О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 228 "Об утверждении Требований к использованию информационно-коммуникационных технологий и обеспечению информационной безопасности при организации деятельности кредитных бюро, поставщиков информации и получателей кредитных отчетов, а также Требований, предъявляемых кредитными бюро к поставщикам информации и получателям кредитных отчетов"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 июня 2026 года № 100. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2026 года № 39195
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 228 "Об утверждении Требований к использованию информационно-коммуникационных технологий и обеспечению информационной безопасности при организации деятельности кредитных бюро, поставщиков информации и получателей кредитных отчетов, а также Требований, предъявляемых кредитными бюро к поставщикам информации и получателям кредитных отчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17702) следующее изменение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Требований к использованию цифровых технологий и обеспечению информационной безопасности при организации деятельности кредитных бюро, поставщиков информации и получателей кредитных отчетов, а также Требований, предъявляемых кредитными бюро к поставщикам информации и получателям кредитных отчетов";
Требования к использованию информационно-коммуникационных технологий и обеспечению информационной безопасности при организации деятельности кредитных бюро, поставщиков информации и получателей кредитных отчетов и Требования, предъявляемые кредитными бюро к поставщикам информации и получателям кредитных отчетов, утвержденные указанным постановлением, изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению.
2. Департаменту информационной и кибербезопасности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;

"Кредиттік бюролардың, ақпарат берушілердің және кредиттік есептерді алушылардың қызметін ұйымдастыру кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануға және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды, сондай-ақ Кредиттік бюролардың ақпарат берушілерге және кредиттік есептерді алушыларға қоятын талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 228 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 100 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 шiлдеде № 39195 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Кредиттік бюролардың, ақпарат берушілердің және кредиттік есептерді алушылардың қызметін ұйымдастыру кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануға және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды, сондай-ақ Кредиттік бюролардың ақпарат берушілерге және кредиттік есептерді алушыларға қоятын талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 228 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17702 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кредиттік бюролардың, ақпарат берушілердің және кредиттік есептерді алушылардың қызметін ұйымдастыру кезінде цифрлық технологияларды пайдалануға және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды, сондай-ақ Кредиттік бюролардың ақпарат берушілерге және кредиттік есептерді алушыларға қоятын талаптарын бекіту туралы"
көрсетілген қаулымен бекітілген Кредиттік бюролардың, ақпарат берушілердің және кредиттік есептерді алушылардың қызметін ұйымдастыру кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануға және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптар және Кредиттік бюролардың ақпарат берушілерге және кредиттік есептерді алушыларға қоятын талаптары осы қаулыға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Ақпараттық және киберқауіпсіздік департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
И.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
О. Кизатов
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
развитию финансового рынка
от 30 июня 2026 года №100
Утверждены постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 28 сентября 2018 года №228
Требования к использованию цифровых технологий и обеспечению информационной безопасности при организации деятельности кредитных бюро, поставщиков информации и получателей кредитных отчетов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Требования к использованию цифровых технологий и обеспечению информационной безопасности при организации деятельности кредитных бюро, поставщиков информации и получателей кредитных отчетов разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" и устанавливают требования к использованию цифровых технологий и обеспечению информационной безопасности при организации деятельности кредитных бюро, банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, коллекторских агентств и сервисных компаний, осуществляющих доверительное управление правами (требованиями) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита в рамках договора доверительного управления правами (требованиями) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита, заключенного с банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, коллекторским агентством, дочерней организацией банка, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, юридическим лицом – залогодержателем прав требования по договору о предоставлении микрокредита при выпуске микрофинансовой организацией обеспеченных облигаций или получении займов, специальной финансовой компанией, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации, при сделке секьюритизации, лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, специальном фондом развития частного предпринимательства – по договору банковского займа, по договору о предоставлении микрокредита, заключенному в рамках сделки по финансированию субъектов частного предпринимательства путем обусловленного размещения средств в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, микрофинансовых организациях, иным лицом – в отношении права (требования) по договору банковского займа, по договору о предоставлении микрокредита физического лица, связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, или по договору банковского займа, по договору о предоставлении микрокредита юридического лица, по которому выявлены признаки обесценения в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, в том числе на момент приобретения или возникновения (создания) права (требования) по договору банковского займа, по договору о предоставлении микрокредита.

3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
агенттігі Төрағасының м.а.
О. Кизатов
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 100 Қаулыға
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2018 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 228 қаулысымен бекітілген
Кредиттік бюролардың, ақпарат берушілердің және кредиттік есептерді алушылардың қызметін ұйымдастыру кезінде цифрлық технологияларды пайдалануға және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кредиттік бюролардың, ақпарат берушілердің және кредиттік есептерді алушылардың қызметін ұйымдастыру кезінде цифрлық технологияларды пайдалануға және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптар "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және банкпен, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйыммен, коллекторлық агенттікпен, бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын банктің еншілес ұйымымен, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйыммен, микроқаржы ұйымының қамтамасыз етілген облигацияларды шығару немесе қарыздар алу кезінде микрокредит беру туралы шарт бойынша талап ету құқықтарын кепіл ұстаушы-заңды тұлғамен, секьюритилендіру мәмілесі кезінде Қазақстан Республикасының секьюритилендіру және жобалық қаржыландыру туралы заңнамасына сәйкес құрылған арнайы қаржы компаниясымен, акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын тұлғамен, банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда, микроқаржы ұйымдарында қаржыны негізделген орналастыру арқылы жеке кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру жөніндегі мәміле шеңберінде жасалған банктік қарыз шарты, микрокредит беру шарты бойынша жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорымен, өзге тұлғамен – кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты жеке тұлғаның банктік қарыз шарты бойынша, микрокредит беру туралы шарт бойынша немесе ол бойынша халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес, оның ішінде банктік қарыз шарты бойынша, микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықты (талапты) сатып алу немесе пайда болу (құру) сәтіне құнсыздану белгілері анықталған заңды тұлғаның банктік қарыз шарты бойынша, микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарына (талаптарына) қатысты жасалған банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шеңберінде банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын коллекторлық агенттіктер мен сервистік компаниялардың қызметін ұйымдастыру кезінде цифрлық технологияларды пайдалануға және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды белгілейді.

2. В Требованиях используются понятия, предусмотренные Законом о кредитных бюро, а также следующие понятия:
1) поставщики информации - поставщики информации, указанные в подпунктах 1) и 1-1) пункта 1 статьи 18 Закона о кредитных бюро;
2) информационный актив – совокупность информации и объекта цифровой инфраструктуры, используемого для ее хранения и (или) обработки;
3) информационная безопасность – состояние защищҰнности цифровых ресурсов, цифровых систем и цифровой инфраструктуры от внешних и внутренних угроз;
4) риск информационной безопасности – вероятное возникновение ущерба вследствие нарушения конфиденциальности, преднамеренного нарушения целостности или доступности информационных активов кредитного бюро;
5) обеспечение информационной безопасности – процесс, направленный на поддержание состояния конфиденциальности, целостности и доступности информационных активов кредитного бюро;
6) инцидент информационной безопасности – отдельно или серийно возникающие сбои в работе цифровой инфраструктуры или отдельных ее объектов, создающие угрозу их надлежащему функционированию и (или) условия для незаконного получения, копирования, распространения, модификации, уничтожения или блокирования цифровых ресурсов кредитного бюро;
7) привилегированная учетная запись – учетная запись в цифровой системе, обладающая привилегиями создания, удаления и изменения прав доступа других учетных записей;
8) аудиторский след – хронологическая последовательность записей, которые содержат доказательства изменения данных в результате выполнения функции цифровой системы;
9) аутентификация – подтверждение подлинности субъекта или объекта доступа к цифровой системе путем определения соответствия предъявленных реквизитов доступа;
10) бизнес-процесс – совокупность взаимосвязанных мероприятий или задач, направленных на создание определенного продукта или услуги для внешнего (клиент) или внутреннего (работник, подразделение кредитного бюро, другой бизнес-процесс) потребителя;
11) центр обработки данных - объект цифровой инфраструктуры, предназначенный для размещения и обеспечения среды функционирования иных цифровых объектов посредством технологических, инженерных, технических средств и программного обеспечения;
12) ответственное лицо – работник получателя кредитных отчетов, имеющий доступ к кредитным отчетам;
13) рабочая станция – персональный компьютер, используемый для доступа к цифровой системе кредитного бюро;
14) бизнес-владелец цифровой системы кредитного бюро – подразделение (работник) кредитного бюро, являющееся (являющийся) владельцем основного бизнес-процесса, который автоматизирует цифровая система кредитного бюро;

2. Талаптарда Кредиттік бюролар туралы заңда көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпарат берушілер - Кредиттік бюролар туралы заңның 18-бабы 1-тармағының 1) және 1-1) тармақшаларында көрсетілген ақпарат берушілер;
2) ақпараттық актив - ақпараттың және оны сақтауға және (немесе) өңдеуге пайдаланылатын цифрлық инфрақұрылым объектісінің жиынтығы;
3) ақпараттық қауіпсіздік – цифрлық ресурстардың, цифрлық жүйелердің және цифрлық инфрақұрылымның сыртқы және ішкі қауіптерден қорғалу жай-күйі;
4) ақпараттық қауіпсіздік тәуекелі - кредиттік бюроның ақпараттық активтері конфиденциалдылығының бұзылуы, тұтастығының немесе қолжетімділігінің қасақана бұзылуы салдарынан залалдың ықтимал пайда болуы;
5) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету - кредиттік бюроның ақпараттық активтерінің конфиденциалдылық, тұтастық және қолжетімділік күйін ұстап тұруға бағытталған процесс;
6) ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы – цифрлық инфрақұрылымның немесе оның жекелеген объектілерінің жұмысында жеке немесе сериялық туындайтын, олардың тиісінше жұмыс істеуіне қауіп келтіретін іркілістер және (немесе) кредиттік бюроның цифрлық ресурстарын заңсыз алу, көшіру, тарату, модификациялау, жою немесе бұғаттауға арналған талаптар;
7) артықшылық берілген есептік жазба – цифрлық жүйеде жасалу, жойылу және басқа есептік жазбаларға кіру құқықтарын өзгерту артықшылықтарына ие есептік жазба;
8) аудиторлық із – цифрлық жүйенің функцияларын орындау нәтижесінде деректердің өзгеруінің дәлелі қамтылған жазбалардың хронологиялық реттілігі;
9) аутенфикациялау – цифрлық жүйеге қол жеткізу субъектісінің немесе объектісінің түпнұсқалылығын ұсынылған қолжетімділік деректемелерінің сәйкестігін анықтау арқылы растау;
10) бизнес-процесс - сыртқы (клиент) немесе ішкі (кредиттік бюроның қызметкері, бөлімшесі, басқа бизнес-процесс) тұтынушы үшін белгілі өнімді немесе қызметті жасауға бағытталған өзара байланысты іс-шаралар немесе міндеттер жиынтығы;
11) деректерді өңдеу орталығы – технологиялық, инженерлік, техникалық құралдар мен бағдарламалық қамтылым арқылы өзге де цифрлық объектілерді орналастыруға және олардың жұмыс істеу ортасын қамтамасыз етуге арналған цифрлық инфрақұрылым объектісі;
12) жауапты тұлға - кредиттік есептерді алушының кредиттік есептерге қолжетімділігі бар қызметкері;
13) жұмыс станциясы - кредиттік бюроның цифрлық жүйесіне кіру үшін пайдаланылатын дербес компьютер;
14) кредиттік бюроның цифрлық жүйесінің бизнес-иесі - кредиттік бюроның цифрлық жүйе автоматтандыратын негізгі бизнес-процестің иесі болып табылатын бөлімшесі (қызметкері);

15) получатели кредитных отчетов - получатели кредитных отчетов, указанные в подпункте 1) части первой пункта 1 статьи 20 Закона о кредитных бюро;
16) доступ – возможность использования информационных активов;
17) оператор – работник, отвечающий за корректность ввода информации в цифровую систему кредитного бюро;
18) резервная копия – копия данных на носителе информации, предназначенная для восстановления данных в оригинальном или новом месте их расположения в случае необходимости;
19) обеспечение технической безопасности – процесс обеспечения безопасности кредитного бюро с использованием технических средств (системы охранной и пожарной сигнализации, контроля и управления доступом, видеонаблюдения, пожаротушения, контроля температурного режима и влажности в центре обработки данных);
20) технологическая учетная запись – учетная запись в цифровой системе, предназначенная для аутентификации между цифровыми системами;
21) корректирующая мера – набор организационных и технических мероприятий, направленных на исправление существующей проблемы в процессе обеспечения информационной безопасности либо последствий ее нарушения;
22) уполномоченный орган – уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
23) цифровая инфраструктура – совокупность объектов цифровой инфраструктуры, предназначенных для обеспечения функционирования технологической среды в целях формирования цифровых ресурсов и предоставления доступа к ним.
Глава 2. Требования к использованию цифровых технологий
3. Кредитное бюро осуществляет разработку цифровой системы (далее – цифровая система кредитного бюро), обеспечивающей:
1) получение информации от поставщика информации;
2) формирование базы данных кредитных историй;
3) формирование, выдачу и хранение кредитных отчетов;
4) идентификацию и аутентификацию пользователей цифровой системы кредитного бюро;
5) ведение аудиторского следа цифровой системы кредитного бюро.
4. Цифровая система кредитного бюро соответствует следующим требованиям:
1) осуществление разработки, внедрения и сопровождения цифровой системы кредитного бюро (или адаптация готового продукта) на основании технического задания и в соответствии с внутренними документами кредитного бюро, регламентирующими этапы и порядок разработки, внесения изменений, тестирования, приема и ввода в промышленную эксплуатацию, а также документирование всех этапов;
2) обеспечение разграничения прав доступа пользователей цифровой системы кредитного бюро;
3) обеспечение управления учетными записями цифровой системы кредитного бюро;

15) кредиттік есептерді алушылар – Кредиттік бюролар туралы заңның 20-бабы 1-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген кредиттік есептерді алушылар;
16) қолжетімділік - ақпараттық активтерді пайдалану мүмкіндігі;
17) оператор - кредиттік бюроның цифрлық жүйесіне ақпараттың дұрыс енгізілуі үшін жауап беретін қызметкер;
18) резервтік көшірме - ақпарат жеткізгіштегі деректердің қажет болған жағдайда оларды түпнұсқада немесе жаңадан орналастырылған орнында қалпына келтіруге арналған көшірмесі;
19) техникалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету - техникалық құралдарды (күзет және өрт сигнализациясы, кіруді бақылау және басқару, бейнебақылау, өрт сөндіру, деректерді өңдеу орталығында температуралық режим мен ылғалдылықты бақылау жүйелерін) пайдалана отырып кредиттік бюроның қауіпсіздігін қамтамасыз ету процесі;
20) технологиялық есептік жазба - цифрлық жүйедегі цифрлық жүйелердің арасында аутенфикациялауға арналған есептік жазба;
21) түзету шарасы - ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету барысында болған проблеманы не оның бұзылу салдарын түзетуге бағытталған ұйымдастыру және техникалық іс-шараларының жиынтығы;
22) уәкілетті орган - қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган;
23) цифрлық инфрақұрылым – цифрлық ресурстарды қалыптастыру және оларға қолжетімділік беру мақсатында технологиялық ортаның жұмыс істеуін қамтамасыз етуге арналған цифрлық инфрақұрылым объектілерінің жиынтығы.
2-тарау. Цифрлық технологияларды пайдалануға қойылатын талаптар
3. Кредиттік бюро қамтамасыз ететін цифрлық жүйені (бұдан әрі – кредиттік бюроның цифрлық жүйесі) әзірлеуді жүзеге асырады:
1) ақпарат берушіден ақпарат алуды;
2) кредиттік тарихтардың дерекқорын қалыптастыруды;
3) кредиттік есептерді қалыптастыруды, беруді және сақтауды;
4) кредиттік бюроның цифрлық жүйесін пайдаланушыларды сәйкестендіруді және аутентификациялауды;
5) кредиттік бюроның цифрлық жүйесінің аудиторлық ізін жүргізуді.
4. Кредиттік бюроның цифрлық жүйесі мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) техникалық тапсырма негізінде және кредиттік бюроның әзірлеу, өзгерістер енгізу, тестілеу, өнеркәсіптік пайдалануға қабылдау және енгізу, сондай-ақ барлық кезеңді құжаттандыру кезеңі мен тәртібін реттейтін ішкі құжаттарына сәйкес әзірлеуді, енгізуді және оған қызмет көрсетуді (немесе дайын өнімді бейімдеуді) жүзеге асыру;
2) кредиттік бюроның цифрлық жүйесін пайдаланушылардың қолжетімділік құқықтарының аражігін ажыратуды қамтамасыз ету;
3) кредиттік бюроның цифрлық жүйесінің есептік жазбаларын басқаруды қамтамасыз ету;

4) обеспечение информационной безопасности защищаемых данных цифровой системы кредитного бюро.
5. Кредитное бюро обеспечивает наличие и разделение сред разработки, тестирования и промышленной эксплуатации цифровой системы кредитного бюро таким образом, чтобы изменения, внесенные в цифровую систему кредитного бюро в любой из этих сред, не оказывали влияния на цифровую систему кредитного бюро, расположенную в другой среде. Разработка и доработка цифровой системы кредитного бюро не осуществляется в среде промышленной эксплуатации.
6. Сторонние организации и работники подразделения по информационным технологиям, осуществляющие разработку программного обеспечения, не имеют доступ к переносу изменений цифровой системы кредитного бюро в среде промышленной эксплуатации, а также не имеют администраторский доступ к цифровой системе кредитного бюро в среде промышленной эксплуатации.
7. Перед вводом цифровой системы кредитного бюро в промышленную эксплуатацию настройки, установленные в ней по умолчанию, изменяются на настройки, соответствующие требованиям к информационной безопасности, определенным внутренними документами кредитного бюро. Указанные настройки включают замену паролей, используемых при тестировании, а также удаление всех тестовых учетных записей.
8. Исходные коды (при наличии) и исполняемые модули цифровой системы кредитного бюро хранятся в защищенном хранилище программного обеспечения, которое ведется в пригодном для их восстановления виде.
9. В цифровой системе кредитного бюро обеспечивается ведение аудиторского следа, который отражает следующее:
1) события установления соединений, идентификации, аутентификации и авторизации (успешные и неуспешные);
2) события изменения хранящихся данных;
3) события модификации настроек безопасности;
4) события модификации групп пользователей и их полномочий;
5) события модификации учетных записей пользователей и их полномочий;
6) события, отражающие установку обновлений и (или) изменений в цифровой системе;
7) события изменения параметров ведения аудиторского следа;
8) события изменений системных параметров.
10. Формат аудиторского следа включает следующую информацию:
1) идентификатор (логин) пользователя, совершившего действие;
2) дата и время совершения действия;
3) наименования объектов, с которыми проводилось действие;
4) тип или название совершенного действия администратора или конечного пользователя цифровой системы;
5) результат действия (успешно или не успешно).
11. Срок хранения аудиторского следа составляет не менее 3 (трех) месяцев в оперативном доступе и не менее 1 (одного) года в архивном доступе. Допускается хранение аудиторского следа в специализированной цифровой системе хранения, обработки и анализа событий.

4) кредиттік бюроның цифрлық жүйесінің қорғалатын деректерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
5. Кредиттік бюро кредиттік бюроның кез келген цифрлық жүйесін әзірлеу, тестілеу және өнеркәсіптік пайдалану орталарына енгізілген өзгерістері кредиттік бюроның басқа ортада орналасқан цифрлық жүйесіне әсер етпейтіндей кредиттік бюроның цифрлық жүйесінің осындай орталарының болуын және оларды бөлуді қамтамасыз етеді. Кредиттік бюроның цифрлық жүйесін әзірлеу және пысықтау өнеркәсіптік пайдалану ортасында жүзеге асырылмайды.
6. Бағдарламалық қамтылымды әзірлеуді жүзеге асыратын тысқары ұйымдар мен ақпараттық технологиялар бөлімшесінің қызметкерлері кредиттік бюроның цифрлық жүйесінің өнеркәсіптік пайдалану ортасындағы өзгерістерін көшіруге қол жеткізе алмайды, сондай-ақ өнеркәсіптік пайдалану ортасындағы кредиттік бюроның цифрлық жүйесіне әкімшілік қол жеткізе алмайды.
7. Кредиттік бюроның цифрлық жүйесін өнеркәсіптік пайдалануға енгізбес бұрын, онда орнатылған әдепкі теңшеулер ақпараттық қауіпсіздік талаптарына, оның ішінде кредиттік бюроның ішкі құжаттарында айқындалған ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес теңшеулерге өзгертіледі. Көрсетілген теңшеулерге тестілеу кезінде пайдаланылатын құпия сөздерді ауыстыру, сондай-ақ барлық тестілік есептік жазбаларды жою кіреді.
8. Кредиттік бюроның цифрлық жүйесінің бастапқы кодтары (бар болса) және орындалатын модульдері оларды қалпына келтіру үшін жарамды түрде жүргізілетін бағдарламалық қамтылымның қорғалған сақтау орнында сақталады.
9. Кредиттік бюроның цифрлық жүйесінде аудиторлық ізді жүргізу қамтамасыз етіледі, ол мыналарды көрсетеді:
1) байланыстарды орнату, сәйкестендіру, аутентификациялау және авторизациялау оқиғалары (сәтті және сәтсіз);
2) сақталған деректерді өзгерту оқиғалары;
3) қауіпсіздік теңшеулерін жаңғырту оқиғалары;
4) пайдаланушылар топтарын және олардың өкілеттіктерін жаңғырту оқиғалары;
5) пайдаланушылардың есептік жазбаларын және олардың өкілеттіктерін жаңғырту оқиғалары;
6) цифрлық жүйеде жаңартуларды және (немесе) өзгерістерді орнатуды көрсететін оқиғалар;
7) аудиторлық ізді жүргізу өлшемдерінің өзгеру оқиғасы;
8) жүйелік өлшемдерді өзгерту оқиғалары.
10. Аудиторлық із форматы келесі ақпаратты қамтиды:
1) әрекет жасаған пайдаланушының сәйкестендіргіші (логині);
2) әрекеттің жасалған күні мен уақыты;
3) әрекет жүргізілген объектілердің атаулары;
4) цифрлық жүйенің әкімшісі немесе соңғы пайдаланушысы жасаған әрекеттің түрі немесе атауы;
5) әрекет нәтижесі (сәтті немесе сәтсіз).
11. Аудиторлық іздің сақталу мерзімі жедел қолжетімділікте кемінде 3 (үш) айды және архивтік қолжетімділікте кемінде 1 (бір) жылды құрайды. Аудиторлық ізді оқиғаларды сақтаудың, өңдеудің және талдаудың мамандандырылған цифрлық жүйесінде сақтауға жол беріледі.

12. Кредитное бюро обеспечивает неизменность аудиторского следа как организационными, так и техническими средствами. Администраторам цифровой системы предоставляется доступ только на перенос журналов аудиторского следа в архив. 13. Центр обработки данных кредитного бюро соответствует следующим требованиям:
1) система бесперебойного электроснабжения обеспечивается двумя или более независимыми вводами электрических сетей, а также автоматически подключаемыми резервными устройствами питания, обеспечивающими автономное электроснабжение в течение не менее двадцати четырех часов;
2) наличие двух или более каналов передачи данных от независимых провайдеров телекоммуникационных услуг, подведенных в здание разными путями, в основном центре обработки данных, а также не менее двух каналов связи в резервном центре обработки данных. Пропускная способность каналов связи обеспечивает предоставление услуг в соответствии с условиями договоров о предоставлении информации и договоров о получении кредитных отчетов.
14. Кредитное бюро в целях обеспечения устойчивого функционирования цифровой системы кредитного бюро соблюдает следующие требования:
1) цифровая система кредитного бюро функционирует на серверной системе, обеспечивающей возможность проведения профилактических работ без прерывания функционирования ее основных сервисов. При использовании технологий виртуализации аппаратных мощностей, виртуальные основные и резервные серверы подлежат размещению на раздельных физических серверах;
2) резервный центр обработки данных кредитного бюро размещается вне местонахождения кредитного бюро и обеспечивает восстановление работы цифровой системы кредитного бюро в срок, не превышающий двенадцати часов с момента прекращения работы основного центра обработки данных.
15. Поставщик информации при подключении к цифровой системе кредитного бюро использует рабочую станцию:
1) соответствующую требованиям кредитного бюро, отраженным в договоре о предоставлении информации;
2) защищенную лицензионным антивирусным программным обеспечением с актуальными антивирусными базами.
16. Получатель кредитных отчетов при подключении к цифровой системе кредитного бюро:
1) обеспечивает наличие одной или нескольких рабочих станций, используемых для подключения только к цифровой системе кредитного бюро;
2) обеспечивает защиту рабочих станций лицензионным антивирусным программным обеспечением с актуальными антивирусными базами.
17. В случае автоматизации процессов передачи информации поставщиком информации кредитному бюро и передачи кредитных отчетов кредитным бюро получателю кредитных отчетов, требования пунктов 15 и 16 Требований не распространяются на поставщиков информации и получателей кредитных отчетов.

12. Кредиттік бюро аудиторлық іздің ұйымдастырушылық та, техникалық құралдармен де өзгертілмеуін қамтамасыз етеді. Цифрлық жүйенің әкімшілеріне аудиторлық із журналдарын архивке көшіруге ғана рұқсат беріледі.
13. Кредиттік бюроның деректерді өңдеу орталығы мына талаптарға сәйкес келеді:
1) үздіксіз электрмен жабдықтау жүйесі электр желілерінің екі немесе одан да көп тәуелсіз енгізулерімен, сондай-ақ жиырма төрт сағат бойы автономды электрмен жабдықтауды қамтамасыз ететін автоматты түрде қосылатын резервтік қорек беру құрылғыларымен қамтамасыз етіледі;
2) ғимаратқа, негізінен деректер өңдеу орталығына түрлі жолдармен жүргізілген телекоммуникациялық қызмет көрсетудің тәуелсіз провайдерлерінен деректер берудің екі немесе одан астам арнасының, сондай-ақ деректер өңдеудің резервтік орталығында кемінде екі байланыс арнасының болуы. Байланыс арналарының өткізу қабілеті ақпарат ұсыну туралы шарттардың және кредиттік есептер алу туралы шарттардың талаптарына сәйкес қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді.
14. Кредиттік бюро кредиттік бюроның цифрлық жүйесінің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында мынадай талаптарды сақтайды:
1) кредиттік бюроның цифрлық жүйесі оның негізгі сервистерінің жұмыс істеуін үзбей профилактикалық жұмыстар жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз ететін серверлік жүйеде жұмыс істейді. Аппараттық қуат көздерін виртуализациялау технологияларын пайдалану кезінде виртуалды негізгі және резервтік серверлер жеке нақты серверлерге орналастырылуға тиіс;
2) кредиттік бюроның деректерін өңдеудің резервтік орталығы кредиттік бюродан тыс орналасады және кредиттік бюроның цифрлық жүйесінің жұмысын негізгі деректер өңдеу орталығының жұмысы тоқтатылған сәттен бастап он екі сағаттан аспайтын мерзімде қалпына келтіруді қамтамасыз етеді.
15. Ақпарат беруші кредиттік бюроның цифрлық жүйесіне қосылу кезінде:
1) ақпарат беру туралы шартта көрсетілген кредиттік бюроның талаптарына сәйкес келетін;
2) вирусқа қарсы өзекті базалары бар лицензиялық вирусқа қарсы бағдарламалық қамтамасыз етумен қорғалған жұмыс станциясын пайдаланады.
16. Кредиттік есептерді алушы кредиттік бюроның цифрлық жүйесіне қосылу кезінде:
1) кредиттік бюроның цифрлық жүйесіне ғана қосылу үшін пайдаланатын бір немесе бірнеше жұмыс станциясының болуын қамтамасыз етеді;
2) жұмыс станцияларын вирусқа қарсы өзекті базалары бар лицензиялық вирусқа қарсы бағдарламалық қамтамасыз етумен қорғауды қамтамасыз етеді.
17. Ақпарат берушінің ақпаратты кредиттік бюроға беру және кредиттік бюроның кредиттік есептерді кредиттік есептерді алушыға беру процестері автоматтандырылған жағдайда, Талаптардың 15 және 16-тармақтарының талаптары ақпарат берушілерге және кредиттік есептерді алушыларға қолданылмайды.

Глава 3. Требования к обеспечению информационной безопасности при организации деятельности кредитных бюро
Параграф 1. Требования к организации системы управления информационной безопасностью
18. Кредитное бюро обеспечивает информационную безопасность защищенной информации при ее получении, хранении и обработке, а также при подготовке и выдаче кредитных отчетов.
19. Кредитное бюро обеспечивает создание и функционирование системы управления информационной безопасностью, являющейся частью общей системы управления кредитного бюро, предназначенной для управления процессом обеспечения информационной безопасности.
20. Система управления информационной безопасностью обеспечивает защиту информационных активов кредитного бюро, допускающую минимальный уровень потенциального ущерба для бизнес-процессов кредитного бюро.
21. Кредитное бюро в целях обеспечения надлежащего уровня системы управления информационной безопасностью ее развития и улучшения, обеспечивает наличие внутренних документов, определяющих:
1) политику информационной безопасности, включающую:
цели, задачи и основные принципы построения системы управления информационной безопасностью;
область действия системы управления информационной безопасностью;
ответственность в рамках системы управления информационной безопасностью;
распространение и обеспечение доступности политики информационной безопасности;
условия к пересмотру политики информационной безопасности;
1) правила управления информационными активами, включающие:
основные требования к информации с указанием уровней конфиденциальности;
требование по маркировке и паспортизации активов;
порядок обращения с информацией с учетом уровней конфиденциальности;
2) порядок резервного копирования (архивирования), включающий:
требования к резервному и архивному копированию;
порядок тестирования резервных копий;
3) методику оценки и управления рисками информационной безопасности, включающую:
процесс оценки и обработки рисков информационной безопасности;
критерии приемлемости рисков информационной безопасности;
план обработки рисков информационной безопасности;
отчет об оценке и обработке рисков информационной безопасности;
4) процедуры по ограничению доступа и обязанности пользователей цифровой системы (операторов, администраторов цифровых систем), включающие:
порядок прекращения или изменения функциональных обязанностей, включающий требования о неразглашении конфиденциальной информации после завершения действия трудового договора;
порядок обучения и повышения осведомленности;
порядок контроля доступа к информации, цифровым системам, сетям, сервисам, оборудованию и в помещения;
условия регулярного пересмотра прав доступа;
требование к управлению пользовательскими и привилегированными правами доступа;
порядок технической реализации предоставления, изменения, удаления прав доступа;

3- тарау. Кредиттік бюролардың қызметін ұйымдастыру кезінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
1-параграф. Ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
18. Кредиттік бюро қорғалған ақпаратты алу, сақтау және өңдеу кезінде, сондай-ақ кредиттік есептерді дайындау және беру кезінде оның ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
19. Кредиттік бюро ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету процесін басқаруға арналған кредиттік бюроны басқарудың жалпы жүйесінің бір бөлігі болып табылатын ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесінің құрылуын және жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
20. Ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесі кредиттік бюроның бизнес-процестері үшін әлеуетті шығынның барынша төмен болуына мүмкіндік бере отырып, кредиттік бюроның ақпараттық активтерін қорғауды қамтамасыз етеді.
21. Кредиттік бюро ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесінің тиісті деңгейін, оны дамыту мен жақсартуды қамтамасыз ету мақсатында мыналар айқындалатын ішкі құжаттардың болуын қамтамасыз етеді:
1) мыналар қамтылатын ақпараттық қауіпсіздік саясаты:
ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесін құру мақсаттары, міндеттері және негізгі қағидаттары;
ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесінің қолданылу саласы;
ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесі шеңберіндегі жауапкершілік;
ақпараттық қауіпсіздік саясатының қолжетімділігін тарату және қамтамасыз ету;
ақпараттық қауіпсіздік саясатын қайта қарауға қойылатын талаптар;
2) мыналар қамтылатын ақпараттық активтерді басқару қағидалары:
құпиялылық деңгейі көрсетілген ақпаратқа қойылатын негізгі талаптар;
активтерді таңбалау және паспорттау жөніндегі талап;
құпиялылық деңгейін ескере отырып, ақпаратпен жұмыс істеу тәртібі;
3) мыналар қамтылатын резервтік көшіру (архивтеу) тәртібі:
резервтік және архивтік көшіруге қойылатын талаптар;
резервтік көшірмелерді тестілеу тәртібі;
4) мыналар қамтылатын ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерін бағалау және басқару әдістемесі:
ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерін бағалау және өңдеу процесі;
ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерінің қолайлы болу өлшемшарттары;
ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерін өңдеу жоспары;
ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерін бағалау және өңдеу туралы есеп;

5) порядок работы с цифровой системой кредитного бюро, включающий:
процедуры разработки и управления изменениями цифровой системы кредитного бюро;
права и обязанности операторов и администраторов цифровой системы кредитного бюро;
6) процедуры управления инцидентами информационной безопасности, включающие:
классификацию инцидентов, порядок оповещения об инцидентах с указанием лиц, подлежащих оповещению;
порядок реагирования и обработки инцидентов;
правила защиты информационных активов от вредоносного программного обеспечения.
22. Участниками системы управления информационной безопасностью кредитного бюро являются:
1) орган управления;
2) исполнительный орган;
3) коллегиальный орган, уполномоченный принимать решения по задачам обеспечения информационной безопасности (далее – коллегиальный орган);
4) подразделение по управлению рисками;
5) подразделение по информационной безопасности;
6) подразделение по информационным технологиям;
7) подразделение по безопасности;
8) подразделение по работе с персоналом;
9) юридическое подразделение;
10) иные подразделения.
Допускается осуществление функций подразделений, указанных в подпунктах 4), 5), 6), 7), 8) и 9) настоящего пункта, ответственными работниками в соответствии с их функциональными обязанностями.
23. Кредитное бюро при создании и функционировании системы управления информационной безопасностью обеспечивает независимость подразделений по информационной безопасности и подразделения по информационным технологиям посредством их подчинения разным членам исполнительного органа кредитного бюро или напрямую руководителю исполнительного органа кредитного бюро.
24. Орган управления кредитного бюро утверждает политику информационной безопасности.
25. Орган управления кредитного бюро утверждает перечень защищаемой информации, включающий в том числе информацию о сведениях, составляющих служебную, коммерческую или иную охраняемую законом тайну (далее – защищаемая информация), и порядок работы с защищаемой информацией.
26. Исполнительный орган кредитного бюро утверждает внутренние документы, регламентирующие процесс управления информационной безопасностью, порядок и периодичность пересмотра которых определяется внутренними документами кредитного бюро.

5) мыналар қамтылатын цифрлық жүйе пайдаланушыларының (цифрлық жүйелердің операторлары, басқарушылары) қолжетімділігі мен міндеттерін шектеу бойынша:
еңбек шартының қолданылуы аяқталғаннан кейін конфиденциалды ақпаратты жария етпеу туралы талаптарды қамтитын функционалдық міндеттерін тоқтату немесе өзгерту тәртібі;
оқыту және хабардар болуды арттыру тәртібі;
ақпаратқа, цифрлық жүйелерге, желілерге, сервистерге, жабдыққа және үй-жайларға қолжетімділікті бақылау тәртібі;
қолжетімділік құқықтарын жүйелі түрде қайта қарау талаптары;
пайдаланушылық және артықшылық берілген қолжетімділік құқықтарын басқаруға талаптар;
қолжетімділік құқықтарын ұсынуды, өзгертуді, жоюды техникалық тұрғыдан іске асыру тәртібі;
6) мыналар қамтылатын кредиттік бюроның цифрлық жүйесімен жұмыс істеу тәртібі:
кредиттік бюроның цифрлық жүйесінің өзгерістерін әзірлеу және басқару рәсімдері;
кредиттік бюроның цифрлық жүйесінің операторлары мен басқарушыларының құқықтары мен міндеттері;
7) мыналар қамтылатын ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларын басқару рәсімдері:
оқыс оқиғаларды жіктеу, хабарлауға жататын адамдары көрсете отырып, оқыс оқиғалар туралы хабарлау тәртібі;
оқыс оқиғаларға ден қою және өңдеу тәртібі;
ақпараттық активтерді зиянды бағдарламалық қамтамасыз етуден қорғау қағидалары.
22. Кредиттік ұйымның ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесінің қатысушылары мыналар болып табылады:
1) басқару органы;
2) атқарушы орган;
3) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету міндеттері бойынша шешімдер қабылдауға уәкілетті алқалы орган (бұдан әрі - алқалы орган);
4) әуекелдерді басқару бөлімшесі;
5) ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесі;
6) ақпараттық технологиялар бөлімшесі;
7) қауіпсіздік бөлімшесі;
8) қызметкерлермен жұмыс жүргізу бөлімшесі;
9) заң бөлімшесі;
10) өзге бөлімшелер.
Осы тармақтың 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген бөлімшелердің функцияларын функционалдық міндеттеріне сәйкес жауапты қызметкерлердің жүзеге асыруына рұқсат етіледі.
23. Кредиттік бюро ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесін құру және оның жұмыс істеуі кезінде ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесінің және ақпараттық технологиялар бөлімшесінің тәуелсіздігін оларды кредиттік бюроның атқарушы органының әртүрлі мүшелеріне немесе кредиттік бюроның атқарушы органының басшысына тікелей бағынуы арқылы қамтамасыз етеді.
24. Кредиттік бюроның басқару органы ақпараттық қауіпсіздік саясатын бекітеді.
25. Кредиттік бюроның басқару органы қорғалатын ақпараттың тізбесін, оның ішінде қызметтік, коммерциялық немесе өзге де заңмен қорғалатын құпия болып табылатын мәліметтер туралы ақпаратты (бұдан әрі - қорғалатын ақпарат) қамтитын тізбені және қорғалатын ақпаратпен жұмыс тәртібін бекітеді.
26. Кредиттік бюроның атқарушы органы ақпараттық қауіпсіздікті басқару процесін регламенттейтін, қайта қарау тәртібі мен кезеңділігі кредиттік бюроның ішкі құжаттарында айқындалатын ішкі құжаттарды бекітеді.

27. Кредитное бюро создает коллегиальный орган, в состав которого входят представители подразделения по информационной безопасности, подразделения по управлению рисками, подразделения по информационным технологиям, а также при необходимости представители других подразделений кредитного бюро. Руководителем коллегиального органа назначается руководитель исполнительного органа кредитного бюро либо член исполнительного органа кредитного бюро, курирующий деятельность подразделения по информационной безопасности.
28. Подразделение по управлению рисками отвечает за организацию и координацию процесса управления рисками информационной безопасности и осуществляет следующие функции:
1) разработку, внедрение и постоянное развитие системы управления рисками информационной безопасности;
2) разработку процедур по управлению рисками информационной безопасности;
3) анализ процессов в области информационной безопасности;
4) мониторинг и оценку уровня рисков информационной безопасности.
29. Подразделение по информационной безопасности в целях обеспечения конфиденциальности, целостности и доступности информации кредитного бюро осуществляет следующие функции:
1) организует систему управления информационной безопасностью осуществляет координацию и контроль деятельности подразделений кредитного бюро по обеспечению информационной безопасности и мероприятий по выявлению и анализу угроз, противодействию атакам и расследованию инцидентов информационной безопасности;
2) разрабатывает политику информационной безопасности кредитного бюро;
3) обеспечивает методологическую поддержку процесса обеспечения информационной безопасности кредитного бюро;
4) осуществляет выбор, внедрение и применение методов, средств и механизмов управления, обеспечения и контроля информационной безопасности кредитного бюро, в рамках своих полномочий;
5) осуществляет сбор, консолидацию, хранение и обработку информации об инцидентах информационной безопасности;
6) осуществляет анализ информации об инцидентах информационной безопасности;
7) подготавливает предложения для принятия коллегиальным органом решения по вопросам информационной безопасности;
8) обеспечивает внедрение, надлежащее функционирование программно-технических средств, автоматизирующих процесс обеспечения информационной безопасности кредитного бюро, а также предоставление доступа к ним;
9) определяет ограничения по использованию привилегированных учетных записей;
10) организует и проводит мероприятия по обеспечению осведомленности работников кредитного бюро в вопросах информационной безопасности;

27. Кредитік бюро алқалы органды құрады, оның құрамына ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесінің, тәуекелдерді басқару бөлімшесінің, ақпараттық технологиялар бөлімшесінің өкілдері, сондай-ақ қажет болған кезде кредиттік бюроның басқа бөлімшелерінің өкілдері кіреді. Кредиттік бюроның атқарушы органының басшысы не кредиттік бюроның атқарушы органының ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесінің қызметіне жетекшілік ететін мүшесі алқалы органның басшысы болып тағайындалады.
28. Тәуекелдерді басқару бөлімшесі ақпараттық қауіпсіздікті басқару процесін ұйымдастыру және үйлестіру үшін жауап береді және мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерін басқару жүйесін әзірлеу, енгізу және тұрақты дамыту;
2) ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерін басқару бойынша рәсімдерді әзірлеу;
3) ақпараттық қауіпсіздік саласындағы процестерді талдау;
4) ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерінің мониторингі және бағалау.
29. Ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесі кредиттік бюро ақпаратының конфиденциалдылығын, тұтастығын және қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесін құрады, кредиттік бюро бөлімшелерінің ақпараттық қауіпсіздікті және қауіптерді анықтау және талдау, шабуылдарға қарсы іс-қимыл жасау және ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларын тергеу жөніндегі іс-шараларды қамтамасыз ету бойынша қызметін үйлестіруді және бақылауды жүзеге асырады;
2) кредиттік бюроның ақпараттық қауіпсіздік саясатын әзірлейді;
3) кредиттік бюроның ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету процесін әдіснамалық қолдауды қамтамасыз етеді;
4) өз құзыреті шегінде кредиттік бюроның ақпараттық қауіпсіздігін басқарудың, қамтамасыз етудің және бақылаудың әдістерін, құралдарын және тетіктерін таңдауды, енгізуді және қолдануды жүзеге асырады;
5) ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпаратты жинауды, шоғырландыруды, сақтауды және өңдеуді жүзеге асырады;
6) ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпаратты талдауды жүзеге асырады;
7) алқалы органның ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі мәселелер бойынша шешім қабылдауы үшін ұсыныстар дайындайды;
8) кредиттік бюроның ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету процесін автоматтандыратын бағдарламалық-техникалық құралдарын енгізуді және олардың тиісінше жұмыс істеуін, сондай-ақ оларға кіруді қамтамасыз етеді;
9) артықшылық берілген есептік жазбаларды пайдалану бойынша шектеулерді айқындайды;
10) кредиттік бюро қызметкерлерінің ақпараттық қауіпсіздік мәселелері жөнінде хабардар болуын қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды ұйымдастырады және жүргізеді;

11) осуществляет мониторинг состояния системы управления информационной безопасностью кредитного бюро;
12) осуществляет информирование руководства кредитного бюро о состоянии системы управления информационной безопасностью кредитного бюро.
30. Подразделение по информационным технологиям кредитного бюро разрабатывает внутренние документы, определяющие:
1) общую схему цифровой инфраструктуры с указанием физического расположения ее элементов;
2) перечень ответственных администраторов узлов цифровой инфраструктуры (телекоммуникационных устройств, серверов и размещенных на них операционных систем, систем управления базами данных и прикладного программного обеспечения пользователя цифровой системы).
31. Кредитное бюро определяет возможность возложения на подразделение по информационной безопасности функций по обеспечению технической безопасности. Подразделение по информационной безопасности не осуществляет функции, влекущие конфликт интересов с их основными функциями.
32. Кредитное бюро определяет возможность делегирования другим подразделениям следующих функций подразделения по информационной безопасности:
1) внедрение и администрирование программно-технических средств, автоматизирующих процесс обеспечения информационной безопасности кредитного бюро – подразделению по информационным технологиям;
2) организация и проведение мероприятий по обеспечению осведомленности работников кредитного бюро в вопросах информационной безопасности – подразделению по работе с персоналом;
3) учет и обработка событий и инцидентов информационной безопасности, связанных с нарушениями состояния информационной безопасности – подразделению по безопасности или иному подразделению, независимому от подразделения по информационным технологиям.
33. Подразделение по информационным технологиям осуществляет следующие функции:
1) разрабатывает схемы цифровой инфраструктуры кредитного бюро;
2) обеспечивает предоставление доступа пользователям к информационным активам кредитного бюро;
3) обеспечивает конфигурирование системного и прикладного программного обеспечения кредитного бюро;
4) обеспечивает исполнение установленных внутренними документами кредитного бюро требований по непрерывности функционирования цифровой инфраструктуры, конфиденциальности, целостности и доступности данных цифровых систем кредитного бюро (включая резервирование и (или) архивирование и резервное копирование информации);
5) обеспечивает соблюдение требований информационной безопасности при выборе, внедрении, разработке и тестировании цифровых систем.

11) кредиттік бюроның ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесінің жай-күйінің мониторингін жүзеге асырады;
12) кредиттік бюроның ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесінің жай-күйі туралы кредиттік бюроның басшылығын хабардар етуді жүзеге асырады.
30. Кредиттік бюроның ақпараттық технологиялар бөлімшесі кредиттік бюроның мыналарды:
1) элементтерінің нақты орналасқан жерін көрсете отырып, цифрлық инфрақұрылымының жалпы схемасын;
2) цифрлық инфрақұрылым тораптарының (телекоммуникациялық құрылғылардың, серверлердің және онда орналасқан операциялық жүйелердің, дерекқорларды басқару жүйелерінің және цифрлық жүйені пайдаланушының қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуінің) жауапты әкімшілерінің тізбесін айқындайтын ішкі құжаттарын әзірлейді.
31. Кредиттік бюро ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі бөлімшеге техникалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша функцияларды жүктеу мүмкіндігін айқындайды. Ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі бөлімше олардың негізгі функцияларымен мүдделер қақтығысына әкелетін функцияларды жүзеге асырмайды.
32. Кредиттік бюро ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесінің мынадай функцияларын басқа бөлімшелерге:
1) кредиттік бюроның ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету процесін автоматтандыратын бағдарламалық-техникалық құралдарын енгізуді және беруді - ақпараттық технологиялар жөніндегі бөлімшеге;
2) кредиттік бюро қызметкерлерінің ақпараттық қауіпсіздік мәселелері жөнінде хабардар болуын қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды ұйымдастыруды және жүргізуді - қызметкерлермен жұмыс жүргізу бөлімшесіне;
3) ақпараттық қауіпсіздік жай-күйінің бұзылуына байланысты оқиғаларды және оқыс оқиғаларды есепке алуды және өңдеуді - қауіпсіздік бөлімшесіне немесе ақпараттық технологиялар бөлімшесіне тәуелді емес, жеке бөлінген оқыс оқиғаларды өңдеу бөлімшесіне беру мүмкіндігін айқындайды.
33. Ақпараттық технологиялар бөлімшесі мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) кредиттік бюроның цифрлық инфрақұрылымының схемаларын әзірлейді;
2) пайдаланушыларға кредиттік бюроның ақпараттық активтеріне кіруіне рұқсатын беруді қамтамасыз етеді;
3) кредиттік бюроның жүйелік және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуін қонфигурациялауды қамтамасыз етеді;
4) цифрлық инфрақұрылымның үзіліссіз жұмыс істеуі, кредиттік бюроның цифрлық жүйелері деректерінің құпиялылығы, тұтастығы және қолжетімділігі (ақпаратты резервтеуді және (немесе) мұрағаттауды және резервтік көшіруді қоса алғанда) бойынша белгіленген талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді;
5) цифрлық жүйелерді таңдау, енгізу, әзірлеу және тестілеуден өткізу кезінде ақпараттық қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.

34. Подразделение по безопасности осуществляет следующие функции:
1) реализует меры физической и технической безопасности в кредитном бюро, в том числе организует пропускной и внутриобъектовый режим;
2) проводит профилактические мероприятия, направленные на минимизацию рисков возникновения угроз информационной безопасности при приеме на работу и увольнении работников кредитного бюро.
35. Подразделение по работе с персоналом осуществляет следующие функции:
1) обеспечивает подписание работниками кредитного бюро, а также лицами, привлеченными к работе по договору об оказании услуг, стажерами, практикантами обязательств о неразглашении конфиденциальной информации;
2) участвует в организации процесса повышения осведомленности работников кредитного бюро в области информационной безопасности.
36. Юридическое подразделение осуществляет правовую экспертизу внутренних документов кредитного бюро по вопросам обеспечения информационной безопасности.
37. Руководители структурных подразделений кредитного бюро:
1) обеспечивают ознакомление работников с внутренними документами кредитного бюро, содержащими требования к информационной безопасности (далее – требования к информационной безопасности);
2) несут персональную ответственность за обеспечение информационной безопасности в возглавляемых ими подразделениях;
3) обеспечивают заключение соглашений о неразглашении конфиденциальной информации и включение условий об обеспечении информационной безопасности в соглашения, договоры на оказание услуг/выполнение работ в случаях, когда подразделение кредитного бюро выступает инициатором заключения таких соглашений, договоров.
38. Кредитное бюро определяет бизнес-владельца цифровой системы кредитного бюро, который отвечает за соблюдение требований к информационной безопасности при создании, внедрении, модификации, предоставлении клиентам продуктов и услуг.
39. Работники структурных подразделений кредитного бюро:
1) отвечают за соблюдение требований к информационной безопасности, принятых в кредитном бюро;
2) контролируют исполнение требований к информационной безопасности третьими лицами, с которыми они взаимодействуют в рамках своих функциональных обязанностей, в том числе путем включения указанных требований в договоры с третьими лицами;
3) извещают своего непосредственного руководителя и подразделение по информационной безопасности обо всех подозрительных ситуациях и нарушениях при работе с информационными активами.
Параграф 2. Требования к организации доступа к информационным активам

34. Қауіпсіздік бөлімшесі мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) кредиттік бюрода жеке қауіпсіздік пен техникалық қауіпсіздік шараларын іске асырады, оның ішінде өткізу және объектішілік режимді ұйымдастырады;
2) кредиттік бюроның қызметкерлерін жұмысқа қабылдаған және жұмыстан босатқан кезде ақпараттық қауіпсіздік қауіптерінің туындауы тәуекелдерін барынша азайтуға бағытталған алдын алу іс-шараларын жүргізеді.
35. Қызметкерлермен жұмыс жүргізу бөлімшесі мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) кредиттік бюро қызметкерлерінің, сондай-ақ қызмет көрсету туралы шарт бойынша жұмысқа тартылған адамдардың, тәлімгерлердің, практиканттардың ақпаратты жария етпеу туралы міндеттемелерге қол қоюын қамтамасыз етеді;
2) кредиттік бюро қызметкерлерінің ақпараттық қауіпсіздік саласында хабардар болуын арттыру процесін ұйымдастыруға қатысады.
36. Заң бөлімшесі ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша кредиттік бюроның ішкі құжаттарына құқықтық сараптаманы жүзеге асырады.
37. Кредиттік бюроның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары:
1) қызметкерлердің кредиттік бюроның ақпараттық қауіпсіздікке қойылатын талаптарды (бұдан әрі – ақпараттық қауіпсіздікке қойылатын талаптар) қамтитын ішкі құжаттарымен танысуын қамтамасыз етеді;
2) олар басқаратын бөлімшелерде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге дербес жауапкершілік атқарады.
3) кредиттік бюро бөлімшесі келісімдерді, шарттарды жасасуға бастамашы болған жағдайларда конфиденциалды ақпаратты жария етпеу туралы келісімдер жасасуды және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету туралы талаптарды осындай келісімдерге, қызметтер көрсетуге/жұмыстарды орындауға арналған шарттарға енгізуді қамтамасыз етеді.
38. Кредиттік бюро өнімдерді және қызметтерді құру, ендіру, түрлендіру, клиенттерге беру кезінде ақпараттық қауіпсіздік талаптарының сақталуы үшін жауап беретін кредиттік бюроның цифрлық жүйесінің бизнес иесін айқындайды.
39. Кредиттік бюроның құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлері:
1) кредиттік бюрода қабылданған ақпараттық қауіпсіздікке қойылатын талаптардың орындалуы үшін жауап береді;
2) өздерінің функционалдық міндеттері шеңберінде өздері өзара іс-әрекет жасайтын үшінші тұлғалардың ақпараттық қауіпсіздік талаптарын орындауын, оның ішінде аталған талаптарды үшінші тұлғалармен жасалған шарттарға енгізу арқылы бақылайды;
3) өзінің тікелей басшысына және ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесіне ақпараттық активтермен жұмыс істеу кезіндегі барлық күдікті жағдайлар мен бұзушылықтар туралы хабарлайды.
2-параграф. Ақпараттық активтерге қолжетімділікті ұйымдастыруға қойылатын талаптар

40. Доступ к информации предоставляется работникам в объеме, необходимом для исполнения их функциональных обязанностей.
41. Доступ к информационным активам кредитного бюро третьих лиц предоставляется на период и в объеме, определяемыми проводимыми работами на основании соглашения, договора, включающего условия о соблюдении требований к информационной безопасности за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан. В соглашениях, договорах, заключаемых с поставщиком информации, получателем кредитных отчетов, третьими лицами, содержатся положения о конфиденциальности, условия о возмещении ущерба, возникшего вследствие нарушения информационной безопасности, а также сбоев в работе цифровых систем и нарушения их безопасности, вызванных действием или бездействием кредитного бюро, поставщика информации, получателя кредитных отчетов, третьих лиц.
42. Доступ к цифровой системе кредитного бюро осуществляется после идентификации и аутентификации пользователей.
43. Идентификация и аутентификация пользователей цифровой системы кредитного бюро производится одним из следующих способов:
1) посредством ввода пары "учетная запись (идентификатор) – пароль" и с применением способов двухфакторной аутентификации;
2) с использованием способов биометрической и (или) криптографической и (или) аппаратной аутентификации.
44. В цифровой системе кредитного бюро используются только персонализированные пользовательские учетные записи.
45. Использование технологических учетных записей допускается в соответствии с перечнем таких учетных записей для каждой цифровой системы с указанием лиц, персонально ответственных за их использование и актуальность, утверждаемым руководителем подразделения по информационным технологиям по согласованию с руководителем подразделения по информационной безопасности.
46. В цифровой системе кредитного бюро применяются функции по управлению учетными записями и паролями, а также блокировке учетных записей пользователей, определяемые внутренним документом кредитного бюро.
47. Предоставление физического доступа к информационным активам кредитного бюро осуществляется в соответствии с внутренними документами кредитного бюро.
Параграф 3. Требования к обеспечению информационной безопасности цифровой системы кредитного бюро
48. Информационная безопасность цифровой системы кредитного бюро обеспечивается путем:
1) защиты информации при ее обработке, хранении и передаче;
2) резервирования данных на стороне кредитного бюро;
3) наличия процедур восстановления цифровой системы кредитного бюро после сбоев и отказов оборудования;

40. Қызметкерлерге ақпаратқа қолжетімділік олардың функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті көлемде беріледі.
41. Үшінші тұлғалардың кредиттік бюросының ақпараттық активтеріне қолжетімділік Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, ақпараттық қауіпсіздікке қойылатын талаптарды сақтау туралы талаптарды қамтитын келісім, шарт негізінде жүргізілетін жұмыстар айқындайтын кезеңге және көлемде беріледі. Ақпарат берушімен, кредиттік есептерді алушымен, үшінші тұлғалармен жасалатын келісімдерде, шарттарда конфиденциалдылық туралы ережелер, ақпараттық қауіпсіздіктің бұзылуы, сондай-ақ цифрлық жүйелердің жұмысындағы іркілістер және кредиттік бюроның, ақпарат берушінің, кредиттік есептерді алушының, үшінші тұлғалардың әрекетінен немесе әрекетсіздігінен туындаған олардың қауіпсіздігінің бұзылуы салдарынан туындаған залалды өтеу туралы талаптар қамтылады.
42. Кредиттік бюроның цифрлық жүйесіне қолжетімділік пайдаланушыларды сәйкестендіруден және аутенфикациялаудан кейін жүзеге асырылады.
43. Кредиттік бюроның цифрлық жүйесінің пайдаланушыларын сәйкестендіру және аутенфикациялау мынадай тәсілдерініңің бірі:
1) "есептік жазба (сәйкестендіруші) – құпиясөз" деген жұпты енгізу және екі факторлық бірегейлендіру тәсілдерін қолдану арқылы;
2) биометриялық және (немесе) криптографиялық және (немесе) аппараттық аутенфикациялау тәсілдерін пайдалану арқылы жүргізіледі.
44. Кредиттік бюроның цифрлық жүйесінде пайдаланушылардың дербестендірілген есептік жазбалары ғана пайдаланылады.
45. Технологиялық есептік жазбаларды пайдалануға ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесі басшысының келісімімен ақпараттық технологиялар бөлімшесінің басшысы бекітетін, оларды пайдалануға және оның жаңартылуына дербес жауап беретін адамдарды көрсете отырып, әрбір цифрлық жүйе үшін осындай есептік жазбалардың тізбесіне сәйкес жол беріледі.
46. Кредитік бюроның цифрлық жүйесінде кредиттік бюроның ішкі құжатында айқындалатын есептік жазбаларды және құпиясөздерді басқару, сондай-ақ пайдаланушылардың есептік жазбаларын оқшаулау бойынша функциялар қолданылады.
47. Кредиттік бюроның ақпараттық активтеріне нақты кіруді ұсыну кредитік бюроның ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Кредиттік бюроның цифрлық жүйесінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
48. Кредиттік бюроның цифрлық жүйесінің ақпараттық қауіпсіздігі мыналар арқылы қамтамасыз етіледі:
1) ақпаратты өңдеу, сақтау және беру кезінде қорғау;
2) деректерді кредиттік бюроның тарабында резервтеу;
3) кредиттік бюроның цифрлық жүйесін жабдықтың іркілістері мен істен шығуынан кейін қалпына келтіру рәсімдерінің болуы;

