Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения межрегиональных схем территориального развития
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30 апреля 2026 года № 215. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 мая 2026 года № 38636
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
В соответствии с подпунктом 67) статьи 24 Строительного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, согласования и утверждения межрегиональных схем территориального развития, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать уратившим силу:
1) приказ исполняющего обязанности Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 23 октября 2023 года № 36 "Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения межрегиональных схем территориального развития" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33584);
2) приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 22 мая 2025 года № 175 "О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра промышленности и строительства Республики Казахстан "Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения межрегиональных схем территориального развития" от 23 октября 2023 года № 36" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36150).
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
Приложение 1 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 30 апреля 2026 года № 215
Правила разработки, согласования и утверждения межрегиональных схем территориального развития
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, согласования и утверждения межрегиональных схем территориального развития (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 67) статьи 24 Строительного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и устанавливают порядок разработки, согласования и утверждения межрегиональных схем территориального развития для двух и более областей (либо их частей), агломераций.

Аумақты дамытудың өңіраралық схемаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 30 сәуірдегі № 215 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 4 мамырда № 38636 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 24-бабының 67) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Аумақты дамытудың өңіраралық схемаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары бекітілсін.
2. Күші жойылды деп мыналар танылсын:
1) "Аумақты дамытудың өңіраралық схемаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің міндетін атқарушы 2023 жылғы 23 қазандағы № 36 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33584 болып тіркелген);
2) "Аумақты дамытудың өңіраралық схемаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 қазандағы № 36 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 22 мамырдағы № 175 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36150 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2026 жылғы 30 сәуірдегі № 215
Бұйрыққа 1-қосымша
Аумақты дамытудың өңіраралық схемаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Аумақты дамытудың өңіраралық схемаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 24-бабы 67) тармақшасына сәйкес әзірленді және екі және одан да көп облыс (не олардың бөліктері), агломерациялар үшін аумақты дамытудың өңіраралық схемаларын әзірлеу, келісу және бекіту тәртібін белгілейді.

Глава 2. Порядок разработки, согласования и утверждения межрегиональных схем территориального развития
2. Межрегиональная схема территориального развития (далее – Межрегиональная схема) разрабатывается в соответствии с генеральной схемой организации территории Республики Казахстан, предназначена для взаимно согласованной (консолидированной) архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территориях двух и более областей (либо их частей), агломераций и определяет:
1) зонирование территории;
2) проектные решения по комплексному развитию системы расселения и размещения производительных сил, транспортной, инженерной, социальной и рекреационной инфраструктур регионального и межрегионального значений;
3) проектные решения по рациональному использованию природных ресурсов и хозяйственной деятельности, обеспечению ресурсами, улучшению экологической обстановки;
4) проектные решения по защите территорий от воздействия чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и мероприятия по гражданской обороне;
5) проектные предложения по формированию территорий активного экономического развития с определением мероприятий по их инфраструктурному обеспечению;
6) иные положения, устанавливаемые заданием на разработку межрегиональной схемы территориального развития.
3. Организация разработки Межрегиональных схем осуществляется уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства (далее – Заказчик) совместно с местными исполнительными органами (далее – МИО).
Разработка Межрегиональных схем в рамках государственного задания осуществляется республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения в сфере государственного градостроительного планирования и кадастра, созданным постановлением Правительства Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 7 статьи 69 Кодекса.
4. Заказчик составляет и утверждает задание на проектирование согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Исходные материалы для разработки Межрегиональных схем подготавливаются в соответствии с заданием на проектирование заинтересованными государственными органами, а также соответствующими МИО и передаются разработчику (генеральному проектировщику) в течение десяти рабочих дней со дня поступления запроса.
6. Заказчик направляет проекты Межрегиональных схем на рассмотрение и согласование в заинтересованные государственные органы после прохождения комплексной градостроительной экспертизы.
7. Проект Межрегиональной схемы до утверждения проходит комплексную градостроительную экспертизу согласно Правилам проведения комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов, утвержденным уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, в соответствии с подпунктом 12) статьи 24 Кодекса.

2-тарау. Аумақты дамытудың өңіраралық схемаларын әзірлеу, келісу және бекіту тәртібі
2. Аумақты дамытудың өңіраралық схемалары (бұдан әрі – Өңіраралық схемалар) Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасына сәйкес әзірленеді, екі және одан да көп облыстың (не олардың бөліктерінің), агломерациялардың аумақтарында өзара келісілген (біріктірілген) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметіне арналған және мыналарды:
1) аумақты аймақтарға бөлуді;
2) өңірлік және өңіраралық маңызы бар өндірістік күштерді, көліктік, инженерлік, әлеуметтік және рекреациялық инфрақұрылымдарды жайғастыру және орналастыру жүйесін кешенді дамыту жөніндегі жобалау шешімдерін;
3) табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану және шаруашылық қызмет, ресурстармен қамтамасыз ету, экологиялық жағдайды жақсарту жөніндегі жобалау шешімдерін;
4) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың әсерінен аумақтарды қорғау жөніндегі жобалау шешімдерін және азаматтық қорғаныс жөніндегі іс-шараларды;
5) оларды инфрақұрылымдық қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды айқындай отырып, белсенді экономикалық даму аумақтарын қалыптастыру жөніндегі жобалау ұсыныстарын;
6) аумақты дамытудың өңіраралық схемасын әзірлеуге арналған тапсырмада белгіленетін өзге де ережелерді айқындайды.
3. Өңіраралық схемаларды әзірлеуді ұйымдастыруды сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – Тапсырыс беруші) жергілікті атқарушы органдармен (бұдан әрі – ЖАО) бірігіп жүзеге асырады.
Мемлекеттік тапсырма шеңберінде өңіраралық схемаларды әзірлеу Кодекстің 69-бабының 7-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен құрылған мемлекеттік қала құрылысын жоспарлау және кадастр саласындағы шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынмен жүзеге асырылады.
4. Тапсырыс беруші осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жобалауға арналған тапсырманы әзірлейді және бекітеді.
5. Өңіраралық схемаларды әзірлеуге арналған бастапқы материалдарды жобалауға арналған тапсырмаға сәйкес мүдделі мемлекеттік органдар, сондай-ақ тиісті ЖАО дайындайды және сұрау салу түскен күнен бастап он жұмыс күні ішінде әзірлеушіге (бас жобалаушыға) береді.
6. Тапсырыс беруші Өңіраралық схемалардың жобаларын кешенді қала құрылысы сараптамасынан өткеннен кейін мүдделі мемлекеттік органдарға қарауға және келісуге жібереді.
7. Өңіраралық схеманың жобасы бекітілгенге дейін ол Кодекстің 24-бабының 12) тармақшасына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу қағидаларына сәйкес кешенді қала құрылысы сараптамасынан өтеді.

8. Межрегиональные схемы, не прошедшие комплексную градостроительную экспертизу и не получившие ее положительное заключение не подлежат утверждению.
9. Межрегиональные схемы утверждаются Правительством Республики Казахстан.
10. Утверждаемой частью Межрегиональной схемы являются основные положения, основной чертеж и основные технико-экономические показатели проекта Межрегиональной схемы согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
11. Предоставление утвержденных Межрегиональных схем в векторном виде для внесения в базу данных государственного градостроительного кадастра осуществляется в соответствии с Правилами ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра, утвержденными уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства в соответствии с подпунктом 47) статьи 24 Кодекса.
Приложение 1
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
межрегиональных схем
территориального развития
Задание на проектирование
УТВЕРЖДАЮ:
________________________
(должность, организация)
______________________
(фамилия, имя и отчество
(при его наличии))
______________________
(подпись)
______________________
(дата)
1. Вид градостроительного проекта
________________________________________________________________________
2. Заказчик
________________________________________________________________________
(полное и сокращенное наименование)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
3. Проектная организация (исполнитель)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(полное и сокращенное наименование)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
4. Основание для проектирования
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
5. Объект градостроительного планирования
_______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
6. Основные требования к составу, содержанию и форме представляемых материалов
по этапам проектирования, последовательность и сроки выполнения работ
______________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

8. Кешенді қала құрылысы сараптамасынан өтпеген және оң қорытындыны алмаған Өңіраралық схемалар бекітуге жатпайды.
9. Өңіраралық схемаларды Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.
10. Өңіраралық схеманың бекітілетін бөлігі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Өңіраралық схема жобасының негізгі ережелері, негізгі сызбасы және Аумақты дамытудың өңіраралық схемалары негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері болып табылады.
11. Бекітілген Өңіраралық схемаларды мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына енгізу үшін векторлық түрде ұсыну Кодекстің 24-бабының 47) тармақшасына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу және одан ақпаратты және (немесе) мәліметтерді беру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Аумақты дамытудың
өңіраралық схемаларын
әзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
1-қосымша
Жобалауға арналған тапсырма
БЕКІТЕМІН:
(лауазымы, ұйым)
______________________
(тегі, аты және әкесінің аты
(бар болған жағдайда))
______________________
(қолы)
______________________
(күні)
1. Қала құрылысы жобасының түрі
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
2. Тапсырыс беруші
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(толық және қысқартылған атауы)
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
3. Жобалау ұйымы (орындаушы)
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(толық және қысқартылған атауы)
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
4. Жобалау үшін негіздеме
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
5. Қала құрылысын жоспарлау объектісі
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
6. Жобалау кезеңдері бойынша ұсынылатын материалдардың құрамына, мазмұнына және нысанына қойылатын негізгі талаптар, жұмыстарды орындау реті мен мерзімдері
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

7. Состав, исполнители, сроки и порядок предоставления исходной информации
для проектирования
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
8. Перечень уполномоченных государственных органов и местных исполнительных
органов, согласовывающих данный вид градостроительного проекта
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
9. Иные требования и условия:
от исполнителя ________________________________________________________
(должность, организация)
______________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии))
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(дата) от уполномоченных (или местных исполнительных) органов по делам
архитектуры, градостроительства и строительства
______________________________________________________________________
(должность, организация)
______________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии)), (дата)
от иных согласовывающих организаций
______________________________________________________________________
(полное наименование) (должность, организация)
______________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии))
__________________________________________ (дата)
Примечание: Содержание задания уточняется в соответствии с требованиями
к разработке отдельных видов градостроительной документации и специфики
объекта градостроительного планирования и застройки.
Приложение 2
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
межрегиональных схем
территориального развития
Основные технико-экономические показатели проекта Межрегиональной схемы территориального развития
№ п/п
Показатели
Единица измерения
Современное состояние
Первый этап
Расчетный срок
Прогнозный период
1
2
3
4
5
6
7
1
Территория
1)
Всего
тысяч гектар
в том числе:
земли сельскохозяйственного назначения
тысяч гектар/%
земли населенных пунктов, из них:
городских
тысяч гектар/%
сельских
тысяч гектар/%
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения
тысяч гектар/%
земли особо охраняемых территорий
тысяч гектар/%
земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения
тысяч гектар/%
земли лесного фонда
тысяч гектар/%
земли водного фонда
тысяч гектар/%
земли запаса
тысяч гектар/%
2
Население

7. Жобалау үшін бастапқы ақпараттың құрамы, орындаушылары, ұсыну мерзімдері мен тәртібі
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
8. Қала құрылысы жобасының осы түрін келісетін уәкілетті мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың тізбесі
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
9. Өзге талаптар мен шарттар: орындаушыдан
________________________________________________________________________________
(лауазымы, ұйым)
____________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________________
(күні)
сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті (немесе жергілікті атқарушы) органдардан
________________________________________________________________________________
(лауазымы, ұйым)
____________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)), (күні)
өзге келісуші ұйымдардан
_______________________________________________________________________________
(толық атауы) (лауазымы, ұйым)
____________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда))
___________________________________________________________________________
(күні)
Ескертпе: Тапсырманың мазмұны қала құрылысы құжаттамасының жекелеген түрлерін және қала құрылысын жоспарлау мен құрылыс салу объектісінің ерекшелігін әзірлеуге қойылатын талаптарға сәйкес нақтыланады.
Аумақты дамытудың
өңіраралық схемаларын
әзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
2-қосымша
Аумақты дамытудың өңіраралық схемасы жобасының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Р/с №
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Қазіргі жағдайы
Бірінші кезең
Есептік
кезең
Болжамды кезең
1
2
3
4
5
6
7
1
Аумақ
1)
Барлығы
мың гектар
оның ішінде:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
мың гектар/%
елді мекендердің жерлері, оның ішінде:
қалалық
мың гектар/%
ауылдық
мың гектар/%
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер
мың гектар/%
ерекше қорғалатын аумақтардың жері
мың гектар/%
сауықтыру, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жерлер
мың гектар/%
орман қорының жері
мың гектар/%
су қорының жері
мың гектар/%
босалқы жер
мың гектар/%
2
Халық

1)
Всего
тысяч человек
в том числе:
численность городского населения
тысяч человек/% общей численности населения
численность сельского населения
тысяч человек/% общей численности населения
2)
Показатели естественного движения населения:
число родившихся
тысяч человек
число умерших
тысяч человек
прирост/ убыль
тысяч человек
3)
Показатели миграции населения:
число прибывших
тысяч человек
число выбывших
тысяч человек
прирост /убыль
тысяч человек
4)
Из числа городов, всего
единиц
крупные (с расчетной численностью свыше 501,0 тысяч человек)
единиц
большие (с расчетной численностью населения от 101,0 до 500,0 тысяч человек)
единиц
средние (с расчетной численностью населения от 51,0 до 100,0 тысяч человек)
единиц
малые (с расчетной численностью населения до 50,0 тысяч человек)
единиц
5)
Поселки
единиц
6)
Села
единиц
7)
Плотность населения
тысяч человек/1 километров2
8)
Возрастная структура населения:
дети до 15 лет
тысяч человек/% общей численности населения
население в трудоспособном возрасте
тысяч человек /% общей численности населения
население старше трудоспособного возраста
тысяч человек/% общей численности населения
9)
Занятое население по видам экономической деятельности
тысяч человек/% численности занятого населения
в том числе:
промышленность
тысяч человек/% общей численности населения
строительство
тысяч человек/% общей численности населения
сельское хозяйство
тысяч человек/% общей численности населения
образование
тысяч человек/% общей численности населения
здравоохранение и социальные услуги
тысяч человек/% общей численности населения
прочие
тысяч человек/% общей численности населения
3
Экономический потенциал
1)
Объем промышленного производства
миллиард тенге
2)
Объем производства продукции сельского хозяйства
миллиард тенге
4
Жилищный фонд
1)
Всего
тысяч метр2 общей площади, %
В том числе:
в городских населенных пунктах
тысяч метр2 общей площади, %
в сельских населенных пунктах
тысяч метр2 общей площади, %
2)
Обеспеченность населения общей площадью жилья:
метр2/человек
в городских населенных пунктах
метр2/человек
в сельских населенных пунктах
метр2/человек
5
Объекты социального и культурно-бытового обслуживания населения
1)
Организации дошкольного, начального и среднего профессионального образования
соответствующие единицы
Организации технического и профессионального образования
единиц/учащихся
Дневные общеобразовательные школы
единиц/тысяч мест
Дошкольные организации
единиц/тысяч мест
2)
Организации культуры и искусства:
соответствующие единицы
в том числе:
театры
единиц/мест
кинотеатры
единиц/мест
библиотеки
единиц/тысяч томов
организации клубного типа
единиц/мест

