Об утверждении Правил признания товарного знака или используемого как товарный знак обозначения в качестве общеизвестного в Республике Казахстан товарного знака
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 января 2026 года № 97. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2026 года № 37905.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаниях и наименованиях мест происхождения товаров" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила признания товарного знака или используемого как товарный знак обозначения в качестве общеизвестного в Республике Казахстан товарного знака.
2. Комитету по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
Утверждены приказом
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 28 января 2026 года № 97
Правила признания товарного знака или используемого как товарный знак обозначения в качестве общеизвестного в Республике Казахстан товарного знака
Глава 1. Общие положения
1. Правила признания товарного знака или используемого как товарный знак обозначения в качестве общеизвестного в Республике Казахстан товарного знака (далее – Правила) разработаны в соответствии подпунктом 2) пункта 2 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаниях и наименованиях мест происхождения товаров" (далее – Закон) и определяют порядок процедуры признания товарного знака, зарегистрированного на территории Республики Казахстан или охраняемого в силу международных договоров, или используемого как товарный знак обозначения без правовой охраны в Республике Казахстан, приобретшего в результате активного использования широкую известность в Республике Казахстан (далее – обозначение), в качестве общеизвестного в Республике Казахстан товарного знака.
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) бюллетень – официальное периодическое издание по вопросам охраны товарных знаков и наименований мест происхождения товаров;

Тауар белгісін немесе тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 28 қаңтардағы № 97 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 қаңтарда № 37905 болып тіркелді.
"Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тауар белгісін немесе тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
Е. Сарсембаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 28 қаңтардағы
№ 97 бұйрығымен
бекітілген
Тауар белгісін немесе тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тауар белгісін немесе тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 3-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында тiркелген немесе халықаралық шарттарға орай қорғалатын тауар белгісін немесе Қазақстан Республикасында құқықтық қорғауы жоқ, белсендi пайдалану нәтижесiнде Қазақстан Республикасында кеңiнен мәлім болған тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемені (бұдан әрі – белгілеме) Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану рәсімінің тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) бюллетень – тауар таңбалары мен тауар шығарылған жерлердің атауларын қорғау мәселелері жөніндегі ресми мерзімдік басылым;

2) общеизвестный товарный знак – обозначение, используемое в качестве товарного знака, или товарный знак, признанные общеизвестными решением уполномоченного органа, основанном на доказательствах заинтересованных лиц;
3) заявитель – физическое или юридическое лицо, подавшие в уполномоченный орган заявление о признании товарного знака или обозначения в качестве общеизвестного в Республике Казахстан товарного знака;
4) патентный поверенный – гражданин Республики Казахстан, которому в соответствии с законодательством Республики Казахстан предоставлено право на представительство физических и юридических лиц перед уполномоченным органом и экспертной организацией;
5) экспертная организация – Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан;
6) комиссия по признанию товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан (далее – Комиссия) – коллегиальный орган при уполномоченном органе по рассмотрению заявлений о признании товарного знака или обозначения в качестве общеизвестного в Республике Казахстан товарного знака;
7) рабочий орган комиссии по признанию товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан (далее – рабочий орган Комиссии) – Управление по досудебному рассмотрению споров в сфере промышленной собственности Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан;
8) уполномоченный орган – Министерство юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).
Глава 2. Порядок признания товарного знака или обозначения в качестве общеизвестного в Республике Казахстан товарного знака
Параграф 1. Подача заявления
3. Для признания товарного знака или обозначения в качестве общеизвестного в Республике Казахстан товарного знака заявитель направляет для рассмотрения Комиссией заявление о признании товарного знака или обозначения в качестве общеизвестного в Республике Казахстан товарного знака на казахском или русском языке в бумажном или электронном формате через канцелярию уполномоченного органа.
Заявление относится к одному товарному знаку или обозначению и содержит следующее:
1) сведения о заявителе с указанием места жительства или места нахождения;
2) изображение товарного знака или обозначения, заявляемого в качестве общеизвестного товарного знака;
3) дату, с которой, по мнению заявителя, товарный знак или обозначение стали общеизвестными;
4) перечень товаров и (или) услуг, в отношении которых, по мнению заявителя, товарный знак или обозначение стали общеизвестными.
Качество изображения заявленного товарного знака или обозначения представляется в том виде, позволяющем использовать без потери его эстетических и (или) эргономических особенностей.

2) жалпыға бiрдей белгiлi тауар белгісі – уәкілетті органның мүдделi тұлғалар дәлелдемелеріне негiзделген шешiмiмен жалпыға бірдей белгілі деп танылған, тауар белгісі ретiнде пайдаланылып жүрген белгiлеме немесе тауар белгісі;
3) өтініш беруші – уәкілетті органға тауар белгісін немесе белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану туралы өтініш берген жеке немесе заңды тұлға;
4) патенттік сенім білдірілген өкіл – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті орган және сараптама ұйымы алдында жеке және заңды тұлғалардың өкілдігін жүзеге асыру құқығы берілген Қазақстан Республикасының азаматы;
5) сараптама ұйымы – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқықтары комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
6) тауар белгісін Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі деп тану жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) – уәкілетті орган жанындағы тауар белгісін немесе белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей білгілі тауар белгісі ретінде тану туралы өтініштерді қарау жөніндегі алқалы орган;
7) тауар белгісін Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі деп тану жөніндегі комиссияның жұмыс органы (бұдан әрі – Комиссияның жұмыс органы) – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитетінің Өнеркәсіптік меншік саласындағы дауларды сотқа дейін қарастыру басқармасы;
8) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік).
2-тарау. Тауар белгісін немесе белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану тәртібі
1-параграф. Өтініш беру
3. Тауар белгісін немесе белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану үшін өтініш беруші Комиссияның қарауына тауар белгісін немесе белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану туралы өтінішті уәкілетті органның кеңсесі арқылы қазақ немесе орыс тілінде қағаз немесе электрондық форматта жолдайды.
Өтініш бір тауар белгісіне немесе белгілемеге қатысты болады және келесіні қамтиды:
1) тұрғылықты жері немесе орналасқан жері көрсетіле отырып, өтініш беруші туралы мәліметтер;
2) жалпыға бірдей белгiлi тауар белгісі ретінде мәлімделген тауар белгісінің немесе белгілеменің бейнесі;
3) өтініш берушінің пікірі бойынша тауар белгісі немесе белгілеме жалпыға бірдей белгiлi болған күн;
4) өтініш берушінің пікірі бойынша тауар белгісі немесе белгілеме өздеріне қатысты жалпыға бірдей белгiлi болған тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің тізбесі.
Өтініш берілген тауар белгі немесе белгілеме бейнесінің сапасы оның эстетикалық және (немесе) эргономикалық ерекшеліктерін жоғалтпай пайдалануға мүмкіндік беретін түрде ұсынылады.

4. К заявлению прилагаются:
1) документы, подтверждающие общеизвестность товарного знака или обозначения, к которым относятся, в том числе:
документы, подтверждающие масштаб и длительность использования (договоры поставки, купли-продажи, дистрибуции, счета-фактуры, накладные, отчеты продаж, архивные документы, первые упаковки, каталоги и т.д.);
рекламные и маркетинговые материалы (рекламные макеты, видеоролики, баннеры, наружная реклама и т.д.), в том числе подтверждающие затраты на рекламу (договоры, счета, акты), данные о рекламных кампаниях;
публикаций и упоминания в средствах массовой информации, включая интернет-источники;
аналитические отчеты исследовательских компаний;
финансовые и бухгалтерские документы, подтверждающие данные об объемах и обороте производства и реализации товаров или оказания услуг под заявленным товарным знаком или обозначением, в том числе обороты, связанные с продукцией;
статистика посещений сайтов и страниц в социальных сетях;
данные о поисковых запросах (Google Trends, Яндекс Вордстат);
сведения о премиях и наградах в отрасли, о вхождении в популярные рейтинги товаров или брендов;
сертификаты участия в выставках, конкурсах и других мероприятиях;
письма и подтверждения от партнеров, контрагентов, торговых сетей;
данные маркетплейсов о продажах и популярности товара или услуги под товарным знаком или обозначением;
экспертные заключения отраслевых специалистов;
2) копия доверенности, выданной в установленном законодательством порядке, в случае подачи заявления представителем;
3) результаты социологического и (или) маркетингового исследования (опроса потребителей) об известности товарного знака или обозначения.
5. Заявление подписывается лицом, подающим заявление, с указанием даты подписания. От имени юридического лица заявление подписывается руководителем организации или уполномоченным лицом с указанием должности. К заявлению также прилагаются копий документов, подтверждающих должность и полномочия такого лица.
При подаче заявления через представителя по доверенности заявление подписывается представителем по доверенности.
6. Сведения о фактическом признании товарного знака или обозначения общеизвестным подтверждаются результатами опроса потребителей в виде отчета, который проводится специализированной независимой организацией на территории Республики Казахстан, имеющей профессиональный опыт в маркетинговых и социологических исследованиях, а также методологию, соответствующую международным стандартам.
Опрос охватывает столицу, города республиканского значения и не менее пяти городов областного значения. Общее количество респондентов в одном населенном пункте составляет не менее двухсот человек.

4. Өтінішке мыналар қоса беріледі:
1) тауар белгісінің немесе белгілеменің жалпыға бірдей белгiлi екенін растайтын құжаттар, оның ішінде:
пайдаланудың ауқымы мен ұзақтығын растайтын құжаттар (жеткізу, сатып алу-сату, дистрибуция шарттары, шот-фактуралар, жүкқұжаттар, сату есептері, мұрағаттық құжаттар, алғашқы қаптамалар, каталогтар және т.б.);
жарнамалық және маркетингтік материалдар (жарнамалық макеттер, бейнероликтер, баннерлер, сыртқы жарнама және т.б.), оның ішінде жарнамаға жұмсалған шығыстарды растайтындар (шарттар, шоттар, актілер), жарнамалық науқандар туралы деректер;
бұқаралық ақпарат құралдарындағы, оның ішінде интернет-көздеріндегі жарияланымдар мен ескертпелер;
зерттеу компанияларының талдау есептері;
өтініш берілген тауар белгісі немесе белгілеме бойынша тауарлар өндіру және өткізу немесе қызметтер көрсету көлемдері мен айналымы туралы деректерді растайтын қаржылық және бухгалтерлік құжаттар, оның ішінде өнімге қатысты айналымдар;
сайттар мен әлеуметтік желілердегі парақшаларына кіру статистикасы;
іздеу сұраулары туралы деректер (Google Trends, Яндекс Вордстат);
саладағы сыйлықтар мен марапаттар туралы, тауарлар немесе брендтердің танымал рейтингтеріне ену туралы мәліметтер;
көрмелерге, конкурстарға және басқа да іс-шараларға қатысу сертификаттары;
серіктестерден, контрагенттерден, сауда желілерінен хаттар мен растаулар;
маркетплейстердің тауар белгісі немесе белгілеме бойынша тауар немесе қызметтің сатылымы мен танымалдығы туралы деректері;
салалық мамандардың сараптамалық қорытындылары.
2) өтінішті өкіл берген жағдайда заңнамада белгіленген тәртіппен берілген сенімхаттың көшірмесі;
3) тауар белгісінің немесе белгілеменің танымалдығы туралы әлеуметтік және (немесе) маркетингтік зерттеудің (тұтынушылрға сауалнама) нәтижелері.
5. Өтінішке өтініш беретін тұлға қол қояды және қол қойылған күні көрсетіледі. Заңды тұлға атынан өтінішке лауазымын көрсете отырып ұйымның басшысы немесе уәкілетті тұлға қол қояды. Өтінішке мұндай тұлғаның лауазымы мен өкілеттіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері де қоса беріледі.
Өтініш сенімхат бойынша өкіл арқылы берілсе өтінішке сенімхат бойынша өкіл қол қояды.
6. Тауар белгісін немесе белгілемені жалпыға бірдей белгілі деп іс жүзінде тану мәліметтер маркетингтік және социологиялық зерттеулер жүргізу кәсіби тәжірибесі, сондай-ақ халықаралық стандарттарға сәйкес әдістемесі бар, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын мамандандырылған тәуелсіз ұйым өткізетін тұтынушыларға сауалнама нәтижелерімен есеп түрінде расталады.
Сауалнама астананы, республикалық маңызы бар қалаларды және кемінде облыстық маңызы бар бес қаланы қамтиды. Бір елді мекендегі респонденттердің жалпы саны кемінде екі жүз адамды құрады.

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 18.06.2026 № 572 (вводится в действие c 01.07.2026).
7. Заявитель вносит исправления, дополнения и уточнения в материалы заявления на любой стадии до завершения его рассмотрения.
Параграф 2. Регистрация и прием заявления
8. Поступившее заявление регистрируется канцелярией уполномоченного органа и ему присваивается входящий номер, которое в дальнейшей последовательности поступает на рассмотрение председателю Комиссии – вице-министру юстиции Республики Казахстан, заместителю председателя Комиссии – председателю Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства, руководителю рабочего органа Комиссии и ответственному исполнителю рабочего органа Комиссии (далее – секретарь Комиссии).
В течение пяти рабочих дней с даты поступления заявления о признании товарного знака или обозначения общеизвестным в Республике Казахстан товарным знаком секретарем Комиссии проверяется соответствие заявления и прилагаемых документов по содержанию и перечню, указанных в пунктах 3, 4 Правил.
9. В принятии заявления к рассмотрению отказывается, если:
1) заявление и прилагаемые документы не соответствуют по содержанию и перечню, указанных в пунктах 3, 4 Правил;
2) заявление не подписано либо подписано лицом, не имеющим полномочия на его подписание;
3) заявление подано в отношении товарного знака, зарегистрированного на территории Республики Казахстан или охраняемого в силу международных договоров, на имя другого физического или юридического лица.
При наличии указанных обстоятельств секретарь Комиссии направляет заявителю уведомление об отказе в принятии заявления к рассмотрению.
Отказ в принятии заявления к рассмотрению не является препятствием для повторной подачи заявления после устранения причин отказа.
10. В случае получения положительного результата проверки документов, указанных в пунктах 3, 4 Правил, секретарь Комиссии направляет заявление и прилагаемые документы в экспертную организацию.
Экспертная организация публикует сведения о поступившем заявлении в бюллетене.
После опубликования сведений в бюллетене секретарь Комиссии в течение трех рабочих дней направляет заявителю уведомление об опубликовании с указанием наименования, номера и даты опубликования бюллетеня.
11. Заявитель или его представитель могут подать ходатайство об отзыве поданного заявления на любой стадии рассмотрения. Решение об оставлении заявления без рассмотрения оформляется протоколом заседания Комиссии.
Параграф 3. Сроки рассмотрения заявления

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 18.06.2026 № 572 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Өтініш беруші өтініш материалдарына оны қарау аяқталғанға дейін кез келген кезеңде түзетулер, толықтырулар мен нақтылаулар енгізеді.
2-параграф. Өтінішті тіркеу және қабылдау
8. Келіп түскен өтініш уәкілетті органның кеңсесінде тіркеліп, оған кіріс нөмірі беріледі, содан кейін белгіленген тәртіппен Комиссия төрағасы – Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне, Комиссия төрағасының орынбасары – Министрліктің Зияткерлік меншік құқығы комитетінің төрағасына, Комиссияның жұмыс органы басшысына және Комиссияның жұмыс органының жауапты орындаушысына (бұдан әрі – Комиссия хатшысы) қарауға жіберіледі.
Тауар белгісін немесе белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану туралы өтініш келіп түскен күннен бастап Комиссия хатшысы бес жұмыс күні ішінде өтініштің және оған қоса берілетін құжаттардың Қағидалардың 3, 4-тармақтарында көрсетілген мазмұны мен тізбесі бойынша талаптарына сәйкестігін тексереді.
9. Егер:
1) өтініш және қоса берілетін құжаттар Қағидалардың 3, 4-тармақтарында көрсетілген мазмұны мен тізбесі бойынша талаптарға сәйкес келмесе;
2) өтінішке қол қойылмаса не оған қол қоюға өкілеттігі жоқ тұлға қол қойса;
3) өтініш Қазақстан Республикасының аумағында тiркелген немесе халықаралық шарттарға орай қорғалатын, басқа жеке немесе заңды тұлғаның атына рәсімделген тауар белгісіне қатысты болса, өтінішті қарауға қабылдаудан бас тартылады.
Көрсетілген мән-жайлар болған жағдайда Комиссия хатшысы өтінішті қарауға қабылдаудан бас тарту туралы өтініш берушіге хабарлама жібереді.
Өтінішті қарауға қабылдаудан бас тарту оған болған себептердің жойылғаннан кейін өтінішті қайта беруге кедергі болып табылмайды.
10. Қағидалардың 3, 4-тармақтарында көрсетілген құжаттарды тексерудің нәтижесі оң болған жағдайда, Комиссия хатшысы өтінішті және қоса берілген құжаттарды сараптама ұйымына жолдайды.
Сараптама ұйымы келіп түскен өтініш туралы мәліметтерді бюллетеньде жариялайды.
Бюллетеньде мәліметтер жарияланғаннан кейін, Комиссия хатшысы үш жұмыс күн ішінде өтініш берушіге бюллетеньдің атауы, нөмірі және жарияланған күні көрсетілген жариялану туралы хабарламаны жолдайды.
11. Өтініш беруші немесе оның өкілі қарау барысының кез келген сатысында берілген өтінішті қайтарып алу туралы өтінішхат бере алады. Өтінішті қараусыз қалдыру туралы шешім Комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді.
3-параграф. Өтінішті қарау мерзімдері

12. По истечении трех месяцев с даты публикации в бюллетене Комиссия в течение двух месяцев проводит рассмотрение заявления и прилагаемых к ней материалов.
13. При поступлении в течение трех месяцев в уполномоченный орган возражения против признания заявленного товарного знака или обозначения общеизвестным со стороны заинтересованных лиц, в том числе от владельцев товарных знаков, тождественных или сходных до степени смешения с товарным знаком или обозначением заявителя, охраняемых или заявленных в отношении однородных товаров и (или) услуг, с приоритетом более ранним, чем дата, с которой заявитель ходатайствует признать свой товарный знак или обозначение общеизвестным, секретарем Комиссии в течение пяти рабочих дней со дня поступления возражения направляется уведомление заявителю о поступлении такого возражения.
Отзыв на возражение заявитель направляет через канцелярию уполномоченного органа в течение одного месяца со дня его получения.
14. Срок рассмотрения заявления продлевается до двух месяцев по письменному ходатайству заявителя, в том числе в случае необходимости дополнительного времени для представления отзыва на возражение заинтересованного лица, а также дополнительных сведений, подтверждающих общеизвестность товарного знака или обозначения.
Параграф 4. Рассмотрение заявления на заседании Комиссии
15. В рассмотрении заявления участвует заявитель либо его представитель (представители). Полномочия представителя (представителей) подтверждаются доверенностью.
16. Заявителю либо его представителю (представителям) за пять рабочих дней до даты заседания Комиссии направляется уведомление о дате и времени его проведения.
17. Заседание проводится в очном и (или) дистанционном формате на языке поданного заявления.
18. Заседание Комиссии считается правомочным при участии не менее 2/3 ее членов.
19. Комиссия переносит дату проведения заседания в случае ходатайства заявителя о необходимости времени для представления дополнительных сведений, подтверждающих общеизвестность товарного знака или обозначения.
20. Рассмотрение заявления начинается с выступления лица, председательствующего на заседании – председателя Комиссии или его заместителя.
Дальнейшее рассмотрение ведется в следующей последовательности:
1) выступление секретаря Комиссии о рассмотрении заявления;
2) выступление заявителя и (или) его представителя (представителей);
3) вопросы членов Комиссии и ответы заявителя и (или) его представителя (представителей).
21. На заседании Комиссии секретарем ведется протокол, в котором отражаются: дата и время проведения заседания, фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица, от имени которого поступило заявление, краткое содержания заявления, результаты рассмотрения заявления.

12. Бюллетеньде жарияланған күннен бастап үш ай өткен соң Комиссия екі ай ішінде өтінішті және оған қоса берілетін материалдарды қарауды жүргізеді.
13. Уәкілетті органға үш ай ішінде өтініш берушінің тауар белгісін немесе белгілемені жалпыға бірдей белгілі деп тану туралы өтінішіне қарсы мүдделі тұлғалардың, оның ішінде өтініш берушінің тауар белгісімен немесе белгілемесімен бірдей немесе айырғысыз дәрежеге дейін ұқсас, бiртектес тауарларға және (немесе) көрсетілетін қызметтерге қатысты қорғалатын немесе мәлімделген, өтініш беруші өзiнiң тауар белгісін немесе белгілемесін жалпыға бірдей белгiлi деп тануға өтiнiшхат берген күннен неғұрлым ертерек басымдығы бар тауар белгілерінің иелері тарапынан қарсылық түскен жағдайда Комиссия хатшысы қарсылықтың түскен күнінен бастап бес жұмыс күн ішінде мұндай қарсылықтың түскені туралы өтініш берушіге хабарлама жолдайды.
Өтініш беруші қарсылыққа жауапты уәкілетті органның кеңсесі арқылы оны алған күннен бастап бір ай ішінде жолдайды.
14. Өтінішті қарау мерзімі өтініш берушінің жазбаша өтініші бойынша, оның ішінде мүдделі тұлғаның қарсылығына пікір келтіруге қосымша уақыт қажет болған жағдайда, сондай-ақ тауар белгісі немесе белгілемені жалпыға бірдей танылғанын растайтын қосымша мәліметтерді ұсыну қажет болғанда екі айға дейін ұзартылуы мүмкін.
4-параграф. Өтінішті Комиссия отырысында қарау
15. Өтінішті қарауға өтініш беруші немесе оның өкілі (өкілдері) қатысады. Өкілдің (өкілдердің) өкілеттіктері сенімхатпен расталады.
16. Өтініш берушіге немесе оның өкіліне (өкілдеріне) Комиссия отырысының күні мен уақыты туралы отырыс күніне дейін бес жұмыс күні бұрын хабарлама жолданады.
17. Отырыс өтініш берілген тілде бетпе-бет және (немесе) қашықтық форматта өткізіледі.
18. Комиссия отырысы оның мүшелерінің кемінде 2/3 қатысқан жағдайда заңды деп есептеледі.
19. Комиссия тауар белгінің немесе белгілеменің жалпыға бірдей танылғанын растайтын қосымша мәліметтерді ұсынуға қосымша уақыт қажеттігі туралы өтініш берушінің өтінішхаты болған жағдайда отырыс күнін ауыстырады.
20. Өтінішті қарау отырыста төрағалық етуші тұлғанының – Комиссия төрағасының немесе онын орынбасарының сөз сөйлеуінен басталады.
Одан әрі қарау мынадай кезекпен жүргізіледі:
1) өтінішті қарау туралы Комиссия хатшысының сөз сөйлеуі;
2) өтініш берушінің және (немесе) оның өкілінің (өкілдерінің) сөз сөйлеуі;
3) Комиссия мүшелерінің сұрақтары және өтініш берушінің және (немесе) оның өкілінің (өкілдерінің) жауаптары.
21. Комиссия отырысында хатшымен хаттама жүргізіледі, онда отырыстың күні мен уақыты, өтініш келіп түскен жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы, өтініштің қысқаша мазмұны, өтінішті қарау нәтижелері көрсетіледі.

Параграф 5. Решения, принимаемые Комиссией по результатам рассмотрения заявления
22. По результатам рассмотрения заявления Комиссией принимается решение о признании товарного знака или обозначения общеизвестным в Республике Казахстан товарным знаком либо отказе в таком признании, которое направляется заявителю в течение десяти рабочих дней с момента принятия такого решения.
23. Все члены Комиссии пользуются равными правами. Решение Комиссии принимается большинством голосов от общего числа ее членов, участвующих в заседании.
Председательствующий оглашает резолютивную часть принятого решения лицам, участвующим в рассмотрении заявления.
24. Принятое решение направляется лицам, участвовавшим в рассмотрении заявления, в течение десяти рабочих дней с даты его вынесения. Решение Комиссии излагается в письменной форме на языке поданного заявления и состоит из вводной, описательной, мотивировочной и резолютивной частей.
Решение подписывается всеми членами и секретарем Комиссии.
25. Если представленные заявителем фактические сведения подтверждают дату, когда товарный знак или обозначение стали общеизвестным, иную, чем указана в заявлении, товарный знак или обозначение признается общеизвестным с фактической даты.
26. Решение об отказе в признании товарного знака или обозначения общеизвестным в Республике Казахстан товарным знаком выносится, если установлено, что:
1) сведения недостаточны для признания его общеизвестности;
2) имеется товарный знак, тождественный или сходный до степени смешения с товарным знаком или обозначением заявителя, охраняемый или заявленный на имя иного лица в отношении однородных товаров и (или) услуг, с приоритетом более ранним, чем дата, с которой заявитель ходатайствует признать свой товарный знак или обозначение общеизвестным в Республике Казахстан товарным знаком.
3) товарный знак или обозначение, заявленные в качестве общеизвестного в Республики Казахстан товарного знака, не обладают различительной способностью, в том числе по основаниям, установленными статьей 6 Закона.
27. Решение Комиссии может быть обжаловано в суд.

5-параграф. Өтінішті қараудың нәтижелері бойынша Комиссия қабылдайтын шешімдер
22. Өтiнiшті қарау нәтижелерi бойынша Комиссия тауар белгіні немесе белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгiлi тауар белгісі деп тану не мұндай танудан бас тарту туралы шешiм қабылдайды, ол мұндай шешiм қабылданған кезден бастап он жұмыс күнi iшiнде өтініш берушіге жолданады.
23. Комиссияның барлық мүшелері өтінішті қараған кезде тең құқықтарды пайдаланады. Комиссия шешімі отырысқа қатысып отырған оның мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады.
Қабылданған шешімнің қарар бөлігін төрағалық етуші өтінішті қарауға қатысушы тұлғаларға жария етеді.
24. Қабылданған шешім өтінішті қарауға қатысқан адамдарға ол шығарылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жіберіледі. Комиссияның шешімі берілген өтініштің тілінде жазбаша нысанда баяндалады және кіріспе, сипаттау, уәждеу және қарар бөліктерінен тұрады.
Шешімге Комиссияның барлық мүшелері және хатшысы қол қояды.
25. Егер өтініш берушi ұсынған нақты мәлiметтер тауар белгісінің немесе белгілеменің жалпыға бірдей белгiлi болуы өтініште көрсетiлгеннен өзге күн екенін растаса, тауар белгісі немесе белгілеме нақты күннен бастап жалпыға бірдей белгілі деп танылады.
26. Егер:
1) жалпыға бірдей белгiлi деп тану үшiн мәліметтердің жеткiлiксiз екені;
2) өтiнiш берушiнiң тауар белгісімен немесе белгілемесімен бiрдей немесе айырғысыз дәрежеге дейін ұқсас, қорғалатын немесе бiртектес тауарларға және (немесе) көрсетілетін қызметтерге қатысты өзге тұлғаның атына мәлімделген, өтініш беруші өзiнiң тауар белгісін немесе белгілемесін жалпыға бірдей белгiлi деп тануға өтiнiшхат берген күннен неғұрлым ертерек басымдығы бар тауар белгісінің бар екенi анықталса;
3) Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде мәлімделген тауар белгісі немесе белгілеме, оның ішінде Заңның 6-бабында белгіленген негіздер бойынша, ажыратылатын реңкiсіне ие болмаса, тауар белгіні немесе белгілемені жалпыға бірдей белгiлi деп танудан бас тарту туралы шешiм шығарылады.
27. Комиссия шешіміне сотқа шағым жасалуы мүмкін.