О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 июня 2026 года № 59. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2026 года № 39042
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета (далее – Перечень).
2. Департаменту бухгалтерского учета Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 июля 2026 года, за исключением абзацев двадцать третьего, сто двадцать третьего пункта 2 и абзацев тридцать девятого, шестьдесят восьмого, девяносто второго пункта 4 Перечня, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
Утвержден
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 июня 2026 года № 59
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 ноября 2007 года № 134 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета банками второго уровня, филиалами банков - нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и ипотечными организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5089) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета банками второго уровня, филиалами банков - нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и ипотечными организациями, утвержденной указанным постановлением:

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 22 маусымдағы № 59 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 23 маусымда № 39042 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Бухгалтерлік есеп департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 2-тармағының жиырма үшінші, жүз жиырма үшінші абзацтарын және 4-тармағының оныншы, жиырма бірінші, қырық бірінші абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2026 жылғы 22 маусымдағы
№ 59 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және ипотекалық ұйымдардың бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 30 қарашадағы № 134 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5089 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және ипотекалық ұйымдардың бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:

пункты 346 и 347 изложить в следующей редакции, тексты на казахском языке не меняются:
"346. Договоры банковского займа отражаются на внебалансовом счете 7339 "Разные ценности и документы" по условной стоимости 1 (один) теңге следующим образом:
Приход 7339 Разные ценности и документы.
347. Если в качестве обеспечения обязательств заемщика принимается залог на основании договора залога, на сумму стоимости имущества, принятого в обеспечение банковского займа (как в теңге, так и в иностранной валюте), осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход 7250 Имущество, принятое в обеспечение (залог).";
подпункт 1) пункта 358 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"1) на основную сумму банковского займа в теңге:
Дт 1319 Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1428 Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт 1306 Просроченная задолженность других банков по займам
1424 Просроченная задолженность клиентов по займам;";
заголовок главы 21 изложить в следующей редакции:
"Глава 21. Бухгалтерский учет исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, операций по финансированию торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита";
пункт 361 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"361. Договор о коммерческом кредите отражается на внебалансовом счете 7339 "Разные ценности и документы" по условной стоимости 1 (один) теңге следующим образом:
Приход 7339 Разные ценности и документы.";
заголовок главы 22 изложить в следующей редакции:
"Глава 22. Бухгалтерский учет исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, операций по финансированию производственной и торговой деятельности путем участия в уставных капиталах юридических лиц и (или) на условиях партнерства";
заголовок главы 23 изложить в следующей редакции:
"Глава 23. Бухгалтерский учет исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, инвестиционной деятельности на условиях лизинга (аренды)";
пункт 381 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"381. Договор лизинга (аренды) отражается на внебалансовом счете 7339 "Разные ценности и документы" по условной стоимости 1 (один) теңге следующим образом:
Приход 7339 Разные ценности и документы.";
дополнить главой 23-1 следующего содержания:
"Глава 23-1. Бухгалтерский учет операций финансирования, привлекаемых исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, от других банков, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, международных финансовых организаций, специального фонда развития частного предпринимательства, выступающих в качестве торгового посредника
391-1. При получении товара от других банков, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, международных финансовых организаций, специального фонда развития частного предпринимательства, выступающих в качестве торгового посредника (далее – торговый посредник) в соответствии с договором о коммерческом кредите осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1602 Прочие запасы
1793 Расходы будущих периодов (на сумму наценки)
Кт 2246 Коммерческий кредит, полученный от других банков, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, международных финансовых организаций, специального фонда развития частного предпринимательства, выступающих в качестве торгового посредника.
391-2. При продаже товара, полученного от торгового посредника в соответствии с договором о коммерческом кредите, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1001 Наличность в кассе
1051 Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052 Корреспондентские счета в других банках
Кт 1602 Прочие запасы.
391-3. При осуществлении платежей по договору о коммерческом кредите осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 2246 Коммерческий кредит, полученный от других банков, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, международных финансовых организаций, специального фонда развития частного предпринимательства, выступающих в качестве торгового посредника
Кт 1001 Наличность в кассе
1051 Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052 Корреспондентские счета в других банках.
391-4. При отнесении на расходы суммы наценки с периодичностью, предусмотренной учетной политикой банка, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 5092 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по коммерческим кредитам, полученным от других банков, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, международных финансовых организаций, специального фонда развития частного предпринимательства, выступающих в качестве торгового посредника
Кт 1793 Расходы будущих периодов.

346 және 347-тармақтардың орыс тіліндегі мәтіні өзгертілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
358-тармақтың 1) тармақшасының орыс тіліндегі мәтіні өзгертілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
21-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"21-тарау. Ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің коммерциялық кредит бере отырып сауда делдалы ретінде сауда қызметін қаржыландыру бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі";
361-тармақтың орыс тіліндегі мәтіні өзгертілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
22-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"22-тарау. Ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу арқылы және (немесе) әріптестік талаптарымен өндірістік және сауда қызметін қаржыландыру операцияларының бухгалтерлік есебі";
23-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"23-тарау. Ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің лизинг (жалдау) талаптарымен инвестициялық қызметтің бухгалтерлік есебі";
381-тармақтың орыс тіліндегі мәтіні өзгертілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
мынадай мазмұндағы 23-1-тараумен толықтырылсын:
"23-1-тарау. Ислам банкі, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банк сауда делдалы ретінде әрекет ететін, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын басқа да банктерден, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан тартатын қаржыландыру операцияларының бухгалтерлік есебі
391-1. Тауарды коммерциялық кредит туралы шартқа сәйкес сауда делдалы (бұдан әрі – сауда делдалы) ретінде әрекет ететін, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын басқа да банктерден, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1602 Басқа да қорлар
1793 Болашақ кезеңдер шығысы (үстеме сомасына)
Кт 2246 Сауда делдалы ретінде әрекет ететін, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын басқа да банктерден, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған коммерциялық кредит.
391-2. Коммерциялық кредит туралы шартқа сәйкес сауда делдалынан алынған тауарды сату кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1001 Кассадағы қолма-қол ақша
1051 Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052 Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт 1602 Басқа да қорлар.
391-3. Коммерциялық кредит туралы шарт бойынша төлемдерді жүзеге асыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 2246 Сауда делдалы ретінде әрекет ететін, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын басқа да банктерден, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған коммерциялық кредит.
Кт 1001 Кассадағы қолма-қол ақша
1051 Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052 Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар.
391-4. Банктің есеп саясатында көзделген кезеңділікпен үстеме сомасын шығысқа жатқызған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 5092 Сауда делдалы ретінде әрекет ететін, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын басқа да банктерден, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған коммерциялық кредит бойынша сыйақыны төлеуге байланысты шығыс.
Кт 1793 Болашақ кезеңдер шығысы.

391-5. При погашении обязательств по коммерческому кредиту, полученному от других банков, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, международных финансовых организаций, специального фонда развития частного предпринимательства, выступающих в качестве торгового посредника осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 2246 Коммерческий кредит, полученный от других банков, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, международных финансовых организаций, специального фонда развития частного предпринимательства, выступающих в качестве торгового посредника
Кт 1001 Наличность в кассе
1051 Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052 Корреспондентские счета в других банках.".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348) следующие изменения и дополнения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
часть третью пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Порядок ведения аналитического учета операций и событий устанавливается должностными лицами организации, которые в соответствии с законами Республики Казахстан и учредительными документами осуществляют текущее руководство и ведение дел, исходя из потребностей организации.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Счета, предусмотренные параграфами с 1 по 5 главы 2 Плана счетов, отражаются в бухгалтерском балансе организации.
Счета, предусмотренные параграфами 6 и 7 главы 2 Плана счетов, отражаются в отчете о прибылях и убытках организации.
Счета, предусмотренные параграфом 8 главы 2 Плана счетов, относятся к внебалансовым счетам и предназначены для учета условных и возможных требований и обязательств организации.
Счета, предусмотренные параграфом 9 главы 2 Плана счетов, относятся к внебалансовым счетам и являются счетами меморандума.
Счета, предусмотренные параграфом 10 главы 2 Плана счетов, относятся к внебалансовым счетам и предназначены для учета активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении.";
в главе 2:
в параграфе 1:
название счета 1070 изложить в следующей редакции:
"1070 Цифровой теңге и электронные деньги";
название счета 1071 изложить в следующей редакции:
"1071 Цифровой теңге";
название счета 1072 изложить в следующей редакции:
"1072 Электронные деньги";

391-5. Сауда делдалы ретінде әрекет ететін, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын басқа да банктерден, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған коммерциялық кредит бойынша міндеттемелерді өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 2246 Сауда делдалы ретінде әрекет ететін, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын басқа да банктерден, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған коммерциялық кредит.
Кт 1001 Кассадағы қолма-қол ақша
1051 Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052 Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар.".
2. "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
3-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Операциялар мен оқиғалардың талдамалық есебiн жүргiзу тәртiбiн ұйымның лауазымды адамдары белгiлейдi, олар Қазақстан Республикасының заңдарына және құрылтай құжаттарға сәйкес ұйымның қажеттiлiктерiн негiзге ала отырып басқарады және iстердi жүргiзедi.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Шоттар жоспарының 2-тарауының 1-5 аралығындағы параграфтарында көзделген шоттар ұйымның бухгалтерлік балансында көрсетіледі.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 6 және 7-параграфтарында көзделген шоттар ұйымның пайда және зиян туралы есебінде көрсетіледі.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 8-параграфында көзделген шоттар баланстан тыс шоттарға жатқызылады және ұйымның шартты және ықтимал талаптары мен міндеттемелерін есепке алуға арналған.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 9-параграфында көзделген шоттар баланстан тыс шоттарға жатқызылады және меморандум шоттары болып табылады.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 10-параграфында көзделген шоттар баланстан тыс шоттарға жатқызылады және клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтерін есепке алуға арналған.";
2-тарауда:
1-параграфта:
1070-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1070 Цифрлық теңге және электрондық ақша";
1071-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1071 Цифрлық теңге";
1072-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1072 Электрондық ақша";

после счета 1160 дополнить счетами 1170, 1170 01 и 1170 02 следующего содержания:
"1170 Цифровые финансовые активы
1170 01 Цифровые финансовые активы, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин)
1170 02 Цифровые финансовые активы, базовым активом которых выступают прочие активы";
номера и названия счетов 1140 06, 1140 07, 1140 08, 1140 09, 1140 10, 1290 27, 2030 06, 2030 07, 2030 08, 2030 09, 2030 10, 5440 01, 5470 01, 6150 05, 6240 26, 7440 04, 7470 11 исключить;
в параграфе 2:
название счета 2020 64 изложить в следующей редакции:
"2020 64 Активы, находящиеся во внешнем управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем";
после счета 2020 64 дополнить счетом 2020 65 следующего содержания:
"2020 65 Активы, находящиеся во внешнем управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан";
в параграфе 3:
после счета 3550 01 дополнить счетами 3560 и 3560 01 следующего содержания:
"3560 Финансовые обязательства по выпущенным цифровым финансовым активам
3560 01 Финансовые обязательства по выпущенным цифровым финансовым активам";
в параграфе 6:
название счета 6110 64 изложить в следующей редакции:
"6110 64 Доходы по активам, находящимся во внешнем управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем";
после счета 6110 64 дополнить счетом 6110 65 следующего содержания:
"6110 65 Доходы по активам, находящимся во внешнем управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан";
после счета 6280 09 дополнить счетами 6280 12 и 6280 13 следующего содержания:
"6280 12 Доходы по купле-продаже финансовых активов в виде цифровых финансовых активов
6280 13 Доходы от переоценки финансовых активов в виде цифровых финансовых активов";
в параграфе 7:
название счета 7440 62 изложить в следующей редакции:
"7440 62 Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем";
после счета 7440 63 дополнить счетом 7440 64 следующего содержания:
"7440 64 Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан";
после счета 7470 11 дополнить счетами 7470 12 и 7470 13 следующего содержания:
"7470 12 Расходы по купле-продаже финансовых активов в виде цифровых финансовых активов
7470 13 Расходы от переоценки финансовых активов в виде цифровых финансовых активов";
в главе 3:
в параграфе 1:
номер, название и описание счета 1071 изложить в следующей редакции:
"1071 "Цифровой теңге" (активный).
Назначение счета: Учет сумм приобретенного цифрового теңге.
По дебету счета проводится сумма приобретенного цифрового теңге.
По кредиту счета проводится списание сумм приобретенного цифрового теңге.";
номер, название и описание счета 1072 изложить в следующей редакции:
"1072 "Электронные деньги" (активный).
Назначение счета: Учет сумм приобретенных электронных денег, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, банками и Национальным оператором почты.
По дебету счета проводятся суммы приобретенных электронных денег, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, банками и Национальным оператором почты.
По кредиту счета проводится списание сумм приобретенных электронных денег, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, банками и Национальным оператором почты.";

1160-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1170, 1170 01 және 1170 02-шоттармен толықтырылсын:
"1170 Цифрлық қаржы активтері
1170 01 Базалық активі ақша болып табылатын цифрлық қаржы активтері (стейблкоин)
1170 02 Базалық активі басқа активтер болып табылатын цифрлық қаржы активтері";
1140 06, 1140 07, 1140 08, 1140 09, 1140 10, 1290 27, 2030 06, 2030 07, 2030 08, 2030 09, 2030 10, 5440 01, 5470 01, 6150 05, 6240 26, 7440 04, 7470 11-шоттардың нөмірлері мен атаулары алып тасталсын;
2-параграфта:
2020 64-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"2020 64 Инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сыртқы басқаруындағы активтер";
2020 64-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2020 65-шотпен толықтырылсын:
"2020 65 Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының сыртқы басқаруындағы активтер";
3-параграфта:
3550 01-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 3560 және 3560 01-шоттармен толықтырылсын:
"3560 Шығарылған цифрлық қаржы активтері бойынша қаржылық міндеттемелер
3560 01 Шығарылған цифрлық қаржы активтері бойынша қаржылық міндеттемелер";
6-параграфта:
6110 64-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6110 64 Инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сыртқы басқаруындағы активтер бойынша кіріс";
6110 64-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 6110 65-шотпен толықтырылсын:
"6110 65 Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының сыртқы басқаруындағы активтер бойынша кіріс";
6280 09-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 6280 12 және 6280 13-шоттармен толықтырылсын:
"6280 12 Цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін сатып алу-сату бойынша кіріс
6280 13 Цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін қайта бағалаудан кіріс";
7-параграфта:
7440 62-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"7440 62 Инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сыртқы басқаруындағы активтер бойынша шығыс";
7440 63-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 7440 64-шотпен толықтырылсын:
"7440 64 Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының сыртқы басқаруындағы активтер бойынша шығыс";
7470 11-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 7470 12 және 7470 13-шоттармен толықтырылсын:
"7470 12 Цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін сатып алу-сату бойынша шығыс
7470 13 Цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін қайта бағалаудан шығыс";
3-тарауда:
1-параграфта:
1071-шоттың нөмірі, атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1071 "Цифрлық теңге" (активті).
Шоттың мақсаты: Сатып алынған цифрлық теңге сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған цифрлық теңге сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған цифрлық теңге сомасын есептен шығару жазылады.";
1072-шоттың нөмірі, атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1072 "Электрондық ақша" (активті).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктер және Ұлттық пошта операторы шығарған сатып алынған электрондық ақша сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктер және Ұлттық пошта операторы шығарған сатып алынған электрондық ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктер және Ұлттық пошта операторы шығарған сатып алынған электрондық ақша сомасын есептен шығару жазылады.";

после описания счета 1160 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 1170 01 и 1170 02 следующего содержания:
"1170 01 "Цифровые финансовые активы, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин)" (активный).
Назначение счета: Учет стоимости финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин), за исключением финансовых активов, выпущенных в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
По дебету счета проводится стоимость финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин).
По кредиту счета проводится списание стоимости финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин), при их погашении.
1170 02 "Цифровые финансовые активы, базовым активом которых выступают прочие активы" (активный).
Назначение счета: Учет стоимости финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают финансовые инструменты, имущественные права (требования), товары и (или) иное имущество, за исключением финансовых активов, выпущенных в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
По дебету счета проводится стоимость финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают финансовые инструменты, имущественные права (требования), товары и (или) иное имущество.
По кредиту счета проводится списание стоимости финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают финансовые инструменты, имущественные права (требования), товары и (или) иное имущество, при их погашении.";
номер, название и описание счета 2020 64 изложить в следующей редакции:
"2020 64 "Активы, находящиеся во внешнем управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем" (активный).
Назначение: учет активов, находящихся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводится увеличение активов, находящихся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание активов, находящихся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан.";

1160-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1170 01 және 1170 02-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1170 01 "Базалық активі ақша болып табылатын цифрлық қаржы активтері (стейблкоин)" (активті).
Шоттың мақсаты: Цифрлық қаржы активтерінің платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылған қаржы активтерін қоспағанда, базалық активі ақша болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің (стейблкоин) құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша базалық активі ақша болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің (стейблкоин) құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша базалық активі ақша болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің (стейблкоин) құнын оларды өтеу кезінде есептен шығару жазылады.
1170 02 "Базалық активі басқа активтер болып табылатын цифрлық қаржы активтері" (активті).
Шоттың мақсаты: Цифрлық қаржы активтерінің платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылған қаржы активтерін қоспағанда, базалық активі қаржы құралдары, мүліктік құқықтар (талаптар), тауарлар және (немесе) өзге де мүлік болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша базалық активі қаржы құралдары, мүліктік құқықтар (талаптар), тауарлар және (немесе) өзге де мүлік болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша базалық активі қаржы құралдары, мүліктік құқықтар (талаптар), тауарлар және (немесе) өзге де мүлік болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің құнын оларды өтеу кезінде есептен шығару жазылады.";
2020 64-шоттың нөмірі, атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2020 64 "Инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сыртқы басқаруындағы активтер" (активті).
Мақсаты: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына жауап беретін шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтерді есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына жауап беретін шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтердің ұлғаюы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына жауап беретін шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтерді есептен шығару жазылады.";

после описания счета 2020 64 дополнить номером, названием и описанием счета 2020 65 следующего содержания:
"2020 65 "Активы, находящиеся во внешнем управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан" (активный).
Назначение: учет активов, находящихся в инвестиционном управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводится увеличение активов, находящихся в инвестиционном управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание активов, находящихся в инвестиционном управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан.";
после описания счета 3550 01 дополнить номером, названием и описанием счета 3560 01 следующего содержания:
"3560 01 "Финансовые обязательства по выпущенным цифровым финансовым активам" (пассивный).
Назначение счета: Учет стоимости финансовых обязательств по цифровым финансовым активам, выпущенным в обращение, за исключением финансовых обязательств по финансовым активам, выпущенным в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
По кредиту счета проводится стоимость финансовых обязательств по цифровым финансовым активам, выпущенным в обращение.
По дебету счета проводится списание стоимости финансовых обязательств по выпущенным цифровым финансовым активам при их погашении.";
номер, название и описание счета 6110 64 изложить в следующей редакции:
"6110 64 "Доходы по активам, находящимся во внешнем управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем".
Назначение: учет сумм доходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится сумма доходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм доходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан, на балансовый счет № 5610.";

2020 64-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2020 65-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"2020 65 "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының сыртқы басқаруындағы активтер" (активті).
Мақсаты: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының инвестициялық басқаруындағы активтерді есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының инвестициялық басқаруындағы активтердің ұлғаюы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының инвестициялық басқаруындағы активтерді есептен шығару жазылады.";
3550 01-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 3560 01-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"3560 01 "Шығарылған цифрлық қаржы активтері бойынша қаржылық міндеттемелер" (пассивті).
Шоттың мақсаты: Цифрлық қаржы активтерінің платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылған қаржы активтері бойынша қаржылық міндеттемелерді қоспағанда, айналысқа шығарылған цифрлық қаржы активтері бойынша қаржылық міндеттемелер құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған цифрлық қаржы активтері бойынша қаржылық міндеттемелер құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шығарылған цифрлық қаржы активтері бойынша қаржылық міндеттемелер құнын оларды өтеу кезінде есептен шығару жазылады.";
6110 64-шоттың нөмірі, атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6110 64 "Инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сыртқы басқаруындағы активтер бойынша кіріс"
Мақсаты: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына жауап беретін шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша кіріс сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына жауап беретін шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына жауап беретін шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша кіріс сомасын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

после описания счета 6110 64 дополнить номером, названием и описанием счета 6110 65 следующего содержания:
"6110 65 "Доходы по активам, находящимся во внешнем управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан".
Назначение: учет сумм доходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится сумма доходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм доходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан, на балансовый счет № 5610.";
после описания счета 6280 09 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 6280 12 и 6280 13 следующего содержания:
"6280 12 "Доходы по купле-продаже финансовых активов в виде цифровых финансовых активов"
Назначение счета: Учет сумм доходов по купле-продаже финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, за исключением финансовых активов, выпущенных в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
По кредиту счета проводятся суммы доходов по купле-продаже финансовых активов в виде цифровых финансовых активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
6280 13 "Доходы от переоценки финансовых активов в виде цифровых финансовых активов"
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, за исключением финансовых активов, выпущенных в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки финансовых активов в виде цифровых финансовых активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
номер, название и описание счета 7440 62 изложить в следующей редакции:
"7440 62 "Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем".
Назначение: учет сумм расходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающие требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводится сумма расходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающие требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающие требованиям Национального Банка Республики Казахстан, на балансовый счет № 5610.";

6110 64-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 6110 65-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"6110 65 "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының сыртқы басқаруындағы активтер бойынша кіріс".
Мақсаты: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша кіріс сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша кіріс сомасын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
6280 09-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 6280 12 және 6280 13-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"6280 12 "Цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін сатып алу-сату бойынша кіріс"
Шоттың мақсаты: Цифрлық қаржы активтерінің платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылған қаржы активтерін қоспағанда, цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін сатып алу-сату бойынша кіріс сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін сатып алу-сату бойынша кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6280 13 "Цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін қайта бағалаудан кіріс"
Шоттың мақсаты: Цифрлық қаржы активтерінің платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылған қаржы активтерін қоспағанда, цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін оң қайта бағалау сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
7440 62-шоттың нөмірі, атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7440 62 "Инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сыртқы басқаруындағы активтер бойынша шығыс".
Мақсаты: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына жауап беретін шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына жауап беретін шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына жауап беретін шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша жұмсалған шығыс сомасын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

после описания счета 7440 63 дополнить номером, названием и описанием счета 7440 64 следующего содержания:
"7440 64 "Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан".
Назначение: учет сумм расходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводится сумма расходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан, на балансовый счет № 5610.";
после описания счета 7470 11 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 7470 12 и 7470 13 следующего содержания:
"7470 12 "Расходы по купле-продаже финансовых активов в виде цифровых финансовых активов"
Назначение счета: Учет сумм расходов по купле-продаже финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, за исключением финансовых активов, выпущенных в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
По дебету счета проводятся суммы расходов по купле-продаже финансовых активов в виде цифровых финансовых активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
7470 13 "Расходы от переоценки финансовых активов в виде цифровых финансовых активов"
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, за исключением финансовых активов, выпущенных в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки финансовых активов в виде цифровых финансовых активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
номера, названия и описания счетов 1140 06, 1140 07, 1140 08, 1140 09, 1140 10, 1290 27, 2030 06, 2030 07, 2030 08, 2030 09, 2030 10, 5440 01, 5470 01, 6150 05, 6240 26, 7440 04, 7470 11 исключить.
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) следующие изменения и дополнения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в главе 1:
в пункте 7:
название группы счетов 1060 изложить в следующей редакции:
"1060 Цифровой теңге и электронные деньги";

7440 63-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7440 64-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"7440 64 "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының сыртқы басқаруындағы активтер бойынша шығыс".
Мақсаты: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша жұмсалған шығыстың сомасын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
7470 11-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7470 12 және 7470 13-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"7470 12 "Цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін сатып алу-сату бойынша шығыс"
Шоттың мақсаты: цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылған қаржы активтерін қоспағанда, цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін сатып алу-сату бойынша шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін сатып алу-сату бойынша шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жұмсалған шығыстың сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
7470 13 "Цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін қайта бағалаудан шығыс"
Шоттың мақсаты: цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылған қаржы активтерін қоспағанда, цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін теріс қайта бағалау сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін теріс қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жұмсалған шығыстың сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
1140 06, 1140 07, 1140 08, 1140 09, 1140 10, 1290 27, 2030 06, 2030 07, 2030 08, 2030 09, 2030 10, 5440 01, 5470 01, 6150 05, 6240 26, 7440 04, 7470 11-шоттардың нөмірлері, атаулары мен сипаттамалары алып тасталсын.
3. "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктерінің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
1-тарауда:
7-тармақта:
1060-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1060 Цифрлық теңге және электрондық ақша";

после группы счетов 1200 дополнить группой счетов 1210 следующего содержания:
"1210 Цифровые финансовые активы";
в пункте 8:
название группы счетов 2300 изложить в следующей редакции:
"2300 Выпущенные в обращение ценные бумаги и финансовые обязательства по выпущенным цифровым финансовым активам";
в пункте 10:
название группы счетов 4500 изложить в следующей редакции:
"4500 Доходы по дилинговым операциям и операциям с финансовыми активами в виде цифровых финансовых активов";
в пункте 11:
название группы счетов 5500 изложить в следующей редакции:
"5500 Расходы по дилинговым операциям и операциям с финансовыми активами в виде цифровых финансовых активов";
в главе 2:
в параграфе 1:
название счета 1060 изложить в следующей редакции:
"1060 Цифровой теңге и электронные деньги";
название счета 1061 изложить в следующей редакции:
"1061 Цифровой теңге";
название счета 1062 изложить в следующей редакции:
"1062 Электронные деньги";
после счета 1209 дополнить счетами 1210, 1211 и 1212 следующего содержания:
"1210 Цифровые финансовые активы
1211 Цифровые финансовые активы, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин)
1212 Цифровые финансовые активы, базовым активом которых выступают прочие активы";
название счета 1859 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"1859 Контрстоимость иностранной валюты в теңге (длинной валютной позиции)";
название счета 1874 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"1874 Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в теңге (длинной позиции по аффинированным драгоценным металлам)";
в параграфе 2:
после счета 2245 дополнить счетом 2246 следующего содержания:
"2246 Коммерческий кредит, полученный от других банков, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, международных финансовых организаций, специального фонда развития частного предпринимательства, выступающих в качестве торгового посредника";
после счета 2306 дополнить счетом 2307 следующего содержания:
"2307 Финансовые обязательства по выпущенным цифровым финансовым активам";
название счета 2859 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"2859 Контрстоимость иностранной валюты в теңге (короткой валютной позиции)";
название счета 2873 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"2873 Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в теңге (короткой позиции по аффинированным драгоценным металлам)";
в параграфе 4:
после счета 4510 дополнить счетами 4520 и 4521 следующего содержания:
"4520 Доходы по купле-продаже финансовых активов в виде цифровых финансовых активов
4521 Доходы от переоценки финансовых активов в виде цифровых финансовых активов";
название счета 4705 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"4705 Доход от переоценки займов в теңге с фиксацией валютного эквивалента займов";
название счета 4707 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"4707 Доход от переоценки вкладов в теңге с фиксацией валютного эквивалента вкладов";
в параграфе 5:

1200-шоттар тобынан кейін мынадай мазмұндағы 1210-шоттар тобымен толықтырылсын:
"1210 Цифрлық қаржы активтері";
8-тармақта:
2300-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"2300 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар және шығарылған цифрлық қаржы активтері бойынша қаржылық міндеттемелер";
10-тармақта:
4500-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4500 Дилинг операциялары және цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтері операциялары бойынша кіріс";
11-тармақта:
5500-шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5500 Дилинг операциялары және цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтері операциялары бойынша кіріс";
2-тарауда:
1-параграфта:
1060-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1060 Цифрлық теңге және электрондық ақша";
1061-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1061 Цифрлық теңге";
1062-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1062 Электрондық ақша";
1209-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1210, 1211 және 1212-шоттармен толықтырылсын:
"1210 Цифрлық қаржы активтері
1211 Базалық активі ақша болып табылатын цифрлық қаржы активтері (стейблкоин)
1212 Базалық активі басқа активтер болып табылатын цифрлық қаржы активтері";
1859-шоттың орыс тіліндегі атауы өзгертілді, қазақ тіліндегі шоттың атауы өзгермейді;
1874-шоттың орыс тіліндегі атауы өзгертілді, қазақ тіліндегі шоттың атауы өзгермейді;
2-параграфта:
2245-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2246-шотпен толықтырылсын:
"2246 Сауда делдалы ретінде әрекет ететін басқа банктерден, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктерінің филиалдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған коммерциялық кредит";
2306-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2307-шотпен толықтырылсын:
"2307 Шығарылған цифрлық қаржы активтері бойынша қаржылық міндеттемелер";
2859-шоттың орыс тіліндегі атауы өзгертілді, қазақ тіліндегі шоттың атауы өзгермейді;
2873-шоттың орыс тіліндегі атауы өзгертілді, қазақ тіліндегі шоттың атауы өзгермейді;
4-параграфта:
4510-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4520 және 4521-шоттармен толықтырылсын:
"4520 Цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін сатып алу-сату бойынша кіріс
4521 Цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін қайта бағалаудан түскен кіріс";
4705-шоттың орыс тіліндегі атауы өзгертілді, қазақ тіліндегі шоттың атауы өзгермейді;
4707-шоттың орыс тіліндегі атауы өзгертілді, қазақ тіліндегі шоттың атауы өзгермейді;
5-параграфта:

после счета 5091 дополнить счетом 5092 следующего содержания:
"5092 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по коммерческим кредитам, полученным от других банков, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, международных финансовых организаций, специального фонда развития частного предпринимательства, выступающих в качестве торгового посредника";
после счета 5510 дополнить счетами 5520 и 5521 следующего содержания:
"5520 Расходы по купле-продаже финансовых активов в виде цифровых финансовых активов
5521 Расходы от переоценки финансовых активов в виде цифровых финансовых активов";
название счета 5705 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"5705 Расход от переоценки займов в теңге с фиксацией валютного эквивалента займов";
название счета 5708 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"5708 Расход от переоценки вкладов в теңге с фиксацией валютного эквивалента вкладов";
в параграфе 7:
после счета 7713 дополнить счетом 7714 следующего содержания:
"7714 Финансовые активы клиентов в виде цифровых финансовых активов";
в главе 3:
в параграфе 1:
номер, название и описание счета 1061 изложить в следующей редакции:
"1061. Цифровой теңге (активный).
Назначение счета: Учет сумм приобретенного цифрового теңге.
По дебету счета проводится сумма приобретенного цифрового теңге.
По кредиту счета проводится списание сумм приобретенного цифрового теңге.";
номер, название и описание счета 1062 изложить в следующей редакции:
"1062. Электронные деньги (активный).
Назначение счета: Учет сумм приобретенных электронных денег, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, банками и Национальным оператором почты.
По дебету счета проводятся суммы приобретенных электронных денег, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, банками и Национальным оператором почты.
По кредиту счета проводится списание сумм приобретенных электронных денег, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, банками и Национальным оператором почты.";
после описания счета 1209 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 1211 и 1212 следующего содержания:
"1211. Цифровые финансовые активы, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин) (активный).
Назначение счета: Учет стоимости финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин), за исключением финансовых активов, выпущенных в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
По дебету счета проводится стоимость финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин).
По кредиту счета проводится списание стоимости финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин), при их погашении.

5091-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5092-шотпен толықтырылсын:
"5092 Сауда делдалы ретінде әрекет ететін басқа банктерден, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктерінің филиалдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған коммерциялық кредит бойынша сыйақыны төлеуге байланысты шығыс";
5510-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 5520 және 5521-шоттармен толықтырылсын:
"5520 Цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін сатып алу-сату бойынша шығыс
5521 Цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін қайта бағалаудан шығыс";
5705-шоттың орыс тіліндегі атауы өзгертілді, қазақ тіліндегі шоттың атауы өзгермейді;
5708-шоттың орыс тіліндегі атауы өзгертілді, қазақ тіліндегі шоттың атауы өзгермейді;
7-параграфта:
7713-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 7714-шотпен толықтырылсын:
"7714 Клиенттердің цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтері";
3-тарауда:
1-параграфта:
1061-шоттың нөмірі, атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1061. Цифрлық теңге (актив).
Шоттың мақсаты: Сатып алынған цифрлық теңге сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған цифрлық теңге сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған цифрлық теңге сомасын есептен шығару жазылады.";
1062-шоттың нөмірі, атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1062. Электрондық ақша (актив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктер және Ұлттық пошта операторы шығарған сатып алынған электрондық ақша сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктер және Ұлттық пошта операторы шығарған сатып алынған электрондық ақшаның сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктер және Ұлттық пошта операторы шығарған сатып алынған электрондық ақша сомасын есептен шығару жазылады.";
1209-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1211 және 1212-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1211. Базалық активі ақша болып табылатын цифрлық қаржы активтері (стейблкоин) (активті).
Шоттың мақсаты: Цифрлық қаржы активтерінің платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылған қаржы активтерін қоспағанда, базалық активі ақша болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің (стейблкоин) құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша базалық активі ақша болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің (стейблкоин) құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша базалық активі ақша болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің (стейблкоин) құнын оларды өтеу кезінде есептен шығару жазылады.

1212. Цифровые финансовые активы, базовым активом которых выступают прочие активы (активный).
Назначение счета: Учет стоимости финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают финансовые инструменты, имущественные права (требования), товары и (или) иное имущество, за исключением финансовых активов, выпущенных в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
По дебету счета проводится стоимость финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают финансовые инструменты, имущественные права (требования), товары и (или) иное имущество.
По кредиту счета проводится списание стоимости финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают финансовые инструменты, имущественные права (требования), товары и (или) иное имущество, при их погашении.";
описание счета 1426 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм требований исламского банка, банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, к клиентам по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита.
По дебету счета проводятся суммы требований к клиентам по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита.
По кредиту счета проводится списание сумм требований к клиентам по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита при их погашении клиентом или отнесении их на балансовый счет № 1427.";
описание счета 1473 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм инвестиций исламского банка, банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, при финансировании производственной и торговой деятельности путем участия в уставных капиталах юридических лиц и (или) на условиях партнерства.
По дебету счета проводятся суммы инвестиций, вложенные в уставные капиталы юридических лиц и (или) на условиях партнерства.
По кредиту счета проводится списание сумм вложенных инвестиций в уставные капиталы юридических лиц и (или) на условиях партнерства.";
описание счета 1553 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм требований исламского банка, банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, возникших в связи с досрочным возвратом инвестиционных депозитов клиентам.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в связи с досрочным возвратом клиенту инвестиционного депозита по его требованию.
По кредиту счета проводится списание сумм требований исламского банка, банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, при их получении.";
описание счета 1729 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм начисленного вознаграждения исламского банка, банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, в виде части дохода, полученного от использования привлеченных на инвестиционный депозит денег.
По дебету счета проводятся суммы начисленного вознаграждения от инвестиционного депозита.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленного вознаграждения в случае его получения.";
описание счета 1771 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов исламского банка, банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов исламского банка, банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов исламского банка, банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, по инвестиционной деятельности на условиях аренды.";
номер, название и описание счета 1859 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"1859. Контрстоимость иностранной валюты в теңге (длинной валютной позиции) (активный).
Назначение счета: Учет сумм контрстоимости иностранной валюты в теңге, учитываемых на балансовом счете № 2858.
По дебету счета проводятся суммы контрстоимости иностранной валюты в теңге при ее покупке или получении.
По кредиту счета проводится списание сумм контрстоимости иностранной валюты в теңге при ее продаже или израсходовании.";
номер и название счета 1874 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"1874. Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в теңге (длинной позиции по аффинированным драгоценным металлам) (активный).";

1212. Базалық активі басқа активтер болып табылатын цифрлық қаржы активтері (активті).
Шоттың мақсаты: Цифрлық қаржы активтерінің платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылған қаржы активтерін қоспағанда, базалық активі қаржы құралдары, мүліктік құқықтар (талаптар), тауарлар және (немесе) өзге де мүлік болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша базалық активі қаржы құралдары, мүліктік құқықтар (талаптар), тауарлар және (немесе) өзге де мүлік болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша базалық активі қаржы құралдары, мүліктік құқықтар (талаптар), тауарлар және (немесе) өзге де мүлік болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің құнын оларды өтеу кезінде есептен шығару жазылады.";
1426-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің, сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиенттерге талаптарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиенттерге талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиенттерге талаптарының сомасын клиент оларды өтеген немесе олар № 1427 баланстық шотқа жатқызылған кезде есептен шығару жазылады.";
1473-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Өндірістік және сауда қызметін заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу арқылы және (немесе) әріптестік талаптарымен қаржыландырған кездегі ислам банкі, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банк инвестицияларының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және (немесе) әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және (немесе) әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомасын есептен шығару жазылады.";
1553-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің клиенттерге инвестициялық депозиттерді мерзімінен бұрын қайтаруға байланысты туындаған талаптарының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке оның талап етуі бойынша инвестициялық депозитті мерзімінен бұрын қайтаруға байланысты туындаған талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ислам банкі, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банк талаптарының сомасын оларды алған кезде есептен шығару жазылады.";
1729-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің инвестициялық депозитке тартылған ақшаны пайдаланудан алынған кірістің бөлігі түрінде есептелген сыйақысының сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозиттен есептелген сыйақысының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептелген сыйақының сомасын ол алынған жағдайда есептен шығару жазылады.";
1771-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша есептелген кірістерінің сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша есептелген кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша есептелген кірістерінің сомасын есептен шығару жазылады.";
1859-шоттың орыс тіліндегі нөмірі, атауы мен сипаттамасы өзгертілді, қазақ тіліндегі нөмірі, атауы мен сипаттамасы өзгермейді;
1874-шоттың орыс тіліндегі нөмірі мен атауы өзгертілді, қазақ тіліндегі нөмірі мен атауы өзгермейді;

после описания счета 2245 дополнить номером, названием и описанием счета 2246 следующего содержания:
"2246. Коммерческий кредит, полученный от других банков, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, международных финансовых организаций, специального фонда развития частного предпринимательства, выступающих в качестве торгового посредника (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств по операциям финансирования, привлекаемых от других банков, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, международных финансовых организаций, специального фонда развития частного предпринимательства, выступающих в качестве торгового посредника, путем получения коммерческого кредита на основании договора о коммерческом кредите.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств по операциям финансирования, привлекаемых от других банков, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, международных финансовых организаций, специального фонда развития частного предпринимательства, выступающих в качестве торгового посредника, путем получения коммерческого кредита на основании договора о коммерческом кредите.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по операциям финансирования, привлекаемых от других банков, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, международных финансовых организаций, специального фонда развития частного предпринимательства, выступающих в качестве торгового посредника, путем получения коммерческого кредита на основании договора о коммерческом кредите при их погашении клиентом.";
после описания счета 2306 дополнить номером, названием и описанием счета 2307 следующего содержания:
"2307. Финансовые обязательства по выпущенным цифровым финансовым активам (пассивный).
Назначение счета: Учет стоимости финансовых обязательств по цифровым финансовым активам, выпущенным в обращение, за исключением финансовых обязательств по финансовым активам, выпущенным в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
По кредиту счета проводится стоимость финансовых обязательств по цифровым финансовым активам, выпущенным в обращение.
По дебету счета проводится списание стоимости финансовых обязательств по выпущенным цифровым финансовым активам при их погашении.";
номер, название и описание счета 2859 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"2859. Контрстоимость иностранной валюты в теңге (короткой валютной позиции) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм контрстоимости иностранной валюты в теңге, учитываемых на балансовом счете № 1858.
По кредиту счета проводятся суммы контрстоимости иностранной валюты в теңге при ее продаже или израсходовании.
По дебету счета проводится списание сумм контрстоимости иностранной валюты в теңге при ее покупке или получении.";
описание счета 2871 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм, предназначенных исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, для осуществления благотворительных выплат.
По кредиту счета проводятся суммы, предназначенные исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, для осуществления благотворительных выплат.
По дебету счета проводится списание сумм, предназначенных исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, для осуществления благотворительных выплат.";
номер и название счета 2873 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"2873. Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в теңге (короткой позиции по аффинированным драгоценным металлам) (пассивный).";
описание счета 4477 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм доходов исламского банка, банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, связанных с получением вознаграждения по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
По кредиту счета проводятся суммы доходов исламского банка, банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, связанных с получением вознаграждения по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";

2245-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2246-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"2246. Сауда делдалы ретінде әрекет ететін басқа банктерден, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктерінің филиалдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған коммерциялық кредит (пассив).
Шоттың мақсаты: Коммерциялық кредит туралы шарт негізінде коммерциялық кредит алу жолымен сауда делдалы ретінде әрекет ететін басқа банктерден, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктерінің филиалдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан тартылатын қаржыландыру операциялары бойынша міндеттемелердің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша коммерциялық кредит туралы шарт негізінде коммерциялық кредит алу жолымен сауда делдалы ретінде әрекет ететін басқа банктерден, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктерінің филиалдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан тартылатын қаржыландыру операциялары бойынша міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сауда делдалы ретінде әрекет ететін басқа банктерден, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктерінің филиалдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан тартылатын қаржыландыру операциялары бойынша міндеттемелердің сомасын клиент оларды өтеген кезде есептен шығару жазылады.";
2306-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2307-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"2307. Шығарылған цифрлық қаржы активтері бойынша қаржылық міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылған қаржы активтері бойынша қаржылық міндеттемелерді қоспағанда, айналымға шығарылған цифрлық қаржы активтері бойынша қаржылық міндеттемелердің құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналымға шығарылған цифрлық қаржы активтері бойынша қаржылық міндеттемелердің құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шығарылған цифрлық қаржы активтері бойынша қаржылық міндеттемелердің құнын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.";
2859-шоттың орыс тіліндегі нөмірі, атауы мен сипаттамасы өзгертілді, қазақ тіліндегі нөмірі, атауы мен сипаттамасы өзгермейді;
2871-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Исламдық банктің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің қайырымдылық төлемдерін жүзеге асыруға арнаған сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша исламдық банктің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің қайырымдылық төлемдерін жүзеге асыруға арнаған сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша исламдық банктің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің қайырымдылық төлемдерін жүзеге асыруға арнаған сомасын есептен шығару жазылады.";
2873-шоттың орыс тіліндегі нөмірі мен атауы өзгертілді, қазақ тіліндегі нөмірі мен атауы өзгермейді;
4477-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша сыйақы алуға байланысты кірістерінің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша сыйақы алуға байланысты кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.";

после описания счета 4510 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 4520 и 4521 следующего содержания:
"4520. Доходы по купле-продаже финансовых активов в виде цифровых финансовых активов.
Назначение счета: Учет сумм доходов по купле-продаже финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, за исключением финансовых активов, выпущенных в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
По кредиту счета проводятся суммы доходов по купле-продаже финансовых активов в виде цифровых финансовых активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4521. Доходы от переоценки финансовых активов в виде цифровых финансовых активов.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, за исключением финансовых активов, выпущенных в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки финансовых активов в виде цифровых финансовых активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
описание счета 4618 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм доходов исламского банка, банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, по операциям с инвестиционными депозитами.
По кредиту счета проводятся суммы доходов исламского банка, банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, по операциям с инвестиционными депозитами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
номер, название и описание счета 4705 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"4705. Доход от переоценки займов в теңге с фиксацией валютного эквивалента займов.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки (курсовой разницы) займов, выданных другим банкам, и (или) отрицательной переоценки привлеченных займов от других банков в теңге с фиксацией их валютного эквивалента.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки (курсовой разницы) займов, выданных другим банкам, и (или) отрицательной переоценки привлеченных займов от других банков в теңге с фиксацией их валютного эквивалента.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
номер, название и описание счета 4707 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"4707. Доход от переоценки вкладов в теңге с фиксацией валютного эквивалента вкладов.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки (курсовой разницы) вкладов, размещенных в других банках, и (или) отрицательной переоценки привлеченных вкладов от других банков в теңге с фиксацией их валютного эквивалента.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки (курсовой разницы) вкладов, размещенных в других банках, и (или) отрицательной переоценки привлеченных вкладов от других банков в теңге с фиксацией их валютного эквивалента.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
описание счета 4880 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм доходов исламского банка, банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, от финансирования производственной и торговой деятельности.
По кредиту счета проводятся суммы доходов исламского банка, банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, от финансирования производственной и торговой деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
после описания счета 5091 дополнить номером, названием и описанием счета 5092 следующего содержания:
"5092. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по коммерческим кредитам, полученным от других банков, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, международных финансовых организаций, специального фонда развития частного предпринимательства, выступающих в качестве торгового посредника.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по операциям финансирования, привлекаемых от других банков, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, международных финансовых организаций, специального фонда развития частного предпринимательства, выступающих в качестве торгового посредника, путем получения коммерческого кредита на основании договора о коммерческом кредите.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по операциям финансирования, привлекаемых от других банков, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламские банковские операции, международных финансовых организаций, специального фонда развития частного предпринимательства, выступающих в качестве торгового посредника, путем получения коммерческого кредита на основании договора о коммерческом кредите.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";

4510-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 4520 және 4521-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"4520. Цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін сатып алу-сату бойынша кіріс.
Шоттың мақсаты: цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылған қаржы активтерін қоспағанда, цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін сатып алу-сату бойынша кіріс сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін сатып алу-сату бойынша кірістің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4521. Цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін қайта бағалаудан түскен кіріс.
Шоттың мақсаты: цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылған қаржы активтерін қоспағанда, цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін оң қайта бағалау сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
4618-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің инвестициялық депозиттермен операциялар бойынша кірістерінің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің инвестициялық депозиттермен операциялар бойынша кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.";
4705-шоттың орыс тіліндегі нөмірі, атауы мен сипаттамасы өзгертілді, қазақ тіліндегі нөмірі, атауы мен сипаттамасы өзгермейді;
4707-шоттың орыс тіліндегі нөмірі, атауы мен сипаттамасы өзгертілді, қазақ тіліндегі нөмірі, атауы мен сипаттамасы өзгермейді;
4880-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің өндірістік және сауда қызметін қаржыландырудан болатын кірістердің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің өндірістік және сауда қызметін қаржыландырудан болатын кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.";
5091-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5092-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"5092. Сауда делдалы ретінде әрекет ететін басқа банктерден, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктерінің филиалдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған коммерциялық кредит бойынша сыйақыны төлеуге байланысты шығыс.
Шоттың мақсаты: Коммерциялық кредит туралы шарт негізінде коммерциялық кредит алу жолымен сауда делдалы ретінде әрекет ететін басқа банктерден, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктерінің филиалдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан тартылатын қаржыландыру операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сауда делдалы ретінде әрекет ететін, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын басқа да банктерден, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан тартылатын қаржыландыру операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыс сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

после описания счета 5510 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 5520 и 5521 следующего содержания:
"5520. Расходы по купле-продаже финансовых активов в виде цифровых финансовых активов.
Назначение счета: Учет сумм расходов по купле-продаже финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, за исключением финансовых активов, выпущенных в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
По дебету счета проводятся суммы расходов по купле-продаже финансовых активов в виде цифровых финансовых активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5521. Расходы от переоценки финансовых активов в виде цифровых финансовых активов.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки финансовых активов в виде цифровых финансовых активов, за исключением финансовых активов, выпущенных в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки финансовых активов в виде цифровых финансовых активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.";
номер, название и описание счета 5705 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"5705. Расход от переоценки займов в теңге с фиксацией валютного эквивалента займов.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки (курсовой разницы) займов, выданных другим банкам, и (или) положительной переоценки привлеченных займов от других банков в теңге с фиксацией их валютного эквивалента.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки (курсовой разницы) займов, выданных другим банкам, и (или) положительной переоценки привлеченных займов от других банков в теңге с фиксацией их валютного эквивалента.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.";
номер, название и описание счета 5708 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"5708. Расход от переоценки вкладов в теңге с фиксацией валютного эквивалента вкладов.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки (курсовой разницы) вкладов, размещенных в других банках, и (или) положительной переоценки привлеченных вкладов от других банков в теңге с фиксацией их валютного эквивалента.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки (курсовой разницы) вкладов, размещенных в других банках, и (или) положительной переоценки привлеченных вкладов от других банков в теңге с фиксацией их валютного эквивалента.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.";
в параграфе 2:
после описания счета 7713 дополнить номером, названием и описанием счета 7714 следующего содержания:
"7714. Финансовые активы клиентов в виде цифровых финансовых активов.
Назначение счета: Учет стоимости цифровых финансовых активов, принятых на кастодиальное обслуживание.
По приходу счета проводится стоимость цифровых финансовых активов при их принятии на основании договора кастодиального обслуживания или увеличении стоимости при переоценке цифровых финансовых активов.
По расходу счета проводится списание стоимости цифровых финансовых активов, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, при их возврате клиенту, их продаже или уменьшении стоимости при переоценке цифровых финансовых активов.";
описание счета 7801 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм денег клиентов, принятых исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма денег клиентов, принятых исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм денег при их инвестировании, возврате клиенту и выплате вознаграждения клиенту и (или) исламскому банку, банку с универсальной банковской лицензией, осуществляющему исламские банковские операции.";
описание счета 7802 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, приобретенных исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, приобретенных исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите или ее увеличение при переоценке аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов при их продаже или ее уменьшение при переоценке аффинированных драгоценных металлов.";
описание счета 7803 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм вкладов, размещенных в других банках, за счет денег, принятых исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма вкладов, размещенных в других банках за счет денег, принятых исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм вкладов, размещенных в других банках, при их возврате.";
описание счета 7804 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет стоимости исламских ценных бумаг, приобретенных исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится стоимость исламских ценных бумаг, приобретенных исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, сумма амортизации дисконта и доходов от повышения справедливой стоимости исламских ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание стоимости исламских ценных бумаг при их продаже или обесценении, сумма амортизации премии и расходов от понижения справедливой стоимости исламских ценных бумаг.";
описание счета 7805 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм инвестиций в уставные капиталы юридических лиц и (или) на условиях партнерства при осуществлении исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, финансирования производственной и торговой деятельности за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы инвестиций в уставные капиталы юридических лиц и (или) на условиях партнерства.
По кредиту счета проводится списание сумм инвестиций в уставные капиталы юридических лиц и (или) на условиях партнерства при их реализации или обесценении.";
описание счета 7834 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: Учет сумм вознаграждения, начисленного исламскому банку, банку с универсальной банковской лицензией, осуществляющему исламские банковские операции, за управление инвестиционным депозитом согласно договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводятся суммы начисленного вознаграждения за управление инвестиционным депозитом.
По дебету счета проводится списание суммы начисленного вознаграждения за управление инвестиционным депозитом при их выплате.".

5510-шот сипатталғаннан кейін мынадай мазмұндағы 5520 және 5521 шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"5520. Цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін сатып алу-сату бойынша шығыс.
Шоттың мақсаты: Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылған қаржы активтерін қоспағанда, цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін сатып алу-сату бойынша шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін сатып алу-сату бойынша шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыс сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5521. Цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін қайта бағалаудан шығыс.
Шоттың мақсаты: Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылған қаржы активтерін қоспағанда, цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін теріс қайта бағалау сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін теріс қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыс сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
5705-шоттың орыс тіліндегі нөмірі, атауы мен сипаттамасы өзгертілді, қазақ тіліндегі нөмірі, атауы мен сипаттамасы өзгермейді;
5708-шоттың орыс тіліндегі нөмірі, атауы мен сипаттамасы өзгертілді, қазақ тіліндегі нөмірі, атауы мен сипаттамасы өзгермейді;
2-параграфта:
7713-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7714-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"7714. Клиенттердің цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтері.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық қызмет көрсетуге қабылданған цифрлық қаржы активтерінің құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша цифрлық қаржы активтерінің құны олар кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған немесе цифрлық қаржы активтерді қайта бағалаған кезде құны ұлғайған кезде жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған цифрлық қаржы активтерінің құны оларды клиентке қайтарған, оларды сатқан немесе цифрлық қаржы активтерді қайта бағалау кезінде құны азайған кезде есептен шығару жазылады.";
7801-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Клиенттердің ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылдаған ақша сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылдаған ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ақша сомасын оларды инвестициялау, клиентке қайтару және клиентке және (немесе) ислам банкіне, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банкке сыйақы төлеу кезінде есептен шығару жазылады.";
7802-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен ислам банкі, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банк сатып алған тазартылған бағалы металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен ислам банкі, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банк сатып алған тазартылған бағалы металдардың құны немесе тазартылған бағалы металдарды қайта бағалау кезіндегі оның артуы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған бағалы металдарды сату кезінде олардың құнын немесе тазартылған бағалы металдарды қайта бағалау кезінде олардың құнының кемуі есептен шығару жазылады.";
7803-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша ислам банкі, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банк қабылдаған ақша есебінен басқа банктерде орналастырылған салымдардың сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша ислам банкі, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банк қабылдаған ақша есебінен басқа банктерде орналастырылған салымдардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерде орналастырылған салымдардың сомасы оларды қайтару кезінде есептен шығару жазылады.";
7804-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Ислам банкі, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банк инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылдаған ақша есебінен сатып алынған ислам бағалы қағаздарының құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ислам банкі, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банк инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылдаған ақша есебінен сатып алынған ислам бағалы қағаздарының құны, дисконт амортизациясының және ислам бағалы қағаздарының әділ құнының артуынан алынған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ислам бағалы қағаздарының құнын оларды сату немесе құнсызданған кезде есептен шығару, дисконт амортизациясының және ислам бағалы қағаздарының әділ құнының төмендеуінен шығыстың сомасы жазылады.";
7805-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен ислам банкінің, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банктің өндірістік және сауда қызметін қаржыландыруды жүзеге асыру кезінде заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және (немесе) әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және (немесе) әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және (немесе) әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомасын оларды сату немесе құнсыздануы кезінде есептен шығару жазылады.";
7834-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шартқа сәйкес инвестициялық депозитті басқару үшін ислам банкіне, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банктік лицензиясы бар банкке есептелген сыйақының сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозитті басқару үшін есептелген сыйақының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозитті басқару үшін есептелген сыйақының сомасын оларды төлеу кезінде есептен шығару жазылады.".

1) по займам, учитываемым по амортизированной стоимости:
Дт 7440 21 Расходы по формированию резервов (провизий) по предоставленным займам
Кт 1290 21 Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам;
2) по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт 7440 21 Расходы по формированию резервов (провизий) по предоставленным займам
Кт 5490 Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
пункт 77-1 исключить;
подпункт 1) пункта 85 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"1) на сумму амортизации дисконта (скидки) в теңге:
Дт 1150 11 Дисконт по размещенным краткосрочным вкладам
2040 08 Дисконт по размещенным долгосрочным вкладам
Кт 6110 05 Доходы по амортизации дисконта по размещенным вкладам;";
пункт 88 изложить в следующей редакции:
"88. На каждую отчетную дату, при создании (увеличении) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности или при наличии объективных признаков обесценения в соответствии с международным стандартом для малого и среднего бизнеса осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму созданных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки:
Дт 7440 02 Расходы по формированию резервов (провизий) по размещенным вкладам
Кт 1290 24 Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
2) при сторнировании сформированных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки:
Дт 1290 24 Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт 6240 02 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
3) при списании вкладов с баланса за счет созданных резервов (провизий):
Дт 1290 24 Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт 1150 02 Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь
1150 03 Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04 Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций

1) амортизацияланған құны бойынша есепке алынған қарыз бойынша:
Дт 7440 21 Берілген қарыз бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс
Кт 1290 21 Клиенттерге берілген қарыз бойынша резервтер (провизиялар);
2) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыз бойынша:
Дт 7440 21 Берілген қарыз бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс
Кт 5490 Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыз бойынша күтілетін және орын алған кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтері (провизиялары).";
77-1-тармақ алып тасталсын;
85-тармақтың 1) тармақшасының орыс тіліндегі мәтіні өзгертілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
88-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"88. Әрбір есепті күнге халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес күтілетін кредиттік зияндарға арналған резервтерді (провизияларды) құру (ұлғайту) кезінде немесе шағын және орта бизнеске арналған халықаралық стандартқа сәйкес құнсызданудың объективті белгілері болған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) күтілетін кредиттік шығынға құрылған резервтер (провизиялар) сомасына:
Дт 7440 02 Орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс
Кт 1290 24 Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар);
2) күтілетін кредиттік шығынға қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) түзеткен кезде:
Дт 1290 24 Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт 6240 02 Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кіріс;
3) салымдарды құрылған резервтердің (провизиялардың) есебінен баланстан есептен шығарған кезде:
Дт 1290 24 Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт 1150 02 Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 03 Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша қысқа мерзімді салымдар
1150 04 Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар

6240 02
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
6240 62
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты
6280 01
Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов
6280 05
Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
6280 07
Прочие доходы
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг
6290 09
Доходы по сделкам фьючерс
6290 10
Доходы по сделкам форвард
6290 11
Доходы по сделкам опцион
6290 13
Доходы по сделкам своп
Кт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года;
2) на сумму имеющихся расходов:
Дт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года
Кт
7310 02
Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам
7310 04
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям РЕПО с ценными бумагами
7310 10
Расходы по амортизации премии по размещенным вкладам
7310 25
Прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
7440 02
Расходы по формированию резервов (провизий) по размещенным вкладам
7440 61
Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости
7440 62
Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем
7440 64
Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан
7470 01
Балансовая стоимость аффинированных драгоценных металлов
7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
7470 07
Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
7470 27
Прочие комиссионные расходы
7470 81
Комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
7470 82
Комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности
7480 09
Расходы по сделкам фьючерс

6240 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кіріс
6240 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кіріс
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан кіріс
6280 01
Аффинирленген бағалы металдарды сатудан кіріс
6280 05
Аффинирленген бағалы металдарды қайта бағалаудан кіріс
6280 07
Басқа да кіріс
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кіріс
6290 09
Фьючерс мәмілелері бойынша кіріс
6290 10
Форвард мәмілелері бойынша кіріс
6290 11
Опцион мәмілелері бойынша кіріс
6290 13
Своп мәмілелері бойынша кіріс
Кт
5610
Есепті жылғы бөлінбеген пайда (өтелмеген зиян);
2) бар шығыс сомасына:
Дт
5610
Есепті жылғы бөлінбеген пайда (өтелмеген зиян)
Кт
7310 02
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша шығыс
7310 04
Бағалы қағаздармен РЕПО операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
7310 10
Орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша шығыс
7310 25
Сыйақы төлеуге байланысты басқа да шығыс
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан шығыс
7440 02
Орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс
7440 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) құру бойынша шығыс
7440 62
Инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сыртқы басқаруындағы активтер бойынша шығыс
7440 64
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының сыртқы басқаруындағы активтер бойынша шығыс
7470 01
Аффинирленген бағалы металдардың баланстық құны
7470 03
Өзгерістері пайда немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен шығыс
7470 07
Аффинирленген бағалы металдарды қайта бағалаудан шығыс
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан шығыс
7470 27
Басқа да комиссиялық шығыс
7470 81
Қор биржасының қызметтері үшін комиссиялық шығыс
7470 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша комиссиялық шығыс
7480 09
Фьючерс мәмілелері бойынша шығыс

7480 10
Расходы по сделкам форвард
7480 11
Расходы по сделкам опцион
7480 13
Расходы по сделкам своп.";
главу 11 изложить в следующей редакции:
"Глава 11. Бухгалтерский учет пенсионных активов, переданных в доверительное управление зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан

7480 10
Форвард мәмілелері бойынша шығыс
7480 11
Опцион мәмілелері бойынша шығыс
7480 13
Своп мәмілелері бойынша шығыс.";
11-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"11-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сенімгерлік басқаруына берілген зейнетақы активтерінің бухгалтерлік есебі

90. При передаче пенсионных активов зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан:
Дт
2020 64
Активы, находящиеся во внешнем управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем
Кт
Соответствующие счета активов.
91. При переоценке пенсионных активов, переданных зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан:
1) на сумму положительной переоценки:
Дт
2020 64
Активы, находящиеся во внешнем управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем
Кт
6110 64
Доходы по активам, находящимся во внешнем управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем;
2) на сумму отрицательной переоценки:
Дт
7440 62
Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем
Кт
2020 64
Активы, находящиеся во внешнем управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем.
92. При возврате (изъятии) пенсионных активов, переданных зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан:
Дт
Соответствующие счета активов
Кт
2020 64
Активы, находящиеся во внешнем управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем.";
дополнить главой 13 следующего содержания:
"Глава 13. Бухгалтерский учет пенсионных активов, переданных в доверительное управление Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан
96. При передаче пенсионных активов Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан:
Дт
2020 65
Активы, находящиеся во внешнем управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан
Кт
Соответствующие счета активов.
97. При переоценке пенсионных активов, переданных Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан:
1) на сумму положительной переоценки:
Дт
2020 65
Активы, находящиеся во внешнем управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан
Кт

90. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын шетелдік ұйымға зейнетақы активтерін берген кезде:
Дт
2020 64
Инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сыртқы басқаруындағы активтер
Кт
Активтердің тиісті шоттары.
91. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына жауап беретін шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару қызметiн жүзеге асыратын шетелдік ұйымға берілген зейнетақы активтерін қайта бағалау кезінде:
1) оң қайта бағалау сомасына:
Дт
2020 64
Инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сыртқы басқаруындағы активтер
Кт
6110 64
Инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сыртқы басқаруындағы активтер бойынша кіріс;
2) теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
7440 62
Инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сыртқы басқаруындағы активтер бойынша шығыс
Кт
2020 64
Инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сыртқы басқаруындағы активтер.
92. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына жауап беретін шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымға берілген зейнетақы активтері қайтарылған (алынған) кезде:
Дт
Активтердің тиісті шоттары
Кт
2020 64
Инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның сыртқы басқаруындағы активтер.";
мынадай мазмұндағы 13-тараумен толықтырылсын:
"13-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының сенімгерлік басқаруына берілген зейнетақы активтерінің бухгалтерлік есебі
96. Зейнетақы активтерін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясына берген кезде:
Дт
2020 65
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының сыртқы басқаруындағы активтер
Кт
Активтердің тиісті шоттары.
97. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясына берілген зейнетақы активтерін қайта бағалау кезінде:
1) оң қайта бағалау сомасына:
Дт
2020 65
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының сыртқы басқаруындағы активтер
Кт

6110 65
Доходы по активам, находящимся во внешнем управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан;
2) на сумму отрицательной переоценки:
Дт
7440 64
Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан
Кт
2020 65
Активы, находящиеся во внешнем управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан.

6110 65
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының сыртқы басқаруындағы активтер бойынша кіріс;
2) теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
7440 64
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының сыртқы басқаруындағы активтер бойынша шығыс
Кт
2020 65
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының сыртқы басқаруындағы активтер.

98. При возврате (изъятии) пенсионных активов, переданных Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан:
Дт
Соответствующие счета активов
Кт
2020 65
Активы, находящиеся во внешнем управлении у Национальной инвестиционной корпорации Национального Банка Республики Казахстан.".
6. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390) следующие изменения и дополнения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Порядок ведения аналитического учета операций и событий устанавливается должностными лицами организации, которые в соответствии с законами Республики Казахстан и учредительными документами осуществляют текущее руководство и ведение дел, исходя из потребностей организации.";
в главе 2:
в параграфе 1:
название счета 1070 изложить в следующей редакции:
"1070 Цифровой теңге и электронные деньги";
название счета 1071 изложить в следующей редакции:
"1071 Цифровой теңге";
название счета 1072 изложить в следующей редакции:
"1072 Электронные деньги";
после счета 1160 дополнить счетами 1170, 1170 01 и 1170 02 следующего содержания:
"1170 Цифровые финансовые активы
1170 01 Цифровые финансовые активы, базовым активом которых выступают деньги (стейблкоин)
1170 02 Цифровые финансовые активы, базовым активом которых выступают прочие активы";
в параграфе 3:
после счета 3550 01 дополнить счетами 3560 и 3560 01 следующего содержания:
"3560 Финансовые обязательства по выпущенным цифровым финансовым активам
3560 01 Финансовые обязательства по выпущенным цифровым финансовым активам";
в параграфе 6:
после счета 6280 09 дополнить счетами 6280 12 и 6280 13 следующего содержания:
"6280 12 Доходы по купле-продаже финансовых активов в виде цифровых финансовых активов
6280 13 Доходы от переоценки финансовых активов в виде цифровых финансовых активов";
в параграфе 7:

98. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясына берілген зейнетақы активтері қайтарылған (алынған) кезде:
Дт
Активтердің тиісті шоттары
Кт
2020 65
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясының сыртқы басқаруындағы активтер.".
6. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Операциялар мен оқиғалардың талдамалық есебiн жүргiзу тәртiбiн ұйымның лауазымды адамдары белгiлейдi, олар Қазақстан Республикасының заңдарына және құрылтай құжаттарға сәйкес ұйымның қажеттiлiктерiн негiзге ала отырып басқарады және iстердi жүргiзедi.";
2-тарауда:
1-параграфта:
1070-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1070 Цифрлық теңге және электрондық ақша";
1071-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1071 Цифрлық теңге";
1072-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1072 Электрондық ақша";
1160-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1170, 1170 01 және 1170 02-шоттармен толықтырылсын:
"1170 Цифрлық қаржы активтері
1170 01 Базалық активі ақша болып табылатын цифрлық қаржы активтері (стейблкоин)
1170 02 Базалық активі басқа активтер болып табылатын цифрлық қаржы активтері";
3-параграфта:
3540-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 3550 және 3550 01-шоттармен толықтырылсын:
"3550 Шығарылған цифрлық қаржы активтері бойынша қаржылық міндеттемелер
3550 01 Шығарылған цифрлық қаржы активтері бойынша қаржылық міндеттемелер";
6-параграфта:
6280 09-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 6280 12 және 6280 13-шоттармен толықтырылсын:
"6280 12 Цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін сатып алу-сату бойынша кіріс
6280 13 Цифрлық қаржы активтері түріндегі қаржы активтерін қайта бағалаудан кіріс";
7-параграфта: