О внесении изменений в некоторые приказы Министра экологии, геологии и природных Республики Казахстан
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 13 мая 2026 года № 88. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2026 года № 38715
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра экологии, геологии и природных Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту экологической культуры и политики Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 13 мая 2026 года № 88
Перечень некоторых приказов Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 3 августа 2021 года № 286 "Об утверждении Правил проведения общественных слушаний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23901) следующие изменения:
в Правилах проведения общественных слушаний, утвержденных указанным приказом:

Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2026 жылғы 13 мамырдағы № 88 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 15 мамырда № 38715 тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық мәдениет және саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар
министрі
2026 жылғы 13 мамырдағы
№ 88 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қоғамдық тыңдаулар өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 3 тамыздағы № 286 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23901 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қоғамдық тыңдаулар өткізу қағидаларында:

подпункт 4) пункта 2 изложить в новой редакции:
"4) общественные слушания – одна из форм общественного участия в принятии государственных и управленческих решений, затрагивающих вопросы охраны окружающей среды и устойчивого развития Республики Казахстан, посредством открытых собраний, публичных обсуждений в Цифровой системе уполномоченного органа в области охраны окружающей среды (далее – Цифровая система)";
подпункт 5) пункта 2 изложить в новой редакции:
"5) видеоконференцсвязь – услуга связи с использованием цифровых технологий для интерактивного взаимодействия нескольких удаленных абонентов в режиме реального времени с возможностью обмена аудио- и видеоинформацией;";
пункты 3 и 4 изложить в новой редакции:
"3. Для размещения информации по общественным слушаниям в Цифровой системе, официальных интернет-ресурсах местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения и государственных органов-разработчиков проектов государственных программ в отраслях, перечисленных в пункте 3 статьи 52 Кодекса, программ развития территорий и генеральных планов населенных пунктов создается специальная рубрика "Общественные слушания" по форме согласно приложению 1 настоящих Правил.
4. Ведение Цифровой системы осуществляет подведомственная организация уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Цифровая система работает круглосуточно, за исключением выходных, праздничных дней и технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. Регистрация писем-запросов и объявлений о проведении общественных слушаний, поступивших после 18.00 часов, осуществляется на следующий рабочий день.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Инициатор общественных слушаний (далее – Инициатор) деятельности направляет письмо-запрос на проведение общественных слушаний посредством Цифровой системы в местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц (столицы, областей, городов республиканского значения), которые полностью или частично расположены в пределах затрагиваемой территории, с указанием предлагаемых мест, доступных для общественности, даты и времени начала проведения общественных слушаний.";
пункт 11 изложить в новой редакции:
"11. Инициатор после согласования места, даты и времени проведения общественных слушаний, направляет в подведомственную организацию уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц (столицы, областей, городов республиканского значения) посредством Цифровой системы:

2-тармағының 4) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"4) қоғамдық тыңдаулар – қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның цифрлық жүйесінде (бұдан әрі – Цифрлық жүйе) ашық жиналыстар өткізу, жария талқылауларын жүргізу арқылы қоршаған ортаны қорғау және Қазақстан Республикасының тұрақты дамуы мәселелері қозғалатын мемлекеттік және басқарушылық шешімдерді қабылдауға қоғамның қатысу нысандарының бірі;";
2-тармағының 5) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"5) видеоконференцбайланыс – өзара қашық бірнеше абоненттің нақты уақыт режимінде аудио- және видеоақпарат алмасу мүмкіндігі беріліп, интерактивтік өзара іс-қимыл жасауы үшін цифрлық технологиялар пайдаланылатын көрсетілетін байланыс қызметі;";
3 және 4-тармақтары жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Қоғамдық тыңдаулар жөніндегі ақпаратты Цифрлық жүйеде, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының және Кодекстің 52-бабының 3-тармағында санамаланған салалардағы мемлекеттік бағдарламалардың жобаларын әзірлеуші мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында орналастыру үшін, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Қоғамдық тыңдаулар" арнайы айдары құрылады.
4. Цифрлық жүйені қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы жүргізеді.
Цифрлық жүйе демалыс, мереке күндерін және жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы жұмыс істейді. Сағат 18.00-ден кейін келіп түскен сұрату хаттары мен қоғамдық тыңдауларды өткізу туралы хабарландыруларды тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.";
8-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"8. Қоғамдық тыңдаулардың бастамашысы (бұдан әрі – Бастамашы) жұртшылық үшін қолжетімді болатын, ұсынылатын орындарды, қоғамдық тыңдаулардың басталатын күні мен уақытын көрсете отырып, қатысы бар аумақтың шегінде толық немесе ішінара орналасқан тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың) Цифрлық жүйе арқылы қоғамдық тыңдауларды өткізуге сұрау салу хатын жібереді.";
11-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"11. Бастамашы қоғамдық тыңдауларды өткізу орны, күні мен уақыты келісілгеннен кейін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымына және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына Цифрлық жүйе арқылы мыналарды:

1) заполненную форму рубрики "Общественные слушания" согласно Приложению 1 настоящих Правил;
2) пакет документов, выносимых на общественные слушания в зависимости от предмета общественных слушаний в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил;
3) письмо-ответ о согласовании проведения общественных слушаний;
4) объявление о проведении общественных слушаний или подтверждающий документ о своевременном его размещении в периодическом печатном издании (газета) и не менее чем в одном теле- или радиоканале.";
пункты 14 и 15 изложить в новой редакции:
"14. Местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц (столицы, областей, городов республиканского значения) при согласовании даты и времени проведения слушаний информируют Инициатора посредством Цифровой системы о перечне заинтересованных государственных органов, в том числе местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы (района, города областного и районного значения) или аппарата акимов соответствующих административно-территориальных единиц (сел, поселков, сельских округов), которые уведомляются и приглашаются Инициатором на общественные слушания.
15. Документы, выносимые на общественные слушания, размещаются для ознакомления в Цифровой системе и официальном интернет-ресурсе местных исполнительных органов соответствующих административно-территориальных единиц (столицы, областей, городов республиканского значения), а также на интернет-ресурсе государственного органа-разработчика, не менее, чем за тридцать календарных дней до даты проведения общественных слушаний.";
подпункт 2) пункта 16 изложить в новой редакции:
"2) в местах, доступных для заинтересованной общественности, в произвольной форме с указанием наименования проекта, даты, места и времени проведения общественных слушаний и ссылки на Цифровую систему.
В дополнение, для информирования заинтересованной общественности допускается использование иных способов информирования, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.";
пункты 18 и 19 изложить в новой редакции:
"18. Заинтересованные государственные органы и общественность размещают замечания и предложения в Цифровой системе, а также направляют в местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы (столицы, областей, городов республиканского значения) в письменной форме (на бумажных или электронных носителях) свои замечания и предложения к документам, выносимым на общественные слушания, не позднее трех рабочих дней до даты начала проведения общественных слушаний либо озвучивают свои замечания и предложения устно в ходе проведения общественных слушаний.
Замечания и предложения в письменной форме (на бумажных или электронных носителях), полученные от заинтересованных государственных органов и общественности, вносятся местным исполнительным органом соответствующей административно-территориальной единицы (столицы, областей, городов республиканского значения) или государственным орган-разработчиком в сводную таблицу, которая выносится на общественные слушания вместе с проектом.

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Қоғамдық тыңдаулар" айдарының толтырылған нысанын;
2) осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес қоғамдық тыңдаулардың нысанасына қарай қоғамдық тыңдауларға шығарылатын құжаттар топтамасын;
3) қоғамдық тыңдаулар өткізуді келісу туралы жауап хатты;
4) қоғамдық тыңдаулар өткізу туралы хабарландыруды немесе оның мерзімдік баспа басылымында (газетте) және кемінде бір теле немесе радиоарнада уақтылы орналастырылғанын растайтын құжатты жібереді.";
14 және 15-тармақтары жаңа редакцияда жазылсын:
"14. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары тыңдауларды өткізу күні мен уақытын келісе отырып, Бастамашы мүдделі мемлекеттік органдардың, оның ішінде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (ауданның, облыстық және аудандық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (ауданның, облыстық және аудандық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының әкімшілік-аумақтық бірліктердің (ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің), Бастамашы хабарлайтын және шақыратын ұйымдардың тізбесімен Цифрлық жүйе арқылы хабардар етеді.
15. Қоғамдық тыңдауға шығарылатын құжаттар Цифрлық жүйеге және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының ресми интернет-ресурсына, сондай-ақ әзірлеуші мемлекеттік органның интернет-ресурсына қоғамдық тыңдаулар өткізілетін күнге дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын танысу үшін орналастырылады.";
16-тармағының 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) жобаның атауы, қоғамдық тыңдаулар өткізілетін күні, орны мен уақыты көрсетілген, Цифрлық жүйеге сілтеме жасалған, еркін нысандағы хабарландырулардың мүдделі жұртшылық үшін қолжетімді орындарда таратылуын ұйымдастырады.
Мүдделі жұртшылықты хабардар ету үшін ақпараттандырудың Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де тәсілдерін қосымша пайдалануға болады.";
18 және 19-тармақтары жаңа редакцияда жазылсын:
"18. Мүдделі мемлекеттік органдар мен жұртшылық ескертулері мен ұсыныстарын Цифрлық жүйеде орналастырады, сондай-ақ тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органына қоғамдық тыңдаулар басталатын күнге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей қоғамдық тыңдауларға шығарылатын құжаттарға жазбаша нысанда (қағаз немесе электрондық жеткізгіште) ескертулері мен ұсыныстарын жібереді немесе қоғамдық тыңдаулардың өткізу барысында айтады.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органы немесе әзірлеуші мемлекеттік орган мүдделі мемлекеттік органдар мен жұртшылықтан алынған жазбаша нысандағы (қағаз немесе электрондық жеткізгіштердегі) ескертулер мен ұсыныстарды жиынтық кестеге енгізеді, ол жобамен бірге қоғамдық тыңдауларға шығарылады.

19. Полученные замечания и предложения размещаются подведомственной организацией уполномоченного в области охраны окружающей среды в Цифровой системе в рубрике "Общественные слушания" и местными исполнительными органами соответствующих административно-территориальных единиц (столицы, областей, городов республиканского значения) на официальном интернет-ресурсе.";
подпункты 3) и 4) пункта 23 изложить в новой редакции:
"3) при несоответствии информации, изложенной в документах, размещенных в цифровой системе и официальном интернет-ресурсе, докладу и документам, которые заслушиваются на общественных слушаниях посредством открытого собрания;
4) при проведении общественных слушаний на территории административно-территориальных единиц, не входящих в перечень административно-территориальных единиц, на территорию которых может быть оказано воздействие в результате осуществления намечаемой деятельности.
О несостоявшихся слушаниях по вышеуказанным причинам объявляет председатель общественных слушаний.
Местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы (столицы, области, города республиканского значения) в течение трех рабочих дней размещает уведомление о несостоявшихся общественных слушаниях в Цифровой системе и официальных интернет-ресурсах местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения и государственных органов-разработчиков в рубрике "Общественные слушания".";
пункт 29 изложить в новой редакции:
"29. Местный исполнительный орган административно-территориальной единицы (столицы, областей, городов республиканского значения), на территории которой проведены общественные слушания, или государственный орган-разработчик, размещает подписанный Протокол, видео- и аудиозапись общественных слушаний в Цифровой системе и на своем официальном интернет-ресурсе в срок не позднее двух рабочих дней со дня его подписания.
При размещении Протокола, видео- и аудиозаписи общественных слушаний в Цифровой системе местный исполнительный орган административно-территориальной единицы (столицы, областей, городов республиканского значения), удостоверяет его посредством электронной цифровой подписи.";
пункт 37 изложить в новой редакции:
"37. Протокол заседания экспертной комиссии размещается не позднее двух рабочих дней с даты подписания в Цифровой системе, местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения и государственным органом-разработчиком – на официальном интернет-ресурсе.";
пункты 39 и 40 изложить в новой редакции:

19. Алынған ескертпелер мен ұсыныстарды қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы Цифрлық жүйедегі "Қоғамдық тыңдаулар" айдарында және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары ресми интернет-ресурсқа орналастырады.";
23-тармағының 3) және 4) тармақшалары жаңа редакцияда жазылсын:
"3) Цифрлық жүйеде және ресми интернет-ресурста орналастырылған құжаттарда баяндалған ақпарат баяндамаға және ашық жиналыс арқылы өткізілетін қоғамдық тыңдауларда тыңдалатын құжаттарға сәйкес келмеген жағдайда;
4) белгіленген қызметті жүзеге асыру нәтижесінде аумағына әсер етуі мүмкін әкімшілік-аумақтық бірліктер тізбесіне кірмейтін әкімшілік-аумақтық бірліктер аумағында қоғамдық тыңдауларды өткізген жағдайда өтпеді деп есептеледі.
Жоғарыда аталған себептер бойынша өткізілмеген тыңдаулар туралы қоғамдық тыңдаулардың төрағасы хабарлайды.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы үш жұмыс күні ішінде Ақпараттық жүйеде және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының және әзірлеуші мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарына өткізілмеген қоғамдық тыңдаулар туралы хабарламаны "Қоғамдық тыңдаулар" айдарында орналастырады.";
29-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"29. Аумағында қоғамдық тыңдаулар өткізілген әкімшілік-аумақтық бірліктің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органы немесе әзірлеуші мемлекеттік орган қол қойылған хаттаманы, қоғамдық тыңдаулардың видео және аудиожазбасын оған қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзім ішінде Цифрлық жүйеде және өзінің ресми интернет-ресурсына орналастырады.
Хаттаманы Цифрлық жүйеде орналастырған кезде әкімшілік-аумақтық бірліктің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органы оны өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырады.";
37-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"37. Сараптама комиссиясы отырысының хаттамасы қол қойылған күнінен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей Цифрлық жүйеде орналастырылады, сондай-ақ оны астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары және әзірлеуші мемлекеттік орган ресми интернет-ресурсқа орналастырады.";
39 және 40-тармақтары жаңа редакцияда жазылсын:

"39. Общественные слушания в форме публичного обсуждения в Цифровой системе проводятся Инициатором по:
1) проектной документации по строительству и (или) эксплуатации объектов жилищно-гражданского назначения, предусмотренных пунктом 9 Правил № 165 в процессе проведения государственной экологической экспертизы;
2) проектам, перечисленным в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8, 9) статьи 87 Кодекса;
3) проектам программ повышения экологической эффективности, в том числе в случае полного или частичного пересмотра программ, ранее согласованных с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
4) проектам справочников по наилучшим доступным техникам.
40. Инициатор для проведения общественных слушаний в форме публичных обсуждений не позднее чем за пять рабочих дней до даты начала проведения публичных обсуждений организует опубликование объявления на казахском и русском языках, не менее чем в одном средстве массовой информации (в периодическом печатном издании, через теле- или радиоканал) распространяемом на территории всех соответствующих административно-территориальных единиц (столицы, областей, городов республиканского значения, районов, городов областного и районного значения, сел, поселков, сельских округов) полностью или частично расположенных в пределах затрагиваемой территории, а также в местах, доступных для заинтересованной общественности, в произвольной форме с указанием Инициатора, наименования проекта, сроков проведения общественных слушаний в соответствии с пунктом 43 настоящих Правил и ссылки на Цифровую систему.";
пункт 42 изложить в новой редакции:
"42. Для проведения общественных слушаний посредством публичных обсуждений в Цифровой системе Инициатором размещаются следующие документы:
1) проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов жилищно-гражданского назначения, предусмотренных пунктом 9 Правил № 165;
2) проектная документация по объектам, перечисленным в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8, 9) статьи 87 Кодекса;
3) проекты программ повышения экологической эффективности;
4) проекты справочников по наилучшим доступным техникам;
5) подтверждающий документ о своевременном размещении объявления о проведении общественных слушаний посредством публичных обсуждений не менее чем в одном средстве массовой информации (в периодическом печатном издании, через теле- или радиоканал) и в местах, доступных для заинтересованной общественности;
Подведомственная организация уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в течение двух рабочих дней опубликовывает документы, указанные в пункте 42 настоящих Правил, в Цифровой системе.

