О внесении изменений в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 155/НҚ "Об утверждении Правил оказания проактивных услуг"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 1 июля 2026 года № 371/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2026 года № 39212
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 155/НҚ "Об утверждении Правил оказания проактивных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20495) следующие изменения:
в заголовок вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 13-1) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила оказания проактивных услуг, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных услуг Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития Республики Казахстан
Ж. Мадиев
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
от 1 июля 2026 года № 371/НҚ
Утверждены
приказом Министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 24 апреля 2020 года № 155/НҚ
Правила оказания проактивных услуг

"Проактивті қызмет көрсету қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 155/НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 1 шiлдедегi № 371/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 шiлдеде № 39212 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Проактивті қызмет көрсету қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 155/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20495 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Проактивті қызметтерді көрсету қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 13-1) тармақшасына сәйкес" БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Проактивті қызметтерді көрсету қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
министрі
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 371/НҚ бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
20 жылғы 24 сәуірдегі
№ 155/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Проактивті қызметтерді көрсету қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания проактивных услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13-1) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок оказания проактивных услуг.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) услугополучатель – физические и юридические лица, филиалы и представительства юридических лиц, имеющие право и (или) намерение подать заявление на получение государственной или социально ответственной услуги или получающие государственную или социально ответственную услугу либо получившие результат оказания государственной или социально ответственной услуги для реализации своих прав, свобод и законных интересов с предоставлением им соответствующих материальных или нематериальных благ;
2) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая без заявления услугополучателя по инициативе услугодателя;
3) абонентское устройство сотовой связи – средство связи индивидуального использования, формирующее сигналы электрической связи для передачи или приема заданной абонентом информации и подключаемое к сети оператора сотовой связи, не имеющее постоянного географически определяемого местоположения в рамках обслуживаемой территории, работающее в сетях сотовой связи.
Глава 2. Порядок оказания проактивных услуг
3. Оказание проактивных услуг осуществляется без заявления услугополучателя по инициативе услугодателя посредством цифровых систем государственных органов при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на веб-портале "цифрового правительства" и включает в себя:
1) отправку услугополучателю уведомлений с запросом на оказание государственной услуги;
2) получение согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также иных необходимых сведений от услугополучателя, в том числе ограниченного доступа, посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан не требуется отправка услугополучателю уведомления с запросом на оказание проактивной услуги, при этом осуществляется обязательное информирование услугополучателей об ее оказании путем отправления текстового сообщения на зарегистрированный на веб-портале "цифрового правительства" абонентский номер сотовой связи или в кабинет пользователя на веб-портале "цифрового правительства".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы проактивті қызметтерді көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 13-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және проактивті қызметтерді көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) көрсетілетін қызметті алушы – мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуға өтініш беруге құқығы және (немесе) ниеті бар немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алатын не өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыру үшін оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер бере отырып, мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету нәтижесін алған жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;
2) проактивті қызмет – көрсетілетін қызметті алушының өтінішінсіз көрсетілетін қызметті берушінің бастамасы бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
3) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы – абонент берген ақпаратты беру немесе қабылдау үшін электр байланысы сигналдарын қалыптастыратын және ұялы байланыс операторының желісіне қосылатын, қызмет көрсетілетін аумақ шеңберінде географиялық тұрғыдан айқындалатын тұрақты орналасқан жері жоқ, ұялы байланыс желілерінде жұмыс істейтін жеке пайдаланылатын байланыс құралы.
2-тарау. Проактивті қызметтерді көрсету тәртібі
3. Проактивті қызметтер көрсету "цифрлық үкімет" веб-порталында көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысы абоненттік құрылғысының телефон нөмірі тіркелген кезде мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелері арқылы көрсетілетін қызметті алушының өтінішінсіз, көрсетілетін қызметті берушінің бастамасы бойынша жүзеге асырылады және мыналарды:
1) көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салуы бар хабарламалар жіберуді;
2) көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыдан өзге де қажетті мәліметтерді, оның ішінде қолжетімділігі шектелген мәліметтерді көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы алуды қамтиды.
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушыға проактивті қызмет көрсетуге сұрау салуы бар хабарламаны жіберу талап етілмейді, бұл ретте көрсетілетін қызметті алушыларды қызмет көрсету туралы міндетті түрде хабардар ету "цифрлық үкімет" веб-порталында тіркелген ұялы байланыстың абоненттік нөміріне немесе "цифрлық үкімет" веб-порталындағы пайдаланушының кабинетіне мәтіндік хабарлама жіберу арқылы жүзеге асырылады.

4. Оказание проактивных услуг осуществляется при наличии согласия услугополучателя на сбор, обработку, хранение и использование персональных данных, полученного посредством государственного сервиса контроля доступа к персональным данным.
5. Основанием для оказания проактивной услуги является наступление события, предусмотренного законодательством Республики Казахстан, а также наличие сведений, необходимых для оказания соответствующей государственной услуги, в цифровых системах государственных органов.
6. При наступлении соответствующего события услугополучателю направляется автоматическое уведомление с предложением получения государственной услуги в проактивном формате.
7. Услугополучатель подтверждает согласие на получение проактивной услуги путем направления ответного сообщения либо иным способом, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
8. Срок ожидания ответа от услугополучателя составляет двадцать четыре часа с момента получения запроса. По истечении указанного срока запрос аннулируется, а услугополучателю направляется уведомление о необходимости обращения за получением государственной услуги в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и подзаконным нормативным правовым актом, определяющим порядок оказания соответствующей государственной услуги.
9. После получения согласия услугополучателя осуществляется автоматизированная проверка сведений, необходимых для оказания государственной услуги, посредством интеграции цифровых систем государственных органов.
10. При оказании проактивной услуги не допускается истребование от услугополучателя документов и сведений, имеющихся в цифровых системах государственных органов.
11. При отсутствии необходимых сведений либо выявлении обстоятельств, препятствующих оказанию проактивной услуги, услугополучателю направляется уведомление с указанием причин невозможности оказания проактивной услуги.
12. При наличии всех необходимых сведений проактивная услуга оказывается в срок, предусмотренный законодательством Республики Казахстан и подзаконным нормативным правовым актом, определяющим порядок оказания соответствующей государственной услуги.
13. Результат оказания проактивной услуги направляется услугополучателю посредством цифровых систем государственных органов в форме, предусмотренной подзаконным нормативным правовым актом, определяющим порядок оказания соответствующей государственной услуги.
14. Государственный орган, являющийся владельцем цифровой системы, посредством которой оказывается проактивная услуга, обеспечивает полноту, достоверность и актуальность сведений, защиту данных от несанкционированного доступа, своевременную передачу и неизменность информации, полученной от услугополучателя.

4. Проактивті қызметтерді көрсету көрсетілетін қызметті алушының дербес деректерге қол жеткізуді бақылаудың мемлекеттік сервисі арқылы алынған дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісімі болған жағдайда көрсетіледі.
5. Проактивті қызметті көрсетуге Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген оқиғаның туындауы, сондай-ақ тиісті мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтердің мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінде болуы негіз болып табылады.
6. Тиісті оқиға туындаған кезде көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік көрсетілетін қызметті проактивті форматта алу туралы ұсынысы бар автоматты хабарлама жіберіледі.
7. Көрсетілетін қызметті алушы проактивті қызметті алуға келісімін жауап хабарламасын жіберу арқылы не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де тәсілмен растайды.
8. Көрсетілетін қызметті алушыдан жауап күту мерзімі сұрау салу алынған сәттен бастап жиырма төрт сағатты құрайды. Көрсетілген мерзім өткеннен кейін сұрау салу күшін жояды, ал көрсетілетін қызметті алушыға Қазақстан Республикасының заңнамасында және тиісті мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіде белгіленген тәртіппен мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін жүгіну қажеттігі туралы хабарлама жіберіледі.
9. Көрсетілетін қызметті алушының келісімін алғаннан кейін мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерін интеграциялау арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтерге автоматтандырылған тексеру жүргізіледі.
10. Проактивті қызметті көрсету кезінде мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінде бар құжаттар мен мәліметтерді көрсетілетін қызметті алушыдан талап етуге жол берілмейді.
11. Қажетті мәліметтер болмаған не проактивті қызметті көрсетуге кедергі келтіретін мән-жайлар анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға проактивті қызметті көрсетудің мүмкін еместігінің себептері көрсетілген хабарлама жіберіледі.
12. Барлық қажетті мәліметтер болған кезде проактивті қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасында және тиісті мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіде көзделген мерзімде көрсетіледі.
13. Проактивті көрсетілетін қызметтің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелері арқылы тиісті мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіде көзделген нысанда жіберіледі.
14. Проактивті қызмет көрсетілетін цифрлық жүйенің иесі болып табылатын мемлекеттік орган көрсетілетін қызметті алушыдан алынған ақпараттың толықтығын, анықтығын және жаңартылуын, рұқсатсыз қол жеткізуден қорғалуын, сондай-ақ ақпараттың уақтылы берілуін және өзгеріссіз сақталуын қамтамасыз етеді.