"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және әдістемесін бекіту туралы" 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2026 жылғы 26 мамырдағы № 58 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 26 мамырда № 38798 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және әдістемесін бекіту туралы" 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21858 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшамен бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
2-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жеке әріптес – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – МЖӘ туралы ҚР Заңы) сәйкес мемлекеттік әріптестер ретінде әрекет ететін тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан дара кәсіпкер, жай серіктестік, консорциум немесе заңды тұлға;";
8) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) медициналық цифрлық жүйе (бұдан әрі – МЦЖ) – денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін цифрлық жүйе;
9) медициналық-экономикалық тариф (бұдан әрі – МЭТ) – ТМККК шеңберінде онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейінгі балаларға стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға ақы төлеу үшін клиникалық хаттамалар негізінде қалыптастырылатын бір емделіп шығу жағдайы үшін орташа құн;";
16) және 17 тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"16) референттік денсаулық сақтау субъектісі – ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде тарифтерді әзірлеу және қайта қарау үшін ақпарат беру жөніндегі денсаулық сақтау субъектісі;
17) стационарлық науқастың медициналық картасы – уәкілетті орган бекіткен және стационарда көрсетілген медициналық көмектің сипатын, көлемі мен сапасын көрсететін пациенттердің денсаулық жағдайы туралы деректерді жазуға арналған денсаулық сақтау саласындағы есепке алу және есеп беру құжаттамасының нысаны;";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) цифрлық денсаулық сақтау субъектісі – цифрлық денсаулық сақтау саласында қызметті жүзеге асыратын немесе қоғамдық қатынастарға түсетін жеке және заңды тұлғалар, мемлекеттік органдар (бұдан әрі – цифрлық орта субъектілері).";

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020 "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 мая 2026 года № 58. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2026 года № 38798
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020 "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21858) следующие изменения:
в правилах формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденных приложением 1 к указанному приказу:
в пункте 2:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) частный партнер – индивидуальный предприниматель, простое товарищество, консорциум или юридическое лицо, за исключением лиц, выступающих государственными партнерами в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон РК о ГЧП), заключившие договор государственно-частного партнерства;";
подпункты 8) и 9) изложить в следующей редакции:
"8) медицинская цифровая система (далее – МЦС) – цифровая система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате;
9) медико-экономический тариф (далее – МЭТ) – средняя стоимость за один пролеченный случай, формируемая на основе клинических протоколов, для оплаты субъектам здравоохранения, оказывающим медицинскую помощь в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях детям до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями в рамках ГОБМП;";
в подпункты 16) и 17) вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) субъект цифрового здравоохранения – физические и юридические лица, государственные органы, осуществляющие деятельность или вступающие в общественные отношения в области цифрового здравоохранения (далее – субъект цифровой среды).";

9-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмек көрсетуге байланысты нақты шығындарының дербестендірілген есебін жүзеге асыруға мүмкіндік беретін МЦЖ-ның болуы;";
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Цифрлық орта субъектісі жауапты адамның деректерін және талап етілетін қол жеткізу мерзімін көрсете отырып, ресми сұрау салу ұсынылғаннан кейін жұмыс органына цифрлық ресурстарға және денсаулық сақтаудың цифрлық жүйелеріне қол жеткізуді береді. Жұмыс органы жеке тұлғалардың (пациенттердің) дербес медициналық деректерін қорғауды қамтамасыз ететін Кодекстің 62-бабының талаптарына сәйкес ұсынылған қол жеткізуді пайдаланады.
17. Референттік денсаулық сақтау субъектілер жұмыс органына осы Қағидалардың 13 және 14-тармақтарында көрсетілген ақпаратты Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексіне (бұдан әрі – ҚР Цифрлық кодексі) мынадай талаптарға сәйкес электрондық және (немесе) қағаз форматта ұсынады:
1) өтінім материалдары тігіледі, нөмірленеді және ол болған кезде мөрмен және референттік денсаулық сақтау субъектісі басшысының немесе оны алмастыратын адамның немесе құзыретіне бухгалтерлік есеп және қаржы мәселелері кіретін басшы орынбасарының қолымен расталады;
2) қаржы құжаттарына референтті денсаулық сақтау субъектісінің басшысы және бас бухгалтері немесе оларды алмастырушы адамдар қол қояды және референтті денсаулық сақтау субъектілерінің мөрімен бар болғанда куәландырады;
3) электрондық форматта ұсынылатын ақпаратты ҚР Цифрлық кодексіне сәйкес референттік денсаулық сақтау субъектілері рәсімдейді.";
32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Тарифтерді пилоттық тестілеу уәкілетті органның шешімі негізінде денсаулық сақтау субъектілерінің қатысуымен денсаулық сақтаудың цифрлық жүйелерінде жүргізіледі.
33. Тарифтерді пилоттық тестілеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) тарифтерді пилоттық тестілеу рәсімдерін тиісінше іске асыруды қамтамасыз ету үшін жұмыс тобын құру;
2) цифрлық орта субъектілерімен денсаулық сақтаудың цифрлық жүйелерін әзірлеу;
3) денсаулық сақтау субъектілерінің тарифтерді пилоттық тестілеуді өткізу үшін деректерді денсаулық сақтаудың цифрлық жүйелеріне енгізу;
4) жұмыс органымен денсаулық сақтаудың цифрлық жүйелерінен алынған деректерге талдауды жүргізу;
5) жұмыс органымен тарифтерді пилоттық тестілеу нәтижелері бойынша есепті қалыптастыру.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Қабылдануы осы Қағидалардың 36-тармағында көзделген уәкілетті орган актісінің көшірмесі қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде цифрлық орта субъектісіне, жұмыс органына жіберіледі. Цифрлық орта субъектісі тиісті ақпаратты алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде цифрлық ресурстарға және денсаулық сақтаудың цифрлық жүйелеріне енгізеді.";
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшамен бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесінде:
3-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ауыл субъектісі – мынадай әкімшілік-аумақтық бірліктердің біріне кіретін аудандық маңызы бар қала, аудан, ауылдық округ, ауыл, кент және "Бекітілген халық тіркелімі" цифрлық жүйесінде (бұдан әрі – "БХТ" ЦЖ) тіркелген халыққа қызметтер кешенін ұсынатын аудандық маңызы бар және ауылдың денсаулық сақтау субъектісі;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) ауыл халқына ТМККК шеңберінде қызметтер көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив) – түзету коэффициенттерін ескере отырып, "БХТ" ЦЖ-да тіркелген бір ауыл тұрғынына шаққандағы ТМККК шеңберінде көрсетілетін қызметтері кешенінің құны;";
13), 14), 15), 16) және 17) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 4) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"4) наличие МЦС, позволяющих осуществлять персонифицированный учет фактических затрат субъектов здравоохранения, связанных с оказанием медицинской помощи;";
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. Субъект цифровой среды предоставляет рабочему органу доступ к цифровым ресурсам и цифровым системам здравоохранения после предоставления официального запроса с указанием данных ответственного лица и требуемого срока действия доступа. Рабочий орган использует предоставленный доступ в соответствии с требованиями статьи 62 Кодекса, обеспечивающей защиту персональных медицинских данных физических лиц (пациентов).
17. Референтные субъекты здравоохранения предоставляют рабочему органу информацию, указанную в пунктах 13 и 14 настоящих Правил в бумажном или электронном формате согласно Цифровому кодексу Республики Казахстан (далее – Цифровой кодекс РК) в соответствии со следующими требованиями:
1) материалы заявки прошиваются, пронумеровываются и заверяются печатью при ее наличии и подписью руководителя референтного субъекта здравоохранения, либо лицом, замещающим его, либо заместителем руководителя, в компетенцию которого входят вопросы бухгалтерского учета и финансов;
2) финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером референтного субъекта здравоохранения либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью референтного субъекта здравоохранения при ее наличии;
3) информация, предоставляемая в электронном формате, оформляется референтными субъектами здравоохранения в соответствии с Цифровым кодексом РК.";
пункты 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"32. Пилотное тестирование тарифов проводится на основании решения уполномоченного органа, в цифровых системах здравоохранения, с участием субъектов здравоохранения.
33. Пилотное тестирование тарифов проводится в следующем порядке:
1) создание рабочей группы для обеспечения надлежащей реализации процедур пилотного тестирования тарифов;
2) разработка цифровых систем здравоохранения субъектом цифровой среды;
3) ввод данных в цифровые системы здравоохранения для проведения пилотного тестирования тарифов субъектами здравоохранения;
4) проведение анализа полученных данных из цифровых систем здравоохранения рабочим органом;
5) формирование отчета рабочим органом по результатам пилотного тестирования тарифов.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Копия акта уполномоченного органа, принятие которого предусмотрено пунктом 36 настоящих Правил, направляется субъекту цифровой среды, рабочему органу в течение трех рабочих дней со дня принятия. Субъект цифровой среды вводит соответствующую информацию в цифровые ресурсы и цифровые системы здравоохранения в течение 10 рабочих дней со дня получения.";
в методике формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденной приложением 2 к указанному приказу:
в пункте 3:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) субъект села – субъект здравоохранения районного значения и села, входящий в одну из следующих административно-территориальных единиц: город районного значения, район, сельский округ, село, поселок, и предоставляющий комплекс услуг населению, зарегистрированному в цифровой системе "Регистр прикрепленного населения" (далее – ЦС "РПН");";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) комплексный подушевой норматив на оказание услуг в рамках ГОБМП сельскому населению (далее – комплексный подушевой норматив на сельское население) – стоимость комплекса услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного сельского жителя, зарегистрированного в ЦС "РПН" с учетом поправочных коэффициентов;";
подпункты 13), 14), 15) и 16) изложить в следующей редакции:

"13) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "ДНЭТ" ЦЖ) – диспансерлік науқастарды уақтылы анықтаудың, тұрақты байқаудың және тұрақты сауықтырудың бірыңғай цифрлық жүйесі;
14) "ДНЭТ" ЦЖ-ның "Наркологиялық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі – ННТ) – психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан туындаған психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың деректерін цифрлық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай цифрлық жүйесі;
15) "ДНЭТ" ЦЖ-ның "Психикалық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі – ПНТ) – психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың деректерін цифрлық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай цифрлық жүйесі;
16) "ДНЭТ" ЦЖ-ның "Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі – ТАНҰТ) – туберкулезбен ауыратын науқастардың деректерін цифрлық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай цифрлық жүйесі;
17) достық кабинетіне жүгінген халықтың негізгі топтарынан бір адамға арналған тариф – достық кабинетіне жүгінген халықтың негізгі топтарының біріне шаққандағы ТМККК шеңберінде медициналық көрсетілетін қызметтер кешенінің құны;";
27) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"27) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – МСАК КЖН) – МСАК денсаулық сақтау субъектісіне "БХТ" ЦЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға ТМККК шеңберінде МСАК қызметтері кешенінің құны;";
34) тармақша алып тасталсын;
36) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"36) психикалық денсаулық орталығының бір науқасына арналған кешенді тариф – "ДНЭТ" ЦЖ-ның ННТ және ПНТ кіші жүйелерінде тіркелген бір науқасқа шаққандағы ТМККК шеңберінде психикалық денсаулық орталықтарының науқастарға медициналық-әлеуметтік көрсетілетін қызметтер кешенінің құны;";
44) тармақша алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтер ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі қызметке байланысты:
1) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі), "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысымен белгіленген нормативтер бойынша, жұмыскерлерге қосымша ақшалай төлемдер және денсаулық сақтау жүйесінің медицина жұмыскерлерінің жалақысын арттыруды қоса алғанда, денсаулық сақтау субъектілері жұмыскерлерінің еңбегіне ақы төлеу;

"13) цифровая система "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – ЦС "ЭРДБ") – единая цифровая система своевременного выявления, постоянного наблюдения и оздоровления диспансерных больных;
14) подсистема "Регистр наркологических больных" (далее – РНБ) ЦС "ЭРДБ" – единая цифровая система цифровой регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ;
15) подсистема "Регистр психических больных" (далее – РПБ) ЦС "ЭРДБ" – единая цифровая система цифровой регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с психическими и поведенческими расстройствами;
16) подсистема "Национальный регистр больных туберкулезом" (далее – НРБТ) ЦС "ЭРДБ" – единая цифровая система цифровой регистрации, учета, обработки и хранения данных больных туберкулезом;";
в подпункт 17) вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 27) изложить в следующей редакции:
"27) комплексный подушевой норматив на оказание первичной медико-санитарной помощи (далее – КПН ПМСП) – стоимость комплекса услуг ПМСП в рамках ГОБМП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ЦС "РПН" к субъекту здравоохранения ПМСП;";
подпункт 34) исключить;
подпункт 36) изложить в следующей редакции:
"36) комплексный тариф на одного больного центра психического здоровья – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным центров психического здоровья, в рамках ГОБМП в расчете на одного больного, зарегистрированного в подсистемах РПБ и РНБ ЦС "ЭРДБ";";
подпункт 44) исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Тарифы на медицинские услуги в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС включают затраты, связанные с деятельностью по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС на:
1) оплату труда работников субъектов здравоохранения в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс), Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", по нормативам, установленным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий", включая дополнительные денежные выплаты работниками повышение заработной платы медицинским работникам системы здравоохранения;

2) Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес әлеуметтік салықты, қосылған құн салығын қоса алғанда, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдар және (немесе) жарналар, "Медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру қағидаларын бекіту туралы" 2024 жылғы 24 шілдедегі № 58 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34803 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыруға арналған шығыстар;
3) клиникалық хаттамаларға және тиісті жылға арналған бірыңғай дистрибьютордан сатып алынатын ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесіне сәйкес дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды, шығыс материалдарын, сондай-ақ дәрі қобдишалар, арнайы емдік өнімдерді сатып алу (қамтамасыз ету);
4) "Республиканың мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында тамақтанудың заттай нормаларын және жұмсақ мүкәммалмен жабдықтаудың ең төменгі нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 қаңтардағы № 128 қаулысына сәйкес пациенттерді тамақтандыру және жұмсақ мүкәммалмен жарақтандыру;
5) Еңбек кодексіне сәйкес кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау;
6) коммуналдық қызметтерге: жылуға, электр қуатына, ыстық және суық суға ақы төлеу;
7) өзге шығыстарды, оның ішінде байланыс қызметтері, интернетті қоса алғанда, іссапар шығыстары, ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу, үй-жайды жалға алу, кеңсе және шаруашылық тауарларын, жанар-жағармай материалдарын, басқа тауарлар мен қызметтерді сатып алу (қамтамасыз ету), оның ішінде цифрлық жүйелерге қызмет көрсету, медициналық техникаға сервистік қызмет көрсету, банк қызметтеріне ақы төлеу;
ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтерге тарифтерді қалыптастыру кезінде рентабельділік және пайда қосылмайды.
ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтерге тарифтерді қалыптастыру Қағидалардың 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бекітілген жұмыс жоспарына сәйкес жыл сайын кезеңділікпен жүзеге асырылады.
Тарифтерді қалыптастыру кезінде ақпарат көздері Қағидалармен бекітілген нысандар, денсаулық сақтаудың цифрлық жүйелерінің деректері және басқа да көздер болып табылады.

2) налоги и другие обязательные платежи в бюджет, включая социальный налог, налог на добавленную стоимость в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан, а также обязательные профессиональные пенсионные взносы в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан, отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", расходы на страхование профессиональной ответственности медицинских работников в порядке, определенном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 июля 2024 года № 58 "Об утверждении Правил страхования профессиональной ответственности медицинских работников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34803);
3) приобретение (обеспечение) лекарственных средств и изделий медицинского назначения, расходных материалов в соответствии с клиническими протоколами и перечнями лекарственных средств и изделий медицинского назначения в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, закупаемых у единого дистрибьютора на соответствующий год, также аптечек, специализированных лечебных продуктов;
4) питание и оснащение мягким инвентарем пациентов в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 января 2002 года № 128 "Об утверждении натуральных норм на питание и минимальных норм оснащения мягким инвентарем государственных организаций здравоохранения республики";
5) повышение квалификации и переподготовку кадров согласно Трудовому кодексу;
6) оплату коммунальных услуг: отопление, электроэнергия, горячая и холодная вода;
7) прочие расходы, в том числе услуги связи, включая интернет, командировочные расходы, проведение текущего ремонта, аренда помещения, приобретение (обеспечение) канцелярских и хозяйственных товаров, горюче-смазочных материалов, прочих товаров и услуг, включая обслуживание цифровых систем, сервисное обслуживание медицинской техники, оплата банковских услуг;
При формировании тарифов на медицинские услуги в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС не включаются рентабельность и прибыль.
Формирование тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, осуществляется с периодичностью ежегодно в соответствии с Планом работ, утвержденным согласно подпункту 1) пункта 5 Правил.
Источниками информации при формировании тарифов являются формы, утвержденные Правилами, данные цифровых систем здравоохранения и другие источники.

ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтерге тарифтерді Кодекстің 7-бабының 65) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітеді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. МСАК КЖН айына "БХТ" ЦЖ-да МСАК субъектісіне тіркелген, бекітілген бір тұрғынға айқындалады.";
8, 8-2 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Айына МСАК субъектісіне "БХТ" ЦЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға МСАК КЖН есебі түзету коэффициенттерін ескере отырып, кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
МСАК КЖН = КЖНбаз.МСАК × ЖЖКмсак + КЖНбаз.МСАК × (Ктығыз.аудан – 1) + КЖНбаз.МСАК × (Кжылыту аудан – 1) + КЖНбаз.МСАК × (Кэколог. – 1) + КЖНбаз.МСАК × (Кауыл обл. – 1) + КЖНбаз.МСАК × (К_ұәк – 1) + КЖНбаз.МСАК × (К_БайқоңырАЕК – 1) + КЖНбаз.МСАК × (Кn – 1), мұндағы:
КЖНбаз.МСАК – "БХТ" ЦЖ-да тіркелген, бекітілген бір адамға айына түзету коэффициенттерін ескерусіз айқындалған МСАК субъектілері үшін алдағы қаржы жылына арналған МСАК базалық кешенді жан басына шаққандағы нормативі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Vмсак_ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халыққа МСАК көрсетуге арналған қаржыландырудың жоспарланған жылдық көлемі;
Vэкол_ҚР – "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ) және "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ) сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын облыстар үшін экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" ЦЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
m – МСАК-ті қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны;
ЖЖКқр – Қазақстан Республикасы халқының орташа жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" ЦЖ деректерінің негізінде есептелген Қазақстан Республикасы деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКқр = (ЖЖКобл.1 + ЖЖКобл.2 +... + ЖЖКобл. i) / n, мұндағы:
n – өңірлер саны
ЖЖКобл. – өңір бойынша халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКобл. = ∑ (Собл. k/n × ЖЖКмсак(n)) / Собл., мұндағы:
Собл. – "БХТ" ЦЖ тіркелген өңірдің бекітілген халқының саны;
Собл. k/n – "БХТ" ЦЖ тіркелген жыныстық-жас тобына жататын халықтың нөмірі n, өңірдің бекітілген халық саны нөмірі k;
ЖЖКмсак(n) – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес жыныстық-жастық топтың n нөмірінің жыныстық-жастық түзету коэффициенті;
МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны және халықтың жыныстық-жастық құрамы алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын халықты еркін бекіту науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" ЦЖ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халық тығыздығының орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Тарифы на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, утверждаются уполномоченным органом согласно подпункту 65) статьи 7 Кодекса.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. КПН ПМСП определяется на одного прикрепленного жителя, зарегистрированного в ЦС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц.";
пункты 8, 8-2 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Расчет КПН ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ЦС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле, с учетом поправочных коэффициентов:
КПН ПМСП = КПНбаз.ПМСП × ПВКпмсп + КПНбаз.ПМСП × (Кплотн.район – 1) + КПНбаз.ПМСП × (Котопит.район. – 1) + КПНбаз.ПМСП × (Кэколог. – 1) + КПНбаз.ПМСП × (Ксельск. обл. – 1) + КПНбаз.ПМСП × (К_омп – 1) + КПНбаз.ПМСП × (К_БайконырАПП – 1) + КПНбаз.ПМСП × (Кn –1), где:
КПНбаз.ПМСП – базовый комплексный подушевой норматив ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ЦС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, для субъекта ПМСП на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
Vпмсп_РК – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание ПМСП населению;
Vэкол_ РК – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия для областей, который формируется на уровне области в соответствии с Законом Республики Казахстан "О социальной защите гpаждан, постpадавших вследствие экологического бедствия в Пpиаpалье" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и Законом Республики Казахстан "О социальной защите гpаждан, постpадавших вследствие ядеpных испытаний на Семипалатинском испытательном ядеpном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП);
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ЦС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование ПМСП;
ПВКрк – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне Республики Казахстан, рассчитанный на основе данных ЦС "РПН" по половозрастной структуре населения Республики Казахстан, который определяется по формуле:
ПВКрк = (ПВКобл.1 + ПВКобл.2 + ... + ПВКобл. i) / n, где:
n – количество регионов
ПВКобл. – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл. = ∑ (Чобл. k/n × ПВКпмсп(n)) / Чобл., где:
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ЦС "РПН";
Чобл. k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ЦС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКпмсп(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ЦС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.РК – средний коэффициент плотности населения по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

Ктығыз.ҚР = (Ктығыз.аудан.1 × Саудан1+ Ктығыз.аудан2 × Саудан2 + ... + Ктығыз.аудан.i × Саудан i) / n, мұндағы:
n – аудандар саны
Ктығыз.аудан – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.аудан = 1 + С × Тығыз.ҚР / Тығыз.аудан халқ., мұндағы:
С – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық санынан халық тығыздығының ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = Сқр / Ѕқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" ЦЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағының ауданы;
Тығыз.аудан халқ. – аудан, қала халқының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.аудан халқ. = Саудан / Ѕаудан, мұндағы:
Саудан – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" ЦЖ-да тіркелген, тиісті ауданның, қаланың барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті ауданның, қаланың аумағының ауданы.
Аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде, тығыздық коэффициенті 2 (екіге) тең.
Моноқалаларда және шағын қалаларда халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5 (бір жарымға) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1 (бірлікке) тең.
Кауыл.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл.ҚР = (Кауыл.обл. 1 × Собл.1 + Кауыл.обл.2 × Собл.2 + ... + Кауыл. обл.і × Cобл.i) / n, мұндағы:
n – өңірлер саны
Кауыл.обл. – облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл.обл. = 1 + 0,25 × (Сауыл і / Собл.і × ЕҮауыл), мұндағы:
ЕҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" ЦЖ-да тіркелген МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны;
Собл – "БХТ" ЦЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Қала және ауыл халқына қызмет көрсететін МСАК денсаулық сақтау субъектілері үшін ауылдық жердегі жұмысы үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына байланысты қолданылады, қала халқы үшін коэффициент 1 (бірлікке) тең.
Экологиялық түзету коэффициенті Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша үстемеақымен қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілеріне көзделеді.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.) / Vмсак, мұндағы:
Vмсак – МСАК көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
КжылытуҚР – Қазақстан Республикасы бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Кплотн.РК= (Кплотн.район.1 × Чрайон.1+ Кплотн.район.2 × Чрайон.2 + … + Кплотн.район.i × Чрайон.i) / n, где:
n – количество районов
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В × Плотн.РК / Плотн.нас.район., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.РК = Чрк / Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ЦС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории Республики Казахстан согласно данным официальной статистической информации;
Плотн.нас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле:
Плотн.нас.район. = Чрайон / Sрайон, где:
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ЦС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации.
При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (полтора).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл.1 × Чобл.1+ Ксельск.обл.2 × Чобл. 2 + … + Ксельск.обл.i × Чобл.i) / n, где:
n – количество регионов
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл. = 1 + 0,25 × (Чсело i / Чобл. i × ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъектам села, оказывающим ПМСП, зарегистрированная в ЦС "РПН" по данному району или селу;
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ЦС "РПН".
Для субъектов здравоохранения ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения коэффициент равен 1 (единице).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + Vэкол.) / Vпмсп, где:
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего ПМСП;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Котопит.РК – средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

КжылытуҚР = (Кжылыту аудан1 × Саудан1+ Кжылыту аудан2 × Саудан2 + ... + Кжылыту аудан і × Саудан i) / n, мұндағы:
n – аудандар саны
Кжылыту аудан – аудан, қала (оның ішінде республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық маңызы бар қала) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту × (Каудан – КҚР/орта.) / КҚР/орта., мұндағы:
Үжылыту – өткен жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылытудың жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстық, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалған аудан, қала бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орта. – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орта. = (Каудан 1 + Каудан 2 + ...+ Каудан i) / n
n – Қазақстан Республикасы аудандарының саны.
К_ұәк – өңірлік медициналық ұйымдарға ҰӘК көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға және республикалық МСАК орталығына қолданылатын коэффициент, ол мынадай формулаға сәйкес айқындалады:
К_ұәк = 1 + (S іссапар шығындары + ЕАҚ тартыл.персонал) / (V МСАК қарж.), мұндағы:
S іссапар шығыстары – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдардың және республикалық МСАК орталығының іссапар шығыстарына жұмсалатын шығындардың жылдық сомасы;
ЕАҚ тартыл.персонал – басшының орынбасарының 1 штат бірлігіне, құрылымдық бөлімшелер басшыларының 3 штат бірлігіне, сарапшы дәрігердің 4 штат бірлігіне (жоғары медициналық білімі бар), дәрігер-статистің 6 штат бірлігіне, сарапшының 6 штат бірлігіне, экономистің 0,5 штат бірлігіне, заңгердің 0,5 штат бірлігіне, IT-маманның 0,5 штат бірлігіне есептегенде тартылатын персоналдың еңбегіне ақы төлеу қоры.
V МСАК қарж. – ағымдағы жылдың бекітілген халқын ескере отырып, МСАК бойынша өткен жылғы жалпы шығыстардың жылдық сомасы.
К_БайқоңырАЕК – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарына МСАК көрсететін медициналық ұйымдарға арналған түзету коэффициенті.
К_БайқоңырАЕК = (Vаек + Vқос_аек) / Vаек, мұндағы:
Vаек – өткен жыл үшін Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде МСАК көрсететін денсаулық сақтау субъектісін қаржыландыру көлемі;
Vқос_аек – МСАК субъектісіне Ресей Федерациясы мен Қазақстан Республикасы арасындағы медициналық қызметкерлердің жалақысы және коммуналдық қызметтер бойынша шығындар айырмасын өтеуге арналған қосымша қажеттілік сомасы;
Vқос_аек = Vаж_қосаек + Vкомм_қосаек, мұндағы:
Vаж_қосаек – медициналық қызметкерлердің жалақысы бойынша Ресей Федерациясы мен Қазақстан Республикасы арасындағы шығындар айырмасын өтеуге арналған қосымша қажеттілік сомасы:
Vаж_қосаек = (АЖдмқ_рф × Сдмқ + АЖобмқ_рф × Собмқ + АЖкмқ_рф × Скмқ) − (АЖдмқ_қр × Сдмқ + АЖобмқ_қр × Собмқ + АЖкмқ_қр × Скмқ), мұндағы:
АЖдмқ_рф – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде орналасқан Ресей Федерациясының медициналық ұйымындағы дәрігерлік медициналық қызметкерлердің (бұдан әрі – дмқ) орташа айлық жалақысы;
АЖобмқ_рф – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде орналасқан Ресей Федерациясының медициналық ұйымындағы орта буын медициналық қызметкерлердің (бұдан әрі – обмқ) орташа айлық жалақысы;
АЖкмқ_рф – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде орналасқан Ресей Федерациясының медициналық ұйымындағы кіші медициналық қызметкерлердің (бұдан әрі – кмқ) орташа айлық жалақысы;
АЖдмқ_қр – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде орналасқан Қазақстан Республикасының медициналық ұйымындағы дмқ орташа айлық жалақысы;
АЖобмқ_қр – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде орналасқан Қазақстан Республикасының медициналық ұйымындағы обмқ орташа айлық жалақысы;
АЖкмқ_қр – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде орналасқан Қазақстан Республикасы медициналық ұйымындағы кмқ орташа айлық жалақысы;
Сдмқ – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде МСАК көрсететін дмқ саны;
Собмқ – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде МСАК көрсететін обмқ саны;
Скмқ – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде МСАК көрсететін кмқ саны;
Vкомм_қосаек – МСАК субъектісіне Ресей Федерациясы мен Қазақстан Республикасы арасындағы коммуналдық қызметтер бойынша шығындар айырмасын өтеуге арналған қосымша қажеттілік сомасы;

Котопит.РК = (Котопит.район.1 × Чрайон.1+ Котопит.район.2 × Чрайон. 2 + … + Котопит.район.i × Чрайон.i) / n, где:
n – количество районов
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в том числе города республиканского значения, столицы, города областного значения), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. × (Прайон. – ПРК / сред.)/ПРК / сред., где:
Дотопит. – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу, определенный на основании решения местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i) / n
n – количество районов Республики Казахстан.
К_омп – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, и к республиканскому центру ПМСП для оказания ОМП региональным медицинским организациям, который определяется согласно следующей формуле:
К_омп = 1 + (S командировочные расходы + ФОТ привлек.персонала) / (V фин.ПМСП ), где:
S командировочные расходы − годовая сумма затрат на командировочные расходы научных организаций в области здравоохранения и республиканского центра ПМСП;
ФОТ привлек.персонала – фонд оплаты труда привлекаемого персонала из расчета на 1 штатную единицу заместителя руководителя, 3 штатных единиц руководителей структурных подразделений, 4 штатных единиц врача-эксперта (с высшим медицинским образованием), 6 штатных единиц врача-статиста, 6 штатных единиц эксперта, 0,5 штатных единиц экономиста, 0,5 штатных единиц юриста, 0,5 штатных единиц IT-специалиста.
V фин.ПМСП – годовая сумма общих расходов за предыдущий год по ПМСП с учетом прикрепленного населения текущего года.
К_БайконырАПП – поправочный коэффициент для медицинских организаций, оказывающих ПМСП гражданам Республики Казахстан, проживающим в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай.
К_БайконырАПП = (Vапп + Vдоп_апп) / Vапп, где:
Vапп – объем финансирования субъекта здравоохранения, оказывающего ПМСП в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай за прошедший год;
Vдоп_апп – сумма дополнительной потребности на возмещение субъекту ПМСП разницы между Российской Федерацией и Республикой Казахстан затрат на заработную плату медицинского персонала и коммунальные услуги;
Vдоп_апп = Vзп_допапп + Vкомм_допапп, где:
Vзп_допапп – сумма дополнительной потребности на возмещение субъекту ПМСП разницы между Российской Федерацией и Республикой Казахстан затрат на заработную плату медицинского персонала:
Vзп_допапп = (ЗПвмп_рф × Чвмп + ЗПсмп_рф × Чсмп + ЗПммп_рф × Чммп) – (ЗПвмп_рк × Чвмп + ЗПсмп_рк × Чсмп + ЗПммп_рк × Чммп), где:
ЗПвмп_рф – среднемесячная заработная плата врачебного медицинского персонала (далее – вмп) медицинского учреждения Российской Федерации, расположенного в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
ЗПсмп_рф – среднемесячная заработная плата среднего медицинского персонала (далее – смп) медицинского учреждения Российской Федерации, расположенного в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
ЗПммп_рф – среднемесячная заработная плата младшего медицинского персонала (далее – ммп) медицинского учреждения Российской Федерации, расположенного в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
ЗПвмп_рк – среднемесячная заработная плата вмп медицинского учреждения Республики Казахстан, расположенного в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
ЗПсмп_рк – среднемесячная заработная плата смп медицинского учреждения Республики Казахстан, расположенного в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
ЗПммп_рк – среднемесячная заработная плата ммп медицинского учреждения Республики Казахстан, расположенного в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
Чвмп – численность вмп, оказывающих услуги ПМСП в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
Чсмп – численность смп, оказывающих услуги ПМСП в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
Чммп – численность ммп, оказывающих услуги ПМСП в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
Vкомм_допапп – сумма дополнительной потребности на возмещение субъекту ПМСП разницы между Российской Федерацией и Республикой Казахстан затрат на коммунальные услуги;

Vкомм_қосаек = (Vэ/э1 × Тэ/э_рф × Ба + Vэ/э2 × Тэ/э_рф × Ба + ... + Vэ/э12 × Тэ/э_рф × Ба) + (Vс/с1 × Тс/ж_рф × Ба + Vс/с2 × Тс/ж_рф × Ба + ... + Vс/с12 × Тс/ж_рф × Ба) + (Vк1 × Тк_рф × Ба + Vк2 × Тк_рф × Ба + ... + Vк12 × Тк_рф × Ба) − (Vэ/э1 × Тэ/э_қр + Vэ/э2 × Тэ/э_қр + ... + Vэ/э12 × Тэ/э_қр) + (Vс/с1 × Тс/ж_қр + Vс/с2 × Тс/ж_қр + ... + Vс/с12 × Тс/ж_қр) + (Vк1 × Тк_қр + Vк2 × Тк_қр + ... + Vк12 × Тк_қр), мұндағы:
Vэ/э1, Vэ/э2 ... Vэ/э12 – өткен жылдың тиісті айлары бойынша Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде МСАК көрсететін медициналық ұйымдардың тұтынған электр энергиясының көлемі;
Vс/с1, Vс/с2 ... Vс/с12 – өткен жылдың тиісті айлары бойынша Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде МСАК көрсететін медициналық ұйымдардың тұтынған су көлемі;
Vк1, Vк2 ... Vк12 – өткен жылдың тиісті айлары бойынша Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде МСАК көрсететін медициналық ұйымдарға көрсетілген кәріз қызметтерінің көлемі;
Тэ/э_рф – Байқоңыр қаласындағы Ресей Федерациясының энергиямен жабдықтаушы ұйымының электр энергиясы тарифі;
Тэ/э_қр – Қазақстан Республикасы Қызылорда облысындағы электр энергиясы тарифі;
Тс/ж_рф – Байқоңыр қаласындағы Ресей Федерациясының сумен жабдықтаушы ұйымының сумен жабдықтау тарифі;
Тс/ж_қр – Қазақстан Республикасы Қызылорда облысындағы сумен жабдықтау тарифі;
Тк_рф – Байқоңыр қаласындағы Ресей Федерациясының суды бұру тарифі;
Тк_қр – Қазақстан Республикасы Қызылорда облысындағы суды бұру тарифі;
Ба – рубльді теңгеге қайта есептеу кезіндегі бағамдық айырма.
Kn – МСАК КЖН-ге қолданылатын түзету коэффициенттері (экологиялық коэффициент, ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті және басқа коэффициенттер).
8-2. МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын ірілендіруге арналған жан басына шаққандағы норматив айына ірілендіруге жататын МСАК субъектісіне бекітілген бір қала тұрғынына (облыстық, республикалық маңызы бар қалаға және астанаға) айқындалады және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖНірілендіру=Vірілендіру / Схалқ.ірілендіру үшін/ m, мұндағы:
ЖНірілендіру – МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын ірілендіруге арналған жан басына шаққандағы норматив;
Vірілендіру – халыққа МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын ірілендіруге Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Схалқ.ірілендіру үшін – ірілендіруге жататын МСАК медициналық ұйымдарында бекітілген қала халқының есептесу саны;
m – МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын ірілендіруді қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлар саны.

Vкомм_допапп = (Vэ/э1 × Тэ/э_рф × Кр + Vэ/э2 × Тэ/э_рф × Кр +...+ Vэ/э12 × Тэ/э_рф × Кр) + (Vв/с1 × Тв/с_рф × Кр + Vв/с2 × Тв/с_рф × Кр +...+ Vв/с12 × Тв/с_рф × Кр) + (Vкан1 × Ткан_рф × Кр + Vкан2 × Ткан_рф × Кр + ... +Vкан12 × Ткан_рф × Кр) – (Vэ/э1 × Тэ/э_рк + Vэ/э2 × Тэ/э_рк + ... + Vэ/э12 × Тэ/э_рк) + (Vв/с1 × Тв/с_рк + Vв/с2 × Тв/с_рк + ... + Vв/с12 × Тв/с_рк) + (Vкан1 × Ткан_рк + Vкан2 × Ткан_рк + ...+ Vкан12 × Ткан_рк), где:
Vэ/э1, Vэ/э2 ... Vэ/э12 – объем потребленной электроэнергии медицинскими организациями, оказывающими ПМСП гражданам Республики Казахстан, проживающим в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай за соответствующие месяцы предшествующего года;
Vв/с1, Vв/с2 ... Vв/с12 – объем потребленной воды медицинскими организациями, оказывающими ПМСП гражданам Республики Казахстан, проживающим в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай за соответствующие месяцы предшествующего года;
Vкан1, Vкан2 ... Vкан12 – объем оказанных канализационных услуг медицинскими организациями, оказывающими ПМСП гражданам Республики Казахстан, проживающим в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай за соответствующие месяцы предшествующего года;
Тэ/э_рф – тариф за электроэнергию, энергоснабжающей компании Российской Федерации в городе Байконыр;
Тэ/э_рк – тариф за электроэнергию в Кызылординской области Республики Казахстан;
Тв/с_рф – тариф за водоснабжение, водоснабжающей компании Российской Федерации в городе Байконыр;
Тв/с_рк – тариф за водоснабжение в Кызылординской области Республики Казахстан;
Ткан_рф – тариф за водоотведение Российской Федерации в городе Байконыр;
Ткан_рк – тариф за водоотведение в Кызылординской области Республики Казахстан;
Кр – курсовая разница при пересчете рубля в тенге;
Kn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности, коэффициент учета продолжительности отопительного сезона и другие коэффициенты), применяемые к КПН ПМСП.
8-2. Подушевой норматив на разукрупнение организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП определяется на одного прикрепленного городского жителя (столицы, городов республиканского, областных центров) к субъекту ПМСП, подлежащего разукрупнению в месяц и осуществляется по формуле:
ПНразукруп.=Vразукруп. / Чнас.для разукруп./m, где:
ПНразукруп. – подушевой норматив на разукрупнение организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП;
Vразукруп. – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на разукрупнение организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП населению;
Чнас.для разукруп. – расчетная численность городского населения, прикрепленная в медицинских организациях ПМСП, подлежащих разукрупнению;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование разукрупнения организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП.

Ірілендіру МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін бекітілген халық саны 10 мың адамға дейінгі жаңа МСАК орталықтарын құру жолымен 30 мыңнан асатын бекітілген халық саны бар МСАК ұйымдарында (қала халқына қызмет көрсететін облыстық, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада) жүргізіледі.
Бір бекітілген тұрғынға (облыстық, республикалық маңызы бар қала және астана) МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын ірілендіруге түзету коэффициенттері ескеріле отырып, айына ірілендіруге жататын МСАК субъектісіне жан басына шаққандағы нормативтің есебі мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖНірілендіру обл.i = ЖНірілендіру × Кжжк.қала.i + ЖНірілендіру × (Ктығыз.аудан i – 1) + ЖНірілендіру × (Кжылыту аудан i – 1) + ЖНірілендіру × (Кэколог.обл. i – 1), мұндағы:
Ктығыз.аудан – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.аудан = 1 + С × Тығыз.ҚР / Тығыз.аудан халқ., мұндағы:
С – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық санынан халық тығыздығының ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша орташа халық тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = Сқр/Sқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" ЦЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағының ауданы;
Тығыз.аудан халқ. – аудан, қала халқының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады.
Тығыз.аудан халқ. = Саудан / Sаудан, мұндағы:
Саудан – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" ЦЖ-да тіркелген, тиісті ауданның, қаланың МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті аудан, қала аумағының ауданы;
Аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде, тығыздық коэффициенті 2 (екіге) тең.
Моноқалаларда және шағын қалаларда халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5 (бір жарымға) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1 (бірлікке) тең.
Кжылыту аудан – аудан, қала (оның ішінде республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық маңызы бар қала) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту × (Каудан – КҚР/орта.) / КҚР/орта., мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – өткен жылға тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындарының жалпы жылдық көлеміндегі жылытудың жылдық көлемінің шығындарының үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстық, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалған аудан, қала бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орта. – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылу маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Разукрупнение проводится в организациях ПМСП (столицы, городов республиканского, областных центров, обслуживающих городское население), превышающих 30 тысяч прикрепленного населения, путем создания новых центров ПМСП с численностью прикрепленного населения до 10 тысяч человек для обеспечения доступности ПМСП.
Расчет подушевого норматива с учетом поправочных коэффициентов на разукрупнение организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП, на одного прикрепленного жителя (столицы, городов республиканского, областных центров), к субъекту ПМСП, подлежащего разукрупнению в месяц, осуществляется по формуле:
ПНразукруп.обл.i = ПНразукруп. × Кпвк.гор.i + ПНразукруп. × (Кплотн.район i – 1) + ПНразукруп. × (Котопит.район i – 1) + ПНразукруп. × (Кэколог.обл i – 1), где:
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В × Плотн.РК/ Плотн.нас.район, где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.РК = Чрк / Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ЦС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории Республики Казахстан согласно данным официальной статистической информации;
Плотн.нас.район – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле:
Плотн.нас.район = Чрайон / Sрайон, где:
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ЦС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;
При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (полтора).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в том числе города республиканского значения, столицы, города областного значения), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. × (Прайон. – ПРК/сред.) / ПРК/сред., где:
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит. – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу, определенный на основании решения местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

КҚР/орта. = (Каудан 1 + Каудан 2 + … + Каудан i) / n
n – Қазақстан Республикасы аудандарының саны
Экологиялық түзету коэффициенті Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілеріне көзделеді.
Кэколог. i = (Vмсак + Vэкол.) / Vмсак, мұндағы:
Vмсак – МСАК көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
Қала және ауыл халқына қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін ауылдық жерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына ғана қолданылады, қала халқы үшін коэффициент 1 (бірлікке) тең.
Кжжк.қала.і – өңір бойынша қала халқының медициналық қызметтерді тұтынуының жыныстық-жасына байланысты түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжжк.қала.і = ∑ (Сқала k/n × ЖЖКмсак(n)) / Сқала, мұндағы:
Сқала – "БХТ" ЦЖ-да өңірдің тіркелген қала халқының саны;
Сқала к/n – "БХТ" ЦЖ тіркелген өңірдің бекітілген қала халқының саны жыныстық жас тобына жататын халықтың k нөмірі n нөмірі;
ЖЖКмсак(n) – МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативін есептеудің кешенді формуласына кестеге сәйкес n нөмірі жыныстық жас тобының жыныстық-жас түзету коэффициенті;
МСАК субъектісіне бекітілген халық саны мен халықтың жыныстық-жас құрамы халықтың еркін бекіту науқанының нәтижелері бойынша немесе алдағы қаржы жылына МСАК көрсетуге қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша "БХТ" ЦЖ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ірілендіру бекітілген халық саны 10 мың адамға дейін жаңа МСАК орталықтарын құру жолымен бекітілген халық саны 30 мыңнан асатын МСАК ұйымдарында (қала халқына қызмет көрсететін облыстық, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада) МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін жүргізіледі.
Kn – МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын ірілендіруге арналған жан басына шаққандағы нормативке қолданылатын түзету коэффициенттері (экологиялық коэффициент, ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті және басқа коэффициенттер).

ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i) / n
n – количество районов Республики Казахстан
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. i = (Vпмсп + Vэкол.) / Vпмсп, где:
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего ПМСП;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Для субъектов ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения коэффициент равен 1 (единице).
Кпвк.гор.i – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг городским населением по региону, который определяется по формуле:
Кпвк.гор.i = ∑ (Чгор k/n × ПВКпмсп(n)) / Чгор, где:
Чгор – численность прикрепленного городского населения региона, зарегистрированная в ЦС "РПН";
Чгор k/n – численность прикрепленного городского населения региона, зарегистрированная в ЦС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКпмсп(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно таблице, к комплексной формуле расчета комплексного подушевого норматива ПМСП;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ЦС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Разукрупнение проводится в организациях ПМСП (столицы, городов республиканского, областного и районного значения, обслуживающих городское население), превышающих 30 тысяч прикрепленного населения, путем создания новых центров ПМСП с численностью прикрепленного населения до 10 тысяч человек для обеспечения доступности ПМСП.
Kn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности, коэффициент учета продолжительности отопительного сезона и другие коэффициенты), применяемые к подушевому нормативу на разукрупнение организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП.

9. Айына МСАК субъектісіне "БХТ" ЦЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға кезек күттірмейтін көмек (бұдан әрі – КК) көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативті есептеу кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖН_КК = ЖНбаз.ККҚР × ЖЖК КК + ЖНбаз.ККҚР × (Ктығыз.аудан – 1) + ЖНбаз.ККҚР × (Кжылыту аудан – 1) + ЖНбаз.ККҚР × (Кауыл обл. – 1) + ЖНбаз.ККҚР × (Кэколог. – 1) + ЖНбаз.ККҚР × (Кn – 1), мұндағы:
ЖНбаз.ККҚР – Қазақстан Республикасының аумағында бірыңғай болып табылатын түзету коэффициенттері ескерілмей айқындалған, бір айға "БХТ" ЦЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға арналған КК базалық жан басына шаққандағы норматив, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖНбаз.ККҚР = ЖНорта.ККҚР / (ЖЖК ҚР + (Ктығыз.ҚР – 1) + (КжылытуҚР – 1) + (КауылҚР – 1), мұндағы:
ЖНорта.ККҚР – алдағы қаржы жылына арналған Қазакстан Республикасы бойынша айына бір тұрғынға КК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің орташа компоненті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖНорта.ККҚР = (V ККҚР – V экол_қр) / Сқр / m, мұндағы:
V ККҚР – халыққа КК көрсетуге арналған Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
V экол_қр – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" ЦЖ-да тіркелген халықтың КК көрсету бойынша барлық денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халық саны;
m – КК қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.
ЖЖК ҚР – Қазақстан Республикасы халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" ЦЖ деректерінің негізінде есептелген Қазақстан Республикасы деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖК ҚР = (ЖЖКобл.1 + ЖЖКобл.2 + .. + ЖЖКобл.i) / n, мұндағы:
n – өңірлер саны
ЖЖКобл. – өңір бойынша халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКобл. = ∑ (Собл. k/n × ЖЖКмсак(n)) / Собл., мұндағы:
Собл. – "БХТ" ЦЖ тіркелген өңірдің бекітілген халық саны;
Собл. k/n – "БХТ" ЦЖ тіркелген жыныстық-жас тобына жататын халықтың нөмірі n, өңірдің бекітілген халық саны нөмірі k;
ЖЖКмсак(n) – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті n нөмірі;
МСАК субъектісіне бекітілген халық саны және халықтың жыныстық-жас құрамы халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша "БХТ" ЦЖ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады, олар алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылады.
Ктығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халық тығыздығының орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

9. Расчет подушевого норматива на оказание неотложной помощи (далее – НП) на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ЦС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле:
ПН_НП = ПНбаз.НПРК × ПВК НП + ПНбаз.НПРК × (Кплотн.район – 1) + ПНбаз.НПРК × (Котопит.район. – 1) + ПНбаз.НПРК × (Ксельск.обл. – 1) + ПНбаз.НПРК × (Кэколог. – 1) + ПНбаз.НПРК × (Кn – 1), где:
ПНбаз.НПРК – базовый подушевой норматив НП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ЦС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, являющийся единым на территории Республики Казахстан, который рассчитывается по формуле:
ПНбаз.НПРК = ПНсред.НПРК/(ПВК РК + (Кплотн.РК – 1) + (Котопит.РК –1) + (Ксельск.РК – 1), где:
ПНсред.НПРК – средний компонент подушевого норматива на оказание НП на одного жителя в месяц по Республике Казахстан на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
ПНсред.НПРК = (V НПРК – V экол_рк) / Чрк / m, где:
V НПРК – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание НП населению;
V экол_рк – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия для областей, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам здравоохранения по оказанию НП Республики Казахстан, зарегистрированная в ЦС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование НП.
ПВК РК – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне Республики Казахстан, рассчитанный на основе данных ЦС "РПН" по половозрастной структуре населения Республики Казахстан, который определяется по формуле:
ПВК РК = (ПВКобл.1 + ПВКобл.2 + ... + ПВКобл.i) / n, где:
n – количество регионов
ПВКобл. – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл. = ∑ (Чобл. k/n × ПВКпмсп(n))/ Чобл., где:
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ЦС "РПН";
Чобл. k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ЦС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКпмсп(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ЦС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.РК – средний коэффициент плотности населения по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

КжылытуҚР = (Кжылыту аудан 1 × Саудан 1 + Кжылыту аудан 2 × Саудан 2 + ... + Кжылыту аудан і × Саудан i) / n, мұндағы:
n – аудандар саны
Кжылыту аудан – аудан, қала (оның ішінде республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық маңызы бар қала) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту × (Каудан – КҚР/орта.) / КҚР /орта., мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – өткен жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылытуды жылдық көлеміне шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстық, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалған аудан, қала бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орта. – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орта. = (Каудан 1 + Каудан 2 + ...+ Каудан i) / n
n – Қазақстан Республикасы аудандарының саны.
Kn – КК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативке қолданылатын түзету коэффициенттері (экологиялық коэффициент, ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті және басқа коэффициенттер).";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Денсаулық сақтау басқармасы басшысының бұйрығы негізінде бір айға МСАК субъектісіне бекітілген бір оқушыға интернат ұйымдарына жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек көрсетуге арналған түзету коэффициенттерін ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтің есебі, ол мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖНММ = ЖНММ ҚР × Ктығыз.аудан + ЖНММ ҚР × (Кжылыту аудан – 1) + ЖНММ ҚР × (Кэколог. – 1) + ЖНММ ҚР × (Кауыл.обл. – 1), мұндағы:
Ктығыз.аудан – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығның коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.аудан = 1 + С × Тығыз.ҚР / Тығыз.аудан халқ., мұндағы:
С – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық санынан халық тығыздығының ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = Сқр / Sқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқаны нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдай бойынша "БХТ" ЦЖ-да тіркелген Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағының ауданы;
Тығыз.аудан халқ. – аудан немесе қаладағы халықтың тығыздығы мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Тығыз.аудан халқ. = Саудан / Sаудан, мұндағы:
Саудан – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күндегі жағдайы бойынша "БХТ" ЦЖ-да тіркелген, тиісті ауданның, қаланың барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті ауданның, қаланың аумағының ауданы;

Котопит.РК = (Котопит.район.1 × Чрайон.1 + Котопит.район.2 × Чрайон.2 + … + Котопит.район.i × Чрайон.i) / n, где:
n – количество районов
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в том числе города республиканского значения, столицы, города областного значения), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. × (Прайон. – ПРК/сред.) / ПРК/сред., где:
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит. – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу, определенный на основании решения местного исполнительного органа области, республиканского значения и столицы, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i) / n
n – количество районов Республики Казахстан.
Kn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности, коэффициент учета продолжительности отопительного сезона и другие коэффициенты), применяемые к подушевому нормативу НП.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Расчет подушевого норматива с учетом поправочных коэффициентов на оказание медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, на одного прикрепленного школьника, закрепленного к субъекту ПМСП на основании приказа руководителя управления здравоохранения, в месяц, осуществляется по формуле:
ПНШМ = ПНШМ РК × Кплотн.район + ПНШМ РК × (Котопит.район. – 1) + ПНШМ РК × (Кэколог. – 1) + ПНШМ РК × (Ксельск.обл. – 1), где:
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В × Плотн.РК/ Плотн.нас.район, где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.РК = Чрк/Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ЦС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории Республики Казахстан согласно данным официальной статистической информации;
Плотн.нас.район – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле:
Плотн.нас.район = Чрайон/Sрайон, где:
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ЦС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;

Аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде, тығыздық коэффициенті 2 (екі) тең.
Моноқалаларда және шағын қалаларда халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5 (бір жарымға) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1 (бірлікке) тең.
Кжылыту аудан – аудан, қала (оның ішінде республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық маңызы бар қала) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту × (Каудан – КҚР/орта.) / КҚР/орта., мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері деректерінің негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлеміндегі жылытудың жылдық көлеміне арналған шығыстардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстық, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалған аудан, қала бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚРорта. – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚРорта. = (Каудан 1 + Каудан 2 + ... + Каудан і) /n
n – ҚР аудандарының саны
Кауыл.обл. – облыстар үшін ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл.обл. i = 1 + 0,25 × (Сауыл і / Собл.і × ЕҮауыл), мұндағы:
ЕҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге шығындар үлесі;
Собл. – "БХТ" ЦЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" ЦЖ-да МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халық саны.
Қала және ауыл халқына қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін ауылдық жерде жұмыс істегені үшін берілетін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті тек қана ауыл халқының санына қолданылады, қала тұрғындары үшін коэффициент 1 (бірлікке) тең.
Ауылдық елді мекендерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті ауыл субъектілеріне қолданылады.
Экологиялық түзету коэффициенті Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілеріне көзделеді.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.) / Vмсак, мұндағы:
Vмсак – МСАК көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірі азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптасатын экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін үстемеақы.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (полтора).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в том числе города республиканского значения, столицы, города областного значения), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. × (Прайон. – ПРК/сред.) / ПРК/сред., где:
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит. – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу, определенный на основании решения местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i) / n
n – количество районов РК
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл.i = 1 + 0,25 × (Чсело i / Чобл. i × ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ЦС "РПН";
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ЦС "РПН" по данному району или селу.
Для субъектов ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения коэффициент равен 1 (единице).
Коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется к субъектам села.
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + Vэкол.) / Vпмсп, где:
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего ПМСП;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:

"18. Түзету коэффициенттерін есепке алғанда бір медициналық қызмет тарифін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Тмқш_i-РР n = Шмқ_i-Р + Шмқ_i-Р × (K1-1) +…+ Шмқ_i-Р × (Kn – 1), мұндағы:
Тмқш_i-РР n – тікелей және үстеме шығыстарды айқындау әдісінің негізінде түзету коэффициенттерін есепке ала отырып есептелген n түріндегі бір медициналық қызметтің тарифі;
Мқш_i-Р – тікелей және үстеме шығыстарды айқындау әдісінің негізінде түзету коэффициенттерін есепке алмай есептелген бір медициналық қызметтің орташа есеп айырысу құны, мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Мқш_i-Р = Штікелей_i + Шүстеме_i, мұндағы:
i – медициналық қызметтер тарификаторына сәйкес тізбе бойынша медициналық қызметтің түрі;
Штікелей_i – осы Әдістеменің 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген медициналық қызмет (i) көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің негізгі медицина қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуге және осы Әдістеменің 4-тармағының 3) тармақшасында көзделген шығыстарды және осы Әдістеменің 4-тармағының 7) тармақшасына сәйкес қосалқы бөлшектерді ауыстыруды қоса алғанда, медициналық жабдыққа сервистік қызмет көрсетуге арналған шығыстарды қамтитын бір медициналық қызмет көрсетуге арналған тікелей шығыстардың есептік сомасы, жалақыны есептеу үшін ресми статистикалық ақпарат деректері бойынша ағымдағы қаржы жылының денсаулық сақтау саласының орташа айлық жалақысы пайдаланылады.
Шүстеме_i – мынадай формула бойынша айқындалатын, осы Әдістеменің 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 4-тармағының 5)-7) тармақшаларымен көзделген медициналық қызмет (i) көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілері қызметкерлерінің қосалқы (жанама) еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстарды қамтитын бір медициналық қызметке есептегендегі үстеме шығыстардың сомасы:
Шүстеме_i = ЖАi × kүстеме, мұндағы:
ЖАi – осы Әдістеменің 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес есептелген медициналық қызмет (i) көрсететін денсаулық сақтау субъектілердің медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге арналған шығыстардың орташа есептік сомасы пайдаланылады;
kүстеме – үстеме шығыстардың коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
kүстеме = Шүстеме_мұ / ЖАмп, мұндағы:
Шүстеме_мұ – МСАК көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің үстеме шығыстарының орташа есеп айырысу сомасы, ол медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілерінің қызметкерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 4-тармағының 5)-7) тармақшаларымен көзделген шығыстарды қамтиды;
ЖАмп – осы Әдістеменің 4 тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес есептелген денсаулық сақтау субъектілерінің медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге арналған шығыстардың орташа есептік сомасы пайдаланылады.
K1, … Kn – Арал өңіріндегі азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және ССЯП азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ жылыту мауысымның ұзақтығы, сондай-ақ Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға қолданылдатын және басқа да коэффициенттерге сәйкес ауылдық жердегі жұмысы, экологиялық апатты аймақтарындағы жұмысы үшін үстемеақы төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында қолданатын түзету коэффициенттері.
К_БайқоңырАЕК – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына МСАК көрсететін медициналық ұйымдарға арналған түзету коэффициенті.
К_БайқоңырАЕК = (Vаек + Vқос_аек) / Vаек, мұндағы:
Vаек – өткен жыл үшін Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде МСАК көрсететін денсаулық сақтау субъектісін қаржыландыру көлемі;
Vқос_аек – МСАК субъектісіне Ресей Федерациясы мен Қазақстан Республикасы арасындағы медициналық персоналдың жалақысы және коммуналдық қызметтер бойынша шығындар айырмасын өтеуге арналған қосымша қажеттілік сомасы;
Vқос_аек = Vаж_қосаек + Vкомм_қосаек, мұндағы:
Vаж_қосаек – медициналық персоналдың жалақысы бойынша Ресей Федерациясы мен Қазақстан Республикасы арасындағы шығындар айырмасын өтеуге арналған қосымша қажеттілік сомасы:
Vаж_қосаек = (АЖдмқ_рф × Сдмқ + АЖобмқ_рф × Собмқ + АЖкмқ_рф × Скмқ) − (АЖдмқ_қр × Сдмқ + АЖобмқ_қр × Собмқ + АЖкмқ_қр × Скмқ), мұндағы:
АЖдмқ_рф – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде орналасқан Ресей Федерациясының медициналық ұйымындағы дмқ орташа айлық жалақысы;
АЖобмқ_рф – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде орналасқан Ресей Федерациясының медициналық ұйымындағы обмқ орташа айлық жалақысы;
АЖкмқ_рф – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде орналасқан Ресей Федерациясының медициналық ұйымындағы кмқ орташа айлық жалақысы;
АЖдмқ_қр – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде орналасқан Қазақстан Республикасының медициналық ұйымындағы дмқ орташа айлық жалақысы;
АЖобмқ_қр – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде орналасқан Қазақстан Республикасының медициналық ұйымындағы обмқ орташа айлық жалақысы;
АЖкмқ_қр – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде орналасқан Қазақстан Республикасының медициналық ұйымындағы кмқ орташа айлық жалақысы;
Сдмқ – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде МСАК көрсететін дмқ саны;
Собмқ – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде МСАК көрсететін обмқ саны;
Скмқ – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде МСАК көрсететін кмқ саны;
Vкомм_қосаек – МСАК субъектісіне Ресей Федерациясы мен Қазақстан Республикасы арасындағы коммуналдық қызметтерге арналған шығындар айырмасын өтеуге арналған қосымша қажеттілік сомасы;

"18. Расчет тарифа одной медицинской услуги с учетом поправочных коэффициентов осуществляется по следующей формуле:
Трму_i-РР n = Рму_i-Р + Рму_i-Р × (K1 – 1) +…+ Рму_i-Р × (Kn – 1), где:
Трму_i-РР n – тариф одной медицинской услуги n вида, рассчитанный с учетом поправочных коэффициентов на основе метода определения прямых и накладных расходов;
Рму_i-Р – расчетная стоимость одной медицинской услуги, рассчитанная без учета поправочных коэффициентов на основе метода определения прямых и накладных расходов, осуществляется по следующей формуле:
Рму_i-Р = Рпрямые_i + Рнакладные_i, где:
i – вид медицинской услуги по перечню согласно тарификатору медицинских услуг;
Рпрямые_i – расчетная сумма прямых расходов на оказание одной медицинской услуги, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящей Методики на оплату труда основных медицинских работников субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую услугу (i), и подпунктом 3) пункта 4 настоящей Методики, и расходы на сервисное обслуживание медицинского оборудования, включая замену запасных частей, согласно подпункту 7) пункта 4 настоящей Методики, для расчета заработной платы используется среднемесячная заработная плата отрасли здравоохранения текущего финансового года по данным официальной статистической информации.
Рнакладные_i – сумма накладных расходов в расчете на одну медицинскую услугу, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании медицинской услуги (i), и подпунктами 5)-7) пункта 4 настоящей Методики, которые определяются по следующей формуле:
Рнакладные_i = ЗПi × kнакладные, где:
ЗПi – средняя расчетная сумма расходов на оплату труда основных медицинских работников субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую услугу (i), которая рассчитана в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящей Методики.
kнакладные – коэффициент накладных расходов, который определяется по следующей формуле:
kнакладные = Рнакладные_мо / ЗПмп, где:
Рнакладные_мо – средняя расчетная сумма накладных расходов субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании медицинских услуг и подпунктами 5)-7) пункта 4 настоящей Методики;
ЗПмп – средняя расчетная сумма расходов на оплату труда медицинских работников субъектов здравоохранения, которая рассчитана в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящей Методики.
K1, … Kn – поправочные коэффициенты, применяемые с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на оплату надбавки за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП, за продолжительность отопительного сезона, медицинским организациям, оказывающим амбулаторно-поликлиническую помощь гражданам Республики Казахстан, проживающим в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай и других коэффициентов.
К_БайконырАПП – поправочный коэффициент для медицинских организаций, оказывающих ПМСП гражданам Республики Казахстан, проживающим в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай.
К_БайконырАПП = (Vапп + Vдоп_апп) / Vапп, где:
Vапп – объем финансирования субъекта здравоохранения, оказывающего ПМСП в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай за прошедший год;
Vдоп_апп – сумма дополнительной потребности на возмещение субъекту ПМСП разницы между Российской Федерацией и Республикой Казахстан затрат на заработную плату медицинского персонала и коммунальные услуги;
Vдоп_апп = Vзп_допапп + Vкомм_допапп, где:
Vзп_допапп – сумма дополнительной потребности на возмещение субъекту ПМСП разницы между Российской Федерацией и Республикой Казахстан затрат на заработную плату медицинского персонала:
Vзп_допапп = (ЗПвмп_рф × Чвмп + ЗПсмп_рф × Чсмп + ЗПммп_рф × Чммп) – (ЗПвмп_рк × Чвмп + ЗПсмп_рк × Чсмп + ЗПммп_рк × Чммп), где:
ЗПвмп_рф – среднемесячная заработная плата вмп медицинского учреждения Российской Федерации, расположенного в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
ЗПсмп_рф – среднемесячная заработная плата смп медицинского учреждения Российской Федерации, расположенного в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
ЗПммп_рф – среднемесячная заработная плата ммп медицинского учреждения Российской Федерации, расположенного в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
ЗПвмп_рк – среднемесячная заработная плата вмп медицинского учреждения Республики Казахстан, расположенного в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
ЗПсмп_рк – среднемесячная заработная плата смп медицинского учреждения Республики Казахстан, расположенного в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
ЗПммп_рк – среднемесячная заработная плата ммп медицинского учреждения Республики Казахстан, расположенного в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
Чвмп – численность вмп, оказывающих услуги ПМСП в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
Чсмп – численность смп, оказывающих услуги ПМСП в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
Чммп – численность ммп, оказывающих услуги ПМСП в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
Vкомм_допапп – сумма дополнительной потребности на возмещение субъекту ПМСП разницы между Российской Федерацией и Республикой Казахстан затрат на коммунальные услуги;

Vкомм_қосаек = (Vэ/э1 × Тэ/э_рф × Ба + Vэ/э2 × Тэ/э_рф × Ба + ... + Vэ/э12 × Тэ/э_рф × Ба) + (Vс/с1 × Тс/с_рф × Ба + Vс/с2 × Тс/с_рф × Ба + ...+ Vс/с12 × Тс/с_рф × Ба) + (Vк1 × Тк_рф × Ба + Vк2 × Тк_рф × Ба + ... Vк12 × Тк_рф × Ба) − (Vэ/э1 × Тэ/э_қр + Vэ/э2 × Тэ/э_қр + ... + Vэ/э12 × Тэ/э_қр) + (Vс/с1 × Тс/с_қр + Vс/с2 × Тс/с_қр + ... + Vс/с12 × Тс/с_қр) + (Vк1 × Тк_қр + Vк2 × Тк_қр + ... + Vк12 × Тк_қр), мұндағы:
Vэ/э1, Vэ/э2 ... Vэ/э12 – өткен жылдың тиісті айлары бойынша Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына МСАК көрсететін медициналық ұйымдардың тұтынған электр энергиясының көлемі;
Vс/с1, Vс/с2 ... Vс/с12 – өткен жылдың тиісті айлары бойынша Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына МСАК көрсететін медициналық ұйымдардың тұтынған су көлемі;
Vк1, Vк2 ... Vк12 – өткен жылдың тиісті айлары бойынша Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына МСАК көрсететін медициналық ұйымдарға көрсетілген кәріз қызметтерінің көлемі;
Тэ/э_рф – Байқоңыр қаласындағы Ресей Федерациясының энергиямен жабдықтаушы ұйымының электр энергиясы тарифі;
Тэ/э_қр – Қазақстан Республикасы Қызылорда облысындағы электр энергиясы тарифі;
Тс/ж_рф – Байқоңыр қаласындағы Ресей Федерациясының сумен жабдықтаушы ұйымының сумен жабдықтау тарифі;
Тс/ж_қр – Қазақстан Республикасы Қызылорда облысындағы сумен жабдықтау тарифі;
Тк_рф – Байқоңыр қаласындағы Ресей Федерациясының суды бұру тарифі;
Тк_қр – Қазақстан Республикасы Қызылорда облысындағы суды бұру тарифі;
Ба – рубльді теңгеге қайта есептеу кезіндегі бағамдық айырма.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайына тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Ткшт = БМкшт × ШКкшт i + БМкшт × ШКкшт i × (Kn1 – 1) + БМкшт × ШКкшт i × (Kn2 – 1) +... + БМкшт × ШКкшт i × (Knn – 1) + БМкшт × (ТК_академ – 1) + БМкшт × (ТК_ғик – 1)+ БМкшт × (К_ұәк – 1) + БМкшт × (К_БайқоңырММК – 1), мұндағы:
Ткшт – КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайының тарифі;
i – КШТ-ның түрі немесе тобы;
БМкшт – КШТ бойынша базалық мөлшерлеменің құны;
ШКкшт i – КШТ-ның белгілі бір (і) түрінің шығын сыйымдылығы коэффициенті;
Kn1, Kn2, …, Knn – түзету коэффициенттері (экологиялық коэффициент, ауылдық жерде жұмыс істегені үшін коэффициент, жылыту маусымы ұзақтығының коэффициенті және басқа да коэффициенттер).
КауылҚР – Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алудың орташа коэффициенті:
КауылҚР = (Кауыл.обл. 1 + Кауыл.обл. 2 + … + Кауыл.обл. i)/n
n – өңірлер саны;
Кауыл.обл. – облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Vкомм_допапп= (Vэ/э1 × Тэ/э_рф × Кр + Vэ/э2 × Тэ/э_рф × Кр +...+ Vэ/э12 × Тэ/э_рф × Кр) + (Vв/с1 × Тв/с_рф × Кр + Vв/с2 × Тв/с_рф × Кр +...+ Vв/с12 × Тв/с_рф × Кр) + (Vкан1 × Ткан_рф × Кр + Vкан2 × Ткан_рф × Кр + ... + Vкан12 × Ткан_рф × Кр) – (Vэ/э1 × Тэ/э_рк + Vэ/э2 × Тэ/э_рк + ... + Vэ/э12 × Тэ/э_рк) + (Vв/с1 × Тв/с_рк + Vв/с2 × Тв/с_рк + ... + Vв/с12 × Тв/с_рк) + (Vкан1 × Ткан_рк + Vкан2 × Ткан_рк + ... + Vкан12 × Ткан_рк), где:
Vэ/э1, Vэ/э2 ... Vэ/э12 – объем потребленной электроэнергии медицинскими организациями, оказывающими ПМСП гражданам Республики Казахстан, проживающим в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай за соответствующие месяцы предшествующего года;
Vв/с1, Vв/с2 ... Vв/с12 – объем потребленной воды медицинскими организациями, оказывающими ПМСП гражданам Республики Казахстан, проживающим в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай за соответствующие месяцы предшествующего года;
Vкан1, Vкан2 ... Vкан12 – объем оказанных канализационных услуг медицинскими организациями, оказывающими ПМСП гражданам Республики Казахстан, проживающим в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай за соответствующие месяцы предшествующего года;
Тэ/э_рф – тариф за электроэнергию, энергоснабжающей компании Российской Федерации в городе Байконыр;
Тэ/э_рк – тариф за электроэнергию в Кызылординской области Республики Казахстан;
Тв/с_рф – тариф за водоснабжение, водоснабжающей компании Российской Федерации в городе Байконыр;
Тв/с_рк – тариф за водоснабжение в Кызылординской области Республики Казахстан;
Ткан_рф – тариф за водоотведение Российской Федерации в городе Байконыр;
Ткан_рк – тариф за водоотведение в Кызылординской области Республики Казахстан;
Кр – курсовая разница при пересчете рубля в тенге.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Тариф за один пролеченный случай по КЗГ для субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях, определяется по следующей формуле:
Ткзг = БСкзг × КЗкзг i + БСкзг × КЗкзг i × (Kn1 – 1) + БСкзг × КЗкзг i × (Kn2 – 1) +… + БСкзг × КЗкзг i × (Knn – 1) + БСкзг × (ПК_академ – 1)+ БСкзг × (ПК_ник – 1)+ БСкзг × (К_омп – 1) + БСкзг × (К_ БайконырСМП – 1), где:
Ткзг – тариф за один пролеченный случай по КЗГ;
i – вид или группа КЗГ;
БСкзг – стоимость базовой ставки по КЗГ;
КЗкзг i – коэффициент затратоемкости определенного вида (i) КЗГ;
Kn1, Kn2, …, Knn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности, коэффициент учета продолжительности отопительного сезона и другие коэффициенты).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл. 1 + Ксельск.обл. 2 + … + Ксельск.обл. i) /n
n – количество регионов;
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:

Кауыл.обл. = 1 + 0,25 × (Сауыл / Собл. × ШҮауыл), мұндағы:
ШҮауыл – ауыл субъектілеріне ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге арналған шығындар үлесі;
Собл. – "БХТ" ЦЖ-да өңірдің бекітілген халық саны;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" ЦЖ-да тіркелген ауыл субъектілеріне бекітілген халық саны.
Экологиялық түзету коэффициенті Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілеріне көзделеді.
Кэколог. = (VММК + Vэкол.) / VММК, мұндағы:
VММК – стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
К_ұәк – өңірлік медициналық ұйымдарға ҰӘК көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын коэффициент.
ТК_ғик – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға халықаралық инновациялық технологияларды енгізу және денсаулық сақтау жүйесін жаңғырту жолымен медициналық көмек көрсету деңгейін арттыру үшін қолданылатын коэффициент.
ТК_академ – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын, білім беруді, зерттеулер мен клиникалық практиканы интеграциялау арқылы медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту үшін қолданылатын коэффициент.
Кжылыту аудан – аудан, қала (оның ішінде республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық маңызы бар қала) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту × (Каудан – КҚР/орта.) / КҚР/орта., мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан, қала бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – өткен жылғы жылыту маусымының ұзақтығын тиісті облыста немесе қалада стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері бойынша ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлеміндегі жылудың жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстық, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалған аудан, қала бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орта. – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мына формуламен айқындалады:

Ксельск.обл. = 1 + 0,25 × (Чсело / Чобл. × ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чобл – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ЦС "РПН";
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, зарегистрированная в ЦС "РПН" по данному району или селу.
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (VСМП + Vэкол.) / VСМП, где:
VСМП – объем финансирования на очередной плановый период для субъектов здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
К_омп – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для оказания ОМП региональным медицинским организациям.
ПК_ник – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для повышения уровня оказания медицинской помощи путем внедрения международных инновационных технологий и модернизации системы здравоохранения.
ПК_академ – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для улучшения качества медицинских услуг путем интеграции образования, исследований и клинической практики.
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в том числе города республиканского значения, столицы, города областного значения), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. × (Прайон. – ПРК/сред.) / ПРК/сред., где:
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города;
Дотопит. – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих стационарную помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу, определенный на основании решения местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

КҚР/орта. = (Каудан 1 + К аудан 2 + … + К аудан i) / n
n – Қазақстан Республикасы өңірлерінің саны.
К_БайқоңырММК – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдар үшін түзету коэффициенті.
К_БайқоңыррММК = (VММК + Vқос_ММК) / VММК, мұндағы:
VММК – өткен жылы Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісін қаржыландыру көлемі;
Vқос_ММК – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне Ресей Федерациясы мен Қазақстан Республикасы арасындағы медициналық персоналдың жалақысы мен коммуналдық қызметтердің шығындарын өтеуге қосымша қажеттілік сомасы;
Vқос_ММК = Vаж_қосммк + Vкомм_қосммк, мұндағы:
Vаж_қосммк – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне Ресей Федерациясы мен Қазақстан Республикасы арасындағы медициналық персоналдың жалақысына жұмсалатын шығындарды өтеуге қосымша қажеттілік сомасы;
Vаж_қосммк = (АЖдмп_рф × Cдмп + АЖомп_рф × Cобмп + АЖкмп_рф × Cкмп) – (АЖдмп_қр × Cдмп + АЖомп_қр × Cобмп + АЖкмп_қр × Cкмп), мұндағы:
АЖдмп_рф – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде орналасқан Ресей Федерациясының медициналық мекемесінің дмп орташа айлық жалақысы;
АЖобмп_рф – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде орналасқан Ресей Федерациясының медициналық мекемесінің обмп орташа айлық жалақысы;
АЖкмп_рф – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде орналасқан Ресей Федерациясының медициналық мекемесінің кмп орташа айлық жалақысы;
АЖдмп_қр – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде орналасқан Қазақстан Республикасының медициналық мекемесінің дмп орташа айлық жалақысы;
АЖобмп_қр – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде орналасқан Қазақстан Республикасының медициналық мекемесінің обмп орташа айлық жалақысы;
АЖкмп_қр – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде орналасқан Қазақстан Республикасының медициналық мекемесінің кмп орташа айлық жалақысы;
Cдмп – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін дмп саны;
Cобмп – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін обмп саны;
Cкмп – Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін кмп саны;
Vкомм_қосммк – МСАК субъектілеріне Ресей Федерациясы мен Қазақстан Республикасы арасындағы коммуналдық қызметтер шығындарының айырмашылығын өтеуге қосымша қажеттілік сомасы;

ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i) / n
n – количество районов Республики Казахстан;
К_БайконырСМП – поправочный коэффициент для медицинских организаций, оказывающих специализированную медицинскую помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях гражданам Республики Казахстан, проживающим в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай.
К_БайконырСМП = (VСМП + Vдоп_СМП) / VСМП, где:
VСМП – объем финансирования субъекта здравоохранения, оказывающего специализированную медицинскую помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай за прошедший год;
Vдоп_СМП – сумма дополнительной потребности на возмещение субъекту здравоохранения, оказывающему специализированную медицинскую помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай разницы Российской Федерацией и Республикой Казахстан затрат на заработную плату медицинского персонала и коммунальные услуги;
Vдоп_СМП = Vзп_допсмп + Vкомм_допсмп, где:
Vзп_допсмп – сумма дополнительной потребности на возмещение субъекту здравоохранения, оказывающему специализированную медицинскую помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай разницы Российской Федерацией и Республикой Казахстан затрат на заработную плату медицинского персонала;
Vзп_допсмп = (ЗПвмп_рф × Чвмп + ЗПсмп_рф × Чсмп + ЗПммп_рф × Чммп) – (ЗПвмп_рк × Чвмп+ ЗПсмп_рк × Чсмп + ЗПммп_рк × Чммп), где:
ЗПвмп_рф – среднемесячная заработная плата вмп медицинского учреждения Российской Федерации, расположенного в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
ЗПсмп_рф – среднемесячная заработная плата смп медицинского учреждения Российской Федерации, расположенного в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
ЗПммп_рф – среднемесячная заработная плата ммп медицинского учреждения Российской Федерации, расположенного в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
ЗПвмп_рк – среднемесячная заработная плата вмп медицинского учреждения Республики Казахстан, расположенного в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
ЗПсмп_рк – среднемесячная заработная плата смп медицинского учреждения Республики Казахстан, расположенного в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
ЗПммп_рк – среднемесячная заработная плата ммп медицинского учреждения Республики Казахстан, расположенного в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
Чвмп – численность вмп, оказывающих специализированную медицинскую помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
Чсмп – численность смп, оказывающих специализированную медицинскую помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
Чммп – численность ммп, оказывающих специализированную медицинскую помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай;
Vкомм_допсмп – сумма дополнительной потребности на возмещение субъекту ПМСП разницы между Российской Федерацией и Республикой Казахстан затрат на коммунальные услуги;

Қөсім = (Спсих/нарко.жыл соңы (n1)/Спсих/нарко.жыл басы (n1) × 100 + Спсих/нарко. жыл соңы (n2)/С псих/нарко.жыл басы (n2) × 100 + Спсих/нарко. жыл соңы (n3) /С псих/нарко. жыл басы (n3) × 100)/3 , мұндағы:
Спсих/нарко. жыл басы – соңғы үш жыл кезеңінде (n1, 2, 3) жыл басына ПНТ, ННТ "ДНЭТ" ЦЖ-да тіркелген психикалық денсаулық орталығы науқастарының саны;
Спсих/нарко. жыл соңы – соңғы үш жыл кезеңінде (n1, 2, 3) жыл соңына ПНТ, ННТ "ДНЭТ" ЦЖ-да тіркелген психикалық денсаулық орталығы науқастарының саны;
m – психикалық денсаулық орталықтарының науқастарына медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Туберкулезден зардап шегетін бір науқас үшін кешенді тариф:
1) ұйымдастырушылық, әдістемелік, профилактикалық, емдеу-диагностикалық қызметті үйлестіруді, мониторингтеуді, талдауды және фтизиопульмонологиялық қызметті дамытуды;
2) туберкулезбен ауыратын адамдарға профилактикалық, консультациялық-диагностикалық, емдеу, оңалту көмегін көрсетуді;
3) "Халыққа туберкулез кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" 2022 жылғы 30 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-107 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29917 болып болып тіркелген) 4-қосымшаға сәйкес 10 қайта қараудағы Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша "Туберкулез" диагнозын қоюды;
4) туберкулездің зертханалық диагностикасын ұйымдастыруды;
5) ұлттық фтизиопульмонология ғылыми орталығының мамандарының қатысуымен консультацияларды ұйымдастыруды;
6) туберкулезбен ауыратын адамдарды көрсетілімдері бойынша ұлттық фтизиопульмонология ғылыми орталығына жіберуді (күрделі дифференциалды-диагностикалық және клиникалық жағдайлар, түпкілікті диагноз қоюдың мүмкін еместігі, дәріге төзімді туберкулездің қайталанған жағдайлары, емдеу схемаларын түзету емдеудің тиімсіздігі, туберкулезге қарсы препараттарды қабылдауға елеулі жағымсыз құбылыстар, хирургиялық емдеу);
7) стационарлық және амбулаториялық жағдайларда медициналық көмектің өзара іс-қимылын және сабақтастығын қамтамасыз етуді;
8) туберкулезге қарсы препараттарды үздіксіз қамтамасыз етуді (қажеттілікті айқындау, өтінім жасау, сатып алу, сақтау, бөлу, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді үйлестіру);
9) туберкулезге қарсы іс-шаралардың тиімділігін талдауды;

Тприроста = (Чпсих/нарко конец года (n1) / Чпсих/нарко нач. года (n1) × 100 + Чпсих/нарко конец года (n2) / Чпсих/нарко нач. года (n2) × 100 + Чпсих/нарко конец года (n3) / Чпсих/нарко нач. года (n3) × 100) / 3, где:
Чпсих/нарко. нач. года – численность больных центра психического здоровья, зарегистрированных в РПБ, РНБ ЦС "ЭРДБ" на начало года за период (n1, 2, 3) последних трех лет;
Чпсих/нарко конец года – численность больных центра психического здоровья, зарегистрированных в РПБ, РНБ ЦС "ЭРДБ" на конец года за период (n1, 2, 3) последних трех лет;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование на оказание медико-социальной помощи больным центров психического здоровья.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Комплексный тариф на одного больного туберкулезом предусматривает:
1) координацию, мониторинг, анализ организационной, методической, профилактической, лечебно-диагностической деятельности и развития фтизиопульмонологической службы;
2) оказание профилактической, консультативно-диагностической, лечебной, реабилитационной помощи лицам, больным туберкулезом;
3) постановку диагноза "Туберкулез" в соответствии с Международной статистической классификацией болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра согласно приложению 4 к приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2022 года № ҚР ДСМ-107 "Об утверждении Стандарта организации оказания населению медицинской помощи при туберкулезе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29917);
4) организацию лабораторной диагностики туберкулеза;
5) организацию консультаций с участием специалистов национального научного центра фтизиопульмонологии;
6) направление лиц, больных туберкулезом, в национальный научный центр фтизиопульмонологии по показаниям (сложные дифференциально-диагностические и клинические случаи, невозможность постановки окончательного диагноза, повторные случаи лекарственно-устойчивого туберкулеза, коррекция схем лечения неэффективность лечения, серьезные нежелательные явления на прием противотуберкулезных препаратов, хирургическое лечение);
7) обеспечение взаимодействия и преемственности медицинской помощи в стационарных и амбулаторных условиях;
8) бесперебойное обеспечение противотуберкулезных препаратов (определение потребности, составление заявки, закуп, хранение, распределение, координация лекарственного обеспечения);
9) анализ эффективности противотуберкулезных мероприятий;

10) туберкулез кезінде адвокация, коммуникация және әлеуметтік жұмылдыруды жүргізуді;
11) туберкулезді бақылауда ведомствоаралық және сектораралық өзара іс-қимылды ұйымдастыруды көздейді.";
7-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-параграф. Жедел медициналық жәрдем көрсеткені үшін және медициналық авиацияға арналған тарифтерді қалыптастыру алгоритмі";
50 және 51-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Жедел медициналық жәрдем және жедел медициналық жәрдем станциясының деңгейінде білікті мамандарды тарта отырып медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсат беру құжаттары бар денсаулық сақтау субъектілеріне ақы төлеу бекітілген халыққа шақыртулардың 4 жеделдік санатындағы жедел медициналық жәрдемді қоспағанда, ТМККК шеңберінде жедел медициналық жәрдемнің станциясы үшін бір бекітілген адамға санитариялық автокөлікпен білікті мамандарды тарта отырып көрсететін жедел медициналық жәрдемнің және медициналық көмектің жан басына шаққандағы нормативі бойынша жүзеге асырылады.
51. Айына жедел медициналық жәрдем көрсететін денсаулық сақтау субъектісін "БХТ" ЦЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға жедел медициналық жәрдем көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің есебі, кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖН_ЖЖ = (ЖНбаз.ЖЖҚР × ЖЖК ЖЖ + ЖНбаз.ЖЖҚР × (Ктығыз.обл.- 1) + ЖНбаз.ЖЖҚР × (Кобл.жылыту – 1) + ЖНбаз.ЖЖҚР × (Кауыл.обл. – 1) + ЖНбаз.ЖЖҚР × (Кэколог. –1)) × Көңір, мұндағы:
ЖНбаз.ЖЖҚР – Қазақстан Республикасының аумағында бірыңғай болып табылатын түзету коэффициенттерін есепке алмағанда айқындалған айына "БХТ" ЦЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға арналған жедел медициналық жәрдемнің базалық жан басына шаққандағы нормативі, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖНбаз.ЖЖҚР = ЖНорта.ЖЖҚР/(ЖЖК ҚР + (Ктығыз.ҚР – 1) + (КжылытуҚР – 1) + (КауылҚР – 1) + (Кэколог.ҚР – 1), мұндағы:
ЖНорта.ЖЖҚР – алдағы қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасы бойынша айына бір тұрғынға жедел медициналық жәрдем көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің орташа компоненті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖНорта.ЖЖҚР = Vжж қр / Сқр / m, мұндағы:
Vжж қр – халыққа жедел медициналық жәрдем көрсетуге арналған Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдай бойынша "БХТ" ЦЖ-да тіркелген халықтың жедел медициналық жәрдем көрсету бойынша барлық денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халық саны;
m – жедел медициналық жәрдемді қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылы ішіндегі айлар саны.
ЖЖК ҚР – Қазақстан Республикасы халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" ЦЖ деректері негізінде есептелген Қазақстан Республикасы деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының орташа жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формуламен айқындалады:

10) проведение адвокации, коммуникации и социальной мобилизации при туберкулезе;
11) организацию межведомственного и межсекторального взаимодействия в контроле за туберкулезом.";
в заголовок параграфа 7 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункты 50 и 51 изложить в следующей редакции:
"50. Субъектам здравоохранения, оказывающим скорую медицинскую помощь и медицинскую помощь с привлечением квалифицированных специалистов, оказываемую санитарным автотранспортом, на уровне станции скорой медицинской помощи и субъекты здравоохранения, имеющие разрешительные документы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", оплата осуществляется по подушевому нормативу скорой медицинской помощи и медицинской помощи с привлечением квалифицированных специалистов, оказываемой санитарным автотранспортом, на одного прикрепленного человека для станции скорой медицинской помощи в рамках ГОБМП, за исключением скорой медицинской помощи прикрепленному населению 4 категории срочности вызовов.
51. Расчет подушевого норматива на оказание скорой медицинской помощи на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ЦС "РПН" к субъекту здравоохранения, оказывающему скорую медицинскую помощь, в месяц, осуществляется по комплексной формуле:
ПН_СП = (ПНбаз.СПРК × ПВК СП + ПНбаз.СПРК × (Кплотн.обл. – 1) + ПНбаз.СПРК × (Котопит.обл. – 1) + ПНбаз.СПРК × (Ксельск.обл. – 1) + ПНбаз.СПРК × (Кэколог – 1) × Крегион, где:
ПНбаз.СПРК – базовый подушевой норматив скорой медицинской помощи на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ЦС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, являющийся единым на территории Республики Казахстан, который рассчитывается по формуле:
ПНбаз.СПРК = ПНсред. СПРК/(ПВК РК + (Кплотн.РК – 1) + (Котопит.РК – 1) + (Ксельск.РК – 1) + (Кэколог.РК – 1)), где:
ПНсред. СПРК – средний компонент подушевого норматива на оказание скорой медицинской помощи на одного жителя в месяц по Республике Казахстан на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
ПНсред. СПРК = Vсп рк / Чрк/m, где:
Vсп рк – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание скорой медицинской помощи населению;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем организациям по оказанию скорой медицинской помощи Республики Казахстан, зарегистрированная в ЦС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование скорой медицинской помощи.
ПВК РК – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне Республики Казахстан, рассчитанный на основе данных ЦС "РПН" по половозрастной структуре населения Республики Казахстан, который определяется по формуле:

ЖЖК ҚР = (ЖЖКобл.1 + ЖЖКобл.2 + .. + ЖЖКобл. i)/ n
n – өңірлер саны
ЖЖКобл. – өңір бойынша халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКобл. = ∑ (Собл. k/n × ЖЖКмсак(n)) / Собл., мұндағы:
Собл. – "БХТ" ЦЖ тіркелген өңірдің бекітілген халық саны;
Собл k/n – "БХТ" ЦЖ тіркелген жыныстық-жас тобына жататын халықтың нөмірі n, өңірдің бекітілген халық саны нөмірі k;
ЖЖКмсак(n) – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес n нөмірі жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті.
Жедел медициналық жәрдем субъектісіне бекітілген халық саны және халықтың жыныстық-жастық құрамы алдағы қаржы жылына арналған жедел медициналық жәрдем көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша "БХТ" ЦЖ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы халқының тығыздығының орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.ҚР = (Ктығыз.обл.1 × Собл.1 + Ктығыз.обл.2 × Собл.2 + … + Ктығыз.обл. і × Собл.і) / n
n – өңірлер саны
Ктығыз.обл. – осы облыс бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.обл. = 1 + С × Тығыз.ҚР / Тығыз.обл.халқ., мұндағы:
С – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың халық тығыздығының облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = Сқр / Sқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" ЦЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағының ауданы;
Тығыз.обл.халқ. – облыс халқының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.обл.халқ. = Собл. / Sобл., мұндағы:
Собл. – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күндегі жағдайы бойынша "БХТ" ЦЖ-да тіркелген облыстың барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sобл. – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес облыс аумағының ауданы;
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының жедел медициналық жәрдем субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1 (бірлікке) тең.

ПВК РК = (ПВКобл.1 + ПВКобл.2 + ... + ПВКобл. i) / n
n – количество регионов
ПВКобл. – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл. = ∑ (Чобл. k/n × ПВКпмсп(n)) / Чобл., где:
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ЦС "РПН";
Чобл. k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ЦС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКпмсп(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту скорой медицинской помощи, определяется на основе данных по населению из базы ЦС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание скорой медицинской помощи на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.РК – средний коэффициент плотности населения по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Кплотн.РК = (Кплотн.обл.1 × Чобл.1+ Кплотн.обл.2 × Чобл.2 + … + Кплотн.обл.i × Чобл.i) / n
n – количество регионов
Кплотн.обл. – коэффициент плотности населения по данной области, который определяется по формуле:
Кплотн.обл. = 1 + В × Плотн.РК / Плотн.нас.обл., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения областей, городов республиканского значения и столицы от численности населения областей, городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.РК = Чрк / Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ЦС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования
Sрк – площадь территории Республики Казахстан согласно данным официальной статистической информации;
Плотн.нас.обл. – плотность населения в области, которая определяется по формуле:
Плотн.нас.обл. = Чобл. / Sобл., где:
Чобл. – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП области, зарегистрированная в ЦС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sобл. – площадь территории области согласно данным официальной статистической информации;
Для субъектов скорой медицинской помощи городов республиканского значения, столицы и областных центров, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).

Халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде тығыздық коэффициенті 2 (екіге) тең.
КауылҚР – Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыны есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КауылҚР = (Кауыл.обл. 1 × Собл.1 + Кауыл обл. 2 × Собл. 2 + … + Кауыл обл. i × Собл. і)/ n
n – өңірлер саны
Кауыл обл. – облыстар үшін ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл обл.і = 1 + 0,25 × (Сауыл і / Собл.і × ЕҮауыл), мұндағы:
ЕҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" ЦЖ-да тіркелген, жедел медициналық жәрдем көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халық саны;
Собл. – "БХТ" ЦЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Қала және ауыл халқына білікті мамандарды тарта отырып, санитариялық автокөлік көрсететін жедел медициналық жәрдем және медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін ауылдық жерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына ғана қолданылады, қала халқы үшін коэффициент 1 (бірлікке) тең.
КжылытуҚР – Қазақстан Республикасы бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КжылытуҚР = (Кжылыту аудан 1. × Саудан 1 + Кжылыту аудан 2 × Саудан 2+ … + Кжылыту аудан і × Саудан і) / n
n – аудандар саны
Кжылыту аудан – аудан, қала (оның ішінде республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық маңызы бар қала) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту × (Каудан – КҚР/орта.) / КҚР/орта., мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – өткен жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлеміндегі жылыту жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстық, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалған аудан, қала бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орта. – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орта. = (Каудан 1 + Каудан 2 + … + Каудан i)/n
n – аудандар саны
Экологиялық түзету коэффициенті Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша үстемеақымен қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілеріне көзделеді.
Кэколог.ҚР = (Кэколог.1 + Кэколог.2 +…+ Кэколог.i)/n, мұндағы:
n – Қазақстан Республикасы өңірлерінің саны
Кэколог. = (Vжж + Vэкол.) / Vжж, мұндағы:
Vжж – жедел медициналық жәрдем көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
Көңір – тарифті түзету және республикалық маңызы бар қалалар мен астанада денсаулық сақтау субъектілерінің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында белгіленетін түзету коэффициенті.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

При расчете коэффициента плотности населения больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл.1 × Чобл.1+ Ксельск.обл.2 × Чобл. 2 + … + Ксельск.обл.i × Чобл.i) / n
n – количество регионов
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл.i = 1 + 0,25 × (Чсело i / Чобл. i × ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъектам села, оказывающим ПМСП, зарегистрированная в ЦС "РПН" по данному району или селу;
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ЦС "РПН".
Для субъектов здравоохранения, оказывающих скорую медицинскую помощь и медицинскую помощь с привлечением квалифицированных специалистов, оказываемую санитарным автотранспортом, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения коэффициент равен 1 (единице).
Котопит.РК – средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Котопит.РК = (Котопит.район.1 × Чрайон.1+ Котопит.район.2 × Чрайон.2 + … + Котопит.район.i × Чрайон.i) / n
n – количество районов
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в том числе города республиканского значения, столицы, города областного значения), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. × (Прайон. – ПРК/сред.) / ПРК/сред., где:
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит. – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу, определенный на основании решения местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i) / n
n – количество районов
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог.РК = (Кэколог.1 + Кэколог.2 +…+ Кэколог.i)/n, где:
n – количество регионов Республики Казахстан
Кэколог. = (Vсп + Vэкол.) / Vсп, где:
Vсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего скорую медицинскую помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Крегион – поправочный коэффициент, устанавливаемый с целью корректировки тарифа и обеспечения устойчивого функционирования субъектов здравоохранения в городах республиканского значения и столице.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:

"55. Ауыл халқына кешенді жан басына шаққандағы норматив ауыл субъектілері үшін айына "БХТ" ЦЖ-да тіркелген бір ауыл тұрғынына есептеуден айқындалады.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Ауыл субъектілері үшін айына ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативті есептеу мынадай формулада жүзеге асырылады:
КЖНауыл = КЖНбаз.МСАК × ЖЖКауыл + КЖНбаз.МСАК × (Ктығыз.аудан – 1) + КЖНбаз.МСАК × (К жылыту аудан – 1) + КЖНбаз.МСАК × (Кауыл обл. – 1) + КЖНбаз.МСАК × (Кэколог. – 1) + Vск/сак_ауыл/Сауыл/m, мұндағы:
КЖНбаз.МСАК – осы Әдістеменің 8-тармағына сәйкес формула бойынша есептелетін түзету коэффициенттері есепке алынбай айқындалған, бір айда "БХТ" ЦЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға шаққандағы МСАК базалық кешенді жан басына шаққандағы норматив;
ЖЖКауыл – өңір бойынша ауыл халқының медициналық қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКауыл = ∑ (Сауыл k/n × ЖЖКмсак(n)) / Сауыл, мұндағы:
Сауыл – "БХТ" ЦЖ-да тіркелген өңірдің ауыл халқының саны;
Сауыл k/n – "БХТ" ЦЖ-да тіркелген халықтың k нөмірі, өңірдің бекітілген ауыл халқының саны жыныстық-жас тобына жататын халықтың n нөмірі;
ЖЖКмсак(n) – МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативті есептеудің кешенді формуласының кестесіне сәйкес жыныстық-жастық тобының жыныстық-жастық түзету коэффициенті нөмірі n;
МСАК субъектісін бекітілген халық саны және халықтың жыныстық-жас құрамы халықты еркін тіркеу науқанының нәтижелері бойынша немесе алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша "БХТ" ЦЖ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.аудан – осы аудан бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.аудан – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.аудан = 1 + С × Тығыз.ҚР / Тығыз.аудан халқ., мұндағы:
С – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық санынан халық тығыздығының ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = Сқр / Sқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдай бойынша "БХТ" ЦЖ-да тіркелген Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағының ауданы;
Тығыз.аудан халқ. – формула бойынша анықталатын аудандағы, қаладағы халық тығыздығы
Тығыз.аудан халқ. = Саудан / Sаудан, мұндағы:
Саудан – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдай бойынша "БХТ" ЦЖ-да тіркелген тиісті ауданның, қаланың МСАК-тың барлық субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті ауданның, қаланың аумағының ауданы;

"55. Комплексный подушевой норматив на сельское население определяется для субъектов села из расчета на одного сельского жителя, зарегистрированного в ЦС "РПН", в месяц.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Расчет комплексного подушевого норматива на сельское население в месяц для субъектов села осуществляется по формуле:
КПНсело = КПНбаз.ПМСП × ПВКсело + КПНбаз.ПМСП × (Кплотн.район – 1) + КПНбаз.ПМСП × (Котопит.район. – 1) + КПНбаз.ПМСП × (Ксельск.обл – 1) + КПНбаз.ПМСП × (Кэкол. – 1) + Vсп/сзт_село/ Чсело/m, где:
КПНбаз.ПМСП – базовый комплексный подушевой норматив ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ЦС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, который рассчитывается по формуле согласно пункту 8 настоящей Методики;
ПВКсело – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг сельским населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКсело = ∑ (Чсело k/n × ПВКпмсп(n)) / Чсело, где:
Чсело – численность прикрепленного сельского населения региона, зарегистрированная в ЦС "РПН";
Чсело k/n – численность прикрепленного сельского населения региона, зарегистрированная в ЦС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКпмсп(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно таблице к комплексной формуле расчета комплексного подушевого норматива ПМСП;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ЦС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району, который определяется по формуле:
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В × Плотн.РК / Плотн.нас.район, где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.РК = Чрк / Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ЦС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории Республики Казахстан согласно данным официальной статистической информации
Плотн.нас.район – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле:
Плотн.нас.район = Чрайон / Sрайон, где:
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ЦС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;

Халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде тығыздық коэффициенті 2 (екіге) тең.
Каудан жылыту – аудан, қала (оның ішінде облыстық, республикалық маңызы бар қалалар және астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Каудан жылыту = 1 + Үжылыту × (Каудан – КҚР/орта.) / КҚР/орта., мұндағы:
Каудан жылыту – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – алдағы жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлеміндегі жылыту жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстық, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалған аудан, қала бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орта. – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орта. = (Каудан 1 + Каудан 2 + … + Каудан i) / n
n – аудандар саны
Кауыл.обл. – облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл.обл. = 1 + 0,25 × (Сауыл / Собл. × Үауыл), мұндағы:
Үауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге арналған шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" ЦЖ-да тіркелген МСАК көрсететін ауыл субъектілеріне бекітілген халықтың саны;
Собл. – "БХТ" ЦЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Экологиялық түзету коэффициенті Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілеріне көзделеді.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.)/ Vмсак, мұндағы:
Vмсак – МСАК көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстеме ақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
Vск/сак_ауыл – ауыл субъектісі үшін тіркелген ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсетуге арналған қаражаттың жылдық көлемі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Vск/сак_ауыл = Vск/сак_ауыл/обл / ЕЖск/сак_ауыл/обл. × ЕЖск/сак_ауыл, мұндағы:
Vск/сак_ауыл/обл. – алдағы қаржы жылына ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге арналған облыс бойынша қаражаттың жылдық көлемі;
ЕЖск/сак_ауыл/обл. – бекітілген ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде алдағы қаржы жылына облыс бойынша емделіп шығу жағдайларының жоспарлы саны, ол барлық ауыл субъектілері бойынша емделіп шығу жағдайларының сомасы ретінде айқындалады (ЕЖск/сак_ауыл):
ЕЖск/сак_ауыл – бекітілген ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде алдағы қаржы жылына ауыл субъектісі бойынша емделіп шығу жағдайларының жоспарлы саны, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЕЖск/сак_ауыл = ЕЖск/ауыл + ЕЖск/ауыл × % қарқск/ауыл + ЕЖсак/ауыл + ЕЖсак/ауыл × % қарқсак/ауыл, мұндағы:
ЕЖск/ауыл – бекітілген ауыл халқы арасында стационарлық жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсетілген ауыл субъектісінің алдағы жылы емделіп шығу жағдайларының саны;
ЕЖсак/ауыл – бекітілген ауыл халқы арасында стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсетілген ауыл субъектісінің өткен жылы емделіп шығу жағдайларының саны;
% қарқск/ауыл, % қарқсак/ауыл – алдағы қаржы жылына жоспарланған, тиісінше стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмектің өсу немесе төмендеу қарқыны, пайыздық мәнде;
m – ауыл субъектісін қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылы ішіндегі айлардың саны.".

При расчете коэффициента плотности населения больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в том числе города республиканского значения, столицы, города областного значения), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. × (Прайон. – ПРК/сред.) / ПРК/сред., где:
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит. – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу, определенный на основании решения местного исполнительного области, города республиканского значения и столицы, который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i) / n
n – количество районов
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл. = 1 + 0,25 × (Чсело / Чобл. × ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ЦС "РПН" по данному району или селу;
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ЦС "РПН".
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + Vэкол.) / Vпмсп, где:
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего ПМСП;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Vсп/сзт_село – годовой объем средств для субъекта села на оказание прикрепленному сельскому населению медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях, который определяется по формуле:
Vсп/сзт_село = Vсп/сзт_село/обл. / ПСсп/сзт_село/обл. × ПСсп/сзт_село, где:
Vсп/сзт_село/обл. – годовой объем средств по области на оказание сельскому населению специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях на предстоящий финансовый год;
ПСсп/сзт_село/обл. – планируемое количество пролеченных случаев по области на предстоящий финансовый год при оказании сельскому населению специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях, которое определяется как сумма пролеченных случаев (ПСсп/сзт_село) по всем субъектам села;
ПСсп/сзт_село – планируемое количество пролеченных случаев по субъекту села на предстоящий финансовый год при оказании прикрепленному сельскому населению специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях, которое определяется по формуле:
ПСсп/сзт_село = ПСсп/село + ПСсп/село × %темпсп/село + ПСсзт/село + ПСсзт/село × %темпсзт/село, где:
ПСсп/село – количество пролеченных случаев субъекта села за прошедший год, которым была оказана специализированная медицинская помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях среди прикрепленного сельского населения;
ПСсзт/село – количество пролеченных случаев субъекта села за прошедший год, которым была оказана специализированная медицинская помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях среди прикрепленного сельского населения;
%темпсп/село, %темпсзт/село – темп роста или снижения медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях, соответственно планируемый на предстоящий финансовый год, выраженный в проценте;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование субъекта.".

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті және әлеуметтік медициналық сақтандыруды жетілдіру және талдау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының жетінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он жетінші, он сегізінші, жиырма бірінші, жиырма үшінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, отызыншы, отыз бірінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз тоғызыншы, қырқыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық жетінші, қырық сегізінші, елу сегізінші, алпыс бірінші, алпыс үшінші, алпыс төртінші, алпыс алтыншы, алпыс сегізінші, жетпіс екінші, жетпіс төртінші, жетпіс тоғызыншы, сексенінші, сексен екінші, тоқсан бірінші, тоқсан бесінші, жүз алтыншы, жүз жетінші, жүз жетпіс бірінші, жүз жетпіс бесінші, жүз тоқсан бесінші, жүз тоқсан алтыншы, жүз тоқсан сегізінші, екі жүз бірінші, екі жүз үшінші, екі жүз тоғызыншы, екі жүз он бірінші, екі жүз он алтыншы, екі жүз он жетінші, екі жүз он тоғызыншы, екі жүз жиырма сегізінші, екі жүз отыз екінші, екі жүз қырық үшінші, екі жүз қырық төртінші, екі жүз жетпісінші, екі жүз жетпіс төртінші, екі жүз тоқсаныншы, екі жүз тоқсан бірінші, үш жүз елу алтыншы, үш жүз елу жетінші, төрт жүз оныншы, төрт жүз он тоғызыншы, төрт жүз жиырмасыншы, төрт жүз отыз тоғызыншы, төрт жүз қырық бірінші, төрт жүз қырық алтыншы, төрт жүз қырық сегізінші, төрт жүз елу үшінші, төрт жүз елу төртінші, төрт жүз елу алтыншы, төрт жүз алпыс бесінші, төрт жүз алпыс тоғызыншы, төрт жүз жетпіс тоғызыншы, төрт жүз сексенінші, бес жүзінші, бес жүз бірінші, бес жүз бесінші, бес жүз сегізінші, бес жүз тоғызыншы, бес жүз он бірінші, бес жүз он сегізінші, бес жүз жиырма екінші, бес жүз отыз алтыншы, бес жүз отыз жетінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы

2. Департаменту совершенствования и анализа обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяются на правоотношения, возникшие с 1 января 2026 года за исключением абзацев седьмого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, девятнадцатого, двадцать первого, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого, тридцать восьмого, тридцать девятого, сорокового, сорок второго, сорок третьего, сорок пятого, сорок шестого, пятьдесят шестого, пятьдесят девятого, шестьдесят первого, шестьдесят второго, шестьдесят четвертого, шестьдесят шестого, семидесятого, семьдесят второго, семьдесят седьмого, семьдесят восьмого, восьмидесятого, восемьдесят девятого, девяносто третьего, сто четвертого, сто пятого, сто шестьдесят девятого, сто семьдесят третьего, сто девяносто третьего, сто девяносто четвертого, сто девяносто шестого, сто девяносто девятого, двести первого, двести седьмого, двести девятого, двести четырнадцатого, двести пятнадцатого, двести семнадцатого, двести двадцать шестого, двести тридцатого, двести сорок первого, двести сорок второго, двести шестьдесят восьмого, двести семьдесят второго, двести восемьдесят восьмого, двести восемьдесят девятого, триста пятьдесят четвертого, триста пятьдесят пятого, четыреста третьего, четыреста двенадцатого, четыреста тринадцатого, четыреста тридцать первого, четыреста тридцать третьего, четыреста тридцать восьмого, четыреста сорокового, четыреста сорок пятого, четыреста сорок шестого, четыреста сорок восьмого, четыреста пятьдесят седьмого, четыреста шестьдесят первого, четыреста семьдесят первого, четыреста семьдесят второго, четыреста девяносто второго, четыреста девяносто третьего, четыреста девяносто седьмого, пятисотого, пятьсот первого, пятьсот третьего, пятьсот десятого, пятьсот четырнадцатого, пятьсот двадцать восьмого, пятьсот двадцать девятого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому планированию
и реформам Республики Казахстан