4) установления криптографической защиты трафика между кредитным бюро и поставщиком информации и (или) получателем кредитных отчетов.
49. Кредитное бюро обеспечивает антивирусную защиту цифровой инфраструктуры в порядке, установленном внутренним документом кредитного бюро.
50. Подразделение по информационным технологиям определяет порядок внесения изменений цифровых систем по согласованию с подразделением по информационной безопасности.
51. Обновления безопасности цифровых систем, устраняющие критичные уязвимости, устанавливаются не позднее одного месяца со дня их публикации и распространения производителем, за исключением случаев, согласованных с подразделением по информационной безопасности.
52. Обновления цифровой системы кредитного бюро до установки в промышленную среду проходят испытания в тестовой среде.
53. Кредитное бюро обеспечивает резервное хранение данных цифровой системы кредитного бюро, ее файлов и настроек, которое обеспечивает восстановление ее работоспособной копии.
54. Порядок и периодичность резервного копирования, хранения, восстановления информации, периодичность тестирования восстановления работоспособности цифровой системы кредитного бюро из резервных копий определяются внутренним документом кредитного бюро.
Параграф 4. Требования к процессу обеспечения защиты рабочих станций кредитного бюро
55. Кредитным бюро определяется перечень программного обеспечения и оборудования, разрешенных к использованию для работы с цифровой системой кредитного бюро.
56. На рабочие станции не устанавливается программное обеспечение, не предназначенное для исполнения функциональных обязанностей работников кредитного бюро.
57. Внутренними документами кредитного бюро определяются организационные и технические меры, обеспечивающие защиту рабочих станций, а также носителей информации и сетевых ресурсов, используемых для работы с цифровой системой кредитного бюро.
58. В кредитном бюро определяются и внедряются организационные и технические меры, запрещающие пользователям проводить самостоятельно установку и настройку программного обеспечения, рабочих станций и периферийного оборудования.
59. Пользователям цифровой системы кредитного бюро не предоставляются права локального администратора или аналогичные им права, за исключением случаев, когда такие права необходимы для функционирования программного обеспечения, автоматизирующего функции, исполняемые пользователями.
60. Отдельным группам пользователей предоставляется право самостоятельной установки и настройки программного обеспечения и оборудования в случаях, когда это необходимо для исполнения служебных обязанностей. Указанным группам пользователей предоставляются права локального администратора или аналогичные им права.

4) кредиттік бюро мен ақпаратты беруші және (немесе) кредиттік есептерді алушылар арасында криптографиялық қорғау трафигінің орнатылуы.
49. Кредиттік бюро кредиттік бюроның ішкі құжаттарында белгіленген тәртіпте цифрлық инфрақұрылымның вирусқа қарсы қорғанысын қамтамасыз етеді.
50. Ақпараттық технологиялар бөлімшесі ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесімен келісім бойынша цифрлық жүйелерге өзгерістер енгізу тәртібін айқындайды.
51. Маңызды ақауларды жоятын цифрлық жүйелердің қауіпсіздігін жаңартулар ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесімен келісілген жағдайларды есептемегенде, өндіруші жариялаған және таратқан күннен бастап бір айдан кешіктірмей орнатылады.
52. Кредиттік бюроның цифрлық жүйесін жаңартулар өнеркәсіптік ортаға орнатылғанға дейін тестілеу ортасында сынақтардан өтеді.
53. Кредиттік бюро кредиттік бюроның цифрлық жүйесінің деректерін, оның жұмысқа қабілетті көшірмелерін қалыпқа келтіруді қамтамасыз ететін оның файлдары мен теңшеулерін резервтік сақтауды қамтамасыз етеді.
54. Ақпараттың резервтік көшірмесін жасау, сақтау, қалпына келтіру тәртібі мен кезеңділігі, резервтік көшірмелерден кредиттік бюроның цифрлық жүйесінің жұмысқа қабілеттілігін қалпына келуін тестілеу кезеңділігі кредиттік бюроның ішкі құжаттарында айқындалады.
4-параграф. Кредиттік бюроның жұмыс станцияларының қорғалуын қамтамасыз ету процесіне қойылатын талаптар
55. Кредиттік бюро кредиттік бюроның цифрлық жүйесімен жұмыс істеу үшін қолдануға рұқсат етілген бағдарламалық қамтамасыз ету мен жабдықтардың тізбесін айқындайды.
56. Жұмыс станцияларына кредиттік бюро қызметкерлерінің функционалдық міндеттерін орындауға арналмаған бағдарламалық қамтамасыз ету орнатылмайды.
57. Кредиттік бюроның ішкі құжаттарында жұмыс станцияларының, сондай-ақ ақпарат жеткізгіштер мен кредиттік бюроның цифрлық жүйесімен жұмыс істеу үшін қолданылатын желілік ресурстардың қорғалуын қамтамасыз ететін ұйымдастыру және техникалық шаралар айқындалады.
58. Кредиттік бюро пайдаланушыларға бағдарламалық қамтамасыз етуді, жұмыс станцияларын және перифериялық жабдықтарды өз бетінше орнатуға және теңшеуге тыйым салатын ұйымдастыру және техникалық шараларды айқындайды және енгізеді.
59. Кредиттік бюроның цифрлық жүйесінің пайдаланушыларына жергілікті әкімшінің құқықтары немесе оларға ұқсас құқықтар осындай құқықтар пайдаланушы орындайтын функцияларды автоматтандыратын бағдарламалық қамтамасыз етудің жұмыс істеуі үшін қажет болған жағдайларды қоспағанда, берілмейдi.
60. Қызметтік міндеттерін орындау үшін қажетті болған жағдайларда пайдаланушылардың жеке топтарына бағдарламалық қамтылым мен жабдықты өз бетінше орнату және теңшеу құқығы беріледі. Пайдаланушылардың көрсетілген топтарына жергілікті әкімші құқықтары немесе оған ұқсас құқықтар беріледі.

61. Перечень пользователей, указанных в пунктах 59 и 60 Требований, формируется, актуализируется и утверждается руководителем подразделения по информационным технологиям по согласованию с подразделением по информационной безопасности. В случае предоставления пользователям дополнительных прав в соответствии с пунктами 59 и 60 Требований подразделение по информационной безопасности осуществляет контроль их использования.
Параграф 5. Требования к процессу обеспечения физической безопасности центров обработки данных кредитных бюро
62. Порядок обеспечения физической безопасности центров обработки данных определяется внутренним документом.
63. Центр обработки данных оснащается следующими системами технической безопасности:
1) система контроля и управления доступом;
2) охранная сигнализация;
3) пожарная сигнализация;
4) система автоматического пожаротушения;
5) система поддержания заданных параметров температуры и влажности;
6) система видеонаблюдения;
7) система бесперебойного электропитания.
64. Доступ в центр обработки данных предоставляется работникам кредитного бюро, перечень которых утверждается руководителем подразделения по информационным технологиям по согласованию с подразделением по информационной безопасности.
65. Кредитное бюро ведет журнал системы контроля и управления доступом в центр обработки данных, который хранится не менее 1 (одного) года.
66. Система автоматического пожаротушения центра обработки данных обеспечивает устранение возгорания по всему объему помещения и имеет резервный запас.
67. Система видеонаблюдения центра обработки данных обеспечивает наблюдение за всеми входами в центр обработки данных. В центре обработки данных расстановка видеокамер исключает наличие зон внутри помещения центра обработки данных и перед его входом, не покрытых видеонаблюдением.
68. Запись событий системой видеонаблюдения центра обработки данных ведется непрерывно или с использованием детектора движения.
69. Архив системы видеонаблюдения центра обработки данных хранится не менее 3 (трех) месяцев.
70. В целях предотвращения несанкционированного физического доступа к серверам и активному сетевому оборудованию, находящемуся вне центра обработки данных, внутренними документами кредитного бюро определяются меры по обеспечению их безопасности.
Параграф 6. Требования к порядку мониторинга и обработки информации об инцидентах информационной безопасности в кредитных бюро
71. Информация об инцидентах информационной безопасности, полученная в ходе мониторинга деятельности по обеспечению информационной безопасности, подлежит консолидации и систематизации.

61. Талаптардың 59 және 60-тармақтарында көрсетілген пайдаланушылардың тізбесін ақпараттық технологиялар бөлімшесінің басшысы ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесімен келісім бойынша қалыптастырады, жаңартады және бекітеді. Пайдаланушыларға Талаптардың 59 және 60-тармақтарына сәйкес қосымша құқықтар берілген жағдайда ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесі олардың қолданылуын бақылайды.
5-параграф. Кредиттік бюроның деректерді өңдеу орталығының заттай қауіпсіздігін қамтамасыз ету процесіне қойылатын талаптар
62. Деректерді өңдеу орталығының заттай қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі ішкі құжатпен айқындалады.
63. Деректерді өңдеу орталығы мынадай техникалық қауіпсіздік жүйелерімен жарақталады:
1) қолжетімділікті бақылау және басқару жүйесі;
2) күзет сигнализациясы;
3) өрт сигнализациясы;
4) автоматты түрде өрт өшіру жүйесі;
5) температура мен ылғалдылықтың берілген өлшемдерін қолдау жүйесі;
6) бейнебақылау жүйесі;
7) үздіксіз электр қуаты көзінің жүйесі.
64. Деректерді өңдеу орталығына қолжетімділік тізбесін ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесімен келісім бойынша ақпараттық технологиялар бөлімшесінің басшысы бекітетін кредиттік бюро қызметкерлеріне беріледі.
65. Кредиттік бюро деректерді өңдеу орталығына қолжетімділікті бақылау және басқару журналын жүргізеді, ол кемінде 1 (бір) жыл сақталады.
66. Деректерді өңдеу орталығының автоматты түрде өрт өшіру жүйесі үй-жайдың бүкіл аумағы бойынша өртті жоюды қамтамасыз етеді және оның резервтік қоры болады.
67. Деректерді өңдеу орталығының бейнебақылау жүйесі деректерді өңдеу орталығына кіру орындарын бақылауды қамтамасыз етеді. Деректерді өңдеу орталығында бейнекамераларды орналастырып орнату деректерді өңдеу орталығының үй-жайының ішінде және оның берісінде бейнебақылаумен қамтылмаған аймақтардың болуын болдырмайды.
68. Деректерді өңдеу орталығының бейнебақылау жүйесінің оқиғаларды жазуы үздіксіз немесе қозғалыс детекторын қолданумен жүргізіледі.
69. Деректерді өңдеу орталығының бейнебақылау жүйесінің мұрағаты кемінде 3 (үш) ай сақталады.
70. Деректерді өңдеу орталығынан тыс орналасқан серверлерге және белсенді желілік жабдықтарға рұқсатсыз заттай қолжетімділіктің алдын алу мақсаттарында олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шаралар белгіленеді және іске асырылады.
6-параграф. Кредиттік бюродағы ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалар жөніндегі ақпараттың мониторингі мен өңдеу тәртібіне қойылатын талаптар
71. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызметтің мониторингі барысында алынған ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпарат шоғырландырылуы және жүйеге келтірілуге тиіс.

72. Кредитное бюро обеспечивает целостность информации об инцидентах информационной безопасности.
73. В случае, если кредитным бюро определена необходимость мониторинга отдельных источников событий информационной безопасности во внерабочее время, создается круглосуточная служба мониторинга.
74. Кредитным бюро определяется порядок информирования о произошедшем инциденте информационной безопасности руководящих работников и подразделений кредитного бюро.
75. Кредитным бюро определяется порядок принятия неотложных мер к устранению инцидента информационной безопасности, его причин и последствий.
76. В кредитном бюро ведется журнал учета инцидентов информационной безопасности с отражением информации об инциденте информационной безопасности, принятых мерах и предлагаемых корректирующих мерах, на бумажном носителе либо в электронном виде.
77. По результатам обработки инцидента информационной безопасности кредитным бюро проводится всесторонний анализ причин возникновения инцидента информационной безопасности, его механизма и последствий. При сборе технических данных с программно-технических средств, вовлеченных в инцидент информационной безопасности, обеспечивается сохранность и неизменность собранных данных.
78. Информация об инциденте информационной безопасности, а также предложения по принятию корректирующих мер в целях снижения вероятности и возможного ущерба от повторного инцидента информационной безопасности хранятся в кредитном бюро.
79. Для инцидентов информационной безопасности, вероятность возникновения которых высока и не может быть снижена в короткие сроки, кредитным бюро разрабатываются внутренние документы, описывающие алгоритм обработки данных инцидентов информационной безопасности, типовых неотложных мер по локализации инцидентов информационной безопасности и их последствий, методов обработки инцидентов информационной безопасности.
Параграф 7. Требования к предоставлению информации о состоянии системы управления информационной безопасностью, событиях и инцидентах информационной безопасности кредитных бюро
80. Кредитное бюро ежегодно, не позднее 20 января года, следующего за отчетным годом, представляет в уполномоченный орган информацию о состоянии системы управления информационной безопасностью и ее соответствии Требованиям.
81. Информация о состоянии системы управления информационной безопасностью включает сведения о (об):
1) сфере действия системы управления информационной безопасностью кредитного бюро и ее участниках с указанием соответствия их функционала Требованиям;

