О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 февраля 2018 года № 182 "Об утверждении Правил ведения таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 апреля 2026 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 апреля 2026 года № 38542
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 3.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 февраля 2018 года № 182 "Об утверждении Правил ведения таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16460) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 23 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан", а также с пунктом 3 статьи 360 Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза, ратифицированный Законом Республики Казахстан от 13 декабря 2017 года, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах ведения таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ведения таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 23 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза.";
подпункты 2) и 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) оператор службы технической поддержки – лицо, на которое возложено обеспечение функционирования цифровой системы;
3) цифровая система – совокупность цифровых технологий, обслуживающего персонала и документации, предназначенная для формирования статистической базы данных и выходных показателей статистики внешней торговли Республики Казахстан.";
абзац первый пункта 7 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 14 ақпандағы № 182 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 17 сәуірдегі № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 24 сәуірде № 38542 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 14 ақпандағы № 182 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16460 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 23-бабының 3-тармағына, сондай-ақ 2017 жылғы 13 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартының 360-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасын жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 23-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және Кеден органдары Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасының тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) техникалық қолдау қызметінің операторы – цифрлық жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген тұлға;
3) цифрлық жүйе – қызмет көрсететін персоналдың цифрлық технологияларының және статистикалық деректер базасын және Қазақстан Республикасы сыртқы сауда статистикасының қорытынды көрсеткіштерін қалыптастыру үшін арналған құжаттамалардың жиынтығы.";
7-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Цифровая система включает в себя следующие подсистемы:";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Оператор службы технической поддержки Комитета осуществляет загрузку данных в цифровую систему с использованием инструмента цепочки процессов.";
в пункте 10:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за отчетным периодом, оператором службы технической поддержки, на основе заявки, осуществляется загрузка данных в цифровую систему с актуализацией данных с начала отчетного года;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) ежемесячно к 12 числу месяца, следующего за отчетным периодом, проводится повторная загрузка откорректированных данных в цифровую систему с уведомлением ответственных лиц Комитета.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Ответственное лицо ежемесячно с 14 по 28 число каждого месяца, следующего за отчетным периодом, в подсистеме "публикации отчетов в Интернет" цифровой системы формирует статистику внешней торговли по форме согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 к настоящим Правилам.".
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого и двадцатого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев

"7. Цифрлық жүйе мынадай:";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Комитеттің техникалық қолдау қызметінің операторы процестер тізбегінің аспабын пайдалана отырып цифрлық жүйеге деректерді жүктеуді жүзеге асырады.";
10-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-і күніне техникалық қолдау қызметінің операторы өтінімнің негізінде есепті жылдың басынан бастап деректерді өзектендірумен цифрлық жүйеге деректердің жүктеуін жүзеге асырады;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 12-і күніне Комитеттің жауапты тұлғаларын хабардар ете отырып түзетілген деректердің цифрлық жүйеге қайта жүктеуін жүргізеді.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Жауапты тұлға ай сайын есепті кезеңнен кейінгі әр айдың 14-нен 28-не дейін цифрлық жүйенің "Интернетке есептерді жариялау" кіші жүйесінде осы Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша сыртқы сауда статитикасын қалыптастырады.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы және жиырмасыншы абзацтарын қоспағанда алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев