Об утверждении Правил определения стоимости строительства строительных объектов за счет государственных инвестиций
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 15 мая 2026 года № 239. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2026 года № 38730
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
В соответствии с подпунктом 9) статьи 24 Строительного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правил определения стоимости строительства строительных объектов за счет государственных инвестиций согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Перечень утративших силу некоторых приказов, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 15 мая 2026 года № 239
Правила определения стоимости строительства строительных объектов за счет государственных инвестиций
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости строительства строительных объектов за счет государственных инвестиций (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 24 Строительного Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и устанавливают порядок определения стоимости строительства строительных объектов за счет государственных инвестиций в строительство (далее – строительство объектов), за исключением объектов I (повышенного) уровня ответственности, стоимость строительства которых определена в соответствии с международными стандартами, реализуемых субъектами квазигосударственного сектора с привлечением иностранных инвестиций в размере 50 (пятьдесят) и более процентов от стоимости строительства.

Мемлекеттік инвестициялар есебінен құрылыс объектілер құрылысының құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 15 мамырдағы № 239 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 18 мамырда № 38730 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Құрылыс Кодексінің 24-бабының 9-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік инвестициялар есебінен құрылыс объектілер құрылысының құнын айқындау қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің 2026 жылғы
15 мамырдағы
№ 239 Бұйрығына қосымша 1
Мемлекеттік инвестициялар есебінен құрылыс объектілер құрылысының құнын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік инвестициялар қаражаттары есебінен құрылыс объектілер құрылысының құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының Құрылыс Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 24-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және құрылыс құнының 50 (елу) және одан да астам пайызы мөлшерінде шетелдік инвестицияларды тарта отырып, квазимемлекеттік сектор субъектілері іске асыратын, құрылысының құны халықаралық стандарттарға сәйкес айқындалған, жауапкершілігі І (жоғары) деңгейдегі объектілерді қоспағанда, құрылыстағы мемлекеттік инвестициялардың есебінен құрылыс объектілер құрылысының (бұдан әрі – объектілер құрылысы) құнын айқындау тәртібін белгілейді.

2. Настоящие Правила предназначены для субъектов, осуществляющих архитектурную, градостроительную и строительную деятельность в Республике Казахстан, при разработке и последующей реализации инвестиционных проектов, направленных на строительство объектов за счет государственных инвестиций в строительство.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) экспертиза проектов – экспертная деятельность, заключающаяся в проведении анализа и оценки качества проектов строительства, градостроительных проектов путем установления соответствия (несоответствия) проектных решений условиям исходных материалов и разрешительных документов для проектирования, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, а также соблюдения в проектных решениях и расчетах требований градостроительных и технических регламентов, норм и положений государственных и межгосударственных нормативных документов;
2) предпроектная документация – документация, предшествующая разработке проектной документации и включающая программы, отчеты, обоснования, технико-экономические расчеты, результаты научных исследований и инженерных изысканий, технологические и конструктивные расчеты, эскизы, чертежи, макеты, обмеры и результаты обследований объектов, а также иные исходные материалы и материалы, необходимые для принятия решений о разработке проектной документации и последующей реализации проектов строительства;
3) проект строительства – проектно-сметная документация, содержащая соответствующие требования Кодекса, а также сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства. К проектам строительства также относятся проекты консервации и постутилизации строительных объектов;
4) государственные инвестиции в строительство (государственные инвестиции) – инвестиции в строительство новых строительных объектов, инженерных и транспортных коммуникаций, а также реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение) или капитальный ремонт строительных объектов, источником которых являются:
средства республиканского и (или) местных бюджетов, в том числе целевые средства, направленные на бюджетные инвестиции и бюджетное кредитование субъектов квазигосударственного сектора;
целевые средства негосударственных займов под государственную гарантию либо поручительство государства;
средства Национального фонда Республики Казахстан;
средства субъектов квазигосударственного сектора, за исключением организаций и юридических лиц, акционером (участником, доверительным управляющим) которых является Национальный Банк Республики Казахстан;
средства автономных организаций образования.
К государственным инвестициям также относятся средства республиканского и (или) местных бюджетов, направленные на софинансирование и (или) выплату компенсации инвестиционных затрат по проектам государственно-частного партнерства;

2. Осы Қағидалар құрылыстағы мемлекеттік инвестициялардың есебінен объектілерді салуға арналған инвестициялық жобаларды әзірлеу мен және кейіннен іске асыру кезінде Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асыратын субъектілерге арналған.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жобаларға сараптама – жобалау шешімдерінің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген, жобалау үшін бастапқы материалдардың және рұқсат беру құжаттарының шарттарына сәйкестігін (сәйкессіздігін), сондай-ақ жобалау шешімдері мен есеп-қисаптарда қала құрылысы регламенттері мен техникалық регламенттер талаптарының, мемлекеттік және мемлекетаралық нормативтік құжаттар нормалары мен ережелерінің сақталуын белгілеу арқылы құрылыс жобаларына, қала құрылысы жобаларына талдау және сапасына бағалау жүргізуден тұратын сараптамалық қызмет;
2) жобалау алдындағы құжаттама – жобалау құжаттамасын әзірлеу алдындағы және бағдарламаларды, есептерді, негіздемелерді, техникалық-экономикалық есеп-қисаптарды, ғылыми зерттеулер мен инженерлік ізденістер нәтижелерін, технологиялық және конструктивтік есеп-қисаптарды, эскиздерді, сызбаларды, макеттерді, өлшемдерді және объектілерді зерттеп-қарау нәтижелерін, сондай-ақ өзге де бастапқы материалдарды және жобалау құжаттамасын әзірлеу туралы шешімдер қабылдау және құрылыс жобаларының кейіннен іске асыру үшін қажетті материалдарды қамтитын құжаттама;
3) құрылыс жобасы – Кодекстің тиісті талаптарын, сондай-ақ құрылысты ұйымдастыру және жүргізу, аумақты инженерлік жағынан дайындау, абаттандыру үшін сметалық есеп-қисаптарды қамтитын жобалау-сметалық құжаттама. Құрылыс жобаларына құрылыс объектілерін консервациялау және кейіннен кәдеге жарату жобалары да жатады;
4) құрылысқа салынатын мемлекеттік инвестициялар (мемлекеттік инвестициялар) – жаңа құрылыс объектілерін, инженерлік және көліктік коммуникацияларды салуға, сондай-ақ құрылыс объектілерін реконструкциялауға (кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға) немесе күрделі жөндеуге салынатын инвестициялар, олардың көзі мыналар болып табылады:
республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің қаражаты, оның ішінде бюджеттік инвестицияларға және квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бюджеттік кредит беруге бағытталған нысаналы қаражат;
мемлекет кепілдігімен не мемлекет кепілгерлігімен мемлекеттік емес қарыздардың нысаналы қаражаты;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі акционері (қатысушысы, сенімгерлік басқарушысы) болып табылатын ұйымдар мен заңды тұлғаларды қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты;
дербес білім беру ұйымдарының қаражаты.
Мемлекеттік инвестицияларға мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша инвестициялық шығындардың өтемақысын қоса қаржыландыруға және (немесе) төлеуге бағытталған республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің қаражаты да жатады;

5) строительная деятельность (строительство) – деятельность по созданию основных фондов производственного и непроизводственного назначения путем возведения новых и (или) изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) строительных объектов (их комплексов, коммуникаций), монтажа (демонтажа), связанного с ними технологического и инженерного оборудования, изготовления (производства) строительных материалов, изделий и конструкций, а также осуществления работ по консервации объектов незавершенного строительства и постутилизации строительных объектов, выработавших свой ресурс;
6) строительный объект – объект искусственной среды в виде здания или сооружения, являющийся конечным результатом строительной деятельности (далее – объект);
7) сметная стоимость строительства – сумма денег, необходимых для строительства, определенная в проектно-сметной документации (при наличии) на основании проектных материалов и сметных нормативных документов;
8) инжиниринговые услуги – услуги по ведению технического надзора, авторского сопровождения и управления проектом, обеспечивающие подготовку и осуществление строительства с целью достижения оптимальных проектных показателей;
9) уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах своей компетенции межотраслевую координацию в сфере государственного управления архитектурной, градостроительной и строительной деятельностью;
10) сметные нормативные документы (сметные нормативы) – сметные нормы, сметные показатели стоимости, индексы и другие нормативные документы по ценообразованию, необходимые для определения сметной стоимости строительства, а также пособия и методические рекомендации;
11) заказчик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан. В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик-инвестор проекта (программы), заказчик (собственник) либо их уполномоченные лица;
12) строительство "под ключ" – комплексные работы по строительству строительного объекта и вводу его в эксплуатацию, включающие выполнение проектных, изыскательских, строительно-монтажных (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, реконструкцию, реставрацию, капитальный ремонт) и других работ, а также сопутствующие указанным работам поставку товаров, оказание услуг, за исключением проведения комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства и услуг технического надзора.

5) құрылыс қызметі (құрылыс) – жаңа құрылыс объектiлерін салу және (немесе) оларды (олардың кешендерiн, коммуникацияларвн) өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникамен қайта жарақтандыру, реконструкциялау, реставрациялау, күрделi жөндеу), олармен байланысты технологиялық және инженерлiк жабдықтарды монтаждау (бөлшектеу), құрылыс материалдарын, бұйымдар мен конструкцияларын дайындау (өндiру), сондай-ақ құрылысы аяқталмаған объектiлерді консервациялау және өз ресурстарын тауысқан құрылыс объектiлерiн кейiннен кәдеге жарату жұмыстарын жүзеге асыру арқылы өндiрiстiк және өндiрiстiк емес мақсаттағы негiзгi қорларды құру жөнiндегi қызмет;
6) құрылыс объектісі - құрылыс қызметінің түпкі нәтижесі болып табылатын ғимарат немесе құрылысжай түріндегі жасанды орта объектісі (бұдан әрі – объект);
7) құрылыстың сметалық құны - жобалау материалдары мен сметалық нормативтік құжаттар негізінде жобалау-сметалық құжаттамада (бар болса) айқындалған құрылысқа қажетті ақша сомасы;
8) инжинирингтік көрсетілетін қызметтер – оңтайлы жобалық көрсеткіштерге қол жеткізу мақсатында құрылыстың дайындығын және жүзеге асырылуын қамтамасыз ететін, техникалық қадағалауды, авторлық сүйемелдеуді және жобаны басқаруды жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметтер;
9) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін мемлекеттік басқару саласында басшылықты, сондай-ақ өз құзыреті шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
10) сметалық нормативтік құжаттар (сметалық нормативтер) –сметалық нормалар, құнның сметалық көрсеткіштері, индекстер және құрылыстың сметалық құнын айқындау үшін қажет баға белгілеу жөніндегі басқа да нормативтік құжаттар, сондай-ақ құралдар мен әдістемелік ұсынымдар;
11) тапсырыс беруші – қызметін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Қызметтің мақсаттарына қарай тапсырыс беруші – жобаның (бағдарламаның) инвесторы, тапсырыс беруші (меншік иесі), құрылыс салушы не олардың уәкілетті адамдары тапсырыс беруші бола алады;
12) "толық бітіріп берілетін" құрылыс – құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуді және техникалық қадағалау көрсетілетін қызметтерін қоспағанда, жобалау, іздестіру, құрылыс-монтаждау (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, реставрациялау, күрделі жөндеу) және басқа да жұмыстарды орындауды, сондай-ақ көрсетілген жұмыстарға ілеспе тауарларды жеткізуді, қызметтер көрсетуді қамтитын құрылыс объектісін салу және оны пайдалануға беру жөніндегі кешенді жұмыстар;

4. Основными условиями при определении стоимости строительства объектов являются достоверность и транспарентность метода определения стоимости строительства, процедур и результатов сметных расчетов, а также отчетности расходования средств на всех стадиях реализации инвестиционного проекта, направленного на строительство объектов за счет государственных инвестиций в строительство.
5. Нормативной и правовой основой определения стоимости строительства объектов в Республике Казахстан является Гражданский кодекс Республики Казахстан, Кодекс, настоящие Правила и государственные нормативные документы по ценообразованию в строительстве, утверждаемые в соответствии с подпунктом 7) статьи 24 Кодекса (далее – Государственные нормативы), а также иные отраслевые законодательные нормы.
6. Стоимость строительства объектов определяется на стадиях:
1) разработки предпроектной документации и проекта строительства;
2) проведения конкурса на подрядные работы и услуги (проектирование, строительно-монтажные работы, инжиниринговые услуги);
3) строительства объекта;
4) консервации объекта незавершенного строительства;
5) постутилизации объекта.
7. Стоимость строительства объекта включает:
1) затраты на разработку предпроектной документации (технико-экономического обоснования);
2) затраты по инвестиционному проекту, регулируемые в рамках отраслевых законодательных норм;
3) сметную стоимость строительства.
Затраты, связанные с расширением (реконструкцией, модернизацией, техническим перевооружением) объектов инфраструктуры для покрытия дополнительных нагрузок подключаемых абонентов, предусмотренные частью второй пункта 7 статьи 120 Кодекса в стоимость строительства объекта не включаются. Вопросы о таких затратах должны решаться между поставщиками (производителями) и заказчиком (потребителем) на договорной и возвратной основах.
8. В целях планирования стоимости строительства составляется сводный сметный расчет расходов инвестиционного характера.
Сводный сметный расчет расходов инвестиционного характера – документ, содержащий результаты расчетов обоснованных затрат на отвод земли, подготовку территории строительства, возведение новых и (или) изменение строительных объектов (их комплексов, коммуникаций), подготовку эксплуатационного персонала, проведение пусконаладочных работ и комплексное опробование оборудования, обеспечивающих ввод объекта в эксплуатацию.
9. В зависимости от стадии реализации инвестиционного проекта определяется:
1) сметная стоимость строительства в составе предпроектной документации (расчетная стоимость строительства);

4. Объектілерді салу құнын айқындау кезіндегі негізгі шарттар құрылыс құнын айқындау әдісінің, сметалық есептеулердің рәсімдері мен нәтижелерінің, сондай-ақ құрылысқа мемлекеттік инвестициялар есебінен объектілерді салуға бағытталған инвестициялық жобаны іске асырудың барлық сатыларында қаражатты жұмсау есептілігінің анықтығы мен ашықтығы болып табылады.
5. Қазақстан Республикасында объектілерді салу құнын айқындаудың нормативтік және құқықтық негізі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, Кодекс, осы Қағидалар және Кодекстің 24-бабының 7) тармақшасына сәйкес бекітілетін құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі мемлекеттік нормативтік құжаттар (бұдан әрі-Мемлекеттік нормативтер), сондай-ақ өзге де салалық заңнамалық нормалар болып табылады.
6. Объектілер құрылысының құны мынадай сатыларда анықталады:
1) жобалау алдындағы құжаттаманы және құрылыс жобасын әзірлеу;
2) мердігерлік жұмыстар мен қызметтерге (жобалау, құрылыс монтаждау жұмыстары, инжинирингтік қызметтер) конкурс өткізу;
3) объектіні салу;
4) құрылысы аяқталмаған объектілерді консервациялау;
5) объектілерді кейіннен кәдеге жарату.
7. Объекті құрылысының құны мыналарды қамтиды:
1) жобалау алдындағы құжаттаманы (техникалық-экономикалық негіздемелерін) әзірлеуге арналған шығындар;
2) салалық заңнама нормалары шеңберінде реттелетін инвестициялық жобалар бойынша шығындар;
3) құрылыстың сметалық құны.
Кодекстің 120-бабы 7-тармағының екінші бөлігінде көзделген қосылатын абоненттердің қосымша жүктемелерін жабу үшін инфрақұрылым объектілерін кеңейтуге (реконструкциялауға, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға) байланысты шығындар объектіні салу құнына енгізілмейді. Мұндай шығындар туралы мәселелер жеткізушілер (өндірушілер) мен тапсырыс беруші (тұтынушы) арасында шарттық және қайтарымды негіздерде шешілуі тиіс.
8. Құрылыс құнын жоспарлау мақсатында инвестициялық сипаттағы шығыстардың жиынтық сметалық есебі жасалады.
Инвестициялық сипаттағы шығыстардың жиынтық сметалық есебі-жерді бөлуге, құрылыс аумағын дайындауға, жаңа құрылыс объектілерін (олардың кешендерін, коммуникацияларын) тұрғызуға және (немесе) өзгертуге, пайдалану персоналын дайындауға, іске қосу-баптау жұмыстарын жүргізуге және объектіні пайдалануға беруді қамтамасыз ететін жабдықтарды кешенді сынақтан өткізуге негізделген шығындарды есептеу нәтижелерін қамтитын құжат;
9. Инвестициялық жобаны іске асыру сатысына байланысты мыналар айқындалады:
1) жобалау алдындағы құжаттама құрамындағы құрылыстың сметалық құны (құрылыстың есептік құны);

2) сметная стоимость строительства в составе проектно-сметной документации;
3) договорная цена строительства.
10. Для определения сметной стоимости строительства в составе предпроектной документации или проекта строительства разрабатывается сметная документация (сметная часть).
Сметная документация в составе утвержденной проектно-сметной документации (предпроектной документации при строительстве "под ключ") предназначена для проведения конкурса на подрядные работы и услуги (смета заказчика).
11. При приемке в эксплуатацию строительных объектов в стоимость основных фондов заказчика включаются расходы, понесенные им при осуществлении строительства и подлежащие бухгалтерскому учету в инвентарной стоимости объекта (пускового комплекса, стройки), завершенного строительством и принимаемого в эксплуатацию. Стоимость основных фондов заказчика подтверждается бухгалтерскими документами применительно к структуре капитальных вложений, утвержденной в сметной документации.
Глава 2. Порядок определения стоимости строительства строительных объектов за счет государственных инвестиций
Параграф 1. Исходные данные для определения стоимости строительства
12. Исходными данными для определения стоимости строительства на стадии разработки предпроектной документации являются:
техническое задание;
эскизы решений (эскизный проект);
данные по объектам-аналогам.
13. Исходными данными для определения стоимости строительства на стадии проектирования являются:
задание на проектирование;
проектные решения проекта строительства.
14. Исходными данными для определения договорной цены на стадии проведения конкурса:
смета подрядчика (оферта);
ценовое предложение (конкурсное (тендерное) ценовое предложение).
15. По инвестиционным проектам строительства новых технически и (или) технологически сложных объектов производственного назначения и линейных сооружений инженерной или транспортной инфраструктуры с объемом инвестиций свыше ста миллионов месячных расчетных показателей, по которым отсутствуют объекты-аналоги на территории Республики Казахстан, за исключением объектов, указанных в Правилах определения технической сложности строительных объектов, утвержденных уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства, и строительства согласно подпункту 38 статьей 24 Кодекса, осуществляемых по индивидуальным проектам строительства (далее – технически сложные объекты производственного назначения и линейного строительства) удельные инвестиционные затраты на единицу вновь вводимой производственной мощности не превышают утвержденный в техническом задании на разработку технико-экономического обоснования и задании на проектирование показатель инвестиционной стоимости единицы мощности.

2) жобалау-сметалық құжаттама құрамындағы құрылыстың сметалық құны;
3) құрылыстың келісімшарттық бағасы.
10. Құрылыстың сметалық құнын айқындау үшін жобалау алдындағы құжаттаманың немесе құрылыс жобасының құрамындағы сметалық құжаттама (сметалық бөлім) әзірленеді.
Бекітілген жобалау-сметалық құжаттама ("толық бітіріп берілетін" құрылысы кезіндегі жобалау алдындағы құжаттама) құрамындағы сметалық құжаттама мердігерлік жұмыстар мен қызметтерге конкурс өткізуге арналған (тапсырыс берушінің сметасы).
11. Құрылыс объектілерін пайдалануға қабылдау кезінде тапсырыс берушінің негізгі қорларының құнына оның құрылысты жүзеге асыру кезінде шеккен және құрылыспен аяқталған және пайдалануға қабылданатын объектінің (іске қосу кешенінің, құрылыстың) түгендеу құнында бухгалтерлік есепке алынуға жататын шығыстары енгізіледі. тапсырыс берушінің негізгі қорларының құны сметалық құжаттамада бекітілген күрделі салымдардың құрылымына қатысты бухгалтерлік құжаттармен расталады.
2-тарау. Мемлекеттік инвестициялар есебінен құрылыс объектілерін салу құнын айқындау тәртібі
1- параграф. Құрылыс құнын анықтауға арналған бастапқы деректер
12. Жобалау алдындағы құжаттаманы әзірлеу сатысында құрылыс құнын анықтауға арналған бастапқы деректер болып мыналар табылады:
техникалық тапсырма;
шешімдердің эскиздері (эскиздік жоба);
ұқсас объектілер бойынша деректер.
13. Жобалау сатысында құрылыс құнын анықтауға арналған бастапқы деректер болып мыналар табылады:
жобалауға арналған тапсырма;
құрылыс жобасының жобалық шешімдер.
14. Конкурсты өткізу сатысында құрылыс құнын анықтауға арналған бастапқы деректер болып мыналар табылады:
мердігердің сметасы (оферта);
баға ұсынысы (конкурстық (тендерлік) баға ұсынысы).
15. Құрылыстың жеке жобалары бойынша жүзеге асырылатын (бұдан әрі – өндірістік мақсаттағы және желілік құрылыстағы техникалық күрделі объектілер) Кодекстің 24-бабының 38-тармақшасына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Құрылыс обьектілерінің техникалық күрделілігін айқындау қағидаларында көрсетілген объектілерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында ұқсас объектілер жоқ жүз миллион айлық есептік көрсеткіштерден астам инвестициялар көлемімен өндірістік мақсаттағы және инженерлік немесе көліктік инфрақұрылымның желілік құрылыстағы техникалық күрделі объектілердің жаңа құрылысының инвестициялық жобалары бойынша қайта енгізілетін өндірістік қуаттың бірлігіне арналған үлестік инвестициялық шығындар техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуге арналған техникалық тапсырмада және жобалауға арналған тапсырмада бекітілген қуат бірлігінің инвестициялық құнының көрсеткішінен аспайды.

Параграф 2. Показатель инвестиционной стоимости единицы мощности
16. Показатель инвестиционной стоимости единицы мощности производственного объекта – установленное заказчиком и согласованное с уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство соответствующей отраслью, проектное ограничение по величине экономических показателей на единицу измерения мощности проектируемого объекта с учетом его функционального назначения.
17. Показатель инвестиционной стоимости единицы мощности учитывает затраты, предусмотренные пунктом 7 настоящих Правил с детализацией по видам затрат, исчисленные на единицу измерения мощности объекта на год ввода объекта в эксплуатацию.
18. Заказчик определяет показатель инвестиционной стоимости единицы мощности путем проведения маркетинговых исследований по данным реализованных зарубежных объектов-аналогов, имеющих наиболее эффективные технико-экономические показатели. Документация объектов-аналогов предоставляется заказчиком в уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
Применяемые данные должны соответствовать функциональному назначению и техническим характеристикам проектируемого объекта, а также требованиям законодательства в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан, включая нормативные документы по ценообразованию в строительстве.
Показатели стоимости в иностранной валюте переводятся в теңге по официальному курсу Национального банка Республики Казахстан на дату согласования показателя инвестиционной стоимости единицы мощности с уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство соответствующей отраслью.
19. В показателе инвестиционной стоимости единицы мощности затраты по инвестиционным проектам, регулируемые в рамках отраслевых законодательных норм, учитываются по данным уполномоченного государственного органа, осуществляющего руководство соответствующей отраслью.
20. Показатель инвестиционной стоимости единицы мощности согласовывается с уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство соответствующей отраслью.
Параграф 3. Сметная стоимость строительства на предпроектной стадии
21. Сметная стоимость строительства в составе предпроектной документации (расчетная стоимость строительства) определяется в целях оценки экономической целесообразности инвестиций в строительство, реконструкцию и реставрацию строительных объектов при планировании инвестиционных проектов.
22. Расчетная стоимость строительства определяется в соответствии с Государственными нормативами.

2- параграф. Қуат бірлігінің инвестициялық құнының көрсеткіші
16. Өндірістік объектінің қуат бірлігі инвестициялық құнының көрсеткіші – тапсырыс беруші белгілеген және тиісті саланың басшылығын жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен келісілген оның функционалдық мақсатын ескере отырып, жобаланатын объектінің қуат өлшемі бірлігіне арналған экономикалық көрсеткіштер шамасы бойынша жобалау шектеуі.
17. Қуат бірлігінің инвестициялық құнының көрсеткіші объектіпі пайдалануға беру жылына арналған объект қуатының өлшем бірлігіне есептелген шығындар түрлері бойынша нақтылаумен осы Қағидалардың 7-тармағымен қарастырылған шығындарды ескереді.
18. Тапсырыс беруші неғұрлым тиімді техникалық-экономикалық көрсеткіштері бар іске асырылған шетелдік ұқсас объектілердің деректері бойынша маркетингтік зерттеулер жүргізу арқылы қуат бірлігінің инвестициялық құнының көрсеткішін айқындайды. Ұқсас объектілердің құжаттамасын тапсырыс беруші сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
Қолданылатын деректер жобаланатын объектінің функционалдық мақсатына және техникалық сипаттамаларына, сондай-ақ, құрылыста баға белгілеу жөніндегі нормативтік құжаттарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнама талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Шетел валютасындағы құн көрсеткіштері тиісті салаға басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен қуат бірлігінің инвестициялық құнының көрсеткіші келісілген күнге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми бағамы бойынша теңгемен аударылады.
19. Салалық заңнама нормалары шеңберінде реттелетін инвестициялық жобалар бойынша шығындардың қуат бірлігі инвестициялық құнының көрсеткішінде тиісті салаға басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органның деректері бойынша ескеріледі.
20. Қуат бірлігі инвестициялық құнының көрсеткіші тиісті салаға басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен келісіледі.
3- параграф. Жобалау алдындағы кезеңдегі құрылыстың сметалық құны
21. Жобалау алдындағы құжаттама құрамындағы құрылыстың сметалық құны (құрылыстың есептік құны) инвестициялық жобаларды жоспарлау кезінде құрылыс объектілерін салуға, реконструкциялауға және қалпына келтіруге инвестициялардың экономикалық орындылығын бағалау мақсатында айқындалады.
22. Жобалау алдындағы сатыдағы құрылыстың сметалық құны (құрылыстың есептік құны) Мемлекеттік нормативтерге сәйкес айқындалады.

23. Стоимость разработки предпроектной документации (технико-экономических обоснований) определяется в соответствии с Государственными нормативами.
24. Затраты на разработку предпроектной документации при планировании инвестиций на строительство, реконструкцию и реставрацию строительных объектов включаются в сводный сметный расчет расходов инвестиционного характера и учитываются в стоимости строительства как затраты, связанные с получением исходных материалов.
Параграф 4. Сметная стоимость строительства в составе проектно-сметной документации
25. Сметная стоимость строительства по утвержденной проектно-сметной документации является основанием для определения лимита средств заказчика (инвестора) при планировании и проведении конкурса на подрядные работы и услуги (проектирование, строительно-монтажные работы, инжиниринговые услуги) в процессе реализации инвестиционного проекта.
26. Сметная стоимость строительства объектов определяется в соответствии с государственным нормативным документом по ценообразованию в строительстве, утвержденным уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 7) статьи 24 Кодекса и устанавливающим порядок определения сметной стоимости строительства в Республике Казахстан (далее – Нормативный документ).
27. В сметную стоимость строительства объекта включаются:
1) стоимость разработки проектно-сметной документации, стоимость инженерных изысканий для строительства;
2) стоимость комплексной вневедомственной экспертизы проекта строительства;
3) стоимость строительно-монтажных работ, а также неразрывно связанных со строительством затрат и услуг, включая комплектацию стройки оборудованием;
4) стоимость управления проектом, технического надзора, а также контроля разработчика проекта строительства за выполнением проектных решений в ходе строительства;
5) налог на добавленную стоимость.
Параграф 5. Расчетная стоимость строительства "под ключ"
28. Метод строительства объектов "под ключ" предусматривает обеспечение сооружения объектов, подготовленных к эксплуатации или оказанию услуг, на основе возможности сосредоточения в одной организационной структуре генерального подрядчика функции по финансированию, планированию, своевременному и качественному обеспечению проектно-сметной документацией с учетом инженерно-геологических условий площадки строительства, выполнению строительно-монтажных работ, комплектации строек технологическим и инженерным оборудованием, пусконаладочных и иных работ, неразрывно связанных со строящимся объектом, а также управлению, эксплуатации, обслуживанию, передаче на баланс одной из сторон.

23. Жобалау алдындағы құжаттаманы (техникалық-экономикалық негіздемелерді) әзірлеу құны Мемлекеттік нормативтерге сәйкес айқындалады.
24. Құрылыс объектілерін салуға, реконструкциялауға және реставрациялауға инвестицияларды жоспарлау кезінде жобалау алдындағы құжаттаманы әзірлеуге арналған шығындар инвестициялық сипаттағы шығыстардың жиынтық сметалық есебіне енгізіледі және бастапқы материалдарды алуға байланысты шығындар ретінде құрылыс құнында ескеріледі.
4- параграф. Жобалау -сметалық құжаттама құрамындағы құрылыстың сметалық құны
25. Бекітілген жобалау-сметалық құжаттама бойынша құрылыстың сметалық құны инвестициялық жобаны іске асыру процесінде мердігерлік жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге (жобалау, құрылыс-монтаждау жұмыстары, инжинирингтік көрсетілетін қызметтер) конкурсты жоспарлау және өткізу кезінде тапсырыс берушінің (инвестордың) қаражатының лимитін айқындау үшін негіз болып табылады.
26. Объектілер құрылысының сметалық құны Кодекстің 24-бабының 7) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен және Қазақстан Республикасында құрылыстың сметалық құнын айқындау тәртібін белгілейтін құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі мемлекеттік нормативтік құжатқа (бұдан әрі-Нормативтік құжат) сәйкес айқындалады.
27. Объект құрылысының сметалық құнына мыналар кіреді:
1) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеудің құны, құрылыс үшін инженерлік ізденістердің құны;
2) құрылыс жобасының ведомстводан тыс кешенді сараптамасының құны;
3) құрылыс-монтаждау жұмыстарының құны, сондай-ақ құрылысты жабдықпен жинақтауды қоса алғанда, құрылыспен тығыз байланысты шығындар мен қызметтер;
4) жобаны басқару, техникалық қадағалау, сондай-ақ құрылыс барысында жобалық шешімдердің орындалуына құрылыс жобасын әзірлеушіні бақылау құны;
5) қосылған құн салығы.
5- параграф.. "Толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құнын айқындау
28. "Толық бітіріп берілетін" объектілерді салу әдісі құрылыс алаңының инженерлік-геологиялық жағдайларын, құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындауды, құрылыстарды технологиялық және инженерлік жабдықтармен жинақтауды, іске қосу-баптау және салынып жатқан объектімен, сондай-ақ басқарумен, пайдаланумен, қызмет көрсетумен, тараптардың бірінің теңгеріміне берумен тығыз байланысты өзге де жұмыстарды ескере отырып, жобалау-сметалық құжаттамамен қаржыландыру, жоспарлау, уақтылы және сапалы қамтамасыз ету бойынша функцияны бас мердігердің бір ұйымдық құрылымында шоғырландыру мүмкіндігі негізінде пайдалануға немесе қызметтер көрсетуге дайындалған объектілерді салуды қамтамасыз етуді көздейді.

29. При реализации инвестиционного проекта как единого непрерывного комплексного процесса создания готовой строительной продукции (проектирование – выполнение строительных и монтажных работ, включая комплектацию строек оборудованием, ввод объекта в эксплуатацию) путем возведения новых объектов, а также при строительстве "под ключ" основанием для определения лимита средств заказчика (инвестора) является стоимость строительства, установленная расчетом на предпроектной стадии и утвержденная заказчиком.
30. Для проведения конкурсных процедур и заключения договоров о строительстве "под ключ" определяется расчетная стоимость строительства "под ключ".
31. Расчетная стоимость строительства "под ключ" определяется на основании расчета стоимости строительства на предпроектной стадии, расчетов иных затрат по сводному сметному расчету расходов инвестиционного характера (в том числе сводной сметы на ввод в эксплуатацию) при обязательном наличии утвержденных заказчиком технико-экономического обоснования или расчетной стоимости строительства по проектам, не требующим разработки технико-экономического обоснования.
Сводная смета на ввод в эксплуатацию – документ, содержащий результат расчета затрат на проведение пусконаладочных работ и комплексное опробование оборудования, обеспечивающих ввод в эксплуатацию вновь строящихся, реконструируемых, расширяемых и технически перевооружаемых строительных объектов.
32. В расчетную стоимость строительства "под ключ" включаются:
1) стоимость разработки проектно-сметной документации, в том числе стоимость инженерных изысканий для строительства (при необходимости);
2) стоимость строительно-монтажных работ, а также неразрывно связанных со строительством затрат и услуг;
3) стоимость оборудования, мебели, инвентаря;
4) средства на непредвиденные работы и затраты в размерах, установленных для предпроектной стадии;
5) затраты на ввод объекта в эксплуатацию;
6) поручаемые генеральному подрядчику затраты, регулируемые в рамках отраслевых законодательных норм;
7) налог на добавленную стоимость.
Параграф 6. Затраты по инвестиционным проектам, регулируемые в рамках отраслевых законодательных норм
33. В состав затрат по инвестиционным проектам, регулируемых в рамках отраслевых законодательных норм, входят:
1) затраты на разработку землеустроительного проекта или составление земельно-кадастрового плана, на установление границ земельного участка на местности;
2) плата за землю при изъятии земельного участка для строительства;

29. Инвестициялық жобаны жаңа объектілерді тұрғызу жолымен дайын құрылыс өнімін құрудың бірыңғай үздіксіз кешенді процесі ретінде іске асыру кезінде (жобалау – құрылыстарды жабдықтармен жинақтау, объектіні пайдалануға беруді қоса алғанда, құрылыс және монтаждау жұмыстарын орындау), сондай-ақ "толық бітіріп берілетін" құрылыс кезінде тапсырыс берушінің (инвестордың) қаражатының лимитін айқындау үшін негіздеме жобалау алдындағы сатыдағы есеппен белгіленген және тапсырыс беруші бекіткен құрылыс құны болып табылады.
30. Конкурстық рәсімдерді өткізу және "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттар жасасу үшін "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құны айқындалады.
31."Толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құны тапсырыс беруші бекіткен техникалық-экономикалық негіздеме немесе техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін жобалар бойынша құрылыстың есептік құны міндетті түрде болған кезде жобалау алдындағы сатыдағы құрылыс құнын есептеу, инвестициялық сипаттағы шығыстардың жиынтық сметалық есебі (оның ішінде пайдалануға беруге арналған жиынтық смета) бойынша өзге де шығындарды есептеу негізінде айқындалады.
Пайдалануға беруге арналған жиынтық смета - жаңадан салынып жатқан, реконструкцияланатын, кеңейтілетін және техникалық қайта жарақтандырылатын құрылыс объектілерін пайдалануға беруді қамтамасыз ететін іске қосу-баптау жұмыстарын жүргізуге және жабдықтарды кешенді сынауға арналған шығындарды есептеу нәтижесін қамтитын құжат.
32. "Толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құнына қосылады:
1) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу құны, оның ішінде құрылыс үшін инженерлік ізденістер жұмыстарының құны (қажет болған жағдайда);
2) құрылыс-монтаждау жұмыстарының, сондай-ақ құрылыспен тығыз байланысты шығындар мен қызметтердің құны;
3) жабдықтың, жиһаздың, мүкәммалдың құны;
4) күтпеген жұмыстарға арналған қаражат және жобалау алдындағы кезең үшін белгіленген мөлшердегі шығындар;
5) объектіні пайдалануға беруге арналған шығындар;
6) салалық заңнамалық нормалар шеңберінде реттелетін бас мердігерге тапсырылатын шығындар.
7) ) қосылған құн салығы.
6- параграф. Салалық заңнамалық нормалар шеңберінде реттелетін инвестициялық жобалар бойынша шығындар
33. Салалық заңнамалық нормалар шеңберінде реттелетін инвестициялық жобалар бойынша шығындар құрамына мыналар кіреді:
1) жергілікті жерде жер учаскесінің шекараларын белгілеу үшін жерге орналастыру жобасын әзірлеуге немесе жер-кадастрлық жоспарын құруға арналған шығындар;
2) құрылысқа арналған жер учаскесін алып қою (сатып алу) кезінде жер үшін төлемдер;

3) затраты, связанные с историко-культурной экспертизой памятников археологии, истории и культуры, градостроительства и архитектуры, а также с выполнением археологических раскопок в пределах строительной площадки;
4) затраты, связанные с компенсацией за сносимые строения и садово-огородные насаждения, посев, вспашку и другие сельскохозяйственные работы, ущербом, наносимым природной среде, возмещением убытков и потерь при отводе земель;
5) плата за аренду земельного участка (дополнительного земельного участка предоставленного для нужд строительства), используемого на период проектирования и строительства объекта;
6) затраты на разведку, отвод и разработку временных карьеров грунта, песка, гравия, оплату подписных бонусов и бонусов коммерческого обнаружения на отведенные карьеры;
7) затраты на создание геодезической разбивочной основы для строительства объекта (строительная сетка, красные линии, главные разбивочные оси, определяющие габариты зданий (сооружений), высотные репера, главные оси инженерных коммуникаций, автодорог, линий электроснабжения, связи, трассы водопровода, канализации, теплофикации, газификации);
8) выплаты земельного налога в период строительства;
9) затраты на замер радиологического фона земельного участка;
10) затраты по возмещению стоимости работ от водохозяйственных мероприятий, связанных с прекращением или изменением условий водопользования;
11) затраты на подготовку эксплуатационного персонала (для вновь строящихся объектов производственного назначения);
12) затраты на ввод объектов в эксплуатацию (в том числе: пусконаладочные работы с комплексным опробованием оборудования, на сырье и материальные ресурсы для пусконаладочных работ, на содержание эксплуатационного персонала в период проведения пусконаладочных работ (для вновь строящихся, реконструируемых, расширяемых и технически перевооружаемых производственных объектов));
13) затраты на изготовление и выдачу актов на право временного и постоянного землепользования;
14) затраты на изготовление и выдачу технического паспорта на объекты недвижимости;
15) затраты на государственную регистрацию прав на недвижимое имущество;
16) затраты по лицензионным соглашениям и услуги лицензиара;
17) затраты, предполагаемые к финансированию за счет внешнего заимствования.
34. Сводная смета на ввод в эксплуатацию подлежит прохождению отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа и комплексной вневедомственной экспертизы.
35. Необходимость проведения и виды экспертиз иных расходов инвестиционного характера определяются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.

3) археология, тарих және мәдениет, қала құрылысы және сәулет ескерткіштерінің тарихи-мәдени сараптамасына, сондай-ақ, құрылыс алаңы шегінде археологиялық қазбаларды орындауға байланысты шығындар;
4) бұзылатын қүрылыстар мен бау-бақша екпелері, егістік, жер жырту және басқа ауыл шаруашылығы жұмыстары үшін өтемақы төлеуге, табиғи ортаға келтірілетін нұқсанға, залалдарды және шығындарды өтеу бойынша шығындар;
5) объектіні жобалау және құрылысы кезеңінде пайдаланылатын жер учаскесін жалға алу (құрылыс қажеттіліктері үшін берілген қосымша жер учаскесі) үшін төлем;
6) топырақтың, құмның, ұсақ тастың уақытша карьерлерін барлауға, бөлуге және әзірлеуге, бөлінген карьерлердегі қол қойылатын бонустары мен коммерциялық табу бонустарын төлеуге арналған шығындар;
7) объектіні салу үшін геодезиялық бөлу негізін (құрылыс торы, қызыл сызықтар, ғимараттың (құрылыстың) габариттерін айқындайтын басты бөлу осьтері, биіктік реперлер, инженерлік коммуникациялардың, автожолдардың, электрмен жабдықтау желілерінің, байланыстың, су құбыры трассасының, кәріздің, жылудың, газдандырудың басты осьтері) құруға арналған шығындар;
8) құрылыс кезеңінде жер салығын төлеу;
9) жер учаскесінің радиологиялық жағдайын өлшеуге арналған шығындар;
10) су пайдалануды тоқтатуға немесе шарттарын өзгертуге байланысты су шаруашылығы іс-шараларынан келтірілетін залалдарды өтеу бойынша шығындар;
11) пайдаланушы персоналды дайындауға (өндірістік мақсаттағы жаңадан салынып жатқан объектілер үшін) арналған шығындар;
12) объектілерді пайдалануға беруге арналған шығындар (оның ішінде: жабдықтарды кешенді сынаумен іске қосу-жөндеу жұмыстары, іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған шикізат пен материалдық ресурстарға, жаңадан салынып жатқан, қайта жаңартылатын, кеңейтілетін және техникалық қайта жарақтандырылатын объектілерді іске қосу-жөндеу жұмыстарын жүргізу кезеңінде пайдалану персоналын ұстауға арналған);
13) жер учаскелерін уақытша және тұрақты пайладану құқығына актіні дайындауға және беруге арналған шығындар;
14) жылжымайтын мүлік объектілеріне техникалық паспорт дайындауға және беруге арналған шығындар;
15) жылжымайтын мүлікке құқықты мемлекеттік тіркеуге арналған шығындар;
16) лицензиялық келісімдер және лицензиардың қызмет көрсетуі бойынша шығындар;
17) сыртқы қарыз есебінен қаржыландырылуы болжанатын шығындар.
34. Пайдалануға беруге арналған жиынтық смета тиісті уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасынан және ведомстводан тыс кешенді сараптамадан өтуі тиіс.
35. Инвестициялық сипаттағы өзге де шығыстарға сараптама жүргізу қажеттілігі мен оның түрлері Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес айқындалады.

Параграф 7. Договорная цена
36. Подрядчиками (генеральными подрядчиками) являются физические и (или) юридические лица (включая совместные предприятия), имеющие лицензию на осуществление отдельных видов деятельности в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.
37. Смета подрядчика (оферта) – сметная документация в составе конкурсного предложения подрядчика, составляемая им с учетом собственной организационно-технологической возможности для участия в конкурсах по закупу подрядных работ и услуг.
38. Смета подрядчика (оферта) составляется на основе утвержденной заказчиком проектно-сметной документации и (или) конкурсной документации и является частью конкурсной (тендерной) заявки подрядчика.
39. Для составления сметы подрядчика (оферты) потенциальным подрядчикам в составе конкурсной документации смета заказчика передается в электронном формате.
40. В смете подрядчика (оферте) детализация затрат по строительному объекту (строительным объектам), видам работ и иных затрат, входящих в предмет закупки, обеспечивает их сопоставимость со сметой заказчика.
41. Смета подрядчика (оферта) составляется с учетом собственной организационной и технической возможности подрядчика с соблюдением основных положений, требований, условий и ограничений Нормативного документа, за исключением стоимостных показателей. Стоимостные показатели определяются по фактическим данным подрядчика.
42. Смета подрядчика (оферта) составляется в текущих ценах периода подготовки конкурсной (тендерной) заявки с учетом срока строительства. Текущие цены технологически законченных узлов (конструктивных элементов зданий, сооружений), видов (комплексов) работ, строительных ресурсов и фактический уровень расходов подрядчика на организацию и управление строительством по стройке в целом принимаются на основе данных подрядчика.
При составлении оферты подрядчику допускается применять сметные нормы.
Сметные нормы – совокупность ресурсов (затрат труда работников строительства, времени работы строительных машин, потребности в материалах, изделиях и конструкциях), установленная на принятый измеритель строительных, монтажных и других работ, или относительные величины, указывающие размер отдельных затрат при строительстве, выраженные в процентах от принятой базы начисления.
43. При составлении сметы подрядчика (оферты) наименования и физические объемы работ, строительных материалов, изделий, конструкций, оборудования, мебели и инвентаря, а также их технические и качественные характеристики приводятся в соответствии с утвержденной проектной документацией заказчика без изменений.

7- параграф. Шарттық баға
36. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыруға лицензиясы бар жеке және (немесе) заңды тұлғалар (бірлескен кәсіпорындарды қоса алғанда) мердігерлер (бас мердігерлер) болып табылады.
37. Мердігердің сметасы (оферта) – мердігерлік жұмыстар мен қызметтерді сатып алу бойынша конкурстарға қатысу үшін меншікті ұйымдық-технологиялық мүмкіндікті ескере отырып, олар жасайтын мердігердің конкурстық ұсынысының құрамындағы сметалық құжаттама.
38. Мердігердің сметасы (офертасы) тапсырыс беруші бекіткен жобалау-сметалық құжаттаманың және (немесе) конкурстық құжаттаманың негізінде жасалады және мердігердің конкурстық (тендерлік) өтінімінің бөлігі болып табылады.
39. Мердігердің сметасын (офертасын) жасау үшін әлеуетті мердігерлерге конкурстық құжаттаманың құрамында тапсырыс берушінің сметасы электрондық форматта беріледі.
40. Мердігердің сметасында (офертасында) құрылыс объектісі (құрылыс объектілері), жұмыс түрлері және сатып алу нысанасына кіретін өзге де шығындар бойынша шығындарды нақтылау олардың тапсырыс берушінің сметасымен салыстырылуын қамтамасыз етеді.
41. Мердігердің сметасы (оферта) құн көрсеткіштерін қоспағанда, нормативтік құжаттың негізгі ережелерін, талаптарын, шарттары мен шектеулерін сақтай отырып, мердігердің өзінің ұйымдастырушылық және техникалық мүмкіндігін ескере отырып жасалады. Құн көрсеткіштері мердігердің нақты деректері бойынша анықталады.
42. Мердігердің сметасы (офертасы) құрылыс мерзімін ескере отырып, конкурстық (тендерлік) өтінімді дайындау кезеңінің ағымдағы деңгейіндегі бағаларында жасалады. Технологиялық аяқталған тораптардың (ғимараттардың, құрылыстардың конструктивтік элементтерінің), жұмыс түрлерінің (кешендерінің), құрылыс ресурстарының ағымдағы бағалары және мердігердің құрылыс бойынша құрылысты ұйымдастыруға және басқаруға жұмсаған шығыстарының нақты деңгейі тұтастай алғанда мердігердің деректері негізінде қабылданады.
Оферта жасау кезінде мердігерге сметалық нормаларды қолдануға жол беріледі.
Сметалық нормалар - құрылыс, монтаж және басқа да жұмыстардың қабылданған өлшеуішіне белгіленген ресурстардың (құрылыс қызметкерлері еңбегінің, құрылыс машиналарының жұмыс істеу уақытының, материалдарға, бұйымдарға және конструкцияларға қажеттіліктің шығындары) жиынтығы немесе есептеудің қабылданған базасынан процентте көрініс берген құрылыс кезіндегі жекелеген шығыстар мен шығындардың мөлшерін көрсететін салыстырмалы шамалар.
43. Мердігердің сметасын (офертасын) жасау кезінде жұмыстардың, құрылыс материалдарының, бұйымдардың, конструкциялардың, жабдықтардың, жиһаз бен мүкәммалдың атауы мен нақты көлемі, сондай-ақ олардың техникалық және сапалық сипаттамалары тапсырыс берушінің бекітілген жобалау құжаттамасына сәйкес өзгеріссіз келтіріледі.

44. В части строительных машин и механизмов подрядчику допускается указывать конкретные марки используемой им техники, если такая техника по своим техническим характеристикам соответствует предусмотренной утвержденной проектной документацией заказчика или превосходит ее и не влечет увеличения срока строительства.
45. Для прочих материалов и строительных машин и механизмов, не определенных утвержденной проектной документацией заказчика, в оферте допускается подрядчику предложить свой вариант таких ресурсов или указать их общую стоимость. Варианты прочих ресурсов формируются подрядчиком, без ухудшения качества и нарушения технологии выполнения работ. Общая стоимость прочих ресурсов не превышает пять процентов от стоимости строительных и монтажных работ по смете заказчика.
46. Электронные копии смет подрядчиков, предоставленных заказчику (конкурсной комиссии) в составе заявки, после окончания конкурса, в течение не более трех рабочих дней со дня официального объявления результатов конкурса, передаются в формате PDF и в универсальном формате представления исходных данных и результатов расчета смет (формат KENML) в уполномоченный орган и (или) в Национальный институт технического нормирования в строительстве. Полученная информация, используется только в целях и рамках работ по разработке и совершенствованию сметных нормативов.
47. Договорная цена строительства определяется на основании ценового предложения (конкурсного (тендерного) ценового предложения) и оферты подрядчика, определенного победителем по итогам закупок подрядных работ и услуг, осуществляемым в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора, государственном имуществе, а также в соответствии с международными договорами Республики Казахстан в рамках реализации инвестиционных проектов, финансируемых международными организациями, членом которых является Республика Казахстан.
Договорная цена строительства не превышает стоимость, установленную сметой заказчика.
48. Договорная цена строительства "под ключ" определяется на основании ценового предложения (конкурсного (тендерного) ценового предложения) и оферты подрядчика, определенного победителем по итогам закупок подрядных работ и услуг, осуществляемым в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, о закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора, о закупках в рамках реализации национального проекта "Модернизация энергетического и коммунального секторов".
Договорная цена строительства "под ключ" не превышает расчетную стоимость строительства "под ключ", установленную сметой заказчика.

44. Құрылыс машиналары мен тетіктері бөлігінде мердігерге, егер мұндай техника өзінің техникалық сипаттамалары бойынша көзделген тапсырыс берушінің бекітілген жобалау құжаттамасына сәйкес келсе немесе одан асып кетсе және құрылыс мерзімін ұлғайтуға әкеп соқпаса, өзі пайдаланатын техниканың нақты маркаларын көрсетуге жол беріледі.
45. Тапсырыс берушінің бекітілген жобалық құжаттамада айқындалмаған басқа материалдар мен құрылыс машиналары мен механизмдері үшін офертада мердігерге осындай ресурстардың өз нұсқасын ұсынуға немесе олардың жалпы құнын көрсетуге рұқсат етіледі. Басқа ресурстардың нұсқаларын мердігер сапаның нашарлауынсыз және жұмысты орындау технологиясының бұзылуынсыз қалыптастырады. Басқа ресурстардың жалпы құны тапсырыс берушінің сметасы бойынша құрылыс және монтаждау жұмыстары құнының бес пайызынан аспайды.
46. Тапсырыс берушіге (конкурстық комиссияға) өтінім құрамында берілген мердігерлер сметаларының электрондық көшірмелері конкурс аяқталғаннан кейін конкурс нәтижелері ресми жарияланған күннен бастап үш жұмыс күнінен аспайтын мерзім ішінде pdf форматында және сметаларды есептеудің бастапқы деректері мен нәтижелерін (KENML форматы) ұсынудың әмбебап форматында уәкілетті органға және (немесе) Құрылыстағы ұлттық техникалық нормалау институтына беріледі. Алынған ақпарат сметалық нормативтерді әзірлеу және жетілдіру жөніндегі жұмыстардың мақсаттары мен шеңберінде ғана пайдаланылады.
47. Құрылыстың шарттық бағасы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына, Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерін, мемлекеттік мүлікті сатып алу туралы заңнамасына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын, халықаралық ұйымдар қаржыландыратын инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес жүзеге асырылатын мердігерлік жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қорытындылары бойынша жеңімпаз болып айқындалған баға ұсынысы (конкурстық (тендерлік) баға ұсынысы) және мердігердің офертасы негізінде айқындалады.
Құрылыстың шарттық бағасы тапсырыс берушінің сметасында белгіленген құннан аспайды.
48. "Толық бітіріп берілетін" құрылыстың шарттық бағасы Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерін сатып алу туралы, "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасын іске асыру шеңберінде сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын мердігерлік жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қорытындылары бойынша жеңімпаз болып айқындалған баға ұсынысы (конкурстық (тендерлік) баға ұсынысы) және мердігердің офертасы негізінде айқындалады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыстың шарттық бағасы тапсырыс берушінің сметасында белгіленген "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құнынан аспайды.

49. Увеличение договорной цены строительства "под ключ", определенной по итогам закупок, не допускается.
При этом в случае превышения договорной цены по отдельным статьям затрат, предусмотренным в пункте 32 настоящих Правил, над их сметной стоимостью по проектно-сметной документации и (или) сводной смете на ввод объектов в эксплуатацию, получившим положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы, договорная цена строительства "под ключ" подлежит соразмерному уменьшению по соответствующим статьям затрат.
50. В составе договора подряда заказчик и подрядчик оформляют ведомость договорной цены и каталог единичных договорных расценок.
В ведомости договорной цены учитываются все подрядные работы, предусмотренные предпроектной или проектной (проектно-сметной) документацией на строительство и конкурсной (тендерной) документацией.
Каталог единичных договорных расценок составляется по каждому строительному объекту, входящему в состав стройки, или группе иных работ и затрат при строительстве "под ключ" в соответствии с ведомостью договорной цены. В каталог единичных договорных расценок по строительному объекту включаются затраты на отдельно стоящее здание или сооружение со всеми относящимися к нему обустройствами, оборудованием, мебелью, инвентарем, подсобными и вспомогательными устройствами, внутренними инженерными системами или совокупность зданий и сооружений, имеющих общее технологическое или иное назначение.
51. Каталог единичных договорных расценок является неотъемлемой частью ведомости договорной цены и служит основой при взаиморасчетах между заказчиком и подрядчиком за выполненные работы.
52. Единичные договорные расценки составляются на принятую единицу работ по проекту строительства со всеми соответствующими дополнительными начислениями без налога на добавленную стоимость.
53. Договорная цена инжиниринговых услуг определяется на основании ценового предложения (конкурсного (тендерного) ценового предложения) и сметы исполнителя, определенного победителем по итогам закупок инжиниринговых услуг, осуществляемым в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора, государственном имуществе, а также в соответствии с международными договорами Республики Казахстан в рамках реализации инвестиционных проектов, финансируемых международными организациями, членом которых является Республика Казахстан.
Договорная цена инжиниринговых услуг не превышает их стоимость, установленную сметой заказчика.

49. Сатып алу қорытындылары бойынша айқындалған "толық бітіріп берілетін" құрылыстың шарттық бағасының өсуіне жол берілмейді.
Бұл ретте осы Қағидалардың 32-тармағында көзделген шығындардың жекелеген баптары бойынша шарттық баға ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын алған жобалау-сметалық құжаттама және (немесе) объектілерді пайдалануға беруге арналған жиынтық смета бойынша олардың сметалық құнынан асып кеткен жағдайда, "толық бітіріп берілетін" құрылыстың шарттық бағасы шығындардың тиісті баптары бойынша мөлшерлес азайтылуға жатады.
50. Мердігерлік шарттың құрамында тапсырыс беруші мен мердігер шарттық бағаның тізімдемесін және бірыңғай шарттық бағалардың каталогын ресімдейді.
Шарттық баға тізімдемсінде құрылысқа арналған жобалау алдындағы немесе жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамада және конкурстық (тендерлік) құжаттамада көзделген барлық мердігерлік жұмыстар ескеріледі.
Бірыңғай шарттық бағалар каталогы құрылыстың құрамына кіретін әрбір құрылыс объектісі немесе келісім-шарт бағасының ведомосіне сәйкес "Толық бітіріп берілетін" құрылыс кезіндегі өзге де жұмыстар мен шығындар тобы бойынша жасалады. Құрылыс объектісі бойынша бірыңғай шарттық бағалар каталогына оған қатысты барлық жайластырулары, жабдықтары, жиһаздары, мүкәммалдары, қосалқы және қосалқы құрылғылары, ішкі инженерлік жүйелері немесе жалпы технологиялық немесе өзге де мақсаты бар ғимараттар мен құрылыстардың жиынтығы бар жеке тұрған ғимаратқа немесе құрылысқа арналған шығындар енгізіледі.
51. Бірыңғай шарттық бағалар каталогы шарттық баға тізімдемесінің ажырамас бөлігі болып табылады және орындалған жұмыстар үшін тапсырыс беруші мен мердігер арасындағы өзара есеп айырысу кезінде негіз болады.
52. Бірыңғай шарттық бағалар қосылған құн салығынсыз барлық тиісті қосымша есептеулермен құрылыс жобасы бойынша жұмыстардың қабылданған бірлігіне жасалады.
53. Инжинирингтік көрсетілетін қызметтердің шарттық бағасы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына, Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерін, мемлекеттік мүлікті сатып алу туралы заңнамасына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын, халықаралық ұйымдар қаржыландыратын инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес жүзеге асырылатын инжинирингтік көрсетілетін қызметтерді сатып алу қорытындылары бойынша жеңімпаз болып айқындалған баға ұсынысы (конкурстық (тендерлік) баға ұсынысы) және орындаушының сметасы негізінде айқындалады.
Инжинирингтік қызметтердің шарттық бағасы тапсырыс берушінің сметасында белгіленген құннан аспайды.

54. Состав и объем инжиниринговых услуг определяется заказчиком в конкурсной (тендерной) документации.
Приложение 2 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 15 мая 2026 года № 239
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 ноября 2015 года № 707 "Об утверждении Правил определения стоимости строительства объектов за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12527).
2. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 5 апреля 2019 года № 197 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 ноября 2015 года № 707 "Об утверждении Правил определения стоимости строительства объектов за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18492).
3. Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № 674 "О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 ноября 2015 года № 707 "Об утверждении Правил определения стоимости строительства объектов за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21999).
4. пункт 3 приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 28 декабря 2023 года № 171 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33841).
5. подпункт 1) пункта 1 приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 1 октября 2024 года № 343 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35196).
6. пункт 2 приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 232 "О внесении изменений в приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 "Об утверждении Правил организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика)" и от 20 ноября 2015 года № 707 "Об утверждении Правил определения стоимости строительства объектов за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36367).

54. Инжинирингтік қызметтердің құрамы мен көлемін тапсырыс беруші конкурстық (тендерлік) құжаттамада айқындайды.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің 2026 жылғы
15 мамырдағы № 239
Бұйрығына қосымша 2
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен объектілер құрылысының құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 қарашадағы № 707 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12527 болып тіркелген).
2. "Мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен объектілер құрылысының құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 қарашадағы № 707 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 5 сәуірдегі № 197 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18492 болып тіркелген).
3. "Мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен объектілер құрылысының құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 қарашадағы № 707 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 674 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21999 болып тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 28 желтоқсандағы № 171 бұйрығының 3-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33841 болып тіркелген).
5. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 1 қазандағы № 343 бұйрығының 1-тармағының 1) тармақшасы (нормативтік құқықтық актіледі мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35196 болып тіркелген).
6. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 "Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы" және 2015 жылғы 20 қарашадағы № 707 "Мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен объектілер құрылысының құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 232 бұйрығының 2-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36367 болып тіркелген).

7. пункт 3 приказа Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 17 июля 2025 года № 266 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36474).
8. Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 6 января 2026 года № 2 "О внесении дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 ноября 2015 года № 707 "Об утверждении Правил определения стоимости строительства объектов за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 37820).

7. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 17 шiлдедегi № 266 бұйрығының 3-тармағы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36474 болып тіркелген).
8. "Мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен объектілер құрылысының құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 қарашадағы № 707 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 6 қаңтардағы № 2 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37820 болып тіркелген).