О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 28 февраля 2023 года № 218 "Об утверждении Правил и форм оказания государственной услуги "Применение процедуры внесудебного банкротства"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2026 года № 269. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2026 года № 38520
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 28 февраля 2023 года № 218 "Об утверждении Правил и форм оказания государственной услуги "Применение процедуры внесудебного банкротства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31976) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и подпунктом 1) статьи 9, пунктом 4 статьи 16 и пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оказания государственной услуги "Применение процедуры внесудебного банкротства", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Применение процедуры внесудебного банкротства" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) в реализацию статей 5, 16, 17, 18 и 19 Закона Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Применение процедуры внесудебного банкротства" (далее – государственная услуга).";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственная услуга оказывается физическому лицу – гражданину Республики Казахстан (далее – услугополучатель, должник) с целью прекращения обязательств по договорам банковского займа и договорам о предоставлении микрокредита физических лиц перед банками второго уровня, филиалами банка-нерезидента Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, микрофинансовую деятельность (за исключением ломбардов), или коллекторскими агентствами.
К обязательствам, указанным в настоящем пункте, также относятся обязательства перед банками второго уровня, филиалами банка-нерезидента Республики Казахстан, организациями, осуществлявшими отдельные виды банковских операций, микрофинансовую деятельность, или коллекторскими агентствами, лишенными уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций лицензий на проведение всех банковских операций, осуществление микрофинансовой деятельности либо исключенными из реестров микрофинансовых организаций, коллекторских агентств, в том числе ликвидированными, находящимися на стадии ликвидации, а также иными организациями, которым принадлежат права требования по договорам банковского займа, договорам займа (кредита) и договорам о предоставлении микрокредита физических лиц (далее – кредиторы).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"Соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын және нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 28 ақпандағы № 218 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 22 сәуірдегі № 269 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 22 сәуірде № 38520 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын және нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 28 ақпандағы № 218 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31976 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
""Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 1) тармақшасына, 16-бабының 4-тармағына және 19-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5, 16, 17, 18 және 19-бабын іске асыру үшін әзірленді және "Соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану" мемлекеттік қызметін көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаға – Қазақстан Республикасының азаматына (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы, борышкер) жеке тұлғаларға банктік қарыз шарттары және микрокредит беру туралы шарттары бойынша екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банк филиалдар, банк операцияларының жекелеген түрлерін, микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйымдар (ломбардтарды қоспағанда) немесе коллекторлық агенттіктер алдындағы міндеттемелерін тоқтату мақсатында көрсетіледі.
Осы тармақта көрсетілген міндеттемелерге, сондай-ақ қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган барлық банк операцияларын жүргізуге, микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензиялардан айырған не микроқаржы ұйымдарының, коллекторлық агенттіктердің тізілімдерінен шығарылған, оның ішінде таратылған, таратылу сатысындағы екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін, микроқаржылық қызметті жүзеге асырған ұйымдардың немесе коллекторлық агенттіктердің, сондай-ақ жеке тұлғалардың банктік қарыз шарттары, қарыз (кредит) шарттары және микрокредит беру туралы шарттары бойынша талап ету құқығы тиесілі өзге де ұйымдардың (бұдан әрі – кредиторлар) алдындағы міндеттемелер де жатады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Основаниями для подачи должником заявления о применении процедуры внесудебного банкротства по форме, согласно приложению 2 к настоящему приказу (далее – Заявление), в соответствии со статьей 5 Закона являются наличие обязательств, определенных пунктом 2 Правил, в размере, не превышающим 1600-кратный месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на дату подачи Заявления, и соответствие в совокупности следующим условиям:
1) отсутствие на праве собственности имущества, включая имущество, находящееся в общей собственности;
2) по обязательствам перед кредиторами, отсутствует погашение в течение 12 (двенадцати) последовательных месяцев на дату подачи такого Заявления.
Погашением считается платеж, в сумме превышающий однократный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату платежа.
Срок отсутствия погашения рассчитывается с даты последнего платежа по каждому договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита.
По договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита, уступленным коллекторскому агентству по договору уступки права (требования), срок отсутствия погашения рассчитывается с даты последнего платежа до уступки права (требования) коллекторскому агентству, за исключением случаев, если коллекторским агентством не будет подтвержден иной срок отсутствия платежа;
3) кредитором и должником проведены процедуры по урегулированию и (или) взысканию неисполненных обязательств по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита в соответствии с законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и "О микрофинансовой деятельности".
Меры по проведению урегулирования и (или) взыскания задолженности, указанные в части первой настоящего подпункта, необходимо провести в сроки, не превышающие 12 (двенадцати) месяцев с момента возникновения просроченной задолженности.
Требования настоящего подпункта не распространяются на обязательства, предусмотренные частью второй пункта 2 настоящих Правил, а также на договор банковского займа и (или) договор о предоставлении микрокредита, заключенные до 1 января 2025 года;
4) неприменение процедуры внесудебного или судебного банкротства в течение 7 (семи) лет на дату подачи Заявления.
Независимо от условий, установленных подпунктом 2) настоящего пункта, услугополучатель подает Заявление, если он является получателем государственной адресной социальной помощи в течение 6 (шести) месяцев, предшествующих дате подачи Заявления.
Независимо от условий, установленных настоящим пунктом, услугополучатель подает Заявление, если срок неисполнения обязательств составляет свыше 5 (пяти) лет на дату подачи Заявления.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"5. Борышкердің осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туралы өтініш (бұдан әрі – Өтініш) беруі үшін Заңның 5-бабына сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және Өтініш берілген күні қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 1600 еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде Қағидалардың 2-тармағында айқындалған міндеттемелердің болуы және жиынтығында мынадай:
1) ортақ меншіктегі мүлікті қоса алғанда, меншік құқығында мүліктің болмауы;
2) кредиторлар алдындағы міндеттемелері бойынша осындай Өтініш берілген күнге қатарынан он екі ай бойы өтеудің болмауы.
Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және төлем күнінде қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің бір еселенген мөлшерінен асатын сомадағы төлем өтеу болып есептеледі.
Өтеудің болмау мерзімі әрбір банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша соңғы төлем күнінен бастап есептеледі.
Егер коллекторлық агенттік төлемнің болмауының өзге мерзімін растамаған жағдайларды қоспағанда, құқықты (талапты) басқаға беру шарты бойынша коллекторлық агенттікке берілген банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша өтеудің болмау мерзімі соңғы төлем күнінен бастап құқық (талап ету) коллекторлық агенттікке берілгенге дейін есептеледі;
3) кредитор мен борышкерге "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша орындалмаған міндеттемелерді реттеу және (немесе) өндіріп алу жөніндегі рәсімдердің жүргізілуі;
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген берешекті реттеуді және (немесе) өндіріп алуды жүргізу жөніндегі шараларды мерзімі өткен берешек туындаған кезден бастап 12 (он екі) айдан аспайтын мерзімдерде жүргізу қажет.
Осы тармақшаның талаптары осы Қағидалардың 2-тармағының екінші бөлігінде көзделген міндеттемелерге, сондай-ақ 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған банктік қарыз шартына және (немесе) микрокредит беру шартына қолданылмайды.
4) Өтініш берілген күнге дейін 7 (жеті) жыл бойы соттан тыс немесе сот арқылы банкроттық рәсімнің қолданылмау шарттарына сәйкес келуі негіз болып табылады.
Егер көрсетілетін қызметті алушы Өтініш берілген күннің алдындағы 6 (алты) ай ішінде мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушы болып табылса, осы тармақтың 2) тармақшасында белгіленген шарттарға қарамастан, ол Өтініш бере алады.
Егер міндеттемелерді орындамау мерзімі Өтініш берілген күннен 5 (бес) жыл асса, осы тармақшада белгіленген шарттарға қарамастан, көрсетілетін қызметті алушы Өтініш бере алады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Услугополучатель для получения государственной услуги представляет Заявление.
Обработка Заявлений услугополучателя, в том числе проверка на соответствие условиям, предусмотренным пунктом 5 настоящих Правил, осуществляется автоматически в информационном сервисе "Tazalau", реализованный на регистраторской информационной системе "Qoldau.kz", путем сверки данных регистрирующих государственных органов, организаций и кредитных бюро.
Истребование от услугополучателей документов и сведений, имеющихся в информационных системах, не допускается.";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. При соответствии услугополучателя обстоятельствам, предусмотренным пунктами 5 и 7 настоящих Правил, и наличии согласия супруга (супруги) (при его (ее) наличии) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента подачи Заявления услугодателем размещаются сведения об услугополучателе на портале.
Срок проведения услугодателем процедуры внесудебного банкротства должника, за исключением, определенного частью третьей настоящего пункта, составляет 6 (шесть) месяцев со дня размещения на портале сведений, указанных в части первой настоящего пункта.
В отношении должника, совокупная задолженность которого не превышает 1 600-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на дату подачи Заявления, и срок неисполнения обязательств которого превышает пять лет, процедура внесудебного банкротства проводится один месяц со дня размещения на портале сведений, указанных в части первой настоящего пункта.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания размещаются сведения об услугополучателе на портале, либо предоставляется мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 3 к настоящему приказу:
1) при обращении на портал и (или) мобильное приложение и (или) Государственную корпорацию – в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью должностного лица услугодателя;

