О некоторых вопросах сбора, распределения и выплаты вознаграждения за воспроизведение произведения в личных целях
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 января 2026 года № 99. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2026 года № 37917
В соответствии с пунктом 5 статьи 26 Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила сбора, распределения и выплаты вознаграждения за воспроизведение произведения в личных целях согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) размер вознаграждения за воспроизведение произведения в личных целях и без получения дохода согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
Приложение 1 К приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 99
Правила сбора, распределения и выплаты вознаграждения за воспроизведение произведения в личных целях
Глава 1. Общие положения
1. Правила сбора, распределения и выплаты вознаграждения за воспроизведение произведения в личных целях (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 26 Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" (далее – Закон) и определяют порядок сбора, распределения и выплаты вознаграждения за воспроизведение произведения в личных целях без согласия автора, исполнителя и производителя фонограммы с выплатой вознаграждения.
2. В Правилах используются понятия, предусмотренные статьей 2 Закона, а также следующие понятия:
1) единая цифровая платформа в сфере коллективного управления правами (далее – единая цифровая платформа) – цифровая система экспертной организации, предоставляющая единую точку доступа к использованию в сфере коллективного управления правами в соответствии с Законом;
2) уполномоченный орган – государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан и осуществляющий государственное регулирование в области авторского права и смежных прав;

Туындыны жеке мақсата көшірмелеу үшін сыйақыны жинау, бөлу және төлеудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 29 қаңтардағы № 99 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 қаңтарда № 37917 болып тіркелді.
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) Туындыны жеке мақсатта көшірмелеу үшін сыйақыны жинау, бөлу және төлеу қағидалары осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) туындыны жеке мақсатта табыс алмай көшірмелеу үшін сыйақы мөлшері осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Әділет министрі Е. Сарсембаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 99 бұйрығына
1 қосымша
Туындыны жеке мақсатта көшірмелеу үшін сыйақыны жинау, бөлу және төлеу қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Туындыны жеке мақсатта көшірмелеу үшін сыйақыны жинау, бөлу және төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 26-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және автордың, орындаушының және фонограмма өндірушісінің келісімінсіз, бірақ сыйақы төлей отырып, туындыны жеке мақсатта көшірмелеу үшін сыйақыны жинау, бөлу және төлеу тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда Заңның 2-бабында көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) құқықтарды ұжымдық басқару саласындағы бірыңғай цифрлық платформа (бұдан әрі – бірыңғай цифрлық платформа) – Заңға сәйкес құқықтарды ұжымдық басқару саласында пайдалануға бірыңғай қолжетімділік нүктесін қамтамасыз ететін сараптамалық ұйымның цифрлық жүйесі;
2) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және авторлық құқық пен сабақтас құқықтар саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.

3) экспертная организация – организация, созданная по решению Правительства Республики Казахстан в организационно-правовой форме республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, подведомственная в своей деятельности уполномоченному органу согласно Закону;
4) личный кабинет субъекта единой цифровой платформы (далее – личный кабинет) – электронный кабинет субъекта единой цифровой платформы, предназначенный для взаимодействия с единой цифровой платформой и другими субъектами, а также выполнения иных действий, предусмотренных Законом и Правилами;
5) персональные данные – сведения, относящиеся к определенному или определяемому на их основании субъекту персональных данных, зафиксированные на электронном, бумажном и (или) ином материальном носителе.
3. Экспертная организация в соответствии со статьей 26 Закона осуществляет сбор и распределение вознаграждения за воспроизведение произведения в личных целях без согласия автора, исполнителя и производителя фонограммы (далее – вознаграждение), а также его выплату организациям по коллективному управлению правами (далее – ОКУП).
4. Такое вознаграждение выплачивается лицами, изготавливающими (далее – изготовитель) или импортирующими (далее – импортер) оборудование и материальные носители, используемые для воспроизведения произведения (далее – оборудование и материальные носители) в личных целях без согласия автора, исполнителя и производителя фонограммы в размере, установленном уполномоченным органом.
5. Для целей сбора, распределения и выплаты вознаграждения экспертная организация открывает в банке счет для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения и счет для осуществления своей деятельности, и покрытия фактических расходов.
6. Экспертная организация обеспечивает доступ изготовителям и импортерам оборудования и материальных носителей к единой цифровой платформе, включая доступ к личным кабинетам.
7. В личном кабинете содержатся сведения об изготовителе или импортере оборудования и материальных носителей, включая их наименование, индивидуальный идентификационный номер физического лица, бизнес-идентификационный номер юридического лица, адрес регистрации, юридический и фактический адреса, контактная информация (телефон, адрес электронной почты), банковские реквизиты и иные сведения, необходимые для надлежащего функционирования единой цифровой платформы.
Глава 2. Порядок сбора, распределения и выплаты вознаграждения
Параграф 1. Сбор вознаграждения
8. Экспертная организация осуществляет сбор вознаграждения с изготовителей или импортеров оборудования и материальных носителей, перечень которых утвержден приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 159 "Об утверждении перечня оборудования и материальных носителей, используемых для воспроизведения аудиовизуальных произведений или звукозаписей произведений в личных целях и без получения дохода" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10639) за исключением оборудования и материальных носителей, указанных в пункте 6 статьи 26 Закона.

3) сараптамалық ұйым – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, өз қызметінде Заңға сәйкес уәкілетті органға ведомстволық бағынысты ұйым;
4) бірыңғай цифрлық платформа субъектісінің жеке кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – бірыңғай цифрлық платформа субъектісінің бірыңғай цифрлық платформамен және өзге де субъектілермен өзара іс-қимыл жасауына, сондай-ақ Заңда және Қағидаларда көзделген өзге де әрекеттерді орындауына арналған электрондық кабинет;
5) дербес деректер – электрондық, қағаз және (немесе) өзге де материалдық тасымалдағышта тіркелген, белгілі бір дербес деректер субъектісіне қатысты немесе сол деректердің негізінде айқындалатын мәліметтер.
3. Сараптамалық ұйым Заңның 26-бабына сәйкес автордың, орындаушының және фонограмма өндірушісінің келісімінсіз, бірақ сыйақы төлей отырып, туындыны жеке мақсатта көшірмелеу үшін сыйақыны жинауды және бөлуді, сондай-ақ оны құқықтарды ұжымдық басқару ұйымдарына (бұдан әрі – ҚҰБҰ) төлеуді жүзеге асырады.
4. Мұндай сыйақыны жеке мақсатта автордың, орындаушының және фонограмма өндірушісінің келісімінсіз туындыны көшірмелеу үшін пайдаланылатын жабдық пен материалдық тасымалдағыштарды дайындайтын тұлғалар (бұдан әрі – дайындаушы) немесе оларды импорттайтын тұлғалар (бұдан әрі – импорттаушы) уәкілетті орган белгілеген мөлшерде төлейді.
5. Сыйақыны жинау, бөлу және төлеу мақсатында сараптамалық ұйым банкте сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін шотты, сондай-ақ өз қызметін жүзеге асыру және нақты шығындарды өтеу үшін шотты ашады.
6. Сараптамалық ұйым жабдық пен материалдық тасымалдағыштарды дайындаушылар мен импорттаушыларға бірыңғай цифрлық платформаға қолжетімділікті, оның ішінде жеке кабинеттерге қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
7. Жеке кабинетте жабдық пен материалдық тасымалдағыштарды дайындаушы немесе импорттаушы туралы мәліметтер, оның ішінде атауы, жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі, тіркелген мекенжайы, заңды және нақты мекенжайлары, байланыс ақпараты (телефон, электрондық пошта мекенжайы), банк деректемелері, сондай-ақ бірыңғай цифрлық платформаның тиісті жұмыс істеуі үшін қажетті өзге де мәліметтер қамтылады.
2 тарау. Сыйақыны жинау, бөлу және төлеу тәртібі
1 Параграф. Сыйақы жинау
8. Сараптамалық ұйым Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 159 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жабдық пен материалдық тасымалдағыштарды дайындаушылардан немесе импорттаушылардан сыйақыны жинауды жүзеге асырады, Заңның 26-бабының 6-тармағында көрсетілген жабдық пен материалдық тасымалдағыштарды қоспағанда.

