О внесении изменения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 декабря 2023 года № 526 "Об утверждении Правил осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 мая 2026 года № 224. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июня 2026 года № 38853
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 декабря 2023 года № 526 "Об утверждении Правил осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33811) следующее изменение:
Правила осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя (далее – Правила), утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течении трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) настоящего пункта предоставить в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан информацию об их исполнении.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Установить, что c 12 июля 2026 года:
подпункты 3), 4), 9), 11), 14), 16), 17), 18), 19), 20) пункта 2, часть первая пункта 5, пункты 8, 9, 10, 11, часть первая и вторая пункта 12, часть первая и вторая пункта 13, пункты 14, 15, 16, часть первая пункта 17, абзац первый части первой пункта 18, пункты 19, 20, 21, подпункт 1) пункта 22, пункт 23, часть первая пункта 25 Правил действуют в следующей редакции:

"Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 526 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 30 мамырдағы № 224 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 1 маусымда № 38853 болып тіркелді
30.05.2026 редакциясында
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 526 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33811 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2026 жылғы 12 шілдеден бастап:
Қағидалардың 2-тармағының 3), 4), 9), 11) 14), 16), 17), 18), 19), 20) тармақшалары, 5-тармақтың бірінші бөлігі, 8, 9, 10, 11-тармақтары, 12-тармақтың бірінші және екініші бөлігі, 13-тармақтың бірінші және екінші бөлігі, 14, 15, 16-тармақтары, 17-тармақтың бірінші бөлігі, 18-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы, 19, 20, 21-тармақтары, 22-тармақтың 1) тармақшасы, 23-тармақ, 25-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:

"3) автоматизированная цифровая система "Электронное назначение пенсионных выплат и пособий "Е-макет" (далее – АЦС "Е-макет") -автоматизированная цифровая система, предназначенная для автоматизации бизнес-процессов пользователей при назначении пенсионных выплат и пособий, а также осуществление учета и мониторинга лиц, которым назначены выплаты;";
"4) единая система учета трудовых договоров (далее – ЕСУТД) – цифровая система, предназначенная для автоматизации учета трудовых договоров, трудовой деятельности и численности работников;";
"9) автоматизированная цифровая система "Централизованная база данных выплат пенсий и пособий" (далее – АЦС "ЦБД") - централизованная база данных уполномоченного государственного органа для осуществления видов выплат на условиях, установленных Социальным кодексом Республики Казахстан;";
"11) база мобильных граждан (далее - БМГ) – цифровой ресурс абонентских номеров сети сотовой связи пользователей "цифрового правительства";";
"14) автоматизированная цифровая система "Организация обработки платежей" (далее – АЦС "ООП") – цифровая система по автоматизации процессов по организации обработки пенсионных и социальных отчислений и платежей;";
"16) сервис цифровых документов – объект цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из цифровых объектов;";
"17) веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;";
"18) цифровой портал "Электронная биржа труда" (далее – ЭБТ) – объект информатизации, представляющий собой единую цифровую платформу занятости для соискателей и работодателей, обеспечивающую поиск работы и содействие в подборе персонала, оказание услуг в сфере занятости в электронном и проактивном формате, в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан;";
"19) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;";
"20) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя профессиональной выплаты, формируемый Государственной корпорацией в АЦС "Е-макет".";

"3) "Е-макет" зейнетақы төлемдерін және жәрдемақыларды электрондық тағайындау" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Е-макет" АЦЖ) - зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды тағайындау кезінде пайдаланушылардың бизнес-процестерін автоматтандыруға, сондай-ақ төлемдер тағайындалған адамдар есебі мен мониторингін жүзеге асыруға арналған автоматтандырылған цифрлық жүйе;";
"4) еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі (бұдан әрі – ЕШЕБЖ) – еңбек шарттарын, еңбек қызметін және жұмыскерлер санын есепке алуды автоматтандыруға арналған цифрлық жүйе;";
"9) "Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеудің орталықтандырылған дерекқоры" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "ОДҚ" АЦЖ) - Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде белгіленген шарттарда төлем түрлерін жүзеге асыруға арналған уәкілетті мемлекеттік органның орталықтандырылған дерекқоры;";
"11) мобильді азаматтар базасы (бұдан әрі – МАБ) – "цифрлық үкімет" пайдаланушыларының ұялы байланыс желісі абоненттік нөмірлерінің цифрлық ресурсы;";
"14) "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "ТӨҰ" АЦЖ) – зейнетақы мен жәрдемақылар аударымдары және төлемдерін өңдеуді ұйымдастыру бойынша процестерді автоматтандыру жөніндегі цифрлық жүйесі;";
"16) "цифрлық құжаттар сервисі – операторға бекітілген және цифрландыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған құжаттарды электрондық түрде көрсетуге және пайдалануға арналған "цифрлық үкімет" цифрлық объектісі;";
"17) "Цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпарат пен электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрландыру нысаны;";
"18) "Электрондық еңбек биржасы" цифрлық порталы (бұдан әрі – ЭЕБ) – Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жұмыс іздеуді және персоналды іріктеуге жәрдемдесуді, жұмыспен қамту саласында электрондық және проактивті форматта қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін, жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге арналған жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасын білдіретін цифрлық объектісі;";
"19) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);";
"20) электрондық іс макеті (бұдан әрі – ЭІМ) – кәсіптік төлемді алушының Мемлекеттік корпорация "Е-макет" АЦЖ-да қалыптастырылатын электрондық іс макеті.";