1)
Барлығы
мың адам
оның ішінде:
қала халқының саны
мың адам/халықтың жалпы санының %
ауыл халқының саны
мың адам/халықтың жалпы санының %
2)
Халықтың табиғи қозғалысының көрсеткіштері:
туылғандар саны
мың адам
қайтыс болғандар саны
мың адам
өсуі/кемуі
мың адам
3)
Халықтың көші-қон көрсеткіштері:
келгендер саны
мың адам
кеткендер саны
мың адам
өсуі/кемуі
мың адам
4)
Қалалар санынан, барлығы
бірлік
ірі (есептік саны 501,0 мың адамнан асатын)
бірлік
үлкен (халықтың есептік саны 101,0-ден 500,0 мың адамға дейін)
бірлік
орташа (халықтың есептік саны 51,0-ден 100,0 мың адамға дейін)
бірлік
шағын (халықтың есептік саны 50,0 мың адамға дейін)
бірлік
5)
Кенттер
бірлік
6)
Ауылдар
бірлік
7)
Халықтың тығыздығы
мың адам/1 километр2
8)
Халықтың жас құрылымы:
15 жасқа дейінгі балалар
мың адам/халықтың жалпы санының %
еңбекке қабілетті жастағы халық
мың адам/халықтың жалпы санының %
еңбекке қабілетті жастан асқан халық
мың адам/халықтың жалпы санының %
9)
Экономикалық қызмет түрлері бойынша жұмыспен қамтылған халық
мың адам/жұмыспен қамтылған халық санының %
оның ішінде:
өнеркәсіп
мың адам/халықтың жалпы санының %
құрылыс
мың адам/халықтың жалпы санының %
ауыл шаруашылығы
мың адам/халықтың жалпы санының %
білім
мың адам/халықтың жалпы санының %
денсаулық сақтау және әлеуметтік көрсетілетін қызметтер
мың адам/халықтың жалпы санының %
өзгелері
мың адам/халықтың жалпы санының %
3
Экономикалық әлеует
1)
Өнеркәсіп өндірісінің көлемі
миллиард теңге
2)
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру көлемі
миллиард теңге
4
Тұрғын үй қоры
1)
Барлығы
жалпы ауданның мың метр2, %
оның ішінде:
қалалық елді мекендерде
жалпы ауданның мың метр2, %
ауылдық елді мекендерде
жалпы ауданның мың метр2, %
2)
Халықтың тұрғын үйдің жалпы ауданымен қамтамасыз етілуі:
метр2/адам
қалалық елді мекендерде
метр2/адам
ауылдық елді мекендерде
метр2/адам
5
Халыққа әлеуметтік және мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету объектілері
1)
Мектепке дейінгі, бастауыш және орта кәсіптік білім беру ұйымдары
тиісті бірліктер
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары
бірлік/оқушылар
Күндізгі жалпы білім беретін мектептер
бірлік/мың орын
Мектепке дейінгі ұйымдар
бірлік/мың орын
2)
Мәдениет және өнер ұйымдары:
тиісті бірліктер
оның ішінде:
театрлар
бірлік/орын
кинотеатрлар
бірлік/орын
кітапханалар
бірлік/мың том
клуб типіндегі ұйымдар
бірлік/орын

3)
Организации здравоохранения (больницы, поликлиники, родильные дома, фельдшерско-акушерские пункты и другие медицинские пункты):
соответствующие единицы
в том числе:
Организации, оказывающие стационарную помощь
коек
Организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь
посещений в смену
4)
Объекты санаторно-курортного назначения, отдыха и туризма (санатории, пансионаты, дома отдыха, лагеря и другие)
койко-мест
5)
Организации социального обеспечения
единиц/мест
в том числе:
Медико-социальные учреждения
единиц/мест
Психоневрологические медико-социальные учреждения
единиц/мест
Организации для детей стационарного и полустационарного типов (в том числе с психоневрологическими патологиями и нарушением опорно-двигательного аппарата)
единиц/мест
6
Транспортная инфраструктура
1)
Протяженность железнодорожных путей сообщения
километров
2)
Протяженность судоходных речных путей с гарантированными глубинами
километров
3)
Протяженность автомобильных дорог, всего
километров
в том числе:
республиканского значения (международного значения)
километров
областного значения
километров
районного значения
километров
4)
Протяженность газопроводов
километров
5)
Протяженность нефтепроводов
километров
6)
Плотность транспортной сети:
километров/100 километров2
железнодорожной
километров/100 километров2
автомобильной
километров/100 километров2
7)
Аэропорты
соответствующие единицы
в том числе:
международного значения
соответствующие единицы
государственные (национальные)
соответствующие единицы
местные
соответствующие единицы
7
Инженерная инфраструктура
1)
Водоснабжение:
Ресурсы подземных источников
миллион метр3
Ресурсы поверхностных источников
тысяч метр3
Водопотребление - всего
тысяч метр3/сутки
в том числе:
на хозяйственно питьевые нужды
тысяч метр3/сутки
на промышленные нужды
тысяч метр3/сутки
на сельскохозяйственные нужды
тысяч метр3/сутки
Среднесуточное водопотребление на 1 человек
литр/сутки на человека
Водоотведение - всего:
миллион метр3/год
в водные объекты
миллион метр3/год
2)
Электроснабжение:
Установленная мощность, всего
мегаватт
в том числе:
гидроэлектростанции
%
тепловые электростанции
%
атомные электростанции
%
возобновляемые источники энергии
%
Расчетная потребность:
миллион киловатт/час
в том числе:
коммунально-бытовые нужды
миллион киловатт/час
производственные нужды
миллион киловатт/час
Протяженность линий электропередач напряжением 35 киловольт и выше
километров
3)
Теплоснабжение:
Установленная мощность
тысяч гигакалорий/час
Расчетная потребность:
миллион гигакалорий
4)
Газоснабжение:
Расчетная потребность:
миллион метр3/год
В том числе:
коммунально-бытовые нужды
миллион метр3/год
производственные нужды
миллион метр3/год

3)
Денсаулық сақтау ұйымдары (ауруханалар, емханалар, перзентханалар, фельдшерлік-акушерлік пункттер және басқа да медициналық пунктер):
тиісті бірліктер
оның ішінде:
Стационарлық көмек көрсететін ұйымдар
төсек
Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар
ауысымға келу
4)
Шипажай-курорт мақсатындағы, демалыс және туристік (шипажайлар, пансионаттар, демалыс үйлері, лагерь және басқалары) объектілер
төсек-орын
5)
Әлеуметтік қамтамасыз ету ұйымдары
оның ішінде:
Медициналық-әлеуметтік мекемелер
бірлік/орын
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелер
бірлік/орын
Стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі балаларға арналған (оның ішінде психоневрологиялық патологиялары бар және тірек-қимыл аппараты бұзылған) ұйымдар
бірлік/орын
6
Көлік инфрақұрылымы
1)
Теміржол қатынастарының ұзындығы
километр
2)
Кепілді тереңдігі бар кеме жүзетін өзен жолдарының ұзындығы
километр
3)
Автомобиль жолдарының ұзындығы, барлығы
километр
оның ішінде:
республикалық маңызы бар (халықаралық маңызы бар)
километр
облыстық маңызы бар
километр
аудандық маңызы бар
километр
4)
Газ құбырларының ұзындығы
километр
5)
Мұнай құбырларының ұзындығы
километр
6)
Көлік желісінің тығыздығы:
километр/100 километр2
теміржол
километр/100 километр2
автомобиль
километр/100 километр2
7)
Әуежайлар
тиісті бірліктер
оның ішінде:
халықаралық маңызы бар
тиісті бірліктер
мемлекеттік (ұлттық)
тиісті бірліктер
жергілікті
тиісті бірліктер
7
Инженерлік инфрақұрылым
1)
Сумен жабдықтау:
Жерасты көздерінің ресурстары
миллион метр3
Жерүсті көздерінің ресурстары
мың метр3
Су тұтыну - барлығы
мың метр3/тәулігіне
оның ішінде:
шаруашылық-ауызсу қажеттілігіне
мың метр3/тәулігіне
өнеркәсіптік қажеттіліктерге
мың метр3/тәулігіне
ауыл шаруашылығы қажеттілігіне
мың метр3/тәулігіне
1 адамға орташа тәуліктік су тұтыну
литр/тәулігіне бір адамға
Су бұру-барлығы:
миллион метр3/жылына
су объектілеріне
миллион метр3/жылына
2)
Электрмен жабдықтау:
Белгіленген қуаты, барлығы
мегаватт
оның ішінде:
гидроэлектр станциялар
%
жылу электр станциялары
%
атом электр станциялары
%
жаңартылатын энергия көздері
%
Есептік қажеттілік:
миллион киловатт/сағатына
оның ішінде:
коммуналдық-тұрмыстық қажеттіліктер
миллион киловатт/сағатына
өндірістік қажеттіліктер
миллион киловатт/сағатына
Кернеуі 35 киловольт және одан жоғары электр беру желілерінің ұзындығы
километр
3)
Жылумен жабдықтау:
Белгіленген қуаты
мың гигакалория/сағатына
Есептік қажеттілік:
миллион гигакалория
4)
Газбен жабдықтау:
Есептік қажеттілік:
миллион метр3/жыл
оның ішінде:
коммуналдық-тұрмыстық қажеттіліктер
миллион метр3/жыл
өндірістік қажеттіліктер
миллион метр3/жыл