О внесении изменений в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 259 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 63 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области регулирования рынка зерна"
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 июня 2026 года № 229 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 июня 2026 года № 91. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2026 года № 39145
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026 г.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 259 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 63 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области регулирования рынка зерна" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19025) следующие изменения:
в Критериях оценки степени рисков в области регулирования рынка зерна, утвержденных указанным совместным приказом:
подпункт 2) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"2) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектами контроля в государственный цифровой реестр держателей зерновых расписок;";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Система оценки и управления рисками ведется с использованием цифровых систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии цифровой системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверка на соответствие квалификационным требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в области регулирования рынка зерна.";
приложения 1 и 3 к Критериям оценки степени рисков в области регулирования рынка зерна изложить в новой редакции согласно приложению 1 и 2 к настоящему совместному приказу;
приложение 3 к совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу.

"Астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 259 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 63 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 11 маусымдағы № 229 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 29 маусымдағы № 91 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 30 маусымда № 39145 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 259 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 63 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19025 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
9-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бақылау субъектілері астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік цифрлық тізіліміне ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингтеу нәтижелері.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын цифрлық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқау қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың цифрлық жүйесі болмаған кезде бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең төменгі жол берілетін шегі астық нарығын реттеу саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауы тиіс.";
Астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 1 және 3-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
бірлескен бұйрыққа 3-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан для размещения в цифровой системе "Единый реестр субъектов и объектов проверок".
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра – Министр национальной экономики Республики Казахстан
__________С. Жумангарин
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан
__________А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 июня 2026 года № 91 и
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 июня 2026 года № 229
Приложение 1
к Критериям оценки
степени рисков в области
регулирования рынка зерна
Степень нарушений требований в области регулирования рынка зерна
Наименование критериев
Степень нарушения
1
Обеспечение сохранности зерна в соответствии с данными государственного цифрового реестра держателей зерновых расписок
грубое
2
Оформление зерна, поступающего на хлебоприемные предприятия:
1) наличие журнала регистрации взвешивания грузов на автомобильных весах;
2) наличие журнала регистрации взвешивания грузов на вагонных весах;
3) наличие журнала регистрации результатов лабораторных анализов;
4) наличие реестра накладных на принятое автомобильным транспортом зерно с определением качества по среднесуточной пробе;
5) наличие реестра накладных на принятое железнодорожным транспортом зерно;
6) наличие отчета о движении зерна и тары на зернохранилище
грубое
3
Наличие акта на очистку, сушку зерна
грубое
4
Оформление отгрузки зерна:
1) наличие приказов на отгрузку зерна;

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде оның "Тексерулер субъектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімі" цифрлық жүйесінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетіне жіберілуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
_______С. Жумангарин__________А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке алу
жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 29 маусымдағы
№ 91 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 11 маусымдағы
№ 229 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Астық нарығын реттеу
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Астық нарығын реттеу саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Өлшемшарттардың атауы
Бұзушылық дәрежесі
1
Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік цифрлық тізілімінің деректеріне сәйкес астықтың сақталуын қамтамасыз ету
өрескел
2
Астық қабылдау кәсіпорындарына келіп түсетін астықты ресімдеу:
1) автомобиль таразыларында жүктер өлшеудi тiркеу журналының болуы;
2) вагон таразыларында жүктер өлшеудi тiркеу журналының болуы;
3) зертханалық талдаулар нәтижелерiн тiркеу журналының болуы;
4) орташа тәулiктiк сынамасы бойынша сапасын айқындай отырып, автомобиль көлігімен қабылданған астыққа арналған жүкқұжаттар тiзiлiмiнің болуы;
5) темiр жол көлiгiмен қабылданған астыққа арналған жүкқұжаттар тiзiлiмi;
6) астық сақтау орындарындағы астық пен ыдыстың қозғалысы туралы есептің болуы
өрескел
3
Астықты тазартуға, кептіруге арналған актінің болуы
өрескел
4
Астықты тиеп-жөнелтуді ресімдеу:
1) астықты тиеп-жөнелтуге арналған бұйрықтардың болуы;

2) наличие реестра отгрузки зерна железнодорожным транспортом;
3) наличие реестра накладных на отгруженное автомобильным транспортом зерно;
4) наличие акта-расчета;
5) наличие накладной на перемещение зерна внутри территории зернохранилища
грубое
5
Наличие книги количественно-качественного учета зерна
незначительное
6
Наличие договора на хранение зерна
значительное
7
Соблюдение трехдневного срока регистрации приказа на выпуск зерновой расписки со дня приема зерна от владельца зерна хлебоприемным предприятием (хлебоприемное предприятие не позднее трех рабочих дней со дня приема зерна от владельца зерна регистрирует приказ на выпуск зерновой расписки)
значительное
8
Наличие страхования гражданско-правовой ответственности перед держателями зерновых расписок и ее частей либо участие в системе гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам
значительное
9
Наличие товарно-транспортных накладных на зерно
значительное
10
Наличие реестров накладных на принятое автомобильным транспортом зерно с определением качества по среднесуточной пробе
значительное
11
Наличие журнала наблюдения за хранящимся зерном
незначительное
12
Наличие аудиторского отчета по годовой финансовой отчетности хлебоприемного предприятия
значительное
13
Наличие резервной складской емкости в размере 10 % площади зернохранилища (хлебоприемного пункта), на элеваторах – не менее одного свободного силоса на каждый надсилосный транспортер
значительное
14
Непредставление информации о загруженности хлебоприемных предприятий
значительное
15
Непредставление информации о приобретенных, выписанных, погашенных, испорченных и чистых бланках зерновых расписок
значительное
16
Непредставление информации о количестве и качестве поступающего на хранение зерна на хлебоприемное предприятие с нового урожая
значительное
Приложение 2
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 июня 2026 года № 91 и
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 июня 2026 года № 229
Приложение 3
к Критериям оценки
степени рисков в области
регулирования рынка зерна
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области регулирования рынка зерна
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
1
2
3
4
5
6
Перечень субъективных критериев для определения степени риска в области регулирования рынка зерна в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении юридических лиц (хлебоприемных предприятий), осуществляющих деятельность, связанную с производством, хранением, транспортировкой, переработкой и реализацией зерна
Для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
1.
Непредставление информации о загруженности хлебоприемных предприятий
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектами контроля в государственный цифровой реестр держателей зерновых расписок
10
своевременное представление информации
непредставление информации
0 %
100 %
2.
Непредставление информации о приобретенных, выписанных, погашенных, испорченных и чистых бланках зерновых расписок
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектами контроля в государственный цифровой реестр держателей зерновых расписок
10
своевременное представление информации
непредставление информации
0 %
100 %
3.
Непредставление информации о количестве и качестве поступающего на хранение зерна на хлебоприемное предприятие с нового урожая
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектами контроля в государственный цифровой реестр держателей зерновых расписок
10
своевременное представление информации
непредставление информации
0
100 %
Приложение 3
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 июня 2026 года № 91 и
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 июня 2026 года № 229
Приложение 3
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан

2) темiр жол көлiгiмен тиеп-жөнелтілген астық тiзiлiмiнің болуы;
3) автомобиль көлiгімен тиеп-жөнелтiлген астық жүкқұжаттары тiзiлiмiнің болуы;
4) есеп айырысу актісінің болуы;
5) астық сақтау аумағының iшiнде астықтың орнын ауыстыруға арналған жүкқұжаттың болуы
өрескел
5
Астықты сандық-сапалық есепке алу кітабының болуы
болмашы
6
Астықты сақтауға арналған шарттың болуы
елеулі
7
Астық қабылдау кәсіпорнының астық иелерінен астық қабылдау күнінен бастап астық қолхаттарын шығаруға арналған бұйрықты тіркеудің үш күндік мерзімінің (астық қабылдау кәсіпорны астық иелерінен астық қабылдау күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей астық қолхаттарын шығаруға арналған бұйрықты тіркейді) сақталуы
елеулі
8
Астық қолхаттарын және олардың бөліктерін ұстаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандырудың болуы не астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауды кепілдендіру жүйесіне қатысу
елеулі
9
Астыққа арналған тауарлық-көлік жүкқұжаттарының болуы
елеулі
10
Орташа тәулiктiк сынама бойынша сапасын айқындай отырып, автомобиль көлігімен қабылданған астыққа арналған жүкқұжаттар тiзiлiмдерiнің болуы
елеулі
11
Сақтауда тұрған астықты бақылау журналының болуы
болмашы
12
Астық қабылдау кәсіпорнының жылдық қаржылық есептілігі бойынша аудиторлық есептің болуы
елеулі
13
Астық сақтау орны (астық қабылдау пункті) алаңының 10%-ы мөлшерінде резервте қойма сыйымдылығының, элеваторларда сүрлем сыйымдылығы үстіндегі тасымалдауыштың әрқайсысына кемінде бір бос сүрлем сыйымдылығының болуы
елеулі
14
Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелуі туралы ақпараттың ұсынылмауы
елеулі
15
Сатып алынған, жазылған, өтелген, бүлінген және таза астық қолхаттары бланкілері туралы ақпараттың ұсынылмауы
елеулі
16
Астық қабылдау кәсіпорнына жаңа түсімнен сақтауға келіп түскен астықтың саны мен сапасы туралы ақпараттың ұсынылмауы
елеулі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 29 маусымдағы
№ 91 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 11 маусымдағы
№ 229 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Астық нарығын реттеу
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
3-қосымша
Астық нарығын реттеу саласындағы субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Р/с №
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 балға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар/мәндер, xi
1-шарты /мәні
2-шарты/мәні
1
2
3
4
5
6
Астықты өндіруге, сақтауға, тасымалдауға, қайта өңдеуге және өткізуге байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларға (астық қабылдау кәсіпорындарына) қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттардың тізбесі
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау үшін
1.
Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелуі туралы ақпараттың ұсынылмауы
Бақылау субъектілері астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік цифрлық тізіліміне ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
10
ақпаратты уақтылы ұсыну
ақпаратты ұсынбау
0 %
100 %
2.
Сатып алынған, жазылған, өтелген, бүлінген және таза астық қолхаттары бланкілері туралы ақпараттың ұсынылмауы
Бақылау субъектілері астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік цифрлық тізіліміне ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
10
ақпаратты уақтылы ұсыну
ақпаратты ұсынбау
0 %
100 %
3.
Астық қабылдау кәсіпорнына жаңа түсімнен сақтауға келіп түскен астықтың саны мен сапасы туралы ақпараттың ұсынылмауы
Бақылау субъектілері астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік цифрлық тізіліміне ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
10
ақпаратты уақтылы ұсыну
ақпаратты ұсынбау
0
100 %
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 29 маусымдағы
№ 91 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 11 маусымдағы
№ 229 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің

от 10 июля 2019 года № 259
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 июля 2019 года № 63
Проверочный лист в области регулирования рынка зерна в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении хлебоприемных предприятий
Наименование однородной группы субъектов (объектов)
контроля_________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля _____________________________
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля _________________________________________________
__________________________________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля _____________________________
___________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля ____________
___________________________________________________________________
Адрес места нахождения______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Непредставление информации о загруженности хлебоприемных предприятий
2
Непредставление информации о приобретенных, выписанных, погашенных, испорченных и чистых бланках зерновых расписок
3
Непредставление информации о количестве и качестве поступающего на хранение зерна на хлебоприемное предприятие с нового урожая
4
Обеспечение сохранности зерна в соответствии с данными государственного цифрового реестра держателей зерновых расписок
5
Оформление зерна, поступающего на хлебоприемные предприятия:

2019 жылғы 10 шілдедегі № 259
және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 12 шілдедегі № 63
бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-баптарына сәйкес астық қабылдау кәсіпорындарына қатысты астық нарығын реттеу саласындағы тексеру парағы
Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
_____________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган_____________________________
__________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ____________________________________
__________________________________________________________ (№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _____________________________
___________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-сәйкестендіру коды ____________
____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелуі туралы ақпараттың ұсынылмауы
2
Сатып алынған, жазылған, өтелген, бүлінген және таза астық қолхаттары бланкілері туралы ақпараттың ұсынылмауы
3
Астық қабылдау кәсіпорнына жаңа түсімнен сақтауға келіп түскен астықтың саны мен сапасы туралы ақпараттың ұсынылмауы
4
Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік цифрлық тізілімінің деректеріне сәйкес астықтың сақталуын қамтамасыз ету
5
Астық қабылдау кәсіпорындарына келіп түсетін астықты ресімдеу: