Об утверждении Правил разработки, согласования, утверждения, регистрации и введения в действие (приостановления, отмены) государственных нормативных документов
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 19 марта 2026 года № 120. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2026 года № 38182
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
В соответствии с пунктом 3 статьи 40 Строительного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила разработки, согласования, утверждения, регистрации и введения в действие (приостановления, отмены) государственных нормативных документов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Перечень утративших силу некоторых приказов, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 19 марта 2026 года № 120
Правила разработки, согласования, утверждения, регистрации и введения в действие (приостановления, отмены) государственных нормативных документов
Глава 1. Общие положения
1. Правила разработки, согласования, утверждения, регистрации и введения в действие (приостановления, отмены) государственных нормативных документов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 40 Строительного Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок разработки, согласования, утверждения, регистрации, введения в действие, приостановления и отмены государственных нормативных документов.
2. Положения настоящих Правил распространяются на субъекты архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан, осуществляющие разработку государственных нормативных документов.

Мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу және қолданысқа енгізу (тоқтата тұру, күшін жою) қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 19 наурыздағы № 120 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 20 наурызда № 38182 тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Құрылыс Кодексінің 40-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу және қолданысқа енгізу (тоқтата тұру, күшін жою) қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Министр промышленности и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 19 наурыздағы
№ 120 Бұйрыққа
1-қосымша
Мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу және қолданысқа енгізу (тоқтата тұру, күшін жою) қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу және қолданысқа енгізу (тоқтата тұру, күшін жою) қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Құрылыс Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 40-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу, қолданысқа енгізу, тоқтата тұру және күшін жою тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидалардың ережелері мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің субъектілеріне қолданылады.

3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) разработчик – организация, осуществляющая разработку государственных нормативных документов;
2) научно-технический совет (далее - НТС) - консультативно-совещательный орган, созданный в целях выработки предложений и рекомендаций по совершенствованию государственных нормативных документов, а также по приоритетным направлениям научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, а также оценки научно-технических проектов и программ в сфере архитектуры, градостроительства и строительства при уполномоченном органе по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
3) свод правил (далее - СП) – нормативный технический документ добровольного выбора применения, содержащий приемлемые решения по проектированию, строительству, монтажу, техническому обслуживанию или эксплуатации зданий и сооружений;
4) переработка – пересмотр государственного нормативного документа со значительным изменением его содержания (более 35 % объема), изменения структуры и (или) наименования, актуализации, а также внесением в него новых и (или) более прогрессивных положений;
5) приемлемое решение – нормативно закрепленный метод удовлетворения результативного требования, который приведен в нормативных технических документах добровольного выбора применения и в технических кодифицированных нормах (далее – ТКН);
6) строительные нормы (далее - СН) – нормативный технический документ, содержащий результативные требования, уточняющие требования технических регламентов и обязательные для применения субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
7) руководящие документы в строительстве (далее - РДС) – нормативные правовые акты, устанавливающие обязательные требования к организации деятельности и регулирующие взаимоотношения субъектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
8) национальный институт технического нормирования в строительстве – юридическое лицо, определенное в порядке, установленным настоящим Кодексом, на осуществление деятельности по разработке и совершенствованию государственных нормативных документов;
9) разработка государственных нормативных документов – деятельность по разработке новых и переработке действующих государственных нормативных документов;
10) техническая корректировка государственных нормативных документов – редактирование текста государственного нормативного документа путем исключения двойного или неоднозначного толкования нормативных требований и положений, устранения дублирования и коллизий, а также неактуальных нормативных ссылок с возможностью дальнейшего их перевода в цифровой формат;

3. Осы Қағидаларда келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) әзірлеуші – мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеуді жүзеге асыратын ұйым;
2) ғылыми–техникалық кеңес (бұдан әрі – ҒТК) – мемлекеттік нормативтік құжаттарды жетілдіру бойынша, сондай-ақ ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың басым бағыттары бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу, сондай-ақ уәкілетті орган жанындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды бағалау мақсатында құрылған консультативтік-кеңесші орган сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі орган;
3) ережелер жинағы (бұдан әрі – ЕЖ) – ғимараттар мен имараттарды жобалау, салу, монтаждау, техникалық қызмет көрсету немесе пайдалану бойынша қолайлы шешімдерді қамтитын ерікті түрде қолдануды таңдаудың нормативтік техникалық құжаты;
4) қайта өңдеу – мемлекеттік нормативтік құжатты мазмұнының едәуір өзгеруімен (көлемінің 35 %-дан астамы), құрылымының және (немесе) атауының өзгеруімен, өзектілендірілуімен, сондай-ақ оған жаңа және (немесе) неғұрлым прогрессивті ережелердің енгізілуімен қайта қарау;
5) қолайлы шешім –– қолдану еріктілігі таңдалған нормативтік техникалық құжаттарда және техникалық кодификацияланған нормаларда (бұдан әрі – ТКН) келтірілген, нәтижелі талапты қанағаттандырудың нормативтік бекітілген әдісі;
6) құрылыс нормалары (бұдан әрі – ҚН) – техникалық регламенттердің талаптарын нақтылайтын және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілерінің қолдануы үшін міндетті нәтижелі талаптарды қамтитын нормативтік техникалық құжат;
7) құрылыстағы басшылық құжаттар (бұдан әрі – ҚБҚ) – қызметті ұйымдастыруға міндетті талаптарды белгілейтін және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілерінің өзара қарым-қатынастарын реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
8) құрылыстағы ұлттық техникалық нормалау институты – мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу және жетілдіру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға осы Кодексте белгіленген тәртіппен айқындалған заңды тұлға;
9) мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу – жаңа нормативтік құжаттарды әзірлеу және қолданыстағы мемлекеттік нормативтік құжаттарды қайта өңдеу жөніндегі қызмет;
10) мемлекеттік нормативтік құжаттарды түзету – нормативтік талаптар мен ережелерді екі немесе екіұшты түсіндіруді болдырмау, қайталанулар мен қайшылықтарды, сондай-ақ оларды цифрлық форматқа одан әрі аудару мүмкіндігімен өзекті емес нормативтік сілтемелерді жою жолымен мемлекеттік нормативтік құжаттың мәтінін редакциялау;

11) перевод в цифровой формат государственных нормативных документов – построение требований государственного нормативного документа, подлежащего компьютерной обработке (интерпретации) с целью проведения автоматизированной экспертизы информационных моделей строительных объектов на соответствие нормативным требованиям;
12) положение государственного нормативного документа – структурный элемент содержания нормативно-технического документа, который имеет форму требования, правила, рекомендации и примечания;
13) рекомендуемое положение государственного нормативного документа – положение, содержащее совет или указание;
14) результативные требования – минимально необходимые требования обязательного характера к эксплуатационным и рабочим характеристикам объекта, которые не устанавливают способы или решения их удовлетворения и приведены в положениях СН и РДС, а также в ТКН;
15) результативное решение – альтернативный приемлемому решению метод, удовлетворяющий результативное требование. Результативные решения базируются на научно-обоснованных и опытно-экспериментально апробированных решениях, полностью удовлетворяющих результативное требование;
16) предписывающий метод нормирования – метод, предусматривающий поэлементное описание строительных объектов, которое предписывает определенные объемно-планировочные, конструктивные и иные решения, материалы, изделия, оборудование, рабочие характеристики, методы изготовления, монтажа, условия эксплуатации, порядок приемки и другие средства достижения цели;
17) государственная система нормативных документов (государственные нормативные документы) – система нормативных правовых актов, градостроительных и технических регламентов, а также нормативных технических документов, положения которых, обеспечивают благоприятные, безопасные и другие необходимые условия обитания и жизнедеятельности человека;
18) нормативный технический документ – нормативный документ, содержащий технические и технологические нормы;
19) совершенствование нормативных технических документов – обновление государственных нормативных документов (разработка, техническая корректировка, перевод в цифровой формат) с целью поддержания технического уровня и актуальных требований с учетом международного опыта, научно-исследовательских работ;
20) отзыв – письменный документ, представленный по результатам рассмотрения проектов государственных нормативных документов;
21) архитектурные, градостроительные и строительные каталоги - систематизированные перечни нормативных правовых актов и нормативных технических документов, типовых проектов и типовых проектных решений предприятий, зданий и сооружений, строительных конструкций, материалов, изделий и оборудований межотраслевого применения, технологий производства работ, нормативных документов по ценообразованию в строительстве;

11) мемлекеттік нормативтік құжаттарды цифрлық форматқа көшіру – құрылыс объектілерінің ақпараттық моделдерінің нормативтік талаптарға сәйкестігіне автоматтандырылған сараптама жүргізу мақсатында компьютерлік өңдеуге (түсіндіруге) жататын, мемлекеттік нормативтік құжаттың талаптарын құру;
12) мемлекеттік нормативтік құжаттың ережесі – талаптар, қағидалар, ұсынымдар мен ескертпелер формасы бар нормативтік техникалық құжат мазмұнының құрылымдық элементі;
13) мемлекеттік нормативтік құжаттың ұсынылатын ережесі – кеңес немесе нұсқауды қамтитын ереже;
14) нәтижелі талаптар – объектінің пайдалану және жұмыс сипаттамаларына қойылатын, оларды қанағаттандыру тәсілдерін немесе шешімдерін белгілемейтін және ҚН мен ҚБҚ, сондай-ақ ТКН ережелерінде келтірілген, міндетті сипаттағы ең аз қажетті талаптар;
15) нәтижелі шешім – нәтижелі талапты қанағаттандыратын, қолайлы шешімге балама әдіс. Нәтижелі шешімдер, нәтижелі талапты толық қанағаттандыратын, ғылыми негізделген және тәжірибелік-эксперименттік сынақтан өткен шешімдерге негізделеді;
16) нормалаудың ұйғарымды әдісі – белгілі бір көлемді жайғастыру, құрылмалық және өзге де шешімдерді, материалдарды, бұйымдарды, жабдықтарды, жұмыс сипаттамаларын, дайындау, монтаждау әдістерін, пайдалану жағдайларын, қабылдау тәртібін және мақсатқа жетудің басқа да құралдарын белгілейтін құрылыс объектілерінің элементтік сипаттамасын көздейтін әдіс;
17) нормативтік құжаттардың мемлекеттік жүйесі (мемлекеттік нормативтік құжаттар) – нормативтік құқықтық актілер, қала құрылысы және техникалық регламенттер, сондай-ақ нормативтік техникалық құжаттар жүйесі, олардың ережелері адамның өмір сүруі мен тіршілік етуінің қолайлы, қауіпсіз және басқа да қажетті жағдайларын қамтамасыз етеді;
18) нормативтік техникалық құжат–техникалық және технологиялық нормаларды қамтитын нормативтік құжат;
19) нормативтік техникалық құжаттарды жетілдіру – халықаралық тәжірибені, ғылыми-зерттеу жұмыстарын ескере отырып, техникалық деңгейді және өзекті талаптарды қолдау мақсатында мемлекеттік нормативтік құжаттарды жаңарту (әзірлеу, техникалық түзету, цифрлық форматқа көшіру);
20) пікір – мемлекеттік нормативтік құжаттардың жобаларын қарау нəтижелері бойынша ұсынылған жазбаша құжат;
21) сәулет, қала құрылысы және құрылыс каталогтары – нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік техникалық құжаттардың, кәсіпорындардың, ғимараттар мен құрылыстардың үлгілік жобалары мен үлгілік жобалық шешімдерінің, құрылыс конструкцияларының, салааралық қолданылатын материалдардың, бұйымдар мен жабдықтардың, жұмыстарды жүргізу технологияларының, құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі нормативтік құжаттардың жүйеленген тізбелері;

22) уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах своей компетенции межотраслевую координацию в сфере государственного управления архитектурной, градостроительной и строительной деятельностью;
23) формализуемая часть требования – часть требования в государственном нормативном документе, где известны и определены количественные и (или) исчисляемые качественные характеристики требования, которые возможно преобразовать в машиночитаемый формат в виде набора правил для применения в информационной системе проверок информационных моделей;
24) технические кодифицированные нормы – нормативный технический документ, устанавливающий требования к объектам технического нормирования в архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
25) результативный метод нормирования – подход к нормированию, который фокусируется на желаемых, измеримых результатах, а не на предписывающих процессах, методах и процедурах. Данный метод нормирования основан на результативности (на достижении определенных результатах) без конкретных указаний относительно того, как эти результаты получены;
26) цифровой формат – данные (документы, изображения и тому подобное) в виде последовательности цифр, предназначенные для хранения и обработки с помощью программного обеспечения или информационных систем.
Глава 2. Порядок разработки, согласования, утверждения, регистрации и введения в действие (приостановления, отмены) государственных нормативных документов
Параграф 1. Порядок разработки государственных нормативных документов
4. Организация работ по разработке, технической корректировке и переводу в цифровой формат государственных нормативных документов включает в себя формирование:
перспективной номенклатуры, подлежащей разработке, технической корректировке и переводу в цифровой формат государственных нормативных документов (далее - Перспективная номенклатура) сроком на три года;
годового перечня государственных нормативных документов, подлежащих разработке, технической корректировки и переводу в цифровой формат.
5. Предложения по включению в формирующую Перспективную номенклатуру сроком на три года, подлежащих разработке, технической корректировке и переводу в цифровой формат государственных нормативных документов предоставляются субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в том числе национальным институтом технического нормирования в строительстве, в уполномоченный орган в виде заявки, оформленной в произвольной форме.

22) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін мемлекеттік басқару саласында басшылықты, сондай-ақ өз құзыреті шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
23) талаптың ресімделетін бөлігі – мемлекеттік нормативтік құжаттағы талаптың сандық және (немесе) есептелетін сапалық сипаттамалары белгілі және анықталған, ақпараттық модельдерді тексерудің ақпараттық жүйесінде қолдануға арналған ережелер жиынтығы түрінде машинада оқылатын форматқа түрлендіруге болатын бөлігі;
24) техникалық кодификацияланған нормалар - сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметіндегі техникалық нормалау объектілеріне қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік техникалық құжат;
25) тиімді нормалау әдісі – бұл ұйғарымдық процестерге, әдістер мен процедураларға емес, қажетті, өлшенетін нәтижелерге бағытталған нормалау тәсілі. Бұл нормалау әдісі, осы нәтижелердің қалай алынғаны туралы нақты нұсқауларсыз, нәтижелікке (белгілі бір нәтижелерге қол жеткізуге) негізделген;
26) цифрлық формат – бағдарламалық қамтамасыз ету немесе ақпараттық жүйелер арқылы сақтауға және өңдеуге арналған цифрлар тізбегі түріндегі деректер (құжаттар, кескіндер және сол сияқтылар).
2-тарау. Мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу және қолданысқа енгізу (тоқтата тұру, күшін жою) тәртібі
1-Параграф. Мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу тәртібі
4. Мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу, техникалық түзету және цифрлық форматқа көшіру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру келесілерді қалыптастыруды қамтиды:
әзірленуге, техникалық түзетуге және мемлекеттік нормативтік құжаттардың цифрлық форматына (бұдан әрі – Перспективтік номенклатура) үш жыл мерзімге аударылуға жататын перспективтік номенклатураның;
әзірлеуге, техникалық түзетуге және цифрлық форматқа ауыстыруға жататын мемлекеттік нормативтік құжаттардың жылдық тізбесі.
5. Мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеуге, техникалық түзетуге және цифрлық форматқа ауыстыруға жататын үш жыл мерзімге қалыптастырушы перспективалық номенклатураға енгізу жөніндегі ұсыныстарды сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілері, оның ішінде құрылыстағы ұлттық техникалық нормалау институты уәкілетті органға еркін нысанда ресімделген өтінім түрінде ұсынады.

6. В заявке отображается обоснование потребности совершенствования нормативных технических документов, сроки выполнения и при наличии оснований, ориентировочный объем (число страниц) в соответствии со структурой государственных нормативных документов в области архитектуры, градостроительства и строительства согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Представленная заявка рассматривается уполномоченным органом в течение 30 календарных дней с момента регистрации для установления целесообразности включения заявляемого документа в Перспективную номенклатуру.
8. По результатам рассмотрения заявок уполномоченным органом формируется Перспективная номенклатура с учетом приоритетности и актуальности тем, а также сроков выполнения работ по годам.
9. Годовой перечень государственных нормативных документов, подлежащих разработке, технической корректировке и переводу в цифровой формат формируется из приоритетных и актуальных тем, включенных в Перспективную номенклатуру в виде тематического плана работ по разработке, технической корректировке и переводу в цифровой формат государственных нормативных документов по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сформированный тематический план утверждается уполномоченным органом и включается в республиканскую бюджетную программу с целью выделения финансирования.
10. Субъекты архитектурной, градостроительной и строительной деятельности участвуют в совершенствовании государственной системы нормативных документов в соответствии с пунктом 5 статьи 40 Кодекса.
11. Государственные нормативы разрабатываются с учетом:
1) результатов научных исследований, экспериментов, испытаний и измерений;
2) международных, региональных стандартов, стандартов организаций, стандартов иностранных государств и иных документов, устанавливающих требования к процессам проектирования, строительства и эксплуатации зданий и сооружений;
3) опыта применения новых технологий и строительных материалов, изделий и конструкций.
12. Технической корректировке подлежат государственные нормативы различного назначения для целей приведения их в соответствие с результативным методом нормирования, перевода в ТКН и (или) перевода в цифровую модель требования.
13. Разработка государственных нормативных документов осуществляется в течение одного календарного года. При осуществлении работ по разработке государственных нормативных документов с технической корректировкой и переводом в цифровой формат, а также при наличии оснований проведения научных исследований в рамках одного договора, срок разработки увеличивается, с разбивкой объемов работ по годам.

6. Өтінімде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтік құжаттардың құрылымына сәйкес нормативтік техникалық құжаттарды жетілдіру қажеттілігінің негіздемесі, орындау мерзімдері және негіздер болған кезде болжамды көлемі (беттер саны) көрсетіледі.
7. Ұсынылған өтінімді уәкілетті орган өтініш берілген құжатты перспективалық номенклатураға енгізудің орындылығын белгілеу үшін тіркелген кезден бастап күнтізбелік 30 күн ішінде қарайды.
8. Өтінімдерді қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган тақырыптардың басымдылығы мен өзектілігін, сондай-ақ жұмыстарды жылдар бойынша орындау мерзімдерін ескере отырып, Перспективтік номенклатура қалыптастырады.
9. Әзірлеуге, техникалық түзетуге және цифрлық форматқа ауыстыруға жататын мемлекеттік нормативтік құжаттардың жылдық тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу, техникалық түзету және цифрлық форматқа ауыстыру жөніндегі жұмыстардың тақырыптық жоспары түрінде Перспективтік номенклатураға енгізілген басым және өзекті тақырыптардан қалыптастырылады.
Қалыптастырылған тақырыптық жоспарды уәкілетті орган бекітеді және қаржыландыруды бөлу мақсатында республикалық бюджеттік бағдарламаға енгізіледі.
10. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің субъектілері Кодекстің 40-бабының 5-тармағына сәйкес нормативтік құжаттардың мемлекеттік жүйесін жетілдіруге қатысады.
11. Мемлекеттік нормативтер:
1) ғылыми зерттеулер, эксперименттер, сынақтар және өлшеулер нәтижелерін;
2) халықаралық, өңірлік стандарттарды, ұйымдардың стандарттарын, шет мемлекеттердің стандарттарын және ғимараттар мен имараттарды жобалау, салу және пайдалану процестеріне қойылатын талаптарды белгілейтін өзге де құжаттарды;
3) жаңа технологиялар мен құрылыс материалдарын, бұйымдары мен құрылмаларын қолдану тәжірибесін ескере отырып әзірленеді.
12. Техникалық түзетуге оларды нормалаудың, ТКН-ға ауыстырдың және (немесе) талаптың цифрлық моделіне ауыстырудың нәтижелі әдісіне сәйкес келтіру мақсатында әрүрлі мақсаттағы мемлекеттік нормативтер жатады.
13. Мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу бір күнтізбелік жыл ішінде жүзеге асырылады. Техникалық түзетумен және цифрлық форматқа көшірумен мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру кезінде, сондай-ақ бір шарт шеңберінде ғылыми зерттеулер жүргізу негіздері болған кезде, әзірлеу мерзімі жылдар бойынша жұмыс көлемін бөле отырып ұлғайтылады.

14. Организация работ по разработке, технической корректировке и переводу в цифровой формат государственных нормативных документов подразделяется на нижеприведенные стадии.
По разработке государственных нормативных документов:
1-я стадия – организация разработки государственного нормативного документа;
2-я стадия – разработка проекта государственного нормативного документа в первой редакции (включая последующие и промежуточные), получение отзывов и ответов государственных органов по соответствующему направлению нормирования (определяется юридическим лицом, осуществляющим организацию разработки, технической корректировки и (или) перевода в цифровой формат государственных нормативных документов (далее – организатор)), получение заключений Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и объединений субъектов частного предпринимательства;
3-я стадия – подготовка проекта государственного нормативного документа в окончательной редакции разработчика, согласование и представление его организатору;
4-я стадия – рассмотрение, принятие (утверждение или одобрение) и регистрация в органах юстиции Республики Казахстан (в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан) государственного нормативного документа;
5-я стадия – введение в действие государственного нормативного документа.
По технической корректировке государственных нормативных документов: аналогично стадиям по разработке государственных нормативных документов.
По переводу в цифровой формат государственных нормативных документов:
1-я стадия – организация перевода в цифровой формат государственного нормативного документа;
2-я стадия – создание тестовых моделей автоматизированных проверок из формализуемой части требований государственных нормативных документов;
3-я стадия – демонстрация тестовых моделей автоматизированных проверок из формализуемой части требований государственных нормативных документов и представление проделанной работы организатору;
4-я стадия – рассмотрение, принятие (одобрение) работ организатором.
Допускается совмещение стадий или выделение отдельных работ, выполняемых в составе стадии при разработке, технической корректировке и переводе в цифровой формат государственных нормативных документов.
15. Процедура выбора разработчика государственных нормативных документов осуществляется с соблюдением норм статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан или Главы 2 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках".
16. Разработка государственных нормативных документов осуществляется в соответствии с условиями и сроками, установленными договором, а также положениями настоящих Правил.

14. Мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу, техникалық түзету және цифрлық форматқа көшіру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру төменде келтірілген кезеңдерге бөлінеді.
Мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу бойынша:
1-кезең – мемлекеттік нормативтік құжатты әзірлеуді ұйымдастыру;
2-ші кезең – бірінші редакциядағы мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасын (кейінгі және аралық редакцияларды қоса алғанда) әзірлеу, нормалаудың тиісті бағыты бойынша мемлекеттік органдардың пікірлері мен жауаптарын алу (мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеуді, техникалық түзетуді және (немесе) цифрлық форматқа ауыстыруды ұйымдастыруды жүзеге асыратын заңды тұлға (бұдан әрі – ұйымдастырушы) айқындайды), Қазақстан Республикасы Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының және жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің қорытындыларын алу;
3-кезең – әзірлеушінің түпкілікті редакциясында мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасын дайындау, оны ұйымдастырушыға келісу және ұсыну;
4-кезең – мемлекеттік нормативтік құжатты (Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда) қарау, қабылдау (бекіту немесе мақұлдау) және Қазақстан Республикасының Әділет органдарында тіркеу;
5-кезең – мемлекеттік нормативтік құжатты қолданысқа енгізу.
Мемлекеттік нормативтерді техникалық түзету бойынша: мемлекеттік нормативтерді әзірлеу жөніндегі кезеңдерге ұқсас.
Мемлекеттік нормативтік құжаттарды техникалық түзету бойынша: мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу сатыларына ұқсас:
1-кезең – мемлекеттік нормативтік құжатты цифрлық форматқа көшіруді ұйымдастыру;
2-кезең – мемлекеттік нормативтік құжаттар талаптарының ресімделетін бөлігінен автоматтандырылған тексерулердің тестілік модельдерін жасау;
3-кезең – мемлекеттік нормативтік құжаттар талаптарының ресімделетін бөлігінен автоматтандырылған тексерулердің тестілік үлгілерін көрсету және ұйымдастырушыға атқарылған жұмыстарды ұсыну;
4-кезең – ұйымдастырушының жұмыстарды қарауы, қабылдауы (мақұлдауы).
Мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу, техникалық түзету және цифрлық форматқа көшіру кезінде кезеңнің құрамында орындалатын кезеңдерді біріктіруге немесе жекелеген жұмыстарды бөлуге жол беріледі.
15. Мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеушіні таңдау рәсімі Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 16-бабының немесе "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-тарауының нормаларын сақтай отырып жүзеге асырылады.
16. Мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу шартта белгіленген шарттар мен мерзімдерге, сондай-ақ осы Қағидалардың ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.

17. При разработке государственных нормативных документов их содержание излагаются с учетом следующих требований:
1) положения государственных нормативных документов подразделяются на обязательные и рекомендуемые.
Обязательные положения устанавливаются на минимально необходимом или максимально допустимом уровне, рекомендуемые – на уровне экономически обоснованных и проверенных на практике решений с учетом передовых достижений.
К обязательным относят те положения, которые в соответствии с принципами государственных нормативных документов подлежат безусловному соблюдению.
К рекомендуемым относят положения, которые изменяются в соответствии с конкретными потребностями и возможностями потребителя или условиями производства;
2) РДС РК содержат положения, детализирующие нормы законодательства об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в части организации процессов и управления ими.
В составе РДС РК предусматриваются:
обязательные требования к организации и управлению процессами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, направленные на обеспечение из прозрачности и законности;
нормы, регулирующие взаимоотношения между субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
3) ТКН содержит:
цели технического нормирования, которые достигаются при применении данного нормативного технического документа;
результативные требования - качественные характеристики объектов технического нормирования, обеспечивающие достижения целей технического нормирования;
приемлемые решения - технические характеристики объектов технического нормирования, обеспечивающие выполнение результативных требований;
методы верификации - способы подтверждения соответствия результативных решений результативным требованиям, которые включают расчҰтные, документарные, инструментальные, автоматизированные процедуры, а также экспертное мнение позволяющие достоверно оценить выполнение результативных требований на основе измеримых и проверяемых критериев;
4) СН содержат положения, детализирующие требования технических регламентов по безопасности применительно к различным объектам технического регулирования, необходимый уровень качества строительных объектов, общие технические требования по инженерным изысканиям для строительства, проектированию и строительству, а также требования к планировке и застройке, зданиям и сооружениям, строительным конструкциям, основаниям и системам инженерного оборудования, а также эксплуатационные характеристики продукции строительства.
В составе СН предусматриваются:
требования к организации и методам ведения процессов производства и эксплуатации строительной продукции, направленные на обеспечение ее безопасности и качества;
нормы и правила формирования благоприятной и безопасной среды жизнедеятельности;
результативные требования к зданиям, сооружениям, их конструктивным элементам и системам инженерного оборудования, а также отдельным помещениям;
требования к свойствам материалов, обеспечивающие пригодность их для применения в строительстве и долговечность строительных конструкций и инженерных систем;
требования пожарной безопасности по предупреждению распространения огня и дыма, обеспечению эвакуации людей, огнестойкости конструкций, безопасной работы пожарных команд;
характеристики, необходимые для удовлетворения гигиенических и санитарно-эпидемиологических требований технических регламентов и санитарных правил;
требования, обеспечивающие рациональное расходование материальных и энергетических ресурсов при эксплуатации зданий и сооружений, охрану окружающей среды.
СН не содержат положения предписывающего метода нормирования, относящихся к конструктивным и объемно-планировочным решениям, применению конкретных типов и марок материалов, за исключением случаев, когда это необходимо для достижения целей технического регламента и при невозможности прямого нормирования эксплуатационных характеристик, в том числе, в связи с отсутствием методов контроля. Данные характеристики регламентируются косвенно путем установления соответствующих положений предписывающего метода нормирования.
СН не содержат требований к технологическим процессам производства, для которых предназначены здания или сооружения.
СН не содержат ссылки на документы добровольного выбора применения;

17. Мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу кезінде олардың мазмұны мынадай талаптарды ескере отырып жазылады:
1) мемлекеттік нормативтік құжаттардың ережелері міндетті және ұсынылатын болып бөлінеді.
Міндетті ережелер ең төменгі қажетті немесе ең жоғары рұқсат етілген деңгейде белгіленеді, ұсынылатын ережелер озық жетістіктерді ескере отырып, экономикалық негізделген және тәжірибеде дәлелденген шешімдер деңгейінде белгіленеді.
Нормативтік құжаттардың мемлекеттік нормативтерінің қағидаттарына сәйкес сөзсіз сақталуға жататын ережелер міндетті болып табылады.
Ұсынылған ережелерге тұтынушының нақты қажеттіліктері мен мүмкіндіктеріне немесе өндіріс жағдайларына сәйкес өзгеретін ережелерді жатқызады;
2) ҚР ҚБҚ (Қазақстан Республикасының басшылық құжаттары) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнаманың процестерді ұйымдастыру және оларды басқару бөлігіндегі нормаларын нақтылайтын ережелерді қамтиды.
ҚР ҚБҚ құрамында мыналар көзделеді:
ашықтық пен заңдылықты қамтамасыз етуге бағытталған сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі процестерін ұйымдастыруға мен басқаруға қойылатын міндетті талаптар;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілері арасындағы өзара қарым-қатынастарды реттейтін нормалар;
3) TКН мыналарды қамтиды:
осы нормативтік техникалық құжатты қолдану кезінде қол жеткізілуге тиіс техникалық нормалау мақсаттары;
нәтижелі талаптар-техникалық нормалау мақсаттарына қол жеткізуді қамтамасыз ететін техникалық нормалау объектілерінің сапалық сипаттамалары;
қолайлы шешімдер-нәтижелі талаптардың орындалуын қамтамасыз ететін техникалық нормалау объектілерінің техникалық сипаттамалары;
верификация әдістері -есептік, құжаттамалық, аспаптық, автоматтандырылған рәсімдерді, сондай-ақ өлшенетін және тексерілетін өлшемшарттар негізінде нәтижелік талаптардың орындалуын дұрыс бағалауға мүмкіндік беретін сараптамалық пікірді қамтитын нәтижелік шешімдердің нәтижелік талаптарға сәйкестігін растау тәсілдері;
4) ҚН нормалаудың нәтижелі әдісінің негізінде әзірленеді және нормалаудың мақсаттарын және техникалық реттеу объектілеріне қойылатын міндетті нәтижелі, пайдалану талаптарын анықтайтын ережелерден тұрады.
ҚН техникалық реттеудің әртүрлі объектілеріне қатысты қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарын, құрылыс объектілері сапасының қажетті деңгейін, құрылысқа, жобалауға және құрылысқа арналған инженерлік ізденістер бойынша жалпы техникалық талаптарды, сондай-ақ жоспарлау мен құрылысқа, ғимараттар мен имараттарға, құрылыс құрылмаларына, инженерлік жабдықтың негіздері мен жүйелеріне қойылатын талаптарды, сондай-ақ құрылыс өнімінің пайдалану сипаттамаларын нақтылайтын ережелерді қамтиды.
ҚН құрамында келесілер көзделеді:
құрылыс өнімінің қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз етуге бағытталған, оны өндіру және пайдалану процестерін ұйымдастыру мен жүргізу әдістеріне қойылатын талаптар;
қолайлы және қауіпсіз тіршілік ортасын қалыптастыру нормалары мен ережелері;
ғимараттарға, имараттарға, олардың құрылмалық элементтеріне және инженерлік жабдықтар жүйелеріне, сондай-ақ жекелеген үй-жайларға қойылатын нәтижелі талаптар;
құрылыста қолдануға жарамдылығын және құрылыс құрылмалары мен инженерлік жүйелердің беріктігін қамтамасыз ететін материалдардың қасиеттеріне қойылатын талаптар;
өрт және түтін таралуының алдын алу, адамдарды эвакуациялауды, құрылмалардың отқа төзімділігін, өрт сөндіру командаларының қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша өрт қауіпсіздігі талаптары;
техникалық регламенттер мен санитариялық қағидалардың гигиеналық және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарын қанағаттандыру үшін қажетті сипаттамалар;
ғимараттар мен имараттарды пайдалану барысында материалдық және энергетикалық ресурстарды ұтымды жұмсауды, қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететін талаптар.
Техникалық регламенттің мақсаттарына қол жеткізу үшін және пайдалану сипаттамаларын тікелей нормалау мүмкін болмаған жағдайда, оның ішінде бақылау әдістерінің болмауына байланысты қажет болған жағдайларды қоспағанда, ҚН құрылмалық және көлемді жайғастыру шешімдеріне, материалдардың нақты түрлері мен маркаларын қолдануға қатысты нормалаудың ұйғарымды әдісінің ережелерін қамтымайды. Осы сипаттамалар нормалаудың ұйғарымды әдісінің тиісті ережелерін белгілеу арқылы жанама түрде реттеледі.
ҚН, ғимараттар немесе имараттар арналған өндірістің технологиялық процестеріне қойылатын талаптарды қамтымайды.
ҚН-да қолданудың ерікті таңдау құжаттарына сілтемелер жоқ;

5) в СП приводят с необходимой полнотой рекомендуемые в качестве официально признанных, оправдавшие себя на практике положения - приемлемые решения, применение которых позволяет обеспечить соблюдение требований технических регламентов и СН, а также положения по отдельным вопросам, не регламентированным СН, в виде раздела "Дополнительные требования".
СП, в частности, содержат:
правила производства инженерных изысканий и выполнения работ по проектированию, состав и формы разрабатываемой проектной и технологической документации;
положения по организации производства, способы и методы производства работ при строительстве и эксплуатации зданий и сооружений;
рекомендации по применению градостроительных и типологических решений, а также социальных нормативов;
методы расчета и проектирования строительных конструкций, оснований зданий и сооружений и их инженерных систем, прогнозирования срока службы, обеспечения долговечности и ремонтопригодности зданий, сооружений и их элементов;
рекомендации по выбору объемно-планировочных и конструктивных решений зданий, сооружений и их частей;
правила применения элементов строительных конструкций, инженерных систем, изделий и материалов при строительстве зданий и сооружений с разными характеристиками эксплуатационного режима и в разных климатических условиях.
В СП не допускается дублировать положения технических регламентов, СН, в развитие которых эти СП разработаны;
6) СП, идентичные европейским стандартам проектирования (Еврокодам) – СП РК EN, содержат полный текст Еврокода (включая приложения), изданного Европейским комитетом по стандартизации (CEN).
Национальное приложение к СП РК EN содержит только информацию о параметрах, которые в Еврокоде оставлены открытыми для принятия решения на национальном уровне. Эти параметры, устанавливаемые на национальном уровне (NDP), распространяются только на проектирование зданий и инженерных сооружений в Республике Казахстан.
СП РК EN устанавливают общие принципы и правила проектирования, расчета и определения параметров несущих конструкций и отдельных конструктивных элементов. СП РК EN применяются к традиционным методам строительства и аспектам инновационного применения, но не содержат правил для нестандартных конструкций или специальных решений, требующих привлечения экспертов для выработки альтернативных решений;
7) нормативные технические документы в виде нормативно-технических пособий (НТП), норм технологического проектирования, типовых технологических карт, методических документов строительства содержат проверенные практикой положения (расчеты, примеры, технологические и технические описания и пояснения, методики) для реализации требований технических регламентов и СН, а также приемлемых решений СП.

5) ЕЖ - ресми танылғандар ретінде ұсынылған, тәжірибеде өзін-өзі ақтаған ережелер-техникалық регламенттер мен ҚН талаптарының сақталуын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін қолайлы шешімдер, сондай-ақ "Қосымша талаптар" бөлімі түрінде ҚН-мен регламенттелмеген жекелеген мәселелер бойынша ережелер қажетті толықтығымен келтіріледі.
ЕЖ, атап айтқанда, келесілерді қамтиды:
инженерлік ізденістер жүргізу және жобалау бойынша жұмыстарды орындау қағидалары, әзірленетін жобалық және технологиялық құжаттаманың құрамы мен нысандары;
ғимараттар мен имараттарды салу және пайдалану барысында өндірісті ұйымдастыру жөніндегі ережелер, жұмыстарды жүргізу тәсілдері мен әдістері;
қала құрылысы және типологиялық шешімдерді, сондай-ақ әлеуметтік нормативтерді қолдану жөніндегі ұсынымдар;
құрылыс құрылмаларын, ғимараттар мен имараттардың негіздерін және олардың инженерлік жүйелерін есептеу және жобалау, қызмет ету мерзімін болжау, ғимараттардың, имараттардың және олардың элементтерінің ұзақ мерзімділігі мен жөндеуге жарамдылығын қамтамасыз ету;
ғимараттардың, имараттардың және олардың бөліктерінің көлемдік-жоспарлау және құрылмалық шешімдерін таңдау жөніндегі ұсынымдар;
пайдалану режимінің әр түрлі сипаттамалары бар және әртүрлі климаттық жағдайларда ғимараттар мен имараттарды салу кезінде құрылыс құрылмаларының элементтерін, инженерлік жүйелерді, бұйымдар мен материалдарды қолдану ережелері.
ЕЖ нормативінде осы ережелер жинақтары әзірленген техникалық регламенттердің, ҚН-ның ережелерін қайталауға жол берілмейді;
6) жобалаудың еуропалық стандарттарына (Еурокодтарға) ұқсас ережелер жинағы – ҚР ЕЖ EN, Еуропалық стандарттау комитеті (CEN) шығарған Еурокодтың толық мәтінін (қосымшаларды қоса алғанда) қамтиды.
ҚР ЕЖ EN нормативіне Ұлттық қосымшасы Еурокодта ұлттық деңгейде шешім қабылдау үшін ашық қалдырылған параметрлер туралы ақпаратты ғана қамтиды. Ұлттық деңгейде (NDP) белгіленетін бұл параметрлер Қазақстан Республикасындағы ғимараттар мен инженерлік құрылыстарды жобалауға ғана қолданылады.
ҚР ҚЖ EN (СП РК EN) көтергіш конструкциялары мен жекелеген конструктивтік элементтердің параметрлерін жобалаудың, есептеудің және айқындаудың жалпы қағидаттары мен қағидаларын белгілейді. ҚР ҚЖ EN құрылыстың дәстүрлі әдістеріне және инновациялық қолдану аспектілеріне қолданылады, бірақ стандартты емес конструкциялар немесе баламалы шешімдерді әзірлеу үшін сарапшыларды тартуды талап ететін арнайы шешімдер үшін қағидаларды қамтымайды;
7) нормативтік-техникалық құралдар (ҒТҚ), технологиялық жобалау нормалары, үлгілік технологиялық карталар, құрылыстың әдістемелік құжаттары түріндегі нормативтік техникалық құжаттар Техникалық регламенттер мен ҚН талаптарын, сондай-ақ ЕЖ қолайлы шешімдерін іске асыру үшін практикамен тексерілген ережелерді (есептеулер, мысалдар, технологиялық және техникалық сипаттамалар мен түсіндірмелер, әдістемелер) қамтиды.

18. Построение, изложение, оформление государственных нормативных документов производится в соответствии с требованиями настоящих Правил и СТ РК 1.5 "Общие требования к построению, изложению, оформлению и содержанию национальных стандартов и рекомендаций по стандартизации".
Порядок построения, изложения, оформления, содержание и обозначение нормативных технических документов, разрабатываемых на основе применения международных, региональных и национальных стандартов, производится в соответствии с требованиями СТ РК 1.9 "Общие требования к построению, изложению, оформлению и содержанию международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств, применяемых в качестве национальных и предварительных национальных стандартов".
19. Текст РДС оформляется в соответствии с требованиями "Правил разработки, согласования и государственной регистрации нормативных правовых актов", утвержденных приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 5 июля 2023 года № 464 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33048) и "Правил разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов", утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 448 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33023) (далее – Приказы № 464 и № 448).
20. Государственные нормативные документы издаются на государственном и русском языках.
21. Форма обложки государственных нормативных документов, за исключением РДС, оформляются в соответствии с формой, приведенной в приложении 3 к настоящим Правилам.
22. Форма структурного элемента "Предисловие" для государственных нормативных документов, за исключением РДС приведена в приложении 4 к настоящим Правилам.
23. Шмуцтитулы (первой страницы) государственных нормативных документов на государственном и русском языках, за исключением РДС оформляют в соответствии с формой, приведенной в приложении 5 к настоящим Правилам.
24. В структурном элементе "Нормативные ссылки" в государственных нормативных документах, за исключением РДС содержится перечень нормативных правовых актов и нормативных технических документов, на которые в тексте документа имеются (даны) ссылки. Перечень ссылок начинают со слов: "Для применения настоящих строительных норм (нормативно- технических пособий, сводов правил) используются следующие ссылки:".
В конце раздела следует приводить примечание следующего содержания:
"Примечание – При пользовании настоящим государственным нормативным документом целесообразно проверить действие ссылочных документов по информационным каталогам "Перечень нормативных правовых актов и нормативных технических документов в области архитектуры, градостроительства и строительства, действующих на территории Республики Казахстан", "Каталог национальных стандартов и национальных классификаторов технико-экономической информации РК" и "Каталог межгосударственных стандартов", составляемым ежегодно по состоянию на текущий год, и соответствующим ежемесячно издаваемым информационным бюллетеням - журналам и информационным указателям стандартов, опубликованным в текущем году. Если ссылочный документ заменен (изменен), то при пользовании настоящим нормативом следует руководствоваться замененным (измененным) стандартом, если ссылочный документ отменен без замены, то положение, в котором дана ссылка на него, применяется в части, не затрагивающей эту ссылку.".
В перечень ссылок включаются полные обозначения и наименования нормативных правовых актов и нормативных технических документов, в порядке возрастания регистрационных номеров обозначений (при наличии) в следующей последовательности:
законодательные и подзаконные акты, технические регламенты, приказы в зависимости от юридической силы в иерархии нормативных правовых актов;
РДС;
ТКН;
межгосударственные нормативы;
СН;
межгосударственные своды правил по проектированию и строительству;
СП;
СП РК EN,
НТП;
межгосударственные стандарты;
национальные стандарты, а также стандарты иностранных государств, разрешенные для применения на территории Республики Казахстан.

18. Мемлекеттік нормативтік құжаттарды құру, баяндау, ресімдеу осы Қағидалардың және ҚР СТ 1.5 "Ұлттық стандарттардың және стандарттау жөніңдегі ұсынымдардың құрылуына, жазылуына, рәсімделуіне және мазмұнына қойылатын жалпы талаптар" талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Халықаралық, өңірлік және ұлттық стандарттарды қолдану негізінде әзірленетін нормативтік техникалық құжаттарды құру, баяндау, ресімдеу, мазмұны мен белгілеу тәртібі ҚР СТ 1.9 "Ұлттық стандарттар мен алдын-ала ұлттық стандарттар ретінде қолданылатын халықаралық, өңірлік және шет мемлекеттер стандарттарының құрылуына, жазылуына, рәсімделуіне және мазмұнына қойылатын жалпы талаптар" талаптарына сәйкес жүргізіледі.
19. ҚБҚ мәтіні "Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және мемлекеттік тіркеу қағидаларының" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м. а. 2023 жылғы 5 шілдедегі № 464 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33048 болып тіркелген) және "Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу, келісу қағидаларының" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 3 шілдедегі № 448 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33023 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 464 және № 448 бұйрықтар) талаптарына сәйкес ресімделеді.
20. Мемлекеттік нормативтік құжаттар мемлекеттік және орыс тілдерінде шығарылады.
21. ҚБҚ қоспағанда, мемлекеттік нормативтік құжаттардың мұқабасының нысаны осы Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген нысанға сәйкес ресімделеді.
22. ҚБҚ қоспағанда, мемлекеттік нормативтік құжаттарға арналған "Алғы сөз" құрылымдық элементінің нысаны осы Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген.
23. ҚБҚ қоспағанда, мемлекеттік нормативтік құжаттардың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі шмуцтитулдары (бірінші беті) осы Қағидаларға 5-қосымшада келтірілген нысанға сәйкес ресімделеді.
24. ҚБҚ қоспағанда, мемлекеттік нормативтік құжаттардағы "Нормативтік сілтемелер" құрылымдық элементінде құжаттың мәтінінде сілтемелер бар (берілген) нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік техникалық құжаттардың тізбесі қамтылады. Сілтемелер тізімі "Осы құрылыс нормаларын (нормативтік - техникалық құралдар, ережелер жинақтары) қолдану үшін мынадай сілтемелер пайдаланылады:" сөздерден басталады.
Тараудың соңында келесі мазмұндағы ескертпе көрсетілуі қажет:
"Ескертпе – Осы мемлекеттік нормативтік құжатты пайдаланған кезде "Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік техникалық құжаттар тізбесі", "ҚР Ұлттық стандарттары мен ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерінің каталогы" және "Мемлекетаралық стандарттар каталогы" ақпараттық каталогтары бойынша жыл сайын жасалатын анықтамалық құжаттардың қолданылуын ағымдағы жылғы жағдай бойынша және ай сайын шығарылатын тиісті ақпараттық бюллетеньдерге - ағымдағы жылы жарияланған стандарттардың журналдары мен ақпараттық көрсеткіштері бойыншатексерген орынды. Егер сілтемелік құжат ауыстырылған (өзгертілген) болса, онда осы нормативті пайдаланған кезде ауыстырылған (өзгертілген) стандартты басшылыққа алған жөн, егер сілтемелік құжат ауыстырусыз жойылған болса, онда оған сілтеме берілген ереже осы сілтемені қозғамайтын бөлігінде қолданылады.".
Нормативтік сілтемелер тізбесіне нормативтік құқықтық актілердің және нормативтік-техникалық құжаттардың толық белгілері мен атауы келесі ретте белгілердің тіркеу нөмірлерінің (болған жағдайда) өсу тәртібінде енгізіледі:
нормативтік құқықтық актілер иерархиясындағы заңдық күшке байланысты заңнамалық және заңға тәуелді актілер, техникалық регламенттер, бұйрықтар;
ҚБҚ;
ТКН;
мемлекетаралық нормативтер;
ҚН;
жобалау және құрылыс жөніндегі қағидалардың мемлекетаралық жинақтары;
ЕЖ;
НТҚ;
мемлекетаралық стандарттар;
Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген ұлттық стандарттар, сондай-ақ шет мемлекеттердің стандарттары.

Параграф 2. Порядок согласования государственных нормативных документов
25. Разработчик направляет организациям, определенным организатором в договоре, разработанный проект государственного нормативного документа с пояснительной запиской с целью получения соответствующего отзыва. Отзыв по проекту государственного нормативного документа предоставляется разработчику не позднее, чем через 30 календарных дней со дня получения проекта на рассмотрение.
При непредставлении организацией отзыва в указанный срок, разработка государственных нормативных документов продолжается согласно срокам, установленным в договоре, а проект государственного нормативного документа считается согласованным данной организацией, если иное не предусмотрено договором.
При наличии нерешенных разногласий по представленным отзывам разработчик организует совещание с представителями заинтересованных государственных органов и организаций. Решения, принятые по итогам совещания, оформляются протоколом и вносятся в сводную таблицу замечаний и предложений
26. Проекты государственных нормативных документов с пометкой "для служебного пользования" направляются на рассмотрение в заинтересованные государственные органы для получения отзыва непосредственно организатором.
27. Проект разрабатываемого государственного нормативного документа в первой редакции с пояснительной запиской предоставляется в уполномоченный орган для его рассмотрения и формирования дела в соответствии с перечнем документов, входящих в дело разработанного государственного нормативного документа согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
28. Разработчик до представления проекта государственного нормативного документа в окончательной редакции осуществляет организацию повторного рассмотрения проекта государственного нормативного документа соответствующими государственными органами и организациями, определенными в договоре.
Проект государственного нормативного документа направляется в заинтересованные государственные органы на рассмотрение в редакции, доработанной с учетом ранее полученных отзывов.
29. Подготовка проекта государственного нормативного документа в окончательной редакции осуществляется с учетом полученных ответов соответствующих государственных органов и организаций.
30. Проект государственного нормативного документа в окончательной редакции предоставляется организатору на государственном и русском языках, на бумажном и электронном носителях, и в количестве, определенном договором, сопроводительным письмом и приложениями:
1) пояснительной записки к проекту государственного нормативного документа, содержащей:
обоснования экономической эффективности от разработки и применения государственного нормативного документа;
основания для разработки государственного нормативного документа;
сведения о рассылке проекта государственного нормативного документа на рассмотрение и получения отзывов организаций;
информацию о нормативных правовых актах и нормативных технических документах, которые были использованы при разработке проекта государственного нормативного документа;
данные о разработчике;

2-Параграф. Мемлекеттік нормативтік құжаттарды келісу тәртібі
25. Әзірлеуші Шартта ұйымдастырушы айқындаған ұйымдарға тиісті кері байланыс алу мақсатында түсіндірме жазбасы бар әзірленген мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасын жібереді. Мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасы бойынша кері қайтарып алу әзірлеушіге жобаны қарауға алған күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірілмей беріледі.
Ұйым көрсетілген мерзімде кері қайтарып алуды ұсынбаған жағдайда, мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу шартта белгіленген мерзімдерге сәйкес жалғасады, ал егер шартта өзгеше көзделмесе, мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасы осы ұйыммен келісілген болып есептеледі.
Ұсынылған пікірлер бойынша шешілмеген келіспеушіліктер болған кезде, әзірлеуші мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өкілдерімен кеңес ұйымдастырады. Кеңес қорытындысы бойынша қабылданған шешімдер хаттамамен ресімделеді және ескертулер мен ұсыныстардың жиынтық кестесіне енгізіледі.
26. "Қызметтік пайдалану үшін" деген белгісі бар мемлекеттік нормативтік құжаттардың жобалары тікелей ұйымдастырушы пікірін алу үшін мүдделі мемлекеттік органдардың қарауына жіберіледі.
27. Әзірленетін мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасы бірінші редакцияда түсіндірме жазбамен бірге уәкілетті органға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес әзірленген мемлекеттік нормативтік құжаттың ісіне кіретін құжаттар тізбесіне сәйкес оны қарау және істі қалыптастыру үшін ұсынылады.
28. Әзірлеуші мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасы түпкілікті редакцияда ұсынылғанға дейін мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасын шартта айқындалған тиісті мемлекеттік органдар мен ұйымдар қайта қарауды ұйымдастыруды жүзеге асырады.
Мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасы мүдделі мемлекеттік органдарға бұрын алынған пікірлер ескеріле отырып, пысықталған редакцияда қарауға жіберіледі.
29. Мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасын түпкілікті редакцияда дайындау тиісті мемлекеттік органдар мен ұйымдардың алған жауаптары ескеріле отырып жүзеге асырылады.
30. Мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасы түпкілікті редакцияда ұйымдастырушыға мемлекеттік және орыс тілдерінде, қағаз және электрондық жеткізгіштерде және шартта, ілеспе хатта және қосымшаларда анықталған мөлшерде беріледі:
1) төмендегілер қамтылған мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасына түсіндірме жазба:
мемлекеттік нормативтік құжатты әзірлеу мен қолданудан экономикалық тиімділіктің негіздемелері;
мемлекеттік нормативтік құжатты әзірлеу үшін негіздер;
мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасын ұйымдардың қарауына жіберу және кері байланыс алу туралы мәліметтер;
мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасын әзірлеу кезінде пайдаланылған нормативтік құқықтық актілер және нормативтік техникалық құжаттар туралы ақпарат;
әзірлеуші туралы мәліметтер;

2) перечня организаций, которым проект государственного нормативного документа был направлен в первой редакции;
3) отзывов, полученных от государственных органов и организаций, которым проект государственного нормативного документа в первой (промежуточной) и окончательной редакции направлялся на рассмотрение;
4) сформированной сводной таблицы замечаний и предложений по проекту государственного нормативного документа в первой (промежуточной) и окончательной редакции;
5) предложений об отмене действующих государственных нормативных документов или внесений изменений и (или) дополнений в них, связанных с введением нового государственного нормативного документа.
31. Окончательные редакции проектов государственных нормативных документов выносятся на рассмотрение НТС, за исключением документов с пометкой "для служебного пользования".
32. Состав работ по согласованию проекта государственного нормативного документа, по которому была проведена техническая корректировка, аналогичен работам по разработке государственных нормативных документов.
33. Оцифрованный проект государственного нормативного документа согласовывается с государственными органами и организациями, определенными в договоре.
Параграф 3. Порядок утверждения, регистрации и введения в действие (приостановления, отмены) государственных нормативных документов
34. Регистрационные (учетные) номера государственных нормативных документов нормативов начинаются с номера 00 (01), за исключением СП, которые начинаются с номера 100.
35. Шифр государственного нормативного документа обеспечивает учетно-регистрационное единство обозначений документов всех уровней, объединенных в отраслевой классификации, и создает необходимые условия для эффективного хранения, распространения и использования информации о нормативной базе архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Структура шифра включает буквенные и цифровые (X) элементы обозначения, разделяемые знаками "точка" и "дефис" согласно приведенной схеме:
ХХ ХХ - аббревиатура государственных нормативных документов;
Х. - комплекс;
ХХ -подкомплекс;
- ХХ - регистрационный (учетный) номер;
- ХХХХ - год утверждения.
Пример – СН РК 1.02-03-2022, СП РК 3.02-144-2022.
К шифру переизданного с изменениями государственного нормативного документа добавляется элемент <*>, например, СН РК 1.02-03-2022*, СП РК 3.02-144-2022*.
Звездочкой также обозначаются измененные пункты государственного нормативного документа.
36. Утверждение государственных нормативных документов, а также изменений и (или) дополнений к ним, осуществляется уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 63) статьи 24 Кодекса.

2) мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасы бірінші редакцияда жіберілген ұйымдардың тізбесі;
3) мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасы бірінші (аралық) және түпкілікті редакцияда қарауға жіберілген мемлекеттік органдар мен ұйымдардан алынған сын-пікір;
4) бірінші (аралық) және түпкілікті редакциядағы мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасы бойынша ескертулер мен ұсыныстардың қалыптастырылған жиынтық кестесі;
5) қолданыстағы мемлекеттік нормативтік құжаттардың күшін жою туралы немесе жаңа мемлекеттік нормативтердің қолданысқа енгізілуіне байланысты оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы ұсыныстар.
31. Мемлекеттік нормативтік құжаттар жобасының түпкілікті редакциясы "қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар құжаттарды қоспағанда, ҒТК қарауына енгізіледі.
32. Техникалық түзету жүргізілген мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасын келісу жөніндегі жұмыстардың құрамы мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу жөніндегі жұмыстарға ұқсас.
33. Мемлекеттік нормативтік құжаттың цифрландырылған жобасы шартта айқындалған мемлекеттік органдармен және ұйымдармен келісіледі.
3-Параграф. Мемлекеттік нормативтік құжаттарды бекіту, тіркеу және қолданысқа енгізу (тоқтата тұру, күшін жою) тәртібі
34. Нормативтердің мемлекеттік нормативтік құжаттарының тіркеу (есептік) нөмірлері 100 нөмірден басталатын БК қоспағанда, 00 (01) нөмірінен басталады.
35. Мемлекеттік нормативтік құжаттың шифры салалық сыныптамада біріктірілген барлық деңгейдегі құжаттар белгілерінің есептік-тіркеу бірлігін қамтамасыз етеді және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің нормативтік базасы туралы ақпаратты тиімді сақтау, тарату және пайдалану үшін қажетті жағдайлар жасайды.
Шифр құрылымына берілген схемаға сәйкес "нүкте" және "дефис" белгілерімен ажыратылатын, белгілеудің әріптік және сандық (Х) элементтері кіреді.
ХХ ХХ – мемлекеттік нормативтік құжаттардың аббревиатурасы;
Х. – кешен;
ХХ – шағын кешен;
- ХХ – тіркеу (есепке алу) нөмірі;
- ХХХ – бекіту жылы.
Мысал – ҚР ҚН 1.02-03-2022, ҚР ЕЖ 3.02-144-2022.
Мемлекеттік нормативтік құжатқа өзгертулер енгізіліп қайта шығарылған шифрға <*> элементі қосылады, мысалы: ҚР ҚН 1.02-03-2022*, ҚР ЕЖ 3.02-144-2022*.
Мемлекеттік нормативтік құжаттың өзгертілген тармақтары сондай-ақ жұлдызшамен белгіленеді.
36. Мемлекеттік нормативтік құжаттарды, сондай-ақ оларға енгізілетін өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды бекітуді Кодекстің 24-бабының 63) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган жүзеге асырады.

37. При принятии государственного нормативного документа по мере необходимости отменяется государственный нормативный документ, взамен которого он разработан.
38. Изменения и дополнения, вносимые в положения государственных нормативных документов, представляются в виде сравнительной таблицы с приложением научно-технического обоснования, анализа мирового опыта и финансово-экономического расчета (в случаях, если реализация изменений и дополнений влечет увеличение или уменьшение финансовых затрат).
По строительным материалам и изделиям предоставляется сопроводительная документация в соответствии с пунктом 14 Технического регламента "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий", утвержденного приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 435 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32783).
39. Предложения по внесению изменений и (или) дополнений в государственные нормативные документы, за исключением документов с пометкой "для служебного пользования", выносятся на рассмотрение и одобрение НТС.
40. Дата введения государственных нормативных документов, а также изменений и (или) дополнений к ним, устанавливается с учетом адаптационного периода, но не ранее, чем через 6 (шесть) месяцев со дня их утверждения.
Допускается сокращение срока введения в действие государственных нормативных документов, а также изменений и (или) дополнений к ним по решению уполномоченного органа в случаях необходимости предупреждения или ликвидаций последствий чрезвычайных ситуаций, исполнения поручений вышестоящих государственных органов, а также в случаях одобрения таких рекомендаций на заседании НТС.
41. Действие государственных нормативных документов или их отдельных норм приостанавливается на срок, установленный приказом уполномоченного органа. Приостановление действия государственных нормативных документов или их отдельных норм осуществляется соответствующим приказом на основании поручений вышестоящих государственных органов, предписаний надзорных органов и при наличии противоречий в положениях государственных нормативов до их устранения.
42. Информация об утверждении, отмене, о приостановлении государственных нормативных документов, а также внесения в них изменений и (или) дополнений публикуется в отраслевых печатных изданиях, а также размещается на сайте уполномоченного органа.

37. Мемлекеттік нормативтік құжатты қабылдау кезінде қажеттілігіне қарай ол әзірленген мемлекеттік нормативтік құжаттың күші жойылады.
38. Мемлекеттік нормативтік құжаттардың ережелеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар ғылыми-техникалық негіздемеге, әлемдік тәжірибені талдау және қаржы-экономикалық есеп-қисап (өзгерістер мен толықтыруларды іске асыру қаржылық шығындардың көбеюіне немесе азаюына әкеп соғатын жағдайларда) қоса берілетін салыстырмалы кесте түрінде ұсынылады.
Мемлекеттік нормативтердің ережелеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар негізделуі, ғылыми-техникалық негізі, әлемдік тәжірибені талдауы және қажет болған жағдайда қаржылық-экономикалық есебі болуы тиіс.
Құрылыс материалдары мен бұйымдары бойынша Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 болып тіркелген) бекітілген "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" Техникалық регламенттің 14-тармағына сәйкес ілеспе құжаттама ұсынылады.
39. "Қызметтік пайдалану үшін" деген белгісі бар құжаттарды қоспағанда, мемлекеттік нормативтік құжаттарға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жөніндегі ұсыныстар ҒТК қарауына және мақұлдауына шығарылады.
40. Мемлекеттік нормативтік құжаттарды, сондай-ақ оларға енгізілген өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізу күні бейімделу кезеңі ескеріле отырып, бірақ олар бекітілген күннен бастап 6 (алты) айдан ерте емес белгіленеді.
Төтенше жағдайлардың салдарларының алдын алу немесе жою, Жоғары тұрған мемлекеттік органдардың тапсырмаларын орындау қажет болған жағдайларда, сондай-ақ ҒТК отырысында осындай ұсынымдар мақұлданған жағдайларда уәкілетті органның шешімі бойынша мемлекеттік нормативтік құжаттарды, сондай-ақ оларға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды қолданысқа енгізу мерзімін қысқартуға жол беріледі.
41. Мемлекеттік нормативтік құжаттардың немесе олардың жекелеген нормаларының қолданылуы уәкілетті органның бұйрығымен белгіленген мерзімге тоқтатыла тұрады. Мемлекеттік нормативтік құжаттардың немесе олардың жекелеген нормаларының қолданылуын тоқтата тұру жоғары тұрған мемлекеттік органдардың тапсырмалары, қадағалау органдарының нұсқамалары негізінде және олар жойылғанға дейін мемлекеттік нормативтердің ережелерінде қайшылықтар болған кезде тиісті бұйрықпен жүзеге асырылады.
42. Мемлекеттік нормативтік құжаттардың немесе оның жекелеген нормаларының қолданылуы белгілі бір мерзімге тоқтатыла тұруы мүмкін. Мемлекеттік нормативтік құжаттардың немесе оның жекелеген нормаларының қолданылуын тоқтата тұру жеке бұйрықпен жүзеге асырылады.

43. Государственная регистрация РДС, осуществляется в соответствии с приказами № 464 и № 448.
44. Сведения о действующих государственных нормативных документах размещаются в каталогах "Перечень нормативных правовых актов и нормативных технических документов в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, действующих на территории Республики Казахстан" и "Перечень нормативных документов по ценообразованию в строительстве действующих на территории Республики Казахстан", формируемые уполномоченным органом согласно Правилам формирования и ведения архитектурных, градостроительных и строительных каталогов, утвержденных в соответствии с пунктом 3 статьи 45 Кодекса.
45. Государственные нормативные документы в установленные сроки направляются уполномоченным органом в единый государственный фонд нормативных технических документов в соответствии с Правилами формирования, ведения и сопровождения единого государственного фонда нормативных технических документов, а также распространения копий нормативных технических документов, официальных изданий, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 944 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18090).
46. Положения вновь разработанных и введенных в действие государственных нормативных документов, а также изменения и (или) дополнения в действующие государственные нормативные документы не применяются на существующие здания и сооружения, запроектированные и построенные в соответствии с ранее действовавшими нормативными техническими документами.
При изменении (реконструкции, расширении, модернизации, переоборудовании, техническом перевооружении, реставрации, капитальном ремонте) существующих зданий и сооружений применяются положения действующих государственных нормативных документов, включенных в каталоги, указанные в пункте 44 настоящих Правил.
47. Субъект архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в целях обеспечения нормативного соответствия объектов технического нормирования наравне с приемлемыми решениями применяет результативные решения, методы верификации которых указаны в ТКН.
48. Положения, установленные в нормативных технических документах добровольного выбора применения, при отсутствии результативных решений (альтернативных документов) подлежат обязательному соблюдению при проектировании и строительстве объектов.
49. При наличии противоречий в государственных нормативных документах разного уровня, действуют нормы документа более высокого уровня.
При наличии противоречий в государственных нормативных документах одного уровня действует норма документа, позднее введенного в действие, или норма, которая соответствует документу, позднее введенному в действие.
Приложение 1
к Правилам разработки,
согласования, утверждения,
регистрации и введения
в действие (приостановления,
отмены) государственных
нормативных документов
Структура государственных нормативных документов

43. ҚБҚ мемлекеттік тіркеу № 464 және № 448 бұйрықтарға сәйкес жүзеге асырылады.
44. Қолданыстағы мемлекеттік нормативтік құжаттар туралы мәліметтер Кодекстің 45-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілген сәулет, қала құрылысы және құрылыс каталогтарын қалыптастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес уәкілетті орган қалыптастыратын "Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік техникалық құжаттардың тізбесі" және "Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі нормативтік құжаттардың тізбесі" каталогтарында орналастырылады.
45. Мемлекеттік нормативтік құжаттарды уәкілетті орган белгіленген мерзімдерде нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорына нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорын қалыптастыру, жүргізу және сүйемелдеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 944 бұйрығымен бекітілген нормативтік техникалық құжаттардың, ресми басылымдардың көшірмелерін тарату қағидаларына сәйкес жолдайды. (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18090 болып тіркелген).
46. Жаңадан әзірленген және қолданысқа енгізілген мемлекеттік нормативтік құжаттардың ережелері, сондай-ақ қолданыстағы мемлекеттік нормативтік құжаттарға өзгерістер және (немесе) толықтырулар бұрын қолданыста болған нормативтік техникалық құжаттарға сәйкес жобаланған және салынған қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстарға қолданылмайды.
Қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстарды өзгерту (реконструкциялау, кеңейту, жаңғырту, қайта жабдықтау, техникалық қайта жарақтандыру, реставрациялау, күрделі жөндеу) кезінде осы Қағидалардың 44-тармағында көрсетілген каталогтарға енгізілген қолданыстағы мемлекеттік нормативтік құжаттардың ережелері қолданылады.
47. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің субъектісі техникалық нормалау объектілерінің нормативтік сәйкестігін қамтамасыз ету мақсатында тиімді шешімдермен қатар ТКН-да верификациялау әдістері көрсетілген нәтижелі шешімдерді қолданады.
48. Қолданудың ерікті таңдауының нормативтік техникалық құжаттарында белгіленген ережелер нәтижелі шешімдер (баламалы құжаттар) болмаған жағдайда объектілерді жобалау және салу кезінде міндетті түрде сақталуға жатады.
49. Әртүрлі деңгейдегі мемлекеттік нормативтік құжаттарда қайшылықтар болған жағдайда жоғарырақ деңгейдегі құжаттың нормалары қолданылады.
Бір деңгейдегі мемлекеттік нормативтік құжаттарда қайшылықтар болған жағдайда, қолданысқа кейінірек енгізілген құжаттың нормасы, немесе қолданысқа кейінірек енгізілген құжатқа сәйкес келетін норма қолданылады.
Мемлекеттік нормативтік
құжаттарды әзірлеу, келісу,
бекіту, тіркеу және қолданысқа
енгізу (тоқтата тұру, күшін жою)
қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік нормативтік құжаттардың құрылымы

1. Организационно-методические нормативные документы
1.01 Стандартизация, нормирование, сертификация
Цели, задачи, объекты, методология и организация работ по стандартизации, нормированию и сертификации в строительстве.
1.02 Инженерные изыскания для строительства и проектирование
Состав, общие требования и порядок проведения инженерных изысканий для строительства, предпроектных и проектных работ. Порядок согласования, экспертизы и утверждения проектов. Виды, содержание и оформление градостроительной и проектно-сметной документации.
1.03 Производство
Организация строительства, технологическая подготовка и общие правила строительного производства, механизация строительства, обеспечение безопасности труда и охрана окружающей среды в процессе строительства. Контроль качества и приемка законченных строительством объектов. Организация производства строительных изделий и материалов. Виды, содержание и оформление технологической и исполнительной документации.
1.04 Эксплуатация
Общие правила технического обслуживания, обследования и ремонта строительных конструкции и систем инженерного оборудования зданий и сооружений. Виды, содержание и оформление ремонтно-эксплуатационной документации.
1.05 Архитектурная и градостроительная деятельность
Организационно-методические положения, определяющие структуру и функции единой системы органов архитектуры и градостроительства. Правила и методы осуществления архитектурной деятельности ее участниками.
2. Общие нормативные технические документы
2.01 Основные положения надежности строительных сооружений
Общие принципы обеспечения безопасности, эксплуатационной пригодности и долговечности строительных сооружений, инженерных систем, конструкций и материалов. Основные понятия надежности, классификация строительных сооружений по степени ответственности, нагрузки и воздействия различных видов. Классификация отказов, параметры расчетных моделей и принципы установления нормативных требований по надежности строительных сооружений, конструкций и оснований. Основы статистического приемочного контроля в строительстве.
2.02 Пожарная безопасность
Общие принципы обеспечения пожарной безопасности при решении градостроительных, объемно-планировочных и конструктивных задач, классификация здании, сооружений и их элементов по огнестойкости и пожарной опасности, средства противопожарной защиты, пути эвакуации и зоны безопасности. Пожарно-технические показатели строительных конструкций, материалов и изделий, принципы расчета, методы контроля и испытаний.

1. Ұйымдастыру әдістемелік нормативтік құжаттар
1.01 Стандарттау, нормалау, сертификаттау
Құрылыстағы стандарттау, нормалау және сертификаттау бойынша жұмыстардың мақсаттары, міндеттері, объектілері, әдіснамасы және ұйымдастырылуы.
1.02 Құрылысқа арналған инженерлік іздестірулер және жобалау
Құрылыс, жобалау алдындағы және жобалау жұмыстарына арналған инженерлік іздестірулердің құрамы, жалпы талаптары және оны жүргізу тәртібі. Жобаларды келісу, сараптама жүргізу және бекіту тәртібі. Қала құрылысы және жобалау-сметалық құжаттаманың түрлері, мазмұны және ресімделуі.
1.03 Өндіріс
Құрылысты ұйымдастыру, технологиялық дайындау және құрылысты жүргізудің жалпы қағидалары, құрылысты механизациялау, құрылыс процесіндегі еңбек қауіпсіздігін және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету. Сапасын бақылау және құрылысы аяқталған объектілерді қабылдау. Құрылыс бұйымдары және материалдарының өндірісін ұйымдастыру. Технологиялық және атқарушылық құжаттаманың түрлері, мазмұны және ресімделуі.
1.04 Пайдалану
Ғимараттар мен имараттардың құрылыс құрылмаларына және инженерлік жабдықтары жүйелеріне техникалық қызмет көрсетудің, зерттеп-қараудың және жөндеудің жалпы қағидалары. Жөндеу-пайдалану құжаттамаларының түрлері, мазмұны және ресімделуі.
1.05 Сәулет және қала құрылысы қызметі
Сәулет және қала құрылысы органдарының бірыңғай жүйесінің құрылымын және функцияларын анықтайтын ұйымдастыру-әдістемелік ережелер. Оған қатысушылардың сәулет қызметін жүзеге асыру қағидалары әдістері.
2. Жалпы нормативтік техникалық құжаттар
2.01 Құрылыс ғимараттарының сенімділігінің негізгі ережелері
Құрылыс ғимараттарының, инженерлік жүйелердің, құрылмалардың және материалдардың қауіпсіздігін, пайдалануға жарамдылығын және ұзақтығын қамтамасыз етудің жалпы қағидаттары. Сенімділіктің негізгі ұғымдары, құрылыс ғимараттарын жауапкершілік дәрежелері, жүктемелері және алуан түрлердің әсерлері бойынша жіктеу. Іркілістерді жіктеу, есептеме моделдерінің параметрлері және құрылыс ғимараттары, құрылмалар және негіздер сенімділігі бойынша нормативтік талаптарды белгілеу қағидаттары. Құрылыстағы статистикалық қабылдау бақылауының негіздері.
2.02 Өрт қауіпсіздігі
Қала құрылысы, көлемді-жоспарлау, конструктивтік міндеттерді шешу кезіндегі өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің жалпы қағидаттары, отқа төзімділігі және өрт қауіптілігі бойынша ғимараттарды, құрылыстарды және олардың элементтерін жіктеу, эвакуация жолдары және қауіпсіздік аймақтары. Құрылыс құрылмалары, материалдары мен бұйымдарының өрт-техникалық көрсеткіштері, есептеудің, бақылау әдістерінің және сынақтардың қағидаттары.

2.03 Защита от опасных геофизических воздействий
Общие принципы инженерной защиты и характеристики опасных геофизических воздействий (сейсмика, оползни, обвалы, лавины, сели, эрозия, подрабатываемые, карстовые, затопляемые и подтопляемые территории и другие). Требования к инженерным изысканиям для строительства, градостроительным, объемно-планировочным, конструктивными строительно-технологическим мероприятиям по обеспечению безопасности людей, а также эксплуатации сооружений инженерной защиты.
2.04 Внутренний климат и защита от вредных воздействий
Общие принципы обеспечения теплового, воздушно-влажностного, акустического и светового режима помещений. Характеристики воздействия окружающей среды (в том числе климатические воздействия, вибрация, шум, излучения, токсичные выделения и другие). Расчетные методы и конструктивное обеспечение защиты здоровья людей от этих воздействий, методы контроля и испытаний.
2.05 Размерная взаимозаменяемость и совместимость
Общие принципы обеспечения размерной взаимозаменяемости и совместимости в строительстве, правила координации размеров, допуски геометрических параметров. Методы измерений и контроля точности.
3. Нормативные технические документы по градостроительству, зданиям и сооружениям
3.01 Градостроительство
Основные положения расселения, размещения производительных сил, развития межселенной, инженерной и транспортной инфраструктуры территорий, планировка и застройка территорий, поселений и их отдельных частей.
3.02 Жилые, общественные и производственные здания и сооружения
Классификация и технические требования к жилым, общественным, производственным и складским зданиям, сооружениям и их частям. Основные положения по производству работ, правила приемки, методы контроля и испытаний.
3.03 Сооружения транспорта
Классификация, нагрузки и воздействия, геометрические параметры и технические требования к сооружениям и элементам автомобильных и железных дорог, метрополитена, морского, речного, воздушного, промышленного и городского транспорта. Основные положения по расчету, проектированию и производству работ, правила приемки, методы контроля и испытаний.
3.04 Гидротехнические и мелиоративные сооружения
Классификация, нагрузки и воздействия, основные требования к плотинам, каналам, дамбам, берегоукрепительным и другим сооружениям. Основные положения по расчету, проектированию и производству работ, правила приемки, методы контроля и испытаний.

2.03 Қауіпті геофизикалық әсерлерден қорғану
Қауіпті геофизикалық әсерлердің (сейсмика, лайкөшкіндер, опырылулар, қар көшкіні, сел, төзу, қазбалы, карстық, су басатын, су астында қалатын аумақтар және басқалар) негізгі сипаттамалары және олардан инженерлік қорғану қағидаттары. Құрылысқа арналған инженерлік іздестірулерге, адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша қала құрылысы, көлемдік-жайғастыру, құрылмалық және құрылыс-технологиялық іс-шараларға, сондай-ақ инженерлік қорғаныс имараттарын пайдалануға қойылатын талаптар.
2.04 Ішкі климат және зиянды әсерлерден қорғау
Үй-жайлардың жылу, ауалық-ылғалдық, акустикалық және жарықтық режимін қамтамасыз етудің жалпы қағидаттары. Қоршаған орта әсерінің сипаттамалары (соның ішінде климаттық әсерлер, вибрация, шу, сәуле шығару, уытты бөліністер және басқалар). Осы әсерлерден адамдардың денсаулығын қорғаудың есептік әдістері және құрылмалық қамтамасыз ету, бақылау және сынау әдістері.
2.05 Біркелкі өзара алмасушылық және үйлесімдік
Құрылыстағы біркелкі өзара алмасушылықты және үйлесімдікті қамтамасыз етудің жалпы қағидаттары, мөлшерді үйлестіру ережелері, геометриялық параметрлердің рұқсат етілуі. Өлшемдер және дәлдікті бақылау әдістері.
3. Қала құрылысы, ғимараттар мен имараттар бойынша нормативтік техникалық құжаттар
3.01 Қала құрылысы
Өндірістік күштерді таратып орналастыру, орналастырудың, аумақтардың ауыларалық, инженерлік және көліктік инфрақұрылымын дамытудың негізгі ережелері, аумақтарды, қоныстарды және олардың жекелеген бөліктерін жоспарлау және салу.
3.02 Тұрғын, қоғамдық және өндірістік ғимараттар мен имараттар
Тұрғын, қоғамдық, өндірістік және қоймалық ғимараттар, құрылыстар мен олардың бөліктерін жіктеу және оларға қойылатын техникалық талаптар. Жұмыстарды жүргізудің негізгі ережелері, қабылдау ережелері, бақылау мен сынау әдістері.
3.03 Көлік құрылыстары
Автомобиль және темір жолдарының, метрополитен, теңіз, өзен, әуе, өндірістік және қала көлігінің құрылыстары мен элементтерін жіктеу, жүктемелер және әсер етулер, геометриялық параметрлер және оларға қойылатын техникалық талаптар. Есептеу, жобалау және жұмыстарды жүргізу бойынша негізгі ережелер, қабылдау ережелері, бақылау мен сынау әдістері.
3.04 Гидротехникалық және мелиоративтік құрылыстар
Тоғандарға, арналарға, бөгеттерге, жағаны бекіту және өзге құрылыстарды жіктеу, жүктемелер және әсер етулер, геометриялық параметрлер және оларға қойылатын негізгі талаптар. Есептеу, жобалау және жұмыстарды жүргізу бойынша негізгі ережелер, қабылдау ережелері, бақылау мен сынау әдістері.

3.05 Магистральные и промысловые трубопроводы
Классификация нагрузки и воздействия, геометрические параметры и технические требования к трубопроводам и хранилищам для газа, нефти и нефтепродуктов, а также их размещению. Основные положения по расчету, проектированию и производству работ, правила приемки, методы контроля и испытаний.
3.06 Обеспечение доступной среды жизнедеятельности для инвалидов и других социально защищаемых слоев населения
Основные положения и общие требования по обеспечению доступной среды жизнедеятельности для инвалидов и других социально защищаемых слоев населения.
4. Нормативные документы на инженерное обеспечение зданий и сооружений и внешние сети
4.01 Водоснабжение и канализация
Классификация систем и потребителей, технические требования к наружным сетям, сооружениям и их размещению, внутренним системам. Нормы потребления воды, водоподготовка и очистка стоков. Основные положения по проектированию и производству работ, режиму эксплуатации. Санитарно-техническое оборудование, арматура, приборы и канализационные трубы. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
4.02 Теплоснабжение, отопление, вентиляция и кондиционирование воздуха
Классификация систем и потребителей, технические требования к наружным сетям и сооружениям, их размещению, сетевой воде, внутренним системам и оборудованию. Нормы потребления теплоты, очистка выбросов, использование вторичных тепловых ресурсов. Основные положения по проектированию и производству работ, режиму эксплуатации. Отопительные приборы, арматура и воздуховоды. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
4.03 Газоснабжение
Классификация систем, технические требования к газопроводам, оборудованию и отключающим устройствам. Нормы потребления газа. Основные положения по проектированию и производству работ, режиму эксплуатации. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
4.04 Электроснабжение
Классификация линий и потребителей. Основные положения по проектированию и производству работ. Правила электрических установок.
4.05 Мусороудаление
Технические требования к системам мусороудаления, оборудованию, организации систем сбора, удаления и утилизации твердых бытовых отходов. Основные положения по проектированию, монтажу и эксплуатации.
5. Нормативные технические документы на строительные конструкций и изделия
5.01 Основания и фундаменты зданий и сооружений
Классификация и расчетные характеристики грунтов. Методы расчета и проектирования оснований и свайных фундаментов. Основные положения по производству работ, режиму эксплуатации и диагностике состояния. Правила приемки, методы контроля и испытаний.

3.05 Магистральдық және кәсіпшілік құбырлар
Құбырлар мен газ, мұнай және мұнай өнімдеріне арналған қоймаларды жіктеу, жүктемелер және әсер етулер, геометриялық параметрлер және оларға қойылатын негізгі талаптар. Есептеу, жобалау және жұмыстарды жүргізу бойынша негізгі ережелер, қабылдау ережелері, бақылау мен сынау әдістері.
3.06 Мүгедектер мен халықтың өзге де әлеуметтік қорғалатын топтарына қолайлы өмір сүру ортасын қамтамасыз ету
Мүгедектер мен халықтың өзге де әлеуметтік қорғалатын топтарына қолайлы өмір сүру ортасын қамтамасыз ету бойынша негізгі ережелер мен жалпы талаптар.
4. Ғимараттар мен имараттарды, сыртқы желілерді инженерлік қамтамасыз етуге арналған нормаланған құжаттар
4.01 Сумен жабдықтау және канализация
Жүйелер мен тұтынушыларды жіктеу, сыртқы желілерге, құрылыстарға және олардың орналасуына, ішкі жүйелеріне қойылатын техникалық талаптар. Су тұтыну нормалары, суды даярлау және қалдық суларды тазалау. Жобалау және жұмыстарды жүргізу, пайдалану режимі бойынша негізгі ережелер. Санитариялық-техникалық жабдықтар, арматура, аспаптар және канализация құбырлары. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.
4.02 Жылумен жабдықтау, жылыту, ауаны желдету және ауабаптағыш орнату
Жүйелер мен тұтынушыларды жіктеу, сыртқы желілерге, құрылыстарға және олардың орналасуына, торапты суға, ішкі жүйелері мен жабдықтарына қойылатын техникалық талаптар. Жылуды тұтыну нормалары, шығарындыларды тазалау, қосалқы жылу ресурстарын қолдану. Жобалау, және жұмыстарды жүргізу, пайдалану режимі бойынша негізгі ережелер. Жылыту аспаптары, арматура, ауа арналары. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.
4.03 Газбен қамту
Жүйелерді жіктеу, газ құбырларына, жабдықтарына және сөндіретін құрылғыларға техникалық талаптар. Газды тұтыну нормалары. Жұмыстарды жобалау және жүргізу, пайдалану режимі бойынша негізгі ережелер.
4.04 Электрмен қамту
Желілер және тұтынушыларды жіктеу. Жұмыстарды жобалау және жүргізу бойынша негізгі ережелер. Электр қондырғыларының ережелері.
4.05 Қоқысты жою
Қоқысты жою жүйелеріне, жабдықтарға, қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, жою және кәдеге жарату жүйелерін ұйымдастыруға қойылатын техникалық талаптар. Жобалау, монтаждау және пайдалану бойынша негізгі ережелер.
5. Құрылыс құрылмаларына және бұйымдарына арналған нормативтік техникалық құжаттар
5.01 Ғимараттар мен имараттардың негіздері және іргетастары
Жер қабаттарын жіктеу және олардың есептік сипаттамалары. Негіздер мен қадалық іргетастарды есептеу және жобалау әдістері. Жұмыстарды жүргізу, пайдалану режимі және жай-күйін болжау бойынша негізгі ережелер. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.

5.02 Каменные и армокаменные конструкции
Общие требования к каменным и армокаменным конструкциям зданий и сооружений. Методы расчета и проектирования конструкций и их соединений, основные положения по возведению конструкций, режиму их эксплуатации и диагностике состояния. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
5.03 Железобетонные и бетонные конструкции
Общие требования к монолитным, сборным и сборно-монолитным бетонным и железобетонным конструкциям. Методы расчета и проектирования конструкций и их соединений, основные положения по изготовлению, возведению конструкций, защите от коррозии, режиму их эксплуатации и диагностике состояния. Железобетонные и бетонные конструкции заводского изготовления. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
5.04 Металлические конструкции
Общие требования к несущим и ограждающим, в том числе с эффективным утеплителем, конструкциям из стали и алюминиевых сплавов. Методы расчета и проектирования конструкций и их соединений, основные положения по изготовлению, монтажу конструкций, защите от коррозии, режиму их эксплуатации и диагностике состояния. Металлические конструкции заводского изготовления. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
5.05 Деревянные конструкции
Общие требования к деревянным конструкциям зданий и сооружений. Методы расчета и проектирования конструкций и их соединений, основные положения по изготовлению, монтажу конструкций, защите от коррозии, режиму их эксплуатации и диагностике состояния. Деревянные конструкции и изделия заводского изготовления. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
5.06 Конструкции из других материалов
Общие требования к асбестоцементным и конструкциям из других материалов. Методы расчета и проектирования конструкций и их соединений, основные положения по изготовлению, монтажу конструкций, режиму их эксплуатации и диагностике состояния. Конструкции заводского изготовления. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
5.07 Окна, двери, ворота и приборы к ним
Общие требования к изделиям. Технические условия на изделия и комплектующие детали. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
6. Нормативные документы на строительные материалы и изделия
6.01 Стеновые кладочные материалы
Общие требования к кирпичу и стеновым камням из различных материалов. Технические условия на конкретные разновидности, типы, марки. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
6.02 Минеральные вяжущие вещества
Общие требования к цементу и другим вяжущим. Технические условия на конкретные разновидности, типы, марки. Правила приемки, методы контроля и испытаний.

5.02 Тас және арматураланған тас құрылмалары
Ғимараттар мен имараттардың тасқа және арматураланған тас құрылмаларына жалпы талаптар. Құрылмалар мен олардың қосындыларын есептеу және жобалау әдістері, құрылмаларды тұрғызу, пайдалану режимі және жай-күйін болжау бойынша негізгі ережелер. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.
5.03 Темiрбетон және бетон құрылмалар
Монолиттік, құрама және құрама-монолиттік бетон және темірбетон құрылмаларға қойылатын жалпы талаптар. Құрылмалар мен олардың қосылыстарын есептеу және жобалау әдістері, құрылмаларды әзірлеу және тұрғызу, тоттанудан қорғау, пайдалану режимі және жай-күйін болжау бойынша негізгі ережелер. Зауытта әзірленген темірбетон және бетон құрылмалар. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.
5.04 Металл құрылмалар
Тиімді жылытқышы барды қоса алғанда, болат және алюминий қоспаларынан жасалған тіреу және қоршау құрылмаларына қойылатын жалпы талаптар. Құрылмалар мен олардың қосылыстарын есептеу және жобалау әдістері, құрылмаларды әзірлеу және тұрғызу, тоттанудан қорғау, пайдалану режимі және жай-күйін болжау бойынша негізгі ережелер. Зауытта дайындалған металл құрылмалар. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.
5.05 Ағаш құрылмалар
Ғимараттар мен имараттардың ағаш құрылмаларына қойылатын жалпы талаптар. Құрылмалар мен олардың қосылыстарын есептеу және жобалау әдістері, құрылмаларды әзірлеу және тұрғызу, тоттанудан қорғау, пайдалану режимі және жай-күйін болжау бойынша негізгі ережелер. Ағаш құрылмалар және зауытта жасалған бұйымдар. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.
5.06 Басқа материалдардан жасалған құрылмалар
Асбестцементті және басқа материалдардан жасалған құрылмаларға қойылатын жалпы талаптар. Құрылмалар мен олардың қосылыстарын есептеу және жобалау әдістері, құрылмаларды әзірлеу және тұрғызу, тоттанудан қорғау, пайдалану режимі және жай-күйін болжау бойынша негізгі ережелер. Зауытта дайындалған құрылмалар. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.
5.07 Терезелер, есiктер, қақпалар мен олардың аспаптары
Бұйымдарға қойылатын жалпы талаптар. Бұйымдар және жабдықтаушы бөлшектерге арналған техникалық шарттар. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.
6. Құрылыс материалдары және бұйымдарына арналған нормативтік құжаттар
6.01 Қабырғалық қалау материалдары
Кірпішке және түрлі материалдардан қабырғалық тастарға жалпы талаптар. Нақты түрге, типтеріне, маркілеріне арналған техникалық шарттар. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.
6.02 Минералды тұтқыр заттар
Цементке және басқа тұтқыр заттарға қойылатын жалпы талаптар. Нақты түрге, типтеріне, маркілеріне арналған техникалық шарттар. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.

6.03 Бетоны и растворы
Общие требования к бетонам различных видов, бетонным смесям, строительным растворам. Технические условия на конкретные разновидности. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
6.04 Щебень, гравий и песок для строительных работ
Общие требования к щебню, гравию, песку, искусственным и природным пористым заполнителям. Технические условия на конкретные разновидности. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
6.05 Теплоизоляционные, звукоизоляционные и звукопоглощающие материалы
Общие требования к минераловатным изделиям, изделиям из ячеистого бетона, плитам на основе пенопластов и другим теплоизоляционным материалам. Технические условия на конкретные разновидности. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
6.06 Кровельные, гидроизоляционные и герметизирующие материалы и изделия
Общие требования к рулонным кровельным материалам, кровельным мастикам, изоляционным и герметизирующим материалам. Технические условия на конкретные разновидности. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
6.07 Отделочные и облицовочные материалы
Требования к полимерным, керамическим, древесным и другим отделочным и облицовочным материалам и изделиям. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
6.08 Асбестоцементные изделия
Требования к асбестоцементным плоским и волнистым листам, трубам, экструзионным изделиям. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
6.09 Дорожные материалы
Требования к асфальтобетону, асфальтобетонным смесями другим дорожным материалам. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
6.10 Строительное стекло
Требования к листовому стеклу и изделиям из стекла для строительства. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
7. Нормативные документы на средства оснащения строительных организаций
7.01 Мобильные здания и сооружения
Классификация и общие технические требования. Технические условия на конкретные типы зданий и сооружений. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
7.02 Оснастка строительных организаций
Общие технические требования к лесам и подмостям, опалубке для бетонных работ, монтажной оснастке и креплениям, ручному инструменту, средствам пакетирования и контейнеризации. Правила приемки, методы контроля и испытаний.
7.03 Специализированная оснастка предприятий стройиндустрии
Общие технические требования к оснастке, смазке для оснастки и форм. Правила приемки, методы контроля и испытаний.

6.03 Бетондар және ерітінділер
Әртүрлі бетондарға, бетон қоспаларына, құрылыс ерітінділеріне қойылатын жалпы талаптар. Нақты бір түрге арналған техникалық шарттар. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.
6.04 Қиыршықтас, малтатас және құрылыс жұмыстарына арналған құм
Қиыршықтасқа, малтатасқа, құмға жасанды және табиғи кеуекті толтырғыштарға қойылатын жалпы талаптар. Нақты бір түрге арналған техникалық шарттар. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.
6.05 Жылуды оқшаулайтын, дыбыс оқшаулайтын және дыбыс сіңіргіш материалдар
Минералды мақта бұйымдарына ұяшықты бетоннан жасалған бұйымдарға, пенопласт негізіндегі тақталарға және өзге жылуды оқшаулайтын материалдарға қойылатын жалпы талаптар. Нақты бір түрге арналған техникалық шарттар. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.
6.06 Жаппа, гидрооқшаулағыш және герметикаландырғыш материалдар және бұйымдар
Орама жаппа материалдарына, жаппа мастикаларына, оқшаулайтын және қымтайтын материалдарға қойылатын жалпы талаптар. Нақты бір түрге арналған техникалық шарттар. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.
6.07 Әрлеу және қаптау материалдары
Полимерлік, керамикалық, ағаш және басқа да әрлеу және қаптау материалдар мен бұйымдарына қойылатын талаптар. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.
6.08 Асбестцемент бұйымдары
Асбестоцементті тегіс және толқынды табақтарға, құбырларға, экструзия бұйымдарына қойылатын талаптар. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.
6.09 Жол материалдары
Асфальтобетонға, асфальтобетонды қоспаларға және басқа да жол материалдарына қойылатын талаптар. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.
6.10 Құрылыстық шыны
Құрылысқа арналған табақ шынысына және шыныдан жасалынған бұйымдарына қойылатын талаптар. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.
7. Құрылыс ұйымдарын жабдықтау құралдарына арналған нормативтік құжаттары
7.01 Мобилдік ғимараттар мен имараттар
Жіктеу және жалпы техникалық талаптар. Ғимараттар мен имараттардың нақты түрлеріне арналған техникалық шарттар. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.
7.02 Құрылыс ұйымдарын жабдықтау
Мінбе және мінбе сатыларға, бетон жұмыстарға арналған қалыптарға, монтаж жабдығына және бекiткiштерге, қол құралына, пакеттеу және контейнерлеу құралдарына қойылатын жалпы техникалық талаптар. Қабылдау қағидалары, бақылау және сынау әдiстерi.
7.03 Құрылыс индустриясы кәсіпорындарының мамандандырылған жабдығы
Жабдыққа, жабдық және қалыптар үшін майлауға қойылатын жалпы техникалық талаптар. Қабылдау ережелері, бақылау және сынау әдістері.

8. Нормативные документы по ценообразованию и сметам
8.01 Организационно-методические документы по ценообразованию в строительстве
Организационно-методические положения по вопросам ценообразования.
8.02 Ценообразование и сметы на этапе планирования инвестиций
Правила и методы определения стоимости строительства, реконструкции в составе предпроектной документации. Сметная нормативная база для определения потребности в капитальных вложениях.
8.03 Ценообразование и сметы на проектные и изыскательские работы
Правила и методы определения стоимости проектных и изыскательских работ в строительстве
8.04 Ценообразование и сметы на новое строительство, реконструкцию
Правила и методы определения стоимости строительства, реконструкции в составе проектной документации. Сметная нормативная база для определения потребности в капитальных вложениях.
8.05 Ценообразование и сметы на капитальный ремонт зданий и сооружений
Правила и методы определения стоимости работ по капитальному ремонту зданий и сооружений в составе проектной документации. Сметная нормативная база для определения потребности в капитальных вложениях.
8.06 Ценообразование и сметы на ликвидацию зданий и сооружений
Правила и методы определения стоимости ликвидационных работ в составе проектной документации. Сметная нормативная база для определения потребности в капитальных вложениях.
8.07 Ресурсно-технологическая база сметного ценообразования
Правила и методики разработки и применения нормативных показателей расхода материальных и топливно-энергетических ресурсов для строительства. Правила и методы определения трудоемкости элементов строительной продукции. Электронный банк данных реализованных проектов.
9. Нормативные документы по ведению государственного градостроительного кадастра
9.01 Градостроительный кадастр
Общие правила создания и ведения градостроительного кадастра. Виды, содержание и оформление документации градостроительного кадастра.
10. Нормативные документы органов оценки соответствия и государственного надзора и контроля
10.01 Оценка соответствия, контроль, надзор
Организационно-методические, состав, общие требования, порядок проведения, организационная структура
11. Нормативные документы о порядке организации и проведения конкурсов (тендеров) на подрядные работы в строительстве
Приложение 2
к Правилам разработки,
согласования, утверждения,
регистрации и введения
в действие (приостановления,
отмены) государственных
нормативных документов
Форма
Утверждена приказом
от "__" 20___ года № ___
Тематический план работ по разработке, технической корректировке и переводу в цифровой формат государственных нормативных документов
по разделу ________________________________
(раздел и наименование бюджетной программы)
п/п
Наименование нормативного технического документа
План на ___ год
Квартальное плановое освоение, тыс. тенге
Срок окончания
I
II
III
IV
Раздел __ "Разработка нормативных документов, проектных предложений, технических решений"
Мероприятие _____________________________________________________
Всего по мероприятию
Приложение 3
к Правилам разработки,
согласования, утверждения,
регистрации и введения
в действие (приостановления,
отмены) государственных
нормативных документов
Форма
Обложка государственных нормативных документов
Государственные нормативные документы
(на государственном/русском языках)
_________________________________________
(вид норматива - строительные нормы,
нормативно-техническое пособие, свод правил)
на государственном/русском языках
Цветная полоса: с элементом "кереге" технические кодифицированные нормы – оранжевая;
строительные нормы - красная; нормативные документы по ценообразованию в строительстве – зеленая; другие государственные нормативы – синяя.
(наименование государственного нормативного документа)
- на государственном/ русском языках
___________________________________________
(обозначение государственного нормативного документа)-
на государственном/ русском языках
ҚР ТКН/ Х.ХХ-ХХ-20ХХ
ТКН РК
ҚР ҚН/ Х.ХХ-ХХ-20ХХ
ҚР ЕЖ
СН РК/ Х.ХХ-ХХ-20ХХ
СП РК
Издание официальное - на государственном/ русском языках
(Наименование уполномоченного органа, утвердившего документ) - на государственном/ русском языках
(год издания)
Приложение 4
к Правилам разработки,
согласования, утверждения,
регистрации и введения
в действие (приостановления,
отмены) государственных
нормативных документов
Форма
АЛҒЫ СӨЗ
1 ӘЗІРЛЕГЕН:
_________ (әзірлеген ұйымның атауы)
2 ҰСЫНҒАН:
_________ (уәкілетті орган)
3 БЕКІТІЛГЕН ЖӘНЕ ҚОЛДАНЫСҚА ЕНГІЗІЛГЕН:
_________ (уәкілетті органның)20ХХ жылғы
"__" _______ бұйрығымен
ПРЕДИСЛОВИЕ
1 РАЗРАБОТАН:
_________ (организация разработчик)
2 ПРЕДСТАВЛЕН:
_________ (уполномоченный орган)
3 УТВЕРЖДЕН И ВВЕДЕН В ДЕЙСТВИЕ:
приказом _______ (уполномоченного органа)
от "__" _____ 20ХХ года
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы уәкілетті орган ведомствосының рұқсатынсыз осы мемлекеттік нормативтік құжатты ресми басылым ретінде толық немесе ішінара көшіруге, көбейтуге және таратуға тыйым салынады.
Полное или частичное воспроизведение, тиражирование и распространение настоящего государственного нормативного документа в качестве официального издания без разрешения ведомства уполномоченного органа в области архитектуры, градостроительства и строительства запрещается.
Приложение 5
к Правилам разработки,
согласования, утверждения,
регистрации и введения
в действие (приостановления,
отмены) государственных
нормативных документов
Формы
Шмуцтитул (первой страницы) государственного нормативного документа на государственном/русском языках
ҚР ТКН/ Х.ХХ-ХХ-20ХХ
ТКН РК
ҚР ҚН/ Х.ХХ-ХХ-20ХХ
ҚР ЕЖ
СН РК/ Х.ХХ-ХХ-20ХХ
СП РК
ҚАЗАКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫС НОРМАЛАРЫ/
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ЕРЕЖЕЛЕРІНІҢ ЖИНАҒЫ
СТРОИТЕЛЬНЫЕ НОРМЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН/
СВОДЫ ПРАВИЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
___________________________________________________________
НАИМЕНОВАНИЕ ГОСУДАРСТВЕННОГО НОРМАТИВНОГО ДОКУМЕНТА
НА ГОСУДАРСТВЕННОМ ЯЗЫКЕ
НАИМЕНОВАНИЕ ГОСУДАРСТВЕННОГО НОРМАТИВНОГО ДОКУМЕНТА
НА РУССКОМ ЯЗЫКЕ
___________________________________________________________
Дата введения 20ХХ-ХХ-ХХ
1 ОБЛАСТЬ ПРИМЕНЕНИЯ
Т Е К С Т
____________________________________________________________
Издание официальное
Шмуцтитул (первой страницы) нормативно-технических пособий (НТП)
к СП РК EN на государственном/русском языках
ҚР НТҚ Х.ХХ-ХХ-20ХХ
НТП РК Х.ХХ-ХХ-20ХХ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
НОРМАТИВТІК-ТЕХНИКАЛЫҚ ҚҰРАЛЫ
НОРМАТИВНО-ТЕХНИЧЕСКОЕ ПОСОБИЕ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
НАИМЕНОВАНИЕ ГОСУДАРСТВЕННОГО НОРМАТИВНОГО ДОКУМЕНТА
НА ГОСУДАРСТВЕННОМ ЯЗЫКЕ
НАИМЕНОВАНИЕ ГОСУДАРСТВЕННОГО НОРМАТИВНОГО ДОКУМЕНТА
НА РУССКОМ ЯЗЫКЕ
Дата введения 20ХХ-ХХ-ХХ
1 ОБЛАСТЬ ПРИМЕНЕНИЯ
Т Е К С Т
___________________________________________________________________
Издание официальное
Приложение 6
к Правилам разработки,
согласования, утверждения,
регистрации и введения
в действие (приостановления,
отмены) государственных
нормативных документов
Перечень документов, входящих в дело разработанного государственного нормативного документа

8. Баға белгілеу мен сметалар бойынша нормативтік құжаттар
8.01 Құрылыстағы баға белгілеу бойынша ұйымдастыру-әдістемелік құжаттар
Баға белгілеу мәселелері бойынша ұйымдастыру-әдістемелік ережелер.
8.02 Инвестицияларды жоспарлау кезеңіндегі баға белгілеу және сметалар
Жобалау алдындағы құжаттама құрамында құрылыстың, реконструкциялаудың құнын айқындау қағидалары мен әдістері.
8.03 Жобалау және іздестіру жұмыстарына арналған баға белгілеу және сметалар
Құрылыстағы жобалау және іздестіру жұмыстарының құнын айқындау қағидалары мен әдістері.
8.04 Жаңа құрылысқа, реконструкциялауға арналған баға белгілеу және сметалар
Жобалау құжаттамасы құрамындағы құрылыстың, реконструкциялаудың құнын айқындау қағидалары мен әдістері. Күрделі жұмсалымдарға қажеттілікті айқындауға арналған сметалық нормативтік база.
8.05 Ғимараттар мен имараттарды күрделі жөндеуге арналған баға белгілеу және сметалар
Жобалау құжаттамасы құрамында ғимараттар мен имараттарды күрделі жөндеу бойынша жұмыстардың құнын айқындау қағидалары мен әдістері. Күрделі жұмсалымдарға қажеттілікті айқындауға арналған сметалық нормативтік база.
8.06 Ғимараттар мен имараттарды жоюға арналған баға белгілеу және сметалар
Жобалау құжаттамасы құрамында жою жұмыстарының құнын айқындау қағидалары мен әдістері. Күрделі жұмсалымдарға қажеттілікті айқындауға арналған сметалық нормативтік база.
8.07 Сметалық баға белгілеудің ресурстық технологиялық базасы
Құрылыс үшін материалдық және отын-энергетикалық ресурстары шығысының нормативтік көрсеткіштерін әзірлеудің және қолданудың қағидалары мен әдістемелері. Құрылыс өнімі элементтерінің еңбек сыйымдылығын айқындаудың қағидалары мен әдістері. Іске асырылған жобалардың электрондық дерекқоры.
9. Мемлекеттiк қала құрылысы кадастрын жүргiзу жөнiндегi нормативтiк құжаттар
9.01 Қала құрылысы кадастры
Қала құрылысы кадастрын құрудың және жүргізудің жалпы қағидалары. Қала құрылысы кадастры құжаттамаларының түрлері, мазмұны және ресімделуі.
10. Сәйкестікті бағалау және мемлекеттiк бақылау мен қадағалау органдарының нормативтiк құжаттары
10.01 Сәйкестікті бағалау, бақылау, қадағалау
Ұйымдастыру-әдістемелік, құрамы, жалпы талаптар, жүргізу тәртібі, ұйымдастыру құрылымы
11. Құрылыстағы мердiгерлiк жұмыстарға конкурстар (тендерлер) ұйымдастыру мен өткiзу тәртiбi туралы нормативтiк құжаттар
Мемлекеттік нормативтік
құжаттарды әзірлеу, келісу,
бекіту, тіркеу және қолданысқа
енгізу (тоқтата тұру, күшін жою)
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
20___ жылғы "___"_____
№ бұйрығымен
бекітілген
________________________________________________бөлімі бойынша
(бюджеттік бағдарламаның бөлімі және атауы)
Мемлекеттік нормативтік құжаттарды әзірлеу, техникалық түзету және цифрлық форматқа көшіру жөніндегі жұмыстардың тақырыптық жоспары
Р/с
Нормативтік техникалық құжаттың атауы
__жылға арналған жоспар
Тоқсандық жоспарлық игеру,
мың теңге
Аяқталу мерзімі
I
II
III
IV
"Нормативтік құжаттарды, жобалық ұсыныстарды, техникалық шешімдерді әзірлеу" _____ бөлімі
_________________________________іс-шара
Іс-шара бойынша барлығы
Мемлекеттік нормативтік
құжаттарды әзірлеу, келісу,
бекіту, тіркеу және қолданысқа
енгізу (тоқтата тұру, күшін жою)
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік нормативтік құжаттардың мұқабасы
Мемлекеттік нормативтік құжаттар (мемлекеттік/орыс тілдерінде)
____________________________________________
(Нормативтің түрі – құрылыс нормалары, нормативтік- техникалық құрал, қағидалар жинақтары) мемлекеттік/орыс тілдерінде
"Кереге" элементі бар түрлі-түсті жолақ:
техникалық кодификацияланған нормалар-қызғылт сары;
құрылыс нормалары – қызыл түспен; құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі нормативтік құжаттар – жасыл түспен; басқа мемлекеттік нормативтер – көк түспен
(мемлекеттік нормативтік құжаттың атауы) - мемлекеттік/ орыс тілдерінде
___________________________________________
(мемлекеттік нормативтік құжаттың белгіленуі) - мемлекеттік/ орыс тілдерінде
ҚР ТКН/ Х.ХХ-ХХ-20ХХ
ТКН РК
ҚР ҚН/ Х.ХХ-ХХ-20ХХ
ҚР ЕЖ
СН РК/ Х.ХХ-ХХ-20ХХ
СП РК
Ресми басылым – мемлекеттік/орыс тілдерінде
(Құжатты бекіткен уәкілетті органның атауы) - мемлекеттік/ орыс тілдерінде
(басылған жылы)
Мемлекеттік нормативтік
құжаттарды әзірлеу, келісу,
бекіту, тіркеу және қолданысқа
енгізу (тоқтата тұру, күшін жою)
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
АЛҒЫ СӨЗ
1 ӘЗІРЛЕГЕН:
_________ (әзірлеген ұйымның атауы)
2 ҰСЫНҒАН:
_________ (уәкілетті орган)
3 БЕКІТІЛГЕН ЖӘНЕ ҚОЛДАНЫСҚА ЕНГІЗІЛГЕН:
_________ (уәкілетті органның)20ХХ жылғы
"__" _______ бұйрығымен
ПРЕДИСЛОВИЕ
1 РАЗРАБОТАН:
_________ (организация разработчик)
2 ПРЕДСТАВЛЕН:
_________ (уполномоченный орган)
3 УТВЕРЖДЕН И ВВЕДЕН В ДЕЙСТВИЕ:
приказом _______ (уполномоченного органа)
от "__" _____ 20ХХ года
Осы мемлекеттік нормативтік құжатты сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы уәкілетті орган ведомствосының рұқсатынсыз ресми басылым ретінде толық немесе ішінара көшіруге, көбейтуге және таратуға тыйым салынады.
Полное или частичное воспроизведение, тиражирование и распространение настоящего государственного нормативного документа в качестве официального издания без разрешения ведомства уполномоченного органа в области архитектуры, градостроительства и строительства запрещается.
Мемлекеттік нормативтік
құжаттарды әзірлеу, келісу,
бекіту, тіркеу және қолданысқа
енгізу (тоқтата тұру, күшін жою)
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Мемлекеттік нормативтік құжаттың мемлекеттік/орыс тілдеріндегі шмуцтитулы (бірінші беті)
ҚР ТКН/ Х.ХХ-ХХ-20ХХ
ТКН РК
ҚР ҚН/ Х.ХХ-ХХ-20ХХ
СН РК/ Х.ХХ-ХХ-20ХХ
ҚР ЕЖ
СП РК
ҚАЗАКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫС НОРМАЛАРЫ/
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ЕРЕЖЕЛЕРІНІҢ ЖИНАҒЫ
СТРОИТЕЛЬНЫЕ НОРМЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН/
СВОДЫ ПРАВИЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
___________________________________________________________
МЕМЛЕКЕТТІК НОРМАТИВТІК ҚҰЖАТТЫҢ АТАУЫ МЕМЛЕКЕТТІК ТІЛДЕ
МЕМЛЕКЕТТІК НОРМАТИВТІК ҚҰЖАТТЫҢ АТАУЫ ОРЫС ТІЛІНДЕ
Енгізілген күні 20ХХ ХХ-ХХ
1 ҚОЛДАНУ САЛАСЫ
МӘТІН
____________________________________________________________
Ресми басылым
ҚР ҚЖ EN нормативтік техникалық құралдың (НТҚ) мемлекеттік/орыс тілдеріндегі шмуцтитулы (бірінші беті)
ҚР НТҚ Х.ХХ-ХХ-20ХХ
НТП РК Х.ХХ-ХХ-20ХХ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
НОРМАТИВТІК-ТЕХНИКАЛЫҚ ҚҰРАЛЫ
НОРМАТИВНО-ТЕХНИЧЕСКОЕ ПОСОБИЕ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
МЕМЛЕКЕТТІК НОРМАТИВТІК ҚҰЖАТТЫҢ АТАУЫ МЕМЛЕКЕТТІК ТІЛДЕ
МЕМЛЕКЕТТІК НОРМАТИВТІК ҚҰЖАТТЫҢ АТАУЫ ОРЫС ТІЛІНДЕ
Енгізілген күні 20ХХ ХХ-ХХ
1 ҚОЛДАНУ САЛАСЫ
МӘТІН
___________________________________________________________________
Ресми басылым
Мемлекеттік нормативтік
құжаттарды әзірлеу, келісу,
бекіту, тіркеу және қолданысқа
енгізу (тоқтата тұру, күшін жою)
қағидаларына
6-қосымша
Әзірленген мемлекеттік нормативтік құжаттың ісіне кіретін құжаттардың тізбесі

1. Письмо разработчика о представлении проекта государственного нормативного документа в редакции первой/окончательной.
2. Пояснительная записка к проекту разрабатываемого государственного нормативного документа.
3. Проект разрабатываемого государственного нормативного документа в первой редакции.
4. Перечень организаций, которым рассылался проект разработанного государственного нормативного документа на отзыв (с отметкой о получении отзыва).
5. Оригиналы отзывов (замечаний и предложений), полученных по проекту разработанного государственного нормативного документа в первой редакции.
6. Протоколы разработчика согласительного совещания (при проведении).
7. Сводка отзывов по проекту разработанного государственного нормативного документа в первой редакции.
8. Перечень государственных органов, которым проект разработанного государственного нормативного документа рассылалась в окончательной редакции на рассмотрение (с отметкой о получении ответа о рассмотрении) со сформированной по их замечаниям и предложениям сводной таблицей.
9. Подлинные документы, подтверждающие рассмотрение проекта разрабатываемого государственного нормативного документа с соответствующими государственными органами.
10. Предложения об отмене действующих государственных нормативных документов или проекты изменений в них, связанные с введением нового государственного нормативного документа.
11. Окончательная редакция государственного нормативного документа.
12. Протоколы НТС уполномоченного органа.
13. Постановление НТС.
Приложение 2 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 19 марта 2026 года № 120
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 890 "Об утверждении Правил разработки, согласования, утверждения, регистрации и введения в действие (приостановления действия, отмены) государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16270).
2. Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 20 февраля 2020 года № 79 "О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 890 "Об утверждении Правил разработки, согласования, утверждения, регистрации и введения в действие (приостановления действия, отмены) государственных нормативов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20065).

1. Бірінші/түпкілікті редакцияларда мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасын ұсыну туралы әзірлеушінің хаты.
2. Әзірленген мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасына түсіндірме жазба.
3. Бірінші редакцияда әзірленген мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасы.
4. Сын-пікірлер алу үшін (сын-пікір алу туралы белгісімен) әзірленген мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасы жіберілетін ұйымдардың тізбесі.
5. Бірінші редакцияда әзірленген мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасы бойынша алынған сын-пікірлер (ескертулер мен ұсыныстар) түпнұсқасы.
6. Әзірлеуші ұйымның келісу отырысының хаттамалары (өткізілген жағдайда).
7. Бірінші редакцияда әзірленген мемлекеттік нормативтік құжат бойынша алынған пікірлер жиынтығы.
8. Әзірленген мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасы түпкілікті редакцияда олардың ескертулері мен ұсыныстары бойынша қалыптастырылған жиынтық кестемен қарауға жіберілген мемлекеттік органдардың тізбесі (қарау туралы жауапты алғаны туралы белгімен).
9. Тиісті мемлекеттік органдармен әзірленетін мемлекеттік нормативтік құжаттың жобасын қарауды растайтын түпнұсқа құжаттар.
10. Қолданыстағы мемлекеттік нормативтік құжаттардың күшін жою туралы ұсыныстар немесе оларға жаңа мемлекеттік нормативтік құжатты енгізілуіне байланысты өзгерістер жобалары.
11. Мемлекеттік нормативтік құжаттың түпкілікті редакциясы.
12. Уәкілетті орган ведомствосының ҒТК хаттамалары.
13. ҒТК қаулысы.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2026 жылғы 19 наурыздағы
№ 120 Бұйрыққа
2-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерді әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу және қолданысқа енгізу (қолданысын тоқтата тұру, күшін жою) қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 890 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16270 болып тіркелген).
2. "Мемлекеттiк нормативтердi әзiрлеу, келiсу, бекiту, тiркеу және қолданысқа енгiзу (қолданылуын тоқтата тұру, күшiн жою) қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 890 бұйрығына өзгерiстер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 20 ақпандағы № 79 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20065 болып тіркелген).

3. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 510 "О внесении изменения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 890 "Об утверждении Правил разработки, согласования, утверждения, регистрации и введения в действие (приостановления действия, отмены) государственных нормативов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21337).
4. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 3 мая 2023 года № 314 "О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 890 "Об утверждении Правил разработки, согласования, утверждения, регистрации и введения в действие (приостановления действия, отмены) государственных нормативов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32444).

3. "Мемлекеттiк нормативтердi әзiрлеу, келiсу, бекiту, тiркеу және қолданысқа енгiзу (қолданылуын тоқтата тұру, күшiн жою) қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 890 бұйрығына өзгерiс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 510 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21337 болып тіркелген).
4. "Мемлекеттiк нормативтердi әзiрлеу, келiсу, бекiту, тiркеу және қолданысқа енгiзу (қолданылуын тоқтата тұру, күшiн жою) қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 890 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 3 мамырдағы № 314 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32444 болып тіркелген).