__жылғы "____" _____
№ _______
I. Кіріспе бөлік

1.1. Наименование объекта государственного аудита:
_______________________________________________________________
1.2. Наименование аудиторского мероприятия:
_______________________________________________________________
1.3. Цель государственного аудита на объекте государственного аудита:
_______________________________________________________________
1.4. Предмет государственного аудита:
_______________________________________________________________
1.5. Тип аудита, вид проверки:
_______________________________________________________________
(заполняется при проведении встречной, совместной или параллельной проверки)
1.6. Состав группы государственного аудита:
_______________________________________________________________
1.7. Поручение на проведение государственного аудита (проверки) от "__" № ___
1.8. Период, охваченный государственным аудитом:
_______________________________________________________________
1.9. Срок проведения государственного аудита: с __________ по ________
1.10. Должностные лица объекта государственного аудита:
_______________________________________________________________
1.11. Перечень объектов подвергнутых встречной проверке:
_______________________________________________________________
(указывается при проведении)
1.12. Краткие сведения о результатах предыдущего государственного аудита:
_______________________________________________________________
II. Основная часть
2.1. Раскрытие Программы аудита:
2.1.1. Наименование вопроса ___ Программы аудита: ______________________
Анализ вопроса Программы аудита, в том числе анализ причин и условий, способствовавших нарушениям, связанным с системными недостатками, нецелевым использованием, неэффективным планированием и использованием бюджетных средств и активов, не достижением результатов, а также по иным проблемным вопросам в деятельности объекта государственного аудита, включая оценку упущенных выгод и экономических потерь объекта государственного аудита:
2.1.2. Краткие итоги экспертных заключений экспертов (замечания, нарушения):
_______________________________________________________________
(в случае их привлечения)
2.1.3. Краткие результаты встречной проверки:
_______________________________________________________________
(при ее проведении)
III. Заключительная часть
3.1. Общие выводы по объекту государственного аудита:
3.1.1. Оценка влияния деятельности основного** объекта государственного аудита на достижение поставленных целей, задач, функций и полномочий, направлений (в соответствии с положением, уставом объекта аудита), связанных с предметом государственного аудита при аудите эффективности:
- государственных органов;
- субъектов квазигосударственного сектора".

1.1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы:
_______________________________________________________________
1.2. Аудиторлық іс-шараның атауы:
_______________________________________________________________
1.3. Мемлекеттік аудит объектісіндегі мемлекеттік аудиттің мақсаты:
_______________________________________________________________
1.4. Мемлекетті аудиттің мәні:
_______________________________________________________________
1.5. Аудиттің типі, тексерудің түрі:
_______________________________________________________________
(үстеме, бірлескен немесе қатар тексеру жүргізу кезінде толтырылады)
1.6. Мемлекеттік аудит тобының құрамы:
_______________________________________________________________
1.7. ____ "__" _____ №____ мемлекеттік аудит (тексеру) жүргізуге тапсырма
1.8. Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең:
_______________________________________________________________
1.9. Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі: ____________ __________ аралығы
1.10. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары: _______ ____________________________________________________________________
1.11. Үстеме тексеру жүргізілген объектілердің тізбесі:
____________________________________________________________________
(жүргізілген кезде көрсетіледі)
1.12. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы қысқаша мәліметтер:
____________________________________________________________________
II. Негізгі бөлік
2.1. Аудит бағдарламасын ашу:
2.1.1. Аудит бағдарламасындағы ___________ мәселенің атауы:______________
Аудит бағдарламасының мәселесін талдау, соның ішінде жүйелі кемшіліктерге, бюджет қаражатын және активтерді мақсатынан тыс пайдалануға, тиімсіз жоспарлауға және пайдалануға, нәтижелерге қол жеткізбеуге байланысты, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің жіберіп алынған пайдасы мен экономикалық шығындарын бағалауды қоса алғанда, мемлекеттік аудит объектісі қызметіндегі өзге де проблемалық мәселелер бойынша бұзушылықтарға ықпал еткен себептер мен жағдайларды талдау:
2.1.2. Сарапшылардың сараптамалық қорытындыларының қысқаша қорытындылары (ескертулер, бұзушылықтар):
____________________________________________________________________
(оларды тартқан жағдайда)
2.1.3. Үстеме тексерудің қысқаша нәтижелері:
_________________________________________________ (ол жүргізілген кезде)
III. Қорытынды бөлік
3.1. Мемлекеттік аудит объектісі бойынша жалпы тұжырымдар:
* 3.1.1. Мыналарға:
- мемлекеттік органдарға;
- квазимемлекеттік сектор субъектілеріне тиімділік аудитін жүргізу кезінде мемлекеттік аудит мәніне байланысты қойылған мақсаттарға, міндеттерге, функцияларға және өкілеттіктерге, бағыттарға (аудит объектісінің ережесіне, жарғысына сәйкес) қол жеткізуге негізгі** мемлекеттік аудит объектісі қызметінің ықпалын бағалау
** есептегі негізгі объект – қызметі экономика саласының (секторының), өңірдің саясатын және даму нәтижелерін ең жоғары дәрежеде айқындайтын мемлекеттік орган немесе квазимемлекеттік сектор субъектісі.

3.2. Препятствия в проведении государственного аудита:
_______________________________________________________________
3.3. Меры, принятые в ходе государственного аудита (в том числе меры, принимаемые объектом государственного аудита в целях недопущения в дальнейшем нарушений и системных недостатков):
_______________________________________________________________
Работник (-и) Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии):
_______________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, инициалы)
Аудиторский отчет составлен в ______________ экземплярах (количество)
* раскрывается при наличии соответствующего вопроса в Программе государственного аудита в зависимости от типа государственного аудита;
** основной объект в отчете – государственный орган или субъект квазигосударственного сектора, деятельность которого в наибольшей степени определяет политику и результаты развития сферы (отрасли) экономики, региона.
Примечание.
Руководитель объекта государственного аудита обязан в течение двух рабочих дней со дня получения аудиторского отчета уведомляет о выявленных нарушениях субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями государственного аудита. Позиция (возражения) заинтересованных лиц, направляется объектом государственного аудита в органы государственного аудита и финансового контроля.
IV. Приложения:
1) требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита;
2) текущая ситуация в отрасли, в том числе проблемные вопросы и системные недостатки отрасли (в случае выявления дополнительных фактов, неохваченных на этапе предварительного изучения);
3) таблица 1 по системным недостаткам, выявленным в ходе проведения аудиторского мероприятия (при наличии) (далее – Таблица 1 по системным недостаткам) и таблица 2 по недостаткам, выявленным в ходе проведения аудиторского мероприятия (при наличии) (далее – Таблица 2 по недостаткам), подписанные государственными аудиторами и составленные по формам, согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
4) реестр выявленных нарушений по результатам аудиторского мероприятия (далее – Реестр), подписанный государственными аудиторами и составленный по форме, согласно приложению 17 к Правилам;
5) аудиторские доказательства:
подлинники или заверенные в установленном порядке копии документов, таблицы, а также при наличии справки, фотографии, иллюстрирующие факты нарушений;
письменные объяснения лиц по допущенным нарушениям, исходя из функциональных и должностных обязанностей;
акты контрольных обмеров (осмотров) (в том числе акты результатов инвентаризации основных средств и товарно-материальных ценностей (при их составлении);
заключения исследований (испытаний), экспертиз, копии протоколов, документы или их копии, связанные с результатами аудиторского мероприятия (в случае их составления);
заключения экспертов (в случае привлечения);
результаты анкетирования населения с точки зрения удовлетворенности получателей государственных услуг (при наличии);
документы (копии), подтверждающие факт оплаты (в случае возмещения (восстановления) средств в ходе аудиторского мероприятия):
платежные поручения (счета к оплате, квитанции, чеки);
ведомости, ордера, наряды;
акты выполненных работ, поставки товаров и оказанных услуг;
аналитические материалы и материалы, подтверждающие факт нарушения и системного недостатка в деятельности объекта государственного аудита;
экспертные заключения по итогам непризнания результатов государственного аудита на соответствие стандартам государственного аудита и финансового контроля (в случае проведения процедуры признания);
письмо-представление объекта аудита о полноте и достоверности информации и документов, представленных в ходе проведения аудиторского мероприятия по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
акты сверок по взаиморасчетам.
Документы, полученные из официальных информационных систем государственных органов или органов квазигосударственного сектора, не заверяются при наличии штрих кода или иных опознавательных знаков.
Копии документов, прилагаемые к Аудиторскому отчету, заверяются подписями уполномоченных должностных лиц, печатью или штампом объекта государственного аудита в установленном порядке. В Аудиторском отчете указываются ссылки на его приложения с отражением их порядкового номера, количества листов по каждому приложению в отдельности.
Примечание.

3.2. Мемлекеттік аудит жүргізудегі кедергілер:______________________
3.3. Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар (соның ішінде мемлекеттік аудит объектісі одан әрі бұзушылықтар мен жүйелі кемшіліктерді болдырмау мақсатында қабылдайтын шаралар):
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) жұмыскер(-лер)і:
________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Аудиторлық есеп _______________________ данада (саны) жасалды
* Мемлекеттік аудит типіне байланысты Мемлекеттік аудит бағдарламасында тиісті мәселе болған жағдайда ашып жазылады.
** есептегі негізгі объект – қызметі экономика саласының (секторының), өңірдің саясатын және даму нәтижелерін ең жоғары дәрежеде айқындайтын мемлекеттік орган немесе квазимемлекеттік сектор субъектісі.
Ескертпе.
Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы аудиторлық есепті алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде мүдделерін мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары қозғаған кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың анықталған бұзушылықтары туралы хабардар етеді. Аудит объектісі мүдделі тұлғалардың ұстанымын (қарысылықтарын) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына жібереді.
IV. Қосымшалар:
1) мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін орындау туралы талап;
2) саладағы ағымдағы жағдай, оның ішінде саланың проблемалық мәселелері мен жүйелі кемшіліктері (алдын ала зерделеу кезеңінде қамтылмаған қосымша фактілер анықталған жағдайда);
3) мемлекеттік аудиторлар қол қойған және осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша жасалған аудиторлық іс-шара жүргізу барысында анықталған жүйелі кемшіліктер бойынша 1-кесте (болған жағдайда) (бұдан әрі – Жүйелі кемшіліктер бойынша 1-кесте) және аудиторлық іс-шара жүргізу барысында анықталған кемшіліктер бойынша 2-кесте (болған жағдайда) (бұдан әрі – Кемшіліктер бойынша 2-кесте);
4) мемлекеттік аудиторлар қол қойған және Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар тізілімі (бұдан әрі – Тізілім);
5) аудиторлық дәлелдемелер:
құжаттардың төлнұсқалары немесе белгіленген тәртіппен расталған көшірмелері, кестелер, сондай-ақ қажет болған жағдайда бұзушылық фактілерін көрсететін анықтамалар, фотосуреттер;
функционалдық және лауазымдық міндеттеріне сүйене отырып, жол берілген бұзушылықтарға қатысы бар адамдардың жазбаша түсініктемелері;
бақылау өлшемдерінің (қарап-тексерулердің) актілері (соның ішінде негізгі құралдар мен тауар-материалдық құндылықтарды түгендеу нәтижелерінің актілері (оларды жасау кезінде);
зерттеулердің (сынақтардың), сараптамалардың қорытындылары, хаттамалардың көшірмелері, аудиторлық іс-шараның нәтижелеріне байланысты құжаттар немесе олардың көшірмелері (олар жасалған жағдайда);
сарапшылардың қорытындылары (тартылған жағдайда);
мемлекеттік қызметтерді алушылардың қанағаттануы тұрғысынан халық арасында сауалнама жүргізу нәтижелері (қажет болған жағдайда);
ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар (көшірмелері) (аудиторлық іс-шара барысында қаражат өтелген (қалпына келтірілген) жағдайда):
төлем тапсырмалары (төлеуге арналған шоттар, түбіртектер, чектер;
ведомостар, ордерлер, нарядтар;
орындалған жұмыстар, тауарларды жеткізу және көрсетілген қызметтер актілері;
талдамалық материалдар және мемлекеттік аудит объектісінің қызметінде бұзушылық және жүйелі кемшілік фактісін растайтын материалдар;
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкестігіне мемлекеттік аудит нәтижелерін танымау қорытындылары бойынша сараптамалық қорытындылар (тану рәсімі жүргізілген жағдайда);
аудит объектісінің осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында ұсынылған ақпарат пен құжаттардың толықтығы мен анықтығы туралы ұсыну хаты;
өзара есеп айырысу бойынша салыстыру актілері.
Мемлекеттік органдардың немесе квазимемлекеттік сектор органдарының ресми ақпараттық жүйелерінен алынған құжаттарда штрих код немесе өзге де тану белгілері болған жағдайда олар куәландырылмайды.
Аудиторлық есепке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері белгіленген тәртіппен уәкілетті лауазымды адамдардың қолтаңбаларымен, мемлекеттік аудит объектісінің мөрімен немесе мөртабанымен куәландырылады. Аудиторлық есепте қосымшаларының реттік санының нөмірі көрсетіле отырып, оларға сілтеме, әрбір қосымша бойынша бөлек парақтар саны көрсетіледі.
Ескертпе.

В верхней части Аудиторского отчета указывается место его составления (название города, другого населенного пункта (село, поселок и т.д.)), дата составления Аудиторского отчета, номер экземпляра Аудиторского отчета (экземпляр № 1 составляется для Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), экземпляр № 2 – объекту государственного аудита.
При совместной проверке экземпляр № 1 – Высшей аудиторской палате Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), экземпляр № 2 – государственному органу – участнику совместной проверки, экземпляр № 3 – объекту государственного аудита).
В Аудиторском отчете указываются следующие данные:
В разделе 1 вводной части аудиторского отчета кратко описываются:
1.1. Наименование объекта государственного аудита - указывается полное наименование объекта государственного аудита, БИН.
1.2. Наименование аудиторского мероприятия – указывается полное наименование аудиторского мероприятия в соответствии с Перечнем объектов государственного аудита на соответствующий год.
1.3. Цель государственного аудита на объекте государственного аудита – указывается цель государственного аудита на данном объекте исходя из вопросов Программы аудита.
1.4. Предмет государственного аудита – указывается предмет проводимого
государственного аудита, бюджетные программы и (или) активы.
1.5. Тип аудита, вид проверки - указывается соответствующий тип аудита и вид проводимой проверки на данном объекте государственного аудита: встречный, совместный или параллельный.
1.6. Состав группы государственного аудита - указывается фамилия, инициалы, должность работника Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), проводившего государственный аудит, специалистов государственных органов, работников негосударственных аудиторских организаций и экспертов, привлеченных к проведению государственного аудита.
1.7. Поручение на проведение государственного аудита (Акт о назначении проверки) - указывается дата и номер Поручения, фамилия, инициалы, должность должностного лица, подписавшего Поручение.
1.8. Период, охваченный государственным аудитом - указывается фактически проверенный период деятельности объекта государственного аудита (годы, месяцы, при необходимости с указанием номеров бюджетной программы или вопросов (без указания слов "при необходимости другие периоды") и соответствует Программе аудита).
1.9. Срок проведения государственного аудита - указываются даты начала и окончания проведения государственного аудита на данном объекте государственного аудита.

Аудиторлық есептің жоғары бөлігінде оның жасалған орны (қаланың, басқа да елді мекеннің (ауыл, кент және тағы басқаларының) атауы), Аудиторлық есептің жасалған күні, Аудиторлық есеп данасының нөмірі көрсетіледі (№ 1 дана – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) үшін, № 2 дана – мемлекеттік аудит объектісі үшін жасалады.
Бірлескен тексеру кезінде № 1 дана – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) үшін, № 2 дана – бірлескен тексеруге қатысушы мемлекеттік орган үшін, № 3 дана – мемлекеттік аудит объектісі үшін жасалады).
Аудиторлық есепте мынадай деректер көрсетіледі:
Аудиторлық есептің кіріспе бөлігінің 1-бөлімінде мыналар қысқаша сипатталады:
1.1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы - мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы, БСН көрсетіледі.
1.2. Аудиторлық іс-шараның атауы –Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесіне сәйкес аудиторлық іс-шараның толық атауы көрсетіледі.
1.3 Мемлекеттік аудит объектісінде жүргізілетін мемлекеттік аудиттің мақсаты – Аудит бағдарламасының мәселелеріне сүйене отырып, аталған объектіде жүргізілетін мемлекеттік аудиттің мақсаты көрсетіледі.
1.4. Мемлекеттік аудиттің мәні – жүргізілетін мемлекеттік аудиттің, бюджеттік бағдарламалардың және (немесе) активтердің мәні көрсетіледі.
1.5. Аудиттің типі, тексерудің түрі – аталған мемлекеттік аудит объектісінде жүргізілетін аудиттің тиісті типі және түрі көрсетіледі: үстеме, бірлескен немесе қатар.
1.6. Мемлекеттік аудит тобының құрамы – мемлекеттік аудитті жүргізген Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жұмыскерінің, мемлекеттік органдардың мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың жұмыскерлерінің және мемлекеттік аудитті жүргізуге тартылған сарапшылардың аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
1.7. Мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырма (Тексеру тағайындау туралы акт) – Тапсырманың күні және нөмірі, Тапсырмаға қол қойған лауазымды адамның аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
1.8. Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең – мемлекеттік аудит объектісі қызметінің іс жүзінде тексерілген кезеңі көрсетіледі (қажет болған жағдайда бюджеттік бағдарламаларды немесе мәселелерді көрсете отырып, ("қажет болған жағдайда басқа да кезеңдер" деген сөздерді көрсетпей) жылдары, айлары және Аудит жоспарына және бағдарламасына сәйкес келеді).
1.9. Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі – аталған мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудитті жүргізудің басталған және аяқталған күні көрсетіледі.

1.10. Должностные лица объекта государственного аудита – указываются фамилия, имя и отчество (при наличии) должностных лиц объекта государственного аудита, с ведома которых осуществлялся государственный аудит, а также фамилии, инициалы должностных лиц объекта государственного аудита, работавших в период, охваченный государственным аудитом, и имевших право подписи документов.
1.11. Перечень объектов, подвергнутых встречной проверке - указывается полное наименование объекта (-ов) государственного аудита, подвергнутого (-ых) встречной проверке.
1.12. Краткие сведения о результатах предыдущего государственного аудита - указываются краткие сведения только по вопросам, охваченным ранее другими органами государственного финансового контроля, правоохранительными органами и органами национальной безопасности, которые совпадают с вопросами государственного аудита, проводимого Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (Ревизионной комиссией), меры по устранению выявленных нарушений, принятые объектом государственного аудита.
По находящимся на контроле Аудиторским заключениям (Предписаниям) Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) указываются меры по порученческим пунктам с истекшими сроками исполнения. Если таковые отсутствуют, необходимо указать их отсутствие.
Во 2 разделе в основной части Аудиторского отчета указываются следующие данные:
2.1. Раскрытие Программы аудита - описываются результаты проведенного государственного аудита, достаточные для подтверждения того, что цель государственного аудита достигнута.
Фиксируются ответы на вопросы Программы аудита, при этом указывается наименование каждого вопроса Программы аудита. Ответы на вопросы Программы аудита излагаются точно, объективно и лаконично, необходимо соблюдение четкости формулировок, логической и хронологической последовательности излагаемого материала. Не допускается включение различного рода предположений и сведений, не подтвержденных документами. Раскрытие вопроса Программы осуществляется с учетом анализа обоснованности и использования бюджетных средств, активов государства на достижение конечных результатов с оценкой увязки с документами Системы государственного планирования. Анализ причин и условий, способствовавших нарушениям, связанным с системными недостатками, неэффективным планированием и использованием бюджетных средств и активов, не достижением результатов, а также по иным проблемным вопросам в деятельности объекта государственного аудита проводится с учетом программных вопросов, позволяющих провести данный анализ. Оценка упущенных выгод и экономических потерь объекта государственного аудита проводится при наличии недопоступления средств в бюджет, неисполнение бюджета, неэффективное использование бюджетных средств и активов, утраты бюджетных средств и активов, утраты государственной собственности, избыточные расходы бюджетных средств и активов, прямые и возможные (оценочные) потери доходов бюджета, несоблюдение бюджетного и иного законодательства, низкой рентабельности производства и высокой себестоимости произведенной продукции, товаров, работ, услуг, безрезультативность расходов.
В Аудиторском отчете отражаются краткие результаты проведенной встречной проверки (только пункты нарушений, с нумерацией согласно аудиторскому отчету встречной проверки, которые не включаются в реестр нарушений основного объекта), контрольных обмеров (осмотров), а также излагаются факты нарушений, системные недостатки (проблемы) с указанием причин и последствий, в том числе совершенных при использовании средств распределяемой бюджетной программы другими государственными органами, не являющимися объектом государственного аудита.

1.10. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары – мемлекеттік аудит объектісінің рұқсатымен мемлекеттік аудит жүзеге асырылған мемлекеттік аудит объектісі лауазымды адамдарының аты-жөні, тегі (болған жағдайда), сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің мемлекеттік аудитпен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы болған лауазымды адамдарының аты-жөні, тегі көрсетіледі.
1.11. Үстеме тексеруге ұшыраған объектілердің тізбесі – үстеме тексеруге ұшыраған мемлекеттік аудит объектісінің (лерінің) толық атауы көрсетіледі
1.12. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы қысқаша мәліметтер – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жүргізетін мемлекеттік аудит мәселелерімен сәйкес келетін басқа мемлекеттік бақылау органдары, құқық қорғау органдары мен ұлттық қауіпсіздік органдары бұрын қамтыған мәселелер бойынша ғана қысқаша мәліметтер, мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) бақылауда тұрған Аудиторлық қорытындылары (Нұсқамалары) бойынша орындалу мерзімі өткен тапсырмалық тармақтар бойынша шаралар көрсетіледі. Егер мұндайлар болмаса олардың жоқ екенін көрсету қажет.
Аудиторлық есептің негізгі бөлігінің 2-бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
2.1. Аудит бағдарламасын ашып көрсету – мемлекеттік аудиттің мақсатына қол жеткізілгенін растау үшін жеткілікті жүргізілген мемлекеттік аудиттің нәтижелері сипатталады .
Аудит бағдарламасының мәселелеріне жауаптар тіркеледі, бұл ретте Аудит бағдарламасының әрбір мәселесінің атауы көрсетіледі. Аудит бағдарламасының мәселелеріне жауаптар дәл, объективті және қысқаша баяндалады, тұжырымдардың нақтылығын, баяндалған материалдың логикалық және хронологиялық реттілігін сақтау қажет. Құжаттармен расталмаған түрлі болжамдар мен мәліметтерді енгізуге жол берілмейді. Бағдарлама мәселесін ашу Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарымен байланыстыруды бағалай отырып, түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу үшін бюджет қаражатының, мемлекет активтерінің негізділігі мен пайдаланылуын талдауды ескере отырып жүзеге асырылады. Жүйелі кемшіліктерге, бюджет қаражаты мен активтерін тиімсіз жоспарлауға және пайдалануға, нәтижелерге қол жеткізбеуге байланысты бұзушылықтарға ықпал еткен себептер мен жағдайларды талдау, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісі қызметіндегі өзге де проблемалық мәселелер бойынша осы талдауды жүргізуге мүмкіндік беретін бағдарламалық мәселелерді ескере отырып жүргізіледі. Мемлекеттік аудит объектісінің жіберіп алынған пайдасы мен экономикалық шығындарын бағалау бюджетке қаражат толық түспеген, бюджет атқарылмаған, бюджет қаражаты мақсатынан тыс пайдаланылған, бюджет қаражаты мен активтер тиімсіз пайдаланылған, бюджет қаражаты мен активтер жоғалған, мемлекеттік меншік жоғалған, бюджет қаражаты мен активтердің артық шығыстары, бюджет кірістерінің тікелей және ықтимал (бағалау) шығындары, бюджет және өзге де заңнаманың сақталмауы, өндірістің төмен рентабельділігі және өндірілген өнімнің, тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жоғары өзіндік құны, шығыстардың нәтижелі болмауы кезінде жүргізіледі.
Аудиторлық есепте жүргізілген үстеме тексерудің (негізгі объектінің бұзушылықтар тізіліміне енгізілмейтін үстеме тексерудің аудиторлық есебіне сәйкес нөмірленген бұзушылықтардың тармақтары ғана), бақылау өлшемдерінің (қарап тексерулердің) қысқаша нәтижелері көрсетіледі, сондай-ақ бұзушылық фактілері, жүйелі кемшіліктер (проблемалар), соның ішінде мемлекеттік аудит объектісі болып табылмайтын басқа да мемлекеттік органдар бөлетін бюджеттік бағдарламаның қаражатын пайдалану кезінде жасалған себептер мен салдарларды көрсете отырып жазылады.

В случае выявления нарушений, системных недостатков (проблем) по вопросам государственного аудита, каждый факт нумеруется в сквозном порядке и фиксируется отдельным пунктом (пункт 1., пункт 2. и так далее) с описанием характера и вида нарушения, системного недостатка (проблемы). По нарушениям указываются ссылки на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены, и указываются документы, которые служат доказательством соответствующего нарушения. Анализируются причинно-следственные связи, которые привели к нарушению, системному недостатку (проблеме).
Если по вопросу Программы аудита, нарушений, системных недостатков (проблем) не выявлено, то приводится краткая информация и делается запись: "Вопрос программы (наименование) проверен. Нарушений, системных недостатков (проблем) не установлено.". К Аудиторскому отчету прилагается перечень подвергнутых проверке документов с указанием их реквизитов.
В рамках рассмотрения вопроса Программы аудита государственные аудиторы при необходимости осуществляют оценку упущенной выгоды и потерь объекта аудита, в случае привлечения экспертов в Аудиторском отчете описывают краткие результаты их заключений.
В 3 разделе Заключительной части Аудиторского отчета указываются следующие сведения:
3.1. В общих выводах по итогам государственного аудита на объекте аудита дается оценка эффективности деятельности объекта, реализации документов Системы государственного планирования в соответствии с показателями (критериями) государственного аудита. При описании показателей (критериев) государственного аудита указывается их полное наименование в соответствии с которыми дается оценка объекту аудиту. В Аудиторском отчете кратко анализируется и дается оценка текущего состояния объекта аудита, а также влияние его деятельности на развитие сферы государственного управления и (или) отрасли экономики.
3.2. Указываются сведения о фактах препятствования должностными лицами объекта государственного аудита в проведении государственного аудита работниками Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии).
В случае составления работником Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) протокола о совершении административного правонарушения указывается его номер и дата (протокол составляется при отказе должностными лицами объекта государственного аудита в допуске на объект государственного аудита, при непредставлении необходимых документов или предоставление недостоверной, необъективной и (или) неполной информации, материалов и иных сведений для проведения государственного аудита).

Мемлекеттік аудиттің мәселелері бойынша бұзушылықтар, кемшіліктер және жүйелі кемшіліктер (проблемалар) анықталса, әрбір факт жалғаспалы тәртіппен нөмірленеді және бұзушылықтың, жүйелі кемшіліктің (проблеманың) сипаты мен түрін көрсете отырып, жеке тармақпен (1-тармақ, 2-тармақ және т.б.) тіркеледі. Бұзушылықтар бойынша ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына сілтеме көрсетіледі және тиісті бұзушылыққа дәлел болатын құжаттар көрсетіледі. Бұзушылыққа, жүйелі кемшілікке (проблемаға) әкеп соққан себеп-салдарлық байланыстар талданады.
Аудит бағдарламасының мәселесі бойынша бұзушылықтар, жүйелі кемшіліктер (проблемалар) анықталмаса, онда қысқаша ақпарат келтіріледі және мынадай жазба жасалады "Бағдарламаның (атауы) мәселесі тексерілді. Бұзушылықтар, жүйелі кемшіліктер (проблемалар) анықталған жоқ.". Аудиторлық есепке тексеру жүргізілген құжаттардың деректемелері көрсетіле отырып, олардың тізбесі қоса беріледі.
Аудит бағдарламасының мәселелерін қарау шеңберінде мемлекеттік аудиторлар қажет болған кезде аудит объектісінің жіберіп алған пайдаларына және шығындарына бағалау жүргізеді, сарапшылар тартқан жағдайда, Аудиторлық есепте олардың қорытындыларының қысқаша нәтижелерін сипаттайды.
Аудиторлық есептің Қорытынды бөлігінің 3-бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
3.1. Аудит объектісінде жүргізілген мемлекеттік аудиттің қорытындылары бойынша жалпы тұжырымдарда объект қызметінің, мемлекеттік аудиттің көрсеткіштеріне (өлшемшарттарына) сәйкес Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру тиімділігіне баға беріледі. Мемлекеттік аудиттің көрсеткіштерін (өлшемшарттарын) сипаттау кезінде аудит объектісіне баға беруге сәйкес олардың толық атаулары көрсетіледі. Аудиторлық есепте аудит объектісінің ағымдағы жағдайына, сондай-ақ оның қызметінің мемлекеттік басқару саласының және (немесе) экономика саласының дамуына тигізетін әсеріне талдау жасалады және баға беріледі.
3.2. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) жұмыскерлеріне мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі жасау фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) жұмыскері әкімшілік құқық бұзушылықтың жасалғаны туралы хаттама жасаған жағдайда, оның нөмірі және күні көрсетіледі (хаттама мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары мемлекеттік аудит объектісіне жіберуден бас тартқан кезде, мемлекеттік аудит жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсынбаған немесе анық емес, объективті емес және (немесе) толық емес ақпаратты, материалдарды және өзге де мәліметтерді ұсынған кезде толтырылады).

3.3. Указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита по устранению нарушений, выявленных в ходе государственного аудита (в том числе меры, принимаемые объектом государственного аудита в целях недопущения в дальнейшем нарушений и системных недостатков (доначисление налогов, штрафов, пени, возмещение необоснованно использованных средств в бюджет, восстановление средств по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным лицам объекта государственного аудита, и другие). В случае непринятия мер необходимо указать их отсутствие.
В приложении к Аудиторскому отчету прилагаются аудиторские доказательства, предусмотренные пунктом 157 Правил.
4. Подписи работников Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), проводивших государственный аудит.
На последней странице Аудиторского отчета делается запись о том, что Аудиторский отчет составлен в двух экземплярах с указанием адресата и номера бланка (экземпляр № 1 Аудиторского отчета – Высшей аудиторской палате Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), № ___ бланка Аудиторского отчета; экземпляр № 2 – объекту государственного аудита, № __ бланка).
Все страницы аудиторского отчета, начиная со второго листа, парафируются государственными аудиторами, проводившими государственный аудит.
При проведении совместной проверки единой группой на объекте государственного аудита, Аудиторский отчет оформляется на бланке Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) в трех экземплярах с предоставлением первого экземпляра Высшей аудиторской палате Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), второго экземпляра – государственному органу-участнику совместной проверки, третьего экземпляра – объекту государственного аудита.
Приложение 15
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 16
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
ТАБЛИЦА 1 по системным недостаткам, выявленным в ходе аудиторского мероприятия
(СВОДНАЯ ТАБЛИЦА 1 по системным недостаткам, выявленным в ходе аудиторского мероприятия)
№ п/п
Год
Наименование объекта государственного аудита
Описание системных недостатков
(в том числе негативные
последствия от наличия
системных недостатков)
Предлагаемая редакция поручения
(при наличии)
1
2
3
4
5
Примечание: составление Таблицы 1 по системным недостаткам, выявленным в ходе аудиторского мероприятия:
в графе 1 – указывается номер по порядку;
в графе 2 – указывается год, в котором выявлены системные недостатки;
в графе 3 – наименование объекта государственного аудита;
в графе 4 – описание системных недостатков, выявленных в ходе аудиторского мероприятия с указанием в том числе негативных последствий от наличия системных недостатков;
в графе 5 – предлагаемая (при наличии) редакция поручения (рекомендации) для решения системного недостатка.
ТАБЛИЦА 2 по недостаткам, выявленным в ходе аудиторского мероприятия
(СВОДНАЯ ТАБЛИЦА 2 по недостаткам, выявленным в ходе аудиторского мероприятия)
№ п/п
Год
Наименование объекта государственного аудита
Описание недостатков (в том числе риски или негативные последствия от наличия недостатков)
Предлагаемая редакция поручения
(при наличии)
1
2
3
4
5
1
2
Итого (в том числе в разрезе лиц, участвовавших в государственном аудите):
1
2
Всего (в том числе в разрезе лиц, участвовавших в государственном аудите):
1
2
Примечание: составление Таблицы 2 по недостаткам, выявленным в ходе аудиторского мероприятия, в которой не отражаются системные недостатки:
в графе 1 – указывается номер по порядку;
в графе 2 – указывается год, в котором выявлены недостатки;
в графе 3 – наименование объекта государственного аудита;
в графе 4 – описание недостатков, выявленных в ходе аудиторского мероприятия с указанием в том числе рисков или негативных последствий от наличия недостатков;
в графе 5 – предлагаемая (при наличии) редакция поручения (рекомендации) для решения недостатка.
Работники Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), проводившие государственный аудит
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
* Руководитель и участники группы государственного аудита подписывают Сводную таблицу 1 по системным недостаткам, выявленным в ходе аудиторского мероприятия и Сводную таблицу 2 по недостаткам, выявленным в ходе аудиторского мероприятия.
Приложение 16
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 17
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
РЕЕСТР
выявленных нарушений по результатам аудиторского мероприятия
(СВОДНЫЙ РЕЕСТР выявленных нарушений по результатам государственного аудита)

3.3. Мемлекеттік аудит барысында анықталған бұзушылықтарды жою бойынша мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар туралы мәліметтер көрсетіледі (соның ішінде мемлекеттік аудит объектісі одан әрі бұзушылықтар мен жүйелі кемшіліктерді болдырмау мақсатында қабылдайтын шаралар (салықтарды, айыппұлдарды, өсімпұлдарды қосымша есептеу, негізсіз пайдаланылған қаражатты бюджетке өтеу, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің өнім берушілерінің шарттық міндеттемелерді орындауы, мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарына қабылданған тәртіптік жаза шаралары және басқалар). Шаралар қабылданбаған жағдайда, олардың жоқ екенін көрсету қажет.
Аудиторлық есепке қосымшаларда Қағидалардың 157-тармағында көзделген аудиторлық дәлелдемелер қоса беріледі.
4. Мемлекеттік аудитті жүргізген Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жұмыскерлерінің қолдары.
Аудиторлық есептің соңғы бетінде адресатты және бланк нөмірін көрсете отырып, Аудиторлық есептің екі данада (Аудиторлық есептің № 1 данасы – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына (Тексеру комиссиясына), Аудиторлық есеп бланкісінің №__; № 2 дана – мемлекеттік аудит объектісіне, бланк № __) жасалғаны туралы жазба жасалады.
Екінші парақтан бастап аудиторлық есептің барлық беттеріне мемлекеттік аудит жүргізген мемлекеттік аудиторлар қол қояды.
Мемлекеттік аудит объектісінде бірыңғай топ бірлескен тексеру жүргізген кезде Аудиторлық есеп Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясының) бланкісінде үш данада ресімделеді, оның бірінші данасы – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына (Тексеру комиссиясына), екінші данасы – бірлескен тексеруге қатысушы мемлекеттік органға, үшінші данасы – мемлекеттік аудит объектісіне беріледі.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 10-НҚ Нормативтік қаулыға
15-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
16-қосымша
Аудиторлық іс-шара барысында анықталған жүйелі кемшіліктер бойынша 1-КЕСТЕ
(Аудиторлық іс-шара барысында анықталған жүйелі кемшіліктер бойынша 1-ЖИЫНТЫҚ КЕСТЕ)
Р/с№
Жыл
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Жүйелі кемшіліктердің сипаттамасы (соның ішінде жүйелі кемшіліктердің болуының теріс салдары)
Ұсынылып отырған тапсырманың редакциясы
(болған жағдайда)
1
2
3
4
5
Ескертпе: Аудиторлық іс-шара барысында анықталған жүйелі кемшіліктер бойынша 1-кестені құру.
1-бағанда – реттік сан нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда – жүйелі кемшіліктердің анықталған жылы көрсетіледі;
3-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің атауы;
4-бағанда – аудиторлық іс-шара барысында анықталған жүйелі кемшіліктердің сипаттамасы, соның ішінде жүйелі кемшіліктердің болуының теріс салдарын көрсету;
5-бағанда – жүйелі кемшілікті шешу үшін ұсынылатын (болған жағдайда) тапсырманың (ұсынымның) редакциясы.
Аудиторлық іс-шара барысында анықталған кемшіліктер бойынша 2-КЕСТЕ
(Аудиторлық іс-шара барысында анықталған кемшіліктер бойынша 2-ЖИЫНТЫҚ КЕСТЕ)
Р/с№
Жыл
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Кемшіліктердің сипаттамасы (соның ішінде кемшіліктердің болуынан туындайтын тәуекелдер немесе теріс салдар )
Ұсынылып отырған тапсырманың редакциясы (болған жағдайда)
1
2
3
4
5
1
2
Жиыны (оның ішінде мемлекеттік аудитке қатысқан адамдар бөлінісінде):
1
2
Барлығы (оның ішінде мемлекеттік аудитке қатысқан адамдар бөлінісінде):
1
2
Ескертпе: Жүйелі кемшіліктер көрсетілмейтін, аудиторлық іс-шара барысында анықталған кемшіліктер бойынша 2-кестені құру.
1-бағанда – реттік сан нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда – кемшіліктердің анықталған жылы көрсетіледі;
3-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің атауы;
4-бағанда – аудиторлық іс-шара барысында анықталған кемшіліктердің сипаттамасы, соның ішінде кемшіліктердің болуынан туындайтын тәуекелдер немесе теріс салдар;
5-бағанда – кемшілікті шешу үшін ұсынылатын (болған жағдайда) тапсырманың (ұсынымның) редакциясы.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) мемлекеттік аудитті жүргізген жұмыскерлері
____________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
* Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі мен қатысушылары аудиторлық іс-шара барысында анықталған жүйелі кемшіліктер бойынша 1-жиынтық кестеге және аудиторлық іс-шара барысында анықталған кемшіліктер бойынша 2-жиынтық кестеге қол қояды.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 10-НҚ Нормативтік қаулыға
16-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
17-қосымша
Аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың ТІЗІЛІМІ
(Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың ЖИЫНТЫҚ ТІЗІЛІМІ)

*** в Сводном реестре выявленных нарушений, прилагаемом к Аудиторскому заключению графы 13, 14 не заполняются
**** графа "Код БП/БПП" заполняется при выявлении процедурных нарушений по бюджетным программам/подпрограммам
Работники Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), проводившие государственный аудит _____________ _______________________ (подпись, фамилия, инициалы)
Руководитель и участники группы аудита, проводившие государственный аудит, подписывают Сводный реестр выявленных нарушений, прилагаемый к Аудиторскому заключению.
Примечание: заполнение Реестра (Сводного реестра) выявленных нарушений по результатам государственного аудита.
Реестр выявленных нарушений заполняется на каждом объекте государственного аудита и прилагается к Аудиторскому отчету.
Сводный реестр выявленных нарушений прилагается к Аудиторскому заключению после рассмотрения возражений объектов государственного аудита с учетом заключения контроля качества.
Реестр (Сводный реестр) выявленных нарушений составляется в соответствии с Классификатором нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля, утвержденным нормативным постановлением Высшей аудиторской палаты от 21 ноября 2025 года № 15-НҚ (далее – Классификатор).
Раздел 1. При поступлении средств в бюджет (тыс.теңге):
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Наименование объекта гос.аудита" – указываются органы государственных доходов, субъекты квазигосударственного сектора, а также уполномоченные органы по неналоговым платежам;
графа 4 "БИН объекта государственного аудита" – указывается бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при наличии);
графа 5 "Код поступлений бюджета по ЕБК" – указывается код поступлений в бюджет согласно Единой бюджетной классификации Республики Казахстан (далее – ЕБК);
графа 6 "Сумма установленных финансовых нарушений по поступлениям в бюджет" – указывается общая сумма установленных финансовых нарушений по поступлениям в бюджет, в том числе в графе 7 "из них подлежит поступлению" – сумма нарушений, подлежащих поступлению в бюджет, в графе 8 "из них поступило в ходе гос.аудита" – сумма нарушений, поступивших в ходе государственного аудита;
графа 9 "Прямые (косвенные) потери бюджета (при наличии)" - фиксируются суммы установленных недопоступлений в бюджет, которые могли бы быть зачисленными при условии соблюдения установленного порядка налогового и таможенного администрирования;
графа 10 "Нарушенные положения НПА с описанием факта нарушения" - указываются нарушенные положения нормативных правовых актов с описанием в краткой форме факта нарушения;
графа 11 "Пункт Классификатора нарушений (при наличии)" – указывается пункт Классификатора нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля;
графа 12 "Выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (со ссылкой на статьи КоАП)" - указываются выявленные нарушения с признаками административного правонарушения с указанием ссылки на статьи КоАП: "В нарушение…";
строка "Итого" – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 +...).

*** Аудиторлық қорытындыға қоса берілетін Анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізілімінде 13, 14-бағандар толтырылмайды.
**** "ББ/БКБ коды" бағаны бюджеттік бағдарламалар/кіші бағдарламалар бойынша рәсімдік бұзушылықтар анықталған кезде толтырылады.
Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) мемлекеттік аудитті жүргізген жұмыскерлері
_____________ _______________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
***** Мемлекеттік аудитті жүргізген аудит тобының жетекшісі мен қатысушылары Аудиторлық қорытындыға қоса берілетін Анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізіліміне қол қояды.
Ескертпе: Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар тізілімін (Жиынтық тізілімін) толтыру.
Анықталған бұзушылықтар тізілімі әрбір мемлекеттік аудит объектісінде толтырылып, Аудиторлық есепке қоса беріледі.
Анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізілімі сапа бақылауы қорытындысын ескере отырып мемлекеттік аудит объектілерінің қарсылықтары қаралғаннан кейін Аудиторлық қорытындыға қоса беріледі.
Анықталған бұзушылықтар тізілімі (Жиынтық тізілімі) Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2025 жылғы 21 қарашадағы № 15-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышына (бұдан әрі – Сыныптауыш) сәйкес жасалады.
1-бөлім. Қаражат бюджетке түскен кезде (мың теңге):
"Р/с №" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік санының нөмірлері (1, 2, 3 және т.б.) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 3-бағанда – мемлекеттік кірістер органдары, квазимемлекеттік сектор субъектілері, сондай-ақ салықтық емес төлемдер бойынша уәкілетті органдар көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 4-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
"ББС бойынша бюджетке түсетін түсімдер коды" деген 5-бағанда – Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына (бұдан әрі – ББС) сәйкес бюджет түсімдерінің коды көрсетіледі;
"Бюджетке түсетін түсімдер бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы" деген 6-бағанда – түсімдер бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы, соның ішінде "оның ішінде түсуге жататыны" деген 7-бағанда – бюджетке түсуге жататын бұзушылық сомасы, "оның ішінде мем. аудит барысында түскені" деген 8-бағанда – мемлекеттік аудит барысында түскен бұзушылық сомасы көрсетіледі;
"Бюджеттің тікелей (жанама) шығындары" деген 9-бағанда – салықтық және кедендік әкімшілендірудің белгіленген тәртібін сақтаған жағдайда есепке жатқызылуы мүмкін бюджетке толық түспеген түсімдердің сомалары көрсетіледі;
"Бұзушылық фактісін сипаттау, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме жасау" деген 10-бағанда – бұзушылықтар фактісін қысқаша нысанда сипаттай отырып, НҚА-ның бұзылған ережелері көрсетіледі.
"Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)" деген 11-бағанда – Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталған бұзушылықтар сыныптауышының тармағы көрсетіледі;
"Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-нің баптарына сілтеме жасай отырып)" деген 12-бағанда – әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар ӘҚтК-нің баптарына сілтемемен "...бұза отырып" деп көрсетіледі";
"Жиыны" деген жолда – мемлекеттік аудит объектілерінің бөлінісінде тізілім (жиынтық тізілім) деректері көрсетіледі (1-жол+...).

Раздел 2. При использовании бюджетных средств и активов (тыс.теңге):
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Наименование объекта гос.аудита" – указывается полное наименование объекта государственного аудита, предусмотренного в Программе аудита;
графа 4 "БИН объекта гос.аудита" – указывается бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при наличии);
графа 5 "Код БП/БПП" - указываются коды бюджетных программ и подпрограмм согласно ЕБК;
графа 6 "Объем средств, охваченных гос.аудитом*" – указывается объем средств, охватываемых государственным аудитом, при этом по бюджетным программам с учетом внесенных корректировок и уточнений на отчетный период, охваченный государственным аудитом, в том числе в:
графе "Всего" - общий объем средств, охватываемых государственным аудитом, сумма (гр.7+гр.8+гр.9);
графе 7 "в том числе за счет целевых трансфертов из РБ и НФ"- сумма охвата целевых трансфертов из республиканского бюджета и Национального фонда;
графе 8 "из них бюджетные средства" – сумма охвата бюджетных средств;
графе 9 "из них активы" – сумма охвата активов государства и квазигосударственного сектора;
графа 10 "Общая сумма установленных финансовых нарушений, всего (гр.12+гр.14+гр.16)" – указывается общая сумма выявленных финансовых нарушений, в том числе в:
графе 11 "за счет целевых трансфертов из РБ и НФ" - указывается сумма нарушений, выявленных при использовании трансфертов из республиканского бюджета и Национального фонда;
графе 12 "подлежит восстановлению, всего" – указывается сумма, подлежащая к восстановлению по итогам государственного аудита);
графе 13 "из них восстановлено в ходе аудита" – указывается сумма, подлежащая восстановлению по итогам государственного аудита;
графе 14 "подлежит возмещению", всего – указывается сумма, подлежащая возмещению по итогам государственного аудита;
графе 15 "из них возмещено в ходе государственного аудита" – указывается возмещенная сумма финансовых нарушений в ходе государственного аудита;
графе 16 "подлежит уменьшению в плане финансирования", всего – общая сумма, подлежащая уменьшению в плане финансирования;
графе 17 "из них возмещено в ходе аудита" – указывается сумма финансовых нарушений, возмещенная в ходе государственного аудита, из числа средств, подлежащих уменьшению в плане финансирования;
графе 18 "Неэффективное планирование" - указывается сумма выявленных неэффективно запланированных бюджетных средств (активов);
графе 19 "Неэффективное использование" - указывается сумма выявленных неэффективно использованных бюджетных средств, активов государства и квазигосударственного сектора;
графе 20 "Возможные потери и упущенная выгода" - указывается общая сумма, установленных возможных потерь и упущенной выгоды;
графе 21 "Нарушения законодательства
при ведении бухгалтерского учета" - указывается сумма выявленных нарушений законодательства при ведении бухгалтерского учета;
графе 22 "Нарушенные положения НПА с описанием факта нарушения" - указываются нарушенные положения нормативных правовых актов с описанием в краткой форме факта нарушения: "В нарушение…";
графе 23 "Пункт Классификатора нарушений (при наличии)" – указывается пункт Классификатора нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля;
графе 24 "Выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (со ссылкой на статьи КоАП)" - указываются выявленные нарушения с признаками административного правонарушения с указанием ссылки на статьи КоАП;
строка "Итого" – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 +...).
строка "Итого, в том числе: (РБ**+МБ**) – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 +...); строка "РБ **" – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита за счет выделенных средств из республиканского бюджета и Национального фонда;
строка "МБ**" – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита за счет выделенный средств из местного бюджета.

2-бөлім. Бюджет қаражаты мен активтерді пайдалану кезінде (мың теңге):
"№ р/с" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік санының нөмірлері (1, 2, 3 және тағы басқалар) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамту кезеңі көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 3-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің Аудит бағдарламасында көзделген толық атауы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 4-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
"ББ/БКБ коды" деген 5-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік кіші бағдарламалар мен бағдарламалардың коды мен атауы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі*" деген 6-бағанда – мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражат көлемі, бұл ретте мемлекеттік аудитпен қамтылған есепті кезеңде енгізілген түзетулер мен нақтылауларды ескере отырып, бюджеттік бағдарламалар бойынша, соның ішінде:
"Барлығы" бағанында – мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражаттың жалпы көлемі, сомасы (7-б.+8-б.+9-б.);
"оның ішінде РБ және ҰҚ-дан берілетін нысаналы трансферттер есебінен" деген 7-бағанда – республикалық бюджеттен және Ұлттық қордан берілген нысаналы трансферттердің қамтылған сомасы;
"оның ішінде бюджет қаражаты" деген 8-бағанда – бюджет қаражатының қамтылған сомасы;
"оның ішінде активтер" деген 9-бағанда – мемлекеттік және квазимемлекеттік сектор активтерінің қамтылған сомасы;
"Анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы, барлығы (12-б.+14-б.+16-б.)" деген 10-бағанда – анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы көрсетіледі, соның ішінде:
"оның ішінде РБ және ҰҚ-дан берілетін нысаналы трансферттер есебінен" деген 11-бағанда – республикалық бюджеттен және Ұлттық қордан берілген трансферттерді пайдалану кезінде анықталған бұзушылықтардың сомасы көрсетіледі;
"қалпына келтіруге жататын, барлығы" деген 12-бағанда – мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша қалпына келтіруге жататын сома көрсетіледі;
"оның ішінде аудит барысында қалпына келтірілгені" деген 13-бағанда – мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша қалпына келтіруге жататын сома көрсетіледі;
"оның ішінде өтеуге тиісті", барлығы деген 14-бағанда – мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша өтелуге жататын сома көрсетіледі;
"оның ішінде мемлекеттік аудит барысында өтелгені" деген 15-бағанда – мемлекеттік аудит барысында өтелген қаржылық бұзушылықтар сомасы көрсетіледі;
"қаржыландыру жоспарында азайтылуға тиіс, барлығы" деген 16-бағанда – қаржыландыру жоспарында азайтылуға жататын жалпы сома көрсетіледі;
"оның ішінде аудит барысында өтелгені" деген 17-бағанда – қаржыландыру жоспарында азайтылуға жататын қаражаттың ішінен мемлекеттік аудит барысында өтелген қаржылық бұзушылықтар сомасы көрсетіледі;
"Тиімсіз жоспарлау" деген 18-бағанда – анықталған тиімсіз жоспарланған бюджет қаражатының (активтердің) сомасы көрсетіледі;
"Тиімсіз пайдалану" деген 19-бағанда – анықталған тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражатының, мемлекет және квазимемлекеттік сектор активтерінің сомасы көрсетіледі;
"Ықтимал шығындар мен жіберіп алған пайда" деген 20-бағанда – анықталған ықтимал шығындар мен жіберіп алған пайданың жалпы сомасы көрсетіледі;
"Бухгалтерлік есеп жүргізу кезіндегі заңнама бұзушылықтары" деген 21-бағанда – бухгалтерлік есеп жүргізу кезінде анықталған заңнама бұзушылықтарының сомасы көрсетіледі;
"Бұзушылық фактісі сипатталған НҚА-ның бұзылған ережелері" деген 22-бағанда – нормативтік құқықтық актілердің бұзылған ережелері бұзушылық фактісінің қысқаша сипаттамасымен бірге: "... бұза отырып" деп көрсетіледі;
"Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)" деген 23-бағанда – мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы көрсетіледі;
"Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-нің баптарына сілтеме жасай отырып)" деген 24-бағанда – әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар ӘҚтК-нің баптарына сілтеме жасай отырып көрсетіледі;
"Жиыны" жолында – мемлекеттік аудит объектілері бөлінісіндегі тізілімнің (жиынтық тізілімнің) деректері көрсетіледі (1-жол +...);
"Жиыны, оның ішінде" (РБ**+ЖБ**) жолында – мемлекеттік аудит объектілері бойынша (1-жол + …) тізілімнің (жиынтық тізілімнің) деректері көрсетіледі.
"РБ **" жолында – республикалық бюджет пен Ұлттық қордан бөлінген қаражат есебінен мемлекеттік аудит объектілері бойынша тізілімнің (жиынтық тізілімнің) деректері көрсетіледі.
"ЖБ**" жолында – жергілікті бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік аудит объектілері бойынша тізілімнің (жиынтық тізілімнің) деректері көрсетіледі.

Раздел 3. Искажения финансовой отчетности, установленные при проведении аудита финансовой отчетности (тыс.теңге):
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Код администратора бюджетной программы" - указывается код администратора бюджетных программ согласно ЕБК;
графа 4 "Наименование администратора бюджетных программ" - указывается государственный орган, ответственный за планирование, обоснование и реализацию бюджетных программ;
графа 5 "Код БП/БПП***" - указывается код бюджетной программы и подпрограммы;
графа 6 "Наименование объекта гос.аудита" - указывается полное наименование объекта государственного аудита, предусмотренного в Программе аудита;
графа 7 "БИН объекта гос.аудита" - указывается бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при наличии);
графа 8 "Установленные искажения финансовой отчетности, являющиеся финансовыми нарушениями" - указывается сумма установленных искажений финансовой отчетности, являющихся финансовыми нарушениями, в том числе в:
графе "Всего" - общая сумма, установленных искажений финансовой отчетности, являющиеся финансовыми нарушениями (гр. 10+ гр. 11+ гр. 12+ гр. 13);
графе 9 "в том числе за счет трансфертов из РБ и НФ**" - сумма нарушений, выявленных при использовании трансфертов из республиканского бюджета и Национального фонда;
графе 10 "из них подлежит восстановлению" - сумма, подлежащая восстановлению по итогам государственного аудита;
графе 11 "из них восстановлено" – восстановленная сумма в ходе государственного аудита;
графе 12 "из них подлежит возмещению" - сумма, подлежащая к возмещению по итогам государственного аудита;
графе 13 "из них возмещено" - возмещенная сумма в ходе государственного аудита;
графа 14 "Установленные искажения финансовой отчетности, являющиеся процедурными нарушениями", в том числе в графа "Количество" - указывает количество установленных искажений финансовой отчетности, являющиеся процедурными нарушениями;
графа 15 "Общая сумма" - указывает общую сумму установленных искажений финансовой отчетности, являющиеся процедурными нарушениями;
графа 16 "в том числе за счет трансфертов из РБ и НФ**" - указывает общую сумму установленных искажений финансовой отчетности при использовании трансфертов из республиканского бюджета и Национального фонда, являющихся процедурными нарушениями;

3-бөлім. Қаржылық есептілік аудитін жүргізу кезінде анықталған қаржылық есептіліктің бұрмалануы (мың теңге) **
"№р/с" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік санының нөмірлері (1, 2, 3 және т.б.) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды" деген 3-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы" деген 4-бағанда – бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік орган көрсетіледі;
"ББ/БКБ коды***" деген 5-бағанда – бюджеттік бағдарлама мен кіші бағдарламаның коды көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 6-бағанда – Аудит бағдарламасында көзделген мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 7-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
"Қаржылық бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануы" деген 8-бағанда – қаржылық бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануларының сомасы көрсетіледі, соның ішінде:
"Барлығы" бағанында – қаржылық бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануларының жалпы сомасы (10-бағ.+ 11-бағ.+ 12-бағ.+ 13-бағ.);
"оның ішінде РБ және ҰҚ трансферттері есебінен" деген 9-бағанда – республикалық бюджет пен Ұлттық қор трансферттерін пайдалану кезінде анықталған бұзушылықтардың сомасы көрсетіледі;
"оның ішінде қалпына келтірілуге тиіс" деген 10-бағанда – мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қалпына келтірілуге тиіс сома көрсетіледі;
"оның ішінде қалпына келтірілгені" деген 11-бағанда – мемлекеттік аудит барысында қалпына келтірілген сома;
"оның ішінде өтелуге жататыны" деген 12-бағанда – мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша өтелуге жататын сома;
"оның ішінде өтелгені" деген 13-бағанда – мемлекеттік аудит барысында өтелген сома көрсетіледі;
"Рәсімдік бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмаланулары" деген 14-бағанда, соның ішінде "Саны" бағанында – рәсімдік бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануларының саны көрсетіледі;
"Жалпы сомасы" деген 15-бағанда – рәсімдік бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануларының жалпы сомасы көрсетіледі;
"соның ішінде РБ және ҰҚ-дан берілетін трансферттер есебінен**" деген 16-бағанда – республикалық бюджеттен және Ұлттық қордан берілетін трансферттерді пайдалану кезіндегі рәсімдік бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің бұрмалануларының жалпы сомасы көрсетіледі;

графа 17 "Общая сумма установленных искажений финансовой отчетности, всего (гр.8+гр.15)" - указывает общую сумму установленных искажений финансовой отчетности, являющиеся финансовыми и процедурными нарушениями;
графа 18 "в том числе за счет трансфертов из РБ и НФ (гр.9+гр.16)" - указывает общую сумму установленных искажений финансовой отчетности при использовании трансфертов из республиканского бюджета и Национального фонда, являющихся финансовыми и процедурными нарушениями;
графа 19 "Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения НПА, пункт Классификатора" - указывает нарушенные положения нормативных правовых актов с описанием в краткой форме факта нарушения и указанием ссылки на пункт Классификатора нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля: "В нарушение…".
строка "Итого" – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 +...);
строка "Итого, в том числе" (РБ**+МБ**) – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 +...);
строка "РБ **" – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита за счет выделенных средств республиканского бюджета и Национального фонда;
строка "МБ**" – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита за счет средств местного бюджета.
Раздел 4. Процедурные нарушения законодательства в деятельности объекта государственного аудита, в том числе связанные с реализацией его задач и функций:
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Наименование объекта гос.аудита" – указывается полное наименование объекта государственного аудита, предусмотренного в Программе аудита;
графа 4 "БИН объекта гос.аудита" – указывается бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при наличии);
графа 5 "Код БП/БПП" указываются коды бюджетных программ и подпрограмм согласно ЕБК;
графа 6 "Всего процедурных нарушений" - указывается количество процедурных нарушений, выявленных в ходе проводимого государственного аудита, из них в:
графе 7 "нарушения бюджетного законодательства при использовании бюджетных средств" - указывается количество процедурных нарушений бюджетного законодательства при использовании бюджетных средств;
графе 8 "нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности" - указывается количество процедурных нарушений законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности;
графе 9 "нарушения законодательства в сфере строительства и градостроительства" - указывается количество процедурных нарушений законодательства в сфере строительства и градостроительства;
графе 10 "нарушения законодательства в сфере государственных закупок" - указывается количество процедурных нарушений законодательства в сфере государственных закупок;
графе 11 "нарушения иного отраслевого законодательства" - указывается количество процедурных нарушений иного отраслевого законодательства;
графа 12 "Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения НПА" - в краткой форме описывается факт нарушения со ссылкой на пункт нарушенных норм права;
графа 13 "Пункт Классификатора нарушений (при наличии)" - указывается пункт Классификатора нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля;
графа 14 "Выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (со ссылкой на статьи КоАП)" - указываются выявленные нарушения с признаками административного правонарушения с указанием ссылки на статьи КоАП;
строка "Итого" – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 +...).
Приложение 17
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 20
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Председателю
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии)
___________________
(ФИО (при его наличии)
ТИПОВАЯ ФОРМА АУДИТОРСКОГО ЗАКЛЮЧЕНИЯ
I. Вводная часть

"Қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануларының жалпы сомасы, барлығы (8-бағ.+15-бағ.)" деген 17-бағанда – қаржылық және рәсімдік бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануларының жалпы сомасы көрсетіледі;
"соның ішінде РБ және ҰҚ-дан берілетін трансферттер есебінен (9-бағ.+16-бағ.)" деген 18-бағанда – республикалық бюджеттен және Ұлттық қордан берілетін трансферттерді пайдалану кезіндегі қаржылық және рәсімдік бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің бұрмалануларының жалпы сомасы көрсетіледі;
"Бұзушылық фактісінің сипаттамасы, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме, Сыныптауыштың тармағы" деген 19-бағанда – мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын Бұзушылықтар сыныптауышының тармағына сілтеме жасай отырып және бұзушылық фактісін қысқаша сипаттай отырып, нормативтік құқықтық актілердің бұзылған ережелері: "... бұза отырып" деп көрсетіледі;
"Жиыны" жолында – мемлекеттік аудит объектілері бөлінісіндегі тізілімнің (жиынтық тізілімнің) деректері көрсетіледі (1-жол +...);
"Жиыны, оның ішінде" (РБ**+ЖБ**) жолында – мемлекеттік аудит объектілері бойынша (1-жол + …) тізілімнің (жиынтық тізілімнің) деректері көрсетіледі.
"РБ**" жолында – республикалық бюджеттен және Ұлттық қордан бөлінген қаражат есебінен мемлекеттік аудит объектілері бойынша тізілімнің (жиынтық тізілімнің) деректері көрсетіледі.
"ЖБ**" жолында – жергілікті бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік аудит объектілері бойынша тізілімнің (жиынтық тізілімнің) деректері көрсетіледі.
4-бөлім. Мемлекеттік аудит объектісінің қызметіндегі, соның ішінде оның міндеттері мен функцияларын іске асырумен байланысты заңнаманың рәсімдік бұзушылықтары
"№ р/с" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік санының нөмірлері (1, 2, 3 және т.б.) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 3-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің Аудит бағдарламасында көзделген толық атауы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 4-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
"ББ/БКБ коды" деген 5-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік бағдарламалар мен кіші бағдарламалардың кодтары көрсетіледі;
"Рәсімдік бұзушылықтардың жалпы саны" деген 6-бағанда – жүргізілетін мемлекеттік аудит барысында анықталған рәсімдік бұзушылықтардың саны көрсетіледі, оның ішінде:
"бюджет қаражатын пайдалану кезінде бюджет заңнамасының бұзылуы" деген 7-бағанда – бюджет қаражатын пайдалану кезіндегі бюджет заңнамасының рәсімдік бұзушылықтарының саны көрсетіледі;
"Бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары" деген 8-бағанда – бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнаманың рәсімдік бұзушылықтарының саны көрсетіледі;
"Құрылыс және қала құрылысы саласындағы заңнама бұзушылықтары" деген 9-бағанда – құрылыс және қала құрылысы саласындағы заңнаманың рәсімдік бұзушылықтарының саны көрсетіледі;
"Мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнама бұзушылықтары" деген 10-бағанда – мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнаманың рәсімдік бұзушылықтарының саны көрсетіледі;
"Өзге де салалық заңнама бұзушылықтары" деген 11-бағанда – өзге де салалық заңнаманың рәсімдік бұзушылықтарының саны көрсетіледі;
"Бұзушылық фактісін сипаттау, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме жасау" деген 12-бағанда – қысқаша нысанда бұзылған құқық нормаларының тармағына сілтеме жасай отырып бұзушылық фактісі сипатталады;
"Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)" деген 13-бағанда – Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышының тармағы көрсетіледі.
"Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-нің баптарына сілтеме жасай отырып)" деген 14-бағанда – әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар ӘҚтК-нің баптарына сілтеме жасай отырып көрсетіледі;
"Жиыны" деген жолда – мемлекеттік аудит объектілерінің бөлінісінде тізілім (жиынтық тізілім) деректері көрсетіледі (1-жол+...).
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 10-НҚ Нормативтік қаулыға
17-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
20-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық
палатасының (Тексеру
комиссиясының) Төрағасына
___________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)
АУДИТОРЛЫҚ ҚОРЫТЫНДЫНЫҢ ҮЛГІЛІК НЫСАНЫ
I. Кіріспе бөлік

1.1. Наименование аудиторского мероприятия:
________________________________________________________________
1.2. Цель государственного аудита: _________________________________
1.3. Объекты государственного аудита: ______________________________
1.4. Период, охваченный государственным аудитом: ___________________
II. Основная (аналитическая) часть
2.1. Краткий анализ ситуации по предмету аудита _____________________
________________________________________________________________
2.2. Основные результаты государственного аудита
________________________________________________________________
________________________________________________________________
2.3. Оценка влияния деятельности объектов государственного аудита на социально-экономическое развитие (в региональном и (или) страновом разрезе):
________________________________________________________________
(при наличии)
III. Итоговая часть
3.1. Принятые меры в ходе государственного аудита ___________________
________________________________________________________________
3.2. Выводы по результатам государственного аудита
________________________________________________________________
________________________________________________________________
3.3. Рекомендации и поручения по результатам государственного аудита
________________________________________________________________
3.4. Приложение: (на __ листах) ____________________________________
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии)
________________________________________________________________
Фамилия, инициалы
Руководитель структурного подразделения, ответственного за проведение аудита
________________________________________________________________
Фамилия, инициалы
Руководитель группы аудита _______________________________________
Фамилия, инициалы
Государственные аудиторы, проводившие аудиторское мероприятие
_________________________________________________________________
Фамилия, инициалы
Согласовано:
Руководитель структурного подразделения, ответственного за проведение контроля качества (структурного подразделения, определенного регламентом Ревизионной комиссии)
________________________________________________________________
Фамилия, инициалы
Руководитель структурного подразделения, ответственного за проведение правового обеспечения (структурное подразделение, определенное регламентом Ревизионной комиссии) ______________________________________________________________
Фамилия, инициалы
Примечание: составление Аудиторского заключения по итогам государственного аудита (далее – Аудиторское заключение).
I. В вводной части Аудиторского заключения указываются следующие данные:

1.1. Аудиторлық іс-шараның атауы:
_______________________________________________________________
1.2. Мемлекеттік аудиттің мақсаты: _________________________________
1.3. Мемлекеттік аудиттің объектілері: ______________________________
1.4. Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең: _________________________
II. Негізгі (талдамалық) бөлік
2.1. Аудит нысанасы бойынша жағдайдың қысқаша талдауы
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
2.2. Мемлекеттік аудиттің негізгі нәтижелері
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
2.3. Мемлекеттік аудит объектілері қызметінің әлеуметтік-экономикалық дамуға әсерін бағалау (өңірлік және (немесе) елдік бөліністе):
_______________________________________________________________
(болған жағдайда)
III. Қорытынды бөлік
3.1. Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар
_______________________________________________________________
3.2. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша тұжырымдар
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
3.3. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша ұсынымдар мен тапсырмалар
_______________________________________________________________
3.4. Қосымша: (__ парақ) ____________________________________
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) мүшесі
_______________________________________________________________
Аты-жөні, тегі
Аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы
_______________________________________________________________
Аты-жөні, тегі
Аудит тобының жетекшісі ______________________________________
Аты-жөні, тегі
Аудиторлық іс-шараны жүргізген мемлекеттік аудиторлар
_______________________________________________________________
Аты-жөні, тегі
Келісілді:
Сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің (Тексеру комиссиясының регламентінде айқындалған құрылымдық бөлімше) басшысы
_______________________________________________________________
Аты-жөні, тегі
Құқықтық қамтамасыз етуді жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің (Тексеру комиссиясының регламентімен айқындалған құрылымдық бөлімше) басшысы
_______________________________________________________________
Аты-жөні, тегі
Ескертпе: Мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша Аудиторлық қорытынды (бұдан әрі – Аудиторлық қорытынды) жасау.
I. Аудиторлық қорытындының кіріспе бөлігінде мынадай деректер көрсетіледі:

1.1. Наименование аудиторского мероприятия.
Указывается наименование аудиторского мероприятия, указанное в Перечне объектов государственного аудита.
1.2. Цель государственного аудита.
Указывается цель государственного аудита в соответствии утвержденной Программой аудита.
1.3. Объекты государственного аудита.
Указывается наименование объектов государственного аудита, в том числе объекты встречных проверок.
1.4. Период, охваченный государственным аудитом.
Указывается период, охваченный государственным аудитом.
II. Основная (аналитическая) часть Аудиторского заключения содержит:
2.1. Краткий анализ состояния аудируемой сферы.
В краткой форме представляются обобщенный анализ состояния сферы, выступающей предметом аудита, либо предметом деятельности основного объекта аудита.
По мероприятиям аудита финансовой отчетности представляется обобщенный анализ основных показателей финансовой отчетности. По результатам аудита консолидированной финансовой отчетности республиканского бюджета представляется также краткий анализ состояния бухгалтерского учета в государственном секторе.
2.2. Основные результаты аудиторских мероприятий.
В краткой форме представляются результаты аудита, в том числе общая сумма установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов объектов государственного аудита:
1) финансовых нарушений;
2) неэффективного использования бюджетных средств, активов;
3) неэффективного планирования бюджетных средств, активов;
4) процедурные нарушения (указывается количество).
По мероприятиям аудита финансовой отчетности указывается общая сумма установленных искажений финансовой отчетности.
2.3. Оценка влияния деятельности объектов государственного аудита на социально-экономическое развитие.
Представляется краткий результат оценки влияния деятельности основного объекта государственного аудита в зависимости от направления его деятельности на отрасль, регион или страну в целом.
По мероприятиям аудита финансовой отчетности данный раздел не заполняется.
III. Итоговая часть Аудиторского заключения содержит следующие разделы:
3.1. Принятые меры в ходе государственного аудита.
В данном разделе указывается информация о сумме исправленных искажений финансовой отчетности, начислении (доначислении) налогов, штрафов, пени, об обеспечении внесения поступлений и возмещении необоснованно использованных средств в бюджет, выполнении поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным лицам объекта государственного аудита, допустивших нарушения, и другую информацию относительно устранения объектом государственного аудита нарушений в процессе осуществления государственного аудита и до проведения заседания по итогам государственного аудита, а также сведения о передаче материалов государственного аудита в органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях и результатов их рассмотрения (при наличии).

1.1. Аудиторлық іс-шараның атауы.
Mемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінде көрсетілген аудиторлық іс-шараның атауы көрсетіледі.
1.2. Мемлекеттік аудиттің мақсаты.
Бекітілген Аудит бағдарламасына сәйкес мемлекеттік аудиттің мақсаты көрсетіледі.
1.3. Мемлекеттік аудит объектілері.
Мемлекеттік аудит объектілерінің атауы, соның ішінде үстеме тексеру объектілері көрсетіледі.
1.4. Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең.
Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі.
II. Аудиторлық қорытындының негізгі (талдамалық) бөлігі мыналарды қамтиды:
2.1. Аудиттелетін саланың жай-күйін қысқаша талдау.
Аудиттің мәні немесе негізгі аудит объектісі қызметінің мәні болып табылатын саланы жиынтық талдау қысқаша нысанда ұсынылады.
Қаржылық есептілік аудитінің іс-шаралары бойынша қаржылық есептіліктің негізгі көрсеткіштеріне жинақталған талдау ұсынылады. Республикалық бюджеттің шоғырландырылған қаржылық есептілігі аудитінің нәтижелері бойынша мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің жай-күйіне қысқаша талдау да ұсынылады.
2.2. Аудиторлық іс-шаралардың негізгі нәтижелері.
Аудит нәтижелері, соның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасы нормаларының, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілері актілерінің анықталған бұзушылықтарының жалпы сомасы қысқаша нысанда ұсынылады:
1) қаржылық бұзушылықтар;
2) бюджет қаражатын, активтерді тиімсіз пайдалану;
3) бюджет қаражатын, активтерді тиімсіз жоспарлау;
4) рәсімдік бұзушылықтар (саны көрсетіледі).
Қаржылық есептілік аудитінің іс-шаралары бойынша қаржылық есептіліктің белгіленген бұрмалануларының жалпы сомасы көрсетіледі.
2.3. Мемлекеттік аудит объектілері қызметінің әлеуметтік-экономикалық дамуға әсерін бағалау.
Мемлекеттік аудиттің негізгі объектісі қызметінің салаға, өңірге немесе тұтастай елге әсер етуін бағалаудың қысқаша нәтижесі ұсынылады.
Қаржылық есептілік аудитінің іс-шаралары бойынша аталған бөлім толтырылмайды.
III. Аудиторлық қорытындының қорытынды бөлігі мынадай бөлімдерді қамтиды:
3.1. Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар.
Бұл бөлімде есептелген (толық есептелген) қаржылық есептіліктің түзетілген қателіктерінің сомасы, салықтар, айыппұлдар, өсімпұлдар туралы, бюджетке түсімдер енгізудің қамтамасыз етілгені және негізсіз пайдаланылған қаражаттың өтелгені, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілердің шарттық міндеттемелерін орындағаны, мемлекеттік аудит объектісінің бұзушылықтарға жол берген лауазымды адамдарына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары туралы, мемлекеттік аудитті жүзеге асыру процесінде және мемлекеттік аудиттің қорытындысы бойынша отырыс өткізілгенге дейін мемлекеттік аудит объектісінің бұзушылықтарды жоюына қатысты басқа да ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік аудит материалдарын әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті органдарға беру туралы мәліметтер мен оларды қараудың нәтижелері (болған жағдайда) көрсетіледі..

3.2. Выводы по результатам государственного аудита.
Указывается общая оценка результатов деятельности объектов государственного аудита по вопросам проведенного государственного аудита. В зависимости от типа и объекта государственного аудита, вида проверки, с учетом особенностей направления государственного аудита, отражается оценка исполнения бюджета, реализации документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, эффективности реализации национальных проектов и бюджетных программ, деятельности государственных органов (администраторов бюджетных программ) по обеспечению полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, за возвратом сумм поступлений из республиканского бюджета, а также по обеспечению эффективного использования бюджетных средств, в том числе трансфертов юридическим лицам, кредитов, связанных грантов, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства, управление активами субъектов квазигосударственного сектора, акции (доли участия) которых принадлежат государству и формирования и использования средств внебюджетного фонда. Причины выявленных нарушений и системных недостатков, а также последствия, которые они могут повлечь за собой. Выводы должны быть аргументированными, а предложения логически следовать из них.
По мероприятиям аудита финансовой отчетности указывается общая сумма неисправленных искажений финансовой отчетности, а также мнение, выраженное по финансовой отчетности.
3.3. Рекомендации и поручения по результатам государственного аудита.
Указываются рекомендации члена Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, основанные на выводах и направленные на устранение причин выявленных нарушений и системных недостатков, а также его мнение о рассмотрении итогов аудиторского мероприятия на заседании Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии).
В разделе отражаются:
1) рекомендации Правительству Республики Казахстан, государственным уполномоченным органам, местным исполнительным органам, другим консультативно-совещательным органам по совершенствованию нормативных правовых актов;
2) рекомендации Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) по совершенствованию нормативных правовых актов (бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан, в том числе в области обеспечения национальной безопасности), организации деятельности по обеспечению соблюдения требований законодательства Республики Казахстан и по повышению эффективности в изученном направлении аудита или деятельности объекта государственного аудита;
3) предложения о принятии к сведению действий руководства объекта государственного аудита, совершенных в ходе аудиторского мероприятия и до проведения заседания, направленные на минимизацию последствий допущенных ранее нарушений требований бюджетного и иного законодательства;
3) предложения о принятии к сведению действий руководства объекта государственного аудита, совершенных в ходе аудиторского мероприятия и до проведения заседания, направленные на минимизацию последствий допущенных ранее нарушений требований бюджетного и иного законодательства.

3.2. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша тұжырымдар.
Жүргізілген мемлекеттік аудит мәселелері бойынша мемлекеттік аудит объектілері қызметінің нәтижелерін жалпы бағалау көрсетіледі. Мемлекеттік аудит бағыттарының ерекшеліктерін есепке ала отырып, мемлекеттік аудит типі мен объектісіне, тексеру түріне қарай бюджеттің атқарылуын, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылуын, ұлттық жобалардың және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу тиімділігін бағалау, республикалық бюджеттен түсетін түсімдердің сомасын қайтара отырып, республикалық бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз ету, сондай-ақ бюджет қаражатын, оның ішінде заңды тұлғаларға берілетін трансферттерді, кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды тиімді пайдалануды қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік органдардың (бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің) қызметін бағалау, акциялары (қатысу үлестері) мемлекетке тиесілі квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерін басқару және бюджеттен тыс қордың қаражатын қалыптастыру мен пайдалануы көрсетіледі. Анықталған бұзушылықтар мен жүйелі кемшіліктердің себептері, сондай-ақ олар әкеп соқтыруы мүмкін салдар. Тұжырымдар дәлелді болуы керек, ал ұсыныстар олардан қисынды түрде орындалуы керек.
Қаржылық есептілік аудитінің іс-шаралары бойынша қаржылық есептіліктің түзетілмеген бұрмалануларының жалпы сомасы, сондай-ақ қаржылық есептілік бойынша айтылған пікір көрсетіледі.
3.3. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша ұсынымдар мен тапсырмалар.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің тұжырымдармен негізделген және анықталған бұзушылықтар мен жүйелі кемшіліктердің себептерін жоюға бағытталған ұсынымдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) отырысында аудиторлық іс-шараның қорытындыларын қарау туралы оның пікірі көрсетіледі).
Бөлімде:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметіне, уәкілетті мемлекеттік органдарға, жергілікті атқарушы органдарға, басқа да консультативтік-кеңесші органдарға нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсынымдар;
2) Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) нормативтік құқықтық актілерді (Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасы, соның ішінде ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы) жетілдіру, Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету бойынша қызметті ұйымдастыруға және зерделенген аудит бағытында немесе мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тиімділігін арттыруға қатысты ұсынымдары;
3) мемлекеттік аудит объектісі басшылығының бюджет және өзге де заңнама талаптарының бұрын жол берген бұзушылықтарының салдарын барынша азайтуға бағытталған, аудиторлық іс-шара барысында және отырыс өткізілгенге дейін жасаған іс-әрекеттерін назарға алу туралы ұсыныстар көрсетіледі.

3.4. Приложения.
К Аудиторскому заключению в обязательном порядке прилагается сводный реестр выявленных нарушений по результатам государственного аудита, сводная таблица по выявленным системным недостаткам (при наличии).
Для более полного раскрытия отдельных нарушений основная (аналитическая) часть дополняется приложениями (таблицы, расчеты, расшифровки). Приложения вместе с основным текстом Аудиторского заключения составляют единое целое.
Приложение 18
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 21
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
_______Наименование органа,
организации, которым направляется
ПРЕДПИСАНИЕ
Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии столицы, области, города республиканского значения)
№_________ _________________
(местонахождение органа)
"___"________ 20__ года
Заголовок предписания
Констатирующая часть __________________________________________
Порученческие пункты __________________________________________
В соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле", информацию об исполнении предписаний объект государственного аудита обязан направить в указанные сроки с приложением подтверждающих документов.
В соответствии с пунктом 3 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле", должностные лица объекта государственного аудита несут ответственность за неисполнение предписаний органов государственного аудита и финансового контроля в соответствии со статьей 462 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Примечание: составление предписания Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) (далее – Предписание).
В Предписании указываются требования об устранении выявленных нарушений, причин и условий, способствующих им, а также принятия мер ответственности, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, к лицам, допустившим эти нарушения, и о представлении в установленные сроки в Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан (Ревизионную комиссию) информации об исполнении Предписания.
Предписание содержит требования к объекту государственного аудита (другим заинтересованным лицам):
1) о восстановлении и (или) возмещении и (или) уменьшении в плане финансирования, необоснованно использованных и (или) использованных не по целевому назначению бюджетных средств либо о восстановлении их по учету, возврату использованных с нарушением принципа бюджетного законодательства бюджетных средств, в том числе не по целевому назначению сумм трансфертов юридическим лицам, целевых трансфертов и бюджетных кредитов, возмещение нанесенного в результате неправомерных действий ущерба государству;

3.4. Қосымшалар.
Аудиторлық қорытындыға мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізілімі, анықталған жүйелі кемшіліктер бойынша жиынтық кесте (болған жағдайда) міндетті түрде қоса беріледі.
Жекелеген бұзушылықтарды неғұрлым толығырақ ашу үшін негізгі (талдамалық) бөлік қосымшалармен (кестелер, есептеулер, таратып жазулар) толықтырылады. Қосымшалар Аудиторлық қорытындының негізгі мәтінімен бірге біртұтас бүтінді құрайды.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 10-НҚ Нормативтік қаулыға
18-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
21-қосымша
________________________
Нұсқама жіберіліп отырған
органның, ұйымның атауы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың тексеру комиссиясының) НҰСҚАМАСЫ
№_________ _________________
(органның орналасқан жері)
20__ жылғы "___"_______
Нұсқаманың тақырыбы
Айқындаушы бөлік __________________________________________
Тапсырмалық тармақтар_________________________________________
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит объектісі нұсқамалардың орындалуы туралы ақпаратты растайтын құжаттарды қоса бере отырып, белгіленген мерзімдерде жіберуге міндетті.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 3-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамаларын орындамағаны үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 462-бабына сәйкес жауапты болады.
Ескертпе: Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) нұсқамасын (бұдан әрі – Нұсқама) жасау.
Нұсқамада анықталған бұзушылықтарды, оларға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою, сондай-ақ осы бұзушылықтарға жол берген адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық шараларын қабылдау және Нұсқаманың орындалғаны туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына (Тексеру комиссиясына) белгіленген мерзімдерде ұсыну туралы талап көрсетіледі.
Нұсқама мемлекеттік аудит объектісіне (басқа да мүдделі адамдарға):
1) қаржыландыру жоспарында негізсіз пайдаланылған және (немесе) мақсатынан тыс пайдаланылған бюджет қаражатын қалпына келтіру және (немесе) өтеу және (немесе) азайту туралы не оларды есеп бойынша қалпына келтіру, бюджет заңнамасы қағидатын бұза отырып пайдаланылған бюджет қаражатын, соның ішінде мақсатынан тыс пайдаланылған нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттердің сомаларын қайтару, заңсыз іс-әрекеттер нәтижесінде мемлекетке келтірілген залалдың орнын толтыру туралы;

2) об обеспечении поставки поставщиками товаров (выполнения работ и услуг), выполнении других договорных обязательств, при установлении фактов нарушений, а также о принятии других мер;
3) о представлении в установленные в нем сроки в орган внешнего государственного аудита и финансового контроля информации об исполнении Предписания. Проект Предписания членом Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие, вносится для обсуждения на заседание Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) совместно с проектом Аудиторского заключения. Предписание подписывается членом Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) и направляется в адрес объекта государственного аудита, организаций и должностных лиц в части его (их) касающейся. Каждому адресату направляется отдельное Предписание. Предписание оформляется на бланке Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии).
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии) ___________ (подпись, фамилия, инициалы)
Приложение 19
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 10 июля 2026 года № 10-НҚ
Приложение 22
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
ПОРУЧЕНИЕ
на проведение проверки исполнения решений Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии)
В соответствии со статьей ___ Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" и перечнем объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии столицы, области, города республиканского значения) на 20__ год поручается провести
____________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при наличии) и должность работника (-ов)
Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), которому(-ым) поручено проведение проверки в
____________________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита, полное наименование, его местонахождение, индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер, фамилию, имя отчество (при наличии) руководителя) проверку полноты и достоверности исполнения рекомендации (-ий), предусмотренной (-ых) пунктом (-ами).
Предписания №_____ от __________________.
Сроки проведения проверки: с __________по ____________
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии)
____________________________________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)

2) бұзушылық фактілері анықталған жағдайда, өнім берушілердің тауарларды жеткізуін (жұмыстарды орындауын және қызметтерді көрсетуін), басқа да шарттық міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету туралы, сондай-ақ басқа да шараларды қабылдау туралы;
3) Нұсқаманың орындалуы туралы ақпаратты сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органына онда белгіленген мерзімде ұсыну туралы талаптарды қамтиды. Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі Нұсқама жобасын Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) отырысында талқылау үшін Аудиторлық қорытындының жобасымен бірге енгізеді. Нұсқамаға Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) мүшесі қол қояды және мемлекеттік аудит объектісінің, ұйымдар мен лауазымды адамдардың мекенжайына оған (оларға) қатысты бөлігінде жіберіледі. Әрбір адресатқа жеке-жеке нұсқама жіберіледі. Нұсқама Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) бланкісінде ресімделеді.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының)
мүшесі _________________( қолы, аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 10 шілдедегі
№ 10-НҚ Нормативтік қаулыға
19-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
22-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) шешімдерінің орындалуына тексеру жүргізуге ТАПСЫРМА
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының ___ -бабына және Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың тексеру комиссиясының) Мемлекеттік аудит объектілерінің 20__ жылға арналған тізбесіне сәйкес
____________________________________________________________________
(тексеру жүргізу тапсырылған Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жұмыскер(-лер)інің аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі және лауазымы көрсетіледі)
____________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, оның орналасқан жері, жеке сәйкестендiру нөмiрі, бизнес сәйкестендіру нөмірі, басшысының аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі көрсетіледі).
__________________ №___ Нұсқама тармағында (тармақтарында) көзделген ұсынымның(-дардың) орындалу толықтығы мен анықтығына тексеру жүргізу тапсырылады.
Тексеру жүргізу мерзімдері: ______- _______ аралығы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) мүшесі
_______________________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)