Об уменьшении территории государственного комплексного природного заказника "Манаши" местного значения
Постановление акимата Мангистауской области от 26 марта 2025 года № 72. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 28 марта 2025 года № 4780-12
В соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2010 года № 399 "Об утверждении Правил упразднения государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территории" и приказом руководителя государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Мангистауской области" от 18 августа 2021 года № 01-04/73 "Об утверждении естественно-научного обоснования государственного природного (комплексного) заказника "Манаши" местного значения", акимат Мангистауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Уменьшить территорию государственного комплексного природного заказника "Манаши" местного значения на 55 455 гектар, без изъятия земель у собственников земельных участков и землепользователей.
2. Внести в постановление акимата Мангистауской области от 27 февраля 2015 года № 53 "О создании государственных природных заказников местного значения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2658) следующие изменения:
абзац первый пункта 1 изложить в новой редакции:
"1. Создать государственные природные заказники местного значения:
государственный природный заказник Тасорпинский местного значения общей площадью - 160 086,48 гектар на территории Мангистауского района, без изъятия земель у собственников земельных участков и землепользователей;";
абзац шестой пункта 1 изложить в новой редакции:
"государственный комплексный природный заказник "Манаши" местного значения общей площадью - 172 573,2 гектар, из них: на территории Бейнеуского района - 53 587,7 гектар, на территории Мангистауского района - 118 985,5 гектар без изъятия земель у собственников земельных участков и землепользователей.".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Мангистауской области Н. Қилыбай

Жергілікті маңызы бар "Манашы" мемлекеттік кешенді табиғи қаумалының аумағын кішірейту туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2025 жылғы 26 наурыздағы № 72 қаулысы. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2025 жылғы 28 наурызда № 4780-12 болып тіркелді
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 10-бабы 2-тармақтың 15)-тармақшасына, "Республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын тарату және олардың аумақтарын азайту ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 11 мамырдағы № 399 қаулысына және "Жергілікті маңызы бар "Манашы" мемлекеттік табиғи (кешенді) қаумалының жаратылыстану-ғылыми негіздемесін бекіту туралы" "Маңғыстау облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысының 2021 жылғы 18 тамыздағы № 01-04/73 бұйрығына сәйкес Маңғыстау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардан жерлерін алып қоймастан, жергілікті маңызы бар "Манашы" мемлекеттік кешенді табиғи қаумалының аумағы 55 455 гектарға кішірейтілсін.
2. "Жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарын құру туралы" Маңғыстау облысы әкімдігінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 53 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2658 болып тіркелген) келесідей өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың бірінші абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар құрылсын:
жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардан жерлерін алып қоймастан, Маңғыстау ауданының аумағында жалпы алаңы - 160 086,48 гектар жергілікті маңызы бар Тасорпа мемлекеттік табиғи қаумалы;";
1-тармақтың алтыншы абзацы жаңа редакцияда жазылсын:
"жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардан жерлерін алып қоймастан, жалпы алаңы - 172 573,2 гектар, олардың ішінде: Бейнеу ауданының аумағында - 53 587,7 гектар, Маңғыстау ауданының аумағында - 118 985,5 гектар жергілікті маңызы бар "Манашы" мемлекеттік кешенді табиғи қаумалы.".
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облысының әкімі Н. Қилыбай