О внесении изменений и дополнения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 ноября 2014 года № 72 "Об утверждении размеров и Правил предоставления мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты"
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 июня 2026 года № 84. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2026 года № 39120
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 ноября 2014 года № 72 "Об утверждении размеров и Правил предоставления мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9946) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3-1) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах предоставления мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила предоставления мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты (далее – Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" (далее – Закон), "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о госуслугах) и Бюджетным кодексом Республики Казахстан, и определяют порядок предоставления специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты (далее – услугополучатели), по решению местных представительных органов (маслихатов) подъемного пособия и бюджетного кредита на приобретение или строительство жилья за счет бюджетных средств.";

"Ауылдық елдi мекендерге жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтiк қолдау шараларын ұсыну мөлшерін және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 6 қарашадағы № 72 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2026 жылғы 25 маусымдағы № 84 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 маусымда № 39120 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ауылдық елдi мекендерге жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтiк қолдау шараларын ұсыну мөлшерін және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 6 қарашадағы № 72 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9946 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-тармағының 3-1) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ауылдық елдi мекендерге жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтiк қолдау шараларын ұсыну қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ауылдық елдi мекендерге жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтiк қолдау шараларын ұсыну қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Агроөнеркәсiптiк кешендi және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" (бұдан әрі – Заң), "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" (бұдан әрі – Мемқызметтер туралы заң) заңдарына және Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес әзiрленді және ауылдық елдi мекендерге жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушылар) жергілікті өкілді органдардың (мәслихаттардың) шешімі бойынша бюджет қаражаты есебінен көтерме жәрдемақы беру және тұрғын үй сатып алуға бюджеттік кредит беру тәртiбiн айқындайды.";

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Получателями мер социальной поддержки, предусмотренных настоящими Правилами, являются граждане Республики Казахстан.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Меры социальной поддержки в виде подъемного пособия и бюджетного кредита на приобретение или строительство жилья предоставляются по перечню востребованных специальностей в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта, агропромышленного комплекса и государственных служащих аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов (далее – Перечень).
Меры социальной поддержки в виде бюджетного кредита на приобретение жилья не могут быть использованы на приобретение жилого помещения у супруга (супруги) и их близких родственников (родители, дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки), а также на приобретение жилого помещения, в котором гражданин постоянно проживает.
Меры социальной поддержки в виде бюджетного кредита на приобретение или строительство жилья в соответствующей местности предоставляются только одному из супругов.";
абзац третий пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Перечень размещается в течение одного рабочего дня посредством цифровых объектов поверенного (агента) – Портал недвижимости Баспана Маркет otbasybank.kz/programm-bank (далее – Портал).";
абзац второй пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Акимат района (города областного значения) в лице акима заключает договор поручения с поверенным (агентом) по реализации бюджетной программы по кредитованию услугополучателей на приобретение или строительство жилья в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Для получения мер социальной поддержки услугополучатель осуществляет регистрацию на Портале с помощью электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) или удостоверенным одноразовым паролем и предоставляет услугодателю через Портал следующие документы:
1) при получении подъемного пособия:
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
диплом об образовании либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность услугополучателя;
справка о лицевом счете открытом в другом банке второго уровня;

мынадай мазмұндағы 3-1-тармағымен толықтырылсын:
"3-1. Осы Қағидаларда көзделген әлеуметтік қолдау шараларын алушылар Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Көтерме жәрдемақы және тұрғын үй сатып алуға немесе салуға бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау шаралары денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы сұранысқа ие мамандықтардың және ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілерінің тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бойынша ұсынылады.
Тұрғын үй сатып алуға арналған бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау шаралары жұбайынан (зайыбынан) және олардың жақын туыстарынан (ата-аналарынан, балаларынан, асырап алушылардан, асырап алынғандардан, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілері мен апалы-сіңлілерінен, атасынан, әжесінен, немерелерінен) тұрғын үй-жай сатып алуға, сондай-ақ азамат тұрақты тұратын тұрғын үй-жайды сатып алуға пайдаланылмайды.
Тиісті жерден тұрғын үй сатып алуға немесе салуға бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау шаралары ерлі-зайыптылардың біреуіне ғана ұсынылуы мүмкін.";
6-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тізбе бір жұмыс күні ішінде сенім білдірілген өкілдің (агенттің) цифрландыру объектілері – Баспана Маркет жылжымайтын мүлік порталы otbasybank.kz/programm-bank (бұдан әрі – Портал) арқылы орналастырылады.";
9-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігі атынан әкiм Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушыларға тұрғын үй сатып алуға немесе салуға кредит беру жөнiндегi бюджеттiк бағдарламаны iске асыру бойынша сенiм бiлдiрiлген өкiлмен (агентпен) тапсырма шартын жасасады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Әлеуметтік қолдау шараларын алу үшін көрсетілетін қызметті алушы Порталда электрондық цифрлық қолтаңбаның (бұдан әрі – ЭЦҚ) көмегімен немесе бір реттік парольмен куәландырылған тіркелуді жүзеге асырады және көрсетілетін қызметті берушіге Портал арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) көтерме жәрдемақы алған кезде:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
білімі туралы диплом не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшiрмесi;
басқа екінші деңгейдегі банкте ашылған дербес шот туралы анықтама;

