О внесении изменений и дополнений в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 13 июня 2018 года № 263 "Об утверждении Правил проведения аудита информационных систем"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 26 февраля 2026 года № 102/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2026 года № 38058
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 13 июня 2018 года № 263 "Об утверждении Правил проведения аудита информационных систем" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17141), следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 22) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения аудита информационных систем, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения аудита информационных систем (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 22) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" (далее – Закон) и определяют порядок проведения аудита информационных систем.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При проведении аудита информационных систем государственных юридических лиц выбор аудитора осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".";
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
"13-1. При проведении аудита систем искусственного интеллекта дополнительно подлежат оценке:
1) качество и правомерность использования библиотек данных, применяемых для обучения моделей искусственного интеллекта;
2) наличие запрещенных функциональных возможностей систем искусственного интеллекта в соответствии с пунктом 3 статьи 17 Закона Республики Казахстан "Об искусственном интеллекте".";
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Оценка качества и правомерности использования библиотек данных осуществляется путем проверки наличия и корректности обязательных метаданных библиотеки данных в соответствии с Требованиями по управлению данными, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2024 года № 925.";
пункт 17 дополнить подпунктами 2-1), 2-2) следующего содержания:
"2-1) оценку качества и правомерность использования библиотек данных, применяемых для обучения моделей искусственного интеллекта;
2-2) оценку наличия запрещенных функциональных возможностей систем искусственного интеллекта в соответствии с пунктом 3 статьи 17 Закона "Об искусственном интеллекте".".

"Ақпараттық жүйелердің аудитін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 13 маусымдағы № 263 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 26 ақпандағы № 102/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 27 ақпанда № 38058 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ақпараттық жүйелерге аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 13 маусымдағы № 263 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17141 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ақпараттық жүйелердің аудитін жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ақпараттық жүйелердің аудитін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 22) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және ақпараттық жүйелерге аудит жүргізу тәртібін айқындайды.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Мемлекеттік заңды тұлғалардың ақпараттық жүйелерінің аудитін жүргізген кезде аудиторды таңдау "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
"13-1. Жасанды интеллект жүйелеріне аудит жүргізу кезінде:
1) жасанды интеллект модельдерін оқып-үйрену үшін қолданылатын дерекнамалардың сапасы және оларды пайдаланудың құқыққа сыйымдылығы;
2) "Жасанды интеллект туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 3-тармағына сәйкес жасанды интеллект жүйелерінің тыйым салынған функционалдық мүмкіндіктерінің болуы қосымша бағалануы тиіс.";
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Дерекнамаларды пайдаланудың сапасы мен заңдылығын бағалау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 7 қарашадағы № 925 қаулысымен бекітілген деректерді басқару талаптарына сәйкес дерекнаманың міндетті метадеректерінің болуын және дұрыстығын тексеру арқылы жүзеге асырылады.";
17-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) жасанды интеллект модельдерін оқып-үйрену үшін қолданылатын дерекнамалардың сапасы және оларды пайдаланудың құқыққа сыйымдылығын бағалауды;
2-2) "Жасанды интеллект туралы" Заңның 17-бабының 3-тармағына сәйкес жасанды интеллект жүйелерінің тыйым салынған функционалдық мүмкіндіктерінің болуын бағалауды.".

2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Ж. Мадиев

2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев