О внесении изменений в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 65 "Об утверждении Правил предоставления услуг почтовой связи"
Приказ и.о. Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 8 июля 2026 года № 393/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июля 2026 года № 39278
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 65 "Об утверждении Правил предоставления услуг почтовой связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14370) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О почте" и подпунктом 94) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах предоставления услуг почтовой связи, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила предоставления услуг почтовой связи (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О почте" (далее – Закон), и подпунктом 94) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846 и определяют порядок предоставления услуг почтовой связи операторами почты.";
часть первую пункта 10-1 изложить в следующей редакции:
"10-1. При наличии цифровой системы операторы почты оказывают услуги в области почты посредством автоматизированных (электронных) устройств, оборудования, цифровых систем, а также используют их для автоматизации и оптимизации процессов оказания услуг в области почты.";
в пункте 19:
подпункты 1), 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"1) на бандеролях с объявленной ценностью - "Бандероль с объявленной ценностью на... теңге", на бандеролях с объявленной ценностью с описью вложения, кроме того, - "С описью";
2) на письмах с объявленной ценностью - "с объявленной ценностью на... теңге" или "с объявленной ценностью закрытое на... теңге", на письмах с объявленной ценностью с описью вложения, кроме того - "С описью";

"Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 29 шілдедегі № 65 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің м.а. 2026 жылғы 8 шiлдедегi № 393/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 10 шiлдеде № 39278 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 29 шілдедегі № 65 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14370 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Пошта туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 94) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Пошта туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 94) тармақшасына сәйкес әзірленді және пошта операторларының пошта байланысы қызметтерін ұсыну тәртібін айқындайды.";
10-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"10-1. Пошта операторлары цифрлық жүйе болған кезде пошта саласындағы көрсетілетін қызметтерді автоматтандырылған (электрондық) құрылғылар, жабдық, цифрлық жүйелер арқылы көрсетеді, сондай-ақ оларды пошта саласындағы қызметтерді көрсету процестерін автоматтандыру және оңтайландыру үшін пайдаланады.";
19-тармақта:
1), 2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) құндылығы жарияланған бандерольдерде – "... теңгеге құндылығы жарияланған бандероль", ішіне салым тізімдемесімен құндылығы жарияланған бандерольдерге, оған қоса – "Тізімдеме жасалған";
2) құндылығы жарияланған хаттарға – "... теңгеге құндылығы жарияланған" немесе "Жабық... теңгеге құндылығы жарияланған", салым тізімдемесімен, құндылығы жарияланған хаттарға, оған қоса - "Тізімдеме жасалған";

3) на почтовых отправлениях с наложенным платежом - "Наложенный платеж... теңге";";
абзац второй подпункта 8) изложить в следующей редакции:
"с объявленной ценностью - "С объявленной ценностью на... теңге";";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Пересылка регистрируемого почтового отправления осуществляется путем документального либо электронного подтверждения приема почтового отправления, выдачи отправителю подтверждающего документа на бумажном носителе либо в электронной форме с присвоением почтовому отправлению номера почтовой регистрации (идентификационного буквенно-цифрового штрих-кода), а также вручения почтового отправления под роспись либо иным способом с использованием автоматизированных (электронных) устройств, оборудования, цифровых систем, подтверждающих такое вручение. Регистрируемые почтовые отправления принимаются с обязательным указанием обратного адреса.
На упаковке регистрируемого почтового отправления наносятся: наименование производственного объекта приема оператора почты, и номер почтовой регистрации (идентификационный буквенно-цифровой штрих-код).
Прием регистрируемого почтового отправления производится оператором почты с заполнением бланка почтового отправления на бумажном носителе либо в электронной форме, предусмотренной приложением 3 к настоящим Правилам.
На принятые по списку почтовые отправления выдается один подтверждающий документ на бумажном носителе либо в электронной форме.";
подпункт 6) пункта 34 изложить в следующей редакции:
"6) в регистрируемых почтовых отправлениях с описью вложения и объявленной ценностью - денежные знаки (банкноты и монеты) национальной валюты Республики Казахстан и иностранной валюты. Отправитель при отправке почтовых отправлений заполняет заявление по форме согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.";
подпункт 4) пункта 36 изложить в следующей редакции:
"4) в письмах и посылках - банкноты, монеты и ценности, отправляемые Национальным Банком Республики Казахстан и юридическими лицами, имеющими право на осуществление кассовых операций, предусмотренных подпунктом 6) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", через службу специальной почтовой связи Национального оператора почты.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Сумма почтового перевода денег, пересылаемого внутри Республики Казахстан, не ограничивается, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан в области противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.";

3) үстеме төлемді пошта жөнелтілімдеріне – "...теңгеге үстеме төлем";";
8) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"құндылығы жарияланған – "... теңгеге құндылығы жарияланған";";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Тіркелетін пошта жөнелтілімін жіберу пошта жөнелтілімінің қабылданғанын құжаттық не электрондық растау, пошта жөнелтіліміне пошталық тіркеу нөмірін (сәйкестендіру әріптік-цифрлық штрих-код) бере отырып, жөнелтушіге қағаз жеткізгіште не электрондық нысанда растау құжатын беру, сондай-ақ пошта жөнелтілімін қол қойғызып не осындай табыс етуді өзге де тәсілмен растайтын автоматтандырылған (электрондық) құрылғыларды, жабдықты, цифрлық жүйелерді пайдалана отырып табыс ету жолымен жүзеге асырылады. Тіркелетін пошта жөнелтілімдері кері қайтару мекенжайы міндетті түрде көрсетіліп, қабылданады.
Тіркелетін пошта жөнелтілімінің буып-түюінде: пошта операторының қабылдайтын өндірістік объектісінің атауы және пошталық тіркеу нөмірі (сәйкестендіру әріптік-цифрлық штрих-код) жазылады.
Тіркелетін пошта жөнелтілімін қабылдауды пошта операторы осы Қағидаларға 3-қосымшада көзделген қағаз жеткізгіште не электрондық нысанда пошта жөнелтілімі бланкісін толтыра отырып жүргізеді.
Тізім бойынша қабылданған пошта жөнелтілімдеріне қағаз жеткізгіште не электрондық нысанда растайтын бір құжат беріледі.";
34-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) салым тізімдемесімен және құндылығы жарияланған тіркелетін пошта жөнелтілімдерінде – Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының және шетел валютасының ақша белгілері (банкноттары мен монеталары). Жөнелтуші пошта жөнелтілімдерін жөнелту кезінде осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті толтырады.";
36-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) құндылығы жарияланған хаттар мен жөнелтілімдерде – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және кассалық операцияларын Ұлттық пошта операторының арнайы пошта байланысы қызметі арқылы "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 6) тармақшасына сәйкес жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғалар жіберетін банкноттар, монеталар және құндылықтар.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Қазақстан Республикасының ішінде жіберілетін пошталық ақша аударымының сомасына, егер Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы заңнамасында өзгеше көзделмесе, шектеу қойылмайды.";

пункты 49, 50 и часть первую пункта 51 изложить в следующей редакции:
"49. Оказание оператором почты услуги по пересылке гибридного отправления осуществляется путем пересылки отправления на первоначальном этапе в форме электронного письма (сообщения) пользователям услуг оператора почты, прошедшем регистрацию в цифровой системе, интернет-ресурсе или посредством использования электронных носителей, и доставляемое на последующих этапах в виде регистрируемого или нерегистрируемого письма (почтовой карточки), либо пересылки на первоначальном этапе письма (почтовой карточки) и доставляемое на последующих этапах в форме электронного письма (сообщения) путем использования цифровых систем, интернет-ресурсов, на электронную почту или электронный абонентский почтовый ящик.
50. Регистрируемые или нерегистрируемые письма (почтовые карточки), пересылаемые на первоначальном этапе в форме электронного письма (сообщения) с использованием цифровой системы оператора почты, подписывается пользователем услуг оператора почты электронной цифровой подписью, полученной в удостоверяющем центре, согласно статье 52 Цифрового кодекса Республики Казахстан и пересылается с соблюдением мер по защите информации.
51. Электронное письмо (сообщение) направленное в цифровую систему оператора почты для дальнейшей его доставки в виде почтового отправления, распечатывается на бумажном носителе, который отображает содержание полученного электронного письма (сообщения) в доступном для восприятия виде без использования дополнительных средств и методов.";
пункты 53 и 54 изложить в следующей редакции:
"53. Цифровая система оператора почты направляет отправителю уведомление в электронной форме о приеме, доставке, вручении или возврате регистрируемого письма (почтовой карточки), или о приеме нерегистрируемого письма (почтовой карточки), пересылаемых в форме электронного письма (сообщения).
54. Пересылаемые на первоначальном этапе письма (почтовые карточки) и доставляемые на последующем этапе в форме электронного письма (сообщения) путем использования цифровых систем, интернет-ресурсов на электронную почту или электронный абонентский почтовый ящик, считаются врученным адресату при получении уведомления о доставке или прочтении адресатом письма (почтовой карточки).";
пункты 56 и 57 изложить в следующей редакции:
"56. Уведомление о получении адресатом или его законным представителем, или поверенным, действующим на основании доверенности либо третьим лицом при наличии согласия адресата, подтвержденного путем ввода пин-кода или сканирования штрих-кода регистрируемого письма (почтовой карточки) формируется в электронном виде и пересылается в цифровую систему или на электронный абонентский почтовый ящик пользователя услуг оператора почты, после возникновения соответствующего статуса о доставке (вручении) в цифровой системе оператора почты.

49, 50-тармақтар және 51-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Пошта операторының гибридтік жөнелтілімді жіберу бойынша қызмет көрсетуі жөнелтілімді кейінгі кезеңдерде тіркелетін немесе тіркелмейтін хат (пошталық карточка) түрінде жеткізілетін және бастапқы кезеңде цифрлық жүйелерде, интернет-ресурстарда немесе электрондық жеткізгіштерді қолдану арқылы тіркелуден өткен пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушыға электрондық хат (хабар) нысанында жіберу не кейінгі кезеңдерде электрондық поштаға немесе электрондық абоненттік пошта жәшігіне цифрлық жүйелерді, интернет-ресурстарды және басқа да электрондық жеткізгіштерді қолдану арқылы электрондық хат (хабар) нысанында жеткізілетін хатты (пошталық карточканы) бастапқы кезеңде жіберу арқылы жүзеге асырылады.
50. Бастапқы кезеңде пошта операторының цифрлық жүйесін қолдану арқылы электрондық хат (хабар) нысанында жіберілетін тіркелетін немесе тіркелмейтін хаттарға (пошта карточкасына) пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушы Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінің 52-бабына сәйкес куәландырушы орталықта алған электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қояды және олар ақпаратты қорғау жөніндегі шаралар сақталып жіберіледі.
51. Пошта операторының цифрлық жүйесіне пошта жөнелтілімі түрінде әрі қарай жеткізу үшін жолданған электрондық хат (хабар) қосымша құралдар мен әдістерді пайдаланбай-ақ қабылдау үшін қолжетімді түрде алынған электрондық хаттың (хабардың) мазмұны жазылған қағаз жеткізгіште басып шығарылады.";
53 және 54-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Пошта операторының цифрлық жүйесі жөнелтушіге тіркелетін хат (пошта карточкасы) қабылданғаны, жеткізілгені, табыс етілгені немесе қайтарылғаны туралы немесе электрондық хат (хабар) нысанында жіберілетін тіркелмейтін хат (пошта карточкасы) қабылданғаны туралы электрондық нысанда хабарлама жібереді.
54. Бастапқы кезеңде жіберілетін және кейінгі кезеңде цифрлық жүйелерді, интернет-ресурстарды қолдану арқылы электрондық хат (хабар) нысанында электрондық поштаға немесе электрондық абоненттік пошта жәшігіне жеткізілетін хаттар (пошта карточкасы) жеткізілгені не адресат хатты (пошта карточкасын) оқығаны туралы хабарламаны алған кезде адресатқа жеткізілген болып есептеледі.";
56 және 57-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Адресаттан немесе оның заңды өкiлiнен немесе сенiмхат негiзiнде әрекет ететін сенім білдірілген адамынан не үшінші тұлғадан адресаттың пин-код енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу жолымен расталған келісімі болған жағдайда тіркелген хатты (пошталық карточканы) алғаны туралы хабарлама электронды түрде қалыптасады және цифрлық жүйеге немесе пошта операторының цифрлық жүйесінде жеткізілгені (табыс етілгені) туралы тиісті мәртебе пайда болғаннан кейін пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушының электрондық абоненттік жәшігіне жіберіледі.

57. При возврате гибридные отправления подлежат уничтожению после получения подтверждения о принятии статуса о возврате в цифровой системе пользователя услуг оператора почты, если иное условие не оговорено в заключенном договоре.";
часть первую пункта 69 изложить в следующей редакции:
"69. Операторы почты перед приемом или вручением почтового отправления обязаны получить заявление (согласие) пользователя услуг оператора почты на сбор, накопление, использование и хранение персональных данных. Такое согласие отбирается в электронном виде с использованием электронной цифровой подписи или иным способом, которым подтверждает получение согласия, с использованием автоматизированных (электронных) устройств, оборудования или посредством цифровых систем через государственный сервис контроля доступа к персональным данным согласно Закону Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" либо на бумажном носителе под роспись.";
пункт 104 изложить в следующей редакции:
"104. Операторы почты перед вручением почтового отправления обязаны получить заявление (согласие) пользователя услуг оператора почты на сбор, накопление, использование и хранение персональных данных. Такое согласие отбирается в электронном виде с использованием электронной цифровой подписи или иным способом, которым подтверждает получение согласия, с использованием автоматизированных (электронных) устройств, оборудования или посредством цифровых систем через государственный сервис контроля доступа к персональным данным согласно Закону Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" либо на бумажном носителе под роспись.
Выдача, либо вручение регистрируемого почтового отправления осуществляется непосредственно адресату (получателю) или его законному представителю, или поверенному, действующему на основании доверенности либо третьему лицу при наличии согласия адресата, подтвержденного путем ввода пин-кода или сканирования штрих-кода.
Регистрируемое почтовое отправление не выдается, либо не вручается лицу, не указанному на почтовом отправлении, за исключением:
1) предъявления доверенности на бумажном носителе либо в электронной форме с электронной цифровой подписью на получение почтовых отправлений, от получателей:
2) согласия адресата подтвержденного путем ввода пин-кода или сканирования штрих-кода.
В случае отказа отправителя от предоставления согласия на сбор, накопление, использование и хранение персональных данных оператор почты не вручает пользователю услуг почтовое отправление.";

57. Қайтару кезінде гибридтік жөнелтілімдер жасалған шартта өзге талап айтылмаса, пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушының цифрлық жүйесіне қайтару туралы мәртебені қабылдағаны туралы растауды алғаннан кейін жойылуы тиіс.";
69-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Пошта операторлары пошта жөнелтілімін қабылдау немесе табыс ету алдында пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушының дербес деректерді жинауға, жинақтауға, пайдалануға және сақтауға өтінішін (келісімін) алуға міндетті. Мұндай келісім электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдаланыла отырып немесе келісім алуды растайтын өзге де тәсілмен автоматтандырылған (электрондық) құрылғыларды, жабдықтарды пайдаланыла отырып электрондық түрде немесе "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерге қол жеткізуді бақылаудың мемлекеттік сервисі арқылы цифрлық жүйелер арқылы не қол қойғызып қағаз жеткізгіште таңдалады.";
104-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"104. Пошта операторлары пошта жөнелтілімін табыс ету алдында пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушының дербес деректерді жинауға, жинақтауға, пайдалануға және сақтауға өтінішін (келісімін) алуға міндетті. Мұндай келісім электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып немесе келісім алуды растайтын өзге тәсілмен автоматтандырылған (электрондық) құрылғыларды, жабдықтарды пайдалана отырып электрондық түрде немесе "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерге қол жеткізуді бақылаудың мемлекеттік сервисі арқылы цифрлық жүйелер арқылы не қол қойғызып қағаз жеткізгіште таңдалады.
Тіркелетін пошта жөнелтілімін беру не табыс ету пошта жөнелтілімінде көрсетілген тікелей адресатқа (алушыға) немесе оның заңды өкіліне немесе сенімхат негізінде әрекет ететін сенім білдірілген адамына не үшінші тұлғаға адресаттың пин-код енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу жолымен расталған келісімі болған кезде жүзеге асырылады.
Мыналарды:
1) алушылардан пошта жөнелтілімдерін алуға арналған сенімхатты қағаз жеткізгіште не электрондық цифрлық қолтаңбасы бар электрондық нысанда ұсынуды;
2) адресаттың пин-кодты енгізу немесе штрих-кодты сканерлеу жолымен расталған келісімін қоспағанда, тіркелетін пошта жөнелтілімі пошта жөнелтілімінде көрсетілмеген адамға берілмейді не табыс етілмейді.
Жөнелтуші дербес деректерді жинауға, жинақтауға, пайдалануға және сақтауға келісім беруден бас тартқан жағдайда, пошта операторы көрсетілетін қызметтерді пайдаланушыға пошта жөнелтілімін табыс етпейді.";

пункты 112-3, 112-4 и 112-5 изложить в следующей редакции:
"112-3. Получатель регистрируемого почтового отправления (адресат) передает третьему лицу пин-код или штрих-код, сгенерированный и направленный лично получателю через цифровую систему оператора почтовой связи.
112-4. Третье лицо озвучивает пин-код либо предъявляет для считывания штрих код, отправленный ему получателем (адресатом) в цифровой системе оператора почты.
112-5. Вручение регистрируемого почтового отправления третьему лицу с использованием пин-кода или штрих-кода осуществляется при предъявлении пин-кода или штрих-кода, сгенерированного в цифровой системе оператора почты для получателя (адресата).";
пункт 112-8 изложить в следующей редакции:
"112-8. После успешной верификации статус о вручении регистрируемого почтового отправления фиксируется в цифровой системе с указанием признака вручения третьему лицу.";
пункт 112-11 изложить в следующей редакции:
"112-11. Срок действия сгенерированного пин-кода или штрих-кода составляет 3 (три) минуты с момента его открытия в цифровой системе оператора почты для предъявления, после чего он автоматически обновляется. ";
пункт 112-14 изложить в следующей редакции:
"112-14. Информация о третьих лицах не хранится в цифровой системе оператора почты.";
подпункт 6) пункта 144 изложить в следующей редакции:
"6) печатные издания, изобразительные материалы, кино-, фото-, аудио-, и видеоматериалы, содержащие пропаганду или агитацию насильственного изменения основ конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, культа жестокости, насилия и порнографии;";
подпункт 7) пункта 147 изложить в следующей редакции:
"7) печатные издания, изобразительные материалы, кино-, фото-, аудио-, и видеоматериалы, содержащие пропаганду или агитацию насильственного изменения основ конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, культа жестокости, насилия и порнографии;";
подпункт 1) пункта 150 изложить в следующей редакции:
"1) культурные ценности в соответствии с пунктом 2 статьи 32 Закона Республики Казахстан "О культуре" (при перемещении за пределы Республики Казахстан) - на основании свидетельства на право временного вывоза культурных ценностей, выдаваемого местными исполнительными органами столицы, области, города республиканского значения;";
пункт 181 изложить в следующей редакции:

112-3, 112-4 және 112-5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"112-3. Тіркелетін пошта жөнелтілімін алушы (адресат) пошта байланысы операторының цифрлық жүйесі арқылы алушының өзі жасаған және жіберген пин-кодты немесе штрих-кодты үшінші тұлғаға береді.