72. Кредиттік бюро ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпараттың тұтастығын қамтамасыз етеді.
73. Егер кредиттік бюро ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларының жеке көздерінің мониторингі жұмыстан тыс уақытта қажет деп белгілесе, тәулік бойы мониторинг қызметі құрылады.
74. Кредиттік бюро орын алған ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы кредиттік бюроның басшы қызметкерлері мен бөлімшелерін ақпараттандыру тәртібін айқындайды.
75. Кредиттік бюро ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларды, оның себебі мен салдарын жоюға кезек күттірмейтін шаралар қабылдау тәртібін айқындайды.
76. Кредиттік бюрода қағаз тасымалдағышта не электрондық түрде ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары, қабылданған шаралар және ұсынылатын түзету шаралары туралы ақпаратты көрсетумен ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларын есепке алу журналы жүргізіледі.
77. Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларын өңдеу нәтижелері бойынша ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларының орын алу себебін, оның тетіктері мен салдарының жан-жақты талдауы жүргізіледі. Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаға тартылған бағдарламалық-техникалық құралдардан техникалық деректер жинау кезінде жиналған деректердің сақталуы мен өзгерту енгізбеуді қамтамасыз етіледі.
78. Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы туралы ақпарат, сондай-ақ ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасының қайталануының ықтималдығы мен залалдың мүмкіндігін төмендету мақсатында түзеу шараларын қабылдау бойынша ұсыныстар.
79. Орын алу ықтималдығы жоғары және қысқа мерзімде төмендету мүмкін емес ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары үшін кредиттік бюро ақпараттық қауіпсіздіктің мұндай оқыс оқиғаларын өңдеу алгоритмін, ақпараттық қауіпсіздіктің мұндай оқыс оқиғаларды мен олардың салдарын оқшаулау, ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларын өңдеу әдістемелері бойынша кезек күттірмейтін бірыңғай шараларды сипаттайтын ішкі құжат әзірлейді.
7-параграф. Кредиттік бюролардың ақпараттық қауіпсіздігінің жай-күйі, оқиғалары мен оқыс оқиғалары туралы ақпаратты ұсынуға қойылатын талаптар
80. Кредиттік бюро жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 20 қаңтардан кешіктірмей уәкілетті органға ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесінің жай-күйі және оның Талаптарға сәйкестігі туралы ақпарат ұсынады.
81. Ақпараттық қауіпсіздіктің жай-күйі туралы ақпаратта:
1) кредиттік бюроның ақпараттық қауіпсіздігін басқару жүйесінің қолданылу аясы және олардың функционалының Талаптарға сәйкестігі көрсетіле отырып оның қатысушылары;

2) наличии документов, регламентирующих создание и функционирование системы управления информационной безопасностью;
3) наличии и количественном составе программно-технических средств, используемых для обеспечения информационной безопасности;
4) имеющихся в договорах о предоставлении услуг, заключенных с операторами связи, условиях и обязательствах по обеспечению информационной безопасности;
5) наличии, материально-технической обеспеченности и готовности резервных центров обработки данных;
6) проведенных мероприятиях по приведению системы управления информационной безопасностью и информационных активов кредитного бюро в соответствие с Требованиями.
82. Информация о состоянии системы управления информационной безопасностью, событиях и инцидентах информационной безопасности представляется в уполномоченный орган посредством автоматизированной системы обработки информации (далее – АСОИ), предназначенной для обработки информации о событиях и инцидентах информационной безопасности и интегрированной с системами информационной безопасности или системами кредитного бюро, осуществляющими в реальном времени сбор и анализ информации о событиях в цифровой инфраструктуре или в электронном формате с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
Для кредитного бюро с государственным участием допускается представление информации о событиях и инцидентах информационной безопасности в уполномоченный орган посредством цифровых объектов Национального Банка Республики Казахстан, интегрированных с АСОИ.
83. Кредитное бюро предоставляет в уполномоченный орган информацию о следующих выявленных инцидентах информационной безопасности:
1) эксплуатация уязвимостей в прикладном и системном программном обеспечении;
2) несанкционированный доступ в цифровую систему;
3) атака "отказ в обслуживании" на цифровую систему или сеть передачи данных;
4) заражение сервера вредоносной программой или кодом;
5) совершение несанкционированного перевода денежных средств вследствие нарушения контролей информационной безопасности;
6)иных инцидентах информационной безопасности, повлекших простои цифровых систем более одного часа.
Информация об инцидентах информационной безопасности, указанных в настоящем пункте, предоставляется кредитным бюро в течение двадцати четырех часов с момента выявления инцидента, посредством АСОИ или в электронном формате с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
Для кредитного бюро с государственным участием допускается представление информации о событиях и инцидентах информационной безопасности в уполномоченный орган посредством объектов информатизации Национального Банка Республики Казахстан, интегрированных с АСОИ.

2) ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесін құру және оның жұмыс істеуін регламенттейтін құжаттардың болуы;
3) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын бағдарламалық-техникалық құралдардың болуы және сандық құрамы;
4) байланыс операторларымен жасалған қызмет көрсету туралы шарттардағы ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі талаптар мен міндеттемелер;
5) деректерді өңдеудің резервтік орталықтарының болуы, материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі және дайындығы;
6) кредиттік бюроның ақпараттық қауіпсіздігін және ақпараттық активтерін басқару жүйесін Талаптарға сәйкес келтіру бойынша жүргізілген іс-шаралар туралы мәліметтер қамтылады.
82. Ақпараттық қауіпсіздіктің жай-күйі, ақпараттық қауіпсіздіктің оқиғалары мен оқыс оқиғалары туралы ақпарат уәкілетті органға оқиғалар мен оқыс оқиғалар туралы ақпаратты өңдеуге арналған ақпараттық қауіпсіздік және ақпараттық қауіпсіздік жүйелерімен немесе кредиттік бюро жүйелерімен біріктірілген, ұсынылатын деректердің конфиденциалдылығы мен түзету енгізбеуді қамтамасыз ететін криптографиялық қорғаныс құралдарымен ақпаратты кепілді жеткізудің транспорттық жүйесін қолданумен, цифрлық инфрақұрылымдағы немесе электрондық форматтағы оқиғалар туралы ақпаратты нақты уақытта жинауды және талдауды жүзеге асыратын ақпаратты өңдеудің автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі – ААӨЖ) арқылы ұсынылады.
Мемлекет қатысатын кредиттік бюро үшін ақпараттық қауіпсіздік оқиғалары мен оқыс оқиғалары туралы ақпаратты уәкілетті органға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ААӨЖ-мен ықпалдастырылған ақпараттандыру объектілері арқылы беруге жол беріледі.
83. Кредиттік бюро уәкілетті органға мынадай анықталған ақпараттық қауіпсіздік оқиғалары туралы ақпарат береді:
1) қолданбалы және жүйелік бағдарламалық қамтылымдағы осалдықтарды пайдалану;
2) цифрлық жүйеге рұқсатсыз кіру;
3) цифрлық жүйеге немесе деректерді беру желісіне "қызмет көрсетуден бас тарту" шабуылы;
4) серверге зиянды бағдарлама немесе код енгізу;
5) ақпараттық қауіпсіздікті бақылауды бұзу салдарынан ақшалай қаражатты рұқсатсыз аударуды жүзеге асыру;
6) цифрлық жүйелердің бір сағаттан артық тоқтап қалуына әкеп соққан ақпараттық қауіпсіздіктің өзге де оқыс оқиғалары.
Осы тармақта көрсетілген ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпарат кредиттік бюроға оқыс оқиға анықталған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде ұсынылатын деректердің конфиденциалдылығын және түзету енгізбеуді қамтамасыз ететін криптографиялық қорғаныс құралдарымен ақпаратты кепілді жеткізудің транспорттық жүйесін қолданумен, ААӨЖ арқылы немесе электрондық форматта беріледі.
Мемлекет қатысатын кредиттік бюро үшін ақпараттық қауіпсіздік оқиғалары мен оқыс оқиғалары туралы ақпаратты уәкілетті органға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ААӨЖ-мен ықпалдастырылған ақпараттандыру объектілері арқылы беруге жол беріледі.

84. Информация о событиях информационной безопасности предоставляется в автоматизированном режиме путем передачи из систем информационной безопасности или систем кредитного бюро, осуществляющих в реальном времени сбор и анализ информации о событиях в цифровой инфраструктуре кредитного бюро в АСОИ.
Для кредитного бюро с государственным участием допускается представление информации о событиях и инцидентах информационной безопасности в уполномоченный орган посредством объектов информатизации Национального Банка Республики Казахстан, интегрированных с АСОИ.
Параграф 8. Требования к обеспечению информационной безопасности программного обеспечения дистанционного оказания услуг кредитных бюро
85. Программное обеспечение дистанционного оказания услуг кредитного бюро включает:
1) программное обеспечение серверов веб-приложений (далее – веб-приложение);
2) программное обеспечение для мобильных устройств (далее – мобильное приложение);
3) программное обеспечение серверов программных интерфейсов (далее – серверное ППО).
86. Разработка и (или) доработка программного обеспечения дистанционного оказания услуг осуществляется кредитным бюро в соответствии с внутренними документами кредитного бюро, регламентирующими порядок разработки и (или) доработки программного обеспечения, этапы разработки и их участников.
87. В случае, если разработка и (или) доработка программного обеспечения дистанционного оказания услуг кредитного бюро передана сторонней организации и (или) третьему лицу, кредитное бюро обеспечивает исполнение сторонней организацией и (или) третьим лицом требований настоящей главы и внутренних документов, отвечает за состояние безопасности программного обеспечения дистанционного оказания услуг.
88. Хранение исходных кодов программного обеспечения дистанционного оказания услуг, разрабатываемых в кредитном бюро, осуществляется в специализированных системах управления репозиториями кода, размещаемых в периметре защиты кредитного бюро, с обеспечением резервного копирования.
89. Независимо от принятого в кредитном бюро подхода к разработке и (или) доработке программного обеспечения дистанционного оказания услуг, обязательным является тестирование безопасности, в ходе которого осуществляются, как минимум, следующие мероприятия:
1) статический анализ исходного кода;
2) анализ компонентов и (или) сторонних библиотек.
90. Статический анализ исходного кода программного обеспечения дистанционного оказания услуг кредитного бюро проводится с использованием сканера статического анализа исходных кодов, поддерживающего анализ всех используемых языков программирования в проверяемом программном обеспечении, в функции которого входит выявление следующих уязвимостей, но не ограничиваясь:

84. Ақпараттық қауіпсіздік оқиғалары туралы ақпарат ААӨЖ-дағы кредиттік бюроның цифрлық инфрақұрылымындағы оқиғалар туралы ақпаратты нақты уақытта жинауды және талдауды жүзеге асыратын ақпараттық қауіпсіздік жүйелерінен немесе кредиттік бюро жүйелерінен беру арқылы автоматтандырылған режимде беріледі.
Мемлекет қатысатын кредиттік бюро үшін ақпараттық қауіпсіздік оқиғалары мен оқыс оқиғалары туралы ақпаратты уәкілетті органға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ААӨЖ-мен ықпалдастырылған ақпараттандыру объектілері арқылы беруге жол беріледі.
8-параграф. Кредиттік бюролардың қызметтерді қашықтан көрсететін бағдарламалық қамтылымының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
85. Кредиттік бюроның қызметтерді қашықтан көрсететін бағдарламалық қамтылымына мыналар кіреді:
1) веб-қосымшалар серверлерінің бағдарламалық қамтылымы (бұдан әрі – веб-қосымша);
2) мобильдік құрылғыларға арналған бағдарламалық қамтылым (бұдан әрі – мобильдік қосымша);
3) бағдарламалық интерфейстер серверлерінің бағдарламалық қамтылымы (бұдан әрі – серверлік БҚ).
86. Қызметтерді қашықтан көрсететін бағдарламалық қамтылымды әзірлеуді және (немесе) пысықтауды кредиттік бюроның бағдарламалық қамтылымын әзірлеу және (немесе) пысықтау тәртібін, әзірлеу кезеңдерін және олардың қатысушыларын регламенттейтін ішкі құжаттарына сәйкес кредиттік бюро жүзеге асырады.
87. Егер кредиттік бюроның қызметтерді қашықтан көрсететін бағдарламалық қамтылымын әзірлеу және (немесе) пысықтау тысқары ұйымға және (немесе) үшінші тұлғаға берілген жағдайда, кредиттік бюро тысқары ұйымның және (немесе) үшінші тұлғаның осы тараудың және ішкі құжаттардың талаптарын орындауын қамтамасыз етеді, қызметтерді қашықтан көрсететін бағдарламалық қамтылым қауіпсіздігінің жай-күйіне жауап береді.
88. Кредиттік бюрода әзірленетін қызметтерді қашықтан көрсететін бағдарламалық қамтылымның бастапқы кодтарын сақтау резервтік көшіруді қамтамасыз ете отырып, кредиттік бюроның қорғау аясында орналастырылатын код репозиторийлерін басқарудың мамандандырылған жүйелерінде жүзеге асырылады.
89. Қызметтерді қашықтан көрсететін бағдарламалық қамтылымды әзірлеу және (немесе) пысықтаудың кредиттік бюрода қабылданған тәсіліне қарамастан, қауіпсіздікті тестілеу міндетті болып табылады, оның барысында кем дегенде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
1) бастапқы кодты статикалық талдау;
2) құрауыштарды және (немесе) тысқары кітапханаларды талдау.
90. Кредиттік бюроның қызметтерді қашықтан көрсететін бағдарламалық қамтылымының бастапқы кодын статикалық талдау тексерілетін бағдарламалық қамтылымда қолданылатын барлық бағдарламалау тілдерін талдауды қолдайтын бастапқы кодтарды статикалық талдау сканерін қолдана отырып жүзеге асырылады, оның функциялары келесі осалдықтарды анықтауды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:

1) наличие механизмов, допускающих инъекции вредоносного кода;
2) использование уязвимых операторов и функций языков программирования;
3) использование слабых и уязвимых криптографических алгоритмов;
4) использование кода, вызывающего при определенных условиях отказ в обслуживании или существенное замедление работы программного обеспечения дистанционного оказания услуг кредитного бюро;
5) наличие механизмов обхода систем защиты программного обеспечения дистанционного оказания услуг кредитного бюро;
6) использование в коде секретов в открытом виде;
7) нарушение шаблонов и практик обеспечения безопасности приложения.
91. Анализ компонентов и (или) сторонних библиотек программного обеспечения дистанционного оказания услуг кредитного бюро проводится с целью выявления известных уязвимостей, присущих используемой версии компонента и (или) сторонней библиотеки, а также отслеживания зависимостей между компонентами и (или) сторонними библиотеками и их версиями.
92. Кредитное бюро обеспечивает реализацию корректирующих мер по устранению выявленных уязвимостей в порядке, определенном внутренним документом, утвержденным исполнительным органом. При этом критичные уязвимости устраняются до ввода в эксплуатацию программного обеспечения дистанционного оказания услуг и (или) его новых версий.
93. Кредитное бюро осуществляет ввод в эксплуатацию программного обеспечения дистанционного оказания услуг и (или) его новых версий после согласования с подразделением по информационной безопасности.
94. Кредитное бюро обеспечивает хранение и доступ в оперативном режиме ко всем версиям исходных кодов программного обеспечения дистанционного оказания услуг и результатов тестирования безопасности, которые были введены в эксплуатацию в течение последних 3 (трех) лет.
95. Обмен данными между клиентской и серверной сторонами программного обеспечения дистанционного оказания услуг шифруется с использованием версии протокола шифрования Transport Layer Security (Транспорт Лэйер Секьюрити) не ниже 1.2.
96. При первичной регистрации клиента в мобильном приложении кредитное бюро осуществляет биометрическую идентификацию клиента посредством Центра обмена идентификационными данными Национального Банка Республики Казахстан (далее – ЦОИД), либо с использованием биометрических данных, полученных посредством устройств кредитного бюро.
97. Изменение кода доступа (пароля) к мобильному приложению осуществляется с применением биометрической идентификации клиента с использованием биометрических данных, подтвержденных ЦОИД, либо с использованием биометрических данных, полученных посредством устройств кредитного бюро.

1) зиянды кодты инъекциялауға мүмкіндік беретін тетіктердің болуы;
2) бағдарламалау тілдерінің осал операторлары мен функцияларын пайдалану;
3) әлсіз және осал криптографиялық алгоритмдерді пайдалану;
4) белгілі бір жағдайларда қызмет көрсетуден бас тартуды немесе кредиттік бюроның қызметтерді қашықтан көрсететін бағдарламалық қамтылымының жұмысын айтарлықтай баяулатуға алып келетін кодты пайдалану;
5) кредиттік бюроның қызметтерді қашықтан көрсететін бағдарламалық қамтылымын қорғау жүйелерін айналып өту тетіктерінің болуы;
6) кодта құпияларды ашық түрде пайдалану;
7) қосымшаның қауіпсіздігін қамтамасыз ету үлгілері мен практикаларын бұзу.
91. Кредиттік бюроның қызметтерді қашықтан көрсететін бағдарламалық қамтылымының құрауыштарын және (немесе) тысқары кітапханаларын талдау құрауыштың және (немесе) тысқары кітапхананың пайдаланылатын нұсқасына тән белгілі осалдықтарды анықтау, сондай-ақ құрауыштар және (немесе) тысқары кітапханалар мен олардың нұсқалары арасындағы тәуелділіктерді қадағалау мақсатында жүргізіледі.
92. Кредиттік бюро атқарушы орган бекіткен ішкі құжатта айқындалған тәртіппен анықталған осалдықтарды жою жөніндегі түзету шараларының іске асырылуын қамтамасыз етеді. Бұл ретте маңызды осалдықтар қызметтерді қашықтан көрсететін бағдарламалық қамтылымды және (немесе) оның жаңа нұсқаларын пайдалануға бергенге дейін жойылады.
93. Кредиттік бюро ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі бөлімшемен келісілгеннен кейін қызметтерді қашықтан көрсететін бағдарламалық қамтылымды және (немесе) оның жаңа нұсқаларын пайдалануға енгізуді жүзеге асырады.
94. Кредиттік бюро соңғы 3 (үш) жыл ішінде пайдалануға берілген қызметтерді қашықтан көрсететін бағдарламалық қамтылымның бастапқы кодтарының және қауіпсіздікті тестілеу нәтижелерінің барлық нұсқаларын сақтауды және жедел режимде оларға қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
95. Қызметтерді қашықтан көрсететін бағдарламалық қамтылымның клиенттік және серверлік тараптары арасында деректер алмасу Transport Layer Security (Транспорт Лейер Секьюрити) шифрлау хаттамасының 1.2-ден төмен емес нұсқасын пайдалана отырып шифрланады.
96. Клиентті мобильді қосымшада бастапқы тіркеу кезінде кредиттік бюро Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Сәйкестендіру деректерімен алмасу орталығы (бұдан әрі – СДАО) арқылы немесе кредиттік бюро құрылғылары арқылы алынған биометриялық деректерді пайдалана отырып, Клиентті биометриялық сәйкестендіруді жүзеге асырады.
97. Мобильдік қосымшаға кіру кодын (құпиясөзін) өзгерту СДАО растаған биометриялық деректерді пайдалана отырып, клиенттің биометриялық сәйкестендіруін қолдану немесе несиелік бюро құрылғылары арқылы алынған биометриялық деректерді пайдалану арқылы жүзеге асырылады.

98. Идентификация и аутентификация клиента в программном обеспечении дистанционного оказания услуг осуществляется с применением способов двухфакторной аутентификации (использованием двух из трех факторов: знания, владения, неотъемлемости) в соответствии с процедурами безопасности, установленными внутренними документами кредитного бюро.
99. Механизм кроссдоменной аутентификации программного обеспечения дистанционного оказания услуг согласовывается с подразделением по информационной безопасности.
100. Веб-приложение обеспечивает:
1) однозначность идентификации принадлежности веб-приложения кредитному бюро (доменное имя, логотипы, корпоративные цвета);
2) запрет на сохранение в памяти браузера авторизационных данных;
3) маскирование вводимых секретов;
4) информирование на странице авторизации клиента о мерах обеспечения кибергигиены, которым рекомендуется следовать при использовании веб-приложения;
5) обработку ошибок и исключений безопасным способом, не допуская отображение в интерфейсе клиента конфиденциальных данных, предоставляя минимально достаточную информацию об ошибке.
101. Мобильное приложение обеспечивает:
1) однозначность идентификации принадлежности мобильного приложения кредитному бюро (данные в официальном магазине приложений, логотипы, корпоративные цвета);
2) блокировку функционала по оказанию дистанционных услуг кредитного бюро в случае обнаружения признаков нарушения целостности и (или) обхода защитных механизмов операционной системы, обнаружения процессов удаленного управления;
3) уведомление клиента о наличии обновлений мобильного приложения;
4) возможность принудительной установки обновлений мобильного приложения или блокировки функционала мобильного приложения до их установки в случаях необходимости устранения критичных уязвимостей;
5) хранение конфиденциальных данных в защищенном контейнере мобильного приложения или хранилище системных учетных данных;
6) исключение кэширования конфиденциальных данных;
7) исключение из резервных копий мобильного приложения конфиденциальных данных в открытом виде;
8) информирование клиента о методах обеспечения кибергигиены, которым рекомендуется следовать при использовании мобильного приложения;
9) информирование клиента о событиях авторизации под его учетной записью, изменения и (или) восстановления пароля, изменения, зарегистрированного кредитным бюро номера мобильного телефона;
10) в ходе осуществления операций с денежными средствами - передачу в серверное ППО кредитного бюро геолокационных данных мобильного устройства при наличии разрешения от клиента либо передачу информации об отсутствии такого разрешения.

98. Қызметтерді қашықтан көрсететін бағдарламалық қамтылымда клиентті сәйкестендіру және аутентификациялау кредиттік бюроның ішкі құжаттарында белгіленген қауіпсіздік рәсімдеріне сәйкес екі факторлы аутентификациялау тәсілдерін (үш фактордың екеуін: білімін, иеленуін, ажырамастығын) пайдалана отырып жүзеге асырылады.
99. Қызметтерді қашықтан көрсететін бағдарламалық қамтылымды кроссдомендік аутентификациялау тетігі ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесімен келісіледі.
100. Веб-бағдарлама:
1) веб-қосымшаның кредиттік бюроға тиесілілігін сәйкестендіру (домендік атауы, логотиптері, корпоративтік түстері) бірегейлігін;
2) браузердің жадында авторизациялық деректерді сақтауға тыйым салуды;
3) енгізілген құпияларды жасыруды;
4) веб-қосымшаны пайдалану кезінде клиенттің авторизация парағында сақталуы туралы ұсыным берілетін кибергигиенаны қамтамасыз ету шаралары туралы хабарлауды;
5) клиент интерфейсінде конфиденциалды деректердің көрсетілуіне жол бермей, қате туралы ең аз жеткілікті ақпарат бере отырып, қателер мен ерекше жағдайларды қауіпсіз тәсілмен өңдеуді қамтамасыз етеді.
101. Мобильдік қосымша:
1) мобильдік қосымшаның кредиттік бюроға тиесілілігін сәйкестендірудің (ресми қосымшалар дүкеніндегі деректер, логотиптер, корпоративтік түстер) бірегейлігін;
2) операциялық жүйенің тұтастығын бұзу және (немесе) қорғау тетіктерін айналып өту, қашықтан басқару процестерін анықтау белгілері анықталған жағдайда кредиттік бюроның қашықтан қызмет көрсету жөніндегі функционалын бұғаттауды;
3) клиентке мобильдік қосымша жаңартуларының бар екендігі туралы хабарлауды;
4) аса маңызды осалдықтарды жою қажет болған жағдайларда мобильдік қосымшаның жаңартуларын мәжбүрлеп орнату немесе оларды орнатқанға дейін мобильдік қосымшаның функционалын бұғаттау мүмкіндігін;
5) конфиденциалды деректерді мобильдік қосымшаның қорғалған контейнерінде немесе жүйелік есептік деректер қоймасында сақтауды;
6) конфиденциалды деректерді кэштеуді болдырмауды;
7) мобильдік қосымшаның резервтік көшірмелерінен конфиденциалды деректерді ашық түрде алып тастауды;
8) клиентті мобильдік қосымшаны пайдалану кезінде сақтау туралы ұсыным берілетін кибергигиенаны қамтамасыз ету әдістері туралы хабардар етуді;
9) клиентті оның есептік жазбасындағы авторизация оқиғалары, құпиясөзді өзгерту және (немесе) қалпына келтіру, кредиттік бюро тіркеген ұялы телефон нөмірін өзгерту туралы хабардар етуді;
10) ақшалай қаражатпен операцияларды жүзеге асыру барысында клиенттің рұқсаты болған жағдайда мобильдік құрылғының геолокациялық деректерін кредиттік бюроның серверлік БҚ-на беру не мұндай рұқсаттың жоқ екендігі туралы ақпаратты беруді қамтамасыз етеді.

102. Кредитное бюро обеспечивает на своей стороне:
1) обработку ошибок и исключений безопасным способом, не допуская в ответе раскрытия конфиденциальных данных, предоставляя минимально достаточную информацию для диагностики проблемы;
2) идентификацию и аутентификацию мобильных приложений и связанных с ними устройств;
3) проверку данных на валидность для предотвращения атак с подделкой запросов и инъекций вредоносного кода.
Глава 4. Требования к обеспечению информационной безопасности при организации деятельности поставщиков информации
103. Поставщик информации обеспечивает целостность и конфиденциальность информации, передаваемой в цифровую систему кредитного бюро.
104. Поставщик информации обеспечивает надлежащий уровень информационной безопасности в соответствии с условиями договора о предоставлении информации.
105. Поставщик информации обеспечивает исполнение организационно-технических, технологических требований и мер, необходимых для функционирования и защиты системного и прикладного программного обеспечения, используемого для взаимодействия с цифровой системой кредитного бюро.
106. При использовании оборудования для работы с цифровой системой кредитного бюро учитывается необходимость его защиты от несанкционированного доступа, а также защиты носителей информации и сетевых ресурсов.
107. Поставщик информации назначает оператора (операторов).
108. Поставщик информации обеспечивает наличие подписанных обязательств оператора (операторов) о неразглашении и нераспространении информации, ставшей им известной в процессе исполнения ими функциональных обязанностей.
109. Поставщик информации обеспечивает наличие внутренних документов (включая должностные инструкции), определяющих порядок назначения оператора (операторов), его (их) права и ответственность.
110. Доступ к информации предоставляется работникам поставщиков информации в объеме, необходимом для исполнения их функциональных обязанностей.
111. Учетная запись оператора, по которой он идентифицируется в цифровой системе кредитного бюро, принадлежит конкретному физическому лицу.
112. Поставщик информации по запросу уполномоченного органа предоставляет сведения, подтверждающие его соответствие требованиям, предусмотренным договором о предоставлении информации.
113. Операционная система рабочей станции обеспечивает функции идентификации и аутентификации пользователя, а также разграничения прав доступа пользователей и авторизацию в соответствии с назначенными правами.
114. При использовании рабочей станции для подключения к цифровой системе кредитного бюро одновременное подключение к другим ресурсам сети Интернет не производится.

102. Кредиттік бюро өз тарапынан:
1) жауапта конфиденциалды деректердің жария етілуіне жол бермей, проблеманың диагностикасы үшін ең аз жеткілікті ақпарат бере отырып, қателер мен ерекшеліктерді қауіпсіз тәсілмен өңдеуді;
2) мобильдік қосымшаларды және олармен байланысты құрылғыларды сәйкестендіруді және аутентификациялауды;
3) жасанды сұратулар мен зиянды код инъекциялары шабуылдарының алдын алу үшін деректердің жарамдылығын тексеруді қамтамасыз етеді.
4 тарау. Ақпаратты берушілерді ұйымдастырудағы ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
103. Ақпаратты беруші кредиттік бюроның цифрлық жүйесіне берілетін ақпараттың тұтастығы мен конфиденциалдылығын қамтамасыз етеді.
104. Ақпаратты беруші ақпаратты ұсыну туралы шарттың талаптарына сәйкес ақпараттық қауіпсіздіктің тиісті деңгейін қамтамасыз етеді.
105. Ақпаратты беруші ұйымдастырушылық-техникалық, технологиялық талаптардың және кредиттік бюроның цифрлық жүйесімен өзара әрекет ету үшін пайдаланылатын жүйелік және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етудің жұмыс істеп тұруы және оны қорғау үшін қажетті шараларды орындауды қамтамасыз етеді.
106. Кредиттік бюроның цифрлық жүйесімен жұмыс істеу үшін жабдықты пайдалану кезінде оны рұқсатсыз қолжетімділіктен қорғау, сондай-ақ ақпарат тасымалдағыштарды және жүйелік ресурстарды қорғау қажеттілігі ескеріледі.
107. Ақпаратты беруші операторды (операторларды) тағайындайды.
108. Ақпаратты беруші оператордың (операторлардың) қол қойылған қызметтік міндеттерін атқару процесінде оларға мәлім болған ақпаратты жария етпеу және таратпау туралы міндеттемелерінің болуын қамтамасыз етеді.
109. Ақпаратты беруші операторды (операторларды) тағайындау тәртібін, оның (олардың) құқықтары мен жауапкершілігін айқындайтын ішкі құжаттардың (лауазымдық нұсқаулықтарды қоса алғанда) болуын қамтамасыз етеді.
110. Ақпаратты берушінің қызметкерлеріне функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті көлемде ақпаратқа қолжетімділік ұсынылады.
111. Оператордың кредиттік бюроның цифрлық жүйесінде сәйкестендірілетін есептік жазбасы нақты адамға тиесілі.
112. Ақпаратты беруші уәкілетті органның сұратуы бойынша ақпаратты ұсыну туралы шартта көзделген талаптарға оның сәйкес келуін растайтын мәліметтерді ұсынады.
113. Жұмыс станциясының операциялық жүйесі пайдаланушы сәйкестендіру және аутентификациялау, сондай-ақ белгіленген құқықтарға сәйкес пайдаланушылардың қолжетімділік құқықтарын ажыратуды және авторизациялауды қамтамасыз етеді.
114. Кредиттік бюроның цифрлық жүйесіне қосылу үшін жұмыс станциясын пайдаланған кезде Интернет желісінің басқа ресурстарына бірмезгілде қосылуға болмайды.

115. Работники поставщика информации обеспечивают конфиденциальность персональных идентификационных и аутентификационных данных, используемых для доступа к цифровым системам.
116. Работники поставщика информации обеспечивают конфиденциальность информации, ставшей им известной в процессе использования цифровой системы кредитного бюро.
Глава 5. Требования к обеспечению информационной безопасности при организации деятельности получателей кредитных отчетов
117. Получатель кредитного отчета обеспечивает конфиденциальность и целостность информации, получаемой из цифровой системы кредитного бюро.
118. Получатель кредитного отчета обеспечивает надлежащий уровень информационной безопасности в соответствии с условиями договора о получении кредитных отчетов.
119. Получатель кредитного отчета обеспечивает исполнение организационно-технических, технологических требований и мер, необходимых для функционирования и защиты системного и прикладного программного обеспечения, используемого для взаимодействия с цифровой системой кредитного бюро и обработки получаемой из нее информации.
120. При использовании оборудования для работы с цифровой системой кредитного бюро учитывается необходимость его защиты от несанкционированного доступа, а также защиты носителей информации и сетевых ресурсов, используемых для работы с цифровой системой кредитного бюро.
121. Получатель кредитного отчета определяет и утверждает перечень ответственных лиц.
122. Получатель кредитного отчета обеспечивает наличие подписанных ответственными (ответственным) лицами (лицом) организации обязательств о неразглашении и нераспространении информации, ставшей им известной в процессе исполнения ими функциональных обязанностей.
123. Получатель кредитного отчета обеспечивает наличие внутренних документов, определяющих порядок определения и утверждения перечня ответственных лиц, их права и ответственность (включая должностные инструкции).
124. Доступ к информации предоставляется работникам в объеме, необходимом для исполнения их функциональных обязанностей.
125. Учетная запись ответственного лица, по которой он идентифицируется в цифровой системе кредитного бюро, соответствует конкретному физическому лицу.
126. Получатель кредитного отчета проводит плановые и внеплановые проверки соответствия рабочих станций Требованиям и внутренним документам получателя кредитного отчета, регламентирующим информационную безопасность.
127. Получатель кредитного отчета по запросу уполномоченного органа представляет сведения, подтверждающие его соответствие требованиям, предусмотренным в договоре о получении кредитных отчетов.

115. Ақпарат берушінің қызметкерлері цифрлық жүйелерге қолжетімділік үшін пайдаланылатын жеке сәйкестендіру және аутентификациялау деректерінің конфиденциалдылығын қамтамасыз етеді.
116. Ақпарат берушінің қызметкерлері кредиттік бюроның цифрлық жүйесін пайдалану процесінде оларға мәлім болған ақпараттың конфиденциалдылығын қамтамасыз етеді.
5-тарау. Кредиттік есепті алушылардың қызметін ұйымдастыру кезінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
117. Кредиттік есепті алушы кредиттік бюроның цифрлық жүйесінен алынатын ақпараттың тұтастығы мен конфиденциалдылығын қамтамасыз етеді.
118. Кредиттік есепті алушы кредиттік есептерді алу туралы шарттың талаптарына сәйкес ақпараттық қауіпсіздіктің тиісті деңгейін қамтамасыз етеді.
119. Кредиттік есепті алушы ұйымдастырушылық-техникалық, технологиялық талаптарды және кредиттік бюроның цифрлық жүйесімен өзара әрекет ету және одан алынатын ақпаратты өңдеу үшін пайдаланылатын жүйелік және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етудің жұмыс істеп тұруы және оны қорғау үшін қажетті шараларды орындауды қамтамасыз етеді.
120. Кредиттік бюроның цифрлық жүйесімен жұмыс істеу үшін жабдықты пайдалану кезінде оны рұқсатсыз қолжетімділіктен қорғау, сондай-ақ кредиттік бюроның цифрлық жүйесімен жұмыс істеу үшін пайдаланылатын ақпарат тасымалдағыштары мен жүйелік ресурстарды қорғау қажеттілігі ескеріледі.
121. Кредиттік есептерді алушы жауапты тұлғалардың тізбесін айқындайды және бекітеді.
122. Кредиттік есепті алушы ұйымның жауапты тұлғасының (тұлғаларының) қол қойған қызметтік міндеттерін атқару процесінде оларға мәлім болған ақпаратты жария етпеу және таратпау туралы міндеттемелерінің болуын қамтамасыз етеді.
123. Кредиттік есепті алушы жауапты тұлғалардың тізбесін айқындау және бекіту тәртібін, олардың құқықтары мен жауапкершілігін (лауазымдық нұсқаулықтарын қоса алғанда) айқындайтын және бекітетін ішкі құжаттардың болуын қамтамасыз етеді.
124. Қызметкерлерге функционалдық міндеттерін орындау үшін қажетті көлемде ақпаратқа қолжетімділік ұсынылады.
125. Жауапты тұлғаның кредиттік бюроның цифрлық жүйесінде сәйкестендірілетін есептік жазбасы нақты адамға сәйкес келуі тиіс.
126. Кредиттік есепті алушы жұмыс станцияларының кредиттік есепті алушының ақпараттық қауіпсіздікті регламенттейтін Талаптарына және ішкі құжаттарына сәйкес келуіне жоспарлы және жоспардан тыс тексеру жүргізеді.
127. Кредиттік есепті алушы уәкілетті органның сұратуы бойынша кредиттік есептерді алу туралы шартта көзделген талаптарға оның сәйкес келуін растайтын мәліметтерді ұсынады

128. Операционная система рабочей станции обеспечивает функции идентификации и аутентификации пользователя, а также разграничения прав доступа пользователей и авторизации в соответствии с назначенными правами.
129. Получатель кредитных отчетов использует собственную рабочую станцию.
130. При использовании рабочей станции для подключения к цифровой системе кредитного бюро одновременное подключение к другим ресурсам сети Интернет не производится.
131. Работники получателя кредитных отчетов обеспечивают конфиденциальность персональных идентификационных и аутентификационных данных, используемых для доступа к цифровым системам.
132. Работники получателя кредитных отчетов обеспечивают конфиденциальность информации, ставшей им известной в процессе использования цифровой системы кредитного бюро.
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики
Казахстан по регулированию
и развитию финансового рынка
"__"_________2026 года № _______
Утверждены постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 28 сентября 2018 года №228
Требования, предъявляемые кредитными бюро к поставщикам информации и получателям кредитных отчетов
1. Требования, предъявляемые кредитными бюро к поставщикам информации и получателям кредитных отчетов (далее – Требования), разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (далее – Закон о кредитных бюро) и определяют требования, предъявляемые кредитными бюро к использованию цифровых технологий и обеспечению информационной безопасности при организации деятельности поставщиков информации, являющихся индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом, реализующим товары и услуги в кредит либо предоставляющим отсрочки платежей, систематизированные признаки которых определяются постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 января 2005 года № 25 "Об утверждении систематизированных признаков индивидуальных предпринимателей или юридических лиц, реализующих товары и услуги в кредит либо предоставляющих отсрочки платежей" (далее – постановление № 25), субъектами естественной монополии, оказывающими коммунальные услуги, иными лицами на основании договоров о предоставлении информации (далее – поставщики информации), а также получателей кредитных отчетов, являющихся индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом, реализующим товары и услуги в кредит либо предоставляющим отсрочки платежей, систематизированные признаки которых определяются постановлением № 25, иными лицами на основании договоров о предоставлении информации, представителями держателей облигаций в отношении кредитного отчета эмитента облигаций, с которыми заключен договор о представлении интересов держателей облигаций (далее – получатели кредитных отчетов) в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 и подпунктом 9) пункта 3 статьи 27 Закона о кредитных бюро.

128. Жұмыс станциясының операциялық жүйесі пайдаланушыны сәйкестендіру және аутентификациялау, сондай-ақ пайдаланушылардың қолжетімділік құқықтарын ажырату және белгіленген құқықтарға сәйкес авторизациялау функцияларын қамтамасыз етеді.
129. Кредиттік есептерді алушы өзінің жұмыс станциясын пайдаланады.
130. Кредиттік бюроның цифрлық жүйесіне қосылу үшін жұмыс станциясын пайдаланған кезде Интернет желісінің басқа ресурстарына бірмезгілде қосылуға болмайды.
131. Кредиттік есептерді алушының қызметкерлері цифрлық жүйелерге кіру үшін пайдаланылатын дербес сәйкестендіру және аутентификациялау деректерінің конфиденциалдығын қамтамасыз етеді.
132. Кредиттік есептерді алушының жұмыскерлері оларға кредиттік бюроның цифрлық жүйесін пайдалану барысында белгілі болған ақпараттың конфиденциалдығын қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы "__"_________
№______ қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 228 қаулысымен
бекітілген
Кредиттік бюролардың ақпарат берушілерге және кредиттік есептерді алушыларға қоятын талаптары
1. Осы кредиттік бюролардың ақпарат берушілерге және кредиттік есептерді алушыларға қойылатын Талаптары (бұдан әрі – Талаптар) "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 6) тармақшасына (бұдан әрі – Кредиттік бюро туралы заң) сәйкес әзірленді және тауарларды және көрсетілетін қызметтерді кредитке өткізетін не төлемдерді кейінге қалдыруды ұсынатын жүйеленген белгілері "Жеке кәсіпкерлердің немесе заңды тұлғалардың жүйеленген белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 18 қаңтардағы № 25 қаулысымен (бұдан әрі - № 25 қаулы) айқындалатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді кредитке өткізетін не төлемдерді кейінге қалдыруды ұсынатын, коммуналдық қызметтер көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің, өзге де тұлғалардың ақпарат беру туралы шарттар негізінде (бұдан әрі - ақпарат берушілер), сондай-ақ тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді кредитке өткізетін не жүйеленген белгілері № 25 қаулыда айқындалатын тауарларды және көрсетiлетiн қызметтердi кредитке өткiзетiн не төлемдердiң мерзiмiн ұзартатын жеке кәсiпкерлерлер немесе заңды тұлға, ақпарат беру туралы шарт негізінде өзге де тұлғалар, облигациялар ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарт жасалған облигациялар эмитентінің кредиттік есебіне қатысты облигациялар ұстаушылардың өкілі болып табылатын кредиттік есептерді алушылардың (бұдан әрі – кредиттік есептерді алушылар) қызметін ұйымдастыру кезінде цифрлық технологияларды пайдалануға және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге кредиттік бюролар қоятын талаптарды айқындайды.

2. Требования, предъявляемые кредитными бюро к поставщикам информации и получателям кредитных отчетов, включаются в договор о предоставлении информации и договор о получении кредитных отчетов.
3. Требования, предъявляемые кредитными бюро к использованию цифровых технологий при организации деятельности поставщиков информации и получателей кредитных отчетов, соответствуют требованиям пунктов 15, 16 и 17 Требований к использованию цифровых технологий и обеспечению информационной безопасности при организации деятельности кредитных бюро, поставщиков информации и получателей кредитных отчетов, являющихся банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, микрофинансовыми организациями и коллекторскими агентствами, утвержденных настоящим постановлением.
4. Требования, предъявляемые кредитными бюро к обеспечению информационной безопасности при организации деятельности поставщиков информации и получателей кредитных отчетов, соответствуют требованиям глав 4 и 5 Требований к использованию цифровых технологий и обеспечению информационной безопасности при организации деятельности кредитных бюро, поставщиков информации и получателей кредитных отчетов, являющихся банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, микрофинансовыми организациями и коллекторскими агентствами, утвержденных настоящим постановлением.

2. Кредиттік бюролар ақпарат берушілерге және кредиттік есептерді алушыларға қойылатын талаптар ақпарат беру туралы шартқа және кредиттік есептер алу туралы шартқа енгізіледі.
3. Кредиттік бюролар ақпарат берушілердің және кредиттік есептерді алушылардың қызметін ұйымдастыру кезінде цифрлық технологияларды пайдалануға қоятын талаптар осы қаулымен бекітілген Кредиттік бюролардың, банктер, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, микроқаржы ұйымдары және коллекторлық агенттіктер болып табылатын ақпарат берушілердің және кредиттік есептерді алушылардың қызметін ұйымдастыру кезінде цифрлық технологияларды пайдалануға және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын Талаптардың 15, 16 және 17-тармақтарының талаптарына сәйкес келеді.
4. Кредиттік бюролар ақпарат берушілердің және кредиттік есептерді алушылардың қызметін ұйымдастыру кезінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қоятын талаптар осы қаулымен бекітілген Кредиттік бюролардың, банктер, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, микроқаржы ұйымдары және коллекторлық агенттіктер болып табылатын ақпарат берушілердің және кредиттік есептерді алушылардың қызметін ұйымдастыру кезінде цифрлық технологияларды пайдалануға және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын Талаптардың 4 және 5-тарауларының талаптарына сәйкес келеді.