Об утверждении Методики определения цены дериватов сайгака
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 26 июня 2026 года № 124. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2026 года № 39128
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику определения цены дериватов сайгака.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течении трех рабочих дней после выполнения подпунктов 1) и 2) настоящего пункта предоставления в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан информацию об их исполнении.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
Утвержден приказом
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 26 июня 2026 года № 124
Методика определения цены дериватов сайгака
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика определения цены дериватов сайгака (далее – Методика) применяется для определения уполномоченным органом цены реализации дериватов сайгака с целью обеспечения прозрачности ценообразования, предотвращения занижения и (или) завышения цен и формирования справедливой рыночной стоимости.
2. Методика определяет алгоритм определения цены реализации уполномоченным органом и алгоритм расчета цены реализации дериватов сайгака консультантом, применяемой уполномоченным органом для определения цены реализации дериватов сайгака.
3. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) дериваты сайгака – рога сайгака и продукция, произведенная из них и (или) их производных;
2) продавец – акционерное общество "Жасыл даму", сто процентов акций которого принадлежат государству, осуществляющее по решению Правительства Республики Казахстан деятельность по реализации дериватов сайгака;
3) уполномоченный орган – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;

Киік дериваттарының бағасын айқындау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2026 жылғы 26 маусымдағы № 124 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 маусымда № 39128 болып тіркелді
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Киік дериваттарының бағасын айқындаудың әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне олардың орындалуы туралы ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2026 жылғы 26 маусымдағы
№ 124 бұйрығымен
бекітілген
Киік дериваттарының бағасын анықтау әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Киік дериваттарының бағасын анықтау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) баға белгілеудің ашықтығын қамтамасыз ету, бағаны төмендетуді және (немесе) өсіруді болдырмау және әділ нарықтық құнды қалыптастыру мақсатында уәкілетті органның киік дериваттарын өткізу бағасын анықтауы үшін қолданылады.
2. Әдістеме уәкілетті органның өткізу бағасын анықтау алгоритмін және уәкілетті орган киік дериваттарын өткізу бағасын анықтау үшін қолданатын, консультанттың киік дериваттарын өткізу бағасын есептеу алгоритмін айқындайды.
3. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) киік дериваттары – киік мүйіздері және олардан және (немесе) олардың туындыларынан өндірілген өнімдер;
2) сатушы – акцияларының жүз пайызы мемлекетке тиесілі, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша киік дериваттарын өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын "Жасыл даму" акционерлік қоғамы;
3) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі;

4) подведомственная организация – республиканское государственное казенное предприятие "Производственное объединение "Охотзоопром", находящееся в ведении уполномоченного органа и осуществляющее маркирование и хранение дериватов сайгака;
5) консультант – акционерное общество "Центр развития торговой политики "QazTrade", сто процентов акций которого принадлежат государству, определенное решением Правительства Республики Казахстан Национальным институтом развития в области развития и продвижения несырьевого экспорта.;
Глава 2. Алгоритм расчета цены реализации дериватов сайгака консультантом
1.
Определение показателя
Цена реализации дериватов сайгака – цена за 1 (один) килограмм дериватов сайгака
2.
Периодичность и сроки
При реализации дериватов сайгака, после получения уполномоченным органом сведений подведомственной организации об объемах и номенклатуре промаркированных дериватов сайгака, хранящихся на ее складе и (или) базе.
3.
Источники информации
Источниками информации являются:
1) сведения подведомственной организации об объемах и номенклатуре промаркированных дериватов сайгака;
2) ответы потенциальных покупателей, полученные консультантом;
3) официальные источники информации, содержащие данные о рыночных ценах на дериваты сайгака и аналогичные товары;
4) данные заинтересованных государственных органов при их наличии;
5) официальный курс Национального Банка Республики Казахстан на дату расчета.
4.
Алгоритм показателя с отражением детальной и четкой последовательности расчета с указанием единицы измерения
Рекомендуемая цена при первичной реализации определяется по формуле:
В = (P1 + P2 + P3) / 3,
где:
В – рекомендуемая цена за 1 (один) килограмм дериватов сайгака, указанная в отчете консультанта, теңге;
P1, P2, P3 – сопоставимые предлагаемые цены трех потенциальных покупателей, предложивших наиболее высокие цены, учитываемые при расчете, теңге.
Рекомендуемая цена первичной реализации при наличии двух предложений потенциальных покупателей либо ценовых предложений определяется по формуле:
В = (P1 + P2) / 2,
где:
В – рекомендуемая цена за 1 (один) килограмм дериватов сайгака, указанная в отчете консультанта, теңге;
P1, P2 – сопоставимые предлагаемые цены двух потенциальных покупателей, предложивших наиболее высокие цены, учитываемые при расчете, теңге.
Рекомендуемая цена первичной реализации при наличии предложений потенциальных покупателей либо ценовых предложений, не отвечающих вышеуказанным требованиям:
В = учет всех P и K,
где:
В – рекомендуемая цена за 1 (один) килограмм дериватов сайгака, указанная в отчете консультанта, теңге;
P– сопоставимые предлагаемые цены всех потенциальных покупателей, учитываемые при расчете, теңге;
К – анализ всех официальных источников
5.
Для расчета рекомендуемой цены реализации дериватов сайгака консультант:

4) ведомстволық бағынысты ұйым – уәкілетті органның қарамағындағы және киік дериваттарын таңбалауды және сақтауды жүзеге асыратын "Охотзоопром" өндірістік бірлестігі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
5) консультант – акцияларының жүз пайызы мемлекетке тиесілі, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен шикізаттық емес экспортты дамыту және ілгерілету саласындағы ұлттық даму институты болып айқындалған "QazTrade" сауда саясатын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы.
2-тарау. Консультанттың киік дериваттарын өткізу бағасын есептеу алгоритмі
1.
Көрсеткішті анықтау
Киік дериваттарын өткізу бағасы – киік дериваттарының 1 (бір) килограмы үшін белгіленетін баға.
2.
Мерзімділігі мен мерзімдері
Киік дериваттарын өткізу кезінде, уәкілетті орган ведомстволық бағынысты ұйымның оның қоймасында және (немесе) базасында сақтаулы тұрған таңбаланған киік дериваттарының көлемі мен номенклатурасы туралы мәліметтерін алғаннан кейін.
3.
Ақпарат көздері
Ақпарат көздері мыналар болып табылады:
1) Ведомстволық бағынысты ұйымның таңбаланған киік дериваттарының көлемі мен номенклатурасы туралы мәліметтері;
2) Консультант алған әлеуетті сатып алушылардың жауаптары;
3) Киік дериваттарына және ұқсас тауарларға нарықтық бағалар туралы деректерді қамтитын ресми ақпарат көздері;
4) Мүдделі мемлекеттік органдардың деректері (олар бар болған жағдайда);
5) Есептеу күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми бағамы.
4.
Өлшем бірлігі көрсетілген, есептеудің егжей-тегжейлі және нақты жүйелілігін көрсететін көрсеткіш алгоритмі
Бастапқы өткізу кезіндегі ұсынылатын баға мынадай формула бойынша анықталады:
В = (P1 + P2 + P3) / 3,
мұндағы:
В – консультанттың есебінде көрсетілген, киік дериваттарының 1 (бір) килограмы үшін ұсынылатын баға, теңге;
P1, P2, P3 – есептеу кезінде ескерілетін, ең жоғары бағаны ұсынған үш әлеуетті сатып алушының салыстырмалы ұсынылған бағалары, теңге.
Әлеуетті сатып алушылардың екі ұсынысы немесе бағалық ұсыныстары болған кезде бастапқы өткізудің ұсынылатын бағасы мынадай формула бойынша анықталады:
В = (P1 + P2) / 2,
мұндағы:
В – консультанттың есебінде көрсетілген, киік дериваттарының 1 (бір) килограмы үшін ұсынылатын баға, теңге;
P1, P2 – есептеу кезінде ескерілетін, ең жоғары бағаны ұсынған екі әлеуетті сатып алушының салыстырмалы ұсынылған бағалары, теңге.
Әлеуетті сатып алушылардың жоғарыда көрсетілген талаптарға жауап бермейтін ұсыныстары немесе бағалық ұсыныстары болған кезде бастапқы өткізудің ұсынылатын бағасы:
В = барлық P мен K-ны есепке алу,
мұндағы:
В – консультанттың есебінде көрсетілген, киік дериваттарының 1 (бір) килограмы үшін ұсынылатын баға, теңге;
P – есептеу кезінде ескерілетін барлық әлеуетті сатып алушылардың салыстырмалы ұсынылған бағалары, теңге;
К – барлық ресми көздерді талдау.
5.
Киік дериваттарын өткізудің ұсынылатын бағасын есептеу үшін консультант

1) направляет потенциальным покупателям запросы, содержащие сведения об объеме, номенклатуре, сроке реализации, единице измерения, валюте расчета и иных условиях реализации дериватов сайгака, влияющих на цену;
2) учитывает ответы потенциальных покупателей при наличии предлагаемой цены за единицу дериватов сайгака, предлагаемого объема приобретения, срока действия предложения, условий оплаты и поставки либо иных сведений, позволяющих привести предложение к сопоставимому виду;
3) приводит предложения потенциальных покупателей к сопоставимому виду путем пересчета цены за единую единицу измерения, учета сопоставимых условий оплаты, а также исключения условий, не относящихся непосредственно к цене дериватов сайгака;
4) исключает ответы потенциальных покупателей, не содержащие предлагаемой цены, содержащие недостоверные либо неполные сведения, а также предложения, условия которых не позволяют привести их к сопоставимому виду;
5) для предотвращения занижения рекомендуемой цены реализации принимает для расчета предложения трех потенциальных покупателей, предложивших наиболее высокие цены. При этом разница между максимальной и минимальной ценами не должна превышать двадцати процентов.
Глава 3. Алгоритм определения цены реализации уполномоченным органом
1.
Получение отчета консультанта
Уполномоченный орган получает от продавца отчет консультанта с приложением подтверждающих материалов, использованных при подготовке рекомендаций по цене реализации дериватов сайгака.
2.
Определение цены первичной реализации
При соответствии отчета консультанта требованиям настоящей Методики цена первичной реализации дериватов сайгака определяется с учетом рекомендуемой цены, указанной в отчете консультанта.
3.
Возврат материалов на доработку
При выявлении несоответствия отчета консультанта требованиям настоящей Методики уполномоченный орган возвращает материалы продавцу для доработки с указанием замечаний.
4.
Определение цены последующей реализации
Цена последующей реализации дериватов сайгака определяется исходя из цены, сложившейся по итогам состоявшихся предыдущих конкурсов.
B1= I1,
где:
B1– цена за 1 (один) килограмм дериватов сайгака последующей реализации (предстоящих конкурсов), теңге;
I1 – цена за 1 (один) килограмм дериватов сайгака, сложившаяся по итогам предыдущих конкурсов, теңге.
При признании конкурсов несостоявшимися к цене реализации дериватов сайгака применяется корректирующий коэффициент.
B2= I2*0,8,
где:
B2 – цена за 1 (один) килограмм дериватов сайгака, теңге;
I2 – цена за 1 (один) килограмм дериватов сайгака, определенная предыдущим решением уполномоченного органа, теңге;

