О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 июня 2026 года № 590. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июня 2026 года № 39030
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения (далее - перечень).
2. Департаменту конституционного законодательства и государственного управления Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года, за исключением абзацев четвертого, пятого, шестого, седьмого, десятого, одиннадцатого пункта 1, абзацев девятого, десятого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого пункта 2, абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого пункта 3, абзацев седьмого, восьмого, девятого, десятого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого пункта 5 Перечня, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года, и подлежит официальному опубликованию.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
Приложение к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 22 июня 2026 года № 590
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 30 сентября 2021 года № 849 "Об утверждении Правил размещения и публичного обсуждения проектов подзаконных нормативных правовых актов на интернет-портале открытых нормативных правовых актов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24634) следующие изменения:
в Правилах размещения и публичного обсуждения проектов подзаконных нормативных правовых актов на интернет-портале открытых нормативных правовых актов, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 22 маусымдағы № 590 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 22 маусымда № 39030 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кейбір бұйрықтардың қоса беріліп отырған тізбесі (бұдан әрі - тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Конституциялық заңнама және мемлекеттік басқару департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін тізбенің 1-тармағының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, оныншы, он бірінші абзацтарын, 2-тармағының тоғызыншы, оныншы, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы абзацтарын, 3-тармағының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы абзацтарын, 5-тармағының жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бесінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
Е. Сарсембаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 22 маусымдағы
№ 590
Бұйрығына қосымша
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Ашық нормативтiк құқықтық актiлердiң интернет-порталында заңға тәуелді нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын орналастыру және жария талқылау қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2021 жылғы 30 қыркүйектегі № 849 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24634 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ашық нормативтiк құқықтық актiлердiң интернет-порталында заңға тәуелді нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын орналастыру және жария талқылау қағидаларында:
2-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"1) интернет-портал открытых нормативных правовых актов (далее – Портал) – компонент открытого правительства, обеспечивающий размещение проектов нормативных правовых актов и иной информации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О доступе к информации" для проведения процедуры публичного обсуждения, за исключением информации с ограниченным доступом;
2) автоматизированное рабочее место Портала (далее – АРМ) – приложение, предназначенное для управления настройками и контентом, который размещается на Портале, и предоставляемое оператором цифрового объекта "цифрового правительства";";
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) оператор цифрового объекта "цифрового правительства" (далее – оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложено обеспечение функционирования закрепленной за ним цифрового объекта "цифрового правительства";
6) веб-портал "цифрового правительства" – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Разработанные проекты подзаконных нормативных правовых актов, не содержащие информацию с ограниченным доступом, вместе с пояснительными записками и сравнительными таблицами к ним (в случаях внесения изменений и (или) дополнений в подзаконные нормативные правовые акты), за исключением проектов нормативных правовых актов Президента Республики Казахстан, разработанных Администрацией Президента Республики Казахстан, направляются на согласование в заинтересованные государственные органы и размещаются для публичного обсуждения на Портале.";
подпункт 1) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"1) пользователь зарегистрирован на веб-портале "цифрового правительства";".
2. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 448 "Об утверждении Правил разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33023) следующие изменения:
в Правилах разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Порядок разработки, согласования и государственной регистрации проектов нормативных правовых актов, указанных в подпунктах 3) и 4) пункта 2 настоящих Правил, определяется Правилами разработки, согласования и государственной регистрации нормативных правовых актов, утвержденными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 5 июля 2023 года № 464 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33048).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"1) ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталы (бұдан әрі – Портал) – қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, жария талқылау рәсімін жүргізу үшін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын және "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өзге де ақпаратты орналастыруды қамтамасыз ететін ашық үкіметтің компоненті;
2) Порталдың автоматтандырылған жұмыс орны (бұдан әрі – АЖО) – "цифрлық үкiмет" цифрлық объектісінің операторы ұсынатын және Порталында орналастырылатын баптаулар мен контентті басқару үшін арналған қосымша;";
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "цифрлық үкiметтің" цифрлық объектісінің операторы (бұдан әрі – Оператор) – өзіне бекітіп берілген "электрондық үкiмет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;
6) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы – мемлекеттік органдар мен мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа қол жеткізудің "біріңғай терезесі" болып табылатын цифрлық объект.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі әзірлеген Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын қоспағанда, қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қамтымайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің әзірленген жобалары оларға түсіндірме жазбаларымен және салыстырма кестелерімен (заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайларда) бірге мүдделі мемлекеттік органдарға келісуге жіберіледі және Порталда жария талқылау үшін орналастырылады.";
6-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) пайдаланушы "цифрлық үкімет" веб-порталында тіркелген;".
2. "Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу, келісу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 3 шiлдедегi № 448 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33023 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу, келісу қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы қағидалардың 2-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын әзірлеу, келісу және мемлекеттік тіркеу тәртібі Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2023 жылғы 5 шiлдедегi № 464 бұйрығымен бекітілді (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 33048 болып тіркелді) нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және мемлекеттік тіркеу қағидаларында айқындалады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Разработка проектов постановлений осуществляется на основании и во исполнение Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. По проектам постановлений, касающимся прав, свобод и обязанностей граждан, необходимо получение рекомендаций общественного советов в соответствии с требованиями статьи 20 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" (далее – Закон).";
пункты 16, 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"16. По проектам постановлений проводится научная антикоррупционная экспертиза в соответствии с Правилами организации и проведения научной экпертизы, а также отбора научных экспертов, утвержденными совместным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 473, и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 июля 2023 года № 135 и Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 11 июля 2023 года № 223 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33104).
17. Проекты постановлений согласовываются с заинтересованными в силу их компетенции, установленной законодательством, государственными органами в цифровой системе согласования проектов нормативных правовых актов (далее – ЦССП) в форме электронных документов, при этом такая заинтересованность в согласовании проекта постановления устанавливается исходя из предмета рассматриваемых в проекте постановления вопросов, а также при наличии в проекте постановления поручений в адрес государственных органов или их руководителей.
18. Государственный орган-разработчик проекта постановления размещает в ЦССП в форме электронных документов проект постановления, пояснительную записку к нему и другие необходимые документы, удостоверенные с применением электронной цифровой подписи удостоверяющего центра государственных органов (далее – ЭЦП) руководителя юридической службы (либо лица, исполняющего его обязанности) и первого руководителя государственного органа или уполномоченного им должностного лица, и направляет на согласование в соответствующие государственные органы посредством ЦССП.
В случае отсутствия возможности получения проекта постановления в электронном виде, отдельным субъектам нормотворческого процесса может быть направлена на согласование бумажная копия электронного документа, заверенная в порядке, установленном правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях.";

"6. Қаулылардың жобаларын әзірлеу Қазақстан Республикасының Конституциясы, заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актiлерi негiзiнде және оларды орындау үшiн жүзеге асырылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 20-бабының талаптарына сәйкес азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты қаулы жобалары бойынша қоғамдық кеңестің ұсынымдары қажет.";
16, 17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Қаулылардың жобалары бойынша ғылыми сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ ғылыми сарапшыларды іріктеу Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 473, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2023 жылғы 12 шілдедегі № 135 және Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 2023 жылғы 11 шілдедегі № 223 бірлескен бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 33104 болып тіркелді) бекітілген Қағидаларына сәйкес сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізіледі.
17. Қаулылардың жобалары заңнамада белгіленген құзыреттеріне орай мүдделі мемлекеттік органдармен нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келісудің цифрлық жүйесінде (бұдан әрі – ЖКЦЖ) электрондық құжаттар нысанында келiсiледi, бұл ретте қаулы жобасын келiсудегi мұндай мүдделiлiк қаулы жобасында қаралатын мәселелердің нысанасы негізге алына отырып, сондай-ақ қаулы жобасында мемлекеттiк органдардың немесе олардың басшыларының атына тапсырмалар болған кезде белгiленедi.
18. Қаулы жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган заң қызметі басшысының (не оның міндетін атқаратын тұлғаның) және мемлекеттік органның бірінші басшысының немесе ол уәкілеттік берген лауазымды тұлғаның мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қолданылып куәландырылған қаулы жобасын, оған түсіндірме жазбаны және басқа да қажетті құжаттарды ЖКЦЖ-да электрондық құжаттар нысанында орналастырады және ЖКЦЖ арқылы тиісті мемлекеттік органдарға келісуге жібереді.
Қаулы жобасын қағаз түрінде қабылдау мүмкін болмаған жағдайда, норма шығармашылық процестің жекелеген субъектілеріне мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларымен айқындалған тәртіппен расталған электрондық құжаттың қағаз нұсқасын келісуге жіберілуге болады.";

подпункт 1) пункта 19 изложить в следующей редакции:
"1) Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство юстиции), ответственным за проведение юридической экспертизы на предмет соответствия Конституции Республики Казахстан, законам, актам Президента, Правительства и Премьер-Министра;";
подпункт 7) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"7) отчет о завершении публичного обсуждения проекта постановления по форме, установленной уполномоченным органом в сфере цифровизации, в случае, когда проект постановления подлежит размещению на интернет-портале открытых нормативных правовых актов;";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. По итогам рассмотрения проекта постановления первый руководитель согласующего государственного органа или уполномоченное им должностное лицо выбирают один из вариантов ответа в ЦССП с использованием ЭЦП:
1) согласовано без замечаний;
2) согласовано с замечаниями, которые прилагаются;
3) отказано в согласовании. При этом согласующим государственным органом производится отметка об отказе в согласовании с аргументированной мотивировкой отказа в согласовании.
При согласовании проекта постановления с замечаниями согласующий государственный орган в ЦССП вкладывает аргументированные обоснования по имеющимся замечаниям.";
часть первую пункта 24 изложить в следующей редакции:
"24. Проекты постановлений (кроме постановлений, предусматривающих внесение проектов законов в Курултай Республики Казахстан) согласовываются государственными органами в течение 3 (три) рабочих дней, за исключением министерств юстиции, финансов и национальной экономики, которые согласовывают проекты в течение 5 (пять) рабочих дней.".
3. Внести в приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 5 июля 2023 года № 464 "Об утверждении Правил разработки, согласования и государственной регистрации нормативных правовых актов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33048) следующие изменения:
в Правилах разработки, согласования и государственной регистрации нормативных правовых актов, утвержденных указанным приказом:
часть третью пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Реквизиты нормативного правового акта, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, размещаются в электронной регистрационной контрольной карточке цифровой системы согласования проектов нормативных правовых актов (далее – ЦССП) и на электронном бланке.";
часть первую пункта 33 изложить в следующей редакции:
"33. Проекты разработанных нормативных правовых актов направляются на согласование в заинтересованные государственные органы и организации в рамках электронного документооборота посредством ЦССП с приложением сравнительной таблицы и пояснительной записки, удостоверенные ЭЦП руководителя, заместителя руководителя центрального или местного органа либо руководителя аппарата соответствующего местного органа или акима либо лица, исполняющего его обязанности (далее - руководитель).";
пункт 43 изложить в следующей редакции:

19-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Конституцияға, заңдарға, Президенттің, Үкіметтің және Премьер-Министрдің актілеріне сәйкестігі тұрғысынан заңдық сараптама жүргізуге жауапты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігімен (бұдан әрі – Әділет министрлігі);";
21-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) қаулы жобасы ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырылуға тиіс болса, цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша жобаны жария талқылаудың аяқталуы туралы есеп;";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Қаулы жобасын қарау қорытындысы бойынша келісуші мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген лауазымды тұлға ЭЦҚ пайдалана отырып, ЖКЦЖ-да жауап нұсқаларының бірін таңдайды:
1) ескертулерсіз келісілді;
2) қоса беріліп отырған ескертулермен келісілді;
3) келісуден бас тартылды. Бұл ретте келісуші мемлекеттік орган келісуден бас тартуды дәлелді уәждеп, келісуден бас тарту туралы белгі қояды.
Қаулы жобасын ескертулермен келіскен кезде келісуші мемлекеттік орган ЖКЦЖ-ға орын алған ескертулер бойынша дәлелді негіздемелерді салады.";
24-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Жобаларды 5 (бес) жұмыс күні ішінде келісетін Әділет, Қаржы және Ұлттық экономика министрліктерін қоспағанда, мемлекеттік органдар қаулылардың жобаларын (Қазақстан Республикасының Құрылтай қарауына заңдарын енгізуді көздейтін қаулылардан басқа) 3 (үш) жұмыс күні ішінде келіседі.";
3. "Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2023 жылғы 5 шiлдедегi № 464 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33048 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және мемлекеттік тіркеу қағидаларында:
8-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген нормативтік құқықтық актінің деректемелері нормативтік құқықтық актілер жобаларын келісудің цифлық жүйесінің (бұдан әрі – ЖКЦЖ) карточкасында және электрондық бланкіде орналастырылады.";
33-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Әзірленген нормативтік құқықтық актілердің жобалары орталық немесе жергілікті орган басшысының, басшысының орынбасарының не тиісті жергілікті орган аппараты басшысының немесе әкімнің не оның міндетін атқарушы тұлғаның (бұдан әрі-басшы) ЭЦҚ-мен куәландырылған салыстырмалы кесте мен түсіндірме жазбаны қоса бере отырып, электрондық құжат айналымы шеңберінде мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарға ЖКЦЖ арқылы келісуге жіберіледі.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"43. На предрегистрационную государственную юридическую экспертизу в органы юстиции посредством ЦССП разработанный проект нормативного правового акта и прилагаемые к нему документы направляются в формате *docx на казахском и русском языках, удостоверенные ЭЦП руководителя.";
часть первую пункта 49 изложить в следующей редакции:
"49. Нормативный правовой акт принимается посредством ЦССП и автоматически направляется на государственную регистрацию.";
часть вторую пункта 50 изложить в следующей редакции:
"Основной ответственный государственный орган-разработчик посредством ЦССП направляет другим уполномоченным государственным органам совместный нормативный правовой акт.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Принятие совместного нормативного правового акта соавтором производится в течение трех рабочих дней с даты его поступления по ЦССП.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Органы юстиции отказывают в государственной регистрации нормативного правового акта в случаях, предусмотренных пунктом 4 статьи 35-1 Закона, и направляют по ЦССП в государственные органы письмо с указанием причин отказа.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Дата и номер государственной регистрации в ЦССП автоматически присваиваются нормативному правовому акту при принятии решения о государственной регистрации такого акта Министром юстиции Республики Казахстан или его заместителем (вице-министром), и отражаются в электронной регистрационной контрольной карточке.";
подпункт 5) пункта 63 изложить в следующей редакции:
"5) достижение максимальной эффективности государственного регулирования при минимальных затратах финансовых, кадровых и организационно-технических ресурсов благодаря применению современных цифровых технологий.";
часть вторую пункта 67 изложить в следующей редакции:
"Важным аспектом недопущения различного рода нарушений служит соблюдение основных прав, свобод и обязанностей, закрепленных разделом II "Основные права, свободы и обязанности" Конституции Республики Казахстан, а также настоящих Правил при разработке, согласовании и принятии нормативных правовых актов.".
4. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 471 "Об утверждении Правил проведения правового мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33069) следующие изменения и дополнение:
в Правилах проведения правового мониторинга, утвержденных указанным приказом:
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Правовой мониторинг также направлен на оценку эффективности действующего нормативного регулирования в целом и обеспечение аутентичности и терминологического единообразия текстов нормативных правовых актов.";
в пункте 4:
подпункт 1) части первой изложить в следующей редакции:

"43. Тіркеу алдындағы мемлекеттік заң сараптамасына әділет органдарына нормативтік құқықтық актінің әзірленген жобасы және оған қоса берілетін құжаттар ЖКЦЖ арқылы басшының ЭЦҚ-мен куәландырылған *DOCX форматында қазақ және орыс тілдерінде жіберіледі.";
49-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Нормативтік құқықтық акт ЖКЦЖ арқылы қабылданады және автоматты түрде мемлекеттік тіркеуге жіберіледі.";
50-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Негізгі жауапты әзірлеуші мемлекеттік орган ЖКЦЖ арқылы басқа уәкілетті мемлекеттік органдарға бірлескен нормативтік құқықтық актіні жібереді.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Бірлескен нормативтік құқықтық актіні бірлескен автор қабылдауды оның ЖКЦЖ бойынша келіп түскен күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде жүргізеді.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Әділет органдары заңның 35-1-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларда нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркеуден бас тартады және ЖКЦЖ бойынша мемлекеттік органдарға бас тарту себептерін көрсете отырып хат жібереді.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. ЖКЦЖ – та мемлекеттік тіркеу күні мен нөмірін нормативтік құқықтық Қазақстан Республикасының Әділет министрі немесе оның орынбасары (вице – министр) мемлекеттік тіркеу туралы шешім қабылдаған кезде автоматты түрде береді және электрондық тіркеу бақылау карточкасында көрсетіледі.";
63-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қазіргі заманғы цифрлық технологияларды қолданудың нәтижесінде қаржылық, кадрлық және ұйымдастыру-техникалық ресурстардың ең аз шығындары кезінде мемлекеттік реттеудің барынша тиімділігіне қол жеткізу.";
67-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әртүрлі бұзушылықтарды болдырмаудың маңызды аспектісі Қазақстан Республикасы Конституциясының "Негізгі құқық, бостандық және міндеттер" деген II бөлімімен бекітілген негізгі құқықтарды, бостандықтар мен міндеттерді, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және қабылдау кезінде осы Қағидаларды сақтау болып табылады.";
4. "Құқықтық мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шiлдедегi № 471 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33069 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құқықтық мониторинг жүргізу қағидаларында:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Құқықтық мониторинг жалпы қолданыстағы нормативтік базаның тиімділігін бағалауға, сондай ақ нормативтік құқықтық актілер мәтіндерінің теңтүпнұсқалығын және терминологиялық бірізділігін қамтамасыз етуге бағытталған.";
4-тармақта:
бірінші бөліктің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"1) конституционные законы, кодексы, законы;";
подпункт 6) части второй изложить в следующей редакции:
"6) нормативные правовые акты об утверждении республиканского бюджета, гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан, объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами столицы, городов республиканского значения, а также нормативные правовые акты о внесении изменений и (или) дополнений в них;";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Координацию деятельности государственных органов по правовому мониторингу осуществляет Министерство юстиции.";
подпункт 1) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"1) информация, содержащаяся в посланиях Президента Республики Казахстан, ежегодных посланиях Конституционного Суда Республики Казахстан Курултаю Республики Казахстан о состоянии конституционной законности в стране, иных актах в области системы государственного планирования;";
в части первой пункта 12:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) перечень нормативных правовых актов, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) срок проведения правового мониторинга (отчетный квартал соответствующего года).";
в пункте 18:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) анализ степени стабильности правового регулирования отрасли (подотрасли) законодательства;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Анализ проводится по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Под ретроспективным анализом понимается анализ внесенных в нормы отрасли (подотрасли) законодательства изменений и (или) дополнений концептуального характера, повлиявших на правовое регулирование общественных отношений.
Целью ретроспективного анализа является оценка наступивших правовых последствий, вследствие введения в действие нормативных правовых актов, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства, на предмет достижения ожидаемых результатов, являвшихся основанием их введения.
Период времени, в рамках которого проводится ретроспективный анализ, составляет не менее последних пяти лет. При этом указанный период может быть сокращен вследствие особенностей развития соответствующей отрасли (подотрасли) законодательства. Сокращение периода должно быть обосновано государственным органом с указанием объективных причин.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Анализ степени стабильности представляет собой оценку внесенных изменений и дополнений в нормативные правовые акты, входящие в отрасль (подотрасль) законодательства, посредством определения их частоты, характера и целесообразности.
Степень стабильности правового регулирования отрасли (подотрасли) законодательства определяется на основе формулы, предусмотренной приложением 2 к настоящим Правилам.";

"1) конституциялық заңдар, кодекстер, заңдар;";
екінші бөліктің 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) республикалық бюджетті бекіту, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферт, республикалық және облыстық бюджеттер, астана, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актілерге;";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мемлекеттік органдардың құқықтық мониторинг бойынша қызметін үйлестіруді Әділет министрлігі жүзеге асырады.";
11-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауларында, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының елдегі конституциялық заңдылықтың жай-күйі туралы Қазақстан Республикасының Құрылтайына жыл сайынғы жолдауларында, мемлекеттік жоспарлау жүйесі саласындағы өзге де актілерде қамтылған ақпарат;";
12-тармақтың бірінші бөлігінде:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) заңнама саласын (кіші саласын) қамтитын нормативтік құқықтық актілердің тізбесі;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) құқықтық мониторинг жүргізу мерзімі (тиісті жылдың есепті тоқсаны).";
18-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) заңнама саласының (кіші саласының) құқықтық реттеудегі тұрақтылығы дәрежесін талдау;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Талдау осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Ретроспективті талдау деп қоғамдық қатынастарды құқықтық реттеуге әсер еткен заңнама саласының (кіші саласының) нормаларына енгізілген тұжырымдамалық сипаттағы өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды талдау түсініледі.
Ретроспективті талдаудың мақсаты - заңнама саласын (кіші саласын) реттейтін нормативтік құқықтық актілерді енгізу нәтижесінде туындаған құқықтық салдарларды, оларды енгізуге негіз болған күтілетін нәтижелерге қол жеткізу мақсатында бағалау болып табылады.
Ретроспективтік талдау жүргізілетін кезең соңғы бес жылдан кем болмауға тиіс. Бұл ретте көрсетілген кезең заңнаманың тиісті саласының (кіші саласының) даму ерекшеліктеріне байланысты қысқартылуы мүмкін. Кезеңді қысқарту мемлекеттік орган тарапынан объективті себептер көрсетіле отырып негізделуге тиіс.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Тұрақтылық дәрежесін талдау заңнама саласына (кіші саласына) кіретін нормативтік құқықтық актілерге енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды олардың жиілігін, сипатын және орындылығын айқындау арқылы бағалауды білдіреді.
Заңнама саласын (кіші саласын) құқықтық реттеудің тұрақтылық дәрежесі осы Қағидаларға 2-қосымшада көзделген формула негізінде айқындалады.";

подпункт 1) пункта 27 изложить в следующей редакции:
"1) конституционные законы, кодексы, консолидированные законы, законы;";
подпункт 3) пункта 28 изложить в следующей редакции:
"3) нормативные правовые акты об утверждении республиканского бюджета, гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан, объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами столицы, городов республиканского значения, а также нормативные правовые акты о внесении изменений и (или) дополнений в них;";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Юридический анализ отрасли (подотрасли) законодательства проводится с целью выявления противоречий законодательству Республики Казахстан, дублирований, пробелов, неэффективно реализуемых, устаревших и коррупциогенных норм права, обеспечения аутентичности и терминологического единообразия текстов нормативных правовых актов.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Структурные подразделения органа местного государственного управления представляют юридическим службам информацию на казахском и русском языках по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам до конца отчетного года.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. По итогам проведенного правового мониторинга органы местного государственного управления по итогам года, в срок до 15 января года, следующего за отчетным, направляют в Министерство юстиции отчеты по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
пункт 44 исключить;
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Для обеспечения полноты проведения правового мониторинга государственные органы и органы местного государственного управления два раза в год направляют в Министерство юстиции перечни принятых актов центральных государственных органов и органов местного государственного управления по итогам первого полугодия (до 10 июля текущего года) и года (до 10 января года, следующего за отчетным), на казахском и русском языках по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, за исключением правовых актов по кадровым и хозяйственным вопросам.
Министерство юстиции запрашивают соответствующие акты для решения вопроса о необходимости их государственной регистрации.";
подпункт 1) пункта 49 изложить в следующей редакции:
"1) по законам Республики Казахстан – разработка Консультативного документа регуляторной политики, включение соответствующих законопроектов в План законопроектных работ, внесение законопроекта в Курултай Республики Казахстан либо внесение поправок в другие законопроекты;";
пункт 50 изложить в следующей редакции:

27-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) конституциялық заңдар, кодекстер, шоғырландырылған заңдар, заңдар;";
28-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) республикалық бюджетті, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферт, республикалық және облыстық бюджеттер, астана, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы НҚА толық, сондай-ақ оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актілер;";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Заңнама саласының (кіші саласының) құқықтық талдауы Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшылықтарды, қайталануларды, олқылықтарды, тиімсіз іске асырылатын, ескірген және сыбайлас жемқорлық сипаты бар құқық нормаларын анықтау, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілер мәтіндерінің теңтүпнұсқалығын және терминологиялық бірізділігін қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Жергілікті мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері есепті жылдың соңына дейін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазақ және орыс тілдеріндегі ақпаратты заң қызметіне ұсынады.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Жүргізілген құқықтық мониторинг нәтижелері бойынша жергілікті мемлекеттік басқару органдары жыл қорытындысы бойынша есепті жылдан кейінгі жылдың 15 қаңтарына дейін Әділет министрлігіне осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептер жібереді.";
44-тармақ алып тасталсын;
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Құқықтық мониторинг жүргізудің толықтығын қамтамасыз ету үшін мемлекеттік органдар және жергілікті мемлекеттік басқару органдары Әділет министрлігіне кадр және шаруашылық мәселелері жөніндегі құқықтық актілерді қоспағанда, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазақ және орыс тілдерінде орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті мемлекеттік басқару органдары қабылдаған актілердің тізбесін жылына екі рет бірінші жартыжылдықтың (ағымдағы жылғы 10 шілдеге дейін) және жылдың (есепті жылдан кейінгі жылдың 10 қаңтарына дейін) қорытындылары бойынша жібереді.
Әділет министрлігі оларды мемлекеттік тіркеу қажеттігі туралы мәселені шешу үшін тиісті актілерді сұратады.";
49-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының заңдары бойынша – Реттеушілік саясаттың консультативтік құжатын әзірлеу, тиісті заң жобаларын Заң жобалау жұмыстарының жоспарына енгізу, заң жобасын Қазақстан Республикасы Парламентінің Құрылтайына енгізу не басқа заң жобаларына түзетулер енгізу;";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"50. Министерство юстиции совместно с государственными органами не менее одного раза в год рассматривают на Координационном совете юридических служб государственных органов при Министерстве юстиции результаты правового мониторинга с целью выработки рекомендаций по устранению выявленных недостатков.";
приложение 2 к Правилам проведения правового мониторинга изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Перечню.
5. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 "Об утверждении Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, Инструкции по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33059) следующие изменения:
в Правилах ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 53 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" (далее - Закон), подпунктом 265) пункта 14 Положения о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120, и определяют порядок ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Нормативные правовые акты Президента Республики Казахстан, Председателя Совета Безопасности Республики Казахстан, Курултая Республики Казахстан, Правительства, Конституционного Суда Республики Казахстан и Верховного Суда Республики Казахстан направляются государственными органами в Эталонный контрольный банк в электронном виде в течение десяти календарных дней со дня подписания на казахском и русском языках, удостоверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать нормативные правовые акты, указанные в статье 35 Закона.";
часть первую пункта 9 изложить в следующей редакции:

"50. Әдiлет министрлігіне мемлекеттiк органдармен бiрлесiп жылына кемiнде бiр рет анықталған кемшiлiктердi жою жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу мақсатында Әдiлет министрлiгi жанындағы мемлекеттiк органдардың заң қызметтерiн үйлестiру кеңесiнде құқықтық мониторинг нәтижелерiн қарайды.";
Құқықтық мониторинг жүргізу қағидаларына 2-қосымша осы Тізбеге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5. "Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн, Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргiзу қағидаларын, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шiлдедегi № 472 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн, Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргiзу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы "Құқықтық актілер туралы" Заңының 53 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі туралы ереженің 14-тармағының 265) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу тәртібін айқындайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасының, Қазақстан Республикасы Құрылтайының, Үкіметтің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік құқықтық актілерін қазақ және орыс тілдерінде қол қойылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде мемлекеттік органдар электрондық түрде Эталондық бақылау банкке жібереді және нормативтік құқықтық актілерге қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, Заңның 35-бабында көрсетілген.";
9-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Нормативные правовые приказы министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, руководителей ведомств центральных государственных органов, нормативные правовые постановления Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и иных центральных государственных органов, нормативные правовые решения маслихатов, нормативные правовые постановления акиматов, нормативные правовые решения акимов и нормативные правовые постановления ревизионных комиссий, прошедшие государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан направляются в Эталонный контрольный банк посредством цифровой системы согласования проектов нормативных правовых актов (далее – ЦССП) в электронном виде, на казахском и русском языках, автоматически в течение одного дня с момента их внесения в Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Поступившие в электронном виде нормативные правовые акты проходят процедуру проверки подлинности электронно-цифровой подписи, посредством которой они удостоверены, в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации. Реквизиты и текст нормативного правового акта проверяются на принадлежность их к одному нормативному правовому акту.
В случае отрицательного результата проверки, нормативные правовые акты в электронном виде считаются неполученными, о чем отправителю направляется уведомление с указанием причин неполучения документа из цифровой системы Эталонного контрольного банка в систему электронного документооборота.
Повторно нормативные правовые акты в электронном виде направляются государственными органами в Эталонный контрольный банк в течение двух рабочих дней со дня получения уведомления о неполучении документа.";
в Инструкции по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений, утвержденным вышеуказанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) автоматизированная система управления - подсистема цифровой системы Эталонного контрольного банка в электронном виде, предназначенная для организации автоматического рабочего места администратора и оператора;";
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) цифровая система - организационно-упорядоченная совокупность цифровых технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством цифрового взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;

"9. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен Қазақстан Республикасы министрлерінің және орталық мемлекеттік органдардың өзге де басшыларының, орталық мемлекеттік органдардың ведомстволары басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтарын, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және өзге де орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық қаулыларын, мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдері, әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулылары, әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдері және тексеру комиссияларының нормативтік құқықтық қаулылары Эталондық бақылау банкіне олар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне енгізілген сәттен бастап бір күн ішінде автоматты түрде қазақ және орыс тілдерінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келісудің цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЖКЦЖ) арқылы жіберіледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Электрондық түрде келіп түскен нормативтік құқықтық актілер цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен расталған электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалылығын тексеру рәсімінен өтеді. Нормативтік құқықтық актілердің деректемелері мен мәтіні бір нормативтік құқықтық актіге тиесілігі тұрғысынан тексеріледі.
Тексерудің нәтижесі теріс болған жағдайда, нормативтік құқықтық актілер электрондық түрде алынбаған деп есептеледі, бұл туралы жөнелтушіге құжаттың алынбау себептері көрсетіле отырып, Эталондық бақылау банкі цифрлық жүйесінен электрондық құжат айналымы жүйесіне хабарлама жіберіледі.
Мемлекеттік органдар құжаттың алынбауы туралы хабарлама алынған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Эталондық бақылау банкіне нормативтік құқықтық актілерді электрондық түрде қайта жібереді.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі нұсқаулықта:
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) автоматтандырылған басқару жүйесі - әкімші мен оператордың автоматты жұмыс орнын ұйымдастыруға арналған Эталондық бақылау банкінің электрондық түрдегі цифрлық жүйесінің кіші жүйесі;";
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) цифрлық жүйе - белгілі бір технологиялық әрекеттерді цифрлық өзара іс-қимыл арқылы іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған цифрлық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;

4) удостоверяющий центр – юридическое лицо, созданное в соответствии с законодательством Республики Казахстан, которое подтверждает достоверность сертификатов открытых ключей электронной цифровой подписи, принадлежность и действительность открытых ключей электронной цифровой подписи;";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. На нормативные правовые акты, направляемые государственными органами, в системе электронного документооборота, а также в ЦССП, заполняется карточка, включающая реквизиты нормативных правовых актов и справочно-информационные данные о нормативном правовом акте (далее – карточка).";
абзац первый пункта 9 изложить в следующей редакции:
"9. Формирование Эталонного контрольного банка в электронном виде осуществляется посредством цифровой системы (далее - система), состоящей из трех подсистем:";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Подсистема "веб-портал" цифровой системы Эталонного контрольного банка является единой точкой входа в систему для всех заинтересованных лиц в среде Интернет, в том числе посредством современных мобильных устройств (смартфонов, планшетов и др.).";
части третью и четвертую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Также оператором автоматизированной системы управления цифровой системы Эталонного контрольного банка в течение трех рабочих дней со дня поступления нормативного правового акта проверяются его реквизиты и текст на принадлежность их одному нормативному правовому акту.
В случае отрицательного результата проверки, нормативные правовые акты в электронном виде считаются неполученными, о чем отправителю направляется уведомление с указанием причин неполучения документа из цифровой системы Эталонного контрольного банка в систему электронного документооборота.";
часть первую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"12. На принятый нормативный правовой акт в автоматизированной системе управления цифровой системы Эталонного контрольного банка заполняется регистрационная карточка, включающая реквизиты и справочно-информационные данные о нормативном правовом акте.".
Приложение к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 22 июня 2026 года № 590
Приложение 2
к Правилам проведения
правового мониторинга
Отчет о проведении правового мониторинга
__________________________________________________
(наименование отрасли (подотрасли) законодательства)
Итоги правового мониторинга представляются в виде аналитической справки, содержащей структурированную и обобщенную информацию по результатам анализа отрасли (подотрасли) законодательства.
I. Введение. Наименование отрасли (подотрасли) законодательства:
Перечень нормативных правовых актов, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства:
Целевые группы:
Описание отрасли (подотрасли), ее цели и задачи в системе государственного управления, объект и субъект регулирования:
II. Ретроспективный анализ отрасли (подотрасли) законодательства.
В данном разделе необходимо указать информацию о выстроенной государством политике в соответствующей отрасли (подотрасли), принятых решениях, реализованных новеллах, внесенных изменений и дополнений для оценки эволюционного развития соответствующей отрасли (подотрасли) законодательства.
Ретроспективный анализ проводится по законам или разделам, главам и др. законов, которыми регулируется соответствующая отрасль (подотрасль), а также по законам (или их частям), которыми вносились в них изменения.
Аналитическая справка: ____________________
п/п
Временной период анализируемой отрасли (подотрасли) законодательства
Наименование закона
Описание внесенных изменений и (или) дополнений концептуального характера (с указанием структурных элементов закона)
Основания корректировки и изначально заявленные цели
Фактические последствия
Вывод: _________________________________
III. Анализ стратегических целей и целевых индикаторов
Аналитическая справка: _________________
п/п
Наименование документа Системы государственного планирования или иного документа планирования
Цель (результат, который необходимо достигнуть в соответствии с документом Системы государственного планирования или иного документа планирования)
Наименование действующего нормативного правового акта либо принятого или разрабатываемого в реализацию цели (с указанием структурного элемента нормативного правового акта, проекта нормативного правового акта)
Сведения о содержании норм, направленных либо способствующих достижению цели (правовые инструменты)
Оценка норм права на предмет достижения целей (насколько нормативное регулирование позволяет достичь их). *В случае отсутствия необходимых норм права/правовых инструментов вырабатываются соответствующие предложения
Вывод: _________________________________
IV. Анализ исполнения обязательств, вытекающих из международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан.
Аналитическая справка: _________________
п/п
Наименование международного договора
Обязательство Республики Казахстан (с указанием структурного элемента международного договора)
Наименование действующего нормативного правового акта либо принятого или разрабатываемого во исполнение обязательства (с указанием структурного элемента нормативного правового акта, проекта нормативного правового акта)
Сведения о содержании норм, направленных либо способствующих исполнению обязательств (правовые инструменты)
*В случае отсутствия необходимых норм права/правовых инструментов вырабатываются соответствующие предложения
Вывод: _________________________________
V. Анализ правоприменительной практики
Аналитическая справка: _______________
В данном разделе необходимо представить информацию о состоянии правоприменительной и судебной практики, а также провести мониторинг средств массовой информации, социальных сетей, обращений граждан и юридических лиц, актов прокурорского надзора, материалов научно-практических конференций, семинаров и иных источников информации с одновременным подтверждением изложенной информации путем заполнения таблицы.
п/п
Наименование нормативного правового акта
Структурный элемент нормативного правового акта
Описание проблемных вопросов
Источники информации
Принятые или принимаемые меры
Вывод: _________________________________
VI. Анализ степени стабильности отрасли (подотрасли) законодательства
Аналитическая справка: __________________
п/п
Наименование нормативного правового акта
Наименование нормативного правового акта, которым вносились изменения и (или) дополнения
Структурный элемент нормативного правового акта, в который внесены изменения и (или) дополнения
Обоснование; редакционный/концептуальный характер внесенного изменения и (или) дополнения
Конституционные законы, кодексы, законы
1.
2.
Нормативные правовые указы Президента Республики Казахстан
3.
4.
Нормативные правовые постановления Правительства Республики Казахстан
5.
6.
Ведомственные нормативные правовые акты
7.
8.
Степень стабильности отрасли:
Примечание. Под ведомственными нормативными правовыми актами понимаются нормативные правовые постановления Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, нормативные правовые приказы министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов Республики Казахстан, нормативные правовые приказы руководителей ведомств центральных государственных органов Республики Казахстан.
Индекс стабильности отрасли (подотрасли) законодательства определяется путем сложения стабильности видов нормативных правовых актов, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства, по следующей формуле:
Sобщ.= SZ+SU+SPP+SV,
где:
Sобщ. – индекс стабильности отрасли (подотрасли) законодательства;
SZ – индекс стабильности конституционных законов, кодексов, законов, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства;
SU – индекс стабильности нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства;
SPP – индекс стабильности нормативных правовых постановлений Правительства Республики Казахстан, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства;
SV – индекс стабильности ведомственных нормативных правовых актов, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства.
Индекс стабильности конституционных законов, кодексов, законов, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства, определяется по следующей формуле:
Sz = 5*Az/Bz
где:
Az – количество конституционных законов, законов, которыми вносились изменения и (или) дополнения в конституционные законы, кодексы, законы, регулирующие отрасль (подотрасль) законодательства;
Bz – общее количество конституционных законов, кодексов, законов, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства;
5 – коэффицент вида нормативного правового акта.
Индекс стабильности нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства, определяется по следующей формуле:
Su= 0.5*AU /BU
где:
AU – количество нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан, которыми вносились изменения и (или) дополнения в нормативные правовые указы Президента Республики Казахстан, регулирующие отрасль (подотрасль) законодательства;
BU – общее количество нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства;
0,5 – коэффициент вида нормативного правового акта.
Индекс стабильности нормативных правовых постановлений Правительства Республики Казахстан, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства, определяется по следующей формуле:
Spp= 1.5*App/BPP
где:
APP – количество нормативных правовых постановлений Правительства Республики Казахстан, которыми вносились изменения и (или) дополнения в нормативные правовые постановления Правительства Республики Казахстан, регулирующие отрасль (подотрасль) законодательства;
BPP – общее количество нормативных правовых постановлений Правительства Республики Казахстан, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства;
1,5 – коэффициент вида нормативного правового акта.
Индекс стабильности ведомственных нормативных правовых актов, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства, определяется по следующей формуле:
Sv= 3*Av/Bv
где:
AV – количество ведомственных нормативных правовых актов, которыми вносились изменения и (или) дополнения в ведомственные нормативные правовые акты, регулирующие отрасль (подотрасль) законодательства;
BV – общее количество ведомственных нормативных правовых актов, регулирующих отрасль (подотрасль) законодательства;
3 – коэффицент вида нормативного правового акта.
Вывод: _________________________________
VII. Юридический анализ
Аналитическая справка: _________________
п/п
Вид, дата принятия, номер и наименование нормативного правового акта, выявленного в ходе проведения правового мониторинга
Структурный элемент (часть, абзац, подпункт, пункт, статья) нормативного правового акта
Описание выявленного недостатка
Предпринимаемые или принятые меры по устранению выявленных недостатков (в том числе наименование проекта нормативного правового акта, стадия разработки либо согласования)
1
2
3
4
5
Противоречащие нормы
1.
Потенциально не соответствующие Конституции Республики Казахстан нормы
2.
Устаревшие нормы
3.
Коррупциогенные нормы
4.
Дублирующие нормы
5.
Пробелы норм права
6.
Наличие излишних бланкетных и отсылочных норм
7.
Отсутствие аутентичности и терминологического единообразия текста норм
8.
Иное (в случае наличия)
9.
Итого: (количество выявленных недостатков права)
Вывод: _________________________________
VIII. Итоговый вывод и предложения
В данном разделе указываются выводы проведенного анализа, основанные на представленной в иных разделах информации, которые позволяют оценить эффективность правового регулирования отрасли, с рекомендациями по дальнейшему совершенствованию нормативного регулирования, а также указанием предполагаемых сроков принятия мер по устранению выявленных недостатков и реализации выработанных рекомендаций.
Итоговый вывод и предложения по результатам правового мониторинга содержат обобщение всех промежуточных выводов, сделанных на каждом этапе мониторинга.
IX. Информация по мерам, направленным на устранение выявленных недостатков норм права.
п/п
Наименование акта
Выработанная рекомендация
Срок реализации
1.
___________________________________________
(руководитель аппарата государственного органа
либо иное должностное лицо, курирующее вопросы
юридической службы (Ф.И.О. (при наличии))
"___" ___________ 20__ года _____________ подпись

4) куәландырушы орталық – Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес құрылған, электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілттерінің сертификаттарының дұрыстығын, электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілттерінің тиесілілігін және жарамдылығын растайтын заңды тұлға;";
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттік органдар жіберетін нормативтік құқықтық актілерге электрондық құжат айналымының жүйесінде, сондай-ақ ЖКЦЖ-та нормативтік құқықтық актілердің деректемелерін және нормативтік құқықтық акт туралы анықтамалық-ақпараттық деректерді қамтитын карточка (бұдан әрі – карточка) толтырылады.";
9– тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Эталондық бақылау банкін электрондық түрде қалыптастыру цифрлық жүйе (бұдан әрі - жүйе) арқылы жүзеге асырылады, бұл жүйе үш кіші жүйеден тұрады:";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Эталондық бақылау банкі цифрлық жүйесінің "веб-портал" кіші жүйесі Интернет ортадағы барлық мүдделі адамдар үшін, соның ішінде заманауи мобильді құрылғылар (смартфондар, планшеттер және т.с.с.) арқылы жүйеге кірудің бірыңғай нүктесі болып табылады.";
11-тармақтың үшінші және төртінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Сондай-ақ Эталондық бақылау банкі цифрлық жүйесінің автоматтандырылған басқару жүйесінің операторы нормативтік құқықтық акт келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оның деректемелерін және мәтіннің бір нормативтік құқықтық актіге тиесілілігін де тексереді.
Тексеру нәтижесі теріс болған жағдайда, нормативтік құқықтық актілер электрондық түрде алынбаған деп есептеледі, бұл туралы жөнелтушіге құжаттың алынбау себептері көрсетіле отырып, Эталондық бақылау банкі цифрлық жүйесінен электрондық құжат айналымы жүйесіне хабарлама жіберіледі.";
12 – тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Эталондық бақылау банкі цифрлық жүйесінің автоматтандырылған басқару жүйесіне қабылданған нормативтік құқықтық актіге нормативтік құқықтық акт туралы деректемелерді және ақпараттық-анықтамалық деректерді қамтитын тіркеу карточкасы толтырылады.".
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 22 маусымдағы
№ 590
Бұйрығына қосымша
Құқықтық мониторинг
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Құқықтық мониторинг жүргізу туралы есеп
__________________________________________________
(заңнама саласының (кіші саласының) атауы)
Құқықтық мониторинг нәтижелері заңнаманың секторын (кіші секторын) талдау нәтижелері бойынша құрылымдық және жинақталған ақпаратты қамтитын талдамалық есеп нысанында ұсынылады.
I. Кіріспе.
Заңнама саласының (кіші саласының) атауы:
Заңнама саласын (кіші саласын) реттейтін нормативтік құқықтық актілердің тізбесі:
Нысаналы топ:
Саласының (кіші саласының) сипаттамасы, оның мемлекеттік басқару жүйесіндегі мақсаттары мен міндеттері, реттеу объектісі мен субъектісі:
II. Заңнама саласын (кіші саласын) ретроспективті талдауы.
Бұл бөлімде тиісті салада (кіші салада) мемлекет құрған саясат, қабылданған шешімдер, іске асырылған новеллалар, заңнаманың тиісті саласының (кіші саласының) эволюциялық дамуын бағалау үшін енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты көрсету қажет.
Ретроспективті талдау тиісті саласын (кіші саласын) реттейтін заңдар немесе бөлімдер, тараулар және басқа да заңдар бойынша, сондай-ақ оларға өзгерістер енгізілген заңдар (немесе олардың бөліктері) бойынша жүргізіледі.
Талдамалық анықтама:: ____________________
№ р/с
Талданатын заңнама саласының (кіші саласының) уақытша кезеңі
Заңның атауы
Тұжырымдамалық сипаттағы енгізілген өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды сипаттау (заңның құрылымдық элементтерін көрсете отырып)
Түзету негіздері және бастапқыда айтылған мақсаттар
Нақты салдары
Қорытынды:_________________________________
III. Стратегиялық мақсаттар мен нысаналы индикаторларды талдауы.
Талдамалық анықтама: _________________
№ р/с
Мемлекеттік жоспарлау Жүйесі құжатының немесе өзге де жоспарлау құжатының атауы
Мақсаты (мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжатына немесе өзге жоспарлау құжатына сәйкес қол жеткізу қажет нәтиже)
Қолданыстағы нормативтік құқықтық актінің не іске асыру үшін қабылданған немесе әзірленетін мақсаттың атауы (нормативтік құқықтық актінің құрылымдық элементін, нормативтік құқықтық актінің жобасын көрсете отырып)
Мақсатқа қол жеткізуге бағытталған не ықпал ететін нормалардың мазмұны туралы мәліметтер (құқықтық құралдар)
Мақсаттарға қол жеткізу құқығының нормаларын бағалау (нормативтік реттеу оларға қаншалықты қол жеткізуге мүмкіндік береді).
* Қажетті құқық нормалары/құқықтық құралдар болмаған жағдайда тиісті ұсыныстар әзірленеді
Қорытынды:_________________________________
IV. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардан туындайтын міндеттемелердің орындалуын талдауы.
Талдамалық анықтама: _________________
№ р/с
Халықаралық шарттың атауы
Қазақстан Республикасының Міндеттемесі (халықаралық шарттың құрылымдық элементін көрсете отырып)
Қолданыстағы нормативтік құқықтық актінің не орындалуы үшін қабылданған немесе әзірленетін міндеттеменің атауы (нормативтік құқықтық актінің құрылымдық элементін, нормативтік құқықтық актінің жобасын көрсете отырып)
Міндеттемелерді орындауға бағытталған не ықпал ететін нормалардың мазмұны туралы мәліметтер (құқықтық құралдар)
* Қажетті құқық нормалары/құқықтық құралдар болмаған жағдайда тиісті ұсыныстар әзірленеді
Қорытынды:_________________________________
V. Құқық қолдану практикасын талдауы.
Талдамалық анықтама: _______________
Бұл бөлімшеде құқықтық мониторинг субъектісі құқық қолдану және сот тәжірибесінің жай-күйі туралы ақпаратты беруге, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарына, әлеуметтік желілерге, азаматтар мен заңды тұлғалардың өтініштеріне, прокурорлық қадағалау актілеріне, ғылыми-тәжірибелік конференциялар материалдарына мониторинг жүргізуге міндетті. кестені толтыру арқылы ұсынылған ақпаратты бір мезгілде растаумен, семинарлар және бір мезгілде растаумен басқа ақпарат көздері.
№ р/с
Нормативтік құқықтық актінің атауы
Нормативтік құқықтық актінің құрылымдық элементі
Проблемалық сұрақтардың сипаттамасы
Ақпарат көздері
Қабылданған немесе қабылданған шаралар
Қорытынды:_________________________________
VI. Заңнама саласының (кіші саласының) тұрақтылығы.
Талдамалық анықтама: __________________
№ р/с
Нормативтік құқықтық актінің атауы
Өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген нормативтік құқықтық актінің атауы
Өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген нормативтік құқықтық актінің құрылымдық элементі
Енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың негіздемесі
Конституциялық Заңдар, Кодекстер, заңдар
1.
2.
Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтары
3.
4.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық қаулылары
5.
6.
Ведомстволық нормативтік құқықтық актілер
7.
8.
Саланың тұрақтылық дәрежесі:
Ескерту. Ведомстволық нормативтік құқықтық актілер деп Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасының өзге де орталық мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық қаулылары, Қазақстан Республикасы министрлерінің және Қазақстан Республикасы Орталық мемлекеттік органдары өзге де басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары, Қазақстан Республикасы Орталық мемлекеттік органдары ведомстволары басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтары түсініледі.
Заңнама саласының (кіші саланың) тұрақтылық индексі заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін нормативтік құқықтық актілер түрлерінің тұрақтылығын мынадай формула бойынша қосу жолымен айқындалады:
Sжалпы.= SZ+SU+SPP+SV,
онда:
Sжалпы. – заңнама саласының (кіші саланың) тұрақтылық индексі;
SZ – конституциялық заңдардың, кодекстердің, заңнама саласын (кіші саны) реттейтін заңдардың тұрақтылық индексі;
SU – Қазақстан Республикасы Президентінің заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін нормативтік құқықтық жарлықтарының тұрақтылық индексі;
SPP – Қазақстан Республикасы Үкіметінің заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін нормативтік құқықтық қаулыларының тұрақтылық индексі;
SV – заңнаманың саласын (кіші саланы) реттейтін ведомстволық нормативтік құқықтық актілердің тұрақтылық индексі.
Конституциялық заңдардың, кодекстердің, заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін заңдардың тұрақтылық индексі мынадай формула бойынша айқындалады:
Sz = 5*Az/Bz
онда:
Az – конституциялық заңдарға, кодекстерге, заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін заңдарға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген конституциялық заңдардың, заңдардың саны;
Bz – конституциялық заңдардың, кодекстердің, заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін заңдардың жалпы саны;
5 – нормативтік құқықтық акт түрінің коэффиценті.
Қазақстан Республикасы Президентінің заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін нормативтік құқықтық жарлықтарының тұрақтылық индексі мынадай формула бойынша айқындалады:
Su= 0.5*AU /BU
онда:
Au – заңнаманың саланы (кіші саланы) реттейтін Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарының саны;
Bu – Қазақстан Республикасы Президентінің заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін нормативтік құқықтық жарлықтарының жалпы саны;
0,5 – нормативтік құқықтық акт түрінің коэффиценті.
Заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық қаулыларының тұрақтылық индексі мынадай формула бойынша айқындалады:
Spp= 1.5*App/BPP
онда:
App – заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық қаулыларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық қаулыларының саны;
Bpp – Қазақстан Республикасы Үкіметінің заңнама саласын (кіші саланы) реттейтін нормативтік құқықтық қаулыларының жалпы саны;
1,5 – нормативтік құқықтық акт түрінің коэффиценті.
Заңнаманың саласын (кіші саланы) реттейтін ведомстволық нормативтік құқықтық актілердің тұрақтылық индексі мынадай формула бойынша айқындалады:
Sv= 3*Av/Bv
онда:
AV – заңнаманың саласын (кіші саланы) реттейтін ведомстволық нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген ведомстволық нормативтік құқықтық актілердің саны;
BV – заңнаманың саласын (кіші саланы) реттейтін ведомстволық нормативтік құқықтық актілердің жалпы саны;
3 – нормативтік құқықтық акт түрінің коэффиценті.
Қорытынды: _________________________________
VII. Құқықтық талдауы
Талдамалық анықтама: _________________
№ р/с
Құқықтық мониторинг жүргізу барысында анықталған нормативтік құқықтық актінің түрі, қабылданған күні, нөмірі және атауы
Нормативтік құқықтық актінің құрылымдық элементі (бөлігі, абзацы, тармақшасы, тармағы, бабы)
Анықталған кемшіліктің сипаттамасы
Анықталған кемшіліктерді жою бойынша қабылданатын немесе қабылданған шаралар (оның ішінде нормативтік құқықтық акт жобасының атауы, әзірлеу не келісу сатысы)
1
2
3
4
5
Қарама-қайшы нормалар
1.
Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келмейтін нормалар
2.
Ескірген нормалар
3.
Сыбайлас жемқорлық нормалары
4.
Қайталанатын нормалар
5.
Құқық нормаларының олқылықтары
6.
Артық бланкеттік және сілтемелік нормалардың болуы
7.
Мәтіннің түпнұсқалығы мен терминалогиялық біркелкілігінің болмауы
8.
Басқаша (болған жағдайда)
9.
Барлығы: (анықталған құқық кемшіліктерінің саны)
Қорытынды:_________________________________
VIII. Қорытынды тұжырымдамалар мен ұсыныстар.
Бұл бөлімде нормативтік реттеуді одан әрі жетілдіру жөніндегі ұсынымдармен, сондай-ақ анықталған кемшіліктерді жою және әзірленген ұсынымдарды іске асыру жөніндегі шараларды қабылдаудың болжамды мерзімдерін көрсете отырып, саланы құқықтық реттеудің тиімділігін бағалауға мүмкіндік беретін өзге бөлімдерде ұсынылған ақпаратқа негізделген жүргізілген талдау қорытындылары көрсетіледі.
Құқықтық мониторинг нәтижелері бойынша қорытынды қорытынды мен ұсыныстар мониторингтің әрбір кезеңдерінде жасалған барлық аралық қорытындылардың қорытындыларын қамтиды.
IX. Құқық нормаларының анықталған кемшіліктерін жоюға бағытталған шаралар бойынша ақпарат.
№ р/с
Актінің атауы
Әзірленген ұсыныс
Іске асыру мерзімі
1.
_______________________________________
(мемлекеттік органның аппарат басшысы не заң қызметі мәселелеріне жетекшілік
ететін лауазымды адам (Т.A.Ә. (болған жағдайда))
"___" ___________ 20__ жылғы _____________ қолы