2) при получении бюджетного кредита на приобретение жилья:
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
диплом об образовании либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность услугополучателя;
свидетельство о заключении брака (супружества) либо электронный документ из сервиса цифровых документов для услугополучателей, состоящих в браке (для идентификации);
свидетельство о рождении ребенка/детей либо электронный документ из сервиса цифровых документов для услугополучателей, имеющих детей (для идентификации);
справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества у услугополучателя и его (ее) супруги(-а) и детей в соответствующей местности (для идентификации);
отчет из Кредитного бюро;
3) при получении бюджетного кредита на строительство жилья:
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
диплом об образовании либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность услугополучателя;
свидетельство о заключении брака (супружества) либо электронный документ из сервиса цифровых документов для услугополучателей, состоящих в браке (для идентификации);
свидетельство о рождении детей либо электронный документ из сервиса цифровых документов для услугополучателей, имеющих детей (для идентификации);
справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества у услугополучателя, и его (ее) супруги(-а) и детей в соответствующей местности (для идентификации);
справка о праве пользования земельным участком, предоставленным на строительство жилья на имя услугополучателя (для идентификации);
отчет из Кредитного бюро.
Для получения мер социальной поддержки услугополучатель дает согласие на сбор и обработку персональных данных.
Требование представления других документов, не предусмотренных настоящими Правилами, не допускается.
Допускается подача заявления на получение подъемного пособия и бюджетного кредита на приобретение или строительства жилья одновременно.
При обращении через Портал к заявлению прикрепляются электронные копии (сканированные) указанных документов (за исключением документов, получаемых из соответствующих информационных систем), которые заверяются ЭЦП услугополучателя или удостоверенным одноразовым паролем.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:

2) тұрғын үй сатып алуға бюджеттік кредит алған кезде:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш;
жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
білімі туралы диплом не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшiрмесi;
неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы куәлік не некеде тұратын көрсетілетін қызметті алушылар үшін цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
баланың/балалардың туу туралы куәлігі не балалары бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының және оның жұбайының (зайыбының) және балаларының тиісті жерде жылжымайтын мүлкінің болмауы (болуы) туралы анықтама (сәйкестендіру үшін);
Кредиттік бюродан есеп;
3) тұрғын үй салуға бюджеттік кредит алған кезде:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш;
жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
білімі туралы диплом не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшiрмесi;
неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы куәлік не некеде тұрған көрсетілетін қызметті алушылар үшін цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
балалардың туу туралы куәлігі немесе балалары бар көрсетілетін қызметті алушыларға арналған цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының және оның жұбайының (зайыбының) және балаларының тиісті жерде жылжымайтын мүлкінің болмауы (болуы) туралы анықтама (сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының атына тұрғын үй салуға берілген жер учаскесін пайдалану құқығы туралы анықтама (сәйкестендіру үшін);
Кредиттік бюродан есеп.
Әлеуметтік қолдау шараларын алу үшін көрсетілген қызметті алушы жеке деректерін жинауға және өңдеуге келісім береді.
Осы Қағидаларда көзделмеген басқа құжаттарды ұсынуды талап етуге жол берiлмейдi.
Көтерме жәрдемақы және тұрғын үй сатып алуға немесе салуға бюджеттік кредит алуға өтінішті бір мезгілде беруге жол беріледі.
Портал арқылы жүгінген кезде өтінішке көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ немесе бір реттік парольмен куәландырылған көрсетілген құжаттардың (тиісті ақпараттық жүйелерден алынатын құжаттарды қоспағанда) электрондық (сканерленген) көшірмелері қоса тіркеледі.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"18. Меры социальной поддержки предоставляются услугополучателям:
не имеющим непогашенную просроченную задолженность по ранее выданным кредитам (на момент рассмотрения документов, указанных в пункте 10 настоящих Правил), а также при отсутствии непрерывной просрочки за последние 2 (два) года более 90 (девяносто) календарных дней по одному кредиту;
по специальностям, соответствующим перечню востребованных специальностей на момент подачи заявления;
не имеющим на праве собственности жилища за последние два года со дня подачи заявления у специалиста, его (ее) супруги(а) и детей в районе (города областного значения, города районного значения), к которому относится населенный пункт, где работает прибывший специалист.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. После принятия решения о предоставлении мер социальной поддержки в виде бюджетного кредита на приобретение или строительство жилья услугодатель уведомляет услугополучателя о необходимости предоставления на Портале заверенных ЭЦП услугополучателя или удостоверенных одноразовым паролем, следующих документов:
1) при предоставлении бюджетного кредита на приобретение жилья:
акт оценки приобретаемого недвижимого имущества;
письменное согласие на софинансирование при превышении стоимости приобретаемого жилья размера выдаваемого бюджетного кредита;
справка о лицевом счете продавца недвижимого имущества, открытом в другом банке второго уровня;
2) при предоставлении бюджетного кредита на строительство жилья:
акт оценки залогового имущества;
договор страхования залогового имущества;
письменное согласие на софинансирование при превышении расходов при строительстве жилья размера выдаваемого бюджетного кредита;
справка о лицевом счете услугополучателя, открытом в другом банке второго уровня;
3) при предоставлении подъемного пособия:
справка о лицевом счете.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
"
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная).
";
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8
Перечень документов и сведений истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) при получении подъемного пособия:
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
диплом об образовании либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность услугополучателя;
справка о лицевом счете открытом в другом банке второго уровня;

"18. Әлеуметтік қолдау шаралары:
бұрын берілген кредиттер бойынша өтелмеген мерзімі өткен (осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген құжаттарды қарау кезінде) берешегі жоқ, сондай-ақ соңғы 2 (екі) жылда бір кредит бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам үздіксіз мерзімін өткізу болмаған;
өтініш беру кезінде сұранысқа ие мамандықтар тізбесіне сәйкес мамандықтар бойынша;
өтініш берген күнінен бастап соңғы екі жылда келген маман жұмыс істейтін елді мекен қарайтын ауданда (облыстық маңызы бар қалалар, аудандық маңызы бар қалалар) маманның, оның жұбайының және балаларының тұрғын үйі жоқ көрсетілетін қызметті алушыларға ұсынылады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Тұрғын үй сатып алуға немесе салуға бюджеттік кредит түрінде әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну туралы шешім қабылдағаннан кейін көрсетілетін қызметті беруші Порталда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған немесе бір реттік парольмен куәландырылған мынадай құжаттарды:
1) тұрғын үй сатып алуға бюджеттік кредит беру кезінде:
сатып алынатын жылжымайтын мүлікті бағалау актісін;
сатып алынатын тұрғын үйдің құны берілетін бюджеттік кредит мөлшерінен асқан кезде қоса қаржыландыруға жазбаша келісімді;
екінші деңгейдегі басқа банкте ашылған жылжымайтын мүлікті сатушының дербес шоты туралы анықтама;
2) тұрғын үй салуға бюджеттік кредит беру кезінде:
кепіл мүлкін бағалау актісін;
кепіл мүлкін сақтандыру шартын;
тұрғын үй салу кезіндегі шығыстар берілетін бюджеттік кредит мөлшерінен асып кеткен кезде қоса қаржыландыруға жазбаша келісімді;
көрсетілетін қызметті алушының екінші деңгейдегі басқа банкте ашылған дербес шоты туралы анықтама;
3) көтерме жәрдемақы беру кезінде:
жеке есеп шот туралы анықтаманы ұсыну қажеттігі туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.";
Көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
реттік нөмірі 4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
";
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) көтерме жәрдемақы алған кезде:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
білімі туралы диплом не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшiрмесi;
басқа екінші деңгейдегі банкте ашылған дербес шот туралы анықтама;

