О внесении изменения в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 2 октября 2025 года № 436 "Об утверждении форм актов о назначении, результатах, продлении, приостановлении, возобновлении проверки, о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности, предписания об устранении выявленных нарушений"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 13 апреля 2026 года № 158. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 апреля 2026 года № 38465
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 2 октября 2025 года № 436 "Об утверждении форм актов о назначении, результатах, продлении, приостановлении, возобновлении проверки, о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности в области промышленной безопасности, предписания об устранении выявленных нарушений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37074) следующее изменение:
Форму акта о назначении проверки в области промышленной безопасности, утвержденного указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложения к настоящему приказу.
2. Комитету промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра по чрезвычайным
ситуациям
Республики Казахстан
от 13 апреля 2026 года № 158
Приложение 1
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 436
Акт о назначении проверки в области промышленной безопасности
№___ "____" _________ 20____ года
1. Наименование органа контроля и надзора___________________________________
2. Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
и должность лица, уполномоченного на проведение проверки ____________________

Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 2 қазандағы №436 "Тексеруді тағайындау, нәтижелері, ұзарту, тоқтата тұру, қайта бастау, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама актілердің нысандарын бекіту туралы" бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2026 жылғы 13 сәуірдегі № 158 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 сәуірде № 38465 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 2 қазандағы № 436 "Тексеруді тағайындау, нәтижелері, ұзарту, тоқтата тұру, қайта бастау, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама актілердің нысандарын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 37074 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Аталған бұйрықпен бекітілген бөнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы тексеруді тағайындау туралы актінің нысаны осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен мыналарды қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық
даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2026 жылғы 13 сәуірдегі
№ 158 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 2 қазандағы
№ 436 Бұйрыққа
1-қосымша
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында тексеру тағайындау актісі №___ 20____ жылғы "____"_________
1. Бақылау және қадағалау органының атауы___________________________
2. Бақылау және қадағалау органының тексеру жүргізуге уәкілеттік берілген адамының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы________________________________________________

3. Сведения о специалистах, консультантах и экспертах, а также должностных лицах
государственных органов и подведомственных организаций, привлекаемых
для проведения проверки (при необходимости) ________________________________
4. Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора, его место нахождения,
идентификационный номер, перечень объектов и их место нахождения ___________
5. Вид проверки __________________________________________________________
6. Предмет проверки ______________________________________________________
7. Срок проведения проверки с "___" _______20_ года по "___" _________ 20__года
8. Основания проведения проверки, в том числе нормативные правовые акты,
обязательные требования которых подлежат проверке __________________________
9. Проверяемый период с "___" _______20__года по "___" _________ 20 ___года
10. Права и обязанности субъекта контроля и надзора либо его уполномоченного
представителя, предусмотренные статьей 39-6 Закона Республики Казахстан
"О гражданской защите":
субъект контроля и надзора либо его уполномоченный представитель
при проведении проверки вправе:
1) не допускать к проверке должностных лиц органа контроля и надзора, прибывших
для проведения проверки, в случаях: несоблюдения кратности проведения проверки;
превышения либо истечения указанных в акте о назначении проверки (актах о
продлении срока, приостановлении и возобновлении при их наличии) сроков,
не соответствующих срокам, установленным Законом Республики Казахстан
"О гражданской защите"; назначения органом контроля и надзора проверки субъекта
(объекта) контроля и надзора, в отношении которого ранее проводилась проверка
по одному и тому же вопросу за один и тот же период, за исключением случаев,
предусмотренных подпунктами 4), 5), 6) и 7) пункта 7 статьи 39-2 Закона
Республики Казахстан "О гражданской защите"; назначения проверки за период,
выходящий за рамки промежутка времени, указанного в заявлении или сообщении
о совершенных либо готовящихся уголовных правонарушениях, в иных обращениях
о нарушениях прав и законных интересов физических и юридических лиц,
государства; поручения проведения проверки должностным лицам, не имеющим на
то соответствующих полномочий; указания в одном акте о назначении проверки
нескольких субъектов контроля и надзора; грубых нарушений, установленных
пунктом 2 статьи 39-7 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите";
2) не представлять документы и сведения, если они не относятся к предмету проверки,
а также к периоду, указанному в акте о назначении проверки;

3. Тексеру жүргізуге тартылған мамандар, кеңесшілер мен сарапшылар, сондай-ақ мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволық ұйымдардың лауазымды тұлғалары туралы мәліметтер (қажет болған жағдайда) ______________
4. Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы, орналасқан жері, сәйкестендіру нөмірі, объектілердің тізбесі және олардың орналасқан жері
_______________________________________________________________________
5. Тексеру түрі ____________________________________________________
6. Тексеру нысанасы _______________________________________________
7. Тексеру жүргізу мерзімі 20__жылғы "__"___ дан 20___жылғы "_"___ дейін
8. Тексеру жүргізудің негіздері, оның ішінде міндетті талаптары тексерілуге жататын нормативтік құқықтық актілер _____________________________________
9. Тексерілетін кезең 20___жылғы "__" ____ дан 20___жылғы "__"____ дейін
10. "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-6-бабымен қарастарылған бақылау және қадағалау субъектісінің не оның уәкілетті өкілінің құқықтары мен міндеттері:
бақылау және қадағалау субъектісі не оның уәкілетті өкілі тексеру жүргізу кезінде:
1) бақылау және қадағалау органының тексеру жүргізу үшін келген лауазымды адамдарын:тексеру жүргізудің жиілігі сақталмаған; Қазақстан Республикасы "Азаматтық қорғау туралы" Заңында белгіленген мерзімдерге сәйкес келмейтін, тексеруді тағайындау туралы актіде (болған кезде мерзімін ұзарту, тоқтата тұру және қайта бастау туралы актілерінде) көрсетілген мерзімдер асып кеткен не өтіп кеткен; Қазақстан Республикасы "Азаматтық қорғау туралы" Заңының 39-2-бабы 7-тармағының 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, бақылау және қадағалау органы өзіне қатысты бұрын сол бір мәселе бойынша және сол бір кезеңде тексеру жүргізілген бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) тексеру тағайындаған; жасалған не дайындалып жатқан қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы өтініште немесе хабарда, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзушылықтар туралы өзге де жолданымдарда көрсетілген уақыт аралығы шеңберінен шығатын кезеңге тексеру тағайындаған; тиісті өкілеттіктері жоқ лауазымды адамдарға тексеру жүргізу тапсырылған; тексеруді тағайындау туралы бір актіде бірнеше бақылау және қадағалау субъектісі көрсетілген; Қазақстан Республикасы "Азаматтық қорғау туралы" Заңының 39-7-бабының 2-тармағында белгіленген өрескел бұзушылықтар болған жағдайда тексеруге жібермеуге;
2) егер тексеру нысанасына, сондай-ақ тексеруді тағайындау туралы актіде көрсетілген кезеңге жатпаса, құжаттар мен мәліметтерді ұсынбауға;

3) обжаловать действия (бездействие) должностных лиц органа контроля и надзора
в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
4) не исполнять не основанные на законе запреты органа контроля и надзора или
должностных лиц органа контроля и надзора, ограничивающие деятельность
субъектов контроля и надзора;
5) фиксировать процесс осуществления проверки, а также отдельные действия
должностных лиц органа контроля и надзора, проводимые ими в рамках проверки,
с помощью аудио-, фото- и видеотехники, не создавая препятствий деятельности
должностных лиц органа контроля и надзора;
6) привлекать третьих лиц к участию в проверке в целях представления своих прав
и законных интересов, а также осуществления третьими лицами действий,
предусмотренных подпунктом 5) настоящего пункта;
субъекты контроля и надзора либо их уполномоченные представители
при проведении органом контроля и надзора проверки обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностных лиц органа контроля и надзора
к территории и помещениям субъекта (объекта) контроля и надзора;
2) с соблюдением требований по охране коммерческой, налоговой либо иной
охраняемой законами Республики Казахстан тайны представлять должностным лицам
органа контроля и надзора копии документов (сведений) на бумажных и электронных
носителях для приобщения к акту о результатах проверки и предписанию
об устранении выявленных нарушений, а также предоставлять доступ
к автоматизированным базам данных (цифровым системам) в соответствии
с предметом проверки;
3) сделать отметку о получении на втором экземпляре акта о назначении проверки;
4) сделать отметку о получении на втором экземпляре акта о результатах проверки
в день окончания проверки;
5) сделать отметку о получении на втором экземпляре предписания об устранении
выявленных нарушений;
6) не допускать внесения изменений и дополнений в проверяемые документы
в период проведения проверки, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан;
7) обеспечить безопасность лиц, прибывших для проведения проверки на объект
контроля и надзора, от вредных и опасных производственных факторов воздействия
в соответствии с установленными для данного объекта нормативами;
8) в случае получения акта о назначении проверки руководитель субъекта контроля
и надзора либо его уполномоченный представитель обязан находиться на месте
нахождения объекта контроля и надзора в назначенные сроки проверки.

3) бақылау және қадағалау органдары лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағым жасауға;
4) бақылау және қадағалау органының немесе бақылау және қадағалау органы лауазымды адамдарының бақылау және қадағалау субъектілерінің қызметін шектейтін, заңға негізделмеген тыйымдарын орындамауға;
5) тексеруді жүзеге асыру процесін, сондай-ақ бақылау және қадағалау органы лауазымды адамдарының тексеру шеңберінде жүргізетін жекелеген әрекеттерін бақылау және қадағалау органы лауазымды адамдарының қызметіне кедергілер келтірмей, аудио -, фото- және бейнетехника көмегімен тіркеп-білгелеуге;
6) өзінің құқықтары мен заңды мүдделерін білдіру, сондай-ақ үшінші тұлғалардың осы тармақтың 5) тармақшасында көзделген әрекеттерді жүзеге асыруы мақсатында тексеруге үшінші тұлғаларды қатысуға тартуға құқылы;
бақылау және қадағалау субъектілері не олардың уәкілетті өкілдері бақылау және қадағалау органы тексеру жүргізген кезде:
1) бақылау және қадағалау органы лауазымды адамдарының бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) аумағы мен үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) коммерциялық, салықтық не Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияларды қорғау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, бақылау және қадағалау органының лауазымды адамдарына тексеру нәтижелері туралы актіге және анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаға қоса тіркеу үшін құжаттардың (мәліметтердің) көшірмелерін қағаз және электрондық жеткізгіштерде ұсынуға, сондай-ақ тексеру нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорға (цифрлық жүйелерге) қолжетімділік беруге;
3) тексеруді тағайындау туралы актінің екінші данасына алғаны туралы белгі қоюға;
4) тексеру аяқталған күні тексеру нәтижелері туралы актінің екінші данасына алғаны туралы белгі қоюға;
5) анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың екінші данасына алғаны туралы белгі қоюға;
6) егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, тексеру жүргізу кезеңінде тексерілетін құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол бермеуге;
7) бақылау және қадағалау объектісіне тексеру жүргізу үшін келген адамдардың осы объект үшін белгіленген нормативтерге сәйкес зиянды және қауіпті өндірістік ықпал ету факторларынан қауіпсіздігін қамтамасыз етуге;
8) тексеруді тағайындау туралы актіні алған жағдайда бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы не оның уәкілетті өкілі тексерудің белгіленген мерзімдерінде бақылау және қадағалау объектісі орналасқан жерде болуға міндетті.

11. Подпись должностного лица органа контроля и надзора, уполномоченного
подписывать акт, и печать органа контроля и надзора __________________________
12. Подпись руководителя субъекта контроля и надзора либо его уполномоченного
представителя о получении или об отказе в получении акта ________
(дата получения)

11. Бақылау және қадағалау органының актіге қол қоюға уәкілетті лауазымды адамының қолы және бақылау және қадағалау органының мөрі___________________________________________________________________
12. Бақылау және қадағалау субъектісі басшысының не оның уәкілетті
өкілінің актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы қолы ________________
(алған күні)