"39. Цифрлық жүйеде жария талқылау нысанындағы қоғамдық тыңдауларды Бастамашы:
1) мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу барысында № 165 Қағидалардың 9-тармағында көзделген тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалар бойынша;
2) Кодекстің 87-бабының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8, 9) тармақшаларында санамаланған жобалар бойынша;
3) экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламаларының жобаларын әзірлеу кезінде, оның ішінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен бұрын келісілген бағдарламаларды толық немесе ішінара қайта қарайтын жағдайда;
4) ең озық қолжетімді техникалар жөніндегі анықтамалықтардың жобаларын әзірлеу кезінде өткізеді.
40. Жария талқылаулар нысанындағы қоғамдық тыңдауларды өткізу үшін Бастамашы жария талқылаулар басталатын күнге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей, толық немесе ішінара қатысты аумақтың шегінде орналасқан барлық тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің) аумағында таратылатын кемінде бір бұқаралық ақпарат құралында (мерзімді баспасөз басылымында, телеарна немесе радиоарна арқылы), сондай-ақ мүдделі жұртшылық үшін қолжетімді орындарда еркін нысанда Бастамашысын, жобаның атауын, қоғамдық тыңдаулар өткізу мерзімдерін осы Қағидалардың 43-тармағына және Цифрлық жүйедегі сілтемеге сәйкес көрсетілген, қазақ және орыс тілдеріндегі хабарландыруды жариялауды ұйымдастырады.";
42-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"42. Жария талқылаулар арқылы қоғамдық тыңдауларды өткізу үшін Бастамашы Цифрлық жүйеге мынадай құжаттарды орналастырады:
1) № 165 Қағидалардың 9-тармағында көзделген тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану бойынша жобалау құжаттамасы;
2) Кодекстің 87-бабының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8, 9) тармақшаларында санамаланған объектілер бойынша жобалау құжаттамасы;
3) экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламаларының жобаларын;
4) ең озық қолжетімді техникалар жөніндегі анықтамалықтардың жобаларын;
5) кемінде бір бұқаралық ақпарат құралында (мерзімді баспасөз басылымында, телеарна немесе радиоарна арқылы) жария талқылаулар арқылы қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландырудың уақтылы және мүдделі жұртшылық үшін қолжетімді орындарда орналастырылғандығын растайтын құжатты.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы осы Қағидалардың 42-тармағында көрсетілген құжаттарды екі жұмыс күні ішінде Цифрлық жүйеде жариялайды.

В случае несоответствия представленных документов пунктам 39 и 43, а также сроков, указанных в пункте 40 настоящих Правил, подведомственная организация возвращает их на доработку.";
пункт 44 изложить в новой редакции:
"44. Подведомственная организация уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в однодневный срок размещает поступившие замечания и предложения в Цифровой системе.
В период срока публичного обсуждения, Инициатор отвечает на замечания и предложения, поступившие в Цифровую систему.";
пункт 46 изложить в новой редакции:
"46. Местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы (столицы, областей, городов республиканского значения), на территории которой проведены общественные слушания, в срок не позднее двух рабочих дней со дня подписания протокола размещает его в Цифровой системе и своем официальном интернет-ресурсе.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
приложение 5 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню.
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 13 августа 2021 года № 327 "Об утверждении критериев оценки экологической обстановки территорий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23994) следующие изменения:
в Критериях оценки экологической обстановки территорий, утвержденных указанным приказом:
пункт 21 изложить в новой редакции:
"21. Медико-демографические показатели по экологически неблагоприятным территориям сравниваются с аналогичными показателями на контрольных (фоновых) территориях в этих же климатогеографических зонах. В качестве таких контрольных (фоновых) территорий принимаются населенные пункты или их отдельные части, на которых имеются аналогичные социально-экономические условия проживания, благоприятная экологическая ситуация, отсутствуют факторы, воздействующие на качество окружающей среды.
Определяют такие показатели раздельно для городского и сельского населения. Средняя величина из нескольких минимальных показателей принимается в качестве контрольного (фонового) значения. В качестве контрольных величин используется средние показатели по республике и области, рассчитываемым за 10 лет, и (или) их динамика за этот период. Допускается использование данных по территории за предшествующие годы, при расчете медицинских показателей – использование данных государственной медицинской статистики, специальных цифровых систем, регистров по отдельным заболеваниям, и как дополнение, результатов специально выполненных популяционных или когортных исследований (с учетом высокой степени достоверности представляемой информации). В качестве исключения допускается использование относительно редко встречающихся заболеваний, а также специфических заболеваний и других нарушений состояния здоровья, этиологически связанных с факторами окружающей среды антропогенной нагрузки.".

Ұсынылған құжаттар 39 және 43-тармақтарға сәйкес келмеген, сондай-ақ осы Қағидалардың 40-тармағында көрсетілген мерзім сақталмаған жағдайда, ведомстволық бағыныстағы ұйым оларды пысықтауға қайтарады.";
44-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"44. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы келіп түскен ескертулер мен ұсыныстарды бір күн ішінде Цифрлық жүйеде орналастырады.
Жария талқылау мерзімі кезеңінде көзделіп отырған қызметтің бастамашысы Цифрлық жүйеге келіп түскен ескертулер мен ұсыныстарға жауап береді.";
46-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"46. Аумағында қоғамдық тыңдаулар өткізілген тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органы хаттамаға қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзім ішінде оны Цифрлық жүйеде және өзінің ресми интернет-ресурсына орналастырады.";
1-қосымшасы осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-қосымшасы осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 13 тамыздағы № 327 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23994 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау өлшемшарттарында:
21-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"21. Экологиялық қолайсыз аумақтар бойынша медициналық-демографиялық көрсеткіштер осы климаттық-географиялық аймақтардың бақылау (аялық) аумақтарындағы ұқсас көрсеткіштермен салыстырылады. Осындай бақылау (аялық) аумақтары ретінде елді мекендер немесе олардың жеке бөліктері қабылданады, оларда өмір сүрудің ұқсас әлеуметтік-экономикалық жағдайлар, қолайлы экологиялық (әлеуметтік-гигиеналық) ахуал бар, қоршаған орта сапасына әсер ететін факторлар жоқ.
Осындай көрсеткіштерді қала және ауыл халқы үшін бөлек анықталады. Бірнеше ең аз көрсеткіштердің орташа шамасы бақылау (аялық) мәні ретінде қабылданады. Бақылау шамасы ретінде республика мен облыс бойынша орташа көрсеткіштері пайдаланылады, 10 жылға есептелген және (немесе) олардың осы кезең үшін қарқыны. Антропогенді табиғатты қоршаған ортаның факторларымен этиологиялық байланыстағы салыстырмалы сирек кездесетін аурулар, сондай-ақ ерекше аурулар және денсаулық жай-күйінің басқа да бұзылулары үшін айрықшалық жасалуы мүмкін. Сондай-ақ сараптама жүргізу сәтіне олардың шамасымен салыстыру үшін бақылау сандары ретінде өткен жылдарға аумақ бойынша деректерді пайдалануға рұқсат беріледі. Медициналық көрсеткіштерді есептеу кезінде мемлекеттік медициналық статистиканың, арнайы цифрлық жүйелердің, жеке аурулар бойынша тіркелімдердің, сондай-ақ популяциялық немесе когорталы зерттеулердің (ұсынылатын ақпараттың жоғары дәлелін ескере отыра) нәтижелері пайдаланылуы мүмкін.".

3. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 31 августа 2021 года № 346 "Об утверждении Правил ведения регистра выбросов и переноса загрязнителей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24214) следующие изменения:
в Правилах ведения регистра выбросов и переноса загрязнителей, утвержденных указанным приказом:
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. Информация в Регистр выбросов и переноса загрязнителей представляется операторами посредством заполнения форм отчетности в цифровой системе Регистра выбросов и переноса загрязнителей и подписания данной формы электронной цифровой подписью лица, уполномоченного соответствующим оператором на представление от его имени информации в Регистр выбросов и переноса загрязнителей.";
пункт 20 изложить в новой редакции:
"20. Когда общественность не имеет доступа к информации, содержащейся в Регистре выбросов и переноса загрязнителей, уполномоченный орган в области охраны окружающей среды обеспечивает ее:
посредством государственной и социально ответственной услуги "Представление экологической информации";
представление информации по запросу не позднее, чем в течение тридцати календарных дней после получения соответствующего запроса;
организацию электронного доступа к данным Регистра выбросов и переноса загрязнителей в доступных для общественности местах (в территориальных органах уполномоченного органа).";
приложение 2 изложить в новой редакции на русском языке согласно приложению 3 к настоящему Перечню, текст на казахском языке не меняется.
4. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 7 сентября 2021 года № 359 "Об утверждении Правил ведения Единой системы государственных кадастров природных ресурсов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24277) следующие изменения:
в Правилах ведения Единой системы государственных кадастров природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 2 изложить в новой редакции:
"1) интеграция цифровых объектов – мероприятия по организации и обеспечению информационного взаимодействия между цифровыми объектами на основании используемых в Республике Казахстан стандартных протоколов передачи данных;";
подпункт 4) пункта 2 изложить в новой редакции:
"4) Единая система кадастров – межотраслевая цифровая система, объединяющая все виды государственных кадастров природных ресурсов Республики Казахстан в целях обеспечения единого общегосударственного комплексного учета и оценки природного и экономического потенциала Республики Казахстан.";

3. "Ластағыштардың шығарындылары мен көшірілуінің тіркелімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 31 тамыздағы № 346 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24214 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ластағыштардың шығарындылары мен көшірілуінің тіркелімін жүргізу қағидаларында:
7-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"7. Ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркеліміне ақпаратты операторлар ластағыштардың шығарылуы мен көшірілу тіркелімінің цифрлық жүйесіндегі есептілік нысанын толтыру және осы нысанға тиісті оператор өзінің атынан көрсетілген тіркелімге ақпарат беруге уәкілеттік берілген тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қою арқылы береді.";
20-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"20. Жұртшылықтың ластағыштардың шығарындылары мен көшірілуінің тіркелімінде қамтылған ақпаратқа кедергісіз қол жеткізуі болмаған жағдайларда, уәкілетті орган мыналарды қамтамасыз етеді:
"экологиялық ақпарат беру" мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметті арқылы;
сұрау салу бойынша тиісті сұрау салуды алғаннан кейін күнтізбелік бір айдан кешіктірмей ұсыну;
жұртшылық үшін қолжетімді орындарда (уәкілетті органның аумақтық органдарында) ластағыштардың шығарындылары мен тасымалдары тіркелімінің деректеріне электрондық қолжетімділікті ұйымдастыру.".
4. "Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстары мемлекеттік кадастрларының бірыңғай жүйесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 7 қыркүйектегі № 359 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24277 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстары мемлекеттік кадастрларының бірыңғай жүйесін жүргізу қағидаларында:
2-тармағының 1) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"1) цифрландыру объектілерін интеграциялау – Қазақстан Республикасында пайдаланылатын деректерді берудің стандартты хаттамалары негізінде цифрландыру объектілері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар;";
2-тармағының 4) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"4) Кадастрлардың бірыңғай жүйесі – Қазақстан Республикасының табиғи және экономикалық әлеуетін бірыңғай жалпымемлекеттік кешенді есепке алу мен бағалауды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы табиғи ресурстарының мемлекеттік кадастрларының барлық түрін біріктіретін салааралық цифрлық жүйе.";

подпункт 2) пункта 4 изложить в новой редакции:
"2) применение автоматизированных цифровых технологий;";
подпункт 3) пункта 5 изложить в новой редакции:
"3) обеспечения оперативного санкционированного доступа к цифровым ресурсам, автоматизированное формирование государственной статистической отчетности и документов обзорно-аналитического характера.";
пункты 7 и 8 изложить в новой редакции:
"7. Обеспечение функционирования Единой системы кадастров осуществляется на основе единого организационного, методологического и информационного подхода, обеспечивающего сопоставимость данных и совместимость цифровых ресурсов.
8. Пополнение и обновление информации в подсистемах Единой системы кадастров осуществляется специально уполномоченными государственными органами, имеющими собственные цифровые системы, в электронном виде посредством интеграции указанных цифровых систем в соответствии с Правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16777).";
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. Подсистема "Водный кадастр" формируется на основании данных государственного водного кадастра в соответствии с Правилами ведения государственного водного кадастра, утвержденными приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 12 июня 2025 года № 131-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36269).";
пункт 21 изложить в новой редакции:
"21. При введении Единой системы кадастров учитываются требования по обеспечению кибербезопасности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О кибербезопасности" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832 "Об утверждении единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности".".
Приложение 1 к Перечню
Приложение 1
к Правилам проведения
общественных слушаний
Форма
Специальная рубрика "Общественные слушания"
Объявление о проведении общественных слушаний содержит:
1) наименование проекта;
2) список административно-территориальных единиц, на территорию которых может быть оказано воздействие и на территории которых будут проведены общественные слушания (если общественные слушания по одному и тому же предмету слушаний проводятся более чем в одной административно-территориальной единице), географические координаты участка и географические координаты территории воздействия;

4-тармағының 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) автоматтандырылған цифрлық технологияларды қолдану;";
5-тармағының 3) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"3) цифрлық ресурстарға жедел санкцияланған қолжетімділікті қамтамасыз ету, мемлекеттік статистикалық есептілікті және шолу-талдау сипатындағы құжаттарды автоматтандырылған қалыптастыру.";
7 және 8-тармақтары жаңа редакцияда жазылсын:
"7. Кадастрлардың бірыңғай жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету деректердің салыстырмалылығы мен ақпараттық ресурстардың үйлесімділігін қамтамасыз ететін бірыңғай ұйымдастырушылық, әдіснамалық және цифрлық тәсіл негізінде жүзеге асырылады.
8. Кадастрлардың бірыңғай жүйесінің кіші жүйелерін ақпаратпен толықтыру мен жаңартуды меншік цифрлық жүйелері бар арнайы уәкілетті мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес көрсетілген цифрлық жүйелерді интеграциялау арқылы электрондық түрде жүзеге асырады.";
13-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"13. "Су кадастры" кіші жүйесі мемлекеттік су кадастры деректерінің негізінде Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 12 маусымдағы № 131-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36269 болып тіркелген) Мемлекеттік су кадастрын жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылады.";
21-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"21. Кадастрлардың бірыңғай жүйесін енгізу кезінде "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысына сәйкес киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі талаптар ескеріледі.".
Тізбеге 1-қосымша
Қоғамдық тыңдауларды өткізу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
"Қоғамдық тыңдаулар" арнайы айдары
Қоғамдық тыңдаулар өткізу туралы хабарландыру:
1) жобаның атауын;
2) аумағына ықпал ету мүмкін болатын және аумағында қоғамдық тыңдаулар өткізілетін әкімшілік-аумақтық бірліктердің тізімін (егер тыңдаудың бір тақырыбы бойынша қоғамдық тыңдаулар бірден артық әкімшілік-аумақтық бірлікте өткізілетін болса), учаскенің географиялық координаттары және әсер ету аумағының географиялық координаттары;

3) место, дата и время начала проведения общественных слушаний. Срок проведения открытого собрания продлевается до пяти последовательных рабочих дней по решению участников общественных слушаний;
4) реквизиты и контактные данные Инициатора;
5) реквизиты и контактные данные составителей отчетов о возможных воздействиях, или внешних привлеченных экспертов по подготовке отчетов по стратегической экологической оценке, или разработчиков документации объектов государственной экологической экспертизы, программ повышения эффективности, планов мероприятий по охране окружающей среды;
6) ссылку на в Цифровую систему и официальный интернет-ресурс местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы (столицы, областей, городов республиканского значения), для ознакомления с документами, выносимыми на общественные слушания, а после и с опубликованным протоколом общественных слушаний;
7) электронный адрес и номер(-а) телефона для получения дополнительной информации о намечаемой деятельности, проведении общественных слушаний, а также запроса копий документов, относящихся к намечаемой деятельности;
8) электронный адрес и почтовый адрес уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и местного исполнительного органа столицы, областей, городов республиканского значения, на которые общественность и заинтересованная общественность направляет свои замечания и предложения в бумажной или электронной форме по документам, выносимым на общественные слушания;
9) подтверждающий документ о своевременном размещении объявления о проведении общественных слушаний в периодическом печатном издании (газета);
10) подтверждающий документ о своевременном размещении объявления о проведении общественных слушаний не менее чем в одном теле- или радиоканале;
11) фото объявлений о проведении общественных слушаний посредством открытых собраний, размещенных в местах, доступных для общественности, с угловым электронным штампом датой и временем съемки.
12) ссылку на платформу для видеоконференцсвязи.
Приложение 2 к Перечню
Приложение 5
к Правилам проведения
общественных слушаний
Форма
Протокол общественных слушаний в форме открытого собрания
1. Наименование местного исполнительного органа административно-
территориальной единицы (столицы, областей, городов республиканского значения,
районов, городов областного и районного значения) или аппарата акима
соответствующей административно-территориальной единицы (сел, поселков,
сельских округов), на территории которого осуществляется деятельность,
или на территорию которого будет оказано влияние:
__________________________________________________________________

3) қоғамдық тыңдаулар өткізілетін орнын, басталатын күні мен уақытын. Ашық жиналысты өткізу мерзімі қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың шешімі бойынша қатарынан бес жұмыс күніне дейін ұзартылады;
4) Бастамашының деректемелері мен байланыс деректерін;
5) ықтимал әсерлер туралы есептерді әзірлеушілердің немесе стратегиялық экологиялық бағалау жөніндегі есептерді дайындау бойынша сырттан тартылған сарапшылардың немесе мемлекеттік экологиялық сараптама объектілерінің құжаттамасын, тиімділікті арттыру бағдарламаларын, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарларын әзірлеушілердің деректемелері мен байланыс деректерін;
6) қоғамдық тыңдауларға шығарылатын материалдармен, ал кейін қоғамдық тыңдаулардың жарияланған хаттамасымен танысу үшін, Цифрлық жүйеге және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органының ресми интернет-ресурсына сілтемені;
7) көзделіп отырған қызмет, өткізілетін қоғамдық тыңдаулар туралы қосымша ақпарат алуға, сондай-ақ көзделіп отырған қызметке қатысты құжаттардың көшірмелерін сұрату үшін электрондық мекенжайы мен телефон нөмірін (-лерін);
8) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органының жұртшылық пен мүдделі жұртшылық өз ескертулері мен ұсыныстарын қоғамдық тыңдауларға шығарылатын құжаттар бойынша жазбаша немесе электрондық нысанда жіберетін электрондық мекенжайы мен пошталық мекенжайы;
9) мерзімді басылымда (газетте) қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландырудың уақытылы орналастырылғандығын растайтын құжатты;
10) кемінде бір теле- немесе радиоарнада қоғамдық тыңдаулардың өткізілетіндігі туралы хабарландырудың уақытылы орналастырылғандығы растайтын құжатты;
11) түсіру күні мен уақыты көрсетілетін бұрыштық электрондық мөртабаны бар, көпшілікке қолжетімді жерлерде орналастырылған, ашық жиналыстар арқылы қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландырулардың суретін;
12) видеоконференцбайланыс платформасына сілтемесін қамтиды.
Тізбеге 2-қосымша
Қоғамдық тыңдауларды өткізу
қағидаларына 5-қосымша
Нысан
Ашық жиналыстар нысанында өткізілетін қоғамдық тыңдаулар хаттамасы
1. Аумағында қызмет жүзеге асырылатын немесе аумағына ықпал етілетін әкімшілік-аумақтық бірліктің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың) немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің) әкімі аппаратының жергілікті атқарушы органының атауы:
_______________________________________________________________

2. Предмет общественных слушаний:
__________________________________________________________________
(полное, точное наименование рассматриваемых проектных документов)
3. Наименование уполномоченного органа в области охраны окружающей среды
и местного исполнительного органа (столицы, областей, городов республиканского
значения, районов, городов областного и районного значения) или аппарата акима
соответствующей административно-территориальной единицы (сел, поселков,
сельских округов), в адрес которого направлены документы, выносимые
на общественные слушания.
__________________________________________________________________
4. Местонахождение намечаемой деятельности:
___________________________________________________________________
(полный, точный адрес, географические координаты территории участка
намечаемой деятельности)
5. Наименование всех административно-территориальных единиц, затронутых
возможным воздействием намечаемой деятельности:
_____________________________________________________________________
(перечень административно-территориальных единиц, на территорию которых может
быть оказано воздействие в результате осуществления намечаемой деятельности
и на территории которых будут проведены общественные слушания)
6. Реквизиты и контактные данные Инициатора:
______________________________________________________________________
(в том числе точное название, юридический и фактический адрес, БИН, телефоны,
факсы, электронные почты, сайты)
7. Реквизиты и контактные данные составителей отчетов о возможных воздействиях,
или внешних привлеченных экспертов по подготовке отчетов по стратегической
экологической оценке, или разработчиков документации объектов государственной
экологической экспертизы.
_______________________________________________________________________
(в том числе точное название, юридический и фактический адрес, БИН, телефоны,
факсы, электронные почты, сайты)
8. Дата, время, место проведения общественных слушаний (дата(-ы) и время
открытого собрания общественных слушаний):
_______________________________________________________________________
(дата, время начала регистрации участников, время начала и окончания общественных
слушаний, полный и точный адрес места проведения слушаний. В случае продления
общественных слушаний указываются все даты).
9. Копия письма-запроса от Инициатора и копия письма-ответа местных
исполнительных органов административно-территориальных единиц (столицы,
областей, городов республиканского значения) о согласовании условий проведения
общественных слушаний прилагается к настоящему протоколу общественных слушаний.

2. Қоғамдық тыңдаулардың тақырыбы:
_______________________________________________________________
(қаралатын жобалау құжаттардың толық, нақты атауы)
3. Қоғамдық тыңдауларға шығарылатын құжаттар жіберілген қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның және жергілікті атқарушы органның (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың) немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің) әкімі аппаратының атауы.
4. Көзделіп отырған қызметтің орналасатын жері:
_______________________________________________________________
(көзделіп отырған қызмет учаскесі аумағының толық, нақты мекенжайы,
географиялық координаттары)
5. Көзделіп отырған қызметтің ықтимал әсеріне қатысы бар барлық әкімшілік-аумақтық бірліктердің атауы:
_______________________________________________________________
(белгіленген көзделіп отырған қызметті жүзеге асыру нәтижесінде аумағына әсер етуі мүмкін және аумағында қоғамдық тыңдаулар өткізілетін әкімшілік -аумақтық бірліктердің тізбесі)
6. Бастамашының деректемелері және байланыс деректері:
_____________________________________________________________
(оның ішінде нақты атауы, заңды және нақты мекенжайы, БСН, телефондары, факстары, электрондық пошталары, сайттары)
7. Ықтимал әсерлер туралы есептерді әзірлеушілердің немесе стратегиялық экологиялық бағалау жөніндегі есептерді дайындау бойынша сырттан тартылған сарапшылардың немесе мемлекеттік экологиялық сараптама объектілерінің құжаттамасын әзірлеушілердің деректемелері мен байланыс деректері.
_______________________________________________________________
(оның ішінде нақты атауы, заңды және нақты мекенжайы, БСН, телефондары, факстары, электрондық пошталары, сайттары)
8. Қоғамдық тыңдаулар өткізілетін күн, уақыт, орын (қоғамдық тыңдаулардың ашық жиналысы өткізілетін күн (күндер) және уақыт):
_______________________________________________________________
(қатысушыларды тіркеу басталатын күн, уақыт, қоғамдық тыңдаулардың басталу және аяқталу уақыты, тыңдаулар өткізілетін орынның толық және нақты мекенжайы. Қоғамдық тыңдаулар ұзартылатын жағдайда барлық күндер көрсетіледі)
9. Бастамашы жіберген сұрату хатының көшірмесі және қоғамдық тыңдауларды өткізу шарттарын келісу туралы әкімшілік-аумақтық бірліктердің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары ұсынған жауап хаттың көшірмесі осы қоғамдық тыңдаулар хаттамасына қоса беріледі.

10. Регистрационный лист участников общественных слушаний прилагается
к настоящему протоколу общественных слушаний.
11. Информация о проведении общественных слушаний распространена на казахском
и русском языках следующими способами:
1) в Цифровой системе;
2) на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа (столицы,
области, города республиканского значения) или официальном интернет-ресурсе
государственного органа-разработчика
_________________________________________________________________________
(наименование и ссылки на официальные интернет-ресурсы и даты публикации)
3) в средствах массовой информации, в том числе, не менее чем в одной газете,
и посредством не менее чем одного теле- или радиоканала, распространяемых на
территории соответствующих административно-территориальных единиц (столицы,
областей, городов республиканского значения), полностью или частично
расположенных в пределах затрагиваемой территории, не позднее чем за двадцать
рабочих дней до даты начала проведения общественных слушаний:
_________________________________________________________________________
(название, номер и дата публикации объявления в газете, с приложением
сканированного объявления: сканированные титульная страница газеты и страница
с объявлением о проведении общественных слушаний)
_________________________________________________________________________
(название теле или радиоканала, дата объявления: электронный носитель с видео- и
аудиозаписью объявления о проведении общественных слушаний на теле или
радиоканале подлежит приобщению (публикации) к протоколу общественных слушаний)
4) в местах, доступных для заинтересованной общественности на территории
соответствующих административно-территориальных единиц (столицы, областей,
городов республиканского значения, районов, городов областного и районного
значения, сел, поселков, сельских округов), в количестве __________ объявлений
по адресам_________________.
Фотоматериалы прилагаются к настоящему протоколу общественных слушаний.
12. Решения участников общественных слушаний:
_____________________________________________________________________
(о выборе секретаря. Указать количество участников общественных слушаний "за",
"против", "воздержались")
_____________________________________________________________________
(об утверждении регламента. Указать количество участников общественных
слушаний "за", "против", "воздержались")
_____________________________________________________________________
13. Сведения о всех заслушанных докладах:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии) докладчика, должность, наименование
представляемой организации)
_____________________________________________________________________
(тема доклада, количество страниц, слайдов, файлов, плакатов, чертежей)
Тексты докладов по документам, выносимым на общественные слушания,
прилагаются к настоящему протоколу общественных слушаний.

10. Қоғамдық тыңдауларға қатысушыларды тіркеу парағы осы қоғамдық тыңдаулар хаттамасына қоса беріледі.
11. Қоғамдық тыңдаулар өткізу туралы ақпарат қазақ және орыс тілдерінде келесі жолдармен таратылды:
1) Цифрлық жүйеде;
2) жергілікті атқарушы органның (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың) ресми интернет-ресурсында немесе әзірлеуші мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында
_______________________________________________________________
(ресми интернет-ресурстардың атауы, сілтемелер және жарияланған күні)
3) қоғамдық тыңдаулар басталған күнге дейін жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей, бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде кемінде бір газетте және қатысы бар аумақтың шегінде толық немесе ішінара орналасқан тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумағында таратылатын кемінде бір теле-немесе радиоарна арқылы бұқаралық ақпарат құралдарында:
_______________________________________________________________
(газеттегі хабарландырудың атауын, нөмірін және жарияланған күнін көрсету, сондай-ақ газеттің сканерленген титулдық беті мен қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландыру берілген бетті қамтитын, сканерленген хабарландыруды қоса ұсыну)
_______________________________________________________________
(теле- немесе радиоарнаның атауын, хабарландыру жарияланған күнді көрсету, теле немесе радиоарнада жарияланған қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландырудың видео және аудиожазбасы бар электрондық жеткізгіш қоғамдық тыңдаулардың хаттамасына қоса тіркелуі (жариялануы) тиіс)
4) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің) аумағында мүдделі жұртшылық үшін қолжетімді орындарда, ______ мекенжайы бойынша _________ дана хабарландыру.
Осы қоғамдық тыңдау хаттамасына фотоматериалдар қоса беріледі.
12. Қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың шешімдері:
_______________________________________________________________
(хатшыны таңдау туралы. Қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың санын көрсету: "қарсы емес", "қарсы", "қалыс қалды")
_______________________________________________________________
(регламентті бекіту туралы. Қоғамдық қатысушылардың санын көрсету:
"қарсы емес", "қарсы", "қалыс қалды")
13. Барлық тыңдалған баяндамалар туралы мәліметтер:
_______________________________________________________________
(баяндамашының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның атауы)
_______________________________________________________________
(баяндаманың тақырыбы, беттердің, слайдтардың, файлдардың, плакаттардың, сызбалардың саны)
Қоғамдық тыңдауларға шығарылып отырған құжаттар бойынша баяндамалардың мәтіні осы қоғамдық тыңдаулар хаттамасына қоса беріледі.