подпункт 2) пункта 2.1 изложить в следующей редакции:
"2) получать из соответствующих государственных цифровых систем через интернет-ресурс поверенного (агента) сведения о регистрации по месту жительства получателя.";
подпункт 2) пункта 2.4 исключить.
2. Департаменту анализа регионов и развития местного самоуправления Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев тринадцатого, четырнадцатого, шестьдесят седьмого, шестьдесят восьмого, семьдесят первого, семьдесят второго, семьдесят третьего и семьдесят четвертого настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Установить, что с 12 июля 2026 года пункт 10 Правил действует в следующей редакции:
"10. Для получения мер социальной поддержки услугополучатель осуществляет регистрацию на Портале с помощью электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) или удостоверенным одноразовым паролем и предоставляет услугодателю через Портал следующие документы:
1) при получении подъемного пособия:
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
диплом об образовании либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность услугополучателя;
справка о лицевом счете открытом в другом банке второго уровня;
2) при получении бюджетного кредита на приобретение жилья:
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
диплом об образовании либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность услугополучателя;
свидетельство о заключении брака (супружества) либо электронный документ из сервиса цифровых документов для услугополучателей, состоящих в браке (для идентификации);
свидетельство о рождении ребенка/детей либо электронный документ из сервиса цифровых документов для услугополучателей, имеющих детей (для идентификации);
справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества у услугополучателя и его (ее) супруги(-а) и детей в соответствующей местности (для идентификации);
отчет из Кредитного бюро;

2.1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден сенім білдірілген өкілдің (агенттің) интернет-ресурсы арқылы алушының тұрғылықты жері бойынша тіркелгені туралы мәліметтерді алуға құқылы.";
2.4-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Өңірлерді талдау және жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін және ресми жариялағанынан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін он үшінші, он төртінші, алпыс жетінші, алпыс сегізінші, жетпіс бірінші, жетпіс екінші, жетпіс үшінші және жетпіс төртінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2026 жылғы 12 шілдеден бастап Қағидалардың 10-тармағы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"10. Әлеуметтік қолдау шараларын алу үшін көрсетілетін қызметті алушы Порталда электрондық цифрлық қолтаңбаның (бұдан әрі – ЭЦҚ) көмегімен немесе бір реттік парольмен куәландырылған тіркелуді жүзеге асырады және көрсетілетін қызметті берушіге Портал арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) көтерме жәрдемақы алған кезде:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
білімі туралы диплом не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшiрмесi;
басқа екінші деңгейдегі банкте ашылған дербес шот туралы анықтама;
2) тұрғын үй сатып алуға бюджеттік кредит алған кезде:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш;
жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
білімі туралы диплом не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшiрмесi;
неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы куәлік не некеде тұратын көрсетілетін қызметті алушылар үшін цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
баланың/балалардың туу туралы куәлігі не балалары бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының және оның жұбайының (зайыбының) және балаларының тиісті жерде жылжымайтын мүлкінің болмауы (болуы) туралы анықтама (сәйкестендіру үшін);
Кредиттік бюродан есеп;

3) при получении бюджетного кредита на строительство жилья:
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
диплом об образовании либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность услугополучателя;
свидетельство о заключении брака (супружества) либо электронный документ из сервиса цифровых документов для услугополучателей, состоящих в браке (для идентификации);
свидетельство о рождении детей либо электронный документ из сервиса цифровых документов для услугополучателей, имеющих детей (для идентификации);
справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества у услугополучателя, и его (ее) супруги(-а) и детей в соответствующей местности (для идентификации);
справка о праве пользования земельным участком, предоставленным на строительство жилья на имя услугополучателя (для идентификации);
отчет из Кредитного бюро.
Для получения мер социальной поддержки услугополучатель дает согласие на сбор и обработку персональных данных.
Требование представления других документов, не предусмотренных настоящими Правилами, не допускается.
Допускается подача заявления на получение подъемного пособия и бюджетного кредита на приобретение или строительства жилья одновременно.
При обращении через Портал к заявлению прикрепляются электронные копии (сканированные) указанных документов (за исключением документов, получаемых из соответствующих цифровых систем), которые заверяются ЭЦП услугополучателя или удостоверенным одноразовым паролем.".
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
А. Амрин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 июня 2026 года № 84
Приложение 2
к Правилам предоставления мер
социальной поддержки
специалистам в области
здравоохранения, образования,
социального обеспечения,
культуры, спорта
и агропромышленного комплекса,
государственным служащим
аппаратов акимов сел, поселков,
сельских округов, прибывшим
для работы и проживания
в сельские населенные пункты
Форма
Акиму ______________________
района (города областного
значения)
____________________ области
___________________________
фамилия, инициалы
от ________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
(далее – Ф.И.О.)
___________________________
место работы, должность
___________________________
заявителя, проживающего
по адресу
___________________________
Заявление
Прошу Вас выплатить мне подъемное пособие и/или предоставить право
на оформление бюджетного кредита на приобретение/строительство жилья
(нужное подчеркнуть) в размере и на условиях Соглашения (прилагается).
________ _________________ (дата) (подпись)
В случае возникновения изменений обязуюсь в течение 15 рабочих дней сообщить
о них. Предупрежден(-а) об ответственности за представление недостоверных
сведений и/или поддельных документов.
Согласен(на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.

3) тұрғын үй салуға бюджеттік кредит алған кезде:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш;
жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
білімі туралы диплом не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшiрмесi;
неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы куәлік не некеде тұрған көрсетілетін қызметті алушылар үшін цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
балалардың туу туралы куәлігі немесе балалары бар көрсетілетін қызметті алушыларға арналған цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының және оның жұбайының (зайыбының) және балаларының тиісті жерде жылжымайтын мүлкінің болмауы (болуы) туралы анықтама (сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының атына тұрғын үй салуға берілген жер учаскесін пайдалану құқығы туралы анықтама (сәйкестендіру үшін);
Кредиттік бюродан есеп.
Әлеуметтік қолдау шараларын алу үшін көрсетілген қызметті алушы жеке деректерін жинауға және өңдеуге келісім береді.
Осы Қағидаларда көзделмеген басқа құжаттарды ұсынуды талап етуге жол берiлмейдi.
Көтерме жәрдемақы және тұрғын үй сатып алуға немесе салуға бюджеттік кредит алуға өтінішті бір мезгілде беруге жол беріледі.
Портал арқылы жүгінген кезде өтінішке көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ немесе бір реттік парольмен куәландырылған көрсетілген құжаттардың (тиісті цифрлық жүйелерден алынатын құжаттарды қоспағанда) электрондық (сканерленген) көшірмелері қоса тіркеледі.".
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушы
А. Амрин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 25 маусымдағы
№ 84 Бұйрығына
қосымша
Ауылдық елдi мекендерге
жұмыс iстеуге және тұруға
келген денсаулық сақтау, бiлiм
беру, әлеуметтiк
қамсыздандыру, мәдениет, спорт
және агроөнеркәсіптік кешен
саласындағы мамандарға,
ауылдар, кенттер, ауылдық
округтер әкімдері
аппараттарының мемлекеттік
қызметшілеріне әлеуметтiк
қолдау шараларын ұсыну
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________________
облысы_____________________
ауданының (облыстық маңызы
бар қала) әкiмi
____________________________
аты-жөні, тегi
____________________________
мекенжайы бойынша тұратын
____________________________
жұмыс орны, лауазымы
____________________________
өтiнiш берушiнiң тегi аты,
әкесiнiң аты (ол болған
жағдайда), (бұдан әрі –Т.А.Ә.)
Өтініш
Сізден Келiсiмде (қоса берiледі) көрсетілген мөлшерде және шарттарда маған көтерме жәрдемақы төлеуіңіздi және/немесе тұрғын үй сатып алуға/салуға (қажеттісін сызу) бюджеттiк кредит ресiмдеуге құқық беруiңiздi сұраймын.
__________ ____________ (күнi) (қолы)
Өзгерiстер туындаған жағдайда олар туралы 15 жұмыс күн iшiнде хабарлауға мiндеттенемiн. Дұрыс емес мәлiметтер және/немесе жасанды құжаттар бергенiм үшiн жауапкершiлiк туралы ескертiлдiм.
Цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.