9. Для осуществления сбора вознаграждения, предусмотренного статьей 26 Закона, экспертная организация получает сведения об изготовителях и импортерах оборудования и материальных носителей от государственных органов (организаций) и иных юридических лиц, а также из иных открытых источников.
10. Для этих целей экспертная организация:
1) направляет изготовителям или импортерам оборудования и материальных носителей уведомление о выплате вознаграждения за воспроизведение произведения в личных целях без согласия автора, исполнителя и производителя фонограммы по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и счет на оплату;
2) заключает посредством единой цифровой платформы договор с ОКУП о выплате вознаграждения, в котором содержатся сведения для заполнения согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
11. С даты направления экспертной организацией уведомления изготовителям или импортерам по адресам, указанным в сведениях, предусмотренных в пункте 9 настоящих Правил, уведомление считается доставленным (полученным).
12. Выплата вознаграждения осуществляется изготовителем или импортером в безналичной форме путем перечисления денежных средств на счет экспертной организации для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения в течение десяти рабочих дней с даты направления экспертной организацией уведомления о выплате вознаграждения и выставления счета на оплату.
13. В случае наличия у изготовителя или импортера сведений, подтверждающих сумму реализации или таможенной стоимости оборудования и материальных носителей, отличную от суммы, указанной в уведомлении экспертной организации, изготовитель или импортер в течение десяти рабочих дней со дня доставки (получения) уведомления представляет такие сведения в адрес экспертной организации с приложением подтверждающих документов.
14. Экспертная организация в течение десяти рабочих дней со дня получения таких сведений принимает одно из следующих решений:
1) о корректировке начисления;
2) об отказе с указанием причин.
15. Выплата вознаграждения осуществляется изготовителем или импортером в безналичной форме путем перечисления денежных средств на счет экспертной организации для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения в течение десяти рабочих дней с даты выставления экспертной организацией счета на оплату с учетом корректировки начисления.
16. Изготовитель или импортер по собственной инициативе (без уведомления экспертной организации) для выплаты вознаграждения направляет экспертной организации сведения о реализованных и ввезенных оборудовании и материальных носителях.

9. 9. Заңның 26-бабында көзделген сыйақыны жинауды жүзеге асыру үшін сараптамалық ұйым жабдық пен материалдық тасымалдағыштарды дайындаушылар мен импорттаушылар туралы мәліметтерді мемлекеттік органдардан (ұйымдардан) және өзге де заңды тұлғалардан, сондай-ақ өзге де ашық көздерден алады.
10. Осы мақсаттар үшін сараптамалық ұйым:
1) жабдық пен материалдық тасымалдағыштарды дайындаушыларға немесе импорттаушыларға автордың, орындаушының және фонограмма өндірушісінің келісімінсіз туындыны жеке мақсатта көшірмелеу үшін сыйақы төлеу туралы, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаны және төлем жасауға арналған шотты жібереді.
2) бірыңғай цифрлық платформа арқылы құқықтарды ұжымдық басқару ұйымымен сыйақы төлеу туралы шарт жасасады, онда осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес толтыруға арналған мәліметтер қамтылады.
11. Сараптамалық ұйым хабарламаны осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген мәліметтерде көрсетілген мекенжайлар бойынша дайындаушыларға немесе импорттаушыларға жіберген күннен бастап, хабарлама жеткізілді (алынды) деп есептеледі.
12. Сыйақыны төлеу дайындаушы немесе импорттаушы тарапынан қолма-қол ақшасыз нысанда, яғни сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін арналған сараптамалық ұйымның шотына ақша қаражатын аудару арқылы, сараптамалық ұйым сыйақы төлеу туралы хабарламаны жіберген және төлемге шотты ұсынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
13. Егер дайындаушыда немесе импорттаушыда жабдық пен материалдық тасымалдағыштардың өткізу сомасы немесе кедендік құны сараптамалық ұйымның хабарламасында көрсетілген сомадан өзгеше екенін растайтын мәліметтер болған жағдайда, дайындаушы немесе импорттаушы хабарлама жеткізілген (алынған) күннен бастап он жұмыс күні ішінде растайтын құжаттарды қоса бере отырып, мұндай мәліметтерді сараптамалық ұйымның мекенжайына ұсынады.
14. Сараптамалық ұйым мұндай мәліметтерді алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) есептеуді түзету туралы;
2) себептерін көрсете отырып, бас тарту туралы.
15. Сыйақыны төлеу дайындаушы немесе импорттаушы тарапынан қолма-қол ақшасыз нысанда, яғни есептеуді түзетуді ескере отырып, сараптамалық ұйым төлемге шотты ұсынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде, сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін арналған сараптамалық ұйымның шотына ақша қаражатын аудару арқылы жүзеге асырылады.
16. Дайындаушы немесе импорттаушы өз бастамасы бойынша (сараптамалық ұйымның хабарламасынсыз) сыйақыны төлеу мақсатында іске асырылған және әкелінген жабдық пен материалдық тасымалдағыштар туралы мәліметтерді сараптамалық ұйымға жолдайды.

17. В случаях, предусмотренных в пункте 13 настоящих Правил, сведения импортера должны содержать следующее:
1) декларацию на товары;
2) наименование оборудования и материальных носителей;
3) количество ввезенных оборудования и материальных носителей;
4) таможенную стоимость оборудования и материальных носителей;
5) сведения о соответствующих кодах Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Таможенного союза.
18. В случаях, предусмотренных в пункте 12 настоящих Правил, сведения изготовителя должны содержать следующее:
1) наименование оборудования и материальных носителей;
2) количество изготовленных и реализованных оборудования и материальных носителей;
3) цену реализации единицы оборудования и материальных носителей;
4) сведения о соответствующих кодах Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Таможенного союза (при наличии применимости к товару) либо иные идентифицирующие признаки продукции, предусмотренные перечнем.
19. Экспертная организация в течение пятнадцати рабочих дней со дня получения сведений от изготовителя или импортера, указанных в пунктах 15 и 16 настоящих Правил, проверяет полноту представленных сведений и документов и направляет уведомление о выплате вознаграждения соответствующему изготовителю или импортеру по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
20. В случае выявления неполноты либо несоответствия сведений от изготовителя или импортера, указанных в пунктах 15 и 16 настоящих Правил, экспертная организация направляет изготовителям или импортерам уведомление о выплате вознаграждения и счет на его оплату с учетом таких сведений.
21. После направления уведомления, указанного в пункте 20 настоящих Правил, последующие действия, включая представление уточняющих сведений, перерасчет суммы вознаграждения, сроки и порядок его уплаты, осуществляются в соответствии с пунктами 11, 12, 13 и 14 настоящих Правил.
22. Выплата вознаграждения осуществляется изготовителем или импортером в безналичной форме путем перечисления денежных средств на счет экспертной организации для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения в течение десяти рабочих дней со дня доставки (получения) уведомления о выплате вознаграждения и счета на его оплату.
23. Экспертная организация ежеквартально не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, предоставляет изготовителям или импортерам акты выполненных работ по сбору, распределению и выплате вознаграждения и электронные счета-фактуры на сумму фактических расходов экспертной организации по сбору, распределению и выплате вознаграждения.

17. Осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген жағдайларда, импорттаушының мәліметтері мыналарды қамтуға тиіс:
1) тауарларға арналған декларация;
2) жабдық пен материалдық тасымалдағыштардың атауы;
3) әкелінген жабдық пен материалдық тасымалдағыштардың саны;
4) жабдық пен материалдық тасымалдағыштардың кедендік құны;
5) Кеден одағының сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының (СЭҚ ТН) тиісті кодтары туралы мәліметтер.
18. Осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген жағдайларда, дайындаушының мәліметтері мыналарды қамтуға тиіс:
1) жабдық пен материалдық тасымалдағыштардың атауы;
2) дайындалған және өткізілген жабдық пен материалдық тасымалдағыштардың саны;
3) жабдық пен материалдық тасымалдағыштың бір бірлігінің өткізу бағасы;
4) Кеден одағының сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының тиісті кодтары туралы мәліметтер (тауарға қолданылған жағдайда) не тізбеде көзделген өнімді айқындайтын өзге де белгілер.
19. Сараптамалық ұйым осы Қағидалардың 15 және 16-тармақтарында көрсетілген дайындаушыдан немесе импорттаушыдан алынған мәліметтерді алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде ұсынылған мәліметтер мен құжаттардың толықтығын тексереді және осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тиісті дайындаушыға немесе импорттаушыға сыйақы төлеу туралы хабарлама жібереді.
20. Дайындаушыдан немесе импорттаушыдан алынған, осы Қағидалардың 15 және 16-тармақтарында көрсетілген мәліметтердің толық еместігі немесе сәйкессіздігі анықталған жағдайда, сараптамалық ұйым осындай мәліметтерді ескере отырып, дайындаушыларға немесе импорттаушыларға сыйақы төлеу туралы хабарламаны және оны төлеуге арналған шотты жібереді.
21. Осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген хабарлама жіберілгеннен кейінгі кейінгі әрекеттер, оның ішінде нақтылаушы мәліметтерді ұсыну, сыйақы сомасын қайта есептеу, оны төлеудің мерзімдері мен тәртібі осы Қағидалардың 11, 12, 13 және 14-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
22. Сыйақыны төлеу дайындаушы немесе импорттаушы тарапынан қолма-қол ақшасыз нысанда, яғни сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін арналған сараптамалық ұйымның шотына ақша қаражатын аудару арқылы, сыйақы төлеу туралы хабарлама мен төлемге шот жеткізілген (алынған) күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
23. Сараптамалық ұйым тоқсан сайын, есептік кезеңнен кейінгі айдың 25 күнінен кешіктірмей, дайындаушыларға немесе импорттаушыларға сыйақыны жинау, бөлу және төлеу бойынша орындалған жұмыстардың актілерін, сондай-ақ сыйақыны жинау, бөлу және төлеу бойынша сараптамалық ұйымның нақты шығыстары сомасына электрондық шот-фактураларды ұсынады.

24. Экспертная организация ежеквартально размещает сведения о собранном вознаграждении на единой цифровой платформе по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
25. Суммы вознаграждения (денежные средства), поступающие на счет экспертной организации для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения экспертной организации, не являются собственными средствами экспертной организации, не образуют ее доход и учитываются как средства, подлежащие перечислению ОКУП.
Параграф 2. Распределение вознаграждения
26. Распределение собранного вознаграждения осуществляется экспертной организацией посредством единой цифровой платформы между ОКУП ежеквартально не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
27. Экспертная организация вычитает из собранного вознаграждения суммы на покрытие фактических расходов по сбору, распределению и выплате такого вознаграждения, но не более двадцати пяти процентов от общей суммы собранного вознаграждения и направляет их на счет экспертной организации для осуществления своей деятельности и покрытия фактических расходов.
28. ОКУП вычитает из суммы, подлежащей к выплате ей вознаграждения, суммы на покрытие фактических расходов, но не более пяти процентов от суммы, подлежащей к выплате ей вознаграждения, рассчитываемой согласно подпункту 4) пункта 30 настоящих Правил.
29. Распределение вознаграждения осуществляется посредством единой цифровой платформы на основании следующих сведений:
1) суммы собранного вознаграждения отчетный период;
2) суммы на покрытие фактических расходов экспертной организации;
3) суммы на покрытие фактических расходов ОКУП;
4) из отчетов об использовании произведений телерадиокомпаний, сформированных на единой цифровой платформе;
5) размещенных в реестрах единой цифровой платформы.
30. Экспертная организация осуществляет распределение собранного вознаграждения посредством единой цифровой платформы между ОКУП с учетом следующих критериев:
1) пропорционально количеству использований (ротаций) каждого произведения, указанного в отчете об использовании телерадиокомпаний, сформированного на единой цифровой платформе, по следующим формулам:
где:
– часть распределяемого вознаграждения, сформированная за счет вознаграждения, собранного в отчетном периоде, за вычетом фактических расходов экспертной организации;
– сумма собранного вознаграждения за отчетный период;
– сумма фактических расходов экспертной организации, подлежащая вычету из суммы собранного вознаграждения за отчетный период;
– фактические расходы экспертной организации;
– общая сумма вознаграждения, подлежащая распределению в отчетном периоде, включающая часть текущего сбора после вычета расходов экспертной организации и сумму ранее нераспределенного вознаграждения;
– сумма, ранее учтенная как нераспределенная, но подлежащая распределению в текущем периоде.
где:
– сумма вознаграждения на конкретное произведение;
– количество использований (ротаций) конкретного произведения;
– общее количество использований (ротаций) всех произведений;
– общая сумма вознаграждения, подлежащая распределению.

24. Сараптамалық ұйым тоқсан сайын осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жиналған сыйақы туралы мәліметтерді бірыңғай цифрлық платформада орналастырады.
25. Сараптамалық ұйымның сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін арналған шотына түсетін сыйақы сомалары (ақша қаражаты) сараптамалық ұйымның меншікті қаражаты болып табылмайды, оның табысы болып саналмайды және құқықтарды ұжымдық басқару ұйымдарына (ҚҰБҰ) аударуға жататын қаражат ретінде есепке алынады.
2 Параграф. Сыйақыны бөлу тәртібі
26. Жиналған сыйақыны бөлу сараптамалық ұйыммен бірыңғай цифрлық платформа арқылы тоқсан сайын, есептік кезеңнен кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей, ҚҰБҰ арасында жүзеге асырылады.
27. Сараптамалық ұйым жиналған сыйақыдан осындай сыйақыны жинау, бөлу және төлеу бойынша нақты шығыстарды жабуға арналған сомаларды, бірақ жиналған сыйақының жалпы сомасының жиырма бес пайызынан аспайтын мөлшерде, ұстап қалады және оларды сараптамалық ұйымның өз қызметін жүзеге асыруы және нақты шығыстарын жабуы үшін арналған шотына аударады.
28. ҚҰБҰ өзіне төленуге жататын сыйақы сомасынан нақты шығыстарды жабуға арналған сомаларды, бірақ осы Қағидалардың 30-тармағы 4) тармақшасына сәйкес есептелетін, өзіне төленуге жататын сыйақы сомасының бес пайызынан аспайтын мөлшерде, ұстап қалады.
29. Сыйақыны бөлу бірыңғай цифрлық платформа арқылы мынадай мәліметтердің негізінде жүзеге асырылады:
1) есептік кезеңде жиналған сыйақы сомалары;
2) сараптамалық ұйымның нақты шығыстарын жабуға арналған сомалар;
3) ҚҰБҰ-ның нақты шығыстарын жабуға арналған сомалар;
4) бірыңғай цифрлық платформада қалыптастырылған телерадиокомпаниялардың шығармаларды пайдалану туралы есептерінен алынған деректер;
5) бірыңғай цифрлық платформаның тізілімдерінде орналастырылған мәліметтер.
30. Сараптамалық ұйым жиналған сыйақыны бірыңғай цифрлық платформа арқылы ҚҰБҰ арасында төмендегі өлшемшарттарды ескере отырып бөледі:
1) бірыңғай цифрлық платформада қалыптастырылған телерадиокомпаниялардың пайдалану туралы есептерінде көрсетілген әрбір шығарманың пайдаланылу (ротация) санына пропорционалды түрде, төмендегі формулалар бойынша:
бұл жерде:
– таратылатын сыйақының бөлігі, есептік кезеңде жиналған сыйақы есебінен қалыптастырылған, сараптамалық ұйымның нақты шығыстарын шегергеннен кейін;
– есептік кезеңде жиналған сыйақының сомасы;
– есептік кезеңде жиналған сыйақы сомасынан шегеруге жататын сараптамалық ұйымның нақты шығыстарының сомасы;
– сараптамалық ұйымның нақты шығыстары;
– есептік кезеңде таратуға жататын сыйақының жалпы сомасы, оған сараптамалық ұйымның шығыстары шегерілгеннен кейінгі ағымдағы жинақтың бөлігі және бұрын таратылмаған сыйақының сомасы кіреді;
– бұрын таратылмаған ретінде есепке алынған, алайда ағымдағы кезеңде таратуға жататын сыйақының сомасы
бұл жерде:
– нақты бір шығармаға тиесілі сыйақы сомасы;
– нақты бір шығарманың пайдаланылу (ротация) саны;
– барлық шығармалардың пайдаланылу (ротация) санының жалпы саны;
– таратуға жататын сыйақының жалпы сомасы.

2) в пропорции, установленной пунктом 4 статьи 26 Закона, без возможности изменения или перераспределения долей между категориями: сорок процентов – авторам; тридцать процентов – исполнителям; тридцать процентов – производителям фонограммы по следующей формуле:
где:
– сумма вознаграждения по произведению для соответствующей категории правообладателей (авторы/исполнители /производители) в отношении одного произведения;
– сумма вознаграждения, приходящаяся на произведение;
– доля категории правообладателя (0,4/0,3/0,3).
3) в разрезе каждой ОКУП по следующей формуле:
где:
CОКУП – сумма вознаграждения, подлежащая выплате конкретной ОКУП;
V1,V2,…Vn – cуммы вознаграждения, рассчитанные для каждого произведения, находящегося в управлении соответствующей ОКУП.
4) расчет фактических расходов конкретной ОКУП осуществляется по следующим формулам:
где:
– сумма вознаграждения, приходящаяся на конкретное произведение за счет вознаграждения, собранного в отчетном периоде (без учета ранее нераспределенных сумм);
– количество использований (ротаций) конкретного произведения;
– общее количество использований (ротаций) всех произведений;
– часть распределяемого вознаграждения, сформированная за счет вознаграждения, собранного в отчетном периоде, за вычетом фактических расходов экспертной организации.
где:
– сумма вознаграждения, приходящаяся на конкретную ОКУП за счет вознаграждения, собранного в отчетном периоде (без учета ранее нераспределенных сумм);
– общее количество использований (ротаций) всех произведений, находящихся в управлении соответствующей ОКУП;
– общее количество использований (ротаций) всех произведений;
– часть распределяемого вознаграждения, сформированная за счет вознаграждения, собранного в отчетном периоде, за вычетом фактических расходов экспертной организации.
где:
– сумма на покрытие фактических расходов ОКУП;
– фактические расходы ОКУП;
– сумма вознаграждения, приходящаяся на ОКУП за счет текущего сбора;
– предельный размер расходов ОКУП (пять процентов).
Все расчеты вознаграждения осуществляются автоматически посредством единой цифровой платформы в соответствии с настоящими Правилами.
31. Для распределения собранного вознаграждения правообладатель или ОКУП размещает сведения, указанные в пунктах 13 и 17 Правил управления единой цифровой платформой в сфере коллективного управления правами и предоставления единой точки доступа к ее использованию, в личном кабинете для обеспечения полноты сведений, содержащихся в реестре правообладателей на единой цифровой платформе.
32. Экспертная организация формирует посредством единой цифровой платформы отчет о распределении вознаграждения, в котором содержатся сведения согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

2) Қазақстан Республикасының "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Заңының 26-бабының 4-тармағында белгіленген пропорцияға сәйкес, үлестерді өзгертуге немесе санаттар арасында қайта бөлуге жол берілмей, төмендегідей бөлінеді: қырық пайыз – авторларға; отыз пайыз – орындаушыларға; отыз пайыз – фонограмма өндірушілеріне, төмендегі формула бойынша.
бұл жерде:
– бір шығарма бойынша тиісті құқық иеленушілер санаты үшін (авторлар / орындаушылар / фонограмма өндірушілері) тиесілі сыйақы сомасы;
– шығармаға тиесілі сыйақы сомасы;
– құқық иеленушілер санатының үлесі (0,4 / 0,3 / 0,3).
3) Әрбір ҚҰБҰ бөлінісінде төмендегі формула бойынша:
бұл жерде:
CҚҰБҰ – нақты өтемақы төлеуге жататын сыйақы сомасы;
V1,V2,…Vn – тиісті өтемақыны басқарудағы әрбір туынды үшін есептелген сыйақы сомасы.
4) нақты ҚҰБҰ нақты шығыстарын есептеу келесі формулалар бойынша жүзеге асырылады:
бұл жерде:
– есепті кезеңде жиналған сыйақы есебінен нақты туындыға келетін сыйақы сомасы (бұрын бөлінбеген сомаларды есепке алмағанда);
– нақты бір шығарманың пайдаланылу (ротация) саны;
– барлық шығармалардың пайдаланылу (ротация) санының жалпы саны;
– сараптама ұйымының нақты шығыстарын шегергендегі есепті кезеңде жиналған сыйақы есебінен қалыптастырылған бөлінетін сыйақының бөлігі.
бұл жерде:
– есепті кезеңде жиналған сыйақы есебінен нақты ҚҰБҰ келетін сыйақы сомасы (бұрын бөлінбеген сомаларды есепке алмағанда);
– тиісті ҚҰБҰ басқарудағы барлық туындыларды пайдаланудың (ротациялардың) жалпы саны;
– барлық шығармалардың пайдаланылу (ротация) санының жалпы саны;
– сараптама ұйымының нақты шығыстарын шегергендегі есепті кезеңде жиналған сыйақы есебінен қалыптастырылған бөлінетін сыйақының бөлігі.
бұл жерде:
– ҚҰБҰ нақты шығыстарын жабуға арналған сома;
– ҚҰБҰ нақты шығыстары;
– ағымдағы алым есебінен ҚҰБҰ келетін сыйақы сомасы;
– ҚҰБҰ-ның шығыстарының шекті мөлшері (бес пайыз).
Сыйақының барлық есептеулері осы Қағидаларға сәйкес бірыңғай цифрлық платформа арқылы автоматты түрде жүзеге асырылады.
31. Жиналған сыйақыны бөлу мақсатында құқық иеленуші немесе ҚҰБҰ құқықтарды ұжымдық басқару саласындағы бірыңғай цифрлық платформаны басқару және оны пайдалануға бірыңғай қолжетімділік беру қағидаларының 13 және 17-тармақтарында көрсетілген мәліметтерді бірыңғай цифрлық платформадағы құқық иеленушілер тізілімінде қамтылған мәліметтердің толықтығын қамтамасыз ету үшін жеке кабинетке орналастырады.
32. Сараптамалық ұйым бірыңғай цифрлық платформа арқылы осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес мәліметтерді қамтитын сыйақыны бөлу туралы есепті қалыптастырады.

33. Для целей настоящих Правил вознаграждение признается нераспределенным в следующих случаях:
1) при невозможности идентификации произведения по отчету, сформированному единой цифровой платформой;
2) при отсутствии либо недостаточности сведений в реестрах единой цифровой платформы, необходимых для распределения вознаграждения между конкретными правообладателями.
34. Нераспределенное вознаграждение хранится на счете экспертной организации для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения в течение трех лет с даты его поступления на счет экспертной организации для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения.
35. По истечении срока, указанного в пункте 34 настоящих Правил, экспертная организация включает такое нераспределенное вознаграждение в распределяемые суммы.
36. Суммы собранного вознаграждения, распределенные экспертной организацией конкретным правообладателям, но признанные невостребованными в соответствии с положениями Правил управления единой цифровой платформой в сфере коллективного управления правами и предоставления единой точки доступа к ее использованию хранятся на счете ОКУП для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения и выплачиваются соответствующему правообладателю по мере нахождения или обращения таких лиц вне зависимости от срока хранения таких сумм на счете ОКУП для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения.
Параграф 3. Выплата вознаграждения
37. Выплата вознаграждения ОКУП осуществляется экспертной организацией ежеквартально в течение одного месяца со дня формирования отчета о распределении на единой цифровой платформе согласно пункту 32 настоящих Правил.
38. Выплата вознаграждения правообладателям осуществляется ОКУП в течение десяти рабочих дней со дня поступления денежных средств на счет для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения такой ОКУП.
39. Для целей настоящих Правил вознаграждение признается невостребованным в следующих случаях:
1) отказа ОКУП и (или) правообладателя от получения вознаграждения.
2) если ОКУП и (или) правообладатель, в пользу которых начислено вознаграждение, прекратили свою деятельность (в том числе ликвидация юридического лица или смерть физического лица) и правопреемники не заявили свои права в установленном Законом порядке.
40. Для целей настоящих Правил вознаграждение признается невыплаченным в следующих случаях:
1) если вознаграждение было распределено и начислено конкретной ОКУП и (или) конкретному правообладателю, однако его выплата не произведена экспертной организацией и (или) ОКУП;

33. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін сыйақы мынадай жағдайларда таратылмаған деп танылады:
1) бірыңғай цифрлық платформа қалыптастырған есеп бойынша шығарманы сәйкестендіру мүмкін болмаған кезде;
2) нақты құқық иеленушілер арасында сыйақыны бөлу үшін қажетті бірыңғай цифрлық платформаның тізілімдерінде мәліметтердің болмауы немесе жеткіліксіздігі кезінде.
34. Таратылмаған сыйақы сараптамалық ұйымның сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін арналған шотында, сыйақының аталған шотқа түскен күннен бастап үш жыл бойы сақталады.
35. Осы Қағидалардың 34-тармағында көрсетілген мерзім өткеннен кейін, сараптамалық ұйым мұндай таратылмаған сыйақыны таратылатын сомалардың құрамына қосады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
36-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 08.05.2026 № 420 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Сараптамалық ұйым нақты құқық иеленушілерге бөлген, алайда құқықтарды ұжымдық басқару саласындағы бірыңғай цифрлық платформаны басқару және оны пайдалануға бірыңғай қолжетімділік беру қағидаларының ережелеріне сәйкес талап етілмеген деп танылған жиналған сыйақы сомалары ҚҰБҰ-ның сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін арналған шотында сақталады және осындай тұлғалар анықталған немесе жүгінген кезде, аталған сомалардың ҚҰБҰ шотында сақталу мерзіміне қарамастан, тиісті құқық иеленушіге төленеді.
3 Параграф. Сыйақы төлеу
37. ҚҰБҰ-ға сыйақыны төлеу осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес бірыңғай цифрлық платформада сыйақыны бөлу туралы есеп қалыптастырылған күннен бастап бір ай ішінде, тоқсан сайын сараптамалық ұйыммен жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
38-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 08.05.2026 № 420 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Құқық иеленушілерге сыйақыны төлеу ҚҰБҰ тарапынан осындай ҚҰБҰ-ның сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін арналған шотына ақша қаражаты түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
39. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін сыйақы мынадай жағдайларда талап етілмеген (невостребованное) деп танылады:
1) ҚҰБҰ және (немесе) құқық иеленушінің сыйақыны алудан бас тартуы;
2) сыйақы есептелген ҚҰБҰ және (немесе) құқық иеленуші өз қызметін тоқтатқан жағдайда (оның ішінде заңды тұлғаның таратылуы немесе жеке тұлғаның қайтыс болуы) және құқықтық мирасқорлар Заңда белгіленген тәртіппен өз құқықтарын мәлімдемеген кезде.
40. Осы Қағидалардың мақсаты үшін сыйақы мынадай жағдайларда төленбеген (невыплаченное) деп танылады:
1) сыйақы нақты ҚҰБҰ-ға және (немесе) нақты құқық иеленушіге бөлініп, есептелген, алайда оны төлеу сараптамалық ұйыммен және (немесе) ҚҰБҰ-мен жүзеге асырылмаған жағдайда;

2) если выплата вознаграждения приостановлена на основании вступившего в силу решения суда;
3) если ОКУП и (или) правообладатель, в пользу которых начислено вознаграждение, по истечении трех месяцев со дня начисления вознаграждения не предоставили либо не актуализировали сведения, необходимые для выплаты вознаграждения (в том числе банковские реквизиты).
41. На единой цифровой платформе в течение десяти рабочих дней со дня осуществления выплаты вознаграждения ОКУП формируется отчет о выплаченном экспертной организацией вознаграждении среди ОКУП по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
42. ОКУП в течение десяти рабочих дней со дня осуществления выплаты вознаграждения размещает сведения о выплаченном вознаграждении правообладателям на единой цифровой платформе по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
43. По итогам отчетного периода на единой цифровой платформе формируется отчет об остатке денежных средств на счетах для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения экспертной организации и ОКУП, в котором содержатся сведения согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам сбора,
распределения и выплаты
вознаграждения за воспроизведение
произведения в личных целях
Форма
УВЕДОМЛЕНИЕ
о выплате вознаграждения за воспроизведение произведения в личных целях
без согласия автора, исполнителя и производителя фонограммы
<идентификационный номер> <дата направления уведомления>
<полное наименование экспертной организации> <БИН экспертной организации>
В соответствии со статьей 26 Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" и Правилами сбора, распределения и выплаты вознаграждения за воспроизведение произведения в личных целях, РГП на ПХВ "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан уведомляет Вас о необходимости выплаты вознаграждения за <реализацию> либо <ввоз на территорию Республики Казахстан> оборудования и материальных носителей, предназначенных для воспроизведения произведения в личных целях без получения дохода.
Сумма вознаграждения рассчитана согласно прилагаемой форме на основании имеющихся у экспертной организации сведений и указана в прилагаемом счете на оплату.
В случае наличия у Вас сведений, подтверждающих иную сумму <реализации> либо <таможенной стоимости> оборудования и материальных носителей, просим в течение десяти рабочих дней со дня получения настоящего уведомления представить соответствующие сведения с приложением подтверждающих документов.
Экспертная организация сообщает о том, что акты выполненных работ по сбору, распределению и выплате вознаграждения и электронные счета-фактуры выписываются только на сумму фактических расходов экспертной организации по сбору, распределению и выплате вознаграждения, не превышающей двадцати пяти процентов от суммы собранного вознаграждения.
Приложение:

2) сыйақыны төлеу заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде тоқтатылған жағдайда;
3) сыйақы есептелген күннен бастап үш ай өткеннен кейін ҚҰБҰ және (немесе) құқық иеленуші сыйақыны төлеу үшін қажетті мәліметтерді (оның ішінде банктік деректемелерді) ұсынбаған немесе өзектендірмеген жағдайда.
41. ҚҰБҰ арасында сараптамалық ұйым төлеген сыйақы туралы есеп осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, сыйақы төленген күннен бастап он жұмыс күні ішінде бірыңғай цифрлық платформада қалыптастырылады.
42. ҚҰБҰ сыйақыны төлеу жүзеге асырылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде, осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, құқық иеленушілерге төленген сыйақы туралы мәліметтерді бірыңғай цифрлық платформада орналастырады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
43-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 08.05.2026 № 420 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Есептік кезеңнің қорытындысы бойынша бірыңғай цифрлық платформада сараптамалық ұйым мен ҚҰБҰ-ның сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін арналған шоттарындағы ақша қаражаттарының қалдығы туралы есеп қалыптастырылады, онда осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес мәліметтер қамтылады.
Туындыны жеке мақсатта
көшірмелеу үшін сыйақыны
жинау, бөлу және төлеу
қағидаларына
1- қосымша
Нысан
Автордың, орындаушының және фонограмма өндірушісінің келісімінсіз туындыны жеке мақсатта көшірмелеу үшін сыйақы төлеу туралы
ХАБАРЛАМА
<сәйкестендіру нөмірі>                   <хабарлама жіберілген күн>
<сараптама ұйымының толық атауы>
<Сараптама ұйымының БСН>
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабына және туындыны жеке мақсатта қайта шығару үшін сыйақы жинау, бөлу және төлеу қағидаларына сәйкес, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқықтары комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" ШЖҚ РМК <іске асырғаны үшін сыйақы төлеу қажеттігі туралы хабарлайды не <Қазақстан Республикасының аумағына әкелу> табыс алусыз туындыны жеке мақсатта жаңғыртуға арналған жабдықтар мен материалдық тасығыштарды әкелу.
Сыйақы сомасы сараптама ұйымында бар мәліметтер негізінде есептелген және қоса беріліп отырған төлем шотында көрсетілген.
Жабдықтар мен материалдық тасығыштардың өзге сомасын немесе кедендік құнын растайтын мәліметтеріңіз болған жағдайда, осы хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде растайтын құжаттармен бірге тиісті мәліметтерді ұсынуды сұраймыз.
Сараптама ұйымы сыйақыны жинау, бөлу және төлеу бойынша орындалған жұмыстардың актілері мен электрондық шот-фактуралар жиналған сыйақы сомасының жиырма бес пайызынан аспайтын сыйақыны жинау, бөлу және төлеу жөніндегі сараптама ұйымының нақты шығыстарының сомасына ғана жазылатынын хабарлайды.
Қосымша:

1. Расчет суммы вознаграждения
2. Счет на оплату
Приложение
к Уведомлению о выплате
вознаграждения за воспроизведение
произведения в личных целях
без согласия автора,
исполнителя и производителя
фонограммы
Расчет суммы вознаграждения
<полное наименование экспертной организации>
№ п/п
наименование <изготовителя> либо <импортера> оборудования и материальных носителей
ИИН/
БИН
<№ и дата уведомления о выплате вознаграждения>
<сведения из таможенной декларации>
(для импортеров)
наименование и модель оборудования и материальных носителей
1
2
3
4
5
6
Итого:
далее
код ТН ВЭД ТС
единица измерения
количество <импортированных> или <изготовленных> единиц оборудования и материальных носителей
<таможенная стоимость> либо <цена реализации>
итоговая сумма вознаграждения к оплате
7
8
9
10
11
Примечание:
Сумма вознаграждения рассчитывается на основе размера ставки вознаграждения, установленного уполномоченным органом.
Приложение 2
к Правилам сбора,
распределения и выплаты
вознаграждения за воспроизведение
произведения в личных целях
Форма
ДОГОВОР
о выплате вознаграждения между экспертной организацией и ОКУП
<идентификационный номер>
<место нахождения экспертной организации> <№ номер договора> (при наличии) <дата заключения договора>
Настоящий Договор между РГП на ПХВ "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан, созданное по решению Правительства Республики Казахстан и действующее в соответствии с законодательством Республики Казахстан в лице <ФИО, должность>, действующим на основании <основание>, именуемое в дальнейшем "экспертная организация", с одной стороны, и <полное наименование ОКУП>, осуществляющее свою деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" (далее – Закон), в лице <первый руководитель>, действующего на основании <основание>, именуемая в дальнейшем "ОКУП", с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", принимая во внимание функции, осуществляемые экспертной организацией в соответствии со статьями 9-2 и 26 Закона, заключили настоящий Договор о выплате вознаграждения за воспроизведение произведения в личных целях (далее – Договор) о нижеследующем:
1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРА
1.1. Экспертная организация осуществляет сбор вознаграждения с изготовителей и импортеров оборудования и материальных носителей, используемых для воспроизведения произведения в личных целях без согласия автора, исполнителя и производителя фонограммы.
1.2. Собранное вознаграждение экспертная организация распределяет между ОКУП в соответствии со статьей 26 Закона и Правилами сбора, распределения и выплаты вознаграждения за воспроизведение произведения в личных целях (далее – Правила).

1. Сыйақы сомасын есептеу
2. Төлем шоты
Автордың, орындаушының және
фонограмма өндірушісінің
елісімінсіз туындыны жеке
мақсатта көшірмелеу үшін
сыйақы төлеу туралы
хабарламаға
қосымша
Сыйақы сомасын есептеу
<сараптама ұйымының толық атауы>
Р/с №
жабдықтар мен материалдық тасығыштардың <дайындаушының> немесе < импорттаушының > атауы
ЖСН/
БСН
<Сыйақы төлеу туралы хабарламаныңжәне күні>
<кедендік декларациядан мәліметтер> (импорттаушылар үшін)
жабдықтар мен материалдық тасымалдағыштардың атауы мен моделі
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
келесі
КО СЭҚ ТН коды
өлшем бірлігі
жабдықтар мен материалдық тасымалдағыштардың <импортталған> немесе <өндірілген> бірліктерінің саны
<кедендік құн> немесе <сату бағасы>
төлеуге берілетін сыйақының жиынтық сомасы
7
8
9
10
11
Ескерту:
Сыйақы сомасы уәкілетті орган белгілеген сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері негізінде есептеледі.
Туындыны жеке мақсатта
көшірмелеу үшін сыйақыны
жинау, бөлу және төлеу
қағидаларына
2- қосымша
Нысан
Сараптамалық ұйым мен құқықтарды ұжымдық басқару ұйымы (ҚҰБҰ)
арасындағы сыйақы төлеу туралы
ШАРТ
<сәйкестендіру нөмірі>
<сараптама ұйымының орналасқан жері>
< № шарт нөмірі> (бар болса)                         <шарт жасалған күн>
Осы Шарт Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқықтары комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен құрылған және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әрекет ететін, <Т.А.Ә., лауазымы> атынан, <негіз> негізінде әрекет ететін, бұдан әрі "сараптамалық ұйым" деп аталатын, бір тараптан, және Қазақстан Республикасының "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес өз қызметін жүзеге асыратын <ҚҰБҰ-ның толық атауы>, <бірінші басшының аты-жөні> атынан, <негіз> негізінде әрекет ететін, бұдан әрі "құқықтарды ұжымдық басқару ұйымы (ҚҰБҰ)" деп аталатын, екінші тараптан, бұдан әрі бірге "Тараптар" деп атала отырып, Заңның 9-2 және 26-баптарына сәйкес сараптамалық ұйым жүзеге асыратын функцияларды ескере отырып, туындыны жеке мақсатта көшірмелеу үшін сыйақы төлеу туралы осы Шартты (бұдан әрі – Шарт) төмендегідей жасасты.
1. ШАРТТЫҢ МӘНІ
1.1. Сараптама ұйымы туындыны жеке мақсатта жаңғырту үшін пайдаланылатын жабдықтар мен материалдық жеткізгіштерді жасаушылар мен импорттаушылардан фонограмма авторының, орындаушысының және өндірушісінің келісімінсіз сыйақы жинауды жүзеге асырады.
1.2. Сараптама жасау ұйымы жиналған сыйақыны Заңның 26 бабына және туындыны жеке мақсатта жаңғыртқаны үшін сыйақыны жинау, бөлу және төлеу қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) сәйкес ҚҰБҰ арасында бөледі.

1.3. ОКУП выплачивает вознаграждение правообладателям в соответствии со статьей 26 Закона и положениями Правил.
2. ФИНАНСОВЫЕ УСЛОВИЯ
2.1. Экспертная организация распределяет собранное вознаграждение между ОКУП в соответствии с Правилами посредством единой цифровой платформы ежеквартально не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
2.2. Экспертная организация вычитает из собранного вознаграждения суммы на покрытие фактических расходов по сбору, распределению и выплате такого вознаграждения, но не более двадцати пяти процентов от общей суммы собранного вознаграждения.
2.3. ОКУП вычитает из суммы, подлежащей к выплате ей вознаграждения, за исключением суммы на покрытие фактических расходов, но не более пяти процентов от суммы, подлежащей к выплате ей вознаграждения.
2.4. Экспертная организация выплачивает распределенное вознаграждение ОКУП в соответствии с Правилами ежеквартально в течение одного месяца со дня формирования отчета о распределении на единой цифровой платформе.
2.5. Выплата вознаграждения правообладателям осуществляется ОКУП в течение десяти рабочих дней со дня поступления денежных средств на счет для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения такой ОКУП.
2.6. ОКУП ежеквартально размещает сведения о выплаченном вознаграждении на единой цифровой платформе по форме согласно приложению 6 к Правилам.
3. ПРАВОВОЙ РЕЖИМ ПЕРСОНАЛЬНЫХ ДАННЫХ
3.1. ОКУП дает свое согласие экспертной организации на обработку, хранение, использование и передачу персональных данных правообладателей, включая, но не ограничиваясь, фамилией, именем, отчеством, псевдонимом, контактными данными, идентификационными кодами, сведениями о принадлежащих ему объектах авторских и (или) смежных прав, долях прав и иной информацией, необходимой для целей коллективного управления правами с использованием единой цифровой платформы.
3.2. ОКУП обеспечивает законность сбора и передачи персональных данных, а также наличие согласий субъектов персональных данных, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
3.3. Экспертная организация осуществляет хранение и обработку сведений, размещаемых ОКУП на единой цифровой платформе, исключительно в целях осуществления функций, возложенных на нее Законом и Правилами.
3.4. Прекращение действия или расторжение настоящего Договора не влечет уничтожение персональных данных и иной информации на единой цифровой платформе, размещенных ОКУП, если их дальнейшее хранение необходимо для исполнения требований законодательства Республики Казахстан.

1.3. ҚҰБҰ Заңның 26 бабына және Қағидалардың ережелеріне сәйкес құқық иелеріне сыйақы төлейді.
2. ҚАРЖЫЛЫҚ ШАРТТАР
2.1. Сараптама жасау ұйымы жиналған сыйақыны қағидаларға сәйкес есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей тоқсан сайын бірыңғай цифрлық платформа арқылы ҚҰБҰ арасында бөледі.
2.2. Сараптама жасау ұйымы жиналған сыйақыдан осындай сыйақыны жинау, бөлу және төлеу жөніндегі нақты шығыстарды жабуға арналған соманы, бірақ жиналған сыйақының жалпы сомасының жиырма бес пайызынан аспайтын соманы шегереді.
2.3. ҚҰБҰ нақты шығыстарды жабуға арналған соманы қоспағанда, оған сыйақы төлеуге жататын сомадан шегеріледі, бірақ оған сыйақы төлеуге жататын соманың бес пайызынан аспайды.
2.4. Сараптама жасау ұйымы бірыңғай цифрлық платформада бөлу туралы есепті қалыптастырған күннен бастап бір ай ішінде тоқсан сайын қағидаларға сәйкес бөлінген сыйақыны ҚҰБҰ төлейді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2.5-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 08.05.2026 № 420 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2.5. Құқық иеленушілерге сыйақыны төлеу ҚҰБҰ тарапынан осындай ҚҰБҰ-ның сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін арналған шотына ақша қаражаты түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
2.6. ҚҰБҰ төленген сыйақы туралы мәліметтерді Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тоқсан сайын бірыңғай цифрлық платформада орналастырады.
3. ДЕРБЕС ДЕРЕКТЕРДІҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ РЕЖИМІ
3.1. ҚҰБҰ сараптама ұйымына құқық иеленушілердің дербес деректерін өңдеуге, сақтауға, пайдалануға және беруге, оның ішінде, бірақ онымен шектелмей, тегін, атын, әкесінің атын, бүркеншік атын, байланыс деректерін, сәйкестендіру кодтарын, өзіне тиесілі авторлық және (немесе) сабақтас құқықтар объектілері, құқықтар үлестері туралы мәліметтерді және мақсаттар үшін қажетті өзге де ақпаратты қоса алғанда, өзінің келісімін береді бірыңғай цифрлық платформаны пайдалана отырып, құқықтарды ұжымдық басқару.
3.2. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, ҚҰБҰ дербес деректерді жинау мен берудің заңдылығын, сондай-ақ дербес деректер субъектілерінің келісімдерінің болуын қамтамасыз етеді.
3.3. Сараптама жасау ұйымы өзіне Заңмен және Қағидалармен жүктелген функцияларды жүзеге асыру мақсатында ғана Бірыңғай цифрлық платформада ҚҰБҰ орналастыратын мәліметтерді сақтауды және өңдеуді жүзеге асырады.
3.4. Осы Шарттың қолданылуын тоқтату немесе бұзу, егер оларды одан әрі сақтау Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын орындау үшін қажет болса, ҚҰБҰ орналастырылған дербес деректер мен өзге де ақпаратты Бірыңғай цифрлық платформада жоюға әкеп соқпайды.

4. ПОРЯДОК РАЗРЕШЕНИЯ СПОРОВ
4.1. Все споры и разногласия, возникающие в связи с исполнением настоящего Договора, разрешаются путем переговоров между Сторонами.
4.2. Если в течение пятнадцати рабочих дней после начала таких переговоров Стороны не смогут разрешить спор по Договору, любая из Сторон может потребовать решения этого вопроса в судебном порядке по месту нахождения экспертной организации.
4.3. Все вопросы, не урегулированные Договором, регулируются законодательством Республики Казахстан.
5. СРОК ДЕЙСТВИЯ ДОГОВОРА
5.1. Настоящий Договор вступает в законную силу с даты подписания Сторонами и действует до <срок действия Договора>.
5.2. Срок действия настоящего Договора автоматически продлевается каждый раз на один календарный год до тех пор, пока одна из Сторон в письменной форме и (или) посредством единой цифровой платформы не уведомит другую Сторону о его расторжении, но не позднее, чем за тридцать календарных дней до окончания срока его действия.
5.3. После прекращения действия настоящего Договора его положения, предусмотренные разделами 1 и 2, остаются в силе до тех пор, пока Стороны не выполнят обязательства, вытекающие из настоящего Договора, в полном объеме.
6. ПРОЧИЕ УСЛОВИЯ
6.1. Условия, не урегулированные настоящим Договором, но имеющие отношение к его предмету, регулируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6.2. Все изменения и дополнения к настоящему Договору действительны лишь в тех случаях, если они совершены в форме, предусмотренной законодательством Республики Казахстан, и подписаны уполномоченными на то представителями Сторон.
7. РЕКВИЗИТЫ СТОРОН:
Экспертная организация:
<полное наименование>
Адрес: <заполняется экспертной организацией>
Тел.: <заполняется экспертной организацией>
e-mail: <заполняется экспертной организацией>
сайт: <заполняется экспертной организацией>
БИН: <заполняется экспертной организацией>
ИИК: <заполняется экспертной организацией>
ОКУП:
<полное наименование>
Адрес: <заполняется ОКУП>
Тел.: <заполняется ОКУП>
e-mail: <заполняется ОКУП>
сайт: <заполняется ОКУП>
БИН: <заполняется ОКУП>
ИИК: <заполняется ОКУП>
Подписи сторон:
Экспертная организация
<полное наименование и должность>
<подпись>
ОКУП
<полное наименование и должность>
<подпись>
Приложение 3
к Правилам сбора,
распределения и выплаты
вознаграждения за воспроизведение
произведения в личных целях
Форма
ОТЧЕТ
о собранном вознаграждении
<идентификационный номер> <дата формирования отчета>
<полное наименование экспертной организации> <БИН экспертной организации> <отчетный период>

4. ДАУЛАРДЫ ШЕШУ ТӘРТІБІ
4.1. Осы Шарттың орындалуына байланысты туындайтын барлық даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасындағы келіссөздер жолымен шешіледі.
4.2. Егер осындай келіссөздер басталғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде Тараптар Шарт бойынша дауды шеше алмаса, Тараптардың кез келгені бұл мәселені сараптама жасау ұйымының орналасқан жері бойынша сот тәртібімен шешуді талап ете алады.
4.3. Шартта реттелмеген барлық мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
5. ШАРТТЫҢ ҚОЛДАНЫЛУ МЕРЗІМІ
5.1. Осы Шарт Тараптар қол қойған күннен бастап заңды күшіне енеді және <шарттың қолданылу мерзімі>дейін қолданылады.
5.2. Осы Шарттың қолданылу мерзімі Тараптардың бірі жазбаша нысанда және (немесе) бірыңғай цифрлық платформа арқылы екінші Тарапты оның бұзылғандығы туралы хабардар еткенге дейін, бірақ оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей әр жолы бір күнтізбелік жылға автоматты түрде ұзартылады.
5.3. Осы Шарттың қолданылуы тоқтатылғаннан кейін оның 1 және 2-бөлімдерде көзделген ережелері Тараптар осы Шарттан туындайтын міндеттемелерді толық көлемде орындағанға дейін күшінде қалады.
6. БАСҚА ШАРТТАР
6.1. Осы Шартта реттелмеген, бірақ оның мәніне қатысы бар талаптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес реттеледі.
6.2. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар, егер олар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген нысанда жасалған және оған Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған жағдайларда ғана жарамды болады.
7. ТАРАПТАРДЫҢ ДЕРЕКТЕМЕЛЕРІ:
Сараптама ұйымы:
<толық атауы>
Мекен-жайы: <сараптама ұйымы толтырады>
Тел.: <сараптама ұйымы толтырады>
e-mail: <сараптама ұйымы толтырады>
сайт: <сараптама ұйымы толтырады>
БСН: <сараптама ұйымы толтырады>
ЖСК: <сараптама ұйымы толтырады>
ҚҰБҰ:
<толық атауы>
Мекен-жайы: <ҚҰБҰ толтырады>
Тел.: <ҚҰБҰ толтырады>
e-mail: <ҚҰБҰ толтырады>
сайт: <ҚҰБҰ толтырады>
БСН: <ҚҰБҰ толтырады>
ЖСК: <ҚҰБҰ толтырады>
Тараптардың қолдары:
Сараптама ұйымы
<толық атауы және лауазымы>
<қолы>
ҚҰБҰ
<толық атауы және лауазымы>
<қолы>
Туындыны жеке мақсатта
көшірмелеу үшін сыйақыны
жинау, бөлу және төлеу
қағидаларына
3 - қосымша
Нысан
Жиналған сыйақы туралы
ЕСЕП
<сәйкестендіру нөмірі>                  <есепті қалыптастыру күні>
<сараптама ұйымының толық атауы>
<Сараптама ұйымының БСН>
<есеп беру кезеңі>

1. Сведения об остатке денежных средств на счете для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения экспертной организации
№ п/п
Наименование
За отчетный период
За предыдущие отчетные периоды
Всего за весь период
1.
Поступления, всего:
авторские права
смежные права
1.1.
сумма собранного вознаграждения
авторские права
смежные права
1.2.
сумма нераспределенного вознаграждения за предшествующий(ие) отчетный(ые) период(ы), подлежащая перераспределению
авторские права
смежные права
2.
Выбытие, всего:
авторские права
смежные права
2.1.
сумма фактических расходов экспертной организации
авторские права
смежные права
2.2.
сумма фактических расходов ОКУП
авторские права
смежные права
2.3.
сумма фактической выплаты
авторские права
смежные права
3.
Остаток денежных средств
3.1.
сумма нераспределенного вознаграждения
авторские права
смежные права
3.2.
сумма невостребованного вознаграждения
авторские права
смежные права
3.3.
сумма невыплаченного вознаграждения
авторские права
смежные права
2. Сведения об остатке денежных средств на счете для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения ОКУП
№ п/п
Наименование
За отчетный период
За предыдущие периоды
Всего за весь период
1.
Поступления, всего:
авторские права
смежные права
1.1.
сумма вознаграждения, выплаченная экспертной организацией ОКУП
авторские права
смежные права
2.
Выбытие, всего:
авторские права
смежные права
2.1.
сумма фактических расходов ОКУП
авторские права
смежные права
2.2.
сумма удержаний (ИПН/КПН)
авторские права
смежные права
2.3.
сумма фактической выплаты
авторские права
смежные права
3.
Остаток денежных средств
3.1.
сумма невостребованного вознаграждения
авторские права
смежные права
3.2.
сумма невыплаченного вознаграждения
авторские права
смежные права
Приложение 2 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от "___" __________ 202_ года
Размер вознаграждения за воспроизведение аудиовизуальных произведений и фонограмм в личных целях и без получения дохода
Лица, выплачивающие вознаграждение за воспроизведение аудиовизуальных произведений и фонограмм в личных целях и без получения дохода без согласия автора, исполнителя, производителя аудиовизуального произведения и производителя фонограммы
Размер вознаграждения
за аудиовизуальные произведения (авторские права)
за фонограммы
(смежные права)
1.
изготовители (от цены реализации единицы оборудования и материальных носителей)
0,25%
0,25%
2.
импортеры (от таможенной стоимости единицы оборудования и материальных носителей)
0,25%
0,25%

1. Сараптама жасау ұйымының сыйақысын жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін шоттағы ақша қаражатының қалдығы туралы мәліметтер
Р/с №
Атауы
Есепті кезең үшін
Алдыңғы кезеңдер үшін
Бүкіл кезең үшін
1.
Түсімдер, барлығы:
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
1.1.
жиналған сыйақы сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
1.2.
қайта бөлуге жататын алдыңғы есепті кезең(дер) үшін бөлінбеген сыйақы сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
2.
Шығу, барлығы:
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
2.1.
сараптама ұйымының нақты шығыстарының сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
2.2.
ҚҰБҰ нақты шығыстар сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
2.3.
нақты төлем сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
3.
Ақша қаражаттарының қалдығы
3.1.
бөлінбеген сыйақы сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
3.2.
талап етілмеген сыйақы сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
3.3.
төленбеген сыйақы сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 08.05.2026 № 420 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. ҚҰБҰ жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін шоттағы ақша қаражатының қалдығы туралы мәліметтер
Р/с №
Атауы
Есепті кезең үшін
Алдыңғы кезеңдер үшін
Бүкіл кезең үшін
1.
Түсімдер, барлығы:
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
1.1.
Сараптамалық ұйым ҚҰБҰ-ға төлеген сыйақы сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
2.
Шығу, барлығы:
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
2.1.
ҚҰБҰ нақты шығыстар сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
2.2.
Ұстап қалу сомасы (ЖТС/КТС)
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
2.3.
нақты төлем сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
3.
Ақша қаражаттарының қалдығы
3.1.
талап етілмеген сыйақы сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
3.2.
төленбеген сыйақы сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
"__" __________ 202_жылғы
бұйрығына 2 - қосымша
Аудиовизуалдық туындылар мен фонограммаларды жеке мақсатта және табыс алмай көшірмелеу үшін сыйақы мөлшері
Автордың, орындаушының, аудиовизуалды туынды өндірушінің және фонограмма өндірушінің келісімінсіз жеке мақсатта және табыс алмай аудиовизуалды туындылар мен фонограммаларды көшірмелеу үшін сыйақы төлейтін тұлғалар
Сыйақы мөлшері
аудиовизуалды туындылар үшін (авторлық құқық)
фонограммалар үшін
(сабақтас құқықтар)
1.
дайындаушы тұлғалар (жабдықтар мен материалдық жеткізгіштер бірлігін сату бағасынан)
0,25%
0,25%
2.
Импорттаушы тұлғалар (жабдықтар мен материалдық жеткiзгiштер бірлігінің кедендік құнынан)
0,25%
0,25%