Об утверждении Правил ведения перечня стратегических участков недр по урану
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по атомной энергии от 19 марта 2025 года № 39-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2026 года № 38183
В соответствии с пунктом 2 статьи 43 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения перечня стратегических участков недр по урану.
2. Департаменту атомной промышленности и недропользования Агентства Республики Казахстан по атомной энергии (далее – Агентство) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Агентства после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Агентства сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 26 февраля 2026 года.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по атомной энергии
А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по атомной энергии
от 19 марта 2026 года № 39-н/қ
Правила ведения перечня стратегических участков недр по урану
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения перечня стратегических участков недр по урану (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 43 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок ведения перечня стратегических участков недр по урану.
2. Понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
3. В перечень стратегических участков недр по урану (далее – Перечень) включаются участки недр, содержащие месторождения урана и редкоземельно-урановые месторождения в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 43 Кодекса.

Уран бойынша стратегиялық жер қойнауы учаскелерінің тізбесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі төрағасының 2025 жылғы 19 наурыздағы № 39-н/қ. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 20 наурызда № 38183 болып тіркелді
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 43-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Уран бойынша стратегиялық жер қойнауы учаскелерінің тізбесін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Атом өнеркәсібі және жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Агенттіктің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Агенттіктің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Агенттік Төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 26 ақпаннан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің төрағасы
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министірлігі
Қазақстан Республикасының
Атом энергиясы жөніндегі
агенттігінің төрағасы
2026 жылғы 19 наурыздағы
№ 39-н/қ бұйрығымен
бекітілген
Уран бойынша стратегиялық жер қойнауы учаскелерінің тізбесін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Уран бойынша стратегиялық жер қойнауы учаскелерінің тізбесін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 43-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және уран бойынша стратегиялық жер қойнауы учаскелерінің тізбесін жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
3. Уран бойынша стратегиялық жер қойнауы учаскелерінің тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) Кодекстің 43-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес уран кен орындары мен сирек кездесетін уранды кен орындары бар жер қойнауы учаскелері енгізіледі.

4. В Перечне по каждому стратегическому участку недр указывается следующая информация:
наименование участка недр;
области;
географические координаты центра участка недр.
При расположении стратегического участка недр на территории двух и более областей указывается область нахождения географического центра месторождения полезного ископаемого.
Глава 2. Порядок ведения Перечня
5. Ведение Перечня осуществляется компетентным органом в области недропользования в части добычи урана (далее – компетентный орган) на основании сведений единого кадастра государственного фонда недр, предоставляемых уполномоченным органом по изучению недр.
6. При внесении в сведения единого кадастра государственного фонда недр изменений и (или) дополнений, влекущих необходимость актуализации Перечня, уполномоченный орган по изучению недр в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня такого изменения и (или) дополнения направляет в компетентный орган соответствующую информацию с указанием сведений, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил.
7. Компетентный орган ежегодно не позднее 1 декабря запрашивает сведения для проверки актуальности Перечня у уполномоченного органа по изучению недр в порядке, определяемом в соответствии с пунктом 6 статьи 72 Кодекса.
8. Компетентный орган на основании информации, полученной в соответствии с пунктами 6 и 7 настоящих Правил, актуализирует Перечень по согласованию с уполномоченным органом по изучению недр.

4. Тізбеде әрбір стратегиялық жер қойнауы учаскесі бойынша мынадай ақпарат көрсетіледі:
жер қойнауы учаскесінің атауы;
облысы;
жер қойнауы учаскесі орталығының географиялық координаттары.
Стратегиялық жер қойнауы учаскесі екі немесе одан да көп облыстың аумағында орналасқан жағдайда, пайдалы қазба кен орнының географиялық орталығы орналасқан облыс көрсетіледі.
2-тарау. Тізбені жүргізу тәртібі
5. Тізбені жүргізуді жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган ұсынатын жер қойнауының мемлекеттік қорының бірыңғай кадастрының мәліметтері негізінде уран өндіру бөлігіндегі жер қойнауын пайдалану саласындағы құзыретті орган (бұдан әрі – құзыретті орган) жүзеге асырады.
6. Жер қойнауының мемлекеттік қорының бірыңғай кадастрының мәліметтеріне Тізбені өзектендіру қажеттілігіне әкеп соғатын өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган осындай өзгеріс және (немесе) толықтыру енгізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде құзыретті органға осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген мәліметтерді көрсете отырып, тиісті ақпаратты жолдайды.
7. Құзыретті орган жыл сайын 1 желтоқсаннан кешіктірмей, Кодекстің 72-бабының 6-тармағына сәйкес айқындалатын тәртіппен жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органнан Тізбенің өзектілігін тексеру үшін мәліметтерді сұратады.
8. Құзыретті орган осы Қағидалардың 6 және 7-тармақтарына сәйкес алынған ақпарат негізінде жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша Тізбені өзектендіреді.