О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций) в депозитарий"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 мая 2026 года № 289. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2026 года № 38678
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций) в депозитарий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15384) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 643-6) пункта 15 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 ПРИКАЗЫВАЮ:";
приложения 2, 3, 4, 5 и 6 к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 5 мая 2026 года № 289
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 июня 2017 года № 404
Форма
Бухгалтерский баланс отчетный период 20 ___ год
Представляется: в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): № 1 - Б (баланс)
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации публичного интереса (кроме финансовых организаций)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 31 августа года, следующего за отчетным
Примечание: пояснение по заполнению отчета приведено в приложении к форме, предназначенной для сбора административных данных "Бухгалтерский баланс"
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе и в электронном виде
Наименование организации ____________________________________________
по состоянию на "__" ______________ года
в тысячах теңге
Наименование показателей
Код строки
На конец отчетного периода
На начало отчетного периода
Активы
I. Краткосрочные активы:
Денежные средства и их эквиваленты

"Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялау үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 5 мамырдағы № 289 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 6 мамырда № 38678 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялау үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 643-6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрыққа 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 5 мамырдағы
№ 289 бұйрыққа 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 28 маусымдағы
№ 404 бұйрығына 2-қосымша
Нысан
Бухгалтерлік баланс 20___ жылғы есепті кезең
Ұсынылады: бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.minfin.gov.kz
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): № 1 - Б (баланс)
Кезеңділік: жылдық
Есепті кезең: 20___ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: жария мүдделi ұйымдар (қаржы ұйымдарынан басқа)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей
Ескертпе: есепті толтыру бойынша түсініктіме "Бухгалтерлік баланс" деректерін жинауға арналған нысанда қосымшада келтірілген.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште және электронды түрде
Ұйымның атауы __________________ жылғы "____" ________ жағдай бойынша
мың теңгеде
Көрсеткіштердің атауы
Жол коды
Есепті кезеңнің аяғында
Есепті кезеңнің басында
Активтер
I. Қысқа мерзімді активтер:
Ақша қаражаты және оның баламалары

411
Выкупленные собственные долевые инструменты
412
Компоненты прочего совокупного дохода
413
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток)
414
Прочий капитал
415
Итого капитал, относимый на собственников (сумма строк с 410 по 415)
420
Доля неконтролирующих собственников
421
Всего капитал (строка 420 + строка 421)
500
Баланс (строка 300 +строка 301+строка 400 + строка 500)
Наименование ___________________
________________________________
Адрес __________________________
________________________________
Телефон _________________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Исполнитель _____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель _________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Главный бухгалтер _____________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Место печати "___" _______________ ____ года
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Бухгалтерский баланс" (№ 1-Б, годовая)
1) Форма "Бухгалтерский баланс" разработана в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", подпунктом 643-6) пункта 15 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387;
2) Форма "Бухгалтерский баланс" представляется организациями публичного интереса по результатам финансового года в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения. Подписывается "Бухгалтерский баланс" электронной цифровой подписью организации, выданной национальным удостоверяющим центром. Электронный формат отчета, который представляется в депозитарий финансовой отчетности формируется после утверждения его учредителями и представляется не позднее 31 августа года следующего за отчетным. Основной задачей ведения данной формы является осуществление мониторинга за соблюдением Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
3) Форма заполняется следующим образом:
в столбце "Наименование показателей" указывается:
в строке "Активы":
I. Краткосрочные активы:
в строке "Денежные средства и их эквиваленты" 010 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 1000 – "Денежные средства" Типового плана счетов бухгалтерского учета, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 23 мая 2007 года № 185 (далее – ТПС), зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 4771;

411
Сатып алынған меншікті үлестік құралдар
412
Өзге жиынтық табыстың құрауыштары
413
Бөлінбеген пайда (жабылмаған залал)
414
Өзге капитал
415
Меншік иелеріне тиесілі капиталдың жиыны (410- 415 аралығындағы жолдардың сомасы)
420
Бақыламайтын меншік иелерінің үлесі
421
Капиталдың барлығы (420-жол + 421-жол)
500
Баланс (300-жол + 301-жол + 400-жол + 500-жол)
Атауы ___________________________
_________________________________
Мекенжайы ______________________
_________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы _________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы _____________ ________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер
_____________ ________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны _____ жылғы "___" ______________
"Бухгалтерлік баланс" (№ 1-Б, жылдық) өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1) "Бухгалтерлік баланс" нысаны "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 18-1) тармақшасына сәйкес әзірленді;
2) "Бухгалтерлік баланс" нысанын жария мүдделі ұйымдар қаржы жылының нәтижелері бойынша бағдарламалық қамтылым арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне береді. "Бухгалтерлік балансқа" ұлттық куәландырушы орталық берген ұйымның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады. Қаржылық есептілік депозитарийіне берілетін есептің электрондық форматы оны құрылтайшылар бекіткеннен кейін қалыптастырылады және есепті жылдан кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей ұсынылады. Осы нысанды жүргізудің негізгі міндеті "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңының заңнамасының сақталуына мониторингті жүзеге асыру болып табылады;
3) Нысан мынадай түрде толтырылады:
"Көрсеткіштер атауы" деген бағанда мыналар көрсетіледі:
"Активтер" деген бағанда:
І. Қысқа мерзімді активтер:
010 "Ақша қаражаты және оның баламалары" деген жолда Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 23 мамырдағы № 185 бұйрығымен бекітілген Бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарының (бұдан әрі – ШҮЖ), Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізімінде тіркелген, 2007 жылғы 29 маусымда № 4771 болып тіркелген 1000 – "Ақша қаражаты" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;

в строке "Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости" 011 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 1100 – "Краткосрочные финансовые активы" ТПС;
в строке "Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" 012 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 1100 – "Краткосрочные финансовые активы" ТПС;
в строке "Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прибыли или убытки" 013 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 1100 – "Краткосрочные финансовые активы" ТПС;
в строке "Краткосрочные производные финансовые инструменты" 014 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 1100 – "Краткосрочные финансовые активы" ТПС;
в строке "Прочие краткосрочные финансовые активы" 015 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 1100 – "Краткосрочные финансовые активы" ТПС, не указанная в предыдущих строках;
в строке "Краткосрочная торговая и прочая дебиторская задолженность" 016 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 1200 – "Краткосрочная дебиторская задолженность" ТПС;
в строке "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде" 017 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 1200 – "Краткосрочная дебиторская задолженность" ТПС;
в строке "Краткосрочные активы по договорам с покупателями" 018 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 1200 – "Краткосрочная дебиторская задолженность" ТПС;
в строке "Текущий подоходный налог" 019 указывается сумма сальдо по счету 1410 – "Корпоративный подоходный налог" ТПС;
в строке "Запасы" 020 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 1300 – "Запасы" ТПС;
в строке "Биологические активы" 021 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 1600 – "Биологические активы" ТПС;
в строке "Прочие краткосрочные активы" 022 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам раздела 1 "Краткосрочные активы" ТПС (за исключением счетов подраздела 1500 – "Долгосрочные активы, предназначенные для продажи"), не указанная в предыдущих строках;
значение строки "Итого краткосрочных активов" 100 равно сумме строк с 010 по 022;
в строке "Активы (или выбывающие группы), предназначенные для продажи" 101 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 1500 – "Долгосрочные активы, предназначенные для продажи" ТПС.
II. Долгосрочные активы:

011 "Қысқа мерзімді амортизациялық құнмен бағаланған қаржылық активтер" деген жолда ШҮЖ 1100 – "Қысқа мерзімді қаржы активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
012 "Қысқа мерзімді өзге жиынтық табыс арқылы әділ құнмен бағаланған қаржылық активтер" деген жолда ШҮЖ 1100 – "Қысқа мерзімді қаржы активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
013 "Қысқа мерзімді пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланған қаржылық активтер" деген жолда ШҮЖ 1100 – "Қысқа мерзімді қаржы активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
014 "Қысқа мерзімді туынды қаржы құралдары" деген жолда ШҮЖ 1100 – "Қысқа мерзімді қаржы активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
015 "Өзге де қысқа мерзімді қаржы активтері" деген жолда ШҮЖ 1100 – "Қысқа мерзімді қаржы активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша алдыңғы жолдарда көрсетілмеген сальдо сомасы көрсетіледі;
016 "Қысқа мерзімді сауда және өзге де дебиторлық берешек" деген жолда ШҮЖ 1200 – "Қысқа мерзімді дебиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
017 "Жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" деген жолда ШҮЖ 1200 – "Қысқа мерзімді дебиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
018 "Сатып алушылармен жасалған шарттар бойынша қысқа мерзімді активтер" деген жолда ШҮЖ 1200 – "Қысқа мерзімді дебиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
019 "Ағымдағы табыс салығы" деген жолда ШҮЖ 1410 – "Корпоративтік табыс салығы" шоты бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
020 "Қорлар" деген жолда ШҮЖ 1300 – "Қорлар" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
021 "Биологиялық активтер" деген жолда ШҮЖ 1600 – "Биологиялық активтер" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
022 "Өзге де қысқа мерзімді активтер" деген жолда ШҮЖ "Қысқа мерзімді активтер" 1-бөлімінің тиісті шоттары бойынша (1500 – "Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер" деген кіші бөлімнің шоттарын қоспағанда) алдыңғы жолдарда көрсетілмеген сальдо сомасы көрсетіледі;
100 "Қысқа мерзімді активтердің жиыны" деген жолда мәні 010-022 аралығындағы жолдардың сомасына тең;
101 "Сатуға арналған активтер (немесе істен шыққан топтар)" деген жолда ШҮЖ 1500 – "Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі.
II. Ұзақ мерзімді активтер:

в строке "Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости" 110 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2000 – "Долгосрочные финансовые активы" ТПС;
в строке "Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" 111 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2000 – "Долгосрочные финансовые активы" ТПС;
в строке "Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прибыли и убытки" 112 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2000 – "Долгосрочные финансовые активы" ТПС;
в строке "Долгосрочные производные финансовые инструменты" 113 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2000 – "Долгосрочные финансовые активы" ТПС;
в строке "Инвестиции, учитываемые по первоначальной стоимости" 114 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2200 – "Инвестиции" ТПС для отдельной финансовой отчетности;
в строке "Инвестиции, учитываемые методом долевого участия" 115 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2200 – "Инвестиции" ТПС;
в строке "Прочие долгосрочные финансовые активы" 116 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2000 – "Долгосрочные финансовые активы" и подраздела 2200 – "Инвестиции" ТПС, не указанная в предыдущих строках;
в строке "Долгосрочная торговая и прочая дебиторская задолженность" 117 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2100 – "Долгосрочная дебиторская задолженность" ТПС;
в строке "Долгосрочная дебиторская задолженность по аренде" 118 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2100 – "Долгосрочная дебиторская задолженность" ТПС;
в строке "Долгосрочные активы по договорам с покупателями" 119 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2100 – "Долгосрочная дебиторская задолженность" ТПС;
в строке "Инвестиционное имущество" 120 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 2300 – "Инвестиционное имущество" ТПС;
в строке "Основные средства" 121 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2400 – "Основные средства" ТПС;
в строке "Актив в форме права пользования" 122 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2400 – "Основные средства" и подраздела 2700 – "Нематериальные активы" ТПС;
в строке "Биологические активы" 123 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 2500 – "Биологические активы" ТПС;

110 "Ұзақ мерзімді амортизациялық құнмен бағаланған қаржылық активтер" деген жолда ШҮЖ 2000 – "Ұзақ мерзімді қаржы активтері" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
111 "Ұзақ мерзімді өзге жиынтық табыс арқылы әділ құнмен бағаланған қаржылық активтер" деген жолда ШҮЖ 2000 – "Ұзақ мерзімді қаржылық активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
112 "Ұзақ мерзімді пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланған қаржылық активтер" деген жолда ШҮЖ 2000 – "Ұзақ мерзімді қаржы активтері" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
113 "Ұзақ мерзімді туынды қаржы құралдары" деген жолда ШҮЖ 2000 – "Ұзақ мерзімді қаржы активтері" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
114 "Бастапқы құны бойынша есепке алынатын инвестициялар" деген жолда жеке қаржылық есептілік үшін ШҮЖ 2200 – "Инвестициялар" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
115 "Үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын инвестициялар" деген жолда ШҮЖ 2200 – "Инвестициялар" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
116 "Өзге ұзақ мерзімді қаржы активтері" деген жолда ШҮЖ 2000 – "Ұзақ мерзімді қаржы активтері" деген кіші бөлімнің және 2200 – "Инвестициялар" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша алдыңғы жолдарда көрсетілмеген сальдо сомасы көрсетіледі;
117 "Ұзақ мерзімді сауда және өзге де дебиторлық берешек" деген жолда ШҮЖ 2100 – "Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
118 "Жалдау бойынша ұзақ қысқа мерзімді дебиторлық берешек" деген жолда ШҮЖ 2100 – "Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
119 "Сатып алушылармен жасалған шарттар бойынша ұзақ мерзімді активтер" деген жолда ШҮЖ 2100 – "Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
120 "Инвестициялық мүлік" деген жолда ШҮЖ 2300 – "Инвестициялық мүлік" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
121 "Негізгі құралдар" деген жолда ШҮЖ 2400 – "Негізгі құралдар" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
122 "Пайдалану құқығы нысанындағы актив" деген жолда ШҮЖ 2400 – "Негізгі құралдар" деген кіші бөлімнің және 2700 – "Материалдық емес активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
123 "Биологиялық активтер" деген жолда ШҮЖ 2500 – "Биологиялық активтер" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;

в строке "Разведочные и оценочные активы" 124 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 2600 – "Разведочные и оценочные активы" ТПС;
в строке "Нематериальные активы" 125 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 2700 – "Нематериальные активы" ТПС;
в строке "Отложенные налоговые активы" 126 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 2800 – "Отложенные налоговые активы" ТПС;
в строке "Прочие долгосрочные активы" 127 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам раздела 2 "Долгосрочные активы" ТПС, не указанная в предыдущих строках;
значение строки "Итого долгосрочных активов" 200 равно сумме строк с 110 по 127;
значение строки "Баланс" равно сумме строк 100, 101 и 200.
В строке "Обязательство и капитал":
III. Краткосрочные обязательства:
в строке "Краткосрочные финансовые обязательства, оцениваемые по амортизированной стоимости" 210 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам 3000 – "Краткосрочные финансовые обязательства" ТПС;
в строке "Краткосрочные финансовые обязательства, оцениваемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток" 211 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам 3000 – "Краткосрочные финансовые обязательства" ТПС;
в строке "Краткосрочные производные финансовые инструменты" 212 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам 3000 – "Краткосрочные финансовые обязательства" ТПС;
в строке "Прочие краткосрочные финансовые обязательства" 213 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 3000 – "Краткосрочные финансовые обязательства" ТПС, не указанная в предыдущих строках;
в строке "Краткосрочная торговая и прочая кредиторская задолженность" 214 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 3300 – "Краткосрочная кредиторская задолженность" ТПС;
в строке "Краткосрочные оценочные обязательства" 215 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 3400 – "Краткосрочные оценочные обязательства" ТПС;
в строке "Текущие налоговые обязательства по подоходному налогу" 216 указывается сумма сальдо по счету 3110 – "Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате" ТПС;
в строке "Вознаграждения работникам" 217 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 3300 – "Краткосрочная кредиторская задолженность" и подраздела 3400 – "Краткосрочные оценочные обязательства" ТПС;
в строке "Краткосрочная задолженность по аренде" 218 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 3300 – "Краткосрочная кредиторская задолженность" ТПС;

124 "Барлау және бағалау активтері" деген жолда ШҮЖ 2600 – "Барлау және бағалау активтері" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
125 "Материалдық емес активтер" деген жолда ШҮЖ 2700 – "Материалдық емес активтер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
126 "Кейінге қалдырылған салықтық активтер" деген жолда ШҮЖ 2800 – "Кейінге қалдырылған салықтық активтер" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
127 "Өзге де ұзақ мерзімді активтер" деген жолда ШҮЖ "Ұзақ мерзімді активтер" 2-бөлімінің тиісті шоттары бойынша алдыңғы жолдарда көрсетілмеген сальдо сомасы көрсетіледі;
200 "Ұзақ мерзімді активтердің жиыны" деген жолда мәні 110-127 аралығындағы жолдардың сомасына тең;
"Баланс" деген жолда мәні 100, 101 және 200-жолдардың сомасына тең.
"Мiндеттеме және капитал" деген жолда:
III. Қысқа мерзімді міндеттемелер:
210 "Амортизациялық құнмен бағаланатын қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген жолда ШҮЖ 3000 – "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
211 "Пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланатын қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген жолда ШҮЖ 3000 – "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген тиісті шоттар бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
212 "Қысқа мерзімді туынды қаржы құралдары" деген жолда ШҮЖ 3000 – "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген тиісті шоттар бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
213 "Өзге де қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген жолда алдыңғы жолдарда көрсетілмеген ШҮЖ 3000 – "Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
214 "Қысқа мерзімді сауда және өзге де кредиторлық берешек" деген жолда ШҮЖ 3300 – "Қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
215 "Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері" деген жолда ШҮЖ 3400 – "Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
216 "Табыс салығы бойынша ағымдағы салық міндеттемелері" деген жолда ШҮЖ 3110 – "Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы" шоты бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
217 "Қызметкерлерге сыйақылар" деген жолда ШҮЖ 3300 – "Қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген кіші бөлімнің және 3400 – "Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
218 "Жалдау бойынша қысқа мерзімді берешек" деген жолда ШҮЖ 3300 – "Қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;

в строке "Краткосрочные обязательства по договорам с покупателями" 219 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 3500 – "Прочие краткосрочные обязательства" ТПС;
в строке "Государственные субсидии" 220 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 3500 – "Прочие краткосрочные обязательства" ТПС;
в строке "Дивиденды к оплате" 221 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 3300 – "Краткосрочная кредиторская задолженность" ТПС;
в строке "Прочие краткосрочные обязательства" 222 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам раздела 3 "Краткосрочные обязательства" (за исключением счета 3110 – "Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате" и счета 3530 – "Обязательства группы на выбытие, предназначенной для продажи") ТПС, не указанная в предыдущих строках;
значение строки "Итого краткосрочных обязательств" 300 равно сумме строк с 210 по 222;
в строке "Обязательства выбывающих групп, предназначенных для продажи" 301 указываются сумма сальдо по счету 3530 – "Обязательства группы на выбытие, предназначенной для продажи" ТПС.
IV. Долгосрочные обязательства:
в строке "Долгосрочные финансовые обязательства, оцениваемые по амортизированной стоимости" 310 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4000 – "Долгосрочные финансовые обязательства" ТПС;
в строке "Долгосрочные финансовые обязательства, оцениваемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток" 311 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4000 – "Долгосрочные финансовые обязательства" ТПС;
в строке "Долгосрочные производные финансовые инструменты" 312 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4000 – "Долгосрочные финансовые обязательства" ТПС;
в строке "Прочие долгосрочные финансовые обязательства" 313 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4000 – "Долгосрочные финансовые обязательства" ТПС, не указанная в предыдущих строках;
в строке "Долгосрочная торговая и прочая кредиторская задолженность" 314 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4100 – "Долгосрочная кредиторская задолженность" ТПС;
в строке "Долгосрочные оценочные обязательства" 315 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4200 – "Долгосрочные оценочные обязательства" ТПС;
в строке "Отложенные налоговые обязательства" 316 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 4300 – "Отложенные налоговые обязательства" ТПС;
в строке "Вознаграждения работникам" 317 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4100 – "Долгосрочная кредиторская задолженность" и подраздела 4200 – "Долгосрочные оценочные обязательства" ТПС;

219 "Сатып алушылармен жасалған шарттар бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер" деген жолда ШҮЖ 3500 – "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
220 "Мемлекеттік субсидиялар" деген жолда ШҮЖ 3500 – "Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
221 "Төленетін дивидендтер" деген жолда ШҮЖ 3300 – "Қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
222 "Өзге де қысқа мерзімді міндеттемелер" деген жолда онда ШҮЖ алдыңғы жолдарда көрсетілмеген "Қысқа мерзімді міндеттемелер" 3-бөлімінің тиісті шоттары бойынша (3110 – "Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы" және 3530 – "Сатуға арналған шығаруға топ міндеттемелері" шотын қоспағанда) сальдо сомасы көрсетіледі;
300 "Қысқа мерзімді міндеттемелердің жиыны" деген жолда мәні 210- 222 аралығындағы жолдардың сомасына тең;
301 "Сатуға арналған істен шыққан топтардың міндеттемелері" деген жолда ШҮЖ 3530 – "Сатуға арналған шығаруға топ міндеттемелері" шоты бойынша сальдо сомасы көрсетіледі.
IV. Ұзақ мерзімді міндеттемелер:
310 "Амортизациялық құнмен бағаланатын ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген жолда ШҮЖ 4000 – "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
311 "Пайда немесе залал арқылы әділ құнмен бағаланатын ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген жолда ШҮЖ 4000 – "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
312 "Ұзақ мерзімді туынды қаржы құралдары" деген жолда ШҮЖ 4000 – "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
313 "Өзге де ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген жолда алдыңғы жолдарда көрсетілмеген ШҮЖ 4000 – "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
314 "Ұзақ мерзімді сауда және өзге де кредиторлық берешек" деген жолда ШҮЖ 4100 – "Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
315 "Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері" деген жолда ШҮЖ 4200 – "Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
316 "Кейінге қалдырылған салықтық міндеттемелер" деген жолда ШҮЖ 4300 – "Кейінге қалдырылған салықтық міндеттемелер" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
317 "Қызметкерлерге берілетін сыйақылар" деген жолда ШҮЖ 4100 – "Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" деген кіші бөлімнің және 4200 – "Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;

в строке "Долгосрочная задолженность по аренде" 318 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4100 – "Долгосрочная кредиторская задолженность" ТПС;
в строке "Долгосрочные обязательства по договорам с покупателями" 319 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4400 – "Прочие долгосрочные обязательства" ТПС;
в строке "Государственные субсидии" 320 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 4400 – "Прочие долгосрочные обязательства" ТПС;
в строке "Прочие долгосрочные обязательства" 321 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам раздела 4 – "Долгосрочные обязательства" ТПС, не указанная в предыдущих строках;
Значение строки "Итого долгосрочных обязательств" 400 равно сумме строк с 310 по 321.
V. Капитал:
в строке "Уставный (акционерный) капитал" 410 указывается разница сальдо по счетам подразделов: 5000 – "Уставный капитал" и 5100 – "Неоплаченный капитал" ТПС;
в строке "Эмиссионный доход" 411 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 5300 – "Эмиссионный доход" ТПС;
в строке "Выкупленные собственные долевые инструменты" 412 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 5200 – "Выкупленные собственные долевые инструменты" ТПС;
в строке "Компоненты прочего совокупного дохода" 413 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 5500 – "Резервы" ТПС;
в строке "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток)" 414 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 5600 – "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток)" ТПС;
в строке "Прочий капитал" 415 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам раздела 5 – "Капитал и резервы" ТПС, не указанная в предыдущих строках;
значение строки "Итого капитал, относимый на собственников" 420 равно сумме строк с 410 по 415;
в строке "Доля неконтролирующих собственников" указывается доля неконтролирующих собственников 421;
значение строки "Всего капитал" 500 равно: строка 420 + строка 421.
Значение строки "Баланс" равно сумме строк: 300, 301, 400 и 500.
В столбце "Код строки" указывается код строки.
В столбце "На конец отчетного периода" указывается сумма в тысячах тенге на конец отчетного периода.
В столбце "На начало отчетного периода" указывается сумма в тысячах тенге на начало отчетного периода.
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 5 мая 2026 года № 289
Приложение 3 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 июня 2017 года № 404
Форма
Отчет о прибылях и убытках отчетный период 20 ___год
Представляется: в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): № 2 – ОПУ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации публичного интереса (кроме финансовых организаций)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 31 августа года, следующего за отчетным
Примечание: пояснение по заполнению отчета приведено в приложении к форме,
предназначенной для сбора административных данных "Отчет о прибылях и убытках"
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе и в электронном виде
Наименование организации ____________________________________________
за год, заканчивающийся 31 декабря _______ года
в тысячах теңге
Наименование показателей
Код строки
За отчетный период
За предыдущий период
Выручка от реализации товаров, работ и услуг

318 "Жалдау бойынша ұзақ мерзімді берешек" деген жолда ШҮЖ 4100 – "Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
319 "Сатып алушылармен жасалған шарттар бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелер" деген жолда ШҮЖ 4400 – "Өзге де ұзақ мерзімді міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
320 "Мемлекеттік субсидиялар" деген жолда ШҮЖ 4400 – "Өзге де ұзақ мерзімді міндеттемелер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
321 "Өзге де ұзақ мерзімді міндеттемелер" деген жолда онда алдыңғы жолдарда көрсетілмеген ШҮЖ "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" 4-бөлімінің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
400 "Ұзақ мерзімді міндеттемелердің жиыны" деген жолда мәні 310-нан бастап 321-ді қоса алғандағы жолдардың сомасына тең.
V. Капитал:
410 "Жарғылық (акционерлік) капитал" деген жолда ШҮЖ 5000 – "Жарғылық капитал" және 5100 – "Төленбеген капитал" деген кіші бөлімдердің шоттары бойынша сальдо айырмасы көрсетіледі;
411 "Эмиссиялық кіріс" деген жолда ШҮЖ 5300 – "Эмиссиялық кіріс" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
412 "Сатып алынған меншікті үлестік құралдары" деген жолда ШҮЖ 5200 – "Сатып алынған меншікті үлестік құралдар" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
413 "Өзге жиынтық табыстың құрауыштары" деген жолда ШҮЖ 5500 – "Резервтер" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
414 "Бөлінбеген пайда (жабылмаған залал)" деген жолда ШҮЖ 5600 – "Бөлінбеген пайда (жабылмаған залал)" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
415 "Өзге капитал" деген жолда алдыңғы жолдарда көрсетілмеген ШҮЖ "Капитал мен резервтер" 5-бөлімінің тиісті шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
420 "Меншік иелеріне тиесілі капиталдың жиыны" деген жолда мәні 410-415 аралығындағы жолдардың сомасына тең.
421 "Бақыламайтын меншік иелерінің үлесі" деген жолда бақыламайтын меншік иелерінің үлесі көрсетіледі;
500 "Капиталдың барлығы" деген жолда мәні мынаған тең: 420-жол + 421-жол.
"Баланс" деген жолда мәні мына жолдардың сомасына тең: 300, 301, 400 және 500.
"Жол коды" деген бағанда жолдың коды көрсетіледі.
"Есепті кезеңнің аяғында" деген бағанда есепті кезеңнің аяғындағы сома мың теңгемен көрсетіледі.
"Есепті кезеңнің басында" деген бағанда есепті кезеңнің басындағы сома мың теңгемен көрсетіледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 5 мамырдағы
№ 289 Бұйрыққа 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 28 маусымдағы
№ 404 бұйрығына 3-қосымша
Нысан
Пайдалар мен залалдар туралы есеп 20___ жылғы есепті кезең
Ұсынылады: бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.minfin.gov.kz
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): № 2 – ПЗЕ
Кезеңділік: мерзімділік
Есепті кезең: 20___ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: жария мүдделi ұйымдар (қаржы ұйымдарынан басқа)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей
Ескертпе: есепті толтыру бойынша түсіндіру "Пайдалар мен залалдар туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанға қосымшада келтірілген
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште және электронды түрде
Ұйымның атауы ________ _______ жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін
мың теңгеде
Көрсеткіштердің атауы
Жол коды
Есепті кезеңге
Алдағы кезеңге
Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін түсім

010
Себестоимость реализованных товаров, работ и услуг
011
Валовая прибыль (убыток)
(строка 010 – строка 011)
012
Расходы по реализации
013
Административные расходы
014
Итого операционная прибыль (убыток) (+/- строки с 012 по 014)
020
Финансовые доходы
021
Финансовые расходы
022
Доля организации в прибыли (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия
023
Прочие доходы
024
Прочие расходы
025
Прибыль (убыток) до налогообложения (+/- строки с 020 по 025)
100
Расходы (-) (доходы (+)) по подоходному налогу
101
Прибыль (убыток) после налогообложения от продолжающейся деятельности (строка 100 + строка 101)
200
Прибыль (убыток) после налогообложения от прекращенной деятельности
201
Прибыль за год (строка 200 + строка 201) относимая на:
300
собственников материнской организации
долю неконтролирующих собственников
Прочий совокупный доход,
всего (сумма 420 и 440):
400
в том числе:
переоценка долговых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
410
доля в прочем совокупном доходе (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия
411
эффект изменения в ставке подоходного налога на отсроченный налог
412
хеджирование денежных потоков
413
курсовая разница по инвестициям в зарубежные организации
414
хеджирование чистых инвестиций в зарубежные операции
415
прочие компоненты прочего совокупного дохода
416
корректировка при реклассификации в составе прибыли (убытка)
417
налоговый эффект компонентов прочего совокупного дохода
418
Итого прочий совокупный доход, подлежащий реклассификации в доходы или расходы в последующие периоды (за вычетом налога на прибыль) (сумма строк с 410 по 418)
420
переоценка основных средств и нематериальных активов

010
Өткізілген тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілген қызметтердің өзіндік құны
011
Жалпы пайда (залал) (010-жол – 011-жол)
012
Сату бойынша шығыстар
013
Әкімшілік шығыстар
014
Операциялық пайда жиыны (залал) (+/- 012-014 аралығындағы жолдар)
020
Қаржылық кірістері
021
Қаржылық шығыстары
022
Үлестік қатысу әдісі бойынша есепке алынатын қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің пайдасындағы (залалындағы) ұйымның үлесі
023
Өзге кірістер
024
Өзге шығыстар
025
Салық салғанға дейінгі пайда (залал) (+/- 020-025 аралығындағы жолдар)
100
Табыс салығы бойынша шығыстар (-) (кірістер (+))
101
Салық салғаннан кейін жалғасатын қызметтен түсетін пайда (залал) (100-жол + 101-жол)
200
Салық салғаннан кейін тоқтатылған қызметтен түсетін пайда (залал)
201
Мыналарға қатысты бір жылғы пайда (200-жол + 201-жол):
300
негізгі ұйымның меншік иелері
бақыламайтын меншік иелерінің үлесі
Өзге де жиынтық табыс, барлығы (420 және 440 сома):
400
оның ішінде:
өзге де жиынтық табыс арқылы әділ құнмен бағаланған борыш қаржылық құралдарды қайта бағалау
410
үлестік қатысу әдісі бойынша есепке алынатын қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің өзге де жиынтық табысындағы (залалындағы) үлесі
411
мерзімі кейінге қалдырылған табыс салығы мөлшерлемесін өзгеру әсері
412
ақша ағындарын хеджирлеу
413
шетелдік ұйымдарға инвестициялар бойынша бағамдық айырма
414
шетелдік операцияларға таза инвестицияларды хеджирлеу
415
өзге жиынтық табыстың өзге де құрауыштары
416
пайда (залал) құрамында қайта жіктеу кезіндегі түзету
417
өзге де жиынтық табыс құрауыштарының салықтық әсері
418
Кейінгі кезеңдерде (табысқа салынатын салықты шегергендегі) кірістерге немесе шығыстарға қайта жіктелген өзге де жиынтық табыстың жиынтығы (410-418 аралығындағы жолдардың сомасы)
420
негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қайта бағалау

431
доля в прочем совокупном доходе (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия
432
актуарные прибыли (убытки) по пенсионным обязательствам
433
налоговый эффект компонентов прочего совокупного дохода
434
переоценка долевых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
435
Итого прочий совокупный доход, не подлежащий реклассификации в доходы или расходы в последующие периоды (за вычетом налога на прибыль) (сумма строк с 431 по 435)

431
үлестік қатысу әдісі бойынша есепке алынатын қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің өзге де жиынтық табысындағы (залалындағы) үлесі
432
зейнетақы міндеттемелері бойынша актуарлық пайда (залал)
433
өзге де жиынтық табыс құрауыштарының салықтық әсері
434
өзге де жиынтық табыс арқылы әділ құнмен бағаланған үлестік қаржылық құралдарды қайта бағалау
435
Кейінгі кезеңдерде (табысқа салынатын салықты шегергенде) кірістерге немесе шығыстарға қайта жіктеуге жатпайтын өзге де жиынтық табыстың жиынтығы (431-435 аралығындағы жолдардың сомасы)

440
Общий совокупный доход
(строка 300 + строка 400)
500
Общий совокупный доход, относимый на:
собственников материнской организации
доля неконтролирующих собственников
Прибыль на акцию
600
в том числе:
Базовая прибыль на акцию:
от продолжающейся деятельности
от прекращенной деятельности
Разводненная прибыль на акцию:
от продолжающейся деятельности
от прекращенной деятельности
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес ______________________
____________________________
Телефон _______________________ Адрес электронной почты _________________
_______________________________ ________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель _____________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Главный бухгалтер _________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Место печати "___" _______________ ____ года
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о прибылях и убытках" (№ 2-ОПУ, годовая)
1) Форма "Отчет о прибылях и убытках" разработана в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", подпунктом 643-6) пункта 15 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387.
2) Форма "Отчет о прибылях и убытках" представляется организациями публичного интереса по результатам финансового года в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения. Подписывается "Отчет о прибылях и убытках" электронной цифровой подписью организации, выданной национальным удостоверяющим центром. Электронный формат отчета, который представляется в депозитарий финансовой отчетности формируется после утверждения его учредителями и представляется не позднее 31 августа года, следующего за отчетным. Основной задачей ведения данной формы является осуществление мониторинга за соблюдением Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
3) Форма заполняется следующим образом:
в столбце "Наименование показателей" указывается:
в строке "Выручка от реализации товаров, работ и услуг" 010 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 6000 – "Доход от реализации продукции, работ и услуг" ТПС.

440
Жалпы жиынтық табыс (300-жол + 400-жол)
500
Мыналарға тиесілі жалпы жиынтық табыс:
негізгі ұйымның меншік иелері
бақыламайтын меншік иелерінің үлесі
Акцияға арналған пайда:
600
оның ішінде:
Акцияға арналған базалық пайда:
жалғасатын қызметтен
тоқтатылған қызметтен
Акцияға арналған ажыратылған пайда:
жалғасатын қызметтен
тоқтатылған қызметтен
Атауы _________________________
_______________________________
Мекенжайы ____________________
_______________________________
Телефоны ________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы ______________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы _____________ _____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер
_____________ _____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны _____ жылғы "___" ______________
"Пайда мен залал туралы есеп" (№ 2-ОПУ, жылдық) -өтеусіз  негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1) "Пайдалар мен залалдар туралы есеп" нысаны "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 18-1) тармақшасына сәйкес әзірленді;
2) "Пайдалар мен залалдар туралы есеп" нысанын жария мүдделі ұйымдар қаржы жылының нәтижелері бойынша бағдарламалық қамтым арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне береді. "Пайдалар мен залалдар туралы есепке" ұлттық куәландырушы орталық берген ұйымның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады. Қаржылық есептілік депозитарийіне берілетін есептің электрондық форматы оны құрылтайшылар бекіткеннен кейін қалыптастырылады және есепті жылдан кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей ұсынылады. Осы нысанды жүргізудің негізгі міндеті "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңының сақталуына мониторингті жүзеге асыру болып табылады;
3) Нысан мынадай түрде толтырылады:
"Көрсеткіштер атауы" деген бағанда мыналар көрсетіледі:
010 "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін түсім" деген жолда ШҮЖ 6000 – "Өнімдерді, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден түсетін кіріс" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі.

в строке "Себестоимость реализованных товаров, работ и услуг" 011 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 7000 – "Себестоимость реализованной продукции, работ и услуг" ТПС;
Сумма сальдо счетов 6 и 7 разделов определяется до момента закрытия на счет 5710 – "Итоговая прибыль (итоговый убыток)" ТПС;
в строке "Валовая прибыль (убыток)" 012 указывается разница строк 010 и 011;
в строке "Расходы по реализации" 013 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 7100 – "Расходы по реализации продукции и оказанию услуг" ТПС;
в строке "Административные расходы" 014 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 7200 – "Административные расходы" ТПС;
строка "Итого операционная прибыль (убыток)" 020 равна сумме (+/-) строк с 012 по 014;
в строке "Финансовые доходы" 021 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 6100 – "Доходы от финансирования" и счету 6280 – "Доходы от восстановления убытка от обесценения по финансовым активам" ТПС;
в строке "Финансовые расходы" 022 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 7300 – "Расходы на финансирование" и счету 7470 – "Расходы от обесценения финансовых инструментов" ТПС;
в строке "Доля организации в прибыли (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия" 023 указывается сумма сальдо по счетам подраздела 6400 – "Доля прибыли организаций, учитываемых по методу долевого участия" ТПС минус сумма по счетам подраздела 7600 – "Доля в убытке организаций, учитываемых методом долевого участия" ТПС;
в строке "Прочие доходы" 024 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 6200 – "Прочие доходы" (за исключением счета 6280 – "Доходы от восстановления убытка от обесценения по финансовым активам") ТПС;
в строке "Прочие расходы" 025 указывается сумма сальдо по соответствующим счетам подраздела 7400 – "Прочие расходы" (за исключением счета 7470 – "Расходы от обесценения финансовых инструментов") ТПС;
значение графы "Прибыль (убыток) до налогообложения" 100 указывается: +/- строк с 020 по 025;
в строке "Расходы (-) (доходы (+)) по подоходному налогу" 101 указывается сальдо счета подраздела 7700 – "Расходы по корпоративному подоходному налогу" ТПС;
значение строки "Прибыль (убыток) после налогообложения от продолжающейся деятельности" 200 указывается сумма строк 100 и 101;

011 "Өткізілген тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілген қызметтердің өзіндік құны" деген жолда ШҮЖ 7000 – "Өткізілген өнімнің, жұмыстардың және көрсетілген қызметтердің өзіндік құны" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
6 және 7-бөлімдердің шоттарындағы сальдо сомасы ШҮЖ 5710 – "Қорытынды пайда (қорытынды залал)" шоты жабылған сәтіне дейін анықталады;
012 "Жалпы пайда (залал)" деген жолда 010 және 011-жолдардың айырмасы көрсетіледі;
013 "Сату бойынша шығыстар" деген жолда ШҮЖ 7100 – "Өнімді сату және қызметтер көрсету бойынша шығыстар" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
014 "Әкімшілік шығыстар" деген жолда ШҮЖ 7200 – "Әкімшілік шығыстар" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
020 "Операциялық пайда жиыны (залал)" деген жолда 012-014 аралығындағы жолдардың сомасына (+/-) тең;
021 "Қаржы кірістері" деген жолда ШҮЖ 6100 – "Қаржыландырудан түсетін кіріс" деген кіші бөлімнің шоттары және 6280 – "Қаржылық активтер бойынша құнсызданудан залалды қалпына келтіруден алынатын кірістер" шоты бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
022 "Қаржы шығыстары" деген жолда ШҮЖ 7300 – "Қаржыландыруға арналған шығыстар" деген кіші бөлімнің шоттары және 7470 – "Қаржы құралдарының құнсыздануынан болатын шығыстар" шоты бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
023 "Үлестік қатысу әдісі бойынша есепке алынатын қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің пайдасындағы (залалындағы) ұйымның үлесі" деген жолда ШҮЖ 6400 – "Үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін ұйымдар пайдасының үлесі" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасын алып тастағаннан кейін ШҮЖ 7600 – "Үлестік қатысу әдісімен ескерілетін ұйымдардың залалдағы үлесі" деген кіші бөлімнің шоттары бойынша сальдо сомасы көрсетіледі;
024 "Өзге кірістер" деген жолда ШҮЖ 6200 – "Өзге кірістер" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша (6280 – "Қаржылық активтер бойынша құнсызданудан залалды қалпына келтіруден алынатын кірістер" шотын қоспағанда) сальдо сомасы көрсетіледі;
025 "Өзге шығыстар" деген жолда ШҮЖ 7400 – "Өзге шығыстар" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша (7470 – "Қаржы құралдарының құнсыздануынан болатын шығыстар" шотын қоспағанда) сальдо сомасы көрсетіледі;
100 "Салық салғанға дейінгі пайда (залал)" деген бағанның мәні: 020- 025 аралығындағы жолдардың (+/-) көрсетіледі;
101 "Табыс салығы бойынша шығыстар (-) (кірістер (+))" деген жолда ШҮЖ 7700 – "Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар" деген кіші бөлімнің шоттарындағы сальдо көрсетіледі;
200 "Салық салғаннан кейін жалғасатын қызметтен түсетін пайда (залал)" деген жолда мәнінде 100 және 101-жолдардың сомасы көрсетіледі;

в строке "Прибыль (убыток) после налогообложения от прекращенной деятельности" 201 указывается разница по соответствующим счетам подраздела 6300 – "Доходы, связанные с прекращаемой деятельностью" и подраздела 7500 – "Расходы, связанные с прекращаемой деятельностью" ТПС;
значение строки "Прибыль за год" 300 равно сумме строк 200 и 201 относимая на:
собственников материнской организации;
долю неконтролирующих собственников;
значение графы "Прочий совокупный доход, всего" 400 равно (сумма строк 420 и 440):
в том числе:
"переоценка долговых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" 410;
"доля в прочем совокупном доходе (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия" 411;
"эффект изменения в ставке подоходного налога на отложенный налог" 412;
"хеджирование денежных потоков" 413;
"курсовая разница по инвестициям в зарубежные организации" 414;
"хеджирование чистых инвестиций в зарубежные операции" 415;
"прочие компоненты прочего совокупного дохода" 416;
"корректировка при реклассификации в составе прибыли (убытка)" 417;
"налоговый эффект компонентов прочего совокупного дохода" 418;
"Итого прочий совокупный доход, подлежащий реклассификации в доходы или расходы в последующие периоды (за вычетом налога на прибыль)" 420 (сумма строк с 410 по 418);
"переоценка основных средств и нематериальных активов" 431;
"доля в прочем совокупном доходе (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия" 432;
"актуарные прибыли (убытки) по пенсионным обязательствам" 433;
"налоговый эффект компонентов прочего совокупного дохода" 434;
"переоценка долевых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" 435;
"Итого прочий совокупный доход, не подлежащий реклассификации в доходы или расходы в последующие периоды (за вычетом налога на прибыль)" 440 (сумма строк с 431 по 435);
значение строки "Общий совокупный доход" 500 указывается сумма строк 300 и 400;
Общий совокупный доход, относимый на:
собственников материнской организации;
доля неконтролирующих собственников;
в строке "Прибыль на акцию" 600 указывается прибыль на акцию,
в том числе:
Базовая прибыль на акцию:
от продолжающейся деятельности;
от прекращенной деятельности;
Разводненная прибыль на акцию:
от продолжающейся деятельности;
от прекращенной деятельности.
В столбце "Код строки" указывается код строки.
В столбце "За отчетный период" указывается сумма в тысячах тенге за отчетный период.
В столбце "За предыдущий период" указывается сумма в тысячах тенге за предыдущий период.
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 5 мая 2026 года № 289
Приложение 4 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 июня 2017 года № 404
Форма
Отчет о движении денежных средств (прямой метод) отчетный период 20 ___год
Представляется: в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): № 3 - ДДС-П
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации публичного интереса (кроме финансовых организаций)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 31 августа года, следующего за отчетным
Примечание: пояснение по заполнению отчета приведено в приложении к форме,
предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о движении денежных средств (прямой метод)"
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе и в электронном виде
Наименование организации _____________________________________
за год, заканчивающийся 31 декабря _______ года
в тысячах теңге
Наименование показателей
Код строки
За отчетный период
За предыдущий период
I. Движение денежных средств от операционной деятельности

201 "Салық салғаннан кейін тоқтатылған қызметтен түсетін пайда (залал)" деген жолда ШҮЖ 6300 – "Тоқтатылатын қызметке байланысты кірістер" деген кіші бөлімнің және 7500 – "Тоқтатылатын қызметке байланысты шығыстар" деген кіші бөлімнің тиісті шоттары бойынша айырма көрсетіледі;
300 "Бір жылғы пайда" деген жолда мәні 200 және 201-жолдардың сомасына тең, ол мыналарға қатысты:
негізгі ұйымның меншік иелеріне;
бақыламайтын меншік иелерінің үлесіне;
400 "Өзге де жиынтық табыс, барлығы" деген жолда мәні 400-ге тең (420 және 440 жолдардың сомасы):
оның ішінде:
410 "өзге де жиынтық табыс арқылы әділ құнмен бағаланған борыш қаржылық құралдарды қайта бағалау";
411 "үлестік қатысу әдісі бойынша есепке алынатын қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің өзге де жиынтық табысындағы (залалындағы) үлесі";
412 "мерзімі кейінге қалдырылған табыс салығы мөлшерлемесін өзгеру әсері";
413 "ақша ағындарын хеджирлеу";
414 "шетелдік ұйымдарға инвестициялар бойынша бағамдық айырма";
415 "шетелдік операцияларға таза инвестицияларды хеджирлеу";
416 "өзге жиынтық табыстың өзге де құрауыштары";
417 "пайда (залал) құрамында қайта жіктеу кезіндегі түзету";
418 "өзге де жиынтық кіріс құрауыштарының салықтық әсері";
420 "Кейінгі кезеңдерде (табысқа салынатын салықты шегергендегі) кірістерге немесе шығыстарға қайта жіктелген өзге де жиынтық табыстың жиынтығы" (410-418 аралығындағы жолдардың сомасы);
431 "негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қайта бағалау";
432 "үлестік қатысу әдісі бойынша есепке алынатын қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің өзге де жиынтық табысындағы (залалындағы) үлесі";
433 "зейнетақы міндеттемелері бойынша актуарлық пайда (залал)";
434 "өзге де жиынтық кіріс құрауыштарының салықтық әсері";
435 "өзге де жиынтық табыс арқылы әділ құнмен бағаланған үлестік қаржылық құралдарды қайта бағалау";
440 "Кейінгі кезеңдерде (табысқа салынатын салықты шегергенде) кірістерге немесе шығыстарға қайта жіктеуге жатпайтын өзге де жиынтық табыстың жиынтығы" (431-435 аралығындағы жолдардың сомасы);
500 "Жалпы жиынтық табыс" деген жолда мәні 300 және 400 жолдардың сомасы көрсетіледі;
Мыналарға тиесілі жалпы жиынтық табыс:
негізгі ұйымның меншік иелері;
бақыламайтын меншік иелерінің үлесі;
600 "Акцияға арналған пайда" деген бағанда акцияға арналған пайда көрсетіледі, оның ішінде:
Акцияға арналған базалық пайда:
жалғасатын қызметтен;
тоқтатылған қызметтен;
Акцияға арналған ажыратылған пайда:
жалғасатын қызметтен;
тоқтатылған қызметтен.
"Жол коды" деген бағанда жолдың коды көрсетіледі.
"Есепті кезеңдегі" деген бағанда мың теңгемен есепті кезеңнің сомасы көрсетіледі.
"Алдағы кезеңдегі" деген бағанда мың теңгемен алдағы кезеңнің сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 5 мамырдағы
№ 289 Бұйрыққа 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 28 маусымдағы
№ 404 бұйрығына 4-қосымша
Нысан
Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс) есепті кезең 20___жыл
Ұсынылады: бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.minfin.gov.kz
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): № 3 - АҚҚ-Т
Кезеңділік: жылдық
Есепті кезең: 20___ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: жария мүдделi ұйымдар (қаржы ұйымдарынан басқа)
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын есептіден кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей
Ескертпе: есепті толтыру бойынша түсіндірме "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанға қосымшада келтірілген
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште және электронды түрде
Ұйымның атауы ________________ жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін
мың теңгеде
Көрсеткіштердің атауы
Жол коды
Есепті кезең үшін
Алдағы кезең үшін
I. Операциялық қызметтен түсетін ақша қаражатының қозғалысы

104
прочие выбытия
105
3. Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности (строка 090 – строка 100)
110
4. Влияние обменных курсов валют к тенге
120
5. Влияние изменения балансовой стоимости денежных средств и их эквивалентов
130
6. Увеличение +/- уменьшение денежных средств (строка 030 +/- строка 080 +/- строка 110 +/- строка 120 +/- строка 130)
140
7. Денежные средства и их эквиваленты на начало отчетного периода
150
8. Денежные средства и их эквиваленты на конец отчетного периода

104
өзге шығулар
105
3. Қаржы қызметінен түскен ақша қаражатының таза сомасы (090-жол – 100-жол)
110
4. Валюта айырбастау бағамының теңгеге әсері
120
5. Ақша қаражаты мен олардың баламаларының баланстық құнындағы өзгерістер әсері
130
6. Ақша қаражатының артуы +/- азаюы (030-жол +/- 080-жол +/- 110-жол +/- 120-жол +/- 130-жол)
140
7. Есепті кезеңнің басындағы ақша қаражаты мен олардың баламалары
150
8. Есепті кезеңнің аяғындағы ақша қаражаты мен олардың баламалары

160
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон _____________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________
Исполнитель _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель _____________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Главный бухгалтер _________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Место печати "___" _______________ ____ года
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о движении денежных средств (прямой метод)" (№ 3 - ДДС-П, годовая)
1) Форма "Отчет о движении денежных средств (прямой метод)" разработана в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", подпунктом 643-6) пункта 15 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387.
2) По выбору организации публичного интереса денежные потоки от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности по результатам финансового года представляются в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения с использованием прямого метода по форме "Отчет о движении денежных средств (прямой метод)". Подписывается "Отчет о движении денежных средств (прямой метод)" электронной цифровой подписью организации, выданной национальным удостоверяющим центром. Электронный формат отчета, который представляется в депозитарий финансовой отчетности формируется после утверждения его учредителями и представляется не позднее 31 августа года следующего за отчетным. Основной задачей ведения данной формы является осуществление мониторинга за соблюдением Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
3) Форма заполняется следующим образом:
в столбце I. "Движение денежных средств от операционной деятельности" указывается:
значение строки "Поступление денежных средств, всего" 010 равно сумме строк с 011 по 016, в том числе:
"реализация товаров и услуг" 011;
"прочая выручка" 012;
"авансы, полученные от покупателей, заказчиков" 013;
"поступления по договорам страхования" 014;
"полученные вознаграждения" 015;
"прочие поступления" 016;

160
Атауы ___________________________
_________________________________
Мекенжайы ______________________
_________________________________
Телефоны ____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы __________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оны алмастыратын тұлға
_____________ _____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық бөлімшені басқаратын тұлға
_____________ _____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны _____ жылғы "___" ______________
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)" (№3 - ДДС-П, жылдық)
1) "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)" нысаны "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 18-1) тармақшасына сәйкес әзірленді;
2) Жария мүдделі ұйымдардың тандауы бойынша операциялық, инвестициялық қызмет немесе қаржы қызметінен ақша қаражатының ағыны қаржы жылының нәтижелері бойынша "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)" нысаны бойынша тікелей әдіс қолданыла отырып, бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне ұсынылады. "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есепке (тікелей әдіс)" ұлттық куәландыру орталығы берген ұйымның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады. Қаржылық есептілік депозитарийіне берілетін есептің электрондық форматы оны құрылтайшылар бекіткеннен кейін қалыптастырылады және есепті жылдан кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей ұсынылады. Осы нысанды жүргізудің негізгі міндеті "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңының сақталуына мониторингті жүзеге асыру болып табылады;
3) Нысан мынадай түрде толтырылады:
I. "Операциялық қызметтен түсетін ақша қаражатының қозғалысы" деген бағанда көрсетіледі:
010 "Ақша қаражатының түсуі, барлығы" деген жолының мәні 011-016 аралығындағы жолдардың сомасына тең, оның ішінде:
011 "тауарлар мен қызметтерді сату";
012 "өзге де түсім";
013 "сатып алушылардан, тапсырыс берушілерден алынған аванстар";
014 "сақтандыру шарттары бойынша түсімдер";
015 "алынған сыйақылар";
016 "өзге де түсімдер";

значение строки "Выбытие денежных средств, всего" 020 равно сумме строк с 021 по 027, в том числе:
"платежи поставщикам за товары и услуги" 021;
"авансы, выданные поставщикам товаров и услуг" 022;
"выплаты по оплате труда" 023;
"выплата вознаграждения" 024;
"выплаты по договорам страхования" 025;
"подоходный налог и другие платежи в бюджет" 026;
"прочие выплаты" 027;
в строке "Чистая сумма денежных средств от операционной деятельности" 030 указывается разница строк 010 и 020.
В столбце II. "Движение денежных средств от инвестиционной деятельности" указывается:
значение строки "Поступление денежных средств, всего" 040 равно сумме строк с 041 по 052, в том числе:
"реализация основных средств" 041;
"реализация нематериальных активов" 042;
"реализация других долгосрочных активов" 043;
"реализация долевых инструментов других организаций (кроме дочерних) и долей участия в совместном предпринимательстве" 044;
"реализация долговых инструментов других организаций" 045;
"возмещение при потере контроля над дочерними организациями" 046;
"изъятие денежных вкладов" 047;
"реализация прочих финансовых активов" 048;
"фьючерсные и форвардные контракты, опционы и свопы" 049;
"полученные дивиденды" 050;
"полученные вознаграждения" 051;
"прочие поступления" 052;
значение строки "Выбытие денежных средств, всего" 060 равно сумме строк с 061 по 073, в том числе:
"приобретение основных средств" 061;
"приобретение нематериальных активов" 062;
"приобретение других долгосрочных активов" 063;
"приобретение долевых инструментов других организаций (кроме дочерних) и долей участия в совместном предпринимательстве" 064;
"приобретение долговых инструментов других организаций" 065;
"приобретение контроля над дочерними организациями" 066;
"размещение денежных вкладов" 067;
"выплата вознаграждения" 068;
"приобретение прочих финансовых активов" 069;
"предоставление займов" 070;
"фьючерсные и форвардные контракты, опционы и свопы" 071;
"инвестиции в ассоциированные и дочерние организации" 072;
"прочие выплаты" 073;
в строке "Чистая сумма денежных средств от инвестиционной деятельности" 080 указывается разница строк 040 и 060.
В столбце III. "Движение денежных средств от финансовой деятельности" указывается:
значение строки "Поступление денежных средств, всего" 090 равно сумме строк с 091 по 094,
в том числе:
"эмиссия акций и других финансовых инструментов" 091;
"получение займов" 092;
"полученные вознаграждения" 093;
"прочие поступления" 094;
Значение строки "Выбытие денежных средств, всего" 100 равно сумме строк с 101 по 105, в том числе:
"погашение займов" 101;
"выплата вознаграждения" 102;
"выплата дивидендов" 103;
"выплаты собственникам по акциям организации" 104;
"прочие выбытия" 105;

020 "Ақша қаражатының шығуы, барлығы" деген жолының мәні 021-027 аралығындағы жолдардың сомасына тең, оның ішінде:
021 "тауарлар мен қызметтер үшін өнім берушілерге төлемдер";
022 "тауарлар мен қызметтердің өнім берушілеріне берілген аванстар";
023 "еңбекақы төлеу бойынша төлемдер";
024 "сыйақы төлемдері";
025 "сақтандыру шарттары бойынша төлемдер";
026 "табыс салығы және бюджетке төленетін басқа да төлемдер";
027 "өзге де төлемдер";
030 "Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" деген жолда 010 және 020-жолдардың айырмасы көрсетіледі.
II. "Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы" деген бағанда көрсетіледі:
040 "Ақша қаражатының түсуі, барлығы" деген жолының мәні 041-052 аралығындағы жолдардың сомасына тең, оның ішінде:
041 "негізгі құралдарды сату";
042 "материалдық емес активтерді сату";
043 "өзге де ұзақ мерзімді активтерді сату";
044 "басқа ұйымдардың (еншілестерден басқа) үлестік құралдарын және бірлескен кәсіпкерліктегі қатысу үлестерін сату";
045 "басқа ұйымдардың борыштық құралдарын сату";
046 "еншілес ұйымдарға бақылауды жоғалту кезінде өтеу";
047 "ақша салымдарын алып қою";
048 "өзге де қаржы активтерін сату";
049 "фьючерстік және форвардтық келісімшарттар, опциондар мен своптар";
050 "алынған дивидендтер";
051 "алынған сыйақылар";
052 "өзге түсімдер";
060 "Ақша қаражатының шығуы, барлығы" деген жолының мәні 061-073 аралығындағы жолдардың сомасына тең, оның ішінде:
061 "негізгі құралдарды сатып алу";
062 "материалдық емес активтерді сатып алу";
063 "басқа ұзақ мерзімді активтерді сатып алу";
064 "басқа ұйымдардың (еншілестерден басқа) үлестік құралдарын және бірлескен кәсіпкерліктегі қатысу үлестерін сатып алу";
065 "басқа ұйымдардың үлестік құралдарын сатып алу";
066 "еншілес ұйымдарға бақылауды сатып алу";
067 "ақша салымдарын орналастыру";
068 "сыйақы төлемдері";
069 "өзге қаржы активтерін алу";
070 "қарыз беру";
071 "фьючерстік және форвардтық келісімшарттар, опциондар мен своптар";
072 "қауымдасқан және еншілес ұйымдарға инвестициялар";
073 "өзге де төлемдер";
080 "Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" деген жолда 040 және 060-жолдардың айырмасы көрсетіледі.
III. "Қаржы қызметінен түскен ақша қаражатының қозғалысы" деген бағанда көрсетіледі:
090 "Ақша қаражатының түсуі, барлығы" деген жолының мәні 091-094 аралығындағы жолдардың сомасына тең,
оның ішінде:
091 "акциялардың және басқа қаржы құралдарының эмиссиясы";
092 "қарыздар алу";
093 "алынған сыйақылар";
094 "өзге түсімдер";
100 "Ақша қаражатының шығуы, барлығы" деген жолының мәні 101-105 аралығындағы жолдардың сомасына тең,
оның ішінде:
101 "қарыздарды өтеу";
102 "сыйақы төлеу";
103 "дивидендтерді төлеу";
104 "ұйымдардың акциялары бойынша меншік иелеріне төлемдер";
105 "өзге шығулар";

в строке "Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности" 110 указывается разница строк 090 и 100.
В строке "Влияние обменных курсов валют к тенге" 120 указывается влияние обменных курсов валют к тенге.
В строке "Влияние изменения балансовой стоимости денежных средств и их эквивалентов" 130 указывается влияние изменения балансовой стоимости денежных средств и их эквивалентов.
Значение строки "Увеличение +/- уменьшение денежных средств" 140 равно: +/- строк 030, 080, 110, 120 и 130.
В строке "Денежные средства и их эквиваленты на начало отчетного периода" 150 указываются денежные средства и их эквиваленты на начало отчетного периода.
В строке "Денежные средства и их эквиваленты на конец отчетного периода" 160 указываются денежные средства и их эквиваленты на конец отчетного периода.
В столбце "Код строки" указывается код строки.
В столбце "За отчетный период" указывается сумма в тысячах тенге за отчетный период;
в столбце "За предыдущий период" указывается сумма в тысячах тенге за предыдущий период.
Приложение 4 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 5 мая 2026 года № 289
Приложение 5 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 июня 2017 года № 404
Форма
Отчет о движении денежных средств (косвенный метод) отчетный период 20 ___год
Представляется: в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате
посредством программного обеспечения
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): № 4 – ДДС-К
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации публичного интереса (кроме финансовых организаций)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 31 августа года, следующего за отчетным
Примечание: пояснение по заполнению отчета приведено в приложении к форме,
предназначенной для сбора административных данных "Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)"
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе и в электронном виде
Наименование организации________________________________________
за год, заканчивающийся 31 декабря _______ года
в тысячах теңге
Наименование показателей
Код строки
За отчетный период
За предыдущий период
I. Движение денежных средств от операционной деятельности
прибыль (убыток) до налогообложения

110 "Қаржы қызметінен түскен ақша қаражатының таза сомасы" деген жолда 090 және 100-жолдардың айырмасы көрсетіледі;
120 "Валюта айырбастау бағамының теңгеге әсері" деген жолда валюталардың айырбастау бағамдарының теңгеге әсері көрсетіледі;
130 "Ақша қаражаты мен олардың баламаларының баланстық құнындағы өзгерістер әсері" деген жолда ақша қаражаты мен олардың баламаларының баланстық құнындағы өзгерістер әсері көрсетіледі;
140 "Ақша қаражатының артуы +/- азаюы" бағанының мәні: 030, 080, 110, 120 және 130-жолдардың +/- тең;
150 "Есепті кезеңнің басындағы ақша қаражаты мен олардың баламалары" деген жолда есепті кезеңнің басындағы ақша қаражаты мен оның баламалары көрсетіледі;
160 "Есепті кезеңнің аяғындағы ақша қаражаты мен олардың баламалары" деген жолда есепті кезеңнің аяғындағы ақша қаражаты мен оның баламалары көрсетіледі.
"Жол коды" деген бағанда жолдың коды көрсетіледі.
"Есепті кезең үшін" деген бағанда мың теңгемен есепті кезең үшін сома көрсетіледі.
"Алдағы кезең үшін" деген бағанда мың теңгемен алдағы кезең үшін сома көрсетіледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 5 мамырдағы
№ 289 бұйрыққа 4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 28 маусымдағы
№ 404 бұйрығына 5-қосымша
Нысан
Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс) есепті кезең 20___жыл
Ұсынылады: қаржылық есептілік депозитарийіне электрондық форматта
бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.minfin.gov.kz
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): № 4 - ДДС-К
Кезеңділік: жылдық
Есепті кезең: 20___ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: жария мүдделi ұйымдар (қаржы ұйымдарынан басқа)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей
Ескертпе: есепті толтыру бойынша түсіндірме нысанға қосымшада келтірілген,
әкімшілік деректерді жинауға арналған "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс)"
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште және электронды түрде
Ұйымның атауы _______________ жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін
мың теңгеде
Көрсеткіштердің атауы
Жол коды
Есепті кезең үшін
Алдыңғы кезең үшін
1. Операциялық қызметтен түсетін ақша қаражатының қозғалысы
салық салынғанға дейінгі пайда (залал)

180
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес _____________________________
___________________________________
Телефон _____________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________
Исполнитель _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель _____________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Главный бухгалтер _________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Место печати "___" _______________ ____ года
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)" (4 – ДДС-К)
1) Форма "Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)" разработана в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", подпунктом 643-6) пункта 15 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387.
2) По выбору организации публичного интереса денежные потоки от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности по результатам финансового года представляются в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения с использованием косвенного метода по форме "Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)". Подписывается "Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)" электронной цифровой подписью организации, выданной национальным удостоверяющим центром. Электронный формат отчета, который представляется в депозитарий финансовой отчетности формируется после утверждения его учредителями и представляется не позднее 31 августа года следующего за отчетным. Основной задачей ведения данной формы является осуществление мониторинга за соблюдением Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
3) Форма заполняется следующим образом:
в столбце "Наименование показателей":
в столбце I. "Движение денежных средств от операционной деятельности" указывается:
"прибыль (убыток) до налогообложения" 010;
"амортизация и обесценение основных средств и нематериальных активов" 011;
"обесценение гудвилла" 012;
"обесценение торговой и прочей дебиторской задолженности" 013;
"списание стоимости активов (или выбывающей группы), предназначенных для продажи, до справедливой стоимости за вычетом затрат на продажу" 014;
"убыток (прибыль) от выбытия основных средств" 015;
"убыток (прибыль) от инвестиционного имущества" 016;
"убыток (прибыль) от досрочного погашения займов" 017;
"убыток (прибыль) от прочих финансовых активов, отражаемых по справедливой стоимости с корректировкой через отчет о прибылях и убытках" 018;
"расходы (доходы) по финансированию" 019;
"вознаграждения работникам" 020;
"расходы по вознаграждениям долевыми инструментами" 021;
"доход (расход) по отложенным налогам" 022;
"нереализованная положительная (отрицательная) курсовая разница" 023;
"доля организации в прибыли ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия" 024;
"прочие не денежные операционные корректировки общего совокупного дохода (убытка)" 025;

180
Атауы __________________________
_______________________________
Мекенжайы ____________________
_______________________________
Телефоны ____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы __________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы _____________ ______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер
_____________ ______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны _____ жылғы "___" ______________
Өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс)" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (4 - ҚБД-К)
1) "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс)" нысаны "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 18-1) тармақшасына сәйкес әзірленді;
2) Жария мүдделі ұйымдардың таңдауы бойынша операциялық, инвестициялық және қаржы қызметінен қаржы жылының нәтижелері бойынша ақша ағыны "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс)" нысаны бойынша жанама әдісті пайдалана отырып, бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне беріледі. "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс)" нысанына ұлттық куәландырушы орталық берген ұйымның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады. Қаржылық есептілік депозитарийіне берілетін есептің электрондық форматы оны құрылтайшылар бекіткеннен кейін қалыптастырылады және есептіден кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірілмей ұсынылады. Осы нысанды жүргізудің негізгі міндеті "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңының сақталуына мониторингті жүзеге асыру болып табылады;
3) Нысан мынадай түрде толтырылады:
"Көрсеткіштер атауы" деген бағанда:
I. "Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы" деген бағанда:
010 "салық салғанға дейінгі пайда (залал)";
011 "негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы мен құнсыздануы";
012 "гудвилдың құнсыздануы";
013 "сауда және өзге дебиторлық берешектің құнсыздануы";
014 "сатуға арналған шығындарды шегере отырып, әділ құнына дейін сатуға арналған активтердің (немесе шығарылатын топтың) құнын есептен шығару";
015 "негізгі құралдарды шығарудан түскен залал (пайда)";
016 "инвестициялық мүліктен түскен залал (пайда)";
017 "қарыздарды мерзімінен бұрын өтеуден залал (пайда)";
018 "пайда мен залал туралы есеп арқылы түзетумен әділ құны бойынша көрсетілетін өзге қаржы активтерінен залал (пайда)";
019 "қаржыландыру бойынша шығыстар (кірістер)";
020 "қызметкерлерге сыйақылар";
021 "үлес құралдарымен сыйақылар бойынша шығыс";
022 "кейінге қалдырылған салықтар бойынша кіріс (шығыс)";
023 "іске асырылмаған оң (теріс) бағамдық айырма";
024 "үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің пайдасындағы ұйымның үлесі";
025 "жалпы жиынтық кірістің (залалдың) өзге ақшалай емес операциялық түзетулері";

значение строки "Итого корректировка общего совокупного дохода (убытка), всего" 030 равно: +/- строк с 011 по 025;
"изменения в запасах" 031;
"изменения резерва" 032;
"изменения в торговой и прочей дебиторской задолженности" 033;
"изменения в торговой и прочей кредиторской задолженности" 034;
"изменения в задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет" 035;
"изменения в прочих краткосрочных обязательствах" 036;
значение строки "Итого движение операционных активов и обязательств, всего" 040 равно: +/- строк с 031 по 036;
"уплаченные вознаграждения" 041;
"полученные вознаграждения" 042;
"уплаченный подоходный налог" 043;
значение строки "Чистая сумма денежных средств от операционной деятельности" 050 равно +/- строк 010, 030, 040, 041, 042 и 043.
В столбце II. "Движение денежных средств от инвестиционной деятельности" указывается:
значение строки "Поступление денежных средств, всего" 060 равно сумме строк с 061 по 072, в том числе:
"реализация основных средств" 061;
"реализация нематериальных активов" 062;
"реализация других долгосрочных активов" 063;
"реализация долевых инструментов других организаций (кроме дочерних) и долей участия в совместном предпринимательстве" 064;
"реализация долговых инструментов других организаций" 065;
"возмещение при потере контроля над дочерними организациями" 066;
"изъятие денежных вкладов" 067;
"реализация прочих финансовых активов" 068;
"фьючерсные и форвардные контракты, опционы и свопы" 069;
"полученные дивиденды" 070;
"полученные вознаграждения" 071;
"прочие поступления" 072;
значение строки "Выбытие денежных средств, всего" 080 равно сумме строк с 081 по 092,
в том числе:
"приобретение основных средств" 081;
"приобретение нематериальных активов" 082;
"приобретение других долгосрочных активов" 083;
"приобретение долевых инструментов других организаций (кроме дочерних) и долей участия в совместном предпринимательстве" 084;
"приобретение долговых инструментов других организаций" 085;
"приобретение контроля над дочерними организациями" 086;
"размещение денежных вкладов" 087;
"приобретение прочих финансовых активов" 088;
"предоставление займов" 089;
"фьючерсные и форвардные контракты, опционы и свопы" 090;
"инвестиции в ассоциированные и дочерние организации" 091;
"прочие выплаты" 092;
значение строки "Чистая сумма денежных средств от инвестиционной деятельности" 100 равно разнице строк 060 и 080.
В столбце III. "Движение денежных средств от финансовой деятельности" указывается:
значение строки "Поступление денежных средств, всего" 110 равно сумме строк с 111 по 114,
в том числе:
"эмиссия акций и других финансовых инструментов" 111;
"получение займов" 112;
"полученные вознаграждения" 113;
"прочие поступления" 114;

030 "Жалпы жиынтық кірісті (залалды) түзету жиыны, барлығы" деген жолының мәні: +/- 011 – 025 аралығындағы жолдарға тең;
031 "қорлардағы өзгерістер";
032 "резервтің өзгерістері";
033 "сауда және өзге дебиторлық берешектегі өзгерістер";
034 "сауда және өзге кредиторлық берешектегі өзгерістер";
035 "салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешектегі өзгерістер";
036 "өзге де қысқа мерзімді міндеттемелердегі өзгерістер";
040 "Операциялық активтер мен міндеттемелер қозғалысының жиыны, барлығы" деген жолының мәні: +/- 031 – 036 аралығындағы жолдарға тең;
041 "төленген сыйақылар";
042 "алынған сыйақылар";
043 "төленген табыс салығы";
050 "Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" деген бағанның мәні 010, 030, 040, 041,042 және 043 аралығындағы жолдарға тең;
ІI. "Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы" деген бағанда:
060 "Ақша қаражатының түсуі, барлығы" деген бағанның мәні 061 - 072 аралығындағы жолдардың сомасына тең, оның ішінде:
061 "негізгі құралдарды сату";
062 "материалдық емес активтерді сату";
063 "басқа де ұзақ мерзімді активтерді сату";
064 "басқа ұйымдардың (еншілестерден басқа) үлестік құралдарын және бірлескен кәсіпкерліктегі қатысу үлесін сату";
065 "басқа ұйымдардың борыштық құралдарын сату";
066 "еншілес ұйымдарға бақылауды жоғалтқан кезде өтеу";
067 "ақша салымдарын алып қою";
068 "өзге де қаржы активтерін сату";
069 "фьючерстік және форвардтық келісімшарттар, опциондар мен своптар";
070 "алынған дивидендтер";
071 "алынған сыйақылар";
072 "өзге түсімдер";
080 "Ақша қаражатының шығарылуы, барлығы" деген жолының мәні 081 – 092 аралығындағы жолдардың сомасына тең,
оның ішінде:
081 "негізгі құралдарды сатып алу";
082 "материалдық емес активтерді сатып алу";
083 "басқа ұзақ мерзімді активтерді сатып алу";
084 "басқа ұйымдардың (еншілестерден басқа) үлестік құралдарын және бірлескен кәсіпкерліктегі қатысу үлестерін сатып алу";
085 "басқа ұйымдардың үлестік құралдарын сатып алу";
086 "еншілес ұйымдарға бақылауды сатып алу";
087 "ақша салымдарын орналастыру";
088 "өзге қаржы активтерін сатып алу";
089 "қарыздар беру";
090 "фьючерстік және форвардтық келісімшарттар, опциондар мен своптар";
091 "қауымдасқан және еншілес ұйымдарға инвестициялар";
092 "өзге төлемдер";
100 "Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы" деген жолының мәні: 060 және 080 аралығындағы жолдардың айырмасына тең;
III. "Қаржы қызметінен түскен ақша қаражатының қозғалысы" деген бағанда:
110 "Ақша қаражатының түсімі, барлығы" деген жолының мәні 111 – 114 аралығындағы жолдардың сомасына тең,
оның ішінде:
111 "акциялардың және басқа қаржы құралдарының эмиссиясы";
112 "қарыздар алу";
113 "алынған сыйақылар";
114 "өзге түсімдер";

значение строки "Выбытие денежных средств, всего" 120 равно сумме строк с 121 по 125,
в том числе:
"погашение займов" 121;
"выплата вознаграждения" 122;
"выплата дивидендов" 123;
"выплаты собственникам по акциям организации" 124;
"прочие выбытия" 125;
значение строки "Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности" 130 равно разнице строк 110 и 120.
В строке "Влияние обменных курсов валют к тенге" 140 указывается влияние обменных курсов валют к тенге.
В строке "Влияние изменения балансовой стоимости денежных средств и их эквивалентов" 150 указывается влияние изменения балансовой стоимости денежных средств и их эквивалентов.
Значение строки "Увеличение +/- уменьшение денежных средств" 160 равно +/- строк 050, 100, 130, 140 и 150.
В строке "Денежные средства и их эквиваленты на начало отчетного периода" 170 указывается денежные средства и их эквиваленты на начало отчетного периода.
В строке "Денежные средства и их эквиваленты на конец отчетного периода" 180 указывается денежные средства и их эквиваленты на конец отчетного периода.
В столбце "Код строки" указывается код строки.
В столбце "За отчетный период" указывается сумма в тысячах тенге за отчетный период;
в столбце "За предыдущий период" указывается сумма в тысячах тенге за предыдущий период.
Приложение 5 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 5 мая 2026 года № 289
Приложение 6 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 июня 2017 года № 404
Форма
Отчет об изменениях в капитале отчетный период 20 ___год
Представляется: в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): № 5-ИК
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации публичного интереса (кроме финансовых организаций)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 31 августа года, следующего за отчетным
Примечание: пояснение по заполнению отчета приведено в приложении к форме,
предназначенной для сбора административных данных "Отчет об изменениях в капитале"
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе и в электронном виде
Наименование организации ___________________________________________________
за год, заканчивающийся 31 декабря _______ года
в тысячах теңге
Наименование компонентов
Код строки
Капитал, относимый на собственников
Доля неконтролирующих собственников
Итого капитал
Уставный (акционерный) капитал
Эмиссионный доход
Выкупленные собственные долевые инструменты
Компоненты прочего совокупного дохода
Нераспределенная прибыль
Прочий капитал
Сальдо на 1 января предыдущего года

120 "Ақша қаражатының шығарылуы, барлығы" деген жолының мәні 121 – 125 аралығындағы жолдардың сомасына тең,
оның ішінде:
121 "қарыздарды өтеу";
122 "сыйақы төлеу";
123 "дивидендтерді төлеу";
124 "ұйымдардың акциялары бойынша меншік иелеріне төлемдер";
125 "өзге де шығарулар";
130 "Қаржы қызметінен түскен ақша қаражатының таза сомасы" деген жолының мәні 110 және 120 аралығындағы жолдар айырмасына тең;
140 "Валюта айырбастау бағамының теңгеге әсері" деген жолда валюта айырбастау бағамының теңгеге әсері көрсетіледі;
150 "Ақша қаражаты мен олардың баламаларының баланстық құнындағы өзгерістер әсері" ақша қаражаты мен олардың баламаларының баланстық құнындағы өзгерістер әсері көрсетіледі;
160 "Ақша қаражатының ұлғаюы +/- азаюы" деген жолының мәні +/- 050, 100, 130, 140 және 150-жолдарға тең;
170 "Есепті кезеңнің басындағы ақша қаражаты мен олардың баламалары" деген жолда есепті кезеңнің басындағы ақша қаражаты мен олардың баламалары көрсетіледі;
180 "Есепті кезеңнің аяғындағы ақша қаражаты мен олардың баламалары" деген жолда есепті кезеңнің аяғындағы ақша қаражаты мен олардың баламалары көрсетіледі.
"Жол коды" деген бағанда жолдың коды көрсетіледі.
"Есепті кезең үшін" деген бағанда мың теңгемен есепті кезең үшін сома көрсетіледі.
"Алдыңғы кезең үшін" деген бағанда мың теңгемен алдыңғы кезең үшін сома көрсетіледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 5 мамырдағы
№ 289 бұйрыққа 5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 28 маусымдағы
№ 404 бұйрығына 6-қосымша
Нысан
Капиталдағы өзгерістер туралы есеп есепті кезең 20___жыл
Ұсынылады: бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.minfin.gov.kz
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): № 5-ИК
Кезеңділік: жылдық
Есепті кезең: 20___ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: жария мүдделi ұйымдар (қаржы ұйымдарынан басқа)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей
Ескертпе: есепті толтыру бойынша түсіндірме нысанға қосымшада келтірілген,
әкімшілік деректерді жинауға арналған "Капиталдағы өзгерістер туралы есеп"
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште және электронды түрде
Ұйымның атауы ____________________________________________________
_____________ _______ жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін
мың теңгеде
Құрауыштардың атауы
Жол коды
Меншік иелеріне тиесілі капитал
Бақыланбайтын меншік иелерінің үлесі
Капитал жиыны
Жарғылық (акционерлік) капитал
Эмиссиялық кіріс
Сатып алынған меншік үлестік құралдар
Өзге жиынтық кіріс құрауыштары
Бөлінбеген пайда
Өзге капитал
Алдыңғы жылдың 1 қаңтарына сальдо

010
Изменение в учетной политике
011
Пересчитанное сальдо (строка 010 +/- строка 011)
100
Общий совокупный доход, всего (строка 210 + строка 220):
200
Прибыль (убыток) за год
210
Прочий совокупный доход, всего (сумма строк с 221 по 229):
220
в том числе:
переоценка долговых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (за минусом налогового эффекта)
221
переоценка долевых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (за минусом налогового эффекта)
222
переоценка основных средств и нематериальных активов (за минусом налогового эффекта)
223
доля в прочем совокупном доходе (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия
224
актуарные прибыли (убытки) по пенсионным обязательствам
225
эффект изменения в ставке подоходного налога на отсроченный налог
226
хеджирование денежных потоков (за минусом налогового эффекта)
227
хеджирование чистых инвестиций в зарубежные операции
228
курсовая разница по инвестициям в зарубежные организации
229
Операции с собственниками, всего (сумма строк с 310 по 318):
300
в том числе:
Вознаграждения работников акциями:
310
в том числе:
стоимость услуг работников
выпуск акций по схеме вознаграждения работников акциями
налоговая выгода в отношении схемы вознаграждения работников акциями
Взносы собственников
311
Выпуск собственных долевых инструментов (акций)
312
Выпуск долевых инструментов, связанный с объединением бизнеса
313
Долевой компонент конвертируемых инструментов (за минусом налогового эффекта)
314
Выплата дивидендов
315
Прочие распределения в пользу собственников
316
Прочие операции с собственниками
317
Изменения в доле участия в дочерних организациях, не приводящей к потере контроля
318
Прочие операции
319
Сальдо на 1 января отчетного года (строка 100 + строка 200 + строка 300+строка 319)
400
Изменение в учетной политике
401
Пересчитанное сальдо (строка 400 +/- строка 401)
500
Общий совокупный доход, всего (строка 610 + строка 620):
600
Прибыль (убыток) за год
610
Прочий совокупный доход, всего (сумма строк с 621 по 629):
620
в том числе:
переоценка долговых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (за минусом налогового эффекта)
621
переоценка долевых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (за минусом налогового эффекта)
622
переоценка основных средств и нематериальных активов (за минусом налогового эффекта)
623
доля в прочем совокупном доходе (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия

010
Есептік саясаттағы өзгеріс
011
Қайта есептелген сальдо (010-жол +/- 011-жол)
100
Жалпы жиынтық кіріс, барлығы (210-жол + 220-жол):
200
Бір жылдағы пайда (залал)
210
Өзге жиынтық кіріс, барлығы (221-229 аралығындағы жолдардың сомасы):
220
оның ішінде:
өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланған борыштық қаржы құралдарын қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)
221
өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланған үлестік қаржы құралдарын қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)
222
негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)
223
үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің өзге де жиынтық кірістегі (шығындағы) үлесі
224
зейнетақы міндеттемелері бойынша актуарлық пайда (залал)
225
кейінге қалдырылған салыққа табыс салығының мөлшерлемесіндегі өзгерістің әсері
226
ақша ағындарын (салық тиімділігін шегергенде) хеджирлеу
227
шетел операцияларына таза инвестицияларды хеджирлеу
228
шетелдік ұйымдарға инвестициялар бойынша бағамдық айырма
229
Меншік иелерімен операциялар, барлығы (310-318 аралығындағы жолдардың сомасы):
300
оның ішінде:
Қызметкерлерге акциялармен сыйақы
310
оның ішінде:
қызметкерлердің көрсететін қызметтерінің құны
қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру схемасы бойынша акциялар шығару
қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру схемасына қатысты салықтық пайда
Меншік иелерінің жарналары
311
Өз үлестік құралдарын (акцияларын) шығару
312
Бизнесті біріктіруге байланысты үлестік құралдарды шығару
313
Айырбасталатын құралдардың үлестік құрауышы (салық тиімділігін шегергенде)
314
Дивидендтерді төлеу
315
Меншік иелерінің пайдасына өзге де бөлулер
316
Меншік иелерімен өзге де операциялар
317
Бақылауды жоғалтуға әкеп соқтырмайтын еншілес ұйымдардағы қатысу үлесіне өзгерістер
318
Өзге де операциялар
319
Есепті жылдың 1 қаңтарына сальдо (100-жол + 200-жол + 300-жол+319-жол)
400
Есептік саясаттағы өзгеріс
401
Қайта есептелген сальдо (400-жол +/- 401-жол)
500
Жалпы жиынтық кіріс, барлығы (610-жол + 620-жол):
600
Бір жылғы пайда (залал)
610
Өзге жиынтық кіріс, барлығы (621-629 аралығындағы жолдардың сомасы):
620
оның ішінде:
өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланған борыштық қаржы құралдарын қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)
621
өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланған үлестік қаржы құралдарын қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)
622
негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)
623
үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің өзге де жиынтық кірістегі (шығындағы) үлесі

713
Долевой компонент конвертируемых инструментов (за минусом налогового эффекта)
714
Выплата дивидендов
715
Прочие распределения в пользу собственников
716
Прочие операции с собственниками
717
Изменения в доле участия в дочерних организациях, не приводящей к потере контроля
718
Прочие операции
719
Сальдо на 31 декабря отчетного года (строка 500 + строка 600 + строка 700 + строка 719)
800
Наименование ____________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон _____________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________
Исполнитель _________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель _____________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Главный бухгалтер _________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Место печати "___" _______________ ____ года
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об изменениях в капитале" (№ 5-ИК)
1) Форма "Отчет об изменениях в капитале" разработана в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", подпунктом 643-6) пункта 15 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387.
2) Форма "Отчет об изменениях в капитале" представляется организациями публичного интереса по результатам финансового года в депозитарий финансовой отчетности в электронном формате посредством программного обеспечения. Подписывается "Отчет об изменениях в капитале" электронной цифровой подписью организации, выданной национальным удостоверяющим центром. Электронный формат отчета, который представляется в депозитарий финансовой отчетности формируется после утверждения его учредителями и представляется не позднее 31 августа года следующего за отчетным. Основной задачей ведения данной формы является осуществление мониторинг за соблюдением Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
3) Форма заполняется следующим образом:
в столбце "Наименование компонентов":
"Сальдо на 1 января предыдущего года" 010;
"Изменение в учетной политике" 011;
В строке "Пересчитанное сальдо" 100 указывается +/- строк 010 и 011;

713
Айырбасталатын құралдардың үлестік құрауышы (салық тиімділігін алып тастағанда)
714
Дивидендтерді төлеу
715
Меншік иелерінің пайдасына өзге де бөлулер
716
Меншік иелерімен өзге де операциялар
717
Бақылауды жоғалтуға әкеп соқтырмайтын еншілес ұйымдардағы қатысу үлесіне өзгерістер
718
Өзге де операциялар
719
Есепті жылдың 31 желтоқсанына сальдо (500-жол + 600-жол + 700-жол+719 жол)
800
Атауы _________________________
_______________________________
Мекенжайы ____________________
_______________________________
Телефоны ____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы __________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оны алмастыратын тұлға
_____________ ______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық бөлімшені басқаратын тұлға
_____________ ______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орыны _____ жылғы "___" ______________
"Капиталдағы өзгерістер туралы есеп" (№ 5-ИК) өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1) "Капиталдағы өзгерістер туралы есеп" нысаны "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 18-1) тармақшасына сәйкес әзірленді;
2) "Капиталдағы өзгерістер туралы есеп" нысанын жария мүдделі ұйымдар қаржы жылының нәтижелері бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы электрондық форматта қаржылық есептілік депозитарийіне береді. "Капиталдағы өзгерістер туралы есепке" ұйымның ұлттық куәландырушы орталық берген электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады. Қаржылық есептілік депозитарийіне берілетін есептің электрондық форматы оны құрылтайшылар бекіткеннен кейін қалыптастырылады және есепті жылдан кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей ұсынылады. Осы нысанды жүргізудің негізгі міндеті "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңының сақталуына мониторингті жүзеге асыру болып табылады;
3) Нысан мынадай түрде толтырылады:
"Құрауыштардың атауы" деген бағанда:
010 "Алдыңғы жылдың 1 қаңтарына сальдо";
011 "Есеп саясатындағы өзгеріс";
100 "Қайта есептелген сальдо" деген бағанда: +/- 010 және 011-жолдарын қоса алғанда көрсетіледі;

Значение строки "Общий совокупный доход, всего" 200 равно сумме строк 210 и 220:
"Прибыль (убыток) за год" 210;
Значение строки "Прочий совокупный доход, всего" 220 равно сумме строк с 221 по 229,
в том числе:
"переоценка долговых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (за минусом налогового эффекта)" 221;
"переоценка долевых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (за минусом налогового эффекта)" 222;
"переоценка основных средств и нематериальных активов (за минусом налогового эффекта)" 223;
"доля в прочем совокупном доходе (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия" 224;
"актуарные прибыли (убытки) по пенсионным обязательствам" 225;
"эффект изменения в ставке подоходного налога на отсроченный налог" 226;
"хеджирование денежных потоков (за минусом налогового эффекта)" 227;
"хеджирование чистых инвестиций в зарубежные операции" 228;
"курсовая разница по инвестициям в зарубежные организации" 229;
Значение строки "Операции с собственниками, всего" 300 равно сумме строк с 310 по 318,
в том числе:
"Вознаграждения работников акциями" 310;
в том числе:
стоимость услуг работников;
выпуск акций по схеме вознаграждения работников акциями;
налоговая выгода в отношении схемы вознаграждения работников акциями;
"Взносы собственников" 311;
"Выпуск собственных долевых инструментов (акций)" 312;
"Выпуск долевых инструментов, связанный с объединением бизнеса" 313;
"Долевой компонент конвертируемых инструментов (за минусом налогового эффекта)" 314;
"Выплата дивидендов" 315;
"Прочие распределения в пользу собственников" 316;
"Прочие операции с собственниками" 317;
"Изменения в доле участия в дочерних организациях, не приводящей к потере контроля" 318;
"Прочие операции 319";
Значение строки "Сальдо на 1 января отчетного года" 400 равно сумме строк 100, 200, 300 и 319;
"Изменение в учетной политике" 401;
Значение строки "Пересчитанное сальдо" 500 равно +/- строк 400 и 401;
Значение строки "Общий совокупный доход, всего" 600 равно сумме строк 610 и 620:
"Прибыль (убыток) за год" 610;
Значение строки "Прочий совокупный доход, всего" 620 равно сумме строк с 621 по 629,
в том числе:
"переоценка долговых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (за минусом налогового эффекта)" 621;
"переоценка долевых финансовых инструментов, оцениваемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (за минусом налогового эффекта)" 622;
"переоценка основных средств и нематериальных активов (за минусом налогового эффекта)" 623;
"доля в прочем совокупном доходе (убытке) ассоциированных организаций и совместной деятельности, учитываемых по методу долевого участия" 624;
"актуарные прибыли (убытки) по пенсионным обязательствам" 625;
"эффект изменения в ставке подоходного налога на отсроченный налог" 626;
"хеджирование денежных потоков (за минусом налогового эффекта)" 627;
"хеджирование чистых инвестиций в зарубежные операции" 628;
"курсовая разница по инвестициям в зарубежные организации" 629;

200 "Жалпы жиынтық кіріс, барлығы" деген жолының мәні 210 және 220-жолдарының сомасына тең:
210 "Бір жылдағы пайда (залал)";
220 "Өзге жиынтық кіріс, барлығы" деген жолының мәні 221-229 аралығындағы жолдардың сомасына тең,
оның ішінде:
221 "өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланған борыштық қаржы құралдарын қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)";
222 "өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланған үлестік қаржы құралдарын қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)";
223 "негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)";
224 "үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің өзге де жиынтық кірістегі (шығындағы) үлесі";
225 "зейнетақы міндеттемелері бойынша актуарлық пайда (залал)";
226 "еншілес ұйымдардың мерзімі кейінге қалдырылған салығына арналған кіріс салығының мөлшерлемесіндегі өзгерістер әсері";
227 "ақша ағындарын (салық тиімділігін шегергенде) хеджирлеу";
228 "шетел операцияларына таза инвестицияларды хеджирлеу";
229 "шетелдік ұйымдарға инвестициялар бойынша бағамдық айырма";
300 "Меншік иелерімен операциялар, барлығы" (310-318 аралығындағы жолдардың сомасы):
оның ішінде:
310 "Қызметкерлерге акциялармен сыйақы";
оның ішінде:
қызметкерлердің көрсететін қызметтерінің құны;
қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру схемасы бойынша акциялар шығару;
қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру схемасына қатысты салықтық пайда;
311 "Меншік иелерінің жарналары";
312 "Өз үлестік құралдарын (акцияларын) шығару";
313 "Бизнесті біріктіруге байланысты үлестік құралдарды шығару";
314 "Айырбасталатын құралдардың үлестік құрауышы (салық тиімділігін шегергенде)";
315 "Дивидендтерді төлеу";
316 "Меншік иелерінің пайдасына өзге де бөлулер";
317 "Меншік иелерімен өзге де операциялар";
318 "Бақылауды жоғалтуға әкеп соқтырмайтын еншілес ұйымдардағы қатысу үлесіне өзгерістер";
319 "Өзге де операциялар";
400 "Есепті жылдың 1 қаңтарына сальдо" деген бағанның мәні 100, 200, 300 және 319-жолдардың сомасына тең;
401 "Есептік саясаттағы өзгеріс";
500 "Қайта есептелген сальдо" деген бағанның мәні 400 және 401 +/-жолдарға тең;
600 "Жалпы жиынтық кіріс, барлығы" деген бағанның мәні 610 және 620-жолдардың сомасына тең:
610 "Бір жылғы пайда (залал)"
620 "Өзге жиынтық кіріс, барлығы" деген жолының мәні 621-629 аралығындағы жолдардың сомасына тең,
оның ішінде:
621 "өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланған борыштық қаржы құралдарын қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)";
622 "өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланған үлестік қаржы құралдарын қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)";
623 "негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің қайта бағалау (салық тиімділігін алып тастағанда)";
624 "үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін қауымдасқан ұйымдар мен бірлескен қызметтің өзге де жиынтық кірістегі (шығындағы) үлесі";
625 "зейнетақы міндеттемелері бойынша актуарлық пайда (залал)";
626 "мерзімі кейінге қалдырылған табыс салығының мөлшерлемесіндегі өзгерістер тиімділігі";
627 "ақша ағындарын (салық тиімділігін алып тастағанда) хеджирлеу";
628 "шетел операцияларына таза инвестицияларды хеджирлеу";
629 "шетел ұйымдарына таза инвестициялар бойынша бағамдық айырма";

Значение строки "Операции с собственниками всего" 700 равно сумме строк с 710 по 718,
в том числе:
"Вознаграждения работников акциями" 710;
в том числе:
стоимость услуг работников;
выпуск акций по схеме вознаграждения работников акциями;
налоговая выгода в отношении схемы вознаграждения работников акциями;
"Взносы собственников" 711;
"Выпуск собственных долевых инструментов (акций)" 712;
"Выпуск долевых инструментов, связанный с объединением бизнеса" 713;
"Долевой компонент конвертируемых инструментов (за минусом налогового эффекта)" 714;
"Выплата дивидендов" 715;
"Прочие распределения в пользу собственников" 716;
"Прочие операции с собственниками" 717;
"Изменения в доле участия в дочерних организациях, не приводящей к потере контроля" 718;
"Прочие операции 719";
Значение строки "Сальдо на 31 декабря отчетного года" 800 равно сумме строк 500, 600, 700 и 719;
В строке "Капитал, относимый на собственников" указывается сумма в тысячах тенге, в том числе уставный капитал, эмиссионный доход, выкупленные собственные долевые инструменты, компоненты прочего совокупного дохода, нераспределенная прибыль и прочий капитал.
В строке "Доля неконтролирующих собственников" указывается сумма доли неконтролирующих собственников, в тысячах тенге.
В строке "Итого капитал" указывается сумма итого капитала в тысячах тенге.

700 "Меншік иелерімен операциялар, барлығы" деген бағанның мәні 710- 718 аралығындағы жолдардың сомасына тең,
оның ішінде:
710 "Қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру"
оның ішінде:
қызметкерлердің көрсететін қызметтерінің құны;
қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру схемасы бойынша акциялар шығару;
қызметкерлерге акциялармен сыйақы беру схемасына қатысты салықтық пайда;
711 "Меншік иелерінің жарналары";
712 "Өз үлестік құралдарын (акцияларын) шығару";
713 "Бизнесті біріктіруге байланысты үлестік құралдар шығару";
714 "Айырбасталатын құралдардың үлестік құрауышы (салық тиімділігін алып тастағанда)";
715 "Дивидендтерді төлеу";
716 "Меншік иелерінің пайдасына өзге де бөлулер";
717 "Меншік иелерімен өзге де операциялар";
718 "Бақылауды жоғалтуға әкеп соқтырмайтын еншілес ұйымдарда қатысу үлесіне өзгерістер";
719 "Өзге де операциялар";
800 "Есепті жылдың 31 желтоқсанына сальдо" деген жолының мәні 500, 600, 700 және 719-жолдардың сомасына тең.
"Меншік иелеріне тиесілі капитал" деген бағанда мың теңгемен сома көрсетіледі, оның ішінде жарғылық (акционерлік) капитал, эмиссиялық кіріс, сатып алынған меншік үлестік құралдар, өзге жиынтық кіріс құрауыштары, бөлінбеген пайда және өзге капитал.
"Бақыланбайтын меншік иелерінің үлесі" деген жолда мың теңгемен бақыланбайтын меншік иелерінің үлес сомасы көрсетіледі.
"Капитал жиыны" деген жолда мың теңгемен капитал жиынының сомасы көрсетіледі.