"5. Работодатель:
на основании заявления работника запрашивает информацию и получает из АЦС "ООП" сведения о наличии факта уплаты обязательных профессиональных пенсионных взносов в совокупности не менее восьмидесяти четырех месяцев;";
"8. После внесения работодателем информации о прекращении трудового договора либо перевода на другую работу, исключающую воздействие вредных факторов и при достижении работником пятидесятипятилетнего возраста и наличии факта уплаты обязательных профессиональных пенсионных взносов в совокупности не менее восьмидесяти четырех месяцев ЕСУТД направляет сведения в АЦС "Е-макет" для осуществления профессиональной выплаты.";
"9. После поступления из ЕСУТД информации о прекращении трудового договора либо перевода на другую работу, исключающую воздействие вредных факторов АЦС "Е-макет" осуществляет запрос в БМГ для подтверждения сведений о регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи получателя на портале.";
"10. При регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи потенциального заявителя на АЦС "Е-макет" оператор АЦС "Е-макет" осуществляет подтверждение факта осуществления профессиональной выплаты или поступления уведомления на осуществление профессиональной выплаты, а также условиям, предусмотренным пунктами 1 и 2 статьи 127-3 Кодекса и формирует заявление в соответствующие цифровые системы государственных органов и (или) организации через шлюз "цифрового правительства":
в ЦС Государственная база данных "Физические лица" – по документам, удостоверяющим личность получателя и подтверждающим регистрацию по постоянному месту жительства;
в АЦС "ООП" – на наличие обязательных профессиональных пенсионных взносов в совокупности не менее восьмидесяти четырех месяцев.
При получении из цифровых систем сведений, подтверждающих факт осуществления профессиональной выплаты или поступления уведомления на осуществление профессиональной выплаты, процесс оказания проактивной услуги завершается.";
"11. В случае несоответствия условиям, предусмотренным пунктом 1 статьи 127-3 Кодекса, АЦС "Е-Макет" направляет информацию с указанием причины в ЭБТ для уведомления работодателя и работника в личном кабинете.";
"12. В случае соответствия условиям, предусмотренным пунктом 1 статьи 127-3 Кодекса и при наличии запроса на получение государственной услуги в проактивной форме, АЦС "Е-Макет" направляет потенциальному заявителю sms-сообщение на указанный номер с предложением выбрать банковский счет для получения профессиональной выплаты.
Для подтверждения согласия на получение проактивной услуги потенциальный заявитель выбирает банковский счет из предложенного списка БВУ, с которыми реализована интеграция с АЦС "Е-макет" и отправляет ответное сообщение, набрав комбинацию цифр, предлагаемых АЦС "Е-макет".";

"5. Жұмыс беруші:
жұмыскердің өтініші негізінде "ТӨҰ" АЦЖ-дан ақпарат сұратады және жиынтығында кемінде сексен төрт ай міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу фактісінің болуы туралы мәліметтерді алады;";
"8. Жұмыс беруші еңбек шартын тоқтату не зиянды факторлардың әсерін болғызбайтын басқа жұмысқа ауыстыру туралы ақпаратты енгізгеннен кейін және жұмыскер елу бес жасқа толған және жиынтығында кемінде сексен төрт ай міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу фактісі болған кезде ЕШЕБЖ кәсіптік төлемді жүзеге асыру үшін мәліметтерді "Е-макет" АЦЖ-ға жібереді.";
"9. ЕШЕБЖ-дан еңбек шартын тоқтату не зиянды факторлардың әсерін болғызбайтын басқа жұмысқа ауысу туралы ақпарат келіп түскеннен кейін "Е-макет" АЦЖ порталда алушының ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірін тіркеу туралы мәліметтерді растау үшін МАБ-қа сұрау салуды жүзеге асырады.";
"10. Әлеуетті өтініш берушінің ұялы байланыс құрылғысының телефон нөмірі порталда тіркелген кезде "Е-макет" АЦЖ операторы кәсіптік төлемді жүзеге асыру немесе кәсіптік төлемді жүзеге асыру туралы хабарламаның түсу, сондай-ақ Кодекстің 127-3-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген шарттарға сәйкес келу фактісін растауды жүзеге асырады және өтінішті "үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың тиісті цифрлық жүйелеріне:
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры ЦЖ-де – алушының жеке басын куәландыратын және тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар бойынша;
"ТӨҰ" АЦЖ-да – жиынтығында кемінде сексен төрт ай міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының болуына өтінімдер қалыптастырады.
Цифрлық жүйелерден кәсіптік төлемді жүзеге асыру немесе кәсіптік төлемді жүзеге асыруға хабарлама келіп түсу фактісін растайтын мәліметтерді алған кезде проактивті қызметті көрсету процесі аяқталады.".
"11. Кодекстің 127-3-бабының 1-тармағында көзделген шарттарға сәйкес келмеген жағдайда, "Е-Макет" АЦЖ жұмыс беруші мен жұмыскерді жеке кабинетте хабардар ету үшін себебін көрсете отырып, ақпаратты ЭЕБ-ға жібереді.";
"12. Кодекстің 127-3-бабының 1-тармағында көзделген шарттарға сәйкес келген жағдайда және мемлекеттік көрсетілетін қызметті проактивті нысанында алуға сұрау салу болған жағдайда АЦҚ "Е-Макет" әлеуетті өтініш берушіге оның ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөміріне кәсіптік төлемді жүзеге асыру үшін банктік шотты таңдау туралы sms-хабар жібереді.
Проактивті қызметті алуға келісімін растау үшін әлеуетті өтініш беруші "E-макет" АЦЖ-мен интеграция іске асырылатын ЕДБ тізімінен банктік шотты таңдайды және "E-макет" АЦЖ ұсынатын цифрлар комбинациясын теріп, жауап хабарламасын жібереді.";

"13. При отсутствии ответа потенциального заявителя в течение двадцати четырех часов с момента получения запроса АЦС "Е-макет" направляет потенциальному заявителю:
посредством цифровых объектов БВУ PUSH уведомление о праве на профессиональную выплату и предоставления согласия для осуществления профессиональной выплаты;";
"14. При получении ответного сообщения с согласием на осуществление профессиональной выплаты происходит автоматическая регистрация в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан в АЦС "Е-макет" по форме согласно приложению 3 к Правилам, при этом полноту, подлинность, достоверность и своевременность передаваемых данных обеспечивают администраторы цифровых систем, передающих информацию.";
"15. В день поступления ответного сообщения в течение одного рабочего дня, а в случае поступления вне времени рабочего дня – в первый рабочий день после даты поступления ответного сообщения, АЦС "Е-макет" автоматически формирует ЭМД на осуществление профессиональной выплаты и направляет информацию в личный кабинет ЭБТ работодателя на подтверждение осуществления профессиональной выплаты.";
"16. При получении согласия работодателя, подтвержденного ЭЦП, на осуществление профессиональной выплаты АЦС "Е-макет" автоматически направляет ЭМД в АЦС "ЦБД" для выплаты на указанный банковский счет получателя.";
"17. АЦС "Е-макет" направляет информацию в ЭБТ для уведомления:
работодателя о необходимости перечисления суммы на осуществление профессиональной выплаты через Государственную корпорацию не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за месяцем поступления информации о согласии на осуществление профессиональной выплаты;";
"18. Профессиональная выплата приостанавливается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, в том числе из цифровых систем, о (об):";
"19. АЦС "Е-макет" направляет информацию для уведомления работодателя и работника в личном кабинете ЭБТ о приостановлении профессиональной выплаты.";
"20. Профессиональная выплата возобновляется на основании сведений, полученных из АЦС "ООП", подтверждающих истечение обстоятельств, вызвавших приостановление профессиональной выплаты.";
"21. АЦС "Е-макет" направляет информацию для уведомления работодателя и работника в личном кабинете ЭБТ о возобновлении профессиональной выплаты.";
"22. 1) сведений о смерти получателя профессиональной выплаты, в том числе из цифровых систем;";
"23. АЦС "Е-макет" не позднее дня следующего за днем получения сведений, указанных в пункте 22 Правил, направляет информацию в ЭБТ для уведомления работодателя о прекращении профессиональной выплаты с указанием причины факта прекращения профессиональной выплаты.";

"13. Әлеуетті өтініш берушінің жауабы болмаған жағдайда, "Е-макет" АЦЖ сұрау түскен сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде әлеуетті өтінім берушіге жолдайды:
ЕДБ цифрлық объектілері арқылы кәсіптік төлемге құқық және кәсіптік төлемді жүзеге асыру үшін келісім беру туралы PUSH хабарлама;".
"14. Кәсіптік төлемді жүзеге асыруға келісімі бар жауап хабарламасын алған кезде Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Е-макет" АЦЖ-да азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) электрондық тіркеу журналында автоматты түрде тіркеу жүргізіледі, бұл ретте жіберілетін деректердің толықтығын, түпнұсқалығын, дұрыстығын, бұрмаланбауын және уақтылылығын ақпаратты ұсынатын цифрлық жүйелер әкімшілері қамтамасыз етеді.";
"15. Жауап хабарламасы келіп түскен күні бір жұмыс күні ішінде, ал жұмыс уақытынан тыс келіп түскен жағдайда – жауап хабарламасы келіп түскен күннен кейін бірінші жұмыс күні "Е-макет" АЦЖ автоматты түрде кәсіптік төлемді жүзеге асыруға ЭІМ қалыптастырады және ақпаратты кәсіптік төлемнің жүзеге асырылуын растауға жұмыс берушінің ЭЕБ жеке кабинетіне жібереді.";
"16. Жұмыс берушінің кәсіптік төлемді жүзеге асыруға ЭЦҚ-мен расталған келісімін алған кезде "Е-макет" АЦЖ автоматты түрде алушының көрсетілген банктік шотына төлем жасау үшін "ОДҚ" АЦЖ-ға ЭІМ жібереді.";
"17. "Е-макет" АЦЖ:
жұмыс берушіні кәсіптік төлемдерге келісім туралы ақпаратты алған айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей Мемлекеттік корпорация арқылы кәсіптік төлемді жүзеге асыруға соманы аудару қажеттігі туралы;";
"18. Кәсіптік төлем мынадай мәліметтер, оның ішінде цифрлық жүйелерден алынған мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады:";
"19. "Е-макет" АЦЖ жұмыс беруші мен жұмыскерді ЭЕБ жеке кабинетінде кәсіптік төлемді тоқтата тұру туралы хабардар ету үшін ақпарат жібереді.";
"20. Кәсіптік төлем, кәсіптік төлемді тоқтата тұруға себеп болған мән-жайлардың аяқталғанын растайтын "ТӨҰ" АЦЖ-дан алынған мәліметтер негізінде қайта басталады.";
"21. "Е-макет" АЦЖ жұмыс беруші мен жұмыскерді ЭЕБ жеке кабинетінде кәсіптік төлемді қайта бастау туралы хабардар ету үшін ақпарат жібереді.";
"22. Кәсіптік төлем:
1) кәсіптік төлемді алушының қайтыс болғаны туралы, оның ішінде цифрлық жүйелерден алынған мәліметтер;";
"23. "Е-макет" АЦЖ Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген мәліметтерді алған күннен кейінгі күннен кешіктірмей жұмыс берушіні кәсіптік төлемді тоқтату фактісінің себебін көрсете отырып, кәсіптік төлемді тоқтату туралы хабардар ету үшін ЭЕБ-ға ақпарат жібереді.";

"25. Работодатель после получения уведомления из АЦС "ООП" ежемесячно не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, предшествующего месяцу выплаты, переводит на счет Государственной корпорации суммы на осуществление профессиональной выплаты с указанием периода выплаты в том числе образовавшиеся по месяц формирования потребности согласно списку получателей, вошедших в потребность на выплату специального профессионального государственного пособия.";
часть вторая приложения 1 к Правилам действует в следующей редакции:
"Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, необходимых для осуществления профессиональной выплаты.".
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
Приложение
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 мая 2026 года № 224
Утверждены
приказом Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 декабря 2023 года № 526
Правила осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 127-3 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), и определяют порядок осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя.
2. Основные понятия, используемые в Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) специальное профессиональное государственное пособие - денежные выплаты лицам, занятым на работах с вредными условиями труда, профессии, которых предусмотрены перечнем производств, работ, профессий работников, утвержденным уполномоченным государственным органом, при наступлении условий, предусмотренных статьей 195-1 Социального кодекса Республики Казахстан;

"25. Жұмыс беруші "ТӨҰ" ЦЖ-дан хабарлама алғаннан кейін ай сайын төлем айының алындағы айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, төлем кезеңін көрсете отырып, кәсіптік төлемді жүзеге асыруға арналған сомаларды, оның ішінде арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы төлеуге қажеттілікке кірген алушылардың тізіміне сәйкес қажеттілік қалыптастырылған айда пайда болған сомаларды Мемлекеттік корпорацияның шотына аударады.";
Қағидаларға 1-қосымшаның екінші бөлігі мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кәсіптік төлемді жүзеге асыру үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, цифрлық жүйелердегі мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.".
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
А. Ертаев
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 30 мамырдағы № 224
Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2023 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 526 бұйрығымен
бекітілген
Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 127-3-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы – Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 195-1-бабында көзделген жағдайлар туындаған кезде, кәсіптері уәкілетті мемлекеттік органдар бекітетін өндірістердің, жұмыстардың, жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесінде көзделген еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін адамдарға ақшалай төлемдер;

3) автоматизированная информационная система "Е-макет" (далее – АИС "Е-макет") – автоматизированная информационная система "Система электронного назначения пенсионных выплат и пособий";
4) единая система учета трудовых договоров (далее – ЕСУТД) – информационная система, предназначенная для автоматизации учета трудовых договоров, трудовой деятельности и численности работников;
5) работник – физическое лицо, состоящее в трудовых отношениях с работодателем и непосредственно выполняющее работу по трудовому договору;
6) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
7) профессиональная выплата за счет средств работодателя (далее – профессиональная выплата) – денежная выплата, осуществляемая работникам, занятым на работах с вредными условиями труда, при достижении пятидесятипятилетнего возраста и уплате за них обязательных профессиональных пенсионных взносов в совокупности не менее восьмидесяти четырех месяцев при условии прекращения ими трудовой деятельности на работах с вредными условиями труда или перевода на другую работу, исключающую воздействие вредных производственных факторов;
8) уполномоченная организация по выдаче пенсий и пособий (далее – БВУ) - банки второго уровня, организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";
9) автоматизированная информационная система "ЦБД" (далее – АИС "ЦБД") – централизованная база данных уполномоченного государственного органа для осуществления видов выплат на условиях, установленных Социальным кодексом Республики Казахстан;
10) получатель профессиональной выплаты (далее – получатель) – физическое лицо, которому осуществляется профессиональная выплата;
11) база мобильных граждан (далее – БМГ) – единая база абонентских номеров сети сотовой связи пользователей "электронного правительства";
12) заявитель – работник, имеющий право на получение профессиональной выплаты и подавшее заявление работодателю согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
13) страховая организация – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по заключению и исполнению договоров страхования в отрасли "страхование жизни" на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
14) автоматизированная информационная система "Организация обработки платежей" (далее – АИС "ООП") – информационная система по автоматизации процессов для организации обработки пенсионных и социальных отчислений и платежей Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;

3) "Е-макет" автоматтандырылған автоматтық жүйесі (бұдан әрі – "Е-макет" ААЖ) – "Зейнетақы төлемдерін және жәрдемақыларды электрондық тағайындау" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;
4) еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі (бұдан әрі – ЕШЕБЖ) – еңбек шарттарын, еңбек қызметін және жұмыскерлер санын есепке алуды автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
5) жұмыскер – жұмыс берушімен еңбек қатынастарында тұратын және еңбек шарты бойынша жұмысты тікелей орындайтын жеке тұлға;
6) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
7) жұмыс берушінің қаражаты есебінен төленетін кәсіптік төлем (бұдан әрі – кәсіптік төлем) – еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін жұмыскерлерге елу бес жасқа толған және олар үшін жиынтығында кемінде сексен төрт ай міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары төленген кезде олар еңбек жағдайлары зиянды жұмыстардағы еңбек қызметін тоқтатқан немесе зиянды өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын басқа жұмысқа ауысқан жағдайда жұмыс берушінің қаражаты есебінен төленетін ақшалай төлем;
8) зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым (бұдан әрі – ЕДБ) – екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдар, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;
9) "Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеудің орталықтандырылған дерекқоры" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "ОДҚ" ААЖ) - Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде белгіленген шарттарда төлем түрлерін жүзеге асыруға арналған уәкілетті мемлекеттік органның орталықтандырылған дерекқоры;
10) кәсіптік төлемді алушы (бұдан әрі – алушы) – кәсіптік төлем жүзеге асырылатын жеке тұлға;
11) мобильді азаматтар базасы (бұдан әрі – МАБ) – "электрондық үкімет" пайдаланушыларының ұялы байланыс желісінің абоненттік нөмірлерінің бірыңғай базасы;
12) өтініш беруші – осы Қағидалардың 1- қосымшасына сәйкес кәсіптік төлем алуға құқығы бар және жұмыс берушіге өтініш берген жұмыскер;
13) сақтандыру ұйымы – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде "өмірді сақтандыру" саласында сақтандыру шарттарын жасасу және орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
14) "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "ТӨҰ" ААЖ) – зейнетақы мен жәрдемақылар аударымдары және төлемдерін өңдеуді ұйымдастыру бойынша процестерді автоматтандыру жөніндегі ақпараттық жүйесі;

15) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
16) cервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов информатизации;
17) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
18) информационный портал "Электронная биржа труда" (далее – ЭБТ) – объект информатизации, представляющий собой единую цифровую платформу занятости для соискателей и работодателей, обеспечивающую поиск работы и содействие в подборе персонала, оказание услуг в сфере занятости в электронном и проактивном формате, в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан;
19) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
20) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя профессиональной выплаты, формируемый Государственной корпорацией в АИС "Е-макет".
Глава 2. Порядок осуществления профессиональной выплаты за счет средств работодателя
3. Профессиональная выплата, предусмотренная статьей 127-3 Кодекса, осуществляется через проактивную услугу при согласии работника на оказание проактивной услуги.
4. Работник, имеющий право на получение профессиональной выплаты, предоставляет работодателю заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам на расторжение трудового договора с работодателем либо о переводе на другую работу, исключающую воздействие вредных производственных факторов.
5. Работодатель:
на основании заявления работника запрашивает информацию и получает из АИС "ООП" сведения о наличии факта уплаты обязательных профессиональных пенсионных взносов в совокупности не менее восьмидесяти четырех месяцев;
в течение трех рабочих дней со дня прекращения трудового договора либо перевода на другую работу, исключающую воздействие вредных производственных факторов, вносит в ЕСУТД информацию о прекращении трудового договора либо об изменениях условий трудового договора.

15) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
16) цифрлық құжаттар сервисі – операторға бекітілген және ақпараттандыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған құжаттарды электрондық түрде көрсетуге және пайдалануға арналған "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының объектісі;
17) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық шарттар беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге және электрондық нысанда көрсетілетін квазимемлекеттік сектор субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болып табылатын ақпараттық жүйе;
18) "Электрондық еңбек биржасы" ақпараттық порталы (бұдан әрі – ЭЕБ) – Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жұмыс іздеуді және персоналды іріктеуге жәрдемдесуді, жұмыспен қамту саласында электрондық және проактивті форматта қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін, жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге арналған жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасын білдіретін ақпараттандыру объектісі;
19) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
20) электрондық іс макеті (бұдан әрі – ЭІМ) – кәсіптік төлемді алушының Мемлекеттік корпорация "Е-макет" ААЖ-да қалыптастырылатын электрондық іс макеті.
2-тарау. Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру тәртібі
3. Кодекстің 127-3-бабына көзделген кәсіптік төлем, жұмыскердің проактивті қызметті көрсетуге келісімін алған кезде проактивті қызмет арқылы жүзеге асырылады.
4. Кәсіптік төлем алуға құқығы бар жұмыскер жұмыс берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушімен еңбек шартын бұзуға не зиянды өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын басқа жұмысқа ауысуға өтініш береді.
5. Жұмыс беруші:
жұмыскердің өтініші негізінде "ТӨҰ" ААЖ-дан ақпарат сұратады және жиынтығында кемінде сексен төрт ай міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу фактісінің болуы туралы мәліметтерді алады;
еңбек шарты тоқтатылған не зиянды өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын басқа жұмысқа ауысқан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ЕШЕБЖ-ға еңбек шартының тоқтатылуы не еңбек шарты талаптарының өзгеруі туралы ақпарат енгізеді.

6. Днем прекращения работником трудовой деятельности на работах с вредными условиями труда или переводе на другую работу, исключающую воздействие вредных производственных факторов, считается день прекращения с работником трудового договора или перевода на другую работу, указанный в акте работодателя.
7. Днем осуществления профессиональной выплаты через проактивную услугу считается день согласия работника на сбор и обработку персональных данных, необходимых для осуществления профессиональной выплаты.
Датой назначения профессиональной выплаты считается день обращения на права ее получения предусмотренного в статье 127-3 Кодекса.
8. После внесения работодателем информации о прекращении трудового договора либо перевода на другую работу, исключающую воздействие вредных факторов и при достижении работником пятидесятипятилетнего возраста и наличии факта уплаты обязательных профессиональных пенсионных взносов в совокупности не менее восьмидесяти четырех месяцев ЕСУТД направляет сведения в АИС "Е-макет" для осуществления профессиональной выплаты.
9. После поступления из ЕСУТД информации о прекращении трудового договора либо перевода на другую работу, исключающую воздействие вредных факторов АИС "Е-макет" осуществляет запрос в БМГ для подтверждения сведений о регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи получателя на портале.
10. При регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи потенциального заявителя на портале АИС "Е-макет" осуществляет подтверждение факта осуществления профессиональной выплаты или поступления уведомления на осуществление профессиональной выплаты, а также условиям, предусмотренных пунктами 1 и 2 статьи 127-3 Кодекса, и формирует заявление в соответствующие информационные системы государственных органов и (или) организации через шлюз "электронного правительства":
в ИС Государственная база данных "Физические лица" – по документам, удостоверяющим личность получателя и подтверждающим регистрацию по постоянному месту жительства;
в АИС "ООП" – на наличие обязательных профессиональных пенсионных взносов в совокупности не менее восьмидесяти четырех месяцев.
При получении из информационных систем сведений, подтверждающих факт осуществления профессиональной выплаты или поступления уведомления на осуществление профессиональной выплаты, процесс оказания проактивной услуги завершается.
11. В случае несоответствия условиям, предусмотренным пунктом 1 статьи 127-3 Кодекса, АИС "Е-Макет" направляет информацию с указанием причины в ЭБТ для уведомления работодателя и работника в личном кабинете.

6. Жұмыскермен еңбек шартын бұзу немесе жұмыс берушінің бұзу немесе басқа жұмысқа ауыстыру актісінде көрсетілген басқа жұмысқа ауыстыру күні еңбек қызметін тоқтату немесе басқа жұмысқа ауыстыру туралы күн жұмыскердің еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда еңбек қызметін тоқтату немесе зиянды өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын басқа жұмысқа ауысу күні болып есептеледі.
7. Кәсіптік төлемді жүзеге асыру үшін қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге жұмыскердің келіскен күні проактивті қызмет арқылы кәсіптік төлемді жүзеге асыру күні болып есептеледі.
Кодекстің Кодекстің 127-3-бабының қарастырылған кәсіптік төлемді тағайындау күні оны алу құқығының жүгінген күні болып саналады.
8. Жұмыс беруші еңбек шартын тоқтату не зиянды факторлардың әсерін болғызбайтын басқа жұмысқа ауыстыру туралы ақпаратты енгізгеннен кейін және жұмыскер елу бес жасқа толған және жиынтығында кемінде сексен төрт ай міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу фактісі болған кезде ЕШЕБЖ кәсіптік төлемді жүзеге асыру үшін мәліметтерді "Е-макет" ААЖ-ға жібереді.
9. ЕШЕБЖ-дан еңбек шартын тоқтату не зиянды факторлардың әсерін болғызбайтын басқа жұмысқа ауысу туралы ақпарат келіп түскеннен кейін "Е-макет" ААЖ порталда алушының ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірін тіркеу туралы мәліметтерді растау үшін МАБ-қа сұрау салуды жүзеге асырады.
10. Әлеуетті өтініш берушінің ұялы байланыс құрылғысының телефон нөмірі порталда тіркелген кезде "Е-макет" ААЖ операторы кәсіптік төлемді жүзеге асыру немесе кәсіптік төлемді жүзеге асыру туралы хабарламаның түсу, сондай-ақ Кодекстің 127-3-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген шарттарға сәйкес келу фактісін растауды жүзеге асырады және өтінішті "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелеріне:
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры АЖ-да – алушының жеке басын куәландыратын және тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар бойынша;
"ТӨҰ" ААЖ-да – жиынтығында кемінде сексен төрт ай міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының болуына өтінімдер қалыптастырады.
Ақпараттық жүйелерден кәсіптік төлемді жүзеге асыру немесе кәсіптік төлемді жүзеге асыруға хабарлама келіп түсу фактісін растайтын мәліметтерді алған кезде проактивті қызметті көрсету процесі аяқталады.
11. Кодекстің 127-3-бабының Кодекстің 127-3-бабының көзделген шарттарға сәйкес келмеген жағдайда, "Е-Макет" ААЖ жұмыс беруші мен жұмыскерді жеке кабинетте хабардар ету үшін себебін көрсете отырып, ақпаратты ЭЕБ-ға жібереді.

12. В случае соответствия условиям, предусмотренным пунктом 1 статьи 127-3 Кодекса и при наличии запроса на получение государственной услуги в проактивной форме, АИС "Е-Макет" направляет потенциальному заявителю sms-сообщение на указанный номер с предложением выбрать банковский счҰт для получения профессиональной выплаты.
Для подтверждения согласия на получение проактивной услуги потенциальный заявитель выбирает банковский счет из предложенного списка БВУ, с которыми реализована интеграция с АИС "Е-макет" и отправляет ответное сообщение, набрав комбинацию цифр, предлагаемых АИС "Е-макет".
Sms-оповещения регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
13. При отсутствии ответа потенциального заявителя в течение двадцати четырех часов с момента получения запроса АИС "Е-макет" направляет потенциальному заявителю:
посредством информационных объектов БВУ PUSH уведомление о праве на профессиональную выплату и предоставления согласия для осуществления профессиональной выплаты;
через единый контакт центр по вопросам социально-трудовой сферы уведомление о праве на профессиональную выплату и предоставления ответа на полученное sms-сообщение.
14. При получении ответного сообщения с согласием на осуществление профессиональной выплаты происходит автоматическая регистрация в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан в АИС "Е-макет" по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, при этом полноту, подлинность, достоверность и своевременность передаваемых данных обеспечивают администраторы информационных систем, передающих информацию.
15. В день поступления ответного сообщения в течение одного рабочего дня, а в случае поступления вне времени рабочего дня – в первый рабочий день после даты поступления ответного сообщения, АИС "Е-макет" автоматически формирует ЭМД на осуществление профессиональной выплаты и направляет информацию в личный кабинет ЭБТ работодателя на подтверждение осуществления профессиональной выплаты.
16. При получении согласия работодателя, подтвержденного ЭЦП, на осуществление профессиональной выплаты АИС "Е-макет" автоматически направляет ЭМД в АИС "ЦБД" для выплаты на указанный банковский счет получателя.
17. АИС "Е-макет" направляет информацию в ЭБТ для уведомления:
работодателя о необходимости перечисления суммы на осуществление профессиональной выплаты через Государственную корпорацию не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за месяцем поступления информации о согласии на осуществление профессиональной выплаты;
работника об осуществлении профессиональной выплаты ежемесячно не позднее 10 (десятого) рабочего дня месяца.
На основании информации поступившей в личный кабинет ЭБТ, работодатель ведет учет по работнику и (или) лицу, которому осуществляется профессиональная выплата по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

12. Кодекстің 127-3-бабы 1-тармағында көзделген шарттарға сәйкес келген жағдайда және мемлекеттік көрсетілетін қызметті проактивті нысанында алуға сұрау салу болған жағдайда ААЖ "Е-Макет" әлеуетті өтініш берушіге оның ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөміріне кәсіптік төлемді жүзеге асыру үшін банктік шотты таңдау туралы sms-хабар жібереді.
Проактивті қызметті алуға келісімін растау үшін әлеуетті өтініш беруші "E-макет" ААЖ-мен интеграция іске асырылатын ЕДБ тізімінен банктік шотты таңдайды және "E-макет" ААЖ ұсынатын цифрлар комбинациясын теріп, жауап хабарламасын жібереді.
Sms-хабарландыру осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарландыру журналында тіркеледі.
13. Әлеуетті өтініш берушінің жауабы болмаған жағдайда, "Е-макет" ААЖ сұрау түскен сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде әлеуетті өтінім берушіге жолдайды:
ЕДБ ақпараттық объектілері арқылы кәсіптік төлемге құқық және кәсіптік төлемді жүзеге асыру үшін келісім беру туралы PUSH хабарлама;
әлеуметтік-еңбек саласы мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы кәсіптік төлемге құқығы және алынған sms-хабарға жауап беру туралы хабарлама жібереді.
14. Кәсіптік төлемді жүзеге асыруға келісімі бар жауап хабарламасын алған кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Е-макет" ААЖ-да азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) электрондық тіркеу журналында автоматты түрде тіркеу жүргізіледі, бұл ретте жіберілетін деректердің толықтығын, түпнұсқалығын, дұрыстығын, бұрмаланбауын және уақтылылығын ақпаратты ұсынатын ақпараттық жүйелер әкімшілері қамтамасыз етеді.
15. Жауап хабарламасы келіп түскен күні бір жұмыс күні ішінде, ал жұмыс уақытынан тыс келіп түскен жағдайда – жауап хабарламасы келіп түскен күннен кейін бірінші жұмыс күні "Е-макет" ААЖ автоматты түрде кәсіптік төлемді жүзеге асыруға ЭІМ қалыптастырады және ақпаратты кәсіптік төлемнің жүзеге асырылуын растауға жұмыс берушінің ЭЕБ жеке кабинетіне жібереді.
16. Жұмыс берушінің кәсіптік төлемді жүзеге асыруға ЭЦҚ-мен расталған келісімін алған кезде "Е-макет" ААЖ автоматты түрде алушының көрсетілген банктік шотына төлем жасау үшін "ОДҚ" ААЖ-ға ЭІМ жібереді.
17. "Е-макет" ААЖ:
жұмыс берушіні кәсіптік төлемдерге келісім туралы ақпаратты алған айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей Мемлекеттік корпорация арқылы кәсіптік төлемді жүзеге асыруға соманы аудару қажеттігі туралы;
жұмыскерді кәсіптік төлемді ай сайын айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылатыны туралы хабарлау үшін ЭЕБ ақпарат жібереді.
ЭЕБ жеке кабинетіне келіп түскен ақпараттың негізінде жұмыс беруші осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыскер және (немесе) кәсіптік төлем жүзеге асырылатын адамды есепке алуды жүргізеді.

Глава 3. Порядок приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты
18. Профессиональная выплата приостанавливается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, в том числе из информационных систем, о (об):
1) отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя профессиональной выплаты. При этом профессиональная выплата возобновляется со дня приостановления;
2) выезде получателя профессиональной выплаты на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан. При этом профессиональная выплата возобновляется с даты прибытия на постоянное проживание на территорию Республики Казахстан, но не ранее даты приостановления;
3) истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства. При этом профессиональная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан, но не ранее даты приостановления;
4) наличии подтверждающего документа о проведении оперативно-розыскных мероприятий по розыску безвестно исчезнувшего лица или вступившего в законную силу решения суда о признании лица безвестно отсутствующим в отношении получателя профессиональной выплаты. При этом профессиональная выплата возобновляется с даты прекращения оперативно-розыскных мероприятий по розыску безвестно исчезнувшего лица или вступления в законную силу судебного акта об отмене решения суда о признании лица безвестно отсутствующим, но не ранее даты приостановления;
5) прекращении получателем профессиональной выплаты гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан". При этом профессиональная выплата возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан.
19. АИС "Е-макет" направляет информацию для уведомления работодателя и работника в личном кабинете ЭБТ о приостановлении профессиональной выплаты.
20. Профессиональная выплата возобновляется на основании сведений, полученных из АИС "ООП", подтверждающих истечение обстоятельств, вызвавших приостановление профессиональной выплаты.
21. АИС "Е-макет" направляет информацию для уведомления работодателя и работника в личном кабинете ЭБТ о возобновлении профессиональной выплаты.
22. Профессиональная выплата прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления:

3-тарау. Кәсіптік төлемді тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату тәртібі
18. Кәсіптік төлем мынадай мәліметтер, оның ішінде ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады:
1) кәсіптік төлемді алушының банктік шоты бойынша үш және одан көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы мәлімет. Бұл ретте кәсіптік төлем ол тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта басталады;
2) кәсіптік төлемді алушының Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кетуі туралы мәлімет. Бұл ретте кәсіптік төлем Қазақстан Республикасының аумағына тұрақты тұруға келген күннен бастап, бірақ төлем тоқтатыла тұрған күннен кейін қайта басталады;
3) шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімінің өтуі туралы мәлімет. Бұл ретте кәсіптік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат берілген күннен бастап, бірақ төлем тоқтатыла тұрған күннен кейін қайта басталады;
4) кәсіптік төлемді алушыға қатысты хабарсыз кеткен адамды іздестіру жөніндегі жедел-іздестіру іс-шараларының жүргізілуін растайтын құжаттың немесе адамды хабарсыз кетті деп тану туралы сот шешімінің болуы туралы мәлімет. Бұл ретте кәсіптік төлем хабарсыз кеткен адамды іздестіру жөніндегі жедел-іздестіру іс-шаралары тоқтатылған немесе адамды хабарсыз кетті деп тану туралы сот шешімінің күшін жою туралы сот актісі күшіне енген күннен бастап, бірақ төлем тоқтатыла тұрған күннен кейін қайта басталады;
5) кәсіптік төлемді алушының "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуы туралы мәлімет. Бұл ретте кәсіптік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат берілген күннен бастап қайта басталады.
19. "Е-макет" ААЖ жұмыс беруші мен жұмыскерді ЭЕБ жеке кабинетінде кәсіптік төлемді тоқтата тұру туралы хабардар ету үшін ақпарат жібереді.
20. Кәсіптік төлем, кәсіптік төлемді тоқтата тұруға себеп болған мән-жайлардың аяқталғанын растайтын "ТӨҰ" ААЖ-дан алынған мәліметтер негізінде қайта басталады.
21. "Е-макет" ААЖ жұмыс беруші мен жұмыскерді ЭЕБ жеке кабинетінде кәсіптік төлемді қайта бастау туралы хабардар ету үшін ақпарат жібереді.
22. Кәсіптік төлем:

1) сведений о смерти получателя профессиональной выплаты, в том числе из информационных систем;
2) сведений о выявлении факта прекращения гражданства Республики Казахстан;
3) сведений о выявлении факта уплаты обязательных профессиональных пенсионных взносов в пользу получателя профессиональной выплаты.
23. АИС "Е-макет" не позднее дня следующего за днем получения сведений, указанных в пункте 22 Правил, направляет информацию в ЭБТ для уведомления работодателя о прекращении профессиональной выплаты с указанием причины факта прекращения профессиональной выплаты.
24. Профессиональная выплата осуществляется до достижения ее получателем пенсионного возраста, установленного статьей 207 Социального кодекса Республики Казахстан.
25. Работодатель после получения уведомления из АИС "ООП" ежемесячно не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, предшествующего месяцу выплаты, переводит на счет Государственной корпорации суммы на осуществление профессиональной выплаты с указанием периода выплаты в том числе образовавшиеся по месяц формирования потребности согласно списку получателей, вошедших в потребность на выплату специального профессионального государственного пособия.
Государственная корпорация ежемесячно не позднее последнего рабочего дня переводит на счет работодателя излишне зачисленные (выплаченные) суммы профессиональных выплат, поступивших в Государственную корпорацию.
Выплата за первый месяц определяется исходя из размера выплаты, установленной пунктом 4 статьи 127-3 Кодекса, рассчитанной пропорционально количеству календарных дней, оставшихся после даты прекращения работником трудовой деятельности на работах с вредными условиями труда или переводе на другую работу, исключающую воздействие вредных производственных факторов, за соответствующий месяц.
26. Государственная корпорация до 10 (десятого) рабочего дня месяца перечисляет денежные средства на счет получателя.
27. Профессиональная выплата производится Государственной корпорацией путем зачисления на банковские счета в БВУ электронными платежными поручениями формата, определенного в порядке, осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14419), в соответствии с графиком выплаты.

1) кәсіптік төлемді алушының қайтыс болғаны туралы, оның ішінде ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтер;
2) Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтату фактісі анықталғаны туралы мәліметтер;
3) кәсіптік төлемді алушының пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу фактісі анықталғаны туралы мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады.
23. "Е-макет" ААЖ Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген мәліметтерді алған күннен кейінгі күннен кешіктірмей жұмыс берушіні кәсіптік төлемді тоқтату фактісінің себебін көрсете отырып, кәсіптік төлемді тоқтату туралы хабардар ету үшін ЭЕБ-ға ақпарат жібереді.
24. Кәсіптік төлем алушы Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 207-бабында белгіленген зейнеткерлік жасқа толғанға дейін жүзеге асырылады.
25. Жұмыс беруші "ТӨҰ" ААЖ-дан хабарлама алғаннан кейін ай сайын төлем айының алындағы айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, төлем кезеңін көрсете отырып, кәсіптік төлемді жүзеге асыруға арналған сомаларды, оның ішінде арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақы төлеуге қажеттілікке кірген алушылардың тізіміне сәйкес қажеттілік қалыптастырылған айда пайда болған сомаларды Мемлекеттік корпорацияның шотына аударады.
Мемлекеттік корпорация ай сайын айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей жұмыс берушінің шотына Мемлекеттік корпорацияға келіп түскен кәсіптік төлемдердің артық есептелген (төленген) сомаларын аударады.
Бірінші ай үшін төлем Кодекстің 127-3-бабының 4-тармағында белгіленген, тиісті айда жұмыскер еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда еңбек қызметін тоқтатқан немесе зиянды өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын басқа жұмысқа ауысқан күннен кейін қалған күнтізбелік күндер санына барабар есептелген төлем мөлшеріне сүйене отырып айқындалады.
26. Мемлекеттік корпорация айдың 10 (оныншы) жұмыс күніне дейін ақшалай қаражатты алушының шотына аударады.
27. Кәсіптік төлемді Мемлекеттік корпорация Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 "Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы қаулысымен" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру тәртібімен айқындалған форматтағы электрондық төлем тапсырмаларымен ЕДБ банктік шоттарына аудару жолымен, төлемдер графигіне сәйкес жүргізеді.

28. Если лицо на момент помещения в учреждение уголовно-исполнительной системы является получателем профессиональной выплаты, Государственная корпорация по месту нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы на основании заявления указанного лица, представленного администрацией учреждения уголовно-исполнительной системы, осуществляет выплату в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
29. Государственная корпорация не позднее последнего рабочего дня текущего месяца переводит работодателю излишне зачисленные (выплаченные) суммы профессиональной выплаты, поступившие на счет Государственной корпорации.
30. Оплата банковских услуг, связанных с профессиональной выплатой, осуществляется за счет средств уполномоченного органа, на основании договоров, заключенных между Государственной корпорацией и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
31. При изменении величины прожиточного минимума, установленной на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, работодатель перечисляет сумму денежных средств с учетом изменения на счет Государственной корпорации с обязательным указанием периода выплаты.
32. В случае смерти получателя профессиональная выплата осуществляется по месяц смерти включительно, а в случае выезда получателя профессиональной выплаты на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан – по месяц выезда включительно.
Приложение 1
к Правилам осуществления,
приостановления, возобновления
и прекращения профессиональной
выплаты за счет средств
работодателя
Форма
Заявление о прекращении трудовой деятельности на работах с вредными
условиями труда/переводе на другую работу, исключающую воздействие вредных
производственных факторов
___________________________
(должность, фамилия,
инициалы руководителя)
от _________________________
(должность, фамилия,
инициалы работника)
Заявление
Для осуществления профессиональной выплаты за счет средств работодателя
согласно статье 127-3 Трудового кодекса Республики Казахстан, прошу Вас
расторгнуть трудовой договор № ___ от "____" ________ 20__ год
с "____" ________ 20__ года/перевести на другую работу, исключающую воздействие
вредных производственных факторов (при наличии) с "____" ________ 20__ года
(нужное указать).
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите",
на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся
в информационных системах, необходимых для осуществления профессиональной выплаты.
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и
номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление об осуществлении специальных социальных выплат,
путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
___________________________ ___________________________
(фамилия, инициалы) (подпись)
"____" __________ 20__ года
контактные данные работника:
мобильный ________ Е-маil _______
Банковские реквизиты:
Наименование банка _____________
Банковский счет № ______________
Тип счета: ______________________
Приложение 2
к Правилам осуществления,
приостановления,
возобновления и прекращения
профессиональной выплаты
за счет средств работодателя
Форма
Журнал sms-оповещений об осуществлении профессиональной выплаты за счет средств работодателя
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
Вид выплаты
Дата передачи sms-оповещения
№ телефона
Специа
лист
Приложение 3
к Правилам осуществления,
приостановления,
возобновления и прекращения
профессиональной выплаты
за счет средств работодателя
Форма
Электронный журнал регистрации заявлений (заявок) граждан
на осуществление профессиональной выплаты за счет средств работодателя
Дата поступления заявки
Время поступления заявки
№ заявлений
(заявок)
Отделение
Код услуги
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
продолжение таблицы
Дата рождения
Статус
Основание
(вид выплаты)
Причина отказа
Приложение 4
к Правилам осуществления,
приостановления,
возобновления и прекращения
профессиональной выплаты
за счет средств работодателя
Форма
Информация по учету работника и (или) лица, которому осуществляется профессиональная выплата
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
Данные по срокам осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты (с указанием даты)

28. Егер адам қылмыстық-атқару жүйесі мекемесіне орналастырылған сәтте кәсіптік төлем алушы болып табылса, қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорация қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің әкімшілігі ұсынған, көрсетілген адамның өтініші негізінде төлемді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
29. Мемлекеттік корпорация ағымдағы айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей жұмыс берушіге Мемлекеттік корпорацияның шотына түскен
30. Кәсіптік төлеммен байланысты банктік қызметтерге ақы төлеу Мемлекеттік корпорация мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында жасалған шарттар негізінде уәкілетті органның қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
31. Республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы өзгерген кезде жұмыс беруші төлем кезеңін міндетті түрде көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның шотына өзгерісті ескере отырып, ақша қаражатының сомасын аударады.
32. Алушы қайтыс болған жағдайда кәсіптік төлем қайтыс болған айды қоса алғанда, ал кәсіптік төлемді алушы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен жағдайда – кеткен айды қоса алғанда жүзеге асырылады.
Жұмыс берушінің қаражаты
есебінен кәсіптік төлемді
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта бастау және тоқтату
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Еңбек жағдайлары зиянды жұмыстардағы еңбек қызметін тоқтату/зиянды өндірістік
факторлардың әсерін болдырмайтын басқа жұмысқа ауыстыру туралы өтініш
___________________________
(лауазымы, тегі,
басшының аты-жөні)
бастап
_________________________
(лауазымы, тегі,
жұмыскердің аты-жөні)
Өтініш
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 127-3-бабына сәйкес жұмыс берушінің
қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру үшін Сізден 20__ жылғы
"____" бастап __________ 20__ жылғы "___" _____ № __ еңбек шартын бұзуды/
20__ жылғы "___" бастап зиянды өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын басқа
жұмысқа ауыстыруды сұраймын (бар болса) (керегін көрсету).
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес кәсіптік төлемді жүзеге асыру үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға
және өңдеуге, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, ақпараттық жүйелердегі
мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы
мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк
операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта"
акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы
мәліметтерді алуға келісім беремін.
Мобильді телефонға sms-хабарландыру жіберу жолымен арнаулы әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру туралы хабарламаға келісім беремін
___________________________ ____________________
(тегі, аты-жөні) (қолы)
20__ жылдың "___" __________
қызметкердің байланыс деректері:
мобильді ________ Е-пошта _______
Банктік деректемелер:
Банктің атауы ___________________
Банктік шот № __________________
Шот түрі: ______________________
Жұмыс берушінің қаражаты
себінен кәсіптік төлемді
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта бастау және тоқтату
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру туралы sms-хабарламалар журналы
№ р/с
Жеке сәйкестендіру нөмірі
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
істің №
Төлем түрі
sms-хабарламалар тапсыру күні
телефон №
Маман
Жұмыс берушінің қаражаты
есебінен кәсіптік төлемді жүзеге
асыру, тоқтата тұру, қайта
бастау және тоқтату
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемдерді жүзеге асыруға азаматтардың өтініштерін (өтініштерін) тіркеудің электрондық журналы
Өтінімнің келіп түскен күні
Өтінімнің келіп түскен уақыты
өтініштердің №
(өтінімдерді)
Бөлімше
Қызмет коды
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі
Аты-жөні
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
кестенің жалғасы
Туған күні
Мәртебе
Негіздеме
(төлем түрі)
Бас тарту себебі
Жұмыс берушінің қаражаты
есебінен кәсіптік төлемді
жүзеге асыру, тоқтата тұру,
қайта бастау және тоқтату
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Кәсіптік төлем жүзеге асырылатын қызметкерді және (немесе) тұлғаны есепке алу туралы ақпарат
Тегі
Аты-жөні
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату мерзімдері бойынша деректер (күнін көрсете отырып)