Об утверждении Правил ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 26 мая 2026 года № 257. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2026 года № 38794
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026 г.
В соответствии с подпунктом 47) статьи 24 Строительного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы по перечню согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр промышленности и
строительства Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
Утвержден
приказом Министра
промышленности и строительства
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 257
Правила ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 47) статьи 24 Строительного Кодекса Республики Казахстан и определяют порядок ведения и представления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) исполнительная геодезическая съемка – схема фактического нахождения на земельном участке зданий, сооружений, инженерных коммуникаций с привязкой к системам точных координат и высот;
2) кадастровый план территории – сведения, отображаемые в графическом и текстовом виде информацию о координатах, площади, границах и других характеристик объекта архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в пределах выбранной территорий;

Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 26 мамырдағы № 257 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 26 мамырда № 38794 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 24-бабының 47) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес тізбе бойынша кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрінің
2026 жылғы "__" _________
№ __
бұйрығымен бекітілді
Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 24-бабының 47) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) атқарушылық геодезиялық түсірілім – нақты координаттар мен биіктіктер жүйелеріне байланыстыра отырып, ғимараттардың, құрылысжайлардың, инженерлік коммуникациялардың жер учаскесінде нақты орналасу схемасы;
2) аумақтың кадастрлық жоспары – таңдалған аумақ шегінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектісінің координаттары, ауданы, шекаралары және басқа да сипаттамалары туралы графикалық және мәтіндік түрде көрсетілетін мәліметтер;

3) заказчик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан. В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик – инвестор проекта (программы), заказчик (собственник) либо их уполномоченные лица;
4) дежурный топографический план – цифровая картографическая основа, являющаяся составной частью государственного градостроительного кадастра и содержащая сведения об объектах архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, инженерной инфраструктуре, планируемых строительных объектах, объектах благоустройства и улично-дорожного движения, транспортной сети;
5) автоматизированная цифровая система государственного градостроительного кадастра (далее – АЦС ГГК) – цифровая система государственного градостроительного кадастра, обеспечивающая сбор, учет, регистрацию, внесение (наполнение), обработку, хранение, доступ, предоставление информации и (или) сведений, отображение и распространение данных государственного градостроительного кадастра.
3. Государственный градостроительный кадастр предназначен для обеспечения государственных органов, физических и юридических лиц необходимой информацией об объектах архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
4. Государственный градостроительный кадастр создается в цифровой форме согласно единой системы классификации и кодирования учетных единиц государственного градостроительного кадастра республиканского, областного, районного, базового уровней в трехмерной системе координат, принимающиеся в соответствии с Законом Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
5. Государственный градостроительный кадастр содержит сведения о количественных и качественных показателях, включающих градостроительные регламенты, картографическую, статистическую и текстовую информацию о существующих и планируемых, проектируемых объектах архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, градостроительном планировании и застройке территорий и населенных пунктов.
Глава 2. Порядок ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра
Параграф 1. Порядок ведения Государственного градостроительного кадастра
6. Государственный градостроительный кадастр ведется по единой системе сбора, обработки, учета, регистрации, внесения (наполнения), инвентаризации, хранения и предоставления информации и (или) сведений по объектам архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на всей территории Республики Казахстан.

3) тапсырыс беруші – қызметін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Жобаның (бағдарламаның) тапсырыс беруші-инвесторы, тапсырыс беруші (меншік иесі) не олардың уәкілетті адамдары қызмет мақсаттарына қарай тапсырыс беруші бола алады;
4) кезекші топографиялық жоспар – мемлекеттік қала құрылысы кадастрының құрамдас бөлігі болып табылатын және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілері, инженерлік инфрақұрылым, жоспарланатын құрылыс объектілері, абаттандыру және көше-жол қозғалысы объектілері, көлік желісі туралы мәліметтерді қамтитын цифрлық картографиялық негіз;
5) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – МҚҚК АЦЖ) – мемлекеттік қала құрылысы кадастрының ақпаратын және (немесе) мәліметтерін жинауды, есепке алуды, тіркеуді, енгізуді (толтыруды), өңдеуді, сақтауды, қол жеткізуді, беруді, деректерді көрсетуді және таратуды қамтамасыз ететін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының цифрлық жүйесі.
3. Мемлекеттік қала құрылысы кадастры мемлекеттік органдарды, жеке және заңды тұлғаларды сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілері туралы қажетті ақпаратпен қамтамасыз етуге арналған.
4. Мемлекеттік қала құрылысы кадастры "Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қабылданатын координаталардың үшөлшемді жүйесінде республикалық, облыстық, аудандық, базалық деңгейлердегі мемлекеттік қала құрылысы кадастрының есепке алу бірліктерін жіктеу мен кодтаудың бірыңғай жүйесіне сәйкес цифрлық нысанда жасалады.
5. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрында қала құрылысы регламенттері, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің қолданыстағы және жоспарланатын, жобаланатын объектілері, аумақтар мен елді мекендердің қала құрылысын жоспарлау және салу туралы картографиялық, статистикалық және мәтіндік ақпаратты қамтитын сан және сапа көрсеткіштері туралы мәліметтер қамтылады.
2-тарау. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың тәртібі
1-параграф. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу тәртібі
6. Мемлекеттік қала құрылысы кадастры Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілері жөнiндегi ақпаратты және (немесе) мәліметтерді жинаудың, өңдеудің, есепке алудың, тіркеудің, енгізудің (толтырудың), түгендеудің, сақтау мен берудің бірыңғай жүйесі бойынша жүргізіледі

7. Источниками исходной информации (сведений) для учета, регистрации и актуализации государственного градостроительного кадастра являются:
1) уполномоченный орган в сфере гражданской защиты – информация о чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, повлекших изменения объектов местности, территориях, находящихся в зоне риска возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
2) уполномоченный орган в сфере архитектуры и градостроительства – информация об объектах промышленности;
3) уполномоченный орган в области образования – информация об объектах образования;
4) уполномоченный орган в области науки и высшего образования – информация об объектах науки и высшего образования;
5) уполномоченный орган в области здравоохранения – информация об объектах здравоохранения;
6) уполномоченный орган по изучению недр – данные из единого кадастра государственного фонда недр (месторождений и проявлений полезных ископаемых Республики Казахстан, справочная информация);
7) уполномоченный орган в области транспорта и коммуникаций – информация в области строительства и эксплуатации транспортной инфраструктуры;
8) уполномоченные органы в области охраны и использования водного фонда, охраны окружающей среды, лесного хозяйства – информация об экологическом состоянии, водного и лесного фонда, особо охраняемых природных территориях;
9) уполномоченные органы в области культуры, физической культуры и спорта – информация по объектам культуры, спорта и историко-культурного наследия;
10) уполномоченный орган в области электроэнергетики – информация об объектах электроэнергетики;
11) местные исполнительные органы (далее – МИО) столицы, областей, городов республиканского значения, городов областного значения, районов – сведения в области строительства, земельных отношений, жилищно-коммунального хозяйства, образования, здравоохранения, транспорта и коммуникаций, культуры, спорта и историко-культурного наследия Республики Казахстан, а также информацию о чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, повлекших изменения объектов местности, недрах, водных ресурсов, геологии, лесного хозяйства, охраны окружающей среды, электроэнергетики;
12) МИО столицы, городов республиканского значения, городов областного значения, районов в сфере архитектуры и градостроительства – материалы по проектам строительства:
архитектурно-планировочное задание (далее – АПЗ);
технические условия (далее – ТУ);
схемы трасс наружных инженерных сетей;
решение МИО о реконструкции (перепланировке, переоборудовании) помещений (отдельных частей) существующих зданий и сооружений, связанных с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования;
согласованный эскизный проект;
акт приемки в эксплуатацию объектов;
акт сноса строительного обьекта;
иные сведения в области архитектуры, градостроительства и строительства;

7. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын есепке алу, тіркеу және өзектендіру үшін бастапқы ақпараттың (мәліметтердің) көздері:
1) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган – жергілікті жер объектілерінің өзгерісіне әкеп соқтырған табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындау қаупі бар аймақтардағы аумақтар туралы ақпарат;
2) сәулет және қала құрылысы саласындағы уәкілетті орган – өнеркәсіп объектілері туралы ақпарат;
3) білім беру саласындағы уәкілетті орган – білім беру объектілері туралы ақпарат;
4) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган – ғылым және жоғары білім беру объектілері туралы ақпарат;
5) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган – денсаулық сақтау объектілері туралы ақпарат;
6) жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган – мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрынан алынған деректер (Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар кен орындары мен көріністері, анықтамалық ақпарат);
7) көлік және коммуникация саласындағы уәкілетті орган – құрылыс және көлік инфрақұрылымын пайдалану саласындағы ақпарат;
8) су қорын қорғау және пайдалану, қоршаған ортаны қорғау, орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган – экологиялық ахуал, су және орман қоры, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы ақпарат;
9) мәдениет, дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органдар – мәдениет, спорт және тарихи-мәдени мұра объектілері жөніндегі ақпарат;
10) электр энергетикасы саласындағы уәкілетті орган – электр энергетикасы объектілері туралы ақпарат;
11) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) – Қазақстан Республикасының құрылыс, жер қатынастары, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, білім беру, денсаулық сақтау, көлік және коммуникациялар, мәдениет, спорт және тарихи-мәдени мұра салаларындағы мәліметтер, сондай-ақ жергілікті жер, жер қойнауы, су ресурстары, геология, орман шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау, электр энергетикасы объектілерінің өзгерісіне әкеп соқтырған табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туралы ақпарат;
12) астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандардың сәулет және қала құрылысы саласындағы ЖАО – құрылыс жобалары бойынша материалдар:
сәулет-жоспарлау тапсырмасы (бұдан әрі – СЖТ);
техникалық шарттар (бұдан әрі – ТШ);
сыртқы инженерлік желілер трассаларының схемалары;
көтергіш және қоршау (сыртқы) конструкцияларының, инженерлік жүйелер мен жабдықтарының өзгеруіне байланысты қолданыстағы ғимараттар мен құрылысжайлардың үй-жайларын (жекелеген бөліктерін) реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) туралы ЖАО шешімі;
келісілген эскиздік жоба;
объектілерді пайдалануға қабылдау актісі;
құрылыс объектісін бұзу актісі;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы өзге де мәліметтер;

13) МИО столицы, областей, городов республиканского значения, городов областного значения, районов в сфере архитектуры и градостроительства – материалы по градостроительным проектам:
топографическая съемка генерального плана населенного пункта;
топографическая съемка схем развития и застройки населенных пунктов (упрощенный генеральный план);
топографическая съемка проекта детальной планировки;
утвержденные градостроительные проекты развития и застройки населенных пунктов, их корректировки;
14) государственная экспертная организация и экспертные организации (по запросу);
заключения экспертизы градостроительных проектов;
заключения проектов строительства;
данные геологических изысканий;
15) субъекты естественных монополий, квазигосударственного сектора, оказывающие обязательные услуги физическим и юридическим лицам:
сведения о (об) резерве; установленной мощности и (или) емкости; наличии свободных и доступных мощностей и (или) емкостей; пропускных способностей сетей; местоположении с координатной привязкой (с указанием наименования улиц населенного пункта); протяженности; количестве забронированных мощностей и (или) емкостей и их сроках бронирования; количестве занятых мощностей и (или) емкостей, используемых в технологическом процессе для предоставления услуг конечным потребителям, пропускных способностей инженерных сетей, состоящих на их балансе;
схемы размещения сетей и (или) иного имущества, используемого при предоставлении регулируемых услуг с техническими характеристиками согласно приложению к настоящим Правилам.
16) отраслевые цифровые системы – данные отраслевых кадастров, регистров, банков данных;
17) Заказчики:
предпроектная и проектная документация;
топографические съемки;
исполнительные геодезические съемки.
8. МИО в сфере архитектуры и градостроительства ведется дежурный топографический план в АЦС ГГК, обновление и изменение которого осуществляется на постоянной основе.
Дежурные топографические планы ведутся в объектной форме с учетом документации, отражающей полный жизненный цикл объекта.
9. Ведение государственного градостроительного кадастра осуществляется путем формирования и актуализации, систематизации, обобщения, внесения, регистрации информации и (или) сведений, поступивших от базовых субъектов государственного градостроительного кадастра, в том числе посредством интеграционного взаимодействия цифровых систем посредством шлюза цифрового правительства и витрины интеграционных сервисов Smart Bridge и путем построения двусторонних защищенных каналов связи.

13) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандардың сәулет және қала құрылысы саласындағы ЖАО – қала құрылысы жобалары бойынша материалдар:
елді мекеннің бас жоспарының топографиялық түсірілімі;
елді мекендерді дамыту және құрылысын салу схемаларының топографиялық түсірілімі (оңайлатылған бас жоспар);
егжей-тегжейлі жоспарлау жобасының топографиялық түсірілімі;
елді мекендерді дамыту мен құрылысын салудың бекітілген қала құрылысы жобалары, оларды түзету;
14) мемлекеттік сараптама ұйымы және сараптама ұйымдары (сұрау салу бойынша);
қала құрылысы жобаларының сараптама қорытындылары;
құрылыс жобаларының қорытындылары;
геологиялық іздестіру деректері;
15) жеке және заңды тұлғаларға міндетті қызметтер көрсететін табиғи монополиялар, квазимемлекеттік сектор субъектілері:
резерв; белгіленген қуаты және (немесе) сыйымдылығы; бос және қолжетімді қуаттардың және (немесе) сыйымдылықтардың болуы; желілердің өткізу қабілеттері; координаттық байланыстырумен орналасқан жері (елді мекен көшелерінің атауын көрсете отырып); ұзындығы; брондалған қуаттар және (немесе) сыйымдылықтар саны және оларды брондау мерзімдері; түпкілікті тұтынушыларға қызмет көрсету үшін технологиялық процесте пайдаланылатын бос емес қуаттардың және (немесе) сыйымдылықтардың саны, олардың теңгерімінде тұрған инженерлік желілердің өткізу қабілеттері туралы ақпарат;
осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес техникалық сипаттамалары бар реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын желілерді және (немесе) өзге де мүлікті орналастыру схемалары.
16) салалық цифрлық жүйелер – салалық кадастрлардың, тіркелімдердің, деректер банктерінің деректері;
17) Тапсырыс берушілер:
жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасы;
топографиялық түсірілім;
атқарушылық геодезиялық түсірілім.
8. Сәулет және қала құрылысы саласындағы ЖАО МҚҚК АЦЖ жүйесінде кезекші топографиялық жоспарды жүргізеді, оны жаңарту және өзгерту тұрақты негізде жүзеге асырылады.
Кезекші топографиялық жоспарлар объектінің толық қызмет циклін көрсететін құжаттаманы ескере отырып, объектілік нысанда жүргізіледі.
9. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу мемлекеттік қала құрылысы кадастрының базалық субъектілерінен келіп түсетін ақпаратты және (немесе) мәліметтерді қалыптастыру және өзектендіру, жүйеге келтіру, жинақтау, енгізу, тіркеу жолымен, оның ішінде цифрлық үкіметтің шлюзі мен Smart Bridge ингерациялық сервистер көрмесінің көмегімен және екіжақты қауіпсіз байланыс арналарын құру жолымен цифрлық жүйелердің интеграциялық өзара іс-қимылы арқылы жүзеге асырылады.

10. Государственный градостроительный кадастр подразделяется по уровням на:
1) республиканский;
2) областной;
3) районный;
4) базовый (населенные пункты, включая города республиканского значения и столицу).
11. Республиканский уровень государственного градостроительного кадастра содержит информацию и (или) сведения о:
1) данных отраслевых цифровых систем и (или) ресурсов по вопросам использования территорий (агропроизводство, промышленность, водные ресурсы, индустриально-инвестиционные проекты, минерально-сырьевые ресурсы, транспортная инфраструктура, экологическая обстановка, энергоснабжение, градостроительные проекты);
2) государственных границах Республики Казахстан и границах областей на основании данных Национальной инфраструктуры пространственных данных;
3) базе данных нижестоящих территориальных уровней государственного градостроительного кадастра.
12. Областной уровень государственного градостроительного кадастра содержит информацию и (или) сведения о:
1) комплексных схемах градостроительного планирования территории областей;
2) границах областей и районов на основании данных Национальной инфраструктуры пространственных данных, а также транспортной и инженерной инфраструктуре между районами и районными центрами.
13. Районный уровень государственного градостроительного кадастра содержит информацию и (или) сведения о:
1) комплексных схемах градостроительного планирования территории районов;
2) границах районов и сельских округов на основании данных Национальной инфраструктуры пространственных данных, а также транспортной и инженерной инфраструктуре между населенными пунктами.
14. Базовый уровень государственного градостроительного кадастра содержит информацию и (или) сведения о:
1) пространственных и атрибутивных данных по структуре базового уровня:
границах территорий населенных пунктов и их административно-территориальных единиц;
зданиях и сооружениях;
инженерной инфраструктуре (электроснабжение, газоснабжение, теплоснабжение, водоснабжение, водоотведение, телекоммуникации и связь);
гидрографии и гидротехнических сооружениях;
рельефы;
особо охраняемых природных территорий;
транспортной инфраструктуре;
объектах благоустройства;
2) исходных материалах по градостроительным проектам и проектам строительства:
топографических съемках генерального плана населенного пункта;
топографических съемках проекта детальной планировки;
АПЗ;
ТУ;
схемах трасс наружных инженерных сетей;
решениях МИО о реконструкции (перепланировке, переоборудовании) помещений (отдельных частей) существующих зданий и сооружений, связанных с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования;
топографических съемок на стадии проектирования;

10. Мемлекеттік қала құрылысы кадастры деңгейлер бойынша:
1) республикалық;
2) облыстық;
3) аудандық;
4) базалық (республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоса алғанда, елді мекендер) болып бөлінеді.
11. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының республикалық деңгейі:
1) аумақтарды пайдалану мәселелері бойынша цифрлық жүйелер және (немесе) ресурстар деректері (агроөндіріс, өнеркәсіп, су ресурстары, индустриялық-инвестициялық жобалар, минералдық-шикізат ресурстары, көлік инфрақұрылымы, экологиялық ахуал, энергиямен жабдықтау, қала құрылысы жобалары);
2) Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының деректері негізінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекаралары мен облыстардың шекаралары;
3) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының төмен тұрған аумақтық деңгейлерінің дерекқоры туралы ақпаратты және (немесе) мәліметтерді қамтиды.
12. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының облыстық деңгейі:
1) облыстар аумағының қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемалары;
2) Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының деректері негізінде облыстар мен аудандардың шекаралары, сондай-ақ аудандар мен аудан орталықтары арасындағы көлік және инженерлік инфрақұрылым туралы ақпаратты және (немесе) мәліметтерді қамтиды.
13. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының аудандық деңгейі:
1) аудандар аумағының қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемалары;
2) Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының деректері негізінде аудандар мен ауылдық округтердің шекаралары, сондай-ақ елді мекендер арасындағы көлік және инженерлік инфрақұрылым туралы ақпаратты және (немесе) мәліметтерді қамтиды.
14. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының базалық деңгейі мынадай ақпаратты және (немесе) мәліметтерді қамтиды:
1) базалық деңгей құрылымы бойынша кеңістіктік және атрибутивтік деректер:
елді мекендер аумақтарының және олардың әкімшілік-аумақтық бірліктерінің шекаралары;
ғимараттар мен құрылысжайлар;
инженерлік инфрақұрылым (электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау, су бұру, телекоммуникация және байланыс);
гидрография және гидротехникалық құрылыстар;
жер бедері;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар;
көлік инфрақұрылымы;
абаттандыру объектілері;
2) қала құрылысы жобалары мен құрылыс жобалары бойынша бастапқы материалдар:
елді мекеннің бас жоспарының топографиялық түсірілімдері;
егжей-тегжейлі жоспарлау жобасының топографиялық түсірілімдері;
СЖТ;
ТШ;
сыртқы инженерлік желілер трассаларының схемалары;
көтергіш және қоршау (сыртқы) конструкцияларының, инженерлік жүйелер мен жабдықтарының өзгеруіне байланысты қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстардың үй-жайларын (жекелеген бөліктерін) реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) туралы ЖАО шешімі;
жобалау кезеңіндегі топографиялық түсірілімдер;

3) согласованных эскизных проектах;
4) утвержденных проектах градостроительного планирования развития и застройки городов и сельских населенных пунктов, их корректировки;
5) исполнительных геодезических съемках на стадии приемки строительного объекта в эксплуатацию;
6) акте приемки в эксплуатацию строительных объектов;
7) дежурных топографических планах.
15. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения (далее – Предприятие) в рамках ведения государственного градостроительного кадастра обеспечивает:
1) организацию работ по обмену информацией, а также осуществление обмена данными с цифровыми системами;
2) обеспечение санкционированного доступа к АЦС ГГК;
3) развитие и совершенствование АЦС ГГК;
4) участие в разработке и совершенствовании государственных нормативных документов по ведению АЦС ГГК;
5) обслуживание и сопровождение АЦС ГГК;
6) взаимодействие с базовыми субъектами государственного градостроительного кадастра и получение от них информации (сведений) для учета, регистрации и актуализации АЦС ГГК;
7) формирование кадастровых дел (сведений);
8) организацию работ по защите информации от несанкционированного доступа в соответствии с государственными нормативами документами;
9) актуализацию данных АЦС ГГК путем наполнения данных и инвентаризации инженерных сетей и/или зданий (сооружений);
10) проектно-изыскательские работы (инженерно-геодезические изыскания, создание цифровой плановой основы) в рамках формирования государственного градостроительного кадастра (для собственных нужд).
16. Данные государственного градостроительного кадастра подлежат использованию при:
1) разработке и реализации градостроительной и архитектурно-строительной документации, в том числе градостроительных проектов;
2) развитии и изменении объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
3) оценке инвестиционной деятельности;
4) выдаче исходных материалов и разрешительных документов;
5) осуществлении архитектурно-строительного контроля и надзора, охране окружающей среды;
6) оказании обязательных услуг физическим и юридическим лицам субъектами естественных монополий, квазигосударственного сектора в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
7) градостроительном планировании как инструменте мониторинга и учета размещения объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории административно-территориальной единицы;
8) постановке на учет и снятии с учета защитных сооружений гражданской обороны.
17. Технические требования предоставления информации и (или) сведений для государственного градостроительного кадастра от базовых субъектов предусмотрены в нормативном документе по ведению государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан, утвержденном приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 ноября 2022 года № 201-НҚ "Нормативный документ по ведению государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан" (СН РК 9.01-01-2022).

3) келісілген эскиздік жобалар;
4) қалалар мен ауылдық елді мекендерді дамыту мен құрылысын салудың қала құрылысын жоспарлаудың бекітілген жобалары, оларды түзету;
5) құрылыс объектісін пайдалануға қабылдау сатысында атқарушылық геодезиялық түсірілімдер;
6) құрылыс объектілерін пайдалануға қабылдау актісі;
7) кезекші топографиялық жоспарлар.
15. Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – Кәсіпорын) мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу шеңберінде:
1) ақпарат алмасу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды, сондай-ақ цифрлық жүйелермен деректер алмасуды жүзеге асыруды;
2) МҚҚК АЦЖ-ға рұқсат етілген қол жеткізуді қамтамасыз етуді;
3) МҚҚК АЦЖ дамыту мен жетілдіруді;
4) МҚҚК АЦЖ жүргізу бойынша мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу мен жетілдіруге қатысуды;
5) МҚҚК АЦЖ қызмет көрсетуді және сүйемелдеуді;
6) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының базалық субъектілерімен өзара іс-қимыл жасауды және МҚҚК АЦЖ есепке алу, тіркеу және өзектендіру үшін олардан ақпарат (мәліметтер) алуды;
7) кадастрлық істерді (мәліметтерді) қалыптастыруды;
8) мемлекеттік нормативтік құжаттарға сәйкес ақпаратты рұқсат етілмеген қол жеткізуден қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды;
9) деректерді толтыру және инженерлік желілерді және/немесе ғимараттарды (құрылысжайларды) түгендеу жолымен МҚҚК АЦЖ деректерін өзектендіруді;
10) мемлекеттік қала құрылысы кадастрын қалыптастыру шеңберінде (өз қажеттіліктері үшін) жобалау-іздестіру жұмыстарын (инженерлік-геодезиялық іздестірулер, цифрлық жоспарлы негіз құру) қамтамасыз етеді.
16. Мемлекеттiк қала құрылысы кадастрының деректерi:
1) қала құрылысы және сәулет-құрылыс құжаттамасын, оның ішінде қала құрылысы жобаларын әзірлеу және іске асыру;
2) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін дамыту және өзгерту;
3) инвестициялық қызметті бағалау;
4) бастапқы материалдар мен рұқсат беру құжаттарын беру;
5) сәулет-құрылыс бақылауы мен қадағалауын жүзеге асыру, қоршаған ортаны қорғау;
6) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес табиғи монополиялар, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жеке және заңды тұлғаларға міндетті қызметтер көрсетуі;
7 ) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін орналастыруды мониторингілеу және есепке алу құралы ретінде қала құрылысын жоспарлау;
8) азаматтық қорғаныстың қорғау құрылыстарын есепке қою және есептен шығару кезінде пайдаланылуға жатады.
17. Базалық субъектілердің мемлекеттік қала құрылысы кадастрына ақпарат және (немесе) мәліметтер беруінің техникалық талаптары "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу жөніндегі нормативтік құжат" (ҚР ҚН 9.01-01-2022) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2022 жылғы 2 қарашадағы № 201-НҚ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу жөніндегі нормативтік құжатта көзделген.

18. Способы предоставления информации и (или) сведений для АЦС ГГК от базовых субъектов путем:
1) интеграционного взаимодействия цифровых систем;
2) авторизованного доступа к АЦС ГГК;
3) передачи данных в государственный градостроительный кадастр.
19. Предоставление информации и (или) сведений осуществляется базовыми субъектами государственного градостроительного кадастра (источниками исходной информации (сведений), определенными в:
подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 14) и 16) пункта 7 настоящих Правил, по запросу;
подпункте 11), 12), 13), 15) и 17) пункта 7 настоящих Правил, ежедневно на постоянной основе.
20. Исходные материалы (топографические съемки) генеральных планов и проектов детальной планировки вносятся в государственный градостроительный кадастр до проведения комплексной градостроительной экспертизы в соответствии с Правилами проведения комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов, утвержденными согласно подпункту 12) статьи 24 Строительного кодекса Республики Казахстан.
21. Заказчики предоставляют в государственный градостроительный кадастр топографические съемки строительных объектов до проведения комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства и исполнительные геодезические съемки фактического положения инженерных сетей и/или зданий (сооружений) до утверждения акта приемки объекта в формате *.dwg.
22. Регистрация информации и (или) сведений, внесенных в государственный градостроительный кадастр заказчиками, осуществляется в соответствии с Правилами регистрации в автоматизированной цифровой системе государственного градостроительного кадастра градостроительных проектов, предпроектной и проектно-сметной документации, а также объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, утвержденными согласно подпункту 46) статьи 24 Строительного кодекса Республики Казахстан. Регистрация осуществляется согласно ценам на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектом государственной монополии, установленный в соответствии с частью второй пункта 2 статьи 64 Строительного Кодекса Республики Казахстан.
Параграф 2. Порядок представления сведений из государственного градостроительного кадастра
23. Информация и (или) сведения, внесенные в государственный градостроительный кадастр, представляются посредством АЦС ГГК, по заявлению, в виде:
1) кадастрового плана территории (выкопировка);
2) информаций и (или) сведений;
3) доступа к информационным ресурсам через АЦС ГГК.
24. Представление сведений государственного градостроительного кадастра государственным органам, субъектам естественных монополий, квазигосударственного сектора, оказывающим обязательные услуги физическим и юридическим лицам, а также организациям, предоставляющим государственные услуги, а также организациям, предоставляющим обязательные услуги, осуществляется на безвозмездной основе за счет предусмотренных на эти цели бюджетных средств.
Срок предоставления сведений со дня получения Предприятием запроса составляет не более 5 (пяти) рабочих дней.

18. Базалық субъектілердің МҚҚК АЦЖ үшін ақпарат және (немесе) мәліметтер беру тәсілдері:
1) цифрлық жүйелердің интеграциялық өзара іс-қимылы;
2) МҚҚК АЦЖ-ға авторландырылған қолжетімділік;
3) мемлекеттік қала құрылысы кадастрына деректерді беру.
19. Ақпарат және (немесе) мәліметтер беруді:
сұрау салу бойынша осы Қағидалардың 7-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 14) және 16) тармақшаларында;
күн сайын тұрақты негізде осы Қағидалардың 7-тармағының 11), 12), 13), 15) және 17-тармақшаларында айқындалған мемлекеттік қала құрылысы кадастрының базалық субъектілері (бастапқы ақпарат (мәліметтер) көздері) жүзеге асырады.
20. Бас жоспарлар мен егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларының бастапқы материалдары (топографиялық түсірілімдер) Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 24-бабының 12) тармақшасына сәйкес бекітілген Қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу қағидаларына сәйкес кешенді қала құрылысы сараптамасы жүргізілгенге дейін мемлекеттік қала құрылысы кадастрына енгізіледі.
21. Тапсырыс берушілер мемлекеттік қала құрылысы кадастрына құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізілгенге дейін құрылыс объектілерінің топографиялық түсірілімдерін және объектіні қабылдау актісі бекітілгенге дейін инженерлік желілердің және/немесе ғимараттардың (құрылыстардың) нақты орналасуын көрсететін атқарушылық геодезиялық түсірілімдерді *.dwg форматында ұсынады.
22. Тапсырыс берушілер мемлекеттік қала құрылысы кадастрына енгізген ақпаратты және (немесе) мәліметтерді тіркеуді Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 24-бабының 46) тармақшасына сәйкес бекітілген Қала құрылысы жобаларының, жобалау алдындағы және жобалау-сметалық құжаттаманың, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерінің мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған цифрлық жүйесінде тіркеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырады. Тіркеу Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 64-бабы 2-тармағының екінші бөлігіне сәйкес белгіленген мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларына сәйкес жүзеге асырылады.
2-параграф. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрынан мәліметтерді ұсыну тәртібі
23. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрына енгізілген ақпарат және (немесе) мәліметтер өтініш бойынша МҚҚК АЦЖ арқылы:
1) аумақтың кадастрлық жоспары (үзінді көшірме);
2) ақпарат және (немесе) мәліметтер;
3) МҚҚК АЦЖ арқылы ақпараттық ресурстарға қол жеткізу түрінде ұсынылады.
24. Мемлекеттік органдарға, жеке және заңды тұлғаларға міндетті қызметтер көрсететін табиғи монополиялар, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдарға, міндетті көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдарға мемлекеттік қала құрылысы кадастрының мәліметтерін ұсыну осы мақсаттарға көзделген бюджет қаражаты есебінен өтеусіз негізде жүзеге асырылады.
Кәсіпорын сұрау салуды алған күннен бастап мәліметтерді ұсыну мерзімі 5 (бес) жұмыс күнінен аспайды.

