О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 11 октября 2023 года № 186 "Об утверждении Правил назначения и проведения проверки законности источников приобретения (происхождения) актива"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 14 апреля 2026 года № 63. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2026 года № 38428
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 11 октября 2023 года № 186 "Об утверждении Правил назначения и проведения проверки законности источников приобретения (происхождения) актива" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33540) следующие изменения:
в Правилах назначения и проведения проверки законности источников приобретения (происхождения) актива, утвержденных указанным приказом:
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. В качестве должностного лица, инициирующего проверку, может выступать руководитель структурного подразделения по возврату активов уполномоченного органа по возврату активов или его заместитель, либо лица, исполняющие их обязанности.
5. Проверка осуществляется по решению руководителя уполномоченного органа по возврату активов либо лица, исполняющего его обязанности, принимаемому на основании рапорта должностного лица уполномоченного органа по возврату активов, инициирующего проверку.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В качестве проверяющих, в том числе по проверке, назначенной с 11 октября 2023 года, выступают должностные лица структурного подразделения по возврату активов уполномоченного органа по возврату активов, а также сотрудники органов прокуратуры Республики Казахстан в порядке, определенном пунктом 16 настоящих Правил.";
подпункт 1) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"1) номер и дата постановления, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя уполномоченного органа по возврату активов или лица, исполняющего его обязанности, либо иного уполномоченного должностного лица, подписывающего постановление, основания проверки;";
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Состав лиц, проводящих проверку, предмет и период проверки могут изменяться (дополняться) по решению руководителя уполномоченного органа по возврату активов или лица, исполняющего его обязанности, либо иного уполномоченного должностного лица, назначившего проверку.";
часть четвертую пункта 15 изложить в следующей редакции:
"При наличии угрозы жизни и здоровью должностного лица структурного подразделения по возврату активов уполномоченного органа по возврату активов, а также угрозы воспрепятствования его законной деятельности, к проверке, для обеспечения безопасности лиц, осуществляющих проверку, могут быть привлечены сотрудники правоохранительных органов.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"Активті иемдену (пайда болу) көздерінің заңдылығын тексеруді тағайындау және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 11 қазандағы № 186 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2026 жылғы 14 сәуірдегі № 63 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 15 сәуірде № 38428 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Активті иемдену (пайда болу) көздерінің заңдылығын тексеруді тағайындау және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 11 қазандағы № 186 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33540 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Активті иемдену (пайда болу) көздерінің заңдылығын тексеруді тағайындау және жүргізу қағидаларында:
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тексеруге бастамашы лауазымды адам ретінде активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның активтерді қайтару жөніндегі құрылымдық бөлімшесінің басшысы немесе оның орынбасары, не олардың міндеттерін атқаратын адамдар бола алады.
5. Тексеру активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті орган басшысының не оның міндетін атқарушы адамның тексеруге бастамашы болған активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның лауазымды адамы баянатының негізінде қабылданатын шешімі бойынша жүзеге асырылады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Тексерушілер, оның ішінде 2023 жылғы 11 қазаннан бастап тағайындалған тексеру бойынша тексерушілер ретінде активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның активтерді қайтару жөніндегі құрылымдық бөлімшесінің лауазымды адамдары, сондай-ақ осы Қағидалардың 16-тармағында айқындалған тәртіппен Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының қызметкерлері танылады.";
9-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қаулының нөмірі және күні, қаулыға қол қоятын активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті орган басшысының немесе оның міндетін атқарушы адамның, не өзге де уәкілетті лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), тексеру негіздері;";
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тексеруді жүргізетін тұлғалардың құрамы, тексеру нысанасы мен кезеңі тексеруді тағайындаған активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті орган басшысының немесе оның міндетін атқарушы адамның, не өзге де уәкілетті лауазымды адамның шешімі бойынша өзгертілуі (толықтырылуы) мүмкін.";
15-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның активтерді қайтару жөніндегі құрылымдық бөлімшесінің лауазымды адамының өмірі мен денсаулығына қатер төнген кезде, сондай-ақ оның заңды қызметіне кедергі келтіру қатері туындаған кезде тексеруді жүзеге асыратын тұлғалардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін тексеруге құқық қорғау органдарының қызметкерлері тартылуы мүмкін.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"16. По согласованию с Генеральным Прокурором Республики Казахстан либо его заместителем к проведению проверки, в том числе назначенной с 11 октября 2023 года, могут привлекаться сотрудники других структурных подразделений Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, ведомств органов прокуратуры, органов военной и транспортной прокуратур, прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур (городов республиканского значения и столицы), районных и приравненных к ним (городские, межрайонные, а также специализированные) прокуратур.";
часть четвертую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"Постановление о проведении оперативно-розыскных мероприятий подписывается Генеральным Прокурором Республики Казахстан либо заместителем Генерального Прокурора Республики Казахстан, курирующим работу по возврату активов.";
часть вторую пункта 18 изложить в следующей редакции:
"Постановление о назначении экспертизы выносится руководителем уполномоченного органа по возврату активов или лицом, исполняющим его обязанности, либо иным уполномоченным должностным лицом.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Требования уполномоченного органа по возврату активов о выделении сотрудников и (или) специалистов (работников), истребовании сведений и дел подписываются руководителем уполномоченного органа по возврату активов или лицом, исполняющим его обязанности, либо иным уполномоченным должностным лицом, либо лицами, указанными в постановлении о назначении проверки, либо их непосредственными руководителями.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Требования о проведении проверки, направляемые в уполномоченные органы, подписываются руководителем уполномоченного органа по возврату активов или лицом, исполняющим его обязанности, либо иным уполномоченным должностным лицом.".
2. Службе по возврату активов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 17 декабря 2025 года.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов

"16. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының не оның орынбасарының келісуі бойынша тексеруді, оның ішінде 2023 жылғы 11 қазаннан бастап тағайындалған тексеруді жүргізуге Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының басқа құрылымдық бөлімшелерінің, прокуратура органдары ведомстволарының, әскери және көлік прокуратурасы органдарының, облыстардың прокуратуралары мен оларға теңестірілген (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) прокуратуралардың, аудандық және оларға теңестірілген (қалалық, ауданаралық, сондай-ақ мамандандырылған) прокуратуралардың қызметкерлері тартылуы мүмкін.";
17-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу туралы қаулыға Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры не активтерді қайтару жөніндегі жұмысқа жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының орынбасары қол қояды.";
18-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сараптама тағайындау туралы қаулыны активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның басшысы немесе оның міндетін атқарушы адам, не өзге де уәкілетті лауазымды адам шығарады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Қызметкерлерді және (немесе) мамандарды (жұмыскерлерді) бөлу, мәліметтер мен істерді талап ету туралы талаптарға активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның басшысы немесе оның міндетін атқарушы адам, не өзге де уәкілетті лауазымды адам, не тексеруді тағайындау туралы қаулыда көрсетілген тұлғалар, не олардың тікелей басшылары қол қояды.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Уәкілетті органдарға жіберілетін тексеру жүргізу туралы талаптарға активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның басшысы немесе оның міндетін атқарушы адам, не өзге де уәкілетті лауазымды адам қол қояды.".
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Активтерді қайтару жөніндегі қызметі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 17 желтоқсаннан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов