О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 "Об утверждении Правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 апреля 2026 года № 144. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 апреля 2026 года № 38492
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 "Об утверждении Правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032) следующие изменения и дополнения:
в Правилах по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) буферная зона – зона, окружающая или прилегающая к зоне, границы которой официально определены в фитосанитарных целях, для сведения к минимуму вероятности распространения вредного организма в выделенную зону или из нее и подвергающаяся, при необходимости, фитосанитарным или другим мерам борьбы;";
пункты 26, 27, 27-1 и 28 изложить в следующей редакции:
"26. Фитосанитарный сертификат на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан или мотивированный отказ в оказании государственной услуги оформляется в бумажной форме в срок не более 16 (шестнадцати) рабочих часов с момента регистрации заявления.
27. При обращении услугополучателя в канцелярию территориального подразделения (услугодателя), либо на портал:
1) канцелярия территориального подразделения (услугодателя) в день поступления заявления на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан регистрирует его и передает на рассмотрение руководителю территориального подразделения (услугодателя), которым назначается ответственный государственный инспектор по карантину растений (при поступлении после 17.30 часов, заявление на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан регистрируется на следующий рабочий день);
2) ответственный государственный инспектор по карантину растений в день регистрации заявления на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан проверяет полноту представленных документов.

"Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден және бөтен тектi түрлерден қорғау жөнiндегi қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 17 сәуірдегі № 144 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 21 сәуірде № 38492 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидаларда:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) буферлік аймақ – зиянды организмнің бөлінген аймаққа немесе одан таралу ықтималдығын барынша азайту үшін шекаралары фитосанитариялық мақсаттарда ресми түрде айқындалған және қажет болған жағдайда фитосанитариялық немесе басқа да бақылау шараларына ұшырайтын аймақты қоршаған немесе оған іргелес аймақ;";
26, 27, 27-1 және 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге арналған фитосанитариялық сертификат немесе мемлекеттік қызметті беруден уәжді бас тарту өтініш тіркелген сәттен бастап 16 (он алты) жұмыс сағатынан аспайтын мерзімде қағаз түрінде ресімделеді.
27. Көрсетілетін қызметті алушы аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне не порталға жүгінген кезде:
1) аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш келіп түскен күні оны тіркейді және өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор тағайындалатын аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) басшысының қарауына береді (сағат 17:30-дан кейін келіп түскен кезде карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш келесі жұмыс күні тіркеледі);
2) өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге арналған фитосанитариялық сертификатты алуға өтініш тіркелген күні ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.

При представлении услугополучателем неполного пакета документов предусмотренного пунктом 8 Перечня № 1, и (или) документов с истекшим сроком действия, территориальное подразделение (услугодатель) отказывает в приеме заявления на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан.
При представлении услугополучателем полного пакета документов, ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 8 (восьми) рабочих часов с даты регистрации заявления на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан выезжает на досмотр подкарантинной продукции для установления фитосанитарного состояния подкарантинной продукции.
На основании досмотра подкарантинной продукции ответственный государственный инспектор по карантину растений оформляет акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При обнаружении организмов, сходных по морфологическим признакам с карантинными объектами, чужеродными видами, симптомов болезней растений, признаков повреждения подкарантинной продукции карантинными объектами и чужеродными видами, ответственный государственный инспектор по карантину растений осуществляет отбор образцов подкарантинной продукции в присутствии услугополучателя, либо уполномоченного представителя услугополучателя, и направляет образцы на лабораторную экспертизу для установления видового состава вредителей, болезней растений и сорняков и принадлежности их к карантинным объектам и чужеродным видам.
Отбор образцов для проведения карантинной фитосанитарной экспертизы с последующей выдачей заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции, до подачи заявления на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан, осуществляется специалистами лаборатории в присутствии услугополучателя, либо уполномоченного представителя услугополучателя.
На основании акта карантинного фитосанитарного контроля и надзора ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 8 (восьми) рабочих часов:
оформляет фитосанитарный сертификат по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам или мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 8-1 к настоящим Правилам с использованием единой автоматизированной системы управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture" (далее – ИС ЕАСУ);
передает подготовленный фитосанитарный сертификат или мотивированный отказ в оказании государственной услуги в канцелярию территориального подразделения (услугодателя);

Көрсетілетін қызметті алушы № 1-тізбенің 8-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде, аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификатты алуға арналған өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификатты алуға арналған өтініш тіркелген күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс сағаты ішінде карантинге жатқызылған өнімнің фитосанитариялық жай-күйін анықтау үшін карантинге жатқызылған өнімді жете тексеруге барады.
Карантинге жатқызылған өнімді жете тексеру негізінде өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісін ресімдейді.
Морфологиялық белгілері бойынша карантиндік объектілерге, бөтен текті түрлерге ұқсас организмдер, өсімдіктер ауруларының белгілері, карантинге жатқызылған өнімдердің карантиндік объектілермен және бөтен текті түрлермен зақымдану белгілері анықталған кезде, өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор көрсетілетін қызметті алушының не көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті өкілінің қатысуымен карантинге жатқызылған өнімнің үлгілерін алуды жүзеге асырады және зиянкестердің түрлік құрамын, өсімдіктер мен арамшөптер ауруларын және олардың карантиндік объектілерге тиесілілігін анықтау үшін үлгілерді зертханалық сараптамаға жібереді.
Карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйіне карантиндік фитосанитариялық сараптама жүргізу, кейін карантиндік фитосанитариялық сараптама қорытындысын беру үшін үлгілерді алуды карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш берілгенге дейін зертхана мамандары көрсетілетін қызметті алушының не көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті өкілінің қатысуымен жүзеге асырады.
Карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісі негізінде өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор 8 (сегіз) жұмыс сағаты ішінде:
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фитосанитариялық сертификатты немесе "e-Agriculture" агроөнеркәсіптік кешен салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесін (бұдан әрі – ББАЖ АЖ) пайдалана отырып, осы Қағидаларға 8-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тартуды ресімдейді;
дайындалған фитосанитариялық сертификатты немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тартуды аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне береді;

3) канцелярия территориального подразделения (услугодателя) регистрирует и выдает услугополучателю подготовленный фитосанитарный сертификат или мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
При обращении услугополучателя через портал, уведомление о готовности фитосанитарного сертификата с указанием даты, времени и места получения результата оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги, направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью руководителя территориального подразделения (услугодателя).
27-1. Оформление фитосанитарного сертификата или мотивированного отказа в оказании государственной услуги осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих часов с момента регистрации в канцелярии территориального подразделения (услугодателя) заявления на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан с приложением заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, подтверждающего соответствие заявленной партии подкарантинной продукции карантинным фитосанитарным требованиям страны назначения, выданного не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан.
При поступлении заявления на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан с приложением заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции, канцелярия территориального подразделения (услугодателя) в день поступления (в случае поступления заявления на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан после 17.30 часов, заявление регистрируется на следующий рабочий день) регистрирует его и передает на рассмотрение руководителю территориального подразделения (услугодателя), которым назначается ответственный государственный инспектор по карантину растений.
Ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 2 (двух) рабочих часов с момента регистрации заявления на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан проверяет полноту представленных документов.
При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов предусмотренного пунктом 8 Перечня № 1, и (или) документов с истекшим сроком действия, территориальное подразделение (услугодатель) отказывает в приеме заявления с использованием ИС ЕАСУ.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 3 (трех) рабочих часов проверяет документы на достоверность указанных сведений.

3) аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі дайындалған фитосанитариялық сертификатты немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тартуды тіркейді және көрсетілетін қызметті алушыға береді.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күнін, уақытын және орнын көрсете отырып, фитосанитариялық сертификаттың дайын екендігі туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
27-1. Фитосанитариялық сертификатты немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тартуды ресімдеу карантинге жатқызылған өнімнің мәлімделген партиясының межелі елдің карантиндік фитосанитариялық талаптарына сәйкестігін растайтын, карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш берілген күнге дейін күнтізбелік 7 (жеті) күннен асырмай берілген, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысы қоса берілген, карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызмет берушінің) кеңсесінде тіркелген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс сағаты ішінде жүзеге асырылады.
Карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысы қоса берілген, карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш келіп түскен кезде аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі оны келіп түскен күні тіркейді (17:30-дан кейін келіп түскен жағдайда, карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш келесі жұмыс күні тіркеледі) және аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына қарауға береді, ол өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспекторды тағайындайды.
Өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс сағаты ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы № 1-тізбенің 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) ББАЖ АЖ-ны пайдалана отырып, өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде құжаттарда көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын тексереді.

При соответствии услугополучателя требованиям, предусмотренного пунктом 8 Перечня № 1 к настоящим Правилам и достоверности указанных сведений услугодатель оформляет фитосанитарный сертификат по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
При несоответствии услугополучателя требованиям, предусмотренного пунктом 8 Перечня № 1 к настоящим Правилам и недостоверности указанных сведений услугодатель выносит мотивированное решение об отказе в оказании государственной услуги.
28. Оформление фитосанитарного сертификата или мотивированного отказа в оказании государственной услуги осуществляется в течение 3 (трех) рабочих часов с момента регистрации в канцелярии территориального подразделения (услугодателя) заявления на получение фитосанитарного сертификата для вывоза с территории Республики Казахстан скоропортящейся подкарантинной продукции (фрукты, ягоды, овощи, бахчевые культуры) с приложением к заявлению на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, подтверждающего соответствие заявленной партии подкарантинной продукции карантинным фитосанитарным требованиям страны назначения, выданного не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан.
При поступлении заявления на получение фитосанитарного сертификата для вывоза с территории Республики Казахстан скоропортящейся подкарантинной продукции (фрукты, ягоды, овощи, бахчевые культуры) с приложением заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции, канцелярия территориального подразделения (услугодателя) в день поступления (в случае поступления после 17.30 часов, заявление регистрируется на следующий рабочий день) регистрирует его и передает на рассмотрение руководителю территориального подразделения (услугодателя), которым назначается ответственный государственный инспектор по карантину растений.
Ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 1 (одного) рабочего часа с момента регистрации заявления на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан проверяет полноту представленных документов.
При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов предусмотренного пунктом 8 Перечня № 1, и (или) документов с истекшим сроком действия, территориальное подразделение (услугодатель) отказывает в приеме заявления с использованием ИС ЕАСУ.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 2 (двух) рабочих часов проверяет документы на достоверность указанных сведений.

Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға № 1-тізбенің 8-тармағында көзделген талаптарға және көрсетілген мәліметтердің дұрыстығына сәйкес келген кезде көрсетілген қызметті беруші осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фитосанитариялық сертификатты ресімдейді.
Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға № 1-тізбенің 8-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеген және көрсетілген мәліметтер дұрыс болмаған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді шешім шығарады.
28. Фитосанитариялық сертификатты немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тартуды ресімдеу карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш берілген күнге дейін күнтізбелік 7 (жеті) күннен асырмай берілген, карантинге жатқызылған өнімнің мәлімделген партиясының межелі елдің карантиндік фитосанитариялық талаптарына сәйкестігін растайтын, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйінің карантиндік фитосанитариялық сараптамасының қорытындысы қоса берілген карантинге жатқызылған тез бүлінетін өнімді (жемістер, жидектер, көкөністер, бақша дақылдары) Қазақстан Республикасы аумағынан әкетуге фитосанитариялық сертификат алу туралы өтініш аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесінде тіркелген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде жүзеге асырылады.
Карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысы қоса берілген, тез бұзылатын карантинге жатқызылған өнімді (жемістер, жидектер, көкөністер, бақша дақылдары) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш келіп түскен кезде аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі оны келіп түскен күні тіркейді (17:30-дан кейін келіп түскен жағдайда, өтініш келесі жұмыс күні тіркеледі) және аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына қарауға береді, ол өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспекторды тағайындайды.
Өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш тіркелген сәттен бастап 1 (бір) жұмыс сағаты ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға № 1-тізбенің 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) ББАЖ АЖ-ны пайдалана отырып, өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор 2 (екі) жұмыс сағаты ішінде құжаттарда көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын тексереді.

При соответствии услугополучателя требованиям, предусмотренного пунктом 8 Перечня № 1 к настоящим Правилам и достоверности указанных сведений услугодатель оформляет фитосанитарный сертификат по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
При несоответствии услугополучателя требованиям, предусмотренного пунктом 8 Перечня № 1 к настоящим Правилам и недостоверности указанных сведений услугодатель выносит мотивированное решение об отказе в оказании государственной услуги.";
пункт 29 исключить;
пункты 63 и 64 изложить в следующей редакции:
"63. Присвоение учетного номера объекту производства или мотивированный отказ в его присвоении оформляется в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты регистрации заявления на его получение.
64. При обращении услугополучателя в канцелярию территориального подразделения (услугодателя), либо на портал:
1) работник канцелярии территориального подразделения (услугодателя) в день поступления заявления на присвоение учетного номера объекту производства (при поступлении после 17.30 часов, заявление на присвоение учетного номера объекту производства регистрируется на следующий рабочий день) регистрирует и передает его на рассмотрение руководителю территориального подразделения (услугодателя), которым назначается ответственный государственный инспектор по карантину растений;
2) ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 2 (двух) рабочих дней с даты регистрации заявления на присвоение учетного номера объекту производства проверяет полноту представленных документов.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов предусмотренных пунктом 8 Перечня № 4, и (или) документов с истекшим сроком действия, территориальное подразделение (услугодатель) отказывает в принятии заявления с использованием ИС ЕАСУ.
При представлении услугополучателем полного пакета документов, ответственный государственный инспектор по карантину растений:
в течение 8 (восьми) рабочих дней выезжает на осмотр подкарантинного объекта на соответствие требованиям разделов 9 и 10 Единых карантинных фитосанитарных требований;
при отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, оформляет подтверждение о присвоении учетного номера объекту производства (далее – подтверждение) по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги, ответственный государственный инспектор по карантину растений уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в присвоении учетного номера объекту производства, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).

Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға № 1-тізбенің 8-тармағында көзделген талаптарға және көрсетілген мәліметтердің дұрыстығына сәйкес келген кезде көрсетілген қызметті беруші осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фитосанитариялық сертификатты ресімдейді.
Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға № 1-тізбенің 8-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеген және көрсетілген мәліметтер дұрыс болмаған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді шешім шығарады.";
29-тармақ алып тасталсын;
63 және 64-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін беру немесе оны беруден уәжді бас тарту оны алуға өтініш тіркелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ресімделеді.
64. Көрсетілетін қызметті алушы аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне не порталға жүгінген кезде:
1) аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсе жұмыскері өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін беруге арналған өтініш келіп түскен күні (сағат 17.30-дан кейін келіп түскен кезде, өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін беруге арналған өтініш келесі жұмыс күні тіркеледі) тіркейді және оны өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспекторды тағайындайтын аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) басшысының қарауына береді;
2) өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін беруге арналған өтініш тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы № 4-тізбенің 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде, аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) ББАЖ АЖ-ны пайдалана отырып, өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор:
8 (сегіз) жұмыс күні ішінде карантинге жатқызылған объектінің Бірыңғай карантиндік фитосанитариялық талаптардың 9 және 10-тарауларының талаптарына сәйкестігіне қарап-тексеруге барады;
мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін беру туралы растауды (бұдан әрі – растау) ресімдейді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор көрсетілетін қызметті алушыны өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін беруден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдау өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау рәсімі Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес жүргізіледі.

Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам проведения заслушивания территориальное подразделение (услугодатель) принимает решение о выдаче подтверждения, либо мотивированного отказа в оказании государственной услуги.
Подтверждение или мотивированный отказ в оказании государственной услуги направляется в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, либо распечатывается, подписывается руководителем территориального подразделения (услугодателя), заверяется печатью, и выдается нарочно через канцелярию территориального подразделения (услугодателя), а копия направляется в ведомство уполномоченного органа.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. При выявлении карантинных объектов устанавливаются карантинные зоны по виду карантинного объекта с указанием границ его распространения, включая буферную зону.
Решение об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима или его отмене на территории области, города республиканского значения, столицы принимается соответствующим местным исполнительным органом, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления представления территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа в соответствии с подпунктом 3) статьи 9-1 Закона.
Решение об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима или его отмене на территории двух или более областей (за исключением случаев локального распространения карантинного объекта на территории областей), принимается ведомством уполномоченного органа в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 7 Закона.";
дополнить пунктом 76-1 следующего содержания:
"76-1. Карантинный режим вводится в карантинной зоне (включая буферную зону очага карантинного объекта, в которой находятся здания, строения, сооружения, места производства (в том числе переработки), реализации или складирования подкарантинной продукции, зараженной и (или) засоренной карантинным объектом), а также в отношении оборудования, транспортного средства, помещения, в которых находится такая подкарантинная продукция.";
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"78. Снятие карантинной зоны осуществляется по результатам систематического обследования.
В случае, если на протяжении 3 (трех) лет с момента установления карантинной зоны не выявлены карантинные объекты, то с данной территории снимается карантинная зона (включая буферную зону) по представлению ведомства уполномоченного органа в соответствии с подпунктом 3) статьи 9-1 Закона.";
приложение 8 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау өткізу нәтижелері бойынша аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Растау немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне электрондық құжат нысанында жіберіледі не басып шығарылады, аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) басшысының қолы қойылады, мөрмен расталады және аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі, ал көшірмесі уәкілетті органның ведомствосына жіберіледі.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Карантиндік объектілер анықталған кезде буферлік аймақты қоса алғанда, карантиндік объектінің таралу шекарасын көрсете отырып, оның түрі бойынша карантиндік аймақтар белгіленеді.
Заңның 9-1-бабы 3) тармақшасына сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында карантиндік режим енгізіле отырып, карантиндік аймақты белгілеу немесе оның күшін жою туралы шешімді уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің ұсынымы келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде тиісті жергілікті атқарушы орган қабылдайды.
Заңның 7-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес екі немесе одан да көп облыс аумағында карантиндік режимді енгізе отырып, карантиндік аймақты белгілеу немесе оны жою туралы шешімді (облыс аумағында карантиндік объектінің жергілікті таралу жағдайларын қоспағанда) уәкілетті органның ведомствосы қабылдайды.";
мынадай мазмұндағы 76-1-тармақпен толықтырылсын:
"76-1. Карантиндік режим карантиндік аймақта (карантиндік объектімен залалданған және (немесе) бүлінген карантинге жатқызылған өнім өндірілетін (оның ішінде өңделетін), өткізілетін немесе сақталатын ғимараттары, құрылыстар, құрылысжайлары бар буферлік аймақты қоса алғанда), сондай-ақ мұндай карантинге жатқызылған өнім орналасқан жабдыққа, көлік құралына, орын-жайға қатысты енгізіледі.";
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Аймақты карантиннен алу жүйелі зерттеп-қарау нәтижелері бойынша жүзеге асырылады.
Заңның 9-1-бабы 3) тармақшасына сәйкес егер карантиндік аймақ белгіленген сәттен бастап 3 (үш) жыл бойы карантиндік объектілер анықталмаса, онда осы аумақтан (буферлік аймақты қоса алғанда) уәкілетті орган ведомствосының ұсынысы бойынша карантин алынады.";
8-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 апреля 2026 года № 144
Приложение 8 к Правилам
по охране территории
Республики Казахстан
от карантинных объектов
и чужеродных видов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан"
1
Наименование услугодателя
Территориальные инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления физических и юридических лиц (далее – услугополучатель) и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1) с момента регистрации заявления услугодателю, а также при обращении на портал – в течение 16 рабочих часов.
2) с момента регистрации заявления с приложением заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции, подтверждающего соответствие заявленной партии подкарантинной продукции карантинным фитосанитарным требованиям страны назначения, выданного не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления, услугодателю, а также при обращении на портал – в течение 5 (пяти) рабочих часов;
3) с момента регистрации заявления с приложением заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции, подтверждающего соответствие заявленной партии скорпортящейся подкарантинной продукции (фрукты, ягоды, овощи, бахчевые культуры) карантинным фитосанитарным требованиям страны назначения, выданного не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления, услугодателю, а также при обращении на портал – в течение 3 (трех) рабочих часов.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) / бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Фитосанитарный сертификат или мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата государственной услуги – бумажная.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 17 сәуірдегі
№ 144 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен
текті түрлерден қорғау
жөніндегі қағидаларға
8-қосымша
"Карантинге жатқызылған өнiмдi Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекциялары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті беру тәсілдері
Жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) өтініштерін қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) көрсетілетін қызметті берушіге өтінішті берген сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 16 (он алты) жұмыс сағаты ішінде.
2) карантинге жатқызылған өнімнің мәлімделген партиясының межелі елдің карантиндік фитосанитариялық талаптарына сәйкестігін растайтын, өтініш берілген күнге дейін күнтізбелік 7 (жеті) күннен асырмай берілген карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысы қоса берілген өтініш көрсетілетін қызметті берушіге, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 5 (бес) жұмыс сағаты ішінде;
3) тез бұзылатын карантинге жатқызылған өнімнің (жемістер, жидектер, көкөністер, бақша дақылдары) мәлімделген партиясының межелі елдің карантиндік фитосанитариялық талаптарына сәйкестігін растайтын, өтініш берілген күнге дейін күнтізбелік 7 (жеті) күннен асырмай берілген карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысы қоса берілген өтініш көрсетілетін қызметті берушіге, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Фитосанитариялық сертификат немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру нысаны – қағаз түрінде.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодексу), с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Канцелярия услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов (при обращении услугополучателя после 17.30 часов, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием, регистрация документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем);
2) портала – круглосуточно, крометехнических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем);
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан – www.gov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении услугополучателя в канцелярию услугодателя:
1) заявление на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан по форме согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) заключение карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции (при наличии);
3) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов, и (или) документ, удостоверяющий полномочия представителя услугополучателя (требуется для идентификации личности).
на портал:
1) заявление на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан по форме согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронная копия заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции (при наличии).
Справка о регистрации (перерегистрации) юридического лица, сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, услугодатель и услугополучатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті берушінің –Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін, белгіленген жұмыс графигіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Көрсетілетін қызметті беруші кеңсесінің – дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13-00-ден 14-30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17-30-ға дейін (көрсетілетін қызметті алушы сағат 17-30-дан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінгенде құжаттарды қабылдау, тіркеу және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне жүгінгенде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерге әкетуге фитосанитариялық сертификатты алуға арналған өтініш;
2) карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысы (бар болса);
3) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен алынатын электрондық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушы өкілінің өкілеттігін куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі).
порталға жүгінгенде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерге әкетуге фитосанитариялық сертификатты алуға арналған көрсетілетін қызмет алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысының электрондық көшірмесі (бар болса).
Заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мен көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер

1) непредъявление услугополучателем подкарантинной продукции для досмотра;
2) выявление карантинных объектов в подкарантинной продукции, за исключением случаев, когда требованиями страны-импортера (при экспорте) допускается наличие в подкарантинной продукции выявленных карантинных объектов;
3) выявление несоответствия требованиям страны-импортера (при экспорте);
4) неоднократное (два и более раза) неуведомление о прибытии или непредъявление подкарантинной продукции для досмотра должностному лицу уполномоченного органа государства – члена Евразийского экономического союза, является основанием для отказа в выдаче фитосанитарного сертификата в течение тридцати календарных дней после получения информации от соответствующего уполномоченного государственного органа государства – члена Евразийского экономического союза, за исключением случаев изменения места назначения;
5) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
6) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленным Правилами по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032);
7) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения государственной услуги;
8) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
9) на вывоз подкарантинную продукции введен запрет и (или) количественные ограничения.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
При обращении услугополучателя через портал, уведомление о готовности фитосанитарного сертификата с указанием даты, времени и места получения результата оказания государственной услуги или мотивированный отказ в его выдаче направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью руководителя услугодателя.

1) көрсетілетін қызметті алушының карантинге жатқызылған өнімді жете тексеруге ұсынбауы;
2) импорттаушы елдің (экспорт кезінде) талаптарында карантинге жатқызылған өнімде анықталған карантиндік объектілердің болуына жол берілетін жағдайларды қоспағанда, карантинге жатқызылған өнімде карантиндік объектілердің анықталуы;
3) импорттаушы елдің (экспорт кезінде) талаптарына сәйкессіздіктің анықталуы;
4) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органының лауазымды адамына карантинге жатқызылған өнімнің келуі туралы бірнеше рет (екі және одан көп рет) хабарламау және жете тексеруге ұсынбау, бұл межелі орынның өзгеру жағдайын қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тиісті мемлекеттік уәкілетті органынан ақпарат алынғаннан кейін отыз күнтізбелік күн ішінде фитосанитариялық сертификатты беруден бас тартуға негіз болып табылады;
5) көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
6) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
7) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты көрсетілетін қызметті алуды талап ететін оның қызметіне немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
8) көрсетілетін қызметті алушының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге берілетін келісімнің болмауы;
9) карантинге жатқызылған өнімді әкетуге тыйым салу және (немесе) сандық шектеулер енгізілді.
10
Мемлекеттік қызмет, оның ішінде электрондық нысан арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күнін, уақытын және орнын көрсете отырып, фитосанитариялық сертификаттың дайын екендігі туралы хабарлама не оны беруден уәжді бас тарту көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.

Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение
к перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача фитосанитарного
сертификата на вывоз
подкарантинной продукции
за пределы
Республики Казахстан"
Форма
В __________________________
(территориальное подразделение
ведомства
____________________________
уполномоченного органа
по карантину растений)
от _________________________
(полное наименование
юридического лица или
____________________________
фамилия, имя, отчество (при его
наличии) физического лица)
____________________________
(бизнес-идентификационный
номер/
____________________________
индивидуальный
идентификационный номер)
Заявление на получение фитосанитарного сертификата на вывоз
подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан
Прошу выдать фитосанитарный сертификат на вывоз из Республики Казахстан
следующей подкарантинной продукции:
Наименование________________________________________________;
объем подкарантинной продукции, ее характеристики
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________;
количество мест и описание упаковки, отличительные знаки, маркировка
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________.
Ботаническое название растений (при наличии) ____________________
Грузополучатель, адрес грузополучателя подкарантинной продукции _
_____________________________________________________________
Пункт назначения подкарантинной продукции _____________________
_____________________________________________________________
Требование в области карантина растений национальной службы
по карантину растений страны-импортера
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Сведения, которые необходимо указать в дополнительной декларации
фитосанитарного сертификата
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Сведения о проведенном обеззараживании: способ обеззараживания
подкарантинной продукции, предусмотренный в фитосанитарных
требованиях, либо контракте (договоре)
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________;
наименование пестицида, использованного при проведении
обеззараживания (фумигации) подкарантинной продукции
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________;
выдержанная экспозиция при проведении обеззараживания (фумигации)
подкарантинной продукции
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________;
при какой температуре проводилось обеззараживание (фумигация)
подкарантинной продукции _____________________________________
_____________________________________________________________;
концентрация пестицида, использованного при проведении
обеззараживания (фумигации) подкарантинной продукции
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Дополнительная информация о подкарантинной продукции
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Название страны-импортера ____________________________________
Адрес назначения подкарантинной продукции
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Вид транспорта, номер транспортного средства, наименование судна,
способ перевозки ______________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Маршрут следования подкарантинной продукции
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Дата отгрузки, место отгрузки ___________________________________
Название пограничного пункта страны-импортера, через который
предполагается ввоз подкарантинной продукции
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Страна-происхождения подкарантинной продукции
______________________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну.
Руководитель: _________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"____" ____________ 20__ года

Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777
"Карантинге жатқызылған
өнiмдi Қазақстан
Республикасынан тыс жерлерге
әкетуге фитосанитариялық
сертификат беру" мемлекеттік
қызметін көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
қосымша
Нысан
____________________________
(өсімдіктер карантині жөніндегі
уәкілетті орган
____________________________
ведомствосының аумақтық
бөлімшесі)
____________________________
(заңды тұлғаның толық атауы
немесе жеке
____________________________
тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
____________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш
Қазақстан Республикасынан мынадай карантинге жатқызылған өнімді әкетуге
фитосанитариялық сертификат беруді сұраймын: карантинге жатқызылған өнімнің
атауы __________________________________________________________,
көлемі, оның сипаттамасы _________________________________________
________________________________________________________________,
орын саны және орамасының сипаттамасы, айырым белгілері, таңбалануы
________________________________________________________________;
Өсімдіктердің ботаникалық атауы (бар болса) _____________________;
Жүк алушы, карантинге жатқызылған өнім жүгін алушының мекенжайы
_________________________________________________________________
________________________________________________________________;
Карантинге жатқызылған өнімнің межелі орны ________________________
________________________________________________________________;
Импорттаушы елдiң өсiмдiктер карантинi жөніндегі ұлттық қызметiнiң өсiмдiктер
карантинi саласындағы талабы ________________________________
___________________________________________________________________
Фитосанитариялық сертификаттың қосымша декларациясында көрсетілуі тиіс
мәліметтер ________________________________________________________
_________________________________________________________________;
Залалсыздандыру жүргізілгені туралы мәліметтер: фитосанитариялық талаптарда
не келісімшартта (шартта) көзделген карантинге жатқызылған өнімді
залалсыздандыру тәсілі __________________________________________
__________________________________________________________________,
карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыруды (фумигациялауды) жүргізу
кезінде пайдаланылған пестицидтің атауы______________________________
___________________________________________________________________,
карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыру (фумигациялауды) жүргізу
кезіндегі тұрақты экспозиция __________________________________________,
карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыру (фумигациялау) қандай
температурада жүргізілді ______________________________________________
карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыруды (фумигациялауды) жүргізу
кезінде пайдаланылған пестицидтің концентрациясы ________________
____________________________________________________________________;
Карантинге жатқызылған өнім туралы қосымша ақпарат ____________________
___________________________________________________________________;
Импорттаушы елдің атауы____________________________________________;
Карантинге жатқызылатын өнімнің межелі мекенжайы____________________
___________________________________________________________________;
Көлік түрі, көлік құралының нөмірі, кеменің атауы, тасымалдау түрі _________
___________________________________________________________________;
Карантинге жатқызылған өнімнің жүру маршруты_________________________
____________________________________________________________________;
Тиеп-жөнелту күні, тиеп-жөнелту орны _________________________________;
Карантинге жатқызылған өнімді әкелу болжанатын импортаушы елдiң шекаралық
пунктiнiң атауы ____________________________________________
___________________________________________________________________;
Карантинге жатқызылған өнім шығарылған ел _________________________
____________________________________________________________________;
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, Қазақстан Республикасының
заңдарына сәйкес дұрыс емес мәлімет бергенім үшін жауапкершілік туралы
хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға
келісім беремін.
Басшы ___________ __________________________________________
(қолы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20 __ жылғы "___" _____________