25. Внесенные в государственный градостроительный кадастр сведения предоставляются Предприятием по мотивированным запросам физических и юридических лиц (собственники, заказчики) на основании их письменного заявления, кроме сведений, представляющих государственные секреты в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных секретах".
Сведения государственного градостроительного кадастра, не содержащие государственных секретов и иную охраняемую законом тайну, предоставляются заинтересованным физическим и юридическим лицам на платной основе.
Срок предоставления сведений со дня получения Предприятием запроса и оплаты составляет 5 (пять) рабочих дней.
26. Сопоставление материалов разработанных проектов детальной планировки на соответствие функциональным зонам, установленных утвержденными генеральными планами населенных пунктов осуществляется Заказчиком посредством АЦС ГГК.
27. Для формирования государственного градостроительного кадастра и сопоставления материалов инженерно-геодезических изысканий Предприятие выполняет проектно-изыскательские работы в целях обеспечения собственных нужд согласно пункту 5 статьи 64 Строительного кодекса Республики Казахстан.
28. Если предоставление запрашиваемых сведений ограничено или запрещено в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных секретах", либо запрашиваемые сведения отсутствуют в государственном градостроительном кадастре, Предприятие в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления запроса направляет заявителю письменное уведомление, содержащее мотивированный отказ в предоставлении сведений или информацию об их отсутствии.
29. При несогласии с результатами мотивированного ответа, заявителем подается жалоба в порядке, предусмотренном пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
При рассмотрении жалобы согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан заявитель уведомляется о предварительном решении, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заявителю не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока предоставления сведений. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 257
Приложение к Правилам
ведения и предоставления
информации и (или) сведений
из государственного
градостроительного кадастра
Республики Казахстан
Технические характеристики схем размещения сетей или иного имущества, используемого при предоставлении регулируемых услуг

25. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрына енгізілген мәліметтерді Кәсіпорын "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың (меншік иелерінің, тапсырыс берушілердің) дәлелді сұраулары бойынша олардың жазбаша өтініші негізінде береді.
Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны қамтымайтын мәліметтері мүдделі жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде беріледі.
Кәсіпорын сұрау салуды және төлемді алған күннен бастап мәліметтерді ұсыну мерзімі 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.
26. Әзірленген егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларының материалдарын елді мекендердің бекітілген бас жоспарларында белгіленген функционалдық аймақтарға сәйкестікке салыстыруды Тапсырыс беруші МҚҚК ААЖ арқылы жүзеге асырады.
27. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын қалыптастыру және инженерлік-геодезиялық іздестіру материалдарын салыстыру үшін Кәсіпорын Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 64-бабының 5-тармағына сәйкес өз мұқтаждарын қамтамасыз ету мақсатында жобалау-іздестіру жұмыстарын орындайды.
28. Егер сұратылған мәліметтерді ұсыну "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шектеулі немесе тыйым салынған болса немесе сұратылатын мәліметтер мемлекеттік қала құрылысы кадастрында болмаса, Кәсіпорын сұрау салу келіп түскен күннен бастап үш (3) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге мәліметтерді беруден дәлелді бас тартуды немесе олардың жоқ екені туралы ақпаратты қамтитын жазбаша хабарлама жібереді.
29. Дәлелді жауаптың нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағында көзделген тәртіппен шағым береді.
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес, шағымды қарау кезінде өтініш берушіге алдын ала шешім туралы, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша өз ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарланады.
Тыңдау туралы хабарлама өтініш берушіге мәліметтерді ұсыну мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрінің
2026 жылғы 26 мамырдағы
№ 257
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік қала құрылысы
кадастрын жүргізудің және
одан ақпарат және (немесе)
мәліметтер ұсынудың
қағидаларына
1-қосымша
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын желілерді немесе өзге де мүлікті орналастыру схемаларының техникалық сипаттамалары

мм –миллиметр (10-3 метр);
С0 – Цельсий; т/ч- тонна в час.
Приложение к приказу
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 244 "Об утверждении Правил ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11111);
2. Пункт 2 Перечня некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденный приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 февраля 2018 года №135 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16499);
3. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 25 мая 2023 года № 381 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 244 "Об утверждении Правил ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32588);
4. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 598 "О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 244 "Об утверждении Правил ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33358).

мм – миллиметр (10-3 метр);
С0 – Цельсий; т/сағ. - тонна сағатына.
Бұйрыққа қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 244 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11111 болып тіркелген);
2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 26 ақпандағы №135 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16499 болып тіркелген);
3. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы №244 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 25 мамырдағы №381 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32588 болып тіркелген);
4. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 244 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы №598 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33358 болып тіркелген).