О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам валютного регулирования и валютного контроля
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 марта 2026 года № 29. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2026 года № 38317
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам валютного регулирования и валютного контроля, в которые вносятся изменения (далее – Перечень).
2. Департаменту платежного баланса Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Приостановить до 12 июля 2026 года действие:
части второй подпункта 1) пункта 12 приложения 7 Перечня, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Уполномоченный банк, профессиональный участник рынка ценных бумаг, являющиеся агентами валютного контроля, использует данные из сервиса цифровых документов при условии согласия владельца, предоставленного с кабинета пользователя на веб-портале "электронного правительства", а также посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи владельца путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства";";
части первой пункта 2 приложения 8 Перечня, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына валюталық реттеу және валюталық бақылау мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 31 наурыздағы № 29 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 сәуірде № 38317 тіркелді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының валюталық реттеу және валюталық бақылау мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төлем балансы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2026 жылғы 12 шілдеге дейін:
Тізбенің 7-қосымшасының 12-тармағы 1) тармақшасының екінші бөлігінің қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы бөлік мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Уәкілетті банк, валюталық бақылау агенттері болып табылатын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылар "электрондық үкімет" веб-порталындағы пайдаланушы кабинетінен ұсынылған иеленушінің келісімі болған кезде, сондай-ақ "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген иеленушінің ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру жолымен немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабар жіберу жолымен цифрлық құжаттар сервисінен деректерді пайдаланады;";
Тізбенің 8-қосымшасы 2-тармағының бірінші бөлігінің қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы бөлік мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:

"2. Понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Законе Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и в Законе Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании и валютном контроле).";
пункта 32 приложения 8 Перечня, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"32. Банки, филиалы банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие деятельность на территории Республики Казахстан, представляют Национальному Банку информацию, требуемую в соответствии с Правилами (документы, сведения, отчеты), электронным способом через информационную систему Национального Банка Республики Казахстан с соблюдением процедур удостоверения посредством электронной цифровой подписи.".
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 марта 2026 года № 29
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения по вопросам валютного регулирования и валютного контроля
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 294 "Об утверждении Правил мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18214) следующие изменения:
в Правилах мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Мониторинг источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан и целей использования приобретенной иностранной валюты осуществляется посредством сбора информации об операциях банков второго уровня, акционерного общества "Банк Развития Казахстана", Национального оператора почты (далее – банки), профессиональных участников рынка ценных бумаг, имеющих лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющихся банками, (далее – профессиональные участники) и их клиентов на внутреннем валютном рынке, движении денег по банковским счетам клиентов и переводах денег без открытия и (или) использования банковского счета в иностранной валюте.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"2. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар мен терминдер "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба турал" Қазақстан Республикасының Заңында және "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заң) көрсетілген мағынасында қолданылады.";
Тізбенің 8-қосымшасы 32-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"32. Банктер, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары Ұлттық Банкке Қағидаларға сәйкес талап етілетін ақпаратты (құжаттарды, мәліметтерді, есептерді) электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландыру рәсімдерін сақтай отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесі арқылы электрондық тәсілмен ұсынады.".
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 29 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының валюталық реттеу және валюталық бақылау мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздерін мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 294 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18214 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздерін мониторингтеу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздерін және сатып алынған шетел валютасын пайдалану мақсаттарын мониторингтеу екінші деңгейдегі банктердің, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының, Ұлттық пошта операторы (бұдан әрі – банктер), шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банктер болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың (бұдан әрі – кәсіби қатысушылар) және олардың клиенттерінің ішкі валюта нарығындағы операциялары, клиенттердің банктік шоттары бойынша ақша қозғалысы және шетел валютасындағы банктік шотты ашпай және (немесе) пайдаланбай жүргізілген аударымдар туралы ақпаратты жинау арқылы жүзеге асырылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. При составлении отчетов классификация операций осуществляется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), с учетом детализации, предусмотренной формами отчетов.";
абзац первый пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Отчеты представляются в электронной форме в центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) и включают:";
приложения 1, 2, 3, 4, 5 и 6 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящему Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения по вопросам валютного регулирования и валютного контроля (далее – Перечень).
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 40 "Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18512) следующее изменение:
Правила осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 7 к Перечню.
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64 "Об утверждении Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 18544) следующее изменение:
Правила мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 8 к Перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
по вопросам валютного
регулирования
и валютного контроля
Приложение 1
к Правилам мониторинга
источников спроса
и предложения на внутреннем
валютном рынке
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским счетам клиентов и переводам без открытия и (или) использования банковского счета
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-INV
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" __________20____года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", Национальный оператор почты
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
в тенге
Наименование показателя
Код строки
Всего
резидентов
нерезидентов
в том числе по операциям: с
в том числе по операциям: с
резидентами
нерезидентами
резидентами
нерезидентами
А
Б
В
1
2
3
4
5

"5. Есептерді жасау кезінде операцияларды жіктеу есептердің нысандарында көзделген нақтылау ескеріле отырып, "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.";
6-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Есептер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) орталық аппаратына электрондық нысанда ұсынылады және мыналарды қамтиды:";
1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшалар осы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының валюталық реттеу және валюталық бақылау мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18512 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидалары Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
валюталық реттеу және
валюталық бақылау мәселелері
бойынша өзгерістер
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі валюта нарығында сұраныс
пен ұсыныс көздерін
мониторингтеу
қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: клиенттердің банктік шоттары және банктік шотты ашпай және (немесе) пайдаланбай жүргізілген аударымдары бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-INV
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы "___" ______________жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, Ұлттық пошта операторы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейінгі мерзімде, ай сайын.
БСН:________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
теңгемен
Көрсеткіштің атауы
Жолдың коды
Барлығы
резиденттер
бейрезиденттер
оның ішінде мыналармен операциялар бойынша:
оның ішінде мыналармен операциялар бойынша ша:
резиденттермен
бейрезиденттермен
резиденттермен
бейрезиденттермен
А
Б
В
1
2
3
4
5

24200
47
снятие наличной иностранной валюты со своих банковских счетов
25000
48
из них:
49
физическими лицами
25100
50
юридическими лицами
25200
Наименование ___________________ Адрес________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским счетам клиентов и переводам без открытия и (или) использования банковского счета".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Сводный отчет
о движении денег в иностранной
валюте по банковским счетам
клиентов и переводам
без открытия и (или)
использования банковского счета"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским счетам
клиентов и переводам без открытия и (или) использования банковского счета
(индекс – 1-INV, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским счетам клиентов и переводам без открытия и (или) использования банковского счета" (далее – Форма 1).
2. Форма 1 заполняется банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", Национальным оператором почты (далее – банки) в разрезе источников поступления и направлений использования иностранной валюты.
3. Форма 1 состоит из двух разделов:
раздел 1 – Поступление иностранной валюты в пользу клиентов;
раздел 2 – Снятие и (или) перевод иностранной валюты клиентами.
4. Данные в Форме 1 указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.
5. В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному на дату валютирования в соответствии с пунктом 3 Правил определения рыночного курса обмена валюты, утвержденных совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрированы в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983).

24200
47
өз банктік шоттарынан қолма-қол шетел валютасын алу
25000
48
одан:
49
жеке тұлғалардың алуы
25100
50
заңды тұлғалардың алуы
25200
Атауы __________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны _________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні: 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Клиенттердің банктік шоттары және банктік шотты ашпай және (немесе) пайдаланбай жүргізілген аударымдары бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Клиенттердің банктік шоттары
және банктік шотты ашпай және
(немесе) пайдаланбай
жүргізілген аударымдары
бойынша шетел валютасындағы
ақша қозғалысы туралы
жиынтық есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Клиенттердің банктік шоттары және банктік шотты ашпай және (немесе) пайдаланбай жүргізілген аударымдары бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп (индексі – 1-INV, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Клиенттердің банктік шоттары және банктік шотты ашпай және (немесе) пайдаланбай жүргізілген аударымдары бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – 1-нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. 1-нысанды екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, Ұлттық пошта операторы (бұдан әрі – банктер) шетел валютасының түсу көздері мен пайдалану бағыттары бойынша бөлігінде толтырады.
3. 1-нысан мынадай екі бөлімнен тұрады:
1-бөлім – Клиенттер пайдасына шетел валютасының түсуі;
2-бөлім – Клиенттердің шетел валютасын алуы және (немесе) аударуы.
4. 1-нысандағы деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі.
5. Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) бекітілген Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларының 3-тармағына сәйкес валюталау күніне айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.

6. Форму 1 подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 1
7. При заполнении Формы 1 обеспечивается выполнение следующих условий:
графа 1 по всем строкам равна сумме граф 2, 3, 4, 5;
строка с кодом 10000 = строка с кодом 11000 + строка с кодом 12000 + строка с кодом 13000 + строка с кодом 14000 + строка с кодом 15000;
строка с кодом 11000 = строка с кодом 11100 + строка с кодом 11200;
строка с кодом 11200 = строка с кодом 11210 + строка с кодом 11220 + строка с кодом 11230 + строка с кодом 11240 + строка с кодом 11250 + строка с кодом 11260;
в строке с кодом 11240 займы включают также займы, привлеченные клиентами от банка, предоставляющего отчет;
в строке с кодом 11260 прочие переводы денег включают также переводы с использованием платежных карточек;
строка с кодом 13000 = строка с кодом 13001 + строка с кодом 13002;
в строке с кодом 13001 переводы клиентами денег со своих банковских счетов, открытых в банках-резидентах, включают также переводы клиентами денег с банковского счета, открытого в банке, предоставляющем отчет (внутрибанковские переводы);
строка с кодом 14000 = строка с кодом 14100 + строка с кодом 14200;
строка с кодом 15000 = строка с кодом 15100 + строка с кодом 15200;
строка с кодом 20000 = строка с кодом 21000 + строка с кодом 22000 + строка с кодом 23000 + строка с кодом 24000 + строка с кодом 25000;
строка с кодом 21000 = строка с кодом 21100 + строка с кодом 21200;
строка с кодом 21200 = строка с кодом 21210 + строка с кодом 21220 + строка с кодом 21230 + строка с кодом 21240 + строка с кодом 21250 + строка с кодом 21260;
в строке с кодом 21240 операции по выполнению обязательств по займам включают также операции по выполнению обязательств по займам, привлеченным клиентами от банка, предоставляющего отчет;
в строке с кодом 21260 прочие переводы денег включают также переводы с использованием платежных карточек;
строка с кодом 23000 = строка с кодом 23001 + строка с кодом 23002;
в строке с кодом 23001 переводы клиентами денег на свои банковские счета, открытые в банках-резидентах, включают также переводы клиентами денег на свои банковские счета, открытые в банке, предоставляющем отчет (внутрибанковские переводы);
строка с кодом 24000 = строка с кодом 24100 + строка с кодом 24200;
строка с кодом 25000 = строка с кодом 25100 + строка с кодом 25200.
8. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 1 вносятся до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем.

6. 1-нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 1-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. 1-нысанды толтыру кезінде мынадай талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
1-баған барлық жолдар бойынша 2, 3, 4, 5-бағандардағы сомаға тең;
коды 10000 жол = коды 11000 жол + коды 12000 жол + коды 13000 жол + коды 14000 жол + коды 15000 жол;
коды 11000 жол = коды 11100 жол + коды 11200 жол;
коды 11200 жол = коды 11210 жол + коды 11220 жол + коды 11230 жол + коды 11240 жол + коды 11250 жол + коды 11260 жол;
коды 11240 жолда қарыздарға клиенттер есеп беретін банктен тартқан қарыздар да кіреді;
коды 11260 жолда басқа да ақша аударымдарына төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген аударымдар да кіреді;
коды 13000 жол = коды 13001 жол + коды 13002 жол;
коды 13001 жолда клиенттердің резидент банктерде ашылған өздерінің банктік шоттарынан ақша аударымдарына клиенттердің есеп беретін банкте ашылған банктік шотынан ақша аударымдары (банкішілік аударымдар) да кіреді;
коды 14000 жол = коды 14100 жол + коды 14200 жол;
коды 15000 жол = коды 15100 жол + коды 15200 жол;
коды 20000 жол = коды 21000 жол + коды 22000 жол + коды 23000 жол + коды 24000 жол + коды 25000 жол;
коды 21000 жол = коды 21100 жол + коды 21200 жол;
коды 21200 жол = коды 21210 жол + коды 21220 жол + коды 21230 жол + коды 21240 жол + коды 21250 жол + коды 21260 жол;
коды 21240 жолда қарыздар бойынша міндеттемелерді орындау операцияларына клиенттердің есеп беретін банктен тартқан қарыздары бойынша міндеттемелерді орындау операциялары да кіреді;
коды 21260 жолда басқа да ақша аударымдарына төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген аударымдар да кіреді;
коды 23000 жол = коды 23001 жол + коды 23002 жол;
коды 23001 жолда клиенттердің резидент банктерде ашылған өздерінің банктік шоттарына ақша аударымдарына клиенттердің есеп беретін банкте ашылған өздерінің банктік шоттарына ақша аударымдары (банкішілік аударымдар) да кіреді;
коды 24000 жол = коды 24100 жол + коды 24200 жол;
коды 25000 жол = коды 25100 жол + коды 25200 жол.
8. 1-нысанға деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасына) дейін (қоса алғанда) енгізіледі.

9. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма 1 представляется с нулевыми значениями.
Приложение 2
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
по вопросам валютного
регулирования
и валютного контроля
Приложение 2
к Правилам мониторинга
источников спроса
и предложения на внутреннем
валютном рынке
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о покупке (продаже) иностранной валюты банком и его клиентами
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-INV
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" __________20____года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", Национальный оператор почты (далее – банки)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде

9. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, 1-нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
валюталық реттеу және
валюталық бақылау мәселелері
бойынша өзгерістер енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі валюта нарығында сұраныс
пен ұсыныс көздерін
мониторингтеу қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: банктің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-INV
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы "___" ______________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, Ұлттық пошта операторы (бұдан әрі – банктер)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейінгі мерзімде, ай сайын.
БСН: ________________
Жинау әдісі: электрондық түрде

221000
23
из них зачислено на собственные банковские счета клиентов в национальной валюте
221400
Х
Х
24
юридическими лицами
222000
25
из них зачислено на собственные банковские счета клиентов в национальной валюте
222400
Х
Х
Наименование ___________________ Адрес________________________
Телефон ________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
___________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты банком и его клиентами".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о покупке
(продаже) иностранной
валюты банком
и его клиентами"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты банком и его клиентами
(индекс – 2-INV, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты банком и его клиентами" (далее – Форма 2).
2. В Форме 2 банки второго уровня, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", Национальный оператор почты (далее – банки) отражают объемы покупки и продажи иностранной валюты (Раздел 1. "Операции банка") и клиентов банка (Раздел 2. "Операции клиентов банка").
3. В Форме 2 отражаются объемы покупки и продажи иностранной валюты, как за тенге, так и за другую валюту, с фактической поставкой базового актива на дату валютирования.
Данные в Форме 2 указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.
В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному на дату валютирования в соответствии с пунктом 3 Правил определения рыночного курса обмена валюты, утвержденных совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрированы в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983).

221000
23
оның ішінде клиенттердің ұлттық валютадағы өз банктік шоттарының есебіне жатқызылды
221400
Х
Х
24
заңды тұлғалардың сатуы
222000
25
оның ішінде клиенттердің ұлттық валютадағы өз банктік шоттарының есебіне жатқызылды
222400
Х
Х
Атауы _________________ Мекенжайы ________________________
Телефоны __________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________ ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_____________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Банктің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банктің және оның
клиенттерінің шетел валютасын
сатып алуы (сатуы) туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Банктің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп (индексі – 2-INV, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банктің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – 2-нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, Ұлттық пошта операторы (бұдан әрі – банктер) 2-нысанда шетел валютасын (1-бөлім. "Банк операциялары") және банк клиенттерінің оларды сатып алу және сату көлемін (2-бөлім. "Банк клиенттерінің операциялары") көрсетеді.
3. 2-нысанда базалық активті валюталау күніне нақты жеткізе отырып, шетел валютасын теңгеге, сол сияқты басқа валютаға сату және сатып алу көлемдері көрсетіледі.
2-нысандағы деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі.
Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) бекітілген Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларының 3-тармағына сәйкес валюталау күніне айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.

4. Форму 2 подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 2
5. По графе 1 Раздела 1 и Раздела 2 отражаются общие объемы покупаемой или продаваемой иностранной валюты в тенге. По графам 2, 3, 4, 5 Раздела 1 отражаются, соответственно, объемы покупаемых и продаваемых за тенге и за другую иностранную валюту долларов США (USD), евро (EUR), российских рублей (RUB) и китайских юаней (CNY) в единицах соответствующей валюты. По графе 6 Раздела 1 отражаются объемы покупаемой или продаваемой иностранной валюты за тенге. По графам 7, 8, 9, 10 Раздела 1 отражаются, соответственно, объемы покупаемых и продаваемых за тенге долларов США (USD), евро (EUR), российских рублей (RUB) и китайских юаней (CNY) в единицах соответствующей валюты.
Для заполнения Формы 2 используются данные журнала регистрации сделок с наличной и безналичной иностранной валютой (блоттер) банка.
6. Строки с кодами 110000 и 120000 Раздела 1 включают сведения по обменным операциям с клиентами банка (за исключением операций с физическими лицами через обменные пункты банка) и операциям, совершенным на Казахстанской фондовой бирже и межбанковском рынке.
7. В Разделе 2 данные отражаются в разрезе операций покупки (продажи) иностранной валюты за тенге и за другую иностранную валюту, а также операций, осуществляемых клиентами-резидентами и клиентами-нерезидентами.
В Раздел 2 не включаются операции физических лиц по покупке (продаже) иностранной валюты через обменные пункты банка.
8. При заполнении Формы 2 обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 110000> = строк с кодом 110001 + строка с кодом 110002 + строка с кодом 110003;
строка с кодом 120000> = строк с кодом 120001 + строка с кодом 120002 + строка с кодом 120003;
в Разделе 2 графа 1 по всем строкам равна сумме граф 2, 3, 4, 5;
строка с кодом 210000 = строка с кодом 211000 + строка с кодом 212000;
строка с кодом 211000> = строка с кодом 211400;
строка с кодом 212000> = строка с кодом 212400;
строка с кодом 212400 = строка с кодом 212410 + строка с кодом 212420 + строка с кодом 212430 + строка с кодом 212440;
строка с кодом 212420 = строка с кодом 212421 + строка с кодом 212422 + строка с кодом 212423 + строка с кодом 212424 + строка с кодом 212425 + строка с кодом 212426 + строка с кодом 212427;
строка с кодом 220000 = строка с кодом 221000 + строка с кодом 222000;
строка с кодом 221000> = строка с кодом 221400;

4. 2-нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 2-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бөлімнің және 2-бөлімнің 1-бағаны бойынша сатып алынатын немесе сатылатын шетел валютасының жалпы көлемдері теңгемен көрсетіледі. 1-бөлімнің 2, 3, 4, 5-бағандары бойынша. тиісінше, теңгеге және басқа шетел валютасына сатып алынатын және сатылатын АҚШ долларының (USD), еуроның (EUR), Ресей рублінің (RUB) және Қытай юанінің (CNY) көлемі тиісті валюта бірліктерінде көрсетіледі. 1-бөлімнің 6-бағаны бойынша теңгеге сатып алынатын немесе сатылатын шетел валютасының көлемі көрсетіледі. 1-бөлімнің 7, 8, 9, 10-бағандары бойынша. тиісінше, теңгеге сатып алынатын және сатылатын АҚШ долларының (USD), еуроның (EUR), Ресей рублінің (RUB) және Қытай юанінің (CNY) көлемі тиісті валюта бірліктерінде көрсетіледі.
2-нысанды толтыру үшін банктің қолма-қол және қолма-қол емес шетел валютасымен (блоттер) мәмілелерді тіркеу журналы пайдаланылады.
6. 1-бөлімнің кодтары 110000 және 120000 жолдарына банк клиенттерімен айырбастау операциялары (банктің айырбастау пункттері арқылы жеке тұлғалармен операцияларды қоспағанда) және Қазақстан қор биржасы мен банкаралық нарықта жасалған операциялар бойынша мәліметтер кіреді.
7. 2-бөлімде деректер шетел валютасын теңгеге және басқа шетел валютасына сатып алу (сату) операциялары, сондай-ақ резидент клиенттер және бейрезидент клиенттер жүзеге асыратын операциялар бойынша көрсетіледі.
2-бөлімге жеке тұлғалардың шетел валютасын банктің айырбастау пункттері арқылы сатып алуы (сатуы) бойынша операциялары кірмейді.
8. 2-нысанды толтырған кезде мына талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 110000 жол >= коды 110001 жол + коды 110002 жол + коды 110003 жол;
коды 120000 жол >= коды 120001 жол + коды 120002 жол + коды 120003 жол;
2-бөлімде барлық жолдар бойынша 1-баған 2, 3, 4, 5-бағандардың сомасына тең;
коды 210000 жол = коды 211000 жол + коды 212000 жол;
коды 211000 жол >= коды 211400 жол;
коды 212000 жол >= коды 212400 жол;
коды 212400 жол = коды 212410 жол + коды 212420 жол + коды 212430 жол + коды 212440 жол;
коды 212420 жол = коды 212421 жол + коды 212422 жол + коды 212423 жол + коды 212424 жол + коды 212425 жол + коды 212426 жол + коды 212427 жол;
коды 220000 жол = коды 221000 жол + коды 222000 жол;
коды 221000 жол >= коды 221400 жол;

строка с кодом 222000> = строка с кодом 222400.
При заполнении Формы 2 обеспечивается следующее согласование данных Формы 2 и Формы 1:
строка с кодом 211400 графа 2 Формы 2 = строка с кодом 14100 (графа 2 + графа 3) Формы 1;
строка с кодом 211400 графа 3 Формы 2 = строка с кодом 14100 (графа 4 + графа 5) Формы 1;
строка с кодом 212400 графа 2 Формы 2 = строка с кодом 14200 (графа 2 + графа 3) Формы 1;
строка с кодом 212400 графа 3 Формы 2 = строка с кодом 14200 (графа 4 + графа 5) Формы 1;
строка с кодом 221400 графа 2 Формы 2 = строка с кодом 24100 (графа 2 + графа 3) Формы 1;
строка с кодом 221400 графа 3 Формы 2 = строка с кодом 24100 (графа 4 + графа 5) Формы 1;
строка с кодом 222400 графа 2 Формы 2 = строка с кодом 24200 (графа 2 + графа 3) Формы 1;
строка с кодом 222400 графа 3 Формы 2 = строка с кодом 24200 (графа 4 + графа 5) Формы 1.
9. Строка с кодом 130000 Раздела 1 включает нетто-позицию по покупке (продаже) у клиентов (клиентам) банка иностранной валюты за тенге, сопутствующей операциям клиентов с использованием платежных карт и через системы денежных переводов, при которой купленная валюта не зачисляется на банковский счет клиента. Данные отражаются на нетто-основе с положительным значением для нетто-покупки и отрицательным знаком для нетто-продажи.
10. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 2 вносятся до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем.
11. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма 2 представляется с нулевыми значениями.
Приложение 3
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
по вопросам валютного
регулирования
и валютного контроля
Приложение 3
к Правилам мониторинга
источников спроса
и предложения на внутреннем
валютном рынке
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о движении денег на банковских счетах клиентов в иностранной валюте
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 3-INV
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" __________20____года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", Национальный оператор почты
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
в единицах валюты
Всего
1
Наименование клиента
Код строки
Всего (тенге)
из них по видам валют (в единицах валюты)
Всего (тенге)
из них по видам валют (в единицах валюты)
Всего (тенге)
из них по видам валют (в единицах валюты)
Бизнес-идентификационный номер (БИН) клиента
Наименование показателя \Валюта банковского счета
U
S
D
E
U
R
R
U
B
C
N
Y
U
S
D
E
U
R
R
U
B
C
N
Y
U
S
D
E
U
R
R
U
B
C
N
Y
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
Остаток на начало периода

коды 222000 жол >= коды 222400 жол.
2-нысанды толтырған кезде 2-нысанның және 1-нысанның деректерін төмендегідей келісу қамтамасыз етіледі:
2-нысанның 2-бағанының коды 211400 жолы = 1-нысанның коды 14100 жолы (2-баған + 3-баған);
2-нысанның 3-бағанының коды 211400 жолы = 1-нысанның коды 14100 жолы (4-баған + 5-баған);
2-нысанның 2-бағанының коды 212400 жолы = 1-нысанның коды 14200 жолы (2-баған + 3-баған);
2-нысанның 3-бағанының коды 212400 жолы = 1-нысанның коды 14200 жолы (4-баған + 5-баған);
2-нысанның 2-бағанының коды 221400 жолы = 1-нысанның коды 24100 жолы (2-баған + 3-баған);
2-нысанның 3-бағанының коды 221400 жолы = 1-нысанның коды 24100 жолы (4-баған + 5-баған);
2-нысанның 2-бағанының коды 222400 жолы = 1-нысанның коды 24200 жолы (2-баған + 3-баған);
2-нысанның 3-бағанының коды 222400 жолы = 1-нысанның коды 24200 жолы (4-баған + 5-баған).
9. 1-бөлімнің коды 130000 жолында банк клиенттерінен (клиенттерге) шетел валютасын теңгеге сатып алу (сату) бойынша, төлем карталарын пайдалана отырып және ақша аударымдары жүйелері арқылы клиенттердің операцияларына ілеспе нетто-позиция қамтылады, бұл ретте сатып алынған валюта клиенттің банктік шотына есептелмейді. Деректер нетто-сатып алу үшін оң мәнмен және нетто-сату үшін теріс мәнмен нетто-негізде көрсетіледі.
10. 2-нысанға деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейін (қоса алғанда) енгізіледі.
11. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, 2-нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
валюталық реттеу және
валюталық бақылау мәселелері
бойынша өзгерістер енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі валюта нарығында сұраныс
пен ұсыныс көздерін
мониторингтеу қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: клиенттердің шетел валютасындағы банктік шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 3-INV
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы "___" ______________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, Ұлттық пошта операторы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейінгі мерзімде, ай сайын.
БСН:_________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
валюта бірлігінде
Барлығы
1
Клиенттің атауы
Жол коды
Барлығы (теңге)
оның ішінде валюта түрлері бойынша (валюта бірлігінде)
Барлығы (теңге)
оның ішінде валюта түрлері бойынша (валюта бірлігінде)
Барлығы (теңге)
оның ішінде валюта түрлері бойынша (валюта бірлігінде)
Клиенттің бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН)
Көрсеткіштің атауы \ Банктік шот валютасы
U
S
D
E
U
R
R
U
B
C
N
Y
U
S
D
E
U
R
R
U
B
C
N
Y
U
S
D
E
U
R
R
U
B
C
N
Y
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
Кезең басындағы қалдық

220500
50
Остаток на конец периода
300000
51
Покупка иностранной валюты (в том числе за другую иностранную валюту), всего
410400
52
Продажа иностранной валюты (в том числе, за другую иностранную валюту), всего
420400
Наименование _________________ Адрес____________________________
Телефон ________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ______________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
____________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
________________________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о движении денег на банковских счетах клиентов в иностранной валюте".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о движении
денег на банковских счетах
клиентов в иностранной валюте"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о движении денег на банковских счетах клиентов в иностранной валюте
(индекс – 3-INV, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о движении денег на банковских счетах клиентов в иностранной валюте" (далее – Форма 3).
2. Форма 3 составляется банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", Национальным оператором почты (далее – банки) по операциям клиентов банка, перечень которых формируется и актуализируется Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), исходя из объема совершаемых ими валютных операций (далее – Перечень клиентов).
Перечень клиентов включает клиентов банков, операции которых обеспечивают основные объемы предложения иностранной валюты или спроса на иностранную валюту на внутреннем валютном рынке.
Перечень клиентов обновляется Национальным Банком и по мере его актуализации доводится до сведения банка в письменном виде.
3. В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному на дату валютирования в соответствии с пунктом 3 Правил определения рыночного курса обмена валюты, утвержденных совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрированы в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983).

220500
50
кезең аяғындағы қалдық
300000
51
шетел валютасын сатып алу (оның ішінде басқа шетел валютасына), барлығы
410400
52
шетел валютасын сату (оның ішінде басқа шетел валютасына) сату, барлығы
420400
Атауы _________________ Мекенжайы ________________________
Телефоны __________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Клиенттердің шетел валютасындағы банктік шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Клиенттердің шетел
валютасындағы банктік
шоттарындағы ақша қозғалысы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Клиенттердің шетел валютасындағы банктік шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп (индексі – 3-INV, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Клиенттердің шетел валютасындағы банктік шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – 3-нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, Ұлттық пошта операторы (бұдан әрі – банктер) 3-нысанды тізбесін банк клиенттері жасайтын валюталық операциялардың (бұдан әрі – Клиенттердің тізбесі) көлеміне қарай, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) қалыптастыратын және жаңартатын банк клиенттерінің операциялары бойынша жасайды.
Клиенттердің тізбесіне операциялары ішкі валюта нарығында шетел валютасы ұсынысының немесе шетел валютасына сұраныстың негізгі көлемін қамтамасыз ететін банктің клиенттері кіреді.
Клиенттердің тізбесін Ұлттық Банк жаңартып отырады және жаңартылуына қарай банкке жазбаша түрде жіберіледі.
3. Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) бекітілген Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларының 3-тармағына сәйкес валюталау күніне айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.

4. Форму 3 подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 3
5. Форма 3 заполняется для каждого клиента банка, входящего в Перечень клиентов. Форма 3 отражает общее состояние банковских счетов клиентов банка в иностранной валюте: остатки на начало и конец периода с выделением изменений за отчетный период, произошедших в результате операций по банковским счетам клиентов банка, в том числе открытых в следующих валютах: доллары США, евро, российские рубли и китайские юани. Данные по итоговой графе заполняются в тенге, Графы по видам валют заполняются в единицах валюты банковского счета.
6. При заполнении Формы 3 в случае осуществления банком платежа (перевода) клиента в валюте, отличной от валюты банковского счета, платеж (перевод) отражается с истинным назначением, а не как конвертация валюты.
7. При заполнении Формы 3 обеспечивается выполнение следующих условий:
по всем строкам таблицы графы 1, 2, 3, 4, 5 равны суммам значений по всем клиентам;
строка с кодом 100000 = строки с кодом 300000 за предыдущий отчетный период;
строка с кодом 300000 = строка с кодом 100000 + (строка с кодом 210000 - строка с кодом 210400) + строка с кодом 410400 - (строка с кодом 220000 - строка с кодом 220400) - строка с кодом 420400 (Допускается неравенство в строке с кодом 300000 в случаях курсовой разницы по графам "Всего (тенге)";
строка с кодом 210000 = строка с кодом 211000 + строка с кодом 212000 + строка с кодом 210300 + строка с кодом 210400 + строка с кодом 210500;
строка с кодом 211000 = строка с кодом 211110 + строка с кодом 211120 + строка с кодом 211130 + строка с кодом 211140 + строка с кодом 211150 + строка с кодом 211160;
в строке с кодом 211140 операции по привлечению займов от банков-резидентов включают также займы, привлеченные от банка, представляющего отчет;
строка с кодом 212000 = строка с кодом 212110 + строка с кодом 212120 + строка с кодом 212130 + строка с кодом 212140 + строка с кодом 212150 + строка с кодом 212160;
строка с кодом 210300 = строка с кодом 210301 + строка с кодом 210302;
в строке с кодом 210301 переводы клиентами денег со своих банковских счетов, открытых в банках-резидентах, включают также переводы клиентами денег с банковского счета, открытого в банке, предоставляющем отчет (внутрибанковские переводы);
строка с кодом 220000 = строка с кодом 221000 + строка с кодом 222000 + строка с кодом 220300 + строка с кодом 220400 + строка с кодом 220500;

4. 3-нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 3-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 3-нысан банктің Клиенттер тізбесіне кіретін әрбір клиенті үшін толтырылады. 3-нысан банк клиенттерінің шетел валютасындағы банктік шоттарының жалпы жай-күйін: банк клиенттерінің банктік шоттары, оның ішінде АҚШ доллары, еуро, Ресей рублі және Қытай юані валюталарында ашылған банктік шоттары бойынша операциялар нәтижесінде болған, есепті кезеңдегі өзгерістерді белгілей отырып, кезеңнің басындағы және соңындағы қалдықтарды көрсетеді. Қорытынды баған бойынша деректер теңгемен толтырылады, валюта түрлері бойынша бағандар банктік шоттың валюта бірліктерімен толтырылады.
6. 3-нысанды толтырған кезде банк клиенттің төлемін (аударымын) банктік шот валютасынан басқа валютамен жүргізген жағдайда, төлем (аударым) валюта конвертациясы ретінде емес, дәл мәнімен көрсетіледі.
7. 3-нысанды толтырған кезде мына талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
кестенің барлық жолдары бойынша 1, 2, 3, 4, 5-бағандар барлық клиенттер бойынша мәндердің сомасына тең;
коды 100000 жол = алдыңғы есепті кезең үшін коды 300000 жолы;
коды 300000 жол = коды 100000 жол + (коды 210000 жол - коды 210400 жол) + коды 410400 жол - (коды 220000 жол - коды 220400 жол) - коды 420400 жол ("Барлығы (теңге)" бағандары бойынша бағамдық айырма жағдайларында коды 300000-жолда теңсіздікке жол беріледі);
коды 210000 жол = коды 211000 жол + коды 212000 жол + коды 210300 жол + коды 210400 жол + коды 210500 жол;
коды 211000 жол = коды 211110 жол + коды 211120 жол + коды 211130 жол + коды 211140 жол + коды 211150 жол + коды 211160 жол;
коды 211140 жолда резидент банктерден қарыздар тарту бойынша операцияларға есеп беретін банктен тартылған қарыздар да кіреді;
коды 212000 жол = коды 212110 жол + коды 212120 жол + коды 212130 жол + коды 212140 жол + коды 212150 жол + коды 212160 жол;
коды 210300 жол = коды 210301 жол + коды 210302 жол;
коды 210301 жолда клиенттердің резидент банктерде ашылған өз банктік шоттарынан ақша аударымдарына клиенттердің есеп беретін банкте ашылған банктік шоттан ақша аударымдары (банкішілік аударымдар) да кіреді;
коды 220000 жол = коды 221000 жол + коды 222000 жол + коды 220300 жол + коды 220400 жол + коды 220500 жол;

Раздел 1. Покупка и продажа иностранной валюты (все виды валют)
Раздел 2. Цели покупки иностранной валюты за национальную валюту
Наименование _________________ Адрес____________________________
Телефон ________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель __________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
____________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
________________________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об операциях клиентов банка с крупными объемами покупки иностранной валюты".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет об операциях
клиентов банка с крупными
объемами покупки
иностранной валюты"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об операциях клиентов банка с крупными объемами покупки иностранной валюты
(индекс – 4-INV, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об операциях клиентов банка с крупными объемами покупки иностранной валюты" (далее – Форма 4).
2. Форма 4 составляется ежемесячно банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", Национальным оператором почты (далее – банки) по операциям юридических лиц-резидентов и нерезидентов, совершивших покупку иностранной валюты за отчетный период на общую сумму свыше одного миллиарда тенге в эквиваленте.
3. Форма 4 заполняется для каждого клиента банка и отражает объемы покупки и продажи иностранной валюты клиентом за национальную валюту и другую иностранную валюту (Раздел 1) и объемы покупки иностранной валюты за национальную валюту в разрезе целей приобретения (Раздел 2).
4. В Форме 4 объемы покупки и продажи иностранной валюты отражаются по фактической поставке иностранной валюты на дату валютирования.
В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному на дату валютирования в соответствии с пунктом 3 Правил определения рыночного курса обмена валюты, утвержденных совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрированы в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983).

1-бөлім. Шетел валютасын сатып алу және сату (валютаның барлық түрі)
2-бөлім. Шетел валютасын ұлттық валютаға сатып алу мақсаттары
Атауы __________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы______________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Банк клиенттерінің шетел валютасының ірі көлемдерін сатып алу операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банк клиенттерінің шетел
валютасының ірі көлемдерін
сатып алу операциялары туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Банк клиенттерінің шетел валютасының ірі көлемдерін сатып алу операциялары туралы есеп (индексі – 4-INV, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банк клиенттерінің шетел валютасының ірі көлемдерін сатып алу операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – 4-нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, Ұлттық пошта операторы (бұдан әрі – банктер) 4-нысанды есепті кезеңде жалпы сомасы бір миллиард теңгеден астам баламасында шетел валютасын сатып алуды жүргізген резидент және бейрезидент заңды тұлғалардың операциялары бойынша ай сайын жасайды.
3. 4-нысан банктің әрбір клиенті үшін толтырылады және клиенттің ұлттық валютаға және басқа шетел валютасына шетел валютасын сатып алу және сату көлемдерін (1-бөлім) және сатып алу мақсаттары бөлігінде ұлттық валютаға шетел валютасын сатып алу көлемдерін (2-бөлім) көрсетеді.
4. 4-нысанда шетел валютасын сатып алу және сату көлемдері валюталау күніне шетел валютасын нақты жеткізу бойынша көрсетіледі.
Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) бекітілген Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларының 3-тармағына сәйкес валюталау күніне айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.

5. Форму 4 подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 4
6. По графе 1 Раздела 1 и Раздела 2 отражаются общие объемы покупаемой или продаваемой иностранной валюты в тенге. По графам 2, 3, 4, 5 Раздела 1 и Раздела 2 отражаются, соответственно, объемы покупаемых и продаваемых долларов США (USD), евро (EUR), российских рублей (RUB) и китайских юаней (CNY) в единицах соответствующей валюты.
В Разделе 2 цели покупки иностранной валюты за тенге указываются на основании оформленных клиентом заявок на приобретение иностранной валюты на национальную валюту.
При заполнении Формы 4 обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 212100 = строка с кодом 212101 + строка с кодом 212102 + строка с кодом 212103 + строка с кодом 212104 + строка с кодом 212105 + строка с кодом 212106 + строка с кодом 212107;
строка с кодом 222100 = строка с кодом 222120 + строка с кодом 222110;
строка с кодом 222110> = строка с кодом 222111;
строка с кодом 212100> = строка с кодом 121100;
строка с кодом 121100 = строка с кодом 121101 + строка с кодом 121102 + строка с кодом 121103 + строка с кодом 121104+ строка с кодом 121105 + строка с кодом 121106 + строка с кодом 121107 + строка с кодом 121108 + строка с кодом 121109 + строка с кодом 121110 + строка с кодом 121111.
В строке с кодом 212104 включаются также переводы на банковские счета других лиц в банке, представляющем отчет.
7. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 4 вносятся до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем.
8. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма 4 представляется с нулевыми значениями.
Приложение 5
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
по вопросам валютного
регулирования
и валютного контроля
Приложение 5
к Правилам мониторинга
источников спроса
и предложения на внутреннем
валютном рынке
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг, имеющим лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющимся банком
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 5-INV
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" __________20____года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: профессиональные участники рынка ценных бумаг, имеющие лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющиеся банками (далее – профессиональный участник), за исключением акционерного общества "Клиринговый центр KASE"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде

5. 4-нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 4-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бөлімнің және 2-бөлімнің 1-бағаны бойынша сатып алынатын немесе сатылатын шетел валютасының жалпы көлемі теңгемен көрсетіледі. 1-бөлімнің және 2-бөлімнің 2, 3, 4, 5-бағандары бойынша, тиісінше, сатып алынатын және сатылатын АҚШ долларының (USD), еуроның (EUR), Ресей рублінің (RUB) және Қытай юанінің (CNY) көлемі тиісті валютаның бірлігімен көрсетіледі.
2-бөлімде шетел валютасын теңгеге сатып алу мақсаттары клиенттің ұлттық валютаға шетел валютасын сатып алуға ресімдеген өтінімдерінің негізінде көрсетіледі.
4-нысанды толтыру кезінде мынадай талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 212101 жол + коды 212102 жол + коды 212103 жол + коды 212104 жол + коды 212105 жол + коды 212106 жол + коды 212107 жол = коды 212100 жол:
коды 222120 жол + коды 222110 жол = коды 222100 жол;
коды 222110 жол >= коды 222111 жол;
коды 212100 жол >= коды 121100 жол;
коды 121101 жол + коды 121102 жол + коды 121103 жол+ коды 121104 жол + коды 121105 жол + коды 121106 жол + коды 121107 жол + коды 121108 жол+ коды 121109 жол + коды 121110 жол+ коды 121111 жол = коды 121100 жол.
Коды 212104 жолға есеп ұсынатын банктегі басқа тұлғалардың банктік шоттарына аударымдар да кіреді.
7. 4-нысанға деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейін (қоса алғанда) енгізіледі.
8. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, 4-нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
валюталық реттеу және
валюталық бақылау мәселелері
бойынша өзгерістер енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі валюта нарығында сұраныс
пен ұсыныс көздерін
мониторингтеу қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 5-INV
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы "___" ______________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: "KASE клирингтік орталығы" акционерлік қоғамын қоспағанда, шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары (бұдан әрі – кәсіби қатысушы)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейінгі мерзімде, ай сайын.
БСН:_________________
Жинау әдісі: электрондық түрде

212440
18
Продажа иностранной валюты клиентами или профессиональным участником по поручениям клиентов
220000
19
в том числе:
20
физическими лицами
221000
21
юридическими лицами
222000
Наименование ________________ Адрес_____________________________
Телефон ________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель ________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
___________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг, имеющим лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющимся банком".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о покупке
(продаже) иностранной валюты
профессиональным участником
рынка ценных бумаг, имеющим
лицензию на обменные
операции с иностранной
валютой, не являющимся банком"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным
участником рынка ценных бумаг, имеющим лицензию на обменные операции
с иностранной валютой, не являющимся банком
(индекс – 5-INV, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг, имеющим лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющимся банком" (далее – Форма 5).
2. В Форме 5 профессиональный участник, имеющий лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющийся банком (далее –профессиональный участник), за исключением акционерного общества "Клиринговый центр KASE" отражает объемы покупки и продажи иностранной валюты (Раздел 1. "Операции профессионального участника") и клиентов профессионального участника, за исключением акционерного общества "Клиринговый центр KASE" (Раздел 2. "Операции клиентов профессионального участника").

212440
18
Клиенттердің немесе кәсіби қатысушының клиенттердің тапсырмалары бойынша шетел валютасын сатуы
220000
19
оның ішінде:
20
жеке тұлғалар
221000
21
заңды тұлғалар
222000
Атауы __________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы_______________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Шетел валютасымен
айырбастау операцияларына
лицензиясы бар, банк болып
табылмайтын бағалы қағаздар
нарығына кәсіби қатысушының
шетел валютасын сатып алуы
(сатуы) туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына
қосымша
Шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп (индексі – 5-INV, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – 5-нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. 5-нысанда "KASE клирингтік орталығы" акционерлік қоғамын қоспағанда, шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын кәсіби қатысушы (бұдан әрі – кәсіби қатысушы) шетел валютасын сатып алу және сату көлемін (1-бөлім. "Кәсіби қатысушының операциялары") және "KASE клирингтік орталығы" акционерлік қоғамын қоспағанда, кәсіби қатысушының клиенттерін (2-бөлім. "Кәсіби қатысушы клиенттерінің операциялары") көрсетеді.

3. В Форме 5 отражаются объемы покупки и продажи иностранной валюты, как за тенге, так и за другую валюту, с фактической поставкой базового актива на дату валютирования.
Данные в Форме 5 указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.
В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному на дату валютирования в соответствии с пунктом 3 Правил определения рыночного курса обмена валюты, утвержденных совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрированы в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983).
4. Форму 5 подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 5
5. По графе 1 Раздела 1 и Раздела 2 отражаются общие объемы покупаемой или продаваемой иностранной валюты в тенге. По графам 2, 3, 4 и 5 Раздела 1. отражаются, соответственно, объемы покупаемых и продаваемых за тенге и за другую иностранную валюту долларов США (USD), евро (EUR), российских рублей (RUB) и китайских юаней (CNY) в единицах соответствующей валюты.
6. По графе 6 Раздела 1 отражаются объемы покупаемой или продаваемой иностранной валюты за тенге. Данные по графе 6 указываются в тенге. По графам 7, 8, 9, 10 Раздела 1 отражаются, соответственно, объемы покупаемых и продаваемых за тенге долларов США (USD), евро (EUR), российских рублей (RUB) и китайских юаней (CNY) в единицах соответствующей валюты.
7. Строки с кодами 110000 и 120000 Раздела 1 включают сведения по обменным операциям с клиентами профессионального участника (в том числе по поручениям клиентов) и операциям, совершенным на Казахстанской фондовой бирже и межбанковском рынке.
8. В Разделе 1 и 2 операции по покупке иностранной валюты за другую иностранную валюту отражаются как покупка одной иностранной валюты и продажа другой иностранной валюты.
9. В Разделе 2 данные отражаются в разрезе операций покупки (продажи) иностранной валюты за тенге и за другую иностранную валюту, а также операций, осуществляемых клиентами-резидентами и клиентами-нерезидентами (в том числе по поручениям клиентов-резидентов и клиентов-нерезидентов).
В Раздел 2 не включаются операции физических лиц по покупке (продаже) иностранной валюты через обменные пункты.

3. 5-нысанда базалық активті валюталау күніне нақты қоя отырып, шетел валютасын теңгеге, сол сияқты басқа валютаға сатып алу және сату көлемі көрсетіледі.
5-нысандағы деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі.
Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) бекітілген Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларының 3-тармағына сәйкес валюталау күніне айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.
4. 5-нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 5-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бөлімнің және 2-бөлімнің 1-бағаны бойынша сатып алынатын немесе сатылатын шетел валютасының жалпы көлемі теңгемен көрсетіледі. 1-бөлімнің 2, 3, 4 және 5-бағандары бойынша тиісінше теңгеге және басқа шетел валютасына сатып алынатын және сатылатын АҚШ долларының (USD), еуроның (EUR), Ресей рублінің (RUB) және Қытай юанінің (CNY) көлемі тиісті валюта бірліктерінде көрсетіледі.
6. 1-бөлімнің 6-бағаны бойынша теңгеге сатып алынатын немесе сатылатын шетел валютасының көлемі көрсетіледі. 6-баған бойынша деректер теңгемен көрсетіледі. 1-бөлімнің 7, 8, 9, 10-бағандары бойынша тиісінше теңгеге сатып алынатын және сатылатын АҚШ долларының (USD), еуроның (EUR), Ресей рублінің (RUB) және Қытай юанінің (CNY) көлемі тиісті валюта бірліктерінде көрсетіледі.
7. 1-бөлімнің кодтары 110000 және 120000 жолдары кәсіби қатысушының клиенттерімен айырбастау операциялары (оның ішінде клиенттердің тапсырмалары бойынша) мен Қазақстан қор биржасында және банкаралық нарықта жасалған операциялар бойынша мәліметтерді қамтиды.
8. 1 және 2-бөлімде шетел валютасын басқа шетел валютасына сатып алу бойынша операциялар бір шетел валютасын сатып алу және басқа шетел валютасын сату ретінде көрсетіледі.
9. 2-бөлімде деректер шетел валютасын теңгеге және басқа шетел валютасына сатып алу (сату) операциялары, сондай-ақ резидент-клиенттер мен бейрезидент-клиенттер жүзеге асыратын операциялар (оның ішінде резидент-клиенттер мен бейрезидент-клиенттердің тапсырмалары бойынша) бойынша көрсетіледі.
2-бөлімге жеке тұлғалардың шетел валютасын айырбастау пункттері арқылы сатып алуы (сатуы) бойынша операциялары кірмейді.

500
30
выдано физическим лицам при погашении (приеме) дорожных чеков
511
31
прочие расходования
520
32
Остаток наличной инвалюты на конец периода
600
Наименование ________________ Адрес___________________________
Телефон _______________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель ____________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_______________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о движении наличной иностранной валюты".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о движении
наличной иностранной валюты"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о движении наличной иностранной валюты
(индекс – 16-PB, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о движении наличной иностранной валюты" (далее – Форма 16-PB).
2. В Форме 16-PB показатели отражаются банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", Национальным оператором почты (далее – банки) в разрезе тех видов иностранных валют, в которых в отчетном периоде совершались операции или имеются остатки наличной иностранной валюты на начало или конец отчетного периода.
3. Данные указываются в единицах валюты с точностью до единицы.
4. Форму 16-PB подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 16-PB
5. По строкам с кодами 220 и 420 "Операции с банками-резидентами и Национальным Банком" отражаются операции по покупке и продаже, а также снятие с банковских счетов и зачисление на банковские счета наличной иностранной валюты.
6. По строкам с кодами 225 и 425 "Операции с банками-нерезидентами" отражаются операции по покупке и продаже, а также снятие с банковских счетов и зачисление на банковские счета наличной иностранной валюты, за исключением операций, которые включены в строки с кодами 210 или 410.

500
30
жол чектерін өтеу (қабылдау) кезінде жеке тұлғаларға берілді
511
31
басқа да шығыс
520
32
Қолма-қол шетел валютасының кезең соңындағы қалдығы
600
Атауы __________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы_______________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қолма-қол шетел валютасының қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қолма-қол шетел валютасының
қозғалысы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына
қосымша
Қолма-қол шетел валютасының қозғалысы туралы есеп (индексі – 16-PB, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қолма-қол шетел валютасының қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – 16-PB-нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. 16-PB-нысанда көрсеткіштерді екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, Ұлттық пошта операторы (бұдан әрі – банктер) есепті кезеңде операциялар жасалған немесе есепті кезеңнің басындағы немесе соңындағы қолма-қол шетел валютасының қалдығы бар шетел валюталарының түрлері бойынша көрсетеді.
3. Деректер валюта бірліктерінде бір бірлікке дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
4. 16-PB-нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 16-PB-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Кодтары 220 және 420 "Резидент банктермен және Ұлттық Банкпен операциялар" жолдарында қолма-қол шетел валютасын сатып алу және сату, сондай-ақ қолма-қол шетел валютасын банктік шоттардан алу және банктік шоттарға есепке жатқызу операциялары көрсетіледі.
6. Кодтары 225 және 425 "Бейрезидент банктермен операциялар" жолдарында кодтары 210 және 410 жолдарға енгізілген операцияларды есептемегендегі қолма-қол шетел валютасын сатып алу және сату, сондай-ақ қолма-қол шетел валютасын банктік шотттардан алу және банктік шоттарға есепке жатқызу операциялары көрсетіледі.

7. При заполнении Формы 16-PB обеспечивается выполнение следующих условий:
по каждой графе Формы 16-PB:
строка с кодом 200 = строка с кодом 210 + строка с кодом 220 + строка с кодом 225 + строка с кодом 230 + строка с кодом 240 + строка с кодом 245 + строка с кодом 250 + строка с кодом 260 + строка с кодом 270 + строка с кодом 280 + строка с кодом 300 + строка с кодом 311 + строка с кодом 320;
строка с кодом 400 = строка с кодом 410 + строка с кодом 420 + строка с кодом 425 + строка с кодом 430 + строка с кодом 440 + строка с кодом 445 + строка с кодом 450 + строка с кодом 460 + строка с кодом 470 + строка с кодом 480 + строка с кодом 500 + строка с кодом 511 + строка с кодом 520;
строка с кодом 600 = строка с кодом 100 + строка с кодом 200 - строка с кодом 400.
8. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 16-PB вносятся до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем.
9. В случае отсутствия в отчетном периоде операции и (или) остатков наличной иностранной валюты на начало или конец периода, Форма 16-PB не предоставляется.
10. Все операции должны быть разнесены по соответствующим показателям. Операции по выдаче со счетов в национальной валюте с единовременной конвертацией в иностранную валюту отражаются по строке с кодом 450 "Продано физическим лицам через обменные пункты банка".
Операции по поступлению иностранной валюты, в том числе через банкомат, после единовременной конвертации и зачисления на счета в национальной валюте отражаются по строке с кодами 250 "Куплено у физических лиц через обменные пункты банка".
По строкам 320 "Прочие поступления" и 520 "Прочие расходования" отражаются прочие операции (излишки, недостача, перемещение ветхих банкнот, банкноты в пути и др.) с представлением сопроводительного документа.
11. Если разница при контроле с балансом (700-Н) составляет более 500 (пятисот) долларов (в эквиваленте), необходимо приложить расчет разницы.
Приложение 7
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
по вопросам валютного
регулирования
и валютного контроля
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 марта 2019 года № 40
Правила осуществления валютных операций в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Правила осуществления валютных операций в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 43) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и определяют порядок осуществления резидентами и нерезидентами валютных операций в Республике Казахстан.
Правила включают порядок:
осуществления валютных операций;
покупки и (или) продажи безналичной иностранной валюты на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан;
проведения операций по банковскому счету, связанных со снятием, зачислением и использованием наличной иностранной валюты.

7. 16-PB-нысанды толтыру кезінде мынадай шарттардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
16-PB-нысанның әрбір бағаны бойынша:
коды 200 жол = коды 210 жол + коды 220 жол + коды 225 жол + коды 230 жол + коды 240 жол + коды 245 жол + коды 250 жол + коды 260 жол + коды 270 жол + коды 280 жол + коды 300 жол + коды 311 жол + коды 320 жол;
коды 400 жол = коды 410 жол + коды 420 жол + коды 425 жол + коды 430 жол + коды 440 жол + коды 445 жол + коды 450 жол + коды 460 жол + коды 470 жол + коды 480 жол + коды 500 жол + коды 511 жол + коды 520 жол;
коды 600 жол = коды 100 жол + коды 200 жол - коды 400 жол.
8. 16-PB-нысанға деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейін (қоса алғанда) енгізіледі.
9. Есепті кезеңде операция және (немесе) кезеңнің басына немесе соңына қолма-қол шетел валютасының қалдығы болмаған жағдайда, 16-PB-нысан берілмейді.
10. Барлық операция тиісті көрсеткіштерге сәйкес бөлінуі тиіс. Шетел валютасына біржолғы конвертациялаумен ұлттық валютадағы шоттардан қаражат беру операциялары коды 450 "Банктің айырбастау пункттері арқылы жеке тұлғаларға сатылды" деген жол бойынша көрсетіледі.
Шетел валютасының, оның ішінде банкомат арқылы түсуі бойынша операциялар біржолғы конвертациялаудан кейін және ұлттық валютадағы шоттарға есепке жатқызылған соң коды 250 "Банктің айырбастау пункттері арқылы жеке тұлғалардан сатып алынды" деген жол бойынша көрсетіледі.
"Басқа да түсімдер" деген 320 және "Басқа да шығыс" деген 520 жолдар бойынша ілеспе құжатты ұсына отырып, басқа да операциялар (тозған банкноттардың артық шығуы, кем шығуы, орын ауыстыруы, жолдағы банкноттар және т.б.) көрсетіледі.
11. Егер балансты бақылау кезіндегі айырма (700-Н) 500 (бес жүз) доллардан (баламада) артық болса, айырманы есептеуді қоса беру қажет.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
валюталық реттеу және
валюталық бақылау мәселелері
бойынша өзгерістер енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 30 наурыздағы
№ 40 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 43) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда резиденттер мен бейрезиденттердің Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру тәртібі айқындалады.
Қағидаларда мынадай:
валюталық операцияларды жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату;
банктік шот бойынша қолма-қол шетел валютасын алуға, есепке жатқызуға және пайдалануға байланысты операцияларды жүргізу тәртібі қамтылады.

2. Понятия, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Законе Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании и валютном контроле).
В Правилах используются также следующие понятия и сокращения:
1) БИН – бизнес-идентификационный номер;
2) ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
3) пороговое значение суммы покупки безналичной иностранной валюты – размер суммы покупки безналичной иностранной валюты на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан, при достижении которого применяются требования по подтверждению целей покупки безналичной иностранной валюты за национальную валюту на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан и ее использования на заявленные цели, определяемый в соответствии с частью второй пункта 6 статьи 10 Закона о валютном регулировании и валютном контроле;
4) регистрационное свидетельство – документ установленного образца, выданный при регистрации валютного договора до введения в действие Правил и не утративший силу;
5) Национальный Банк – Национальный Банк Республики Казахстан;
6) свидетельство об уведомлении – документ установленного образца, выданный на валютный договор или счет в иностранном банке, до введения в действие Правил и не утративший силу;
7) внутрикорпоративный перевод денег – перевод денег, осуществляемый юридическим лицом со своими структурными подразделениями или между структурными подразделениями одного юридического лица.
Глава 2. Порядок осуществления валютных операций и уведомления и (или) представления сведений о проведенных валютных операциях
Параграф 1. Осуществление валютных операций и представления уведомления и (или) сведений о проведенных валютных операциях
3. Уполномоченный банк, профессиональный участник рынка ценных бумаг, являющиеся агентами валютного контроля, проводят валютную операцию при наличии документов и (или) сведений, представленных резидентом или нерезидентом в соответствии с Правилами.
Для целей Правил, если валюта платежа и (или) перевода денег отличается от доллара Соединенных Штатов Америки (далее – США), эквивалент суммы платежа и (или) перевода денег рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день проведения операции.
Правилами осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан, утвержденными совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 78 и приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 1054 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан" (зарегистрированы в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33512) (далее – Правила осуществления экспортно-импортного валютного контроля), в соответствии с пунктом 7 статьи 5 Закона о валютном регулировании и валютном контроле предусматриваются особенности осуществления платежей и (или) переводов денег по валютным договорам по экспорту или импорту, подлежащим присвоению учетного номера.

2. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заң) көрсетілген мағынасында қолданылады.
Қағидаларда мынадай ұғымдар мен қысқартулар да пайдаланылады:
1) БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
2) ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
3) қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу сомасының шекті мәні – Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 10-бабы 6-тармағының екінші бөлігіне сәйкес айқындалатын Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында қолма-қол ақшасыз шетел валютасын ұлттық валютаға сатып алу мақсаттарын және оны мәлімделген мақсаттарға пайдаланылуын растау жөніндегі талаптар қолданылатын Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу сомасының мөлшері;
4) тіркеу куәлігі – Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін валюталық шартты тіркеу кезінде берілген және күші жойылмаған, белгіленген үлгідегі құжат;
5) Ұлттық Банк – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;
6) хабарлама туралы куәлік – Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін валюталық шартқа немесе шетелдік банктегі шотқа берілген және күші жойылмаған, белгіленген үлгідегі құжат;
7) ішкі корпоративтік ақша аударымы – заңды тұлға өзінің құрылымдық бөлімшелерімен немесе бір заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің арасында жүзеге асырылатын ақша аударымы.
2-тарау. Валюталық операцияларды жүзеге асыру және жүргізілген валюталық операциялар туралы хабарламаны және (немесе) мәліметтерді ұсыну тәртібі
1-параграф. Валюталық операцияларды жүзеге асыру және жүргізілген валюталық операциялар туралы хабарламаны және (немесе) мәліметтерді ұсыну
3. Валюталық бақылау агенттері болып табылатын уәкілетті банк, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушы резидент немесе бейрезидент Қағидаларға сәйкес ұсынған құжаттар және (немесе) мәліметтер болған жағдайда валюталық операция жүргізеді.
Қағидалардың мақсаты үшін егер төлемнің және (немесе) ақша аударымының валютасы Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) долларынан басқа валюта болса, төлем және (немесе) ақша аударымы сомасының баламасы операция жүргізілген күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы пайдаланыла отырып есептеледі.
Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 5-бабының 7-тармағына сәйкес, "Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 78 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 1054 бірлескен қаулысымен және бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33512 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларында (бұдан әрі – Экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидалары) есептік нөмір берілуі тиіс экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыру ерекшеліктері көзделеді.

4. Платеж и (или) перевод денег по валютной операции резидента со счета нерезидента в иностранном банке, международной финансовой организации в целях исполнения обязательств резидента осуществляется в случае:
1) перечисления финансового займа, полученного резидентом от нерезидента, на счета третьих лиц;
2) оказания финансовых услуг на рынке ценных бумаг резиденту нерезидентом, имеющим право на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг по законодательству государства, где он зарегистрирован;
3) оказания нерезидентом резиденту услуг по договору поручения.
5. При осуществлении платежа и (или) перевода денег по валютному договору, подлежащему присвоению учетного номера, резидент указывает в платежных документах реквизиты такого договора и его учетный номер. Для идентификации поступающих сумм резидент уведомляет нерезидента о необходимости указания в платежных документах на перечисление денег в свою пользу реквизитов валютного договора и его учетного номера.
При осуществлении платежа и (или) перевода денег по валютному договору, подлежащему присвоению учетного номера, уполномоченный банк (его филиал) проверяет наличие в платежном документе реквизитов валютного договора и его учетного номера.
Если в валютный договор, на основании и (или) во исполнение которого проводятся операции движения капитала или приравненные к ним операции (далее – валютный договор по движению капитала) или осуществляются платежи и (или) переводы денег с использованием счета в иностранном банке, международной финансовой организации, которому присвоен учетный номер либо выдано регистрационное свидетельство или свидетельство об уведомлении, внесены изменения и (или) дополнения, требующие в соответствии с пунктами 14 и 21 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64 "Об утверждении Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544) (далее – Правила мониторинга валютных операций), присвоения нового учетного номера, допускается осуществление платежа и (или) перевода денег с использованием действующего учетного номера (номера регистрационного свидетельства или свидетельства об уведомлении). При этом уполномоченный банк (его филиал) извещает резидента в произвольной форме о необходимости присвоения нового учетного номера.
Если в платежном документе по поступившему в пользу резидента платежу и (или) переводу денег по валютному договору неверно указаны или отсутствуют реквизиты такого договора и (или) его учетный номер, то зачисление денег производится уполномоченным банком на основании письменного подтверждения резидентом реквизитов валютного договора и (или) его учетного номера.
В случае отсутствия в платежном документе необходимых данных для учета поступивших денег по валютному договору уполномоченный банк (его филиал) зачисляет их на счет хранения указаний отправителя, предварительно письменно уведомив резидента о необходимости идентификации поступивших сумм. Резидент письменно информирует уполномоченный банк (его филиал) о характере поступившей суммы с указанием реквизитов валютного договора и его учетного номера.

4. Резиденттің міндеттемелерін орындау мақсатында бейрезиденттің шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотынан резиденттің валюталық операциясы бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы:
1) резиденттің бейрезиденттен алған қаржылай қарызын үшінші тұлғалардың шоттарына аударған;
2) өзі тіркелген мемлекеттің заңнамасы бойынша бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыруға құқығы бар бейрезидент резидентке бағалы қағаздар нарығында қаржылық қызметтер көрсеткен;
3) бейрезидент резидентке тапсырма шарты бойынша қызметтер көрсеткен жағдайда жүзеге асырылады.
5. Есептік нөмір берілуі тиіс валюталық шарт бойынша төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асырған кезде резидент төлем құжаттарында осындай шарттың деректемелерін және есептік нөмірін көрсетеді. Келіп түсетін соманы сәйкестендіру үшін резидент бейрезидентті өз пайдасына ақша аударуға арналған төлем құжаттарында валюталық шарттың деректемелерін және оның есептік нөмірін көрсету қажеттілігі туралы хабардар етеді.
Есептік нөмір берілуі тиіс валюталық шарт бойынша төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыру кезінде уәкілетті банк (оның филиалы) төлем құжатында валюталық шарт деректемелерінің және оның есептік нөмірінің болуын тексереді.
Егер капитал қозғалысының операцияларын немесе оларға теңестірілген операцияларды жүзеге асыруға негіз болатын және (немесе) орындалатын немесе шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотты пайдалана отырып төлемдер және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын, есептік нөмір берілген не тіркеу куәлігі немесе хабарлама туралы куәлік берілген валюталық шартқа (бұдан әрі – капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарт) "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының (бұдан әрі – Валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары) 14 және 21-тармақтарына сәйкес жаңа есептік нөмір берілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілсе, онда төлемді және (немесе) ақша аударымын қолданыстағы есептік нөмірді (тіркеу куәлігінің немесе хабарлама туралы куәліктің нөмірін) пайдалана отырып жүзеге асыруға болады. Бұл ретте уәкілетті банк (оның филиалы) резидентке жаңа есептік нөмірді беру қажеттілігі туралы еркін нысанда хабарлайды.
Егер валюталық шарт бойынша резиденттің пайдасына келіп түскен төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша төлем құжатында осындай шарттың деректемелері және (немесе) оның есептік нөмірі дұрыс көрсетілмесе немесе болмаса, онда уәкілетті банк ақшаны есепке жатқызуды валюталық шарттың деректемелерін және (немесе) оның есептік нөмірін резиденттің жазбаша растауының негізінде жүргізеді.
Валюталық шарт бойынша келіп түскен ақшаны есепке алу үшін қажетті деректер төлем құжатында болмаған жағдайда, уәкілетті банк (оның филиалы) келіп түскен соманы сәйкестендіру қажеттілігі туралы резидентке алдын ала жазбаша хабарлай отырып, оны жөнелтушінің нұсқауларын сақтау шотына есепке жатқызады. Резидент валюталық шарттың деректемелерін және оның есептік нөмірін көрсете отырып, уәкілетті банкке (оның филиалына) келіп түскен соманың сипаты туралы жазбаша хабарлайды.

6. Если в течение ста восьмидесяти календарных дней поступившие деньги не будут идентифицированы по реквизитам валютного договора или его учетному номеру либо резидентом не будут выполнены иные действия по представлению документов и (или) сведений, предусмотренных Правилами, уполномоченный банк (его филиал) возвращает отправителю такое указание без исполнения.
7. Физическое лицо в случаях, установленных пунктом 4 статьи 7 Закона о валютном регулировании и валютном контроле, осуществляет перевод денег по валютной операции на территории Республики Казахстан, из Республики Казахстан и в Республику Казахстан без открытия и (или) использования счета в уполномоченном банке на сумму, не превышающую в эквиваленте десяти тысяч долларов США.
8. Уполномоченный банк, профессиональный участник рынка ценных бумаг, являющиеся агентами валютного контроля, сообщают в Национальный Банк о ставших им известными в течение календарного месяца фактах нарушений валютного законодательства Республики Казахстан, допущенных клиентами агента валютного контроля, не позднее последнего числа следующего календарного месяца, в соответствии с карточкой по нарушению по форме согласно приложению 1 к Правилам.
Уполномоченный банк сообщает о нарушениях, связанных с выполнением резидентами требования репатриации национальной и (или) иностранной валюты по экспорту или импорту, в порядке, предусмотренном Правилами осуществления экспортно-импортного валютного контроля.
9. Уполномоченный банк ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет в центральный аппарат Национального Банка отчет о проведенных валютных операциях по форме согласно приложению 3 к Правилам.
Отчет о проведенных валютных операциях включает валютные операции, в том числе проведенные по поручению клиента:
1) сумма которых равна или превышает пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте и операции по безналичной покупке и (или) продаже иностранной валюты по поручению клиента независимо от суммы такой операции (для юридических лиц, за исключением уполномоченных банков);
2) сумма которых равна или превышает десять тысяч долларов США в эквиваленте, и операции по безналичной покупке и (или) продаже иностранной валюты по поручению клиента, сумма которых равна или превышает одну тысячу долларов США в эквиваленте (для физических лиц);
3) сумма которых равна или превышает пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте и операции по безналичной покупке и (или) продаже иностранной валюты независимо от суммы такой операции (для уполномоченных банков).
Для целей отражения в отчете о проведенных валютных операциях информации по валютной операции, валюта проведения которой отличается от доллара США, эквивалент суммы такой валютной операции рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день ее проведения.

6. Егер келіп түскен ақша күнтізбелік бір жүз сексен күннің ішінде валюталық шарттың деректемелері немесе оның есептік нөмірі бойынша сәйкестендірілмеген не резидент Қағидаларда көзделген құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну жөніндегі өзге әрекеттерді орындамаса, уәкілетті банк (оның филиалы) мұндай нұсқауды жөнелтушіге орындамай қайтарады.
7. Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 7-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларда жеке тұлға уәкілетті банкте шот ашпай және (немесе) оны пайдаланбай, Қазақстан Республикасының аумағында, Қазақстан Республикасынан және Қазақстан Республикасына баламасы он мың АҚШ долларынан аспайтын сомаға валюталық операция бойынша төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асырады.
8. Валюталық бақылау агенті болып табылатын уәкілетті банк, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыcы валюталық бақылау агенттерінің клиенттері жол берген, күнтізбелік ай ішінде өздеріне белгілі болған Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасын бұзу фактілері туралы келесі күнтізбелік айдың соңғы күнінен кешіктірмей, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысандағы бұзушылық бойынша карточкаға сәйкес Ұлттық Банкке хабарлайды.
Уәкілетті банк резиденттердің экспорт немесе импорт бойынша ұлттық және (немесе) шетел валютасын репатриациялау талаптарын орындауына байланысты бұзушылықтар туралы Экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларында көзделген тәртіппен хабарлайды.
9. Уәкілетті банк Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізілген валюталық операциялар туралы есепті Ұлттық Банктің орталық аппаратына есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейінгі мерзімде, ай сайын ұсынады.
Жүргізілген валюталық операциялар туралы есепте валюталық операциялар, оның ішінде клиенттің тапсырмасы бойынша жүргізілген:
1) сомасы баламасында елу мың АҚШ долларына тең немесе одан асатын операциялар және осындай операцияның сомасына қарамастан, клиенттің тапсырмасы бойынша шетел валютасын қолма-қол ақшасыз сатып алу және (немесе) сату бойынша операциялар (уәкілетті банктерді қоспағанда, заңды тұлғалар үшін);
2) сомасы баламасында он мың АҚШ долларына тең немесе одан асатын операциялар және клиенттің тапсырмасы бойынша сомасы баламасында бір мың АҚШ долларына тең немесе одан асатын шетел валютасын қолма-қол ақшасыз сатып алу және (немесе) сату бойынша операциялар (жеке тұлғалар үшін);
3) сомасы баламасында елу мың АҚШ долларына тең немесе одан асатын операциялар және осындай операцияның сомасына қарамастан, шетел валютасын қолма-қол ақшасыз сатып алу және (немесе) сату бойынша операциялар (уәкілетті банктер үшін) қамтылады.
Жүргізілген валюталық операциялар туралы есепте жүргізу валютасы АҚШ долларынан өзгешеленетін валюталық операция бойынша ақпаратты көрсету мақсаты үшін осындай валюталық операция сомасының баламасы оның жүргізілген күні валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледі.

10. Информация, требуемая в соответствии с Правилами, представляется уполномоченными банками на бумажном носителе либо электронным способом с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающими конфиденциальность и аутентичность передаваемых данных.
11. По валютным операциям, связанным с услугами перестрахования в иностранной валюте от участников Международного финансового центра "Астана", страховые (перестраховочные) организации Республики Казахстан представляют в Национальный Банк в том числе отчет о перестраховочной деятельности по форме согласно приложению 22 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2025 года № 86 "Об утверждении Правил представления отчетности страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37567).
Параграф 2. Документы, требуемые при осуществлении валютных операций
12. При осуществлении валютной операции резидент или нерезидент представляют в уполномоченный банк, профессиональному участнику рынка ценных бумаг, являющимся агентами валютного контроля, следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность, с ИИН в предусмотренных законами Республики Казахстан случаях (для физического лица), или данные, удостоверяющие (идентифицирующие) личность, посредством сервиса цифровых документов.
Уполномоченный банк, профессиональный участник рынка ценных бумаг, являющиеся агентами валютного контроля, использует данные из сервиса цифровых документов при условии согласия владельца, предоставленного с кабинета пользователя на веб-портале "цифрового правительства", а также посредством зарегистрированного на веб-портале "цифрового правительства" абонентского номера сотовой связи владельца путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "цифрового правительства";
2) документ, подтверждающий право постоянного проживания в Республике Казахстан (при наличии) (для физического лица-иностранца или лица без гражданства);
3) лицензия Национального Банка, уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на проведение банковских и иных операций (при наличии);

10. Қағидаларға сәйкес талап етілетін ақпаратты уәкілетті банктер берілетін деректердің жасырындылығын және бірдей болуын қамтамасыз ететін криптографиялық қорғау құралдары бар ақпаратты кепілдікпен жеткізудің көлік жүйесін пайдалана отырып, қағаз жеткізгіште не электрондық тәсілмен ұсынады.
11. Қазақстан Республикасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары Ұлттық Банкке "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушыларынан шетел валютасында қайта сақтандыру қызметтеріне байланысты валюталық операциялар бойынша, оның ішінде "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 2 желтоқсандағы № 86 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37567 болып тіркелген) 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта сақтандыру қызметі туралы есепті ұсынады.
2-параграф. Валюталық операцияларды жүзеге асыру кезінде талап етілетін құжаттар
12. Валюталық операцияны жүзеге асырған кезде резидент немесе бейрезидент валюталық бақылау агенттері болып табылатын уәкілетті банкке, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайда ЖСН-мен жеке басты куәландыратын құжат (жеке тұлғалар үшін) немесе цифрлық құжаттар сервисі арқылы жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректер.
Валюталық бақылау агенттері болып табылатын уәкілетті банк, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы "цифрлық үкімет" веб-порталындағы пайдаланушы кабинетінен ұсынылған иеленушінің келісімі болған кезде, сондай-ақ "цифрлық үкімет" веб-порталында тіркелген иеленушінің ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы біржолғы парольді беру жолымен немесе "цифрлық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабар жіберу арқылы цифрлық құжаттар сервисінен деректерді пайдаланады;
2) Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығын растайтын құжат (бар болса) (жеке тұлға – шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам үшін);
3) Ұлттық Банктің, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органның банктік және өзге операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы (бар болса);

4) копии документов, подтверждающих исполнение либо на основании которых необходимо исполнение обязательств по валютным договорам по экспорту или импорту;
5) валютный договор или его копию. Валютный договор, подлежащий присвоению учетного номера, или его копия, представляется с отметкой о присвоении учетного номера (для валютного договора, которому был присвоен учетный номер после введения в действие Правил);
6) регистрационное свидетельство или свидетельство об уведомлении – для подлежащих учетной регистрации валютных договоров по движению капитала или счетов в иностранных банках, по которым до введения в действие Правил было получено регистрационное свидетельство или свидетельство об уведомлении и не был присвоен учетный номер.
Представление валютного договора не требуется в следующих случаях:
если перевод денег по валютной операции осуществляется между резидентами-физическими лицами или между нерезидентами-физическими лицами в пределах Республики Казахстан и является безвозмездным;
если платеж и (или) перевод денег по валютной операции осуществляется на сумму, не превышающую в эквиваленте десяти тысяч долларов США, и отправителем или бенефициаром платежа и (или) перевода денег является клиент уполномоченного банка, являющийся физическим лицом, филиалом и (или) представительством иностранного юридического лица или нерезидентом-юридическим лицом (за исключением платежей и (или) переводов денег по валютному договору, подлежащему присвоению учетного номера);
если платеж и (или) перевод денег по валютной операции осуществляется на сумму, не превышающую в эквиваленте десяти тысяч долларов США, и резидентом-юридическим лицом (отправителем и (или) бенефициаром платежа и (или) перевода денег) совершена или подтверждена запись о том, что такой платеж и (или) перевод денег не связан с исполнением валютного договора, подлежащего присвоению учетного номера (за исключением платежей и (или) переводов денег по валютному договору, подлежащему присвоению учетного номера);
если платеж и (или) перевод денег по валютной операции осуществляется физическим лицом на собственный банковский счет (с собственного банковского счета) в иностранном банке, международной финансовой организации.
Платеж и (или) перевод денег по валютной операции, проводимый на счет (со счета) резидента-третьего лица через уполномоченный банк в счет исполнения обязательств резидента и (или) нерезидента допускается при условии представления валютного договора, определяющего характер взаимных обязательств между резидентом-третьим лицом и лицом, вместо которого принимается (отправляется) платеж и (или) перевод денег, если это не следует из валютного договора, на основании которого осуществляется такой платеж и (или) перевод денег. Если любой валютный договор подлежит присвоению учетного номера, то представляется копия валютного договора с отметкой о присвоении учетного номера, или копия регистрационного свидетельства или копия свидетельства об уведомлении (по валютным договорам, которые подлежали получению регистрационного свидетельства или свидетельства об уведомлении до введения в действие Правил).
Если платеж и (или) перевод денег по валютной операции осуществляется резидентом-физическим лицом в счет исполнения обязательств супруга (супруги) или близкого родственника, то в качестве валютного договора представляется документ, подтверждающий, что отправитель денег является супругом (супругой) или близким родственником физического лица, в счет исполнения обязательств которого осуществляется платеж и (или) перевод денег.

4) экспорт немесе импорт жөніндегі валюталық шарттар бойынша міндеттемелердің орындалуын растайтын не олардың негізінде орындалуы қажетті құжаттардың көшірмелері;
5) валюталық шарт немесе оның көшірмесі. Есептік нөмір берілуі тиіс валюталық шарт немесе оның көшірмесі есептік нөмірді алғаны туралы белгімен ұсынылады (Қағидалар қолданысқа енгізілгеннен кейін есептік нөмір берілген валюталық шарт үшін);
6) тіркеу куәлігі немесе хабарлама туралы куәлік – Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін тіркеу куәлігі немесе хабарлама туралы куәлік алынған және есептік нөмір берілмеген капитал қозғалысы жөніндегі есептік тіркеуге жататын валюталық шарттар немесе шетелдік банктердегі шоттар үшін.
Валюталық шартты ұсыну мынадай жағдайларда:
егер валюталық операция бойынша ақша аударымы Қазақстан Республикасының шегінде резидент-жеке тұлғалар арасында немесе бейрезидент-жеке тұлғалар арасында жүзеге асырылса және өтеусіз болып табылса;
егер валюталық операция бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы баламасы он мың АҚШ долларынан аспайтын сомада жүзеге асырылса және төлемнің және (немесе) ақша аударымының жөнелтушісі немесе бенефициары уәкілетті банктің жеке тұлға, шетелдік заңды тұлғаның филиалы және (немесе) өкілдігі немесе бейрезидент-заңды тұлға болып табылатын клиенті болып табылса (есептік нөмір берілуге тиіс валюталық шарт бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қоспағанда);
егер валюталық операция бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы баламасы он мың АҚШ долларынан аспайтын сомада жүзеге асырылса және резидент-заңды тұлға (төлемнің және (немесе) ақша аударымының жөнелтушісі және (немесе) бенефициары) осындай төлемнің және (немесе) ақша аударымының есептік нөмір берілетін валюталық шартты орындауға байланысты емес екені туралы жазбаны жасаса немесе растаса (есептік нөмір берілуге тиіс валюталық шарт бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қоспағанда);
егер валюталық операция бойынша төлемді және (немесе) ақша аударымын жеке тұлға шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы өзінің банктік шотына (өзінің банктік шотынан) жүзеге асырса талап етілмейді.
Резидент-үшінші тұлғаның шотына (шотынан) резиденттің және (немесе) бейрезиденттің міндеттемелерін орындау есебіне уәкілетті банк арқылы жүргізілетін валюталық операция бойынша төлемге және (немесе) ақша аударымына осындай төлем және (немесе) ақша аударымы негізінде жүзеге асырылатын валюталық шарттан туындамаса, резидент-үшінші тұлға мен төлем және (немесе) ақша аударымы оның орнына қабылданатын (жөнелтілетін) тұлға арасындағы өзара міндеттемелердің сипатын айқындайтын валюталық шарт ұсынылған жағдайда жол беріледі. Егер кез келген валюталық шартқа есептік нөмір берілуге тиіс болса, онда есептік нөмір беру туралы белгісі бар валюталық шарттың көшірмесі немесе тіркеу куәлігінің көшірмесі немесе хабарлама туралы куәліктің көшірмесі (Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін тіркеу куәлігін немесе хабарлама туралы куәлікті алуға тиіс болған валюталық шарттар бойынша) ұсынылады.
Егер валюталық операция бойынша төлемді және (немесе) ақша аударымын резидент-жеке тұлға жұбайының (зайыбының) немесе жақын туысының міндеттемелерін орындау есебіне жүзеге асырса, онда валюталық шарт ретінде ақша жөнелтуші міндеттемелерін орындау есебіне төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын жеке тұлғаның жұбайы (зайыбы) немесе жақын туысы болып табылатынын растайтын құжат ұсынылады.

13. Проведение платежа и (или) перевода денег по валютной операции резидента или нерезидента с использованием платежной карточки, выпущенной уполномоченным банком, осуществляется без предварительного запроса документов и (или) сведений, требуемых в соответствии с Правилами.
Если платеж и (или) перевод денег по такой операции проведен на сумму, равную пятидесяти тысячам долларов США в эквиваленте и выше, то резидент или нерезидент представляет сведения по запросу уполномоченного банка в соответствии с пунктами 16 и 17 Правил.
Если платеж и (или) перевод денег проведен с использованием корпоративной платежной карточки резидентом-юридическим лицом или резидентом-филиалом (представительством) иностранной нефинансовой организации на сумму, равную пятидесяти тысячам долларов США в эквиваленте и выше, то такой резидент в течение тридцати рабочих дней со дня проведения такого платежа и (или) перевода денег представляет в уполномоченный банк валютный договор или его копию.
Параграф 3. Сведения, требуемые при осуществлении валютных операций
14. При осуществлении валютной операции, по которой требуется представление валютного договора, и при отсутствии у физического лица, являющегося клиентом (отправитель или бенефициар денег) возможности его представления, уполномоченный банк, профессиональный участник рынка ценных бумаг проводят такую валютную операцию при наличии сведений о совершенной или подтвержденной физическим лицом записи:
1) разрешающей уполномоченному банку, профессиональному участнику рынка ценных бумаг представление информации о данной валютной операции в правоохранительные органы Республики Казахстан и (или) Национальный Банк;
2) подтверждающей, что данная валютная операция не связана с исполнением валютного договора, подлежащего присвоению учетного номера (для резидентов);
3) подтверждающей, что данная валютная операция не связана с финансированием террористической или экстремистской деятельности и иным пособничеством терроризму или экстремизму.
15. Валютная операция, проведение которой может быть направлено на вывод денег из Республики Казахстан, уклонение от выполнения требований валютного законодательства Республики Казахстан, не имеющая очевидного экономического смысла, осуществляется при наличии сведений о представлении резидентом, являющимся стороной валютной операции, разрешения уполномоченному банку на передачу информации о данной валютной операции органам валютного контроля и правоохранительным органам.
Такое разрешение оформляется в произвольной форме. Допускается представление одного разрешения в отношении всех валютных операций в рамках валютного договора, на основании которого осуществляются валютные операции, осуществление которых может быть направлено на вывод денег из Республики Казахстан, уклонение от выполнения требований валютного законодательства Республики Казахстан, не имеющие очевидного экономического смысла.

13. Резиденттің немесе бейрезиденттің валюталық операция бойынша төлемді және (немесе) ақша аударымын уәкілетті банк шығарған төлем карточкасын пайдалана отырып жүргізуі Қағидаларға сәйкес талап етілетін құжаттарды және (немесе) мәліметтерді алдын ал сұратусыз жүзеге асырылады.
Егер осындай операция бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы баламасы елу мың АҚШ долларына тең болатын немесе одан жоғары сомаға жүргізілсе, онда резидент немесе бейрезидент уәкілетті банктің сұратуы бойынша Қағидалардың 16 және 17-тармақтарына сәйкес мәліметтерді ұсынады.
Егер төлемді және (немесе) ақша аударымын резидент-заңды тұлға немесе шетелдік қаржылық емес ұйымның резидент-филиалы (өкілі) корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып баламасы елу мың АҚШ долларына тең болатын немесе одан жоғары сомаға жүргізсе, онда ол резидент осындай төлем және (немесе) ақша аударымы жүргізілген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті банкке валюталық шартты немесе оның көшірмесін ұсынады.
3-параграф. Валюталық операцияларды жүзеге асыру кезінде талап етілетін мәліметтер
14. Валюталық шартты ұсыну талап етілетін валюталық операцияны жүзеге асыру кезінде және клиент болып табылатын жеке тұлғада (ақша жөнелтушісінде немесе ақша бенефициарында) оны ұсыну мүмкіндігі болмаған кезде уәкілетті банк, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы осындай валюталық операцияны жеке тұлға жасаған немесе растаған мынадай:
1) уәкілетті банкке, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысына осындай валюталық операция туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына және (немесе) Ұлттық Банкке ұсынуын рұқсат ететін;
2) осы валюталық операция есептік нөмір (резиденттер үшін) берілуге тиіс валюталық шартты орындауға байланысты емес екенін растайтын;
3) осы валюталық операция террористік немесе экстремистік қызметті қаржыландырумен және терроризмге немесе экстремизмге өзге де қолдау көрсетумен байланысты емес екенін растайтын жазбалары туралы мәліметтер болған кезде жүргізеді.
15. Жүргізілуі Қазақстан Республикасынан ақшаны әкетуге, Қазақстан Республикасы валюталық заңнамасының талаптарын орындаудан жалтаруға бағытталуы мүмкін, айқын экономикалық мәні жоқ валюталық операциялар валюталық операцияның тарабы болып табылатын резиденттің уәкілетті банкке осы валюталық операция туралы ақпаратты валюталық бақылау органдарына және құқық қорғау органдарына беруге рұқсат беруі туралы мәліметтер болған кезде жүзеге асырылады.
Осы рұқсат еркін нысанда ресімделеді. Жүргізілуі Қазақстан Республикасынан ақшаны әкетуге, Қазақстан Республикасы валюталық заңнамасының талаптарын орындаудан жалтаруға бағытталуы мүмкін, айқын экономикалық мәні жоқ валюталық операциялар валюталық операцияларды жүзеге асыруға негіз болатын валюталық шарт шеңберіндегі валюталық операциялар бойынша барлық валюталық операцияларға қатысты бір рұқсат беруге рұқсат етіледі.

16. Резидент при проведении платежа и (или) перевода денег по валютной операции, подлежащей уведомлению и (или) сведения по которой подлежат представлению в соответствии со статьей 15 Закона о валютном регулировании и валютном контроле на сумму, указанную в пункте 9 Правил, представляет сведения о валютной операции по форме согласно приложению 2 к Правилам, в том числе с указанием:
1) страны регистрации отправителя денег и бенефициара по платежному документу, если эти данные не совпадают с указанными в платежном документе;
2) признака внутрикорпоративного перевода денег;
3) кода валютной операции, по которой проводятся платеж и (или) перевод денег;
4) сведений об отправителе и (или) получателе денег по валютному договору, в случае несовпадения с отправителем денег и бенефициаром по платежному документу;
5) страны регистрации отправителя денег и получателя денег по валютному договору, в случае несовпадения с отправителем денег и бенефициаром по платежному документу;
6) реквизитов валютного договора и учетного номера валютного договора (при его наличии).
Для целей указания кода валютной операции и иных, предусмотренных настоящим пунктом сведений, по запросу уполномоченного банка резидент-юридическое лицо представляет учредительные документы.
17. Нерезидент при проведении платежа и (или) перевода денег по валютной операции, подлежащего уведомлению и (или) сведения по которой подлежат представлению в соответствии со статьей 15 Закона о валютном регулировании и валютном контроле на сумму, указанную в пункте 9 Правил, представляет уполномоченному банку сведения о валютной операции по форме согласно приложению 2 к Правилам, в том числе с указанием:
1) страны регистрации отправителя денег и бенефициара по платежному документу, если эти данные не совпадают с указанными в платежном документе;
2) кода валютной операции, по которой проводится платеж и (или) перевод денег;
3) признака внутрикорпоративного перевода денег.
18. Указанные в пунктах 16 и 17 Правил сведения по валютной операции представляются уполномоченному банку клиентом или указываются уполномоченным банком самостоятельно на основании представленных клиентом документов и (или) сведений.
Уполномоченный банк, как агент валютного контроля, проверяет корректность представленных клиентом сведений и указания кода валютной операции на основании представленного валютного договора и корректирует, при необходимости, указанные клиентом данные.
Параграф 4. Виды и критерии отдельных валютных операций, проведение которых может быть направлено на вывод денег из Республики Казахстан, уклонение от выполнения требований валютного законодательства Республики Казахстан, не имеет очевидного экономического смысла, и порядок их проведения

16. Резидент Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген сомаға Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 15-бабына сәйкес хабарлауға және (немесе) мәлімет ұсынуға тиіс валюталық операция бойынша төлемді және (немесе) ақша аударымын жүргізген кезде валюталық операция туралы мәліметтерді Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, оның ішінде:
1) егер осы деректер төлем құжатында көрсетілген деректермен сәйкес келмесе, төлем құжаты бойынша жөнелтушінің және бенефициардың тіркелген елін;
2) ішкі корпоративтік ақша аударымының белгісін;
3) төлем және (немесе) ақша аударымы жүргізілетін валюталық операцияның кодын;
4) төлем құжаты бойынша жөнелтушімен және бенефициармен сәйкес келмеген жағдайда, валюталық шарт бойынша ақша жөнелтуші және (немесе) ақша алушы туралы мәліметтерді;
5) төлем құжаты бойынша жөнелтушімен және бенефициармен сәйкес келмеген жағдайда, валюталық шарт бойынша ақша жөнелтушінің және ақша алушының тіркелген елін;
6) валюталық шарттың деректемелерін және валюталық шарттың есептік нөмірін (ол болған кезде) көрсете отырып ұсынады.
Валюталық операцияның кодын және осы тармақта көрсетілген өзге мәліметтерді көрсету мақсатында уәкілетті банктің сұратуы бойынша резидент-заңды тұлға құрылтай құжаттарын ұсынады.
17. Бейрезидент Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген сомаға Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 15-бабына сәйкес хабарлауға және (немесе) мәлімет ұсынуға тиіс валюталық операция бойынша төлемді және (немесе) ақша аударымын жүргізген кезде уәкілетті банкке валюталық операция бойынша мәліметтерді Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша:
1) егер осы деректер төлем құжатында көрсетілген деректермен сәйкес келмесе, төлем құжаты бойынша ақша жөнелтушінің және бенефициардың тіркелген елін;
2) төлем және (немесе) ақша аударымы жүргізілетін валюталық операцияның кодын;
3) ішкі корпоративтік ақша аударымының белгісін көрсете отырып ұсынады.
18. Қағидалардың 16 және 17-тармақтарында көрсетілген валюталық операция бойынша мәліметтерді уәкілетті банкке клиент ұсынады немесе уәкілетті банк клиент ұсынған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің негізінде өзі дербес көрсетеді.
Валюталық бақылау агенті ретінде уәкілетті банк клиент ұсынған мәліметтердің және ұсынылған валюталық шарттың негізінде валюталық операцияның кодын көрсетудің дұрыстығын тексереді және қажет болған кезде клиент көрсеткен деректерді түзетеді.
4-параграф. Жүргізілуі Қазақстан Республикасынан ақшаны әкетуге, Қазақстан Республикасы валюталық заңнамасының талаптарын орындаудан жалтаруға, айқын экономикалық мәні жоқ валюталық операцияларға бағытталуы мүмкін жекелеген валюталық операциялардың түрлері мен өлшемшарттары және оларды жүргізу тәртібі

19. К валютным операциям, проведение которых может быть направлено на вывод денег из Республики Казахстан, относятся следующие операции:
1) финансовый заем, предусматривающий предоставление нерезидентом денег резиденту (за исключением уполномоченного банка), если условиями соответствующего валютного договора (изначально либо после внесения изменений и (или) дополнений в валютный договор) не предусмотрено осуществление перевода денег, подлежащих получению от нерезидента, на банковские счета резидента в уполномоченных банках;
2) финансовый заем, предусматривающий возникновение у резидента (за исключением уполномоченного банка) требований к нерезиденту по возврату денег, если условиями соответствующего валютного договора (изначально либо после внесения изменений и (или) дополнений в валютный договор) не предусмотрено осуществление перевода денег, подлежащих получению от нерезидента, на банковские счета резидента в уполномоченных банках;
3) операции по экспорту, если условиями соответствующего валютного договора (изначально либо после внесения изменений и (или) дополнений в валютный договор) предусмотрено, что срок исполнения обязательств нерезидентом по оплате экспорта превышает семьсот двадцать дней с даты исполнения обязательств резидентом;
4) операции по импорту, если условиями соответствующего валютного договора (изначально либо после внесения изменений и (или) дополнений в валютный договор) предусмотрено, что срок исполнения обязательств нерезидентом по поставке товаров (выполнению работ, оказанию услуг) или по возврату денег, включая авансовый платеж или сумму предоплаты в полном объеме (в случае неисполнения нерезидентом своих обязательств по импорту), превышает семьсот двадцать дней с даты исполнения обязательств резидентом;
5) перевод денег резидентом нерезиденту-профессиональному участнику рынка ценных бумаг, осуществляющему валютные операции по поручениям клиентов, на сумму, превышающую пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
6) перевод резидентом денег на собственный счет за рубежом на сумму, превышающую пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
7) безвозмездный перевод денег, осуществляемый резидентом в пользу нерезидента на сумму, превышающую пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте.
Валютные операции, указанные в подпунктах 1), 2) и 3) части первой настоящего пункта, не включают финансовые займы, которые возникают в рамках сделок по торговому или исламскому финансированию, а также операции, осуществляемые нерезидентами со своими филиалами (представительствами) в Республике Казахстан, и операции между филиалами (представительствами) иностранных организаций в Республике Казахстан.
Для целей настоящего пункта к аффилированному лицу резидента относятся:

19. Жүргізілуі Қазақстан Республикасынан ақшаны әкетуге бағытталуы мүмкін валюталық операцияларға мынадай операциялар жатады:
1) егер тиісті валюталық шарттың талаптарында (бастапқыда не валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін) бейрезиденттен алынуы тиіс ақшаны резиденттің уәкілетті банктердегі банктік шоттарына аудару көзделмесе, бейрезиденттің резидентке (уәкілетті банкті қоспағанда) ақша ұсынуы көзделетін қаржылай қарыз;
2) егер тиісті валюталық шарттың талаптарында (бастапқыда не валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін) бейрезиденттен алынуы тиіс ақшаны резиденттің уәкілетті банктердегі банктік шоттарына аудару көзделмесе, резидентте (уәкілетті банкті қоспағанда) бейрезидентке ақша қайтару бойынша талаптардың туындауы көзделетін қаржылай қарыз;
3) егер тиісті валюталық шарттың талаптарында (бастапқыда не валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін) бейрезиденттің экспортқа ақы төлеу бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі резидент міндеттемелерді орындаған күннен бастап жеті жүз жиырма күннен асатыны көзделсе, экспорт бойынша операциялар;
4) егер тиісті валюталық шарттың талаптарында (бастапқыда не валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін) аванстық төлемді немесе толық көлемде алдын ала төлем сомасын қоса алғанда (бейрезидент импорт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған жағдайда), бейрезиденттің тауарларды жеткізу (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) бойынша немесе ақшаны қайтару бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі резидент міндеттемелерді орындаған күннен бастап жеті жүз жиырма күннен асатыны көзделсе, импорт бойынша операциялар;
5) резиденттің клиенттердің тапсырмалары бойынша валюталық операцияларды жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына бейрезидент-кәсіби қатысушыға баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомаға ақша аударымы;
6) резиденттің шетелдегі өз шотына баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомаға ақша аударымы;
7) резиденттің бейрезиденттің пайдасына баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомаға жүзеге асыратын өтеусіз ақша аударымы.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген валюталық операциялар сауда немесе исламдық қаржыландыру жөніндегі мәмілелер шеңберінде туындайтын қаржылай қарыздарды, сондай-ақ бейрезиденттер Қазақстан Республикасындағы өз филиалдарымен (өкілдіктерімен) жүзеге асыратын операцияларды және шетелдік ұйымдардың Қазақстан Республикасындағы филиалдарының (өкілдіктерінің) арасындағы операцияларды қамтымайды.
Осы тармақтың мақсаттары үшін резиденттің үлестес тұлғасына:

1) лицо, которому принадлежит десять и более процентов голосующих акций акционерного общества (десять и более процентов голосов участников) юридического лица-резидента;
2) лицо, в котором данному резиденту принадлежит десять и более процентов голосующих акций акционерного общества (десять и более процентов голосов участников);
3) лицо, которое совместно с данным резидентом находится под контролем третьего лица.
Настоящий пункт не распространяется на внутрикорпоративные переводы денег, осуществляемые филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций.
20. К валютным операциям, проведение которых может быть направлено на уклонение от выполнения требований валютного законодательства Республики Казахстан, относятся:
1) платежи и (или) переводы денег одного лица за календарный месяц по двум или более валютным договорам, заключенным с одним и тем же нерезидентом, на общую сумму, превышающую пороговое значение, свыше которого такие валютные договоры подлежат присвоению учетного номера;
2) операции нерезидента по покупке в одном уполномоченном банке в один рабочий день безналичной иностранной валюты за национальную валюту на сумму, превышающую пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте, если источник происхождения денег в национальной валюте не связан с получением нерезидентом денег от продажи товаров (выполнения работ, оказания услуг) резиденту, продажи иных финансовых активов за национальную валюту, получения дивидендов в национальной валюте от деятельности на территории Республики Казахстан, возврата органами государственных доходов ранее уплаченных нерезидентом налогов и других обязательных платежей в бюджет и иных экономически обоснованных источников происхождения национальной валюты.
21. К валютной операции, не имеющей очевидного экономического смысла, относится финансовый заем, предусматривающий предоставление резидентом денег нерезиденту, не являющемуся аффилированным лицом, если условиями соответствующего валютного договора (изначально либо после внесения изменений и (или) дополнений в валютный договор) не предусмотрена выплата вознаграждения за пользование предметом финансового займа.
22. При проведении валютных операций, указанных в пунктах 19, 20 и 21 Правил, клиент уполномоченного банка представляет в уполномоченный банк разрешение на передачу информации о данном платеже и (или) переводе денег в органы валютного контроля и правоохранительные органы.
Клиент уполномоченного банка, являющийся резидентом или нерезидентом, осуществляющий валютные операции, по требованию уполномоченного банка представляет документы и информацию, необходимые уполномоченному банку для проведения мониторинга и изучения операции в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон о ПОДФТ/ФРОМУ).

1) резидент-заңды тұлғаның акционерлік қоғамының дауыс беретін акцияларының он және одан көп пайызы (қатысушылар дауыстарының он және одан көп пайызы) тиесілі тұлға;
2) осы резидентке акционерлік қоғамның дауыс беретін акцияларының он және одан көп пайызы (қатысушылар дауыстарының он және одан көп пайызы) тиесілі тұлға;
3) осы резидентпен бірлесіп үшінші тұлғаның бақылауындағы тұлға жатады.
Осы тармақ шетелдік қаржылық емес ұйымдардың филиалдары (өкілдіктері) жүзеге асыратын ішкі корпоративтік ақша аударымдарына қолданылмайды.
20. Жүргізілуі Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасының талаптарын орындаудан жалтаруға бағытталуы мүмкін валюталық операцияларға:
1) бір тұлғаның бір күнтізбелік айдағы бір бейрезидентпенпен жасалған екі немесе одан да көп валюталық шарттар бойынша жалпы сомасы шекті мәннен асатын төлемдері және (немесе) ақша аударымдары, одан асатын мұндай валюталық шарттарға есептік нөмір берілуге тиіс;
2) егер ұлттық валютадағы ақшаның шығу көзі бейрезиденттің резидентке тауарларды сатудан (жұмыстарды орындаудан, қызмет көрсетуден), өзге де қаржы активтерін ұлттық валютаға сатудан, Қазақстан Республикасының аумағындағы қызметтен ұлттық валютада дивидендтер алудан, мемлекеттік кірістер органдарының бұрын бейрезидент төлеген салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді және ұлттық валютаның өзге де экономикалық негізделген шығу көздерін қайтарудан түскен ақшаны алуына байланысты болмаса, бейрезиденттің баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомаға ұлттық валюта үшін қолма-қол ақшасыз шетел валютасын бір уәкілетті банктен бір жұмыс күні ішінде сатып алу операциялары жатады.
21. Айқын экономикалық мәні жоқ валюталық операцияға, егер тиісті валюталық шарттың талаптарында (бастапқыда не валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін) қаржылай қарыз нысанын пайдаланғаны үшін сыйақы төлеу көзделмесе, резиденттің үлестес тұлға болып табылмайтын бейрезидентке ақша беруін көздейтін қаржылай қарыз жатады.
22. Қағидалардың 19, 20 және 21-тармақтарында көрсетілген валюталық операцияларды жүргізу кезінде уәкілетті банктің клиенті уәкілетті банкке осы төлем және (немесе) ақша аударымы туралы ақпаратты валюталық бақылау органдарына және құқық қорғау органдарына ұсынуға рұқсат береді.
Валюталық операцияларды жүзеге асыратын резидент немесе бейрезидент болып табылатын уәкілетті банктің клиенті уәкілетті банктің талабы бойынша уәкілетті банкке "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – КЖТҚ/ЖҚЖҚТҚҚ туралы заң) талаптарына сәйкес операцияға мониторинг жүргізу және оны зерделеу үшін қажетті құжаттар мен ақпаратты ұсынады.

23. При проведении валютных операций, указанных в пунктах 19, 20 и 21 Правил, уполномоченный банк проводит мониторинг и изучение такой операции в соответствии с программой мониторинга и изучения операций клиентов, предусмотренной правилами внутреннего контроля, разработанными и принятыми в соответствии со статьей 11 Закона о ПОДФТ/ФРОМУ.
Глава 3. Порядок покупки и (или) продажи безналичной иностранной валюты на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан
24. Резиденты и нерезиденты осуществляют покупку и (или) продажу безналичной иностранной валюты на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан через банковские счета в уполномоченных банках на основании заявки (заявок) на покупку или продажу безналичной иностранной валюты.
Филиалы (представительства) иностранных нефинансовых организаций (резиденты и нерезиденты) осуществляют покупку и (или) продажу безналичной иностранной валюты на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан через банковские счета в уполномоченных банках для дальнейшего осуществления внутрикорпоративного перевода денег на основании документа, подтверждающего, что данный перевод денег является внутрикорпоративным.
Требования настоящей главы не распространяются на покупку или продажу безналичной иностранной валюты физических лиц, являющихся резидентами и нерезидентами, уполномоченных банков.
25. Юридические лица-резиденты при оформлении заявки (заявок) на покупку или продажу безналичной иностранной валюты в соответствии с пунктом 24 Правил, указывают цель покупки безналичной иностранной валюты за национальную валюту на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан.
Юридические лица-нерезиденты при оформлении заявки (заявок) на покупку или продажу безналичной иностранной валюты за национальную валюту через банковские счета в уполномоченных банках в соответствии с пунктом 24 Правил, указывают цель покупки или продажи безналичной иностранной валюты.
26. Юридические лица-резиденты покупают в одном уполномоченном банке в один рабочий день безналичную иностранную валюту за национальную валюту на цели, не связанные с исполнением обязательств в иностранной валюте, в сумме, не превышающей пороговое значение суммы покупки безналичной иностранной валюты.
К целям, не связанным с исполнением обязательств в иностранной валюте, относятся зачисление и (или) перевод безналичной иностранной валюты на собственные счета юридического лица-резидента, в том числе на счета его обособленных подразделений, а также безвозмездные переводы денег в иностранной валюте.
27. Юридическое лицо-резидент при покупке в одном уполномоченном банке в один рабочий день безналичной иностранной валюты за национальную валюту на цели, связанные с исполнением обязательств, на сумму, превышающую пороговое значение суммы покупки безналичной иностранной валюты, к заявке (заявкам) на покупку безналичной иностранной валюты прилагает:

23. Қағидалардың 19, 20 және 21-тармақтарында көрсетілген валюталық операцияларды жүргізу кезінде уәкілетті банк КЖТҚ/ЖҚЖҚТҚҚ туралы заңның 11-бабына сәйкес әзірленіп, қабылданған ішкі бақылау қағидаларында көзделген клиенттердің операцияларын мониторингтеу және зерделеу бағдарламасына сәйкес осындай операцияға мониторинг жүргізеді және оны зерделейді.
3-тарау. Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату тәртібі
24. Резиденттер және бейрезиденттер Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында уәкілетті банктердегі банктік шоттар арқылы қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алуды және (немесе) сатуды қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алуға немесе сатуға өтінім (өтінімдер) негізінде жүзеге асырады.
Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың (резиденттер және бейрезиденттер) филиалдары (өкілдіктері) аударым ішкі корпоративтік болып табылатындығын растайтын құжаттың негізінде ішкі корпоративтік ақша аударымын бұдан әрі жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында уәкілетті банктердегі банктік шоттар арқылы қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алуды және (немесе) сатуды жүзеге асырады.
Осы тараудың талаптары уәкілетті банктердің резиденттері және бейрезиденттері болып табылатын жеке тұлғалардың қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алуына немесе сатуына қолданылмайды.
25. Резидент-заңды тұлғалар Қағидалардың 24-тармағына сәйкес қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алуға немесе сатуға өтінімді (өтінімдерді) ресімдеу кезінде қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу мақсатын көрсетеді.
Бейрезидент-заңды тұлғалар Қағидалардың 24-тармағына сәйкес ұлттық валютамен уәкілетті банктердегі банктік шоттар арқылы қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алуға немесе сатуға өтінімді (өтінімдерді) ресімдеу кезінде қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу немесе сату мақсатын көрсетеді.
26. Резидент-заңды тұлғалар шетел валютасындағы міндеттемелерді орындауға байланысты емес мақсаттарға бір уәкілетті банктен бір жұмыс күні ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу сомасының шекті мәнінен аспайтын сомаға сатып алады.
Шетел валютасындағы міндеттемелерді орындауға байланысты емес мақсаттарға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын резидент-заңды тұлғаның меншікті шоттарына, оның ішінде оның оқшауланған бөлімшелерінің шоттарына есепке жатқызу және (немесе) аудару, сондай-ақ шетел валютасындағы өтеусіз ақша аударымдары жатады.
27. Резидент-заңды тұлға бір уәкілетті банкте бір жұмыс күні ұлттық валюта үшін қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу кезінде қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу сомасының шекті мәнінен асатын сомаға міндеттемелерді орындауға байланысты мақсаттарға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алуға арналған өтінімге (өтінімдерге) қоса:

1) копию валютного договора и счет либо иной документ на оплату, во исполнение которых покупается безналичная иностранная валюта (если по условиям валютного договора выписка со счета либо иного документа на оплату является обязательной);
2) указание уполномоченному банку, в случае неиспользования купленной безналичной иностранной валюты на заявленные цели в течение десяти рабочих дней со дня ее покупки, продать ее за национальную валюту в течение последующих трех рабочих дней, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 28 Правил.
При покупке в одном уполномоченном банке в один рабочий день безналичной иностранной валюты за национальную валюту по нескольким заявкам, сумма которых в отдельности не превышает пороговое значение суммы покупки безналичной иностранной валюты, но в результате сложения превышает пороговое значение суммы покупки безналичной иностранной валюты, требования части первой настоящего пункта применяются к заявкам, исполнение которых приведет к превышению порогового значения суммы, установленной в части первой настоящего пункта.
Не допускается использование безналичной иностранной валюты, купленной в соответствии с настоящим пунктом Правил, на цели, не связанные с исполнением обязательств в иностранной валюте.
Если валютный договор подлежит присвоению учетного номера, то представляется копия валютного договора с отметкой о присвоении учетного номера, или копией регистрационного свидетельства, или копией свидетельства об уведомлении.
Покупка уполномоченными организациями безналичной иностранной валюты за национальную валюту у уполномоченного банка осуществляется на основании действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и действительного приложения (действительных приложений) к ней.
28. При покупке юридическим лицом-резидентом безналичной иностранной валюты на цели выплаты чистого дохода или его части, распределяемого данным юридическим лицом-резидентом между его акционерами, учредителями, участниками, представление уполномоченному банку указания, предусмотренного пунктом 27 Правил, не требуется.
При покупке юридическим лицом-резидентом в соответствии с пунктом 27 Правил безналичной иностранной валюты у уполномоченного банка (кроме профессионального участника рынка ценных бумаг, не имеющего лицензии уполномоченного органа на открытие и ведение банковских счетов) на цели погашения обязательств в иностранной валюте перед нерезидентом Республики Казахстан по полученным внешним займам, сумма валютного договора по которым превышает сто миллионов долларов США в эквиваленте, и облигациям, выпущенным в иностранной валюте, номинальная сумма, согласно проспекту выпуска по которым превышает сто миллионов долларов США в эквиваленте, и по которым исполнение обязательств наступает в течение девяноста календарных дней со дня покупки безналичной иностранной валюты, юридическим лицом-резидентом, к заявке (заявкам) на покупку безналичной иностранной валюты прилагаются следующие документы:

1) орындалуы үшін қолма-қол ақшасыз шетел валютасы сатып алынатын валюталық шарттың көшірмесі және төлемге шот не өзге құжатты (егер валюталық шарттың талаптары бойынша шоттан не өзге төлем құжатынан үзінді көшірме міндетті болып табылса);
2) Қағидалардың 28-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алуға арналған өтінімге (өтінімдерге) уәкілетті банкке оны сатып алынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мәлімделген мақсаттарға пайдаланбаған жағдайда, осы валютаны кейінгі үш жұмыс күні ішінде ұлттық валютаға сатуға нұсқау береді.
Бір уәкілетті банктен бір жұмыс күні сомасы жеке алғанда баламасы қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу сомасының шекті мәнінен аспайтын, бірақ қосу нәтижесінде баламасы қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу сомасының шекті мәнінен асатын бірнеше өтінім бойынша ұлттық валюта үшін қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алған кезде осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптары орындалуы осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген соманың шекті мәнін арттыруға әкеп соғатын өтінімдерге қолданылады.
Қағидалардың осы тармағына сәйкес сатып алынған қолма-қол ақшасыз шетел валютасын шетел валютасындағы міндеттемелерді орындауға байланысты емес мақсаттарға пайдалануға рұқсат етілмейді.
Егер валюталық шартқа есептік нөмір берілуге тиіс болса, онда есептік нөмір беру туралы белгімен немесе тіркеу куәлігінің көшірмесімен, немесе хабарлама туралы куәліктің көшірмесімен бірге валюталық шарттың көшірмесі ұсынылады.
Уәкілетті ұйымдардың уәкілетті банктен ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алуы қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензия және оған қолданыстағы қосымшаның (қолданыстағы қосымшалардың) негізінде жүзеге асырылады.
28. Резидент-заңды тұлға осы резидент-заңды тұлға өзінің акционерлері, құрылтайшылары, қатысушылары арасында бөлетін таза кірісті немесе оның бір бөлігін төлеу мақсатына қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алған кезде уәкілетті банкке Қағидалардың 27-тармағында көзделген нұсқауды ұсыну талап етілмейді.
Резидент-заңды тұлға Қағидалардың 27-тармағына сәйкес уәкілетті банктен (банк шоттарын ашуға және жүргізуге уәкілетті органның лицензиясы жоқ бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысынан басқа) валюталық шарт сомасы бір жүз миллион АҚШ доллары баламасынан асатын алынған сыртқы қарыздар және шығарылым проспектісіне сәйкес номиналдық сомасы бір жүз миллион АҚШ доллары баламасынан асатын және міндеттемелерді орындау қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу күнінен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде басталатын шетел валютасында шығарылған облигациялар бойынша Қазақстан Республикасының бейрезиденті алдындағы шетел валютасындағы міндеттемелерін өтеу мақсатына қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алған кезде резидент-заңды тұлға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу өтініміне (өтінімдеріне) мынадай құжаттарды:

1) заявление на открытие отдельного банковского счета в соответствующей иностранной валюте;
2) указание зачислить купленную безналичную иностранную валюту на отдельный банковский счет в иностранной валюте;
3) указание продать данную валюту за национальную валюту в течение последующих трех рабочих дней, в случае ее неиспользования в течение девяноста календарных дней со дня покупки на заявленные цели;
4) документы, подтверждающие сумму и сроки исполнения обязательств (кредитный договор и график платежей, иные документы, которые являются обязательными в соответствии с условиями валютного договора).
Уполномоченный банк (кроме профессионального участника рынка ценных бумаг, не имеющего лицензии уполномоченного органа на открытие и ведение банковских счетов) зачисляет купленную юридическим лицом-резидентом безналичную иностранную валюту на отдельный банковский счет и обеспечивает ее использование юридическим лицом-резидентом исключительно на заявленные цели.
При покупке юридическим лицом-резидентом в соответствии с пунктом 27 Правил безналичной иностранной валюты у профессионального участника рынка ценных бумаг, являющегося уполномоченным банком и не имеющего лицензию уполномоченного органа на открытие и ведение банковских счетов, на цели погашения обязательств в иностранной валюте перед нерезидентом Республики Казахстан по полученным внешним займам, сумма валютного договора по которым превышает сто миллионов долларов США в эквиваленте, и облигациям, выпущенным в иностранной валюте, номинальная сумма, согласно проспекту выпуска по которым превышает сто миллионов долларов США в эквиваленте, и по которым исполнение обязательств наступает в течение девяноста календарных дней со дня покупки безналичной иностранной валюты, юридическим лицом-резидентом, к заявке (заявкам) на покупку безналичной иностранной валюты прилагаются следующие документы:
1) заявление на открытие отдельного лицевого счета (субсчета) в соответствующей иностранной валюте;
2) указание зачислить купленную безналичную иностранную валюту на отдельный лицевой счет (субсчет) в иностранной валюте;
3) указание продать данную валюту за национальную валюту в течение последующих трех рабочих дней, в случае еҰ неиспользования в течение девяноста календарных дней со дня покупки на заявленные цели;
4) документы, подтверждающие сумму и сроки исполнения обязательств (кредитный договор и график платежей, иные документы, которые являются обязательными в соответствии с условиями валютного договора).
Профессиональный участник рынка ценных бумаг, являющийся уполномоченным банком и не имеющий лицензии уполномоченного органа на открытие и ведение банковских счетов, зачисляет купленную юридическим лицом-резидентом безналичную иностранную валюту на отдельный лицевой счет (субсчет) и обеспечивает ее использование юридическим лицом-резидентом исключительно на заявленные цели.

1) тиісті шетел валютасында жеке банктік шот ашу өтінішін;
2) сатып алынған қолма-қол ақшасыз шетел валютасын шетел валютасындағы жеке банктік шотқа есепке жатқызу нұсқауын;
3) сатып алынған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде оны мәлімделген мақсатқа пайдаланбаған жағдайда осы валютаны кейінгі үш жұмыс күні ішінде ұлттық валютаға сату нұсқауын;
4) міндеттемелерді орындау сомасы мен мерзімін растайтын құжаттарды (кредиттік шартты және төлем кестесін, валюталық шарттың талаптарына сәйкес міндетті болып табылатын өзге құжаттарды) қоса береді.
Уәкілетті банк (банк шоттарын ашуға және жүргізуге уәкілетті органның лицензиясы жоқ бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысынан басқа) резидент-заңды тұлға сатып алған қолма-қол ақшасыз шетел валютасын жеке банктік шотқа есепке жазады және оны резидент-заңды тұлғаның мәлімделген мақсатқа ғана пайдалануын қамтамасыз етеді.
Резидент-заңды тұлға (уәкілетті банкті қоспағанда) Қағидалардың 27- тармағына сәйкес уәкілетті банк болып табылатын және банк шоттарын ашуға және жүргізуге уәкілетті органның лицензиясы жоқ бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысынан валюталық шарт сомасы бір жүз миллион АҚШ доллары баламасынан асатын алынған сыртқы қарыздар және шығарылым проспектісіне сәйкес номиналдық сомасы бір жүз миллион АҚШ доллары баламасынан асатын және міндеттемелерді орындау қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу күнінен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде басталатын шетел валютасында шығарылған облигациялар бойынша Қазақстан Республикасының бейрезиденті алдындағы шетел валютасындағы міндеттемелерін өтеу мақсатына қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алған кезде резидент-заңды тұлға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу өтініміне (өтінімдеріне) мынадай құжаттарды:
1) тиісті шетел валютасында бөлек жеке шот (қосалқы шот) ашу өтінішін;
2) сатып алынған қолма-қол ақшасыз шетел валютасын шетел валютасындағы бөлек жеке шотқа (қосалқы шотқа) есепке жатқызу нұсқауын;
3) сатып алынған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде оны мәлімделген мақсатқа пайдаланбаған жағдайда осы валютаны кейінгі үш жұмыс күні ішінде ұлттық валютаға сату нұсқауын;
4) міндеттемелерді орындау сомасы мен мерзімін растайтын құжаттарды (кредиттік шартты және төлем кестесін, валюталық шарттың талаптарына сәйкес міндетті болып табылатын өзге құжаттарды) қоса береді.
Уәкілетті банк болып табылатын және банк шоттарын ашуға және жүргізуге уәкілетті органның лицензиясы жоқ бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы резидент-заңды тұлға сатып алған қолма-қол ақшасыз шетел валютасын бөлек жеке шотқа (қосалқы шотқа) есепке жазады және оны резидент-заңды тұлғаның мәлімделген мақсатқа ғана пайдалануын қамтамасыз етеді.

29. При исполнении заявки (заявок) юридического лица-резидента в одном уполномоченном банке в один рабочий день на покупку безналичной иностранной валюты за национальную валюту на сумму, превышающую пороговое значение суммы покупки безналичной иностранной валюты, уполномоченный банк сверяет указанные в заявке (заявках) цель покупки и сумму безналичной иностранной валюты с валютным договором, и счетом либо иным документом на оплату, подтверждающими цель и сумму покупки безналичной иностранной валюты, а также с имеющимися сведениями о ранее осуществленных в соответствии с Правилами покупках безналичной иностранной валюты за национальную валюту на основании данного валютного договора.
Не допускается превышение общей суммы покупок безналичной иностранной валюты за национальную валюту по валютному договору над суммой валютного договора. Общая сумма покупок безналичной иностранной валюты за национальную валюту по валютному договору рассчитывается на основании заявок юридического лица-резидента и (или) информации других уполномоченных банков об осуществленных покупках иностранной валюты в рамках данного валютного договора.
30. Допускается использование безналичной иностранной валюты, приобретенной в соответствии с пунктами 26 и 27 Правил, на цели, связанные с исполнением обязательств в иностранной валюте по другому валютному договору, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 28 Правил, при представлении юридическим лицом-резидентом в уполномоченный банк дополнительной заявки, оформленной в соответствии с частью первой пункта 27 Правил, к ранее оформленной заявке, согласно которой приобретена безналичная иностранная валюта.
При переводе юридическим лицом-резидентом ранее приобретенной в соответствии с пунктом 27 и частью второй пункта 28 Правил безналичной иностранной валюты на собственный счет в другом уполномоченном банке в целях исполнения обязательств в иностранной валюте по валютному договору, уполномоченный банк обеспечивает отражение клиентом в заявлении на перевод денег, оформляемом по форме согласно приложению 3 к Правилам осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденным постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан", (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14419), информации о ранее приобретенной в соответствии с пунктом 27 и частью второй пункта 28 Правил безналичной иностранной валюте с обязательным отражением даты ее покупки для осуществления дальнейшего валютного контроля другим уполномоченным банком.

29. Резидент-заңды тұлғаның қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу сомасының шекті мәнінен астам сомаға ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алуға бір уәкілетті банкте бір жұмыс күні өтінімді (өтінімдерді) орындау кезінде уәкілетті банк өтінімде (өтінімдерде) көрсетілген қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу мақсаты мен сомасын валюталық шартпен және шотпен не қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу мақсаты мен сомасын растайтын өзге төлем құжатымен, сондай-ақ осы валюталық шарт негізінде Қағидаларға сәйкес бұрын жүзеге асырылған ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу туралы қолда бар мәліметтермен салыстырып тексереді.
Валюталық шарт бойынша ұлттық валютаға қолма қол ақшасыз шетел валютасын сатып алудың жалпы сомасы валюталық шарт сомасынан асып кетуіне жол берілмейді. Валюталық шарт бойынша ұлттық валютаға қолма қол ақшасыз шетел валютасын сатып алудың жалпы сомасы резидент-заңды тұлғаның өтінімдері және (немесе) басқа уәкілетті банктердің осы валюталық шарттың шеңберінде жүзеге асырылған шетел валютасын сатып алу ақпараты негізінде есептеледі.
30. Резидент-заңды тұлға қолма-қол ақшасыз шетел валютасы сатып алынған бұрын ресімделген өтінімге Қағидалардың 27-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес ресімделген қосымша өтінімді уәкілетті банкке ұсынған кезде Қағидалардың 28-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қағидалардың 26 және 27-тармақтарына сәйкес сатып алынған қолма-қол ақшасыз шетел валютасын басқа валюталық шарт бойынша шетел валютасындағы міндеттемелерді орындауға байланысты мақсаттарға пайдалануға рұқсат етіледі.
Резидент-заңды тұлға валюталық шарт бойынша шетел валютасындағы міндеттемелерін орындау мақсатында Қағидалардың 27-тармағына және 28-тармағының екінші бөлігіне сәйкес бұрын сатып алған қолма-қол ақшасыз шетел валютасын басқа уәкілетті банктегі өзінің шотына аударған кезде уәкілетті банк клиенттің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелген) "Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ресімделетін ақша аударымына өтінішінде басқа уәкілетті банктің одан әрі валюталық бақылауды жүзеге асыруы үшін сатып алу күнін міндетті түрде көрсетумен Қағидалардың 27-тармағына және 28-тармағының екінші бөлігіне сәйкес бұрын сатып алынған қолма-қол ақшасыз шетел валютасы туралы ақпаратты көрсетуін қамтамасыз етеді.

При переводе юридическим лицом-резидентом ранее приобретенной в соответствии с пунктом 27 и частью четвертой пункта 28 Правил безналичной иностранной валюты на собственный лицевой счет (субсчет), открытый у профессионального участника рынка ценных бумаг, являющегося уполномоченным банком, в целях исполнения обязательств в иностранной валюте по валютному договору, уполномоченный банк на основании согласия юридического лица-резидента одновременно с данным переводом направляет такому профессиональному участнику рынка ценных бумаг, являющегося уполномоченным банком, информацию о ранее приобретенной в соответствии с пунктом 27 и частью четвертой пункта 28 Правил безналичной иностранной валюте с обязательным отражением даты ее покупки для осуществления дальнейшего валютного контроля таким профессиональным участником рынка ценных бумаг, являющегося уполномоченным банком.
В случае ее перевода в другой уполномоченный банк в целях исполнения обязательств в иностранной валюте по валютному договору, другой уполномоченный банк осуществляет продажу данной валюты за национальную валюту в течение последующих трех рабочих дней при ее неиспользовании в течение десяти рабочих дней со дня покупки на заявленные цели.
31. Уполномоченный банк отказывает в исполнении заявки юридического лица-резидента на покупку безналичной иностранной валюты за национальную валюту, оформленной не в соответствии с пунктами 25, 26, 27 и 28 Правил, а также, если:
сумма покупок безналичной иностранной валюты за национальную валюту по одному валютному договору, рассчитанная на основании заявок юридического лица-резидента и (или) информации других уполномоченных банков об осуществленных покупках иностранной валюты, превышает сумму такого валютного договора и счета либо иного документа на оплату;
сумма покупок безналичной иностранной валюты за национальную валюту одним юридическим лицом-резидентом через один уполномоченный банк в один рабочий день на цели, не связанные с исполнением обязательств в иностранной валюте, рассчитанная на основании заявок юридического лица-резидента, превышает пороговое значение суммы покупки безналичной иностранной валюты.
Глава 4. Порядок проведения операций по банковскому счету, связанных со снятием, зачислением и использованием наличной иностранной валюты
32. Физические лица без ограничений снимают (вносят) наличную иностранную валюту со своих банковских счетов (на свои банковские счета) в уполномоченных банках.
33. Допускается снятие юридическими лицами и филиалами (представительствами) иностранных организаций наличной иностранной валюты со своих банковских счетов в уполномоченном банке для целей осуществления расчетов с физическими лицами в случаях, указанных в статье 7 Закона о валютном регулировании и валютном контроле.

Резидент-заңды тұлға Қағидалардың 27-тармағына және 28-тармағының төртінші бөлігіне сәйкес бұрын сатып алынған қолма-қол ақшасыз шетел валютасын валюталық шарт бойынша шетел валютасындағы міндеттемелерді орындау мақсатында уәкілетті банк болып табылатын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысында ашылған меншікті жеке шотына (қосалқы шотқа) аударған кезде уәкілетті банк резидент-заңды тұлғаның келісімі негізінде осы аударыммен бір мезгілде уәкілетті банк болып табылатын бағалы қағаздар нарығының осындай кәсіби қатысушысына Қағидалардың 27-тармағына және 28-тармағының төртінші бөлігіне сәйкес уәкілетті банк болып табылатын бағалы қағаздар нарығының осындай кәсіби қатысушысы одан әрі валюталық бақылауды жүзеге асыруы үшін сатып алу күнін міндетті түрде көрсете отырып, қолма-қол ақшасыз шетел валютасын бұрын сатып алғаны туралы ақпаратты жібереді.
Валюталық шарт бойынша шетел валютасындағы міндеттемелерді орындау мақсатында оны басқа уәкілетті банкке аударған жағдайда, басқа уәкілетті банк сатып алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде оны мәлімделген мақсаттарға пайдаланбаған кезде кейінгі үш жұмыс күні ішінде осы валютаны ұлттық валютаға сатады.
31. Уәкілетті банк резидент-заңды тұлғаның Қағидалардың 25, 26, 27, және 28-тармақтарына сәйкес ресімделген ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алуға өтінімін, сондай-ақ егер:
резидент-заңды тұлғаның өтінімі және (немесе) басқа уәкілетті банктердің шетел валютасын сатып алу жүзеге асырылғаны туралы ақпараты негізінде есептелген бір валюталық шарт бойынша ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу сомасы осындай валюталық шарттың және шоттың не төлемге арналған өзге құжаттың сомасынан асып кетсе;
бір резидент-заңды тұлға бір уәкілетті банк арқылы резидент-заңды тұлғаның өтінімі негізінде есептелген шетел валютасындағы міндеттемелерді орындауға байланысты емес мақсаттарға бір жұмыс күніндегі ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу сомасы қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу сомасының шекті мәні баламасынан асып кетсе, орындауға қабылдамайды.
4-тарау. Қолма-қол шетел валютасын алуға, есепке жатқызуға және пайдалануға байланысты банктік шот бойынша операцияларды жүргізу тәртібі
32. Жеке тұлғалар уәкілетті банктердегі өздерінің банктік шоттарынан (өздерінің банктік шоттарына) қолма-қол шетел валютасын шектеусіз алады (салады).
33. Заңды тұлғаларға және шетелдік ұйымдардың филиалдарына (өкілдіктеріне) Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 7-бабында көрсетілген жағдайларда жеке тұлғалармен есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін уәкілетті банктегі өздерінің банктік шоттарынан қолма-қол шетел валютасын алуына рұқсат етіледі.

34. Юридическое лицо или филиал (представительство) иностранной организации при снятии наличной иностранной валюты со своего банковского счета для целей осуществления валютной операции по оплате расходов физического лица, связанных с его командировкой за пределы Республики Казахстан, в том числе представительских расходов, представляет уполномоченному банку документы, подтверждающие цель осуществляемых физическим лицам выплат и содержащие указание на сумму снимаемой наличной иностранной валюты. В качестве таких документов допускается представление приказа, распоряжения, решения, сметы командировочных расходов.
В случае снятия наличной иностранной валюты для целей осуществления валютной операции по оплате расходов физического лица, связанных с его командировкой за пределы Республики Казахстан, в том числе представительских расходов, с использованием корпоративной платежной карточки указанные документы представляются в уполномоченный банк в течение тридцати рабочих дней со дня такого снятия.
35. Если наличная иностранная валюта, снятая на цели осуществления валютной операции по оплате расходов физического лица, связанных с его командировкой за пределы Республики Казахстан, в том числе представительских расходов, не была использована (полностью или частично) на указанные цели, неиспользованная наличная иностранная валюта подлежит обязательному зачислению на банковский счет юридического лица или филиала (представительства) иностранной организации в уполномоченном банке в течение десяти рабочих дней со дня окончания срока командирования физического лица.
Юридическое лицо или филиал (представительство) иностранной организации при зачислении наличной иностранной валюты на свой банковский счет в уполномоченном банке указывает в приходном кассовом ордере основание получения им наличной иностранной валюты.
36. Уполномоченный банк в соответствии с пунктом 8 Правил сообщает Национальному Банку о факте зачисления наличной иностранной валюты на банковский счет юридического лица или филиала (представительства) иностранной организации, за исключением зачисления наличной иностранной валюты в случаях, предусмотренных статьей 7 Закона о валютном регулировании и валютном контроле.
37. Пункты 33, 34 и 35 Правил не распространяются на дипломатические и приравненные к ним представительства, консульские учреждения иностранных государств, аккредитованные в Республике Казахстан.
Приложение 1
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Карточка по нарушению № __
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: KN1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за ________ месяц ________ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: уполномоченный банк
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, в срок до последнего числа месяца, следующего за отчетным
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Код строки
Вид информации
Информация по нарушению
10
Информация по клиенту банка:
11
наименование (для юридических лиц или филиалов (представительств) юридических лиц), организационно-правовую форму (при наличии), фамилия, имя, отчество (при наличии) (для физических лиц)
12
БИН (для юридических лиц или филиалов (представительств) юридических лиц)
13
ИИН (для физических лиц)
14
признак клиента:

34. Заңды тұлға немесе шетелдік ұйымның филиалы (өкілдігі) жеке тұлғаға оның Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге іссапарға баруына байланысты шығысты, оның ішінде өкілдік шығысын төлеу жөніндегі валюталық операцияны жүзеге асыру мақсаттары үшін өзінің банктік шотынан қолма-қол шетел валютасын алған кезде уәкілетті банкке жеке тұлғаларға жүзеге асырылатын төлемдердің мақсатын растайтын және алынатын қолма-қол шетел валютасының сомасына нұсқауды қамтитын құжаттарды ұсынады. Осындай құжаттар ретінде бұйрықты, өкімді, шешімді, іссапар шығысының сметасын ұсынуға жол беріледі.
Жеке тұлғаға оның Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге іссапарға баруына байланысты шығысты, оның ішінде өкілдік шығысты корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып төлеу жөніндегі валюталық операцияны жүзеге асыру мақсаттары үшін қолма-қол шетел валютасы алынған жағдайда көрсетілген құжаттар осындай алынған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті банкке ұсынылады.
35. Жеке тұлғаға оның Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге іссапарға баруына байланысты шығысты, оның ішінде өкілдік шығысты төлеу жөніндегі валюталық операцияны жүзеге асыру мақсаттарына алынған қолма-қол шетел валютасы көрсетілген мақсатқа (толық немесе ішінара) пайдаланылмаса, пайдаланылмаған қолма-қол шетел валютасы қызметкерлердің іссапар мерзімі аяқталған соң он жұмыс күні ішінде заңды тұлғаның немесе шетелдік ұйым филиалының (өкілдігінің) уәкілетті банктегі банктік шотына міндетті түрде есепке жатқызылады.
Заңды тұлға немесе шетелдік ұйымның филиалы (өкілдігі) қолма-қол шетел валютасын уәкілетті банктегі өзінің банктік шотына есепке жатқызған кезде кассалық кіріс ордерінде өзінің қолма-қол шетел валютасын алу негізін көрсетеді.
36. Уәкілетті банк Қағидалардың 8-тармағына сәйкес Ұлттық Банкке Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 7-бабында көзделген жағдайларда қолма-қол шетел валютасын есепке жатқызуды қоспағанда, қолма-қол шетел валютасын заңды тұлғаның немесе шетелдік ұйым филиалының (өкілдігінің) банктік шотына есепке жатқызу фактісі туралы хабарлайды.
37. Қағидалардың 33, 34 және 35-тармақтары дипломатиялық және оған теңестірілген өкілдіктерге, Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің консулдық мекемелеріне қолданылмайды.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: № _______ бұзушылық бойынша карточка
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: KN1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: ________ жылғы ________ ай үшін
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың соңғы күніне дейінгі мерзімде, ай сайын
БСН:_______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Жол коды
Ақпарат түрі
Бұзушылық бойынша ақпарат
10
Банк клиентi бойынша ақпарат:
11
атауы (заңды тұлғалар немесе заңды тұлғалардың филиалдары (өкілдіктері) үшiн), ұйымдастыру-құқықтық нысаны (ол бар болған жағдайда), тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (жеке тұлғалар үшін)
12
БСН (заңды тұлғалар немесе заңды тұлғалардың филиалдары (өкілдіктері) үшiн)
13
ЖСН (жеке тұлғалар үшiн)
14
клиент белгісі:

1 – юридическое лицо, 2 – физическое лицо,
3 – филиал (представительство) юридического лица
15
место постоянного проживания (нахождения)
16
код области
20
Информация по валютной операции:
21
дата
22
сумма
23
валюта
30
Информация по нарушению:
31
вид
32
описание нарушения
33
номер валютного договора (указывается без пробелов)
34
дата валютного договора (в формате ДД/ММ/ГГГГ)
35
учетный номер (при наличии)
36
иная информация по валютному договору (при наличии)
37
дополнительные сведения по нарушению
Наименование _____________________ Адрес _______________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________ _________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Карточка по нарушению".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе,
"Карточка по нарушению"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Карточка по нарушению (индекс – KN1, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Карточка по нарушению" (далее – Форма).
Глава 2. Заполнение Формы
2. Информация представляется в случаях, указанных в пункте 8 Правил.
3. В строке с кодом 11 указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица; наименование юридического лица или филиала (представительства) юридического лица; организационно-правовую форму (при наличии).
4. В строке с кодом 16 указываются первые 2 цифры кода области согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11 "Классификатор административно-территориальных объектов".
5. Строки с кодами 21, 22 и 23 не заполняются для случаев нарушения сроков представления документов или информации.
6. В строке с кодом 21 указывается дата осуществления валютной операции с нарушением валютного законодательства.
7. В строке с кодом 22 указывается сумма валютной операции, осуществленной с нарушением валютного законодательства, в тысячах единиц валюты операции.

1 – заңды тұлға, 2 – жеке тұлға,
3 – заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі)
15
тұрақты тұратын (орналасқан) жері
16
облыс коды
20
Валюталық операция бойынша ақпарат:
21
күні
22
сомасы
23
валютасы
30
Бұзушылық жөнiндегi ақпарат:
31
түрі
32
бұзушылықтың сипаты
33
валюталық шарттың нөмірі (бос орынсыз көрсетіледі)
34
валюталық шарттың күні (КК/АА/ЖЖЖЖ форматында)
35
есептік нөмірі (бар болса)
36
валюталық шарт бойынша өзге ақпарат (бар болса)
37
бұзушылық бойынша қосымша мәліметтер
Атауы ___________________ Мекенжайы _________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
____________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Бұзушылық бойынша карточка" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бұзушылық бойынша
карточка" өтеусіз негізде
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанына
қосымша
Бұзушылық бойынша карточка (индексі – KN1, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бұзушылық бойынша карточка" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2-тарау. Нысанды толтыру
2. Ақпарат Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген жағдайларда ұсынылады.
3. Коды 11-жолда жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса); заңды тұлғаның немесе заңды тұлға филиалының (өкілдігінің) атауы; ұйымдық-құқықтық нысаны (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
4. Коды 16-жолда "Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші" ҚР ҰЖ 11 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес облыс кодының алғашқы 2 цифры көрсетіледі.
5. Коды 21, 22 және 23-жолдар құжаттарды немесе ақпаратты беру мерзімі бұзылған жағдайларда толтырылмайды.
6. Коды 21-жолда валюталық заңнаманы бұза отырып жүргізілген валюталық операция күн көрсетіледі.
7. Коды 22-жолда валюталық заңнаманы бұза отырып жүргiзiлген валюталық операцияның сомасы операция валютасының мың бiрлiгiмен көрсетiледi.

8. В строке с кодом 23 указывается буквенное обозначение кода валюты по валютной операции, осуществленной с нарушением валютного законодательства, в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
9. В строке с кодом 31 указывается вид нарушения в текстовом и (или) числовом формате.
10. В строке с кодом 32 приводится краткое описание нарушения в текстовом формате.

8. Коды 23-жолда валюталық заңнаманы бұза отырып жүргiзiлген валюталық операция бойынша валюта кодының "Валюталарды және қорларды ұсынуға арналған кодтар" 07 ISO 4217 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес әріппен берілген белгісі көрсетiледi.
9. Коды 31-жолда мәтіндік және (немесе) сандық форматтағы бұзушылықтың түрi көрсетiледi.
10. Коды 32-жолда бұзушылықтың қысқаша сипаты мәтiндiк форматта келтiрiледi.

11. Строки с кодами 34, 35 и 36 заполняются при наличии валютного договора по валютной операции, осуществленной с нарушением валютного законодательства.
Приложение 2
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма
Сведения о валютной операции
Код уполномоченного банка ______________
Номер платежного документа _____________
Дата __________________
Код строки
Вид информации
Информация
01
Код валютной операции
02

11. Коды 34, 35 және 36-жолдар валюталық заңнаманы бұза отырып жүргiзiлген валюталық операция бойынша валюталық шарт болған кезде толтырылады.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Валюталық операция туралы мәліметтер
Уәкілетті банктің коды _____________
Төлем құжатының нөмірі _____________
Күні __________________
Жол коды
Ақпарат түрі
Ақпарат
01
Валюталық операция коды
02

Признак платежа (перевода денег) ("1" – внутрикорпоративный перевод денег; "0" – иной платеж (перевод денег)
10
Информация об отправителе и бенефициаре платежа и (или) перевода денег, указанных в платежном документе
11
Код страны резидентства отправителя
12
Код страны резидентства бенефициара
20
Информация о валютном договоре:
21
Номер (наименование, при наличии) договора
22
Дата договора
23
Учетный номер договора (при наличии)
24
Иная информация по валютному договору (при наличии)
30
Информация об отправителе денег по валютному договору (заполняется в случае несовпадения с отправителем денег, указанным в платежном документе)
31
Признак резидентства
32
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица Наименование юридического лица, его филиала (представительства)
33
ИИН или БИН (при наличии)
34
Код сектора экономики
35
Код страны резидентства
40
Информация о получателе денег по валютному договору (заполняется в случае несовпадения с бенефициаром, указанным в платежном документе)
41
Признак резидентства
42
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица. Наименование юридического лица, его филиала (представительства)
43
ИИН или БИН (при наличии)
44
Код сектора экономики
45
Код страны резидентства
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы "Сведения о валютной операции".
Приложение к форме
"Сведения о валютной
операции"
Пояснение по заполнению формы "Сведения о валютной операции"

Төлем (ақша аударымы) белгісі ("1" – ішкі корпоративтік ақша аударымы; "0" – өзге төлем (ақша аударымы)
10
Төлем құжатында көрсетілген төлемнің және (немесе) ақша аударымының жөнелтушісі және бенефициары туралы ақпарат
11
Жөнелтушінің резиденттік елінің коды
12
Бенефициардың резиденттік елінің коды
20
Валюталық шарт туралы ақпарат:
21
Шарттың нөмірі (атауы, бар болса)
22
Шарттың күні
23
Шарттың есептік нөмірі (бар болса)
24
Валюталық шарт бойынша өзге ақпарат (бар болса)
30
Валюталық шарт бойынша ақша жөнелтуші туралы ақпарат (төлем құжатында көрсетілген ақша жөнелтушімен сәйкес келмеген жағдайда толтырылады)
31
Резиденттік белгісі
32
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Заңды тұлғаның, оның филиалының (өкілдігінің) атауы
33
ЖСН немесе БСН (бар болса)
34
Экономика секторының коды
35
Резиденттік елінің коды
40
Валюталық шарт бойынша ақша алушы туралы ақпарат (төлем құжатында көрсетілген бенефициармен сәйкес келмеген жағдайда толтырылады)
41
Резиденттік белгісі
42
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) Заңды тұлғаның, оның филиалының (өкілдігінің) атауы
43
ЖСН немесе БСН (бар болса)
44
Экономика секторының коды
45
Резиденттік елінің коды
Ескертпе: нысан "Валюталық операция туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Валюталық операция туралы
мәліметтер" нысанына
қосымша
"Валюталық операция туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет требования по заполнению формы "Сведения о валютной операции" (далее – Форма).
2. Форма заполняется как приложение к соответствующему платежному документу.
Глава 2. Заполнение Формы
3. Строки 01, 02, 11 и 12 заполняются клиентами-резидентами и нерезидентами. Строки 21, 22, 23, 24, 31, 32, 33, 34, 35, 41, 42, 43, 44 и 45 заполняются только резидентами.
4. Строка 01 заполняется в соответствии с таблицей кодов валютных операций, являющейся приложением к Пояснению.
5. В строках 11, 12, 35 и 45 указывается двузначный код страны резидентства в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Страна резидентства – страна регистрации юридического лица, структурного подразделения юридического лица или страна постоянного проживания физического лица (на основе гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде (бұдан әрі – Түсіндірме) "Валюталық операция туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан тиісті төлем құжатына қосымша ретінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
3. Резидент-клиенттер және бейрезидент-клиенттер 01, 02, 11 және 12-жолдарды толтырады. 21, 22, 23, 24, 31, 32, 33, 34, 35, 41, 42, 43, 44 және 45-жолдарды тек резиденттер толтырады.
4. 01-жол Түсіндірмеге қосымша болып табылатын валюталық операциялар кодының кестесіне сәйкес толтырылады.
5. 11, 12, 35 және 45-жолдарда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес резиденттік елінің екі таңбалы коды көрсетіледі.
Заңды тұлғаның, заңы тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің тіркелу елі – резиденттік елі немесе жеке тұлғаның тұрақты тұратын елі (азаматтығы немесе Қазақтан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес ұсынылған құқық негізінде).

6. Строки 31, 34, 41 и 44 заполняются в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
Приложение к пояснению
по заполнению формы
"Сведения о валютной операции"
Таблица
Коды валютных операций
Коды валютных операций
Название операций

6. 31, 34, 41 және 44-жолдар "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес толтырылады, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісіледі.
"Валюталық операция туралы
мәліметтер" нысанын толтыру
бойынша түсіндірмеге
қосымша
Кесте
Валюталық операциялардың кодтары
Валюталық операциялардың кодтары
Операциялардың атауы

1. Операции с использованием банковских счетов
11. Внешнеторговые операции (товары, работы, услуги), в том числе по договорам комиссии и приобретению/погашению электронных денег
11.1 платежи за товары:
1111
платежи за товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан
1112
платежи за товары, вывозимые с территории Республики Казахстан
1113
платежи за товары, приобретенные или проданные на территории Республики Казахстан и без их вывоза за пределы Республики Казахстан
1114
платежи за товары, приобретенные или проданные за пределами Республики Казахстан и без их ввоза на территорию Республики Казахстан
11.2 платежи за работы и услуги:
1121
платежи за работы или услуги, выполненные или оказанные нерезидентом резиденту
1122
платежи за работы или услуги, выполненные или оказанные резидентом нерезиденту
1123
платежи за работы или услуги, оказываемые резидентом резиденту.
1124
платежи за работы или услуги, выполняемые или оказываемые нерезидентом нерезиденту
11.3 операции с электронными деньгами
1131
операции с электронными деньгами, эмитентом которых является резидент
1132
операции с электронными деньгами, эмитентом которых является нерезидент
11.4 иные платежи:
1141
сопутствующие платежи по договорам на поставку товаров, выполнение работ, оказание услуг
1142
возврат ошибочно перечисленных сумм, а также оплаты за непредставленные товары, не оказанные услуги, невыполненные работы
1143
иные платежи по договорам на поставку товаров, выполнение работ, оказание услуг
12. Операции с недвижимым имуществом, иным оборудованием и транспортными средствами (кроме покупки или продажи), непроизведенными нефинансовыми активами, объектами интеллектуальной собственности, нематериальными активами
12.1. приобретение права собственности, включая долевое участие в жилищном строительстве, полностью исключительного права на объекты интеллектуальной собственности
1211
приобретение права собственности на недвижимость, за исключением имущества, приравненного к недвижимости, непроизведенные нефинансовые активы (земля, ее недра)
1212
приобретение права собственности на имущество, приравненное к недвижимости
1213
приобретение полностью исключительного права на объекты интеллектуальной собственности
1214
приобретение права собственности на иные нематериальные активы
12.2. текущая аренда (включая право недропользования), частичное приобретение исключительного права
1221
аренда недвижимости, за исключением имущества, приравненного к недвижимости, непроизведенных нефинансовых активов (земли, ее недр)

1. Банктік шоттарды қолдана отырып жүргізілетін операциялар
11. Сыртқы сауда операциялары (тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер), оның ішінде комиссия және электрондық ақшаны сатып алу/өтеу шарттары бойынша
11.1 тауарлар үшін төлемдер:
1111
Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарлар үшін төлемдер
1112
Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілетін тауарлар үшін төлемдер
1113
Қазақстан Республикасының аумағында және оларды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетпей сатып алынған немесе сатылған тауарлар үшін төлемдер
1114
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде және оларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелмей сатып алынған немесе сатылған тауарлар үшін төлемдер
11.2 жұмыстар және көрсетілетін қызметтер үшін төлемдер:
1121
бейрезиденттің резидентке көрсеткен қызметтері немесе орындаған жұмыстары үшін төлемдер;
1122
резиденттің бейрезидентке көрсеткен қызметтері немесе орындаған жұмыстары үшін төлемдер
1123
резиденттің резидентке көрсететін қызметтері немесе орындайтын жұмыстары үшін төлемдер
1124
бейрезиденттің бейрезидентке көрсететін қызметтері немесе орындайтын жұмыстары үшін төлемдер
11.3 электрондық ақшамен операциялар
1131
резидент эмитенті болатын электрондық ақшамен операциялар
1132
бейрезидент эмитенті болатын электрондық ақшамен операциялар
11.4 өзге төлемдер:
1141
тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету шарттары бойынша ілеспе төлемдер
1142
қате аударылған соманы, сондай-ақ ұсынылмаған тауарлар, көрсетілмеген қызметтер, орындалмаған жұмыстар үшін төленген төлемдерді қайтару
1143
тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету шарттары бойынша өзге төлемдер
12. Жылжымайтын мүлікпен, өзге жабдықпен және көлік құралдарымен (сатып алу және сатудан басқа), өндірілмеген қаржылық емес активтермен, зияткерлік меншік объектілерімен, материалдық емес активтермен операциялар
12.1. тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды қоса алғанда, меншік құқығын, зияткерлік меншік объектілеріне толығымен айрықша құқықты толық иелену
1211
жылжымайтын мүлікке теңестірілген мүлікті қоспағанда, жылжымайтын мүлікке, өндірілмеген қаржылық емес активтерге (жер, оның қойнауы) меншік құқығын иелену
1212
жылжымайтын мүлікке теңестірілген мүлікке меншік құқығын иелену
1213
зияткерлік меншік объектілеріне толығымен айрықша құқықты иелену
1214
өзге материалдық емес активтерге меншік құқығын иелену
12.2. ағымдағы жалдау (жер қойнауын пайдалану құқығын қоса алғанда), айрықша құқықты ішінара иелену
1221
жылжымайтын мүлікке теңестірілген мүлікті қоспағанда, жылжымайтын мүлікті, өндірілмеген қаржылық емес активтерді (жер, оның қойнауы) жалдау

1222
аренда имущества, приравненного к недвижимости
1223
аренда оборудования и транспортных средств
1224
приобретение частично исключительного права на объекты интеллектуальной собственности
1225
лицензионные и иные платежи за использование иных нематериальных активов
12.3. финансовый лизинг или аренда с последующим выкупом
1231
аренда недвижимости, за исключением имущества, приравненного к недвижимости, с последующим выкупом
1232
финансовый лизинг имущества, приравненного к недвижимости
1233
финансовый лизинг оборудования и транспортных средств
12.4. иные платежи
1241
иные платежи: сопутствующие платежи (штрафы, пени, неустойки, комиссии), возврат ошибочно перечисленных сумм и прочие платежи по операциям с недвижимым имуществом, иным оборудованием и транспортными средствами (кроме покупки или продажи), непроизведенными нефинансовыми активами, объектами интеллектуальной собственности, нематериальными активами
13. Операции с финансовыми инструментами
13.1. займы, инструменты участия в капитале, ценные бумаги, производные финансовые инструменты
1311
платежи по займам (выдача и привлечение, погашение и доходы по ним)
1312
платежи по производным финансовым инструментам и выплата доходов по ним
1313
участие в капитале (формирование уставного капитала, покупка, продажа)
1314
дивиденды (распределение прибыли)
1315
долговые ценные бумаги (выпуск, покупка, продажа, погашение, доходы по ним)
13.2. в рамках договоров на брокерское обслуживание, инвестиционное управление портфелем (если нет возможности определения финансового инструмента)
1321
операции по договорам, заключенным с брокером, управляющей компанией-резидентом
1322
операции по договорам, заключенным с брокером, управляющей компанией, инвестиционным банком-нерезидентом
13.3. доверительное управление имуществом, трасты
1331
операции по договорам, заключенным с доверительным управляющим - резидентом
1332
операции по договорам, заключенным с доверительным управляющим-нерезидентом
13.4. исполнение обязательств участника совместной деятельности (за исключением операций, включенных в разделы 1, 2)
1341
операции по договорам, предусматривающим осуществление совместной деятельности на территории Республики Казахстан
1342
операции по договорам, предусматривающим осуществление совместной деятельности за пределами Республики Казахстан
13.5. иные платежи
1351
иные платежи: сопутствующие платежи (штрафы, пени, неустойки, комиссии), возврат ошибочно перечисленных сумм и прочие платежи по операциям с финансовыми инструментами, электронными деньгами, по договорам брокерского обслуживания, инвестиционного управления портфелем, доверительного управления, траста, совместной деятельности

1222
жылжымайтын мүлікке теңестірілген мүлікті жалдау
1223
жабдықты және көлік құралдарын жалдау
1224
зияткерлік меншік объектілеріне ішінара айрықша құқықты иелену
1225
өзге материалдық емесе активтерді пайдаланғаны үшін лицензиялық және өзге төлемдер
12.3. қаржы лизингі немесе кейіннен сатып ала отырып жалға алу
1231
жылжымайтын мүлікке теңестірілген мүлікті қоспағанда, жылжымайтын мүлікті кейіннен сатып ала отырып жалға алу
1232
жылжымайтын мүлікке теңестірілген мүліктің қаржы лизингі
1233
жабдықтың және көлік құралдарының қаржы лизингі
12.4. өзге төлемдер
1241
өзге төлемдер: ілеспе төлемдер (айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбы, комиссиялар), қате аударылған соманы қайтару және жылжымайтын мүлікпен, өзге жабдықпен және көлік құралдарымен (сатып алу және сатудан басқа), өндірілмеген қаржылық емес активтермен, зияткерлік меншік объектілерімен, материалдық емес активтермен операциялар бойынша басқа да төлемдер
13. Қаржы құралдарымен операциялар
13.1. қарыздар, капиталға қатысу құралдары, бағалы қағаздар, туынды қаржы құралдары
1311
қарыздар бойынша төлемдер (беру және тарту, өтеу және олар бойынша кіріс)
1312
туынды қаржы құралдары бойынша төлемдер және олар бойынша кіріс төлеу
1313
капиталға қатысу (жарғылық капиталды қалыптастыру, сатып алу, сату)
1314
дивидендтер (пайданы бөлу)
1315
борыштық бағалы қағаздар (шығару, сатып алу, сату, өтеу, олар бойынша кіріс)
13.2. брокерлік қызмет көрсету, портфельді инвестициялық басқару шарттарының шеңберінде (егер қаржы құралын анықтау мүмкіндігі болмаса)
1321
брокермен, резидент-басқарушы компаниямен жасалған шарттар бойынша операциялар
1322
брокермен, басқарушы компаниямен, бейрезидент-инвестициялық банкпен жасалған шарттар бойынша операциялар
13.3. мүлікті сенімгерлік басқару, трасттар
1331
резидент-сенімгерлік басқарушымен жасалған шарттар бойынша операциялар
1332
бейрезидент-сенімгерлік басқарушымен жасалған шарттар бойынша операциялар
13.4. бірлескен қызметке қатысушы міндеттемелерін орындау (1, 2-бөлімдерге енгізілген операцияларды қоспағанда)
1341
Қазақстан Республикасының аумағында бірлескен қызметті жүзеге асыру көзделетін шарттар бойынша операциялар
1342
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде бірлескен қызметті жүзеге асыру көзделетін шарттар бойынша операциялар
13.5. өзге төлемдер
1351
өзге төлемдер: ілеспе төлемдер (айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбы, комиссиялар), қате аударылған соманы қайтару және қаржы құралдарымен, электрондық ақшамен операциялар бойынша, брокерлік қызмет көрсету, портфельді инвестициялық басқару, сенімгерлік басқару, траст, бірлескен қызмет шарттары бойынша басқа да төлемдер

14. Платежи и (или) переводы денег по собственным счетам и неторговые операции
14.1. по собственным счетам
1411
перевод денег на собственный счет (с собственного счета) в другом банке-резиденте
1412
перевод денег с (на) собственного (собственный) счета (счет) в иностранном банке, международной финансовой организации
1413
снятие наличной иностранной валюты со счета в банке-резиденте
1414
внесение наличной иностранной валюты для пополнения счета в банке-резиденте
1415
покупка уполномоченным банком иностранной валюты от клиента, продажа брокером по поручению клиента иностранной валюты за национальную валюту, за исключением операции, предусмотренной кодом 1419
1416
продажа уполномоченным банком иностранной валюты клиенту, покупка брокером по поручению клиента иностранной валюты за национальную валюту
1417
покупка (продажа) уполномоченным банком иностранной валюты от клиента (клиенту), покупка (продажа) брокером по поручению клиента иностранной валюты за другую иностранную валюту
1418
покупка/продажа иных валютных ценностей
1419
продажа клиентом ранее купленной и неиспользованной в установленные сроки иностранной валюты
14.2. платежи и (или) переводы денег в пользу третьих лиц (государственных органов, других организаций или физических лиц)
1421
безвозмездные переводы денег, безвозмездная финансовая помощь, членские взносы и прочие платежи и (или) переводы денег в пользу третьих лиц
1422
внесение наличной иностранной валюты для пополнения счета третьего лица в банке-резиденте
1423
платежи с использованием платежной карты (если операция иначе не классифицируется)
1424
оплата пошлин, налогов, штрафов, судебных решений и тому подобное
1425
выплата пенсий, заработной платы, командировочных расходов
1426
вознаграждение и комиссии по банковским счетам
14.3. сопутствующие платежи
1431
иные платежи: сопутствующие платежи (штрафы, пени, неустойки, комиссии), возврат ошибочно перечисленных сумм и прочие операции, не включенные в разделы 14.1, 14.2
15. операции с цифровыми активами
1501
операции по покупке цифровых активов
1502
операции по продаже цифровых активов
2. Операции без использования банковских счетов
21. Покупка валютных ценностей от клиентов (за исключением наличной иностранной валюты)
2101
покупка чеков, векселей, других платежных документов

14. Меншікті шоттар бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары және саудаға жатпайтын операциялар
14.1. меншікті шоттар бойынша
1411
басқа резидент-банктегі меншікті шотқа (меншікті шоттан) ақша аудару
1412
шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы меншікті шоттан (меншікті шотқа) ақша аудару
1413
резидент-банктегі шоттан қолма-қол шетел валютасын алу
1414
резидент-банктегі шотты толтыру үшін қолма-қол шетел валютасын енгізу
1415
1419-кодта көзделген операцияны қоспағанда, уәкілетті банктің клиенттен шетел валютасын сатып алуы, клиенттің тапсырмасы бойынша брокердің шетел валютасын ұлттық валютаға сатуы
1416
уәкілетті банктің клиентке шетел валютасын сатуы, клиенттің тапсырмасы бойынша брокердің шетел валютасын ұлттық валютаға сатып алуы
1417
уәкілетті банктің клиенттен (клиентке) шетел валютасын сатып алуы (сатуы), клиенттің тапсырмасы бойынша брокердің шетел валютасын басқа шетел валютасына сатып алуы (сатуы)
1418
өзге валюталық құндылықтарды сатып алу/сату
1419
клиенттің бұрын сатып алған және белгіленген мерзімде пайдаланбаған шетел валютасын сатуы
14.2. үшінші тұлғалардың (мемлекеттік органдардың, басқа ұйымдардың немесе жеке тұлғалардың) пайдасына төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
1421
өтеусіз ақша аударымдары, өтеусіз қаржылай көмек, мүшелік жарналар және үшінші тұлғалардың пайдасына басқа да төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
1422
үшінші тұлғаның резидент-банктегі шотын толтыру үшін қолма-қол шетел валютасын енгізу
1423
төлем картасын пайдалана отырып жүргізілетін төлемдер (егер операция өзгеше жіктелмесе)
1424
баждар, салықтар, айыппұлдар, сот шешімдерін және басқаларды төлеу
1425
зейнетақы, жалақы, іссапар шығысын төлеу
1426
банктік шоттар бойынша сыйақы және комиссиялар
14.3. ілеспе төлемдер
1431
өзге төлемдер: ілеспе төлемдер (айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбы, комиссиялар), қате аударылған соманы қайтару және 14.1, 14.2-бөлімдерге енгізілмеген басқа да операциялар
15. цифрлық активтермен операциялар
1501
цифрлық активтерді сатып алу операциялары
1502
цифрлық активтерді сату операциялары
2. Банктік шоттарды пайдаланбай жүргізілетін операциялар
21. Клиенттерден валюталық құндылықтарды (қолма-қол шетел валютасын қоспағанда) сатып алу
2101
чектерді, вексельдерді және басқа төлем құжаттарын сатып алу

2102
покупка мерных слитков из аффинированного золота и прочих валютных ценностей
22. Продажа валютных ценностей клиентам (за исключением наличной иностранной валюты)
2201
продажа чеков, векселей, других платежных документов
2202
продажа мерных слитков из аффинированного золота и прочих валютных ценностей
23. Платежи и (или) переводы денег без открытия счета
2301
платеж и (или) перевод денег на территории Республики Казахстан

2102
аффинирленген алтыннан жасалған өлшеуіш құймаларды және басқа да валюталық құндылықтарды сатып алу
22. Клиенттерге валюталық құндылықтарды (қолма-қол шетел валютасын қоспағанда) сату
2201
чектерді, вексельдерді және басқа төлем құжаттарын сату
2202
аффинирленген алтыннан өлшеуіш құймаларды және басқа да валюталық құндылықтарды сату
23. Шот ашпай жүргізілетін төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
2301
Қазақстан Республикасының аумағындағы төлем және (немесе) ақша аударымы

2302
платеж и (или) перевод денег, отправленный за пределы Республики Казахстан или полученный из-за рубежа
24. Платежи и (или) переводы денег по собственным счетам уполномоченного банка, являющимся профессиональным участником рынка ценных бумаг
24.1. по собственным счетам
2415
покупка уполномоченным банком, являющимся профессиональным участником рынка ценных бумаг, иностранной валюты по собственным целям за национальную валюту

2302
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге жіберілген немесе шетелден алынған төлем және (немесе) ақша аударымы
24. Бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы болып табылатын уәкілетті банктің меншікті шоттары бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
24.1. меншікті шоттар бойынша
2415
бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы болып табылатын уәкілетті банктің өз мақсаттары бойынша ұлттық валютаға шетел валютасын сатып алуы

2416
продажа уполномоченным банком, являющимся профессиональным участником рынка ценных бумаг, иностранной валюты по собственным целям за национальную валюту
2417
покупка (продажа) уполномоченным банком, являющимся профессиональным участником рынка ценных бумаг, иностранной валюты за другую иностранную валюту
Приложение 3
к Правилам осуществления
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о проведенных валютных операциях
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПР-9
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: _______ месяц ____ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: уполномоченный банк
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде

2416
бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы болып табылатын уәкілетті банктің өз мақсаттары бойынша шетел валютасын ұлттық валютаға сатуы
2417
бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы болып табылатын уәкілетті банктің басқа шетел валютасына шетел валютасын сатып алуы (сатуы)
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: жүргізілген валюталық операциялар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: ПР-9
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: ____ жылғы _______ ай
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейін, ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде

7. Получатель денег по валютному договору
Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии)
БИН, ИИН
Код страны
Признак резидентства
Код сектора экономики
7.1
7.2
7.3
7.4
7.5
продолжение таблицы
8. Примечание
Наименование ________________ Адрес __________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель ____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_______________________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о проведенных валютных операциях".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о проведенных
валютных операциях"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о проведенных валютных операциях
(индекс – ПР-9, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о проведенных валютных операциях" (далее – Форма).
2. Форма представляется уполномоченным банком ежемесячно и включает информацию о проведенных им валютных операциях, в том числе по поручениям клиентов.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
4. В Форму включается информация по валютным операциям за отчетный период на сумму, равную или превышающую пороговое значение, определяемое Правилами осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 40 "Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18512), (далее – Правила осуществления валютных операций в Республике Казахстан).
5. Валютные операции отражаются в Форме:
по платежам и (или) переводам денег по поручениям клиентов (в том числе осуществленным с использованием платежных карточек) – на дату зачисления денег на банковский счет клиента в уполномоченном банке (списания денег с банковского счета клиента в уполномоченном банке);
по собственным платежам и (или) переводам денег уполномоченного банка – на дату зачисления денег на корреспондентский счет уполномоченного банка (списания денег с корреспондентского счета уполномоченного банка);
по другим валютным операциям – на дату совершения операции.
Информация по платежам и (или) переводам денег по валютным операциям, осуществленным с использованием платежных карточек, исправляется уполномоченным банком по мере получения информации о таких платежах и (или) переводах денег от резидента или нерезидента.

7. Валюталық шарт бойынша ақша алушы
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
БСН, ЖСН
Ел коды
Резиденттік белгісі
Экономика секторының коды
7.1
7.2
7.3
7.4
7.5
кестенің жалғасы
8. Ескертпе
Атауы ________________ Мекенжайы __________________________
Телефоны _______________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы ____________________________ ______________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
_______________________________________ _______________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Жүргізілген валюталық валюталық операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Жүргізілген валюталық
валюталық операциялар туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Жүргізілген валюталық операциялар туралы есеп (индексі – ПР-9, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жүргізілген валюталық операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды уәкілетті банк ай сайын ұсынады және онда олар жүргізген валюталық операциялар туралы, оның ішінде клиенттердің тапсырмалары жөніндегі ақпарат қамтылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанға есепті кезеңдегі "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18512 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында (бұдан әрі – Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидалары) айқындалатын шекті мәнге тең немесе одан асатын сомадағы валюталық операциялар жөнінде ақпарат енгізіледі.
5. Нысанда валюталық операциялар:
клиенттердің тапсырмалары бойынша (оның ішінде төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған) төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша – клиенттің уәкілетті банктегі банктік шотына ақша есептеу (клиенттің уәкілетті банктегі банктік шотынан ақшаны есептен шығару) күні;
уәкілетті банктің өз төлемдері және (немесе) ақша аударымдары бойынша – уәкілетті банктің корреспонденттік шотына ақша есептеу (уәкілетті банктің корреспонденттік шотынан ақшаны есептен шығару) күні;
басқа валюталық операциялар бойынша – операциялар жасау күні көрсетіледі.
Төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған валюталық операциялар бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі ақпаратты уәкілетті банк резиденттен немесе бейрезиденттен осындай төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпаратты алуына қарай түзетеді.

6. Части 1, 6 и 7 Формы заполняются в случае осуществления валютных операций на основании валютного договора.
7. В части 1 Формы указываются реквизиты валютного договора. Графа 1.3 заполняется, если валютному договору присвоен учетный номер.
8. В частях 2 и 3 Формы указывается информация об отправителе денег и бенефициаре в соответствии с платежным документом.
В графах 2.3 и 3.3 указывается двухбуквенный код страны регистрации (для юридического лица, филиала (представительства) юридического лица) или страны постоянного проживания (для физического лица на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства) отправителя денег, бенефициара в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран". При отсутствии у уполномоченного банка достоверных сведений о стране регистрации или стране постоянного проживания отправителя денег или бенефициара, указанные графы заполняются исходя из данных платежного документа.
Графы 2.4, 2.5, 3.4 и 3.5 заполняются в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), (далее – Правила применения кодов секторов экономики и назначения платежей), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
При внесении (снятии) наличных денег с банковского счета в частях 2 и 3 Формы заполняется информация о владельце счета, за исключением случаев внесения (снятия) наличных денег третьим лицом на банковский счет физического лица. При внесении наличных денег третьим лицом на банковский счет физического лица в части 2 Формы заполняется информация о лице, которое вносит деньги, в части 3 Формы – о владельце счета.
При снятии наличных денег третьим лицом с банковского счета физического лица в части 2 Формы заполняется информация о владельце счета, в части 3 Формы заполняется информация о лице, которое снимает деньги.
При продаже уполномоченным банком иностранной валюты, чеков, векселей, других платежных документов или иных валютных ценностей в части 2 Формы отражается информация об уполномоченном банке, в части 3 Формы – о покупателе.
При покупке уполномоченным банком иностранной валюты, чеков, векселей, других платежных документов или иных валютных ценностей в части 2 Формы отражается информация о продавце, в части 3 Формы – об уполномоченном банке.

6. Нысанның 1, 6 және 7-бөліктері валюталық шарт негізінде валюталық операциялар жүзеге асырылған жағдайда толтырылады.
7. Нысанның 1-бөлігінде валюталық шарттың деректемелері көрсетіледі. 1.3-баған валюталық шартқа есептік нөмір берілген кезде толтырылады.
8. Нысанның 2 және 3-бөліктерінде төлем құжатына сәйкес ақша жөнелтуші мен бенефициар туралы ақпарат көрсетіледі.
2.3 және 3.3-бағандарда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес ақша жөнелтушінің, бенефициардың тіркелген елінің (заңды тұлға, заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) үшін) немесе тұрақты тұратын елінің (Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген азаматтығы немесе құқығы негізінде жеке тұлға үшін) екі әріптік коды көрсетіледі. Уәкілетті банкте ақша жөнелтушінің немесе бенефициардың тіркелген елі немесе тұрақты тұратын елі туралы анық мәліметтер болмаған кезде көрсетілген бағандар төлем құжатының деректері негізге алына отырып толтырылады.
2.4, 2.5, 3.4 және 3.5-бағандар "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына (бұдан әрі – Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидалары) сәйкес толтырылады, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісіледі.
Үшінші тұлға жеке тұлғаның банктік шотына (шоттан) қолма-қол ақша салған (алған) жағдайларды қоспағанда, банктік шотқа (шоттан) қолма-қол ақша салынған (алынған) кезде Нысанның 2 және 3-бөліктерінде шоттың иесі туралы ақпарат толтырылады. Үшінші тұлға жеке тұлғаның банктік шотына қолма-қол ақша салған кезде Нысанның 2-бөлігінде ақша салатын тұлға туралы, Нысанның 3-бөлігінде шоттың иесі туралы ақпарат толтырылады.
Үшінші тұлға жеке тұлғаның банктік шотынан қолма-қол ақшаны алған кезде Нысанның 2-бөлігінде шоттың иесі туралы ақпарат толтырылады, Нысанның 3-бөлігінде ақша алатын тұлға туралы ақпарат толтырылады.
Уәкілетті банктің шетел валютасын, чектерді, вексельдерді, басқа төлем құжаттарын немесе өзге валюталық құндылықтарды сатуы кезінде Нысанның 2-бөлігінде уәкілетті банк туралы, Нысанның 3-бөлігінде сатып алушы туралы ақпарат көрсетіледі.
Уәкілетті банктің шетел валютасын, чектерді, вексельдерді, басқа төлем құжаттарын немесе өзге валюталық құндылықтарды сатып алуы кезінде Нысанның 2-бөлігінде сатушы туралы ақпарат, Нысанның 3-бөлігінде уәкілетті банк туралы ақпарат көрсетіледі.

9. В части 4 Формы указывается информация о валютной операции.
В графе 4.1. дата валютной операции должна соответствовать отчетному периоду.
В графе 4.2 указывается референс валютной операции, состоящий из четырех частей:
1) в первой части указывается трехзначный код уполномоченного банка, присваиваемый Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с Инструкцией о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 128 "Об утверждении Инструкции о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21593), (далее – Инструкция № 128);
2) во второй части указывается код филиала уполномоченного банка согласно Инструкции № 128, состоящий из трех цифр;
3) в третьей части указывается порядковый номер валютной операции в отчете;
4) в четвертой части указывается отчетная дата в формате "ДДММГГГГ".
Для профессиональных участников рынка ценных бумаг коды для первой и второй частей референса проставляются в соответствии с кодами, присвоенными АО "Казахстанская фондовая биржа" профессиональным участникам рынка ценных бумаг, как членам АО "Казахстанская фондовая биржа".
Референс каждой валютной операции должен быть уникальным.
Графа 4.3 заполняется в соответствии с приложением 2 к Правилам осуществления валютных операций в Республике Казахстан.
Графа 4.4 заполняется в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей.

9. Нысанның 4-бөлігінде валюталық операция туралы ақпарат көрсетіледі.
4.1-бағанда валюталық операция күні есепті кезеңге сәйкес келуі тиіс.
4.2-бағанда валюталық операцияның мынадай төрт бөліктен тұратын референсі көрсетіледі:
1) бірінші бөлікте "Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік идентификациялау кодтарын беру, пайдалану және жою, сондай-ақ банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және жою, олардың құрылымы, Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 128 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21593 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік идентификациялау кодтарын беру, пайдалану және жою, сондай-ақ банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және жою, олардың құрылымы, Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулыққа (бұдан әрі – № 128 нұсқаулық) сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін уәкілетті банктің үш таңбалы коды көрсетіледі;
2) екінші бөлікте № 128 нұсқаулыққа сәйкес уәкілетті банк филиалының үш цифрдан тұратын коды көрсетіледі;
3) үшінші бөлікте есепте валюталық операцияның реттік нөмірі көрсетіледі;
4) төртінші бөлікте есепті күн "ККААЖЖЖЖ" форматында көрсетіледі.
Бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылар үшін референстің бірінші және екінші бөліктеріне арналған кодтар "Қазақстан қор биржасы" АҚ мүшелері ретінде бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушыларға "Қазақстан қор биржасы" АҚ берген кодтарға сәйкес қойылады.
Әрбiр валюталық операцияның референсі бiрегей болуы тиiс.
4.3-баған Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес толтырылады.
4.4-баған Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес толтырылады.

В графе 4.5 сумма указывается в единицах валюты и округляется до целого значения путем математического округления.
В графе 4.6 указывается трехзначный буквенный код валюты в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
В графе 4.7 указывается "01" – для отправленных платежей или перевода денег, операции по снятию наличной иностранной валюты или продаже уполномоченным банком иностранной валюты, чеков, векселей, других платежных документов или иных валютных ценностей, "02" – для входящих платежей или перевода денег, операции по зачислению наличной иностранной валюты или покупке уполномоченным банком иностранной валюты, чеков, векселей, других платежных документов или иных валютных ценностей.
В графе 4.8 указывается "1", если платеж и (или) перевод денег осуществляется между юридическим лицом и его структурными подразделениями или между структурными подразделениями одного юридического лица, в остальных случаях указывается "0".
Графа 4.9 заполняется в соответствии с пунктами 19, 20 и 21 Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан следующим образом:
"1.1" – финансовый заем, предусматривающий предоставление нерезидентом денег резиденту (за исключением уполномоченного банка), если условиями соответствующего валютного договора (изначально либо после внесения изменений и (или) дополнений в валютный договор) не предусмотрено осуществление перевода денег, подлежащих получению от нерезидента, на банковские счета резидента в уполномоченных банках;
"1.2" – финансовый заем, предусматривающий возникновение у резидента (за исключением уполномоченного банка) требований к нерезиденту по возврату денег, если условиями соответствующего валютного договора (изначально либо после внесения изменений и (или) дополнений в валютный договор) не предусмотрено осуществление перевода денег, подлежащих получению от нерезидента, на банковские счета резидента в уполномоченных банках;
"1.3" – операции по экспорту, если условиями соответствующего валютного договора (изначально либо после внесения изменений и (или) дополнений в валютный договор) предусмотрено, что срок исполнения обязательств нерезидентом по оплате экспорта превышает семьсот двадцать дней с даты исполнения обязательств резидентом;
"1.4" – операции по импорту, если условиями соответствующего валютного договора (изначально либо после внесения изменений и (или) дополнений в валютный договор) предусмотрено, что срок исполнения обязательств нерезидентом по поставке товаров (выполнению работ, оказанию услуг) или по возврату денег, включая авансовый платеж или сумму предоплаты в полном объеме (в случае неисполнения нерезидентом своих обязательств по импорту), превышает семьсот двадцать дней с даты исполнения обязательств резидентом;

4.5-бағанда сома валюта бірлігімен көрсетіледі және математикалық дөңгелектеу арқылы бүтін мәнге дейін дөңгелектенеді.
4.6-бағанда "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес валютаның үш таңбалы әріптік коды көрсетіледі.
4.7-бағанда "01" – жөнелтілген төлемдер немесе ақша аударымдары, уәкілетті банктің қолма-қол шетел валютасын алуы немесе шетел валютасын сатуы бойынша операциялар, чектер, вексельдер, басқа төлем құжаттары немесе өзге валюталық құндылықтар үшін, "02" – кіріс төлемдер немесе ақша аударымдары, уәкілетті банктің қолма-қол шетел валютасын есептеуі немесе шетел валютасын сатып алуы бойынша операциялар, чектер, вексельдер, басқа төлем құжаттары немесе өзге валюталық құндылықтар үшін көрсетіледі.
4.8-бағанда егер төлем және (немесе) ақша аударымы заңды тұлға мен оның құрылымдық бөлімшелері немесе бір заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері арасында жүзеге асырылса "1" белгісі, қалған жағдайларда "0" белгісі көрсетіледі.
4.9-баған Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларының 19, 20 және 21-тармақтарына сәйкес мынадай түрде толтырылады:
"1.1" – егер тиісті валюталық шарттың талаптарында (бастапқыда не валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін) бейрезиденттен алынуы тиіс ақшаны резиденттің уәкілетті банктердегі банктік шоттарына аудару көзделмесе, бейрезиденттің резидентке (уәкілетті банкті қоспағанда) ақша ұсынуы көзделетін қаржылай қарыз;
"1.2" – егер тиісті валюталық шарттың талаптарында (бастапқыда не валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін) бейрезиденттен алынуы тиіс ақшаны резиденттің уәкілетті банктердегі банктік шоттарына аудару көзделмесе, резидентте (уәкілетті банкті қоспағанда) бейрезидентке ақшаны қайтару бойынша талаптардың туындауы көзделетін қаржылай қарыз;
"1.3" – егер тиісті валюталық шарттың талаптарында (бастапқыда не валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін) бейрезиденттің экспортқа ақы төлеу бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі резидент міндеттемелерді орындаған күннен бастап жеті жүз жиырма күннен асатыны көзделсе, экспорт бойынша операциялар;
"1.4" – егер тиісті валюталық шарттың талаптарында (бастапқыда не валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін) аванстық төлемді немесе толық көлемде алдын ала төлем сомасын қоса алғанда (бейрезидент импорт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған жағдайда), бейрезиденттің тауарларды жеткізу (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) бойынша немесе ақшаны қайтару бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі резидент міндеттемелерді орындаған күннен бастап жеті жүз жиырма күннен асатыны көзделсе, импорт бойынша операциялар;

"1.5" – перевод денег резидентом нерезиденту-профессиональному участнику рынка ценных бумаг, осуществляющему валютные операции по поручениям клиентов, на сумму, превышающую пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
"1.6" – перевод резидентом денег на собственный счет за рубежом на сумму, превышающую пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
"1.7" – безвозмездный перевод денег, осуществляемый резидентом в пользу нерезидента на сумму, превышающую пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
"2.1" – платежи и (или) переводы денег одного лица за календарный месяц по двум или более валютным договорам, заключенным с одним и тем же нерезидентом, на общую сумму, превышающую пороговое значение, свыше которого такие валютные договоры подлежат присвоению учетного номера;
"2.2" – операции нерезидента по покупке в одном уполномоченном банке в один рабочий день безналичной иностранной валюты за национальную валюту на сумму, превышающую пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте, если источник происхождения денег в национальной валюте не связан с получением нерезидентом денег от продажи товаров (выполнения работ, оказания услуг) резиденту, продажи иных финансовых активов за национальную валюту, получения дивидендов в национальной валюте от деятельности на территории Республики Казахстан, возврата органами государственных доходов ранее уплаченных нерезидентом налогов и других обязательных платежей в бюджет и иных экономически обоснованных источников происхождения национальной валюты;
"3.1" – финансовый заем, предусматривающий предоставление резидентом денег нерезиденту, не являющемуся аффилированным лицом, если условиями соответствующего валютного договора (изначально либо после внесения изменений и (или) дополнений в валютный договор) не предусмотрена выплата вознаграждения за пользование предметом финансового займа;
"0" – в остальных случаях.
10. В части 5 Формы указывается информация об организации (банке) контрагента по валютной операции - организации (банке) отправителя денег для полученных платежей и (или) переводов денег, организации (банке) бенефициара для отправленных платежей и (или) переводов денег. По внутрибанковским валютным операциям указывается информация об отчитывающемся уполномоченном банке. При отсутствии в документах, на основании которых проводится платеж и (или) перевод денег, информации об организации (банке) отправителя денег часть 5 Формы не заполняется.
В графе 5.3 указывается двухбуквенный код страны организации (банка) отправителя денег или бенефициара в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран". Для внутрибанковских валютных операций указывается код "KZ".

"1.5" – резиденттің клиенттердің тапсырмалары бойынша валюталық операцияларды жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына бейрезидент-кәсіби қатысушыға баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомаға ақша аударымы;
"1.6" – резиденттің шетелдегі өз шотына баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомаға ақша аударымы;
"1.7" – резиденттің бейрезиденттің пайдасына баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомаға жүзеге асыратын өтеусіз ақша аударымы;
"2.1" – бір бейрезидентпен жасалған екі немесе одан да көп валюталық шарт бойынша осындай валюталық шарттарға есептік нөмір берілуі тиіс шекті мәннен асатын жалпы сомаға бір тұлғаның күнтізбелік бір ай ішіндегі төлемдері және (немесе) ақша аударымдары;
"2.2" – егер ұлттық валютадағы ақшаның шығу көзі бейрезиденттің резидентке тауарларды сатудан (жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден), өзге де қаржы активтерін ұлттық валютаға сатудан, Қазақстан Республикасының аумағындағы қызметтен ұлттық валютада дивидендтер алудан, мемлекеттік кірістер органдарының бұрын бейрезидент төлеген салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді және ұлттық валютаның өзге де экономикалық негізделген шығу көздерін қайтарудан түскен ақшаны алуына байланысты болмаса, бейрезиденттің баламасында елу мың АҚШ долларынан асатын сомаға ұлттық валюта үшін қолма-қол ақшасыз шетел валютасын бір уәкілетті банктен бір жұмыс күні ішінде сатып алу операциялары;
"3.1" – егер тиісті валюталық шарттың талаптарында (бастапқыда не валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін) қаржылай қарыз нысанын пайдаланғаны үшін сыйақы төлеу көзделмесе, резиденттің үлестес тұлға болып табылмайтын бейрезидентке ақша беруі көзделетін қаржылай қарыз;
"0" – қалған жағдайларда.
10. Нысанның 5-бөлігінде алынған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары үшін валюталық операциялар бойынша контрагент ұйымы (банкі) – ақша жөнелтуші ұйым (банкі), жөнелтілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары үшін бенефициар ұйымы (банкі) туралы ақпарат көрсетіледі. Банкішілік валюталық операциялар бойынша есеп беретін уәкілетті банк туралы ақпарат көрсетіледі. Олардың негізінде төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жүргізілетін құжаттарда ақша жөнелтуші ұйым (банк) туралы ақпарат болмаған кезде Нысанның 5-бөлігі толтырылмайды.
5.3-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес ақша жөнелтушінің ұйымы (банкі) немесе бенефициары елінің екі әріптік коды көрсетіледі. Банкішілік валюталық операциялар үшін "KZ" коды көрсетіледі.

В графе 5.4 указывается "1" при следующих условиях:
1) если страна, откуда инициирован платеж и (или) перевод денег (страна, где открыт банковский счет первичного отправителя денег, с которого отправлен платеж и (или) перевод денег, отлична от Республики Казахстан;
2) если страна, куда направлен платеж и (или) перевод денег (страна, где открыт банковский счет конечного бенефициара, на который зачислены деньги, отлична от Республики Казахстан.
В иных случаях указывается "2".
11. В частях 6 и 7 Формы указываются сведения об отправителе денег или получателе денег по валютному договору. Если отправитель (получатель) денег по валютному договору совпадает с отправителем денег (бенефициаром) по платежному документу, то в части 6 (7) Формы заполняется информация аналогично части 2 (3) Формы.
В графах 6.3 и 7.3 указывается двухбуквенный код страны регистрации (для юридического лица, филиала (представительства) юридического лица) или страны постоянного проживания (для физического лица на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства) отправителя или получателя денег по валютному договору в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран". При отсутствии у уполномоченного банка достоверных сведений о стране регистрации или стране постоянного проживания отправителя денег или бенефициара, указанные графы заполняются исходя из данных платежного документа.
Графы 6.4, 6.5, 7.4 и 7.5 заполняются в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
12. В части 8 Формы указывается дополнительная информация, не включенная в части 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 Формы: информация об объекте инвестирования, эмитенте ценных бумаг, стране объекта недвижимости, особые условия платежа, дата зачисления денег на счет хранения указаний отправителя по валютному законодательству.
13. Отсутствие уточняющей информации в части 8 Формы не является нарушением. Включение в Форму валютных операций на сумму менее установленного порогового значения не является нарушением.
14. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
15. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем.

5.4-бағанда "1" мынадай жағдайларда:
1) егер төлем және (немесе) ақша аударымы жасалған ел (төлем және (немесе) ақша аударымы жіберілген бастапқы ақша жөнелтушінің банктік шоты ашылған ел) Қазақстан Республикасынан өзгеше болса;
2) егер төлем және (немесе) ақша аударымы жіберілген ел (ақша есептелген түпкілікті бенефициардың банктік шоты ашылған ел) Қазақстан Республикасынан өзгеше болса көрсетіледі.
Өзге жағдайларда "2" көрсетіледі.
11. Нысанның 6 және 7-бөліктерінде валюталық шарт бойынша ақша жөнелтуші немесе ақша алушы туралы мәліметтер көрсетіледі. Егер валюталық шарт бойынша ақша жөнелтуші (алушы) төлем құжаты бойынша ақша жөнелтушімен (бенефициармен) сәйкес келетін болса, онда Нысанның 6 (7)-бөлігінде Нысанның 2 (3)-бөлігіне ұқсас ақпарат толтырылады.
6.3 және 7.3-бағандарда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес валюталық шарт бойынша ақша жөнелтушінің немесе алушының тіркелген елінің (заңды тұлға, заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) үшін) немесе тұрақты тұратын елінің (Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген азаматтығы немесе құқығы негізінде жеке тұлға үшін) екі әріптік коды көрсетіледі. Уәкілетті банкте ақша жөнелтушінің немесе бенефициардың тіркелген елі немесе тұрақты тұратын елі туралы анық мәліметтер болмаған кезде көрсетілген бағандар төлем құжатының деректері негізге алына отырып толтырылады.
6.4, 6.5, 7.4 және 7.5-бағандар Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес толтырылады, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісіледі.
12. Нысанның 8-бөлігінде Нысанның 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-бөліктеріне енгізілмеген қосымша ақпарат: валюталық заңнама бойынша инвестициялау объектісі, бағалы қағаздар эмитенті, жылжымайтын мүлік объектісінің елі туралы ақпарат, ерекше төлем талаптары, жөнелтушінің нұсқауларын сақтау шотына ақша есептеу күні көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бөлігінде нақтылайтын ақпараттың болмауы бұзушылық болып табылмайды. Нысанға белгіленген шекті мәннен аз сомадағы валюталық операцияларды енгізу бұзушылық болып табылмайды.
14. Есепті кезең үшін ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
15. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасына) (қоса алғанда) дейін енгізіледі.

16. В форму не включаются следующие валютные операции по поручению клиентов:
1) валютные операции участников Международного финансового центра "Астана";
2) покупка (продажа) наличной иностранной валюты через обменные пункты;
3) переводы клиента по своим счетам внутри одного уполномоченного банка (включая внутрикорпоративные переводы);
4) снятие (зачисление) нерезидентом наличных тенге с собственного счета (на собственный счет) в уполномоченном банке;
5) операции, связанные с получением кредита у отчитывающегося уполномоченного банка (выдача, погашение, выплата процентов и комиссий);
6) выплата заработной платы юридическим лицом по зарплатному проекту (для клиентов резидентов и нерезидентов);
7) операции по счетам "Лоро" по поручению клиентов других банков;
8) операции физических лиц с использованием платежных карт на сумму менее пятидесяти тысяч долларов США в эквиваленте;
9) операции без открытия и использования банковского счета;
10) депозиты клиентов отчитывающегося уполномоченного банка (открытие, закрытие, выплата вознаграждения на счет в отчитывающемся уполномоченном банке);
11) безналичная покупка и (или) продажа иностранной валюты клиентами уполномоченных банков, являющимися профессиональными участниками рынка ценных бумаг, являющихся уполномоченными банками.
17. В форму не включаются следующие собственные валютные операции уполномоченного банка:
1) платежи и переводы по собственным счетам уполномоченного банка, включая внутрикорпоративные переводы;
2) операции, связанные с выдачей/получением кредитов отчитывающимся уполномоченным банком (выдача, погашение, получение процентов и комиссий);
3) внебиржевые сделки с иностранной валютой (кроме сделок, осуществляемых профессиональными участниками рынка ценных бумаг, являющимися уполномоченными банками);
4) операции, связанные с межбанковскими кредитами и депозитами, включая овернайты, отчитывающегося уполномоченного банка;
5) операции с производными финансовыми инструментами и долговыми ценными бумагами (кроме операций эмитентов долговых ценных бумаг);
6) неттинг по расчетам в рамках платежных систем, систем денежных переводов;
7) операции в рамках кастодиального обслуживания;
8) операции по транзитным счетам;
9) операции с наличной иностранной валютой (ввоз, вывоз, зачисление или снятие со счетов);
10) платежи и (или) переводы денег профессиональных участников рынка ценных бумаг, являющихся уполномоченными банками, в том числе во исполнение заказов клиентов.
Приложение 8
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
по вопросам валютного
регулирования
и валютного контроля
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 10 апреля 2019 года № 64
Правила мониторинга валютных операций в Республике Казахстан

16. Нысанға клиенттердің тапсырмасы бойынша мынадай валюталық операциялар:
1) "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушылардың валюталық операциялары;
2) айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатып алу (сату);
3) клиенттің өз шоттары бойынша бір уәкілетті банктің ішіндегі аударымдары (ішкі корпоративтік аударымдарды қоса алғанда);
4) бейрезиденттің уәкілетті банктегі өз шотынан (өз шотына) қолма-қол теңгені алуы (есепке жатқызуы);
5) есеп беретін уәкілетті банктен кредит алуға байланысты операциялар (пайыздар мен комиссияларды беру, өтеу, төлеу);
6) заңды тұлғаның жалақы жобасы бойынша жалақы төлеуі (резиденттер мен бейрезиденттердің клиенттері үшін);
7) басқа банктер клиенттерінің тапсырмасы бойынша "Лоро" шоттары бойынша операциялар;
8) жеке тұлғалардың төлем карталарын пайдалана отырып, баламасы елу мың АҚШ долларынан аз сомаға жасаған операциялары;
9) банктік шот ашпай және пайдаланбай жасалатын операциялар;
10) есеп беретін уәкілетті банк клиенттерінің депозиттері (есеп беретін уәкілетті банкте шот ашу, жабу және шотқа сыйақы төлеу);
11) уәкілетті банктер болып табылатын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылар болып табылатын уәкілетті банктер клиенттерінің шетел валютасын қолма-қол ақшасыз сатып алуы және (немесе) сатуы енгізілмейді.
17. Нысанға уәкілетті банктің мынадай меншікті валюталық операциялары:
1) ішкі корпоративтік аударымдарды қоса алғанда, уәкілетті банктің меншікті шоттары бойынша төлемдер мен аударымдар;
2) есеп беретін уәкілетті банктің кредиттер беруіне/алуына байланысты операциялар (пайыздар мен комиссияларды беру, өтеу, алу);
3) шетел валютасымен биржадан тыс мәмілелер (уәкілетті банктер болып табылатын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылар жүзеге асыратын мәмілелерден басқа);
4) есеп беретін уәкілетті банктің овернайттарын қоса алғанда, банкаралық кредиттермен және депозиттермен байланысты операциялар;
5) туынды қаржы құралдарымен және борыштық бағалы қағаздармен операциялар (борыштық бағалы қағаздар эмитенттерінің операцияларынан басқа);
6) төлем жүйелері, ақша аударымдары жүйелері шеңберіндегі есеп айырысу бойынша неттинг;
7) кастодиандық қызмет көрсету шеңберіндегі операциялар;
8) транзиттік шоттар бойынша операциялар;
9) қолма-қол шетел валютасымен операциялар (әкелу, әкету, есепке жатқызу немесе шоттардан алу);
10) уәкілетті банктер болып табылатын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың, оның ішінде клиенттердің тапсырыстарын орындау үшін жасаған төлемдері және (немесе) ақша аударымдары енгізілмейді.
Валюталық реттеу және валюталық бақылау мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 10 сәуірдегі
№ 64 қаулысымен
бекітілді
Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Правила мониторинга валютных операций в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Положение о Национальном Банке), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок осуществления мониторинга валютных операций в Республике Казахстан.
2. Понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Цифровом Кодексе Республики Казахстан и в Законе Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании и валютном контроле).
Для целей Правил используются также следующие понятия:
1) ценные бумаги эмитентов-нерезидентов – финансовые инструменты, признаваемые ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) страны эмитента, включая депозитарные расписки, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов-нерезидентов;
2) реестр учетных номеров – перечень действующих учетных номеров, присвоенных Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) валютным договорам, на основании и (или) во исполнение которых проводятся операции движения капитала и приравненные к ним операции, и счетам в иностранных банках, международных финансовых организациях, а также действующих номеров регистрационных свидетельств, свидетельств об уведомлении;
3) объект инвестирования – юридическое лицо, паевой инвестиционный фонд, акции, доли участия, паи которых приобретаются (приобретены), а также юридическое лицо, простое товарищество, консорциум, в имущество которого вносятся (внесены) имущественные взносы. В случае осуществления операций с депозитарными расписками объектом инвестирования является эмитент ценной бумаги, являющейся их базовым активом;
4) инвестор – физическое или юридическое лицо, которому переходит (перешло) право собственности на объект инвестирования;
5) валютный договор по движению капитала – соглашения, учредительные документы, включая изменения и (или) дополнения к ним, а также иные документы, на основании и (или) во исполнение которых осуществляются операции движения капитала и приравненные к ним операции;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы ереженің (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы ереже) 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 41) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеуді жүзеге асыру тәртібі айқындалады.
2. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының Цифрлық Кодексінде және "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заң) көрсетілген мағынасында қолданылады.
Қағидалардың мақсаты үшін мынадай ұғымдар да пайдаланылады:
1) бейрезидент-эмитенттердің бағалы қағаздары – базалық активі бейрезидент-эмитенттердің бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының және (немесе) эмитент елінің заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар болып танылатын қаржы құралдары;
2) есептік нөмірлердің тізілімі – олардың негізінде және (немесе) орындалуы үшін капитал қозғалысының операциялары және оларға теңестірілген операциялар жүргізілетін валюталық шарттарға (бұдан әрі – капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарттар) және шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттарға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) берген қолданыстағы есептік нөмірлердің, сондай-ақ тіркеу куәліктерінің, хабарлау туралы куәліктердің қолданыстағы нөмірлерінің тізбесі;
3) инвестициялау объектісі – акциялары, қатысу үлесі, пайлары сатып алынатын (сатып алынған) заңды тұлға, инвестициялық пай қоры, сондай-ақ мүлкіне мүліктік жарналар енгізілетін (енгізілген) заңды тұлға, жай серіктестік, консорциум. Депозитарлық қолхаттармен операциялар жүргізілген жағдайда олардың базалық активі болып табылатын бағалы қағаз эмитенті инвестициялау объектісі болып табылады;
4) инвестор – инвестициялау объектiсiне меншік құқығы өтетін (өткен) жеке немесе заңды тұлға;
5) капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт – олардың негізінде және (немесе) орындалуы үшін капитал қозғалысы операциялары мен оларға теңестірілген операциялар жүзеге асырылатын келісімдер, құрылтай құжаттары, оларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар, сондай-ақ өзге де құжаттар;

6) собственные операции – операции резидента, являющегося стороной валютного договора, осуществляемые от своего имени;
7) ценные бумаги эмитентов-резидентов – финансовые инструменты, признаваемые ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включая депозитарные расписки, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов-резидентов;
8) регистрационное свидетельство – документ, выданный Национальным Банком при регистрации валютного договора до введения в действие Правил и не утративший силу;
9) свидетельство об уведомлении – документ, выданный Национальным Банком на валютный договор или счет в иностранном банке до введения в действие Правил и не утративший силу;
3. Присвоение учетных номеров валютным договорам по движению капитала и приравненным к ним операциям, счетам резидентов в иностранных банках, международных финансовых организациях осуществляется без каких–либо обязательств со стороны Национального Банка. Наличие учетного номера не является основанием для освобождения от ответственности за нарушение требований законодательства Республики Казахстан.
4. Документом, подтверждающим наступление обстоятельств, предусмотренных подпунктом 9) части первой пункта 15 и подпунктом 4) части первой пункта 22 Правил, является судебное решение либо документ уполномоченного государственного органа иностранного государства о регистрации смерти, объявлении умершим, признании недееспособным или ограниченно дееспособным физического лица-нерезидента, ликвидации юридического лица-нерезидента. Если эти документы составлены на иностранном языке, то представляется также их перевод на казахский или русский язык.
5. Если срок представления сведений, отчетов и (или) иных документов, установленный Правилами, истекает в нерабочий день, то соответствующий срок переносится на следующий за ним рабочий день.
6. Если Правилами не предусмотрено иное, положения Правил, установленные в отношении юридических лиц (за исключением банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан), распространяются в отношении их филиалов и представительств.
7. Реестр учетных номеров размещается на официальном интернет-ресурсе Национального Банка.
Глава 2. Порядок мониторинга валютных операций
Параграф 1. Присвоение учетных номеров валютным договорам по движению капитала
8. Присвоению учетного номера подлежит валютный договор по движению капитала, в рамках которого предусмотрено:
1) поступление имущества (денег) в Республику Казахстан и (или) возникновение обязательств у резидента по возврату имущества (денег) нерезиденту на сумму, превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США) в эквиваленте (без начисления вознаграждения, комиссионных, штрафов и других платежей);

6) меншікті операциялар – валюталық шарт тарапы болып табылатын резиденттің өз атынан жүзеге асыратын операциясы;
7) резидент-эмитенттердің бағалы қағаздары – базалық активі резидент-эмитенттердің бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар болып танылатын қаржы құралдары;
8) тіркеу куәлігі – Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін валюталық шартты тіркеу кезінде Ұлттық Банк берген және күші жойылмаған құжат;
9) хабарлама туралы куәлік – Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін валюталық шартқа немесе шетелдік банктегі шотқа Ұлттық Банк берген және күші жойылмаған құжат.
3. Капитал қозғалысы және оларға теңестірілген операциялар бойынша валюталық шарттарға, резиденттердің шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттарына есептік нөмірлер беру Ұлттық Банк тарапынан қандай да бір міндеттемелерсіз жүзеге асырылады. Есептік нөмірдің болуы Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарын бұзғаны үшін жауаптылықтан босатуға негіз бола алмайды.
4. Қағидалардың 15-тармағы бірінші бөлігінің 9) тармақшасында және 22-тармағы бірінші бөлігінің 4) тармақшасында көзделген мән-жайлардың туындағанын растайтын құжат сот шешімі не шет мемлекеттің уәкілетті мемлекеттік органының жеке тұлға-бейрезиденттің қайтыс болуын тіркеу, қайтыс болды деп жариялау, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп тану, сондай-ақ бейрезидент заңды тұлғаны тарату туралы құжаты болып табылады. Егер бұл құжаттар шет тілінде жасалған болса, онда олардың қазақ немесе орыс тілдеріндегі аудармасы қоса ұсынылады.
5. Егер Қағидаларда белгіленген мәліметтерді, есептерді және (немесе) өзге де құжаттарды ұсыну мерзімі жұмыс істемейтін күнге сәйкес келсе, онда тиісті мерзім келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
6. Қағидаларда өзгеше көзделмесе, заңды тұлғаларға қатысты (банктерді, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын бейрезидент банктердің филиалдарын қоспағанда) белгіленген Қағидалардың ережелері олардың филиалдары мен өкілдіктеріне де қолданылады.
7. Есептік нөмірлердің тізілімі Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
2-тарау. Валюталық операцияларды мониторингтеу тәртібі
1-параграф. Капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттарға есептік нөмірлер беру
8. Капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа есептік нөмір беріледі, және оның аясында:
1) баламасы 500 000 (бес жүз мың) Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) долларынан асатын сомада (сыйақы, комиссия, айыппұл және өзге де төлемдерді есептемегенде) Қазақстан Республикасына мүліктің (ақшаның) түсуі және (немесе) резиденттің бейрезидентке мүлікті (ақшаны) қайтару міндеттемесінің туындауы;

2) передача имущества (перевод денег) из Республики Казахстан и (или) возникновение у резидента требований по возврату имущества (денег) нерезидентом на сумму, превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) долларов США в эквиваленте (без начисления вознаграждения, комиссионных, штрафов и других платежей).
9. Если в валютном договоре по движению капитала на дату его подписания (при ее отсутствии - на дату вступления в силу) не указана сумма договора, то валютный договор по движению капитала рассматривается как договор, подлежащий присвоению учетного номера.
Для целей определения необходимости присвоения учетного номера валютному договору по движению капитала, в котором сумма договора выражена в иной валюте, чем доллар США, и отсутствует указание на обменный курс к доллару США, расчет эквивалента суммы валютного договора в долларах США осуществляется с использованием рыночного курса обмена валют на дату подписания валютного договора (при ее отсутствии - на дату вступления валютного договора в силу).
При внесении изменений и (или) дополнений в валютный договор по движению капитала, увеличивающих его сумму, увеличении суммы валютной операции путем заключения договора новации, расчет эквивалента в долларах США увеличения суммы валютного договора осуществляется с использованием рыночного курса обмена валют на дату подписания дополнительного соглашения, договора новации (при ее отсутствии - на дату вступления дополнительного соглашения, договора новации в силу).
По валютному договору по движению капитала, сумма которого не превышает пороговое значение, указанное в пункте 8 Правил, при фактическом увеличении суммы договора без внесения соответствующих изменений в валютный договор, расчет эквивалента в долларах США суммы фактически исполненных обязательств по валютному договору осуществляется с использованием рыночного курса обмена валют на дату осуществления соответствующих операций.
При принятии резидентом права требования к нерезиденту или долга перед нерезидентом в результате уступки требования или перевода долга, суммой валютного договора признается передаваемая (принимаемая) сумма требования или долга соответственно, включая сумму требования или долга по вознаграждению, комиссионным, штрафам и другим платежам.
10. Резидент-участник валютного договора по движению капитала обращается за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала в территориальный филиал Национального Банка, расположенный по месту своего постоянного проживания (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица).
Физическое лицо-резидент, проживающее за пределами Республики Казахстан, обращается за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала в территориальный филиал Национального Банка по месту регистрации (прописки).

2) баламасы 500 000 (бес жүз мың) АҚШ долларынан асатын сомада (сыйақы, комиссия, айыппұл және өзге де төлемдерді есептемегенде) Қазақстан Республикасынан мүлікті беру (ақша аудару) және (немесе) резиденттің бейрезидентке мүлікті (ақшаны) қайтаруы жөнінде талаптардың туындауы көзделеді.
9. Егер капитал қозғалысы бойынша валюталық шартта оған қол қойылған күні (ондай күн болмаған жағдайда – күшіне енген күні) шарттың сомасы көрсетілмеген болса, мұндай валюталық шарт есептік нөмір берілетін шарт ретінде қарастырылады.
Шарттың сомасы АҚШ долларынан өзге валютада көрсетілген және АҚШ долларына айырбастау бағамы көрсетілмеген капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа есептік нөмір беруді айқындау мақсаты үшін АҚШ долларында валюталық шарт сомасының баламасын есептеу валюталық шартқа қол қойылған күні (ондай күн болмаған жағдайда – валюталық шарт күшіне енген күні) валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа оның сомасын ұлғайтатын өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде, новация шартын жасау арқылы валюталық операция сомасы ұлғайтылған кезде, шарт сомасының ұлғаюының АҚШ долларындағы баламасы қосымша келісімге, новация шартына қол қойылған күні (ондай күн болмаған жағдайда – қосымша келісім, новация шарты күшіне енген күні) нарықтық айырбастау бағамы бойынша есептеледі.
Сомасы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген шекті мәннен аспайтын капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт бойынша, шартқа тиісті өзгерістер енгізілмей шарт сомасы нақты ұлғайтылған жағдайда, валюталық шарт бойынша нақты орындалған міндеттемелер сомасының АҚШ долларындағы баламасын есептеу тиісті операциялар жасалған күні валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Талапты басқаға беру немесе борышты ауыстыру нәтижесінде резиденттің бейрезидентке талап ету құқығын немесе бейрезидент алдындағы борышты қабылдауы кезінде валюталық шарттың сомасы ретінде сыйақыны, комиссияны, айыппұлды және өзге де төлемдерді қоса алғанда, берілетін (қабылданатын) талап немесе борыш сомасы танылады.
10. Капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың резидент-қатысушысы есептік нөмір алу үшін өзінің тұрақты тұратын жері (жеке тұлға үшін) немесе орналасқан жері (заңды тұлға үшін) бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына өтініш жасайды.
Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұратын резидент жеке тұлға есептік нөмір алу үшін тіркелген (тұрғылықты) жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына өтініш жасайды.

11. Резидент-участник валютного договора по движению капитала обращается за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала до начала исполнения обязательств по такому валютному договору любой из его сторон. Если исполнение обязательств по валютному договору первым начинает его участник-нерезидент, и это исполнение связано с передачей имущества (поступлением денег) в пользу резидента, то резидент-участник валютного договора по движению капитала обращается за присвоением учетного номера такому валютному договору до получения имущества (денег) в свое распоряжение.
Резидент-участник валютного договора по движению капитала обращается за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала, сумма которого не превышает пороговое значение, указанное в пункте 8 Правил, до начала исполнения одной из сторон валютного договора обязательства, которое повлечет фактическое превышение суммы валютного договора порогового значения, указанного в пункте 8 Правил.
Резидент, принявший право требования к нерезиденту или принявший долг перед нерезидентом в результате уступки требования или перевода долга, безвозмездной передачи, наследования, наступления гарантийного случая, по решению суда, обращается за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня возникновения такого требования (долга), но до начала исполнения обязательств по возникшему требованию (долгу) любой из его сторон.
Резидент, которому переходит право собственности на недвижимость за границей (за исключением физических лиц-резидентов), на долю в капитале юридического лица-нерезидента в результате приобретения у резидента, безвозмездной передачи, наследования, по решению суда, обращается за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня перехода права собственности, но до отчуждения такого права собственности.
При замене первоначального обязательства, существовавшего между резидентом (экспортером или импортером) и нерезидентом, другим обязательством между теми же лицами, предусматривающим иной предмет или способ исполнения обязательства и относящимся к операциям движения капитала, резидент обращается за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня замены, но до начала исполнения обязательств любой из его сторон.
Резидент-участник валютного договора по движению капитала обращается за присвоением нового учетного номера валютному договору по движению капитала по основаниям, предусмотренным пунктом 14 Правил, не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня наступления указанных изменений.

11. Резидент-қатысушы капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт бойынша міндеттемелерді тараптардың кез келгені орындай бастағанға дейін есептік нөмір алуға өтініш жасайды. Егер міндеттемелерді орындауды бірінші болып бейрезидент-қатысушы бастаса және бұл орындау мүлікті резиденттің пайдасына берумен (ақша түсуімен) байланысты болса, онда капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың резидент-қатысушысы мүлікті (ақшаны) алғанға дейін осындай валюталық шартқа есептік нөмір беруге өтініш жасайды.
Сомасы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген шекті мәннен аспайтын валюталық шарт бойынша, тараптардың бірінің міндеттемелерді орындауы шарт сомасының нақты түрде шекті мәннен асып кетуіне әкеп соғатын болса, резидент-қатысушы осындай орындау басталғанға дейін есептік нөмір алуға өтініш жасайды.
Талапты басқаға беру, борышты ауыстыру, өтеусіз беру, мұрагерлік, кепілдік жағдайдың басталуы немесе сот шешімі нәтижесінде резидент бейрезиденттен талап ету құқығын немесе борышты қабылдаған жағдайда, ол мұндай талаптың (борыштың) туындаған күнінен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, бірақ міндеттемелерді орындау басталғанға дейін есептік нөмір алуға өтініш жасайды.
Резидентке шетелдегі жылжымайтын мүлікке меншік құқығы (жеке тұлға-резиденттерді қоспағанда) немесе бейрезидент заңды тұлғаның капиталындағы үлес резиденттен сатып алу, өтеусіз беру, мұрагерлік немесе сот шешімі нәтижесінде ауысқан жағдайда, резидент меншік құқығы ауысқан күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, бірақ оны иеліктен шығарғанға дейін есептік нөмір алуға өтініш жасайды.
Резидент (экспорттаушы немесе импорттаушы) мен бейрезидент арасында болған бастапқы міндеттемені міндеттемені орындаудың өзге нысанасын немесе тәсілін көздейтін және капитал қозғалысының операцияларына жататын сол тұлғалар арасындағы басқа міндеттемемен ауыстырған кезде резидент ауыстырған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, бірақ оның кез келген тарапының міндеттемелерін орындау басталғанға дейін капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа есептік нөмір беруге өтініш жасайды.
Қағидалардың 14-тармағында көзделген негіздер бойынша жаңа есептік нөмір алу қажет болған жағдайда, резидент-қатысушы көрсетілген өзгерістер басталған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей өтініш жасайды.

12. Для присвоения учетного номера валютному договору по движению капитала резидент-участник такого валютного договора представляет в Национальный Банк:
1) заявление на присвоение учетного номера валютному договору по движению капитала по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) копию документа, подтверждающего право постоянного проживания в Республике Казахстан (для иностранцев или лиц без гражданства);
3) копии валютного договора по движению капитала и изменений и (или) дополнений к нему, касающихся обязательств по валютному договору по движению капитала. Если валютный договор по движению капитала заключен на иностранном языке, то представляется его перевод на казахский или русский язык.
В случае исполнения обязательств по валютному договору по движению капитала до обращения за присвоением учетного номера такому валютному договору резидент-участник представляет в территориальный филиал Национального Банка копии документов, подтверждающих возникновение, исполнение и прекращение обязательств.
Для присвоения нового учетного номера в случаях, предусмотренных пунктом 14 Правил, документы, указанные в подпунктах 2) и 3) части первой и части второй настоящего пункта Правил, повторно не представляются, если они не изменились с момента последнего представления в Национальный Банк.
13. Учетный номер валютному договору по движению капитала присваивается территориальным филиалом Национального Банка в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления резидентом в полном объеме документов и сведений, предусмотренных пунктом 12 Правил, и включается в реестр учетных номеров.
Учетный номер, дата его присвоения указываются на первом листе копии валютного договора по движению капитала с заверением подписью уполномоченного работника и печатью территориального филиала Национального Банка.
Территориальный филиал Национального Банка осуществляет классификацию операции движения капитала и приравненной к ней операции и извещает резидента-участника валютного договора по движению капитала, которому присвоен учетный номер, о необходимости представления отчета в соответствии с пунктами 23 и 24 Правил.
14. Присвоение нового учетного номера валютному договору по движению капитала, которому присвоен учетный номер, требуется при изменении следующих сведений:
1) валюты валютного договора по движению капитала;
2) участников валютного договора по движению капитала, если изменение влечет за собой перемену лиц в требованиях или обязательствах резидента-участника валютного договора по движению капитала;

12. Капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа есептік нөмір алу үшін резидент-қатысушы Ұлттық Банкке:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа есептік нөмір беруге өтініш;
2) Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығын растайтын құжаттың көшірмесін (шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар үшін);
3) капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың және оған енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың көшірмелерін ұсынады. Егер капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт шет тілінде жасалса, онда оның қазақ немесе орыс тіліне аудармасы ұсынылады.
Егер капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт бойынша міндеттемелер осындай валюталық шартқа есептік нөмір беруге өтініш бергенге дейін орындалған болса, резидент-қатысушы Ұлттық Банктің аумақтық филиалына міндеттемелердің туындағанын, орындалғанын және тоқтатылғанын растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Қағидалардың 14-тармағында көзделген жағдайларда жаңа есептік нөмір беру үшін Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларында және екінші бөлігінде көрсетілген құжаттар ұсынылады, егер олар Ұлттық Банкке соңғы ұсынылғаннан кейін өзгермеген болса, қайта ұсынылмайды.
13. Ұлттық Банктің аумақтық филиалы резидент Қағидалардың 12-тармағында көзделген құжаттар мен мәліметтерді толық көлемде ұсынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа есептік нөмір береді және есептік нөмірлердің тізіліміне енгізіледі.
Есептік нөмір және оның берілген күні капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың көшірмесінің бірінші бетінде көрсетіледі және Ұлттық Банктің аумақтық филиалының уәкілетті қызметкерінің қолымен және мөрімен расталады.
Ұлттық Банктің аумақтық филиалы капитал қозғалысы операциясын және оған теңестірілген операцияны жіктейді және есептік нөмір берілген капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың резидент-қатысушысына осы Қағидалардың 23 және 24-тармақтарына сәйкес есепті ұсыну қажеттілігі туралы хабарлайды.
14. Есептік нөмір берілген капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа жаңа есептік нөмір беру мына мәліметтер өзгерген кезде талап етіледі:
1) капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың валютасы;
2) капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың қатысушылары, егер мұндай өзгеріс капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың резидент-қатысушысының талаптары немесе міндеттемелері бойынша тұлғалардың ауысуына әкеп соқса;

3) предмета валютного договора, если изменение влечет за собой переклассификацию операции движения капитала, приравненной к ней операции и (или) изменение формы отчета;
4) идентификационных данных нерезидентов-участников валютного договора (фамилии, имени, отчества (при наличии), страны постоянного проживания физического лица, в том числе на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством иностранного государства, названия, страны регистрации юридического лица, филиала (представительства) юридического лица);
5) идентификационных данных резидента - участника валютного договора, являющегося юридическим лицом, в связи с его слиянием, присоединением, разделением, выделением.
Присвоение нового учетного номера валютному договору по движению капитала, которому присвоен учетный номер, не требуется при изменении следующих сведений:
1) изменения кредиторов в договорах синдицированного займа, привлекаемого резидентом, при сохранении банка-агента;
2) идентификационных данных резидента - участника валютного договора: наименования юридического лица, фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица. При этом резидент сообщает об изменении идентификационных данных в территориальный филиал Национального Банка по месту своего постоянного проживания или регистрации (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица).
Присвоение нового учетного номера не требуется при изложении валютного договора по движению капитала в новой редакции, не предусматривающей изменения сведений в соответствии с частью первой настоящего пункта.
15. Присвоенный учетный номер валютному договору по движению капитала исключается из реестра учетных номеров в территориальном филиале Национального Банка в следующих случаях:
1) при присвоении нового учетного номера в случаях, предусмотренных пунктом 14 Правил;
2) при изменении условий валютного договора по движению капитала или иных сведений, в результате которых сумма валютного договора устанавливается ниже порогового значения, указанного в пункте 8 Правил, или валютный договор не подлежит присвоению учетного номера в соответствии с пунктом 16 Правил;
3) при отсутствии исполнения обязательств сторонами по валютному договору по истечении трех лет после дня присвоения учетного номера и (или) при отсутствии исполнения обязательств сторонами по валютному договору с истекшим сроком действия и (или) истекшим сроком исполнения обязательств;
4) при полном прекращении обязательств между сторонами и (или) при полном исполнении обязательств по фактически полученным (предоставленным) средствам и отсутствии операций по валютному договору в течение последующих трех лет;

3) валюталық шарттың нысаны, егер мұндай өзгеріс капитал қозғалысы операцияларын, оларға теңестірілген операцияларды қайта жіктеуге және (немесе) есеп нысанының өзгеруіне әкеп соқса;
4) валюталық шартқа қатысушы бейрезиденттердің сәйкестендіру деректері (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тұрақты тұратын елі, оның ішінде азаматтығы немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген құқығы негізінде, заңды тұлғаның, заңды тұлғаның филиалының (өкілдігінің) атауы, тіркелген елі);
5) заңды тұлға болып табылатын, валюталық шарттың резидент-қатысушысының сәйкестендіру деректері, оның бірігуі, қосылуы, бөлінуі, бөлініп шығуы нәтижесінде өзгерген жағдайда.
Есептік нөмір берілген капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа төмендегі мәліметтер өзгерген кезде жаңа есептік нөмір беру талап етілмейді:
1) банк-агент сақталған жағдайда, резидент тартатын синдикатталған қарыз шарттарындағы кредиторлар өзгерген кезде;
2) капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың резидент-қатысушысының сәйкестендіру деректері: заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) өзгерген кезде. Бұл ретте резидент сәйкестендіру деректерінің өзгергені туралы өзінің тұрақты тұратын немесе тіркелген жері (жеке тұлға үшін) не орналасқан жері (заңды тұлға үшін) бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына хабарлайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтердің өзгеруін көздемейтін капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың жаңа редакцияда баяндалуы жаңа есептік нөмір беруді талап етпейді.
15. Капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа берілген есептік нөмір мынадай жағдайларда:
1) Қағидалардың 14-тармағында көзделген жағдайларда жаңа есептік нөмір берілген кезде;
2) капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың талаптары немесе өзге де мәліметтері өзгеріп, соның нәтижесінде валюталық шарттың сомасы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген шекті мәннен төмен белгіленген немесе Қағидалардың 16-тармағына сәйкес валюталық шартқа есептік нөмір берілмейтін кезде;
3) есептік нөмір берілген күннен бастап үш жыл өткеннен кейін валюталық шарт бойынша тараптар міндеттемелерді орындалмаған және (немесе) қолданылу мерзімі немесе міндеттемелерді орындау мерзімі аяқталған валюталық шарт бойынша міндеттемелер орындалмаған жағдайда;
4) тараптар арасындағы міндеттемелер толық тоқтатылған және (немесе) нақты алынған (берілген) қаражат бойынша міндеттемелер толық орындалып, одан кейінгі үш жыл ішінде валюталық шарт бойынша операциялар болмаған жағдайда;

5) при завершении владения активом;
6) при изменении резидентства стороны валютного договора по движению капитала, в результате которого операции по договору не будут являться операциями движения капитала;
7) при внесении сведений в Национальный реестр бизнес-идентификационных номеров о прекращении деятельности юридического лица-резидента;
8) при смерти, объявлении умершим, признании недееспособным или ограниченно дееспособным физического лица-резидента и отсутствии правопреемника;
9) при смерти, объявлении умершим, признании недееспособным или ограниченно дееспособным физического лица-нерезидента, ликвидации юридического лица-нерезидента, являющегося стороной валютного договора по движению капитала;
10) при истечении трех лет после отнесения валютного договора по движению капитала на отдельный учет и отсутствии исполнения обязательств по валютному договору.
Подпункт 4) части первой настоящего пункта, не распространяется на случаи, когда резидент является объектом инвестирования, участвует в капитале объекта инвестирования, приобретает право собственности на недвижимость за границей по валютному договору по движению капитала, которому был присвоен учетный номер.
В случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4), 5), 6) и 9) части первой настоящего пункта, резидент для исключения учетного номера из реестра учетных номеров представляет заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам.
В случаях, предусмотренных подпунктами 2), 4), 5), 6) и 9) части первой настоящего пункта, вместе с заявлением резидент представляет копии документов, подтверждающих наступление указанных в заявлении обстоятельств.
Валютный договор по движению капитала с присвоенным учетным номером подлежит отдельному учету в территориальном филиале Национального Банка при отсутствии резидента по месту его постоянного проживания, регистрации или нахождения. Территориальный филиал Национального Банка совместно с иными государственными органами в пределах их компетенции ежегодно проводит работу по установлению местонахождения резидента.
Заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам в случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4), 5) и 6) части первой настоящего пункта, представляется резидентом не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня наступления указанных случаев.
Исключение учетного номера валютного договора по движению капитала из реестра учетных номеров осуществляется территориальным филиалом Национального Банка в течение 10 (десяти) рабочих дней после представления резидентом в полном объеме документов и сведений, предусмотренных настоящим пунктом Правил.

5) активке иелік ету аяқталған кезде;
6) капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт тарапының резиденттігі өзгеріп, соның салдарынан шарт бойынша операциялар капитал қозғалысы операциялары болып табылмайтын жағдайда;
7) Ұлттық бизнес-сәйкестендіру нөмірлері тізіліміне резидент заңды тұлғаның қызметінің тоқтатылғаны туралы мәліметтер енгізілген кезде;
8) резидент жеке тұлға қайтыс болған, қайтыс болды деп жарияланған, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған және құқықтық мирасқор болмаған жағдайда;
9) капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың тарапы болып табылатын бейрезидент жеке тұлға қайтыс болған, қайтыс болды деп жарияланған, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған, сондай-ақ бейрезидент заңды тұлға таратылған жағдайда;
10) капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт жеке есепке алынған күннен бастап үш жыл өткен соң валюталық шарт бойынша міндеттемелер орындалмаған жағдайда Ұлттық Банктің аумақтық филиалында есептік нөмірлер тізілімінен алып тасталады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасы резидент инвестициялау объектісі болып табылатын, инвестициялау объектісінің капиталына қатысатын немесе есептік нөмір берілген капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт шеңберінде шетелдегі жылжымайтын мүлікке меншік құқығын алған жағдайларға қолданылмайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6) және 9) тармақшаларында көзделген жағдайларда резидент есептік нөмірді есептік нөмірлер тізілімінен алып тастау үшін Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 4), 5), 6) және 9) тармақшаларында көзделген жағдайларда резидент өтінішпен бірге өтініште көрсетілген мән-жайлардың басталғанын растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Есептік нөмір берілген капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт резиденттің тұрақты тұратын, тіркелген немесе орналасқан жері болмаған жағдайда, Ұлттық Банктің аумақтық филиалында жеке есепке алынады. Ұлттық Банктің аумақтық филиалы өз құзыреті шегінде өзге де мемлекеттік органдармен бірлесіп резиденттің орналасқан жерін анықтау жөніндегі жұмысты жыл сайын жүргізеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген жағдайларда Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті резидент көрсетілген жағдайлар басталған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей ұсынады.
Ұлттық Банктің аумақтық филиалы капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың есептік нөмірін резидент Қағидалардың осы тармағында көзделген құжаттар мен мәліметтерді толық көлемде ұсынғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде есептік нөмірлер тізілімінен алып тастайды.

16. Не подлежат присвоению учетного номера следующие валютные договоры по движению капитала:
1) валютные договоры по движению капитала, участниками которых являются Национальный Банк и (или) Министерство финансов Республики Казахстан;
2) валютные договоры по движению капитала, единственным участником-резидентом (единственными участниками-резидентами) которых является (являются) участник (участники) Международного финансового центра "Астана";
3) соглашения о государственных внешних займах Республики Казахстан, негосударственных внешних займах, имеющих государственные гарантии Республики Казахстан.
Не подлежат присвоению учетного номера валютные договоры, в рамках которых предусмотрены следующие операции движения капитала и приравненные к ним операции:
1) проводимые загранучреждениями Республики Казахстан, филиалами (представительствами) иностранных организаций, осуществляющими свою деятельность на территории Республики Казахстан;
2) собственные операции движения капитала банков, страховых (перестраховочных) организаций, брокеров и (или) дилеров, управляющих компаний, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан;
3) операции, связанные с инвестированием собственных и (или) пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов;
4) размещение, погашение, приобретение, продажа:
государственных ценных бумаг Республики Казахстан;
ценных бумаг эмитента-резидента, выпущенных в соответствии с законодательством другого государства и на его территории (включая депозитарные расписки, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитента-резидента);
ценных бумаг эмитента-нерезидента, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан (включая казахстанские депозитарные расписки);
5) приобретение на вторичном рынке:
резидентом у нерезидента долговых ценных бумаг эмитента-резидента, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
нерезидентом у резидента долговых ценных бумаг эмитента-нерезидента, выпущенных в соответствии с законодательством другого государства и на его территории;
6) операции резидентов, осуществляемые на основании договора об оказании брокерских услуг, заключенного с брокером-резидентом, или на основании договора по управлению инвестиционным портфелем, заключенного с управляющим инвестиционным портфелем-резидентом;
7) приобретение полностью исключительного права на результат интеллектуальной творческой деятельности;

16. Мынадай капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттарға есептік нөмір берілмейді:
1) қатысушылары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және (немесе) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі болып табылатын капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттар;
2) "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысы (қатысушылары) жалғыз резидент-қатысушысы (жалғыз резидент-қатысушылары) болып табылатын капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттар;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыртқы қарыздары, Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктері бар мемлекеттік емес сыртқы қарыздар туралы келісімдер.
Капитал қозғалысының мынадай операциялары және оларға теңестірілген операциялар көзделген валюталық шарттарға есептік нөмір берілмейді:
1) Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелерімен, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымдардың филиалдарымен (өкілдіктерімен) жүргізілетін операциялар;
2) банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, брокерлердің және (немесе) дилерлердің, басқарушы компаниялардың, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары мен бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарының өз капитал қозғалысы операциялары;
3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының меншікті және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялауға байланысты операциялар;
4) мыналарды орналастыру, өтеу, сатып алу, сату:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
басқа мемлекеттің заңнамасына сәйкес және оның аумағында шығарылған резидент эмитенттің бағалы қағаздары (оның ішінде базалық активі резидент эмитенттің бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттар);
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған бейрезидент эмитенттің бағалы қағаздары (оның ішінде қазақстандық депозитарлық қолхаттар);
5) қайталама нарықта сатып алу:
резиденттің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған резидент эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын бейрезиденттен сатып алуы;
бейрезиденттің басқа мемлекеттің заңнамасына сәйкес және оның аумағында шығарылған бейрезидент эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын резиденттен сатып алуы;
6) резидент брокермен жасалған брокерлік қызмет көрсету шарты немесе резидент инвестициялық портфельді басқарушымен жасалған инвестициялық портфельді басқару шарты негізінде жүзеге асырылатын резиденттердің операциялары;
7) зияткерлік шығармашылық қызмет нәтижесіне толық айрықша құқықты сатып алу;

8) операции физических лиц-резидентов:
осуществляемые на основании договора об оказании брокерских услуг, заключенного с брокером-нерезидентом;
осуществляемые на основании договора по управлению инвестиционным портфелем, заключенного с управляющим инвестиционным портфелем-нерезидентом;
связанные с передачей права собственности на недвижимость;
связанные с безвозмездной передачей денег и иных валютных ценностей, недвижимости;
9) операции резидентов в рамках программ опционов на ценные бумаги эмитентов-нерезидентов для работников юридических лиц-резидентов;
10) операции по уступке права требования, переводу долга, цессии, если основанием такого требования или обязательства является валютный договор по экспорту или импорту.
Учетный номер не присваивается:
1) договору на безвозмездную передачу резидентом нерезиденту (нерезидентом резиденту) денег или иных валютных ценностей либо права собственности на недвижимость за границей, если в результате такой передачи происходит исполнение или прекращение обязательств либо отчуждение права собственности на валютные ценности, на недвижимость за границей по валютному договору по движению капитала, которому ранее был присвоен учетный номер;
2) договору на продажу резидентом нерезиденту акций, долей участия в капитале объекта инвестирования-нерезидента, недвижимости за границей, если ранее присвоен учетный номер валютному договору по движению капитала по участию резидента в капитале (приобретению резидентом акций, долей участия) объекта инвестирования-нерезидента, по приобретению недвижимости за границей в собственность;
3) договору на выкуп объектом инвестирования-резидентом у нерезидента собственных акций, долей участия в капитале, если ранее присвоен учетный номер валютному договору по движению капитала по участию нерезидента в капитале объекта инвестирования-резидента;
4) авансам для участия в торгах по залоговому имуществу - ценным бумагам, инструментам участия в капитале, недвижимости.
Параграф 2. Присвоение учетных номеров счетам юридических лиц-резидентов в иностранных банках, международных финансовых организациях
17. Присвоению учетных номеров подлежат банковские, неаллокированные металлические счета в иностранном банке, международной финансовой организации, за исключением счета, открытого физическим лицом, банком, филиалом (представительством) иностранной организации, осуществляющим свою деятельность на территории Республики Казахстан, и участником Международного финансового центра "Астана".

8) резидент жеке тұлғалардың операциялары:
бейрезидент брокермен жасалған брокерлік қызмет көрсету шарты негізінде жүзеге асырылатын;
бейрезидент инвестициялық портфельді басқарушымен жасалған инвестициялық портфельді басқару шарты негізінде жүзеге асырылатын;
жылжымайтын мүлікке меншік құқығын беруге байланысты;
ақшаны, өзге де валюталық құндылықтарды және жылжымайтын мүлікті өтеусіз беруге байланысты;
9) резидент заңды тұлғалардың қызметкерлері үшін бейрезидент эмитенттердің бағалы қағаздарына арналған опциондық бағдарламалар шеңберіндегі резиденттердің операциялары;
10) егер экспорт немесе импорт бойынша валюталық шарт осындай талаптың немесе міндеттеменің негізі болып табылса, талап ету құқығын басқаға беру, борышты, цессияны аудару жөніндегі операциялар.
Есептік нөмір:
1) егер өтеусіз беру нәтижесінде бұрын есептік нөмір берілген капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт шеңберінде валюталық құндылықтарға немесе шетелдегі жылжымайтын мүлікке меншік құқығы бойынша міндеттемелердің орындалуы, тоқтатылуы немесе иеліктен шығарылуы жүзеге асырылса, резиденттің бейрезидентке (бейрезиденттің резидентке) ақшаны, өзге де валюталық құндылықтарды немесе шетелдегі жылжымайтын мүлікке меншік құқығын өтеусіз беру туралы шартқа;
2) егер бұрын резиденттің бейрезидент инвестициялау объектісінің капиталына қатысуы (акцияларды, қатысу үлестерін сатып алуы) немесе шетелдегі жылжымайтын мүлікті меншікке алуы бойынша капитал қозғалысы туралы валюталық шартқа есептік нөмір берілген болса, резиденттің бейрезидентке инвестициялау объектісі-бейрезиденттің акцияларын, капиталына қатысу үлестерін немесе шетелдегі жылжымайтын мүлікті сату шартына;
3) егер бұрын бейрезиденттің резидент инвестициялау объектісінің капиталына қатысуы бойынша капитал қозғалысы туралы валюталық шартқа есептік нөмір берілген болса, резидент инвестициялау объектісінің бейрезиденттен өз акцияларын, капиталына қатысу үлестерін сатып алу шартына;
4) кепіл мүлкіне – бағалы қағаздарға, капиталға қатысу құралдарына, жылжымайтын мүлікке қатысты сауда-саттыққа қатысу үшін төленетін аванстарға берілмейді.
2-параграф. Резидент заңды тұлғалардың шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттарына есептік нөмірлер беру
17. Жеке тұлға, банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік ұйымның филиалы (өкілдігі) және "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысы ашқан шоттарды қоспағанда, шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы банктік, аллокцияланбаған металл шоттарына есептік нөмірлер беріледі.

18. Юридическое лицо-резидент для присвоения учетного номера счету в иностранном банке, международной финансовой организации, открытого им или его филиалом (представительством), обращается в территориальный филиал Национального Банка, расположенный по месту своего нахождения, до осуществления операций с использованием такого счета.
19. Для присвоения учетного номера счету в иностранном банке, международной финансовой организации юридическое лицо-резидент представляет в территориальный филиал Национального Банка:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) копию документа иностранного банка, международной финансовой организации об открытии счета с указанными реквизитами счета. Если документ составлен на иностранном языке, то представляется его перевод на казахский или русский язык.
Для присвоения нового учетного номера в случаях, предусмотренных пунктом 21 Правил, документы, указанные в подпункте 2) части первой настоящего пункта, повторно не представляются, если они не изменились с момента последнего представления в Национальный Банк.
20. Учетный номер счету в иностранном банке, международной финансовой организации присваивается территориальным филиалом Национального Банка в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления юридическим лицом-резидентом в полном объеме документов и сведений, предусмотренных пунктом 19 Правил, и включается в реестр учетных номеров.
Учетный номер, дата его присвоения указываются на первом листе документа иностранного банка, международной финансовой организации об открытии счета с заверением подписью уполномоченного работника и печатью территориального филиала Национального Банка.
Территориальный филиал Национального Банка извещает юридическое лицо-резидента о необходимости представления отчета в соответствии с пунктами 23 и 25 Правил по счету в иностранном банке, международной финансовой организации, которому присвоен учетный номер.
21. Присвоение нового учетного номера счету в иностранном банке, международной финансовой организации, которому присвоен учетный номер, требуется при изменении следующих сведений:
1) наименования иностранного банка, международной финансовой организации;
2) идентификационных данных юридического лица-резидента в связи с его слиянием, присоединением, разделением, выделением.
22. Присвоенный учетный номер счету в иностранном банке, международной финансовой организации исключается из реестра учетных номеров в территориальном филиале Национального Банка в следующих случаях:
1) при присвоении нового учетного номера в случаях, предусмотренных пунктом 21 Правил;

18. Шетелдік банкте, халықаралық қаржы ұйымында өзі немесе оның филиалы (өкілдігі) ашқан шотқа есептік нөмір алу үшін резидент заңды тұлға осындай шотты пайдалана отырып, операцияларды жүзеге асыру басталғанға дейін өзінің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына өтініш жасайды.
19. Шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа есептік нөмір беру үшін резидент заңды тұлға Ұлттық Банктің аумақтық филиалына мынадай құжаттарды:
1) Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінішті;
2) шетелдік банктің, халықаралық қаржы ұйымының шот ашылғаны туралы, шоттың деректемелері көрсетілген құжатының көшірмесін ұсынады. Құжат шет тілінде жасалған жағдайда, оның қазақ немесе орыс тілдеріндегі аудармасы ұсынылады.
Қағидалардың 21-тармағында көзделген жағдайларда жаңа есептік нөмір беру үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген құжаттар, егер олар Ұлттық Банкке соңғы рет ұсынылған кезден бастап өзгермеген болса, қайта ұсынылмайды.
20. Шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа есептік нөмір резидент заңды тұлға Қағидалардың 19-тармағында көзделген құжаттар мен мәліметтерді толық көлемде ұсынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктің аумақтық филиалымен беріледі және есептік нөмірлер тізіліміне енгізіледі.
Есептік нөмір және оның берілген күні шетелдік банктің, халықаралық қаржы ұйымының шот ашылғаны туралы құжатының бірінші бетінде уәкілетті қызметкердің қолымен және Ұлттық Банктің аумақтық филиалының мөрімен куәландырылады.
Ұлттық Банктің аумақтық филиалы есептік нөмір берілген шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот бойынша Қағидалардың 23 және 25-тармақтарына сәйкес есепті ұсыну қажеттілігі туралы резидент заңды тұлғаны хабардар етеді.
21. Есептік нөмір берілген шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа мына мәліметтер өзгерген кезде жаңа есептік нөмір беру талап етіледі:
1) шетелдік банктің, халықаралық қаржы ұйымының атауы;
2) резидент-заңды тұлғаның бірігуі, қосылуы, бөлінуі, бөлініп шығуы нәтижесінде оның сәйкестендіру деректері өзгерген жағдайда.
22. Шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа берілген есептік нөмір мынадай жағдайларда:
1) Қағидалардың 21-тармағында көзделген жағдайларда жаңа есептік нөмір берілген кезде;

2) при закрытии счета;
3) при внесении записи в Национальный реестр бизнес-идентификационных номеров о прекращении деятельности юридического лица-резидента;
4) при ликвидации иностранного банка, международной финансовой организации;
5) при истечении трех лет после отнесения счета в иностранном банке, международной финансовой организации на отдельный учет и отсутствии движения денег по нему.
В случаях, предусмотренных подпунктами 2) и 4) части первой настоящего пункта, юридическое лицо - резидент для исключения учетного номера, присвоенного счету в иностранном банке, международной финансовой организации, из реестра учетных номеров представляет заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня наступления указанных случаев.
В случаях, предусмотренных подпунктами 2) и 4) части первой настоящего пункта, юридическое лицо-резидент представляет копии документов, подтверждающих наступление указанных в заявлении обстоятельств.
Счет в иностранном банке, международной финансовой организации с присвоенным учетным номером подлежит отдельному учету в территориальном филиале Национального Банка при отсутствии юридического лица-резидента по месту его постоянного нахождения. Территориальный филиал Национального Банка совместно с иными государственными органами в пределах их компетенции ежегодно проводит работу по установлению местонахождения юридического лица-резидента.
Присвоенный учетный номер счету в иностранном банке, международной финансовой организации исключается из реестра учетных номеров территориальным филиалом Национального Банка в течение 10 (десяти) рабочих дней после представления юридическим лицом-резидентом в полном объеме документов и сведений, предусмотренных настоящим пунктом.
Параграф 3. Мониторинг движения денег и иного исполнения обязательств по валютным договорам по движению капитала и счетам в иностранных банках, международных финансовых организациях
23. Резидент ежеквартально до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет в территориальный филиал Национального Банка по месту своего постоянного проживания (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица) отчеты по формам в соответствии с пунктами 24 и 25 Правил.
Физическое лицо-резидент, проживающее за пределами Республики Казахстан, представляет указанные отчеты в территориальный филиал Национального Банка по месту регистрации (прописки).
Представление отчетов начинается с отчета за период, включающий дату присвоения учетного номера, и заканчивается отчетом за период, в котором валютный договор по движению капитала или счет в иностранном банке, международной финансовой организации исключен из реестра учетных номеров.

2) шот жабылған кезде;
3) Ұлттық бизнес-сәйкестендіру нөмірлері тізіліміне резидент заңды тұлғаның қызметінің тоқтатылғаны туралы жазба енгізілген кезде;
4) шетелдік банк, халықаралық қаржы ұйымы таратылған кезде;
5) шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот жеке есепке алынған күннен бастап үш жыл өткен соң және ол бойынша ақша қозғалысы болмаған жағдайда, Ұлттық Банктің аумақтық филиалында есептік нөмірлер тізілімінен алып тасталынады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда резидент-заңды тұлға шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа берілген есептік нөмірді есептік нөмірлер тізілімінен алып тастау үшін көрсетілген жағдайлар басталған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда резидент-заңды тұлға өтінішпен бірге өтініште көрсетілген мән-жайлардың басталғанын растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Есептік нөмір берілген шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот резидент-заңды тұлғаның тұрақты орналасқан жері болмаған жағдайда, Ұлттық Банктің аумақтық филиалында жеке есепке алынады. Ұлттық Банктің аумақтық филиалы өз құзыреті шегінде өзге де мемлекеттік органдармен бірлесіп резидент заңды тұлғаның орналасқан жерін анықтау жөніндегі жұмысты жыл сайын жүргізеді.
Шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа берілген есептік нөмірді резидент-заңды тұлға осы тармақта көзделген құжаттар мен мәліметтерді толық көлемде ұсынғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктің аумақтық филиалы есептік нөмірлер тізілімінен алып тастайды.
3-параграф. Капитал қозғалысына байланысты валюталық шарттар және шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттар бойынша ақша қозғалысын және міндеттемелердің өзге де орындалуын мониторингтеу
23. Резидент есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ына (оны қоса алғанда) дейін тоқсан сайын жеке тұлға үшін – тұрақты тұратын жері бойынша, заңды тұлға үшін – орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына Қағидалардың 24 және 25-тармақтарына сәйкес нысандар бойынша есептерді ұсынады.
Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұратын резидент жеке тұлға көрсетілген есептерді тіркелген жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына ұсынады.
Есептерді ұсыну есептік нөмір берілген күнді қамтитын кезең үшін есептен басталады және капитал қозғалысына байланысты валюталық шарт немесе шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот есептік нөмірлер тізілімінен алып тасталған кезең үшін есеппен аяқталады.

24. Резидент-участник валютного договора по движению капитала, которому присвоен учетный номер, представляет следующие отчеты:
1) по финансовым займам – отчет об освоении и обслуживании финансового займа по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) по участию резидента в капитале объекта инвестирования-нерезидента, по приобретению резидентом акций, долей участия в капитале нерезидента – отчет об участии в капитале объекта инвестирования по форме согласно приложению 3 к Правилам;
3) по участию нерезидента в капитале объекта инвестирования-резидента, по приобретению резидентом у нерезидента (продаже резидентом нерезиденту) акций, долей участия в капитале резидента – отчет об участии в капитале объекта инвестирования по форме согласно приложению 3 к Правилам;
4) по операциям с ценными бумагами (за исключением участия в капитале), производными финансовыми инструментами – отчет об исполнении обязательств по форме согласно приложению 4 к Правилам;
5) по операциям, связанным с приобретением права собственности на недвижимость, приобретением полностью исключительного права на средства индивидуализации участников гражданского оборота, товаров, работ или услуг, передачей денег и иного имущества во исполнение обязательств участника совместной деятельности, доверительное управление, траст – отчет об исполнении обязательств по форме согласно приложению 4 к Правилам;
6) по операциям, связанным с передачей денег и финансовых инструментов профессиональным участникам рынка ценных бумаг, осуществляющим валютные операции по поручению клиентов, на счета для учета и хранения денег и (или) финансовых инструментов, принадлежащих клиентам, – отчет об исполнении обязательств по форме согласно приложению 4 к Правилам;
7) по безвозмездной передаче денег, иных валютных ценностей и недвижимости – отчет об исполнении обязательств по форме согласно приложению 4 к Правилам.
25. Юридическое лицо-резидент по счету в иностранном банке, международной финансовой организации, которому присвоен учетный номер, представляет следующие отчеты:
1) отчет по счету в иностранном банке, международной финансовой организации, открытому его филиалом (представительством) с местом нахождения за пределами Республики Казахстан, – отчет об исполнении обязательств по форме согласно приложению 4 к Правилам;
2) в случаях, не указанных в подпункте 1) части первой настоящего пункта Правил – отчет о движении денег на счете в иностранном банке, международной финансовой организации по форме согласно приложению 5 к Правилам.

24. Есептік нөмір берілген капитал қозғалысына байланысты валюталық шарттың резидент-қатысушысы мынадай есептерді ұсынады:
1) қаржылық қарыздар бойынша – Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржылық қарызды игеру және оған қызмет көрсету туралы есеп;
2) резиденттің бейрезидент инвестициялау объектісінің капиталына қатысуы, резиденттің бейрезиденттің акцияларын, жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін сатып алуы бойынша – Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп;
3) бейрезиденттің резидент инвестициялау объектісінің капиталына қатысуы, резиденттің бейрезиденттен резиденттің акцияларын, жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін сатып алуы (немесе резиденттің бейрезидентке сатуы) бойынша – Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп;
4) бағалы қағаздармен (капиталға қатысуды қоспағанда), туынды қаржы құралдарымен жасалатын операциялар бойынша – Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы есеп;
5) жылжымайтын мүлікке меншік құқығын алуымен, азаматтық айналымға қатысушыларды, тауарларды, жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді дараландыру құралдарына толық айрықша құқықты алумен, бірлескен қызметке қатысушының міндеттемелерін орындау үшін ақша мен өзге де мүлікті берумен, сенімгерлік басқару, трастпен байланысты операциялар бойынша – Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы есеп;
6) бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына клиенттердің тапсырмасы бойынша валюталық операцияларды жүзеге асыру үшін клиенттерге тиесілі ақша және (немесе) қаржы құралдарын есепке алу және сақтау шоттарына ақша мен қаржы құралдарын беруімен байланысты операциялар бойынша – Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы есеп;
7) ақшаны, өзге де валюталық құндылықтарды және жылжымайтын мүлікті өтеусіз беру бойынша – Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы есеп.
25. Есептік нөмір берілген шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот бойынша резидент-заңды тұлға мынадай есептерді ұсынады:
1) Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан оның филиалы (өкілдігі) ашқан шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот бойынша – Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы есеп;
2) осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілмеген жағдайларда – Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттағы ақша қозғалысы туралы есеп.

26. Резидент, представивший отчет в соответствии с пунктом 23 Правил, по запросу Национального Банка в сроки, указанные в запросе представляет:
1) копии документов, подтверждающих возникновение, исполнение и прекращение обязательств по валютному договору по движению капитала;
2) информацию о прогнозных данных по освоению средств и погашению задолженности по финансовым займам;
3) финансовую отчетность объекта инвестирования по участию в капитале;
4) выписку иностранного банка, международной финансовой организации об осуществленных платежах и (или) переводах денег и о сумме денег на счете в иностранном банке.
27. Резидент по валютному договору по движению капитала или счету в иностранном банке, международной финансовой организации с учетным номером письменно сообщает в территориальный филиал Национального Банка не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня:
1) внесения изменений и (или) дополнений в валютный договор по движению капитала, заключения иного валютного договора или изменений и (или) дополнений к нему, подписания или вступления в силу документов, относящихся к осуществлению операции движения капитала и (или) приравненной к ним операции, - по месту своего постоянного проживания или регистрации (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица) о таких изменениях и (или) дополнениях с представлением копий соответствующих документов;
2) изменения идентификационных данных участников-резидентов и (или) участников-нерезидентов валютного договора по движению капитала (фамилии, имени, отчества (при наличии), страны постоянного проживания, в том числе на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством иностранного государства, физического лица, наименования, страны регистрации юридического лица, филиала (представительства) юридического лица) - по месту своего постоянного проживания или регистрации (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица) о таких изменениях;
3) изменения реквизитов счета в иностранном банке, международной финансовой организации - о таких изменениях по месту нахождения юридического лица-резидента с представлением копий соответствующих документов;
4) изменения наименования юридического лица-резидента - о таком изменении по месту нахождения юридического лица-резидента.
28. Резидент-участник валютного договора по движению капитала по запросу Национального Банка представляет документы и (или) сведения, относящиеся к осуществлению операции движения капитала, приравненной к ней операции, и (или) на которые имеются ссылки в ранее представленных документах.

26. Қағидалардың 23-тармағына сәйкес есеп ұсынған резидент Ұлттық Банктің сұратуы бойынша сұратуда көрсетілген мерзімдерде:
1) капитал қозғалысына байланысты валюталық шарт бойынша міндеттемелердің туындауын, орындалуын және тоқтатылуын растайтын құжаттардың көшірмелерін;
2) қаржылық қарыздар бойынша қаражатты игеру және берешекті өтеу жөніндегі болжамдық деректер туралы ақпаратты;
3) капиталға қатысу бойынша инвестициялау объектісінің қаржылық есептілігін;
4) шетелдік банктің, халықаралық қаржы ұйымының жүргізілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары, сондай-ақ шоттағы ақша сомасы туралы үзінді көшірмесін ұсынады.
27. Капитал қозғалысына байланысты валюталық шарт немесе есептік нөмірі бар шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот бойынша резидент мына жағдайлар басталған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жазбаша түрде хабарлайды:
1) капитал қозғалысына байланысты валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген, өзге валюталық шарт жасалған немесе оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген, капитал қозғалысы операциясын және оларға теңестірілген операцияны жүзеге асыруға қатысты құжаттарға қол қойылған немесе олар күшіне енген күннен бастап – жеке тұлға үшін тұрақты тұратын жері немесе тіркелген жері бойынша, заңды тұлға үшін орналасқан жері бойынша, осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы тиісті құжаттардың көшірмелерін қоса отырып;
2) капитал қозғалысына байланысты валюталық шартқа қатысушы резиденттердің және (немесе) қатысушы бейрезиденттердің сәйкестендіру деректері (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), тұрақты тұратын елі, оның ішінде азаматтығы немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген құқық негізінде, заңды тұлғаның, заңды тұлғаның филиалының (өкілдігінің) атауы, тіркелген елі) өзгерген күннен бастап – жеке тұлға үшін тұрақты тұратын жері немесе тіркелген жері бойынша, заңды тұлға үшін орналасқан жері бойынша, осындай өзгерістер туралы;
3) шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттың деректемелері өзгерген күннен бастап – резидент заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша, тиісті құжаттардың көшірмелерін қоса отырып, осындай өзгерістер туралы;
4) резидент заңды тұлғаның атауы өзгерген күннен бастап – резидент заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша, осындай өзгеріс туралы.
28. Капитал қозғалысына байланысты валюталық шарттың резидент-қатысушысы Ұлттық Банктің сұратуы бойынша капитал қозғалысы операциясын, оларға теңестірілген операцияны жүзеге асыруға қатысты және (немесе) бұрын ұсынылған құжаттарда сілтемелер бар құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынады.

29. Представление отчетов по валютному договору по движению капитала или счету в иностранном банке, международной финансовой организации с учетным номером не требуется при наличии у резидента:
решения суда о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства;
решения территориального подразделения органа государственных доходов о приостановлении представления респондентом налоговой отчетности.
Копии указанных решений представляются в Национальный Банк.
Представление отчетов возобновляется в случае вынесения судом определения о приостановлении или прекращении производства по делу о банкротстве, решения об отказе в признании должника банкротом либо отмены решения суда о признании должника банкротом, после истечения срока, указанного в решении о приостановлении представления респондентом налоговой отчетности, в случае возобновления респондентом деятельности до истечения срока указанного в решении о приостановлении представления налоговой отчетности, а также в случае отмены территориальным подразделением органа государственных доходов решения о приостановлении представления налоговой отчетности.
30. Уполномоченный банк представляет сведения о платежах и (или) переводах денег по валютным договорам по движению капитала и о переводах денег резидентами с собственных счетов (на собственные счета) в иностранных банках, международных финансовых организациях в соответствии с Правилами осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 40 "Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18512).
Параграф 4. Уведомление и (или) представление сведений о проведенных валютных операциях банками, филиалами банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими деятельность на территории Республики Казахстан
31. Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющий деятельность на территории Республики Казахстан, ежеквартально до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет в центральный аппарат Национального Банка отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, а также обязательств по операциям РЕПО, привлеченных банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, от нерезидентов, по которым имеются непогашенные обязательства на начало и (или) конец отчетного периода, по форме согласно приложению 6 к Правилам.
В рамках отчета банк, филиал банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющий деятельность на территории Республики Казахстан, представляет по запросу Национального Банка информацию о прогнозных данных по освоению средств и погашению задолженности.

29. Резидентте мына құжаттар болған жағдайда есептік нөмірі бар капитал қозғалысына байланысты валюталық шарт немесе шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот бойынша есептерді ұсыну талап етілмейді:
борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғау арқылы оны тарату туралы сот шешімі;
респонденттің салық есептілігін ұсынуды тоқтата тұру туралы мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің шешімі.
Аталған шешімдердің көшірмелері Ұлттық Банкке ұсынылады.
Есептерді ұсыну соттың банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді тоқтата тұру немесе тоқтату туралы ұйғарымы шығарылған, борышкерді банкрот деп танудан бас тарту туралы шешім қабылданған немесе борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімі жойылған жағдайда, сондай-ақ салық есептілігін ұсынуды тоқтата тұру туралы шешімде көрсетілген мерзім өткеннен кейін, респондент көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін қызметін қайта бастаған кезде немесе мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі салық есептілігін ұсынуды тоқтата тұру туралы шешімді жойған жағдайда қайта басталады.
30. Уәкілетті банк капитал қозғалысына байланысты валюталық шарттар бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары, сондай-ақ резиденттердің шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы өз шоттарынан (өз шоттарына) ақша аударымдары туралы мәліметтерді "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18512 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес ұсынады.
4-параграф. Банктердің, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары жүргізген валюталық операциялар туралы хабарламасы және (немесе) олар туралы мәліметтер ұсынуы
31. Банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онынан) (қоса алғанда) кешіктірмей, тоқсан сайын Ұлттық Банктің орталық аппаратына банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы бейрезиденттерден тартқан, есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылық қарыздарды, сондай-ақ РЕПО операциялары бойынша міндеттемелерді игеру және қызмет көрсету туралы есепті Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынады.
Есеп шеңберінде банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы Ұлттық Банктің сұрау салуы бойынша қаражатты игеру және берешекті өтеу жөніндегі болжамдық деректер туралы ақпаратты ұсынады.

32. Банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие деятельность на территории Республики Казахстан, представляют Национальному Банку информацию, требуемую в соответствии с Правилами (документы, сведения, отчеты), электронным способом через цифровую систему Национального Банка Республики Казахстан с соблюдением процедур удостоверения посредством электронной цифровой подписи.
Параграф 5. Частные случаи
33. Если за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала обращается участник валютного договора-филиал (представительство) юридического лица-резидента с местом нахождения в Республике Казахстан, то в заявлении на присвоение учетного номера валютному договору по движению капитала по форме согласно приложению 1 к Правилам как участник валютного договора по движению капитала указывается юридическое лицо - резидент с отметкой об осуществлении валютной операции данным филиалом (представительством) юридического лица-резидента. Представление сведений, отчетов и документов осуществляется филиалом (представительством) юридического лица-резидента. Филиал (представительство) юридического лица-резидента обращается в территориальный филиал Национального Банка, расположенный по месту своего нахождения.
34. Для присвоения учетного номера валютному договору по движению капитала или счету в иностранном банке, международной финансовой организации филиала (представительства) юридического лица-резидента с местом нахождения за пределами Республики Казахстан обращается юридическое лицо-резидент. В заявлении на присвоение учетного номера валютному договору по движению капитала или счету в иностранном банке, международной финансовой организации по форме согласно приложению 1 к Правилам указывается юридическое лицо-резидент с отметкой об осуществлении валютной операции или открытии счета в иностранном банке, международной финансовой организации данным филиалом (представительством) юридического лица-резидента. Представление сведений, отчетов и документов осуществляется юридическим лицом-резидентом.
35. Валютному договору по движению капитала с несколькими участниками-резидентами (нерезидентами) учетный номер присваивается при превышении порогового значения, указанного в пункте 8 Правил, общей суммы поступления в Республику Казахстан (передачи из Республики Казахстан) имущества (денег) и (или) возникновения обязательств (требований) между резидентами и нерезидентами в рамках такого валютного договора.
36. За присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала, в котором отсутствует сторона-резидент, обращается резидент, являющийся получателем (отправителем) имущества (денег) или у которого возникают обязательства перед нерезидентом или требования к нерезиденту.

32. Банктер, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары Қағидаларға сәйкес талап етілетін ақпаратты (құжаттарды, мәліметтерді, есептерді) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің цифрлық жүйесі арқылы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландыру рәсімдерін сақтай отырып, электрондық тәсілмен Ұлттық Банкке ұсынады.
5-параграф. Жекелеген жағдайлар
33. Егер капитал қозғалысына байланысты валюталық шартқа есептік нөмір беру туралы өтініш Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) болып табылатын валюталық шарттың қатысушысы тарапынан берілсе, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа есептік нөмір беру туралы өтініште капитал қозғалысына байланысты валюталық шарттың қатысушысы ретінде резидент заңды тұлға көрсетіледі және валюталық операцияның осы резидент заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) арқылы жүзеге асырылатыны туралы белгі қойылады. Мәліметтерді, есептерді және құжаттарды ұсыну резидент заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) арқылы жүзеге асырылады. Резидент заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) өз орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына өтініш жасайды.
34. Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан резидент заңды тұлғаның филиалының (өкілдігінің) капитал қозғалысына байланысты валюталық шартына немесе шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотына есептік нөмір беру үшін резидент заңды тұлға өтініш жасайды. Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа немесе шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа есептік нөмір беру туралы өтініште валюталық операцияның жүзеге асырылатыны немесе шетелдік банкте, халықаралық қаржы ұйымында шоттың осы резидент заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) арқылы ашылғаны туралы белгімен резидент заңды тұлға көрсетіледі. Мәліметтерді, есептерді және құжаттарды ұсыну резидент заңды тұлға арқылы жүзеге асырылады.
35. Бірнеше резиденттер (бейрезиденттер) қатысатын капитал қозғалысына байланысты валюталық шартқа Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген шекті мәннен асқан жағдайда, осындай валюталық шарт шеңберінде резиденттер мен бейрезиденттер арасында Қазақстан Республикасына мүліктің (ақшаның) жалпы түсімінің (Қазақстан Республикасынан берудің) және (немесе) міндеттемелердің (талаптардың) туындауы бойынша есептік нөмір беріледі.
36. Тараптарының арасында резидент жоқ капитал қозғалысына байланысты валюталық шартқа есептік нөмір беру үшін мүліктің (ақшаның) алушысы (жөнелтушісі) болып табылатын не бейрезидент алдында міндеттемелері немесе бейрезидентке талаптары туындайтын резидент өтініш жасайды.

37. За присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала с несколькими участниками-резидентами обращается резидент-сторона такого валютного договора, на которого приходится преобладающая часть суммы валютного договора, либо при отсутствии такой стороны – резидент-сторона, который первым начинает (начал) исполнять обязательства перед нерезидентом. В иных случаях за присвоением учетного номера обращается один из резидентов-сторон валютного договора по движению капитала.
Резидент, обратившийся за присвоением учетного номера, представляет письменные согласия других резидентов-сторон валютного договора по движению капитала на обращение в территориальный филиал Национального Банка за присвоением учетного номера валютному договору по движению капитала. В заявлении на присвоение учетного номера валютному договору по движению капитала по форме согласно приложению 1 к Правилам указываются все резиденты-участники валютного договора по движению капитала.
Другие резиденты-участники валютного договора по движению капитала при осуществлении платежа и (или) перевода денег в пользу нерезидента и (или) получении денег от нерезидента представляют в уполномоченный банк копию валютного договора по движению капитала с отметкой о присвоении учетного номера.
Представление сведений, отчетов и документов, предусмотренных параграфом 3 настоящей главы Правил, осуществляется резидентом, обратившимся за присвоением учетного номера.
Допускается представление сведений, отчетов и документов другим резидентом-участником валютного договора на основании его письменного обращения в территориальный филиал Национального Банка, определяемый по месту постоянного проживания или регистрации (физического лица) либо по месту нахождения (юридического лица) резидента, обратившегося за присвоением учетного номера, при наличии письменного согласия такого резидента.
Допускается представление сведений, отчетов и документов резидентами-участниками валютного договора самостоятельно в части исполнения собственных обязательств перед нерезидентом (нерезидентами) на основании их письменного обращения в территориальный филиал Национального Банка, определяемый по месту постоянного проживания или регистрации (физического лица) либо по месту нахождения (юридического лица) резидента, обратившегося за присвоением учетного номера, при наличии письменного согласия такого резидента.
Сведения, отчеты и документы представляются в территориальный филиал Национального Банка по месту постоянного проживания или регистрации (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица) резидента, получившего учетный номер.

37. Бірнеше резидент-қатысушылары бар капитал қозғалысына байланысты валюталық шартқа есептік нөмір беру үшін осындай валюталық шарт сомасының басым бөлігі тиесілі резидент-тарап өтініш жасайды, ал мұндай тарап болмаған жағдайда – бейрезидент алдындағы міндеттемелерді бірінші болып орындауды бастаған (бастаған) резидент-тарап өтініш жасайды. Өзге жағдайларда капитал қозғалысына байланысты валюталық шартқа есептік нөмір беру үшін валюталық шарт тараптарының бірі болып табылатын резиденттердің бірі өтініш жасайды.
Есептік нөмір беру үшін жүгінген резидент капитал қозғалысына байланысты валюталық шарттың басқа резидент-тараптарының есептік нөмір беру үшін Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жүгінуге берген жазбаша келісімдерін ұсынады. Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа есептік нөмір беру туралы өтініште капитал қозғалысына байланысты валюталық шарттың барлық резидент-қатысушылары көрсетіледі.
Капитал қозғалысына байланысты валюталық шарттың басқа резидент-қатысушылары бейрезиденттің пайдасына төлем және (немесе) ақша аудару кезінде және (немесе) бейрезиденттен ақша алған кезде уәкілетті банкке есептік нөмір берілгені туралы белгісі бар капитал қозғалысына байланысты валюталық шарттың көшірмесін ұсынады.
Қағидалардың осы тарауының 3-параграфында көзделген мәліметтерді, есептерді және құжаттарды ұсынуды есептік нөмір беруге өтініш білдірген резидент жүзеге асырады.
Валюталық шартқа қатысушы басқа резиденттің (жеке тұлғаның) тұрақты тұратын немесе тіркелген жері бойынша не осындай резиденттің жазбаша келісімі болған кезде есептік нөмір беруге өтініш жасаған резиденттің (заңды тұлғаның) орналасқан жері бойынша айқындалатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалына оның жазбаша өтініші негізінде мәліметтерді, есептерді және құжаттарды ұсынуына жол беріледі.
Есептік нөмірді алған резиденттің жазбаша келісімі болған жағдайда, есептік нөмір алған резиденттің тұрақты тұратын немесе тіркелген жері (жеке тұлға үшін) не орналасқан жері (заңды тұлға үшін) бойынша айқындалатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалына валюталық шарттың резидент-қатысушылары бейрезиденттің (бейрезиденттердің) алдындағы өз міндеттемелерін орындау бөлігінде мәліметтерді, есептерді және құжаттарды өз бетінше тапсыруына, осындай резиденттердің жазбаша өтініші негізінде жол беріледі.
Мәліметтер, есептер және құжаттар есептік нөмір алған резиденттің тұрақты тұратын немесе тіркелген жері (жеке тұлға үшін) не орналасқан жері (заңды тұлға үшін) бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына ұсынылады.

38. Присвоенный учетный номер валютному договору по движению капитала с несколькими резидентами-участниками исключается из реестра учетных номеров территориальным филиалом Национального Банка, определяемым по месту постоянного проживания или регистрации (для физического лица) либо по месту нахождения (для юридического лица) резидента, получившего учетный номер, после получения письменного сообщения от всех резидентов-участников о полном исполнении обязательств.
39. При открытии счета в иностранном банке, международной финансовой организации в режиме "эскроу-счет" за присвоением учетного номера обращается юридическое лицо-резидент, на имя которого открыт счет. В заявлении на присвоение учетного номера счету в иностранном банке, международной финансовой организации по форме согласно приложению 1 к Правилам указывается также лицо, открывшее счет в иностранном банке, международной финансовой организации.
40. Если учетный номер присвоен смешанному договору и по каждой валютной операции по движению капитала в рамках валютного договора предусмотрено представление отчетов по разным формам, то представляется отдельный отчет на каждую валютную операцию по движению капитала в рамках смешанного договора.
41. Валютные операции, связанные с производным финансовым инструментом, который приобретается в целях применения или реализации базового актива и не может быть передан (продан) независимо от базового актива, рассматриваются как валютные операции с базовым активом.
Глава 3. Переходные положения
42. Валютный договор или счет в иностранном банке, международной финансовой организации, по которым до введения в действие Правил было получено регистрационное свидетельство или свидетельство об уведомлении, за исключением указанных в пункте 43 Правил, считаются включенными в реестр учетных номеров. Номер регистрационного свидетельства, свидетельства об уведомлении указывается как учетный номер валютного договора по движению капитала, счета в иностранном банке, международной финансовой организации при осуществлении платежей и (или) переводов денег и представлении отчетов в Национальный Банк. Представление отчетов, присвоение нового учетного номера, исключение из реестра учетных номеров по таким валютным договорам, счетам в иностранных банках, международных финансовых организациях осуществляется в порядке, установленном Правилами.
43. Свидетельство об уведомлении, выданное банку на финансовый заем от нерезидента, действует до полного исполнения обязательств по валютному договору по движению капитала и признается утратившим силу по основаниям, предусмотренным пунктом 15 Правил, а также при изменении сведений, указанных в части первой пункта 14 Правил.

38. Бірнеше резидент-қатысушылары бар капитал қозғалысына байланысты валюталық шарт резидент-қатысушылардың барлығынан міндеттемелердің толық орындалғаны туралы жазбаша хабарлама алынғаннан кейін, есептік нөмір алған резиденттің тұрақты тұратын немесе тіркелген жері (жеке тұлға үшін) не орналасқан жері (заңды тұлға үшін) бойынша айқындалатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы арқылы есептік нөмірлер тізілімінен шығарылады.
39. Шетелдік банкте, халықаралық қаржы ұйымында "эскроу-шот" режимінде шот ашылған жағдайда есептік нөмір беру үшін шот өз атына ашылған резидент заңды тұлға өтініш жасайды. Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа есептік нөмір беру туралы өтініште шетелдік банкте, халықаралық қаржы ұйымында шот ашқан тұлға да көрсетіледі.
40. Егер есептік нөмір аралас шартқа беріліп, валюталық шарт шеңберінде капитал қозғалысына байланысты әрбір валюталық операция бойынша әртүрлі нысандарда есептер ұсыну көзделсе, аралас шарт шеңберінде капитал қозғалысына байланысты әрбір валюталық операция бойынша жеке есеп ұсынылады.
41. Негізгі активті қолдану немесе іске асыру мақсатында сатып алынатын және негізгі активтен бөлек берілмейтін (сатылмайтын) туынды қаржы құралына байланысты валюталық операциялар негізгі активпен жасалатын валюталық операциялар ретінде қарастырылады.
3-тарау. Өтпелі ережелер
42. Осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін тіркеу куәлігі немесе хабарлама туралы куәлік алынған валюталық шарт немесе шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот, Қағидалардың 43-тармағында көрсетілгендерді қоспағанда, есептік нөмірлер тізіліміне енгізілген болып саналады. Тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің нөмірі капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттың, шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттың есептік нөмірі ретінде төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру кезінде және Ұлттық Банкке есептерді ұсыну барысында көрсетіледі. Осындай валюталық шарттар, шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттар бойынша есептерді ұсыну, жаңа есептік нөмір беру, есептік нөмірлер тізілімінен шығару Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
43. Бейрезиденттен алынған қаржылық қарыз бойынша банкке берілген хабарлама туралы куәлік капитал қозғалысы бойынша валюталық шарт бойынша міндеттемелер толық орындалғанға дейін қолданылады және Қағидалардың 15-тармағында көзделген негіздер бойынша, сондай-ақ Қағидалардың 14-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде өз күшін жойды деп танылады.

44. Присвоение учетного номера валютному договору по движению капитала или счету в иностранном банке, международной финансовой организации, на который на дату введения в действие Правил остается действующим регистрационное свидетельство или свидетельство об уведомлении, осуществляется при обращении резидента в произвольной форме в территориальный филиал Национального Банка, по месту постоянного проживания или регистрации (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица), путем переноса номера и даты ранее оформленного регистрационного свидетельства или свидетельства об уведомлении на копию валютного договора в соответствии с частью второй пункта 13 и частью второй пункта 20 Правил.
45. Валютные договоры по движению капитала, счета в иностранных банках, международных финансовых организациях, на которые требование по присвоению учетного номера распространилось со дня введения в действие Правил, подлежат учету в территориальном филиале Национального Банка до первого исполнения обязательств, перевода денег с использованием счета в иностранном банке, международной финансовой организации после введения в действие Правил.
Приложение 1
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма
Директору
___________________________
филиала
Национального Банка
Республики Казахстан
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии))
Заявление
от __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица,
наименование юридического лица)
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН),
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)
____________________________________________________________________
адрес _______________________________________________________________
____________________________________________________________________
телефон _____________________________________________________________
электронная почта ____________________________________________________
Прошу _____ присвоить учетный номер валютному договору по движению капитала,
счету в иностранном банке, международной финансовой организации; ________
исключить учетный номер из реестра учетных номеров. (нужное отметить)
Валютный договор № __________________________ от "___" ___________ года
Учетный номер (номер регистрационного свидетельства, свидетельства
об уведомлении) Национального Банка Республики Казахстан по данному валютному
договору, счету в иностранном банке, международной финансовой организации
_____________________________________________________________________
Уполномоченное лицо заявителя: _______________ ________________________
_____________________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии))
Исполнитель ___________ ______________________________________________
телефон __________ (подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии))
"____" ___________ 20___ года

44. Қағидалар қолданысқа енгізілген күнге тіркеу куәлігі немесе хабарлама туралы куәлігі қолданыста болып қалған капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа немесе шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа есептік нөмір беру резиденттің Ұлттық Банктің аумақтық филиалына еркін нысанда жүгінуі арқылы жүзеге асырылады: жеке тұлға үшін – тұрақты тұратын немесе тіркелген жері бойынша, заңды тұлға үшін – орналасқан жері бойынша. Бұл ретте бұрын рәсімделген тіркеу куәлігінің немесе хабарлама туралы куәліктің нөмірі мен күні Қағидалардың 13-тармағының екінші бөлігіне және 20-тармағының екінші бөлігіне сәйкес валюталық шарттың көшірмесіне көшіріледі.
45. Қағидалар қолданысқа енгізілген күннен бастап есептік нөмір беру талабы қолданылатын капитал қозғалысы бойынша валюталық шарттар, шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттар Қағидалар қолданысқа енгізілгеннен кейін міндеттемелерді алғаш орындағанға, шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотты пайдалана отырып ақша аударғанға дейін Ұлттық Банктің аумақтық филиалында есепке алуға жатады.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
______________филиалының
директорына
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда)
Өтініш
_______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) _____________________________________________________ мекенжайы __________________________________________________________ ____________________________________________________________________ телефоны ___________________________________________________________ электрондық поштасы _________________________________________________
_____ капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа, шетел банкіндегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа есептік нөмір беруді; _____ есептік нөмірлердің тізілімінен есептік нөмірді алып тастауды сұраймын. (қажеттісін белгілеу керек) ___ жылғы "__" ________ №______________________ валюталық шарт Осы валюталық шарт, шетел банкіндегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептік нөмірі (тіркеу куәлігінің, хабарлама туралы куәліктің нөмірі)_____________________________
Өтініш берушінің уәкілетті адамы: _______________ ___________ ___________________________________ (лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Орындаушы ___________ ____________________________________ телефоны __________ (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
20___ жылғы "____" ___________

Раздел 1. Финансовые займы
1. Тип операции (отметить):
1) _____ финансовый заем резидента нерезиденту;
2) _____ финансовый заем нерезидента резиденту.
2. Резиденты - другие участники валютного договора:
фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, ИИН, наименование
юридического лица, БИН ______________________________________________
____________________________________________________________________
3. Нерезиденты - участники валютного договора:
для физического лица: фамилия, имя, отчество (при наличии), страна (страны)
постоянного проживания
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
страна (страны) гражданства (заполняется, если не совпадает со страной
постоянного проживания)
____________________________________________________________________
для юридического лица: наименование, страна регистрации, идентификационный
номер страны регистрации (при наличии) ________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Сумма валютного договора __________________________________________
(в валюте валютного договора)
5. Валюта договора ___________________________________________________
6. Отношение нерезидента к резиденту (отметить):
1) _____ прямое владение нерезидентом 10 (десятью) процентами и более
голосующих акций, голосов участников резидента;
2) _____ косвенное владение нерезидентом 10 (десятью) процентами и более
голосующих акций, голосов участников резидента;
3) _____ прямое владение резидентом 10 (десятью) процентами и более голосующих
акций, голосов участников нерезидента;
4) _____ косвенное владение резидентом 10 (десятью) процентами и более
голосующих акций, голосов участников нерезидента;
5) _____ резидент и нерезидент не имеют никакого контроля или влияния друг
на друга, но находятся под контролем или влиянием одного и того же инвестора,
прямо или косвенно владеющего не менее 10 (десятью) процентами голосующих
акций, голосов участников резидента;
6) _____ случаи, не указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 5) настоящего пункта
заявления.
7. Краткая характеристика операции (инструкция по оплате, схема движения
средств и другое) _____________________________________________________
____________________________________________________________________

1-бөлім. Қаржылай қарыздар
1. Операция түрі (белгіленсін): 1) _____ резиденттің бейрезидентке берген қаржылай қарызы; 2) _____ бейрезиденттің резидентке берген қаржылай қарызы.
2. Валюталық шарттың резидент басқа қатысушылары: жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), ЖСН, заңды тұлғаның атауы, БСН ___________________________________________________________ ____________________________________________________________________
3. Валюталық шарттың бейрезидент қатысушылары: жеке тұлға үшін: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тұрақты тұратын елі (елдері)___________________________________________________________ ___________________________________________________________________ азаматтығы – елі (елдері) (егер тұрақты тұратын елімен сәйкес келмейтін болса, толтырылады) ______________________________________________________ заңды тұлға үшін: атауы, тіркелген елі, тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (бар болса) _________________________________________________________ ___________________________________________________________________ __________________________________________________________________
4. Валюталық шарттың сомасы ________________________________________ (валюталық шарттың валютасында)
5. Шарт валютасы __________________________________________________
6. Бейрезиденттiң резидентке қатысы (белгiленсiн): 1) _____ бейрезиденттің резиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10 (он) пайызын және одан астамын тікелей иелік етуі; 2) _____ бейрезиденттің резиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10 (он) пайызын және одан астамын жанама иелік етуі; 3) _____ резиденттің бейрезиденттің дауыс беруші акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10 (он) пайызын және одан астамын тікелей иелік етуі; 4) _____ резиденттің бейрезиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10 (он) пайызын және одан астамын жанама иелік етуі; 5) _____ резидент және бейрезидент бір-біріне ешқандай бақылау жасай алмайды және әсер ете алмайды, бірақ резиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының кемінде 10 (он) пайызына тікелей немесе жанама иелік ететін бір инвестордың бақылауында немесе ықпалында болады; 6) _____ өтініштің осы тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілмеген жағдайлар.
7. Операцияның қысқаша сипаттамасы (ақы төлеу бойынша нұсқау, қаражат қозғалысының схемасы және басқасы) ___________________________________ ____________________________________________________________________

8. Сведения об агенте (операторе, организаторе) (при наличии):
резидент ___ нерезидент ___ (отметить)
наименование________________________________________________________
БИН резидента _______________________________________________________
страна регистрации, идентификационный номер страны регистрации нерезидента
(при наличии)) _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. График поступления средств и погашения задолженности
тысяч единиц валюты договора
Поступление средств по кредиту заемщику
Платежи по обслуживанию кредита заемщиком
дата
сумма
дата
погашение основного долга
оплата вознаграждения
А
1
Б
2
3
ИТОГО
ИТОГО
из них на дату подачи заявления
из них на дату подачи заявления
10. Примечание ______________________________________________________
____________________________________________________________________
Раздел 2. Участие в капитале, операции с ценными бумагами, долями участия и производными финансовыми инструментами
1. Тип операции (отметить):
1) _____ участие в капитале нерезидента;
2) _____ участие в капитале резидента;
3) _____ операции с долговыми ценными бумагами эмитентов-нерезидентов;
4) _____ операции с долговыми ценными бумагами эмитентов-резидентов;
5) _____ операции с депозитарными расписками;
6) _____ операции с производными финансовыми инструментами;
7) _____ операции купли-продажи участия в капитале третьего лица- нерезидента;
8) _____ операции купли-продажи участия в капитале третьего лица-резидента.
2. Резиденты - другие участники валютного договора:
фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, ИИН, наименование
юридического лица,
БИН _______________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Нерезиденты - участники валютного договора:
для физического лица: фамилия, имя, отчество (при наличии), страна (страны)
постоянного проживания ______________________________________________
____________________________________________________________________
страна (страны) гражданства (заполняется, если не совпадает со страной
постоянного проживания) _____________________________________________
для юридического лица: наименование, страна регистрации, идентификационный
номер страны регистрации (при наличии) ________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Сумма валютного договора __________________________________________
(в валюте валютного договора)

8. Агент (оператор, ұйымдастырушы) туралы мәлiметтер (бар болса): резидент ___
бейрезидент ___ (белгiленсiн) атауы
_______________________________________________________________ резиденттің
БСН _____________________________________________________ бейрезиденттің
тіркелген елі, тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
9. Қаражаттың түсу және берешектi өтеу графигі
шарт валютасының мың бiрлiгi
Қарыз алушыға кредиті бойынша қаражат түсуi
Қарыз алушының кредитке қызмет көрсетуi бойынша төлемдер
күні
сомасы
күні
негізгі борышты өтеу
сыйақыны төлеу
А
1
Б
2
3
ЖИЫНЫ
ЖИЫНЫ
оның iшiнде өтiнiш беру күнi
оның iшiнде өтiнiш беру күнi
10. Ескертпе _________________________________________________________
____________________________________________________________________
2-бөлім. Капиталға қатысу, бағалы қағаздармен, қатысу үлестерімен және туынды қаржы құралдарымен операциялар
1. Операция түрі (белгіленсін):
1) _____ бейрезиденттің капиталына қатысу;
2) _____ резиденттің капиталына қатысу;
3) _____ бейрезидент эмитенттердің борыштық бағалы қағаздарымен операциялар;
4) _____ резидент эмитенттердің борыштық бағалы қағаздарымен операциялар;
5) _____ депозитарлық қолхаттармен операциялар;
6) _____ туынды қаржы құралдарымен операциялар;
7) _____ бейрезидент үшінші тұлғаның капиталына қатысуды сатып алу-сату операциялары;
8) _____ резидент үшінші тұлғаның капиталына қатысуды сатып алу-сату операциялары.
2. Валюталық шарттың резидент басқа қатысушылары:
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), ЖСН, заңды тұлғаның атауы,
БСН __________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Валюталық шарттың бейрезидент қатысушылары:
жеке тұлға үшін: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тұрақты тұратын елі (елдері)
__________________________________________________________
____________________________________________________________________
азаматтығы – елі (елдері) (егер тұрақты тұратын елімен сәйкес келмейтін болса, толтырылады)
______________________________________________________
заңды тұлға үшін: атауы, тіркелген елі, тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
_________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Валюталық шарттың сомасы ________________________________________
(валюталық шарттың валютасында)

5. Валюта договора ___________________________________________________
6. Отношение нерезидента к резиденту (заполняется для типов операций 3), 4)):
1) _____ прямое владение нерезидентом 10 (десятью) процентами и более
голосующих акций, голосов участников резидента;
2) _____ косвенное владение нерезидентом 10 (десятью) процентами и более
голосующих акций, голосов участников резидента;
3) _____ прямое владение резидентом 10 (десятью) процентами и более голосующих
акций, голосов участников нерезидента;
4) _____ косвенное владение резидентом 10 (десятью) процентами и более
голосующих акций, голосов участников нерезидента;
5) _____ резидент и нерезидент не имеют никакого контроля или влияния друг
на друга, но находятся под контролем или влиянием одного и того же инвестора,
прямо или косвенно владеющего не менее 10 (десятью) процентами голосующих
акций, голосов участников резидента;
6) _____ случаи, не указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 5) настоящего пункта
заявления.
7. Исполнение обязательств по валютному договору на дату подачи заявления:
Отправитель
Бенефициар
Дата
Вид исполнения обязательства
Сумма, тысяч единиц
Валюта
8. Сведения об инвесторе (не заполняется, если заявитель является инвестором):
резидент _____ нерезидент _____ (отметить)
для физического лица: фамилия, имя, отчество (при наличии), ИИН резидента,
страна (страны) постоянного проживания нерезидента______________________
____________________________________________________________________
страна (страны) гражданства нерезидента (заполняется, если не совпадает со
страной постоянного проживания)_______________________________________
____________________________________________________________________
для юридического лица: наименование, БИН резидента, страна регистрации
нерезидента, идентификационный номер страны регистрации нерезидента (при
наличии)____________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Сведения о продавце (не заполняется, если заявитель является продавцом):
резидент _____ нерезидент _____ (отметить)
для физического лица: фамилия, имя, отчество (при наличии), ИИН резидента,
страна (страны) постоянного проживания нерезидента _____________________
____________________________________________________________________
страна (страны) гражданства нерезидента (заполняется, если не совпадает
со страной постоянного проживания) ___________________________________
____________________________________________________________________
для юридического лица: наименование, БИН резидента, страна регистрации
нерезидента, идентификационный номер страны регистрации нерезидента (при
наличии) ____________________________________________________________
____________________________________________________________________

5. Шарт валютасы ___________________________________________________
6. Бейрезиденттің резидентке қатысы (3), 4) операция түрлері үшін толтырылады):
1) _____ бейрезиденттің резиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10 (он) пайызын және одан астамын тікелей иелік етуі;
2) _____ бейрезиденттің резиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10 (он) пайызын және одан астамын жанама иелік етуі;
3) _____ резиденттің бейрезиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10 (он) пайызын және одан астамын тікелей иелік етуі;
4) _____ резиденттің бейрезиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының 10 (он) пайызын және одан астамын жанама иелік етуі;
5) _____ резидент және бейрезидент бір-біріне ешқандай бақылау жасай алмайды және әсер ете алмайды, бірақ резиденттің дауыс беретін акцияларының, қатысушылары дауыстарының кемінде 10 (он) пайызын тікелей немесе жанама иелік ететін бір инвестордың бақылауында немесе ықпалында болады;
6) _____ өтініштің осы тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілмеген жағдайлар.
7. Өтініш берілген күні валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындау:
Жөнелтуші
Бенефициар
Күні
Міндеттемелерді орындау түрі
Сомасы, мың бірлік
Валютасы
8. Инвестор туралы мәлiметтер (егер өтiнiш берушi инвестор болып табылса, толтырылмайды):
резидент _____ бейрезидент _____ (белгiленсiн)
жеке тұлға үшін: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), резиденттің ЖСН, бейрезиденттің тұрақты тұратын елі (елдері)
______________________________
____________________________________________________________________
бейрезиденттің азаматтығы – елі (елдері) (егер тұрақты тұратын елімен сәйкес келмейтін болса, толтырылады)
_________________________________________
____________________________________________________________________
заңды тұлға үшін: атауы, резиденттің БСН, бейрезиденттің тіркелген елі, бейрезиденттің тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (бар болса) ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Сатушы туралы мәлiметтер (егер өтiнiш берушi сатушы болып табылса, толтырылмайды):
резидент _____ бейрезидент _____ (белгiленсiн)
жеке тұлға үшін: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), резиденттің ЖСН, бейрезиденттің тұрақты тұратын елі (елдері)
_____________________________
____________________________________________________________________
бейрезиденттің азаматтығы – елі (елдері) (егер тұрақты тұратын елімен сәйкес келмейтін болса, толтырылады)
________________________________________
____________________________________________________________________
заңды тұлға үшін: резиденттің атауы, БСН, бейрезиденттің тіркелген елі, бейрезиденттің тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (бар болса) ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

10. Сведения об объекте инвестирования (не заполняется, если заявитель является
объектом инвестирования):
резидент _____ нерезидент _____ (отметить)
наименование, БИН резидента, страна регистрации нерезидента,
идентификационный номер страны регистрации нерезидента (при наличии)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
11. Капитал объекта инвестирования (заполняется по операциям участия в капитале):
До осуществления операции по валютному договору
После осуществления операции по валютному договору
сумма
валюта
сумма
валюта
1.
Уставный капитал объекта инвестирования, тысяч единиц валюты по учредительным документам
1.1
в том числе по инвесторам
2.
Капитал объекта инвестирования (иной, чем уставный), паи в стоимостном выражении, тысяч единиц валюты
2.1
в том числе по инвесторам
3.
Доля инвестора (инвесторов) в капитале объекта инвестирования, в %
3.1.
в том числе по инвесторам
12. Информация об акциях объекта инвестирования (заполняется в случае осуществления операций с акциями):
Вид акции (простая, привилегированная, с правом голоса, без права голоса)
Международный идентификационный номер (далее - ISIN)
Номинальная стоимость или цена размещения одной ценной бумаги (единиц валюты)
Валюта выпуска (размещения)
До осуществления операции по валютному договору
После осуществления операции по валютному договору
простые
привилегированные
простые
привилегированные
1.
Количество акций, принадлежащее инвестору (инвесторам), штук
1.1
в том числе по инвесторам
13. Сведения о долговых ценных бумагах:
ISIN ________________________________________________________________
количество ценных бумаг _________________________________________ штук
номинальная стоимость одной ценной бумаги ________________ единиц валюты
валюта выпуска ______________________________________________________
14. Сведения о паях инвестиционных фондов:
вид фонда (акционерный, паевой, открытый, закрытый, интервальный, иной
(указать)) ____________________________________________________________
управляющая компания ________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование, страна регистрации нерезидента, идентификационный номер
страны регистрации нерезидента (при наличии))
15. Сведения о производных финансовых инструментах:
вид производного финансового инструмента (отметить):
_____ опцион, _____ форвард, _____ фьючерс, _____ иное
(расшифровать)
____________________________________________________________________
наименование базового актива производного финансового инструмента:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
ISIN ценной бумаги ___________________________________________________

10. Инвестициялау объектiсi туралы мәлiметтер (егер өтiнiш берушi инвестициялау объектiсi болып табылса, толтырылмайды):
резидент _____ бейрезидент _____ (белгiленсiн)
резиденттің атауы, БСН, бейрезиденттің тіркелген елі, бейрезиденттің тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (бар болса) ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
11. Инвестициялау объектiсiнiң капиталы (капиталға қатысу операциялары бойынша толтырылады):
Валюталық шарт бойынша операция жүргiзілгенге дейiн
Валюталық шарт бойынша операция жүргiзілгеннен кейiн
сомасы
валютасы
сомасы
валютасы
1.
Инвестициялау объектiсiнiң жарғылық капиталы, құрылтай құжаттары бойынша валютаның мың бiрлiгi
1.1
оның iшiнде инвесторлар бойынша
2.
Инвестициялау объектiсiнiң капиталы (жарғылықтан өзгеше), құн бойынша көрсетудегі пайлар, валютаның мың бiрлiгi
2.1
оның iшiнде инвесторлар бойынша
3.
Инвестордың (инвесторлардың) инвестициялау объектiсi капиталындағы үлесi, %-бен
3.1.
оның iшiнде инвесторлар бойынша
12. Инвестициялау объектiсiнiң акциялары туралы ақпарат (акциялармен операцияларды жүзеге асырған жағдайда толтырылады):
Акцияның түрi (жай, артықшылық берілген, дауыс беру құқығы бар, дауыс беру құқығы жоқ)
Халықаралық сәйкестендiру нөмiрi (бұдан әрі – ISIN)
Бiр бағалы қағаздың номиналдық құны немесе орналастыру бағасы (валюта бiрлiгi)
Шығару (орналастыру) валютасы
Валюталық шарт бойынша операция жүргiзілгенге дейiн
Валюталық шарт бойынша операция жүргiзілгеннен кейiн
жай
артықшылық берілген
жай
артықшылық берілген
1.
Инвесторға (инвесторларға) тиесiлi акциялардың саны, данасы
1.1
оның iшiнде инвесторлар бойынша
13. Борыштық бағалы қағаздар туралы мәліметтер:
ISIN ________________________________________________________________
бағалы қағаздардың саны __________________________________________ дана
бір бағалы қағаздың номиналдық құны ______________________ валюта бірлігі
шығарылым валютасы ________________________________________________
14. Инвестициялық қорлардың пайлары туралы мәліметтер:
қор түрі (акционерлік, пайлық, ашық, жабық, аралық, өзге (көрсетілсін)
___________________________________________________________________
басқарушы компания _________________________________________________
____________________________________________________________________
(атауы, бейрезиденттің тіркелген елі, бейрезиденттің тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
15. Туынды қаржы құралдары туралы мәліметтер:
туынды қаржы құралының түрі (белгіленсін):
_____ опцион, _____ форвард, _____ фьючерс, _____ өзге
(ашып жазу)
____________________________________________________________________
туынды қаржы құралының базалық активінің атауы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бағалы қағаздың ISIN _________________________________________________

16. Примечание ______________________________________________________
____________________________________________________________________
Раздел 3. Другие операции движения капитала и приравненные к ним операции
1. Тип операции (отметить):
1) _____ приобретение права собственности на недвижимость;
2) _____ приобретение полностью исключительного права на объекты интеллектуальной собственности;
3) _____ исполнение обязательств участника совместной деятельности;
4) _____ передача денег и иного имущества в доверительное управление, траст;
5) _____ передача денег и финансовых инструментов профессиональным
участникам рынка ценных бумаг на счета для учета и хранения денег и (или)
финансовых инструментов, принадлежащих клиентам;
6) _____ безвозмездная передача денег, недвижимости и иных валютных ценностей.
2. Резиденты - другие участники валютного договора:
фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, ИИН, наименование
юридического лица,
БИН _______________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Нерезиденты - участники валютного договора:
для физического лица: фамилия, имя, отчество (при наличии), страна (страны)
постоянного проживания ______________________________________________
____________________________________________________________________
страна (страны) гражданства (заполняется, если не совпадает со страной
постоянного проживания) _____________________________________________
для юридического лица: наименование, страна регистрации, идентификационный
номер страны регистрации (при наличии) ________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Сумма валютного договора __________________________________________
(в валюте валютного договора)
5. Валюта договора ___________________________________________________
6. Предоставлено денег и иного имущества по валютному договору на дату подачи заявления:
Отправитель
Бенефициар
Дата
Вид исполнения обязательства
Сумма, тысяч единиц
Валюта
7. Примечание _______________________________________________________
____________________________________________________________________
Раздел 4. Счет в иностранном банке, международной финансовой организации
1. Тип счета (отметить):
1) _____ текущий счет резидента, филиала (представительства) резидента с местом
нахождения в Республике Казахстан;
2) _____ текущий счет филиала (представительства) резидента с местом нахождения
за пределами Республики Казахстан;

16. Ескертпе _________________________________________________________
____________________________________________________________________
3-бөлiм. Капитал қозғалысының басқа операциялары және оған теңестірілген операциялар
1. Операция түрі (белгіленсін):
1) _____ жылжымайтын мүлiкке меншiк құқығын сатып алу;
2) _____ зияткерлiк меншiк объектiлерiне айрықша құқықты толық сатып алу;
3) _____ бiрлескен қызметке қатысушының мiндеттемелерiн орындау;
4) _____ ақша мен өзге мүлікті сенімгерлік басқаруға, трастқа беру;
5) _____ бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына клиенттерге тиесілі ақшаны және (немесе) қаржы құралдарын есепке алу және сақтау үшін арналған шоттарға ақша мен қаржы құралдарын аудару;
6) _____ ақшаны, жылжымайтын мүлікті және өзге валюталық құндылықтарды өтеусіз беру.
2. Валюталық шарттың резидент басқа қатысушылары:
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), ЖСН, заңды тұлғаның атауы,
БСН__________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Валюталық шарттың бейрезидент қатысушылары:
жеке тұлға үшін: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тұрақты тұратын елі (елдері)
__________________________________________________________
____________________________________________________________________
азаматтығы – елі (елдері) (егер тұрақты тұратын елімен сәйкес келмейтін болса, толтырылады)
_______________________________________________________
заңды тұлға үшін: атауы, тіркелген елі, тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
__________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Валюталық шарттың сомасы _________________________________________
(валюталық шарттың валютасында)
5. Шарт валютасы ____________________________________________________
6. Өтiнiш берiлген күнi валюталық шарт бойынша ұсынылған ақша және өзге мүлік:
Жөнелтуші
Бенефициар
Күні
Міндеттемелерді орындау түрі
Сомасы, мың бiрлiк
Валютасы
7. Ескертпе __________________________________________________________
____________________________________________________________________
4-бөлім. Шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот
1. Шот түрі (белгіленсін):
1) _____ резиденттің, Қазақстан Республикасында орналасу орнымен резидент филиалдың (өкілдіктің) ағымдағы шоты;
2) _____ Қазақстан Республикасынан тыс жерде орналасу орнымен резидент филиалдың (өкілдіктің) ағымдағы шоты;

3) _____ вклад резидента;
4) _____ неаллокированный металлический счет резидента;
5) _____ прочее (расшифровать) ________________________________________
2. Филиал (представительство) резидента, открывшего счет ________________
____________________________________________________________________
(наименование, страна, адрес)
3. Иностранный банк, международная финансовая организация
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование, адрес, номер в международной межбанковской системе перевода
информации и совершения платежей (SWIFT) и иные банковские реквизиты)
4. Номер счета _______________________________________________________
Валюта счета ________________________________________________________
5. Условия счета (при наличии):
Ставка вознаграждения (интереса) по счету (% годовых) ____________________
____________________________________________________________________
(в случае плавающей процентной ставки указывается база ее исчисления
и размер маржи)
_____ допускается ли овердрафт (кредитование иностранным банком,
международной финансовой организацией в рамках данного счета)
_____ прочее (расшифровать) __________________________________________
____________________________________________________________________
6. Примечание _______________________________________________________
____________________________________________________________________
Приложение
к форме "Заявление"
Пояснение по заполнению формы "Заявление"
1. Разделы 1, 2, 3 и 4 заполняются при подаче заявления на присвоение учетного номера валютному договору по движению капитала, счету в иностранном банке, международной финансовой организации. Незаполненные разделы не представляются.
В случае образования простого товарищества (консорциума) на основе договора о совместной деятельности заполняются Раздел 2 или Раздел 3 в соответствии с признанием резидентом-юридическим лицом данной операции в своем бухгалтерском балансе.
2. Страна постоянного проживания физического лица-нерезидента заполняется на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством иностранного государства.
3. В поле "Примечание" отражаются условия договора, которые заявитель считает необходимым указать, включая способ (порядок) образования суммы валютного договора, в случае, если она не зафиксирована.
4. В пункте 9 Раздела 1 отражается информация о поступлении средств резиденту и погашении им задолженности по валютному договору (в случае финансовых займов, предоставленных нерезидентами резидентам), а также о поступлении средств нерезиденту и погашении им задолженности (в случае финансовых займов, предоставленных резидентами нерезидентам) в тысячах единиц валюты договора. Если заем мультивалютный, суммы отражаются в тысячах долларов Соединенных Штатов Америки.

3) _____ резидент салымы;
4) _____ резиденттің аллокирленбеген металл шоты;
5) _____ өзгелері (ашып жазылсын) _____________________________________
2. Шот ашқан резиденттің филиалы (өкілдігі) _____________________________
____________________________________________________________________ (атауы, елі, мекенжайы)
3. Шетелдік банк, халықаралық қаржы ұйымы ____________________________
____________________________________________________________________
(атауы, мекенжайы, ақпаратты аудару және төлемдерді жасау халықаралық
банкаралық жүйедегі нөмірі (SWIFT) және өзге банктік деректемелері)
4. Шот нөмірі ________________________________________________________
Шот валютасы _______________________________________________________
5. Шот талаптары (бар болса):
Шот бойынша сыйақы (мүдделік) мөлшерлемесі (жылдық %)
_________________________________________________________________
(өзгермелі пайыздық мөлшерлеме жағдайында, оны есептеу негізі мен маржа мөлшері көрсетіледі)
_____ овердрафт рұқсат етіле ме (осы шот шеңберінде шетелдік банктің, халықаралық қаржы ұйымының кредиттеуі)
_____ басқалары (ашып жазылсын) _____________________________________
____________________________________________________________________
6. Ескерте ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
"Өтініш" нысанына
қосымша
"Өтініш" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. 1, 2, 3 және 4-бөлімдер капитал қозғалысы бойынша валюталық шартқа, шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шотқа есептік нөмір беру туралы өтініш берілген кезде толтырылады. Толтырылмаған бөлімдер ұсынылмайды.
Бірлескен қызмет туралы шарт негізінде қарапайым серіктестік (консорциум) құрылған жағдайда, осы операцияның резидент-заңды тұлға тарапынан бухгалтерлік баланста танылуына сәйкес 2-бөлім немесе 3-бөлім толтырылады.
2. Бейрезидент жеке тұлғаның тұрақты тұратын елі оның азаматтығына немесе шетел мемлекетінің заңнамасына сәйкес берілген құқық негізінде көрсетіледі.
3. "Ескертпе" жолында өтініш беруші көрсету қажет деп санайтын шарт талаптары, оның ішінде валюталық шарт сомасы бекітілмеген жағдайда, оның қалыптасу тәсілі (тәртібі) көрсетіледі.
4. 1-бөлімнің 9-тармағында резидентке қаражаттың түсуі және оның валюталық шарт бойынша берешекті өтеуі туралы (резиденттерге бейрезиденттер берген қаржылық қарыздар бойынша), сондай-ақ бейрезидентке қаражаттың түсуі және оның берешекті өтеуі туралы (бейрезиденттерге резиденттер берген қаржылық қарыздар бойынша) ақпарат шарт валютасының мың бірлігінде көрсетіледі. Егер қарыз мультивалюталық болса, сома Америка Құрама Штаттарының мың долларында көрсетіледі.

В графе А указывается фактическая и (или) предполагаемая (в будущем) дата поступления средств, как в денежной форме, так и в форме товаров, работ, услуг, а в графе 1 - фактическая и (или) предполагаемая (в будущем) сумма поступлений. Если сумма договора не оговорена, то в графе 1 отражается информация только о фактическом поступлении средств.
Информация о платежах (как в денежной, так и в иных формах) по обслуживанию задолженности отражается в графах Б, 2 и 3. В графе Б указывается фактическая и (или) предполагаемая (в будущем) дата осуществления платежа. В графах 2 и 3 - погашение основного долга и оплата вознаграждения, соответственно. В случае плавающей процентной ставки предполагаемая сумма оплаты вознаграждения рассчитывается исходя из значения базы на дату подачи заявления (уведомления), если иное не установлено валютным договором.
В случае осуществления резидентом или нерезидентом авансовых платежей указываются соответствующая дата осуществления платежа и сумма в графах Б и 2.
Итоговые суммы в графах 1 и 2 равны между собой и сумме договора или сумме фактического поступления средств на дату подачи заявления, если сумма договора не оговорена.
При наличии опциона на пролонгацию в графе Б указывается срок погашения, установленный основным договором.
Общая сумма валютных операций, осуществленных до момента обращения за присвоением учетного номера, указывается в соответствующих графах строки "из них на дату подачи заявления".
В случае присвоения нового учетного номера в соответствии с пунктом 14 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64 "Об утверждении Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544), допускается отражение фактического исполнения обязательств по договору только по строке "из них на дату подачи заявления".
5. По типам операций, указанным в пункте 1 Раздела 2, заполняются следующие пункты Раздела 2:
по операциям участия в капитале - пункты 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 14;
по операциям с долговыми ценными бумагами - пункты 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 13;
по операциям с производными финансовыми инструментами - пункты 2, 3, 4, 5, 7 и 15, а если базовым активом является ценная бумага - дополнительно пункты 10, 11, 12, 13 и 14.
6. По графе "Вид исполнения обязательства" в пункте 7 Раздела 2 и в пункте 6 Раздела 3 отражается вид исполнения обязательств по валютному договору:

А бағанында қаражаттың ақшалай нысанда да, сондай-ақ тауарлар, жұмыстар, қызметтер түрінде де нақты және (немесе) болжамды (болашақтағы) түсу күні, ал 1-бағанда – нақты және (немесе) болжамды (болашақтағы) түсім сомасы көрсетіледі. Егер шарт сомасы айқындалмаған болса, 1-бағанда тек қаражаттың нақты түсуі туралы ақпарат көрсетіледі.
Берешекке қызмет көрсету бойынша төлемдер (ақшалай және өзге нысандарда) туралы ақпарат Б, 2 және 3-бағандарда көрсетіледі. Б бағанында төлемді жүзеге асырудың нақты және (немесе) болжамды (болашақтағы) күні көрсетіледі. 2 және 3-бағандарда тиісінше негізгі қарызды өтеу және сыйақыны төлеу көрсетіледі. Өзгермелі пайыздық мөлшерлеме болған жағдайда, сыйақыны төлеудің болжамды сомасы, егер валюталық шартта өзгеше белгіленбесе, өтініш (хабарлама) берілген күнгі базалық мәніне сүйене отырып есептеледі.
Резидент немесе бейрезидент аванстық төлемдерді жүзеге асырған жағдайда, Б және 2-бағандарда тиісті төлемді жүзеге асыру күні мен сомасы көрсетіледі.
1 және 2-бағандардағы қорытынды сома бір-біріне тең болады және шарт сомасына немесе шарт сомасы айқындалмаған жағдайда, өтініш берілген күнгі қаражаттың нақты түсу сомасына тең болады.
Ұзарту опционы болған жағдайда, Б бағанында негізгі шартта белгіленген өтеу мерзімі көрсетіледі.
Есептік нөмірді беруге жүгінгенге дейін жүзеге асырылған валюталық операциялардың жалпы сомасы "оның ішінде өтініш берілген күнге" жолының тиісті бағандарында көрсетіледі.
"Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының 14-тармағына сәйкес жаңа есептік нөмір берілген жағдайда, шарт бойынша міндеттемелердің нақты орындалуын "оның iшiнде өтiнiш беру күнi" жолы бойынша ғана көрсетуге жол беріледі.
5. 2-бөлімнің 1-тармағында көрсетілген операция түрлері бойынша 2-бөлімнің мынадай тармақтары толтырылады:
капиталға қатысу операциялары бойынша – 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 14-тармақтар;
борыштық бағалы қағаздармен операциялар бойынша – 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 13-тармақтар;
туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша – 2, 3, 4, 5, 7 және 15-тармақтар, ал егер базалық актив бағалы қағаз болса – қосымша 10, 11, 12, 13 және 14-тармақтар.
6. 2-бөлімнің 7-тармағындағы және 3-бөлімнің 6-тармағындағы "Міндеттемені орындау түрі" бағанында валюталық шарт бойынша міндеттемені орындау түрі көрсетіледі:

1) в виде платежей и (или) переводов денег;
2) в виде поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг);
3) в виде передачи актива (ценные бумаги, доли участия, паи инвестиционных фондов, недвижимость, право на объект интеллектуальной собственности, иные виды актива, требующие расшифровки);
4) иное (требующее расшифровки).
7. В пункте 1 Раздела 4 указывается тип счета. В случае открытия счета в иностранном банке, международной финансовой организации филиалу (представительству) резидента с местом нахождения за пределами Республики Казахстан, указываются реквизиты такого филиала (представительства).
В пункте 3 Раздела 4 указываются реквизиты иностранного банка, международной финансовой организации, где открыт счет. В пунктах 4 и 5 Раздела 4 указываются реквизиты (номер, валюта) и условия счета.
Приложение 2
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту постоянного проживания или регистрации (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица) резидента, получившего учетный номер.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Отчет об освоении и обслуживании финансового займа.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПР-К/Э-2.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: __________ квартал ____ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: резидент.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом.
БИН/ИИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Учетный номер Национального Банка Республики Казахстан ___________
Валюта договора ________________________________________________
тысяч единиц валюты
валютного договора
Код строки
Наименование показателей
Всего
в том числе в виде денег
1
2
10
Ставка, по которой начисляется вознаграждение по кредиту в отчетном периоде (% годовых)
Х

1) төлемдер және (немесе) ақша аударымдары түрінде;
2) тауарларды жеткізу (жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету) түрінде;
3) активті беру түрінде (бағалы қағаздар, қатысу үлестері, инвестициялық қорлардың пайлары, жылжымайтын мүлік, зияткерлік меншік объектісіне құқық, ашып жазуды талап ететін өзге де актив түрлері);
4) өзге де (ашып жазуды талап етеді).
7. 4-бөлімнің 1-тармағында шоттың түрі көрсетіледі. Егер шот Қазақстан Республикасынан тыс жерде орналасқан резиденттің филиалына (өкілдігіне) шетелдік банкте, халықаралық қаржы ұйымында ашылған болса, осындай филиалдың (өкілдіктің) деректемелері көрсетіледі.
4-бөлімнің 3-тармағында шот ашылған шетелдік банктің немесе халықаралық қаржы ұйымының деректемелері көрсетіледі. 4-бөлімнің 4 және 5-тармақтарында шоттың деректемелері (нөмірі, валютасы) және оның талаптары көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: есептік нөмірін алған резиденттің тұрақты тұрғылықты жері немесе тіркелген жері (жеке тұлға үшін) немесе орналасқан жері (заңды тұлға үшін) бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: ПР-К/Э-2
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: _____ жылғы _____ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: резидент
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейін
БСН/ЖСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептік нөмірі _______________
Шарттың валютасы ______________________________________________
валюталық шарт валютасының мың бірлігі
Жолдар коды
Көрсеткіштердің атауы
Барлығы
оның ішінде ақша түрінде
1
2
10
Есепті кезеңде кредит бойынша сыйақы есептелетін мөлшерлеме (жылдық %)
Х

Задолженность по вознаграждению на конец отчетного периода (=(46) + (48) + (49) + (50) - (51) - (52) - (54) - (55) - (56) - (57) - (58) + (59) - (60) + (61)), в том числе:
Х
63
просроченная задолженность
Х
64
задолженность по налогам
Х
Раздел 3. Сведения по сопутствующим платежам к оплате заемщиком
69
Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие платежи к оплате заемщиком, на начало отчетного периода
Х
70
Оплачено заемщиком в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к оплате заемщиком
71
Прощено заемщику в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к оплате заемщиком
Х
72
Списано в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к оплате заемщиком
Х
73
Оплачено заемщиком в отчетном периоде штрафов и других платежей, налагаемых на заемщика судами и другими государственными учреждениями
74
Прочие платежи заемщика (расшифровать)
75
Прочие операции заемщика, прочие изменения (расшифровать)
76
Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие платежи к оплате заемщиком, на конец отчетного периода
Х

Есепті кезеңнің соңындағы сыйақы бойынша берешек (=(46) + (48) + (49) + (50) - (51) - (52) - (54) - (55) - (56) - (57) - (58) + (59) - (60) + (61)), оның ішінде:
Х
63
мерзімі өткен берешек
Х
64
салықтар бойынша берешек
Х
3-бөлім. Қарыз алушы төлейтін ілеспе төлемдер бойынша мәліметтер
69
Есепті кезеңнің басындағы төленбеген комиссиялық төлемдер, айыппұлдар және қарыз алушы төлейтін басқа да төлемдер
Х
70
Қарыз алушы есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының төлеуі көзделген басқа да төлемдер төледі
71
Қарыз алушыға есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының төлеуі көзделген басқа да төлемдер кешірілді
Х
72
Есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының төлеуі көзделген басқа да төлемдер есептен шығарылды
Х
73
Қарыз алушы есепті кезеңде айыппұлдарды және қарыз алушыға соттар мен басқа да мемлекеттік мекемелер салған басқа да төлемдерді төледі
74
Қарыз алушының басқа да төлемдері (ашып жазу)
75
Қарыз алушының басқа да операциялары, басқа өзгерістер (ашып жазу)
76
Есепті кезеңнің соңындағы төленбеген комиссиялар, айыппұлдар және қарыз алушы төлейтін басқа төлемдер
Х

Раздел 4. Сведения по сопутствующим платежам к оплате заемщику
79
Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие платежи к получению заемщиком, на начало отчетного периода
Х
80
Оплачено заемщику в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к получению заемщиком
81
Прощено заемщиком в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к получению заемщиком
Х
82
Списано в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к получению заемщиком
Х
83
Оплачено заемщику в отчетном периоде штрафов и других платежей, налагаемых на кредитора судами и другими государственными учреждениями
84
Прочие платежи заемщику (расшифровать)
85
Прочие операции в пользу заемщика, прочие изменения (расшифровать)
86
Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие платежи к получению заемщиком, на конец отчетного периода
Х
Примечание _________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Резидент ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, наименование
юридического лица)
Адрес _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Телефон _____________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________
Исполнитель _________________________________________________________
____________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_____________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об освоении и обслуживании финансового займа".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет об освоении
и обслуживании
финансового займа"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об освоении и обслуживании финансового займа
(индекс - ПР-К/Э-2, периодичность - ежеквартальная)

4-бөлім. Қарыз алушыға төленетін ілеспе төлемдер бойынша мәліметтер
79
Есепті кезеңнің басындағы төленбеген комиссиялар, айыппұлдар және қарыз алушының алуына арналған басқа төлемдер
Х
80
Есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының алуы көзделген басқа төлемдер қарыз алушыға төленді
81
Есепті кезеңде қарыз алушы комиссияларды, айыппұлдарды және шарттың талаптарында қарыз алушының алуы көзделген басқа төлемдерді кешірді
Х
82
Есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының алуы көзделген басқа төлемдер есептен шығарылды
Х
83
Есепті кезеңде айыппұлдар және кредиторға соттар мен басқа мемлекеттік мекемелер салған басқа төлемдер қарыз алушыға төленді
84
Қарыз алушыға басқа да төлемдер (ашып жазу)
85
Қарыз алушының пайдасына басқа да операциялар, басқа да өзгерістер (ашып жазу)
86
Есепті кезеңнің соңындағы төленбеген комиссиялар, айыппұлдар және қарыз алушының алуына арналған басқа төлемдер
Х
Ескертпе ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Резидент ____________________________________________________________
___________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы)
Мекенжайы _________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы _________________________________________________________
____________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қаржылай қарызды игеру және
қызмет көрсету туралы есеп"
әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету туралы есеп (индексі – ПР-К/Э-2, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об освоении и обслуживании финансового займа" (далее - Форма).
2. Форма представляется ежеквартально резидентами Республики Казахстан по валютным договорам финансового займа с присвоенным учетным номером.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета (для юридических лиц), и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
4. В графе 1 отражается освоение и обслуживание финансового займа в виде платежей и (или) переводов денег, поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг), передачи активов, иного исполнения обязательств, в графе 2 - только в виде платежей и (или) переводов денег.
5. В строке с кодом 10 отражается чистая (без учета налогов) средневзвешенная в отчетном периоде ставка вознаграждения по кредиту (% годовых). Ставка вознаграждения отражается в числовом виде, с округлением до сотых долей. Если ставка вознаграждения по кредиту плавающая, следует использовать базовое значение ставки в отчетном периоде. Если ставка вознаграждения нулевая, проставляется нулевое значение.
Если Форма представляется с нулевыми значениями, то строка с кодом 10 не заполняется.
6. В разделах 1, 2, 3 и 4 суммы отражаются в тысячах единиц валюты валютного договора. Если заем мультивалютный, суммы отражаются в тысячах долларов Соединенных Штатов Америки. Возникающая курсовая разница отражается в прочих изменениях (строки с кодами 14, 31, 44, 61, 75 и 85).
В разделе 1 отражается информация по освоению и погашению основного долга, в разделе 2 - информация по начислению и оплате вознаграждения (если вознаграждение предусмотрено в валютном договоре), в разделах 3, 4 - информация по иным операциям, не отраженным в разделах 1, 2 (при наличии): в разделе 3 - по операциям самого заемщика, в разделе 4 - по операциям в пользу заемщика.
Информация по налогу на вознаграждение отражается в разделе 2, по иным налогам (при наличии) - в разделах 3, 4.
Разделы 1, 2 включают требования заемщика к кредитору (при наличии) (часть 1) и обязательства заемщика перед кредитором (часть 2).
При наличии авансов (предоплаты), выданных заемщиком кредитору по основному долгу (вознаграждению) (часть 1), информация об обязательствах заемщика перед кредитором (часть 2) заполняется после полного погашения авансов.
7. Задолженность на начало отчетного периода (строки с кодами 11, 16, 17, 41, 46, 47, 69 и 79) равна задолженности на конец предыдущего отчетного периода (строкам с кодами 15, 33, 34, 45, 62, 63, 76 и 86, соответственно). Задолженность отражается, включая задолженность по налогам.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының резиденттері есептік нөмір берілген қаржылай қарыздың валюталық шарттары бойынша тоқсан сайын ұсынады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам (заңды тұлғалар үшін) және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. 1-бағанда төлемдер және (немесе) ақша аударымдары, тауарлар жеткізу (жұмысты орындау, қызмет көрсету), активтерді беру, міндеттемелерді өзгеше орындау түрінде қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету, 2-бағанда – төлемдер және (немесе) ақша аударымдары түрінде ғана көрсетіледі.
5. Коды 10-жолда есепті кезеңде орташа алынған таза (салықтарды есептемегендегі) кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі (жылдық %) көрсетіледі. Сыйақы мөлшерлемесі жүз бір үлеске дейін дөңгелектей отырып, сан түрінде көрсетіледі. Егер кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі өзгермелі болса, онда мөлшерлеменің есепті кезеңдегі базалық мәнін пайдалану керек. Егер сыйақы мөлшерлемесі нөлдік болса, нөлдік мәндері қойылады.
Егер Нысан нөлдік мәнмен ұсынылса, онда коды 10-жол толтырылмайды.
6. 1, 2, 3 және 4-бөлімдерде сома валюталық шарт валютасының мың бірлігімен көрсетіледі. Егер қарыз мультивалюталық болса, сома мың Америка Құрама Штаттарының долларымен көрсетіледі. Пайда болған бағамдық айырма басқа да өзгерістерде көрсетіледі (кодтары 14, 31, 44, 61, 75 және 85-жолдар).
1-бөлімде негізгі борышты игеру мен өтеу бойынша ақпарат, 2-бөлімде – сыйақы (егер сыйақы валюталық шартта көзделсе) есептеу мен төлеу бойынша ақпарат, 3, 4-бөлімдерде – 1, 2-бөлімдерде көрсетілмеген өзге операциялар бойынша (бар болса): 3-бөлімде – қарыз алушының өзінің операциялары бойынша, 4-бөлімде – қарыз алушының пайдасына операциялар бойынша ақпарат көрсетіледі.
Сыйақыға салық бойынша ақпарат 2-бөлімде, басқа салықтар (бар болса) бойынша 3, 4-бөлімдерде көрсетіледі.
1, 2-бөлімдер қарыз алушының кредиторға талаптарын (бар болса) (1-бөлік) және қарыз алушының кредитордың алдындағы міндеттемесін (2-бөлік) қамтиды.
Қарыз алушының кредиторға негізгі борыш (сыйақы) бойынша берілген аванстары (алдын ала ақылар) бар болса (1-бөлік), қарыз алушының кредитор алдындағы міндеттемелер туралы ақпарат (2-бөлік) аванстар толық өтелгеннен кейін толтырылады.
7. Есепті кезеңнің басындағы берешек (кодтары 11, 16, 17, 41, 46, 47, 69 және 79-жолдар) өткен есепті кезеңнің соңындағы берешекке (тиісінше кодтары 15, 33, 34, 45, 62, 63, 76 және 86-жолдар) тең. Салық бойынша берешекті қоса алғанда, берешек көрсетіледі.

8. Погашение долга (строка с кодом 22) включает в себя погашение в виде денег, товаров, работ (услуг).
Под прощением средств (долга, вознаграждения, комиссионных, штрафов и других платежей - строки с кодами 24, 54, 71 и 81) понимается частичное или полное добровольное уменьшение непогашенного заемщиком долгового обязательства на основании договоренности кредитора и заемщика.
Под списанием средств (долга, вознаграждения, комиссионных, штрафов и других платежей - строки с кодами 30, 60, 72 и 82) понимается:
1) списание средств (за баланс) резидентом в одностороннем порядке в случае ликвидации (смерти) нерезидента;
2) признание средств погашенными при банкротстве юридического лица-резидента (не удовлетворено из-за недостаточности имущества ликвидируемого резидента по незаявленному кредитору до утверждения ликвидационного баланса, не признанным ликвидационной комиссией требованиям кредитора).
При изменении резидентства заемщика (кредитора) обязательства между заемщиком и кредитором отражаются в отчете как списанные (строки с кодами 30, 60, 72 и 82).
Под аннулированием неосвоенной части кредита (строка с кодом 32) понимается уменьшение неполученной (неосвоенной) заемщиком части суммы кредитных средств, предусмотренных валютным договором.
9. Строки с кодами 18, 19, 27, 28, 48, 49, 57 и 58 заполняются при изменении участников договора, в том числе при присвоении нового учетного номера, взамен ранее присвоенного согласно подпункту 2) пункта 14 Правил;
строки с кодами 18, 27, 48 и 57 - если в результате уступок требований (переводов долга) или иных соглашений первоначальный кредитор и новый кредитор (первоначальный должник и новый должник) являются одновременно резидентами или являются одновременно нерезидентами;
строки с кодами 19, 28, 49 и 58 - если в результате уступок требований (переводов долга) или иных соглашений первоначальный кредитор и новый кредитор (первоначальный должник и новый должник) являются резидентом (нерезидентом) и нерезидентом (резидентом).
Строки с кодами 29, 59 заполняются при присвоении нового учетного номера взамен ранее присвоенного, по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 3), 4) и 5) пункта 14 Правил.
10. По строке с кодом 50 отражается вознаграждение, начисленное в отчетном периоде, включая налог с этого вознаграждения. Налог, фактически выплаченный в отчетном периоде, отражается по строке с кодом 52 вместе с вознаграждением, фактически выплаченным в отчетном периоде. При этом налог, выплаченный в отчетном периоде, может относиться к вознаграждению, начисленному ранее отчетного периода.
В графе 2 отражается фактическая выплата вознаграждения и налога в виде денег.

8. Борышты өтеу (коды 22-жол) ақша, тауарлар, жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) түрінде өтеуді қамтиды.
Қаражатты (борыш, сыйақы, комиссиялар, айыппұлдар және басқа төлемдер – кодтары 24, 54, 71 және 81-жолдар) кешіру ретінде қарыз алушы өтемеген борыштық міндеттеменің кредитор мен қарыз алушының уағдаластығы негізінде ішінара немесе толық ерікті түрде азаюы танылады.
Қаражатты (борыш, сыйақы, комиссиялар, айыппұлдар және басқа төлемдер – кодтары 30, 60, 72 және 82-жолдар) есептен шығару мыналарды:
1) резиденттің бейрезидент жойылған (қайтыс болған) жағдайда қаражатты (баланстан тыс) біржақты тәртіппен есептен шығаруды;
2) резидент заңды тұлғаның банкроттығы кезінде қаражатты өтелген деп тануды (таратылған резиденттің мүлігінің жетіспеушілігінен қанағаттандырылмаған, тарату балансы бекітілгенге дейін мәлімделмеген кредитор бойынша, тарату комиссиясы танымаған кредитордың талаптары) білдіреді.
Қарыз алушының (кредитордың) резиденттігі өзгерген кезде қарыз алушы мен кредитор арасындағы міндеттемелер есепте есептен шығарылғандар ретінде (кодтары 30, 60, 72 және 82-жолдар) көрсетіледі.
Кредиттің игерілмеген бөлігін жою (коды 32-жол) дегеніміз қарыз алушының алмаған (игерілмеген) валюталық шартта көзделген кредиттік қаражатының бір бөлігінің азаюын білдіреді.
9. Кодтары 18, 19, 27, 28, 48, 49, 57 және 58-жолдар шартқа қатысушылар өзгерген кезде, оның ішінде бұрын Қағидалардың 14-тармағының 2) тармақшасына сәйкес берілгеннің орнына жаңа есептік нөмір берілген кезінде:
кодтары 18, 27, 48 және 57-жолдар – талап ету құқығын басқаға беру (борышты аудару) немесе өзге де келісімдер нәтижесінде бастапқы кредитор және жаңа кредитор (бастапқы борышкер және жаңа борышкер) бірмезгілде резиденттер болып табылса немесе бірмезгілде бейрезиденттер болып табылса;
кодтары 19, 28, 49 және 58-жолдар – талап ету құқығын басқаға беру (борышты аудару) немесе өзге де келісімдер нәтижесінде бастапқы кредитор және жаңа кредитор (бастапқы борышкер және жаңа борышкер) резидент (бейрезидент) және бейрезидент (резидент) болып табылса толтырылады.
Кодтары 29, 59-жолдар бұрын Қағидалардың 14-тармағының 1), 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген негіздемелер бойынша берілген есептік нөмірдің орнына жаңа есептік нөмір берілгенде толтырылады.
10. Коды 50-жол бойынша осы сыйақыдан салықты қоса алғанда, есепті кезеңде есептелген сыйақы көрсетіледі. Есепті кезеңде нақты төленген салық есепті кезеңде нақты төленген сыйақымен бірге коды 52-жол бойынша көрсетіледі. Бұл ретте есепті кезеңде төленген салық есепті кезеңнен бұрын есептелген сыйақыға жатқызылуы мүмкін.
2-бағанда ақша түріндегі сыйақы мен салықтың нақты төлемі көрсетіледі.

При оплате в отчетном периоде только налога без выплаты вознаграждения, оплата налога должна быть отражена в графе 1 и в графе 2.
11. Возврат денег (возврат платежа без исполнения) отражается в прочих изменениях (в строках с кодами 31, 61, 74 и 84).
12. Заполнение строк с кодами 25, 26, 31, 55, 56, 61, 74, 75, 84 и 85 требуют расшифровки в примечании к Форме, в том числе описания актива и (или) долгового обязательства заемщика.
13. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
14. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 23 Правил.
Приложение 3
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту постоянного проживания или регистрации (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица) резидента, получившего учетный номер.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Отчет об участии в капитале объекта инвестирования.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПР-И/Г-3.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: __________ квартал ____ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: резидент.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом.
БИН/ИИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Учетный номер Национального Банка Республики Казахстан __________
тысяч долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США)
Код строки
Наименование показателей
Наименование, фамилия, имя, отчество (при наличии) инвестора
А
Б
1
2
Часть 1. Участие инвесторов в капитале объекта инвестирования
10
Накопленная стоимость на начало отчетного периода
20

Есепті кезеңде тек сыйақыны төлемей салықты төлеу кезінде салықты төлеу 1-бағанда және 2-бағанда көрсетілуі тиіс.
11. Ақшаны қайтару (төлемді орындамай қайтару) басқа да өзгерістерде (кодтары 31, 61, 74 және 84-жолдарда) көрсетіледі.
12. Кодтары 25, 26, 31, 55, 56, 61, 74, 75, 84 және 85-жолдар Нысанға ескертпеде, оның ішінде активтің және (немесе) қарыз алушының борыштық міндеттемелерінің сипаттамасына ашып жазуды қажет етеді.
13. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен беріледі.
14. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Қағидалардың 23-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: есептік нөмірін алған резиденттің тұрақты тұрғылықты жері немесе тіркелген жері (жеке тұлға үшін) немесе орналасқан жері (заңды тұлға үшін) бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: ПР-И/Г-3
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: ______ жылғы _____ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: резидент
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейін
БСН/ЖСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептік нөмірі _______________
мың Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) доллары
Жолдар коды
Көрсеткіштердің атауы
Инвестордың атауы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
А
Б
1
2
1-бөлік. Инвесторлардың инвестициялау объектісінің капиталына қатысуы
10
Есептi кезеңнiң басындағы жинақталған құн
20

Изменения (+увеличение/-уменьшение) за отчетный период ((21) + (22) + (23) + (24) + (25) + (26) + (27) + (28) + (29) + (30) + (31) + (32) + (33) + (34) + (36)+(37)+(38))
в том числе за счет:
21
поступления (+)/изъятия (-) денег
22
поступления (+)/изъятия (-) оборудования, товаров и иного имущества
23
поступления (+)/изъятия (-) нематериальных активов
24
увеличения (+)/уменьшения (-) уставного капитала за счет задолженности по коммерческим кредитам и финансовым займам
25
зачисления дивидендов в уставный капитал (выплата дивидендов акциями) (+), выкуп акций объектом инвестирования (-)
26
увеличения (+)/уменьшения (-) уставного капитала за счет нераспределенного дохода прошлых лет, резервного капитала или других статей капитала
27
внесения (+)/изъятия (-) недвижимости
28
внесения (+)/изъятия (-) ценных бумаг эмитентов-нерезидентов (включая векселя)
29
внесения (+)/изъятия (-) ценных бумаг эмитентов-резидентов
30
покупки (+)/продажи (-)/дарения (+/-) долей участия резидентом резиденту (нерезидентом нерезиденту)
31
присвоение нового учетного номера (+)/(-)
32
курсовой разницы (+)/(-)
33
ценовых изменений (+)/(-)
34
списания при ликвидации (-), реорганизации объекта инвестирования (+/-)
36
дарения (+)/(-) долей участия резидентом нерезиденту (нерезидентом резиденту)
37
покупки (+)/продажи (-) долей участия резидентом нерезиденту (нерезидентом резиденту)
38
прочее (расшифровать)
39
Накопленная стоимость на конец отчетного периода ((10) + (20))
40
Доля инвестора в уставном капитале на конец отчетного периода, %
41
Дивиденды, объявленные в отчетном периоде
50
Дивиденды, выплаченные (полученные) за отчетный период, включая выплаченный (подлежащий к выплате) налог:
((51)+(52)+(53)), в том числе
51
в виде денег
52
в виде акций (долей участия)
53
иное (расшифровать)
54
Задолженность на конец отчетного периода по оплате подоходного налога с дохода инвестора, удерживаемого у источника выплаты
Информация о расчетах по покупке (продаже) акций, долей участия объекта инвестирования
Часть 2. Требования резидента к нерезиденту
60
Задолженность нерезидента перед резидентом на начало отчетного периода
61
Увеличение задолженности в отчетном периоде, в том числе:
61.1
предварительная оплата резидентом (в денежном /неденежном видах)
61.2
передача права собственности на объект инвестирования нерезиденту с отсрочкой платежа
62
Погашение задолженности в отчетном периоде, в том числе:
62.1
переход права собственности резиденту на объект инвестирования
62.2
оплата нерезидентом (в денежном /неденежном видах)
63
Прочие изменения по задолженности в отчетном периоде (расшифровать)
64

Есепті кезеңде өзгеруі (+ұлғаю/-азаю) ((21) + (22) + (23) + (24) + (25) + (26) + (27) + (28) + (29) + (30) + (31) + (32) + (33) + (34) + (36)+(37)+(38))
оның ішінде мыналардың есебінен:
21
ақшаның түсуi (+)/алынуы (-)
22
жабдықтың, тауардың және өзге мүлiктiң түсуi (+)/алынуы (-)
23
материалдық емес активтердiң түсуi (+)/алынуы (-)
24
коммерциялық кредиттер және қаржылық қарыздары бойынша берешек есебінен жарғылық капиталдың ұлғаюы (+)/азаюы(-)
25
жарғылық капиталға дивидендтерді есептеу (акциялармен дивидендтер төлеу) (+), инвестициялық объектінің акцияларын сатып алуы (-)
26
өткен жылдардың бөлінбеген кірісі есебінен жарғылық капиталдың, резервтік капиталдың немесе капиталдың басқа баптарының ұлғаюы (+)/азаюы (-)
27
жылжымайтын мүлікті енгізуі (+)/алуы (-)
28
бейрезидент-эмитенттердің бағалы қағаздарын (вексельді қоса) енгізуі (+)/ алуы (-)
29
резидент эмитенттердің бағалы қағаздарын енгізуі (+)/алуы (-)
30
резиденттің резидентке (бейрезиденттің бейрезидентке) қатысу үлесін сатып алуы (+)/сатуы (-)/сыйға тартуы (+/-)
31
жаңа есептік нөмір беруі (+)/(-)
32
бағамдық айырма (+)/(-)
33
баға өзгерістері (+)/(-)
34
инвестициялау объектісін жою (-), қайта ұйымдастыру (+/-) кезінде есептен шығару
36
резиденттің бейрезидентке (бейрезиденттің резидентке) қатысу үлесін сыйға тартуы (+/-)
37
резиденттің бейрезидентке (бейрезиденттің резидентке) қатысу үлесін сатып алуы (+)/сатуы (-)
38
басқалар (ашып жазу)
39
Есепті кезеңнің соңындағы жинақталған құн ((10) + (20))
40
Инвестордың есепті кезеңнің соңындағы жарғылық капиталға үлесі, %
41
Есепті кезеңде жарияланған дивидендтер
50
Есепті кезең үшін төленген (алынған) дивидендтер, төленген (төлеуге жататын) салықты қоса:
((51)+(52)+(53)), оның ішінде
51
ақша түрінде
52
акциялар түрінде (қатысу үлесімен)
53
өзге (ашып жазу)
54
Төлем көзінен ұсталатын инвестордың табысынан табыс салығын төлеу бойынша есепті кезеңнің аяғындағы берешек
Инвестициялау объектісінің акцияларды, қатысу үлестерін сатып алу (сату) бойынша есеп айырысулары туралы ақпарат
2-бөлік. Резиденттің бейрезидентке қоятын талаптары
60
Есепті кезеңнің басындағы бейрезиденттің резидент алдындағы берешегі
61
Есепті кезеңде берешектің ұлғаюы, оның ішінде:
61.1
резиденттің алдын ала ақы төлеуі (ақшалай/ақшалай емес түрде)
61.2
төлем мерзімін кейінге қалдыра отырып инвестициялау объектісіне меншік құқығын бейрезидентке беру
62
Есепті кезеңде берешекті өтеу, оның ішінде:
62.1
инвестициялау объектісіне меншік құқығының резидентке өтуі
62.2
бейрезиденттің ақы төлеуі (ақшалай/ақшалай емес түрде)
63
Есепті кезеңдегі берешек бойынша басқа да өзгерістер (ашып жазу)
64

Задолженность нерезидента перед резидентом на конец отчетного периода (= (60) + (61) - (62) + (63))
Часть 3. Обязательства резидента перед нерезидентом
70
Задолженность резидента перед нерезидентом на начало отчетного периода
71
Увеличение задолженности в отчетном периоде, в том числе:
71.1
предварительная оплата нерезидентом (в денежном /неденежном видах)
71.2
передача права собственности на объект инвестирования резиденту с отсрочкой платежа
72
Погашение задолженности в отчетном периоде, в том числе:

Есепті кезеңнің аяғындағы бейрезиденттің резидент алдындағы берешегі (= (60) + (61) - (62) + (63))
3-бөлік. Резиденттің бейрезидент алдындағы міндеттемелері
70
Есепті кезеңнің басындағы резиденттің бейрезидент алдындағы берешегі
71
Есепті кезеңде берешектің ұлғаюы, оның ішінде:
71.1
бейрезиденттің алдын ала ақы төлеуі (ақшалай/ақшалай емес түрде)
71.2
төлем мерзімін кейінге қалдыра отырып инвестициялау объектісіне меншік құқығын резидентке беру
72
Есепті кезеңде берешекті өтеу, оның ішінде:

72.1
переход права собственности нерезиденту на объект инвестирования
72.2
оплата резидентом (в денежном /неденежном видах)
73
Прочие изменения по задолженности в отчетном периоде (расшифровать)
74
Задолженность резидента перед нерезидентом на конец отчетного периода (= (70) + (71) - (72) + (73))
Примечание _________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Резидент ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
наименование юридического лица)
Адрес ______________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
_______________________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_______________________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об участии в капитале объекта инвестирования".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет об участии
в капитале объекта
инвестирования"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об участии в капитале объекта инвестирования
(индекс - ПР-И/Г-3, периодичность - ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об участии в капитале объекта инвестирования" (далее - Форма).
2. Форма представляется ежеквартально резидентами Республики Казахстан по валютным договорам участия в капитале объекта инвестирования с присвоенным учетным номером.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета (для юридических лиц), и исполнитель.

72.1
инвестициялау объектісіне меншік құқығының бейрезидентке өтуі
72.2
резиденттің ақы төлеуі (ақшалай/ақшалай емес түрде)
73
Есепті кезеңдегі берешек бойынша басқа да өзгерістер (ашып жазу)
74
Есепті кезеңнің аяғындағы резиденттің бейрезидент алдындағы берешегі (= (70) + (71) - (72) + (73))
Ескертпе ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Резидент ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы)
Мекенжайы _________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы _________________________________________________________
____________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Инвестициялау объектісінің
капиталына қатысу туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп (индексі - ПР-И/Г-3, кезеңділігі - тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының резиденттері есептін нөмірі берілген инвестициялау объектісінің капиталына қатысудың валюталық шарттары бойынша тоқсан сайын ұсынады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам (заңды тұлғалар үшін) және орындаушы қол қояды.

Глава 2. Заполнение Формы
4. Для целей заполнения Формы используются следующие понятия:
1) объект инвестирования - юридическое лицо, паевой инвестиционный фонд, акции, доли участия, паи которых приобретаются (приобретены), а также юридическое лицо, простое товарищество, консорциум, в имущество которого вносятся (внесены) имущественные взносы. В случае осуществления операций с депозитарными расписками объектом инвестирования является эмитент ценной бумаги, являющейся их базовым активом;
2) инвестор - физическое или юридическое лицо, которому переходит (перешло) право собственности на объект инвестирования.
5. Форма представляется по операциям участия в уставном капитале (с акциями, долями участия, паями), в капитале ином, чем уставный капитал.
Допускается заполнение резидентом Части 1 по нескольким учетным номерам, присвоенным им по операциям участия в капитале одного объекта инвестирования. В этом случае указываются номера всех учетных номеров, по которым представляется Форма.
6. Если присвоенные учетные номера получены резидентом-юридическим лицом по операциям участия в его капитале, то в графах 1, 2 и далее Части 1 указываются отдельно фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица каждого нерезидента и информация по его участию в капитале резидента.
Если присвоенные учетные номера получены резидентом совместно с другими резидентами по операциям их участия в капитале нерезидента, то в графах 1, 2 и далее Части 1 указываются отдельно фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица каждого резидента и информация по его участию в капитале нерезидента.
По операциям между покупателем и продавцом объекта инвестирования заполняются Части 1 и 2 - при возникновении требования резидента к нерезиденту, Части 1 и 3 - при возникновении обязательства резидента перед нерезидентом. Если присвоенные учетные номера получены резидентом по операциям приобретения у нерезидента (продажи нерезиденту) акций, долей участия в капитале третьего лица-резидента, то Часть 1 не заполняется.
7. Суммы отражаются в тысячах долларов США.
Операции за отчетный период отражаются по их фактической стоимости. Суммы, выраженные в иных валютах, переводятся в доллары США с использованием рыночного курса обмена валют на дату осуществления операции или на конец отчетного периода, соответственно. Возникающая курсовая разница отражается по строкам с кодами 32, 63 и 73.
Остаток на начало отчетного периода (строки с кодами 10, 60 и 70) равен остатку на конец периода, предыдущего отчетному (строки с кодами 39, 64 и 74 соответственно), по каждой графе.

2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанды толтыру мақсаты үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) инвестициялау объектісі - акциялары, қатысу үлестері, пайлары сатып алынатын (сатып алынған) заңды тұлға, инвестициялық пай қоры, сондай-ақ мүлігіне мүліктік жарна енгізілетін (енгізілген) заңды тұлға, жай серіктестік, консорциум. Депозитарлық қолхаттармен операциялар жүзеге асырылған жағдайда инвестициялау объектісі олардың базалық активі болып табылатын бағалы қағаз эмитенті болып табылады;
2) инвестор - инвестициялау объектісіне меншік құқығы өтетін (өткен) жеке немесе заңды тұлға.
5. Нысан жарғылық капиталға (акцияларымен, қатысу үлестерімен, пайлармен), жарғылық капиталға қарағанда өзге капиталға қатысу операциялары бойынша ұсынылады.
Резиденттің инвестициялаудың бір объектісінің капиталына қатысу операциялары бойынша берілген бірнеше есептік нөмірлер бойынша 1-бөлікті толтыруына рұқсат етіледі. Бұл жағдайда Нысан ұсынылатын барлық есептік нөмірлердің нөмірлері көрсетіледі.
6. Егер резидент заңды тұлға оның капиталына қатысу операциялары бойынша берілген есептік нөмірлерді алса, онда 1, 2-бағандарда және одан әрі 1-бөлікте жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), әрбір бейрезидент заңды тұлғаның атауы және оның резиденттің капиталына қатысуы туралы ақпарат жеке көрсетіледі.
Егер резидент берілген есептік нөмірлерді бейрезиденттің капиталына қатысу операциялары бойынша басқа резиденттермен бірлесе отырып алса, онда 1, 2-бағандарда және одан әрі 1-бөлікте жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), әрбір резидент заңды тұлғаның атауы және оның бейрезиденттің капиталына қатысуы туралы ақпарат жеке көрсетіледі.
Инвестициялық объектіні сатып алушы мен сатушы арасындағы операциялар бойынша резиденттің бейрезидентке талабы болған жағдайда 1 және 2-бөліктер, резиденттің бейрезидентке міндеттемесі болған жағдайда 1 және 3-бөліктер толтырылады. Егер резидент берілген есептік нөмірлерді бейрезиденттен резидент үшінші тұлғаның акцияларын, капиталындағы қатысу үлестерін сатып алу (бейрезидентке сату) операциялары бойынша алған болса, онда 1-бөлік толтырылмайды.
7. Сома мың АҚШ долларымен көрсетіледі.
Есепті кезеңдегі операциялар олардың нақты құны бойынша көрсетіледі. Өзге валютамен көрсетілген сома операция жүзеге асырылған күндегі немесе есепті кезеңнің соңындағы валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып АҚШ долларына аударылады. Туындаған бағамдық айырма кодтары 32, 63 және 73-жолдар бойынша көрсетіледі.
Есепті кезеңнің басындағы қалдық (кодтары 10, 60 және 70-жолдар) әрбір баған бойынша есепті кезеңнің алдындағы кезеңнің соңындағы қалдыққа (тиісінше кодтары 39, 64 және 74-жолдар) тең.

8. Увеличение стоимости капитала объекта инвестирования за отчетный период отражается со знаком (+), уменьшение стоимости капитала со знаком (-).
Строка с кодом 31 заполняется при присвоении Национальным Банком Республики Казахстан учетного номера взамен ранее присвоенного учетного номера согласно пункту 14 Правил.
По строкам с кодами 36 и 37 отражается фактическая передача инвестору (инвестором) права собственности на объект инвестирования в случае дарения, покупки у третьих лиц (продажи третьим лицам) объекта инвестирования, в том числе в рассрочку.
Возврат денег (возврат платежа без исполнения) отражается в строке с кодом 38.
9. По строке с кодом 41 отражаются дивиденды, объявленные в отчетном периоде, включая налог, удерживаемый у источника выплаты с этих дивидендов.
По строкам с кодами 51, 52 и 53 отражаются дивиденды, фактически выплаченные инвесторам в отчетном периоде, с суммой налога, удержанного у источника выплаты и фактически выплаченного в отчетном периоде. При этом налог, выплаченный в отчетном периоде, может относиться к дивидендам, объявленным ранее отчетного периода.
При оплате в отчетном периоде только налога без выплаты дивидендов, оплата налога должна быть отражена по соответствующим строкам с кодами 51, 52 и 53.
Задолженность по налогам отражается по строке с кодом 54.
10. Строки с кодами 60, 61, 61.1, 61.2, 62, 62.1, 62.2, 63, 64, 70, 71, 71.1, 71.2, 72, 72.1, 72.2, 73 и 74 заполняются при покупке у третьего лица (продаже третьему лицу) инвестором акций, долей участия объекта инвестирования по предварительной оплате или с отсрочкой платежа. При возникновении у резидента требований к нерезиденту заполняется Часть 2. При возникновении у резидента обязательств перед нерезидентом заполняется Часть 3.
Оплата в виде поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг), иного неденежного исполнения требует расшифровки в примечании к Форме.
11. Заполнение строк с кодами 38, 63 и 73 требует расшифровки в примечании к Форме.
12. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
13. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 23 Правил.
Приложение 4
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту постоянного проживания или регистрации (для физического лица) либо нахождения (для юридического лица) резидента, получившего учетный номер.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Отчет об исполнении обязательств.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПР-Д-4.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: __________ квартал ____ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: резидент.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом.
БИН/ИИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Учетный номер Национального Банка Республики Казахстан __________

8. Есепті кезеңдегі инвестициялау объектісінің капиталы құнының ұлғаюы (+) белгісімен, капитал құнының азаюы (-) белгісімен көрсетіледі.
Коды 31-жол Қағидалардың 14-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бұрын берілген есептік нөмірдің орнына есептік нөмір берілген кезде толтырылады.
Кодтары 36 және 37-жолдар бойынша үшінші тұлғалардан (үшінші тұлғаларға) инвестициялау объектісін, оның ішінде бөліп төлеп сатып алған (сатқан), сыйға тартқан жағдайда инвесторға (инвестордың) инвестициялау объектісіне меншік құқығын нақты бергені көрсетіледі.
Ақшаны қайтару (төлемді орындаусыз қайтару) коды 38-жолда көрсетіледі.
9. Коды 41-жол бойынша төлем көзінен осы дивидендтерден ұсталатын салықты қоса алғанда, есепті кезеңде жарияланған дивидендтер көрсетіледі.
Кодтары 51, 52 және 53-жолдар бойынша есепті кезеңде инвесторларға нақты төленген дивидендтер төлем көзінен ұсталатын және есепті кезеңде төленген салық сомасымен бірге көрсетіледі. Бұл ретте есепті кезеңде төленген салық есепті кезеңнен бұрын жарияланған дивидендтердің салығы болуы мүмкін.
Есепті кезеңде дивидендтер төлемей тек салық төлеген кезде салық төлемі тиісінше кодтары 51, 52 және 53-жолдарда көрсетілуі керек.
Салық бойынша берешек коды 54-жол бойынша көрсетіледі.
10. Кодтары 60, 61, 61.1, 61.2, 62, 62.1, 62.2, 63, 64, 70, 71, 71.1, 71.2, 72, 72.1, 72.2, 73 және 74-жолдар инвестор алдын ала төлем немесе төлемді кейінге қалдырумен үшінші тұлғадан акцияларды, инвестициялау объектісінің қатысу үлестерін сатып алған (үшінші тұлғаға сатқан) кезде толтырылады. Резиденттің бейрезидентке талаптары туындаған кезде 2-бөлік толтырылады. Резиденттің бейрезидент алдында міндеттемелері туындаған кезде 3-бөлік толтырылады.
Тауарларды жеткізу (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету), өзге де ақшалай емес орындау түріндегі төлем Нысанға ескертпеде толық ашып жазуды талап етеді.
11. Кодтары 38, 63 және 73-жолдарды толтыру Нысанға ескертпеде толық ашып жазуды талап етеді.
12. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
13. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Қағидалардың 23-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: есептік нөмірін алған резиденттің тұрақты тұрғылықты жері немесе тіркелген жері (жеке тұлға үшін) немесе орналасқан жері (заңды тұлға үшін) бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: міндеттемелердің орындалуы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: ПР-Д-4
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы _________ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: резидент
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейін
БСН/ЖСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептік нөмірі ____________

12.1
акций, паев инвестиционных фондов, фондов денежного рынка
13
недвижимости
14
прочее (расшифровать)
20
Доход резидента в отчетном периоде
21
Доход нерезидента в отчетном периоде
Примечание _________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Резидент ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, наименование
юридического лица)
Адрес _______________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефон _____________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________
Исполнитель _________________________________________________________
____________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_____________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об исполнении обязательств".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет об исполнении
обязательств"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об исполнении обязательств
(индекс - ПР-Д-4, периодичность - ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об исполнении обязательств" (далее - Форма).
2. Форма представляется ежеквартально резидентами Республики Казахстан по валютным договорам с учетным номером на операции с ценными бумагами, производными финансовыми инструментами, правами собственности на недвижимость, правами на объекты интеллектуальной собственности, на совместную деятельность, доверительное управление, траст, передачу денег и финансовых инструментов профессиональным участникам рынка ценных бумаг, безвозмездную передачу денег, иных валютных ценностей и недвижимости, счета в иностранных банках, международных финансовых организациях филиалов (представительств) резидента с местом нахождения за пределами Республики Казахстан.

12.1
акциялар, инвестициялық қорлардың пайлары, ақша нарығының қорлары
13
жылжымайтын мүлік
14
басқасы (толық жазылсын)
20
Резиденттің есепті кезеңдегі кірісі
21
Бейрезиденттің есепті кезеңдегі кірісі
Ескертпе
__________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Резидент______________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы)
Мекенжайы _________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы _________________________________________________________
_________________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_________________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Міндеттемелердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Міндеттемелердің орындалуы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз
негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
Міндеттемелердің орындалуы туралы есеп (индексі - ПР-Д-4, кезеңділігі - тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Міндеттемелердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының резиденттері бағалы қағаздармен, туынды қаржы құралдарымен, жылжымайтын мүліктің меншік құқығымен, зияткерлік меншік объектілері, бірлескен қызмет құқығымен операцияларға есептік нөмірі берілген валюталық шарттар, сенімгерлік басқару, траст, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына ақша мен қаржы құралдарын беру, ақшаны, өзге де валюталық құндылықтарды және жылжымайтын мүлікті өтеусіз беру, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан резидент филиалдарының (өкілдігінің) шетелдік банктердегі, халықаралық қаржы ұйымдарындағы шоттары бойынша тоқсан сайын ұсынады.

3. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета (для юридических лиц), и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Для целей заполнения Формы используются следующие понятия:
ценные бумаги эмитентов-нерезидентов - финансовые инструменты, признаваемые ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) страны эмитента, включая депозитарные расписки, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов-нерезидентов.
5. В Разделе 1 отражаются сведения об исполнении обязательств по валютному договору в отчетном периоде.
В графе 2 отражается вид исполнения обязательств по валютному договору:
1) в виде платежей и (или) переводов денег;
2) в виде поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг);
3) в виде передачи актива (ценные бумаги, доли участия, паи инвестиционных фондов, недвижимость, право на объект интеллектуальной собственности, иные виды актива, требующие расшифровки);
4) иное (требующее расшифровки).
Если исполнение обязательства осуществляется в виде денег, то в графе 3 указывается код назначения платежа, графа 4 не заполняется, а в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 указываются отправитель денег, бенефициар денег, дата платежа, валюта платежа, сумма платежа в тысячах единиц валюты платежа на основе платежного документа на перевод (получение) денег.
Платежи и (или) переводы денег отражаются в Форме, включая налоги. В Форме отражается возврат денег (возврат платежа без исполнения).
Если исполнение обязательства осуществляется в виде передачи актива, то в графе 4 указывается наименование актива, графа 3 не заполняется, а в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 указываются лицо, передающее актив, лицо, принимающее актив, дата передачи актива, валюта стоимости актива, сумма стоимости актива в тысячах единиц валюты договора.
Если исполнение обязательства осуществляется в виде выполнения работ, оказания услуг или иным способом, то графы 3, 4 не заполняются, а в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 указываются лицо, исполняющее обязательство, лицо, принимающее исполнение обязательства, дата исполнения обязательства, валюта и сумма стоимости исполненного обязательства в тысячах единиц валюты договора.
Графы 3, 5, 7 заполняются в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
Графа 10 заполняется в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
При представлении Формы по счету филиала (представительства) юридического лица с местом нахождения за пределами Республики Казахстан в иностранном банке, международной финансовой организации в Форме отражаются внутрикорпоративные переводы денег: отправленные юридическим лицом данному филиалу (представительству) на этот счет, полученные юридическим лицом от данного филиала (представительства) с этого счета.

3. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам (заңды тұлғалар үшін) және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанды толтыру мақсатында мына ұғымдар пайдаланылады:
бейрезидент эмитенттердің бағалы қағаздары - Қазақстан Республикасының және (немесе) эмитент елінің заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар деп танылатын қаржы құралдары, оның ішінде бейрезидент эмитенттердің бағалы қағаздары базалық активтері болып табылатын депозиторлық қолхаттар.
5. 1-бөлімде есепті кезеңде валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы мәліметтер көрсетіледі.
2-бағанда валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындау түрі көрсетіледі:
1) төлемдер және (немесе) ақша аударымдары түрінде;
2) тауар жеткізу (жұмысты орындау, қызмет көрсету) түрінде;
3) активті (бағалы қағаздар, қатысу үлестері, инвестициялық қорлардың пайлары, жылжымайтын мүлік, зияткерлік меншік объектісіне арналған құқық, толық жазуды қажет ететін активтің өзге де түрлері) беру түрінде;
4) өзге (толық жазылсын).
Егер міндеттемені орындау ақша түрінде жүзеге асырылатын болса, онда 3-бағанда төлем белгілеу коды көрсетіледі, 4-баған толтырылмайды, ал 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-бағандарда ақша аударуға (алуға) арналған төлем құжаты негізінде ақша жөнелтуші, ақша бенефициары, төлем күні, төлем валютасы, төлем сомасы төлем валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
Нысанда төлемдер және (немесе) ақша аударымдары салықпен бірге көрсетіледі. Нысанда ақшаны қайтару (төлемді орындамай қайтару) көрсетіледі.
Егер міндеттемелерді орындау активті беру түрінде жүзеге асырылатын болса, онда 4-бағанда активтің атауы көрсетіледі, 3-баған толтырылмайды, ал 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-бағандарда активті беруші тұлға, активті қабылдаушы тұлға, активті беру күні, актив құнының валютасы, актив құнының сомасы шарт валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
Егер міндеттемелерді орындау жұмысты орындау, қызмет көрсету немесе өзге тәсілмен жүзеге асырылатын болса, онда 3, 4-бағандар толтырылмайды, ал 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-бағандарда міндеттемені орындайтын тұлға, міндеттемелердің орындалуын қабылдайтын тұлға, міндеттемелерді орындау күні, орындалған міндеттемелердің валютасы мен сомасы шарт валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
3, 5, 7-бағандар "Экономика секторларының кодтарын қолдану мен төлемдер тағайындау және соларға сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының кодтарын қолдану мен төлемдер тағайындау және соларға сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер ұсыну қағидаларына сәйкес толтырылады. 10-баған "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасынан тыс жерде орналасқан заңды тұлға филиалының (өкілдігінің) шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот бойынша Нысанды берген кезде: Нысанда заңды тұлға осы филиалға (өкілдікке) осы шотқа жіберген, заңды тұлға осы филиалдан (өкілдіктен) осы шоттан жіберген ақшаны ішкі корпоративтік аудару көрсетіледі.

6. В Разделе 2 отражаются сведения о накопленной стоимости на конец отчетного периода и доходах за отчетный период.
Раздел 2 заполняется в следующих случаях:
1) при представлении Формы по счету в иностранном банке, международной финансовой организации, открытому филиалу (представительству) юридического лица с местом нахождения за пределами Республики Казахстан, отражается остаток суммы денег на конец отчетного периода на этом счете, вознаграждение, начисленное резиденту в отчетном периоде иностранным банком, международной финансовой организацией по данному счету, включая вклад(ы);
2) при представлении Формы по операциям, связанным с приобретением права собственности на недвижимость за границей: отражается стоимость недвижимости на конец отчетного периода, доход резидента от недвижимости в отчетном периоде;
3) при передаче денег и иного имущества в доверительное управление, траст, отражается стоимость переданного имущества на конец отчетного периода, доходы резидента (нерезидента) в отчетном периоде, в том числе за управление имуществом;
4) по операциям, связанным с передачей денег и финансовых инструментов профессиональным участникам рынка ценных бумаг, осуществляющим валютные операции по поручению клиентов, на счета для учета и хранения денег и (или) финансовых инструментов, принадлежащих клиентам, отражается стоимость переданного имущества на конец отчетного периода, доходы резидента (нерезидента) в отчетном периоде.
7. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
8. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 23 Правил.
Приложение 5
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения резидента, получившего учетный номер.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Отчет о движении денег на счете в иностранном банке, международной финансовой организации.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПР-Ф-5.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: __________ квартал ____ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридическое лицо-резидент.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом.
БИН: ________________________
Метод сбора: в электронном виде
Учетный номер Национального Банка Республики Казахстан ___________
Наименование иностранного банка, международной
финансовой организации, страна
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Валюта счета ___________________________________________________
тысяч единиц валюты счета
Код строки
Наименование показателей
Текущий счет
Вклад, вклад, открытый в рамках данного текущего счета
А
Б
1
2
10
Ставка, по которой начисляется вознаграждение по счету в отчетном периоде (% годовых)
11
Остатки на начало отчетного периода
20

6. 2-бөлімде есепті кезеңнің соңындағы жинақталған құн және есепті кезеңдегі кіріс туралы мәліметтер көрсетіледі.
2-бөлім мына жағдайларда толтырылады:
1) Қазақстан Республикасынан тыс жерде орналасқан заңды тұлғаның филиалына (өкілдігіне) ашылған шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот бойынша Нысанды ұсынған кезде: есепті кезеңнің соңында осы шотта ақша сомасының қалдығы, шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шот резидентке есепті кезеңде осы шот бойынша есептеген сыйақы, оның ішінде салым (салымдар) қоса көрсетіледі;
2) шетелде жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алумен байланысты операциялар бойынша Нысанды ұсынған кезде: жылжымайтын мүліктің есепті кезеңнің соңындағы құны, резиденттің есепті кезеңдегі жылжымайтын мүліктен кірісі көрсетіледі;
3) ақша мен өзге мүлікті сенімгерлік басқаруға, трастқа берген кезде берілген мүліктің есепті кезеңнің соңындағы құны, резиденттің (бейрезиденттің) есепті кезеңдегі кірісі, оның ішінде мүлікті басқарғаны үшін кірісі көрсетіледі;
4) клиенттердің атынан валюталық операцияларды жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына ақша мен қаржы құралдарын аударуға байланысты операциялар үшін есепті кезеңнің соңындағы берілген мүліктің құны және есепті кезеңдегі резиденттің (бейрезиденттің) табысы клиенттерге тиесілі ақшаны және (немесе) қаржы құралдарын есепке алу және сақтау шоттарында көрсетіледі.
7. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
8. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Қағидалардың 23-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: есептік нөмірін алған резиденттің орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттағы қаражаттың қозғалысы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: ПР-Ф-5
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы _________ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: резидент заңды тұлға
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейін
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептік нөмірі _______________
Шетелдік банктің, халықаралық қаржы ұйымының атауы, елі
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Шот валютасы __________________________________________________
шот валютасының мың бірлігі
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
Ағымдағы шот
Салым, осы ағымдағы шот шеңберінде ашылған салым
А
Б
1
2
10
Есепті кезеңде шот бойынша сыйақы есептелетін мөлшерлеме (жылдық %)
11
Есепті кезеңнің басындағы қалдық
20

Предоставление иностранным банком, международной финансовой организацией овердрафта ((84) + (85) + (86) + (87))
в том числе:
84
на содержание своих филиалов и представительств
85
иное израсходование на нерезидентов
86
иное израсходование на резидентов
87
в порядке перевода на другие собственные банковские счета, включая конвертацию валют
88
Вознаграждение, начисленное в отчетном периоде иностранным банком, международной финансовой организацией за овердрафт
89
Погашение овердрафта иностранному банку, международной финансовой организации
90
Выплата иностранному банку, международной финансовой организации вознаграждения за овердрафт
91
Иные изменения за отчетный период по овердрафту (расшифровать)
92
Иные изменения за отчетный период по вознаграждению (расшифровать)
93

Шетелдік банктің, халықаралық қаржы ұйымының овердрафты ұсынуы (84) + (85) + (86) + (87)
оның ішінде:
84
өз филиалдары мен өкілдіктерін күтіп ұстауға
85
бейрезиденттерге жұмсалған өзге шығыс
86
резиденттерге жұмсалған өзге шығыс
87
валюта конвертациясын қоса алғанда, басқа меншікті банктік шоттарға аудару тәртібімен
88
Шетелдік банк, халықаралық қаржы ұйымы овердрафт үшін есепті кезеңде есептеген сыйақы
89
Шетелдік банкке, халықаралық қаржы ұйымына овердрафты өтеу
90
Шетелдік банкке, халықаралық қаржы ұйымына овердрафт үшін сыйақы төлеу
91
Есепті кезеңдегі овердрафт бойынша өзге де өзгерістер (толық жазылсын)
92
Есепті кезеңдегі сыйақы бойынша өзге де өзгерістер (толық жазылсын)
93

Остатки на конец отчетного периода ((81) + (83) + (88) - (89) - (90) + (91) + (92))
94
в том числе остатки по вознаграждению по овердрафту ((82) + (88) - (90) + (92))
Примечание _________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Резидент ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
Адрес ______________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
__________________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
__________________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о движении денег на счете в иностранном банке, международной финансовой организации".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о движении
денег на счете в иностранном
банке, международной
финансовой организации"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о движении денег на счете в иностранном банке, международной финансовой организации
(индекс - ПР-Ф-5, периодичность - ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о движении денег на счете в иностранном банке, международной финансовой организации" (далее - Форма).
2. Форма представляется ежеквартально юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан по учетному номеру счета в иностранном банке, международной финансовой организации.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
4. В графе 1 отражается информация о текущем счете, вкладе, неаллокированном металлическом счете, открытом в иностранном банке, международной финансовой организации.
В случаях, если в рамках текущего счета открывается вклад, то информация о таком вкладе отражается в графе 2. В случаях, если в рамках текущего счета открывается несколько вкладов, то информация о таких вкладах отражается по каждому вкладу отдельно.

Есепті кезеңнің соңындағы қалдық ((81) + (83) + (88) - (89) - (90) + (91) + (92))
94
оның ішінде овердрафт сыйақысы бойынша қалдық ((82) + (88) - (90) + (92))
Ескертпе_____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Резидент_____________________________________________________________
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
Мекенжайы__________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефоны____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы _________________________________________________________
____________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттағы қаражаттың қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Шетелдік банктегі,
халықаралық қаржы
ұйымындағы шоттағы
қаражаттың қозғалысы туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына
қосымша
Шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттағы қаражаттың қозғалысы туралы есеп (индексі - ПР-Ф-5, кезеңділігі - тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттағы қаражаттың қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғасы шетелдік банктегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттың есептік нөмірі бойынша тоқсан сайын ұсынады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. 1-бағанда шетелдік банкте, халықаралық қаржы ұйымында ашылған ағымдағы шот, салым, аллокирленбеген металл шот туралы ақпарат көрсетіледі.
Егер ағымдағы шот шеңберінде салым ашылатын болса, онда мұндай салым туралы ақпарат 2-бағанда көрсетіледі. Егер ағымдағы шот шеңберінде бірнеше салым ашылатын болса, онда мұндай салымдар туралы ақпарат әрбір салым бойынша жеке көрсетіледі.

5. В строке с кодом 10 отражается чистая (без учета налогов) средняя в отчетном периоде ставка вознаграждения по текущему счету, вкладу (% годовых), в строке с кодом 80 - по овердрафту. Ставка вознаграждения отражается в числовом виде, с округлением до сотых долей. Если ставка вознаграждения плавающая, то используется базовое значение ставки в отчетном периоде. Если ставка вознаграждения нулевая, то проставляется нулевое значение.
Если Форма представляется с нулевыми значениями, то строки с кодами 10, 80 не заполняются.
6. Суммы отражаются в тысячах единиц валюты счета (вклада).
По мультивалютным счетам (вкладам), а также неаллокированным металлическим счетам суммы отражаются в тысячах тенге. Суммы, выраженные в иных валютах, переводятся в тенге с использованием рыночного курса обмена валют на дату осуществления операции или на конец отчетного периода, соответственно. Возникающая курсовая разница отражается по строке с кодом 56.
7. В случае заполнения строк с кодами 34, 35, 55, 55а в примечании следует указать учетный номер счета в иностранном банке, международной финансовой организации, с которого (на который) переводятся деньги.
8. Информация об овердрафте заполняется при предоставлении иностранным банком, международной финансовой организацией юридическому лицу-резиденту овердрафта по данному счету в соответствии с условиями открытия счета в случае отсутствия присвоенного учетного номера по такому овердрафту.
Под овердрафтом понимается кредитование иностранным банком, международной финансовой организацией счета клиента для оплаты им расчетных документов в случае недостаточности или отсутствия на счету клиента денег. При овердрафте банк списывает все имеющиеся на счете клиента деньги и одновременно предоставляет клиенту финансовый заем на часть оплаты, непокрытую деньгами на счете клиента.
Возникающая курсовая разница отражается в иных изменениях (строки с кодами 91 и 92).
9. Остаток на начало отчетного периода (строки с кодом 11, 81 и 82) равен остатку на конец предыдущего отчетного периода (строки с кодом 60, 93 и 94 соответственно).
10. По строкам с кодом 29а, 70 отражается вознаграждение, начисленное в отчетном периоде, без учета налогов на это вознаграждение.
11. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
12. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 23 Правил.
Приложение 6
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, а также обязательств по операциям РЕПО, привлеченных банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, от нерезидентов, по которым имеются непогашенные обязательства на начало и (или) конец отчетного периода.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 11-ОБ.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: __________ квартал ____ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющий деятельность на территории Республики Казахстан.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом.
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица. Освоение и обслуживание финансовых займов
Порядковый номер
Порядковый номер из отчета за предыдущий период
Наименование кредитора
Наименование страны кредитора
А
Б
В
Г
продолжение таблицы
Номер кредитного
соглашения
(наименование, номер,
дата)
ПН/УН
Сумма валютного договора (в валюте валютного договора)
Наименование валюты кредита
Период действия
Дата начала освоения
Дата конечного срока погашения
Д
Е
Ж
З
И
продолжение таблицы
Основной долг
Остаток на начало отчетного периода, тысяч единиц валюты договора
Операции в отчетном периоде, тысяч единиц валюты договора
Остаток на конец отчетного периода
Увеличение
Уменьшение
Сумма, тысяч единиц валюты договора
Номер балансового счета
Всего
Из них за счет
Всего
из них за счет реорганизации
реорганизации
капитализированного вознаграждения
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Вознаграждение
Состояние кредита
Прочие выплаты
Примечание
Остаток на начало отчетного периода, тысяч единиц валюты договора
Операции в отчетном периоде, тысяч единиц валюты договора
Остаток на конец отчетного периода
Начислено
Оплачено
Сумма, тысяч единиц валюты договора
Номер балансового счета
9
10
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы
График платежей по обслуживанию кредита заемщиком
Погашение основного долга
год
год
1-й кв. после отчетного периода
квартал
квартал
квартал
квартал
квартал
квартал
8-й кв. после отчетного периода
после...
17
18
19
20
21
22
23
24
25
продолжение таблицы
График платежей по обслуживанию кредита заемщиком
Оплата вознаграждения
год
год
1-й кв. после отчетного периода
квартал
квартал
квартал
квартал
квартал
квартал
8-й кв. после отчетного периода
после...
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Наименование банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан,
осуществляющего деятельность на территории Республики Казахстан
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
________________________________________________________________
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" __________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, а также обязательств по операциям РЕПО, привлеченных банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, от нерезидентов, по которым имеются непогашенные обязательства на начало и (или) конец отчетного периода".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет об освоении
и обслуживании финансовых
займов, а также обязательств
по операциям РЕПО,
привлеченных банком,
филиалом банка – нерезидента
Республики Казахстан,
осуществляющим деятельность
на территории
Республики Казахстан,
от нерезидентов, по которым
имеются непогашенные
обязательства на начало
и (или) конец отчетного периода"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, а также обязательств
по операциям РЕПО, привлеченных банком, филиалом банка – нерезидента
Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории
Республики Казахстан, от нерезидентов, по которым имеются непогашенные
обязательства на начало и (или) конец отчетного периода
(индекс - 11-ОБ, периодичность - ежеквартальная)

5. Коды 10-жолда таза (салықтарды есепке алмағанда) есепті кезеңдегі ағымдағы шот, салым бойынша сыйақының орташа мөлшерлемесі (жылдық %), коды 80-жолда овердрафт бойынша сыйақының орташа мөлшерлемесі көрсетіледі. Сыйақы мөлшерлемесі жүздік үлеске дейін дөңгелектеніп сан түрінде көрсетіледі. Егер сыйақы мөлшерлемесі өзгермелі болса, онда есепті кезеңдегі мөлшерлеменің базалық мәні пайдаланылады. Егер сыйақы мөлшерлемесі нөл болса, онда нөлдік мән қойылады.
Егер Нысан нөлдік мәндермен берілсе, онда кодтары 10, 80-жолдар толтырылмайды.
6. Сома шот (салым) валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
Мультивалюталық шоттар (салымдар), сондай-ақ аллокирленбеген металл шоттар бойынша сома мың теңгемен көрсетіледі. Өзге валюталармен көрсетілген сома тиісінше операция жүзеге асырылған күнгі немесе есепті кезеңнің соңындағы валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып, теңгеге аударылады. Туындайтын бағамдық айырма коды 56-жолда көрсетіледі.
7. Кодтары 34, 35, 55, 55а-жолдар толтырылған жағдайда ескертпеде одан (оған) ақша аударылатын шетел банкіндегі, халықаралық қаржы ұйымындағы шоттың есептік нөмірі көрсетілуі тиіс.
8. Овердрафт туралы ақпарат шетелдік банк, халықаралық қаржы ұйымы осындай овердрафт бойынша берілген есептік нөмірі болмаған жағдайда, шотты ашу талаптарына сәйкес осы шот бойынша резидент заңды тұлғаға овердрафт ұсынған кезде толтырылады.
Шетелдік банк, халықаралық қаржы ұйымы клиенттің шотында ақша жеткіліксіз болған немесе болмаған жағдайда оның есеп айырысу құжаттарын төлеуі үшін клиенттің шотын кредиттеуі овердрафтты білдіреді. Овердрафт кезінде банк, халықаралық қаржы ұйымы клиенттің шотындағы барлық ақшаны есептен шығарады және бір мезгілде клиентке клиенттің шотындағы ақшамен өтелмеген ақының бір бөлігіне қаржылай қарыз береді.
Пайда болған бағамдық айырмасы өзге де өзгерістерде көрсетіледі (кодтары 91, 92-жолдар).
9. Есепті кезеңнің басындағы қалдық (кодтары 11, 81, және 82-жолдар) алдыңғы есепті кезеңнің соңындағы қалдыққа (тиісінше кодтары 60, 93 және 94-жолдар) тең келеді.
10. Коды 29а, 70-жолдары бойынша осы сыйақыға салықтарды қоспағанда, есепті кезеңде есептелген сыйақы көрсетіледі.
11. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
12. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Қағидалардың 23-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы бейрезиденттерден тартқан есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылай қарыздарды, сондай-ақ РЕПО операциялары бойынша міндеттемелерді игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 11-ОБ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: ____ жылғы __________ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейін
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Кесте. Қаржылық қарыздарды игеру және оған қызмет көрсету
Реттік нөмірі
Алдыңғы кезеңдегі есептен алынған реттік нөмірі
Кредитордың атауы
Кредитор елінің атауы
А
Б
В
Г
кестенің жалғасы
Кредиттік келісімнің нөмірі
(атауы, нөмірі, күні)
ПН/УН
Валюталық шарттың сомасы (валюталық шарттың валютасында)
Кредит валютасының атауы
Жарамдылық мерзімі
Игерудің басталған күні
Өтеудің соңғы мерзімінің күні
Д
Е
Ж
З
И
кестенің жалғасы
Негізгі борыш
Есепті кезең басындағы қалдық, валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңдегі операция,
шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезең соңындағы қалдық
Ұлғаюы
Азаюы
Сомасы, шарт валютасының мың бірлігі
Баланстық шоттың нөмірі
Барлығы
Олардың ішінде мыналар есебінен
Барлығы
олардың ішінде қайта ұйымдастыру есебінен
қайта ұйымдастыру
капиталдандырылған сыйақы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Сыйақы
Кредиттің жай-күйі
Басқа да төлемдер
Ескертпе
Есепті кезеңнің басындағы қалдық, келісімшарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңдегі операция, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңнің соңындағы қалдық
Есептелді
Төленді
Сомасы, шарт валютасының мың бірлігі
Баланстық шоттың нөмірі
9
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
Қарыз алушының кредитке қызмет көрсетуi бойынша төлемдер графигі
Негізгі қарызды өтеу
жыл
жыл
есепті кезеңнен кейінгі 1- тоқсан
тоқсан
тоқсан
тоқсан
тоқсан
тоқсан
тоқсан
есепті кезеңнен кейінгі 8-тоқсан
кейін...
17
18
19
20
21
22
23
24
25
кестенің жалғасы
Қарыз алушының кредитке қызмет көрсетуi бойынша төлемдер графигі
Сыйақыны төлеу
жыл
жыл
есепті кезеңнен кейінгі 1-тоқсан
тоқсан
тоқсан
тоқсан
тоқсан
тоқсан
тоқсан
есепті кезеңнен кейінгі 8-тоқсан
кейін...
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Банктің, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан
Республикасының бейрезидент-банкі филиалының атауы
____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы __________________________________________________
________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы телефоны
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы бейрезиденттерден тартқан есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылай қарыздарды, сондай-ақ РЕПО операциялары бойынша міндеттемелерді игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Банк, Қазақстан
Республикасының аумағында
қызметін жүзеге асыратын
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банкінің
филиалы бейрезиденттерден
тартқан есепті кезеңнің басында
және (немесе) соңында
өтелмеген міндеттемелері бар
қаржылай қарыздарды,
сондай-ақ РЕПО операциялары
бойынша міндеттемелерді игеру
және оларға қызмет көрсету
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы бейрезиденттерден тартқан есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылай қарыздарды, сондай-ақ РЕПО операциялары бойынша міндеттемелерді игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп (индексі - 11-ОБ, кезеңділігі - тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению Формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, а также обязательств по операциям РЕПО, привлеченных банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, от нерезидентов, по которым имеются непогашенные обязательства на начало и (или) конец отчетного периода" (далее - Форма).
2. Форма представляется ежеквартально банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, по финансовым займам, а также по операциям РЕПО, привлеченным ими от нерезидентов.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
4. В Форме отражается информация по освоению, погашению и обслуживанию финансовых займов, а также обязательств по операциям РЕПО, отдельно по каждому валютного договору, по которому имеются непогашенные на начало и (или) конец отчетного периода обязательства перед нерезидентами в целом по системе банка, в целом по филиалу банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющему деятельность на территории Республики Казахстан.
5. Суммы отражаются в тысячах единиц валюты договора.
6. В Таблице
в графе А отражается порядковый номер;
в графе Б указывается порядковый номер финансового займа из Формы, представленной за предыдущий период;
в графе Г Таблицы 1 заполняется в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
в графе Ж Таблицы 1 и строка с кодом 5 Таблицы заполняется в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
в графе 1 отражается непогашенный на начало отчетного периода основной долг, в том числе просроченный;
в графе 2 отражается увеличение за отчетный период основного долга за счет получения кредитных средств, реорганизации долга и капитализации вознаграждения;
в графе 3 отражается увеличение долга за счет реорганизации при уступке требования (переводе долга);
в графе 4 отражается капитализация вознаграждения (отнесение вознаграждения к основному долгу);
в графе 5 отражается уменьшение за отчетный период основного долга, в том числе просроченного, за счет погашения и реорганизации;
в графе 6 отражается уменьшение долга за счет реорганизации. Основными видами реорганизации являются досрочное погашение, прощение, уступка требования (перевод долга), обмен долга на инструменты участия в капитале (заемщика и (или) третьих лиц), недвижимость и иной актив заемщика, долговые ценные бумаги заемщика, поставки товара и иные долговые обязательства заемщика;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы бейрезиденттерден тартқан есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылай қарыздарды, сондай-ақ РЕПО операциялары бойынша міндеттемелерді игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы Нысанды бейрезиденттерден олар тартқан қаржылай қарыздар, сондай-ақ РЕПО операциялары бойынша тоқсан сайын ұсынады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанда қаржылай қарыздарды игеру, өтеу және қызмет көрсету, сондай-ақ РЕПО операциялары бойынша міндеттемелер бойынша ақпарат көрсетіледі. Ақпарат есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында бейрезиденттер алдындағы өтелмеген міндеттемелері бар әрбір валюталық шарт бойынша жеке-жеке, банк жүйесі бойынша жалпы және Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банктің филиалы бойынша жалпы түрде көрсетіледі.
5. Сома шарт валютасының мың бірлігінде көрсетіледі.
6. Кестеде
А бағанында – реттік нөмір көрсетіледі;
Б бағанында – алдыңғы кезең үшін ұсынылған Нысаннан алынған қаржылық қарыздың реттік нөмірі көрсетіледі;
1-кестенің Г бағаны Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуіші НК РК ISO 3166-1 "Елдер атаулары мен олардың әкімшілік-аумақтық бірліктерінің атауларын ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлім. Ел кодтары" талаптарына сәйкес толтырылады;
1-кестенің Ж бағаны және Кестенің 5-коды бар жолы Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуіші НК РК 07 ISO 4217 "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" талаптарына сәйкес толтырылады;
1-бағанда есепті кезеңнің басындағы өтелмеген негізгі борыш, оның ішінде мерзімі өткен борыш көрсетіледі;
2-бағанда есепті кезеңде кредит қаражатын алу, борышты қайта ұйымдастыру және сыйақыны капиталдандыру есебінен негізгі борыштың ұлғаюы көрсетіледі;
3-бағанда талапты басқаға беру (борышты аудару) кезінде қайта ұйымдастыру есебінен борыштың ұлғаюы көрсетіледі;
4-бағанда сыйақыны капиталдандыру (сыйақыны негізгі борышқа жатқызу) көрсетіледі;
5-бағанда есепті кезеңде өтеу және қайта ұйымдастыру есебінен негізгі борыштың, оның ішінде мерзімі өткен борыштың азаюы көрсетіледі;
6-бағанда қайта ұйымдастыру есебінен борыштың азаюы көрсетіледі. Қайта ұйымдастырудың негізгі түрлеріне мерзімінен бұрын өтеу, кешіру, талапты басқаға беру (борышты аудару), борышты капиталға қатысу құралдарына (қарыз алушының және (немесе) үшінші тұлғалардың) айырбастау, жылжымайтын мүлікке және қарыз алушының өзге де активтеріне, қарыз алушының борыштық бағалы қағаздарына, тауар жеткізіліміне және қарыз алушының өзге де борыштық міндеттемелеріне айырбастау жатады;

в графах 7 и 8 отражается непогашенный на конец отчетного периода основной долг, в том числе просроченный, и номер балансового счета, на котором учитывается остаток долга;
в графе 9 отражается задолженность по вознаграждению, в том числе просроченная, на начало отчетного периода;
в графе 10 отражаются начисленные в отчетном периоде вознаграждения;
в графе 11 отражается уменьшение в отчетном периоде вознаграждения, в том числе просроченного, за счет оплаты, реорганизации и капитализации вознаграждения;
в графах 12 и 13 отражается задолженность на конец отчетного периода по вознаграждению, в том числе просроченному, и номер балансового счета, на котором учитывается эта задолженность;
в графе 14 отражается состояние кредитного соглашения на конец отчетного периода из списка: "действующее", "полное исполнение обязательств сторонами". Кредитное соглашение считается действующим до полного исполнения обязательств сторонами, в том числе обязательств по вознаграждению или по просроченным платежам;
в графе 15 отражаются (при наличии) прочие выплаты.
в графе 16 отражаются (при наличии) вид обеспечения и сумма обеспечения в тысячах единиц валюты с указанием валюты. При наличии нескольких видов обеспечения указываются все виды обеспечения и общая рыночная стоимость обеспечения в тысячах тенге.
7. В графах с 17 по 38 графика платежей по обслуживанию кредита заемщиком отражаются прогнозные суммы за два года по кварталам следующие за отчетным периодом.
8. Арифметико-логический контроль в Таблице:
графа 1 = графа 7 Формы, представленной за предыдущий квартал;
графа 2 >= графа 3 + графа 4;
графа 5 >= графа 6;
графа 7 = графа 1 + графа 2 - графа 5;
графа 9 = графа 12 Формы, представленной за предыдущий квартал;
графа 12 = графа 9 + графа 10 - графа 11.
9. В случае отсутствия информации за отчетный период, Форма не представляется.
10. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 31 Правил.

7 және 8-бағандарда есепті кезеңнің соңындағы өтелмеген негізгі борыш, оның ішінде мерзімі өткен борыш, сондай-ақ борыш қалдығы есепке алынатын баланстық шоттың нөмірі көрсетіледі;
9-бағанда есепті кезеңнің басындағы сыйақы бойынша берешек, оның ішінде мерзімі өткен берешек көрсетіледі;
10-бағанда есепті кезеңде есептелген сыйақылар көрсетіледі;
11-бағанда есепті кезең ішінде төлеу, қайта ұйымдастыру және сыйақыны капиталдандыру есебінен сыйақының, оның ішінде мерзімі өткен сыйақының азаюы көрсетіледі;
12 және 13-бағандарда есепті кезеңнің соңындағы сыйақы бойынша берешек, оның ішінде мерзімі өткен берешек, сондай-ақ осы берешек есепке алынатын баланстық шоттың нөмірі көрсетіледі;
14-бағанда есепті кезеңнің соңындағы кредиттік келісімнің жай-күйі мынадай тізбеден көрсетіледі: "қолданыстағы", "тараптардың міндеттемелерін толық орындауы". Кредиттік келісім тараптар барлық міндеттемелерді, оның ішінде сыйақы немесе мерзімі өткен төлемдер бойынша міндеттемелерді толық орындағанға дейін қолданыста болып есептеледі;
15-бағанда (болған жағдайда) басқа да төлемдер көрсетіледі;
16-бағанда (болған жағдайда) қамтамасыз ету түрі және қамтамасыз ету сомасы валютасын көрсете отырып, валютаның мың бірлігінде көрсетіледі. Бірнеше қамтамасыз ету түрі болған кезде барлық қамтамасыз ету түрлері және қамтамасыз етудің жалпы нарықтық құны мың теңгемен көрсетіледі.
7. Қарыз алушының кредитке қызмет көрсетуі бойынша төлемдер графигінің 17-ден 38-ге дейінгі бағандарында есепті кезеңнен кейінгі екі жылға арналған тоқсандар бойынша болжамды сома көрсетіледі.
8. Кестедегі арифметикалық-логикалық бақылау:
1-баған = алдыңғы тоқсан үшін ұсынылған Нысанның 7-бағаны;
2-баған ≥ 3-баған + 4-баған;
5-баған ≥ 6-баған;
7-баған = 1-баған + 2-баған − 5-баған;
9-баған = алдыңғы тоқсан үшін ұсынылған Нысанның 12-бағаны;
12-баған = 9-баған + 10-баған − 11-баған.
9. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, Нысан ұсынылмайды.
10. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Қағидалардың 31-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.