1) Әлеуетті сатып алушыларға көлемі, номенклатурасы, өткізу мерзімі, өлшем бірлігі, есеп айырысу валютасы және киік дериваттарын өткізудің бағаға әсер ететін өзге де шарттары туралы мәліметтерді қамтитын сұратулар жібереді;
2) Әлеуетті сатып алушылардың жауаптарын киік дериваттарының бірлігі үшін ұсынылатын баға, сатып алудың ұсынылатын көлемі, ұсыныстың қолданылу мерзімі, төлем және жеткізу шарттары немесе ұсынысты салыстырмалы түрге келтіруге мүмкіндік беретін өзге де мәліметтер болған жағдайда ескереді;
3) Әлеуетті сатып алушылардың ұсыныстарын бағаны бірыңғай өлшем бірлігіне қайта есептеу, салыстырмалы төлем шарттарын ескеру, сондай-ақ киік дериваттарының бағасына тікелей қатысы жоқ шарттарды алып тастау арқылы салыстырмалы түрге келтіреді;
4) Әлеуетті сатып алушылардың ұсынылған бағасы жоқ, анық емес немесе толық емес мәліметтерді қамтитын жауаптарын, сондай-ақ шарттары оларды салыстырмалы түрге келтіруге мүмкіндік бермейтін ұсыныстарды алып тастайды;
5) Өткізудің ұсынылатын бағасының төмендетілуіне жол бермеу үшін есептеуге ең жоғары бағаны ұсынған үш әлеуетті сатып алушының ұсыныстарын қабылдайды. Бұл ретте ең жоғары және ең төменгі бағалар арасындағы айырмашылық жиырма пайыздан аспауға тиіс.
3-тарау. Уәкілетті органның өткізу бағасын анықтау алгоритмі
1.
Консультанттың есебін алу
Уәкілетті орган сатушыдан киік дериваттарын өткізу бағасы бойынша ұсынымдарды дайындау кезінде пайдаланылған растаушы материалдар қоса берілген консультанттың есебін алады.
2.
Бастапқы өткізу бағасын анықтау
Консультанттың есебі осы Әдістеменің талаптарына сәйкес келген жағдайда, киік дериваттарын бастапқы өткізу бағасы консультанттың есебінде көрсетілген ұсынылатын баға ескеріле отырып анықталады.
3.
Материалдарды пысықтауға қайтару
Консультант есебінің осы Әдістеме талаптарына сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, уәкілетті орган ескертулерді көрсете отырып, материалдарды пысықтау үшін сатушыға қайтарады.
4.
Кейінгі өткізу бағасын анықтау
Киік дериваттарын кейінгі өткізу бағасы өткізілген алдыңғы конкурстардың қорытындысы бойынша қалыптасқан баға негізінде анықталады.
B1= I1,
мұндағы:
B1 – кейінгі өткізудегі (алдағы конкурстардағы) киік дериваттарының 1 (бір) килограмы үшін баға, теңге;
I1 – алдыңғы конкурстардың қорытындысы бойынша қалыптасқан киік дериваттарының 1 (бір) килограмы үшін баға, теңге.
Конкурстар өтпеді деп танылған жағдайда, киік дериваттарын өткізу бағасына түзету коэффициенті қолданылады.
B2= I2*0,8,
мұндағы:
B2 – киік дериваттарының 1 (бір) килограмы үшін баға, теңге;
I2 – уәкілетті органның алдыңғы шешімімен анықталған киік дериваттарының 1 (бір) килограмы үшін баға, теңге;

0,8 – корректирующий коэффицент.
При признании конкурсов несостоявшимися, после применения корректирующего коэффициента, то уполномоченный орган поручает продавцу привлечь консультанта для расчета цены реализации дериватов сайгака, в порядке установленном Главой 2 настоящей Методики.
5.
Оформление решения и направление продавцу
Цена реализации дериватов сайгака оформляется решением уполномоченного органа и доводится до сведения продавца для организации реализации дериватов сайгака в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.

0,8 – түзету коэффициенті.
Түзету коэффициенті қолданылғаннан кейін конкурстар өтпеді деп танылған жағдайда, уәкілетті орган сатушыға осы Әдістеменің 2-тарауында белгіленген тәртіппен киік дериваттарын өткізу бағасын есептеу үшін консультантты тартуды тапсырады.
5.
Шешімді ресімдеу және сатушыға жіберу
Киік дериваттарын өткізу бағасы уәкілетті органның шешімімен ресімделеді және киік дериваттарын өткізуді Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ұйымдастыру үшін сатушының назарына жеткізіледі.