О внесении изменений и дополнений в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 443/НҚ "Об утверждении Типовых требований по организации работы контакт-центров административных органов"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 21 мая 2026 года № 262/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 мая 2026 года № 38770
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026 г.
1. Внести в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 443/НҚ "Об утверждении Типовых требований по организации работы контакт-центров административных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33483) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", с подпунктом 459) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Типовых требованиях по организации работы контакт-центров административных органов Республики Казахстан, утвержденных указанных приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Типовые требования по организации работы контакт-центров административных органов Республики Казахстан (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 459) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846 и устанавливают единые требования для контакт-центров, колл-центров административных органов и для административных органов, использующих сервисы контакт-центра или колл-центра.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В Требованиях используются следующие определения и сокращения:
1) административный орган – государственный орган, орган местного самоуправления, государственное юридическое лицо, а также иная организация, которые в соответствии с законами Республики Казахстан наделены полномочиями по принятию административного акта, совершению административного действия (бездействия);
2) канал связи – комплекс средств телекоммуникаций и среды распространения, обеспечивающий передачу сигнала между средствами телекоммуникаций в полосе частот или со скоростью передачи, характерной для данного канала связи. В зависимости от вида связи каналы подразделяются на телефонные, телеграфные, передачи данных, а по территориальному признаку - на международные, междугородные, зоновые и местные;

"Әкімшілік органдардың байланыс орталықтарының жұмысын ұйымдастыру жөніндегі үлгілік талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 443/НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 21 мамырдағы № 262/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 21 мамырда № 38770 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
1. "Әкімшілік органдардың байланыс орталықтарының жұмысын ұйымдастыру жөніндегі үлгілік талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 443/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33483 болып тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 3-тармағы 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қарашадағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 459) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы әкімшілік органдарының байланыс орталықтарының жұмысын ұйымдастыру жөніндегі үлгілік талаптарда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы әкімшілік органдарының байланыс орталықтарының жұмысын ұйымдастыру жөніндегі үлгілік талаптар (бұдан әрі – Талаптар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қарашадағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 459) тармақшасына және әкімшілік органдардың байланыс орталықтары, колл-орталықтары үшін және байланыс орталығының немесе колл-орталықтың сервистерін пайдаланатын әкімшілік органдар үшін бірыңғай талаптарды белгілейді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Талаптарда мынадай анықтамалар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) әкімшілік орган – Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкімшілік актіні қабылдау, әкімшілік әрекет жасау (әрекетсіздік таныту) жөнінде өкілеттіктер берілген мемлекеттік орган, жергілікті өзін-өзі басқару органы, мемлекеттік заңды тұлға, сондай-ақ өзге ұйым;
2) байланыс арнасы – жиіліктер белдеуінде немесе осы байланыс арнасына тән беру жылдамдығымен телекоммуникация құралдары арасында сигнал беруді қамтамасыз ететін телекоммуникация құралдары мен тарату ортасының кешені. Байланыс түріне қарай арналар – телефон, телеграф, деректер беру арналары, ал аумақтық белгілері бойынша – халықаралық, қалааралық, аймақтық және жергілікті арналар болып бөлінеді;

3) контакт-центр – специализированная организация или структурное подразделение в организации, ответственное за регистрацию, обработку обращений (запросов, откликов, предложений) и информирование по голосовым и неголосовым (посредством интернет-ресурсов, мобильных приложений) каналам связи;
4) Единая база знаний – информационно-справочная база знаний Единого контакт-центра для хранения, пополнения, обновления и поиска необходимой информации для предоставления ответа услугополучателю;
5) модель искусственного интеллекта – программный продукт, разработанный для выполнения специализированных задач и способный адаптироваться к изменяющимся условиям, обучаться на основе накопленного опыта и оптимизировать процессы и результаты своей деятельности;
6) Ситуационный центр местного исполнительного органа – единая цифровая-аналитическая площадка и аппаратно-программный комплекс местного исполнительного органа, предназначенный для оперативного управления, мониторинга и анализа состояния жизнедеятельности региона;
7) Классификатор услуг для заполнения в цифровой системе контакт-центра местного исполнительного органа – электронный систематизированный перечень услуг, оказываемых ответственными службами местного исполнительного органа, сформированный методом иерархического построения;
8) обращение – направленные в административный орган или должностному лицу в письменной (бумажной и (или) электронной) или устной форме, а также в форме видеоконференцсвязи, заявление или жалоба;
9) повышение приоритета рассмотрения обращений – изменения порядка рассмотрения обращения при наличии установленных критериев, выражающееся в увеличении критичности обращения и усилении контроля за его рассмотрением для обеспечения своевременного и качественного решения;
10) Интерактив Войс Респонс (Interactive Voice Response) – интерактивное голосовое меню, система предварительно записанных голосовых сообщений, выполняющая функцию маршрутизации звонков внутри контакт-центра с использованием информации, вводимой клиентом на клавиатуре телефона с помощью тонального набора;
11) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;

3) байланыс орталығы – мамандандырылған ұйым немесе өз қызметін уәкілетті органмен, жергілікті мемлекеттік басқару органдарымен, квазимемлекеттік сектор субъектілерімен, сондай-ақ көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен өзара әрекет ете отырып жүзеге асыратын, жолданымдарды (сұрау салуларды, пікірлерді, ұсыныстарды) тіркеуге, өңдеуге және дауыстық және дауыстық емес (интернет-ресурстар, мобильді қосымшалар арқылы) байланыс арналары бойынша хабарлауға жауапты, ұйымдағы құрылымдық бөлімше;
4) Бірыңғай білім базасы – қызмет алушыға жауап беру үшін қажетті ақпаратты сақтау, толықтыру, жаңарту және іздеу мақсатында Бірыңғай байланыс орталығының ақпараттық-анықтамалық білім базасы;
5) жасанды интеллект моделі – арнаулы міндеттерді орындау үшін әзірленген және өзгеріп отыратын жағдайларға бейімделе алатын, жинақталған тәжірибе негізінде оқып-үйренуге болатын және өз қызметінің процестері мен нәтижелерін оңтайландыра білетін бағдарламалық өнім;
6) Жергілікті атқарушы органның ахуалдық орталығы – аймақтың өмірлік әрекетін жедел басқару, мониторинг және талдау жасауға арналған жергілікті атқарушы органының бірыңғай цифрлық-талдамалық алабы және аппараттық-бағдарламалық кешені;
7) Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығының цифрлық жүйесінде толтыруға арналған көретілетін қызметтердің сыныптауышы – жергілікті атқарушы органдардың жауапты қызметтері көрсететін, иерархиялық құрылым әдісімен қалыптастырылған көрсетілетін қызметтердің электрондық жүйеленген тізбесі;
8) жолданым – әкімшілік органға немесе лауазымды адамға жазбаша (қағаз және (немесе) электрондық) немесе ауызша нысанда, сондай-ақ бейнеконференц-байланыс, бейнежолданым нысанында жіберілген арыз немесе шағым;
9) жолданымның қарау басымдығын арттыру – жолданымның маңыздылығын арттыру мен оның уақтылы және сапалы шешілуін қамтамасыз ету үшін бақылауды күшейту арқылы жүзеге асырылатын белгіленген өлшемшарттардың болуы кезінде жолданымды қарау тәртібін өзгерту;
10) Интерактив Войс Респонс (Interactive Voice Response) – интерактивті дауыстық мәзір, клиент телефон пернетақтасында тоналды теру арқылы енгізген ақпаратты пайдалана отырып, байланыс орталығының ішіндегі қоңырауларды бағыттау функциясын орындайтын, алдын ала жазылған дауыстық хабарламалар жүйесі;
11) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) бейформалды, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға және жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына мен жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;

12) клиент – юридическое или физическое лицо, получающее услуги посредством контакт-центра;
13) колл-центр – самостоятельное структурное подразделение либо входящее в состав контакт-центра, осуществляющее свою деятельность во взаимодействии с потребителями услуг (абонентом/населением) посредством голосового обращения (единая точка дозвона с мобильных и с городских телефонов по определенному номеру на всей территории Республики Казахстан);
14) переадресация – возможность переадресации клиента в контакт-центр, административный орган, с возможностью отслеживания каждого обращения клиента, статуса и своевременного уведомления клиента о решении проблемы;
15) конфиденциальная информация – информация, составляющая служебную или коммерческую тайну, в случае, когда информация имеет действительную или потенциальную коммерческую ценность в силу неизвестности ее третьим лицам, к ней нет свободного доступа на законном основании;
16) омниканальность – использование единой платформы для имеющихся каналов связи, позволяющая при работе в одном окне обрабатывать запрос клиента в режиме реального времени, в интеграции со всеми каналами коммуникации и базами данных, в том числе личные данные, историю его обращений, а также другую информацию, которая может потребоваться клиенту;
17) оператор – сотрудник контакт-центра, осуществляющий информационно-справочную поддержку клиентов по интересующим их услугам;
18) аналитика речи – инструмент для анализа, обработки аудиозаписей телефонных разговоров, включающий в себя преобразование речи в текст в реальном времени или без синхронизации по времени и автоматизации оценок звонков;
19) запрос – просьба участника административной процедуры о предоставлении информации по интересующим вопросам личного или общественного характера;
20) Ферст Колл/Контакт Резолюшн (First Call/Contact Resolution) – показатель, характеризующий доли обращений клиентов, при которых вопрос решен при первичном обращении, за определенный период;
21) цифровая система "eOtinish" (далее – ЦС "eOtinish") – цифровая система, позволяющая осуществлять обратную связь с заявителем и давать оценку работе административных органов (в том числе государственных органов, органов местного самоуправления, юридических лиц со стопроцентным участием государства);
22) цифровая-аналитическая система "Smart Data Ukimet" (далее – ЦАС "Smart Data Ukimet") – цифровой объект, предназначенный для формирования единого хранилища данных государственных органов, государственных юридических лиц, субъектов квазигосударственного сектора, как в неструктурированном, так и структурированном виде, для целей предоставлений аналитической информации по деятельности Правительства Республики Казахстан.";

12) клиент – байланыс орталығы арқылы қызмет алатын заңды немесе жеке тұлға;
13) колл-орталық – дербес не байланыс орталығының құрамына кіретін, өз қызметін қызметті тұтынушылармен (абонентпен/тұрғындармен) өзара іс-қимылда дауыстық жолданым арқылы жүзеге асыратын (Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында белгілі бір нөмір бойынша ұялы телефондардан және қалалық телефондардан бірыңғай қоңырау шалу нүктесі) құрылымдық бөлімше;
14) қайта бағыттау – клиенттің әрбір жолданымын, мәртебесін қадағалау және мәселені шешу туралы клиентті уақтылы хабардар ету мүмкіндігімен клиентті байланыс орталығына, әкімшілік органға қайта бағыттау мүмкіндігі;
15) құпия ақпарат – ақпараттың үшінші тұлғаларға белгісіз болуына байланысты оның нақты немесе әлеуетті коммерциялық мәні болған жағдайда, оған заңды негізде еркін қол жеткізу болмаған жағдайда қызметтік немесе коммерциялық құпияны құрайтын ақпарат;
16) омниканалдылық – бір терезеде жұмыс істеген кезде нақты уақыт режимінде, коммуникацияның барлық арналарымен және деректер базаларымен, интеграцияда клиенттің сұранысын, оның ішінде жеке деректерді, оның жолданымдарының тарихы, сондай-ақ клиентке талап етілуі мүмкін басқа да ақпаратты өңдеуге мүмкіндік беретін қолда бар байланыс арналарына арналған бірыңғай платформаны пайдалану;
17) оператор – клиенттерді қызықтыратын көрсетілетін қызметтер бойынша ақпараттық-анықтамалық қолдауды жүзеге асыратын байланыс орталығының қызметкері;
18) сөйлеу аналитикасы – қоңырауларды талдау, нақты уақыт режимінде немесе уақыт бойынша синхрондаусыз сөйлеуді мәтінге түрлендіруді қамтитын телефондық әңгімелердің аудиожазбаларын өңдеуді және қоңырауларды бағалауды автоматтандыру құралы;
19) сұрау салу – әкімшілік рәсімге қатысушының жеке немесе қоғамдық сипаттағы қызығушылық туғызатын мәселелер бойынша ақпарат беру туралы жолданымы;
20) Ферст Колл/Контакт Резолюшн (First Call/Contact Resolution) – белгілі бір кезеңдегі клиенттердің бастапқы жүгіну кезіндегі мәселесі шешілген жолданымдарының үлесін сипаттайтын көрсеткіш;
21) "eOtinish" цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "eOtinish" ЦЖ) – өтініш берушімен кері байланысты жүзеге асыруға және әкімшілік органдардың (оның ішінде мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, мемлекетке 100% тиесілі заңды тұлғалардың) жұмысына баға беруге мүмкіндік беретін цифрлық жүйе;
22) "Smart Data Ukimet" цифрлық-талдау жүйесі (бұдан әрі – "Smart Data Ukimet" ЦТЖ) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің қызметі бойынша аналитикалық ақпарат беру мақсаттары үшін мемлекеттік органдардың, мемлекеттік заңды тұлғалардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің құрылымдалмаған және құрылымдалған деректерінің бірыңғай қоймасын қалыптастыруға арналған цифрлық объект.";

подпункт 4) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"4) регистрацию взаимодействий с клиентом (запросы, входящие и исходящие обращения) в режиме реального времени, согласно процессу, процедуре. Контакт-центр местного исполнительного органа обеспечивает круглосуточный прием обращений по единому номеру "109", мобильному приложению контакт-центра местного исполнительного органа, официальному аккаунту в социальных сетях и мессенджерах, из интегрированных цифровых систем экстренных медицинских, правоохранительных, пожарных и аварийных служб, а также безопасности, общественного правопорядка и жизнеобеспечения c возможностью видео- и фото фиксации материалов, регистрацию сотрудников ответственных служб с соответствующими правами доступа;";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Контакт-центр местного исполнительного органа обеспечивает автоматический учет просроченных и повторяющихся обращений, который автоматически предоставляется курирующему заместителю акима столицы, области, города республиканского значения информацию для контроля и принятия управленческих решений.";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Актуализация информации для базы знаний контакт-центра местного исполнительного органа обеспечивается ответственными службами местного исполнительного органа.";
дополнить пунктом 28-1 следующего содержания:
"28-1. Для оценки качества обслуживания контакт-центра местного исполнительного органа используется модель искусственного интеллекта по автоматическому обзвону заявителей по обращениям, получения оценок по исполнению обращений.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Для развития контакт-центр использует аналитику речи, переадресацию пользователя, омниканальность.";
дополнить пунктом 30-1 следующего содержания:
"30-1. Контакт-центр местного исполнительного органа обеспечивает незамедлительную переадресацию звонков в экстренные медицинские, правоохранительные, пожарные и аварийные службы, с обязательным подтверждением приема обращения соответствующей службой.
В случае отсутствия немедленного подтверждения приема обращения соответствующей службой, информация об обращении передается в экстренную медицинскую, правоохранительную, пожарную и аварийную службу через интегрированную систему, включая текст обращения, автоматически определенную геолокацию, идентификационные данные пользователя, адрес места происшествия.
Обращение, поступившее через мобильное приложение контакт-центра местного исполнительного органа, официальный аккаунт в социальных сетях и мессенджерах, из интегрированных цифровых систем безопасности, общественного правопорядка и жизнеобеспечения, и содержащее признаки события, требующего реагирования экстренных медицинских, правоохранительных, пожарных и аварийных служб или уполномоченных государственных органов, незамедлительно направляются в соответствующие ведомства через интегрированную цифровую систему.";

5-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) процеске, рәсімге сәйкес нақты уақыт режимінде клиентпен өзара іс-қимылды (сұрау салулар, кіріс және шығыс жолданымдар) тіркеу. Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығы "109" бірыңғай нөмірінен, жергілікті атқарушы органның байланыс орталығының мобильді қосымшасынан, әлеуметтік желілер мен мессенджерлердегі ресми аккаунттарынан, шұғыл медициналық, құқық қорғау, өрт сөндіру және авариялық қызметтердің, сонымен қоса материалдарды бейне- және фото түсіру, тиісті қол жеткізу құқықтары бар жауапты қызметтің қызметкерлерінің тіркеу мүмкіндігімен қауіпсіздік, қоғамдық құқықтық тәртіп және тіршілікті қамтамасыз ету саласындағы интеграцияланған цифрлық жүйелерінен тәулік бойы өтініштерді қабылдауды қамтамасыз етеді;";
мынадай мазмұндағы 9-1-тармағымен толықтырылсын:
"9-1. Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығы мерзімі өткен және қайталап түсетін жолданымдарды автоматты есепке алуды қамтамасыз етеді, ол ақпаратты бақылау және басқарушылық шешімдерді қабылдау үшін астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына автоматты түрде ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы 10-1-тармағымен толықтырылсын:
"10-1. Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығының білім базасына арналған ақпаратты өзектендіруді жергілікті атқарушы органның жауапты қызметтері қамтамасыз етеді.";
мынадай мазмұндағы 28-1-тармағымен толықтырылсын:
"28-1. Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығының қызмет көрсету сапасын бағалауға арналған жолданымдар бойынша өтініш берушіге автоматты түрде қоңырау шалу, жолданымдардың орындалуына бағалау жасауға жасанды интеллект моделін қолданады."
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Даму үшін байланыс орталығы сөйлеу аналитикасын, пайдаланушыны қайта бағыттауды, омниканалдылықты пайдаланады.";
мынадай мазмұндағы 30-1-тармағымен толықтырылсын:
"30-1. Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығы шұғыл медициналық, құқық қорғау, өрт сөндіру және авариялық қызметтерге тиісті қызмет тарапынан жолданымды қабылдағанын міндетті түрде растай отырып, қоңырауларды дереу қайта бағыттауды қамтамасыз етеді.
Тиісті қызмет тарапынан жолданымды дереу қабылдағаны растамалмаған жағдайда жолданым мәтінін, автоматты түрде анықталған геолокациясын, пайдаланушының сәйкестендірілген деректерін, оқиға орнының мекенжайын қоса алғанда, жолданым туралы ақпарат интеграцияланған жүйе арқылы жедел медициналық, құқық қорғау, өрт сөндіру және авариялық қызметке жіберіледі.
Жергілікті атқарушы орган байланыс орталығының мобильдік қосымшасы, әлеуметтік желілер мен мессенджерлердегі ресми аккаунт, қоғамдық құқықтық тәртіп және тіршілікті қамтамасыз ету саласындағы интеграцияланған цифрлық жүйелерінен келіп түскен және шұғыл медициналық, құқық қорғау, өрт сөндіру және авариялық қызметтердің немесе уәкілетті мемлекеттік органдардың ден қоюын талап ететін оқиғаның белгілері бар жолданым интеграцияланған цифрлық жүйе арқылы тиісті ведомстволарға дереу жіберіледі.";

подпункт 1) пункта 32 изложить в следующей редакции:
"1) историю взаимодействия для записи и хранения информации о взаимодействии с клиентами, передачу в ЦС "eOtinish". История взаимодействия контакт-центра местного исполнительного органа также передается в ЦАС "Smart Data Ukimet", Ситуационный центр местного исполнительного органа в режиме реального времени, в соответствии с Перечнем данных и его формата для обязательного заполнения в цифровой системе контакт-центра местного исполнительного органа согласно приложению 1 к Требованиям;";
пункт 32 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) цифровые сервисы посредством мобильного приложения контакт-центра местного исполнительного органа. Описание цифровых сервисов мобильного приложения контакт-центра местного исполнительного органа предусматривается согласно приложению 2 к Требованиям.";
дополнить пунктом 32-1 следующего содержания:
"32-1. Контакт-центр местного исполнительного органа обеспечивает размещение в цифровой системе фото- и/или видеоматериалов, зафиксированных с ракурса, аналогичного ракурсу, представленному заявителем в обращении, для подтверждения выполненных работ.";
дополнить пунктом 32-2 следующего содержания:
"32-2. Контакт-центр местного исполнительного органа обеспечивает механизм выявления признаков повышения приоритета рассмотрения обращения путем использования модели искусственного интеллекта в случаях:
1) поступления повторных, идентичных обращений в отношении одного события в течение суток;
2) выявления признаков угрозы жизни, здоровью граждан Республики Казахстан или общественной безопасности.
В случае самостоятельного выявления сотрудником контакт-центра местного исполнительного органа оснований для повышения приоритета рассмотрения обращения, сотрудником контакт-центра местного исполнительного органа осуществляет его повышение.
При повышении приоритета рассмотрения обращения цифровая система контакт-центра местного исполнительного органа повышает уровень критичности обращения и направляет уведомления сотрудникам аппарата местного исполнительного органа, ответственным за контроль деятельности поставщиков услуг, экстренных медицинских, правоохранительных, пожарных и аварийных служб и иным государственным учреждениям, обладающим полномочиями для принятия мер в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Контакт-центр обрабатывает, хранит данные клиента в безопасной, управляемой и контролируемой среде.
Контакт-центр не разглашает данные клиентов, предоставляет их только уполномоченным лицам, выполняющим государственные функции.
При разработке цифровых систем необходимо обеспечить кибербезопасность и защиту персональных данных в соответствии с Законами Республики Казахстан "О кибербезопасности", "О персональных данных и их защите", Едиными требованиями в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О кибербезопасности".";
пункт 35 изложить в следующей редакции:

32-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) клиенттермен өзара іс-қимыл тарихын жазу және сақтау, сондай-ақ "eOtinish" ЦЖ-ға беру. Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығының өзара іс-қимыл тарихы да Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығының цифрлық жүйесінде міндетті түрде толтырылу үшін деректер тізбесі мен оның форматына сәйкес нақты уақыт режимінде "Smart Data Ukimet" ЦТЖ жүйесіне, жергілікті атқарушы органның ахуалдық орталығына беріледі;";
мынадай мазмұндағы 32-тармақтың 5) тармақшасы толықтырылсын:
"5) жергілікті атқарушы органның байланыс орталығының мобильді қосымшасы арқылы цифрлық сервистер. Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығының мобильді қосымшасының цифрлық сервистерінің сипаттамасы Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес қарастырылған.";
мынадай мазмұндағы 32-1-тармақпен толықтырылсын:
"32-1. Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығы орындалған жұмыстарды растау үшін өтініш беруші ұсынған жолданымда ұсынылған бұрыштан, ұқсас бұрыштан түсірілген фото және/немесе бейнематериалдар орналастыруды қамтамасыз етеді.";
мынадай мазмұндағы 32-2-тармақпен толықтырылсын:
"32-2. Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығы жасанды интеллект моделін қолдану арқылы мынадай:
1) тәулік ішінде бір оқиғаға қатысты бірдей жолданымдардың қайталана келіп түсуі;
2) Қазақстан Республикасының азаматтарының өміріне, денсаулығына немесе қоғамдық қауіпсіздігіне қатер төну белгілері анықталуы жағдайларында жолданымның қарау басымдығын арттыру белгілерінің анықталу тетігін қамтамасыз етеді.
Жолданымның қарау басымдылығын арттыру үшін негіздемені жергілікті атқарушы органның байланыс орталығының қызметкері дербес анықтаған жағдайда жергілікті атқарушы органның байланыс орталығының қызметкері оның басымдығын арттыруды өзі жүзеге асырады.
Жолданымның қарау басымдығын арттыру кезінде жергілікті атқарушы орган байланыс орталығының цифрлық жүйесі жолданымның маңыздылығын арттырады және көрсетілетін қызметтің өнім берушілерінің қызметтерін, шұғыл медициналық, құқық қорғау, өрт сөндіру және авариялық қызметтерді бақылауға жауапты жергілікті атқарушы орган аппаратының және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шаралар қабылдау өкілеттігі бар өзге де мемлекеттік мекемелерінің қызметкерлеріне хабарламалар жіберіледі.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Байланыс орталығы клиенттің деректерін қауіпсіз, басқарылатын және бақыланатын ортада өңдейді, сақтайды.
Байланыс орталығы клиенттердің деректерін жария етпейді, оларды тек мемлекеттік функцияларды орындайтын уәкілетті тұлғаларға береді.
Цифрлық жүйелерді әзірлеу кезінде "Киберқауіпсіздік туралы", "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметі бекіткен Цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы бірыңғай талаптарға сәйкес киберқауіпсіздік және дербес деректерді қорғау қамтамасыз етілуі қажет.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"35. Контакт-центр в целях осуществления контроля разрабатывает показатели эффективности работы контакт-центра.
Контакт-центр обеспечивает применение ключевых показателей эффективности работы контакт-центров административных органов согласно приложению 3 к Требованиям.
Контакт-центры, осуществляющие техническую поддержку цифровых систем административных органов, контакт-центры антикоррупционной службы устанавливают ключевые показатели внутренними нормативными правовыми актами.
Регламент работы контакт-центра местного исполнительного органа утверждается местным исполнительным органом и включает: перечень оказываемых услуг контакт-центром, описание бизнес-процессов обработки обращений, сроки рассмотрения обращений, порядок распределения ответственности между структурными подразделениями и ответственными исполнителями в соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан". При этом срок рассмотрения обращения устанавливается в пределах, определенных Классификатором услуг для заполнения в цифровой системе контакт-центра местного исполнительного органа.
Централизацию контакт-центров в единый контакт-центр местного исполнительного органа, за исключением экстренных медицинских, правоохранительных, пожарных и аварийных служб, обеспечивает местный исполнительный орган.";
дополнить пунктом 35-1 следующего содержания:
"35-1. Контакт-центр местного исполнительного органа при регистрации обращений использует Классификатор услуг для заполнения в цифровой системе контакт-центра местного исполнительного органа согласно приложению 4 к Требованиям, уровни критичности, виды и статусы обращений для заполнения в цифровой системе контакт-центра местного исполнительного органа согласно приложению 5 к Требованиям.
В случае поступления обращения, содержащего признаки угрозы жизни, здоровью граждан или общественной безопасности, контакт-центр местного исполнительного органа повышает уровень критичности обращения и обеспечивает незамедлительное принятие мер по устранению угрозы.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Контакт-центр по своей деятельности предоставляет 2 раза в год отчетность в РГУ "Комитет государственных услуг Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан". Срок представления – до 15 числа месяца, следующего за отчетным полугодием. Форма, предназначенная для сбора административных данных, согласно приложения 6 к Требованиям.
По результатам анализа отчетов РГУ "Комитет государственных услуг Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан" направляет предложения по улучшению деятельности и/или оптимизации контакт-центра.";

"35. Байланыс орталығы бақылауды жүзеге асыру мақсатында байланыс орталығы жұмысының тиімділік көрсеткіштерін әзірлейді.
Байланыс орталығы Талаптарға 3-қосымшаға сәйкес Әкімшілік органдардың байланыс орталықтары жұмысының түйінді тиімділік көрсеткіштерін қолдануды қамтамасыз етеді.
Әкімшілік органдардың цифрлық жүйелеріне техникалық қолдауды жүзеге асыратын байланыс орталықтары, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің байланыс орталықтары түйінді көрсеткіштерді ішкі нормативтік құқықтық актілермен белгілейді.
Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығы жұмыс регламентін жергілікті атқарушы органмен бекітеді және олар: "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 27-бабына сәйкес байланыс орталығы көрсететін қызметтер тізбесін, жолданымды өңдеу бизнес-процесінің сипаттамасын, жолданымдарды қарау мерзімдерін, құрылымдық бөлімшелер мен жауапты орындаушылар арасында жауаптылықты бөлу тәртібін қамтиды. Бұл ретте жолданымды қарау мерзімі Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығының цифрлық жүйесінде толтыруға арналған көретілетін қызметтердің сыныптауышы айқындаған шегінде белгіленеді.
Шұғыл медициналық, құқық қорғау, өрт сөндіру және авариялық қызметтерді қоспағанда, байланыс орталықтарын бірыңғай жергілікті атқарушы органның байланыс орталықтарына орталықтандыруды жергілікті атқарушы орган қамтамасыз етеді.";
мынадай мазмұндағы 35-1-тармақпен толықтырылсын:
"35-1. Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығы жолданымдарды тіркеу кезінде Талаптарға 4-қосымшаға сәйкес Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығының цифрлық жүйесінде толтыруға арналған көретілетін қызметтердің сыныптауышын, Талаптарға 5-қосымшаға сәйкес Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығынның цифрлық жүйесінде толтыруға арналған маңыздылық деңгейлерін, түрлерін және мәртебелерін пайдаланады.
Азаматтардың өміріне, денсаулығына немесе қоғамдық қауіпсіздікке қауіп төндіретін белгілері бар жолданым келіп түскен жағдайда жергілікті атқарушы органның байланыс орталығы жолданымның маңыздылық деңгейін арттырады және қауіпті жою бойынша дереу шаралар қабылдауды қамтамасыз етеді.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Байланыс орталығы өзінің қызметі бойынша жылына 2 рет "Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті" РММ-ге есептілік ұсынады. Ұсыну мерзімі – есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 15-іне дейін. Талаптарға 6-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан.
"Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті" РММ есептерді талдау нәтижелері бойынша байланыс орталығының қызметін жақсарту және/немесе оңтайландыру бойынша ұсыныстар жібереді.";

приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
дополнить приложением 3 согласно приложению 3 к настоящему приказу;
дополнить приложением 4 согласно приложению 4 к настоящему приказу;
дополнить приложением 5 согласно приложению 5 к настоящему приказу;
дополнить приложением 6 согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Департаменту цифрового развития регионов Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра – Министр
искусственного интеллекта и цифрового
развития Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по атомной энергии
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского
хозяйства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Высшая аудиторская палата
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства РК
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и
информации Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому планированию
и реформам Республик Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и
спорта Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной
безопасности Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта и
цифрового развития
Республики Казахстан
от 21 мая 2026 года № 262/НҚ
Приложение 1
к Типовым требованиям
по организации работы
контакт-центров
административных органов
Республики Казахстан
Перечень данных и его формат для обязательного заполнения в цифровой системе контакт-центра местного исполнительного органа
Наименование раздела
Наименование подраздела
Данные
Формат данных
Данные касательно обращения
Метаданные обращения
Время ожидания ответа на звонок в минутах
минута
Уникальный номер обращения
уникальный номер
Дата и время подачи обращения
дата и время
Дата и время регистрации обращения
дата и время
Канал связи подачи обращения
наименование
Регион подачи обращения
наименование
Район подачи обращения
наименование
Статус обращения
наименование
История обработки обращения
Дата и время начала исполнения
дата и время
Дата и время закрытия обращения
дата и время
Количество переназначений
количество
Количество организаций-исполнителей
количество
Наименование организации-исполнителя и его структурного подразделения
наименование
Количество запросов организации-исполнителя
количество
Количество этапов согласования
количество
Изменение уровня критичности
количество
Количество повторного рассмотрения обращения
количество
Содержание обращения
Уровень критичности
наименование
Вид обращения
наименование
Класс обращения согласно Классификатора услуг для заполнения в цифровой системе контакт-центра местного исполнительного органа
наименование
Подкласс обращения согласно Классификатора услуг для заполнения в цифровой системе контакт-центра местного исполнительного органа
наименование
Наличие аварийной ситуации
да/нет
Привязка к госпрограмме/инициативе
наименование
Наименование признака "массовая проблема"
наименование
Текст обращения
текст
Вложенные файлы
вложенные файлы
Язык обращения
язык
Результат исполнения
Тональность ответа
благоприятный/неблагоприятный
Текст ответа
текст
Количество дней просрочки
количество дней
Причина просрочки
текст
Оценка заявителя по 5-балльной шкале
оценка
Жалоба по обращению
текст
Количество жалоб по обращению
количество
Контекстные данные
Тип местности
город/село
Количество пропущенных обращений за день
количество
Количество обращений за день
количество
Количество просрочек по данной теме за месяц
количество
Наименование раздела
Наименование подраздела
Данные
Формат данных
Данные касательно заявителя
Метаданные заявителя*
Фамилия, имя, отчество
фамилия, имя, отчество
Индивидуальный идентификационный номер
номер
Номер телефона заявителя
номер
История обращений заявителя
Количество поданных обращений
количество
Распределение по темам
наименование
Количество удовлетворенных обращений
количество
Количество отклоненных обращений
количество
Количество ответов с просрочкой
количество
Среднее время ответа на обращения в часах
час
Цифровая активность
Наименования используемых каналов подачи обращения
наименование
Количество публичных жалоб (социальные сети/СМИ) при наличии
количество
*обязательное заполнение одной достоверной данной из подраздела "Метаданные заявителя"
Наименование раздела
Наименование подраздела
Данные
Формат данных
Данные касательно оператора
Метаданные исполнителя
Фамилия, имя, отчество
фамилия, имя, отчество
Индивидуальный идентификационный номер
номер
Наименование организации-исполнителя
наименование
Наименование структурного подразделения-исполнителя
наименование
Дата найма на работу
дата, месяц, год
Дата назначения на текущую должность
дата, месяц, год
Плановая нагрузка
текст
Зона ответственности
текст
Стаж работы в месяцах
месяц
Уровень образования
наименование
Квалификация (пример: сертификаты)
текст
Предыдущие места работы
текст
Показатели работы
Количество принятых в работу обращений за календарный месяц
количество
Количество обработанных обращений за календарный месяц
количество
Среднее время обработки в минутах
минута
Количество просроченных обращений
количество
Количество эскалации
количество
Взаимодействие с коллегами
текст
История обратной связи
Средняя оценка от граждан по 5-балльной шкале
оценка
Количество жалоб от заявителей
количество
Количество благодарностей от заявителей
количество
Наименование раздела
Наименование подраздела
Данные
Формат данных
Данные касательно ответственной службы
Метаданные исполнителя
Бизнес идентификационный номер
номер
Наименование организации -исполнителя
наименование
Наименование учреждения, курирующего работу данного поставщика
наименование
Период исполнения (в соответствии с договором)
дата, месяц, год - дата, месяц, год
Плановая нагрузка
текст
Зона ответственности
текст
Показатели работы
Количество принятых в работу обращений за календарный месяц
количество
Количество обработанных обращений за календарный месяц
количество
Среднее время обработки в часах
час
Количество просроченных обращений
количество
История обратной связи
Средняя оценка от граждан по 5-балльной шкале
оценка
Количество жалоб от заявителей
количество
Количество благодарностей от заявителей
количество
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта и
цифрового развития
Республики Казахстан
от 21 мая 2026 года № 262/НҚ
Приложение 2
к Типовым требованиям
по организации работы
контакт-центров
административных органов
Республики Казахстан
Описание цифровых сервисов мобильного приложения контакт-центра местного исполнительного органа (далее – мобильное приложение)
Требование к регистрации и авторизации
Регистрация и авторизация пользователя в мобильном приложении осуществляется посредством отправки SMS-сообщения на номер телефона регистрируемого абонента для подтверждения номера телефона заявителя.
Функционал мобильного приложения
Мобильное приложение обеспечивает возможность:

1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 3-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес 4-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес 5-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес 6-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Өңірлерді цифрлық дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Атом энергиясы жөніндегі агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
министрі
2026 жылғы 21 мамырдағы
№ 262/НҚ Бұйрыққа
1-қосымша
Әкімшілік органдардың
байланыс орталықтарының
жұмысын ұйымдастыру
жөніндегі үлгілік талаптарға
1-қосымша
Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығының цифрлық жүйесінде міндетті түрде толтырылу үшін деректер тізбесі мен оның форматы
Бөлімнің атауы
Бөлімшенің атауы
Деректер
Деректердің форматы
Жолданым
ға
қатысты деректер
Жолданымның метадеректері
Минутына қоңырауға жауап беруді күту уақыты
минут
Жолданымның бірегей нөмірі
бірегей нөмір
Жолданымның берілген күні мен уақыты
күні мен уақыты
Жолданымның тіркелген күні мен уақыты
күні мен уақыты
Жолданым берілген байланыс желісі
атауы
Жолданым жіберген өңір
атауы
Жолданым жіберген аудан
атауы
Жолданымның мәртебесі
атауы
Жолданым
ды
өңдеу тарихы
Орындауды бастау күні мен уақыты
күні мен уақыты
Жолданымды жабу күні мен уақыты
күні мен уақыты
Қайта тағайындау саны
саны
Орындаушы ұйымдардың саны
саны
Орындаушы ұйымның және оның құрылымдық бөлімшесінің атауы
атауы
Орындаушы ұйымның сұрау салу саны
саны
Келісу сатыларының саны
саны
Маңыздылық деңгейінің өзгеруі
саны
Жолданымды қайта қарау саны
саны
Жолданымның мазмұны
Маңыздылық деңгейі
атауы
Жолданым түрі
атауы
Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығының цифрлық жүйесінде толтыруға арналған көретілетін қызметтердің сыныптауышына сәйкес жолданым сыныбы (аясы)
атауы
Жергілікті атқарушы органның байланыс орталығының цифрлық жүйесінде толтыруға арналған көретілетін қызметтердің сыныптауышына сәйкес жолданым кіші сыныбы
атауы
Авариялық жағдайдың болуы
иә/жоқ
Мемлекеттік бағдарламаға/бастамаға байланыстылығы
атауы
"Жалпылама мәселе" белгісінің атауы
атауы
Жолданым мәтіні
мәтін
Қоса берілген файлдар
қоса берілген файлдар
Жолданым тілі
тіл
Орындау нәтижесі
Жауаптың тональдығы
жағымды/жағымсыз
Жауап мәтіні
мәтін
Мерзімі өткен күндер саны
күндер саны
Мерзімнің өтуінің себебі
мәтін
Өтініш берушінің 5 балдық шкала бойынша бағасы
баға
Жолданым бойынша шағым
мәтін
Жолданым бойынша шағымдар саны
саны
Контекстік деректер
Жергілікті жердің түрі
қала/ауыл
Бір күнде қабылданбаған жолданымдар саны
саны
Бір күндегі жолданымдар саны
саны
Бір айда осы тақырып бойынша мерзімі өткен жолданымдар саны
саны
Бөлімнің атауы
Бөлімшенің атауы
Деректер
Деректердің форматы
Өтініш берушіге қатысты деректер
Өтініш берушінің метадеректері*
Тегі, аты, әкесінің аты
тегі, аты, әкесінің аты
Жеке сәйкестендіру нөмірі
нөмір
Өтініш берушінің телефон нөмірі
нөмір
Өтініш беруші жолданымдарының тарихы
Берілген жолданымдар саны
саны
Тақырыптар бойынша бөлу
атауы
Қанағаттандырылған жолданымдар саны
саны
Бас тартылған жолданымдар саны
саны
Мерзімі өтіп берілген жауаптар саны
саны
Сағатына жолданымдарға жауап берудің орташа уақыты
сағат
Цифрлық белсенділік
Қолданылатын жолданым жіберу желілерінің атаулары
атауы
Бар болған жағдайда, қоғамдық шағымдардың саны (әлеуметтік желілер/БАҚ)
саны
*"Өтініш берушінің метадеректері" тармақшасынан бір нақты деректерді міндетті түрде толтыру керек.
Бөлімнің атауы
Бөлімшенің атауы
Деректер
Деректердің форматы
Операторға қатысты деректер
Орындаушының метадеректері
Тегі, аты, әкесінің аты
тегі, аты, әкесінің аты
Жеке сәйкестендіру нөмірі
нөмір
Орындаушы ұйымның атауы
атауы
Орындаушы құрылымдық бөлімшесінің атауы
атауы
Жұмысқа қабылданған күні
күні, айы, жылы
Қазіргі лауазымға тағайындалған күні
күні, айы, жылы
Жоспарлы жүктеме
мәтін
Жауапкершілік аймағы
мәтін
Жұмыс өтілі айы
ай
Білім деңгейі
атауы
Біліктілік (мысал ретінде: сертификаттар)
мәтін
Бұрынғы жұмыс орындары
мәтін
Жұмыс көрсеткіштері
Күнтізбелік ай ішінде орындауға қабылданған жолданымдар саны
саны
Күнтізбелік ай ішінде өңделген жолданымдар саны
саны
Минутына орташа өңдеу уақыты
минута
Мерзімі өткен жолданымдар саны
саны
Эскалация саны
саны
Әріптестермен өзара іс-қимыл
мәтін
Кері байланыс тарихы
Азаматтардың 5 балдық шкала бойынша орташа бағасы
баға
Өтініш берушілерден келіп түскен шағымдар саны
саны
Өтініш берушілерден келіп түскен алғыстар саны
саны
Бөлімнің атауы
Бөлімшенің атауы
Деректер
Деректердің форматы
Жауапты қызметке қатысты деректер
Орындаушының метадеректері
Бизнес идентификациялық нөмірі
нөмір
Орындаушы ұйымның атауы
атауы
Өнім берушінің жұмысына жетекшілік ететін мекеменің атауы
атауы
Орындалу кезеңі (шартқа сәйкес)
күні, айы, жылы - күні, айы, жылы
Жоспарлы жүктеме
мәтін
Жауапкершілік аймағы
мәтін
Жұмыс көрсеткіштері
Күнтізбелік ай ішінде орындауға қабылданған жолданымдар саны
саны
Күнтізбелік ай ішінде өңделген жолданымдар саны
саны
Минутына орташа өңдеу уақыты
сағат
Мерзімі өткен жолданымдар саны
саны
Кері байланыс тарихы
Азаматтардың 5 балдық шкала бойынша орташа бағасы
баға
Өтініш берушілерден келіп түскен шағымдар саны
саны
Өтініш берушілерден келіп түскен алғыстар саны
саны
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
министрі
2026 жылғы 21 мамырдағы
№ 262/НҚ Бұйрыққа
2-қосымша
Әкімшілік органдардың
байланыс орталықтарының
жұмысын ұйымдастыру
жөніндегі үлгілік талаптарға
2-қосымша
Жергілікті атқарушы органының байланыс орталығының мобильдік қосымшасы (бұдан әрі – мобильдік қосымша) цифрлық сервистерінің сипаттамасы
Тіркелу және авторландыру талаптары
Мобильдік қосымшада пайдаланушыны тіркеу және авторландыруда телефон нөмірді растау үшін тіркелетін абоненттің телефон нөміріне SMS-хабарлама жіберу арқылы жүзеге асырылады.
Мобильдік қосымшаның функционалы
Мобильдік қосымша мынадай мүмкіндіктерді қамтамасыз етеді:

1) подачи обращения в контакт-центр местного исполнительного органа;
2) контроля и взаимодействия по обращению для заявителя;
3) переадресации обращения в экстренные службы (медицинские, правоохранительные, пожарные и аварийные) посредством интеграции с соответствующими цифровыми системами;
4) проактивного информирование населения, реализуемого в форме уведомления;
5) экстренного оповещения населения при чрезвычайных ситуациях;
6) участия населения в общественных инициативах и голосованиях;
7) наличия личного кабинета пользователя с возможностью просмотра истории запросов и ответов.
Подача обращения
При подаче обращения посредством мобильного приложения предоставляются следующие функциональные возможности:
1) ввод текста обращения;
2) автоматическая передача геолокации заявителя;
3) передача идентификационных данных пользователя (ФИО и (или) номер телефона);
4) передача адреса места происшествия;
5) прикрепления фото- и видеоматериалов;
6) автоматическая маршрутизация обращения в соответствующую службу.
Контроль и взаимодействие по обращению
Для осуществления контроля и взаимодействия по обращению для заявителя мобильное приложение предусматривает возможности:
1) наличия чата с оператором/исполнителем по обращению;
2) уведомления об изменениях статуса исполнения обращения;
3) оценки качества исполнения обращения;
4) повторное открытие исполненного обращения;
5) отображение сроков исполнения обращения;
6) хранение истории взаимодействий.
Переадресация обращения в экстренные службы
Мобильное приложение предоставляет заявителю возможность подачи обращений в экстренные службы (медицинские, правоохранительные, пожарные и аварийные) посредством интеграции с соответствующими цифровыми системами и обеспечивает передачу в экстренные службы следующих данных:
1) текста обращения;
2) автоматической определенной геолокации заявителя;
3) идентификационных данных пользователя (ФИО и (или) номер телефона);
4) адреса места происшествия;
5) прикрепленных фото- и видеоматериалов (при наличии).
Проактивное информирование населения
Проактивное информирование населения реализуется в форме уведомления.
Пользователь информируется о плановых и аварийных работах, общественных мероприятиях посредством уведомлений, а также имеет доступ к их архиву.
Пользователем определяются дополнительные индивидуальные настройки получения уведомлений по территориальному признаку (район, локация), тематической категории.
Экстренное оповещение населения
Мобильное приложение включает модуль экстренного оповещения населения при чрезвычайных ситуациях, обеспечивающий массовую рассылку уведомлений, предоставление инструкций по действиям, отображение карты с пунктами временного размещения, укрытиями и медицинскими пунктами, а также контактные данные экстренных служб.
Участие населения в общественных инициативах и голосованиях
Мобильное приложение позволяет населению участвовать в общественных инициативах и голосованиях, предоставляя возможность участвовать в опросах, инициативах местных исполнительных органов и вносить предложения, в том числе по вопросам благоустройства территорий и определения приоритетов развития городской инфраструктуры.
Личный кабинет пользователя
Мобильное приложение предоставляет личный кабинет пользователя, в котором доступны история обращений, отображение статусов и аналитики, управление персональными данными, настройка уведомлений, выбор языка интерфейса (казахский/русский) и возможность привязки нескольких адресов (место проживания, работы).
Приложение 3 к приказу
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного интеллекта и
цифрового развития
Республики Казахстан
от 21 мая 2026 года № 262/НҚ
Приложение 3
к Типовым требованиям
по организации работы
контакт-центров
административных органов
Республики Казахстан
Ключевые показатели эффективности работы контакт-центров административных органов
п/п
Показатели
Единицы измерения
Количественный или качественный показатель
минимальный
максимальный
1
2
3
4
5
1
Среднее время ожидания при обращении клиента по телефонным каналам связи после прослушивания голосового меню, за определенный период
секунд
40
60
2
Доля контактов, в которых соблюдена точность, полнота предоставления клиенту информации, а также выполнение процедур, шагов, необходимых для закрытия контакта и решения вопроса клиента
в процентах
80
85
3
Уровень удовлетворенности клиентов
балл

1) жергілікті атқарушы органының байланыс орталығына жолданым жіберу;
2) жолданым бойынша өтініш берушіге арналған бақылау және өзара іс-қимыл;
3) жедел қызметтерге (медициналық, құқық қорғау, өрт сөндіру және авариялық) тиісті цифрлық жүйелермен интеграция арқылы жолданымды қайта бағыттау;
4) хабарламалар нысанында жүзеге асырылатын халықты алдын ала хабардар ету;
5) төтенше жағдайлар кезінде халықты жедел ескерту;
6) халықтың қоғамдық бастамаларға және дауыс берулерге қатысуы;
7) сұрау салу мен жауаптардың тарихын көру мүмкіндігі бар жеке кабинеттің болуы.
Жолдаманы жіберу
Мобильдік қосымша арқылы жолданым жіберген кезде мынадай функционалдық мүмкіндіктер ұсынылады:
1) жолданым мәтінін енгізу;
2) өтініш берушінің геолокациясын автоматты түрде беру;
3) пайдаланушының жеке деректерін (Т.А.Ә. және (немесе) телефон нөмірі) жіберу;
4) оқиға орнының мекенжайын жіберу;
5) фото- және бейнематериалдарды қоса беру;
6) автоматты түрде тиісті қызметке бағыттау.
Жолданым бойынша бақылау және өзара іс-қимыл
Жолданым бойынша өтініш берушіге арналған бақылауды және өзара іс-қимылды жүзеге асыру үшін мобильдік қосымша мынадай мүмкіндіктерді қарастырады:
1) жолданым бойынша оператормен/орындаушымен чаттың болуы;
2) жолданымның орындалу мәртебесінің өзгеруі туралы хабарламалар;
3) жолданымның орындалу сапасын бағалау;
4) орындалған жолданымды қайта ашу;
5) жолданымның орындалу мерзімін көрсету;
6) өзара іс-қимыл тарихын сақтау.
Жедел қызметтерге жолданымды қайта бағыттау
Мобильдік қосымша жедел қызметтерге (медициналық, құқық қорғау, өрт сөндіру және авариялық) тиісті цифрлық жүйелермен интеграция арқылы жолданымды ары қарай жолдау мүмкіндігін береді және келесі деректерді жедел қызметтерге жіберуді қамтамасыз етеді:
1) өтініш мәтіні;
2) өтініш берушінің автоматты түрде анықталған геолокациясы;
3) пайдаланушының жеке деректері (аты-жөні және (немесе) телефон нөмірі);
4) оқиға орнының мекенжайы;
5) қоса берілген фото- және бейнематериалдар (бар болған жағдайда).
Халықты алдын ала хабардар ету
Халықты алдын ала хабардар ету хабарлама нысанында жүзеге асырылады.
Пайдаланушы жоспарлы және авариялық жұмыстар, қоғамдық іс-шаралар туралы ескертпе хабарламалар арқылы хабардар етіледі, сондай-ақ олардың архивіне қол жеткізе алады.
Пайдаланушы аумақтық белгі (аудан, орналасқан жері) және тақырыптық санатына қарай хабарламаларды алудың қосымша жеке баптауларын анықтай алады.
Халықты жедел ескерту
Мобильдік қосымша көптеп хабарламаларды таратуды, іс-әрекеттер жөнінде нұсқаулар беруді, уақытша орналастыру пункттерінің, жасырыну орындарының және медициналық пункттердің картасын көрсетуді, сондай-ақ жедел қызметтердің байланыс деректерін ұсынуды қамтамасыз ететін төтенше жағдайларда халықты жедел хабарландыру модулін қамтиды.
Халықтың қоғамдық бастамаларға және дауыс берулерге қатысуы
Мобильдік қосымша аумақтарды абаттандыру және қалалық инфрақұрылымды дамыту басымдықтарын анықтау сияқты мәселелерді қоса алғанда, сауалнамаларға, жергілікті атқарушы органдардың бастамаларына қатысуға және ұсыныстар енгізуге мүмкіндік бере отырып, халыққа қоғамдық бастамаларға және дауыс берулерге қатысуға жағдай жасайды.
Пайдаланушының жеке кабинеті
Мобильдік қосымша жолданымдар тарихы, мәртебесі мен талдаулар көрсетілген, жеке деректерді басқару, хабарламаларды баптау, интерфейс тілін таңдау (қазақ/орыс) және бірнеше мекенжайды (тұрғылықты орны, жұмыс орны) қосу мүмкіндігі бар пайдаланушының жеке кабинетін ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
министрі
2026 жылғы 21 мамырдағы
№ 262/НҚ Бұйрыққа
3-қосымша
Әкімшілік органдардың
байланыс орталықтарының
жұмысын ұйымдастыру
жөніндегі үлгілік талаптарға
3-қосымша
Әкімшілік органдардың байланыс орталықтары жұмысы тиімділігінің негізгі көрсеткіштері
Р/с №
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Сандық немесе сапалық көрсеткіш
минималды
минималды
1
2
3
4
5
1
Дауыстық мәзірді тыңдағаннан кейін клиент телефон байланыс арналары арқылы хабарласқан кездегі күту уақыты, белгілі бір кезең үшін
секунд
40
60
2
Клиентке ақпарат берудің дәлдігі, толықтығы, сондай-ақ контактіні жабу және клиент мәселесін шешу үшін қажетті рәсімдердің, қадамдардың орындалуы сақталған қарым-қатынастардың үлесі
пайызбен
80
85
3
Клиенттердің қанағаттану деңгейі
балл

В строке 6 графы Г отражается режим работы (к примеру, круглосуточный 24/7, с 9:00 до 18:00).
В строке 7 графы Г указывается "да" в случае работы в выходные, праздничные дни, "нет" если контакт-центр не работает в выходные, праздничные дни.
В строке 8 графы Г необходимо перечислить тематику, вопросы по которым предоставляется консультация.
В строке 9 графы Г указывается "да" в случае наличия в контакт-центре, кроме операторов, сотрудников второй линии, в случае отсутствия – "нет".
В строке 10 графы Г необходимо перечислить все используемые каналы связи (к примеру Телеграмм Бот (Telegram Bot), аккаунты Фейсбук (Facebook), ВКонтакте, электронная почта).
В строке 11 графы Г указывается количество штатных и внештатных сотрудников.
В строке 12 графы Г указывается количество на конец отчетного периода штатных и внештатных операторов, непосредственно задействованных на консультировании.
В строке 13 графы Г указывается общее количество принятых обращений по всем каналам связи, в тысячах.
В строке 14 графы Г количество принятых обращений в разрезе каналов связи, в тысячах.
В строке 15 графы Г указывается среднее время ожидания за отчетный период при обращении клиента по телефонным каналам связи после прослушивания голосового меню, в секундах.
В строке 16 графы Г отражается средний показатель уровня удовлетворенности клиентов за отчетный период по 5-балльной шкале, в баллах.
В строке 17 графы Г указывается средний процент обращений клиентов, при которых вопрос решен при первичном обращении, за отчетный период, в процентах.
В строке 18 графы Г указывается доля потерянных вызовов за отчетный период, в процентах.
В строке 19 графы Г указывается среднее время обработки одной заявки оператором, за отчетный период, в минутах.
В строке 20 графы Г указывается количество подтвержденных жалоб на деятельность контакт-центра и операторов контакт-центра.
В строке 21 графы Г указывается "да" с перечислением при наличии программных продуктов (к примеру, Интерактив Войс Респонс (Interactive Voice Response), Воркфорс Менеджмент (Workforce Management), Интеллектуальный голосовой робот), при отсутствии указывается "нет".
В строке 22 графы Г указывается "да" в случае интеграции с цифровыми системами государственных органов, с перечислением, в случае отсутствия указывается "нет".
В строке 23 графы Г указывается дата и название в зависимости от прохождения (сертификационный аудит, сертификация контакт-центра), в случае отсутствия факта прохождения указывается "нет".
В строке 24 графы Г отражается информация о прохождении сертификации менеджерами контакт-центра, указывается "да" при прохождении сертификации менеджерами и указывается количество лиц, прошедших сертификацию. В случае отсутствия менеджеров, прошедших сертификацию, указывается "нет".
В строке 25 графы Г указывается "да" при оснащении рабочего места в соответствии с требованиями, "нет" в случае отсутствия оснащения.
В строке 26 графы Г указывается "да" с перечислением при оснащении необходимыми вспомогательными помещениями (комната приема пищи, комната отдыха, учебный класс), в случае отсутствия "нет".
В строке 27 графы Г в случае наличия базы знаний указывается "да", в случае отсутствия "нет".
В строке 28 графы Г "да" указывается в случае наличия внутренних нормативных документов, регламентирующих деятельность контакт-центра, в случае отсутствие внутренних нормативных документов, регламентирующих деятельность контакт-центра – "нет".

В бағанның 6-жолында – жұмыс тәртібі көрсетіледі (мысалы, тәулік бойы – 24/7, 9:00-ден 18:00-ге дейін).
В бағанның 7-жолында – егер байланыс орталығы демалыс және мереке күндері жұмыс істесе – "иә", жұмыс істемесе – "жоқ" деп көрсетіледі.
В бағанның 8-жолында – кеңес берілетін тақырыптар мен сұрақтарды көрсету қажет.
В бағанның 9-жолында – егер байланыс орталығында операторлардан бөлек екінші желі қызметкерлері болса – "иә", болмаса – "жоқ" деп көрсетіледі.
В-бағанның 10-жолында – қолданылатын барлық байланыс арналарды (мысалы: Телеграмм Бот (Telegram Bot), Фейсбук (Facebook), ВКонтакте аккаунттары, электрондық пошта) көрсету қажет.
В бағанның 11-жолында – штаттық және штаттан тыс қызметкерлердің саны көрсетіледі.
В бағанның 12-жолында – есепті кезеңнің соңына кеңес беруге тікелей тартылған штаттық және штаттан тыс операторлардың саны көрсетіледі.
В бағанның 13-жолында – барлық байланыс арналары бойынша қабылданған жолданымдардың жалпы саны көрсетіледі, мың бірлік.
В бағанның 14-жолында – байланыс арналары бөлінісінде қабылданған жолданымдардың саны көрсетіледі, мың бірлік.
В бағанның 15-жолында – клиенттің телефон байланысы арнасы арқылы дыбыстық мәзір тыңдағаннан кейін орташа күту уақыты көрсетіледі, секундтпен.
В бағанның 16-жолында – есепті кезеңде клиенттердің қанағаттану деңгейінің орташа көрсеткіші 5 балдық шкала бойынша көрсетіледі, баллмен.
В бағанның 17-жолында – есепті кезең бойынша мәселе алғашқы жүгінуде шешілген жолданымдардың орташа пайызы көрсетіледі.
В бағанның 18-жолында – есепті кезең бойынша үзіліп қалған қоңыраулар үлесі көрсетіледі, пайызбен.
В бағанның 19-жолында – есепті кезең бойынша оператордың бір жолданымды өңдеуінің орташа уақыты көрсетіледі, минутпен.
В бағанның 20-жолында – байланыс орталығының және оның операторларының қызметіне қатысты расталған шағымдар саны көрсетіледі.
В бағанның 21-жолында – егер бағдарламалық өнімдер болса, өнімдер (мысалы: Интерактив Войс Респонс (Interactive Voice Response), Воркфорс Менеджмент (Workforce Management), Интеллектуалды дауыстық робот) көрсетіле отырып, "иә" деп жазылады, болмаған жағдайда – "жоқ" деп көрсетіледі.
В бағанның 22-жолында – егер мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерімен интеграция болса – "иә" және тиісті жүйелердің атауы көрсетіледі, болмаған жағдайда – "жоқ" деп көрсетіледі.
В бағанның 23-жолында – сертификаттық аудиттен немесе байланыс орталығын сертификаттаудан өткен болса – күні мен атауы көрсетіледі, өтпеген жағдайда – "жоқ" деп көрсетіледі.
В бағанның 24-жолында – байланыс орталығы менеджерлерінің сертификаттаудан өткені жөнінде ақпарат көрсетіледі, егер менеджерлер өткен болса – "иә" және сертификаттаудан өткен адамдар саны көрсетіледі, өтпеген болса – "жоқ" деп көрсетіледі.
В бағанның 25-жолында – жұмыс орны талаптарға сәйкес жарақтандырылған болса – "иә", жарақтандырылмаған болса – "жоқ" деп көрсетіледі.
В бағанның 26-жолында – егер қосымша қажетті үй-жайлармен (ас ішуге арналған бөлме, демалыс бөлмесі, оқу сыныбы) жарақтандырылған болса – "иә" деп жазылып, тізбесі көрсетіледі, болмаса – "жоқ" деп көрсетіледі.
В бағанның 27-жолында – білім базасы бар болса – "иә", болмаса – "жоқ" деп көрсетіледі.
В бағанның 28-жолында – "иә" байланыс орталығының қызметін регламенттейтін ішкі нормативтік құжаттар болған жағдайда, байланыс орталығының қызметін регламенттейтін ішкі нормативтік құжаттар болмаған жағдайда – "жоқ" деп көрсетіледі.