О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 231 "Об утверждении минимальных требований к аудиторским организациям, которые проводят обязательный аудит"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 марта 2026 года № 182. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2026 года № 38148
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 231 "Об утверждении минимальных требований к аудиторским организациям, которые проводят обязательный аудит" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10875) следующее изменение:
Минимальные требования к аудиторским организациям, которые проводят обязательный аудит, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 13 марта 2026 года № 182
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 231
Минимальные требования к аудиторским организациям, которые проводят обязательный аудит
1. Настоящие минимальные требования к аудиторским организациям, которые проводят обязательный аудит (далее – Минимальные требования) разработаны в соответствии с подпунктом 1-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности" (далее – Закон) и устанавливают минимальные требования к аудиторским организациям, которые допускаются к проведению обязательного аудита организаций.

"Міндетті аудит жүргізетін аудиторлық ұйымдарға қойылатын ең аз талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 231 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 13 наурыздағы № 182 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 16 наурызда № 38148 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1."Міндетті аудит жүргізетін аудиторлық ұйымдарға қойылатын ең аз талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 231 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10875 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген міндетті аудит жүргізетін аудиторлық ұйымдарға қойылатын ең аз талаптар осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуді;
2) осы бұйрықты оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 13 наурыздағы
№ 182 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 30 наурыздағы
№ 231 бұйрығымен бекітілген
Міндетті аудит жүргізетін аудиторлық ұйымдарға қойылатын ең аз талаптар
1. Осы міндетті аудит жүргізетін аудиторлық ұйымдарға қойылатын ең аз талаптар (бұдан әрі – Ең аз талаптар) "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 1-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және ұйымдарға міндетті аудит жүргізуге жіберілетін аудиторлық ұйымдарға қойылатын ең аз талаптарды белгілейді.

2. Для проведения обязательного аудита организаций, аудиторская организация, имеющая лицензию на осуществление аудиторской деятельности, соответствует следующим Минимальным требованиям:
1) наличие заключения аккредитованной профессиональной аудиторской организации, членом которой является аудиторская организация, по результатам проведенного внешнего контроля качества с оценкой "4" или "5";
2) отсутствие в течение последнего 1 (одного) года до даты заключения договора на оказание аудиторских услуг административных взысканий, налагаемых за нарушения законодательства об аудиторской деятельности в соответствии со статьей 247 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
3) наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;
4) подлежит ротации в случае осуществления аудита одной организации, в том числе финансовой организации непрерывно на протяжении 7 (семи) лет.
При наличии у аудиторской организации заключения профессионального совета по результатам проведенного внешнего контроля качества с оценкой "4" или "5" заключение аккредитованной профессиональной аудиторской организации не требуется.
3. Для проведения обязательного аудита национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, недропользователей в случаях, предусмотренных статьей 5 Закона, помимо соответствия Минимальным требованиям, предусмотренным подпунктами 2), 3), 4) пункта 2, настоящих Минимальных требований, аудиторская организация соответствует следующим Минимальным требованиям:
1) срок занятия аудиторской деятельностью руководителя аудиторской организации не менее 5 (пяти) лет;
2) наличие аудиторских отчетов по не менее 10 (десяти) аудируемым субъектам на соответствие международным стандартам финансовой отчетности;
3) наличие заключения профессионального совета по результатам проведенного внешнего контроля качества с оценкой "4" или "5".
4. Для проведения обязательного аудита финансовых организаций в случаях, предусмотренных статьей 5 Закона (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), помимо соответствия минимальным требованиям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 4) пункта 2 и пункта 3 настоящих Минимальных требований, аудиторская организация:
1) имеет в составе специалиста, который является руководителем группы, имеющего одну из полных квалификаций The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) в области бухгалтерского учета и аудита либо квалификационное свидетельство "аудитор" с опытом работы в области аудита соответствующих организаций в течение 3 (трех) лет из последних пяти;

2. Ұйымдарға міндетті аудит жүргізу үшін аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар аудиторлық ұйым мынадай Ең аз талаптарға сәйкес келеді:
1) "4" немесе "5" бағасымен жүргізілген сапаны сыртқы бақылау нәтижелері бойынша аудиторлық ұйым мүшесі болып табылатын аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымның қорытындысының болуы;
2) аудиторлық қызметтер көрсетуге шартты жасаған күнге дейін соңғы 1 (бір) жыл ішінде Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк бұзушылықтар туралы кодексінің 247-бабына сәйкес аудиторлық қызмет туралы заңнаманы бұзғаны үшін салынатын әкiмшiлiк жазалардың болмауы;
3) аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартының болуы;
4) аудитті бір ұйым, оның ішінде қаржы ұйымы 7 (жеті) жыл бойы үздіксіз жүзеге асырған жағдайда ротациялауға жатады.
Аудиторлық ұйымда "4" немесе "5" бағасымен жүргізілген сапаны сыртқы бақылау нәтижелері бойынша кәсіби кеңестің қорытындысы болған кезде аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымның қорытындысы талап етілмейді.
3. Заңның 5-бабында көзделген жағдайларда ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, жер қойнауын пайдаланушылардың міндетті аудитін жүргізу үшін осы Ең аз талаптардың 2-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген Ең азталаптарға сәйкестігінен басқа, аудиторлық ұйым мынадай Ең аз талаптарға сәйкес келеді:
1) аудиторлық ұйым басшысының аудиторлық қызметпен айналысу мерзімі кемінде 5 (бес) жыл;
2) кемінде 10 (он) аудит жүргізілген субьектілер бойынша халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкестігіне аудиторлық есептерінің болуы;
3) "4" немесе "5" бағасымен жүргізілген сыртқы сапаны бақылау нәтижелері бойынша кәсіби кеңестің қорытындысының болуы.
4. Заңның 5-бабында көзделген жағдайларда қаржы ұйымдарына (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда) міндетті аудит жүргізу үшін осы Ең аз талаптардың 2-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген ең аз талаптарға сәйкестігінен басқа аудиторлық ұйым:
1) құрамында бухгалтерлік есеп және аудит саласында The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) бірінде толық біліктігі бар, не соңғы бес жылдың 3 (үш) жылы ішінде тиісті ұйымдардың аудиті саласында жұмыс тәжірибесімен бірге "аудитор" деген бiлiктiлiк куәлiгi бар топтың басшысы болып табылатын маманы бар;

2) имеет в составе не менее 2 (двух) специалистов, имеющих одну из полных квалификаций The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), "Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA)" в области бухгалтерского учета и аудита либо квалификацию "аудитор" с опытом работы в области аудита соответствующих организаций в течении 2 (двух) лет из последних пяти;
3) не имеет непогашенную задолженность перед аудируемой финансовой организацией во время проведения аудита и (или) предоставления других услуг в соответствии с Законом;
4) имеет в составе аудитора и (или) руководителя группы, не имеющих задолженность перед аудируемой финансовой организацией по договору банковского займа, и (или) по договору микрокредита во время проведения аудита и (или) предоставления других услуг в соответствии с Законом.
5. Для проведения обязательного аудита акционерного общества "Банк Развития Казахстана" аудиторская организация соответствует требованиям, предусмотренным пунктом 2, подпунктами 1) и 2) пункта 3, пункта 4 настоящих Минимальных требований.

2) құрамында бухгалтерлік есеп және аудит саласында The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), "Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) бірінде толық біліктігі бар не соңғы бес жылдың 2 (екі) жылы ішінде тиісті ұйымдардың аудиті саласында жұмыс тәжірибесімен бірге "аудитор" біліктігі бар кемінде 2 (екі) маманы бар;
3) Заңға сәйкес аудит жүргізу және (немесе) басқа да қызметтер көрсету кезінде аудиттелетін қаржы ұйымы алдында өтелмеген қарызы жоқ;
4) Заңға сәйкес аудит жүргізу және (немесе) басқа да қызметтер көрсету кезінде құрамында аудиттелетін қаржы ұйымының алдында банктік қарыз шарты бойынша және (немесе) микрокредит шарты бойынша берешегі жоқ аудитор және (немесе) топ басшысы бар.
5. "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының міндетті аудитін жүргізу үшін аудиторлық ұйым осы Ең аз талаптардың 2-тармағында, 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларында, 4-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келеді.