Об определении предельных размеров годовой эффективной ставки вознаграждения по займам и микрокредитам
Совместное постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 апреля 2026 года № 84 и постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 апреля 2026 года № 51. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2026 года № 38605.
В соответствии с пунктом 2 статьи 718 Гражданского кодекса Республики Казахстан, пунктом 5 статьи 53 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и пунктом 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" (далее – Закон), в целях определения предельных размеров годовой эффективной ставки вознаграждения по банковским займам и микрокредитам, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка и Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮТ:
1. Определить предельные размеры годовой эффективной ставки вознаграждения:
по банковским займам, предоставляемым банками второго уровня, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, – 46 (сорок шесть) процентов по беззалоговым банковским займам; 35 (тридцать пять) процентов по банковским займам, обеспеченным залогом; по ипотечным жилищным займам – 25 (двадцать пять) процентов;
по микрокредитам, предоставляемым организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, – 46 (сорок шесть) процентов;
по микрокредитам, предоставляемым организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, соответствующим требованиям, предусмотренным пунктом 3 приложения 5 к Требованиям к осуществлению микрофинансовой деятельности, утвержденным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 15 мая 2026 года № 92 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38746), – менее 0,3 (ноль целых три десятых) процента в день, но не более 179 (сто семьдесят девять) процентов.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным совместным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.06.2026 № 101 и постановление Правления Национального Банка РК от 30.06.2026 № 79 (порядок введения в действие см. п. 4).
2. Признать утратившими силу совместные постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка и Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему совместному постановлению.

Қарыздар және микрокредиттер бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шекті мөлшерлерін айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 84 және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 29 сәуірдегі № 51 бірлескен қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 30 сәуірде № 38605 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 718-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 53-бабының 5-тармағына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 1-тармағына сәйкес, банктік қарыздар мен микрокредиттер бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шекті мөлшерлерін айқындау мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шекті мөлшерлері:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақтың екінші абзацының 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізілетін редакциясын осы бірлескен қаулының 5-т. үшінші абзацынан қараңыз.
екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар беретін банктік қарыздар бойынша – кепілсіз банктік қарыздар бойынша – 46 (қырық алты) пайыз; кепілмен қамтамасыз етілген банктік қарыздар бойынша – 35 (отыз бес) пайыз; ипотекалық тұрғын ұй қарыздары бойынша – 25 (жиырма бес) пайыз;
микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар беретін микрокредиттер бойынша – 46 (қырық алты) пайыз;
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 15 мамырдағы № 92 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38746 болып тіркелген) бекітілген Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптарға 5-қосымшаның 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкес микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар беретін микрокредиттер бойынша – күніне 0,3 (нөл бүтін оннан үш) пайыздан кем, бірақ 179 (жүз жетпіс тоғыз) пайыздан аспайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.06.2026 № 101 және ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2026 № 79 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бірлескен қаулысымен.
2. Осы бірлескен қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бірлескен қаулыларының күші жойылды деп танылсын.

3. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка государственную регистрацию настоящего совместного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного постановления представление в Юридический департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного постановления возложить на курирующих заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка и заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Установить, что с 1 января 2027 года абзац второй пункта 1 настоящего совместного постановления действует в следующей редакции:
"по банковским займам, предоставляемым банками второго уровня, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, – 46 (сорок шесть) процентов по беззалоговым банковским займам; 35 (тридцать пять) процентов по банковским займам, обеспеченным залогом.
Предельные размеры годовой эффективной ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам устанавливаются в зависимости от порогового значения коэффициента соотношения размера займа к стоимости предмета залога (далее – КЗЗ) в следующих размерах:
при значении КЗЗ до 0,7 (ноль целых семь десятых) включительно – 20 (двадцать) процентов;
при значении КЗЗ свыше 0,7 (ноль целых семь десятых) – 25 (двадцать пять) процентов.
Для целей настоящего пункта коэффициент КЗЗ определяется как соотношение суммы ипотечного жилищного займа к стоимости предмета залога и рассчитывается по следующей формуле:
где:
размер займа – сумма ипотечного жилищного займа по условиям договора;
стоимость предмета залога – наименьшее значение между стоимостью объекта недвижимости, указанной в договоре купли-продажи, и рыночной стоимостью объекта недвижимости, определенной оценщиком в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности" и актуальном на дату выдачи ипотечного жилищного займа. При наличии дополнительного залога в виде прав по договору банковского вклада стоимость предмета залога для расчета коэффициента КЗЗ увеличивается на сумму банковского вклада на дату передачи прав по договору банковского вклада в залог.".

3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Заң департаментімен бірлесіп осы бірлескен қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бірлескен қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап осы бірлескен қаулының 1-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар беретін банктік қарыздар бойынша – кепілсіз банктік қарыздар бойынша – 46 (қырық алты) пайыз; кепілмен қамтамасыз етілген банктік қарыздар бойынша – 35 (отыз бес) пайыз.
Ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шекті мөлшерлері қарыз мөлшерінің қатынасы коэффициентінің (бұдан әрі – ҚКК) кепіл нысанасының құнына шекті мәніне байланысты мынадай мөлшерде белгіленеді:
ҚКК мәні қоса алғанда 0,7-ге (нөл бүтін оннан жетіге) дейін болғанда – 20 (жиырма) пайыз;
ҚКК мәні 0,7-ден (нөл бүтін оннан жетіден) жоғары болғанда – 25 (жиырма бес) пайыз.
Осы тармақтың мақсаттары үшін ҚКК ипотекалық тұрғын үй қарызы сомасының кепіл нысанасының құнына қатынасы ретінде айқындалады және мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
қарыз сомасы – шарт талаптары бойынша ипотекалық тұрғын үй қарызының сомасы;
кепіл нысанасының құны – сатып алу-сату шартында көрсетілген жылжымайтын мүлік объектісінің құны мен "Бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес бағалаушы айқындаған және ипотекалық тұрғын үй қарызын беру күнінде өзекті болып табылатын жылжымайтын мүлік объектісінің нарықтық құны арасындағы ең төмен мән. Банктік салым шарты бойынша құқықтар түрінде қосымша кепіл болған кезде ҚКК коэффициентін есептеу үшін кепіл нысанасының құны банктік салым шарты бойынша құқықтарды кепілге беру күніне банктік салымның сомасына ұлғайтылады.

Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным совместным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.06.2026 № 101 и постановление Правления Национального Банка РК от 30.06.2026 № 79 (вводятся в действие с 01.07.2026).
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
__________Т. Сулейменов
Председатель Агентства
Республики Казахстан по регулированию и
развитию финансового рынка
__________М. Абылкасымова
Приложение
к совместному постановлению
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 апреля 2026 года № 51 и
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 28 апреля 2026 года № 84
Перечень совместных постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка и Правления Национального Банка Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
1. Совместное постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 августа 2024 года № 62 и постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 августа 2024 года № 45 "Об определении предельных размеров годовой эффективной ставки вознаграждения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34960).
2. Совместное постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 апреля 2025 года № 13 и постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 мая 2025 года № 27 "О внесении изменения в совместное постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 августа 2024 года № 62 и Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 августа 2024 года № 45 "Об определении предельных размеров годовой эффективной ставки вознаграждения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36204).
3. Совместное постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 августа 2025 года № 35 и постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 августа 2025 года № 48 "О приостановлении действия структурного элемента совместного постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 августа 2024 года № 62 и Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 августа 2024 года № 45 "Об определении предельных размеров годовой эффективной ставки вознаграждения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36790).

Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.06.2026 № 101 және ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2026 № 79 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
________Т. Сулейменов
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
_________М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2026 жылғы 29 сәуірдегі
№ 51 мен
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 28 сәуірдегі
№ 84 бірлескен қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылатын Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының бірлескен қаулыларының тізбесі
1. "Жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шекті мөлшерлерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 16 тамыздағы № 62 және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 19 тамыздағы № 45 бірлескен қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34960 болып тіркелген).
2. "Жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шекті мөлшерлерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 16 тамыздағы № 62 және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 19 тамыздағы № 45 бірлескен қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 13 және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 22 мамырдағы № 27 бірлескен қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36204 болып тіркелген).
3. "Жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шекті мөлшерлерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 16 тамыздағы № 62 және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 19 тамыздағы № 45 бірлескен қаулысының құрылымдық элементінің қолданылуын тоқтата тұру туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 20 тамыздағы № 35 және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 25 тамыздағы № 48 бірлескен қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36790 болып тіркелген).

4. Совместное постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 декабря 2025 года № 83 и Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 97 "О приостановлении действия структурного элемента совместного постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 августа 2024 года № 62 и Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 августа 2024 года № 45 "Об определении предельных размеров годовой эффективной ставки вознаграждения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37698).

4. "Жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шекті мөлшерлерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 16 тамыздағы № 62 және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 19 тамыздағы № 45 бірлескен қаулысының құрылымдық элементінің қолданылуын тоқтата тұру туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 83 және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 97 бірлескен қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37698 болып тіркелген).