"7. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін Өтінішті береді.
Көрсетілетін қызметті алушының Өтінішті өңдеу, оның ішінде осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген шарттарға сәйкестігін тексеру "Qoldau.kz" тіркеуші ақпараттық жүйесінде іске асырылған "Tazalau" ақпараттық сервисінде тіркеуші мемлекеттік органдардың, ұйымдардың және кредиттік бюролардың деректерін салыстыру арқылы автоматты түрде жүзеге асырылады.
Көрсетілген қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 5 және 7-тармағында көзделген мән-жайларға сәйкес келген және жұбайының (зайыбының) (ол болған жағдайда) келісімі болған кезде, көрсетілетін қызметті беруші Өтініш берілген сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтерді порталда орналастырады.
Көрсетілетін қызметті берушінің борышкердің соттан тыс банкроттық рәсімін жүргізу мерзімі, осы тармақтың үшінші бөлігінде айқындалғанды қоспағанда, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтер порталда орналастырылған күннен бастап 6 (алты) айды құрайды.
жиынтық берешегі Өтініш берілген күні республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1600 еселенген мөлшерінен аспайтын және міндеттемелерді орындамау мерзімі бес жылдан асатын борышкерге қатысты соттан тыс банкроттық рәсім осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтер порталға орналастырылған күннен бастап бір ай мерзімде жүргізіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушіге мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жолданады. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер порталда орналастырады не осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту:
1) портал және (немесе) мобильдік қосымша арқылы және (немесе) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде – көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамының электрондық-цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында;

2) при обращении в Государственную корпорацию – на бумажном носителе, подписанном должностным лицом услугодателя.
В Государственной корпорации выдача готовых документов услугополучателю осуществляется в соответствии с графиком работы Государственной корпорации при предъявлении документов, удостоверяющих личность, или электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в котором указываются соответствующие полномочия представителя.
В соответствии с пунктом 5 статьи 16 Закона повторно Заявление услугополучатель подает после исключения оснований, явившихся причиной отказа в применении процедуры внесудебного банкротства, но не ранее чем через 3 (три) месяца после даты получения отказа.
10. Процедура внесудебного банкротства в соответствии со статьей 18 Закона прекращается, если в течение срока проведения такой процедуры:
1) услугополучатель через Государственную корпорацию, портал и (или) мобильное приложение подал услугодателю заявление о прекращении процедуры внесудебного банкротства по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) в собственность должника поступило имущество или изменилось его финансовое и (или) имущественное положение, позволяющее ему полностью или более чем на тридцать процентов исполнить свои обязательства перед кредиторами;
3) выявлены факты сокрытия имущества или имущественных обязательств, сведений об имуществе, его размере, месте нахождения либо иной информации об имуществе, передачи имущества в иное владение, отчуждения или уничтожения имущества, а также сокрытия, уничтожения, фальсификации документов, отражающих сведения об имуществе;
4) наступила смерть услугополучателя, вступило в законную силу решение суда о признании его безвестно отсутствующим или объявлении его умершим;
5) выявлены факты несоответствия должника на дату подачи Заявления по основаниям, указанным в статье 5 Закона, в том числе по заявлению кредитора.
Требования подпунктов 2), 3) и 5) части первой настоящего пункта не относятся к должникам, применившим процедуру внесудебного банкротства на основании пункта 3 статьи 5 Закона.
Повторно Заявление услугополучатель подает не ранее чем через 6 (шесть) месяцев после даты прекращения процедуры по основаниям, предусмотренным подпунктами 3) и 5) настоящего пункта.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. При отсутствии оснований для прекращения процедуры внесудебного банкротства в соответствии со статьей 18 Закона по истечении сроков, установленных частями второй и третьей пункта 9 настоящих Правил, уполномоченным органом выносится решение о завершении процедуры внесудебного банкротства и признании должника банкротом по форме, согласно приложению 4 к настоящему приказу, и подлежит размещению на портале.
Результат оказания государственной услуги направляется услугодателем:
в "личный кабинет" услугополучателя на портале и (или) на мобильном приложении;
в Государственную корпорацию через курьерскую, и (или) почтовую связь, и (или) посредством информационной системы, не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем истечения срок а оказания государственной услуги.
В Государственной корпорации выдача готовых документов услугополучателю осуществляется в соответствии с графиком работы Государственной корпорации при предъявлении документов, удостоверяющих личность, или электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в котором указываются соответствующие полномочия представителя.";

2) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде – көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы қол қойған қағаз жеткізгіште береді.
Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру Мемлекеттік корпорацияның жұмыс кестесіне сәйкес өзінің немесе оның өкілінің тиісті өкілеттігі көрсетілетін, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжат негізінде әрекет ететін оның өкілі жеке басын куәландыратын құжаттарды немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты көрсеткен кезде (сәйкестендіру үшін) жүзеге асырылады.
Заңның 16-бабы 5-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы соттан тыс банкроттық рәсімін қолданудан бас тартуға себеп болған негіздерді жойғаннан кейін, бірақ бас тартуды алған күннен кейін 3 (үш) ай өткен соң соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туралы Өтінішті қайта береді.
10. Соттан тыс банкроттық рәсімі, Заңның 18-бабына сәйкес егер мұндай рәсімді жүргізу мерзімі ішінде:
1) көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорация, портал және (немесе) мобильді қосымша арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соттан тыс банкроттық рәсімін тоқтату туралы өтініш берсе;
2) борышкердің меншігіне мүлік түсіп немесе өзінің қаржылық және (немесе) мүліктік жағдайы өзгеріп, бұл оның кредиторлар алдындағы міндеттемелерін толық немесе отыз пайыздан асырып орындауына мүмкіндік берсе;
3) мүлікті немесе мүліктік міндеттемелерді, мүлік, оның мөлшері, тұрған жері туралы мәліметтерді не мүлік туралы өзге де ақпаратты жасыру, мүлікті өзгенің иеленуіне беру, мүлікті иеліктен шығару немесе жою, сондай-ақ мүлік туралы мәліметтерді көрсететін құжаттарды жасыру, жою, бұрмалау фактілері анықталса;
4) көрсетілетін қызметті алушы қайтыс болса, соттың оны хабар-ошарсыз кетті деп тану туралы немесе оны қайтыс болды деп жариялау туралы шешімі заңды күшіне енсе;
5) борышкердің Өтініш берген күні осы Заңның 5-бабында көрсетілген негіздерге сәйкес келмеу фактілері, оның ішінде кредитордың өтініші бойынша анықталса тоқтатылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігі 2), 3) және 5) тармақшасының талаптары осы Заңның 5-бабы 3-тармағының негізінде соттан тыс банкроттық рәсімін қолданған борышкерлерге қатысты болмаса тоқтатылады.
Көрсетілетін қызметті алушы Өтінішті қайтадан осы тармақтың 3) және 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша рәсім тоқтатылған күннен кейін 6 (алты) айдан кешіктірмей беруге құқылы.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Заңның 18-бабына сәйкес соттан тыс рәсімді тоқтату үшін негіздер болмаған кезде, уәкілетті орган осы Қағидалардың 9-тармағының екінші және үшінші бөлігінде белгіленген мерзім өткен соң осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соттан тыс банкроттық рәсімін аяқтау және борышкерді банкрот деп тану туралы шешім шығарады және порталда орналастырады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін көрсетілетін қызметті беруші:
мемлекеттік қызметті алушының портал және (немесе) мобильді қосымшадағы "жеке кабинетіне";
Мемлекеттік корпорацияға курьерлік, пошта байланысы және (немесе) ақпараттық жүйе арқылы мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі өткен күннен кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей жолдайды.
Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру Мемлекеттік корпорацияның жұмыс кестесіне сәйкес өзінің немесе оның өкілінің тиісті өкілеттігі көрсетілетін, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжат негізінде әрекет ететін оның өкілі жеке басын куәландыратын құжаттарды немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты көрсеткен кезде (сәйкестендіру үшін) жүзеге асырылады.";

приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
приложения 2, 3 и 4 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 3, 4 и 5 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2026 года № 269
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Применение процедуры
внесудебного банкротства"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Применение процедуры внесудебного банкротства"
1.
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по районам, городам и районам в городах (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
1) через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) на бумажном носителе;
2) посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) и (или) специального мобильного приложения (далее – мобильное приложение) – в электронной форме.
3.
Срок оказания государственной услуги
1) срок размещения услугодателем сведений об услугополучателе на портале либо мотивированного отказа в оказании государственной услуги составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней;
2) срок проведения услугодателем процедуры внесудебного банкротства должника, за исключением, определенного подпунктом 3) настоящего пункта, составляет 6 (шесть) месяцев со дня размещения на портале сведений о должнике;
3) в отношении должника, совокупная задолженность которого не превышает 1 600-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на дату подачи заявления о применении процедуры внесудебного банкротства, и срок неисполнения обязательств которого превышает пять лет, процедура внесудебного банкротства проводится один месяц со дня размещения на портале сведений о должнике.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная
5.
Результат оказания государственной услуги

көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 2, 3 және 4-қосымшалар осы бұйрыққа 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлiгi
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 22 сәуірдегі
№ 269 бұйрығына
1-қосымша
"Соттан тыс банкроттық
рәсімін қолдану" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша аумақтық органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы қағаз жеткізгіште;
2) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) және (немесе) арнаулы мобильді қосымша арқылы электрондық нысанда.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) көрсетілетін қызметті берушінің көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтерді порталда орналастыруы не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжделген бас тарту мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды;
2) көрсетілетін қызметті берушінің соттан тыс банкроттық рәсімін өткізу мерзімі борышкер туралы мәліметті порталда орналастырылған күннен бастап 6 (алты) айды құрайды.
Жиынтық берешегі соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туралы өтініш берілген күні республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1 600 еселенген мөлшерінен аспайтын және міндеттемелерін орындамау мерзімі бес жылдан асатын борышкерге қатысты соттан тыс банкроттық рәсімі осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтер порталда орналастырылған күннен бастап бір ай жүргізіледі.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/қағаз жеткізгіште)
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі

1) размещение услугодателем сведений об услугополучателе на портале либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги;
2) решение о завершении процедуры внесудебного банкротства либо прекращение процедуры внесудебного банкротства.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодатель – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 8.30 до 18.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2) Государственная корпорация – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу и Закону о праздниках.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди;
3) портала и мобильного приложения – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу и Закону о праздниках, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
1) Государственной корпорации: www.gov4c.kz;
2) портала www.egov.kz.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
В Государственную корпорацию:
Заявление должника о применении процедуры внесудебного банкротства согласно приложению 2 к настоящему приказу.
На портале и (или) в мобильном приложении:
Заявление должника о применении процедуры внесудебного банкротства согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя; о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя; о наличии/отсутствии на праве собственности имущества, включая имущество, находящееся в общей собственности; об обязательствах перед кредиторами; о применении/неприменении процедуры внесудебного или судебного банкротства в течение семи лет на дату подачи заявления услугодатель получает из соответствующих информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті берушінің көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтерді порталда орналастыруы немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжделген бас тартуы;
2) соттан тыс банкроттық рәсімін аяқтау шешім не соттан тыс банкроттықты тоқтату.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорациясының және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы Заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен, сағат 08.30-ден 18.00-ға дейін;
2) Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және Меркелер туралы Заңға сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады. Қабылдау "электрондық кезек" тәртібімен, жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асыралады, электрондық кезекті брондауға болады;
3) портал және модильді қосымшада – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Еңбек кодексіне және Мереке туралы Заңға сәйкес жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады). Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайы:
1) Мемлекеттік корпорацияның: www. gov4c. kz;
2) www. egov. kz порталы интернет -ресурсында орналастырған.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Мемлекеттік корпорацияға: Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Борышкердің соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туралы өтініші. Портал және (немесе) мобильді қосымшада: Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Борышкердің соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туралы өтініші.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы; дара кәсіпкер ретінде тіркеу туралы; ортақ меншіктегі мүлікті қоса алғанда, меншік құқығында мүліктің бар/жоғы туралы; кредитор алдындағы міндеттемелер туралы; өтініш берілген күнге дейін жеті жыл ішінде соттан тыс немесе сот арқылы банкроттық рәсімінің қолданылған/ қолданылмағаны туралы мәліметтерін "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті ақпараттық жүйелерден алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер

1) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
2) отсутствие согласия услугополучателя и (или) супруга (супруги)(при его (ее) наличии), предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777 (при оказании услуги через Государственную корпорацию). Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП).
Услугополучатель получает информацию о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале Единого контакт-центра.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа проходят авторизацию в мобильном приложении с использованием ЭЦП или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2026 года № 269
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Применение процедуры
внесудебного банкротства"
форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
о прекращении процедуры внесудебного банкротства
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
_________________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер (ИИН), телефон
Настоящим заявлением прошу прекратить процедуру внесудебного банкротства,
инициированную по моему заявлению №______________________
от _____________________20____года, по причине:

1) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсетуге қажетті ұсынылған материалдар, объектілер, деректер мен ақпараттардың Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) көрсетілетін қызметті алушының не (немесе) жұбайының (зайыбының) (бар болған жағдайда мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген Өз-өзіне қызмет көрсетуді, өздігінен қозғалуды, бағдар жасауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе жартылай жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып, 1414 Біріңғай байланыс орталығы, 8 800 080 7777 арқылы (Мемлекеттік корпорация арқылы қызмет көрсету кезінде) жүгіну арқылы жүргізеді. Көрсетілетін қызметті алушы электрондық цифрлық қолтаңба болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алады.
Көрсетілетін қызметті алушы Бірыңғай байланыс-орталығының порталында "жеке кабинет" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы мемлекеттік ақпаратты алады.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторизацияланған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Көрсетілетін қызметті алушы цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторландырудан өтеді, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтуі және қажетті құжатты таңдауы қажет.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 22 сәуірдегі
№ 269 бұйрығына
2-қосымша
"Соттан тыс банкроттық
рәсімін қолдану" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
2-қосымша
нысан
Соттан тыс банкроттық рәсімін тоқтату туралы өтініш
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке куәлікте көрсетілген болса), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) (телефон)
Осы арызбен менің 20__ жылғы _____ №__ өтінішім бойынша бастамашылық жасалған соттан тыс банкроттық рәсімін мына себептерге (қажет болғанын белгілеңіз):

1. Отказа по собственному желанию от проведения процедуры внесудебного банкротства.
2. Поступления в мою собственность имущества или изменения моего финансового и (или) имущественного положения, позволяющего мне полностью или более чем на 30 (тридцать) процентов исполнить свои обязательства перед кредиторами.
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
________________________________________________________________________
(подпись, дата/ данные электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП),
дата и время удостоверения ЭЦП)
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2026 года № 269
Приложение 2 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 февраля 2023 года № 218
форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
должника о применении процедуры внесудебного банкротства
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
(далее – ФИО)
_____________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
______________________________________________________________________
(адрес по месту жительства/место прописки – область, район (город), населенный
пункт (село и так далее), улица (проспект, переулок), дом, квартира)
ИИН супруга(и): ______________________________________________________
Я подтверждаю о том, что:
соответствую условиям подачи заявления о признании гражданина банкротом во внесудебном порядке, предусмотренным статьей 5 Закона Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан", а именно:
1) мои обязательства не превышают 1600-кратный размер месячного расчетного показателя, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на дату подачи заявления;
2) на праве собственности отсутствует имущество, включая имущество, находящееся в общей собственности;
3) отсутствует погашение в течение двенадцати последовательных месяцев на дату подачи заявления;
4) проведены процедуры по урегулированию и (или) взысканию неисполненных обязательств по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита в соответствии с законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и "О микрофинансовой деятельности".
Дополнительные сведения:
1) я являюсь получателем государственной адресной социальной помощи в течение последних шести месяцев;

1. Соттан тыс банкроттық рәсімін өз еркімен жүргізуден бас тарту
2. Мүліктің меншігіме түсуіне немесе кредиторлар алдындағы өз міндеттемелерімді толық немесе 30 (отыз) пайыздан астам орындауға мүмкіндік беретін қаржылық және (немесе) мүліктік жағдайымның өзгеруіне байланысты тоқтатуыңызды сұраймын.
________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке куәлікте көрсетілген болса)
_________________________________________________________
(қолы, күні/электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ)
деректер, ЭЦҚ-мен қол қойылған күні және уақыты
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 22 сәуірдегі
№ 269 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2023 жылғы 28 ақпандағы
№ 218 бұйрығына
2-қосымша
нысан
Борышкердің соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туралы ӨТІНІШІ
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бұдан әрі - АЖТ) (егер ол жеке куәлікте көрсетілген болса)
____________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН))
____________________________________________________________________
(тұрғылықты жері/тіркелген жері бойынша мекенжайы – облыс, аудан (қала), елді
мекен (село және тағы басқа), көше (даңғыл, тұйық көше), үй, пәтер)
Жолдасының ЖСНі:__________________________________________________
Мен:
"Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабында көзделген соттан тыс тәртіппен азаматты банкрот деп тану туралы өтініш беру шарттарына сәйкес келетінімді растаймын, атап айтқанда:
1) менің міндеттемелерім республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туалы өтініш берілген күнге қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 1600 еселенген мөлшерінен аспайды;
2) ортақ меншіктегі мүлікті қоса алғанда, меншік құқығымда мүлік жоқ;
3) өтініш берілген күнге қатарынан 12 (он екі) ай бойы өтеу болмаған;
4) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша орындалмаған міндеттемелерді реттеу және (немесе) өндіріп алу жөніндегі рәсімдер жүргізілді.
Қосымша мәліметтер:
1) соңғы 6 (алты) ай ішінде мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушымын;

2) срок неисполнения обязательств составляет свыше 5 (пяти) лет.
Я уведомлен о том, что:
со дня размещения на портале "электронного правительства" сведений наступают следующие последствия:
1) считаются истекшими сроки долговых обязательств перед кредиторами, указанными в подпункте 11) статьи 1 Закона, сведения о которых отражены в базе данных кредитных бюро;
2) запрещается требовать исполнения обязательств кредиторами, указанными в подпункте 11) статьи 1 Закона, сведения о которых отражены в базе данных кредитных бюро;
3) прекращается начисление неустойки (пени, штрафов) и вознаграждения по всем видам задолженности перед кредиторами, указанными в подпункте 11) статьи 1 Закона, сведения о которых отражены в базе данных кредитных бюро;
4) запрещается принимать на себя новые денежные или имущественные обязательства;
5) считается предоставленным мое согласие на получение уполномоченным органом информации об имуществе, включая общее совместное имущество, от государственных органов и иных органов, и организаций за период до трех лет, предшествующих применению процедуры внесудебного банкротства;
6) не допускаются взыскание денег с банковских счетов в счет удовлетворения требований кредиторов;
7) приостанавливается исполнение решения судов о взыскании долга;
8) я уведомлен о том, что в отношении меня будет проводиться мониторинг финансового состояния в течение 3 (трех) лет до применения процедуры внесудебного банкротства и в ходе процедуры внесудебного банкротства.
Я знаю о последствиях:
1) в течение 5 (пяти) лет не выдается займ;
2) в отношении меня будет проводится мониторинг финансового состояния в течение 3 (трех) лет после признания меня банкротом.
Я несу ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан за достоверность и полноту сведений, предоставленных в настоящем заявлении.
Даю согласие на уведомление о принятом решении по моему заявлению путем sms-оповещения на номер телефона, указанный в Базе мобильных граждан.
Даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Даю согласие на направление супругу (супруге) sms-оповещения на номер телефона, указанный в Базе мобильных граждан для получения согласия супруга (супруги) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, которые требуются для оказания государственной услуги.
Даю согласие на сбор и обработку, в том числе и на передачу третьим лицам моих персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну в рамках оказания государственной услуги "Применение процедуры внесудебного банкротства".
Срок согласия на сбор, обработку персональных данных действует в период оказания государственной услуги.
Сообщаем об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: ФИО, ИИН, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона, сведения об имуществе, включая общее совместное имущество по которому право и (или) сделка подлежат государственной или иной регистрации в компетентном органе, в том числе в иностранном государстве в соответствии с законодательством иностранного государства, деньги на банковских счетах, в том числе в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, наличные деньги, доля в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве, доля участия в уставном капитале юридического лица, в том числе созданного за пределами Республики Казахстан, ценные бумаги, производные финансовые инструменты (за исключением производных финансовых инструментов, исполнение которых происходит путем приобретения или реализации базового актива), инвестиционное золото, объекты интеллектуальной собственности, авторского права, задолженность других лиц перед должником (дебиторская задолженность) при наличии договора или иного документа, являющегося основанием возникновения обязательства или требования, нотариально засвидетельствованного (удостоверенного), животные при наличии ветеринарного паспорта или иного документа, подтверждающего право собственности, драгоценные камни и драгоценные металлы, ювелирные изделия, изготовленные из них, и другие предметы, содержащие драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведения искусства и антиквариат, меховые.
_____________________________________
(ФИО)
_____________________________________
(подпись, дата/данные электронной
цифровой подписи (далее – ЭЦП),
дата и время удостоверения ЭЦП)
дата подачи заявления
код органа государственных
доходов по месту жительства
Перечень документов, прилагаемых к заявлению (при необходимости):
_____________________________________________
(ФИО, подпись должностного лица,
принявшего заявление, дата/данные ЭЦП,
дата приема заявления
входящий номер документа

2) міндеттемелерді орындамау мерзімі 5 (бес) жылдан асты.
Мен:
мәліметтер "электрондық үкімет" порталында орналастырылған күннен бастап мынадай салдар басталғаны:
1) мәліметтері кредиттік бюросының деректер базасында көрсетілген, Заңның 1-бабының 11) тармақшасында көрсетілген кредитор алдындағы борыштық міндеттемелерінің мерзімдері өткен болып есептелгені;
2) мәліметтері кредиттік бюросының деректер базасында көрсетілген, Заңның 1-бабының 11) тармақшасында көрсетілген кредиторлардан міндеттемелерді орындауды талап етуге тыйым салынатыны;
3) мәліметтері кредиттік бюросының деректер базасында көрсетілген, Заңның 1-бабының 11) тармақшасында көрсетілген кредиторлар алдындағы барлық қарыз түрлері бойынша тұрақсыздық айыбының (өсімпұлдар, айыппұлдар) және сыйақының есептелуі тоқтатылатыны;
4) жаңа ақшалай немесе мүліктік міндеттемелерді қабылдауға тыйым салынатыны;
5) уәкілетті органның мемлекеттік органдар мен өзге де органдардан және ұйымдардан борышкердің соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану алдындағы үш жылға дейінгі кезеңдегі жалпы ортақ мүлкін қоса алғанда, мүлкі туралы ақпарат алуына борышкердің келісімі берілген деп есептелетіні;
6) банктік шоттарынан кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру есебіне ақша өндіріп алуға жол берілмейтіні;
7) соттардың борышты өндіріп алу туралы шешімдерін орындау тоқтатыла тұратыны;
8) маған соттан тыс банкроттық рәсімін қолдануға дейін және соттан тыс банкроттық рәсімі барысында менің қаржылық жағдайымның 3 (үш) жыл бойы мониторингтелетіні туралы хабардар етілді.
Салдарлар туралы білемін:
1) 5 (бес) жыл ішінде қарыз берілмейді;
2) мені банкрот деп танығаннан кейін 3 (үш) жыл ішінде маған қатысты қаржылық жай-күйге мониторинг жүргізіледі.
Мен осы өтініште ұсынылған мәліметтердің дұрыстығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жауаптымын.
Мобильді азаматтар базасында (МАБ) көрсетілген телефон нөміріне sms-хабарлама арқылы менің өтінішім бойынша қабылданған шешім туралы хабарламаға келісім беремін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға жұбайының (зайыбының) келісімін алу үшін Мобильді азаматтар базасында көрсетілген телефон нөміріне жұбайыма (зайыбыма) sms-хабарлама жіберуге келісім беремін.
"Соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану" мемлекеттік қызметін көрсету шеңберінде жеке деректерімді және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге, оның ішінде үшінші тұлғаларға беруге келісемін.
Дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беру мерзімі мемлекеттік қызметті көрсету кезеңінде жарамды.
Жеке деректерді трансшекаралық тасымалдаудың жоқтығы, сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таратылмауы туралы хабарлаймыз.
Жиналған деректер тізімі: АЖТ (ол болған жағдайда), ЖСН, банк деректемелері, электрондық поштасы, телефон нөмірі, құқық және (немесе) мәміле құзыретті органда, оның ішінде шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекетте мемлекеттік немесе өзге де тіркелуге жататын мүлік, жалпы ортақ мүлкін қоса алғанда, банктік шоттардағы, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі шетелдік банктердегі ақша, қолма-қол ақша, тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт бойынша тұрғын ғимараттағы үлес, заңды тұлғаның, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде құрылған заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі, бағалы қағаздар, туынды қаржы құралдары (орындалуы базалық активті сатып алу немесе өткізу жолымен жүргізілетін туынды қаржы құралдарын қоспағанда), инвестициялық алтын, зияткерлік меншік, авторлық құқық объектілері, шарт немесе міндеттеменің немесе талаптың туындауына негіз болып табылатын, нотариат куәландырған (растаған) өзге де құжат болған кезде басқа тұлғалардың борышкер алдындағы берешегі (дебиторлық берешек), ветеринариялық паспорты немесе меншік құқығын растайтын өзге де құжаты болған кезде жануарлар, асыл тастар мен бағалы металдар, олардан жасалған зергерлік бұйымдар және құрамында асыл тастар мен бағалы металдар бар басқа да заттар, сондай-ақ өнер және антиквариат туындылары, тері бұйымдары, басқа да бағалы киім, цифрлық активтер.
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
(қолы, күні/электрондық цифрлық
қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) деректер,
ЭЦҚ-мен қол қойылған күні және уақыты)
өтініш беру күні
тұрғылықты жері бойынша
мемлекеттік кірістер органдарының коды
_______________________________________________________________
(арызды қабылдаған лауазымды адамның қолы, күні/тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ЭЦҚ-дан деректер, ЭЦҚ-мен қол қойылған күні және уақыты)
өтінішті қабылдау күні
құжаттың кіріс нөмірі

Данный документ согласно пункту 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" равнозначен документу на бумажном носителе.
Проверить подлинность электронного документа Вы можете на tazalau.qoldau.kz, а также интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Приложение 4 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2026 года № 269
Приложение 3 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 февраля 2023 года № 218
форма
УВЕДОМЛЕНИЕ
об отказе в применении процедуры внесудебного банкротства
На Ваше заявление №___ от "___" __________20__года, сообщаем об отказе в применении в отношении Вас процедуры внесудебного банкротства, по причине:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Повторно заявление о применении процедуры внесудебного банкротства должник в соответствии с пунктом 5 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" вправе подать после исключения оснований, явившихся причиной отказа в применении процедуры внесудебного банкротства, но не ранее чем через 3 (три) календарных месяца после даты получения отказа.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" услугополучатели имеют право обжаловать решения, действия (бездействие) услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан в
____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов или фамилия, имя отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица, уполномоченных в соответствии с законами Республики Казахстан рассматривать жалобы)
____________________________________________________________________
или суд не позднее 3 (трех) месяцев со дня, когда ему стало известно о принятии решения или совершении административного действия (бездействия).
________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность), должность должностного
лица услугодателя)
________________________________________________
(подпись, дата/данные электронной цифровой подписи
(далее – ЭЦП), дата и время удостоверения ЭЦП)
Приложение 5 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2026 года № 269
Приложение 4 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 февраля 2023 года № 218
форма
РЕШЕНИЕ
о завершении процедуры внесудебного банкротства и признании должника банкротом

Бұл құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 1-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатпен тең.
Сіз электрондық құжаттың түпнұсқалығын tazalau.qoldau.kz, сондай-ақ уәкілетті органның интернет-ресурсының веб-қосымшасынан тексере аласыз.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 22 сәуірдегі
№ 269 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Қаржы
министрінің
2023 жылғы 28 ақпандағы
№ 218 бұйрығына
3-қосымша
нысан
Соттан тыс банкроттық рәсімін қолданудан бас тарту туралы ХАБАРЛАМА
Сіздің 20__ "__" _______ №___ өтінішіңізге, Сізге қатысты соттан тыс банкроттық рәсімін қолдануға мынадай себептер бойынша:_____________________________________________________________________________________________________________________ бас тартылғаны туралы хабарлаймыз.
Борышкер "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабының 5-тармағына сәйкес соттан тыс банкроттық рәсімін қолданудан бас тартуға себеп болған негіздерді жойғаннан кейін, бірақ бас тартуды алған күннен кейін 3 (үш) ай өткен соң соттан тыс банкроттық рәсімін қолдану туралы өтінішті қайтадан беруге құқылы.
Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік қызметтер туралы" Заңының 4-бабының 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес, қызмет алушылар мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша қызмет көрсетушінің және/немесе оның лауазымды тұлғаларының шешімдері мен әрекеттерін (әрекетсіздігін) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен келесі мекемеге немесе тұлғаға шағымдану құқығына ие:
____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органы атауы немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағымдарды қарауға өкілетті лауазымды тұлғаның фамилиясы, аты, әкесінің аты (егер ол жеке куәлікте көрсетілген болса))
____________________________________________________________________
немесе сотқа, шешім қабылданған немесе әкімшілік әрекет (әрекетсіздік) жасалған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде шағымдануға болады.
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке куәлікте көрсетілген болса), көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамының лауазымы)
____________________________________________________________________
(қолы, күні/ электрондық цифрлық қолтаңба
(бұдан әрі – ЭЦҚ), ЭЦҚ-мен қол қойылған күні және уақыты)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 22 сәуірдегі
№ 269 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары-Қаржы министрінің
2023 жылғы 28 ақпандағы
№ 218 бұйрығына
4-қосымша
нысан
Соттан тыс банкроттық рәсімін аяқтау және борышкерді банкрот деп тану туралы ШЕШІМ

В соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" Управление государственных доходов по _____________________________________ Департамента государственных доходов по ___________________________________________________________
Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан объявляет о завершении процедуры внесудебного банкротства и признании банкротом гражданина _______________________________________
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
индивидуальный идентификационный номер)
_________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность), должность должностного
лица услугодателя)
_________________________________________________
(подпись, дата/данные электронной цифровой подписи
(далее – ЭЦП), дата и время удостоверения ЭЦП)

"Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Мемлекеттік кірістер комитетінің ______________________________________
бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің ___________________________
Мемлекеттік кірістер басқармасы _______________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
қатысты соттан тыс банкроттық рәсімінің аяқталғаны туралы және азаматты банкрот деп тану туралы хабарлайды.
__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке куәлікте көрсетілген болса),
көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамының лауазымы)
__________________________________________________________
(қолы, күні/электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ),
ЭЦҚ-мен қол қойылған күні және уақыты)