О внесении изменений в некоторые приказы исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 22 января 2026 года № 10. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 января 2026 года № 37870
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан следующие изменения:
1) в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 190 "Об утверждении Правил обеспечения авиационными горюче-смазочными материалами гражданских воздушных судов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11677):
в Правилах обеспечения авиационными горюче-смазочными материалами гражданских воздушных судов, утвержденных указанным приказом:
в приложении 1:
в строке 1 столбец 3 изложить в следующей редакции:
"Нормативные технические документы";
в приложении 1:
раздел "Авиакеросины" изложить в следующей редакции:
"
АВИАКЕРОСИНЫ
Топливо для реактивных двигателей
Авиационное топливо для газотурбинных двигателей
ТС-1, РТ,
Джет А-1 (Jet A-1),
Джет Фьюл №3 (Jet Fuel №3)
ТР ТС 013/2011;
ГОСТ 10227;
ТР ТС 013/2011;
ASTM D1655,
(СТ РК ASTM D1655);
ГОСТ 32595;
GB 6537–2018;
TDS 893-2016;
TDS 32595-2013;
O’zDST 1117:2007.
";
подпункт 2) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"2) имеющие декларацию о соответствии требованиям технического регламента Таможенного союза "О требованиях к автомобильному и авиационному бензину, дизельному и судовому топливу, топливу для реактивных двигателей и мазуту" (ТР ТС 013/2011), принятому Решением Комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 года № 826.";
2) в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 191 "Об утверждении Правил хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных горюче-смазочных материалов и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11678):
в Правилах хранения, подготовки к выдаче на заправку и проведения контроля качества авиационных горюче-смазочных материалов и специальных жидкостей в организациях гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Документами, подтверждающими качество и кондиционность авиа ГСМ, являются документ от изготовителя, подтверждающий качество продукта, а для авиа ГСМ, поставляемых наливным транспортом или по трубопроводу – также паспорт качества и контрольный талон.

Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2026 жылғы 22 қаңтардағы № 10 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 22 қаңтарда № 37870 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Азаматтық әуе кемелерін авиациялық жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 190 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11677 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық әуе кемелерін авиациялық жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету қағидаларында:
1-қосымшада:
1-жолда 3-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"Нормативтік техникалық құжаттар";
1-қосымшада:
"Авиакеросиндер" деген бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"
АВИАКЕРОСИНДЕР
Реактивті қозғалтқыштарға арналған отын
Газтурбиналы қозғалтқыштарға арналған авиациялық отын
ТС-1, РТ
Джет А-1 (Jet A-1)
Джет Фьюл №3 (Jet Fuel №3)
КО ТР 013/2011;
ГОСТ 10227;
КО ТР 013/2011;
ASTM D1655,
(ҚР СТ ASTM D 1655);
ГОСТ 32595;
GB 6537–2018;
TDS 893-2016;
TDS 32595-2013;
O’zDST 1117:2007.
";
5-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 18 қазандағы № 826 шешімімен қабылданған "Автомобиль мен авиация бензиніне, дизель мен кеме отынына, реактивті қозғалтқышқа арналған отынға және мазутқа қойылатын талаптар туралы" Кеден одағының техникалық регламентінің (КО ТР 013/2011) талаптарыға сәйкестігі туралы декларацияға ие.";
2) "Қазақстан Республикасының азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық жанар-жағармай материалдары мен арнаулы сұйықтықтарды сақтау, құюға беруге дайындау және олардың сапасына бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 191 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11678 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық жанар-жағармай материалдары мен арнаулы сұйықтықтарды сақтау, құюға беруге дайындау және олардың сапасына бақылау жүргізу қағидаларында:
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Авиа ЖЖМ сапасы мен кондициялылығын растайтын құжаттар өнімнің сапасын растайтын дайындаушының құжаты, ал құйма көлікпен немесе құбыр арқылы жеткізілетін авиа ЖЖМ үшін – сапа паспорты мен бақылау талоны болып табылады.

Документом, подтверждающим соответствие техническому регламенту Таможенного союза "О требованиях к автомобильному и авиационному бензину, дизельному и судовому топливу, топливу для реактивных двигателей и мазуту" (ТР ТС 013/2011), принятому Решением Комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 года № 826, является декларация о соответствии.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Документ от изготовителя, подтверждающий качество продукта, на авиа ГСМ содержит результаты анализа в объеме полного комплекса физико-химических и эксплуатационных показателей, входящих НД авиа ГСМ на изготовление данной марки авиа ГСМ, и заключение о соответствии данной партии продукта НД авиа ГСМ. Поставщик авиа ГСМ, предоставивший документ от изготовителя, подтверждающий качество продукта и декларацию о соответствии поставляемого авиа ГСМ, несет ответственность за качество и сохранность качества продукта на оговоренный НД авиа ГСМ срок годности при соблюдении оговоренных там же условий хранения и транспортировки.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Акты отбора проб, документ от изготовителя, подтверждающий качество продукта и декларацию о соответствии, документ изготовителя (поставщика) по одному экземпляру от каждой партии авиа ГСМ хранятся в лаборатории в течение не менее трех месяцев после израсходования данной партии продукта.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в приложении 2:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Перечень авиа ГСМ определяется организацией-разработчиком или заводом-изготовителем авиационной техники. Аналоги основных топлив указываются в Руководствах по летной и технической эксплуатации ВС с указаниями эксплуатационных ограничений и мероприятий, связанных с их применением.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. По климатическим условиям в аэропорту вылета (прилета) для применения авиакеросинов ТС-1, РТ, Джет А-1 соблюдаются, исходя из данных паспорта изготовителя, по показателю температуры кристаллизации, следующие нормативы:
1) при температуре кристаллизации авиакеросина не выше минус 60°С разрешается его применение без ограничений во всех климатических районах по НД авиа ГСМ;
2) при температуре кристаллизации авиакеросина не выше -50°С разрешается его применение без ограничений во всех климатических районах, кроме района I1 по НД авиа ГСМ при температуре наружного воздуха у земли не ниже минус 45°С;
3) заправка авиакеросина в ВС в климатическом районе I1 при температуре наружного воздуха у земли не ниже минус 30°С должна быть обеспечена в течение 24 часов до вылета;

Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 18 қазандағы №826 шешімімен қабылданған "Автомобиль мен авиация бензиніне, дизель мен кеме отынына, реактивті қозғалтқышқа арналған отынға және мазутқа қойылатын талаптар туралы" Кеден одағының техникалық регламентінің (КО ТР 013/2011) сәйкестігін растайтын құжат сәйкестік туралы декларация болып табылады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Авиа ЖЖМ-ге өнімнің сапасын растайтын дайындаушының құжаты осы авиа ЖЖМ маркасын дайындауға авиа ЖЖМ НҚ кіретін физика-химиялық және пайдалану көрсеткіштерінің толық кешені көлемінде талдау нәтижелерін және өнімнің осы партиясының авиа ЖЖМ НҚ сәйкестігі туралы қорытындыны қамтиды. Өнімнің сапасын және жеткізілетін авиа ЖЖМ сәйкестігі туралы декларацияны растайтын дайындаушыдан құжат ұсынған авиа ЖЖМ жеткізушісі сол жерде келісілген сақтау және тасымалдау шарттары сақталған кезде авиа ЖЖМ НҚ келісілген жарамдылық мерзіміне өнім сапасының сапасы мен сақталуына жауапты болады.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Сынамаларды іріктеу актілері, өнімнің сапасын растайтын дайындаушыдан құжат және сәйкестік туралы декларация, авиа ЖЖМ әрбір партиясынан бір данадан дайындаушының (жеткізушінің) құжаты өнімнің осы партиясы жұмсалғаннан кейін кемінде үш ай ішінде зертханада сақталады.";
1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;";
2-қосымшада:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Авиа ЖЖМ-ның тізімін әуе кемесін әзірлеуші немесе өндіруші анықтайды. Негізгі жанармайға балама нұсқалар Әуе кемесінің ұшу және техникалық пайдалану нұсқаулығында, сондай-ақ оларды пайдалануға байланысты пайдалану шектеулері мен шараларында көрсетілген.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. TС-1, РT және Джет A-1 реактивті отындарын пайдалану үшін ұшу (қону) әуежайындағы климаттық жағдайларға байланысты өндірушінің өнім сапасы туралы құжатына негізделген кристалдану температурасына келесі стандарттар сақталады:
1) Авиациялық керосинның кристалдану температурасы минус 60°C-тан аспаған кезде, оны авиациялық жанармай-майлау материалдары ережелеріне сәйкес барлық климаттық аймақтарда шектеусіз пайдалануға рұқсат етіледі;
2) Авиациялық керосинның кристалдану температурасы -50°C-тан аспаған, жер деңгейіндегі сыртқы ауа температурасы минус 45°C-тан төмен болмаған кезде, ережелерге сәйкес I1 аймағынан басқа барлық климаттық аймақтарда шектеусіз пайдалануға рұқсат етіледі;
3) I1 климаттық аймағындағы әуе кемелеріне авиациялық керосин жер деңгейіндегі сыртқы ауа температурасы минус 30°C-тан төмен болмаған кезде, ұшуға дейін 24 сағат бұрын қайта толтырылуы тиіс;

4) применять подпункт 1), если лаборатория ГСМ в результате анализа установит, что у данной партии авиакеросина температура кристаллизации ниже минус 60°С.".
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта Республики Казахстан Н. Сауранбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли
и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 22 января 2026 года № 10
Приложение 1
к Правилам хранения,
подготовки к выдаче на заправку
и проведения контроля качества
авиационных горюче-смазочных
материалов и специальных
жидкостей в организациях
в гражданской авиации
Республики Казахстан
Контроль качества авиаГСМ в организациях гражданской авиации Республики Казахстан
Виды контроля
ВХОДНОЙ
ПРИЕМНЫЙ
Анализы
Проверки
Периодичность
Основание для приема на склад
Анализы
Проверки
Периодичность
Основание для подготовки заправки
1
2
3
4
5
6
7
8
АВИАЦИОННЫЙ КЕРОСИН
Массовой плотности
Чистоты в приемном резервуаре и в средствах доставки. Внешнего вида. Сопроводительной документации. Паспорта изготовителя (поставщика)
При поступлении и приеме каждой партии
Решение по результатам выполнения анализа и проверок
Массовой плотности Фракционного состава. Вязкости. Кислотности. Температуры вспышки в закрытом тигле. Температуры начала кристаллизации.* Содержание фактических смол. ВКЩ Взаимодействие с водой
Чистоты в резервуаре. Соответствие результатов анализа и паспорта изготовителя (поставщика) и НД авиаГСМ
После окончания наполнения (приема). После каждого дозалива продуктов другой партии. Через 12 месяцев
Заключение Паспорта качества
Авиационный керосин JetA-1 ASTM D1655 (СТ РК ASTM D1655);
массовой плотности;
содержание удельной электрической проводимости.
Чистоты в приемном резервуаре и в средствах доставки. Внешнего вида. Сопроводительной документации. Паспорта изготовителя (поставщика)
При поступлении и приеме каждой партии
Решение по результатам выполнения анализа и проверок
массовой плотности;
фракционного состава;
температуры вспышки;
температуры застывания
содержания фактических смол;
взаимодействие с водой;
испытание на медной пластине;
содержание удельной электрической проводимости.
Чистоты в резервуаре. Соответствие результатов анализа и паспорта изготовителя (поставщика) и НД авиа-ГСМ
После окончания наполнения (приема). После долива продуктов другой партии. Через 12 месяцев
ВНИМАНИЕ! В СЛУЧАЕ ПРИЕМА В ОДИН РЕЗЕРВУАР БОЛЕЕ ДВУХ ПАРТИЙ ТОПЛИВА ОДНОГО ЗАВОДА ИЗГОТОВИТЕЛЯ, ПРОИЗВОДИТСЯ ПРИЕМНЫЙ КОНТРОЛЬ ПО ВСЕМ ПОКАЗАТЕЛЯМ НД НА ПРОДУКТ.
Заключение Паспорта качества
1
2
3
4
5
6
7
8
АВИАЦИОННЫЙ БЕНЗИН
Массовой плотности
Чистоты в приемном резервуаре и средствах доставки. Цвета и прозрачности. Сопроводительной документации. Паспорта изготовителя (поставщика)
При поступлении и приеме каждой партии
Решение по результатам выполнения анализа и проверок
Массовой плотности Содержание ТЭС. Фракционного состава. Содержание фактических смол. Содержание ВКЩ
Чистоты в резервуаре. Соответствие результатов анализа и паспорта изготовителя (поставщика) и НД авиаГСМ
После окончания наполнения резервуара (окончание приема) Через 12 месяцев
Заключение Паспорта качества
ВИДЫ КОНТРОЛЯ
СКЛАДСКОЙ
АЭРОДРОМНЫЙ
Анализы
Проверки
Периодичность
Основание для приема на склад
Анализы
Проверки
Периодичность
Основание для подготовки заправки
АВИАЦИОННЫЙ КЕРОСИН
Массовой плотности Фракционного состава. Температуры вспышки в закрытом тигле Содержание водорастворимых кислот
Чистоты в резервуаре. Соответствие результатов анализа НД авиаГСМ на продукт и анализу пригодности
Через 6 месяцев
Заключение в журнале результатов анализа
Массовой плотности Содержание ПВК жидкости
Чистоты в расходном резервуаре, средствах очистки и заправки
В соответствии с разделом 4 настоящих Правил
Наличие контрольного талона
Авиационный керосин JetA-1 ASTM D1655 (СТ РК ASTM D1655);
массовой плотности;
фракционного состава;
температуры вспышки;
температуры застывания
содержания фактических смол;
взаимодействие с водой;
испытание на медной пластине;
содержание удельной электрической проводимости.
Чистоты в резервуаре. Соответствие результатов анализа НД авиа-ГСМ на продукт и анализу пригодности
Через
6 месяцев
Заключение в журнале результатов анализа
массовой плотности;
Чистоты в расходном резервуаре, средствах очистки и заправки
В соответствии с разделом 4 настоящих Правил
Наличие контрольного талона
АВИАЦИОННЫЙ БЕНЗИН
Массовой плотности. Октановое число ** Фракционного состава. Содержание фактических смол. Содержание ВКЩ
Чистоты в приемном резервуаре и средстве доставки. Цвета и прозрачности. Соответствие результатов анализа и паспорта изготовителя (поставщика) и НД авиаГСМ
Через 6 месяцев
Заключение в журнале результатов анализа
Массовой плотности
Чистоты в расходном резервуаре, средствах очистки и заправки
В соответствии с разделом 4 настоящих Правил
Наличие контрольного талона
АВИАЦИОННЫЕ МАСЛА
Массовой плотности
Чистоты в приемном резервуаре и средстве доставки. Цвета и прозрачности. Соответствие результатов анализа и паспорта изготовителя (поставщика) и НД авиаГСМ.
При поступлении и приме каждой партии
Решение по результатам выполнения анализа и проверок
Массовой плотности Содержание воды. Мехпримеси. Вязкости. Температуры вспышки в закрытом тигле (или закрытом) Коксуемость.*** Содержание ВКЩ.
Чистоты в резервуаре. Соответствие результата анализа паспорта изготовителя (поставщика) или требования на маслосмесь
После окончания приема (наполнения резервуара, приготовления маслосмеси). После каждого дозалива продуктом другой партии. Через 12 месяцев.
Заключение Паспорта Качества
ПЛАСТИЧНЫЕ СМАЗКИ
Не проводится
Сопроводительной документации. Паспорта изготовителя (поставщика)
При поступлении и приеме каждой партии
Решение по результатам выполнения анализа и проверок
Внешний вид. Содержание воды. Содержание мехпримесей. Температура каплепадения**** Содержание свободных щелочей и органических кислот. Коллоидной стабильности (если предусмотрено ТУ)
Сохранности тары. Гарантийного срока.
При нарушении герметичности тары.
Паспорта изготовителя (поставщика). Паспорт качества
ПВК ЖИДКОСТИ
Массовой плотности. Содержан. воды. Содержан. раст. загр. Содержан. раствори. металлов.
Внешнего вида. Сопроводительной документации. Соответствие результатов анализа и паспорта изготовителя (поставщика). Паспорта изготовителя (поставщика). Отсутствия остатков ПВКЖ в приемном трубопроводе.
При поступлении и приеме каждой партии
Решение по результатам выполнения анализа и проверок
Массовой плотности. Содержание воды. Показатель преломления. Содержание раст.загр. Внешний вид. Наличие растворимых загрязнений. Содержание растворимых соединений металлов. Мехпримеси.
Соответствие результатов анализа и паспорта изготовителя (поставщика)
После окончания наполнения резервуара (окончания приема) После каждого дозалива продуктом другой партии. Через 6 месяцев.
Заключение Паспорта качества
АВИА МАСЛА
Массовой плотности. Вязкости. Температуры вспышки в открытом (закрытом) тигле Содержание ВКЩ.
Чистоты в резервуаре. Соответствие результатов анализа требованиям ТУ, НД авиаГСМ или требованиям на масло смесь. Соответствия анализу пригодности.
Через 6 месяцев. При принятии решения о расходовании в промежутке между проведением приемного и складского контролей.
Заключение анализа пригодности.
Массовой плотности.
Чистоты в расходном резервуаре (бойлере маслостанции), МЗ.
Наличие контрольного талона.
ПЛАСТИЧНЫЕ СМАЗКИ
Не проводится.
Сохранности тары. Гарантийного срока.
1 раз в 10 дней.
Решение по результатам выполнения проверок
Не проводится.
Не проводится.
Не проводится.
Паспорт изготовителя (поставщика)
ПВК ЖИДКОСТИ
Массовой плотности. Содержании воды.
Внешнего вида. Соответствие результатов анализа НД авиаГСМ на продукт и анализу пригодности к выдаче
Через 3 месяца. При принятии решения о начале расходовании в промежутке между проведением приемного и складского контролей
Заключение анализа пригодности.
Не проводится.
Не проводится.
Не проводится.
Решение по результатам анализа.
РАБОЧИЕ ЖИДКОСТИ
Не проводится
Сопроводительной документации. Паспорта изготовителя (поставщика). Сохранность тары.
При приеме каждой тары.
Решение по результатам выполнения проверок
Массовой плотности. Внешнего вида. Вязкости при 50 0С. Температуры вспышки в открытом тигле. Содержание мехпримесей и воды. Кислотного числа.
Сохранности тары. Гарантийного срока.
При нарушении герметичности тары.
Паспорта изготовителя (поставщика). Заключение Паспорта качества
РАБОЧИЕ ЖИДКОСТИ
Не проводится
Сохранности тары. Гарантийного срока.
1 раз в 10 дней.
Решение по результатам выполнения проверок
Не проводится.
Не проводится.
Не проводится.
Паспорт изготовителя (поставщика)
ПРОТИВООБЛЕДЕНИТЕЛЬНЫЕ ЖИДКОСТИ
Виды контроля
При приҰмке противообледенительных жидкостей (пробы, отобранные из каждой партии)

4) егер жанар-жағармай материалдар зертханасы талдау нәтижесінде авиациялық керосиннің берілген партиясының кристалдану температурасы минус 60° C-тан төмен екенін анықтаса, 1) тармақшаны қолданады.".
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
Н. Сауранбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
2026 жылғы 22 қаңтардағы
№ 10
Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиация ұйымдарында
авиациялық жанар-жағармай
материалдары мен арнаулы
сұйықтықтарды сақтау,
құюға беруге дайындау
және олардың сапасына
бақылау жүргізу қағидасына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының азаматтық авиация ұйымдарында авиаЖЖМ-нің сапасын бақылау
БАҚЫЛАУ ТҮРЛЕРІ
КІРІС
ҚАБЫЛДАУ
Талдаулар
Тексерулер
Жиілігі
Қоймаға қабылдау үшін негіз
Талдаулар
Тексерулер
Жиілігі
Жанар-жағар майды құюды дайындау үшін негіз
1
2
3
4
5
6
7
8
АВИАЦИЯЛЫҚ КЕРОСИН
Салмақтық тығыздығы
Қабылдау резервуарындағы және жеткізу құралдарындағы тазалығы.
Сыртқы түрі.
Ілеспе құжатт ма. Дайындаушның (өнім берушінің) паспорты
Әр партияның келіп түсуі және оны қабылдау кезінде
Талдау мен тексерулерді орындау нәтижелері бойынша шешім
Салмақтық тығыздығы Фракциялық құрамы.
Тұтқырлықтары.
Қышқылдары.
Жабық тигельдегі оталу температурасы.
Кристалдануы басталған кездегі температурасы.*
Нақты шайырдың құрамы.
ВКЩ-ның сумен өзара іс-қимылы
Резервуардағы тазалық.
Талдау нәтижелерінің және дайындаушының (өнім берушінің) паспортының және авиаЖЖМ НҚ-ның сәйкес келуі
Толтыру (қабылдау) аяқталғаннан) кейін басқа партия өнімін әр үстемелеп құюдан кейін. 12 айдан кейін.
Сапа паспортының қорытыңдысы
Джет A-1 авиациялық керосині ASTM D1655, (СТ РК ASTM D1655);
масса тығыздығы;
меншікті электр өткізгіштігінің мөлшері
Қабылдау цистернасы мен жеткізу көліктерінің тазалығы.
Сыртқы түрі.
Қоса берілетін құжаттама. Өндірушінің (жеткізушінің) паспорты
Әрбір партияны алу және қабылдаған кезде
Талдау және тексеру нәтижелері бойынша шешім қабылдау
Масса тығыздық;
фракциялық құрам;
тұтану температурасы;
құю температурасы;
шайырдың нақты мөлшері;
сумен әрекеттесуі;
мыс пластинасын сынау;
меншікті электр өткізгіштігінің мөлшері
Резервуардағы тазалық. Талдау нәтижелеріне, өндірушінің (жеткізушінің) техникалық паспортына және авиациялық жанар-жағармай материалдарының нормативтік құжаттарына сәйкестігі
Толтыру (қабылдау) аяқталғаннан кейін. Басқа партиядан өнімдерді қосқаннан кейін.
12 айдан кейін
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗ! БІР ӨНДІРУШІДЕН БІР БАКҚА ЕКІДЕН АРТЫҚ ПАРТИЯЛЫҚ ОТЫН ТҮСІРІЛГЕН ЖАҒДАЙДА, ӨНІМНІҢ НОРМАТИВТІК ҚҰЖАТТАМАНЫҢ БАРЛЫҚ КӨРСЕТКІШТЕРІ БОЙЫНША ҚАБЫЛДАУ БАҚЫЛАУЫ ЖҮРГІЗІЛЕДІ
Сапа паспортының қорытындысы
1
2
3
4
5
6
7
8
АВИАЦИЯЛЫҚ БЕНЗИН
Салмақтық тығыздығы
Қабылдау резервуарындағы және жеткізу құралдарындағы тазалығы.
Түстері мен ашықтығы.
Ілеспе құжаттама.
Дайыңдаушының (өнім берушінің) паспорты
Әр партияның келіп түсуі және оны қабылдау кезінде
Талдау мен тексерулерді орындау нәтижелері бойынша шешім
Салмақтық тығыздығы ОЭЖ құрамы. Фракциялық құрамы.
Нақты шайырдың мөлшері.
ВКЩ-ның құрамы
Резервуардағы тазалық.
Талдау нәтижелерінің және дайындаушының (өнім берушінің) паспортының және авиаЖЖМ НҚ-ның сәйкес келуі
Резервуарды толтыру (қабылдау аяқталғаннан) аяқталғаннан кейін 12 айдан кейін.
Сапа паспортының қорытынды сы
БАҚЫЛАУ ТҮРЛЕРІ
ҚОЙМАЛЫҚ
ӘУЕАЙЛАҚТЫҚ
Талдаулар
Тексерулер
Жиілігі
Қоймаға қабылдау үшін негіз
Талдаулар
Тексерулер
Жиілігі
Жанар-жағар майды құюды дайындау үшін негіз
АВИАЦИЯЛЫҚ КЕРОСИН
Салмақтық тығыздығы
Фракциялық құрамы
Жабық тигельдегі оталу температурасы.
Суда ерігіш қышқылдардың мөлшері
Резервуардағы тазалық.
Талдау нәтижелерінің өнімге авиаЖЖМ НҚ-ға және жарамдылық талдауына сәйкес келуі
6 айдан кейін
Талдау нәтижелері журналындағы қорытынды
Салмақтық тығыздығы СКҚЖ-ның мөлшері
Шығыс резервуарындағы, тазарту және құю құралындағы тазалық.
Осы Қағидалардың 4-бөліміне сәйкес
Бақылау талонының болуы
Джет A-1 авиациялық керосині ASTM D1655, (СТ РК ASTM D1655);
Масса тығыздық;
фракциялық құрам;
тұтану температурасы;
құю температурасы;
шайырдың нақты мөлшері;
сумен әрекеттесуі;
мыс пластинасын сынау;
меншікті электр өткізгіштігінің мөлшері
Резервуардағы тазалы5ы. АвиаЖЖМ-ның нормативтік құжаттамасын талдау және жарамдылық нәтижелерін талдау
6 айдан кейін
Талдау нәтижелері журналындағы қорытынды
Масса тығыздық
Шығыс Резервуарындағы, тазалау және толтыру құралдарындағы тазалығы
Осы ережелердің 4-бөліміне сәйкес
Бақылау талонының болуы
АВИАЦИЯЛЫҚ БЕНЗИН
Салмақтық тығыздығы. Октандық сан.**
Фракциялық құрамы.
Нақты шайырдың құрамы.
ВКЩ-ның құрамы
Қабылдау резервуарындағы және жеткізу құралындағы тазалығы.
Түстері мен ашықтығы.
Талдау нәтижелерінің және дайындаушының (өнім берушінің) паспортының авиаЖЖМ НҚ сәйкес келуі
6 айдан
кейін
Талдау нәтижелері журналындағы қорытынды
Салмақтық тығыздығы
Шығыс резервуарындағы, тазарту және құю құралындағы тазалығы.
Осы Қағидалардың 4-бөліміне сәйкес.
Бақылау талонының болуы
АВИАЦИЯЛЫҚ МАЙЛАР
Салмақтық тығыздығы
Қабылдау резервуардағы және жеткізу құралындағы тазалы ғы.
Түстері мен ашықтығы.
Талдау нәтижелерінің және дайындаушының (өнім берушінің) паспортының және авиаЖЖМ НҚ сәйкес келуі
Әр топтаманың келіп түсуі және оны қабылдау кезінде
Талдау мен тексерулерді орындау нәтижелері бойынша шешім
Салмақтық тығыздығы.
Судың мөлшері.
Мехқоспалар.
Тұтқырлығы.
Жабық тигельдегі
(немесе жабық)
оталу температурасы.
Консуемосттар.***
ВКЩ-ның құрамы
Резервуардағы тазалығы.
Талдау нәтижелерінің дайындаушының (өнім берушінің) паспортына немесе май қоспалары талаптарына сәйкес келуі
Қабылдау (резервуарды толтыру, май қоспаларын дайындау кезін де) аяқталғаннан кейін.
Басқа партия өнімін әр үстемелеп құюдан кейін. 12 айдан кейін.
Сапа паспортының қорытындысы
ПЛАСТИКАЛЫҚ ЖАҒАРМАЙЛАР
Жүргізілмейді
Ілеспе құжаттама.
Дайындаушының (өнім берушінің) паспорты
Әр топтаманың келіп түсуі және оны қабылдау кезінде
Талдау мен тексерулерді орындау нәтижелері бойынша шешім
Сыртқы түрі.
Судың құрамы.
Мехқоспалардың құрамы.
Тамшылау *** темпе ратурасы.
Еркін сілтілер мен органикалық қышқылдардың құрамы.
Колиодті (егер ТУ-да көзделсе)
тұрақтылығы.
Ыдыстарды сақтауы.
Кепілдік мерзімі
Ыдыстардың тұмшалануы бұзылған кезде
Дайындаушының (өнім берушінің) паспорты.
Сапа паспорты.
СКҚ СҰЙЫҚТЫҚТАРЫ
Салмақтық
тығыздығы.
Судың құрамы.
Еритін ластаушылардың құрамы.
Еритін металдардың құрамы
Сыртқы түрі.
Ілеспе құжаттама.
Талдау нәтижелері мен дайындаушы (өнім беруші) паспортының сәйкес келуі. Дайындаушының (өнім берушінің паспорты)
Қабылдау құбыржолында СҚҚС қалдықтарының болмауы.
Әр паспорттың
келіп түсуі және оны қабылдау кезінде
Талдау мен тексерулерді орындау нәтижелері бойынша шешім
Салмақтық тығыздығы.
Судың құрамы.
Еритін ластаушылардың құрамы.
Еритін ластаушылардың болуы.
Еритін металдарды қосу құрамы.
Мехқоспалар.
Талдау нәтижелері мен дайындаушы (өнім беруші) паспортының сәйкес келуі.
Резервуарды толтыру аяқталғаннан (қабылдау аяқталғаннан) кейін.
Басқа партия өнімін үстемелеп құюдан кейін.
6 айдан кейін.
Сапа паспортының қорытындысы
АВИА МАЙЛАР
Салмақтықтығыздығы.
Тұтқырлығы.
Ашық (жабық) тигельдегі оталу температурасы.
ВКЩ-ның құрамы
Резервуардағы тазалығы.
Талдау нәтижелерінің ТУ, авиаЖЖМ НҚ талаптарына немесе май қоспалары талаптарына сәйкес келуі.
Жарамдылық талдауына сәйкес келуі.
6 айдан кейін.
Қабылдау мен қоймалық бақылауды жүргізу арасындағы аралықта жұмсалуы туралы шешім қабылдау кезінде.
Жарамдылық талдауының қорытындысы
Салмақтық тығыздығы.
Шығыс резервуарындағы (май станциясы бойлеріндегі) тазалығы, МҚ.
Бақылау талонының болуы.
ПЛАСТИКАЛЫҚ ЖАҒАРМАЙЛАР
Жүргізілмейді
Ыдыстарды сақтауы.
Кепілдік мерзімі.
10 күнде 1 рет.
Тексерулерді орындау нәтижелері бойынша шешім
Жүргізілмейді
Жүргізілмейді
Жүргізілмейді
Дайындаушының (өнім берушінің) паспорты.
СКҚ СҰЙЫҚТЫҚТАРЫ
Салмақтық тығыздылығы.
Судың құрамы
Сыртқы түрі.
Талдау нәтижелерінің өнімге авиаЖЖМ НҚ-ға және беруге жарамдылық талдауына сәйкес келуі
3 айдан кейін.
Қабылдау мен қоймалық бақылауды жүргізу арасындағы аралықта жұмсауды бастау туралы шешім қабылдау кезінде.
Жарамдылық талдауының қорытын дысы.
Жүргізілмейді
Жүргізілмейді
Жүргізілмейді
Талдау нәтижелері бойынша шешім.
ЖҰМЫС СҰЙЫҚТЫҚТАРЫ
Жүргізілмейді
Ілеспе құжаттама.
Дайындаушының (өнім берушінің) паспорты.
Ыдыстың сақталуы.
Әр ыдысты қабылдау кезінде.
Тексерулерді орындау нәтижелері бойынша шешім.
Салмақтық тығыздығы.
Сыртқы түрі. 50оС кезіндегі тұтқырлығы.
Ашық тигельдегі оталу температурасы.
Мехқоспалар мен судың құрамы.
Қышқылдық саны.
Ыдыстарды сақтау. Кепілдік мерзімі.
Ыдыстардың тұмшалануы бұзылған кезінде.
Дайындаушының (өнім берушінің) паспорты.
Сапа паспортының қорытындысы.
ЖҰМЫС СҰЙЫҚТЫҚТАРЫ
Жүргізіл мейді
Ыдыстың сақталуы.
Кепілдік мерзімі
10 күнде 1 рет.
Тексерулерді орындау нәтижелері бойынша шешім
Жүргізілмейді
Жүргізілмейді.
Жүргізілмейді
Дайындаушының (өнім берушінің) паспорты.
МҰЗ ҚАТУҒА ҚАРСЫ СҰЙЫҚТЫҚТАР
Бақылау түрлері
Мұз қатуға қарсы сұйықтықтарды қабылдау кезінде (әр партиядан алынған сынамалар)

Проверки качества противообледенительных жидкостей проводятся перед началом и в течение сезона противообледенительной обработки (пробы, отбираются из резервуаров (емкостей), в которых хранилась жидкость, из форсунок и баков используемой противообледенительной машины, из емкостей в случае подозрения на загрязнение находящейся в них жидкости в соответствии с Приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 7 марта 2023 года № 141 "Об утверждении Правил по противообледенительной защите воздушного судна на земле")
Анализы
Проверки
Периодичность
Основание для приема на склад
Анализы
Проверки
Периодичность
Основание для применения
1) внешний вид жидкости;
2) показатель преломления;
3) pH (водородный показатель);
4) анализ вязкости для жидкостей типов II, III и IV.
1) Наличие и соответствие паспортов качества, сертификатов соответствия жидкостей;
2) наименование (марка)
поставляемой жидкости соответствует этикеткам продукта каждой емкости;
3) концентрация поставляемой жидкости соответствует этикеткам продукта для каждой емкости;
4) наличие сертификат очистки контейнера (на каждый контейнер) от производителя жидкости
5) соответствие результатов лабораторных анализов показателей жидкости установленным требованиям
При поступлении и приеме каждой партии.
Заключение лаборатории. Решение по результатам выполнения проверок
1) внешний вид жидкости;
2) показатель преломления;
3) pH (водородный показатель);
4) анализ вязкости для жидкостей типов II, III и IV.
Результатов лабораторных анализов установленным требованиям
Перед началом и не менее 1-го раза в течение сезона противообледенительной обработки и в случае подозрения на загрязнение жидкости
Заключение лаборатории. Решение по результатам выполненных проверок
ПРИМЕЧАНИЯ.
* определяется: при смешанных (последовательных) перекачках по магистральному трубопроводу различных видов авиаГСМ и водных перевозках, когда проверенный показатель соответствует требованиям НД авиаГСМ, но имеются расхождения, выходящие за пределы воспроизводимости между результатами анализа лаборатории ГСМ авиапредприятия и данными паспорта изготовителя (поставщика); в авиапредприятиях, расположенных в районе I (НД авиаГСМ)
** анализ проводится после истечение 1 года хранения
*** определяется для масел для поршневых двигателей
*** определяется для защитных и уплотнительных смазок.
ВНИМАНИЕ!
Настоящая таблица представляет собой составную часть технологического процесса подготовки авиаГСМ к выдаче на заправку и предназначена для инженерно-технических работников, непосредственно выполняющих перечисленные операции в соответствии с должностными инструкциями и обязанностями, и является внутренним документом авиапредприятия.

"Әуе кемесін жерде мұз қатуға қарсы қорғау жөніндегі Қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 7 наурыздағы № 141 бұйрығына сәйкес мұздануға қарсы сұйықтықтардың сапасын тексеру мұз қатуға қарсы өңдеу маусымы басталар алдында және оның ішінде жүргізіледі (сынамалар, сұйықтық сақталған резервуарлардан (сыйымдылықтардан), пайдаланылатын мұз қатуға қарсы машинаның саптамалары мен бактарынан, олардағы сұйықтықтың ластануына күдік болған жағдайда сыйымдылықтардан алынады.
Талдаулар
Тексерулер
Жиілігі
Қоймаға қабылдау үшін негіз
Талдау
Тексерулер
Жиілігі
Қоймаға қабылдау үшін негіз
1) сұйықтықтың сыртқы көрінісі;
2) сыну көрсеткіші;
3) рН (сутегі көрсеткіші);
4) II, III және IV түрдегі сұйықтықтардың тұтқырлығын талдау.
1) сапа паспорттарының, сұйықтықтардың сәйкестік сертификаттарының болуы және сәйкестігі;
2) жеткізілетін сұйықтықтың атауы (маркасы) әрбір сыйымдылықтың өнім жапсырмаларына сәйкес келеді;
3) жеткізілетін сұйықтықтың концентрациясы әрбір сыйымдылық үшін өнім жапсырмаларына сәйкес келеді;
4) сұйықтық өндірушіден контейнерді (әрбір контейнерге) тазалау сертификатының болуы
5) сұйықтық көрсеткіштерін зертханалық талдау нәтижелерінің белгіленген талаптарға сәйкестігі
Әр партияны қабылдау және қабылдау кезінде.
Зертхананың шешімі. Тексерулерді орындау нәтижелері бойынша шешім
1) сұйықтықтың сыртқы көрінісі;
2) сыну көрсеткіші;
3) рН (сутегі көрсеткіші);
4) II, III және IV түрдегі сұйықтықтардың тұтқырлығын талдау.
Белгіленген талаптарға зертханалық талдау нәтижелерін тексеру
Мұз қатуға қарсы өңдеу маусымы басталғанға дейін және маусым ішінде кемінде 1 рет, сондай-ақ сұйықтықтың ластануына күдік болған жағдайда
Зертхананың шешімі. Тексерулерді орындау нәтижелері бойынша шешім
ЕСКЕРТПЕ:
* тексерілген көрсеткіш МЕМСТ талаптарына сәйкес келгенде, бірақ авиакәсіпорын ЖЖМ зертханасының талдау нәтижелері мен дайындаушының (өнім берушінің) паспортының деректері арасында өрбу шегінен шығатын айырмашылық болғанда, магистральдық құбыржолдар бойынша авиаЖЖМ-нің әр түрін араластырып (біртіндеп) айдау және су тасымалдау кезінде; (авиаЖЖМ НҚ) I ауданда орналасқан авиакәсіпорындарда анықталады.
** талдау 1 жыл сақтау мерзімі өткеннен кейін жүргізіледі
*** поршеньді қозғалтқыштарға арналған майлар үшін анықталады
*** қорғаныс және нығыздаған майлар үшін анықталады.
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗДАР!
Осы кесте авиаЖЖМ-ді құюға беруге дайындаудың технологиялық үдерісінің құрамдас бөлігін білдіреді және лауазымдық нұсқаулықтары мен міндеттеріне сәйкес санамаланған операцияларды тікелей орындайтын инженер-техник қызметкерлерге арналған және авиакәсіпорынның ішкі құжаты болып табылады.