О внесении изменений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан по вопросам авторского права и смежных прав
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 января 2026 года № 84. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2026 года № 37914
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан, в которые вносятся изменения (далее – Перечень), согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 1 Перечня, который вводится в действие с 1 января 2027 года.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 28 января 2026 года № 84
Перечень некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 августа 2018 года № 1315 "Об утверждении Правил внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, и формы свидетельства, подтверждающего внесение в него сведений, и их изменений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17325) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от "Об авторском праве и смежных правах" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила внесения сведений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, утвержденные указанным приказом изложить согласно приложению 1 к настоящему перечню некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан, в которые вносятся изменения (далее – Перечень);
форму свидетельства о внесении сведений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 2 к Перечню.

Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына авторлық құқық және сабақтас құқықтар мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 28 қаңтардағы № 84 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 қаңтарда № 37914 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі - Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 1-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
Е. Сарсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 28 қаңтардағы
№ 84 Бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 тамыздағы № 1315 "Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу қағидаларын және оған мәліметтер мен олардың өзгерістерін енгізуді растайтын куәліктің нысанын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17325 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Заңының 9-бабының 1-тармағына және Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді енгізу қағидалары Қазақстан Республикасы Әділет министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарына осы тізбенің (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтердің енгізілгені туралы куәлік нысаны Тізбенің 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 19 марта 2020 года № 105 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Аккредитация организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20153), внести следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить Правила оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами" согласно приложению к настоящему приказу.";
в Правилах оказания государственной услуги "Аккредитация организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе":
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами" (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами";";
подпункт 11) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"11) аккредитация организаций по коллективному управлению правами (далее – аккредитация) – процедура официального признания уполномоченным органом правомочий организаций по коллективному управлению правами;";
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) форма сведений, представляемая организацией по коллективному управлению правами, для прохождения аккредитации согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственная услуга оказывается Министерством юстиции Республики Казахстан (далее – услугодатель).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Срок оказания государственной услуги пятнадцать рабочих дней с момента поступления.
Для получения государственной услуги заявитель (далее – услугополучатель) направляет услугодателю посредством портала:
1) заявление для получения аккредитации в электронном виде по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
Заявление направляется не позднее десяти рабочих дней до даты проведения заседания комиссии по аккредитации.
Информация о сроках приема документов размещается на интернет-ресурсе услугодателя не позднее двадцати рабочих дней до начала приема документов;

2. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2020 жылғы 19 наурыздағы № 105 "Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20153 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. "Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.";
"Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңына сәйкес әзірленді және "Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібін айқындайды.";
1-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу (бұдан әрі – аккредиттеу) – уәкілетті органның құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдардың өкілеттіктерін ресми түрде тану рәсімі;";
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес аккредиттеуден өту үшін ұсынатын мәліметтер нысаны.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі он бес жұмыс күнін құрайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі өтініш келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күні.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін өтініш беруші (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) портал арқылы қызмет көрсетушіге:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық түрде аккредиттеу алу туралы өтінішті жібереді.
Өтініш аккредиттеу жөніндегі комиссия отырысының өткізілетін күніне дейін кемінде он жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Құжаттарды қабылдау мерзімдері туралы ақпарат қызмет көрсетушінің интернет-ресурсында құжаттарды қабылдау басталғанға дейін кемінде жиырма жұмыс күні бұрын орналастырылады;

2) форма сведений представляемая организацией по коллективному управлению правами, для прохождения аккредитации согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Аккредитация осуществляется услугодателем на основании заключения комиссии по аккредитации организаций по коллективному управлению правами (далее – комиссия по аккредитации).
Состав и положение о комиссии по аккредитации утверждаются услугодателем.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Основные требования к оказанию государственной услуги приведены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Работник ответственного структурного подразделения услугодателя (далее – работник услугодателя) в течение двух рабочих дней с момента завершения приема документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, проверяет полноту представленных документов и (или) сведений.
Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
По результатам рассмотрения представленных документов на полноту и соответствие, согласно пункту 8 Перечня документов и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, работник ответственного структурного подразделения услугодателя передает их на рассмотрение комиссии по аккредитации.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение об аккредитации либо об отказе в аккредитации.
По истечению срока для заслушивания услугополучателя заместитель руководителя услугодателя в течение одного рабочего дня подписывает свидетельство или отказ в аккредитации.
В случае положительного заключения услугодатель выдает свидетельство об аккредитации сроком на три года согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
пункт 10 изложить в новой редакции следующего содержания:

2) Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес аккредиттеуден өту үшін ұсынатын мәліметтер нысанын ұсынады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеуді жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – аккредиттеу жөніндегі комиссия) қорытындысы негізінде көрсетілетін қызметті беруші жүзеге асырады.
Аккредиттеу жөніндегі комиссияның құрамы мен ережесін көрсетілетін қызметті берушімен бекітеді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметті корсетуге негізгі талаптар тізбесі) келтірілген.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері) мемлекеттік көрсетілетін қызметті корсетуге негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдау аяқталған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден мынадай негіздер бойынша бас тартады:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
Ұсынылған құжаттардың толықтығы мен сәйкестігі қаралғаннан кейін, мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар мен мәліметтер тізбесінің 8-тармағына сәйкес, қызмет көрсетушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері оларды аккредиттеу жөніндегі комиссияның қарауына жібереді.
Тыңдалым туралы хабарлама мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын жіберіледі.Тыңдалым хабарлама жіберілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.
Тыңдалым нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші аккредиттеу не аккредиттеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Көрсетілетін қызметті алушыны тыңдау мерзімі аяқталғаннан кейін қызмет көрсетуші басшысының орынбасары бір жұмыс күні ішінде куәлікке немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешімге қол қояды.
Оң қорытынды болған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес үш жыл мерзімге аккредиттеу туралы куәлік береді.";
10-тармақ мынадай мазмұндағы жаңа редакцияда жазылсын:

"10. Жалоба на решение, действий (бездействия) сотрудников Министерства юстиции Республики Казахстан подается на имя руководителя услугополучателя.";
Пункт 15-1 изложить в новой редакции следующего содержания:
"15-1. При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила услугодатель направляет оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Единый "контакт-центр" информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение трех рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.
Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).";
приложение 1 к Правилам оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами" изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню;
приложение 2 к Правилам оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами" изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню;
приложение 3 к Правилам оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами" изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему Перечню;
приложение 4 к Правилам оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами" изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню.
3. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 400 "Об утверждении минимальных ставок авторского вознаграждения за некоторые виды использования произведений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32874) внести следующие изменения:
подпункт 4) пункта 1 исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Установить, что прилагаемые к настоящему приказу ставки авторского вознаграждения являются минимальными для определенных в них видах использования произведений. Размер вознаграждения, порядок и сроки его выплаты устанавливаются сторонами в авторском или лицензионном договоре, заключаемом с авторами, их правопреемниками либо организацией по коллективному управлению правами.".

"10. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті алушының басшысының атына беріледі.";
15-1-тармақ мынадай мазмұндағы жаңа редакцияда жазылсын:
"15-1. Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде уәкілетті орган "электрондық үкіметтің" ақпараттық - коммуникациялық инфрақұрылым операторына, Бірыңғай байланыс орталығына тиісті нормативтік құқықтық актіні әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жолдайды.
Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушысының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.";
"Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларының 1-қосымша Тізбенің 3-қосымшасына сәйкес редакцияда;
"Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына 2-қосымша Тізбенің 4-қосымшасына сәйкес редакцияда;
"Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына 3-қосымша Тізбенің 5-қосымшасына сәйкес редакцияда;
"Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына 4-қосымша Тізбенің 6-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Туындыларды пайдаланудың кейбiр түрлерi үшiн авторлық сыйақының ең төмен мөлшерлемелерін бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 400 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32874 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы бұйрыққа қоса беріліп отырған авторлық сыйақының мөлшерлемелері туындыларды оларда белгiленген пайдалану түрлерi үшiн ең төмен болып табылады деп белгiленсiн. Сыйақының мөлшерiн, оны төлеудiң тәртiбi мен мерзiмдерiн тараптар авторлармен, олардың құқықтық мирасқорларымен не авторлардың құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйыммен жасалатын авторлық немесе лицензиялық шартта белгiлейдi".

4. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 401 "Об утверждении минимальных ставок вознаграждения исполнителям и производителям фонограмм" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32873) внести следующие изменения:
в минимальных ставках вознаграждения исполнителям и производителям фонограмм:
раздел "Воспроизведение фонограмм в личных целях без согласия исполнителя и производителя фонограммы" исключить.
5. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 541 "Об утверждении Инструкции по применению минимальных ставок авторского вознаграждения за некоторые виды использования произведений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33190) внести следующие изменения:
в инструкции по применению минимальных ставок авторского вознаграждения за некоторые виды использования произведений:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Минимальные ставки авторского вознаграждения, утвержденные Приказом, применяются, если иное не определено договором между пользователем и автором, его правопреемником либо организацией по коллективному управлению правами.";
пункт 8 исключить.
6. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 540 "Об утверждении Инструкции по применению минимальных ставок вознаграждения исполнителям и производителям фонограмм" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33187) внести следующие изменения:
в инструкции по применению минимальных ставок вознаграждения исполнителям и производителям фонограмм:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Размер вознаграждения, порядок и сроки его выплаты устанавливаются сторонами в лицензионном договоре, заключаемом пользователем с исполнителями, производителями фонограмм, правообладателями либо организацией по коллективному управлению правами.";
главы 3 и 4 исключить.
Приложение 1
к перечню некоторых приказов
Министра юстиции
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 августа 2018 года № 1315
Правила внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом.

4. "Орындаушыларға және фонограммалар шығарушыларға берілетін сыйақының ең төмен мөлшерлемелерін бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 401 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32873 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Орындаушыларға және фонограммалар шығарушыларға берілетін сыйақының ең төмен мөлшерлемелерінде:
"Фонограммаларды орындаушының және фонограмма шығарушының келісімінсіз жеке мақсатта қайта шығару" бөлімі алып тасталсын.
5. "Туындыларды пайдаланудың кейбiр түрлерi үшiн авторлық сыйақының ең төмен мөлшерлемелерін қолдану жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 541 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33190 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Туындыларды пайдаланудың кейбiр түрлерi үшiн авторлық сыйақының ең төмен мөлшерлемелерін қолдану жөнiндегi нұсқаулықты:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бұйрықпен бекітілген авторлық сыйақының ең төменгі мөлшерлемелері пайдаланушы мен автордың, оның құқықтық мирасқорының немесе құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымның арасындағы шартта өзгеше көзделмесе, қолданылады.";
8-тармақ алып тасталсын.
6. "Орындаушылар мен фонограммалар жасаушыларға ең төмен сыйақы мөлшерлемелерін қолдану жөніндегі нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 540 бұйрығы бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33187 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Орындаушылар мен фонограммалар жасаушыларға ең төмен сыйақы мөлшерлемелерін қолдану жөніндегі нұсқаулықта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.Тараптар сыйақы мөлшерін, оны төлеудің тәртібі мен мерзімдерін пайдаланушы орындаушылармен, фонограммаларды шығарушылармен, құқық иеленушілермен не құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдармен жасасатын лицензиялық шартта белгілейді.";
3 және 4-тараулар алып тасталсын.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
енгізілетін өзгерістер кейбір
бұйрықтарына тізбеге
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 28 тамыздағы
№ 1315 бұйрығына
1-қосымша
Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және оларға енгізілетін өзгерістерді енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 9-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу тәртібін айқындайды.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) автор – физическое лицо, творческим трудом которого создано произведение науки, литературы, искусства;
2) Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом (далее – Реестр) – информационная система, содержащая сведения о правах на объекты, охраняемые авторским правом, внесенных на основании заявлений авторов или правообладателей;
3) личный кабинет (автора или правообладателя) – профиль пользователя (субъекта финансового мониторинга) на выделенных каналах связи уполномоченного органа в информационно-телекоммуникационной сети Интернет, обеспечивающий электронное взаимодействие его пользователей (субъектов финансового мониторинга) с уполномоченным органом;
4) свидетельство – документ, подтверждающий внесение сведений в Реестр;
5) правообладатель – автор (его наследники) в отношении авторских прав, исполнитель (его наследники), производитель фонограмм, организация эфирного или кабельного вещания в отношении смежных прав, а также иные физические или юридические лица, получившие исключительное право на использование произведения и (или) объекта смежных прав по договору или иному основанию, предусмотренному Законом Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах";
6) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
7) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
8) уполномоченный орган – государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан и осуществляющий государственное регулирование в области авторского права и смежных прав;
9) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
10) услугодатель – центральные государственные органы, загранучреждения Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также физические и юридические лица, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) автор - шығармашылық еңбегімен ғылым, әдебиет, өнер туындысын жасаған жеке тұлға;
2) Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тiзiлiмі (бұдан әрі – Тізілім) – авторлардың немесе құқық иеленушілердің өтініштері негізінде енгізілген авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтар туралы мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе;
3) (автордың немесе құқық иесінің) жеке кабинеті – пайдаланушының (қаржы мониторингі субъектісінің) уәкілетті органның Интернет ақпараттық-телекоммуникациялық желісінде бөлінген байланыс арналарындағы, оның пайдаланушыларының (қаржы мониторингі субъектілерінің) уәкілетті органмен электрондық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін профилі;
4) куәлік – Тізілімге мәліметтердің енгізілгенін растайтын құжат;
5) құқық иеленуші - авторлық құқыққа қатысты автор (оның мұрагерлері), сабақтас құқықтарға қатысты орындаушы (оның мұрагерлері), фонограммаларды жасаушы, эфирлік немесе кәбілдік хабар тарату ұйымы, сондай-ақ шарт бойынша немесе "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңында көзделген өзге де негіз бойынша туындыны және (немесе) сабақтас құқықтар объектісін пайдалануға айрықша құқық алған өзге де жеке немесе заңды тұлғалар;
6) көрсетілетін қызметті алушы – орталық мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке және заңды тұлғалар;
7) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі немесе олардың жиынтығы;
8) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және авторлық құқық және сабақтас құқықтар саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
9) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
10) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін орталық мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар.

Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Внесение сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом"
3. Государственная услуга оказывается Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – услугодатель).
4. Основанием для внесения сведений в Реестр является подача заявления о внесении сведений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом (далее - заявление), услугополучателем лично по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам или услугополучателем по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам или через иного представителя с предоставлением электронной копии нотариально заверенной доверенности или вступившее в законную силу решение суда.
5. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – веб-портал), документы указанные в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Внесение сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом" согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
6. В процессе оказания государственной услуги руководитель управления или заместитель руководителя управления услугодателя отписывает заявление и документы работнику управления в течение 1 (одного) рабочего дня после подачи заявления. Работник управления услугодателя рассматривает заявление и документы и оформляет результат государственной услуги, которая подписывается в течение 1 (одного) рабочего дня руководителем услугодателя.
Руководитель управления или заместитель руководителя услугодателя согласовывают результат оказания государственной услуги.
7. За внесение сведений в Реестр услугодателем взимается оплата, производимая услугополучателем через личный кабинет веб-портала в соответствии с Ценами на услуги в части внесения сведений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом (далее – Цены), размещаемыми на официальных сайтах уполномоченного органа www.adilet.gov.kz и услугодателя www.qazpatent.kz/. Заявителем представляется копия документа, подтверждающего основания для уменьшения размера оплаты.
Оплата осуществляется безналичным способом через платежный шлюз банка второго уровня, интегрированного с информационной системой услугодателя newcab.qazpatent.kz.

2-тарау. "Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны – "Ұлттық зияткерлік меншік институты" (бұдан әрі – қызмет көрсетуші) көрсетеді.
4. Тізілімге мәліметтерді енгізуге негіз авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді енгізу туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) көрсетілетін қызметті алушының осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке өзі беруі немесе көрсетілетін қызметті алушының осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беруі немесе өзге өкіл арқылы нотариатта куәландырылған сенімхаттың электрондық көшірмесін ұсыну арқылы немесе заңды күшіне енген сот шешімі болып табылады.
5. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) арқылы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес "Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды жолдайды.
6. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің басқарма басшысы немесе басқарма басшысының орынбасары өтініш пен құжаттарды өтініш тапсырылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қызметкеріне жолдайды. Көрсетілетін қызметті берушінің басқарма қызметкері өтініш пен құжаттарды қарайды және мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету нәтижесін ресімдейді, ол көрсетілетін қызмет беруші басшысы тарапынан 1 (бір) жұмыс күні ішінде қол қойылады.
Басқарма басшысы немесе көрсетілетін қызметті беруші басшысының орынбасары мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету нәтижесін келіседі.
7. Тізілімге мәліметтерді енгізу үшін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан ақы алады, ол веб-порталдың жеке кабинеті арқылы уәкілетті органның www.adilet.gov.kz және көрсетілетін қызметті берушінің www.qazpatent.kz ресми интернет-ресурстарында орналастырылған авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді енгізу бөлігіндегі қызметтер бағаларына (бұдан әрі – Бағалар) сәйкес төленеді. Өтініш беруші төлем мөлшерін азайтуға негіз болатын құжаттың көшірмесін ұсынады.
Төлем көрсетілетін қызметті берушінің newcab.qazpatent.kz ақпараттық жүйесімен интеграцияланған екінші деңгейлі банктің төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз тәсілмен жүзеге асырылады.

Льготы по уменьшению размера оплаты представляются лицам, указанным в пункте 2 статьи 9-2 Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах".
8. Сведения об авторских правах на произведения, созданные в раздельном соавторстве, могут быть внесены в Реестр раздельно в случае указания на это любым из соавторов в своем заявлении.
9. При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила уполномоченный орган направляет оператору информационно- коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Единый контакт-центр, услугодателю информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение трех рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции соответствующего нормативного правового акта.
Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).
10. В Реестр не вносятся сведения о правах на произведения, служащие (предназначенные) для отличия товаров (услуг) одних физических или юридических лиц от однородных товаров (услуг) других физических или юридических лиц.
11. Экземпляр соответствующего произведения и (или) его описание представляются третьим лицам с согласия автора или правообладателя, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан.
12. Сведения в Реестр вносятся по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам в течение 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем получения заявления автора.
13. На основании внесенных в Реестр сведений выдается свидетельство о внесении сведений в Реестр по форме согласно приложению 2 к настоящему приказу (далее - свидетельство) в течение 1 (одного) рабочего дня. Свидетельство заполняется на государственном и русском языках.
14. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;

Төлем мөлшерін азайту бойынша жеңілдіктер "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-2-бабының 2-тармағында көрсетілген келесі тұлғаларға беріледі.
8. Бөлек бірлескен авторлықта жасалған туындыларға авторлық құқықтар туралы мәліметтер кез келген бірлескен автор өз өтінішінде бұл туралы көрсеткен жағдайда Тізілімге бөлек енгізілуі мүмкін.
9. Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде уәкілетті орган тиісті нормативтік құқықтық акт Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, Бірыңғай байланыс орталығына және көрсетілетін қызметті берушіге осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жолдайды.
Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушысының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
10. Бір жеке немесе заңды тұлғалардың тауарларынан (қызметтерінен) басқа жеке және заңды тұлғалардың біртектес тауарларынан (қызметтерінен) айыруға арналған (арналған) туындыларға құқықтар туралы мәліметтер Тізілімге енгізілмейді.
11. Тиісті туындының данасы және (немесе) оның сипаттамасы автордың немесе құқық иеленушінің келісімімен, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға ұсынылады.
12. Тізілімге мәліметтер осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша автордың өтініші алынған күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде енгізіледі.
13. Тізілімге енгізілген мәліметтер негізінде осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тізілімге мәліметтер енгізілгені туралы куәлік (бұдан әрі – куәлік) 1 (бір) жұмыс күні ішінде беріледі.
Куәлік мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
14. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден мынадай негіздер бойынша бас тартады:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Мотивированный отказ о внесении сведений в Реестр направляется услугополучателю в течение 1 (одного) рабочего дня.
15. В Реестре возможны исправления ошибок технического характера, не изменяющие принадлежность, характер или содержание внесенных сведений, в течение одного рабочего дня с даты получения заявления заявителя.
Внесение в Реестр изменений в связи c исправлением ошибок технического характера осуществляется в течение 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем получения услугодателем заявления о внесении изменений в сведения в Реестре автором по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, заявления о внесении изменений в сведения в Реестре правообладателем по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, или вступившего в законную силу решения суда.
16. Аннулирование сведений из Реестра производится по заявлению автора (авторов) или правообладателя, а также на основании вступившего в законную силу решения суда.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
17. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги осуществляется путем подачи жалобы на имя руководителя услугодателя в электронном формате на интернет-ресурсах уполномоченного органа www.adilet.gov.kz и услугодателя www.qazpatent.kz, через "личный кабинет" на веб-портале, а также в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу. Жалоба подписывается услугополучателем.
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.

3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
Тізілімге мәліметтер енгізуден бас тарту туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға 1 (бір) жұмыс күні ішінде жіберіледі.
15. Тізілімде енгізілген мәліметтердің тиесілігін, сипатын немесе мазмұнын өзгертпейтін техникалық сипаттағы қателер өтініш берушінің өтінішін алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде түзетілуі мүмкін.
Техникалық сипаттағы қателерді түзетуге байланысты Тізілімге өзгерістер енгізуді көрсетілетін қызметті берушіге мәліметтерге өзгерістер енгізу туралы автордың осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішін, құқық иеленушінің осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішін немесе заңды күшіне енген сот шешімін көрсетілетін қызметті беруші алған күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
16. Тізілімнен алынған мәліметтердің күшін жою автордың (авторлардың) немесе құқық иеленушінің өтініші бойынша, сондай-ақ соттың заңды күшіне енген шешімі негізінде жүргізіледі
3-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
17. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына уәкілетті органның www.adilet.gov.kz және қызмет көрсетушінің www.qazpatent.kz интернет-ресурстарында, веб-порталдағы "жеке кабинет" арқылы электрондық форматта, сондай-ақ пошта арқылы жазбаша түрде не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы қолма-қол беру жолымен жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін көрсетіп, оны тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі мен күні) шағымды қабылдауды растау болып табылады. Шағымға көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Шағым шешімі, әрекеті (әрекетсіздігі) шағымданылып отырған көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) оның лауазымды адамына беріледі.

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
18. Если иное не предусмотрено законом, обращение с жалобой в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам внесения
сведений и их изменений
в Государственный реестр прав
на объекты, охраняемые
авторским правом
Форма
Республиканское государственное
предприятие на праве
хозяйственного ведения
"Национальный институт
интеллектуальной собственности"
Комитета по правам
интеллектуальной собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
от _________________________
проживающего по адресу:
___________________________
телефон: ___________________
Заявление о внесении сведений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом
Я (Мы) _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность))
автора(-ов)) индивидуальный идентификационный номер настоящим подтверждаю(-ем),
что являюсь (-емся) единственным(-и) автором(-ами) необнародованного
________________________________________________________________________
(вид объекта авторского права)
созданного мною (нами) ___________________________________________________
(число, месяц, год создания объекта)
под названием ___________________________________________________________
и прошу (-сим) внести сведения в Государственный реестр прав на объекты,
охраняемые авторским правом.
Юридическое значение факта внесения сведений в Государственный реестр прав
на объекты, охраняемые авторским правом Республиканским государственным
предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт
интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной
собственности Министерства юстиции Республики Казахстан, мне (нам) разъяснены.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую Законом
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" тайну, содержащихся
в информационных системах, при оказании государственных услуг.
"___" _________20___года
_______________________
(подпись автора (-ов))
Приложение 2
к Правилам внесения
сведений и их изменений
в Государственный реестр прав
на объекты, охраняемые
авторским правом
Форма
Республиканское государственное
предприятие на праве
хозяйственного ведения
"Национальный институт
интеллектуальной собственности"
Комитета по правам
интеллектуальной собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
от _______________________
проживающего по адресу:
__________________________
телефон: __________________
Заявление на регистрацию прав на произведения, охраняемые авторским правом от правообладателя
________________________________ БИН (ИИН) _____________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность))
правообладателя)
подтверждаю (-ет), что являюсь (является) обладателем
исключительных имущественных прав на ____________________________________
(вид объекта авторского права)
созданного мною (-нами), автором (-ами)
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. автора (авторов), ИИН _____________________________________________
под названием ___________________________________________________________
и прошу (-сим) внести сведения в Государственный реестр прав на объекты,
охраняемые авторским правом.
Юридическое значение факта внесения сведений в Государственный реестр прав
на объекты, охраняемые авторским правом Республиканским государственным
предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт
интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной
собственности Министерства юстиции Республики Казахстан, мне (нам) разъяснены.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую Законом
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" тайну, содержащихся
в информационных системах, при оказании государственных услуг.
"___" _________20___года
__________________
(подпись правообладателя (лей)
Приложение 3
к Правилам внесения сведений
в Государственный реестр прав
на объекты, охраняемые
авторским правом
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Внесение сведений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом"
1
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz , www.qazpatent.kz/.
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания государственной услуги – в течение 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем получения заявления услугополучателем.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача свидетельства о внесении сведений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом (далее – Реестр) (согласно приложению 5 к Правилам внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом (далее - Правила), а также внесение сведений в Реестр, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе физическим лицам и юридическим лицам (далее – услугополучатель), в случае подачи юридическим лицом заявления на внесение в реестр в качестве правообладателя в соответствии с Ценами на услуги в части внесения сведений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом (далее – Цены) и размещаемыми на официальных сайтах уполномоченного органа www.adilet.gov.kz и услугодателя www.qazpatent.kz.
За внесение сведений в Реестр услугодателем взимается оплата, производимая заявителем через личный кабинет веб-портала.
В случае необходимости, заявителем представляется копия документа, подтверждающего основания для уменьшения размера оплаты.
Оплата осуществляется безналичным способом через платежный шлюз банка второго уровня, интегрированного с информационной системой услугодателя newcab.qazpatent.kz.

Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағымы Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен шағым тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Шешімі, әрекеті (әрекетсіздігі) шағымданылып отырған көрсетілетін қызметті беруші лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жолдайды.
Бұл ретте, шешімі, әрекеті (әрекетсіздігі) шағымданылып отырған көрсетілетін қызметті беруші немесе лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса не өзге әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға жібермейді.
18. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа шағыммен жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
Авторлық құқықпен қорғалатын
объектілерге құқықтардың
мемлекеттік тізіліміне
мәліметтерді және олардың
өзгерістерін енгізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Әділет
министрлігінің Зияткерлік
меншік құқығы комитетінің
"Ұлттық зияткерлік меншік
институты" шаруашылық
жүргізу құқығындағы
республикалық мемлекеттік
кәсіпорнына
___________________________
мекенжайы: ________________
телефон: ___________________
Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді енгізу туралы өтініш
Мен (Біз) ____________________________________________________________
(автор (лар) дың тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе))
жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________________________________
жасаған ________________________________________________________________
(объектінің жасалған күні, айы, жылы)
_______________________________________________________________________
деп аталатын жарияланбаған ______________________________________________
(авторлық құқық объектісінің түрі)
жалғыз авторы (авторлары) болып табылатынымды (табылатынымызды) растаймын (растаймыз) және мәліметтерді Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне енгізуді өтінемін (өтінеміз).
Мәліметтердің Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне енгізу фактісінің заңды мағынасы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорында маған (бізге) түсіндірілді.
20____жылы "____"__________ ______________________ (автор(лар)дың қолы)
Мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелердегі "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы заңымен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20 __ жылғы "___" ___________
____________________________
(автордың (авторлардың) қолы)
Авторлық құқықпен қорғалатын
объектілерге құқықтардың
мемлекеттік тізіліміне
мәліметтерді және олардың
өзгерістерін енгізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына
___________________________
мекенжайы: ________________
телефон: ___________________
Құқық иеленушіден Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді енгізу туралы өтініш
_______________________________ БСН (ЖСН) ______________________________
(автор (лар) дың тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе)
_________________________________________________________________
(авторлық құқық объектісінің түрі)
өзім (-із) құрқан ерекше мүліктік құқықтардың иесі(-лердің) екенімді (екенін)
_____________________________________________________ деп аталатын
автор екенімді растаймын (-айды)
_________________________________________________________________
және авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік
тізіліміне мәліметтер енгізуді сұраймын (-мыз).
Автордың (-лардың) (тегі, аты, әкесінің аты , ЖСН ___________________________
Аталатын авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың Мемлекеттік
тізіліміне мәліметтерді енгізуді сұраймын (-мыз).
жалғыз авторы (авторлары) болып табылатынымды (табылатынымызды) растаймын (растаймыз) және мәліметтерді Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне енгізуді өтінемін (өтінеміз).
Мәліметтердің Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне енгізу фактісінің заңды мағынасы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорында маған (бізге) түсіндірілді.
20___жылғы "___" _________
__________________________
құқық иесінің (-лердің)
Авторлық құқықпен қорғалатын
объектілерге құқықтардың
мемлекеттік тізіліміне
мәліметтерді және олардың
өзгерістерін енгізу қағидаларына
3-қосымша
"Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтер енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz , www.qazpatent.kz/.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі-Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті алған күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне (бұдан әрі – Тізілім) мәліметтер енгізу туралы куәлік беру (Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтер мен олардың өзгерістерін енгізу қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) 5-қосымшаға сәйкес, сондай-ақ мәліметтерді Тізілімге енгізу не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға және заңды тұлғаларға заңды тұлғаның (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді енгізу бөлігінде көрсетілетін қызметтердің бағаларына (бұдан әрі – бағалар) сәйкес құқық иесі ретінде тізілімге енгізуге өтініш берген уәкілетті органның ww.adilet.gov.kz және көрсетілетін қызметті берушінің www.qazpatent.kz және ресми сайттарда орналастырылатын жағдайда ақылы негізде көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші Тізілімге мәліметтерді енгізгені үшін өтініш беруші веб-порталдың жеке кабинеті арқылы жүргізетін ақы алынады.
Қажет болған жағдайда өтініш беруші төлем мөлшерін азайту үшін негіздемені растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады.
Төлем көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесімен интеграцияланған екінші деңгейдегі банктің төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз тәсілмен жүзеге асырылады newcab.qazpatent.kz.

Льготы по уменьшению размера оплаты представляются следующим лицам,указанным в пункте 2 статьи 9-2 Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах".
7
График работы
Услугодатель − с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 8.00 до 17.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее - Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее - Закон) с перерывом на обед с 12.00 часов до 13.30 часов.
Веб-портал − круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем согласно Кодексу и Закону).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При внесении сведений в Реестр:
1) заявление по форме согласно приложениям 1 или 2 к Правилам;
2) экземпляр произведения.
При внесении сведений о правах на произведения живописи, скульптуры, графики и другие произведения и изобразительного искусства вместо экземпляра произведения к заявлению могут прилагаться эскизы, чертежи, рисунки или фотографии, а в отношении компьютерной программы (программного обеспечения) или баз данных – реферат, включающий название программы или базы данных, фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) автора, дату создания, область применения, назначение, функциональные возможности, основные технические характеристики, язык программирования, тип реализующей ЭВМ, а также исходный код (исходный текст);
3) в отношении составного или производного произведения дополнительно представляется копия авторского договора, заключенного с автором (-ами) или правообладателем оригинального произведения. Если в составном произведении использованы произведения других авторов, срок охраны которых истек на дату подачи заявления услугополучателем, авторский договор не требуется. При истечении срока охраны произведения, на основе которого создано производное произведение, представление авторского договора с автором основного произведения не требуется;
4) в отношении произведений религиозного содержания дополнительно представляется электронная копия положительного заключения религиоведческой экспертизы.
При внесении сведений о служебных произведениях, созданных в порядке выполнения служебных обязанностей или служебного задания работодателя, помимо документов, представляемых для внесения сведений в Реестр, необходимо представить копию договора, заключенного между автором и работодателем, о принадлежности имущественных прав на использование служебного произведения.
В случае если автором осуществлена передача исключительных имущественных прав на объект интеллектуальной собственности какому-либо физическому или юридическому лицу, то дополнительно к документам, представляемым для внесения сведений, необходимо представить копию договора, заключенного между автором и физическим или юридическим лицом о передаче исключительных имущественных прав на использование произведения.

Төлем мөлшерін азайту бойынша жеңілдіктер "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-2-бабының 2-тармағына сәйкес келесі тұлғаларға беріледі.
7
Жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 12.00-ден 13.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.
Веб-портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Кодекске және Заңға сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қызмет алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Мәліметтерді Тізілімге енгізу кезінде:
1) Қағидаларға 1 немесе 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) туындының данасы.
Кескіндеме, мүсін, графика және басқа да туындылар мен бейнелеу өнері туындыларына құқықтар туралы мәліметтерді енгізу кезінде туындының данасының орнына өтінішке эскиздер, сызбалар, суреттер немесе фотосуреттер, ал компьютерлік бағдарламаға (бағдарламалық қамтамасыз етуге) немесе деректер базасына қатысты қоса берілуі мүмкін – бағдарламаның немесе дерекқордың атауын, автордың тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), жасалған күнін, қолдану саласын, мақсатын, функционалдық мүмкіндіктерін, негізгі техникалық сипаттамаларын, бағдарламалау тілін, іске асыратын ЭЕМ түрін, сондай-ақ бастапқы кодты (бастапқы мәтінді)қамтитын реферат;
3) құрама немесе туынды шығармаға қатысты түпнұсқа туындының авторымен (авторларымен) немесе құқық иеленушісімен жасалған авторлық шарттың көшірмесі қосымша ұсынылады. Егер құрама туындыда қорғау мерзімі Көрсетілетін қызметті алушының өтініш берген күні өткен басқа авторлардың туындылары пайдаланылса, авторлық шарт талап етілмейді. Негізінде туынды шығарма жасалған туындыны қорғау мерзімі өткен кезде негізгі туындының авторының авторлық шартты ұсынуы талап етілмейді;
4) діни мазмұндағы туындыларға қатысты дінтану сараптамасының оң қорытындысының электрондық көшірмесі қосымша ұсынылады.
Жұмыс берушінің қызметтік міндеттерін немесе қызметтік тапсырмасын орындау тәртібімен құрылған қызметтік туындылар туралы мәліметтерді енгізу кезінде Тізілімге мәліметтерді енгізу үшін ұсынылатын құжаттардан басқа, автор мен жұмыс беруші арасында жасалған қызметтік туындыны пайдалануға мүліктік құқықтардың тиесілігі туралы шарттың көшірмесін ұсыну қажет.
Егер автор зияткерлік меншік объектісіне айрықша мүліктік құқықтарды қандай да бір жеке немесе заңды тұлғаға беруді жүзеге асырған жағдайда, онда мәліметтерді енгізу үшін ұсынылатын құжаттарға қосымша туындыны пайдалануға айрықша мүліктік құқықтарды беру туралы автор мен жеке немесе заңды тұлға арасында жасалған шарттың көшірмесін ұсыну қажет.

5) электронная копия нотариально заверенного авторского договора, авторского договора заказа;
6) электронная копия документа, подтверждающего право на наследование объекта, охраняемого авторским правом;
При внесении изменений в сведения в Реестр - заявление о внесении изменений в сведения в Государственном реестре прав на объекты, охраняемые авторским правом, по форме согласно приложению 5 к Правилам.
Аннулирование сведений из Реестра производится по заявлению автора (авторов) или правообладателя, а также на основании вступившего в законную силу решения суда.
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица или о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные Законами Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Для получения государственной услуги через веб-портал необходимо наличие электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" веб-портала, а также Единого контакт-центра.

5) нотариалды куәландырылған авторлық шарттың, тапсырыстың авторлық шартының электрондық көшірмесі;
6) авторлық құқықпен қорғалатын объектінің мұрагерлікке құқығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
Тізілімге мәліметтерге өзгерістер енгізу кезінде-Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміндегі мәліметтерге өзгерістер енгізу туралы өтініш.
Тізілімнен алынған мәліметтердің күшін жою автордың (авторлардың) немесе құқық иеленушінің өтініші бойынша, сондай-ақ соттың заңды күшіне енген шешімі негізінде жүргізіледі.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы не заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы мәліметтерді қызмет көрсетуші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден мынадай негіздер бойынша бас тартады:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті веб-портал арқылы алу үшін электрондық цифрлық қолтаңбаның болуы қажет.
Көрсетілетін қызметтті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты "жеке кабинет" веб-порталда қашықтықтан қолжетімділік режим арқылы, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.

Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 62 15 15, 8 (7172) 62 15 16. Единый контакт-центр - 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 4
к Правилам внесения сведений
в Государственный реестр прав
на объекты, охраняемые
авторским правом
Форма
Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом
№ свидетельства
Дата регистрации
Дата поступления
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
Правообладатель
Вид объекта авторского права
Название произведения
Дата создания объекта авторского права (число, месяц, год)
Статус
Приложение 5
к Правилам внесения сведений
в Государственный реестр прав
на объекты, охраняемые
авторским правом
Форма
Республиканское государственное
предприятие на праве
хозяйственного ведения
"Национальный институт
интеллектуальной собственности"
Комитета по правам
интеллектуальной собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
от _________________________
проживающего по адресу:
___________________________
телефон: ___________________
Заявление о внесении изменений в сведения в Государственном реестре
прав на объекты, охраняемые авторским правом
Я _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
личность) автора (-ов)
индивидуальный идентификационный номер ____________________________
прошу(сим) аннулировать сведения в Государственном реестре прав
на объекты, охраняемые авторским правом за №__ от "__" _____ ___года.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
"___" _________ 20__ года
Приложение 6
к Правилам внесения сведений
в Государственный реестр прав
на объекты, охраняемые
авторским правом
Форма
Республиканское государственное
предприятие на праве
хозяйственного ведения
"Национальный институт
интеллектуальной собственности"
Комитета по правам
интеллектуальной собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
от _________________________
проживающего по адресу:
___________________________
телефон: ___________________
Заявление о внесении изменений в сведения в Государственном реестре прав на объекты, охраняемые авторским правом
____________________________________ БИН __________________________
(наименование правообладателя)
прошу (сим) аннулировать сведения в Государственном реестре прав
на объекты, охраняемые авторским правом за №__ от "__" _____ ___года.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
"___" _________ 20__ года
Приложение 2
к Перечню некоторых
приказов Министра юстиции
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 августа 2018 года № 1315
Форма
Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне өзгерістер енгізу туралы КУӘЛІК 20__ жылғы "___" _________№_____
Автордың (лардың) жөні, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе/ құқық иеленушінің (дің) атауы) ______________________________
Құық иесі (бар болса) ________________________________________________
___________________________________________________________________
Авторлық құқық объектісі: ___________________________________________
Объектінің атауы: _______________ ___________________________________
Объектіні жасаған күні: _____________________________________________
СВИДЕТЕЛЬСТВО о внесении изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом № ______от "___"_________ 20__ года
Фамилия имя отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
автора (ов) ____________________________________________________________
Правообладатель (при его наличии) _______________________________________
Вид объекта авторского права: ___________________________________________
Название объекта: ______________________________________________________
Дата создания объекта: __________________________________________________
Приложение 3
к Перечню приказа
о внесении изменений
в некоторые приказы
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Аккредитация организаций
по коллективному
управлению правами"
Форма
Министерство юстиции
Республики Казахстан
___________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии
(далее - Ф.И.О) руководителя)
от: _________________________
(должность, наименование
организации Ф.И.О. руководителя)
Реквизиты: _________________
юридический адрес,
контактный телефон
Заявление, представляемое организацией по коллективному управлению правами для прохождения аккредитации

Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары: 8 (7172) 62 15 15, 8 (7172) 62 15 16. Бірыңғай байланыс орталығы - 1414, 8 800 080 7777.
Авторлық құқықпен қорғалатын
объектілерге құқықтардың
мемлекеттік тізіліміне
мәліметтерді және олардың
өзгерістерін енгізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізілімі
Куәліктің №
Тіркеу күні
Қабылдау күні
Тегі , аты, әкесінң аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Құқық иесі
Авторлық құқық объектісінің түрі
Туындының аты
Авторлық құқық объектісінің жасалған күні (күні, айы, жылы)
Мәртебесі
Авторлық құқықпен қорғалатын
объектілерге құқықтардың
мемлекеттік тізіліміне
мәліметтерді және олардың
өзгерістерін енгізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына
____________________________
мекенжайы: _________________
телефон: ____________________
Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміндегі мәліметтерге өзгерістерді енгізу туралы өтініш
Мен _________________________________________________________________
(автор(лар)дың тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе))
_______жеке сәйкестендіру нөмірі ____________________________________________
__________________________________________________________________________
______жылғы "_"______№_____Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге
құқықтардың мемлекеттік тізіліміндегі мәліметтерді жоюды сұраймын (мыз).
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
20__ жылы "___" _________
Авторлық құқықпен қорғалатын
объектілерге құқықтардың
мемлекеттік тізіліміне
мәліметтерді және олардың
өзгерістерін енгізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына
____________________________
мекенжайы: _________________
телефон: ____________________
Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміндегі мәліметтерге өзгерістерді енгізу туралы өтініш
___________________________________________________________________
БСН (құқық иесінің атауы)
____ жылғы "__"________ № ______ Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге
құқықтардың мемлекеттік тізіліміндегі мәліметтерге өзгерістерді енгізуді сұраймын
(мыз).
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
20__ жылы "___" _________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің кейбір
бұйрықтарына енгізілетін
өзгерістер тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Әділет министрінің
2018 жылғы 28 тамыздағы
№ 1315 бұйрығына
2 қосымша
Нысан
Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне өзгерістер енгізу туралы КУӘЛІК 20__ жылғы "___" _________№_____
Автордың (лардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын
құжатта
көрсетілсе/ құқық иеленушінің (дің) атауы) _____________________________
Құық иесі (бар болса)_____________________________________________________
___________________________________________________________________
Авторлық құқық объектісінің түрі: __________________________________________
Объектінің атауы: _______________ ____________________________________
Объектіні жасаған күні: _______________________________________________
СВИДЕТЕЛЬСТВО о внесении изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом № ______от "___"_________ 20__ года
Фамилия имя отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
автора (ов) ____________________________________________________________
Правообладатель (при его наличии) _______________________________________
Вид объекта авторского права: ____________________________________________
Название объекта: ______________________________________________________
Дата создания объекта: __________________________________________________
Кейбір бұйрықтарға өзгерістер
енгізу туралы бұйрықтар
тізбесіне 3-қосымша
"Құқықтарды ұжымдық басқару
жөніндегі ұйымдарды
аккредиттеу" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі (басшының
тегі, аты, әкесінің аты (бар
болған жағдайда), бұдан әрі –басшының Т.А.Ә.)
кімнен: _____________________
(лауазымы, ұйымның атауы,
басшының Т.А.Ә.)
Деректемелері: ___________
заңды мекенжайы, байланыс
телефоны
Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеуден өту үшін ұсынылатын өтініш
Бірлестік мүшелерінің атынан "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы"

От имени членов объединения прошу аккредитовать в порядке статьи 46-1
Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах"
________________________________________________________________
(полное наименование организации по коллективному управлению правами
находящееся по адресу:
________________________________________________________________
(место нахождения организации)
регистрационный номер __________________________________________
(регистрационный номер юридического лица)
БИН: ___________________________________________________________
(бизнес-идентификационный номер) (при его наличии)
в следующей сфере коллективного управления: _______________________
(согласно пункту 3 статьи 43 Закона Республики Казахстан "Об авторском праве
и смежных правах")
К заявлению прилагаются следующие документы:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую Законом тайну,
содержащихся в информационных системах при оказании государственных услуг.
Приложение 4
к перечню приказа
о внесении изменений
в некоторые приказы
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Аккредитация организаций
по коллективному
управлению правами"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Аккредитация организаций по коллективному управлению правами"
1
Наименование услугодателя
Комитет по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через портал www.elicense.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания в течение 15 рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство об аккредитации согласно приложению 4 к настоящим Правилам оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами", либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно юридическим лицам
7
График работы
Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 08.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 12.00 до 13.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале www.elicense.kz.
Веб-портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу и Закону, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, необходимых для оказания государственной услуги
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал:

Қазақстан Республикасы Заңының 46-1-бабының тәртібінде аккредиттеуді сұраймын:
__________________________________________________________________
(құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымының толық атауы)
мекенжайы: _______________________________________________________
(ұйымның орналасқан жері)
тіркеу нөмірі: ______________________________________________________
(заңды тұлғаның тіркеу нөмірі)
БСН: _____________________________________________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі) (бар болған жағдайда)
ұжымдық басқарудың мынадай саласы бойынша: ________________________
("Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 43-бабының 3-тармағына сәйкес)
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, Заңмен
қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Кейбір бұйрықтарға өзгерістер
енгізу туралы бұйрықтың
тізбесіне 4-қосымша
"Құқықтарды ұжымдық басқару
жөніндегі ұйымдарды
аккредиттеу" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами"
1
Қызмет көрсетушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
Зияткерлік меншік құқығы комитеті.
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру www.elicense.kz порталы арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі – 15 жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (жартылай автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы "Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларының 4-қосымшаға сәйкес аккредиттеу туралы куәлік немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы негізделген жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде алынатын төлем мөлшері және оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті беруші- дүйсенбіден жұмаға дейін қоса алғанда 08.00-ден 17.30-ға дейін,түскі үзіліс – 12.00-ден 13.30-ға дейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары www.egov.kz, www.elicense.kz порталдарында орналастырылған.
Веб-портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске және Заңға сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы порталға жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:

1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия решения общего собрания о прохождении аккредитации;
3) электронная копия заключенных организацией двусторонних и многосторонних соглашений с иностранными организациями по коллективному управлению правми.
4) электронная копия решения общего собрания относительно размера вознаграждения;
5) электронная копия решения общего собрания относительно условия заключения лицензионного договора с пользователями;
6) электронная копия решения общего собрания относительно способа распределения и выплаты собранного вознаграждения;
7) электронная копия отзывов правообладателей объектов авторского права и смежных прав в отношении услугополучателя;
8) форма сведений согласно приложению 3 к настоящим правилам;
9) подтверждающие документы о распределении и выплате вознаграждения не менее 20 раз;
10) наличие подтверждающих документов о перечислении соответствующих сумм вознаграждения иностранным организациям по коллективному управлению правами на основании действующих договоров о взаимном представительстве интересов за последние пять лет.
11) список членов организации по коллективному управлению правами.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные Законами Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах уполномоченного органа www.adilet.gov.kz.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги:

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) аккредиттеуден өту туралы жалпы жиналыс шешімінің электрондық көшірмесі;
3) ұйымның Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды басқаратын шетелдiк ұйымдармен жасасқан екiжақты және көпжақты келiсiмдерiнің электрондық көшірмесі;
4) жалпы жиналыстың сыйақы мөлшеріне қатысты шешімінің электрондық көшірмесі;
5) жалпы жиналыстың пайдаланушылармен лицензиялық шарт жасасу талаптарына қатысты шешімінің электрондық көшірмесі;
6) жалпы жиналыстың жиналған сыйақыны бөлу және төлеу тәсіліне қатысты шешімінің электрондық көшірмесі;
7) авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілері құқық иеленушілерінің көрсетілетін қызметті алушыға қатысты пікірлерінің электрондық көшірмесі;
8) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны.
9) сыйақыны кемінде 20 рет бөлу және төлеуді растайтын құжаттар;
10) соңғы бес жыл ішінде шетелдік құқықтарды ұжымдық басқару негізде ұйымдарына сыйақы аударуды растайтын құжаттар;
11) құқықтарды ұжымдық басқару ұйымы мүшелерінің тізімі.
Заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы мәліметтерді қызмет көрсетуші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден мынадай негіздер бойынша бас тартады:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары уәкілетті органның www.adilet.gov.kz интернет-ресурстарында орналастырылған.Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары:

8 (7172) 74-07-54, 74-06-19. Единый контакт-центр: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 5
к перечню приказа
о внесении изменений
в некоторые приказы
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Аккредитация организаций
по коллективному
управлению правами"
Форма сведений
Сведения, представляемые организацией по коллективному управлению правами
для прохождения аккредитации
1. Количество действующих договоров на коллективное управление
авторскими правами и смежными правами
_______________________________________________________________________;
2. Количество действующих договоров с пользователями объектов авторского
права и смежных прав
_______________________________________________________________________;
3. Осуществление деятельности в сфере коллективного управления правами
(количество лет)
_______________________________________________________________________;
4. Сведения о лицах, уполномоченных представлять такую организацию
в необходимых для правообладателей и пользователей регионах Казахстана
_______________________________________________________________________;
5. Сведения о наличии интернет-ресурса ____________________________________;
6. Сведения о проверке деятельности организации по коллективному управлению
правами в области авторского права и смежных прав за последние два года
_______________________________________________________________________;
Приложение 6
к перечню приказа
о внесении изменений
в некоторые приказы
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Аккредитация организаций
по коллективному
управлению правами"
Министерство юстиции Республики Казахстан
"___"__________20___ года № ____
СВИДЕТЕЛЬСТВО
об аккредитации организаций по коллективному управлению правами
Настоящее свидетельство удостоверяет, что организация по коллективному управлению
правами, которой является ___________________________________________
(полное наименование организации по коллективному управлению правами)
аккредитовано в следующей сфере:
__________________________________________________________________
(сфера коллективного управления,
__________________________________________________________________
пункт 3 статьи 43 Закона РК "Об авторском праве и смежных правах")
юридический адрес: ________________________________________________
(юридический адрес организации)
БИН ______________________________________________ (при его наличии)
(бизнес-идентификационный номер)
Свидетельство об аккредитации выдано сроком на три года,
Действительно до "__"_____20___года.
Свидетельство об аккредитации организации по коллективному управлению правам
может быть отозвано в порядке установленном законодательствам.

8 (7172) 74-07-54, 74-06-19. Бірыңғай байланыс-орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Кейбір бұйрықтарға өзгерістер
енгізу туралы бұйрықтарың тізбесіне 5-қосымша
"Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына
3-қосымша
Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдардың аккредиттеуден өту үшін ұсынатын мәліметтері
1. Авторлық құқықтарды және сабақтас құқықтарды ұжымдық басқаруға
қолданыстағы шарттардың саны __________________________________________;
2. Авторлық құқық және сабақтас құқық объектілерін пайдаланушылармен
қолданыстағы шарттардың саны __________________________________________;
3. Құқықтарды ұжымдық басқару саласындағы қызметті жүсеге асыру (жыл саны)
______________________________________________________________________;
4. Құқық иелері мен пайдаланушылар үшін қажетті Қазақстанның өңірлерінде
осындай ұйымның атынан уәкілеттігі бар тұлғалар туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________;
5. Интернет-ресурсының болуы туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________;
6. Авторлық құқық және сабақтас құқықтар саласындағы құқықтарды ұжымдық
басқаратын ұйымның соңғы екі жылдағы қызметін тексеру туралы мәліметтер
_______________________________________________________________________.
Кейбір бұйрықтарға өзгерістер
енгізу туралы бұйрықтарың тізбесіне 6-қосымша
"Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
20___ жылғы "___"__________ № ____
Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу туралы
КУӘЛІГІ
______________________________________________________________________
(Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдардың толық атауы) келесі сала
бойынша
аккредиттелген _________________________________________________________
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының
43-бабының 3-тармағы заңды мекенжайы:
_____________________________________________ (ұйымның заңды мекенжайы)
БСН _________________________________________ (бар болған жағдайда)
Аккредиттеу туралы куәлік үш жыл мерзімге берілді. " " __________ 20__ жылға
дейін жарамды.
Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдардың аккредиттеу туралы куәлігі
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен кері қайтарып
алынуы мүмкін.