О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 26 июня 2026 года № 244. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2026 года № 39115
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее - перечень).
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев пятнадцатого, шестнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго пункта 3 перечня, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов
Утвержден приказом
Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 26 июня 2026 года № 244
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 445 "Об утверждении правил приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24401) следующие изменения:
в Правилах приема на обучение в специальное учебное заведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующее образовательные программы высшего образования, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. В специальное учебное заведение МЧС по очной форме обучения принимаются граждане Республики Казахстан (далее - граждане), имеющие среднее образование, достигшие шестнадцатилетнего возраста.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Граждане, изъявившие желание поступать в специальное учебное заведение МЧС подают заявления в произвольной форме в кадровые службы Департаментов по чрезвычайным ситуациям столицы, областей, городов республиканского значения (далее – ДЧС) по месту прописки.";

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2026 жылғы 26 маусымдағы № 244 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 маусымда № 39115 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі - тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар Министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін тізбенің 3-тармағының он бесінші, он алтыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2026 жылғы 26 маусымдағы
№ 244 бұйрығымен бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 445 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24401 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнына оқуға қабылдау қағидаларында:
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. ТЖМ арнаулы оқу орнына күндізгі оқу нысаны бойынша орта білімі бар, он алты жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматтары (бұдан әрі - азаматтар) қабылданады.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. ТЖМ арнаулы оқу орнына оқуға түсуге ниет білдірген азаматтар тіркелген тұрғылықты жері бойынша астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың Төтенше жағдайлар департаменттерінің (бұдан әрі – ТЖД) кадр қызметтеріне еркін нысанда өтініш береді.";

подпункт 5) пункта 32 изложить в следующей редакции:
"5) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, а также граждане из числа молодежи, потерявшие или оставшиеся без попечения родителей до совершеннолетия и лица, имеющие документы об образовании (свидетельства, аттестаты, дипломы) с отличием.".
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 16 июля 2024 года № 270 "Об утверждении Инструкции о приеме на службу в органы гражданской защиты, назначении на должность, перемещении, выдвижении по службе, предоставлении отпусков, присвоении специальных званий, увольнении и откомандировании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34759) следующие изменения:
в Инструкции о приеме на службу в органы гражданской защиты, назначении на должность, перемещении, выдвижении по службе, предоставлении отпусков, присвоении специальных званий, увольнении и откомандировании, утвержденной указанным приказом:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) уполномоченный руководитель – руководитель столичного (области, города республиканского значения) территориального органа МЧС, организации образования;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В соответствии с частью второй статьи 5 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон), прием на службу в ОГЗ, назначение на должность, перемещение, выдвижение по службе, предоставление отпусков, присвоение специальных званий, увольнение и откомандирование сотрудников регулируется в соответствии с нормами Закона.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Принимаемые на службу в ОГЗ граждане Республики Казахстан (далее - граждане) для определения пригодности к службе проходят медицинское и психофизиологическое освидетельствования в военно-врачебных комиссиях органов внутренних дел (далее - ВВК) и полиграфологическое исследование в соответствующем подразделении ОГЗ.
Полиграфологическое исследование проводится в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2014 года № 683 "Об утверждении Правил прохождения полиграфологического исследования в правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан".";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Квалификационные требования к категориям должностей ОГЗ утверждены приказом Министра от 18 декабря 2025 года № 550 "Об утверждении квалификационных требований к категориям должностей органов гражданской защиты" (далее – квалификационные требования).";

32-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың, сондай-ақ кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жастардың қатарындағы азаматтарының және үздік білімі туралы құжаттары (куәліктері, аттестаттары, дипломдары) бар адамдардың артықшылықты құқығы бар.".
2. "Азаматтық қорғау органдарына қызметке қабылдау, лауазымға тағайындау, орнын ауыстыру, қызметке ұсыну, демалыс беру, арнаулы атақтар беру, жұмыстан шығару және іссапарға жіберу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің міндетін атқарушысының 2024 жылғы 16 шілдедегі № 270 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34759 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғау органдарына қызметке қабылдау, лауазымға тағайындау, орнын ауыстыру, қызметке ұсыну, демалыс беру, арнаулы атақтар беру, жұмыстан шығару және іссапарға жіберу туралы нұсқаулықта:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) уәкілетті басшы – ТЖМ астаналық (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың) аумақтық органының, білім беру ұйымының басшысы;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының екінші бөлігіне сәйкес АҚО-ға қызметке қабылдау, лауазымға тағайындау, қызмет бабында ауыстыру, жоғарылату, демалыстар беру, арнаулы атақтар беру, жұмыстан шығару және іссапарға жіберу Заң нормаларына сәйкес реттеледі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. АҚО-да қызметке қабылданатын Қазақстан Республикасының азаматтары (бұдан әрі - азаматтар) қызметке жарамдылығын анықтау үшін медициналық және психофизиологиялық куәландыру ішкі істер органдарының әскери-дәрігерлік комиссияларда (бұдан әрі - ӘДК) және АҚО тиісті бөлімшесінде полиграфологиялық зерттеуден өтеді.
Полиграфологиялық зерттеу "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде полиграфологиялық зерттеуден өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 маусымдағы № 683 қаулысымен жүргізіледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. АҚО лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары "Азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Министрдің 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 550 бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі – біліктілік талаптары).";

подпункт 4) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"4) депутаты Курултая Республики Казахстан, политические государственные служащие, судьи, выполнявшие свои полномочия не менее шести месяцев и прекратившие их, за исключением прекративших свои полномочия по отрицательным мотивам.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Перемещение лиц начальствующего состава на должности, предусматривающие более высокие по сравнению с занимаемой должностью требования к состоянию здоровья в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № 775 "Об утверждении Требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных органах, органах гражданской защиты и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21646) (далее - требование) производится с учетом заключения ВВК.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Сотрудникам, переведенным из местностей с тяжелыми и неблагоприятными климатическими условиями, перечисленных в пункте 2 приложения 1 к Правилам исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 733 "Об утверждении Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан", в другие районы и местности и не использовавшим оплачиваемый очередной трудовой отпуск, в том числе соединенный за истекший и текущий годы, отпуск предоставляется по новому месту службы из расчета: за период службы до перевода из местностей с тяжелыми и неблагоприятными климатическими условиями - пропорционально времени, прослуженному в этих районах и местностях (с учетом дополнительных отпусков), после перевода - на общих основаниях.".
3. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 ноября 2022 года № 207 "Об утверждении Правил отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы государственной противопожарной службы, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30570) следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с частью второй статьи 5, пунктом 2-1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы государственной противопожарной службы, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:

16-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) теріс себептер бойынша өз өкілеттіктерін тоқтатқандарды қоспағанда, өз өкілеттіктерін кемінде алты ай орындаған және оларды тоқтатқан Қазақстан Республикасының Құрылтай депутаттары, мемлекеттік саяси қызметшілер, судьялар.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № 775 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21646 тіркелген) (бұдан әрі – талап) сәйкес басшы құрамдағы адамдарды атқаратын лауазымымен салыстырғанда денсаулық жағдайына неғұрлым жоғары талаптарды көздейтін лауазымдарға ауыстыру ӘДК қорытындысы ескеріле отырып жүргізіледі.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 733 қаулысымен бекітілген Әскери қызметшiлердің, арнаулы мемлекеттік органдар және құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерiнің, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік органдардағы және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдардың еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларына 1-қосымшаның 2-тармағында көрсетілген климаттық жағдайы ауыр және қолайсыз жерлерден басқа аудандар мен жергілікті жерлерге ауысқан және ақылы кезекті еңбек демалысын пайдаланбаған қызметкерлерге, оның ішінде өткен және ағымдағы жылдарға қосылған демалыс жаңа қызмет орны бойынша: ауыр және қолайсыз климаттық жағдайлары бар елді мекендерден ауысқанға дейінгі қызмет кезеңі үшін - осы аудандар мен елді мекендерде қызмет еткен уақытқа пропорционалды (қосымша демалыстарды ескере отырып), ауысқаннан кейін - жалпы негіздерде беріледі.".
3. "Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидаларын және одан өту шарттарын, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 15 қарашадағы № 207 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30570 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының екінші бөлігіне, 7-бабының 2-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидаларын және одан өту шарттарын, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерінде:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы государственной противопожарной службы, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью второй статьи 5, пунктом 2-1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон) и определяют порядок отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы государственной противопожарной службы, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки.";
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) отбор на первоначальную профессиональную подготовку (далее – отбор) – комплекс мероприятий, осуществляемый приемными комиссиями Департаментов по чрезвычайным ситуациям столицы, областей, городов республиканского значения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, (далее – территориальные органы), государственных учреждений, находящихся в ведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – государственные учреждения), направленных на изучение кандидатов на предмет соответствия условиям и требованиям, предусмотренным статьями 6 и 10 Закона, а также квалификационным требованиям к категориям должностей, утвержденным в соответствии с пунктом 3 статьи 29 Закона (далее – квалификационные требования), в целях направления их для дальнейшего прохождения первоначальной профессиональной подготовки;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) учебные центры организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – учебные центры) – подразделения Академии гражданской защиты имени Малика Габдуллина Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Академия), расположенные в столице, областях, городах республиканского значения и осуществляющие обучение в рамках первоначальной профессиональной подготовки и направление слушателей в территориальные органы, государственные учреждения для прохождения ими стажировки;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) уполномоченный руководитель – руководитель столичного (области, города республиканского значения) или приравненного к нему специализированного подразделения правоохранительного органа, руководитель учреждения, ведомства правоохранительного органа.";
в пункте 4-3:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"4-3. Кандидат подает в кадровые службы нарочно или по общедоступным цифровым системам, соответствующим требованиям цифрового законодательства Республики Казахстан, следующие документы:";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:

"1. Осы Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздері (бұдан әрі - Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-баптың екінші бөлігіне, 7-баптың 2-1-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу тәртібін және оны өткеру шарттарын, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерін айқындайды.";
2-тармақта:
3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу (бұдан әрі - іріктеу) – кандидаттарды Заңның 6 және 10-баптарында көзделген шарттар мен талаптарына, сондай-ақ Заңның 29-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілген лауазымдардың санаттарына қойылатын біліктілік талаптарына (бұдан әрі - біліктілік талаптары) сәйкестігі тұрғысынан зерделеуге бағытталған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың төтенше жағдайлар департаменттерінің (бұдан әрі – аумақтық органдар), Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің (бұдан әрі – мемлекеттік мекемелер) қабылдау комиссиялары оларды одан әрі алғашқы кәсіптік даярлықтан өту үшін жіберу мақсатында жүзеге асыратын іс-шаралар кешені;";
5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі білім беру ұйымдарының оқу орталықтары (бұдан әрі - оқу орталықтары) – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясының (бұдан әрі - Академия) астанада, облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда орналасқан және алғашқы кәсіптік даярлық шеңберінде оқытуды және тыңдаушыларды тағылымдамадан өту үшін аумақтық органдар, мемлекеттік мекемелерге жіберуді жүзеге асыратын бөлімшелері;";
8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) уәкілетті басшы – құқық қорғау органының астаналық (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың) немесе оған теңестірілген мамандандырылған бөлімшесінің басшысы, құқық қорғау органы мекемесінің, ведомствосының басшысы.";
4-3-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"4-3. Кандидат мынадай құжаттарды кадр қызметтеріне қолма-қол ұсынады немесе Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасының талаптарына сәйкес келетін жалпыға қолжетімді цифрлық жүйелер арқылы тапсырады:";
4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"4) копии документов об образовании, а также документы, подтверждающие прохождение процедуры признания документов об образовании в соответствии с приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 "Об утверждении Правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, которые признаются на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33219) или приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов о высшем и послевузовском образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32800);";
в пункте 4-4:
части вторую и третью изложить в следующей редакции:
"При отсутствии у кандидата военного билета или приписного свидетельства, кадровыми службами посредством общедоступных цифровых систем, соответствующих требованиям цифрового законодательства Республики Казахстан, проверяется отношение кандидата к воинской службе для решения вопроса о соответствии его статье 10 Закона.
Допускается предоставление кандидатами в кадровые службы информации (документы), подтверждающие отношение кандидата к воинской службы, полученные посредством общедоступных цифровых систем, соответствующих требованиям цифрового законодательства Республики Казахстан.";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"ВВК осуществляется в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 ноября 2020 года № 758 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах, органах гражданской защиты и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21580).";
часть вторую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"В качестве наблюдателей могут присутствовать депутаты Курултая Республики Казахстан и местных представительных органов, представители других государственных органов, общественных объединений, неправительственных организаций, коммерческих организаций и политических партий.";
строку, порядковый номер 10 приложения 3 к Правилам изложить в следующей редакции:
"
10. Какими иностранными языками и языками народов Республики Казахстан владеете, можете объясняться (владеете свободно).
".
4. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 30 июля 2021 года № 367 "Об утверждении Перечня руководящих должностей в органах гражданской защиты, замещаемых на конкурсной основе, Условия и Правила проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности в органах гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23829) следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:

"4) білім туралы құжаттардың көшірмелерін, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының аумағында танылатын орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 230 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33219 болып тіркелген) немесе "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) сәйкес білім туралы құжаттарды тану рәсімдерінен өткенін растайтын құжаттарды;";
4-4-тармақта:
екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Кандидатта әскери билет немесе тіркеу куәлігі болмаған кезде кадр қызметтері Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасының талаптарына сәйкес келетін жалпыға қолжетімді цифрлық жүйелер арқылы кандидаттың Заңның 10-бабына сәйкестігі туралы мәселені шешу үшін әскери қызметке қатынасын тексереді.
Кадр қызметіне кандидаттардың кандидаттың әскери қызметке қатынасын растайтын, Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасының талаптарына сәйкес келетін жалпыға қолжетімді цифрлық жүйелер арқылы алынған ақпаратты (құжаттарды) ұсынуына жол беріледі.";
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"ӘДК "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдары мен Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 қарашадағы № 758 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21580 болып тіркелді) сәйкес жүзеге асырылады.";
17-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Байқаушылар ретінде Қазақстан Республикасының Құрылтай депутаттары және жергілікті өкілді органдардың депутаттары, басқа мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің, үкіметтік емес ұйымдардың, коммерциялық ұйымдардың және саяси партиялардың өкілдері қатыса алады.";
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшаның реттік нөмірі екінші мынадай редакцияда жазылсын:
"
10. Қандай шет тілдерін және Қазақстан Республикасы халықтарының тілдерін білесіз, түсіндіре аласыз (еркін білесіз)
".
4. "Азаматтық қорғау органдарында конкурстық негізде орналасатын басшы лауазымдар тізбесін және Азаматтық қорғау органдарында жоғары тұрған басшы лауазымдарға конкурс өткізу шарттары мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 30 шілдедегі № 367 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23829 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с частью второй статьи 5, пунктом 1-1 статьи 33 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 167) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Перечне руководящих должностей в органах гражданской защиты, замещаемых на конкурсной основе, утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Начальник отдела информатизации, цифровизации и связи Департамента по чрезвычайным ситуациям столицы, областей, городов республиканского значения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – ДЧС МЧС).";
в Условиях и Правилах проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности в органах гражданской защиты, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Условия и Правила проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности в органах гражданской защиты (далее - Правила) разработаны в соответствии с частью второй статьи 5, пунктом 1-1 статьи 33 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон), а также подпунктом 167) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют условия и порядок проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности в органах гражданской защиты (далее - ОГЗ).";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Все материалы, предусмотренные настоящими Правилами, хранятся в кадровой службе ОГЗ в соответствии с Перечнем типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием срока хранения, утвержденного приказом Министра культуры и информации Республики Казахстан от 17 июня 2025 года № 279-НҚ "Об утверждении Перечня типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием срока хранения".".
5. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 7 сентября 2021 года № 432 "Об утверждении Правил и Методов определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в органы гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24301) следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:

""Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының екінші бөлігіне, 33-бабының 1-1-тармағына, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 167) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғау органдарында конкурстық негізде орналасатын басшы лауазымдар тізбесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың Төтенше жағдайлар департаментінің (бұдан әрі – ТЖМ ТЖД) Ақпараттандыру, цифрландыру және байланыс бөлімінің бастығы.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғау органдарында жоғары тұрған басшы лауазымдарға конкурс өткізу шарттары мен қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Азаматтық қорғау органдарында жоғары тұрған басшы лауазымдарға конкурс өткізу шарттары мен қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының екінші бөлігіне, 33-бабының 1-1-тармағына, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 167) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарында (бұдан әрі – АҚО) жоғары тұрған басшы лауазымдарға конкурс өткізу шарттары мен тәртібін айқындайды.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Осы Қағидаларда көзделген барлық материалдар Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 17 маусымдағы № 279-НҚ бұйрығымен бекітілген Сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесіне сәйкес АҚО кадр қызметінде сақталады.".
5. "Азаматтық қорғау органдарына қызметке кандидаттың кәсіби құзыреттерін, негізгі көрсеткіштерін айқындау және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтингін) есептеу тәртібі мен әдістерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 7 қыркүйектегі № 432 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24301 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с частью второй статьи 5, пунктом 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 175-8) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах и Методах определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу в органы гражданской защиты, утвержденных указанным приказом:
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Профессиональные компетенции кандидата на должности, предусмотренные в подпункте 1) пункта 4 настоящих Правил определяются на основе результатов тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан и оценки личных качеств, определяемого в соответствии с приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 20 сентября 2016 года № 1 "Об утверждении Правил, программ и организации тестирования граждан, поступающих на правоохранительную службу и службу в органы гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14317).";
подпункт 3) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"3) отношение к воинской службе "ВС":
освобождение или наличие отсрочки от призыва на срочную воинскую службу (весовое значение "0");
прохождение подготовки по военно-техническим и иным специальностям (весовое значение "2");
прохождение срочной воинской службы или военной подготовки граждан Республики Казахстан (далее - граждане) по программе сержантов запаса (весовое значение "3");
военная подготовка граждан по программе офицеров запаса (весовое значение "5");".

""Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-баптың екінші бөлігіне, 7-баптың 2-тармағына, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 175-8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Азаматтық қорғау органдарына қызметке кандидаттың кәсіби құзыреттерін, негізгі көрсеткіштерін айқындау және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтингін) есептеу тәртібі мен әдістерінде:
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидалардың 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген лауазымдарға кандидаттың кәсіби құзыреттері Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білуге арналған тестілеу нәтижелері және "Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 20 қыркүйектегі № 1 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14317 болып тіркелген) айқындалатын жеке қасиеттерін бағалау негізінде айқындалады.";
13-тармақтың 1) тармақшасында мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "ВС" әскери қызметіне қатынасы:
мерзімді әскери қызметке шақырудан босату немесе кейінге қалдырудың болуы (көрсеткіш мәні "0");
әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлықтан өту (көрсеткіш мәні "2");
запастағы сержанттар бағдарламасы бойынша мерзімді әскери қызметтен немесе Қазақстан Республикасы азаматтары (бұдан әрі - азаматтар) әскери даярлаудан өту (көрсеткіш мәні "3");
запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша азаматтарды әскери даярлау (көрсеткіш мәні "5");".