Об утверждении Правил приобретения и перечня финансовых инструментов, с которыми банки с универсальной банковской лицензией, банки с базовой банковской лицензией, исламские банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан осуществляют дилерскую деятельность и брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 17 апреля 2026 года № 70. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 апреля 2026 года № 38481
В соответствии с частью третьей пункта 5 и пунктом 6 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила приобретения и перечень финансовых инструментов, с которыми банки с универсальной банковской лицензией, банки с базовой банковской лицензией, исламские банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан осуществляют дилерскую деятельность и брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг.
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан и постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан и постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.

Әмбебап банк лицензиясы бар банктер, базалық банк лицензиясы бар банктер, ислам банктері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары бағалы қағаздар нарығында дилерлік қызметті және брокерлік қызметті жүзеге асыратын қаржы құралдарын сатып алу қағидаларын және тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 17 сәуірдегі № 70 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 20 сәуірде № 38481 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 5-тармағының үшінші бөлігіне және 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Әмбебап банк лицензиясы бар банктер, базалық банк лицензиясы бар банктер, ислам банктері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары бағалы қағаздар нарығында дилерлік қызметті және брокерлік қызметті жүзеге асыратын қаржы құралдарын сатып алу қағидалары және тізбесі бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігінің Басқармасы кейбір қаулыларының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасы қаулысының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы кейбір қаулыларының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасы қаулысының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждены
Постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 17 апреля 2026 года № 70
Правила
приобретения и перечень финансовых инструментов, с которыми банки с универсальной банковской лицензией, банки с базовой банковской лицензией, исламские банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан осуществляют дилерскую деятельность и брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг
1. Настоящие Правила приобретения и перечень финансовых инструментов, с которыми банки с универсальной банковской лицензией, банки с базовой банковской лицензией, исламские банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан осуществляют дилерскую деятельность и брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг (далее - Правила), разработаны в соответствии с частью третьей пункта 5 и пунктом 6 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках) и определяют перечень и порядок приобретения финансовых инструментов, с которыми банки с универсальной банковской лицензией, банки с базовой банковской лицензией, исламские банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан осуществляют дилерскую деятельность и брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг.
2. Банк с универсальной банковской лицензией, исламский банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляют брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг на основании соответствующей лицензии, выданной уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган), со следующими финансовыми инструментами:
1) государственные долговые эмиссионные ценные бумаги Республики Казахстан;
2) иностранные государственные эмиссионные ценные бумаги, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале рейтингового агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) либо не ниже "Ваа3" по международной шкале рейтингового агентства Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) либо не ниже "ВВВ-" по международной шкале рейтингового агентства Fitch (Фич);

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 17 сәуірдегі
№ 70 қаулысымен бекітілген
Әмбебап банк лицензиясы бар банктер, базалық банк лицензиясы бар банктер, ислам банктері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары бағалы қағаздар нарығында дилерлік қызметті және брокерлік қызметті жүзеге асыратын қаржы құралдарын сатып алу қағидалары және тізбесі
1. Осы Әмбебап банк лицензиясы бар банктер, базалық банк лицензиясы бар банктер, ислам банктері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары бағалы қағаздар нарығында дилерлік қызметті және брокерлік қызметті жүзеге асыратын қаржы құралдарын сатып алу қағидалары және тізбесі (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 22-бабы 5-тармағының үшінші бөлігіне және 6-тармағына сәйкес әзірленді және әмбебап банк лицензиясы бар банктер, базалық банк лицензиясы бар банктер, ислам банктері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары бағалы қағаздар нарығында дилерлік қызметті және брокерлік қызметті жүзеге асыратын қаржы құралдарының тізбесін және оларды сатып алу тәртібін айқындайды.
2. Әмбебап банк лицензиясы бар банк, ислам банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) берген тиісті лицензия негізінде мынадай қаржы құралдарымен бағалы қағаздар нарығындағы брокерлік қызметті жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік борыштық эмиссиялық бағалы қағаздары;
2) Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-дан төмен емес немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша ""Ваа3"-дан төмен емес не Fitch (Фич) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі, шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған шетелдік мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар;

3) производные ценные бумаги, базовым активом которых являются ценные бумаги;
4) производные финансовые инструменты, базовым активом которых являются:
иностранная и национальная валюта;
валютные индексы;
аффинированные драгоценные металлы;
ставка вознаграждения: купон, дисконт, доходность, ставка по процентным свопам, спред, процентное изменение и волатильность;
ценные бумаги;
расчетные показатели (Индекс Французской фондовой биржи (Cotation Assistée En Continu, САС 40), Немецкий фондовый индекс (Deutscher Aktienindex, DAX 40), Индекс Доу Джонса (Dow Jones Industrial Average, DJIA), Евро Сток 50 (EURO STOXX 50 Price Index), Индекс Лондонской фондовой биржи (Financial Times Stock Exchange 100 Index, FTSE 100), Индекс Гонконгской фондовой биржи (Hang Seng Index, HSI), Индекс Казахстанской фондовой биржи (Kazakhstan Stock Exchange Index, KASE), Мировой индекс Морган Стэнли (Morgan Stanley Capital International World Index, MSCI World Index), Индекс МосБиржи (MOEX Russia Index/IMOEX), Японский индекс Никкей 225 (Nikkei-225 Stock Average Index, NIKKEI 225), Индекс Российской торговой системы (Russian Trade System Index, RTSI), Индекс Стандард энд Пурс 500 (Standard and Poor's 500 Index, S&P 500), Токийский индекс цен на акции (Tokyo Stock Price 100 Index, TOPIX 100), Индекс НАСДАК-100 (Nasdaq-100 Index, NASDAQ-100);
кредитный риск (credit risk);
товарные активы (нефть и нефтепродукты, природный газ и газовый конденсат, цветные металлы, черные металлы, зерно и зерновые продукты, уголь и кокс, сахар, хлопок, электроэнергия) без осуществления их физической поставки, а также индексы на данные товарные активы;
5) финансовые инструменты, не указанные в подпунктах 1), 2), 3) и 4) части первой настоящего пункта, при условии соблюдения требований пункта 7 Правил.
Банк с базовой банковской лицензией осуществляет брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг с финансовыми инструментами, указанными в подпунктах 1) и 2) части первой настоящего пункта.
3. Банк с универсальной банковской лицензией, исламский банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляют дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг на основании соответствующей лицензии, выданной уполномоченным органом, со следующими финансовыми инструментами:
1) государственные долговые эмиссионные ценные бумаги Республики Казахстан;
2) иностранные государственные эмиссионные ценные бумаги, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале рейтингового агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) либо не ниже "Ваа3" по международной шкале рейтингового агентства Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) либо не ниже "ВВВ-" по международной шкале рейтингового агентства Fitch (Фич);

3) базалық активі бағалы қағаздар болып табылатын туынды бағалы қағаздар;
4) базалық активі:
шетел және ұлттық валютасы;
валюталық индекстер;
тазартылған бағалы металдар;
сыйақы мөлшерлемесі: купон, дисконт, кірістілік, пайыздық своп бойынша мөлшерлеме, спред, пайыздық өзгеріс және құбылмалылық;
бағалы қағаздар;
есептік көрсеткіштер (Француз қор биржасының индексі (Cotation Assistée En Continu, САС 40), Неміс қор индексі (Deutscher Aktienindex, DAX 40), Доу Джонс индексі (Dow Jones Industrial Average, DJIA), Еуро Сток 50 (EURO STOXX 50 Price Index), Лондон қор биржасының индексі (Financial Times Stock Exchange 100 Index, FTSE 100), Гонконг қор биржасының индексі (Hang Seng Index, HSI), Қазақстан қор биржасының индексі (Kazakhstan Stock Exchange Index, KASE), Морган Стэнли әлемдік индексі (Morgan Stanley Capital International World Index, MSCI World Index), Мосбиржа индексі (MOEX Russia Index/IMOEX), Жапондық Никкей индексі 225 (Nikkei-225 Stock Average Index, NIKKEI 225), Ресейлік сауда жүйесінің индексі (Russian Trade System Index, RTSI), Стандард энд Пурс 500 индексі (Standard and Poor's 500 Index, S&P 500), Токио акцияларға бағалар индексі (Tokyo Stock Price 100 Index, TOPIX 100), НАСДАК-100 индексі (Nasdaq-100 Index, NASDAQ-100);
кредиттік тәуекел (credit risk);
тауар активтері (мұнай және мұнай өнімдері, табиғи газ және газ конденсаты, түсті металдар, қара металдар, астық және астық өнімдері, көмір және кокс, қант, мақта, электр энергиясы) оларды нақты жеткізуді жүзеге асырмай, сондай-ақ осы тауар активтеріне индекстер;
5) Қағидалардың 7-тармағының талаптары сақталған жағдайда осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілмеген қаржы құралдары.
Базалық банк лицензиясы бар банк осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген қаржы құралдарымен бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асырады.
3. Әмбебап банк лицензиясы бар банк, ислам банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы уәкілетті орган берген тиісті лицензия негізінде мынадай қаржы құралдарымен бағалы қағаздар нарығындағы дилерлік қызметті жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік борыштық эмиссиялық бағалы қағаздары;
2) Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-дан төмен емес немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша ""Ваа3"-дан төмен емес не Fitch (Фич) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі, шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған шетелдік мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар;

3) долговые эмиссионные ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, перечень которых определяется в порядке осуществления инвестиционной деятельности банка, филиала банка-нерезидента, установленном в соответствии с пунктом 6 статьи 23 Закона о банках;
4) негосударственные долговые эмиссионные ценные бумаги, перечень которых определен подпунктом 3) пункта 4 статьи 23 Закона о банках;
5) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций, предусмотренных пунктом 2 статьи 23 Закона о банках;
6) собственные долговые эмиссионные ценные бумаги;
7) производные ценные бумаги, базовым активом которых являются ценные бумаги;
8) производные финансовые инструменты, базовым активом которых является:
иностранная и национальная валюта;
валютные индексы;
аффинированные драгоценные металлы;
ставка вознаграждения: купон, дисконт, доходность, ставка по процентным свопам, спред, процентное изменение и волатильность;
ценные бумаги;
расчетные показатели, указанные в абзаце седьмом подпункта 4) пункта 2 Правил;
кредитный риск (credit risk);
товарные активы, указанные в абзаце девятом подпункта 4) пункта 2 Правил, без осуществления их физической поставки, а также индексы на данные товарные активы;
9) цифровые финансовые активы;
10) исламские ценные бумаги.
Банк с базовой банковской лицензией осуществляет дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг с финансовыми инструментами, указанными в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 6) части первой настоящего пункта.
4. Сделки с финансовыми инструментами, указанными в подпункте 4) части первой пункта 2 и подпункте 8) части первой пункта 3 Правил, заключаются на организованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан и (или) в системе организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами, указанных в Списке организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами, согласно приложению к Правилам, за исключением случаев заключения сделок, предусмотренных в порядке осуществления инвестиционной деятельности банка, филиала банка-нерезидента, установленном в соответствии с пунктом 6 статьи 23 Закона о банках.
5. Банк с универсальной банковской лицензией, исламский банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляют брокерскую деятельность и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг с производными финансовыми инструментами, базовым активом которых является кредитный риск:
1) организаций - резидентов Республики Казахстан, имеющих рейтинг не ниже "BB-" по международной шкале рейтингового агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) либо не ниже "Bа3" по международной шкале рейтингового агентства Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) либо не ниже "BB-" по международной шкале рейтингового агентства Fitch (Фич), либо рейтинговую оценку не ниже "kzBBB" по национальной шкале вышеуказанных рейтинговых агентств;

3) тізбесі банктің, бейрезидент-банк филиалының Банктер туралы заңның 23-бабының 6-тармағына сәйкес белгіленген инвестициялық қызметін жүзеге асыру тәртібінде айқындалатын, халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық эмиссиялық бағалы қағаздар;
4) тізбесі Банктер туралы заңның 23-бабы 4-тармағының 3) тармақшасында айқындалған мемлекеттік емес борыштық эмиссиялық бағалы қағаздар;
5) Банктер туралы заңның 23-бабының 2-тармағында көзделген ұйымдардың мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары;
6) меншікті борыштық эмиссиялық бағалы қағаздар;
7) базалық активі бағалы қағаздар болып табылатын туынды бағалы қағаздар;
8) базалық активі:
шетел және ұлттық валютасы;
валюталық индекстер;
тазартылған бағалы металдар;
сыйақы мөлшерлемесі: купон, дисконт, кірістілік, пайыздық своп бойынша мөлшерлеме, спред, пайыздық өзгеріс және құбылмалылық;
бағалы қағаздар;
Қағидалардың 2-тармағы 4) тармақшасының жетінші абзацында көрсетілген есептік көрсеткіштер;
кредиттік тәуекел (credit risk);
Қағидалардың 2-тармағы 4) тармақшасының тоғызыншы абзацында көрсетілген тауар активтері, оларды нақты жеткізуді жүзеге асырмай, сондай-ақ осы тауар активтеріне индекстер;
9) цифрлық қаржы активтері;
10) исламдық бағалы қағаздар.
Базалық банк лицензиясы бар банк осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 3, 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген қаржы құралдарымен бағалы қағаздар нарығында дилерлік қызметті жүзеге асырады.
4. Қағидалардың 2-тармағы бірінші бөлігінің 4) тармақшасында және 3-тармағы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көрсетілген қаржы құралдарымен мәмілелер Банктер туралы заңның 23-бабының 6-тармағына сәйкес белгіленген банктің, бейрезидент-банк филиалының инвестициялық қызметті жүзеге асыру тәртібінде көзделген мәмілелер жасау жағдайларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында және (немесе) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылардың тізімінде көрсетілген, халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылар жүйесінде жасалады.
5. Әмбебап банк лицензиясы бар банк, ислам банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы базалық активі төмендегі ұйымдардың кредиттік тәуекелі болып табылатын туынды қаржы құралдарымен брокерлік қызметті және дилерлік қызметті жүзеге асырады:
1) Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-дан төмен емес не Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша ""Ва3"-дан төмен емес не Fitch (Фич) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-дан төмен емес рейтингі не жоғарыда көрсетілген рейтингтік агенттіктерінің ұлттық шкаласы бойынша "kzВВВ"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары;

2) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, имеющих рейтинг не ниже "BBB-" по международной шкале рейтингового агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) либо не ниже "Bаа3" по международной шкале рейтингового агентства Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) либо не ниже "ВBB-" по международной шкале рейтингового агентства Fitch (Фич);
3) организаций при условии, что производные финансовые инструменты допущены к обращению на организованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан и (или) в системе организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами, указанных в Списке организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами, согласно приложению к Правилам.
6. Банк с универсальной банковской лицензией, исламский банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляют брокерскую деятельность и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг с производными финансовыми инструментами, базовым активом которых является кредитный риск, посредством приобретения (выступают в качестве покупателей) свопов кредитного дефолта и свопов совокупного дохода при одновременном выполнении следующих условий:
1) базовый актив не является собственным обязательством банка с универсальной банковской лицензией, исламского банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан;
2) приобретение осуществляется в целях хеджирования кредитного риска по базовому активу;
3) приобретение осуществляется на организованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан и (или) в системе организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами, указанных в Списке организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами, согласно приложению к Правилам.
7. Сделки с финансовыми инструментами, указанными в подпункте 5) части первой пункта 2 Правил (далее - иные финансовые инструменты), заключаются банком с универсальной банковской лицензией, исламским банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан в рамках брокерской деятельности на рынке ценных бумаг при условии соблюдения ими на дату представления в уполномоченный орган уведомления о намерении заключения таких сделок значения коэффициента текущей ликвидности k4 не менее 0,6.
При намерении банка с универсальной банковской лицензией, исламского банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан заключать сделки с иными финансовыми инструментами в рамках брокерской деятельности на рынке ценных бумаг банк с универсальной банковской лицензией, исламский банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан в течение 30 (тридцати) календарных дней до дня начала осуществления данной деятельности уведомляют уполномоченный орган о таком намерении с указанием информации о соблюдении требования, указанного в части первой настоящего пункта.
Банк с универсальной банковской лицензией, исламский банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан в случае выявления несоответствия требованию, указанному в части первой настоящего пункта, незамедлительно уведомляют уполномоченный орган о таком факте несоответствия и с даты выявления данного несоответствия не заключают новые сделки по приобретению иных финансовых инструментов в рамках брокерской деятельности на рынке ценных бумаг.
Приложение
к Правилам приобретения и
перечню финансовых
инструментов, с которыми
банки с универсальной
банковской лицензией, банки с
базовой банковской лицензией,
исламские банки, филиалы
банков-нерезидентов
Республики Казахстан, филиалы
исламских банков-нерезидентов
Республики Казахстан
осуществляют дилерскую
деятельность и брокерскую
деятельность на рынке ценных
бумаг
Список
организаторов торгов, признаваемых международными фондовыми биржами

2) Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-дан төмен емес не Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша ""Ваа3"-дан төмен емес не Fitch (Фич) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-дан төмен емес рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдары;
3) Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында және (немесе) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылардың тізімінде көрсетілген, халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылар жүйесінде айналысқа жіберілген, кредиттік тәуекелі туынды қаржы құралының базалық активі болып табылатын ұйымдардың бағалы қағаздары.
6. Әмбебап банк лицензиясы бар банк, ислам банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы базалық активі кредиттік тәуекел болып табылатын туынды қаржы құралдармен брокерлік қызметті және дилерлік қызметті мына талаптарды бір мезгілде орындаған кезде, кредиттік дефолт своптарын және жиынтық кіріс своптарын сатып алу (сатып алушы ретінде болуы) арқылы жүзеге асырады:
1) базалық активі әмбебап банк лицензиясы бар банктің, ислам банкінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының меншікті міндеттемесі болып табылмайды;
2) кредиттік тәуекелді базалық актив бойынша хеджирлеу мақсатында сатып алу;
3) сатып алу Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында және (немесе) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылар тізімінде көрсетілген, халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылар жүйесінде жүзеге асырылады.
7. Қағидалардың 2-тармағы бірінші бөлігінің 5) тармақшасында көрсетілген қаржы құралдарымен (бұдан әрі – өзге де қаржы құралдары) мәмілелерді әмбебап банк лицензиясы бар банк, ислам банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы бағалы қағаздар нарығындағы брокерлік қызмет шеңберінде осындай мәмілелерді жасау ниеті туралы уәкілетті органға хабарлама берген күні ағымдағы өтімділік коэффициентінің k4 мәні кем дегенде 0,6 болып сақталған жағдайда жасайды.
Әмбебап банк лицензиясы бар банк, ислам банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы бағалы қағаздар нарығындағы брокерлік қызмет шеңберінде өзге де қаржы құралдарымен мәмілелерді жасауға ниет білдірген жағдайда, әмбебап банк лицензиясы бар банк, ислам банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы осы қызметті жүзеге асыра бастаған күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде уәкілетті органды осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген талапты сақтау туралы ақпаратты көрсете отырып, осындай ниеті туралы хабардар етеді.
Әмбебап банк лицензиясы бар банк, ислам банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген талапқа сәйкессіздікті анықтаған жағдайда, осындай сәйкессіздік фактісі туралы уәкілетті органды дереу хабардар етеді және аталған сәйкессіздік анықталған күннен бастап бағалы қағаздар нарығындағы брокерлік қызмет шеңберінде өзге де қаржы құралдарын сатып алу бойынша жаңа мәмілелер жасамайды.
Әмбебап банк лицензиясы бар
банктер, базалық банк
лицензиясы бар банктер, ислам
банктері, Қазақстан
Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары бағалы қағаздар нарығында дилерлік қызметті және брокерлік қызметті жүзеге асыратын қаржы құралдарын сатып алу қағидаларына және тізбесіне қосымша
Халықаралық қор биржалары танитын сауда-саттықты ұйымдастырушылардың тізімі

1. Фондовая биржа Австралии (Australian Securities Exchange)
2. Австрийская фондовая биржа (Wiener bourse AG)
3. Фондовая биржа США (National Association of Securities Dealers Automated Quotation, NASDAQ)
4. Европейская фондовая биржа "Евронекст" в Амстердаме (Euronext Amsterdam)
5. Биржа Международного финансового центра "Астана" (Astana International Exchange, AIX)
6. Фондовая биржа Афин (Athens Stock Exchange (ATHEX))
7. Бомбейская фондовая биржа (Bombay Stock Exchange Limited, BSE)
8. Бразильская фондовая биржа (B3 S.A. – Brasil, Bolsa, Balcão)
9. Европейская фондовая биржа "Евронекст" в Брюсселе (Euronext Brussels)
10. Варшавская фондовая биржа (Warsaw Stock Exchange)
11. Гонконгская фондовая биржа (Hong Kong Exchanges and Clearing)
12. Фондовая биржа Джакарты (Jakarta Stock Exchange)
13. Фондовая биржа Новой Зеландии (New Zealand Exchange)
14. Ирландская фондовая биржа (Euronext Dublin)
15. Объединенная фондовая биржа Испании (Bolsas y Mercados Españoles (BME), Spain)
16. Итальянская фондовая биржа (Borsa Italiana SPA)
17. Фондовая биржа Йоханнесбурга (Южная Африка) (JSE Johannesburg Stock Exchange, South Africa)
18. Фондовая биржа Копенгагена (Nasdaq Copenhagen)
19. Объединенная фондовая биржа, в состав которой входят биржи Стокгольма, Хельсинки, Таллина и Риги (Hex Integrated Markets Ltd.)
20. Европейская фондовая биржа "Евронекст" в Лиссабоне (Euronext Lisbon)
21. Лондонская фондовая биржа (London Stock Exchange)
22. Фондовая биржа Люксембурга (Bourse de Luxembourg)
23. Малазийская фондовая биржа (Bursa Malaysia)
24. Фондовая биржа Мальты (Malta Stock Exchange)
25. Мексиканская фондовая биржа (Bolsa Mexicana de Valores, BMV)
26. Фондовая биржа Монреаля (Bourse de Montreal)
27. Немецкая фондовая биржа (Deutsche bourse AG)
28. Нью-Йоркская фондовая биржа (New York Stock Exchange)
29. Южнокорейская фондовая биржа (Korea Stock Exchange)
30. Фондовая биржа Осаки (Osaka Securities Exchange)
31. Фондовая биржа Осло (Oslo bourse)
32. Европейская фондовая биржа "Евронекст" в Париже (Euronext Paris)
33. Фондовая биржа Российской Федерации (ПАО Московская биржа)
34. Сингапурская фондовая биржа (Singapore Exchange)
35. Стамбульская фондовая биржа (Borsa İstanbul A.Ş.)
36. Стокгольмская фондовая биржа (Nasdaq Stockholm)
37. Токийская фондовая биржа (Tokyo Stock Exchange)
38. Фондовая биржа Торонто (Toronto Stock Exchange)
39. Индийская фондовая биржа (Delhi Stock Exchange)
40. Национальная фондовая биржа Индии (National Stock Exchange of India Limited)
41. Филиппинская фондовая биржа (Philippine Stock Exchange)

1. Австралия қор биржасы (Australian Securities Exchange)
2. Австрия қор биржасы (Wiener bourse AG)
3. АҚШ қор биржасы (National Association of Securities Dealers Automated Quotation, NASDAQ)
4. Амстердамдағы "Еуронекст" Еуропа қор биржасы (Euronext Amsterdam)
5. "Астана" халықаралық қаржы орталығының биржасы (Astana International Exchange, AIX)
6. Афина қор биржасы (Athens Stock Exchange (ATHEX)
7. Бомбей қор биржасы (Bombay Stock Exchange Limited, BSE)
8. Бразилия қор биржасы (B3 S.A. – Brasil, Bolsa, Balcão)
9. Брюссельдегі "Еуронекст" Еуропа қор биржасы (Euronext Brussels)
10. Варшава қор биржасы (Warsaw Stock Exchange)
11. Гонконг қор биржасы (Hong Kong Exchanges and Clearing)
12. Джакарта қор биржасы (Jakarta Stock Exchange)
13. Жаңа Зеландия қор биржасы (New Zealand Exchange)
14. Ирландия қор биржасы (Euronext Dublin)
15. Испания біріккен қор биржасы (Bolsas y Mercados Españoles (BME), Spain)
16. Италия қор биржасы (Borsa Italiana SPA)
17. Йоханнесбург (Оңтүстік Африка) қор биржасы (JSE Johannesburg Stock Exchange, South Africa)
18. Копенгаген қор биржасы (Nasdaq Copenhagen)
19. Құрамына Стокгольм, Хельсинки, Таллин және Рига биржалары кіретін Біріккен қор биржасы (Hex Integrated Markets Ltd.)
20. Лиссабондағы "Еуронекст" Еуропа қор биржасы (Euronext Lisbon)
21. Лондон қор биржасы (London Stock Exchange)
22. Люксембург қор биржасы (Bourse de Luxembourg)
23. Малайзия қор биржасы (Bursa Malaysia)
24. Мальта қор биржасы (Malta Stock Exchange)
25. Мексика қор биржасы (Bolsa Mexicana de Valores, BMV)
26. Монреаль қор биржасы (Bourse de Montreal)
27. Неміс қор биржасы (Deutsche bourse AG)
28. Нью-Йорк қор биржасы (New York Stock Exchange)
29. Оңтүстік Корея қор биржасы (Korea Stock Exchange)
30. Осака қор биржасы (Osaka Securities Exchange)
31. Осло қор биржасы (Oslo bourse)
32. Париждегі "Еуронекст" Еуропа қор биржасы (Euronext Paris)
33. Ресей Федерациясының қор биржасы (Мәскеу биржасы ЖАО)
34. Сингапур қор биржасы (Singapore Exchange)
35. Стамбул қор биржасы (Borsa İstanbul A.Ş.)
36. Стокгольм қор биржасы (Nasdaq Stockholm)
37. Токио қор биржасы (Tokyo Stock Exchange)
38. Торонто қор биржасы (Toronto Stock Exchange)
39. Үндістан қор биржасы (Delhi Stock Exchange)
40. Үндістан Ұлттық қор биржасы (National Stock Exchange of India Limited)
41. Филиппин қор биржасы (Philippine Stock Exchange)

42. Франкфуртская фондовая биржа (Frankfurt Stock Exchange)
43. Шанхайская фондовая биржа (Shanghai Stock Exchange)
44. Фондовая биржа Швейцарии (SIX Swiss Exchange)
45. Шэньчженьская фондовая биржа (Shenchzhen Stock Exchange)
Приложение
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 17 апреля 2026 года № 70
Перечень
признаваемых утратившими силу некоторых постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан и постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан и постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 июля 2007 года № 210 "Об установлении перечня и порядка приобретения базовых активов производных ценных бумаг и производных финансовых инструментов, с которыми банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан могут осуществлять брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, случаев заключения сделок с государственными ценными бумагами и негосударственными ценными бумагами на вторичном рынке, производными финансовыми инструментами на неорганизованном рынке ценных бумаг, а также критериев, в соответствии с которыми банки второго уровня могут осуществлять брокерскую деятельность" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4892).
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 2 ноября 2009 года № 228 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 июля 2007 года № 210 "О перечне и порядке приобретения базовых активов производных ценных бумаг, с которыми банки второго уровня могут осуществлять брокерскую и/или дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5889).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 мая 2012 года № 193 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 июля 2007 года № 210 "О перечне и порядке приобретения базовых активов производных ценных бумаг и производных финансовых инструментов, с которыми банки второго уровня могут осуществлять брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7778).

42. Франкфурт қор биржасы (Frankfurt Stock Exchange)
43. Шанхай қор биржасы (Shanghai Stock Exchange)
44. Швейцария қор биржасы (SIX Swiss Exchange)
45. Шэньчжень қор биржасы (Shenchzhen Stock Exchange)
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы 17 сәуірдегі
№ 70 қаулысына қосымша
Күші жойылды деп танылатын Қазақстан Республикасының Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігінің Басқармасы кейбір қаулыларының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасы қаулысының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы кейбір қаулыларының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасы қаулысының құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктері филиалдарының бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыра алатын туынды бағалы қағаздар мен туынды қаржы құралдары базалық активтерінің тізбесін және оларды сатып алу тәртібін, қайталама нарықта мемлекеттік бағалы қағаздармен және мемлекеттік емес бағалы қағаздармен, ұйымдаспаған бағалы қағаздар нарығында туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасау жағдайларын, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктер брокерлік қызметті жүзеге асыра алатын өлшемшарттарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 16 шілдедегі № 210 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4892 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің бағалы қағаздар рыногында брокерлік және/немесе дилерлік қызметті жүзеге асыра алатын туынды бағалы қағаздардың базалық активтерін сатып алу тізбесі және тәртібі туралы" 2007 жылғы 16 шілдедегі № 210 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 2 қарашадағы № 228 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5889 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің бағалы қағаздар рыногында брокерлік және/немесе дилерлік қызметті жүзеге асыра алатын туынды бағалы қағаздардың базалық активтерін сатып алу тізбесі және тәртібі туралы" 2007 жылғы 16 шілдедегі № 210 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2012 жылғы 25 мамырдағы № 193 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7778 болып тіркелген).

4. Пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам деятельности банков второго уровня на рынке ценных бумаг, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2013 года № 69 "О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты по вопросам деятельности банков второго уровня на рынке ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8412).
5. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам формирования реестра сделок с производными финансовыми инструментами, в которые вносятся дополнения и изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 11 "О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам формирования реестра сделок с производными финансовыми инструментами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9264).
6. Пункт 3 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам проведения операции по одновременной передаче активов и обязательств между банками, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 мая 2015 года № 78 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам проведения операции по одновременной передаче активов и обязательств между банками" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11149).
7. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 192 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14294).
8. Пункт 4 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам банковской деятельности, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2017 года № 23 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам банковской деятельности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14997).

4. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығындағы екінші деңгейдегі банктер қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 ақпандағы № 69 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8412 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер мен толықтыру енгізілетін Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығындағы екінші деңгейдегі банктер қызметінің мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 2-тармағы.
5. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне туынды қаржы құралдарымен мәмілелер тізілімін қалыптастыру мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 11 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9264 болып тіркелген) бекітілген Толықтырулар мен өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының туынды қаржы құралдарымен мәмілелердің тізілімін қалыптастыру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1-тармағы.
6. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне банктер арасындағы активтер мен міндеттемелерді бірмезгілде беру жөніндегі операцияны жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 8 мамырдағы № 78 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11149 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының банктер арасындағы активтер мен міндеттемелерді бірмезгілде беру жөніндегі операцияны жүргізу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 3-тармағы.
7. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 192 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14294 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1-тармағы.
8. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне банк қызметі мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 28 қаңтардағы № 23 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14997 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының банк қызметі мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 4-тармағы.

9. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам финансового рынка, в которые вносятся изменения, утвержденного постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2017 года № 72 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15221).
10. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 января 2018 года № 11 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16643).
11. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 сентября 2019 года № 151 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19369).
12. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 25 января 2021 года № 3 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 июля 2007 года № 210 "Об установлении перечня и порядка приобретения базовых активов производных ценных бумаг и производных финансовых инструментов, с которыми банки второго уровня могут осуществлять брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, а также случаев заключения сделок с государственными ценными бумагами и негосударственными ценными бумагами на вторичном рынке, производными финансовыми инструментами на неорганизованном рынке ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22132).
13. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 19 июля 2024 года № 40 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34873).

9. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 28 сәуірдегі № 72 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15221 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1-тармағы.
10. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қаңтардағы № 11 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16643 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1-тармағы.
11. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 қыркүйектегі № 151 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19369 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1-тармағы.
12. "Екінші деңгейдегі банктердің бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыра алатын туынды бағалы қағаздар мен туынды қаржы құралдары базалық активтерінің тізбесін және оларды сатып алу тәртібін, сондай-ақ қайталама нарықта мемлекеттік бағалы қағаздармен және мемлекеттік емес бағалы қағаздармен, ұйымдаспаған бағалы қағаздар нарығында туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасау жағдайларын белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 16 шілдедегі № 210 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 25 қаңтардағы № 3 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22132 болып тіркелген).
13. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 19 шілдедегі № 40 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34873 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1-тармағы.