Об утверждении Правил отнесения территорий к малоизученным территориям для целей разведки и добычи углеводородов
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 14 апреля 2026 года № 176. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2026 года № 38431
В соответствии с пунктом 1-5 статьи 36 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отнесения территорий к малоизученным территориям для целей разведки и добычи углеводородов.
2. Комитету геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности и
строительства Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
промышленности и строительства
Республики Казахстан
от 14 апреля 2026 года № 176
Правила
отнесения территорий к малоизученным территориям для целей разведки и добычи углеводородов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отнесения территорий к малоизученным территориям для целей разведки и добычи углеводородов разработаны в соответствии пунктом 1-5 статьи 36 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" и определяет порядок отнесения территорий к малоизученным территориям для целей разведки и добычи углеводородов.
Глава 2. Порядок отнесения территорий к малоизученным территориям для целей разведки и добычи углеводородов
2. Определение малоизученных территорий осуществляется на основе перечня приоритизации, включающего ресурсные и инфраструктурные показатели и процедуру их документального обоснования:
1) Ресурсные показатели - прогнозные ресурсы, наличие выявленных проявлений полезных ископаемых, степень геологической изученности, отсутствие действующих на территории контрактов на разведку и (или) добычу углеводородов.

Көмірсутектерді барлау және өндіру мақсаттары үшін аумақтарды аз зерттелген аумақтарға жатқызу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 14 сәуірдегі № 176 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 15 сәуірде № 38431 тіркелді
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 36-бабының 1-5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған көмірсутектерді барлау және өндіру мақсаттары үшін аумақтарды аз зерттелген аумақтарға жатқызу қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект
және цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2026 жылғы 14 сәуірдегі
№ 176 бұйрығымен
бекітілген
Көмірсутектерді барлау және өндіру мақсаттары үшін аумақтарды аз зерттелген аумақтарға жатқызу қағидасы
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы көмірсутектерді барлау және өндіру мақсаттары үшін аумақтарды аз зерттелген аумақтарға жатқызу қағидасы Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Кодексінің 36-бабының 1-5-тармағына сәйкес әзірленді және көмірсутектерді барлау және өндіру мақсаттары үшін аумақтарды аз зерттелген аумақтарға жатқызу тәртібін айқындайды.
2 тарау. Көмірсутектерді барлау және өндіру мақсаттары үшін аумақтарды аз зерттелген аумақтарға жатқызу тәртібі
2. Аз зерттелген аумақтарды анықтау ресурстық және инфрақұрылымдық көрсеткіштерді және олардың құжаттамалық негіздеу рәсімін қамтитын басымдық тізбесі негізінде жүзеге асырылады:
1) Ресурстық көрсеткіштер - болжамды ресурстар, пайдалы қазбалардың анықталған көріністерінің болуы, геологиялық зертеулердің дәрежесі, аумағында барлау және (немесе) өндіру бойынша қолданыстағы келісімшарттардың болмауы.

2) Инфраструктурные показатели - транспортная доступность, наличие энергетической инфраструктуры, удаленность от населенных пунктов.
3) Документальное обоснование - материалы геологической отчетности, научные исследования, архивные материалы.
3. Отнесение территории к малоизученной осуществляется Комитетом геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее - Комитет) на основании анализа геологической информации (геологических, геофизических и буровых материалов), находящихся на хранении в Республиканском и в территориальных геологических фондах.
4. Анализ проводится в течении 60 рабочих дней на основании:
1) результатов государственного геологического изучения недр;
2) материалов работ, выполненных недропользователями;
3) геологических, геофизических и буровых материалов, находящихся на хранении в Республиканском и в территориальных геологических фондах Республики Казахстан.
Анализ проводится не реже одного раза в пять лет.
5. Для определения степени изученности территории применяется система оценки по критериям, каждому из которых присваивается 1 балл при наличии признаков малоизученности.
Критерии оценки:
1) низкая плотность параметрического, поискового и разведочного бурения либо его отсутствие;
2) отсутствие современных сейсморазведочных исследований (2D/3D) либо наличие материалов, не соответствующих современным требованиям к обработке и интерпретации геофизических данных;
3) недостаточная обеспеченность региональными геолого-геофизическими материалами, подтвержденными комплексной интерпретацией;
4) отсутствие открытых месторождений углеводородов либо наличие единичных проявлений, не подтвержденных промышленными притоками;
5) высокая степень неопределенности геологического строения, стратиграфии, тектонической структуры и нефтегазоносных комплексов;
6) оценка ресурсов углеводородов выполнена преимущественно прогнозными методами без подтверждения результатами бурения.
6. Территория признается малоизученной при соответствии не менее четырем критериям, указанным в пункте 5 настоящих Правил.
7. По результатам анализа Комитет формирует перечень малоизученных территорий, который содержит:
1) наименование территории, еҰ границы и площадь;
2) категорию геологической изученности;
3) характеристику геолого-геофизической изученности территории;
4) сведения о выполненных геолого-геофизических и буровых работах;
5) оценку перспектив нефтегазоносности;
6) текстовые и картографические материалы.
8. Перечень малоизученных территорий утверждается правовым актом Комитета и размещается на его официальном интернет-ресурсе, за исключением, сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну.

2) Инфрақұрылымдық көрсеткіштер - көліктік қолжетімділік, энергетикалық инфрақұрылымның болуы, елді мекендерден қашықтығы.
3) Құжаттамалық негіздеме - геологиялық деректердің құжаттары, ғылыми зерттеулер, мұрағаттық материалдар.
3. Аумақты аз зерттелген аумаққа жатқызуды Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитеті (әрі қарай - Комитет) Қазақстан Республикасының Республикалық геологиялық қорында сақталатын геологиялық ақпаратты (геологиялық, геофизикалық және бұрғылау материалдарын) талдау негізінде жүзеге асырады.
4. Талдаулар 60 жұмыс күні ішінде:
1) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеулер нәтижелері;
2) жер қойнауын пайдаланушылардың жүргізген жұмыстарының материалдары;
3) Қазақстан Республикасының Республикалық және аумақтық геологиялық қорында сақтауда тұрған геологиялық, геофизикалық және бұрғылау материалдарының нәтижелері бойынша жүргізіледі.
Талдау бес жылда кемінде бір рет жүргізіледі.
5. Аумақтың зерттелу дәрежесін анықтау үшін критерийлер бойынша бағалау жүйесі қолданылады, олардың әрқайсысына аз зерттелу белгілері болған жағдайда 1 балл беріледі.
Бағалау критерийлері:
1) параметрлік, іздеу және барлау бұрғылауының төмен тығыздығы немесе олардың болмауы;
2) заманауи сейсмикалық барлау зерттеулердің (2D/3D) жоқтығын немесе бар деректердің сапасының төмен болуы, деректерді өңдеуге және тұжырымдауға қойылатын заманауи талаптарға сәйкес келмеуі;
3) кешенді тұжырымдамамен расталған, аумақтық геолого-геофизикалық деректермен қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі;
4) өнеркәсіптік ағындармен расталмаған, көмірсутекті кен орындарының жоқтығы немесе жеке білінімдердің барлығы;
5) геологиялық құрылымның, стратиграфия, тектоникалық құрылымдардың және мұнайгаз кешендерінің жоғары деңгейдегі нақтылығының жоқтығы;
6) бұрғылау нәтижелерін растамай болжамды әдістермен жүзеге асырылған көмірсутекті ресурстарды бағалау.
6. Аумақ осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген, кемінде төрт өлшемшартқа сәйкес келген кезде аз зерттелген болып саналады.
7. Талдаулар нәтижесі бойынша Комитет аз зерттелген аумақтардың тізбесін:
1) аумақтың атауы, оның шекаралары және ауданын;
2) геологиялық зерттелу санатын;
3) аумақтың геологиялық-геофизикалық зерттелу сипаттамасын;
4) орындалған геологиялық-геофизикалық және бұрғылау жұмыстарының нәтижелерін;
5) мұнай-газдылық перспективаларын бағалауды;
6) мәтіндік және картографиялық материалдарын көрсете отырып қалыптастырады.
8. Зерттелмеген аумақтардың тізбесі Комитеттің құқықтық актісімен бекітіледі және оның ресми интернет-ресурсында, мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспай орналастырылады.

9. Сведения о территориях, отнесҰнных к малоизученным, подлежат направлению Комитетом в уполномоченный орган в сфере углеводородов для включения в перечни участков недр, предлагаемых для предоставления права на разведку и добычу углеводородов в пределах малоизученных территорий.

9. Аз зерттелген аумақтарға жатқызылған аумақтар туралы мәліметтерді, Комитет аз зерттелген аумақтардың шегінде орналасқан жер қойнауы учаскелерінде, көмірсутектерді барлау және өндіру құқығын беруге ұсынылатын жер қойнауы учаскелерінің тізбелеріне енгізу үшін, көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға жіберуге тиіс.