О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 6 апреля 2026 года № 160-нқ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 2026 года № 38358
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее – Перечень) согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года, за исключением абзацев второго, третьего, пятого и шестого пункта 1, второго и третьего пункта 2, второго, третьего, четвертого и пятого пункта 3, второго и третьего пункта 5, третьего и четвертого пункта 6, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого и тринадцатого пункта 7, второго, третьего, пятого и шестого пункта 8, второго, третьего, четвертого, пятого, седьмого, восьмого, девятого и десятого пункта 9, второго, третьего, пятого и шестого пункта 10, второго, третьего, пятого и шестого пункта 11, четвертого и пятого пункта 12, второго, третьего, девятого и десятого пункта 14, третьего и четвертого пункта 15 Перечня, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и
интеграции Республики Казахстан
А. Шаккалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 6 апреля 2026 года № 160-нқ
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 13 июня 2014 года № 215 "Об утверждении Правил изготовления, хранения и применения поверительных клейм" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9582) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2026 жылғы 6 сәуірдегі № 160-нқ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 8 сәуірде № 38358 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін оны Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Cауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 1-тармақтың екінші, үшінші, бесінші және алтыншы, 2-тармақтың екінші және үшінші, 3-тармақтың екінші, үшінші, төртінші және бесінші, 5-тармақтың екінші және үшінші, 6-тармақтың үшінші және төртінші, 7-тармақтың сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші және он үшінші, 8-тармақтың екінші, үшінші, бесінші және алтыншы, 9- тармақтың екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы, 10- тармақтың екінші, үшінші, бесінші және алтыншы, 11-тармақтың екінші, үшінші, бесінші және алтыншы, 12-тармақтың төртінші және бесінші, 14-тармақтың екінші, үшінші, тоғызыншы және оныншы, 15 -тармақтың үшінші және төртінші абзацтарын қоспағанда, аталған Тізбе нормалары алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
А. Шаккалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылық министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект
және цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
2026 жылғы 6 сәуірдегі
№ 160-нқ бұйрығына қосымша
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Салыстырып тексеру таңбаларын дайындау, сақтау және қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2014 жылғы 13 маусымдағы № 215 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9582 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 12) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах изготовления, хранения и применения поверительных клейм, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила изготовления, хранения и применения поверительных клейм (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" и устанавливают порядок изготовления, хранения и применения поверительных клейм.";
подпункт 6) части второй пункта 4 изложить в следующей редакции:
"6) адрес цифрового ресурса для проверки подлинности;";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню.
2. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 862 "Об утверждении Правил разработки национального плана стандартизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18006) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О стандартизации", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах разработки национального плана стандартизации, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) цифровая система технического регулирования – автоматизированная цифровая система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления сведений и информаций, содержащихся в реестрах технического регулирования, государственной системы обеспечения единства измерений, национальной системы стандартизации и единых реестрах выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза.";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Процедуры формирования национального плана осуществляются в цифровой системе технического регулирования и (или) в электронной форме посредством сбора и анализа предложений, разработки и согласования проекта национального плана и устанавливаются в СТ РК 1.7 "Национальный план стандартизации. Порядок разработки, согласования, утверждения, внесения изменений и (или) дополнений" (далее – СТ РК 1.7).
6. В период действия национального плана допускается внесение в него изменений и (или) дополнений по предложениям субъектов национальной системы стандартизации, направленных в цифровой системе технического регулирования и (или) посредством системы электронного документооборота.";
часть первую пункта 11 изложить в следующей редакции:

"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Салыстырып тексеру таңбаларын дайындау, сақтау және қолдану қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Салыстырып тексеру таңбаларын дайындау, сақтау және қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабының 12) тармақшасына сәйкес әзірленді және салыстырып тексеру таңбаларын дайындау, сақтау және қолдану тәртібін белгілейді.";
4-тармақтың екінші бөлігінің 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) түпнұсқалығын тексеру үшін цифрлық ресурстың мекенжайы;";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Ұлттық стандарттау жоспарын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 862 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18006 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық стандарттау жоспарын әзірлеу қағидаларында:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) техникалық реттеудің цифрлық жүйесі – техникалық реттеу тізілімдеріндегі, өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің, ұлттық стандарттау жүйесінің және Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттарының бірыңғай тізілімдерінің мәліметтері мен ақпараттарын сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған автоматтандырылған цифрлық жүйе.";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ұлттық жоспарды қалыптастыру рәсімдері техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде және (немесе) электрондық нысанда ұсыныстарды жинау және талдау, ұлттық жоспардың жобасын әзірлеу және келісу арқылы жүзеге асырылады және ҚР СТ 1.7 "Ұлттық стандарттау жоспары. Әзірлеу, келісу, бекіту, өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу тәртібі" (бұдан әрі – ҚР СТ 1.7).
6. Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде оған техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде және (немесе) электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы жіберілген ұлттық стандарттау жүйесі субъектілерінің ұсыныстары бойынша өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге жол беріледі.";
11-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Субъекты национальной системы стандартизации, не позднее 1 августа года, предшествующего планируемому периоду, в цифровой системе технического регулирования и (или) посредством системы электронного документооборота направляют заявки, в виде электронного документа или копии электронного документа (далее – заявки) для включения в национальный план.";
пункты 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"19. Проект национального плана не позднее 1 августа года, предшествующего планируемому периоду, размещается в цифровой системе технического регулирования или на интернет - ресурсе национального органа на шестьдесят календарных дней для рассмотрения всеми заинтересованными субъектами национальной системы стандартизации.
20. Национальный орган информирует субъекты национальной системы стандартизации о размещении проекта национального плана в цифровой системе технического регулирования и (или) посредством системы электронного документооборота.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Национальный орган, не позднее 20 ноября года, предшествующего планируемому периоду, в цифровой системе технического регулирования или посредством системы электронного документооборота направляет в уполномоченный орган окончательную редакцию проекта национального плана.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Национальный план утверждается приказом уполномоченного органа не позднее 1 января года, планируемого года и публикуется в цифровой системе технического регулирования или на интернет - ресурсе национального органа.".
3. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 12 декабря 2018 года № 870 "Об утверждении Правил применения международных, региональных стандартов (в том числе согласования, введения в действие и отмены на территории Республики Казахстан межгосударственных стандартов) и стандартов иностранных государств, классификаторов технико-экономической информации международных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций по стандартизации региональных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций по стандартизации иностранных государств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17989) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 12) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О стандартизации", ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"11. Ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілері жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 тамызынан кешіктірмей техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде және (немесе) электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы ұлттық жоспарға енгізу үшін өтінімдерді электрондық құжат немесе электрондық құжаттың (бұдан әрі – өтінім) көшірмесі түрінде жібереді.";
19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Ұлттық жоспардың жобасы жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 тамызынан кешіктірмей ұлттық стандарттау жүйесінің барлық мүдделі субъектілерінің қарауы үшін техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде немесе ұлттық органның интернет - ресурсында күнтізбелік алпыс күнге орналастырылады.
20. Ұлттық орган ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілерін ұлттық жоспар жобасының орналастырылуы туралы техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде және (немесе) электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы хабардар етеді.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Ұлттық орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 20 қарашасынан кешіктірмей техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде немесе электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы уәкілетті органға ұлттық жоспар жобасының түпкілікті редакциясын жібереді.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Ұлттық жоспар уәкілетті органның бұйрығымен жоспарланатын жылдың 1 қаңтарынан кешіктірілмей бекітіледі және техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде немесе ұлттық органның интернет - ресурсында жарияланады.".
3. "Халықаралық, өңірлік стандарттарды (оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында мемлекетаралық стандарттарды келісу, қолданысқа енгізу және күшін жою) және шет мемлекеттердің стандарттарын, стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі өңірлік ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидалары мен ұсынымдарын, шет мемлекеттердің техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 12 желтоқсандағы № 870 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17989 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемые Правила применения международных, региональных стандартов (в том числе согласования, введения в действие и отмены на территории Республики Казахстан межгосударственных стандартов) и стандартов иностранных государств, классификаторов технико-экономической информации международных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций по стандартизации региональных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций по стандартизации иностранных государств.";
в Правилах применения международных, региональных стандартов (в том числе согласования, введения в действие и отмены на территории Республики Казахстан межгосударственных стандартов) и стандартов иностранных государств, классификаторов технико-экономической информации международных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций по стандартизации региональных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций по стандартизации иностранных государств, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) цифровая система технического регулирования – автоматизированная цифровая система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления сведений и информаций, содержащихся в реестрах технического регулирования, государственной системы обеспечения единства измерений, национальной системы стандартизации и единых реестрах выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза;";
часть третью пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Пользователь документа по стандартизации уведомляет о прямом применении национальный орган по стандартизации в цифровой системе технического регулирования.";
часть вторую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Уведомление, не соответствующее требованиям пункта 9 настоящих Правил, отклоняется в цифровой системе технического регулирования.".
4. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года № 918 "Об утверждении Правил разработки, согласования, экспертизы, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации, а также порядка внесения изменений и дополнений в общий классификатор товаров, работ и услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18075) следующие изменения:
в Правилах разработки, согласования, экспертизы, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации, а также порядка внесения изменений и дополнений в общий классификатор товаров, работ и услуг, утвержденных указанным приказом:

"1. Қоса беріліп отырған Халықаралық, өңірлік стандарттарды (оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында мемлекетаралық стандарттарды келісу, қолданысқа енгізу және күшін жою) және шет мемлекеттердің стандарттарын, стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі өңірлік ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидалары мен ұсынымдарын, шет мемлекеттердің техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын қолдану қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халықаралық, өңірлік стандарттарды (оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында мемлекетаралық стандарттарды келісу, қолданысқа енгізу және күшін жою) және шет мемлекеттердің стандарттарын, стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі өңірлік ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидалары мен ұсынымдарын, шет мемлекеттердің техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын қолдану қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын қолдану қағидаларында:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) техникалық реттеудің цифрлық жүйесі – техникалық реттеу тізілімдерінде, өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінде, ұлттық стандарттау жүйесінде және Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттардың бірыңғай тізілімдерінде қамтылған мәліметтер мен ақпаратты сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған автоматтандырылған цифрлық жүйе;";
8-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Стандарттау жөніндегі құжатты пайдаланушы тікелей қолдану туралы техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде стандарттау жөніндегі ұлттық органды хабардар етеді.";
10-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидалардың 9-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін хабарлама техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде кері қайтарылады.".
4. "Ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, келісу, сараптама жасау, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу, сондай-ақ тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 26 желтоқсандағы № 918 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18075 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілді:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, келісу, сараптама жасау, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу, сондай-ақ тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын қолдану қағидаларында:

подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) цифровая система технического регулирования – автоматизированная цифровая система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления сведений и информаций, содержащихся в реестрах технического регулирования, государственной системы обеспечения единства измерений, национальной системы стандартизации и единых реестрах выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза.";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Информация о документах по стандартизации, разрабатываемых в инициативном порядке, до начала их разработки направляется разработчиком в электронном виде в национальный орган по стандартизации (далее – НОС) посредством цифровой системы технического регулирования или системы электронного документооборота либо на бумажном носителе.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Публичное обсуждение осуществляется в соответствии с СТ РК 1.2 в цифровой системе технического регулирования или на интернет-ресурсе НОС в течение 60 (шестидесяти) календарных дней со дня размещения документов по стандартизации.";
часть четвертую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Иные заинтересованные субъекты национальной системы стандартизации рассматривают проекты документов по стандартизации в цифровой системе технического регулирования или на интернет-ресурсе НОС.";
часть третью пункта 13 изложить в следующей редакции:
"Итоги технического обсуждения отражаются в протоколе, который вносится в дело документа по стандартизации в цифровой системе технического регулирования.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Разработчик направляет посредством цифровой системы технического регулирования или системы электронного документооборота либо на бумажном носителе оформленное дело документа по стандартизации в НОС для проведения экспертизы.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. В случае несоответствия представленных документов требованиям, предусмотренных в пункте 16 настоящих Правил, НОС посредством цифровой системы технического регулирования или системы электронного документооборота либо на бумажном носителе возвращает дела проектов документов по стандартизации на доработку не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня их поступления.";
абзац первый пункта 27 изложить в следующей редакции:
"27. Разработчик в течение 7 (семи) рабочих дней со дня утверждения уполномоченным органом документа по стандартизации дополняет дело документа по стандартизации посредством цифровой системы технического регулирования или системы электронного документооборота либо на бумажном носителе для его регистрации в НОС следующими документами:";
пункт 29 изложить в следующей редакции:

2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) техникалық реттеудің цифрлық жүйесі – техникалық реттеу тізілімдеріндегі, өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің, ұлттық стандарттау жүйесінің және Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттарының бірыңғай тізілімдерінің мәліметтері мен ақпараттарын сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған автоматтандырылған цифрлық жүйе.";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бастамашылық тәртіппен әзірленетін стандарттау жөніндегі құжаттар туралы ақпарат, оларды әзірлеу басталғанға дейін әзірлеуші стандарттау жөніндегі ұлттық органға (бұдан әрі – СҰО) техникалық реттеудің цифрлық жүйесі немесе электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы электронды түрде не қағаз нұсқасы түрінде жолдайды.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Жария талқылау ҚР СТ 1.2 сәйкес техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде немесе СҰО интернет-ресурсында стандарттау жөніндегі құжаттарды орналастырған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде жүзеге асырылады.";
12-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық стандарттау жүйесінің өзге де мүдделі субъектілері стандарттау жөніндегі құжаттардың жобаларын техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде немесе СҰО интернет-ресурсында қарастырады.";
13-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Техникалық талқылаудың қорытындылары техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде стандарттау жөніндегі құжаттың ісіне енгізілетін хаттамада көрсетіледі.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Әзірлеуші ресімделген стандарттау жөніндегі құжаттың ісін сараптама жүргізу үшін CҰО-ға техникалық реттеудің цифрлық жүйесі немесе электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы не қағаз нұсқасы түрінде жібереді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, СҰО техникалық реттеудің цифрлық жүйесі немесе электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы не қағаз нұсқасы түрінде стандарттау жөніндегі құжаттар жобаларының істерін олар келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей пысықтауға қайтарады.";
27-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Әзірлеуші стандарттау жөніндегі құжатты уәкілетті орган бекіткен күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде стандарттау жөніндегі құжаттың ісін техникалық реттеудің цифрлық жүйесі немесе электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы не қағаз нұсқасы түрінде оны CҰО-ға тіркеу үшін мынадай құжаттармен толықтырады:";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"29. В случае представления разработчиком неполного комплекта документов, указанных в пунктах 16 и 27 настоящих Правил, НОС не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня предоставления документов возвращает посредством цифровой системы технического регулирования или системы электронного документооборота либо на бумажном носителе разработчику дело документа по стандартизации на доработку.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. При отмене документов по стандартизации, инициирующие отмену субъекты национальной системы стандартизации направляют посредством цифровой системы технического регулирования или системы электронного документооборота либо на бумажном носителе в уполномоченный орган соответствующее предложение.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Результаты анализа НОС и рекомендации НТС НОС на предложение об отмене документов по стандартизации направляются посредством цифровой системы технического регулирования или системы электронного документооборота либо на бумажном носителе в уполномоченный орган. По итогам рассмотрения вопроса об отмене документов по стандартизации, уполномоченный орган принимает соответствующее решение.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Заявления на внесение изменений и (или) дополнений в ОКТРУ (далее – заявление) подаются через цифровую систему электронного каталога товаров государственными органами, физическими и юридическими лицами (далее – заявители), участвующими в работах по классификации и кодированию товаров, работ и услуг либо использующими их в своей деятельности.";
часть вторую пункта 53 изложить в следующей редакции:
"В случае положительного решения соответствующие изменения и (или) дополнения вносятся в ОКТРУ через цифровую систему электронного каталога товаров в срок не более 2 (двух) рабочих дней.".
5. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года № 919 "Об утверждении Правил создания, работы и ликвидации технических комитетов по стандартизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18082) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 13) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О стандартизации", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах создания, работы и ликвидации технических комитетов по стандартизации, утвержденных указанным приказом:
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Деятельность ТК осуществляется через цифровую систему "Электронные технические комитеты" (далее – цифровая система), размещенную на официальном сайте НОС или путем письменной переписки.
Порядок работы ТК через цифровую систему устанавливаются основополагающим национальным стандартом.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"29. Әзірлеуші осы Қағидалардың 16 және 27-тармақтарында көрсетілген құжаттардың толық емес жиынтығын ұсынған жағдайда, CҰО құжаттар ұсынылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей әзірлеушіге стандарттау жөніндегі құжаттың ісін техникалық реттеудің цифрлық жүйесі немесе электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы не қағаз нұсқасы түрінде пысықтауға қайтарады.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Стандарттау жөніндегі құжаттардың күші жойылған кезде күшін жоюға бастама жасаған ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілері уәкілетті органға техникалық реттеудің цифрлық жүйесі немесе электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы не қағаз нұсқасы түрінде тиісті ұсыныс жібереді.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. CҰО талдау нәтижелері және CҰО ҒТК стандарттау жөніндегі құжаттардың күшін жою туралы ұсынысқа ұсынымдарды уәкілетті органға техникалық реттеудің цифрлық жүйесі немесе электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы не қағаз нұсқасы түрінде жіберіледі. Стандарттау жөніндегі құжаттардың күшін жою туралы мәселені қарау қорытындысы бойынша уәкілетті орган тиісті шешім қабылдайды.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. ТЖКЖС өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге арналған өтініштерді (бұдан әрі – өтініш) тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сыныптау және кодтау жөніндегі жұмыстарға қатысатын не оларды өз қызметінде пайдаланатын мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – өтініш берушілер) тауарлардың электрондық каталогының цифрлық жүйесі арқылы береді.";
53-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Оң шешім қабылданған жағдайда тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар ТЖКЖС тауарлардың электрондық каталогының цифрлық жүйесі арқылы 2 (екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде енгізіледі.".
5. "Стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерді құру, жұмыс істеу және тарату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 26 желтоқсандағы № 919 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18082 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерді құру, жұмыс істеу және тарату қағидаларында:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. ТК қызметі ҰСО ресми сайтында орналастырылған "Цифрлық техникалық комитеттер" (бұдан әрі – цифрлық жүйе) цифрлық жүйесі арқылы немесе жазбаша хат-хабар жүргізу жолымен жүзеге асырылады.
Цифрлық жүйе арқылы ТК жұмысының тәртібі негізге алынатын ұлттық стандартпен белгіленеді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. Положение и структура ТК после согласования с НОС утверждаются председателем ТК и размещаются в цифровой системе.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. При принятии решения о ликвидации ТК соответствующая информация размещается в цифровой системе.".
6. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 931 "Об утверждении Правил утверждения типа, испытаний для целей утверждения типа, метрологической аттестации средств измерений и оказания государственных услуг "Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений" и "Выдача сертификата о метрологической аттестации средств измерений", формы сертификата об утверждении типа средств измерений и установления формы знака утверждения типа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18110) следующие изменения:
в Правилах утверждения типа, испытаний для целей утверждения типа, метрологической аттестации средств измерений и оказания государственных услуг "Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений" и "Выдача сертификата о метрологической аттестации средств измерений", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила утверждения типа, испытаний для целей утверждения типа, метрологической аттестации средств измерений и оказания государственных услуг "Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений" и "Выдача сертификата о метрологической аттестации средств измерений" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 21) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок утверждения типа, испытаний для целей утверждения типа, метрологической аттестации средств измерений и оказания государственных услуг "Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений" и "Выдача сертификата о метрологической аттестации средств измерений".";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Для получения государственной услуги физическое или юридическое лицо (далее – услугополучатель) обращается к услугодателю через веб-портал "цифрового правительства" (далее – Портал) и заполняет форму сведений для получения сертификата об утверждении типа средств измерений согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений" приведен в приложении 4 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, государственной регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, предоставляются услугодателю из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
пункт 31 изложить в следующей редакции:

"24. ТК ережесі мен құрылымын СҰО келісілгеннен кейін ТК төрағасы бекітеді және цифрлық жүйеде орналастырылады.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. ТК-ны тарату туралы шешім қабылдаған жағдайда тиісті ақпарат цифрлық жүйеге орналастырылады.".
6. "Өлшем құралдарының типін бекіту, оларға типін бекіту мақсаттарына арналған сынақтар, метрологиялық аттестаттау және "Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру" және "Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификат беру" мемлекеттік қызметтер көрсету, өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат нысанын және типті бекіту белгісінің нысанын белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 931 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18110 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өлшем құралдарының типін бекіту, оларға типін бекіту мақсаттарына арналған сынақтар, метрологиялық аттестаттау және "Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру" және "Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификат беру" мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Өлшем құралдарының типін бекіту, оларға типін бекіту мақсаттарына арналған сынақтар, метрологиялық аттестаттау және "Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру" және "Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификат беру" мемлекеттік қызметтер көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-2-бабының 21) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және өлшем құралдарының типін бекіту, оларға типін бекіту мақсаттарына арналған сынақтар, метрологиялық аттестаттау және" Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру" және" Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификат беру" мемлекеттік қызметтер көрсетудің тәртібін айқындайды.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге цифрлық үкіметтің веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүгінеді және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өлшем құралдарының типін бекіту туралы анықтама алу үшін мәліметтер толтырады.
"Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес келтірілген.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті берушіге тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы беріледі.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"31. Для получения государственной услуги услугополучатель обращается к услугодателю через Портал и заполняет форму сведений для получения сертификата о метрологической аттестации средств измерений согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата о метрологической аттестации средств измерений" приведен в приложении 6 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, государственной регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, предоставляются услугодателю из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
пункты 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"36. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации в соответствии с подпунктом 11) пунктом 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.
При оказании государственной услуги посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.
37. В случае сбоя цифровой системы услугодатель незамедлительно с момента обнаружения возникновения технических сбоев уведомляет оператора цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки по электронной почте sd@nitec.kz с обязательным предоставлением информации по наименованию государственной услуги, номера и кода административного документа заявления или уникальный идентификационный номер заявления, номера и кода административного документа, или уникальный идентификационный номер разрешительного документа, индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер услугополучателя, с приложением пошаговых скриншотов с момента авторизации до момента возникновения ошибки с указанием точного времени ошибки.";
в приложении 4 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал).
";
в приложении 6 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2
Способы предоставления государственной услуги (канала доступа)
Веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал).
".

"31. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүгінеді және өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификатты алу үшін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтерді толтырады.
"Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификат беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес келтірілген.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті берушіге тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы беріледі.";
36 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде оны көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне түседі.
37. Цифрлық жүйе істен шыққан жағдайында көрсетілетін қызметті беруші техникалық ақаулардың туындауын анықтаған сәттен бастап sd@nitec.kz электрондық поштасы бойынша бірыңғай қолдау қызметіне сұрау салу жолдау арқылы авторизациялау сәтінен бастап қателік туындаған сәтке дейін қателік болған нақты уақытты көрсете отырып, қадамдық скриншоттарды қоса бере отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы, әкімшілік құжаттың нөмірі және коды немесе өтініштің бірегей сәйкестендіру нөмірі, әкімшілік құжаттың нөмірі және коды немесе рұқсат беру құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі, көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі бойынша міндетті түрде ақпарат ұсына отырып, "цифрлық үкімет" цифрлық инфрақұрылымының операторын хабардар етеді.";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
";
көрсетілген Қағидаларға 6-қосымшада:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
".

7. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 932 "Об утверждении Правил разработки, метрологической аттестации, утверждения и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений методик выполнения измерений и референтных методик выполнения измерений и оказания государственной услуги "Регистрация в реестре Государственной системы измерений Республики Казахстан методики выполнения измерений, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18108) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил разработки, метрологической аттестации, утверждения и регистрации методик выполнения измерений и референтных методик выполнения измерений в реестре государственной системы обеспечения единства измерений и оказания государственной услуги "Регистрация в реестре Государственной системы измерений Республики Казахстан методики выполнения измерений, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств"";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 13) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, метрологической аттестации, утверждения и регистрации методик выполнения измерений и референтных методик выполнения измерений в реестре государственной системы обеспечения единства измерений и оказания государственной услуги "Регистрация в реестре Государственной системы измерений Республики Казахстан методики выполнения измерений, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств".";
в Правилах разработки, метрологической аттестации, утверждения и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений методик выполнения измерений и референтных методик выполнения измерений, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила разработки, метрологической аттестации, утверждения и регистрации методик выполнения измерений и референтных методик выполнения измерений в реестре государственной системы обеспечения единства измерений";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

7. "Өлшемдерді орындау әдістемелерін және өлшемдерді орындаудың референттік әдістемелерін әзірлеу, метрологиялық аттестаттау, бекіту және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу және "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік өлшемдер жүйесі тізілімінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының елдерінде әзірленген және аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемесін тіркеу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 932 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18108 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Өлшемдерді орындау әдістемелерін және өлшемдерді орындаудың референттік әдістемелерін әзірлеу, метрологиялық аттестаттау, бекіту және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу және "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік өлшемдер жүйесі тізілімінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының елдерінде әзірленген және аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемесін тіркеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабының 13) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Өлшемдерді орындау әдістемелерін және өлшемдерді орындаудың референттік әдістемелерін әзірлеу, метрологиялық аттестаттау, бекіту және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу және "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік өлшемдер жүйесі тізілімінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының елдерінде әзірленген және аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемесін тіркеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өлшемдерді орындау әдістемелерін және өлшемдерді орындаудың референттік әдістемелерін әзірлеу, метрологиялық аттестаттау, бекіту және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Өлшемдерді орындау әдістемелерін және өлшемдерді орындаудың референттік әдістемелерін әзірлеу, метрологиялық аттестаттау, бекіту жәнеөлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила разработки, метрологической аттестации, утверждения и регистрации методик выполнения измерений (далее – МВИ) и референтных МВИ в реестре государственной системы обеспечения единства измерений (далее – реестр ГСИ РК) и оказания государственной услуги "Регистрация в реестре Государственной системы измерений Республики Казахстан методики выполнения измерений, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок разработки, метрологической аттестации, утверждения и регистрации МВИ и референтных МВИ в реестр ГСИ РК и оказания государственной услуги "Регистрация в реестре Государственной системы измерений Республики Казахстан методики выполнения измерений, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств".";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Для регистрации в реестре ГСИ РК МВИ, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств физическое или юридическое лицо (далее – услугополучатель) обращается к услугодателю через веб-портал "цифрового правительства" (далее – Портал) и заполняет форму сведений для получения государственной услуги "Регистрация в реестре Государственной системы измерений Республики Казахстан методики выполнения измерений, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств" согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги приведен в приложении 4 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, государственной регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, предоставляются услугодателю из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
пункты 49 и 50 изложить в следующей редакции:
"49. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации, в соответствии с подпунктом 11) пунктом 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.
При оказании государственной услуги посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.

"1. Осы Өлшемдерді орындау әдістемелерін (бұдан әрі – ӨОӘ) және референттік ӨОӘ әзірлеу, метрологиялық аттестаттау, бекіту және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде (бұдан әрі – ҚР МӨЖ тізілімі) тіркеу және "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік өлшемдер жүйесі тізілімінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының елдерінде әзірленген және аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемесін тіркеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-2-бабының 13) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және ӨОӘ және референтті ӨОӘ әзірлеу, метрологиялық аттестаттау, бекіту және ҚР МӨЖ тізілімінде тіркеу және "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік өлшемдер жүйесі тізілімінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының елдерінде әзірленген және аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемесін тіркеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібін айқындайды.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінде әзірленген және аттестатталған ӨОӘ ҚР МӨЖ тізілімінде тіркеу үшін жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүгінеді және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінде әзірленген және аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемесін Қазақстан Республикасының мемлекеттік өлшем жүйесінің тізілімінде тіркеу туралы мәліметтерді толтырады.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес келтірілген.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті берушіге тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы беріледі.";
49 және 50-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде оны көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне түседі.

50. В случае сбоя цифровой системы услугодатель незамедлительно с момента обнаружения возникновения технических сбоев уведомляет оператора цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки по электронной почте sd@nitec.kz с обязательным предоставлением информации по наименованию государственной услуги, номера и кода административного документа заявления или уникальный идентификационный номер заявления, номера и кода административного документа, или уникальный идентификационный номер разрешительного документа, индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер услугополучателя, с приложением пошаговых скриншотов с момента авторизации до момента возникновения ошибки с указанием точного времени ошибки.";
в приложении 4 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2
Способы предоставления государственной услуги (канала доступа)
Веб-портал "цифрового правительства" (далее– портал).
".
8. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 933 "Об утверждении правил утверждения типа и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений стандартного образца и оказания государственных услуг "Допуск к применению стандартного образца зарубежного выпуска", "Утверждение государственного стандартного образца" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18106) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 23) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах утверждения типа и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений стандартного образца и оказания государственных услуг "Допуск к применению стандартного образца зарубежного выпуска", "Утверждение государственного стандартного образца", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила утверждения типа и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений стандартного образца и оказания государственных услуг "Допуск к применению стандартного образца зарубежного выпуска", "Утверждение государственного стандартного образца" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок утверждения типа и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан (далее – реестр ГСИ РК) стандартного образца и оказания государственных услуг "Допуск к применению стандартного образца зарубежного выпуска", "Утверждение государственного стандартного образца".";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

50. Цифрлық жүйе істен шыққан жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші техникалық ақаулардың туындауын анықтаған сәттен бастап sd@nitec.kz электрондық поштасы бойынша бірыңғай қолдау қызметіне сұрау салу жолдау арқылы авторизациялау сәтінен бастап қателік туындаған сәтке дейін қателік болған нақты уақытты көрсете отырып, қадамдық скриншоттарды қоса бере отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы, әкімшілік құжаттың нөмірі және коды немесе өтініштің бірегей сәйкестендіру нөмірі, әкімшілік құжаттың нөмірі және коды немесе рұқсат беру құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі, көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі бойынша міндетті түрде ақпарат ұсына отырып, "цифрлық үкімет" цифрлық инфрақұрылымының операторын хабардар етеді.";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
".
8. "Стандартты үлгінің типін бекіту және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу және "Шетелде шығарылған стандарттық үлгіні қолдануға рұқсат ету" және "Мемлекеттік стандарттық үлгіні бекіту" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 933 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18106 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабының 23) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Стандартты үлгінің типін бекіту және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу және "Шетелде шығарылған стандарттық үлгіні қолдануға рұқсат ету" және "Мемлекеттік стандарттық үлгіні бекіту" мемлекеттік қызметтерін көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Стандартты үлгінің типін бекіту және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу және "Шетелде шығарылған стандарттық үлгіні қолдануға рұқсат ету" және "Мемлекеттік стандарттық үлгіні бекіту" мемлекеттік қызметтерін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-2-бабының 23) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және стандартты үлгінің типін бекіту және Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде (бұдан әрі – ҚР МӨЖ тізілімі) тіркеу және "Шетелдік шығарылымның стандартты үлгісін пайдалануға рұқсат" және "Мемлекеттік стандарттық үлгіні бекіту" мемлекеттік қызметтерін көрсету тәртібін айқындайды.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"13. Для получения государственной услуги физическое или юридическое лицо (далее – услугополучатель) обращается к услугодателю через веб-портал "цифрового правительства" (далее – Портал) и заполняет форму сведений для получения свидетельства на применение стандартного образца зарубежного выпуска согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Допуск к применению стандартного образца зарубежного выпуска" приведен в приложении 2 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, государственной регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, предоставляются услугодателю из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
часть третью пункта 18 изложить в следующей редакции:
"Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, государственной регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, предоставляются услугодателю из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
пункты 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"23. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации в соответствии с подпунктом 11) пунктом 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.
При оказании государственной услуги посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.
24. В случае сбоя цифровой системы услугодатель незамедлительно с момента обнаружения возникновения технических сбоев уведомляет оператора "цифрового правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки по электронной почте sd@nitec.kz с обязательным предоставлением информации по наименованию государственной услуги, номера и кода административного документа заявления или уникальный идентификационный номер заявления, номера и кода административного документа, или уникальный идентификационный номер разрешительного документа, индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер услугополучателя, с приложением пошаговых скриншотов с момента авторизации до момента возникновения ошибки с указанием точного времени ошибки.";
в приложении 2 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2
Способы предоставления государственной услуги (канала доступа)
Веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал).
";
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Электронная копия формы сведения для получения Свидетельства на применение стандартного образца зарубежного выпуска согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Сведения о документах государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица предоставляются услугодателю из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
";
в приложении 4 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2
Способы предоставления государственной услуги (канала доступа)
Веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал).
";
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8
Перечень документов и сведений истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Электронная копия формы сведения для получения сертификата об утверждении государственного стандартного образца согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Сведения о документах государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица предоставляются услугодателю из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
".

"13. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушімен "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүгінеді және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелде шығарылған стандартты үлгіні қолдануға сертификат алу үшін мәліметтерді толтырады.
"Шетелдік шығарылымның стандартты үлгісін пайдалануға рұқсат" мемлекеттік қызметін көрсетуге негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес келтірілген.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті берушіге тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы беріледі.";
18-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті берушіге тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы беріледі.";
23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде оны көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне түседі.
24. Цифрлық жүйе істен шыққан жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші техникалық ақаулардың туындауын анықтаған сәттен бастап sd@nitec.kz электрондық поштасы бойынша бірыңғай қолдау қызметіне сұрау салу жолдау арқылы авторизациялау сәтінен бастап қателік туындаған сәтке дейін қателік болған нақты уақытты көрсете отырып, қадамдық скриншоттарды қоса бере отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы, әкімшілік құжаттың нөмірі және коды немесе өтініштің бірегей сәйкестендіру нөмірі, әкімшілік құжаттың нөмірі және коды немесе рұқсат беру құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі, көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі бойынша міндетті түрде ақпарат ұсына отырып, "цифрлық үкімет" цифрлық инфрақұрылымының операторын хабардар етеді.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"цифрлық үкіметтің" веб-порталы(бұдан әрі – портал)
";
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес шетелдік шығарылымның стандартты үлгісін қолдану үшін куәлік алу анықтамасының электрондық көшірме нысаны.
Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелер арқылы "цифрлықүкімет" шлюзі арқылы қызмет көрсетушіге беріледі.
";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"цифрлық үкіметтің" веб-порталы(бұдан әрі – портал).
";
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік стандарт үлгісін бекіту туралы сертификат алу үшін анықтаманың электронды көшірме нысаны.
Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелер арқылы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы қызмет көрсетушіге беріледі.
".

9. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 934 "Об утверждении Правил проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18094) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил проведения поверки средств измерений и установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктами 11) и 20) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила проведения поверки средств измерений и установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения поверки средств измерений и установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктами 11) и 20) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" (далее - Закон) и определяют порядок проведения поверки средств измерений и установления периодичности поверки средств измерений и форму сертификата о поверке средств измерений.";
в пункте 20:
часть первую изложить в следующей редакции:
"20. Оформление результатов поверки средств измерений осуществляется в цифровой системе технического регулирования в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 28 сентября 2012 года № 350 "Об утверждении Правил электронного учета данных о поверяемых средствах измерений и их передачи в государственный научный метрологический центр" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8057).";
часть шестую изложить в следующей редакции:
"Если средство измерений по результатам поверки признается непригодным к применению, то оттиск действующего поверительного клейма гасится и делается соответствующая запись в эксплуатационной документации, действующий сертификат о поверке средств измерений аннулируется и оформляется извещение о непригодности к применению в цифровой системе технического регулирования по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
приложение к указанному приказу изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню.

9. "Өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу, өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу қағидаларын және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификатының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 934 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18094 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу және өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу қағидаларын және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттың нысанын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабының 11) және 20) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу, өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу қағидаларын және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификатының нысанын бекітуде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу және өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттың нысанын белгілеу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу және өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабының 11) және 20) тармақшаларына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген және өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу және өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу тәртібін айқындайды.",;
20-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру нәтижелерін ресімдеу техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде "Салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректердің электрондық есебі және оларды мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа беру туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 28 қыркүйектегі № 350 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8057 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.";
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер өлшем құралдарын салыстырып тексеру нәтижелері бойынша қолдануға жарамсыз деп танылса, онда қолданыстағы салыстырып тексеру таңбасының бедері өшіріледі және пайдалану құжаттамасында тиісті жазба жасалады, қолданыстағы өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттың күші жойылады және осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қолданысқа жарамсыздығы туралы хабарлама техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде ресімделеді.";
көрсетілген бұйрыққа қосымша осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

10. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 944 "Об утверждении Правил формирования, ведения и сопровождения единого государственного фонда нормативных технических документов, а также распространения копий нормативных технических документов, официальных изданий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18090):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 9) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О стандартизации", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах формирования, ведения и сопровождения единого государственного фонда нормативных технических документов, а также распространения копий нормативных технических документов, официальных изданий, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие правила формирования, ведения и сопровождения единого государственного фонда нормативных технических документов, а также распространения копий нормативных технических документов, официальных изданий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О стандартизации".";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Единый фонд является общедоступным государственным цифровым ресурсом, содержащий нормативные технические документы, документы по стандартизации (за исключением военных национальных стандартов и стандартов организаций), а также сведения о них, за исключением сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, формируемые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере стандартизации.";
подпункт 2) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"2) сопровождения и расширения цифровых систем единого государственного фонда нормативных технических документов, системы каталогизации документов по стандартизации.".
11. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № 166-НҚ "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по изготовлению Государственного флага Республики Казахстан и Государственного герба Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20667) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 11 Конституционного закона Республики Казахстан "О государственных символах Республики Казахстан" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по изготовлению Государственного флага Республики Казахстан и Государственного герба Республики Казахстан", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

10.  "Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорын қалыптастыру, жүргізу және қолдап отыру, сондай-ақ нормативтік техникалық құжаттардың, ресми басылымдардың көшірмелерін тарату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 944 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18090 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 9-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорын қалыптастыру, жүргізу және қолдап отыру, сондай-ақ нормативтік техникалық құжаттардың, ресми басылымдардың көшірмелерін тарату қағидаларында:
"1. Осы Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорын қалыптастыру, жүргізу және қолдап отыру, сондай-ақ нормативтік техникалық құжаттардың, ресми басылымдардың көшірмелерін тарату қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) "Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бірыңғай қор Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен қалыптастырылатын, басқа нормативтік техникалық құжаттарды, стандарттау жөніндегі құжаттарды (әскери ұлттық стандарттарды және ұйымдардың стандарттарын қоспағанда), сондай-ақ бұлар туралы мәліметтерді қамтитын мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, жалпыға қолжетімді мемлекеттік цифрлық ресурс болып табылады.";
14-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорының цифрлық жүйелерін, стандарттау жөніндегі құжаттарды каталогтау жүйесін қолдап отыруды және кеңейтуді жолымен жүзеге асырылады.".
11. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасын жасау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № 166-НҚ мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20667 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 11-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасын жасау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила по оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по изготовлению Государственного флага Республики Казахстан и Государственного герба Республики Казахстан" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 11 Конституционного закона Республики Казахстан "О государственных символах Республики Казахстан", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок выдачи лицензии на осуществление деятельности по изготовлению Государственного флага Республики Казахстан и Государственного герба Республики Казахстан.";
подпункты 2) и 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – Портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
3) платежный шлюз "цифрового правительства" (далее – ПШЦП) – цифровой объект, автоматизирующий процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Для получения государственной услуги физическое или юридическое лицо (далее – услугополучатель) направляет услугодателю через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – Портал) заполняя сведения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, об оплате лицензионного сбора, о лицензии услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через ПШЦП.";
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации.
При оказании государственной услуги посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.
15. В случае сбоя цифровой системы услугодатель незамедлительно с момента обнаружения возникновения технических сбоев уведомляет оператора цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки по электронной почте sd@nitec.kz с обязательным предоставлением информации по наименованию государственной услуги, номера и кода административного документа заявления или уникальный идентификационный номер заявления, номера и кода административного документа, или уникальный идентификационный номер разрешительного документа, индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер услугополучателя, с приложением пошаговых скриншотов с момента авторизации до момента возникновения ошибки с указанием точного времени ошибки.";
в приложении 2 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "цифрового правительства": www.egov.kz.
";
строку, порядковый номер 6, изложить в следующей редакции:
"
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель). При оказании государственной услуги в бюджет уплачивается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в соответствии с пунктом 4 статьи 616 Налоговый кодекс Республики Казахстан составляют: 1) лицензионный сбор при выдаче лицензии за право занятия данным видом деятельности составляет 10 месячных расчетных показателей (далее – МРП); 2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 1 МРП. Оплата производится в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, или через платежный шлюз "цифрового правительства" (далее – ПШЦП).
".

"1. Осы "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасын жасау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңының 11-бабының 1-тармағының 3) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасын жасау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия беру тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі - Портал) - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесі" болып табылатын цифрлық объект;
3) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЦҮТШ) – өтеулі қызметтер көрсету шеңберінде төлемдер жүргізу туралы ақпаратты беру процестерін автоматтандыратын цифрлық объект;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге мәліметтерді осы Қағиданың 1-қосымшаға сәйкес "цифрлық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі – Портал) жібереді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті берушіге тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы беріледі.";
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді .
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде оны көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне түседі.
15. Цифрлық жүйеде іркіліс болған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші техникалық іркілістердің пайда болуы анықталған сәттен бастап дереу "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторын мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы, өтініш бойынша әкімшілік құжаттың нөмірі және коды, немесе өтініштің бірегей сәйкестендіру нөмірі, әкімшілік құжаттың нөмірі және коды, немесе рұқсат құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі, көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі бойынша ақпаратты міндетті түрде көрсету арқылы, авторизациялау сәтінен бастап қатенің нақты уақытын көрсете отырып, қате пайда болған сәтке дейінгі қадамдық скриншоттарды қоса бере отырып, бірыңғай қолдау қызметі sd@nitec.kz электрондық поштасына сұрау салуды жіберу арқылы хабардар етеді.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
";
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ақылы негізде көрсетіледі. Қазақстан Республикасы 616 Салық кодексінің 4-тармағына сәйкес жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым:
1) қызметтің осы түрімен айналысу құқығына лицензия беру кезіндегі лицензиялық алым 10 айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі - АЕК) құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеуге лицензиялық алым 1 АЕК құрайды.
Төлем екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүргізіледі, сондай-ақ "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЦҮТШ) арқылы жүзеге асырылады.
".

12. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 244-НҚ "Об утверждении Правил регистрации экспортеров в информационных системах стран ввоза товара в целях подтверждения страны происхождения товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22437) следующее изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза в целях подтверждения страны происхождения товаров";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 7-1) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза в целях подтверждения страны происхождения товаров.";
в Правилах регистрации экспортеров в информационных системах стран ввоза товара в целях подтверждения страны происхождения товаров, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза в целях подтверждения страны происхождения товаров"
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза в целях подтверждения страны происхождения товаров (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7-1) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан" и устанавливают порядок регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза в целях подтверждения страны происхождения товаров для получения тарифных преференций при ввозе товаров на территории Королевства Норвегии и/или Швейцарской Конфедерации.";
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) уполномоченное лицо – работник, состоящий в штате уполномоченной организации и осуществляющий регистрацию экспортеров в цифровых системах стран ввоза товара в целях подтверждения страны происхождения товаров.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза товара";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для получения тарифных преференций при ввозе товаров на территории Королевства Норвегии и/или Швейцарской Конфедерации в рамках генеральной системы преференций, предоставляемых Королевством Норвегии, Швейцарской Конфедерацией в отношении товаров, происходящих из развивающихся и наименее развитых стран (далее – ГСП Норвегии и Швейцарии) экспортер регистрируется в цифровых системах стран ввоза товара (далее – система REX).";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:

12. "Тауардың шығарылған елін растау мақсатында тауарды әкелетін елдердің ақпараттық жүйелерінде экспорттаушыларды тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 244-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22437 болып тіркелген), мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Тауардың шығарылған елін растау мақсатында әкелетін елдердің цифрлық жүйелерінде экспорттаушыларды тіркеу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 7-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
" 1. Қоса беріліп отырған Тауардың шығарылған елін растау мақсатында тауарды әкелетін елдердің цифрлық жүйелерінде экспорттаушыларды тіркеу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауардың шығарылған елін растау мақсатында тауарды әкелетін елдердің ақпараттық жүйелерінде экспорттаушыларды тіркеу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Тауардың шығарылған елін растау мақсатында тауарды әкелетін елдердің цифрлық жүйелерінде экспорттаушыларды тіркеу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Тауардың шығарылған елін растау мақсатында әкелетін елдердің цифрлық жүйелерінде экспорттаушыларды тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 7-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Норвегия Корольдігінің және/немесе Швейцария Конфедерациясының аумағына тауарларды әкелу кезінде тарифтік преференцияларды алу үшін тауарлардың шығарылған елін растау мақсатында экспорттаушыларды әкелетін елдердің цифрлық жүйелерінде тіркеу тәртібін белгілейді.";
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) уәкілетті тұлға – тауарлардың шығарылған елін растау мақсатында тауарды әкелетін елдердің цифрлық жүйелерінде уәкілетті ұйымның штатында тұратын және экспорттаушыларды тіркеуді жүзеге асыратын қызметкер.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Тауарларды әкелу елдерінің цифрлық жүйесіне экспорттаушыларды тіркеу тәртібі";
3-мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Норвегия Корольдігі, Швейцария Конфедерациясы Норвегия Корольдігі, Швейцария Конфедерациясы дамушы және ең аз дамыған елдерден шығарылатын тауарларға қатысты (бұдан әрі – Норвегия мен Швейцарияның ПБЖ) преференциялардың бас жүйесі шеңберінде Норвегия Корольдігінің және/немесе Швейцария Конфедерациясының аумағына тауарларды әкелу кезінде тарифтік преференцияларды алу үшін экспорттаушы тауарды әкелу елдерінің цифрлық жүйелеріне (бұдан әрі – REX жүйесі) тіркеледі.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Для регистрации в системе REX экспортер представляет в уполномоченную организацию заявление на получение регистрационного номера (далее – заявление № 1) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в бумажном (по почте или нарочно) либо электронном виде посредством цифровой системы уполномоченной организации.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В течение 2 (двух) рабочих дней после регистрации в системе REX уполномоченная организация направляет экспортеру в бумажном или электронном виде посредством цифровой системы уполномоченной организации уведомление о его регистрации в системе REX с указанием регистрационного номера, даты регистрации заявления № 1 (дата, с которой регистрация является действительной) и даты присвоения регистрационного номера.
Уполномоченное лицо также вносит регистрационный номер, дату регистрации заявления № 1 (дату, с которой регистрация является действительной) и дату присвоения регистрационного номера в пункт 7 заявления № 1 экспортера.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Уполномоченная организация в течение 10 (десяти) календарных дней со дня получения информации в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил вносит соответствующие изменения в систему REX либо отказывает в изменении регистрационных данных и направляет уведомление в бумажном или электронном виде посредством цифровой системы уполномоченной организации экспортеру об изменении регистрационных данных или причинах отказа в изменении регистрационных данных.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению 3 к указанному Перечню;
правый верхний угол приложения 2 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"
Приложение 2 к Правилам
регистрации экспортеров
в цифровых системах
стран ввоза товара в целях
подтверждения страны
происхождения товаров
форма
".
13. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 25 мая 2021 года № 358-НҚ "Об утверждении Правил осуществления верификации (проверки) обоснованности регистрации экспортеров в информационных системах стран ввоза товара в целях подтверждения страны происхождения товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22851) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил осуществления верификации (проверки) обоснованности регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза товара в целях подтверждения страны происхождения товаров";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления верификации (проверки) обоснованности регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза товара в целях подтверждения страны происхождения товаров.";
в Правилах осуществления верификации (проверки) обоснованности регистрации экспортеров в информационных системах стран ввоза товара в целях подтверждения страны происхождения товаров, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила осуществления верификации (проверки) обоснованности регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза товара в целях подтверждения страны происхождения товаров";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

4. Экспорттаушы REX жүйесінде тіркелу үшін уәкілетті ұйымға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу нөмірін алуға арналған өтінішті (бұдан әрі – № 1 өтініш) қағаз (пошта арқылы немесе қолма-қол) немесе уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесі арқылы электрондық түрде ұсынады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Уәкілетті ұйым REX жүйесінде тіркелгеннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде экспорттаушыға тіркеу нөмірін, № 1 өтініштің тіркелген күнін (тіркеу жарамды болып табылатын күнді) және тіркеу нөмірі берілген күнді көрсете отырып, оның REX жүйесінде тіркелгені туралы хабарламаны қағаз немесе электрондық түрде цифрлық жүйе арқылы жібереді.
Уәкілетті тұлға сондай-ақ тіркеу нөмірін, № 1 өтінішті тіркеу күнін (тіркеу жарамды болып табылатын күні) және тіркеу нөмірін беру күнін экспорттаушының № 1 өтінішінің 7-тармағына енгізеді.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Уәкілетті ұйым осы Қағидарлардың 13-тармағына сәйкес ақпараттарды алған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде REX жүйесіне тиісті өзгерістер енгізеді не тіркеу деректерін өзгертуден бас тартады және тіркеу деректерінің өзгертуден немесе тіркеу деректерін өзгертуден бас тарту себептері туралы экспорттаушыға уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесі арқылы қағаз немесе электрондық түрде хабарлама жібереді";
көрсетілген Қағидаларға 1 қосымша көрсетілген тізбеге 3 қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 2 оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"
Тауардың шығарылған елін
растау мақсатында тауарды
әкелетін елдердің цифрлық
жүйелерінде экспорттаушыларды тіркеу қағидаларына 2-қосымша
нысан
".;
13. "Тауарлардың шығарылған елін растау мақсатында экспорттаушыларды тауарды әкелу елдерінің ақпараттық жүйелерінде тіркеудің негізділігін верификациялауды (тексеруді) жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 25 мамырдағы № 358-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22851 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Тауарлардың шығарылған елін растау мақсатында экспорттаушыларды тауарды әкелу елдерінің цифрлық жүйелерінде тіркеудің негізділігін верификациялауды (тексеруді) жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тауарлардың шығарылған елін растау мақсатында экспорттаушыларды тауарды әкелу елдерінің цифрлық жүйелерінде тіркеудің негізділігін верификациялауды (тексеруді) жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауарлардың шығарылған елін растау мақсатында экспорттаушыларды тауарды әкелу елдерінің ақпараттық жүйелерінде тіркеудің негізділігін верификациялауды (тексеруді) жүзеге асыру қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Тауарлардың шығарылған елін растау мақсатында экспорттаушыларды тауарды әкелу елдерінің цифрлық жүйелерінде тіркеудің негізділігін верификациялауды (тексеруді) жүзеге асыру қағидалары"
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила осуществления верификации (проверки) обоснованности регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза товара в целях подтверждения страны происхождения товаров (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7-4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и определяют порядок осуществления верификации (проверки) обоснованности регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза товара в целях подтверждения страны происхождения товаров.";
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) уполномоченная организация – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", осуществляющая регистрацию экспортеров в цифровых системах стран ввоза товара в целях подтверждения страны происхождения товаров.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок осуществления верификации (проверки) обоснованности регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза товара в целях подтверждения страны происхождения товаров";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В целях подтверждения страны происхождения товаров уполномоченный орган осуществляет верификацию (проверку) обоснованности регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза товара в целях подтверждения страны происхождения товаров (далее – система REX).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Уполномоченный орган со дня поступления запроса обоснованности регистрации экспортера в течение 3 (трех) рабочих дней направляет запрос в уполномоченную организацию для предоставления копии заявления на получение регистрационного номера экспортера, предусмотренного Правилами регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза товара в целях подтверждения страны происхождения товаров, утвержденными приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 244-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22437), а также копий документов в соответствии с Перечнем документов, подтверждающих происхождение товара, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 8 июля 2014 года № 257 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9665) (далее – документы), послужившими основаниями для регистрации экспортеров в системе REX.".
14. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 8 июня 2021 года № 399-НҚ "Об утверждении разрешительных требований к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия, перечня документов, подтверждающих соответствие им, а также правил аттестации, продления действия аттестатов экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия и оказания государственной услуги "Аттестация эксперта-аудитора по подтверждению соответствия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22967) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"1. Осы тауарлардың шығарылған елін растау мақсатында тауар әкелу елдерінің цифрлық жүйелерінде экспорттаушыларды тіркеудің негізділігін верификациялауды (тексеруді) жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 7-4) тармақшасына сәйкес әзірленді және тауарлардың шығарылған елін растау мақсатында тауар әкелу елдерінің цифрлық жүйелерінде экспорттаушыларды тіркеудің негізділігін верификациялауды (тексеруді) жүзеге асыру тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) уәкілетті ұйым – тауарлардың шығарылған елін растау мақсатында тауарды әкелу елдерінің цифрлық жүйелерінде экспорттаушыларды тіркеуді жүзеге асыратын "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.".
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Тауарлардың шығарылған елін растау мақсатында экспорттаушыларды тауарды әкелу елдерінің цифрлық жүйелерінде тіркеудің негізділігін верификациялауды (тексеруді) жүзеге асыру тәртібі";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тауарлардың шығарылған елін растау мақсатында уәкілетті орган тауарлардың шығарылған елін растау мақсатында тауарды әкелу елдерінің цифрлық жүйелерінде (бұдан әрі – REX жүйесі) экспорттаушыларды тіркеудің негізділігін верификациялауды (тексеруді) жүзеге асырады.";
7 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Уәкілетті орган экспорттаушыны тіркеудің негізділігіне сұрау салу келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 244-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22437 болып тіркелген) тауарлардың шығарылған елін растау мақсатында тауарды әкелу елдерінің цифрлық жүйелерінде экспорттаушыларды тіркеу қағидаларында көзделген экспорттаушының тіркеу нөмірін алуға өтініштің көшірмесін ұсыну үшін уәкілетті ұйымға сұрау салу жібереді, сондай-ақ экспорттаушыларды REX жүйесінде тіркеу үшін негіз болған Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2014 жылғы 8 шілдедегі № 257 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9665 болып тіркелген) бекітілген тауардың шығарылуын растайтын құжаттар тізбесіне (бұдан әрі – құжаттар) сәйкес құжаттардың көшірмелерін қоса береді.".
14. "Сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптарын, оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін, сондай-ақ сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау, аттестаттарының қолданысын ұзарту және "Сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 8 маусымдағы № 399-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22967 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", подпунктом 13) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Разрешительных требованиях к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия, перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2 Разрешительных требований к физическим лицам, претендующим в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем менеджмента:
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1
*Наличие высшего образования у физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы. Для физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем менеджмента безопасности пищевых продуктов – наличие высшего образования в направлении подготовки производственные и обрабатывающие отрасли применительно к пищевой промышленности или наличие высшего образования по специальности стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям) соответствующего заявляемому направлению аттестации. Для физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем энергетического менеджмента – наличие высшего образования в направлении подготовки инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли применительно к энергетике. Для физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем менеджмента кибербезопасности – наличие высшего образования в направлении кибербезопасность, цифровые технологии, физико-математические науки. Для физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем экологического менеджмента – наличие высшего образования в направлении подготовки окружающая среда, землеустройство, водные ресурсы и водопользования, физические и химические, биологические науки или наличие высшего образования по специальности стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям) соответствующего заявляемому направлению аттестации. Для физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем менеджмента качества медицинских изделий – наличие высшего образования в направлении медицина, здравоохранение, фармация, технология фармацевтического производства, биология и биотехнология или инженерные и обрабатывающие отрасли. Для физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем менеджмента управления активами – наличие высшего образования в направлении социальные науки, экономика и бизнес. Для физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем менеджмента безопасности цепи поставок – наличие высшего образования в направлении технического, технологического, пищевого, медицинского, информационного и в области экологии, права, социальных наук, экономики и бизнеса, транспорта, логистики, организации перевозок, движения и эксплуатации транспорта. Для физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем менеджмента управления объектами недвижимости – наличие высшего образования в направлении финансы, экологии, право, социальные науки, экономика и бизнес, кадастр, землеустройство. Для физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем менеджмента по противодействию коррупции – наличие высшего образования в направлении право, социальные науки, бизнес, финансы, экономика или наличие высшего образования по специальности стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям) соответствующего заявляемому направлению аттестации. Для физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем менеджмента по обеспечению частной безопасности – наличие высшего образования в направлении право, военное дело, социальные науки. Для физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем менеджмента охраны здоровья и безопасности труда – наличие высшего образования по направлениям гигиены и охраны труда на производствах, а также инженерных, обрабатывающих и промышленных отраслей, педагогических и естественных наук, военного дела при условии наличия опыта работы в области безопасности и охраны труда или наличие высшего образования по специальности стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям) соответствующего заявляемому направлению аттестации. В случае если образование не соответствует заявляемому направлению аттестации, наличие стажа работы не менее трех лет в качестве эксперта-аудитора по заявляемому направлению аттестации.
Форма сведений.
";
в Правилах аттестации, продления действия аттестатов экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия и оказания государственной услуги "Аттестация эксперта-аудитора по подтверждению соответствия", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 1-тармағының 2-1) тармақшасына, "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 1-тармағының 13) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптары, оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінде:
Менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғаларға қойылатын рұқсат беру талаптарының 2-тармағында:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
*Сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғада жоғары білімінің болуы.
Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі менеджменті жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғалар үшін – тамақ өнеркәсібіне қатысты өндірістік және өңдеу салаларын даярлау бағытында жоғары білімінің немесе мәлімделетін аттестаттау бағытына сәйкес келетін стандарттау, сертификаттау және метрология (салалар бойынша) мамандығы бойынша жоғары білімінің болуы.
Энергетикалық менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғалар үшін – энергетикаға қатысты инженерлік, өңдеу және құрылыс салаларын даярлау бағытында жоғары білімінің немесе мәлімделетін аттестаттау бағытына сәйкес келетін стандарттау, сертификаттау және метрология (салалар бойынша) мамандығы бойынша жоғары білімінің болуы.
Киберқауіпсіздік менеджменті жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғалар үшін – киберқауіпсіздік, цифрлық технологиялар, физика-математика ғылымдары бағытында жоғары білімінің немесе мәлімделетін аттестаттау бағытына сәйкес келетін стандарттау, сертификаттау және метрология (салалар бойынша) мамандығы бойынша жоғары білімінің болуы.
Экологиялық менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғалар үшін – қоршаған орта, жерге орналастыру, су ресурстары және су пайдалану, физикалық және химиялық, биологиялық ғылымдар даярлау бағытында жоғары білімінің немесе мәлімделетін аттестаттау бағытына сәйкес келетін стандарттау, сертификаттау және метрология (салалар бойынша) мамандығы бойынша жоғары білімінің болуы.
Медициналық бұйымдардың сапа менеджменті жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғалар үшін – медицина, денсаулық сақтау, фармация, фармацевтикалық өндіріс технологиясы, биология және биотехнология немесе инженерлік және өңдеу салалары бағытында жоғары білімінің болуы.
Активтерді басқару менеджменті жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғалар үшін – әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес бағытында жоғары білімінің болуы.
Жеткізу тізбегінің қауіпсіздік менеджменті жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғалар үшін – құқық, әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес, көлік, логистика, көлік тасымалын, қозғалысын және пайдалануды ұйымдастыру бағытында жоғары білімінің болуы.
Жылжымайтын мүлік объектілерін басқару менеджменті жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғалар үшін – қаржы, экология, құқық, әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес, кадастр, жерге орналастыру бағытында жоғары білімінің болуы.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы- аудиторға үміткер жеке тұлғалар үшін – құқық, әлеуметтік ғылымдар, бизнес, қаржы, экономика бағытында жоғары білімінің болуы.
Жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғалар үшін – құқық, әскери іс, әлеуметтік ғылымдар бағытында жоғары білімінің болуы.
Денсаулық сақтау және еңбек қауіпсіздігі менеджменті жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғалар үшін-өндірістерде, сондай-ақ инженерлік, өңдеуші және өнеркәсіп салаларында, педагогикалық және жаратылыстану ғылымдарында, әскери істерде еңбекті қорғау және гигиена бағыттары бойынша жоғары білімнің болуы, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласында жұмыс тәжірибесі болған жағдайда немесе аттестаттаудың мәлімделген бағытына сәйкес стандарттау, сертификаттау және метрология (салалар бойынша) мамандығы бойынша жоғары білімінің болуы.
Егер білімі аттестаттаудың мәлімделген бағытына сәйкес келмеген жағдайда, аттестаттаудың мәлімделген бағыты бойынша сарапшы-аудитор ретінде кемінде үш жыл жұмыс өтілінің болуы.
Мәліметтер нысаны.
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау, аттестаттарының қолданылуын ұзарту және "Сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила аттестации, продления действия аттестатов экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия и оказания государственной услуги "Аттестация эксперта-аудитора по подтверждению соответствия" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" (далее – Закон о техническом регулировании) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок аттестации, продления действия аттестатов экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия и оказания государственной услуги "Аттестация эксперта-аудитора по подтверждению соответствия".";
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Услугодатель получает сведения о документах, удостоверяющих личность из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
пункты 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"22. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации, в соответствии с подпунктом 11) пунктом 2 статьи 5 Закона.
При оказании государственной услуги посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.
23. В случае сбоя цифровой системы услугодатель незамедлительно с момента обнаружения возникновения технических сбоев уведомляет оператора "цифрового правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки по электронной почте sd@nitec.kz с обязательным предоставлением информации по наименованию государственной услуги, номера и кода административного документа заявления или уникальный идентификационный номер заявления, номера и кода административного документа, или уникальный идентификационный номер разрешительного документа, индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер услугополучателя, с приложением пошаговых скриншотов с момента авторизации до момента возникновения ошибки с указанием точного времени ошибки.";

"1. Осы Сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау, аттестаттарының қолданылуын ұзарту және "Сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Техникалық реттеу туралы Заң) 7-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау, аттестаттарының қолданылуын ұзарту және "Сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторды аттестаттау" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібін анықтайды.";
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – Нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын цифрлық жүйе.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Көрсетілетін қызметті беруші жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";
22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде оны көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне автоматты режимде түседі.
23. Цифрлық жүйе істен шыққан жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші техникалық ақаулардың туындауын анықтаған сәттен бастап дереу sd@nitec.kz электрондық поштасы бойынша бірыңғай қолдау қызметіне сұрау салу жіберу арқылы, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы, өтініштің әкімшілік құжатының нөмірі мен коды немесе өтініштің бірегей сәйкестендіру нөмірі, әкімшілік құжаттың нөмірі мен коды немесе рұқсат беру құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі бойынша ақпарат міндетті түрде ұсыныла отырып, көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі, авторизация сәтінен бастап қатенің нақты уақытын көрсете отырып, қате туындаған сәтке дейінгі қадамдық скриншоттарды қоса бере отырып "цифрлық үкімет" цифрлық инфрақұрылымы операторын хабардар етеді.";

приложение 1 и 4 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложениям 4 и 5 к настоящему Перечню;
в приложении 7 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал).
";
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения аттестата эксперта-аудитора по подтверждению соответствия: заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к настоящим Правилам; форма сведений физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия к разрешительным требованиям к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия и перечню документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных настоящим приказом; электронные копии отчетов о прохождении стажировки по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – отчет) по заявляемому направлению аттестации в следующем количестве: по продукции и услугам (включая информацию о работах по подтверждению соответствия по не менее двум различным схемам) – не менее пяти отчетов; по системе менеджмента – не менее четырех отчетов общей продолжительностью стажировок не менее двадцати рабочих дней (включая анализ документации, участие в проверках и составление отчетов о них); по персоналу – не менее трех отчетов или рекомендации профессиональных ассоциаций по соответствующим направлениям; по процессу – не менее трех отчетов в заявляемом направлении аттестации (включая информацию о работах по подтверждению соответствия). Для продления действия аттестата эксперта-аудитора по подтверждению соответствия: заявление в форме электронного документа согласно приложению 4 к настоящим Правилам; форма сведений физического лица, подающего на продление действия аттестата эксперта-аудитора в форме электронного документа согласно приложению 5 к настоящим Правилам; электронную копию отчета о деятельности эксперта-аудитора по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам в заявляемом направлении аттестации. Сведения о документах, удостоверяющих личность, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
".
15. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 13 июля 2021 года № 454-НҚ "Об утверждении Правил по определению страны происхождения товаров, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия, установлению форм сертификата по определению страны происхождения товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23514) следующие изменения:
в Правилах по определению страны происхождения товаров, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия, установлению форм сертификата о происхождении товаров, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

көрсетілген Қағидаларға 1 және 4-қосымша осы Тізбеге 4 және 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымшада:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
";
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестатын алу үшін: осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш; осы бұйрықпен бекітілген сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптарына, оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғаның мәліметтер нысаны;
мәлімделетін аттестаттау бағыты бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағылымдамадан өту туралы есептердің (бұдан әрі – есеп) электрондық көшірмелері мынадай мөлшерде: өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша (кемінде екі түрлі схема бойынша сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстар туралы ақпаратты қоса алғанда) – кемінде бес есеп;
менеджмент жүйесі бойынша – тағылымдамалардың жалпы ұзақтығы кемінде жиырма жұмыс күні болатын кемінде төрт есеп (құжаттаманы талдауды, тексерулерге қатысуды және олар туралы есептер жасауды қоса алғанда); персонал бойынша – кемінде үш есеп немесе тиісті бағыттар бойынша кәсіби қауымдастықтардың ұсынымдары; процесс бойынша – мәлімделетін аттестаттау бағытындағы кемінде үш есеп (сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстар туралы ақпаратты қоса алғанда). Сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестатының қолданылуын ұзарту үшін:
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш; осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында сарапшы-аудитор аттестатының қолданысын ұзартуға беретін жеке тұлғаның мәліметтер нысаны;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәлімделетін аттестаттау бағытындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есептің электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті беруші жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
".
15.  "Тауарларды шығарған елді айқындау, тауардың шығу тегі туралы сертификат беру және оның қолданысының күшін жою, тауарлардың шығу тегі туралы сертификаттың нысандарын белгілеу жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 13 шілдедегі № 454-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23514 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауарларды шығарған елді айқындау, тауардың шығу тегі туралы сертификат беру және оның қолданысының күшін жою, тауарлардың шығу тегі туралы сертификаттың нысандарын белгілеу жөніндегі қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила по определению страны происхождения товаров, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия, установлению форм сертификата о происхождении товаров (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктами 7-2) и 7-3) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон) и определяют порядок определения страны происхождения товаров, выдачи сертификата о происхождении товара и отмены его действия, установлению форм сертификата о происхождении товаров.";
подпункт 11) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"11) цифровая система уполномоченной организации – электронная система сертификации, посредством которой осуществляется прием заявок и электронных копий документов, оформление сертификата о происхождении товара и отмена его действия;";
подпункт 1) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"1) заявки на получение сертификата о происхождении товара, экспортируемого, реэкспортируемого из Республики Казахстан в электронной форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам посредством цифровой системы уполномоченной организации, посредством которой осуществляется прием заявок и электронных копий документов;";
часть первую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"17. Сертификаты о происхождении товара формируются в цифровой системе уполномоченной организации и выдаются по формам, предусмотренным ратифицированными международными соглашениями/договорами и правилами определения страны происхождения товара, установленными в одностороннем порядке страной ввоза.";
часть четвертую пункта 28 изложить в следующей редакции:
"Срок выдачи сертификата о происхождении товара взамен или письменного мотивированного решения об отказе в его выдаче не превышает один рабочий день, следующий за днем регистрации заявки в уполномоченной организации. Мотивированное решение об отказе в выдаче взамен сертификата о происхождении товара выдается посредством цифровой системы уполномоченной организации.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Уполномоченная организация предоставляет доступ к сведениям цифровой системы уполномоченной организации для проведения верификации.";
часть вторую пункта 45 изложить в следующей редакции:
"Мотивированное решение об отказе в выдаче дубликата сертификата о происхождении товара выдается посредством цифровой системы уполномоченной организации.";
часть вторую пункта 62 изложить в следующей редакции:
"Сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" выдается в электронной форме посредством цифровой системы уполномоченной организации. По обращению заявителя сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" выдается в бумажном виде, заверенном печатью уполномоченной организации и подписью уполномоченного лица.";
абзац первый пункта 64 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Тауарларды шығарған елді айқындау, тауардың шығу тегі туралы сертификат беру және оның қолданысының күшін жою, тауарлардың шығу тегі туралы сертификаттың нысандарын белгілеу жөніндегі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 7-2) және 7-3) тармақшасына сәйкес әзірленіп және Тауарларды шығарған елді айқындау, тауардың шығу тегі туралы сертификат беру және оның қолданысының күшін жою, тауарлардың шығу тегі туралы сертификаттың нысандарын тәртібін айқындайды."
2-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесі – өтінімдерді және құжаттардың электрондық көшірмелерін қабылдау, тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу және оның қолданысын жою жүзеге асырылатын электрондық сертификаттау жүйесі;";
16-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өтінімдерді және құжаттардың электрондық көшірмелерін қабылдау жүзеге асырылатын уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесі арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес электрондық нысанда Қазақстан Республикасынан экспортталатын, кері экспортталатын тауардың шығу тегі туралы сертификат алуға өтінімдер;";
17- тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесінде қалыптастырылады және ратификацияланған халықаралық келісімдерде/шарттарда және әкелу елі біржақты тәртіппен белгілеген тауардың шығарылған елін айқындау қағидаларында көзделген нысандар бойынша беріледі.";
28-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Оның орнына тауардың шығу тегі туралы сертификатты немесе оны беруден бас тарту туралы жазбаша дәлелді шешімді беру мерзімі өтінім уәкілетті ұйымда тіркелген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен аспайды. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың орнына беруден бас тарту туралы дәлелді шешім уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесі арқылы беріледі.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30.Уәкілетті ұйым верификацияны жүргізу үшін уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесінің мәліметтеріне қол жеткізуді ұсынады.";
45-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың телнұсқасын беруден бас тарту туралы дәлелді шешім уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесі арқылы беріледі.";
62-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы Сертификат уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесі арқылы электрондық нысанда беріледі. Өтініш берушінің өтініші бойынша "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат уәкілетті ұйымның мөрімен және уәкілетті тұлғаның қолымен куәландырылған қағаз түрінде беріледі.";
64-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"64. Посредством цифровой системы уполномоченной организации представляются:";
часть вторую пункта 67 изложить в следующей редакции:
"Обращения заявителя, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, подаются посредством цифровой системы уполномоченной организации.".
16. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 255-НҚ "Об утверждении Правил создания и функционирования Информационного центра по техническим барьерам в торговле, санитарным и фитосанитарным мерам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32932) следующее изменение:
в Правилах создания и функционирования Информационного центра по техническим барьерам в торговле, санитарным и фитосанитарным мерам, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"3) сопровождение и формирование баз данных и цифровых систем, обеспечивающих доступность информации по ТБТ и ВСФ мерам;".
Приложение 1 к Перечню
некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам изготовления,
хранения и применения
поверительных клейм
Форма
Маркировка и габаритные размеры пластиковых пломб и самоклеящихся лейблов
Форма для пластиковых пломб
А – ширина корпуса 20 мм;
Б – высота корпуса 25 мм;
В – высота знака утверждения типа 5 мм;
Г – размер QR-кода 10×10 мм;
Д – размер маркировки, нумерации и адрес цифрового ресурса 15 мм;
Е – размер маркировки шифра, года и квартала 10 мм;
Ж – высота пломбы в незамкнутом состоянии 30 мм;
Толщина пластиковой пломбы 6,5 мм.
Форма для самоклеящихся лейблов
А – ширина лейбла 22 мм;
Б – высота лейбла 18 мм;
В – размер QR-кода 10×10 мм;
Г – высота знака утверждения типа 6 мм;
Д – ширина галограммы 4 мм;
Е – размер адреса цифрового ресурса 12 мм;
Ж – размер маркировки шифра, года и квартала 10 мм;
З – размер маркировки нумерации 12 мм;
И – ширина орнаментов 1,5 мм.
Приложение 2 к Перечню
некоторых приказов,
в которые вносится изменения
Приложение к приказу
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 934
Форма
Знак аккредитации
__________________________________________________________________________
(наименование поверочной лаборатории или подразделения поверочной лаборатории)
__________________________________________________________________________
(номер аттестата аккредитации)
Сертификат о поверке средств измерений №____________________________
__________________________________________________________________
(наименование средства измерений)
Тип ______________________________________________________________
Заводской номер ___________________________________________________
(диапазон измерений средства измерений)
Изготовитель ______________________________________________________
Дата изготовления __________________________________________________
Пользователь
___________________________________________________________________
(наименование юридического (физического) лица)
Поверка проведена в соответствии ____________________________________
__________________________________________________________________
(обозначение и наименование методики поверки)
с использованием эталонов единиц величин_____________________________
__________________________________________________________________
(наименование эталона единицы величины, заводской номер)
На основании результатов поверки средство измерений признано годным
и допущено к применению по классу точности___________________________
____________________________________________________________________
Информация о прослеживаемости измерений*:____________________________
Дата поверки "___"____________ 20 __год.
Действителен до "___"____________ 20 __год.
Руководитель подразделения (лаборатории) _______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Поверитель___________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Информация о поверительном клейме** и QR-код сформированный цифровой системой технического регулирования
Примечание:
* эталон единицы величины, к которому метрологически прослеживается результат измерений;
** вид, номер поверительного клейма при заполнении:
для самоклеящегося лейбла: СЛ – порядковый номер;
для пластиковой пломбы: ПП – порядковый номер.
Приложение 3 к Перечню
некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 1 к Правилам
регистрации экспортеров
в цифровых системах стран
ввоза товара в целях подтверждения
страны происхождения товаров
Форма
Заявление на получение регистрационного номера
1
Наименование экспортера, полный адрес (место нахождения) и страна, идентификационный номер экспортера/трейдера
(ТIN)_________________________________________________
2
Контактная информация, включая номер телефона и факса (при наличии), адрес электронной почты __________________________________________
3
Основной вид деятельности экспортера: производство и/или торговля Производство Торговля
4
Описание товаров, подпадающих под преференциальный режим в рамках генеральной системы преференций Королевства Норвегии, Швейцарской Конфедерации, с указанием кодов товарных позиций гармонизированной системы (или глав, если товары подпадают под более чем двадцать товарных позиций гармонизированной системы).________________________________
__________________________________________________________________
5
Нижеподписавшийся настоящим:

"64. Уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесі арқылы:";
67-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш берушінің осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген өтініштері уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесі арқылы беріледі.".
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
16.  "Саудадағы техникалық кедергілер, санитариялық және фитосанитариялық шаралар жөніндегі ақпарат орталығын құру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Сауда және интеграция министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 255-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32932 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Саудадағы техникалық кедергілер, санитариялық және фитосанитариялық шаралар жөніндегі ақпарат орталығын құру және оның жұмыс істеу қағидаларында:
7-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) СТК және ВСФ шаралар жөніндегі ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз ететін дерекқорлар мен цифрлық жүйелерді сүйемелдеу және қалыптастыру болып табылады.".
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтардың тізбесіне
1-қосымша
Салыстырып тексеру таңбаларын дайындау, сақтау
және қолдану қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Пластикалық пломбаларды және өздігінен желімделетін лейблдерді таңбалау және габариттік өлшемдері
Пластикалық пломбалардың нысаны
А – корпустың ені 20 мм;
Б – корпустың биіктігі 25 мм;
В – типін бекіту белгісінің биіктігі 5 мм;
Г – QR-кодтың өлшемі 10×10 мм;
Д – таңбалау, нөмірлеу және цифрлық ресурстың мекенжай өлшемі 15 мм;
Е – шифрды, жылды және тоқсанды таңбалаудың өлшемі 10 мм;
Ж – ашық күйдегі пломбаның биіктігі 30 мм;
Пластикалық пломбаның қалыңдығы 6,5 мм.
Өздігінен желімделетін лейблдердің нысаны
А – лейблдің ені 22 мм;
Б – лейблдің биіктігі 18 мм;
В – QR-код өлшемі 10×10 мм;
Г – типін бекіту белгісінің биіктігі 6 мм;
Д –галограмманың ені 4 мм;
Е – цифрлық ресурс мекенжайының өлшемі 12 мм;
Ж – шифрды, жылды және тоқсанды таңбалаудың өлшемі 10 мм;
З – нөмірлеуді таңбалаудың өлшемі 12 мм;
И – өрнектердің ені 1,5 мм.
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтардың тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 934 бұйрығына
қосымша
Нысан
Аккредиттеу белгісі
____________________________________________________________________
(салыстырып тексеру зертханасының немесе салыстырып тексеру зертханасы
бөлімшесінің атауы)
___________________________________________________________________
(аккредиттеу аттестататының нөмірі)
Өлшем құралының салыстырып тексеру туралы сертификаты №_________
_________________________________________________________________
(өлшем құралының атауы)
Типі ____________________________________________________________
Зауыттық нөмірі __________________________________________________
(өлшем құралының өлшеу диапазоны)
Дайындаушы_____________________________________________________
Дайындалған күні ________________________________________________
Пайдаланушы ____________________________________________________
(заңды (жеке) тұлғаның атауы)
Салыстып тексеру __________________________________________сәйкес
(салыстырып тексеру әдістемесінің белгіленуі және атауы)
_________________________________________________________________
(шама бірлігі эталонының атауы, зауыттық нөмірі) шама бірліктері эталондарын
пайдалана отырып, жүргізілді.
Салыстырып тексеру нәтижелерінің негізінде өлшем құралы жарамды деп танылды
және ______________________ дәлдік сыныбы бойынша қолдануға жіберілді.
Өлшеуді бақылап тексеру туралы ақпарат*: __________________________
Салыстырып тексеру күні 20_жылғы "_" ____ 20 __ жылғы "_"_____ дейін жарамды.
Бөлімше (зертхана) басшысы ___________ ___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
Салыстырып тексеруші___________ _________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда))
Салыстырып тексеру таңба туралы ақпарат** және техникалық реттеудің ақпараттық
жүйесімен қалыптастырылған QR коды
Ескертпе:
*өлшем нәтижесі метрологиялық бақыланатын шама бірлігінің эталоны;
**толтыру кезіндегі салыстырып тексеру таңбасының түрі, нөмірі:
өздігінен желімделетін лейбл үшін: ӨЖЛ-реттік нөмірі;
пластикалық пломба үшін: ПП-реттік нөмір.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
3-қосымша
Тауардың шығарылған елін
растау мақсатында тауарды
әкелетін елдердің цифрлық
жүйелерінде
экспорттаушыларды тіркеу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Тіркеу нөмірін алуға арналған өтініш
1
Экспорттаушының атауы, толық мекенжайы (орналасқан жері) және елі, экспорттаушының/трейдердің сәйкестендіру нөмірі
(ТIN)_________________________________________________
2
Байланыс ақпараты, оның ішінде телефон және факс нөмірі (болған жағдайда), электрондық пошта мекенжайы_____________________________
3
Экспорттаушы қызметінің негізгі түрі: өндіріс және/немесе сауда Өндіріс Сауда
4
Норвегия Корольдігі, Швейцария Конфедерациясы преференцияларының бас жүйесінің шеңберінде преференциялық режимге түсетін тауарлардың, үйлестірілген жүйенің тауар позицияларының кодтарын (немесе егер тауарлар үйлестірілген жүйенің жиырмадан астам тауар позицияларына түсетін болса тарауын) көрсететін сипаттамасы_______________________________________________________
__________________________________________________________________
5
Jсы төменде қол қойған:

1) заявляет, что приведенные выше сведения верны;
2) удостоверяет, что предыдущая регистрация не была отозвана; если отозвана, то удостоверяет, что ситуация, которая привела к любому такому отзыву, исправлена;
3) оформляет заявления о происхождении товара только для товаров, которые подпадают под преференциальный режим и соответствуют правилам определения страны происхождения товаров, происходящих из развивающихся и наименее развитых стран, применяемые Королевством Норвегии и Швейцарской Конфедерацией для целей предоставления тарифных преференций, определенных для этих товаров генеральной системой преференций Королевства Норвегии, Швейцарской Конфедерации;
4) ведет надлежащий коммерческий бухгалтерский учет по производству/поставке товаров, подпадающих под преференциальный режим генеральной системы преференций Королевства Норвегии, Швейцарской Конфедерации, и хранить соответствующие документы не менее 3 (трех) лет с конца календарного года, в котором составлено заявление о происхождении товара;
5) уведомляет уполномоченную организацию в течение 3 (трех) рабочих дней об изменениях по мере их возникновения в его регистрационных данных с даты получения регистрационного номера экспортера;
6) взаимодействует с уполномоченной организацией;
7) принимает проверки точности его заявлений о происхождении товара, включая проверку бухгалтерских записей и посещения таможенных органов Королевства Норвегии, Швейцарской Конфедерации;
8) потребует удаления из цифровой системы стран ввоза товара если он больше не соответствует условиям экспорта товаров по генеральной системе преференций Королевства Норвегии, Швейцарской Конфедерации;
9) потребует удаления из цифровой системы стран ввоза товара если не намерен экспортировать товары по генеральной системе преференций Королевства Норвегии, Швейцарской Конфедерации. _________________________________________________________
Ф.И.О. (при наличии) экспортера, должность, дата, подпись
6
Согласие экспортера на публикацию его данных на веб-сайте Европейской комиссии
При согласии экспортера о публикации информации, представленной в настоящем заявлении, данная информация публикуется на веб-сайте Европейской Комиссии (ec.​europa.​eu/​tax​atio​n_​customs/​dds2/ eos/rex_home.jsp?Lang=en).
Нижеподписавшийся соглашается с публикацией этой информации на веб-сайте Европейской Комиссии. В случае несогласия с публикацией на веб-сайте Европейской Комиссии информации, представленной в настоящем заявлении, направляет запрос в уполномоченную организацию.
_________________________________________________________
Ф.И.О. (при наличии) экспортера, должность, дата, подпись
7
Поле для заполнения уполномоченной организацией
Заявитель зарегистрирован под следующим номером:
Регистрационный номер: _______________________________
_____________________________________________________
Дата регистрации_____________________________________
Дата, с которой действует регистрация
__________________________________________________________________
Ф.И.О. (при наличии) уполномоченного лица уполномоченной организации,
подпись
________________________________________________
Приложение 4 к Перечню
некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 1 к Правилам
аттестации, продления действия
аттестатов экспертов-аудиторов
по подтверждению соответствия
и оказания государственной услуги
"Аттестация эксперта-аудитора
по подтверждению соответствия"
Форма
В _______________________________________________________________
(полное наименование органа аттестации)
от физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы по_____________________
___________________________________________________________________________
(направление аттестации)
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный
номер, должность, место работы, адрес, телефон)
Заявление
Прошу аттестовать меня в качестве эксперта-аудитора по подтверждению
соответствия __________________________________________________________
(направление аттестации)
Обязуюсь полностью выполнять требования к экспертам-аудиторам, установленные
законодательством в области технического регулирования Республики Казахстан.
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах________________________________
"__" ____ 20 __ года (Электронная цифровая подпись)
Прилагаемые документы
"__" ____ 20 __ года (Электронная цифровая подпись)
Приложение 5 к Перечню
некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 4 к Правилам
аттестации, продления действия
аттестатов экспертов-аудиторов
по подтверждению соответствия
и оказания государственной услуги
"Аттестация эксперта-аудитора
по подтверждению соответствия"
Форма
В_______________________________________________________________
(полное наименование органа аттестации)
от физического лица, подающего на продление действия аттестата эксперта- аудитора по подтверждению соответствия ________________________________________________________________ (направление аттестации) ________________________________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер, должность, место работы, адрес, телефон)
Заявление
Прошу продлить действие аттестата эксперта-аудитора по подтверждению соответствия
______________________________________________________________________
(направление аттестации)
Обязуюсь полностью выполнять требования к экспертам-аудиторам, установленные
законодательством в области технического регулирования Республики Казахстан.
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах________________________________
"__" ____ 20 __ года (Электронная цифровая подпись)
Прилагаемые документы
"__"____ 20 __ года (Электронная цифровая подпись)

1) жоғарыда келтірілген мәліметтер дұрыс екендігін мәлімдейді; 2) алдыңғы тіркеудің кері қайтарылмағанын куәландырады; егер кері қайтарылған болса, кез келген осындай кері қайтаруға әкелген жағдайдың түзетілгенін куәландырады;
3) Осы тауарлар үшін Норвегия Корольдігі, Швейцария Конфедерациясының преференцияларының бас жүйесімен айқындалған тарифтік преференцияларды беру мақсаттары үшін Норвегия Корольдігі мен Швейцария Конфедерациясы қолданатын дамушы және неғұрлым аз дамыған елдерден шығарылатын тауарлардың шығарылған елін айқындау қағидаларына сәйкес келетін және преференциялық режимге жататын тауарлар үшін ғана тауардың шығу тегі туралы өтініштерді рәсімдейді;
4) Норвегия Корольдігі, Швейцария Конфедерациясы преференцияларының бас жүйесінің преференциялық режиміне жататын тауарларды өндіру/жеткізу бойынша тиісті коммерциялық бухгалтерлік есепті жүргізеді және тауардың шығу тегі туралы өтініш жасалған күнетізбелік жылдың соңынан бастап кемінде 3 (үш) жыл тиісті құжаттарды сақтайды;
5) уәкілетті ұйымды экспорттаушының тіркеу нөмірін алған күннен бастап оның тіркеу деректерінде олардың туындауына қарай өзгерістер туралы 3(үш) жұмыс күні ішінде хабардар етеді;
6) уәкілетті ұйыммен өзара іс-қимыл жасайды;
7) Норвегия Корольдігінің, Швейцария Конфедерациясының кедендік органдарына баруды және бухгалтерлік жазбаларды тексеруді қоса алғанда, тауардың шығу тегі туралы оның өтінішінің дәлдігін тексеруді қабылдайды;
8) Норвегия Корольдігі, Швейцария Конфедерациясы преференцияларының бас жүйесі бойынша ол тауарларды экспорттау шарттарына сәйкес келмесе, тауарларды әкелу елдерінің цифрлық жүйесінен алып тастауды талап етеді;
9) Норвегия Корольдігі, Швейцария Конфедерациясы преференцияларының бас жүйесі бойынша тауарларды экспорттауға ниеттенбесе, тауарларды әкелу елдерінің цифрлық жүйесінен алып тастауды талап етеді.
_________________________________________________________
Экспорттаушының Т.А.Ә.(болған жағдайда), лауазымы, күні, қолы
6
Экспорттаушының Еуропалық комиссияның веб-сайтында оның деректерін жариялауға келісімі
Экспорттаушы осы өтініште ұсынылған ақпаратты жариялау туралы келіскен жағдайда, бұл ақпарат Еуропалық комиссия веб-сайтында жарияланады (ec. europa. eu/ tax atio n_ customs/ dds2/ eos/ rex_ home. jsp? Lang=en).
Төменде қол қоюшы осы ақпаратты Еуропалық Комиссияның веб-сайтында жариялауға келіседі. Осы өтініште ұсынылған ақпаратты Еуропалық комиссияның веб-сайтында жариялаумен келіспеген жағдайда, уәкілетті ұйымға сұрату жібереді.
____________________________________________________________
Экспорттаушының Т.А.Ә. (болған жағдайда), лауазымы, күні, қолы
7
Уәкілетті ұйымның толтыруына арналған жол
Өтініш беруші келесі нөмірмен тіркелді:
Тіркеу нөмірі:_____________________________________
Тіркелген күні _____________________________________
Тіркеу қолданылуы басталатын күн
_____________________________________
Уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы
____________________________________________________________
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
4-қосымша
Сәйкестікті растау жөніндегі
сарапшы-аудиторларды
аттестаттау, аттестаттарының
қолданылуын ұзарту және
Сәйкестікті растау жөніндегі
сарапшы-аудиторды аттестаттау
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына 1-қосымша
________________________________________________________________
(аттестаттау органының толық атауы)
_______________________________________________________________
(аттестаттау бағыты)
жөніндегі сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлға______________________
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі, лауазымы, жұмыс
орны, мекенжайы, телефоны)
Өтініш
Мені _______________________________________________________________
(аттестаттау бағыты)
сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудитор ретінде аттестаттауды сұраймын.
Қазақстан Республикасының Техникалық реттеу саласындағы заңнамасында
белгіленген сарапшы-аудиторларға қойылатын талаптарды толық орындауға
міндеттенемін.
Ақпараттық жүйелерде жазылған, заңмен қорғалатын мәліметтерді пайдалануға
келісемін __________________________________________________
20 __ жылғы "__" ____ (Электрондық цифрлық қолтаңба)
Қоса беріліп отырған құжаттар
20 __ жылғы "__" ____ (Электрондық цифрлық қолтаңба)
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтардың тізбесіне
5-қосымша
Сәйкестікті растау жөніндегі
сарапшы-аудиторларды
аттестаттау, аттестаттарының
қолданылуын ұзарту және
"Сәйкестікті растау жөніндегі
сарапшы-аудиторды ттестаттау"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына 4-қосымша
Нысан
___________________________________________________________________
(аттестаттау органының толық атауы)
сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестатының қолданылуын ұзартуға
беруші жеке тұлғадан___________________________________________
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі, лауазымы, жұмыс
орны, мекенжайы, телефоны)
Өтініш ______________________________________________________________
(аттестаттау бағыты) сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестатының
қолданылуын ұзартуды сұраймын. Қазақстан Республикасының Техникалық реттеу
саласындағы заңнамасында белгіленген сарапшы-аудиторларға қойылатын
талаптарды толық орындауға міндеттенемін.
Цифрлық жүйелерде жазылған, заңмен қорғалатын мәліметтерді пайдалануға
келісемін_____________________________________________________________
20 __ жылғы "__" ____ (Электрондық цифрлық қолтаңба)
Қоса беріліп отырған құжаттар 20 __ жылғы "__" ____
(Электрондық цифрлық қолтаңба)