112-4. Үшінші тұлға пин-кодты айтады немесе пошта операторының цифрлық жүйесінде алушы (адресат) жіберген штрих-кодты оқуға ұсынады.
112-5. Тіркелетін пошта жөнелтілімін үшінші тұлғаға пин-кодты немесе штрих-кодты пайдалана отырып алушы (адресат) үшін пошта операторының цифрлық жүйесінде жасалған пин-кодты немесе штрих-кодты көрсеткен кезде жүзеге асырылады.";
112-8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"112-8. Сәтті верификациядан кейін тіркелетін пошта жөнелтілімін табыс ету туралы мәртебе үшінші тұлғаға табыс ету белгісі көрсетіле отырып, цифрлық жүйеде тіркеледі.";
112-11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"112-11. Жасалған пин-кодтың немесе штрих-кодтың жарамдылық мерзімі оны көрсету үшін пошта операторының цифрлық жүйесінде ашқан сәттен бастап 3 (үш) минутты құрайды, содан кейін ол автоматты түрде жаңартылады.";
112-14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"112-14. Үшінші тұлға туралы ақпарат пошта операторының цифрлық жүйесінде сақталмайды.";
144-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасының конституциялық құрылым негіздерін күшпен өзгерту, тұтастығына қол сұғу, мемлекет қауіпсіздігін бұзу, соғыс, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, таптық және рулық артықшылық, қаталдық, зорлық және порнография насихатталатын немесе үгіттелетін баспа басылымдары, бейнелеу материалдары, кино-, фото-, аудио- және бейнематериалдар;";
147-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасының конституциялық құрылым негіздерін күшпен өзгерту, тұтастығына қол сұғу, мемлекет қауіпсіздігін бұзу, соғыс, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, таптық және рулық артықшылық, қаталдық, зорлық және порнография насихатталатын немесе үгіттелетін баспа басылымдары, бейнелеу материалдары, кино-, фото-, аудио- және бейнематериалдар;";
150-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 32-бабының 2-тармағына сәйкес мәдени құндылықтар (Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығаратын кезде) – астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдары беретін, мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына берілетін куәлік негізінде;";
181-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"181. Почтовые отправления с дополнительной надписью (отметкой) "Үкіметтік" – "Правительственное" принимаются от следующих должностных лиц Республики Казахстан:
1) Президент Республики Казахстан;
2) Вице-президент Республики Казахстан;
3) Премьер-Министр Республики Казахстан;
4) Председатель и Заместители Председателя Курултая;
5) Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан;
6) Председатель и Заместитель Председателя Конституционного Суда Республики Казахстан;
7) Председатель Верховного Суда Республики Казахстан;
8) Председатель Национального Банка Республики Казахстан;
9) Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан;
10) Заместители Премьер-Министра Республики Казахстан;
11) Генеральный прокурор и Заместитель Генерального прокурора Республики Казахстан;
12) Руководители органов, подотчетных Президенту Республики Казахстан;
13) Министры Республики Казахстан, руководители ведомств центральных исполнительных органов;
14) Акимы столицы, областей, городов республиканского значения.
Почтовые отправления в разряде "Үкіметтік" - "Правительственное" обрабатываются и доставляются в первую очередь.";
приложение 3.1 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету телекоммуникаций Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Р. Коняшкин
СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
министра искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
от 8 июля 2026 года № 393/НҚ

"181. "Үкіметтік" - "Правительственное" қосымша жазбасы (белгісі) бар пошта жөнелтілімдері Қазақстан Республикасының мына лауазымды тұлғаларынан қабылданады:
1) Қазақстан Республикасының Президенті;
2) Қазақстан Республикасының Вице-Президенті;
3) Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі;
4) Құрылтай Төрағасы және Төрағасының орынбасарлары;
5) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы;
6) Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Төрағасы және Төрағасының орынбасары;
7) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы;
8) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы;
9) Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының Төрағасы;
10) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарлары;
11) Қазақстан Республикасы Бас прокуроры және Бас прокурорының орынбасары;
12) Қазақстан Республикасының Президентіне есеп беруші органдардың басшылары;
13) Қазақстан Республикасының министрлері, орталық атқарушы органдардың ведомство басшылары;
14) Астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар әкімдері.
"Үкіметтік" - "Правительственное" разрядындағы пошта жөнелтілімдері бірінші кезекте өңделеді және жеткізіледі.";
осы бұйрыққа қосымшаға 3.1-қосымша сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық
даму министрінің міндетін атқарушы
Р. Коняшкин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 8 шілдедегі
№ 393/НҚ бұйрығына
қосымша
Пошта байланысының
көрсетілетін қызметтерінің
ұсыну қағидаларына

Приложение 3-1
к Правилам предоставления
услуг почтовой связи
Форма______________________
(наименование оператора почты)
Заявление
Я, _______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), разборчиво) проживающий(ая)
по адресу:_________________________________________________________________
настоящим заявляю о том, что в _____________________________________________,
(указать вид и категорию почтового отправления направляемой в адрес получателя
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (разборчиво)
вложены монеты, банкноты в регистрируемых почтовых отправлениях.
В регистрируемое почтовое отправление с описью вложения и объявленной ценностью на сумму ___________________________________ (________________________)
теңге, вложены ____________________________________________________________
(указать монеты или банкноты)
в количестве _________________штук:
1) ________________________________________________________________________
(указать страну изготовителя, год выпуска, номинал); (заполняется на каждую монету или банкноту в отдельности)
2) ________________________________________________________________________
(указать страну изготовителя, год выпуска, номинал); (заполняется на каждую монету или банкноту в отдельности)
3) ________________________________________________________________________
(указать страну изготовителя, год выпуска, номинал). (заполняется на каждую монету или банкноту в отдельности) _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись) ________________________________ (дата)

3-1-қосымша
Нысан___________________
(пошта операторының атауы)
Өтініш
Мен,____________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), анық) мекенжайы бойынша тұратын:
___________________________ осы арқылы мен бұл туралы мәлімдеймін
_________________________________,
(пошта жөнелтілімінің түрі мен санатын көрсету) алушының мекенжайына
жіберілетін _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол боған жағдайда), анық) тіркелетін пошта
жөнелтілімдерінде салынған банкноттар, монеталар.
Тіркелетін пошта жөнелтіліміне салынымының тізімдемесі және сомаға жарияланған
құндылығы бар________________ (________________________) теңге салынды.
__________________________________ саны _____________________дана:
(монеталарды немесе банкноттарды көрсету)
1)______________________________________________
(дайындаушының елін, шығарылған жылын, номиналын көрсету);
(әрбір монетаға немесе банкнотқа жеке толтырылады)
2)______________________________________________
(дайындаушының елін, шығарылған жылын, номиналын көрсету);
(әрбір монетаға немесе банкнотқа жеке толтырылады)
3)___________________________________________
(дайындаушының елін, шығарылған жылын, номиналын көрсету).
(әрбір монетаға немесе банкнотқа жеке толтырылады)
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________ (күні)